Зеренді ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 2025 жылғы 30 маусымдағы № 31-235 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, Зеренді аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Зеренді ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолдаңысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы Р.Ғабдуллина
Зеренді аудандық мәслихаты
2025 жылғы 30 маусымдағы
№ 31-235 шешімімен
бекітілді
Зеренді ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жоспар
1. Зеренді ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң) және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың төзу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспарды әзірлеу кезінде мыналар ескеріледі:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша олардың иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымының схемалары.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Зерендинскому району на 2025-2029 годы
Решение Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 30 июня 2025 года № 31-235
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Зерендинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Зерендинскому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Р.Габдуллина
Утвержден решением
Зерендинского районного
маслихата
от 30 июня 2025 года
№ 31-235
План по управлению пастбищами и их использованию по Зерендинскому району на 2025-2029 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Зерендинскому району на 2025-2029 годы (далее-План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее-Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра согласно приложению 1;
2) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) по форме согласно приложению 2;
3) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3;
4) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно приложению 4;
5) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 5;
6) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно приложению 6;
7) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 7;

2025
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
демалыс маусымы
2026
демалыс маусымы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс маусымы
көктем мезгілі
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күз мезгілі
демалыс маусымы
көктем мезгілі
2029
демалыс маусымы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
2025-2029 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер
2025-2029 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
9-қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдықжайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары
2025-2029 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
2025-2029 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
11-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері
2025-2029 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
12-қосымша
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
2025-2029 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
13-қосымша
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары
2025-2029 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
14-қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары
2025-2029 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
15-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары Зеренді ауданы бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны жоқ.
2025-2029 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
16-қосымша
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы

2025
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий сезон
2026
отдыхающий сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий сезон
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий сезон
весенний сезон
2029
отдыхающий сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Зерендинскому
району на 2025-2029 годы
Cхема (карта) расположения пастбищ на территории административнотерриториальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указывается границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Зерендинскому
району на 2025-2029 годы
Cхема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Зерендинскому
району на 2025-2029 годы
Cхема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Зерендинскому
району на 2025-2029 годы
Cхема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, местоположения скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Зерендинскому
району на 2025-2029 годы
Cхема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Зерендинскому
району на 2025-2029 годы
Cхема (карта) расположения пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения, по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Зерендинскому
району на 2025-2029 годы
Cхема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам
Приложение 15
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Зерендинскому
району на 2025-2029 годы
Cхема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения сельскохозяйственных животных
По Зерендинскому району поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах не имеется.
Приложение 16
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Зерендинскому
району на 2025-2029 годы
Проектное распрееление (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящих в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами