Әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі аумақтық үйлестіру кеңестері туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 8 тамыздағы № 1015 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 16.09.2025 ж. ерте емес қолданысқа енгізіледі.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-1-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі аумақтық үйлестіру кеңестері туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Тәрбие және идеологиялық жұмыстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ 2025 жылғы 16 қыркүйектен ерте емес қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі авиация генерал-лейтенанты
Д. Қосанов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы "08"тамыздағы
№1015 бұйрығымен
бекітілген
Әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі аумақтық үйлестіру кеңестері туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі аумақтық үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – аумақтық үйлестіру кеңесі) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарында құрылатын консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
Азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жергілікті өзін-өзі басқару органдары мен ұйымдары әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілері болып табылады.
2-тарау. Әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі аумақтық үйлестіру кеңесінің негізгі міндеттері
2. Әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі аумақтық үйлестіру кеңесінің негізгі міндеттері:
1) әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілерінің келісілген іс-қимылды жүзеге асыруы және олардың қызмет тиімділігін арттыру;
2) әскери-патриоттық тәрбие мәселелері бойынша ақпарат алмасу, оң тәжірибені зерделеу және тарату;
3) әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілерінің қызметін жетілдіру жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдар дайындау болып табылады.
3-тарау. Аумақтық үйлестіру кеңесінің құрамы

Об утверждении Типового положения о территориальных координационных советах по военно-патриотическому воспитанию
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 8 августа 2025 года № 1015
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктом 3 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о территориальных Координационных советах по военно-патриотическому воспитанию.
2. Департаменту воспитательной и идеологической работы Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по воспитательной и идеологической работе.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 16 сентября 2025 года.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант авиации
Д. Косанов
Утверждено приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от "08" августа 2025 года № 1015
Типовое положение о территориальных координационных советах по военно-патриотическому воспитанию
Глава 1. Общие положения
1. Территориальный координационный совет по военно-патриотическому воспитанию (далее – территориальный координационный совет) является консультативно-совещательным органом, образуемым в местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы.
Субъектами военно-патриотического воспитания являются органы местного самоуправления и организации Республики Казахстан, осуществляющие военно-патриотическое воспитание граждан.
Глава 2. Основные задачи территориальных координационных советов по военно-патриотическому воспитанию
2. Основными задачами территориальных координационных советов по военно-патриотическому воспитанию являются:
1) осуществление согласованных действий и повышение эффективности деятельности субъектов военно-патриотического воспитания;
2) обмен информацией, изучение и распространение положительного опыта по вопросам военно-патриотического воспитания;
3) выработка предложений и рекомендаций по совершенствованию деятельности субъектов военно-патриотического воспитания.
Глава 3. Состав территориальных координационных советов

3. Аумақтық үйлестіру кеңесінің құрамы азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жергілікті өзін-өзі басқару органдары мен ұйымдарының лауазымды адамдары қатарынан қалыптастырылады.
Аумақтық үйлестіру кеңесі мыналардан тұрады:
1) үйлестіру кеңесінің төрағасы;
2) үйлестіру кеңесінің мүшелері;
3) үйлестіру кеңесінің хатшысы.
4. Аумақтық үйлестіру кеңесінің төрағасы (бұдан әрі – төраға) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана жергілікті атқарушы органдарының өкімімен тағайындалады.
4.1. Төраға болып жергілікті атқарушы орган әкімінің әскери міндеттілік және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, сондай-ақ азаматтық қорғау мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары тағайындалады.
Әскери-патриоттық тәрбие саласындағы аумақтық үйлестіру кеңесінің қызметіне жалпы басшылық жасауды жүзеге асырады.
4.2. Төраға отырыстың күн тәртібін бекітеді, оны өткізу орны мен уақытын айқындайды, сондай-ақ іс-шаралардың бірлесіп орындаушысын және іс-шаралардың негізгі орындаушысын белгілейді.
5. Үйлестіру кеңесінің мүшелері:
1) үйлестіру кеңесінің күн тәртібі, оны өткізу күні мен мәселелерді талқылау тәртібі бойынша ұсыныстар енгізеді;
2) отырыстарға материал дайындауға, сондай-ақ үйлестіру кеңесінің жұмыс жоспарын әзірлеуге қатысады;
3) әскери-патриоттық тәрбие мәселелері бойынша ақпарат алмасу, оң тәжірибені зерделеу және тарату мәселелерін талқылауға және түсіндіруге қатысады;
4) аумақтық үйлестіру кеңесінің қызметі мәселесі бойынша төрағаға жүгінеді және аумақтық үйлестіру кеңесіне түсетін ақпаратты белгіленген тәртіппен пайдаланады, сондай-ақ аумақтық үйлестіру кеңесі отырысының жұмысына, сондай-ақ аумақтық үйлестіру кеңесі өткізетін өзге де іс-шараларға жеке өздері қатысады;
5) аумақтық үйлестіру кеңесі мүшелерінің өкілеттігін үйлестіру кеңесінің құрамына кірмейтін басқа адамдарға беруге жол берілмейді.
6. Үйлестіру кеңесінің хатшысы (бұдан әрі – хатшы) аумақтық үйлестіру кеңесі төрағасының шешімі бойынша әкімдік аппаратының қызметкерлері ішінен тағайындалады.
7. Хатшы өз құзыретінің мәселесі бойынша төрағаға тікелей бағынады және есеп береді.
8. Хатшы аумақтық үйлестіру кеңесінің жұмысын ұйымдастырады, атап айтқанда:
1) үйлестіру кеңесінің мүшелерін отырыс өткізілетін күні, уақыты және орны туралы хабардар етеді;
2) отырыста қаралатын материалды дайындауды ұйымдастырады;

3. Состав территориального координационного совета формируется из числа должностных лиц органов местного самоуправления и организаций Республики Казахстан, осуществляющих военно-патриотическое воспитание граждан.
Территориальный координационный совет, состоит из:
1) председателя координационного совета;
2) членов координационного совета;
3) секретаря координационного совета.
4. Председатель территориального координационного совета (Далее- Председатель) назначается распоряжением местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.
4.1 Председателем назначается заместитель акима курирующий вопросы воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также гражданской защиты местного исполнительного органа.
Осуществляет общее руководство деятельностью территориального координационного совета в сфере военно-патриотического воспитания.
4.2 Председатель утверждает повестку заседания, определяет место и время его проведения, а также назначает соисполнителя мероприятий и основного исполнителя мероприятий.
5. Члены координационного совета:
1) вносят предложения по повестке координационного совета, дня его заседаний и порядку обсуждения вопросов;
2) участвуют в подготовке материалов к заседаниям, а так же разработки плана работы координационного совета;
3) принимают участие в обсуждении и разъяснении вопросов по обмену информацией, изучении и распространении положительного опыта по вопросам военно-патриотического воспитания;
4) обращаются к председателю по вопросам деятельности территориального координационного совета и пользуются в установленном порядке информацией, поступающей в территориальный координационный совет, а также принимают личное участие в работе заседаний территориального координационного совета, а также в иных мероприятиях, проводимых территориальным координационным советом.
5) не допускается делегирования полномочий членов территориального координационного совета другим лицам, не входящим в состав координационного совета.
6. Секретарь координационного совета (далее - секретарь) назначается по решению председателя территориального координационного совета, из числа сотрудников аппарата акимата.
7. По вопросам своей компетенции секретарь непосредственно подчинен и подотчетен Председателю.
8. Секретарь организовывает работу территориального координационного совета, в частности:
1) информирует членов координационного совета о дате, времени и месте проведения заседания;
2) организует подготовку материалов, выносимых на рассмотрение заседания;

3) отырыс хаттамасын ресімдейді;
4) жартыжылдық бойынша үйлестіру кеңесі шешімдерінің орындалу барысын талдайды және жинақтайды;
5) үйлестіру кеңесі жұмысының тиімділігін қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де іс-шараларды орындайды.
4-тарау. Аумақтық үйлестіру кеңесінің жұмысын ұйымдастыру
9. Үйлестіру кеңесінің отырыстары қажеттілікке қарай, бірақ жарты жылда бір реттен сиретпей өткізіледі.
10. Үйлестіру кеңесінің отырысы, егер оған мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысса, заңды болып табылады.
11. Үйлестіру кеңесінде қаралатын материалды дайындауды хатшы жүзеге асырады.
12. Анықтамалар, өзге де материал және шақырылатын адамдар тізімі отырыс өткізілетін күнге дейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмей, ал жоспардан тыс мәселелер бойынша бес жұмыс күнінен кешіктірілмей хатшыға беріледі.
13. Үйлестіру кеңесінің мүшелері материалды дайындау және хаттамаларды орындау шеңберінде үйлестіру кеңесінің мүшелеріне осы органдардың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ақпарат, материал мен өзге де талдамалық құжаттарды ұсыну туралы сұрау салуды жібере алады.
14. Хатшы ұсынылған материал негізінде отырыстың күн тәртібін дайындайды, төраға бекіткеннен кейін ол барлық қажетті құжаттарды қоса беріп, отырыс басталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей үйлестіру кеңесінің мүшелеріне жіберіледі.
15. Хатшы отырысқа шақырылған адамдардың келуін қамтамасыз етуді, оларды тиісті құжаттармен таныстыруды жүзеге асырады.
16. Төрағаның шешімі бойынша үйлестіру кеңесінің отырысына үйлестіру кеңесінің мүшесі болып табылмайтын лауазымды адамдар, сондай-ақ қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылады.

3) оформляет протокол заседания;
4) по полугодиям проводит анализ и обобщение хода выполнения решений координационного совета;
5) выполняет и иные необходимые мероприятия для обеспечения эффективности работы координационного совета.
Глава 4. Организация работы территориального координационного совета
9. Заседания координационного совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полгода.
10. Заседание координационного совета является правомочным, если на нем присутствует не менее половины от общего числа его членов.
11. Подготовка материалов на рассмотрение координационного совета осуществляется секретарем.
12. Справки, иные материалы и список приглашаемых лиц передаются секретарю не позднее, чем за двадцать рабочих дней до дня заседания, а по внеплановым вопросам не позднее, чем за пять рабочих дней.
13. Члены координационного совета в рамках подготовки материалов и исполнения протоколов направлять членам координационного совета запросы о предоставлении информации, материалов и иных аналитических документов по вопросам, входящим в компетенцию этих органов.
14. На основе представленных материалов секретарем готовится повестка заседания, которая после утверждения председателем, не позднее, чем за три рабочих дня до начала заседания, с приложением всех необходимых документов направляется членам координационного совета.
15. Обеспечение явки приглашенных на заседание лиц, ознакомление их с соответствующими документами осуществляется секретарем.
16. На заседания координационного совета по решению Председателя приглашаются должностные лица, не являющиеся членами координационного совета, а также представители общественных организаций, средств массовой информации.