Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын "Ақтөбе қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі "Ақтөбе қаласын тиімді дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандыру үстемақыларын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 6 қарашадағы № 2323 қаулысы
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысының 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Ақтөбе қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын "Ақтөбе қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің "Ақтөбе қаласын тиімді дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық жалақысына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. "Ақтөбе қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде жіберу;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Ақтөбе қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыру.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Ақтөбе қаласы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі А. Бекет
Ақтөбе қаласы әкімдігінің
"6" 11 2025 жылғы № 2323
қаулыға Қосымша
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын "Ақтөбе қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің "Ақтөбе қаласын тиімді дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын "Ақтөбе қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің "Ақтөбе қаласын тиімді дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі(бұдан әрі-орталық) қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақыларды (бұдан әрі-ынталандырушы үстемеақылар) белгілеудің тәртібі мен шарттарын айқындайды, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілерге, ұйымдар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы, және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын орталық қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу қағидаларын бекітеді.

Об утверждении Правил установления стимулирующих надбавок к должностным окладом работников коммунального государственного учреждения "Центр эффективного развития города Актобе" государственного учреждения "Аппарат акима города Актобе" финансируемых из местного бюджета
Постановление акимата города Актобе Актюбинской области от 6 ноября 2025 года № 2323
В соответствии с подпунктом 3) пункта 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" акимат города Актобе ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила установления стимулирующих надбавок к должностным окладом работников коммунального государственного учреждения "Центр эффективного развития города Актобе" государственного учреждения "Аппарат акима города Актобе", финансируемых из местного бюджета согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима города Актобе" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего постановления на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Актобе после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Актобе.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города А. Бекет
Приложение к постановлению
акимата города от "6" 11 2025
года № 2323
Правила установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного учреждения "Центр эффективного развития города Актобе" государственного учреждения "Аппарат акима города Актобе" финансируемых из местного бюджета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяет порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного учреждения "Центр эффективного развития города Актобе" государственного учреждения "Аппарат акима города Актобе"(далее-Центр), финансируемых из местного бюджета (далее-стимулирующие надбавки), разработаны в соответствии подпунктом 3) пункта 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" и утверждает правила установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников Центра, финансируемых из местного бюджета.

2. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 1 - бабы 1-тармағының 37) тармақшасына сәйкес жалақы-қызметкердің біліктілігіне, орындалатын жұмыстың күрделілігіне, санына, сапасы мен жағдайларына, сондай-ақ өтемақы және ынталандыру сипатындағы төлемдерге байланысты еңбегі үшін сыйақы.
3. Мемлекеттік басқару органы - Ережеге сәйкес орталықтың уәкілетті органы болып табылатын тиісті саладағы мемлекеттік мекеме.
4. Орталық қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеуге арналған бюджет қаражаты мемлекеттік ұйымды қаржыландыру жоспарында (даму жоспарында) әрбір қаржы жылында көзделуге тиіс.
2 тарау. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын орталық қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу тәртібі
5. Мемлекеттік басқару органы ынталандырушы үстемеақылардың белгіленген мөлшерінің негізінде қосымша бюджет қаражатына қажеттілікті қалыптастырады және бюджеттік өтінімді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
6. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес ынталандыру үстемеақыларын төлеуді жүзеге асыру үшін қажетті Ақтөбе қаласының жергілікті бюджетінен бюджет қаражатын көздейді бюджет жобасын Ақтөбе қаласының мәслихатына жібереді.
7. Уәкілетті орган ынталандырушы үстемеақылардың мөлшерін белгілегеннен кейін Орталық басшысы қызметкерлерге ынталандырушы үстемеақылар төлеу туралы бұйрық шығарады.
8. Орталық басшысы Еңбек және/немесе атқарушылық тәртіпті бұзған жағдайда, өз қызметкерлерінің ынталандыру үстемесінің мөлшерін жеке тәртіппен қайта қарауға құқылы.
9. Ынталандырушы сыйлықақылар төленбейді:
1) қызметкер сынақ мерзімінде болған кезеңде;
2) лауазымның тиісті санатының функциялары уақытша орындалған жағдайда.
3-тарау. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын орталық қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу шарттары
10. Ынталандырушы үстемеақылар қызметкерлерді ынталандыру және білікті кадрлар құрамын сақтау мақсатында белгіленетін төлемдер болып табылады.
11. Осы қаулыда көрсетілген орталық қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 29 тамыздағы № 1127 "органдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына сыйлықақы беру, материалдық көмек көрсету және үстемеақылар белгілеу қағидаларын бекіту туралы" каулысында көзделген материалдық көмектің және ынталандырушы төлемдердің бұрыннан бар түрлеріне қосымша төлемдер болып табылады Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен".

