2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 23-169/VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, 75-бабының 2-тармағына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Сайрам аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сайрам ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 25 622 134 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 9 565 768 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 22 526 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 412 178 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 15 621 662 мың теңге;
2) шығындар – 26 681 233 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – - 49 312 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 19 660 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 68 972 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 009 787 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 009 787 мың теңге:
қарыздар түсімі – 734 922 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 68 972 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 343 837 мың теңге.";
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 12.09.2025 № 31-220/VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2025 жылға корпоративтік табыс, жеке табыс салықтары және әлеуметтік салық түсімдерінің жалпы сомасын бөлу нормативтері:
аудандық бюджетке ірі кәсіпкерлік субьектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке әлеуметтік салықтан 49,6 пайыз болып белгіленсін.
3. 2025 жылға аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 3 232 643 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2025 жылға ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар 656 113 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның iшiнде:

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 20 декабря 2024 года № 23-169/VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сайрамский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Сайрамского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 25 622 134 тысяч тенге:
налоговые поступления – 9 565 768 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 22 526 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 412 178 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 15 621 662 тысяч тенге;
2) затраты – 26 681 233 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 49 312 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 19 660 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 68 972 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 009 787 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 009 787 тысяч тенге:
поступления займов – 734 922 тысяч тенге;
погашение займов – 68 972 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 343 837 тысяч тенге.";
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 12.09.2025 № 31-220/VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год норматив распределения общей суммы поступления корпоративного подоходного, индивидуального подоходного налога и социального налога:
корпоративного подоходного налога с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора 50 процентов в районный бюджет;
индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты 50 процентов в районный бюджет;
индивидуального подоходного налога с доходов у иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты 50 процентов в районный бюджет;
социального налога 49,6 процентов в районный бюджет.
3. Установить на 2025 год объем бюджетных изьятий передаваемых из районного бюджета в бюджет области в сумме 3 232 643 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2025 год размеры бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов сельских округов в бюджет района, в общей сумме 656 113 тысяч тенге, в том числе:

Ақсукент ауылдық округіне 308 809 мың теңге;
Арыс ауылдық округіне 25 809 мың теңге;
Қөлкент ауылдық округіне 67 876 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне 101 743 мың теңге;
Қарамұрт ауылдық округіне 18 789 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 28 996 мың теңге;
Манкент ауылдық округіне 104 091 мың теңге.
5. 2025 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берiлетiн субвенциялар мөлшерiнің жалпы сомасы 64 515 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның iшiнде:

от сельского округа Аксукент 308 809 тысяч тенге;
от сельского округа Арысь 25 809 тысяч тенге;
от сельского округа Колкент 67 876 тысяч тенге;
от сельского округа Карабулак 101 743 тысяч тенге;
от сельского округа Карамурт 18 789 тысяч тенге;
от сельского округа Карасу 28 996 тысяч тенге;
от сельского округа Манкент 104 091 тысяч тенге.
5. Предусмотреть на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в общей сумме 64 515 тысяч тенге, в том числе:

Ақбұлақ ауылдық округіне 23 986 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округіне 14 137 мың теңге;
Қайнарбұлақ ауылдық округіне 9 196 мың теңге;
Құтарыс ауылдық округіне 17 196 мың теңге.
6. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 180 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2025 жылға арналған аудандық бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.

сельскому округу Акбулак 23 986 тысяч тенге;
сельскому округу Жибек жолы 14 137 тысяч тенге;
сельскому округу Кайнарбулак 9 196 тысяч тенге;
сельскому округу Кутарыс 17 196 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 180 000 тысяч тенге.
7. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2025 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.

8. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сайрам аудандық мәслихатының төрағасы Ш.Халмурадов
Сайрам аудандық мәслихатының
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 23-169/VIII шешіміне 1 қосымша
Сайрам ауданының 2025 жылға арналған аудандық бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 12.09.2025 № 31-220/VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
Санаты
Сыныбы Атауы
Кіші сыныбы
Сомасы, мың теңге
1
2
3
І. Кірістер

8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Сайрамского районного маслихата Ш. Халмурадов
Приложение 1 к решению
Сайрамского районного маслихата
от 20 декабря 2024 года № 23-169/VIII
Районный бюджет Сайрамского района на 2025 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 12.09.2025 № 31-220/VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Класс Наименование
Подкласс
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
1. Доходы

108 539
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
108 539
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
130 393
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
120 183
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
10 210
02
Қорғаныс
115 040
1
Әскери мұқтаждар
77 624
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
77 624
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
77 624
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
37 416
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
32 416
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
5 000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі ісшаралар
32 416
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
113 996
6
Қылмыстық-атқару жүйесі
5 356
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
5 356
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
5 356
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
108 640
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
108 640
021
Елді мекендерге жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
108 640
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
3 512 475
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
1 107 449
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 107 449
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік қамсыздандыру
1 107 449
2
Әлеуметтiк көмек
2 277 879
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 277 879
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
318
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
284 031
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 631
015
Зейнеткерлер мен мүгететтігі бар адамдарға әлеуметтік қызмет көрсету аумақтық орталығы
665 249
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

108 539
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
108 539
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
130 393
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
120 183
015
Капитальные расходы государственного органа
10 210
02
Оборона
115 040
1
Военные нужды
77 624
122
Аппарат акима района (города областного значения)
77 624
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
77 624
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
37 416
122
Аппарат акима района (города областного значения)
32 416
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
5 000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
32 416
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
113 996
6
Уголовно-исполнительная система
5 356
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
5 356
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
5 356
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
108 640
485
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
108 640
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
108 640
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 512 475
1
Социальное обеспечение
1 107 449
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 107 449
005
Государственная адресная социальная помощь
1 107 449
2
Социальная помощь
2 277 879
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 277 879
006
Оказание жилищной помощи
318
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
284 031
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 631
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
665 249
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
004
Инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, жайластыру және (немесе) сатып алу
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
033
Инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, жайластыру және (немесе) сатып алу
2
Коммуналдық шаруашылық
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
018
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
038
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
Көлiк және коммуникация
13
Басқалар
9
Басқалар
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту

472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
004
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
033
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2
Коммунальное хозяйство
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
018
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
036
Развитие газотранспортной системы
13
Прочие
9
Прочие
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"