2026 – 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № С-29/3 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Біржан сал ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 2 502 316,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 105 523,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 15 000,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 642,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 379 151,0 мың теңге;
2) шығындар – 2 502 316,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 7735,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 17 300,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 9 565,0 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 7735,0 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0,0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 7735,0 мың теңге.
2. Келесі көздердің есебінен аудандық бюджеттің кірістері бекітілсін:
1) салықтық түсімдерден, оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы;
жеке табыс салығы;
мүлікке салынатын салықтар;
акциздер;
табиғи және басқа ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер;
кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізгені үшін алынатын алымдар;
мемлекеттік баж.
2) салықтық емес түсімдерден, оның ішінде:
мемлекеттік меншігінде мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
басқа да салықтық емес түсiмдер.
3) негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, оның ішінде:
жердi және материалдық емес активтердi сату.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджетке 9 565 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттерді өтеу қарастырылғаны ескерілсін.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдерінің құрамында республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер 4-қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдерінің құрамында 5-қосымшаға сәйкес облыстық бюджеттен нысаналы трансферттердің қарастырылғаны ескерілсін.
Көрсетілген нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу Біржан сал ауданы әкімдігінің қаулысымен анықталады.
6. Ауданның жергілікті атқарушы органның 2026 жылға арналған резерві 39 900 мың теңге сомасында бекітілсін.

О районном бюджете на 2026 – 2028 годы
Решение маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 19 декабря 2025 года № С-29/3
В соответствии с пунктом 3 статьи 7 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат района Биржан сал РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026 – 2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 2 502 316,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 105 523,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 15 000,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 642,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 379 151,0 тысяч тенге;
2) затраты – 2 502 316,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 7735,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 17300,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 9 565,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 7735,0 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета - 0,0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 7735,0 тысяч тенге.
2. Утвердить доходы районного бюджета за счет следующих источников:
1) налоговых поступлений, в том числе:
корпоративного подоходного налога;
индивидуального подоходного налога;
налогов на имущество;
акцизов;
поступления за использование природных и других ресурсов;
сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности;
государственная пошлина.
2) неналоговых поступлений, в том числе:
доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности;
вознаграждения по кредитам, выданных из государственного бюджета;
прочие неналоговые поступления.
3) поступления от продажи основного капитала, в том числе:
продажа земли и нематериальных активов.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрено погашение бюджетных кредитов в республиканский бюджет в сумме 9 565 тысяч тенге.
4. Учесть, что в составе поступлений районного бюджета на 2026 год предусмотреные бюджетные кредиты из республиканского бюджета согласно приложению 4.
5. Учесть, что в составе поступлений районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Биржан сал.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 39 900 тысяч тенге.

7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджетке 57 692 мың теңге сомасында бюджеттік алып қоюлар ескерілсін.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен қала, ауылдық округтер мен ауылдар бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін 475 051 мың теңге сомасындағы субвенциялар көлемдері қарастырылғаны ескерілсін, оның ішінде:
Степняк қаласына
10 784 мың теңге;
Макинка ауылдық округіне
40 330 мың теңге;
Аңғал батыр ауылдық округіне
44 236 мың теңге;
Баймырза ауылдық округіне
46 543 мың теңге;
Бірсуат ауылдық округіне
38 941 мың теңге;
Уәлихан ауылдық округіне
44 607 мың теңге;
Донской ауылдық округіне
55 967 мың теңге;
Еңбекшілдер ауылдық округіне
39 930 мың теңге;
Заурал ауылдық округіне
20 315 мың теңге;
Үлгі ауылдық округіне
44 489 мың теңге;
Заозерный ауылына
20 554 мың теңге;
Кеңащы ауылына
32 969 мың теңге;
Краснофлот ауылына

7. Учесть, в районном бюджете на 2026 год бюджетные изъятия в вышестоящий бюджет в сумме 57 692 тысяч тенге.
8. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотренные объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета, бюджетам города, сельских округов и сел, в сумме 475 051 тысяч тенге, в том числе:
городу Степняк
10 784 тысяч тенге;
Макинскому сельскому округу
40 330 тысяч тенге;
Ангалбатырскому сельскому округу
44 236 тысяч тенге;
Баймырзинскому сельскому округу
46 543 тысяч тенге;
Бирсуатскому сельскому округу
38 941 тысяч тенге;
Валихановскому сельскому округу
44 607 тысяч тенге;
Донскому сельскому округу
55 967 тысяч тенге;
Енбекшильдерскому сельскому округу
39 930 тысяч тенге;
Заураловскому сельскому округу
20 315 тысяч тенге;
Ульгинскому сельскому округу
44 489 тысяч тенге;
селу Заозерное
20 554 тысяч тенге;
селу Кенащи
32 969 тысяч тенге;
селу Краснофлотское

26954,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26954,0
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
24184,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23984,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
200,0
02
Қорғаныс
58534,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
58534,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
3535,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
8706,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
46293,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
296823,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
296823,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
45177,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
35860,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
9470,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2522,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
61081,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
652,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
500,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
74448,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
66613,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
500,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
141406,0
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі

26954,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
26954,0
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
24184,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
23984,0
003
Капитальные расходы государственного органа
200,0
02
Оборона
58534,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
58534,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
3535,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
8706,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
46293,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
296823,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
296823,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
45177,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
35860,0
005
Государственная адресная социальная помощь
9470,0
006
Оказание жилищной помощи
2522,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
61081,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
652,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
500,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
74448,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
66613,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
500,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
141406,0
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)

30000,0
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
30000,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
111406,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
3300,0
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
108106,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
530483,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
383848,0
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26186,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
217266,0
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
121424,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
16972,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2000,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
82126,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38324,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
11000,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
32352,0
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
450,0
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
64509,0
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44969,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
1564,0
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
17976,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
89535,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
11126,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
11126,0
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
48628,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48628,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
29781,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

30000,0
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
30000,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
111406,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
3300,0
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
108106,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
530483,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
383848,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
26186,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
217266,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
121424,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
16972,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2000,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
82126,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
38324,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
11000,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
32352,0
006
Капитальные расходы государственного органа
450,0
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
64509,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
44969,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
1564,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
17976,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
89535,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
11126,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
11126,0
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
48628,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
48628,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
29781,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)