"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тергеу және анықтау бөлімшелері қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру және олардың қызметіне процестік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 220 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 1078 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тергеу және анықтау бөлімшелері қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру және олардың қызметіне процестік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 220 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10761 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тергеу және анықтау бөлімшелері қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру және олардың қызметіне процестік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықта:
мынадай мазмұндағы 7 және 8-тараулармен толықтырылсын:
"7-тарау. Тергеушінің көмекшілері
68. Тергеушінің көмекшілері қылмыстық істерді дайындау, жүргізу және сүйемелдеу барысында жәрдем көрсету, процестік талаптардың сақталуын қамтамасыз ету және тергеу бөлімшелерінің жұмыс тиімділігін арттыру мақсатында тағайындалады. Бұл ретте тергеушінің көмекшісі дербес процестік өкілеттіктерге ие болмайды және тек тергеушінің тапсырмалары шеңберінде әрекет етеді.
69. Көмекшіні тергеушіге бекіту осы тарауда көзделген міндеттер мен функциялардың көлемін айқындай отырып, бөлімше басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.
70. Тергеушінің көмекшісінің міндеттері:
1) қылмыстық іс материалдарын дайындау және жүйелеу;
2) тергеушінің тапсырмасы бойынша тергеу әрекеттерін сүйемелдеу, сондай-ақ тергеу әрекеттерін жүргізу барысында алынған материалдардың техникалық рәсімделуін және реттелуін қамтамасыз ету;
3) қызметтік құжаттаманы жүргізу, процестік құжаттарды дайындау және оларды белгіленген нысанда рәсімдеу;
4) тергеушінің, анықтаушының тапсырмасы бойынша сарапшылармен, анықтау органдарымен және өзге де бөлімшелермен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
5) міндеттерін тиісінше орындамағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылу;
6) сотқа дейінгі тергеп-тексеру деректерін жария етуге жол бермеу туралы ҚПК 201-бабының талаптарын сақтау.
71. Тергеушінің көмекшісінің құқықтары:
1) бөлімше басшысының бұйрығымен бекітілген өкілеттіктер шеңберінде жұмыс үшін қажетті материалдарды алу, ақпараттық жүйелер мен дерекқорларға қол жеткізу;

О внесении дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 220 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности и осуществлению процессуального контроля за работой сотрудников подразделений следствия и дознания органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 декабря 2025 года № 1078
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 220 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности и осуществлению процессуального контроля за работой сотрудников подразделений следствия и дознания органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10761) следующие дополнения:
в Инструкции по организации деятельности и осуществлению процессуального контроля за работой сотрудников подразделений следствия и дознания органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
дополнить главами 7 и 8 следующего содержания:
"Глава 7. Помощники следователя
68. Помощники следователя назначаются для оказания содействия в подготовке, ведении и сопровождении уголовных дел, обеспечения соблюдения процессуальных требований и повышения эффективности работы следственных подразделений, при этом, не имеет самостоятельных процессуальных полномочий и действует исключительно в рамках поручений следователя.
69. Закрепление помощника за следователем осуществляется приказом руководителя подразделения с определением объема обязанностей и функций, предусмотренных настоящей главой.
70. Обязанности помощника следователя:
1) подготовка и систематизация материалов уголовного дела;
2) сопровождение следственных действий (по поручению следователя) и обеспечение технического оформления и упорядочения материалов, полученных при проведении следственных действий;
3) ведение служебной документации, подготовка процессуальных документов и их оформление в установленной форме;
4) обеспечение взаимодействия с экспертами, органами дознания и другими подразделениями по поручению следователя, дознавателя;
5) несет дисциплинарную ответственность за ненадлежащее исполнение обязанностей;
6) соблюдать требования статьи 201 УПК о недопустимости разглашения данных досудебного расследования.
71. Права помощника следователя:
1) получать необходимые для работы материалы и доступ к информационным системам и базам данных в рамках полномочий, закрепленных приказом руководителя подразделения;

2) қызметтік кеңестер мен нұсқамаларға қатысу;
3) қылмыстық істерді сапалы және уақтылы жүргізуге қосқан үлесін бағалау негізінде ақшалай сыйақыларды және өзге де материалдық немесе материалдық емес ынталандыру шараларын алу.
8-тарау. Тергеу және анықтау бөлімшелерінің қызметкерлерін көтермелеу жүйесін және тәртіптік практиканы жетілдіру
1-параграф. Тергеу және анықтау бөлімшелері қызметкерлерін көтермелеу және қолдау тәртібі
72. Тергеу және анықтау бөлімшелері қызметкерлерінің ынтасын арттыру, сондай-ақ қызметтік жұмыстың белгіленген көрсеткіштеріне қол жеткізген қылмыстық істерді сапалы және уақтылы тергеуді ынталандыру мақсатында ақшалай сыйақылармен тоқсан сайын көтермелеу практикасы енгізілсін.
73. Аталған сыйақылар еңбекақы төлеуге көзделген бюджет қаражатының үнемделуі есебінен төленуі мүмкін және "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тергеушілері мен анықтаушыларының жеке рейтингін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 22 шілдедегі № 617 бұйрығымен бекітілген қызметкерлер рейтингіне сәйкес қызметтік жұмысын бағалаудың объективті өлшемшарттары негізінде қалыптастырылады.
2-параграф. Тергеу және анықтау бөлімшелері қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту тәртібі
74. Тәртіптік жазаларды қолдану жол берілген процестік бұзушылықтың сипаты мен салдарын, оның тергеудің толықтығына, объективтілігіне және заңдылығына әсер ету дәрежесін ескере отырып жүзеге асырылады.
75. Процестік қызметті тексеру нәтижелері бойынша тәртіптік ықпал ету шаралары бұзушылық қылмыстық процесс қатысушыларының құқықтарын елеулі түрде шектеуге әкеп соққан немесе соған әкеп соғуы мүмкін болған, не анықталған нақты мән-жайлардың бұрмалануына алып келген жағдайларда ғана қолданылады.
76. Тергеу барысына, қылмыстық құқық бұзушылықты саралауға немесе қылмыстық процесс қатысушыларының конституциялық құқықтарына әсер етпейтін елеусіз процестік бұзушылықтар қатаң тәртіптік жауаптылыққа тартуға негіз болып табылмайды.
Мұндай бұзушылықтарға техникалық, грамматикалық, орфографиялық қателер, сондай-ақ процестік шешімнің мазмұнына әсер етпейтін процестік құжаттарды дайындау кезіндегі өзге де дәлсіздіктер жатады.
77. Тәртіптік жаза қолдану туралы шешім бөлімше басшысы жол берілген бұзушылықтың мән-жайларын жан-жақты зерделеу, оның салдарын бағалау, сондай-ақ қызметкерге түсетін нақты жүктемені міндетті түрде ескере отырып қабылдайды.
78. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында жол берілген тәртіптік теріс қылықтар үшін, сондай-ақ "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жалпы негіздер бойынша тергеушілер мен анықтаушыларды тәртіптік жауаптылыққа тарту астана, республикалық маңызы бар қалалар және облыстары полиция департаменттері бастықтарының келісімімен жүзеге асырылады.

2) участвовать в служебных совещаниях и инструктажах.
3) получать денежные премии и иные меры материального или нематериального стимулирования на основании оценки их вклада в качественное и своевременное ведение уголовных дел.
Глава 8. Совершенствование дисциплинарной практики и системы поощрений сотрудников подразделений следствия и дознания
Параграф 1. Порядок поощрения и поддержки сотрудников подразделений следствия и дознания.
72. В целях повышения мотивации сотрудников подразделений следствия и дознания, а также стимулирования качественного и своевременного расследования уголовных дел, достигших установленных показателей служебной деятельности, установить практику ежеквартального поощрения денежными премиями.
73. Указанные премии могут выплачиваться за счет экономии бюджетных средств, предусмотренных для оплаты труда, и формируются на основании объективных критериев оценки служебной деятельности, в соответствии с рейтингом сотрудников, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 июля 2015 года № 617 "Об утверждении методики определения индивидуального рейтинга следователей и дознавателей органов внутренних дел Республики Казахстан".
Параграф 2. Порядок привлечения сотрудников подразделений следствия и дознания к дисциплинарной ответственности.
74. Применение дисциплинарных взысканий осуществляется с учетом характера и последствий допущенного процессуального нарушения, степени его влияния на полноту, объективность и законность расследования.
75. По результатам проверок процессуальной деятельности меры дисциплинарного воздействия применяются только в случаях, когда нарушение повлекло или могло повлечь существенное ущемление прав участников уголовного процесса либо привело к искажению установленных фактических обстоятельств.
76. Незначительные процессуальные нарушения, не влияющие на ход расследования, квалификацию уголовного правонарушения или конституционные права участников уголовного процесса, не являются основанием для привлечения к строгой дисциплинарной ответственности.
К таким нарушениям относятся технические, грамматические, орфографические ошибки, а также иные неточности в подготовке процессуальных документов, не влияющие на содержание процессуального решения.
77. Решение о применении дисциплинарного взыскания принимается руководителем подразделения на основании всестороннего исследования обстоятельств допущенного нарушения, оценки его последствий, а также с обязательным учетом фактической нагрузки на сотрудника.
78. Привлечение следователей и дознавателей к дисциплинарной ответственности за дисциплинарные проступки, допущенные при осуществлении досудебного расследования, а также по общим основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе", осуществляется по согласованию с начальниками Департаментов полиции столицы, городов республиканского значения и областей.

79. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу кезінде жол берілген процестік бұзушылықтар үшін "атқаратын лауазымынан босату" және "ішкі істер органдарынан шығару" түріндегі тәртіптік жазаларды салу Қазақстан Республикасы ІІМ Тергеу департаментімен міндетті түрде келісуге жатады.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тергеу департаменті (М.Ж. Қожаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде электрондық нысанда Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң және нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры С.Ә. Адиловке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тергеу департаментіне (М.Ж. Қожаев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-лейтенанты
Е. Саденов

79. Наложение дисциплинарных взысканий за допущенные процессуальные нарушения, при осуществлении досудебного расследования в виде "освобождение от занимаемой должности" и "увольнение из органов внутренних дел" подлежат обязательному согласованию со Следственным департаментом МВД Республики Казахстан.".
2. Следственному департаменту Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кожаев М.Ж.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его в электронном виде на государственном и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) направление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Адилова С.А. и Следственный департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кожаев М.Ж.).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
Е. Саденов