2026-2028 жылдарға арналған Мұғалжар аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 490 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 91 бабының 3 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Мұғалжар ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 13.02.2026 № 515 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. 2026-2028 жылдарға арналған Мұғалжар аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 15 686 251,6 мың теңге:
салықтық түсімдер – 13 901 846,1 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 704 590 мың теңге;
2) шығындар – 15 074 056,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 171 340 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 25 950 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 197 290 мың теңге:
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 783 535,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 783 535,1 мың теңге:
қарыздар түсімі – 25 950 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 883 955 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 74 469,9 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 07.07.2026 № 582 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылы ауданның бюджетіне салықтардан түсетін жалпы соманы бөлу мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша – 100 %;
2) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 100 %;
3) әлеуметтік салық бойынша – 8,5 %.
Ескерту. 2 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 22.04.2026 № 541 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. 2026 жылға аудандық бюджетте облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюдың көлемі 7 978 460 мың теңге сомасында болып ескерілсін.
4. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7 бабына сәйкес белгіленгені еске және басшылыққа алынсын:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 69 049 теңге;

Об утверждении Мугалжарского районного бюджета на 2026-2028 годы
Решение Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 490
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Мугалжарский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула – в редакции решения Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 13.02.2026 № 515 (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить Мугалжарский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 15 686 251,6 тысяч тенге:
налоговые поступления – 13 901 846,1 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 704 590 тысяч тенге;
2) затраты – 15 074 056,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 171 340 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 25 950 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 197 290 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 783 535,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -783 535,1 тысяч тенге:
поступление займов – 25 950 тысяч тенге;
погашение займов – 883 955 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 74 469,9 тысяч тенге
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 07.07.2026 № 582 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить в районном бюджете на 2026 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых источника выплаты – 100 %;
2) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора - 100 %;
3) по социальному налогу – 8,5 %.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 22.04.2026 № 541 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Учесть в районном бюджете на 2026 год размер бюджетного изъятия в областной бюджет в размере 7 978 460 тысяч тенге;
4. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026 - 2028 годы" установлено:
с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 69 049 тенге;

3) айлық есептік көрсеткіш – 4 325 теңге;
4) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге .
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте Қандыағаш қаласы бюджеттерден бюджеттік алып қоюлардың көлемі 55 351 мың теңге сомасында көзделсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен қала, ауыл, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенция көлемі 801 625 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ембі қаласы әкімі аппараты –125 254 мың теңге;
Жем қаласы әкімі аппараты – 51 884 мың теңге;
Ақкемер ауылдық округі әкімі аппараты – 50 081 мың теңге;
Батпақкөл ауылдық округі әкімі аппараты – 11 167 мың теңге;
Еңбек ауылдық округі әкімі аппараты – 64 971 мың теңге;
Мұғалжар ауылы әкімі аппараты – 63 186 мың теңге
Ащысай ауылдық округі әкімі аппараты – 106 424 мың теңге;
Егіндібұлақ ауылдық округі әкімі аппараты – 60 706 мың теңге;
Қ. Жұбанов атындағы ауылдық округі әкімі аппараты – 58 469 мың теңге;
Жұрын ауылдық округі әкімі аппараты – 55 169 мың теңге;
Қайынды ауылдық округі әкімі аппараты – 23 080 мың теңге;
Құмжарған ауылдық округі әкімі аппараты – 49 001 мың теңге;
Құмсай ауылдық округі әкімі аппараты – 79 780 мың теңге;
Талдысай ауылдық округі әкімі аппараты – 57 804 мың теңге.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер түскені ескерілсін:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері түскені ескерілсін:
1) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) қайта жаңғыртуға;
2) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
3) мәдениет объектілерін дамыту;
4) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
Аталған трансферттер мен кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

3) месячный расчетный показатель – 4 325 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 50 851 тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных изъятий из бюджетов города Кандыағаш в районный бюджет в сумме 55 351 тысяч тенге.
6. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета, бюджетам города, села, сельских округов в сумме 801 625 тысяч тенге, в том числе:
аппарат акима города Эмба – 125 254 тысяч тенге;
аппарат акима города Жем –51 884 тысяч тенге;
аппарат акима Аккемирского сельского округа – 50 081 тысяч тенге;
аппарат акима Батпаккольского сельского округа – 11 167 тысяч тенге;
аппарат акима Енбекского сельского округа – 64 971 тысяч тенге;
аппарат акима села Мугалжар – 63 186 тысяч тенге;
аппарат акима Ащесайского сельского округа – 106 424 тысяч тенге;
аппарат акима Егиндыбулакского сельского округа – 60 706 тысяч тенге;
аппарат акима сельского округа имени К. Жубанова – 58 469тысяч тенге;
аппарат акима Журынского сельского округа – 55 169 тысяч тенге;
аппарат акима Каиндинского сельского округа – 23 080 тысяч тенге;
аппарат акима Кумжарганского сельского округа – 49 001 тысяч тенге;
аппарат акима Кумсайского сельского округа – 79 780 тысяч тенге;
аппарат акима Талдысайского сельского округа – 57 804 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление кредитов из республиканского бюджета:
на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
8. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление с областного бюджета целевые текущие трансферты и трансферты на развитие:
1) на строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда;
2) на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
3) на развитие объектов культуры
4) на развитие транспортной инфраструктуры;
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.

9. 2026 жылға ауданның жергілікті атқарушы органының резерві - 442 270 мың теңге сомасында бекітілсін.
10. Аудандық бюджеттен сумен жабдықтау қызметтерін тұтынудың экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығын қамтамасыз етуге субсидия беру тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
11. 2026 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 5 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 442 270 тысячи тенге. .
10. Перечень субсидий из районного бюджета на обеспечение экономической и социальной устойчивости потребления услуг водоснабжения дополнить согласно приложению 4.
11. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2026 год согласно приложению 5.

10 000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
156 030
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 162 654
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
121 136
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
121 136
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
121 136
2
Әлеуметтiк көмек
842 928
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
842 928
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
28 113
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 021
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
234 696
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
212 317
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
32 305
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
332 476
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
198 590
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
198 590
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
99 711
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 200
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
45 488
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
30 500
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
9 441
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
12 250
07
Тұрғын үй коммуналдық шаруашылық
593 261
1
Тұрғын үй шаруашылығы
224 704
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

10 000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
156 030
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 162 654
1
Социальное обеспечение
121 136
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
121 136
005
Государственная адресная социальная помощь
121 136
2
Социальная помощь
842 928
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
842 928
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
28 113
006
Оказание жилищной помощи
3 021
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
234 696
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
212 317
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
32 305
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
332 476
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
198 590
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
198 590
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
99 711
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 200
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
45 488
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
30 500
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
9 441
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
12 250
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
593 261
1
Жилищное хозяйство
224 704
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

54 424
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
160 211
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
184 295
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33 998
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
150 297
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
114 870
1
Ауыл шаруашылығы
6 150
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6 150
025
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
6 150
6
Жер қатынастары
77 301
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
77 301
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63 873
003
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
3 444
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
9 984
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
31 419
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
31 419
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
31 419
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
70 242,6
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
70 242,6
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
70 242,6
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
64 041,6
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
6 201
12
Көлiк және коммуникация
1 214 400
1
Автомобиль көлiгi
1 165 515
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 165 515
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
902 893
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
32 252

54 424
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
160 211
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
184 295
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
33 998
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
150 297
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
114 870
1
Сельское хозяйство
6 150
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6 150
025
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
6 150
6
Земельные отношения
77 301
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
77 301
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
63 873
003
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
3 444
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
9 984
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
31 419
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
31 419
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
31 419
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
70 242,6
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
70 242,6
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
70 242,6
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
64 041,6
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного ( областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
6 201
12
Транспорт и коммуникации
1 214 400
1
Автомобильный транспорт
1 165 515
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 165 515
022
Развитие транспортной инфраструктуры
902 893
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
33 252