2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 23-169/VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, 75-бабының 2-тармағына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Сайрам аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сайрам ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 24 518 782 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 9 801 851 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 15 419 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 529 558 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 14 171 954 мың теңге;
2) шығындар – 25 577 881мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – - 49 312 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 19 660 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 68 972 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 009 787 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 009 787 мың теңге:
қарыздар түсімі – 734 922 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 68 972 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 343 837 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 11.07.2025 № 30-217/VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2025 жылға корпоративтік табыс, жеке табыс салықтары және әлеуметтік салық түсімдерінің жалпы сомасын бөлу нормативтері:
аудандық бюджетке ірі кәсіпкерлік субьектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке әлеуметтік салықтан 49,6 пайыз болып белгіленсін.
3. 2025 жылға аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 3 232 643 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2025 жылға ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар 656 113 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның iшiнде:

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 20 декабря 2024 года № 23-169/VIII.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сайрамский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Сайрамского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 24 518 782 тысяч тенге:
налоговые поступления – 9 801 851 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 15 419 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 529 558 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 14 171 954 тысяч тенге;
2) затраты – 25 577 881 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 49 312 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 19 660 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 68 972 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 009 787 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 009 787 тысяч тенге:
поступления займов – 734 922 тысяч тенге;
погашение займов – 68 972 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 343 837 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 11.07.2025 № 30-217/VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год норматив распределения общей суммы поступления корпоративного подоходного, индивидуального подоходного налога и социального налога:
корпоративного подоходного налога с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора 50 процентов в районный бюджет;
индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты 50 процентов в районный бюджет;
индивидуального подоходного налога с доходов у иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты 50 процентов в районный бюджет;
социального налога 49,6 процентов в районный бюджет.
3. Установить на 2025 год объем бюджетных изьятий передаваемых из районного бюджета в бюджет области в сумме 3 232 643 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2025 год размеры бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов сельских округов в бюджет района, в общей сумме 656 113 тысяч тенге, в том числе:

Ақсукент ауылдық округіне 308 809 мың теңге;
Арыс ауылдық округіне 25 809 мың теңге;
Қөлкент ауылдық округіне 67 876 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне 101 743 мың теңге;
Қарамұрт ауылдық округіне 18 789 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 28 996 мың теңге;
Манкент ауылдық округіне 104 091 мың теңге.
5. 2025 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берiлетiн субвенциялар мөлшерiнің жалпы сомасы 64 515 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның iшiнде:

от сельского округа Аксукент 308 809 тысяч тенге;
от сельского округа Арысь 25 809 тысяч тенге;
от сельского округа Колкент 67 876 тысяч тенге;
от сельского округа Карабулак 101 743 тысяч тенге;
от сельского округа Карамурт 18 789 тысяч тенге;
от сельского округа Карасу 28 996 тысяч тенге;
от сельского округа Манкент 104 091 тысяч тенге.
5. Предусмотреть на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в общей сумме 64 515 тысяч тенге, в том числе:

Ақбұлақ ауылдық округіне 23 986 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округіне 14 137 мың теңге;
Қайнарбұлақ ауылдық округіне 9 196 мың теңге;
Құтарыс ауылдық округіне 17 196 мың теңге.
6. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 180 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2025 жылға арналған аудандық бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.

сельскому округу Акбулак 23 986 тысяч тенге;
сельскому округу Жибек жолы 14 137 тысяч тенге;
сельскому округу Кайнарбулак 9 196 тысяч тенге;
сельскому округу Кутарыс 17 196 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 180 000 тысяч тенге.
7. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2025 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.

8. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сайрам аудандық мәслихатының төрағасы Ш.Халмурадов
Сайрам аудандық мәслихатының
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 23-169/VIII шешіміне 1 қосымша
Сайрам ауданының 2025 жылға арналған аудандық бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 11.07.2025 № 30-217/VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
Санаты
Сыныбы Атауы
Кіші сыныбы
Сомасы, мың теңге
1
2
3
І. Кірістер

8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Сайрамского районного маслихата Ш. Халмурадов
Приложение 1 к решению
Сайрамского районного маслихата
от 20 декабря 2024 года № 23-169/VIII
Районный бюджет Сайрамского района на 2025 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 11.07.2025 № 30-217/VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Класс Наименование
Подкласс
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
1. Доходы

472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
004
Инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, жайластыру және (немесе) сатып алу
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
033
Инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, жайластыру және (немесе) сатып алу
2
Коммуналдық шаруашылық
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
018
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
038
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
Көлiк және коммуникация
13
Басқалар
9
Басқалар
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту

472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
004
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
033
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2
Коммунальное хозяйство
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
018
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
036
Развитие газотранспортной системы
13
Прочие
9
Прочие
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"