Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 651 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 19.05.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 195 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9518 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы нормативтерінде:
Дене шынықтыру дайындығын бағалау кестесінің ескертпесі мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілер ӘОО-ға оқуға түсу кезінде үш жаттығу бойынша бағаланады (белтемірде тартылу, 100 метрге жүгіру, 3000 метрге жүгіру) және мынадай жаттығулар бойынша бағаланады:
ерлер:
бірінші, екінші, үшінші, төртінші жас топтары – 100 метрге жүгіру, белтемірде тартылу және 3000 метрге жүгіру;
бесінші жас тобы – 100 метрге жүгіру, белтемірде тартылу және 1000 метрге жүгіру;
алтыншы, жетінші, сегізінші жас топтары – белтемірде тартылу және 1000 метрге жүгіру;
бірінші және екінші жас топтарындағы әйелдер – 100 метрге жүгіру, кешенді күш жаттығуы және 1000 метрге жүгіру;
үшінші және одан жоғары жас тобындағы әйелдер – кешенді күш жаттығуы және 1000 метрге жүгіру.".
2. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштердегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 438 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15729 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларында:
12-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілер үшін – жиын уақытында аптасына 3 сағат, ал әскери бөлімге үш күндік жиынға келгендер үшін – күн сайын 1 сағат.";
24-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әскери бөлім және мекеме басқармасының қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілермен және әскери қызметші әйелдерімен, сондай-ақ резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген адамдармен дене шынықтыру дайындығы бойынша оқу-жаттығу сабақтарын өткізу;";
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 651
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие 19.05.2025.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 195 "Об утверждении нормативов по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9518) следующее дополнение:
в Нормативах по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в примечании Таблицы оценки физической подготовленности дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Военнослужащие, проходящие воинскую службу в резерве, при поступлении в ВУЗы оцениваются по трем упражнениям (подтягивание на перекладине, бег на 100 метров, бег на 3000 метров) и оцениваются по следующим упражнениям:
мужчины:
первая, вторая, третья, четвертая возрастные группы – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 3000 метров;
пятая возрастная группа – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 1000 метров;
шестая, седьмая, восьмая возрастные группы – подтягивание на перекладине и бег на 1000 метров;
женщины первой и второй возрастных групп – бег на 100 метров, комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров;
женщины третьей возрастной группы и старше – комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров.".
2. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 438 "Об утверждении Правил физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15729) следующие изменения и дополнения:
в Правилах физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 12 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) для военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве - 3 часа в неделю во время сборов, а прибывающих в воинскую часть на трехдневные сборы –1 час ежедневно.";
в пункте 24:
подпункты 1) изложить в следующей редакции:
"1) проведение учебных занятий по физической подготовке с военнослужащими, проходящими воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов и военнослужащими-женщинами управления воинской части и учреждения, а также проходящими воинскую службу в резерве;";
дополнить подпунктом 10) в следующем содержании:

"10) резервтегі әскери қызметке кандидаттарды қабылдау кезінде дене шынықтыру дайындығының нәтижесі.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілер, әскери оқу орындарының курсанттары, кадеттері және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілер ТДШЖ бөлімше құрамында бөлімше сержанты – жауынгерлік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі нұсқаушының басшылығымен шұғылданады.";
4-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бөлім. Қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің, әскери қызметші әйелдердің және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген адамдардың дене шынықтыру дайындығы";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Қатардағы жауынгер, сержант, офицер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген адамдардың дене шынықтыру дайындығы.";
125 және 126-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"125. Бесінші және одан жоғары жас топтарындағы сарбаз (матрос), сержант (старшина), офицер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген адамдар үшін сабақтың дайындық бөлігінің ұзақтығы 15 минутқа дейін, ал қорытынды бөлігі 10 минутқа дейін ұзартылады. Сабақ процесінде көп дене және статикалық күшті, шапшаң еңкеюді қажет ететін, сондай-ақ тыныс алуды кідіртуді ұзартуға және қатты күшенуге мәжбүр ететін жаттығуларды қолдануға шектеу қойылады.
126. Дене шынықтыру дайындығы бойынша оқу-жаттығу сабақтарынан басқа, сарбаз (матрос), сержант (старшина), офицер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген адамдар спорттық жұмысқа және өзіндік дене шынықтыру жаттықтыруына қатысады.";
128-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"128. Сарбаз (матрос), сержант (старшина), офицер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген адамдар қызметтен тыс уақытта өздігінен дене шынықтыру жаттықтыруымен айналысады. Өздігінен айналысатын сарбаз (матрос), сержант (старшина), офицер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілермен және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген адамдармен дене шынықтыру дайындығы және спорт, медицина қызметінің бастығы кезең-кезеңімен сабақтың мазмұны мен әдістемесі бойынша нұсқау беруді өткізеді.";

"10) результаты физической подготовки при приеме кандидатов на воинскую службу в резерве.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву, курсанты, кадеты военно-учебных заведений и военнослужащие, проходящие воинскую службу в резерве занимаются УФЗ в составе подразделения под руководством сержанта подразделения – инструктора по боевой и физической подготовке.";
заголовок раздела 4 изложить в следующей редакции:
"Раздел 4. Физическая подготовка военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, военнослужащих-женщин и проходящих воинскую службу в резерве";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Физическая подготовка военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского, офицерского составов и проходящих воинскую службу в резерве";
пункты 125 и 126 изложить в следующей редакции:
"125. Для военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях составов солдат (матросов), сержантов (старшин), офицеров и проходящих воинскую службу в резерве от пятой возрастной группы и старше продолжительность подготовительной части занятия увеличивается до 15 минут, заключительной – 10 минут. В процессе занятий ограничивается применение упражнений, требующих большой физической силы и статических напряжений, с резкими наклонами, а так же вызывающих длительную задержку дыхания и натуживание.
126. Кроме учебных занятий по физической подготовке военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях составов солдат (матросов), сержантов (старшин), офицеров и проходящие воинскую службу в резерве принимают участие в спортивной работе и самостоятельной физической тренировке.";
пункт 128 изложить в следующей редакции:
"128. Самостоятельной физической тренировкой военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях составов солдат (матросов), сержантов (старшин), офицеров и проходящие воинскую службу в резерве занимаются в служебное и внеслужебное время. С военнослужащими, проходящими воинскую службу по контракту на должностях составов солдат (матросов), сержантов (старшин), офицеров и проходящие воинскую службу в резерве, занимающимися самостоятельно, начальник физической подготовки и спорта, медицинской службы периодически проводит инструктажи по содержанию и методике занятий.";

149-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілердің жиын уақытында.";
172 және 173-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"172. Азаматтық жастар қатарынан әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін кандидаттар дене шынықтыру дайындығынан үш жаттығу бойынша (белтемірде тартылу, 100 метрге жүгіру, 3000 метрге жүгіру) емтихан тапсырады.
Әскери қызметшілер және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген адамдар қатарынан әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін кандидаттар жас топтарына сәйкес дене шынықтыру дайындығынан үш жаттығу бойынша (белтемірде тартылу, 100 метрге жүгіру, 3000 метрге жүгіру) емтихан тапсырады.
Сержант (старшина), офицер лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген адамдар қатарынан әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін кандидаттар жас топтарына сәйкес дене шынықтыру дайындығынан емтихан тапсырады:
әскери қызметші ерлер:
1) бірінші, екінші, үшінші, төртінші жас топтары – 100 метрге жүгіру, белтемірде тартылу және 3000 метрге жүгіру;
2) бесінші жас тобы – 100 метрге жүгіру, белтемірде тартылу және 1000 метрге жүгіру;
3) алтыншы, жетінші, сегізінші жас топтары – белтемірде тартылу және 1000 метрге жүгіру;
әскери қызметші – әйелдер:
1) бірінші және екінші жас топтары – 100 метрге жүгіру, кешенді күш жаттығуы және 1000 метрге жүгіру;
2) үшінші және одан жоғары жас тобындағы – кешенді күш жаттығуы және 1000 метрге жүгіру.
"173. Келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтардың дене шынықтыру дайындығы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтар үшін бір күн ішінде спорттық киім нысанында орындалатын жаттығулар мен нормативтерді орындау шарттары мен нәтижесі бойынша анықталады.";
17-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Спорт комитеті - Орталық спорт клубы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) тармақшасының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.

пункт 149 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) во время сбора военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве.";
пункты 172 и 173 изложить в следующей редакции:
"172. Кандидаты для поступления в военные учебные заведения из числа гражданской молодежи сдают экзамен по физической подготовке по трем упражнениям (подтягивание на перекладине, бег на 100 метров, бег на 3000 метров).
Кандидаты для поступления в военные учебные заведения из числа военнослужащих, и проходящих воинскую службу в резерве сдают экзамен по физической подготовке в соответствии с возрастными группами по трем упражнениям (подтягивание на перекладине, бег на 100 метров, бег на 3000 метров).
Кандидаты для поступления в военные учебные заведения из числа военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях составов сержантов (старшин), офицеров, и проходящих воинскую службу в резерве сдают экзамен по физической подготовке в соответствии с возрастными группами:
военнослужащие мужчины:
1) первая, вторая, третья, четвертая возрастные группы – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 3000 метров;
2) пятая возрастная группа – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 1000 метров;
3) шестая, седьмая, восьмая возрастные группы – подтягивание на перекладине и бег на 1000 метров;
военнослужащие-женщины:
1) первой и второй возрастных групп – бег на 100 метров, комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров;
2) третьей возрастной группы и старше – комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров.
173. Физическая подготовленность граждан, поступающих на воинскую службу по контракту и на воинскую службу в резерве определяется по результатам и условиям выполнения упражнений и нормативов для граждан, поступающих на воинскую службу по контракту и на воинскую службу в резерве согласно приложению 17 к настоящим Правилам, которые выполняются в спортивной форме одежды в течение одного дня.";
приложение 17 изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
3. Спортивному комитету – Центральному спортивному клубу Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
2) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпункта 1) настоящего пункта, в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.