2026-2028 жылдарға арналған Мұғалжар аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 490 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 9 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Мұғалжар ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Мұғалжар аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 15 508 610 мың теңге:
салықтық түсімдер – 13 640 645 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 72 850 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 18 384 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 776 731 мың теңге;
2) шығындар – 14 821 945 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -171 137 мың теңге:
бюджеттік кредиттер –25 950 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 857 802 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 857 802 мың теңге:
қарыздар түсімі – 25 950 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 883 752 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылы ауданның бюджетіне салықтардан түсетін жалпы соманы бөлу мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша – 100 %;
2) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 100 %.
3. 2026 жылға аудандық бюджетте облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюдың көлемі 7 978 460 мың теңге сомасында болып ескерілсін.
4. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7 бабына сәйкес белгіленгені еске және басшылыққа алынсын:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 69 049 теңге;
3) айлық есептік көрсеткіш – 4 325 теңге;
4) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге .
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте Қандыағаш қаласы бюджеттерден бюджеттік алып қоюлардың көлемі 55 351 мың теңге сомасында көзделсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен қала, ауыл, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенция көлемі 801 625 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:

Об утверждении Мугалжарского районного бюджета на 2026-2028 годы
Решение Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 490
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Мугалжарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Мугалжарский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 15 508 610 тысяч тенге:
налоговые поступления – 13 640 645 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 72 850 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 18 384 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 776 731 тысяч тенге;
2) затраты – 14 821 945 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -171 137 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 25 950 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 857 802 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -857 802 тысяч тенге:
поступление займов – 25 950 тысяч тенге;
погашение займов – 883 752 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Установить в районном бюджете на 2026 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых источника выплаты – 100 %;
2) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора - 100 %.
3. Учесть в районном бюджете на 2026 год размер бюджетного изъятия в областной бюджет в размере 7 978 460 тысяч тенге;
4. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026 - 2028 годы" установлено:
с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 69 049 тенге;
3) месячный расчетный показатель – 4 325 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 50 851 тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных изъятий из бюджетов города Кандыағаш в районный бюджет в сумме 55 351 тысяч тенге.
6. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета, бюджетам города, села, сельских округов в сумме 801 625 тысяч тенге, в том числе:

Ембі қаласы әкімі аппараты –125 254 мың теңге;
Жем қаласы әкімі аппараты – 51 884 мың теңге;
Ақкемер ауылдық округі әкімі аппараты – 50 081 мың теңге;
Батпақкөл ауылдық округі әкімі аппараты – 11 167 мың теңге;
Еңбек ауылдық округі әкімі аппараты – 64 971 мың теңге;
Мұғалжар ауылы әкімі аппараты – 63 186 мың теңге
Ащысай ауылдық округі әкімі аппараты – 106 424 мың теңге;
Егіндібұлақ ауылдық округі әкімі аппараты – 60 706 мың теңге;
Қ. Жұбанов атындағы ауылдық округі әкімі аппараты – 58 469 мың теңге;
Жұрын ауылдық округі әкімі аппараты – 55 169 мың теңге;
Қайынды ауылдық округі әкімі аппараты – 23 080 мың теңге;
Құмжарған ауылдық округі әкімі аппараты – 49 001 мың теңге;
Құмсай ауылдық округі әкімі аппараты – 79 780 мың теңге;
Талдысай ауылдық округі әкімі аппараты – 57 804 мың теңге.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер түскені ескерілсін:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері түскені ескерілсін:
1) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) қайта жаңғыртуға;
2) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
3) мәдениет объектілерін дамыту;

аппарат акима города Эмба – 125 254 тысяч тенге;
аппарат акима города Жем –51 884 тысяч тенге;
аппарат акима Аккемирского сельского округа – 50 081 тысяч тенге;
аппарат акима Батпаккольского сельского округа – 11 167 тысяч тенге;
аппарат акима Енбекского сельского округа – 64 971 тысяч тенге;
аппарат акима села Мугалжар – 63 186 тысяч тенге;
аппарат акима Ащесайского сельского округа – 106 424 тысяч тенге;
аппарат акима Егиндыбулакского сельского округа – 60 706 тысяч тенге;
аппарат акима сельского округа имени К. Жубанова – 58 469тысяч тенге;
аппарат акима Журынского сельского округа – 55 169 тысяч тенге;
аппарат акима Каиндинского сельского округа – 23 080 тысяч тенге;
аппарат акима Кумжарганского сельского округа – 49 001 тысяч тенге;
аппарат акима Кумсайского сельского округа – 79 780 тысяч тенге;
аппарат акима Талдысайского сельского округа – 57 804 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление кредитов из республиканского бюджета:
на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
8. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление с областного бюджета целевые текущие трансферты и трансферты на развитие:
1) на строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда;
2) на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
3) на развитие объектов культуры

4) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
Аталған трансферттер мен кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
9. 2026 жылға ауданның жергілікті атқарушы органының резерві - 442 270 мың теңге сомасында бекітілсін.
10. Аудандық бюджеттен сумен жабдықтау қызметтерін тұтынудың экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығын қамтамасыз етуге субсидия беру тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

4) на развитие транспортной инфраструктуры;
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 442 270 тысячи тенге. .
10. Перечень субсидий из районного бюджета на обеспечение экономической и социальной устойчивости потребления услуг водоснабжения дополнить согласно приложению 4.

121 136
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
121 136
2
Әлеуметтiк көмек
765 405
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
765 405
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
28 113
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 021
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
221 540
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
147 950
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
32 305
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
332 476
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
201 552
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
201 552
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
96 661
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
43 236
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
30 500
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
11 155
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
20 000
07
Тұрғын үй коммуналдық шаруашылық
577 845
1
Тұрғын үй шаруашылығы
213 911
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
4 900
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
4 900
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
209 011
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
49 307
098
Коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алу
159 704
2
Коммуналдық шаруашылық
325 651
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
325 651

121 136
005
Государственная адресная социальная помощь
121 136
2
Социальная помощь
765 405
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
765 405
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
28 113
006
Оказание жилищной помощи
3 021
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
221 540
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
147 950
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
32 305
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
332 476
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
201 552
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
201 552
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
96 661
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
43 236
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
30 500
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
11 155
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
20 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
577 845
1
Жилищное хозяйство
213 911
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
4 900
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
4 900
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
209 011
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
49 307
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
159 704
2
Коммунальное хозяйство
325 651
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
325 651

62 602
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
54 940
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
7 662
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
181 199
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31 202
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
149 997
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
84 625
6
Жер қатынастары
66 440
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
66 440
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
54 698
003
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
2 282
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
9 460
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
18 185
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
18 185
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
18 185
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
36 691
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
36 691
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
36 691
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
36 691
12
Көлiк және коммуникация
2 185 238
1
Автомобиль көлiгi
2 180 238
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 180 238
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
2 147 986
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
32 252
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
5 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 000
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау

62 602
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
54 940
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
7 662
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
181 199
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
31 202
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
149 997
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
84 625
6
Земельные отношения
66 440
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
66 440
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
54 698
003
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
2 282
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
9 460
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
18 185
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
18 185
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
18 185
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
36 691
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
36 691
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
36 691
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
36 691
12
Транспорт и коммуникации
2 185 238
1
Автомобильный транспорт
2 180 238
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 180 238
022
Развитие транспортной инфраструктуры
2 147 986
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
32 252
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
5 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 000
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям