2026-2028 жылдарға арналған Алға аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 351 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91 бабының 3 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Алға аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Алға аудандық бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 755 035,5 мың теңге:
салықтық түсімдер – 3 052 473 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 41 705 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 10 050 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі - 3 650 807,5 мың теңге;
2) шығындар – 7 855 419,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 1 446 102 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 1 701 747 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 255 645 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 2 546 486,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 2 546 486,2 мың теңге;
қарыздар түсімі – 2 870 385 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 866 014,3 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 542 115,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 07.08.2026 № 430 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте бөлінген салықтардан түскен түсімнің жалпы сомасы мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша түсімдер аудандық бюджетке толығымен есептеледі;
2) әлеуметтік салық бойынша түсімдер облыстық бюджетке толығымен есептеледі;
3) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша бойынша түсімдер аудандық бюджетке толығымен есептеледі;
4) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша түсімдер аудандық маңызы бар қала және ауылдық округтер бюджеттеріне толығымен есептеледі;
5) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша түсімдер аудандық бюджетке толығымен септеледі.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабына сәйкес белгіленгені назарға және басшылыққа алынсын:

Об утверждении Алгинского районного бюджета на 2026-2028 годы
Решение Алгинского районного маслихата Актюбинской области от 18 декабря 2025 года № 351
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Алгинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Алгинский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы - 6 755 035,5 тысяч теңге:
налоговые поступления – 3 052 473 тысяч теңге;
неналоговые поступления - 41 705 тысяч теңге;
поступления от продажи основного капитала – 10 050 тысяч теңге;
специальные платежи – 0 теңге;
поступления трансфертов – 3 650 807,5 тысяч теңге;
2) затраты – 7 855 419,7 тысяч теңге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1 446 102 тысяч теңге:
бюджетные кредиты – 1 701 747 тысяч теңге;
погашение бюджетных кредитов - 255 645 тысяч теңге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 теңге:
приобретение финансовых активов - 0 теңге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 теңге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 2 546 486,2 тысяч теңге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 2 546 486,2 тысяч теңге:
поступление займов – 2 870 385 тысяч теңге;
погашение займов – 866 014,3 тысяч теңге;
используемые остатки бюджетных средств – 542 115,5 тысяч теңге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Алгинского районного маслихата Актюбинской области от 07.08.2026 № 430 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить в районном бюджете на 2026 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) поступления по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника полностью зачисляются в районный бюджет;
2) поступления по социальному налогу полностью зачисляются в областной бюджет;
3) поступления по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора полностью зачисляются в районный бюджет;
4) поступления по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты зачисляются полностью в бюджеты города районного значения и сельских округов;
5) поступления по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты полностью зачисляются в районный бюджет.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" установлено:

2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшері – 85 000 теңге;
2) айлық есептік көрсеткіш - 4 325 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілген субвенция көлемі - 1 900 974 мың теңге сомасында ескерілсін.
5. Аудандық бюджетте 2026-2028 жылдарға арналған қала және ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемі 4-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен кредиттер түскені ескерілсін.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері түскені ескерілсін:
1) спорт нысандарын дамытуға;
2) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
3) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
4) кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамытуға;
5) мәдениет объектілерін күрделі жөндеуге;
6) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте қала және ауылдық округтер бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін:

с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель - 4 325 тенге;
3) величина прожиточного минимума для расчета размера базовых социальных выплат – 50 851 тенге.
4. Учесть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенции, передаваемые из областного бюджета в сумме - 1 900 974 тысяч тенге.
5. Учесть в районном бюджете объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города и сельских округов на 2026-2028 годы согласно приложению 4.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление кредитов из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета:
1) на развитие объектов спорта;
2) на развитие транспортной инфраструктуры;
3) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
4) на развитие индустриальной инфраструктуры в рамках мер государственной поддержки субъектов предпринимательства;
5) на капитальный ремонт объектов культуры;
6) приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты бюджетам города и сельских округов:

1) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру;
2) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
3) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
9. 2026 жылға ауданның жергілікті атқарушы органының резерві - 148 027 мың теңге сомасында бекітілсін.

1) на благоустройство и озеленение населенных пунктов;
2) на обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
3) на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме - 148 027 тысяч тенге.

10 244
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
163 459
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
749 142,8
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
117 144
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
117 144
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
117 144
2
Әлеуметтік көмек
547 755,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
547 755,5
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
22 403
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
162 251,5
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
61 077
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
52 655
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
248 369
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
84 243,3
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
84 243
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39 628
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 900
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
31 703,8
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
11 011,5
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 770 738,6
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 577 398,6
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
9 369
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
9 369
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1 568 029,6
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру

10 244
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
163 459
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
749 142,8
1
Социальное обеспечение
117 144
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
117 144
005
Государственная адресная социальная помощь
117 144
2
Социальная помощь
547 755,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
547 755,5
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
22 403
006
Оказание жилищной помощи
1 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
162 251,5
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
61 077
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
52 655
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
248 369
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
84 243,3
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
84 243
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
39 628
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 900
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
31 703,8
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
11 011,5
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 770 738,6
1
Жилищное хозяйство
1 577 398,6
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
9 369
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
9 369
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1 568 029,6
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры

15 180
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткізу
10 000
010
Әртүрлі спорт түрлері бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерін дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
5 180
3
Ақпараттық кеңістік
161 075
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
23 059
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
23 059
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
138 016
006
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
136 816
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 200
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
155 941
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
125 883
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35 255
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
90 628
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
30 058
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30 058
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
80 294
6
Жер қатынастары
39 369
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
39 369
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39 369
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
40 925
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
40 925
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
40 925
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
33 972
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
33 972
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
33 972
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
33 972
12
Көлік және коммуникация
864 114
1
Автомобиль көлігі
864 114

15 180
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
10 000
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
5 180
3
Информационное пространство
161 075
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
23 059
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
23 059
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
138 016
006
Функционирование районных (городских) библиотек
136 816
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстан
1 200
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
155 941
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
125 883
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
35 255
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
90 628
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
30 058
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
30 058
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
80 294
6
Земельные отношения
39 369
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
39 369
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
39 369
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
40 925
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
40 925
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
40 925
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
33 972
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
33 972
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
33 972
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
33 972
12
Транспорт и коммуникации
864 114
1
Автомобильный транспорт
864 114