Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің объектілерінде қызметтік, тұрмыстық, өндірістік үй-жай мен аумақты жинау үшін сабын-жуғыш заттармен, құрал-сайманмен және құралмен қамтамасыз етудің заттай нормасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 25 сәуірдегі № 472 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексі 70-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің объектілерінде қызметтік, тұрмыстық, өндірістік үй-жай мен аумақты жинау үшін сабын-жуғыш заттармен, құрал-сайманмен және құралмен қамтамасыз етудің заттай нормасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери инфрақұрылым бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес осы бұйрықты қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі объектілеріндегі қызметтік, тұрмыстық, өндірістік үй-жайлар мен аумақты жинау үшін сабын-жуғыш заттармен, құрал-сайманмен және құралдармен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 11 шілдедегі № 718 бұйрығы жойылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
Р. Жақсылықов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 25 сәуірдегі
№ 472 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің объектілерінде қызметтік, тұрмыстық, өндірістік үй-жай мен аумақты жинау үшін сабын-жуғыш заттармен, құрал-сайманмен және құралмен қамтамасыз етудің заттай нормасы
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Сандық мәндегі норма
Пайдалану мерзімі
Қолдану саласы
Норманың анықтамасын және қолданылуын нақтылайтын сипаттама
1
2
3
4
5
6
7

Об утверждении натуральных норм обеспечения мыломоющими средствами, инструментами и инвентарем для уборки служебных, бытовых, производственных помещений и территорий на объектах Министерства обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 25 апреля 2025 года № 472
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы обеспечения мыломоющими средствами, инструментами и инвентарем для уборки служебных, бытовых, производственных помещений и территорий на объектах Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной инфраструктуры Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Отменить приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 июля 2024 года № 718 "Об утверждении натуральных норм обеспечения мыломоющими средствами, инструментами и инвентарем для уборки служебных, бытовых, производственных помещений и территорий на объектах Министерства обороны Республики Казахстан".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Республики Казахстан
генерал-полковник
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 25 апреля 2025 года № 472
Натуральные нормы обеспечения мыломоющими средствами, инструментами и инвентарем для уборки служебных, бытовых, производственных помещений и территорий на объектах Министерства обороны Республики Казахстан
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Норма в количественном выражении
Срок эксплуатации
Область применения
Характеристики, конкретизирующие определение и применение норм
1
2
3
4
5
6
7

1-параграф. Қызметтік, тұрмыстық және өндірістік үй-жайды жинау
1
Иіссабын
(сұйық сабын)*
дана
4
1 ай
Қолды дезинфекциялау және тазарту үшін
санитариялық торапқа 400 гр.
Аурудың таралуын болдырмау мақсатында
2
Шүберек
шаршы м
4
1 ай
Санитариялық торапты сулы шүберекпен сүрту үшін
бір тазалаушыға санитариялық торап үшін еденге арналған
Аурудың таралуын болдырмау мақсатында
3
Шүберек
шаршы м
4
1 ай
Үй жайды сулы шүберекпен сүрту үшін
бір тазалаушыға үй-жай үшін еденге арналған
Аурудың таралуын болдырмау мақсатында
4
Фланель (микрофибра)
дана
4
1 ай
Үй-жайды жинау, жиһаз бен кеңсе жабдығын сүрту үшін
Бір тазалаушыға
Респираторлық аурудың таралуын болдырмау мақсатында
5
Тазартқыш зат
литр
0,5
1 ай
Унитаздың төменгі бөлігіндегі кірді кетіру үшін
1 құрылғыға (санитарлық торап/дәретхана)
Дәретханада гигиенаны сақтау үшін
6
Белизна, хлор (хлорамин)
литр
0,5
1 ай
Унитазды ағарту, дезодорациялау және дезинфекциялау үшін
1 унитазға
Дәретханада гигиенаны сақтау
7
Ауа тазартқыш**
дана
1
1 ай
Жағымсыз иісті жою үшін
санитариялық торап үшін
Ауаны табиғи хош иіспен қанықтыру арқылы жағымсыз иістен қорғау арқылы үй-жайда қосымша жайлылықты қамтамасыз ететін құрылғы
8
Дәретхана қағазы**
орам
4
1 ай
Жеке гигиеналық мақсатта пайдалану үшін
1 кабинаға
Дәретханада гигиенаны сақтау
9
Еден жууға арналған сүрткіш
дана
1
12 ай
Еден жуу кезінде жағдай жасау үшін
1 тазалаушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
10
Унитазға арналған ерш
дана
1
12 ай
Унитазды таза ұстауға арналған
1 унитазға
Унитазда гигиенаны сақтау үшін құрал
11
Сыпырғыш
дана
1
6 ай
Үй-жайды жинау кезінде жағдай жасау үшін
1 тазалаушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
12
Қоқыс жинауға арналған совок
дана
1
12 ай
Үй-жайды жинау кезінде қоқыс жинауға арналған
1 тазалаушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
13
Шелек
дана
1
12 ай
Үй-жайды жинау кезінде сұйықтықты толтыруға арналған ыдыс
1 тазалаушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
14
Полиэтилен қапшық***
пакет
20
1 ай
Бір реттік пайдалануға және қалдығы бар ыдысқа тастауға арналған
1 жұмыс орнына қоқыс үшін
Тұрмыста пайдалануға арналған шығыс материалы
2-параграф. Аумақты жинау
15
Үшкір күрек****
дана
1
24 ай
Жер қазу жұмысында пайдалану үшін
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
16
Қалақ күрек****
дана
1
24 ай
Жер қазу жұмысында пайдалану үшін
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
17
Мұзды кетіруге арналған қырғыш
дана
2
24 ай
Қыста аумақты мұздан тазарту кезінде пайдалану үшін
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
18
Қолғап
жұп
1
1 ай
Қолды кірден, шаңнан және үйкелістен қорғау үшін
1 адамға
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
19
Сыпырғыш****
дана
1
12 ай
Аумақты жинау кезінде жағдай жасау үшін
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
20
Металл қалақ****
дана
1
12 ай
Аумақты жинау кезінде қоқыс жинауға арналған
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
21
Металл шелек****
дана
1
12 ай
Аумақты жинау кезінде қоқыспен толтыруға арналған ыдыс
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
22

Параграф 1 Уборка служебных, бытовых и производственных помещений
1
Мыло туалетное (жидкое мыло)*
шт.
4
1 месяц
Для дезинфекции и очищения рук
400 гр. на санузел.
В целях исключения распространения заболеваний
2
Ветошь
метр кв.
4
1 месяц
Для влажной уборки санузлов
для пола на одного
уборщика для санузлов.
В целях исключения распространения заболеваний
3
Ветошь
метр кв.
4
1 месяц
Для влажной уборки помещений
для пола на одного
уборщика для помещений.
В целях исключения распространения заболеваний
4
Фланель (микрофибра)
шт.
4
1 месяц
Для уборки помещений, протирки мебели и офисного оборудования
на 1 уборщика.
В целях исключения распространения респираторных заболеваний
5
Чистящее средство
литр
0,5
1 месяц
Для удаления загрязнений в нижней части унитаза
на 1 прибор (санузлы/унитазы).
Поддержание гигиены в туалете
6
Белизна, хлорка (хлорамин)
литр
0,5
1 месяц
Для отбеливания, дезодорирования и дезинфекции унитазов
на 1 унитаз.
Поддержание гигиены в туалете
7
Освежитель воздуха**
шт.
1
1 месяц
Для устранения неприятных запахов
для санузлов.
Устройство обеспечивающее в помещении дополнительный комфорт путем защиты от неприятных запахов за счет насыщения воздуха натуральными ароматами
8
Туалетная бумага**
рулон
4
1 месяц
Для использования в личных гигиенических целях
на 1 кабину.
Поддержание гигиены в туалете
9
Швабра для мытья пола
шт.
1
12 месяцев
Для создания условий при мытье пола
1 на уборщика.
Инвентарь для обеспечения условий труда
10
Ерши для унитазов
шт.
1
12 месяцев
Для содержания в чистоте унитаза
1 на унитаз.
Инвентарь для поддержки гигиенических условий в туалете
11
Веник
шт.
1
6 месяцев
Для создания условий при уборке помещения
1 на уборщика.
Инвентарь для обеспечения условий труда
12
Совок для сбора мусора
шт.
1
12 месяцев
Для сбора мусора при уборке помещения
1 на уборщика.
Инвентарь для обеспечения условий труда
13
Ведро
шт.
1
12 месяцев
Емкость для наполнения жидкости при уборке помещения
1 на уборщика.
Инвентарь для обеспечения условий труда
14
Мешковина полиэтиленовая ***
пакет
20
1 месяц
Для одноразового использования и выбрасывания в емкости с находящимися в них отходами
для мусора на 1 рабочее место.
Расходный материал для использования в быту
Параграф 2 Уборка территории
15
Лопата штыковая ****
шт.
1
24 месяца
Для использования при земляных работах
на 1 учреждение.
Инвентарь для обеспечения условий труда
16
Лопата совковая
****
шт.
1
24 месяца
Для использования при земляных работах
на 1 учреждение.
Инвентарь для обеспечения условий труда
17
Скребок для удаления льда
шт.
2
24 месяца
Для использования в зимних условия при очистке территории от льда
на 1 учреждение.
Инвентарь для обеспечения условий труда
18
Рукавицы
пара
1
1 месяц
Для защиты рук от грязи, пыли и трения о твердых предметах
на 1 человека.
Инвентарь для обеспечения условий труда
19
Метла ****
шт.
1
12 месяцев
Для создания условий при уборке территории
на 1 учреждение.
Инвентарь для обеспечения условий труда
20
Совок металлический ****
шт.
1
12 месяцев
Для сбора мусора при уборке территории
на 1 учреждение.
Инвентарь для обеспечения условий труда
21
Ведро металлическое ****
шт.
1
12 месяцев
Емкость для наполнения мусора при уборке территории
на 1 учреждение.
Инвентарь для обеспечения условий труда
22

15-25 метрлік суару шлангісі
дана
1
24 ай
Гүлді, көгалды, ағашты суаруға және сумен басқа да жұмыс істеу үшін
1 объектке
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
23
Бір осьті жүк арбасы
дана
1
84 ай
Аумақты жинау кезінде жапырақты,қоқысты және басқа да қалдықты жинау үшін
2 штаттағы аула сыпырушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
24
Шөп шабатын машина
дана
1
84 ай
Тегіс жерді өңдеу кезінде шөп шабу үшін
2 штаттағы аула сыпырушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
25
Триммер
дана
1
84 ай
Көгалды шабу, бұта мен ағаштың жас бұтақтарын кесу үшін
2 штаттағы аула сыпырушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз ету үшін құрал
Ескертпе:
*- 1 адамға 30 грамм есебінен 1 айға (24 жұмыс күні). Есептеу қабаттағы жеке құрам санына байланысты жүргізіледі.
**- мерзімді қызмет сарбаздары болмайтын әкімшілік ғимаратта қолданылады.
***- 1 қоқыс жәшігіне есебінен, бұл ретте санитарлық торапта толған кезінде күн сайын ауыстыру жүргізіледі.
****- жеке құрам санына қарай 10 адамға 1 құрал есебінен.

Поливочный шланг на 15-25 метров
шт.
1
24 месяца
Для полива цветов, газона, деревьев и прочих работ с водою на территории
на 1 объект.
Инвентарь для обеспечения условий труда
23
Тележка грузовая одноосная
шт.
1
84 месяца
Для уборки листвы, мусора и других отходов при уборке территории
на 2 штатных дворника.
Инвентарь для обеспечения условий труда
24
Газонокосилка
шт.
1
84 месяца
Для скашивания травы при обработке ровных участков
на 2 штатных дворника.
Инвентарь для обеспечения условий труда
25
Триммер
шт.
1
84 месяца
Для стрижки газонов, подрезки кустов и молодых ветвей деревьев
на 2 штатных дворника.
Инвентарь для обеспечения условий труда
Примечание:
*- из расчета на 1 человека 30 гр. на 1 месяц (при 24 рабочих дней). Расчет производится от количества личного состава на этаже.
**- применяется только для административных зданий, где отсутствуют солдаты срочной службы.
***- из расчета на 1 мусорную корзину, при этом в санузлах смена производится ежедневно при наполнении.
****- исходя от количества личного состава соотношение на 10 человек 1 инвентарь