Астана қаласында тұрғын үй сертификаттарының мөлшері мен оларды алушылар санаттарының тізбесін айқындау туралы
Астана қаласы мәслихатының 2025 жылғы 28 қарашадағы № 347/46-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 14-1-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-9-тармағына, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 187 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімiнде № 36186 болып тіркелген) сәйкес Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық бағдарлама шеңберінде ипотекалық тұрғын үй қарызын пайдалана отырып тұрғынжайды меншігіне сатып алу немесе Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңға (бұдан әрі – Заң) сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын алу құқығын іске асыру үшін бірыңғай республикалық электрондық базаға және "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына тұрғынжайға мұқтаждар есебінде тұратын азаматтардың мына санаттарына 1 500 000 (бір миллион бес жүз мың) теңге мөлшерінде тұрғын үй сертификаттары айқындалсын:
1) Астана қаласының әкімдігіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындарда қызмет ететін:
білім беру ұйымдарындағы педагог қызметкерлерге;
денсаулық сақтау ұйымдарындағы медицина қызметкерлеріне;
арнайы әлеуметтік қызметтерді көрсетуге қатысатын әлеуметтік қамтамасыз ету ұйымдарындағы қызметкерлерге;
мәдениет және спорттық ұйымдарының бейіндік қызметкерлеріне;
2) "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Астана қаласының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне;
3) "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Астана қаласының Төтенше жағдайлар департаменті" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне;
4) Заңның 68-бабында көзделген халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына.
2. Осы шешiм алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихатының төрағасы Т. Зейнұлқабден

Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов в городе Астане
Решение маслихата города Астаны от 28 ноября 2025 года № 347/46-VIII
В соответствии с пунктом 2-9 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 187 "Об утверждении правил реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36186) маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Для реализации права приобретения гражданами Республики Казахстан жилища в собственность с использованием ипотечного жилищного займа в рамках ипотечной программы, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, или получения мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон), определить размер жилищных сертификатов в 1 500 000 (один миллион пятьсот тысяч) тенге следующим категориям граждан, состоящим на учете нуждающихся в жилище в единой республиканской электронной базе и электронной базе "Центр обеспечения жилищем", в городе Астане:
1) осуществляющим трудовую деятельность в государственных учреждениях и государственных предприятиях, подведомственных акимату города Астаны:
педагогическим работникам организаций образования;
медицинским работникам организаций здравоохранения;
работникам организаций социального обеспечения, участвующим в оказании специальных социальных услуг;
профильным работникам организаций культуры и спорта;
2) работникам Государственного учреждения "Департамент полиции города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
3) работникам Государственного учреждения "Департамент по чрезвычайным ситуациям города Астаны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан";
4) социально уязвимым слоям населения, предусмотренным статьей 68 Закона.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата
города Астаны
Т. Зейнұлқабден