2. В соответствии с подпунктом 37) пункта 1 статьи 1 Трудового кодекса Республики Казахстан заработная плата – вознаграждение за труд в зависимости от квалификации работника, сложности, количества, качества и условий выполняемой работы, а также выплаты компенсационного и стимулирующего характера.
3. Орган государственного управления – государственное учреждение соответствующей отрасли, являющееся уполномоченным органом Центра в соответствии с положением.
4. Бюджетные средства на выплату стимулирующих надбавок к должностным окладам работников Центра должны быть предусмотрены в плане финансирования (плане развития) государственной организации каждый финансовый год.
Глава 2. Порядок установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников Центра, финансируемых из местного бюджета
5. Орган государственного управления на основании установленного размера стимулирующих надбавок формирует потребность в дополнительных бюджетных средствах и направляет бюджетную заявку в местный уполномоченный орган по государственному планированию.
6. Местный уполномоченный орган по государственному планированию в соответствии с требованиями бюджетного законодательства Республики Казахстан предусматривает необходимые для осуществления выплат стимулирующих надбавок бюджетные средства из местного бюджета города Актобе направляет проект бюджета в маслихат города Актобе.
7. После установления уполномоченным органом размеров стимулирующих надбавок, руководитель Центра издает приказ о выплате работникам стимулирующих надбавок.
8. Руководитель Центра вправе пересмотреть в индивидуальном порядке размер стимулирующей надбавки своих сотрудников, в случае нарушения последними трудовой и/или исполнительской дисциплины. Стимулирующие надбавки не выплачиваются:
1) в период нахождения работника на испытательном сроке;
2) в случае временного исполнения функций соответствующей категории должности.
Глава 3. Условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников Центра финансируемых из местного бюджета
10. Стимулирующие надбавки являются выплатами, устанавливаемыми с целью мотивирования работников и сохранения квалифицированного кадрового состава.
11. Стимулирующие надбавки к должностным окладам работников Центра, отраженные в настоящем постановлении, являются дополнительными выплатами к уже имеющимся видам материальной помощи и стимулирующих выплат, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан, постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2001 года № 1127 "Об утверждении Правил премирования, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам работников органов Республики за счет средств государственного бюджета".

12. Орталық қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеу қызметкерлердің еңбегін ынталандырудың төленген түрлерін тоқтату үшін негіз болып табылмайды (сыйлықақылар, қосымша ақылар, лауазымдарды қоса атқарғаны үшін, қамту аймағын кеңейткені үшін үстеме ақылар, үстеме ақылар және т.б.).
13. Орталық қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеу күнтізбелік жыл ішінде ай сайын жүзеге асырылады.
14. Ынталандырушы үстемеақылар еңбекақының негізгі көрсеткіштерін, бюджет мүмкіндіктерін талдауға негізделе отырып және Қазақстан Республикасының заңнамасы өзгерген жағдайда жыл сайынғы негізде қайта қаралуы мүмкін.
15. Орталық қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақыларды төлеуді қаржыландыру көзі Ақтөбе қаласының жергілікті бюджеті болып табылады.
16. Мемлекеттік басқару органы ведомстволық бағынысты ұйымның бірінші басшысының ұсынысы негізінде ведомстволық бағынысты ұйым қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылардың мөлшерін белгілейді.

12. Выплата стимулирующих надбавок к должностным окладам работников Центра не является основанием для прекращения выплаченных видов стимулирования труда работников (премии, доплаты, надбавки за совмещение должностей, за расширение зоны покрытия, сверхурочные и др.).
13. Выплата стимулирующих надбавок к должностным окладам работников Центра осуществляется ежемесячно в течение календарного года.
14. Стимулирующие надбавки могут быть пересмотрены на ежегодной основе, исходя из анализа основных показателей оплаты труда, возможностей бюджета и в случае изменения законодательства Республики Казахстан.
15. Источником финансирования выплат стимулирующих надбавок к должностным окладам работников Центра является местный бюджет города Актобе.
16. Орган государственного управления устанавливает размер стимулирующих надбавок к должностным окладам работников подведомственной организации на основании представления первого руководителя подведомственной организации.