Астана қаласының аумағында орналасқан жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелерін белгілеу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2025 жылғы 12 қарашадағы № 340/45-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 20.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 4-6) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне астананы және республикалық маңызы бар қалаларды дамыту, ұлттық жобаларды, дамыту, кәсіпкерлік және мемлекеттік органдардың функцияларын оңтайландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 10-13-бабы 17-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Астана қаласының маслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Астана қаласының аумағында орналасқан жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері осы шешімге қосымшаға сәйкес белгіленсін.
2. Осы шешім ресми жариялануға жатады және 2026 жылғы 20 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы маслихатының төрағасы Т. Зейнұлқабден
Астана қаласы маслихатының
2025 жылғы 12 қарашадағы

Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения, находящихся на территории города Астаны
Решение маслихата города Астаны от 12 ноября 2025 года № 340/45-VIII
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 20.01.2026.
В соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 2) пункта 17 статьи 10-13 Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития столицы и городов республиканского значения, национальных проектов, предпринимательства и оптимизации функций государственных органов", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Установить ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения, находящихся на территории города Астаны согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 20 января 2026 года.
Председатель маслихата города Астаны Т. Зейнұлқабден
Приложение
к решению маслихата
города Астаны
от 12 ноября 2025 года

№ 340/45-VIII шешіміне
қосымша
Астана қаласының аумағында орналасқан жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері
1. Астана қаласының аумағында орналасқан жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алудың қолданыстығы мөлшерлемелері (бұдан әрі – жалға алу мөлшерлемелері) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 4-6) тармақшасына сәйкес белгіленеді және Астана қаласының аумағында орналасқан жергілікті маңызы бар тарихи және мәдениет ескерткіштерін пайдану үшін жалға алу мөлшерлемелерін анықтайды.

№ 340/45-VIII
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения, находящихся на территории города Астаны
1. Настоящие ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения, находящихся на территории города Астаны (далее – ставки арендной платы), устанавливаются в соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и определяют ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения на территории города Астаны.

2. Жалға алу мөлшерлемелері Астана қаласының республикалық маңызы бар қалалар санатына жатқызылуын және жалға алу алаңын ескере отырып айқындалады.
Р/с №
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері 1 шаршы метрге айлық есептік көрсеткіштерінде (ай сайын)
1.
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
1,0
2.
Археология ескерткіштері, ансамбльдер мен кешендер, киелі объектілер
0,8
3.
Монументтік өнер құрылыстары
1,0
Ескерту:
Астана қаласының аумағында орналасқан жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері жалға алу ақысының мөлшерлемелерін жалға алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сай қалалар мен елді мекендердің санаттарын ескере отырып анықталады.

2. Ставки арендной платы определяются с учетом отнесения города Астаны к категории городов республиканского значения и арендуемой площади памятника истории и культуры.
№ п/п
Виды памятников истории и культуры
Ставки арендной платы в месячных расчетных показателях за 1 квадратный метр (в месяц)
1.
Памятники градостроительства и архитектуры
1,0
2.
Памятники археологии, ансамбли и комплексы, сакральные объекты
0,8
3.
Сооружения монументального искусства
1,0
Примечание:
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения, находящихся на территории города Астаны, вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.
Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов согласно Закону Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".