2026-2028 жылдарға арналған Алға аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 351 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91 бабының 3 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Алға аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Алға аудандық бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мына көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 805 764,5 мың теңге:
салықтық түсімдер – 3 052 473 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 41 705 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 10 050 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі - 3 701 536,5 мың теңге;
2) шығындар – 6 737 510,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 382 874 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 638 539 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 255 665 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -314 620,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 314 620,2 мың теңге;
қарыздар түсімі – 638 539 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 866 034,3 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 542 115,5 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 14.04.2026 № 401 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте бөлінген салықтардан түскен түсімнің жалпы сомасы мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша түсімдер аудандық бюджетке толығымен есептеледі;
2) әлеуметтік салық бойынша түсімдер облыстық бюджетке толығымен есептеледі;
3) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша бойынша түсімдер аудандық бюджетке толығымен есептеледі;
4) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша түсімдер аудандық маңызы бар қала және ауылдық округтер бюджеттеріне толығымен есептеледі;
5) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша түсімдер аудандық бюджетке толығымен септеледі.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабына сәйкес белгіленгені назарға және басшылыққа алынсын:

Об утверждении Алгинского районного бюджета на 2026-2028 годы
Решение Алгинского районного маслихата Актюбинской области от 18 декабря 2025 года № 351
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Алгинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Алгинский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы - 6 805 764,5 тысяч тенге:
налоговые поступления – 3 052 473 тысяч тенге;
неналоговые поступления - 41 705 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10 050 тысяч тенге;
специальные платежи – 0 тенге;
поступления трансфертов – 3 701 536,5 тысяч тенге;
2) затраты - 6 737 510,7 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 382 874 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 638 539 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 255 665 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -314 620,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 314 620,2 тысяч тенге:
поступление займов – 638 539 тысяч тенге;
погашение займов – 866 034,3 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 542 115,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Алгинского районного маслихата Актюбинской области от 14.04.2026 № 401 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить в районном бюджете на 2026 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) поступления по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника полностью зачисляются в районный бюджет;
2) поступления по социальному налогу полностью зачисляются в областной бюджет;
3) поступления по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора полностью зачисляются в районный бюджет;
4) поступления по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты зачисляются полностью в бюджеты города районного значения и сельских округов;
5) поступления по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты полностью зачисляются в районный бюджет.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" установлено:

2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшері – 85 000 теңге;
2) айлық есептік көрсеткіш - 4 325 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілген субвенция көлемі - 1 900 974 мың теңге сомасында ескерілсін.
5. Аудандық бюджетте 2026-2028 жылдарға арналған қала және ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемі 4-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен кредиттер түскені ескерілсін.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері түскені ескерілсін:
1) спорт нысандарын дамытуға;
2) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
3) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
4) кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамытуға;
5) мәдениет объектілерін күрделі жөндеуге;
6) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте қала және ауылдық округтер бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін:

с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель - 4 325 тенге;
3) величина прожиточного минимума для расчета размера базовых социальных выплат – 50 851 тенге.
4. Учесть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенции, передаваемые из областного бюджета в сумме - 1 900 974 тысяч тенге.
5. Учесть в районном бюджете объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города и сельских округов на 2026-2028 годы согласно приложению 4.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление кредитов из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета:
1) на развитие объектов спорта;
2) на развитие транспортной инфраструктуры;
3) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
4) на развитие индустриальной инфраструктуры в рамках мер государственной поддержки субъектов предпринимательства;
5) на капитальный ремонт объектов культуры;
6) приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты бюджетам города и сельских округов:

1) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру;
2) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
3) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
9. 2026 жылға ауданның жергілікті атқарушы органының резерві - 148 027 мың теңге сомасында бекітілсін.

1) на благоустройство и озеленение населенных пунктов;
2) на обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
3) на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме - 148 027 тысяч тенге.

162 919
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
746 930
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
117 144
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
117 144
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
117 144
2
Әлеуметтік көмек
546 632
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
546 632
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
22 403
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
200 300
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
61 077
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
52 655
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
209 197
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
83 154
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
83 154
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39 628
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 900
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
29 491
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
12 135
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
546 640
1
Тұрғын үй шаруашылығы
361 301
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
9 369
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
9 369
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
351 932
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
2 415
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
349 517
2
Коммуналдық шаруашылық
183 224
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

162 919
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
746 930
1
Социальное обеспечение
117 144
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
117 144
005
Государственная адресная социальная помощь
117 144
2
Социальная помощь
546 632
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
546 632
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
22 403
006
Оказание жилищной помощи
1 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
200 300
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
61 077
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
52 655
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
209 197
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
83 154
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
83 154
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
39 628
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 900
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
29 491
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
12 135
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
546 640
1
Жилищное хозяйство
361 301
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
9 369
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
9 369
467
Отдел строительства района (города областного значения)
351 932
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2 415
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
349 517
2
Коммунальное хозяйство
183 224
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

10 000
010
Әртүрлі спорт түрлері бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерін дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
5 180
3
Ақпараттық кеңістік
159 116
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
21 550
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
21 550
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
137 566
006
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
136 366
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 200
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
154 749
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
122 814
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 646
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
88 168
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
31 935
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29 535
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2 400
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
76 800
6
Жер қатынастары
38 643
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
38 643
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38 643
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
38 157
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
38 157
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
38 157
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
33 808
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
33 808
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
33 808
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
33 808
12
Көлік және коммуникация
2 884 621
1
Автомобиль көлігі
2 884 621

10 000
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
5 180
3
Информационное пространство
159 116
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
21 550
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
21 550
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
137 566
006
Функционирование районных (городских) библиотек
136 366
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстан
1 200
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
154 749
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
122 814
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
34 646
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
88 168
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
31 935
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
29 535
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2 400
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
76 800
6
Земельные отношения
38 643
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
38 643
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
38 643
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
38 157
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
38 157
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
38 157
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
33 808
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
33 808
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
33 808
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
33 808
12
Транспорт и коммуникации
2 884 621
1
Автомобильный транспорт
2 884 621