Алға ауданының мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерін белгілеу туралы
Ақтөбе облысы Алға ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 173 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97-бабы 1-тармағына сәйкес "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 26 тамыздағы №306 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде тіркелген № 7232), және Алға аудандық тұрғын үй комиссиясының 2025 жылғы 26 маусымындағы № 5 хаттамасы негізінде Алға ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Алға ауданының мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері, осы қаулының қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алға ауданының әкімі А. Шуиншалиев
Алға ауданы әкімдігінің
2025 жылғы " 27 " маусым
№ 173 қаулысына қосымша
Алға ауданының мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін айына бір шаршы метрге жалдау ақысының мөлшері
Кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорындағы үйді пайдаланғаны үшін алынатын төлемақының мөлшерін есептеу кезінде мынадай көрсеткіштер қолданылады:
А – кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері (айына 1 шаршы метр үшін, теңге);
Ц – тұрғын үйдің жалпы көлемінің 1 шаршы метрін салудың (сатып алудың) құны (теңге);
Т – ғимараттың қызмет көрсету есептік мерзімі, жыл.
Тұрғын үйдің жалпы көлемінің 1 шаршы метрін салудың (сатып алудың) құны (Ц) ғимараттың құрылысына арналған жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес немесе ғимаратты мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша анықталады.
Ғимараттың қызмет көрсету есептік мерзімі (Т) "Тұрғын және қоғамдық ғимараттарды қайта жаңарту, күрделі және ағымдық жөндеу" ҚР 1.04-26-2004 ҚН құрылыс нормаларына сәйкес анықталады.
Кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорындағы үйді пайдаланғаны үшін айына алынатын төлемақының мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
А = Ц/Т/12
1) Алға қаласы, 5 шағын ауданы, № 5 үй мекен жайында орналасқан алпыс пәтерлі бес қабатты тұрғын үй.
А-кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері (айына бір шаршы метр үшін теңгемен); келесідей формула бойынша есептеледі:
А = Ц/Т/12

Об установлении размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда Алгинского района
Постановление акимата Алгинского района Актюбинской области от 27 июня 2025 года № 173
В соответствии с пунктом 1 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 26 августа 2011 года № 306 "Об утверждении Методики расчета размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7232), и на основании протокола Алгинской районной жилищной комиссии от 26 июня 2025 года № 5, акимат Алгинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Размер оплаты за пользование жильем из государственного жилищного фонда Алгинского района установить согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Аким Алгинского района А. Шуиншалиев
Приложение к постановление
акимата Алгинского района
от "27" июня 2025 года № 173
Размер арендной платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда Алгинского района, за один квадратный метр в месяц
При расчете размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума, применяются следующие показатели:
А – размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума (в тенге за один квадратный метр в месяц);
Ц – стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т – расчетный срок службы зданий (лет).
Стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (Ц) определяется в соответствии с проектно-сметной документацией на строительство здания или по результатам государственных закупок здания.
Расчетный срок службы зданий (Т) определяется в соответствии со строительными нормами СН РК 1.04-26-2011 "Реконструкция, капитальный и текущий ремонт жилых и общественных зданий".
Размер платы за один месяц за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума, рассчитывается по формуле:
А = Ц/Т/12
1) шестидесяти квартирный пятиэтажный жилой дом, расположенный по адресу: города Алга, микрорайон 5, дом № 5.
А – размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума (в тенге за один квадратный метр в месяц); рассчитывается по следующей формуле:
А = Ц/Т/12

Ц = 414 542 073,20 теңге/4 330,1 шаршы метр (техникалық төлқұжат бойынша үйдің жалпы көлемі) = 95734,98 теңге тұрғын үйдің жалпы көлемінің бір шаршы метрін салудың құны (теңге);
Т = 100 жыл;
А = 95734,98 /100/12 = 79,77 теңге айына бір шаршы метрге;
2) Алға қаласы, 5 шағын ауданы, № 6 үй мекен жайында орналасқан алпыс пәтерлі бес қабатты тұрғын үй.
А-кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері (айына бір шаршы метр үшін теңгемен); келесідей формула бойынша есептеледі:
А = Ц/Т/12
Ц = 388 012 800 теңге/4 330,1 шаршы метр (техникалық төлқұжат бойынша үйдің жалпы көлемі) = 89 608,27 теңге тұрғын үйдің жалпы көлемінің бір шаршы метрін салудың құны (теңге);
Т = 100 жыл;
А = 89 608,27 /100/12 = 74,67 теңге айына бір шаршы метрге;
3) Алға қаласы, 5 шағын ауданы, № 7 үй мекен жайында орналасқан алпыс пәтерлі бес қабатты тұрғын үй.
А-кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері (айына бір шаршы метр үшін теңгемен); келесідей формула бойынша есептеледі:
А = Ц/Т/12
Ц = 468 040 653,76 теңге/4 479 шаршы метр (техникалық төлқұжат бойынша үйдің жалпы көлемі) = 104496,68 теңге тұрғын үйдің жалпы көлемінің бір шаршы метрін салудың құны (теңге);
Т = 100 жыл;
А = 104496,68 /100/12 = 87,08 теңге айына бір шаршы метрге;
4) Алға қаласы, 5 шағын ауданы, № 8 үй мекен жайында орналасқан алпыс пәтерлі бес қабатты тұрғын үй.
А-кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері (айына бір шаршы метр үшін теңгемен); келесідей формула бойынша есептеледі:
А = Ц/Т/12
Ц = 471 480 884,80 теңге/6 132,5 шаршы метр (техникалық төлқұжат бойынша үйдің жалпы көлемі) = 76 882,32 теңге тұрғын үйдің жалпы көлемінің бір шаршы метрін салудың құны (теңге);
Т = 100 жыл;
А = 76 882,32 /100/12 = 64,06 теңге айына бір шаршы метрге;

Ц = 414 542 073,20 тенге / 4 330,1 квадратных метров (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 95734,98 тенге стоимость строительства одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т = 100 лет;
А = 95734,98/100/12=79,77 тенге за один квадратный метр в месяц.
2) шестидесяти квартирный пятиэтажный жилой дом, расположенный по адресу: города Алга, микрорайон 5, дом № 6.
А – размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума (в тенге за один квадратный метр в месяц); рассчитывается по следующей формуле:
А = Ц/Т/12
Ц = 388 012 800 тенге / 4330,1 квадратных метров (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 89 608,27 тенге стоимость строительства одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т = 100 лет;
А = 89 608,27/100/12=74,67 тенге за один квадратный метр в месяц.
3) шестидесяти квартирный пятиэтажный жилой дом, расположенный по адресу: города Алга, микрорайон 5, дом № 7.
А – размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума (в тенге за один квадратный метр в месяц); рассчитывается по следующей формуле:
А = Ц/Т/12
Ц = 468 040 653,76 тенге / 4 479 квадратных метров (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 104496,68 тенге стоимость строительства одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т = 100 лет;
А = 104496,68/100/12=87,08 тенге за один квадратный метр в месяц.
4) шестидесяти квартирный пятиэтажный жилой дом, расположенный по адресу: города Алга, микрорайон 5, дом № 8.
А – размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума (в тенге за один квадратный метр в месяц); рассчитывается по следующей формуле:
А = Ц/Т/12
Ц = 471 480 884,80 тенге / 6 132,5 квадратных метров (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 76 882,32 тенге стоимость строительства одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т = 100 лет;
А = 76 882,32/100/12=64,06 тенге за один квадратный метр в месяц.