Облыстық мәслихаттың 2024 жылғы 12 желтоқсандағы № 186 "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2025 жылғы 27 маусымдағы № 219 шешімі
Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Облыстық мәслихаттың 2024 жылғы 12 желтоқсандағы № 186 "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
шешімнің кіріспесі келесідей редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 96-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:";
1-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 526 410 535,1 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 68 703 770,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 10 049 426 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 447 657 338,3 мың теңге;
2) шығындар – 548 792 056,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 4 132 590,9 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 18 545 623 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 14 413 032,1 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 696 600 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 696 600 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -27 210 712 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 27 210 712 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 15 028 218 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 414 733,1 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 22 597 227,1 мың теңге.";
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша: Ақтөбе қаласы бойынша – 34 %, Хромтау ауданына – 59 %, және Әйтеке би, Алға, Байғанин, Ырғыз, Қарғалы, Мәртөк, Мұғалжар, Темір, Ойыл, Қобда, Шалқар аудандарына 100 %;";
"2) әлеуметтік салық бойынша: Ақтөбе қаласы бойынша – 33 %, Хромтау ауданына – 59 %, және Әйтеке би, Алға, Байғанин, Ырғыз, Қарғалы, Мәртөк, Мұғалжар, Темір, Ойыл, Қобда, Шалқар аудандарына 100 %;";
11-тармақ:
14-8) мазмұндағы тармақшамен толықтырылсын:
"14-8) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға;";

О внесении изменений и дополнений в решение областного маслихата от 12 декабря 2024 года № 186 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Актюбинского областного маслихата от 27 июня 2025 года № 219
Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение областного маслихата от 12 декабря 2024 года № 186 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" следующие изменения и дополнения:
преамбулу решения изложить следующей редакции:
"В соответствии со статьей 96 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:";
пункт 1 изложить изложить следующей редакции:
1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 526 410 535,1 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 68 703 770,8 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 10 049 426 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 447 657 338,3 тысяч тенге;
2) затраты – 548 792 056,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 4 132 590,9 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 18 545 623 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 14 413 032,1 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 696 600 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 696 600 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -27 210 712 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 27 210 712 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 15 028 218 тысяч тенге;
погашение займов – 10 414 733,1 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 22 597 227,1 тысяч тенге."
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в новой редакции:
"1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты: по городу Актобе – 34 %, Хромтаускому району – 59% и Айтекебийскому, Алгинскому, Байганинскому, Иргизскому, Каргалинскому, Мартукскому, Мугалжарскому, Темирскому, Уилскому, Хобдинскому, Шалкарскому районам по 100%;";
"2) по социальному налогу: по городу Актобе – 33 %, Хромтаускому району – 59%, и Айтекебийскому, Алгинскому, Байганинскому, Иргизскому, Каргалинскому, Мартукскому, Мугалжарскому, Темирскому, Уилскому, Хобдинскому, Шалкарскому районам по 100 %;";
пункт 11:
дополнить подпунктом 14-8) следующего содержания:
"14-8) приобретение жилищ коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;";

мынадай мазмұндағы 11-2. тармақпен толықтырылсын:
"11-2. 2025 жылға арналған облыстық бюджеттен аудандардың (облыстық маңызы бар қала) бюджеттеріне кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге кредит беру көзделсін.
Аталған кредит беру сомаларын бөлу облыс әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.";
12-тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"12. Облыстың жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 8 363 989 мың теңге сомасында бекітілсін.".

дополнить пунктом 11-2. следующего содержания:
"11-2. Учесть в областном бюджете на 2025 год кредитование районных (города областного бюджета) бюджетов на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов.
Распределение указанных сумм кредитования определяется на основании постановления акимата области.";
пункт 12 изложить следующей редакции:
"12. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2025 год в сумме 8 363 989 тысяч тенге.".

016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
70 388
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
99 909
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
125 000
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
19 990
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
12 177 194
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
23 668 611
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
7 053 082
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 302 187
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
833 327
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 324 406
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
887 399
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 242 504
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
14 551
261
Облыстың білім басқармасы
591 223
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
491 760
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
99 463
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
2 159 672
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
2 159 672
2
Әлеуметтiк көмек
9 554 412
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
9 554 412
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
9 554 412
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
7 061 117
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
7 015 248
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
70 388
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
99 909
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
125 000
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
19 990
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
12 177 194
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
23 668 611
1
Социальное обеспечение
7 053 082
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 302 187
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
833 327
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 324 406
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
887 399
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 242 504
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
14 551
261
Управление образования области
591 223
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
491 760
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
99 463
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
2 159 672
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
2 159 672
2
Социальная помощь
9 554 412
256
Управление координации занятости и социальных программ области
9 554 412
068
Программа занятости
9 554 412
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
7 061 117
256
Управление координации занятости и социальных программ области
7 015 248
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

8 377 583
071
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
8 377 583
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
24 696 134
1
Ауыл шаруашылығы
20 454 209
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
15 759 641
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
644 573
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
250 000
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8 000
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
54 930
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
680 986
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
3 500
018
Пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру
3 850
029
Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
450 000
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
31 640
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
6 231
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
478 182
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
2 678 405
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
38 666
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
5 592 790
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
4 483 976
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
353 912
719
Облыстың ветеринария басқармасы
4 694 568
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
218 485
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
18 870
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
26 000
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
92 250
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу

8 377 583
071
Развитие газотранспортной системы
8 377 583
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
24 696 134
1
Сельское хозяйство
20 454 209
255
Управление сельского хозяйства
15 759 641
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
644 573
002
Субсидирование развития семеноводства
250 000
003
Капитальные расходы государственного органа
8 000
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
54 930
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
680 986
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
3 500
018
Обезвреживание пестицидов (ядохимикатов)
3 850
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
450 000
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
31 640
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
6 231
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
478 182
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
2 678 405
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
38 666
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
5 592 790
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
4 483 976
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
353 912
719
Управление ветеринарии области
4 694 568
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
218 485
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
18 870
009
Организация санитарного убоя больных животных
26 000
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
92 250
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека