Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің бөліністері үшін көлік құралдарының заттай тиесілік нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 790 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 70-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің бөліністері үшін көлік құралдарының заттай тиесілік нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
2) қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңңама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілердің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-лейтенанты
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
_____________________
2025 жылғы "____" _______
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 790 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің бөліністері көлік құралдарының заттай нормалары
1 – тарау. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аппараты көлік құралдарының заттай тиесілік нормалары
Р/с №
Бөліністер мен қызметтер атауы
Жедел-қызметтік жеңіл автомобильдердің және жеңіл автомобильдер базасындағы арнайы автомобильдердің нормалары
Жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы жедел-қызметтік автомобильдердің, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдерінің, жүк автомобильдерінің және жолаушылар автобустарының нормалары
Ең жоғарғы жылдық пайдалану нормасы
1
2
3
4
5
1
Министрлік басшылығы (министр, министрдің орынбасары, аппарат басшысы)
Әрбір штаттық бірлікке бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
2
Криминалдық полиция бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
3
Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль
Шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
4
Киберқылмысқа қарсы іс-қимыл бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль
Бір автомобиль – жылжымалы байланыс кешені (бұдан әрі – ЖБК)
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
5
Экстремизмге қарсы іс-қимыл бөлінісі
Құрамның штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль
Екі автомобиль жылжымалы байланыс торабы (бұдан әрі – ЖБТ), шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
6
"А" бөлінісі
Жедел-іздестіру қызметін бақылау бөлінісінің санын есептемегенде, құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км

Об утверждении натуральных норм положенности транспортных средств для подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 790
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы положенности транспортных средств для подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней после подписания направление электронной копии настоящего приказа на государственном и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"___" _________2025 года
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республика Казахстан
от "29" октября 2025 года № 790
Натуральные нормы транспортных средств подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Натуральные нормы положенности транспортных средств аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан
№ п/п
Наименование подразделений и служб
Нормы оперативно-служебных легковых автомобилей и специальных автомобилей на базе легковых
Нормы оперативно-служебных автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов
Максимальная годовая норма эксплуатации
1
Руководство министерства (министр, заместители министра, руководитель аппарата)
Один автомобиль на каждую штатную единицу
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
2
Подразделение криминальной полиции
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
3
Подразделение по борьбе с организованной преступностью
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава
Один пассажирский автобус малого класса
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для пассажирских автобусов – 30 000 км
4
Подразделение по противодействию киберпреступности
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава
Один автомобиль – мобильный комплекс связи (далее - МКС)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
5
Подразделение по противодействию экстремизму
Один автомобиль на 3 единицы штатной численности состава
Два автомобиля – подвижный узел связи, (далее – ПУС), один пассажирский автобус малого класса
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
6
Подразделение "А"
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава без учета численности подразделения по контролю за оперативно-розыскной деятельностью
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км

1)
Жедел-іздестіру қызметін бақылау бөлінісі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
7
"Интерпол" ұлттық орталық бюросы
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль
Ерекше шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
8
Тергеу бөлінісі
Құрамның штат санының 10 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
9
Әскери-тергеу бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
10
Жедел- криминалистикалық бөлініс
Құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
Бір автомобиль жылжымалы- криминалистикалық зертхана (бұдан әрі – ЖКЗ); бір автомобиль жылжымалы медициналық-криминалистикалық зертхана (бұдан әрі – ЖМКЗ); бір автомобиль жылжымалы өрт-жарылғыш техникалық зертхана (бұдан әрі – ЖӨЖТЗ)
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
11
Қылмыстық-атқару жүйесі бөлінісі
Кезекші бөлім және пробация қызметі санын есептемегенде, құрамның штат санының 8 бірлігіне бір автомобиль
Шағын тонналы бір жүк автомобилі; 100 бірлікке орта немесе шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
1)
Кезекші бөлім
Жол талғамайтын бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 60 000 км
2)
Пробация қызметі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
12
Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл бөлінісі
Құрамның штат санының 4 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
13
Ақпараттандыру және байланыс бөлінісі
Байланыс және арнайы мемлекеттік архив бөліністерінің санын есептемегенде, құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
1)
Байланыс бөлінісі
Профилактика және байланыс құралдарын жөндеу үшін (бұдан әрі – ПБЖА) екі автомобиль; радиорелейлік станцияға (бұдан әрі - РРС) бір автомобиль; жедел басқарудың жылжымалы штабына (бұдан әрі – ЖБЖШ) – бір автомобиль; ЖБК – бір автомобиль; радио және радиотехникалық бақылау станциясының жылжымалы пункті (бұдан әрі – РжРБСЖП) – бір автомобиль
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км

1)
Подразделение по контролю за оперативно-розыскной деятельностью
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
7
Национальное центральное бюро "Интерпола"
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава
Один пассажирский автобус особо малого класса
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
8
Следственное подразделение
Один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
9
Военно-следственное подразделение
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
10
Оперативно-криминалистическое подразделение
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава, но не менее одного
Один автомобиль – подвижная криминалистическая лаборатория (далее – ПКЛ); один автомобиль – подвижная медико-криминалистическая лаборатория (далее – ПМКЛ); один автомобиль – подвижная пожаро-взрывотехническая лаборатория (далее – ППВТЛ)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
11
Подразделение уголовно-исполнительной системы
Один автомобиль на 8 единиц штатной численности состава без учета численности дежурной части и службы пробации
Один грузовой малотоннажный автомобиль; один пассажирский автобус среднего или малого класса на 100 единиц
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
1)
Дежурная часть
Один автомобиль повышенной проходимости
---
Для легковых автомобилей – 60 000 км
2)
Служба пробации
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
12
Подразделение по противодействию наркопреступности
Один автомобиль на 4 единицы штатной численности состава
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
13
Подразделение информатизации и связи
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава без учета численности подразделения связи и специального государственного архива
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
1)
Подразделение связи
Два автомобиля для профилактики и ремонта средств связи (далее – АПРС); один автомобиль – радиорелейная станция (далее – РРС); один автомобиль – подвижной штаб оперативного управления (далее – ПШОУ); один автомобиль – МКС; один автомобиль – подвижный пункт станции радио и радиотехнического контроля (далее – РиРК)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км

2)
Арнайы мемлекеттік архив
Бір автомобиль
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
14
Әкімшілік полиция бөлінісі
Қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету, әкімшілік практика, қару айналымын бақылау және табиғатты қорғау бөліністері санын есептемегенде, құрамның штат санының 10 бірлігіне бір автомобиль. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметімен өзара іс-қимыл жасасуға жауапты лауазымды адамдар үшін бір жеңіл автомобиль.
Бір штабтық автобус (бұдан әрі – ША)
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
1)
Қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлінісі
Құрамның штат санының 8 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
2)
Әкімшілік практика бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
3)
Қару айналымын бақылау және табиғатты қорғау бөлінісі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
4)
Әкімшілік полиция қызметтерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау бөлінісі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
15
Күзет қызметін бақылау жөніндегі бөлініс
Құрамның штат санының 10 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
16
Көші-қон қызметі бөлінісі
Құрамның штат санының 10 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
17
Өзіндік қауіпсіздік бөлінісі
Жедел және тергеу бөліністерінің санын есептемегенде, құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль
Ерекше шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
1)
Жедел бөлініс
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
2)
Тергеу бөлінісі
Құрамның штат санының 8 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-

2)
Специальный государственный архив
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
14
Подразделение административной полиции
Один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава без учета численности подразделений охраны общественного порядка и обеспечения дорожной безопасности, административной практики, по контролю за оборотом оружия и природоохранной полиции, организации и контроля за деятельностью служб административной полиции. Один легковой автомобиль для должностных лиц, ответственных за взаимодействие со службой Государственной охраны Республики Казахстан.
Один автобус штабной (далее – АШ)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
1)
Подразделение охраны общественного порядка и обеспечения дорожной безопасности
Один автомобиль на 8 единиц штатной численности состава, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
2)
Подразделение административной практики
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
3)
Подразделение по контролю за оборотом оружия и природоохранной полиции
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
4)
Подразделение организации и контроля за деятельностью служб административной полиции
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
15
Подразделение по контролю за охранной деятельностью
Один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
16
Подразделение миграционной службы
Один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
17
Подразделение собственной безопасности
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава без учета численности оперативного подразделения и расследования
Один пассажирский автобус особо малого класса
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
1)
Оперативное подразделение
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
2)
Подразделение расследования
Один автомобиль на 8 единиц штатной численности состава, но не менее одного
---

Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
3)
Жеке құрам жөніндегі инспекция бөлінісі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
18
Заң бөлінісі
Құрамның штат санының 8 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
19
Штаб
Құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
1)
Кезекші бөлім
Төрт автомобиль, оның ішінде жол талғамайтын бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
20
Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі бөлініс
Құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
Металл сейф (бұдан әрі – МС-8/2) – бір автомобиль
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
21
Жеке құраммен жұмыс жөніндегі бөлініс
Арнайы және кәсіби даярлық бөлінісінің санын есептемегенде құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
1)
Арнайы және кәсіби даярлық бөлінісі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
22
Тыл бөлінісі
Техника, интенданттық қамтамасыз ету және санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөліністері санын есептемегенде, құрам санының 20 бірлігіне бір автомобиль
Шағын тонналы бір жүк автомобилі
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
1)
Техника бөлінісі
Екі автомобиль; қозғалыс қауіпсіздігінің бір автомобилі (бұдан әрі – ҚҚА)
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км

Для легковых автомобилей – 40 000 км
3)
Подразделение инспекции по личному составу
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
18
Юридическое подразделение
Один автомобиль на 8 единиц штатной численности состава, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
19
Штаб
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
1)
Дежурная часть
Четыре автомобиля, в том числе один автомобиль повышенной проходимости
---
Для легковых автомобилей – 60 000 км
20
Подразделение по защите государственных секретов
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава, но не менее одного
Один автомобиль – сейф металлический (далее - СМ-8/2)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
21
Подразделение по работе с личным составом
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава без учета численности подразделения специальной и профессиональной подготовки
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
1)
Подразделение специальной и профессиональной подготовки
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
22
Подразделение тыла
Один автомобиль на 20 единиц численности состава без учета численности подразделений техники, интендантского обеспечения и санитарно-эпидемиологической службы
Один грузовой малотоннажный автомобиль
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
1)
Подразделение техники
Два автомобиля; один автомобиль безопасности движения (далее - АБД)
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км

2)
Интенданттық қамтамасыз ету бөлінісі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
3)
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
4)
Коммуналдық-пайдалану бөлінісі
-
Шағын тонналы бір жүк автомобилі
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
23
Қаржымен қамтамасыз ету бөлінісі
Құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
24
Аппараттың 1-23-тармақтарда көрсетілмеген бөліністер
Құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
25
Арнайы күштер және жедел басқару бөлінісі
Арнайы мақсаттағы бөліністердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі бөлініс санын есептемегенде, құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км

2)
Подразделение интендантского обеспечения
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
3)
Санитарно-эпидемиологическая служба
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
4)
Коммунально-эксплуатационное подразделение
---
Один грузовой малотоннажный автомобиль
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
23
Подразделение финансового обеспечения
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
24
Подразделения аппарата, не указанные в пунктах 1-23
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава, но не менее одного на каждое подразделение
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
25
Подразделение специальных сил и оперативного управления
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава без учета численности подразделения по организации деятельности подразделений специального назначения, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км

1)
Арнайы мақсаттағы бөліністердің қызметін үйлестіру жөніндегі орталық
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
26
Жалпы қолданатын көлік құралдары
Қатардан шыққандарды алмастыруға арналған резервтегі үш автомобиль
Министрліктің аппаратына штат санының 200 бірлігіне бір жолаушылар автобусы; шағын немесе ерекше шағын үш жолаушылар автобусы; екі өздігінен аударғыш автомобиль; бортты үш жүк автомобилі; өрт сөндіруге арналған бір автомобиль; шағын тонналы үш жүк автомобилі; бір автокөтергіш автомобиль; екі автотиегіш; жүк көтерімділігі 16 тоннадан кем емес бір автокран; бір вакуумдық автомобиль; істен шыққан автомобильдерді тасымалдауға арналған (эвакуатор) бір автомобиль; трактор немесе автомобиль шассиіндегі бір су шашқыш әмбебап машина; бір дөңгелекті трактор;
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, арнайы авто жөндеу шеберханасы автомобильдері, автокрандар, отынқұйғыш, су шашқыштар, жинағыштар және т.б., мотоциклдер үшін 20 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.
27
Министрге арналған резерв
Жол талғамайтын бір автомобиль
-
40 000км
Ескертпе:
Жүк автомобильдерінің шассиіндегі және автобустар базасындағы арнайы автомобильдердің орнына (олар болмаған кезде) ұқсас мақсаттағы арнайы жеңіл автомобильдер (көбінесе "Универсал" типіндегі) пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы ІІМ бөліністерінің көлік құралдары заттай нормаларының 1-25-тармақтарында көрсетілген бөліністер деп министрліктің орталық аппаратының комитеттері, департаменттері және дербес басқармалары түсініледі.
Ұзақ қызметтік іссапарларға пайдаланылып жүрген автомобильдер үшін жылдық жүру эксплуатациясының нормасы ішкі істер органдары басшысының бұйрығымен жанар-жағар май бөле отырып ұлғайтылады, бірақ жылына 10 000 километрден артық емес.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің орталық аппаратына ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің көлік құралдарының заттай тиесілік нормалары
28
Мамандандырылған күзет қызметінің бөлінісі
Кезекші бөлім санын есептемегенде, құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ бөлініске (бөлімге) біреуден кем емес
Ерекше шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км

1)
Центр по координации деятельности подразделений специального назначения
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
26
Транспортные средства общего пользования
Три резервных автомобиля для замены вышедших из строя
Один пассажирский автобус на 200 единиц штатной численности аппарата министерства; три пассажирских автобуса малого или особо малого класса; два автомобиля-самосвала; три грузовых бортовых автомобиля; один автомобиль для тушения пожаров; три грузовых малотоннажных автомобиля; один автомобиль- автоподъемник; два автопогрузчика; один автокран грузоподъемностью не менее 16 тонн; один вакуумный автомобиль; один автомобиль для транспортировки автомобилей вышедших из строя (эвакуатор) одна универсальная поливомоечная машина на тракторном или автомобильном шасси; один колесный трактор
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км, для автомобилей специальные авторемонтные мастерские, автокранов, топливозаправщиков, поливомоечных, уборочных и др., мотоциклов – 20 000 км, для транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
27
Резерв для Министра
Один автомобиль повышенной проходимости
---
40 000 км
Примечание:
Вместо специальных автомобилей на шасси грузовых автомобилей и базе автобусов (при их отсутствии), использовать специальные легковые автомобили (преимущественно типа "универсал") аналогичного назначения. В пунктах 1-25 натуральных норм транспортных средств под подразделениями МВД Республики Казахстан считать комитеты, департаменты и самостоятельные управления центрального аппарата министерства. Для автомобилей использующихся для осуществления длительных служебных командировок норму эксплуатации годового пробега увеличивать приказом руководителя органа внутренних дел с выделением горюче-смазочных материалов, но не более чем, на 10 000 километров в год.
Глава 2. Натуральные нормы положенности транспортных средств государственных учреждений, подведомственных центральному аппарату Министерства внутренних дел Республики Казахстан
28
Подразделение специализированной службы охраны
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава, без учета численности дежурной части, но не менее одного на каждое подразделение (отдел)
Один пассажирский автобус особо малого класса
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –
30 000 км

1)
Аумақтық мамандандырылған күзет қызметінің бөліністері*
Құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
2)
Мамандандырылған күзет қызметінің саптық бөлінісі
Взводқа бір патрульдік автомобиль (бұдан әрі - ПА)
Құрамның штат санының 70 бірлігіне шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы, бірақ бөлініске біреуден кем емес; құрамның штат санының 100 бірлігіне ерекше шағын сыныпты жолаушылар автобусы, бірақ бөлініске біреуден кем емес; взводқа жасақтарды тасымалдау (бұдан әрі - ЖТА) үшін – бір автомобиль; шағын тонналы бір жүк автомобилі
Жеңіл автомобильдер үшін – 60 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
3)
Кезекші бөлім
Кезекші бөлімнің бір автомобилі (бұдан әрі – КБА) әр бөлініске
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 60 000 км
4)
Жедел ден қою бөліністері
Құрамның штат санының 4 бірлігіне ПА – бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 60 000 км
29
Дипломатиялық өкіл-діктерді және үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі мамандандырылған күзет қызметі бөліністері
Үш автомобиль
Бір бортты жүк автомобилі; шағын тонналы бір жүк автомобилі;
құрамның штат санының 100 бірлігіне шағын сыныпты бір автобус
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
1)
Басқарма құрамына енетін дипломатиялық өкілдіктерді және үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі батальон
Жеке құрамның штат санының 40 бірлігіне ПА-бір автомобиль
Құрамның штат санының 70 бірлігіне ерекше шағын сыныпты бір автобус; ЖТА - бір автомобиль
Жеңіл автомобильдер үшін – 60 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
2)
Кезекші бөлім
Бір автомобиль - КБА
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 60 000 км
30
Сақтау базасы
Екі автомобиль
Бір бортты жүк автомобилі; бір өздігінен аударғыш автомобиль; шағын тонналы бір жүк автомобилі; бір автокран; бір вакуумды немесе отынқұйғыш автомобиль; бір автомобиль немесе трактор шассиіндегі су шашқыш әмбебап машина; бір дөңгелекті немесе шынжыр табанды трактор; ерекше шағын сыныпты бір автобус; екі автотиегіш; өрт сөндіруге арналған бір автомобиль
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, арнайы авто жөндеу шеберханасы автомобильдері, автокрандар, отынқұйғыш, су шашқыштар, жинағыштар және т.б., мотоциклдер үшін 20 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.
31
Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі
Үш автомобиль; жол жүрісі қауіпсіздігінің бір автомобилі (бұдан әрі – ЖЖҚА); жүргізу шеберлігін жетілдіру бойынша практикалық сабақтар үшін екі автомобиль
Бір автомобиль – жылжымалы авто жөндеу шеберханасы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, арнайы авто жөндеу шеберханасы автомобильдері, автокрандар, отынқұйғыш, су шашқыштар, жинағыштар және т.б., мотоциклдер үшін 20 000км
32
Аумақтық әскери-тергеу бөлінісі
Құрамның штат санының 8 бірлігіне жол талғамайтын бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске (бөлім, топ) біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
33
Кинологиялық орталық
Үш автомобиль

1)
Территориальные подразделения специализированной службы охраны*
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава, без учета численности дежурной части, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
2)
Строевое подразделение специализированной службы охраны
Один автомобиль патрульный (далее – АП) на взвод
Один пассажирский автобус малого класса на 70 единиц штатной численности состава, но не менее одного на подразделение; один автобус особо малого класса на 100 единиц штатной численности состава, но не менее одного на подразделение; один автомобиль - для транспортировки нарядов (далее – АТН) на взвод; один грузовой малотоннажный автомобиль
Для легковых автомобилей – 60 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –
30 000 км
3)
Дежурная часть
Один автомобиль дежурной части (далее - АДЧ) на каждое подразделение
---
Для легковых автомобилей – 60 000 км
4)
Подразделения оперативного реагирования
Один автомобиль - АП на 4 единицы штатной численности состава
---
Для легковых автомобилей – 60 000 км
29
Подразделения специализированной службы охраны по охране дипломатических представительств и правительственных учреждений
Три автомобиля
Один грузовой бортовой автомобиль; один грузовой малотоннажный автомобиль; один автобус малого класса на 100 единиц штатной численности
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –
30 000 км
1)
Батальон по охране дипломатических представительств и правительственных учреждений, входящий в состав управления
Один автомобиль – АП на 40 единиц штатной численности личного состава
Один автобус особо малого класса на 70 единиц штатной численности состава; один автомобиль – АТН
Для легковых автомобилей – 60 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –
30 000 км
2)
Дежурная часть
Один автомобиль – АДЧ
---
Для легковых автомобилей – 60 000 км
30
База хранения
Два автомобиля
Один грузовой бортовой автомобиль; один автомобиль-самосвал; один грузовой малотоннажный автомобиль; один автокран или автоподъемник; один вакуумный автомобиль или топливозаправщик; одна универсальная поливомоечная машина на автомобильном или тракторном шасси; один колесный или гусеничный трактор; один автобус особо малого класса; два автопогрузчика; один автомобиль для тушения пожаров
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –
30 000 км, для автомобилей специальные авторемонтные мастерские, автокранов, топливозаправщиков, поливомоечных, уборочных и др., мотоциклы
20 000 км, для транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах –
1 200 мото-часов
31
Учреждение автотранспортного обслуживания
Три автомобиля; один автомобиль безопасности движения (далее – АБД); два автомобиля для практических занятий по совершенствованию мастерства вождения
Один автомобиль – подвижная авторемонтная мастерская
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –
30 000 км, для автомобилей специальные авторемонтные мастерские, автокранов, топливозаправщиков, поливомоечных, уборочных и др. – 20 000 км
32
Территориальное военно-следственное подразделение
Один автомобиль повышенной проходимости на 8 единиц штатной численности состава, но не менее одного на каждое подразделение (отдел, группа)
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
33
Кинологический центр
Три автомобиля

50 итке дейін ұсталған кезде жасақтарды иттерімен бірге тасымалдау үшін (бұдан әрі – ЖИТА) – бір автомобиль; 50 иттен астам ұсталған кезде; екі ЖИТА, шағын тонналы бір жүк автомобилі, орта немесе шағын сыныпты жолаушылар автобусы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
34
ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігі
Бір автомобиль – КБА; криминалдық полиция бөлінісі құрамының штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес; тергеу және анықтау бөліністері құрамының штат санының 8 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес; патрульдік полицияның саптық бөлінісі құрамының штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль ПА; жол және техникалық инспекция бөлінісі үшін бір автомобиль; қаладағы учаскелік полиция пунктіне бір автомобиль; ауылдық жерлердегі инспекторлардың әрбір бірлігіне жол талғамайтын бір автомобиль; ювеналдық полиция бөлінісіне бір автомобиль; аталған бөліністер санын, сондай-ақ байланыс, жедел-криминалистикалық және уақытша ұстау изоляторын күзету және айдауылдау бөліністерін есептемегенде штат санының 10 бірлігіне бір автомобиль
Бір автомобиль – КБА; бір автомобиль – ЖБК (байланыс бөлінісі үшін); бір автомобиль – ЖКЗ (жедел- криминалистикалық бөлінісі үшін); бір автомобиль – қамауға алынған адамдарды тасымалдау үшін (бұдан әрі – ҚА) (уақытша ұстау изоляторын күзету және айдауылдау бөліністері үшін); орта немесе шағын сыныпты жолаушылар автобусы; шағын тонналы бір жүк автомобилі
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, кезекші бөлім және қамауға алынған адамдарды тасымалдау автомобильдері үшін – 60 000км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
Ескертпе:
Жүк автомобильдері шассиіндегі және автобустар базасындағы арнайы автомобильдердің орнына (олар болмаған кезде) ұқсас мақсаттағы арнайы жеңіл автомобильдер (көбінесе "Универсал" типіндегі) пайдаланылады.
Ұзақ қызметтік іссапарларға пайдаланылып жүрген автомобильдер үшін жылдық жүру эксплуатациясының нормасы ішкі істер органдары басшысының бұйрығымен жанар-жағар май бөле отырып ұлғайтылады, бірақ жылына 10 000 километрден артық емес.
* Суық климатты өңірлерге (Ақмола, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан,Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстары) қосымша бір автомобиль немесе трактор шассиіндегі су шашқыш әмбебап машина көзделсін.

Один автомобиль для транспортировки нарядов с собаками (далее – АТНС) при содержании до 50 собак; два автомобиля АТНС при содержании более 50 собак; один грузовой малотоннажный автомобиль, пассажирский автобус среднего или малого класса
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –
30 000 км
34
Представительство МВД в городе Байконыр
Один автомобиль – АДЧ; один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава подразделений криминальной полиции, но не менее одного; один автомобиль на 8 единиц штатной численности состава подразделений следствия и дознания, но не менее одного на каждое подразделение; один автомобиль АП на 3 единицы штатной численности состава строевого подразделения патрульной полиции; один автомобиль для подразделения дорожной и технической инспекции; один автомобиль на участковый пункт полиции, находящийся в городе, один автомобиль повышенной проходимости на каждую единицу инспекторов в сельской местности; один автомобиль для подразделения ювенальной полиции;
один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава без учета численности перечисленных подразделений, а также численности подразделений связи, оперативно-криминалистического и по охране изоляторов временного содержания и конвоирования
Один автомобиль – АДЧ; один автомобиль – МКС (для подразделения связи); один автомобиль – ПКЛ (для оперативно-криминалистического подразделения); один автомобиль для перевозки лиц, заключенных под стражу (далее – АЗ) (для подразделения по охране изоляторов временного содержания и конвоирования); один пассажирский автобус среднего или малого класса; один грузовой малотоннажный автомобиль
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для дежурных автомобилей и автозаков – 60 000 км; для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –
30 000 км
Примечание:
Вместо специальных автомобилей на шасси грузовых автомобилей и базе автобусов (при их отсутствии), использовать специальные легковые автомобили (преимущественно типа "универсал") аналогичного назначения.
Для автомобилей использующихся для осуществления длительных служебных командировок норму эксплуатации годового пробега увеличивать приказом руководителя органа внутренних дел с выделением горюче-смазочных материалов, но не более чем, на 10 000 километров в год
* Для регионов с холодным климатом (Акмолинская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская, Костанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская, Актюбинская и Западно-Казахстанская области) дополнительно предусмотреть одну универсальную поливомоечную машину на автомобильном или тракторном шасси.

3-тарау. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің көлік құралдарының заттай тиесілік нормалары
35
Басшылық
Басшылықтың штат санының әр бірлігіне бір автомобиль (бастық және оның орынбасарлары)
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
36
Криминалдық полиция бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль
Құрамның штат санының 70 бірлігіне ерекше шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД)

Глава 3. Натуральные нормы положенности транспортных средств департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы
35
Руководство
Один автомобиль на каждую единицу штатной численности руководства (начальник и его заместители)
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
36
Подразделение криминальной полиции
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава
Один пассажирский автобус особо малого класса на 70 ед. штатной численности состава (для ДП городов республиканского значения и столицы)

Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
1)
Жедел-іздеу бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
37
Киберқылмысқа қарсы іс-қимыл бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
38
Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес және экстремизмге қарсы іс-қимыл жөніндегі бөліністер
Құрамның штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
Ерекше шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
39
ПД аппаратының және бағынысты бөліністердің есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл бөлінісі
Құрамның штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
Бір автомобиль – жасақтарды тасымалдау үшін (бұдан әрі – ЖТА) (облыстардың ПД үшін); ерекше шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы, бір мобильді рентгеноскопиялық кешен (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); үш квадроцикл (құрамында есірткі бар өсімдіктер өсетін аймақтары бар облыстардың ПД үшін)
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, мототехника үшін 20 000км,
40
Өзіндік қауіпсіздік бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
1)
Жеке құрам жөніндегі инспекция бөлінісі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
41
Тергеу және анықтау бөліністері
Құрамның штат санының 8 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
42
Жедел – криминалистикалық бөлініс
Құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ бөлініске біреуден кем емес
Бір автомобиль – жылжымалы сот – автотехникалық зертханасы ЖСАЗ (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); бір автомобиль – ЖДКЗ (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); бір автомобиль - ЖКЗ; бір автомобиль - ЖӨЖТЗ
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
43
Қоғамдық қауіпсіздік бөлінісі
Учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру, арнайы мекемелер және айдауылдау, қару айналымын бақылау бөліністерінің санын есептемегенде, штаттық құрам санының 10 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
Бір автомобиль – ША, бір автомобиль үгіт және насихат үшін
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км

Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
1)
Оперативно-поисковое подразделение
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
37
Подразделение по противодействию киберпреступности
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
38
Подразделения по борьбе с организованной преступностью и противодействию экстремизму
Один автомобиль на 3 единиц штатной численности состава, но не менее одного на каждое подразделение
Один пассажирский автобус особо малого класса
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
39
Подразделение по противодействию наркопреступности аппарата ДП и подчиненных подразделений
Один автомобиль на 3 единицы штатной численности состава, но не менее одного на каждое подразделение
Один автомобиль – АТН (для ДП областей); один пассажирский автобус особо малого класса; один мобильный рентгеноскопический комплекс (для ДП городов республиканского значения и столицы); три квадроцикла (для ДП областей, с ареалами прорастания наркосодержащих растений)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км, для мототехники – 20 000 км
40
Подразделение собственной безопасности
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, но не менее одного на каждое подразделение
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
1)
Подразделение инспекции по личному составу
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
41
Подразделения следствия и дознания
Один автомобиль на 8 единиц штатной численности состава, но не менее одного на каждое подразделение
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
42
Оперативно-криминалистическое подразделение
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава, но не менее одного на подразделение
Один автомобиль – подвижная судебно-автотехническая лаборатория – ПСАЛТ; (для ДП городов республиканского значения и столицы); один автомобиль – ПМКЛ (для ДП городов республиканского значения и столицы); один автомобиль – ПКЛ; один автомобиль – ППВТЛ
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
43
Подразделение общественной безопасности
Один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава но не менее одного, без учета численности подразделений по организации деятельности участковых инспекторов полиции, специальных учреждений и конвоирования, по контролю за оборотом оружия
Один автомобиль – АШ, один автомобиль для агитации и пропаганды
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км

1)
Учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру, арнайы мекемелер және айдауылдау, қару айналымын бақылау бөліністері
Учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру, арнайы мекемелер және айдауылдау бөліністері құрамының штат санының 10 бірлігіне бір автомобиль, қару айналымын бақылау бөлінісі жеке құрамының штат санының 10 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
44
Әкімшілік полиция бөлінісі
Іздестіру, патрульдік полиция қызметін ұйымдастыру және бұқаралық іс-шараларды қамтамасыз ету бөліністері санын есептемегенде, әкімшілік полицияға бағынысты бөліністері құрамының штат санының 15 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
Бір автомобиль – жол жағдайын бақылау зертханасы (бұдан әрі - ЖЖБЗ);
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
1)
Іздестіру бөлінісі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
2)
Патрульдік полиция қызметін ұйымдастыру және бұқаралық іс-шараларды қамтамасыз ету бөліністері
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
3)
Жол және техникалық инспекция бөлінісі (қалалық полиция басқармасының аппаратында штаттық сан болмаған жағдайда, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД үшін)
Қаланың әрбір ауданына бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
45
Жеке құраммен жұмыс жөніндегі бөлініс
Жеке құрам жөніндегі инспекция бөлінісі санын есептемегенде, құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
46
Табиғатты қорғау полициясы бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
Жол талғамайтын бір автомобиль; үш моторлы патрульдік көшпелі қайық (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД үшін);
бір моторлы патрульдік көшпелі қайық (облыстардың ПД үшін) бір патрульдік көшпелі катер; бір қарда жүретін көлік; үш гидроцикл; бір квадроцикл
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, су/мототехника үшін 20 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат
47
Тылдық қамтамасыз ету бөлінісі
Автокөліктік қызмет бөлінісі санын есептемегенде, құрам санының 20 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
1)
Автокөліктік қызмет бөлінісі
Бір автомобиль
-

1)
Подразделения организации деятельности участковых инспекторов полиции, специальных учреждений и конвоирования, по контролю за оборотом оружия
Один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава подразделений организации деятельности участковых инспекторов полиции, специальных учреждений и конвоирования, один автомобиль на 10 единиц штатной численности личного состава подразделения по контролю за оборотом оружия, но не менее одного на каждое подразделение
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
44
Подразделение административной полиции
Один автомобиль на 15 единиц штатной численности состава с учҰтом подчиненных подразделению административной полиции, но не менее одного, без учета численности подразделений розыска, организации деятельности патрульной полиции и обеспечения массовых мероприятий
Один автомобиль – лаборатория контроля за дорожными условиями (далее – ЛКДУ)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
1)
Подразделение розыска
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
2)
Подразделения организации деятельности патрульной полиции и обеспечения массовых мероприятий
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
3)
Подразделение дорожной и технической инспекции (для ДП городов республиканского значения и столицы, при отсутствии штатной численности в аппарате управления полиции города)
Один автомобиль на каждый район города
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
45
Подразделение по работе с личным составом
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава без учета численности подразделения инспекции по личному составу
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
46
Подразделение природоохранной полиции
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, но не менее одного
Один автомобиль повышенной проходимости; три патрульно-разъездные моторные лодки (для ДП городов республиканского значения и столицы); одна патрульно-разъездная моторная лодка (для ДП областей) один патрульно-разъездной катер; один снегоход; три гидроцикла; один квадроцикл
Для легковых автомобилей – 40 000 км, водно/мото техники – 20 000 км, транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
47
Подразделение тылового обеспечения
Один автомобиль на 20 единиц численности состава без учета численности подразделения автотранспортной службы
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
1)
Подразделение автотранспортной службы
Один автомобиль
---

1)
Кезекші бөлім
Екі автомобиль - КБА
Бір автомобиль – КБА
Автомобильдер үшін – 60 000 км
50
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
51
Мемлекеттік құпияларды қорғау бөлінісі
Бір автомобиль СМ-8/2
Жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
52
Заң бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
53
Арнайы және кәсіби даярлық бөлінісі
Құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
Бір орта немесе шағын сыныпты жолаушылар автобусы

1)
Дежурная часть
Два автомобиля – АДЧ
Один автомобиль – АДЧ
Для автомобилей – 60 000 км
50
Санитарно-эпидемиологическая служба
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
51
Подразделение по защите государственных секретов
Один автомобиль СМ-8/2
Для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
52
Юридическое подразделение
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
53
Подразделение специальной и профессиональной подготовки
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава, но не менее одного
Один пассажирский автобус среднего или малого класса

Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
54
35-53-тармақтарда көрсетілмеген бөліністер
Құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
55
Қалалық (аудандық) полиция басқармасының аппараты
Криминалдық полиция және кибер қылмысқа қарсы іс-қимыл бөліністері құрамының штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес; ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес және экстремизмге қарсы іс-қимыл бөліністері құрамының штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес; есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл бөлінісі құрамының штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес; тергеу және анықтау бөліністері құрамының штат санының 8 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес; жол және техникалық инспекция бөліністері құрамының штат санының 10 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес; азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау бөлінісіне бір автомобиль; аталған бөліністер санын, сондай-ақ жедел басқару орталығының, кезекші бөлімнің, патрульдік полицияның саптық бөліністерінің, учаскелік полиция инспекторларының, ювеналды полиция, отбасы-тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы күрес, табиғатты қорғау полиция бөліністерінің, айдауылдау бөліністерінің және жедел-криминалистикалық бөліністері құрамының штат сандарын есептемегенде, құрамның штат санының 15 (облыстардың ПД үшін); құрамның штат санының 10 (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД) бірлігіне – бір автомобиль
Бір автомобиль – ЖКЗ (жедел- криминалистикалық бөлінісі үшін құрамның штат санының 3 бірлігіне және одан да көп); бір автомобиль – ЖДКЗ; орта немесе шағын сыныпты жолаушылар автобусы; шағын тонналы бір жүк автомобилі, екі моторлы патрульдік көшпелі қайық (облыстық ПД үшін)
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
56
Қалалық (аудандық) полиция бөлімінің аппараты
Криминалдық полиция және кибер қылмысқа қарсы іс-қимыл бөліністері құрамының штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес; ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес және экстремизмге қарсы іс-қимыл бөліністері құрамының штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес; есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл бөлінісі құрамының штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес; тергеу және анықтау бөліністері құрамының штат санының 8 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес; жол және техникалық инспекция бөліністерінің құрамының штат санының 10 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес; аталған бөліністер санын, сондай-ақ жедел басқару орталығының, кезекші бөлімнің, патрульдік полиция саптық бөліністерінің, учаскелік полиция инспекторларының, ювеналды полиция, отбасы-тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы күрес, табиғатты қорғау полиция бөліністерінің, айдауылдау бөліністерінің штат сандарын есептемегенде, құрамның штат санының 15 бірлігіне бір автомобиль
Орта немесе шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы; шағын тонналы бір жүк автомобилі, екі моторлы патрульдік көшпелі қайық (облыс орталықтарында орналасқан бөліністерді қоспағанда облыстық ПД үшін)
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
57
Кезекші бөлім
Екі автомобиль-КБА (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); бір автомобиль- КБА (облыстардың ПД үшін);
Бір автомобиль - КБА

Для легковых автомобилей – 40 000 км, для пассажирских автобусов – 30 000 км
54
Подразделения не указанные в пунктах 35-53
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава, но не менее одного на каждое подразделение
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
55
Аппарат управления полиции города (района)
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава подразделений криминальной полиции и по противодействию киберпреступности, но не менее одного на каждое подразделение; один автомобиль на 3 единицы штатной численности подразделения по борьбе с организованной преступностью и противодействию экстремизму, но не менее одного на каждое подразделение; один автомобиль на 3 единиц штатной численности состава подразделения по противодействию наркопреступности, но не менее одного; один автомобиль на 8 единиц штатной численности состава подразделений следствия и дознания, но не менее одного на каждое подразделение; один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава подразделения дорожной и технической инспекции, но не менее одного; один автомобиль для подразделения по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия; один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава (для ДП городов республиканского значения и столицы), на 15 единиц штатной численности состава (для ДП областей), без учета численности перечисленных подразделений, а также численности центра оперативного управления, дежурной части, строевого подразделения патрульной полиции, участковых инспекторов полиции, подразделений ювенальной полиции, по борьбе с семейно-бытовым насилием, природоохранной полиции, конвойного подразделения и оперативно-криминалистического подразделения
Один автомобиль – ПКЛ (для оперативно-криминалистического подразделения численностью 3 штатные единицы и более); один автомобиль – ПМКЛ; один пассажирский автобус среднего или малого класса; один грузовой малотоннажный автомобиль, две патрульно-разъездные моторные лодки (для ДП областей)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км, водно/мото техники – 20 000 км, транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
56
Аппарат городского (районного) отдела полиции
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава подразделений криминальной полиции и подразделения по противодействию киберпреступности, не менее одного на каждое подразделение; один автомобиль на 3 единицы штатной численности подразделения по борьбе с организованной преступностью и противодействию экстремизму, но не менее одного на каждое подразделение; один автомобиль на 3 единицы штатной численности подразделения по противодействию наркопреступности, но не менее одного; один автомобиль на 8 единиц штатной численности состава подразделений следствия и дознания, но не менее одного на каждое подразделение; один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава подразделения дорожной и технической инспекции, но не менее одного; один автомобиль на 15 единиц штатной численности состава, без учета численности перечисленных подразделений, а также численности центра оперативного управления, дежурной части, строевого подразделения патрульной полиции, участковых инспекторов полиции, подразделений ювенальной полиции, по борьбе с семейно-бытовым насилием, природоохранной полиции, конвойного подразделения
Один пассажирский автобус среднего или малого класса; один грузовой малотоннажный автомобиль, две патрульно-разъездные моторные лодки (для ДП областей, за исключением подразделений, находящихся в областных центрах)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км, водно/мото техники – 20 000 км, транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
57
Дежурная часть
Два автомобиля – АДЧ (для ДП городов республиканского значения и столицы); один автомобиль – АДЧ (для ДП областей)
Один автомобиль – АДЧ

Автомобильдер үшін – 60 000 км
58
Учаскелік полиция инспекторлары
Ауылдық жерлердегі инспекторлардың әрбір бірлігіне жүріп өту мүмкіндігі жоғары бір автомобиль (облыстардың ПД үшін), қала және аудан орталығындағы учаскелік полиция пунктіне немесе штаттық санның 7 бірлігіне бір автомобиль және қосымша штаттық сан 10 бірліктен асса бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
59
Ювеналдық полиция бөлінісі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
60
Табиғатты қорғау полициясы бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
Шағын тонналы бір жүк автомобилі; бір қарда жүретін көлік (облыстық ПД үшін 2 немесе одан көп штат бірлігінің саны болса)

Для автомобилей – 60 000 км
58
Участковые инспектора полиции
Один автомобиль повышенной проходимости на каждую единицу инспекторов в сельской местности (для ДП областей); один автомобиль на участковый пункт полиции или на 7 единиц штатной численности и дополнительно один автомобиль при штатной численности свыше 10 единиц, в участковых пунктах полиции находящихся в городах и районных центрах
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
59
Подразделение ювенальной полиции
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
60
Подразделение природоохранной полиции
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, но не менее одного
Один грузовой малотоннажный автомобиль; один снегоход или квадроцикл (для ДП областей при штатной численности 2 и более единицы)

Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, су/мототехника үшін 20 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.
61
Полиция бөлімшесі
КБА – бір автомобиль, криминалдық полиция бөліністері құрамының штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес; тергеу бөлінісі құрамының штат санының 8 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес; аталған бөліністердің, сондай ақ учаскелік инспекторларының және ювеналдық полиция бөлінісі санын есептемегенде, құрамның штат санының 10 бірлігіне бір автомобиль (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль (облыстардың ПД үшін);
-

Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км, водно/мото техники – 20 000 км, транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
61
Отделение полиции
Один автомобиль – АДЧ; один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава подразделений криминальной полиции, но не менее одного; один автомобиль на 8 единиц штатной численности состава подразделений следствия, но не менее одного; один автомобиль на 10 единиц штатной численности состава (для ДП городов республиканского значения и столицы), на 5 единиц штатной численности состава (для ДП областей), без учета численности перечисленных подразделений, а также численности участковых инспекторов и подразделения ювенальной полиции
---

Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км кезекші бөлім автомобильдері үшін – 60 000 км
62
Отбасы-тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы күрес бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ штат саны 3 бірлік және одан да көп болса біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
63
Метрополитендегі патрульдік полицияның саптық бөлінісі
Құрамның штат санының 10 бірлігіне ПА - бір автомобиль

Для легковых автомобилей – 40 000 км; для автомобилей дежурной части – 60 000 км
62
Подразделение по борьбе с семейно-бытовым насилием
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, но не менее одного при штатной численности 3 единиц и более
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км,
63
Строевое подразделение патрульной полиции на метрополитене
Один автомобиль – АП на 10 единиц штатной численности состава.

Құрамның штат санының 50 бірлігіне бір жолаушылар автобусы (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); патрульдік полиция ротасына бір автомобиль (жылжымалы полиция пункті) (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); екі автомобиль - патрульдік полиция ротасына ЖТА; бір автомобиль ротаға енбейтін патрульдік полиция взводына ЖТА; бір автомобиль –кинологтардың штат санының 8 бірлігіне ЖИТА, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
Жеңіл автомобильдер үшін – 60 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
64
Уақытша ұстау изоляторын күзету және айдауылдау бөліністері
Бір автомобиль (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін)
Бір автомобиль – ҚА (изоляторларларды тәулігіне орта есеппен 50 адамға дейін нақты толтыру кезінде);
Екі автомобиль – ҚА (50 адамнан астам);
Шағын тонналы бір жүк автомобилі (облыстардың ПД үшін);
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, автозактар үшін – 60 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
65
Айдауылдау қызметінің саптық бөлінісі
Арнайы взводтың штат санын есептемегенде, ҚА бір автомобиль - бөліністің құрамының штат санының 6 бірлігіне (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); ҚА бір автомобиль - бөлініс құрамының штат санының 8 бірлігіне, бірақ біреуден кем емес (облыстардың ПД үшін);
Автозактар үшін – 60 000 км
1)
Арнайы взвод
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
66
Белгілі бір тұрғылықты жері және құжаттары жоқ адамдар үшін қабылдау-бөлу орны
Бір автомобиль (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД);
Екі автомобиль – ұсталған адамдарды тасымалдау үшін; бортты немесе шағын тонналы бір жүк автомобилі
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
67
Әкімшілік тәртіпте қамауға алынған адамдар үшін арнайы қабылдау-бөлу орны
Бір автомобиль (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін);
Бір автомобиль – ұсталған адамдарды тасымалдау үшін; бортты немесе шағын тонналы бір жүк автомобилі
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, мас күйдегі адамдарды тасымалдау үшін жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
68
Кинологиялық орталық
Бір автомобиль

Один пассажирский автобус на 50 единиц штатной численности состава (для ДП городов республиканского значения и столицы), один автомобиль (передвижной пункт полиции) на роту патрульной полиции (для ДП городов республиканского значения и столицы), два автомобиля – АТН на роту патрульной полиции; один автомобиль – АТН на взвод патрульной полиции, не входящий в роту; один автомобиль – АТНС на 8 единиц штатной численности кинологов, но не менее одного на каждое подразделение
Для легковых автомобилей – 60 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
64
Подразделение по охране изоляторов временного содержания и конвоированию
Один автомобиль (для ДП городов республиканского значения и столицы)
Один автомобиль – АЗ (при фактическом наполнении изоляторов в среднем за сутки: до 50 человек ) Два автомобиля – АЗ (свыше 50 человек);
Один грузовой малотоннажный автомобиль (для ДП областей)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автозаков – 60 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
65
Строевое подразделение конвойной службы
Один автомобиль – АЗ на 6 единиц штатной численности состава подразделения без учета штатной численности специального взвода (для ДП городов республиканского значения и столицы); один автомобиль – АЗ на 8 единиц штатной численности состава подразделения, но не менее одного (для ДП областей)
Для автозаков – 60 000 км
1)
Специальный взвод
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
66
Приемник-распределитель для лиц без определенного места жительства и документов
Один автомобиль (для ДП городов республиканского значения и столицы)
Два автомобиля для перевозки задержанных лиц; один грузовой бортовой или малотоннажный автомобиль
Для легковых автомобилей и перевозки задержанных лиц – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
67
Специальный приемник для лиц, арестованных в административном порядке
Один автомобиль (для ДП городов республиканского значения и столицы)
Один автомобиль для перевозки задержанных лиц; один грузовой бортовой или малотоннажный автомобиль
Для легковых автомобилей и перевозки задержанных лиц – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
68
Кинологический центр
Один автомобиль

Шағын тонналы бір жүк автомобилі; 50 итке дейін ұсталған кезде – бір автомобиль ЖИТА; 50 иттен астам ұсталған кезде – екі ЖИТА
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
69
Ілесіп жүру, кинология, туристік полиция бөліністерінің және кезекші бөлім санын есептемегенде, патрульдік полицияның саптық бөлінісі
Құрамның штат санының 3 бірлігіне бір патрульдік автомобиль (бұдан әрі – ПА), бірақ біреуден кем емес
Құрамның штат санының 50 бірлігіне бір жолаушылар автобусы (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); құрамның штат санының 100 бірлігіне бір жолаушылар автобусы (облыстардың ПД үшін); патрульдік полиция взводына бір автомобиль (жылжымалы полиция пункті); бір автомобиль - патрульдік полиция взводына ЖТА; бір автомобиль – кинологтардың штат санының 8 бірлігіне ЖИТА, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес, құрамның штат санының 20 бірлігіне бір мото/электро техника; патрульдік полиция ротасына (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін) жол - көлік оқиғалары зардаптарын жоюға арналған екі автомобиль (бұдан әрі – ЖКОЖ); екі автомобиль – ЖКОЖ (облыстардың ПД үшін); мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін (бұдан әрі – МТНБ) ағында есептеуге арналған екі автомобиль, атты полицияға бір жүк автомобилі, өздігінен аударғыш бір автомобиль, жылқыларды тасуға арналған үш автомобиль және дөңгелекті бір трактор
Патрульдік жеңіл автомобильдер үшін – 80 000 км, ЖКО анықтауға шыққан автомобильдер үшін – 60 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 40 000 км, мото/электро техникалар үшін – 20 000 км
1)
Ілесіп жүру бөлінісі
Эскорттық бөліністің санын есептемегенде, құрамның штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль ПА
ЖКОЖ – бір автомобиль әрбір взводқа (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); ағында МТНБ есептеуге арналған екі автомобиль (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін);
Патрульдік жеңіл автомобильдер үшін – 80 000 км, ЖКО анықтауға шыққан автомобильдер үшін – 60 000км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
2)
Эскорттық бөлініс
Сегіз автомобиль - ПА (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін);
Орта немесе шағын сыныпты жолаушылар автобусы (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); арбасыз жиырма бес мотоцикл (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін);

Один грузовой малотоннажный автомобиль, один АТНС при содержании до 50 собак; два автомобиля АТНС при содержании более 50 собак
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
69
Строевое подразделение патрульной полиции, без учета численности подразделения сопровождения, кинологов, туристской полиции и дежурной части
Один автомобиль патрульной полиции – (далее АП) на 3 единицы штатной численности состава, но не менее одного
Один пассажирский автобус на 50 единиц штатной численности состава (для ДП городов республиканского значения и столицы); один пассажирский автобус на 100 единиц штатной численности состава (для ДП областей); один автомобиль (передвижной пункт полиции) на взвод патрульной полиции; один автомобиль – АТН на взвод патрульной полиции; один автомобиль – АТНС на 8 единиц штатной численности кинологов, но не менее одного на подразделение, одна мото/электро техника на 20 единиц штатной численности состава; два автомобиля для ликвидации последствий дорожно-транспортных происшествий (далее – ЛДТП) на роту патрульной полиции (для ДП городов республиканского значения, столицы); два автомобиля – ЛДТП (для ДП областей); два автомобиля предназначенные для считывания государственных регистрационных номерных знаков (далее – ГРНЗ) в потоке, для конной полиции один грузовой автомобиль, один автомобиль-самосвал, три автомобиля для транспортировки лошадей и один колесный трактор
Для патрульных легковых автомобилей – 80 000 км, для автомобиля выезжающий на осмотр ДТП – 60 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 40 000 км, мото/электро техники – 20 000 км
1)
Подразделение сопровождения
Один автомобиль – АП на 3 единицы штатной численности состава без учета численности эскортного подразделения
Один автомобиль ЛДТП на каждый взвод (для ДП городов республиканского значения и столицы); два автомобиля предназначенные для считывания ГРНЗ в потоке (для ДП городов республиканского значения и столицы)
Для патрульных легковых автомобилей – 80 000 км, для автомобиля выезжающего на осмотр ДТП – 60 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
2)
Эскортное подразделение
Восемь автомобилей – АП (для ДП городов республиканского значения и столицы)
Один пассажирский автобус среднего или малого класса (для ДП городов республиканского значения и столицы); двадцать пять мотоциклов без колясок (для ДП городов республиканского значения и столицы)

Жеңіл автомобильдер үшін – 80 000 км, мотоциклдер үшін – 20 000 км.
3)
"Шеп" бекеті
Әрбір бекетке бір автомобиль - ПА
Патрульдік жеңіл автомобильдер үшін – 80 000 км
4)
Туристік полиция бөлінісі
Әрбір бөлініске бір автомобиль ПА
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір мото/электро техника, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес; құрамның штат санының 5 бірлігіне бір гидроскутер (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін);
Жеңіл автомобильдер үшін – 80 000 км, мото/электро техникалар үшін – 20 000 км және жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат
5)
Патрульдік полицияның кезекші бөлімі
ЖКО орындарын қарауға шығу үшін төрт автомобиль (ЖКОА); екі ЖКО зардаптарын жою үшін ЖКОЖ автомобилі
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, ЖКО орындарын қарауға шығу үшін – 60 000 км
70
Жедел басқару орталығы
Бір автомобиль
Бір автомобиль – ЖБК, 3 бірлік – тікұшақ буыны (жедел-жылжымалы бөлініс үшін)
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
1)
Кезекші бөлім
Бір автомобиль; екі автомобиль – КБА (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін);
Бір автомобиль - КБА
Автомобильдер үшін – 60 000 км
71
Балық қорына қол сұғушылықпен күрес бөлінісі
Бір автомобиль – КБА; учаскелік инспектор және табиғатты қорғау полициясы бөлінісі санын есептемегенде, құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
Жол талғамайтын бір автомобиль; бір жүк автомобилі; үш моторлы патрульдік көшпелі қайық; үш патрульдік көшпелі катер; үш гидро және квадроцикл
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, кезекші бөлім автомобильдері үшін – 60 000км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, су/мототехника үшін 20 000 км және жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.
72
Заңсыз көші-қонға қарсы күрес арнайы жеке саптық бөлінісі
Құрамның штат санының 15 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
Бір автомобиль – ұсталған адамдарды тасымалдау үшін
Жеңіл және ұсталған адамдарды тасымалдау автомобильдері үшін – 40 000 км
73
Автошаруашылық
Бір автомобиль; бір автомобиль ҚҚА; бір автомобиль жүргізу шеберлігін жетілдіру бойынша практикалық сабақтар (жаттығулар) үшін
Бір автомобиль - жылжымалы жөндеу шеберханасы

Для легковых автомобилей – 80 000 км, для мотоциклов – 20 000 км
3)
Посты "Рубеж"
Один автомобиль – АП на каждый пост
Для легковых автомобилей – 80 000 км
4)
Подразделение туристской полиции
Один автомобиль – АП на каждое подразделение
Одна мото/электро техника на 5 единиц штатной численности состава, но менее одного на каждое подразделение; один гироскутер на 5 единиц штатной численности состава (для ДП городов республиканского значения и столицы);
Для легковых автомобилей – 80 000 км; для мото/электро техники – 20 000 км и транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
5)
Дежурная часть патрульной полиции
---
Четыре автомобиля для выезда на осмотр мест ДТП (далее – АДТП); два автомобиля ЛДТП
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобиля выезжающего на осмотр ДТП – 60 000 км
70
Подразделение оперативного управления
Один автомобиль
Один автомобиль – МКС, вертолетное звено – 3 единиц (для оперативно-мобильного подразделения)
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
1)
Дежурная часть
Один автомобиль – АДЧ; два автомобиля – АДЧ (для ДП городов республиканского значения и столицы)
Один автомобиль – АДЧ
Для автомобилей – 60 000 км
71
Подразделение по борьбе с посягательствами на рыбные запасы
Один автомобиль – АДЧ; один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, без учета численности участковых инспекторов и подразделения природоохранной полиции, но не менее одного
Один автомобиль повышенной проходимости, один грузовой автомобиль, три патрульно-разъездных моторных лодок, три патрульно-разъездных катеров, три гидро и квадроциклов
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей дежурной части – 60 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км, для водно/мото техники – 20 000 км и транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов.
72
Специальное отдельное строевое подразделение по борьбе с незаконной миграцией
Один автомобиль на 15 единиц штатной численности состава, но не менее одного
Один автомобиль для перевозки задержанных лиц
Для легковых автомобилей и перевозки задержанных лиц – 40 000 км
73
Автохозяйство
Один автомобиль; один автомобиль – АБД; один автомобиль для практических занятий (тренировок) по совершенствованию техники вождения
Один автомобиль – подвижная авторемонтная мастерская

Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері үшін – 30 000 км
74
Жалпы қолданатын көлік құралдары
Қатардан шыққандарды алмастыру үшін екі автомобиль
Бортты үш жүк автомобилі (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); шағын тонналы үш жүк автомобилі (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); орта немесе шағын сыныпты екі жолаушылар автобусы (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД үшін); бортты жүк автомобилі (облыстардың ПД үшін); шағын тонналы екі жүк автомобилі (облыстардың ПД үшін); ПД аппараты штаттық санының 200 бірлігіне орта немесе шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы, бірақ біреуден кем емес (облыстардың ПД үшін); өздігінен аударғыш екі автомобиль; изотермиялық шанақты бір автомобиль; ерекше шағын сыныпты бір автобус; бір автотиегіш; бір жанар-жағар май құятын; бір вакуумдық автомобиль; (автомобиль немесе трактор шассиіндегі) жинайтын немесе су шашқыш бір әмбебап машина; дөңгелекті немесе шынжыр табанды бір трактор
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, арнайы авто жөндеу шеберханасы автомобильдері, автокрандар, отынқұйғыш, су шашқыштар, жинағыштар және т.б., мотоциклдер үшін 2 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.
Ескертпе:
Ұзақ қызметтік іссапарларға пайдаланылып жүрген автомобильдер үшін жылдық жүру эксплуатациясының нормасы ішкі істер органдары басшысының бұйрығымен жанар-жағар май бөле отырып ұлғайтылады, бірақ жылына 10 000 километрден артық емес.
Жүк автомобильдерінің шассиі және автобустар базасындағы арнайы автомобильдердің орнына (олар болмаған кезде) ұқсас мақсаттағы арнайы жеңіл автомобильдер (көбінесе "Универсал" типіндегі) пайдаланылады.
4-тарау. Көліктегі ішкі істер органдары көлік құралдарының заттай тиесілік нормалары
75
Көліктегі ПД-ның аппараты
1)
Басшылық
Басшылықтың (бастық және оның орынбасарлары) штат санының әр бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
2)
Криминалдық полиция бөліністері
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
3)
Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес бөлінісі
Құрамның штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-

Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей – 30 000 км
74
Транспортные средства общего пользования
Два автомобиля для замены вышедших из строя
Три грузовых бортовых автомобиля (для ДП городов республиканского значения и столицы); три грузовых малотоннажных автомобиля (для ДП городов республиканского значения и столицы); два пассажирских автобуса среднего или малого класса (для ДП городов республиканского значения и столицы); два грузовых бортовых автомобиля (для ДП областей); два грузовых малотоннажных автомобиля (для ДП областей); один пассажирский автобус среднего или малого класса на 200 единиц штатной численности аппарата ДП, но не менее одного (для ДП областей); два автомобиля-самосвала; один автомобиль с изотермическим кузовом; один автобус особо малого класса; один автопогрузчик; один топливозаправщик; один вакуумный автомобиль; одна универсальная уборочная или поливомоечная машина (на автомобильном или тракторном шасси); один колесный или гусеничный трактор
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км, для автомобилей специальные авторемонтные мастерские, автокранов, топливозаправщиков, поливомоечных, уборочных и др., мотоциклов – 20 000 км, для транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
Примечание:
Для автомобилей использующихся для осуществления длительных служебных командировок норму эксплуатации годового пробега увеличивать приказом руководителя органа внутренних дел с выделением горюче-смазочных материалов, но не более чем, на 10 000 километров в год.
Вместо специальных автомобилей на шасси грузовых автомобилей и базе автобусов (при их отсутствии), использовать специальные легковые автомобили (преимущественно типа "универсал") аналогичного назначения.
Глава 4. Натуральные нормы положенности транспортных средств органов внутренних дел на транспорте
75
Аппарат ДП на транспорте
1)
Руководство
Один автомобиль на каждую единицу штатной численности руководства (начальник и его заместители)
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
2)
Подразделение криминальной полиции
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, но менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
3)
Подразделения по борьбе с организованной преступностью
Один автомобиль на 3 единиц штатной численности состава, но менее одного
---

Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
4)
Кибер қылмысқа қарсы іс-қимыл бөлінісі
Құрамның штат санының 5 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
5)
Экстремизмге қарсы іс-қимыл бөлінісі
Құрамның штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
6)
Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл бөлінісі
Құрамның штат санының 3 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
Ерекше шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
7)
Тергеу және анықтау бөлінісі
Құрамның штат санының 8 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
8)
Жедел криминалистикалық бөлініс
-
Бір автомобиль - ЖКЗ
Жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
9)
Ақпараттандыру және байланыс бөлінісі
-
Бір автомобиль - ПБҚЖ; бір автомобиль - ЖБК
Жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдері, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
10)
Кезекші бөлім
Бір автомобиль - КБА
Бір автомобиль КБА
Автомобильдер үшін – 60 000 км
76
Автошаруашылық
Бір автомобиль; бір автомобиль ҚҚА
Орта немесе шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
77
75-тармақта көрсетілмеген бөліністер
Құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
78
Жалпы колданатын көлік құралдары
-
ПД аппараты штат санының 200 бірлігіне орта немесе шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы, бірақ біреуден кем емес; бортты бір жүк автомобилі; өздігінен аударғыш бір автомобиль; шағын тонналы бір автомобиль; бір автотиегіш; бір вакуумды автомобиль; дөңгелекті немесе шынжыр табанды бір трактор
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, арнайы авто жөндеу шеберханасы автомобильдері, автокрандар, отынқұйғыш, су шашқыштар, жинағыштар және т.б., мотоциклдер үшін 20 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.
79
Кинологиялық орталық
Шағын тонналы бір жүк автомобилі; бір автомобиль – ЖИТА

Для легковых автомобилей – 40 000 км
4)
Подразделение по противодействию киберпреступности
Один автомобиль на 5 единиц штатной численности состава, но менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
5)
Подразделение по противодействию экстремизму
Один автомобиль на 3 единицы штатной численности состава, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
6)
Подразделение по противодействию наркопреступности
Один автомобиль на 3 единицы штатной численности состава, но не менее одного
Один пассажирский автобус особо малого класса
Для легковых автомобилей – 40 000 км, пассажирских автобусов – 30 000 км
7)
Подразделения следствия и дознания
Один автомобиль на 8 единиц штатной численности состава, но не менее одного на каждое подразделение
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
8)
Оперативно-криминалистическое подразделение
---
Один автомобиль – ПКЛ
Для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
9)
Подразделение информатизации и связи
---
Один автомобиль – АПРС; один автомобиль – МКС
Для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
10)
Дежурная часть
Один автомобиль - АДЧ
Один автомобиль - АДЧ
Для автомобилей – 60 000 км
76
Автохозяйство
Один автомобиль; один автомобиль АБД
Один пассажирский автобус среднего или малого класса
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
77
Подразделения, не указанные в пункте 75
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава, но не менее одного на каждое подразделение
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
78
Транспортные средства общего пользования
---
Один пассажирский автобус среднего или малого класса на 200 единиц штатной численности аппарата ДП, но не менее одного; один грузовой бортовой автомобиль, один самосвал; один грузовой малотоннажный автомобиль; один автопогрузчик; один вакуумный автомобиль; один гусеничный или колесный трактор
Для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –30 000 км, для автомобилей специальные авторемонтные мастерские, автокранов, топливозаправщиков, поливомоечных, уборочных и др., – 20 000 км, для транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
79
Кинологический центр
---
Один грузовой малотоннажный автомобиль; один автомобиль – АТНС

Жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдер және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
80
Көліктегі полиция басқармасы (бөлімі)
Кезекші бөлім, желілік полиция бөлімшелері және желілік полиция пункттері санын есептемегенде, құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ әрбір бөлініске біреуден кем емес
Орта немесе шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы; бортты немесе шағын тонналы бір жүк автомобилі
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
1)
Көліктегі полиция бөлімшесі
Кезекші бөлім санын есептемегенде, құрамның штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль, бірақ біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
2)
Кезекші бөлім
Бір автомобиль - КБА
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 60 000 км
3)
Көліктегі полиция пункті
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
81
Патрульдік полицияның саптық бөлінісі
-
Бір автомобиль - патрульдік полиция бөлінісіне ЖТА
Жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 40 000 км
5-тарау. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қылмыстық-атқару жүйесі бөліністері көлік құралдарының заттай тиесілік нормалары
82
Басшылық
Басшылықтың (бастық және оның орынбасарлары) штат санының әр бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
1)
Құрылымдық бөліністер
Кезекші бөлімі мен пробация қызметі санын есептемегенде, штат санының 20 бірлігіне бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
2)
Кезекші бөлім
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 60 000 км
3)
Пробация қызметі
Бір автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
83
Пробация қызметі (аудандағы бөлімдердің, облыстағы ауданның, қаланың)
Құрамның штат санының 7 бірлігіне бір автомобиль, бірақ бөлініске біреуден кем емес
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
84
Түзеу мекемелері, тергеу қамауындағыларды ұстайтын тергеу изоляторы 500 адамға дейін
Екі автомобиль
Бортты екі жүк автомобилі; изотермиялық шанақты бір автомобиль; штаттық құрам санының 100 бірлігіне бір орта сыныпты автобус, бірақ біреуден кем емес; бір вакуумды автомобиль; қамауға алынған адамдарды тасымалдайтын автомобиль; автоцистерна; бір трактор; бір санитариялық автомобиль; өрт сөндіруге арналған бір автомобиль; қоқыс тасу үшін арнайы шанақпен жабдықталған бір автомобиль; бір экскаватор-бульдозер; қала орталығынан шетте орналасқан мекемелерге бір қарда жүргіш немесе квадроцикл
Жеңіл және санитарлық автомобильдер үшін – 40 000 км, автозактар үшін – 60 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, арнайы авто жөндеу шеберханасы автомобильдері, автокрандар, отынқұйғыш, су шашқыштар, жинағыштар және т.б., мотоциклдер үшін 20 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.
85
500 адамнан асса
Үш автомобиль
Бортты үш жүк автомобилі; изотермиялық шанақты бір автомобиль; штаттық құрам санының 100 бірлігіне орта сыныпты бір автобус, бірақ біреуден кем емес; бір ваккумдық автомобиль; қамауға алынғандарды таситын екі автомобиль; автоцистерна; бір трактор; бір санитариялық автомобиль; өрт сөндіруге арналған бір автомобиль; қоқыс тасу үшін арнайы шанақпен жабдықталған бір автомобиль; бір экскаватор-бульдозер; қала орталығынан шетте орналасқан мекемелерге бір қарда жүргіш немесе квадроцикл; су шашқыш қондырғымен жабдықталған арнайы техника
Жеңіл және санитарлық автомобильдер үшін – 40 000 км, автозактар үшін – 60 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, арнайы авто жөндеу шеберханасы автомобильдері, автокрандар, отынқұйғыш, су шашқыштар, жинағыштар және т.б., мотоциклдер үшін 20 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.
86
Кезекші бөлімі
Жол талғамайтын бір автомобиль

Для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
80
Управление (отдел) полиции на транспорте
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава без учета численности дежурной части, линейных отделений полиции и линейных пунктов полиции, но не менее одного на каждое подразделение
Один пассажирский автобус среднего или малого класса; один грузовой бортовой или малотоннажный автомобиль
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
1)
Отделение полиции на транспорте
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности состава без учета численности дежурной части, но не менее одного
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
2)
Дежурная часть
Один автомобиль – АДЧ
---
Для легковых автомобилей – 60 000 км
3)
Пункт полиции на транспорте
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
81
Строевое подразделение патрульной полиции
---
Один автомобиль – АТН на подразделение патрульной полиции
Для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 40 000 км
Глава 5. Натуральные нормы положенности транспортных средств подразделений уголовно-исполнительной системы областей, городов республиканского значения и столицы
82
Руководство
Один автомобиль на каждую единицу штатной численности руководства (начальник и его заместители)
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
1)
Структурные подразделения
Один автомобиль на 20 единиц штатной численности без учета численности дежурной части и службы пробации
Один пассажирский автобус
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
2)
Дежурная часть
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 60 000 км
3)
Служба пробации
Один автомобиль
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
83
Служба пробации (отдела в районах, района, города в области)
Один автомобиль на 7 единиц штатной численности состава, но не менее одного на подразделение
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
84
Исправительные учреждения, следственные изоляторы с содержанием следственно- арестованных до 500 человек включительно
Два автомобиля
Два грузовых бортовых автомобиля, один автомобиль с изометрическим кузовом, автобус среднего класса на 100 единиц штатной численности, но не менее одного; один вакуумный автомобиль; два автозака; автоцистерна; один трактор; один санитарный автомобиль; один автомобиль для тушения пожаров; один автомобиль, оборудованный спецкузовом для вывоза мусора; один экскаватор- бульдозер; один снегоход или квадроцикл для учреждений, расположенных в отдаленности от городских центров
Для легковых и санитарных автомобилей – 40 000 км, для автозаков – 60 000 км, автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –30 000 км, для автомобилей специальные авторемонтные мастерские, автокранов, топливозаправщиков, поливомоечных, уборочных и др., мотоциклов 20 000 км, для транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
85
Свыше 500 человек
Три автомобиля
Три грузовых бортовых автомобиля; один автомобиль с изометрическим кузовом; автобус среднего класса на 100 единиц штатной численности, но не менее одного; один вакуумный автомобиль; два автозака; автоцистерна; один трактор; один санитарный автомобиль; один автомобиль для тушения пожаров; один автомобиль, оборудованный спецкузовом для вывоза мусора; один экскаватор-бульдозер; один снегоход или квадроцикл для учреждений, расположенных в отдаленности от городских центров; специальная техника, оборудованная водометной установкой
Для легковых и санитарных автомобилей – 40 000 км, для автозаков – 60 000 км, автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км, для автомобилей специальные авторемонтные мастерские, автокранов, топливозаправщиков, поливомоечных, уборочных и др., мотоциклов 20 000 км, для транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
86
Дежурная часть
Один автомобиль с повышенной проходимости
---

Жеңіл автомобильдер үшін – 60 000 км
Ескертпе:
Ұзақ қызметтік іссапарларға пайдаланылып жүрген автомобильдер үшін жылдық жүру эксплуатациясының нормасы ішкі істер органдары басшысының бұйрығымен жанар-жағар май бөле отырып ұлғайтылады, бірақ жылына 10 000 километрден артық емес.
6-тарау. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі білім беру ұйымдарының көлік құралдарының заттай тиесілік нормалары
87
ІІМ-нің білім беру ұйымдары
Жоғары оқу орындарына бес автомобиль және академияға қосымша екі автомобиль
Ауыспалы құрамның штаттық саны (сырттай оқитын тыңдаушылардан басқа) 400 бірлікке дейін болғанда бортты екі жүк автомобилі және қосымша ауыспалы құрамның штат санының әрбір 200 бірлігіне бортты бір жүк автомобилі; шағын тонналы бір жүк автомобилі; азық-түлік тағамдарын тасуға арналған бір автомобиль; ауыспалы құрамның штат саны 300 бірлікке дейін болғанда орта немесе шағын сыныпты екі жолаушылар автобусы және қосымша ауыспалы құрамның штат санының әрбір 200 бірлігіне бір автобус
Жеңіл және санитарлық автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, арнайы авто жөндеу шеберханасы автомобильдері, автокрандар, отынқұйғыш, су шашқыштар, жинағыштар және т.б. үшін 20 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.
Автомобиль жүргізуді оқыту кезінде (бұл оқу бағдарламасында көзделген болса)
1)
жалпы курс бойынша:
Бір емтихандық автомобиль (бұдан әрі – ЕА) ауыспалы құрамның әрбір 100 бірлігіне
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
2)
патрульдік полицияның инспекторларын даярлау курсы бойынша:
Әрбір оқу тобына екі автомобиль
-
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км
88
Патрульдік полицияның қатардағы және басшы құрамының оқу бөліністерінен басқа, қатардағы және басшы құрамның оқу орталықтары
Ауыспалы құрамның 250 бірлігіне бір автомобиль, бірақ оқу тобына біреуден кем емес
Ауыспалы құрамның 150 адамына орта немесе шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы, бірақ біреуден кем емес; бортты бір жүк автомобилі; шағын тонналы бір жүк автомобилі; бір автомобиль - ЖИТА (оқу бағдарламасында кинолог- мамандарды даярлау көзделген жағдайда); азық-түлік тағамдарын тасуға арналған бір автомобиль
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, арнайы авто жөндеу шеберханасы автомобильдері, автокрандар, отынқұйғыш, су шашқыштар, жинағыштар және т.б. үшін 20 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.

Для легковых автомобилей – 60 000 км
Примечание: Для автомобилей использующихся для осуществления длительных служебных командировок норму эксплуатации годового пробега увеличивать приказом руководителя органа внутренних дел с выделением горюче-смазочных материалов, но не более чем, на 10 000 километров в год.
Глава 6. Натуральные нормы положенности транспортных средств организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан
87
Организации образования МВД
Пять автомобилей на высшее учебное заведение и дополнительно два на академию
Два грузовых бортовых автомобиля при штатной численности переменного состава (кроме слушателей заочников) до 400 единиц и дополнительно один грузовой бортовой автомобиль на каждые 200 единиц штатной численности переменного состава; один грузовой малотоннажный автомобиль; один автомобиль для перевозки продуктов питания; два пассажирских автобуса среднего или малого класса при штатной численности переменного состава до 300 единиц и дополнительно один автобус на каждые 200 единиц штатной численности переменного состава
Для легковых и санитарных автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км, для автомобилей специальные авторемонтные мастерские, автокранов, топливозаправщиков, поливомоечных, уборочных и др., мотоциклов 20 000 км, для транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
При обучении вождению автомобилей (при условии, что это предусмотрено учебной программой)
1)
по общему курсу:
Один автомобиль экзаменационный (далее – АЭ) на каждые 100 единиц переменного состава
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
2)
по курсу подготовки инспекторов патрульной полиции
Два автомобиля на каждую учебную группу
---
Для легковых автомобилей – 40 000 км
88
Учебные центры рядового и начальствующего состава, кроме учебных подразделений рядового и начальствующего состава патрульной полиции
Один автомобиль на 250 единиц переменного состава, но не менее одного на учебную группу
Один пассажирский автобус среднего или малого класса на 150 человек переменного состава, но не менее одного автобуса; один грузовой бортовой автомобиль; один грузовой малотоннажный автомобиль; один автомобиль – АТНС (при условии, что учебной программой предусмотрена подготовка специалистов-кинологов); один автомобиль для перевозки продуктов питания
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км, для автомобилей специальные авторемонтные мастерские, автокранов, топливозаправщиков, поливомоечных, уборочных и др. – 20 000 км, для транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов

1)
Автомобильді жүргізіп үйрену үшін (бұл оқу бағдарламасында көзделген болса):
Үш автомобиль оқу тобына ЕА
Бір жүк автомобилі оқу тобына ЕА
Жеңіл автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км
2)
Патрульдік полициясының қатардағы және басшы құрамының оқу орталықтары
Бір автомобиль ауыспалы құрамның 250 бірлігіне, бірақ әр оқу тобына біреуден кем емес
Ауыспалы құрамның 150 адамына орта немесе шағын сыныпты бір жолаушылар автобусы, бірақ бір автобустан кем емес; бортты бір жүк автомобилі; шағын тонналы бір жүк автомобилі; азық-түліік тағамдарын тасуға арналған бір автомобиль

1)
Для обучения вождению автомобилей (при условии, что это предусмотрено учебной программой):
Три автомобиля – АЭ на учебную группу
Один грузовой автомобиль – АЭ на учебную группу
Для легковых автомобилей – 40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов – 30 000 км
2)
Учебные центры рядового и начальствующего состава патрульной полиции
Один автомобиль на 250 единиц переменного состава, но не менее одного на учебную группу
Один пассажирский автобус среднего или малого класса на 150 человек переменного состава, но не менее одного автобуса; один грузовой бортовой автомобиль; один грузовой малотоннажный автомобиль; один автомобиль для перевозки продуктов питания

Жеңіл және сантарлық автомобильдер үшін – 40 000 км, жүк шассиіндегі және автобустар базасындағы автомобильдер, жүк шассиіндегі арнайы автомобильдер, жүк автомобильдері және жолаушылар автобустары үшін – 30 000 км, арнайы авто жөндеу шеберханасы автомобильдері, автокрандар, отынқұйғыш, су шашқыштар, жинағыштар және т.б. үшін 20 000 км, жұмысы мото-сағатпен өлшенетін көлік құралдарына – 1 200 мото-сағат.
Ескертпе:
Жеңіл автомобильдер штатында түнгі уақыттағы жұмыс үшін бір кезекші автомобиль бөлу көзделеді (осы нормалар шегінде және жүргізушілер болған кезде).
Қала сыртында оқу орталығы (лагерь) болған кезде көлік құралдары штатына қосымша: өрт сөндіруге арналған бір автомобиль (әрбір оқу орталығына (лагерь), бір қозғалыс қауіпсіздігі автомобилі, бір өзі аударғыш автомобиль (әр бір оқу орталығына (лагерь), бір санитарлық автомобиль, шағын тонналы бір жүк автомобилі, дөңгелекті немесе шынжыр табанды бір трактор (әр бір оқу орталығына (лагерь).      Жедел қызмет бөліністері үшін мамандарды даярлауды жүзеге асыратын ІІМ білім беру ұйымдары көлік құралдарының штаттарына оқу процесін қамтамасыз ететін үш автомобиль қосымша енгізіледі.

Для легковых и санитарных автомобилей –40 000 км, для автомобилей на шасси грузовых и базе автобусов, специальных автомобилей на шасси грузовых, грузовых автомобилей и пассажирских автобусов –30 000 км, для автомобилей специальные авторемонтные мастерские, автокранов, топливозаправщиков, поливомоечных, уборочных и др., мотоциклов 20 000 км, для транспортных средств, работа которых измеряется в мото-часах – 1 200 мото-часов
Примечание:
В штате легковых автомобилей предусмотреть один дежурный автомобиль для работы в ночное время (в пределах настоящих норм и при наличии водителей). При наличии загородного учебного центра (лагеря) в штаты транспортных средств включить: один автомобиль для тушения пожаров (на каждый центр (лагерь), один автомобиль безопасности движения, один автомобиль-самосвал (на каждый центр (лагерь), один санитарный автомобиль, один грузовой малотоннажный автомобиль, один гусеничный или колесный трактор (на каждый центр (лагерь). В штаты транспортных средств организаций образования МВД, осуществляющих подготовку специалистов для подразделений оперативной службы, включать три автомобиля для обеспечения учебного процесса.

7-тарау. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жүйесі емдеу-профилактикалық мекемелерінің көлік құралдарының заттай тиесілік нормалары
Р/с №
Медициналық қызмет көрсетуге бекітілген адамдар саны
"Үйде медициналық көмек көрсету" жеңіл автомобильдер нормалары
Санитарлық автомобильдер және жолаушылар автобусы нормалары (жеңіл, жүк шассиі және автобустар базасында)
Ең жоғарғы жылдық пайдалану нормасы
89. Емханалар (амбулаториялар)
5000-ға дейін

Глава 7. Натуральные нормы положенности транспортных средств лечебно-профилактических учреждений системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Количество лиц, прикрепленных на медицинское обслуживание
Нормы легковых автомобилей "медицинская помощь на дому"
Нормы санитарных автомобилей (легковых, на грузовом шасси и базе автобусов) и пассажирских автобусов
Максимальная годовая норма эксплуатации
89
Поликлиники (амбулатории)
До 5000

Ескертпе: Төтенше және соғыс жағдайлары кезінде, терроризмге қарсы операциялар кезінде, оларға қатысу, сондай-ақ табиғаттық, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою бойынша іс-шараларға қатысу кезінде көлік құралдарының тәуліктік орташа жүруі "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысына сәйкес қосымша жанар-жағар май материалдарын бөле отырып, 2 есе ұлғайады.

Примечание: На период режимов чрезвычайного и военного положения, антитеррористических операций, участие в них, а также в мероприятиях по ликвидации чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера и их последствий среднесуточный пробег транспортных средств увеличивается в 2 раза с выделением дополнительных горюче-смазочных материалов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта.