Мемлекеттік мекемелердің ережелерін бекіту туралы
Түркістан облысы Кентау қаласы әкiмдігінiң 2024 жылғы 5 желтоқсандағы № 556 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Кентау қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік мекемелердің Ережелері осы қаулының қосымшаларына сәйкес жаңа редацияда бекітілсін:
1)1-қосымшасына сәйкес "Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
2)2-қосымшасына сәйкес "Кентау қаласы әкімдігінің "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
3)3-қосымшасына сәйкес "Кентау қаласы әкімдігінің "Байылдыр ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
4)4-қосымшасына сәйкес "Кентау қаласы әкімдігінің "Қарнақ ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
5)5-қосымшасына сәйкес "Кентау қаласы әкімдігінің "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
6)6-қосымшасына сәйкес "Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
7)7-қосымшасына сәйкес "Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
8)8-қосымшасына сәйкес "Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
9)9-қосымшасына сәйкес "Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
10)10-қосымшасына Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
11)11-қосымшасына Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
12)12-қосымшасына Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
13)13-қосымшасына Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;

Об утверждении положении о государственных учреждении
Постановление акимата города Кентау Туркестанской области от 5 декабря 2024 года № 556
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат города Кентау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Положения государственных учреждений в новой редакции согласно приложениям к настоящему постановлению:
1) положение о государственном учреждении "Аппарат акима города Кентау" акимата города Кентау" акимата города Кентау согласно приложению - 1;
2) положение о государственном учреждении "Аппарат акима села Ачисай" акимата города Кентау" акимата города Кентау согласно приложению - 2;
3) положение о государственном учреждении "Аппарат акима села Байылдыр" акимата города Кентау" акимата города Кентау согласно приложению 3;
4) положение о государственном учреждении "Аппарат акима села Карнак" акимата города Кентау" акимата города Кентау согласно приложению 4;
5) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сала Кантаги" акимата города Кентау" акимата города Кентау согласно приложению 5;
6) положение о государственном учреждении "Кентауский городской отдел экономики и финансов" акимата города Кентау" согласно приложению 6;
7) положение о государственном учреждении "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" акимата города Кентау" согласно приложению 7;
8) положение о государственном учреждении "Кентауский городской отдел внутренней политики" акимата города Кентау" согласно приложению 8;
9) положение о государственном учреждении "Кентауский городской отде предпринимательства и сельского хазяйства" акимата города Кентау" согласно приложению 9;
10) положение о государственном учреждении "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" акимата города Кентау" согласно приложению 10;
11) положение о государственном учреждении "Кентауский городской отдел земельных отношений" акимата города Кентау" согласно приложению 11;
12) положение о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" акимата города Кентау" согласно приложению 12;
13) положение о государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата города Кентау" акимата города Кентау" согласно приложению 13;

14)14-қосымшасына Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі.
2. Кентау қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 01 ақпандағы №29 "Мемлекеттік органдардың Ережелерін бекіту туралы" қаулының күші жойылды деп танылсын.
3. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Түркістан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін оның Кентау қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Кентау қаласы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі Ж.Тасов
Кентау қаласы әкімдігінің
"___" _______2024 жылғы
№___ қаулысына 1-қосымша
"Кентау қаласы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. "Кентау қаласы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Аппарат) қала әкімінің қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. Аппараттың ведомстволары бар.
3. Аппарат өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Аппарат мемлекеттік мекеменің ұйымдық – құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Аппаратөз атынан азаматтық – құқықтық қатынастарға түседі.
6. Аппарат егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Аппарат өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Аппарат басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.

14) положение о государственном учреждении "Отдел строительство, архитектуры и градостроительство города Кентау" согласно приложению 14;
2. Признать утравшим силу постановление акимата города Кентау от 01 февралья 2022 года № 29 "Об утверждение положения государственных органов"
3. Государственному учреждению "Аппарат акима города Кентау" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Туркестанской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Кентау после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима города Кентау.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Ж.Тасов
Приложение-1 к постановлению
акимата города Кентау
"___" ________2024 года за №___
ПОЛОЖЕНИЕ Государственного учреждения"Аппарат города Кентау" 1. Общие положения
1. Аппарат города Кентау (далее – аппарат) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима города и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Аппарат имеет ведомства.
3. Аппарат осуществляет свою деятельность в соответствиис Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарата.
4. Аппарат является юридическим лицом в организационно-правовой формегосударственное учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казнчейства.
5. Аппарат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в соответствии с законодательством.
7. Аппарат по вопросоам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Государственного органа и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. Аппараттың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Кентау қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
10. Заңды тұлғаныңорналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Кентау қаласы, А.Яссауи даңғылы №87, индекс:160405
11. Осы Ереже Аппараттың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Аппараттыңкызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заннамасына сайкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Аппаратқа кәсіпкерлік субъектілермен Мемлекеттік органның функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Ереже Мемлекеттік органға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
14. Мақсаттары:
1) Қала әкімдігінің және әкімнің қызметін ақпараттық-талдау тұрғысынан, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің, Қазақстан Республикасының Президенті, Үкіметі мен Премьер-Министрінің актілері мен тапсырмаларының, Түркістан облысы және қала әкімдігінің қаулылары мен хаттамалық тапсырмаларының, Түркістан облысы және қала әкімінің шешімдері мен өкімдерінің орындалу барысы туралы қала әкімін жүйелі түрде хабардар етіп отыру, олардың орындалуына бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
3) Заңнамада белгіленген құзыреті шегінде Қазақстан РеспубликасыныңПрезиденті, Казакстан Республикасының Үкіметі, Түркістан облысы және қала әкімі,Түркістан облысы және қала әкімдігі қойған міндеттерді іске асыру бойынша қаланың мемлекеттік органдарының қызметін үйлестіру;
4) Қазақстан Республикасының даму стратегиясына сәйкес әлеуметтік- экономикалық даму жоспарларын әзірлеуге, әлеуметтік-экономикалық реформаларды жүзеге асыру тетігін жетілдіруге катысу;
5) Орталық және жергілікті мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара iс-кимыл жасау;
6) Қаланың жергілікті атқарушы органдарының қызметін үйлестіру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған басқа даміндеттерді жүзеге асыру;
15. Өкілеттіктері:
Құқықтары:
1) Заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының және өзге де ұйымдардың лауазымды адамдарынан кажетті акпаратты, кұжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;

8. Структура и лимит штатной численности Государственного учреждения "Аппарат города Кентау" утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Полное наименование государственного органа-государственное учреждение "Аппарат акима города Кентау"
10. Место нахождения государственного учреждения: индекс 160405, Республика Казахстан, Туркестанская область, город Кентау, проспект А.Яссави №87.
11. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата.
12. Финансирование деятельности Аппарата осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Аппарату запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного органа.
Если Аппарату законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Задачи:
1) информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акимата и акима города;
2) систематическое информирование акима города о ходе исполнения законодательных актов Республики Казахстан, актов и поручений Президента, Правительства и Премьер-министра Республики Казахстан, постановлений и протокольных поручений акимата Туркестанской области и города, решений и распоряжений акима Туркестанской области и города, организация и осуществление контроля за их исполнением;
3) координация деятельности государственных органов города по реализации задач, поставленных Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, акимом Туркестанской области и города, акиматом Туркестанской области и города в пределах установленной законодательством компетенции;
4) содействие разработке планов социально - экономического развития, совершенствованию механизма осуществления социально-экономических реформ в соответствии со стратегией развития Республики Казахстан;
5) взаимодействие с центральными и местными государственными органами, организациями и гражданами;
6) координация деятельности местных исполнительных органов города;
7) осуществление других задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
15.Полномочия:
Права:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от должностных лиц государственных органов, органов местного самоуправления и иных организаций необходимую информацию, документы и иные материалы;

2) қаланың атқарушы органдарының кызметін үйлестіру;
3) өз өкілеттіктері шегінде шарттар, келісімдер жасасу;
4) Заңнамада белгіленген тәртіппен қала әкімі аппаратының және әкімінің мүдделерін білдіруді жүзеге асыру;
5) Қала аумағында орналасқан ұйымдардың басшыларына кұзыретіндегі мәселелер бойынша қажетті тапсырмалар беру;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінін жане өзге деҚазақстан Республикасының колданыстағы заңнамасының нормаларынорталық атқарушы органдардың, Түркістан облысы әкімінің және қала әкімінің актілері мен тапсырмаларын нақтылы және сапалы орындау:
3) Мемлекеттік мекемеге бекітілген коммуналдық мүліктің сақталуынкамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттердіжүзеге асыру.
16. Функциялары:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан РеспубликасыҮкіметінін, қала әкімі мен әкімдігінің, өзге де жоғары тұрған мемлекеттік органдардың актілері мен тапсырмаларын орындау мәселелері бойынша қаланың атқарушы органдарының қызметін үйлестіру және олардың орындалу барысы туралы тиісті ақпарат дайындауды ұйымдастыру;
2) Қала әкімінің Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен,Үкімет Аппаратымен, Түркістан облысының әкімі аппаратымен және өзге де жоғары тұрған мемлекеттік органдармен езара іс-қимылын қамтамасыз ету;
3) Қала әкімі мен әкімдігінің жергілікті өкілді және атқарушы органдармен, қалалық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдармен, орталық атқарушы органдардың қалалық аумақты қоргандарымен, саяси партиялармен өзара iс-кимылын ұйымдастыру құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзге де ұйымдармен өзара iс-кимылынұйымдастыру;
4) Қала әкімдігіне тікелей бағынатын мемлекеттік органдардың кұрылымын жетілдіру, құру, тарату және кайта ұйымдастыру жөніндеұсыныстар дайындау;
5) Қала әкімі мен әкімдігі актілерінің жобаларына құқықтық сараптама жүргізу;
6) Қала әкімдігі қабылдаған қаулылардың, қала әкімінің шешімдері мен әкімдерінің құқықтық мониторингін жүзеге асыру;
7) соттарда және сот сатыларында, құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарда, мемлекеттік мекемелерде, меншіктің кез келген нысанындағы кәсіпорындарда қала әкімі мен әкімдігінің, қала әкімі аппаратының мүдделерін белгіленген тәртіппен білдіру жане қорғау;
8) Конкурстық, тәртіптік және кадр мәселелері жөніндегі өзге декомиссияларды ұйымдастыру, мемлекеттік қызметті өткеруге байланысты тиісті құжаттарды рәсімдеу;

2) координация деятельности исполнительных органов города;
3) заключение договоров, соглашений в пределах своих полномочий;
4) в установленном законодательством порядке осуществлять представление интересов аппарата акима и акима города;
5) давать необходимые поручения руководителям организаций, расположенных на территории города, по вопросам, касающимся;
6) осуществление иных прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Обязанности:
1) соблюдение норм действующего законодательства Республики Казахстан;
2) четкое и качественное исполнение актов и поручений центральных исполнительных органов, акима Туркестанской области и акима города норм действующего законодательства Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и иных:
3) обеспечение сохранности коммунального имущества, закрепленного за государственным учреждением;
4) осуществление иных задач в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) координация деятельности исполнительных органов города по вопросам исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, акима и акимата города, иных вышестоящих государственных органов и организация подготовки соответствующей информации о ходе их исполнения;
2) обеспечение действий акима города с Администрацией Президента Республики Казахстан, Аппаратом Правительства, аппаратом акима Туркестанской области и иными вышестоящими государственными органами;
3) организация взаимодействия акима и акимата города с местными представительными и исполнительными органами, исполнительными органами, финансируемыми из городского бюджета, городскими территориальными органами центральных исполнительных органов, иными организациями по вопросам, входящим в компетенцию организации взаимодействия с политическими партиями;
4) подготовка предложений по совершенствованию структуры, созданию, упразднению и организации деятельности государственных органов, непосредственно подчиненных акимату города;
5) проведение правовой экспертизы проектов актов акима и акимата города;
6) осуществление правового мониторинга постановлений, принятых акиматом города, решений и акимов акима города;
7) представление в установленном порядке интересов акима и акимата города, аппарата акима города в судах и судебных инстанциях, правоохранительных и специальных государственных органах, государственных учреждениях, предприятиях любой формы собственности;
8) организация конкурсной, дисциплинарной и иных комиссий по кадровым вопросам, оформление соответствующих документов, связанных с прохождением государственной службы;

9) Қала әкімі тағайындайтын лауазымдар тізбесіне кіретін кадрлардың сапалық құрамына және қозғалысына талдау жүргізу;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес мемлекеттік қызметшілердің стажировкасы, қайта даярлау және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
11) Қала әкімінің және әкімдігінің қызметін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау, бұкаралык ақпарат құралдарымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
12) Мемлекеттік органдардың гендерлік, отбасылық-демографиялык саясатты әзірлеу және жүргізу жөніндегі жұмысын үйлестіру;
13) Қаланың және экономика салаларының әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау және болжау;
14) Жергілікті деңгейде мемлекеттік, салалық жане өзге де бағдарламалардың іске асырылу барысын талдау, талдау негізінде тиісті ұсыныстар дайындау;
15) Қаладағы қоғамдық-саяси жағдайды зерделеу, талдау және болжау;
16) Халықаралық тәжірибені зерделеу және оның қала экономикасының әртүрлі салаларын дамыту бойынша қолданылуы;
17) Өз құзыреті шегінде азаматтык қорғаудың аумақтық кіші жүйесіне басшылық ету;
18) Азаматтық қорғаныс мүлкінің көлемдерін айқындау жане оларды жинақтау, сақтау, жаңарту және әзірлікте ұстап тұру жөнінде қажетті шаралар қолдану,
19) Қала аумағында жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру жөніндегі іс-шаралардың орындалуын камтамасыз ету;
20) Жергілікті әскери басқару органдарына олардың бейбіт уақыттағы және жұмылдыру жарияланған кездегі жұмысына жәрдем көрсету, қала аумағында әскери-экономикалык және командалық-штабтық оқулар өткізугеқатысу;
21) Жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органның келісіміменжұмылдыру жоспарларын әзірлеуді және бекітуді ұйымдастыру;
22) Қаланың терроризмге қарсы комиссияның қызметін ұйымдастыру;
23) Терроризм профилактикасы, сондай-ақ терроризмге карсы комиссиялар аркылы қала аумағында терроризм салдарларын барынша азайтужәне (немесе) жою жөніндегі кызметті ұйымдастыру;
24) Ұлттық қауіпсіздік органдарымен және ішкі істер органдарымен келісу бойынша қала аумағында орналасқан террористік тұрғыдан осал объектілердің тізбесін әзірлеуді және бекітуді ұйымдастыру;
25) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, құқық бұзушылық профилактикасы, кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі қалалық комиссиялардың қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
26) Жергілікті атқарушы органдардың стратегиялық жоспарларды, іс- шараларды, нысаналы кешенді бағдарлаларды әзірлеу, өңірлік әлеуметтік-экономикалык саясаттың негізгі бағыттарын айқындау, жергілікті мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі қызметіне жәрдем көрсету;

9) проведение анализа качественного состава и движения кадров, входящих в перечень должностей, назначаемых акимом города;
10) организация стажировки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
11) освещение деятельности акима и акимата города в средствах массовой информации, организация взаимодействия со средствами массовой информации;
12) координация работы государственных органов по разработке и проведению гендерной, семейно-демографической политики;
13) анализ и прогноз социально-экономического развития города и отраслей экономики;
14) анализ хода реализации государственных, отраслевых и иных программ на местном уровне, подготовка соответствующих предложений на основе анализа;
15) изучение, анализ и прогноз общественно-политической ситуации в городе;
16) изучение международного опыта и его применение по развитию различных отраслей экономики города;
17) руководство территориальной подсистемой гражданской защиты в пределах своей компетенции;
18) принятие необходимых мер по определению объемов имущества гражданской обороны и их комплектованию, хранению, обновлению и поддержанию в готовности,
19) обеспечение выполнения мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации на территории города;
20) оказание содействия местным органам военного управления в их работе в мирное время и при объявлении мобилизации, участие в проведении военно-экономических и командно-штабных учений на территории города;
21) организация разработки и утверждения мобилизационных планов по согласованию с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки;
22) организация деятельности городской антитеррористической комиссии;
23) организация деятельности по профилактике терроризма, а также минимизации и (или) ликвидации последствий терроризма на территории карсинского города;
24) организация разработки и утверждения перечня объектов, уязвимых в террористическом отношении, расположенных на территории города, по согласованию с органами национальной безопасности и органами внутренних дел;
25) организация и обеспечение деятельности городских комиссий по противодействию коррупции, профилактике правонарушений, делу несовершеннолетних и защите их прав;
26) оказание содействия деятельности местных исполнительных органов по разработке стратегических планов, мероприятий, целевых комплексных ориентиров, определению основных направлений региональной социально - экономической политики, совершенствованию системы местного государственного управления;

27) қаланың атқарушы органдарының жұмысын үйлестіру, зерделеу және талдау, әкімге олардың қызметін жақсарту жөнінде ұсыныс енгізу,
28) Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары мен Үкіметі каулыларының, Түркістан облысы және қала әкімдігінің қаулыларының, облыс және қала әкімінің шешімдері мен өкімдерінің орындалуын бақылау жұмысын ұйымдастыру;
29) Қазақстан Республикасы Президенті, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, орталык мемлекеттік органдар басшылары,Түркістан облысы және қала әкімі,оның орынбасарлары, аппарат басшысы берген тапсырмаларды орындау бойынша ақпараттық, анықтамалық және талдамалық материалдар әзірлеу;
30) мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, қала әкіміне, қала әкімінің орынбасарларына, қала әкімінің аппарат басшысына қаланы дамыту мәселелері жөнінде талдамалық және ақпараттық материалдар әзірлеу;
31) қала әкімдігінің мәжілістерінде, кеңейтілген аппарат және қала әкімінің төрағалығымен басқа жиналыстарда қарау үшін жылдық мәселелер тізбесін әзірлеу, күн тәртібін жасау, қала әкімдігінің мәжілістеріне материалдар әзірлеу, қала әкімдігі мәжілістерінің материалдары мен хаттамаларын ресімдеу және тарату, қала әкімі мен әкімдігінің актілерін шығару, оларды тарату және сактау
32) қала әкімі, оның орынбасарлары өткізетін кеңестердің өткізілуін ұйымдастыру, кенестердің хаттамаларын әзірлеу;
33) іс қағаздарын, соның ішінде кұпия іс кағаздарын, арнайы байланысты ұйымдастыру және жүргізу;
34) қала әкімі, оның орынбасарлары, қала әкімі аппарат басшысының қала әкімі аппаратының әдеп жөніндегі уәкілетті тұлғасының және басқалауазымды тұлғаларының азаматтарды қабылдауының тоқсандық кестесін әзірлеу және кабылдауды ұйымдастыру;
35) қала әкімінің, оның орынбасарларының, қала әкімінің аппарат басшысының атына келіп түскен азаматтар мен заңды тұлғалардың жазбаша, электрондык, бейне өтініштерін, қала басшылығының жеке кабылдауында түскен өтініштерді қарау, оларды бақылау және талдау;
36) жергілікті атқарушы органның мемлекеттік наградалар бойынша қызметін ұйымдастыру;
37) Түркістан облысының әкімі, қала әкімі және Түркістан облысы әкімдігінің, қала әкімдігінің актілерін, құжаттамаларды және қала әкімінің орынбасарларының, қала әкімдігінің Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесі, Қазақстан Республикасының баска да орталық атқарушы органдары, орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелері, қала, қалалар және аудандардың атқарушы органдары, сот, құқық қорғау органдарымен хат алмасуларын тіркеу, сақтау және архивке өткізуді қамтамасыз ету;

27) координация, изучение и анализ работы исполнительных органов города, внесение предложения акиму по улучшению их деятельности,
28) организация работы по контролю за исполнением законов Республики Казахстан, указов президента и Правительства Республики Казахстан, постановлений акимата Туркестанской области и города, решений и распоряжений акима области и города
29) разработка информационных, справочных и аналитических материалов по выполнению поручений, данных Президентом Республики Казахстан, Премьер-министром Республики Казахстан, руководителями центральных государственных органов, акимом Туркестанской области и города, его заместителями, руководителем аппарата;
30) разработка совместно с заинтересованными государственными органами аналитических и информационных материалов акиму города, заместителям акима города, руководителю аппарата акима города по вопросам развития города;
31) разработка годового перечня вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата города, расширенном аппарате и других совещаниях под председательством акима города, составление повестки дня, подготовка материалов к заседаниям акимата города, оформление и распространение материалов и протоколов заседаний акимата города, издание актов акима и акимата города, их распространение и актирование
32) организация проведения совещаний, проводимых акимом города, его заместителями, разработка протоколов заседаний;
33) организация и ведение делопроизводства, в том числе канцелярских дел, специальной связи;
34) разработка ежеквартального графика приема граждан акимом города, его заместителями, руководителем аппарата акима города уполномоченным по этике и другими должностными лицами аппарата акима города;
35) рассмотрение, контроль и анализ письменных, электронных, видеообращений граждан и юридических лиц, поступивших на имя акима города, его заместителей, руководителя аппарата акима города, обращений, поступивших в личном кабинете руководства города;
36) организация деятельности местного исполнительного органа по государственным наградам;
37) акиму Туркестанской области, акиму города и акиму Туркестанской области, актам акимата города, документации и заместителям акима города, акимату города, Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, главным исполнительным органам Республики Казахстан, территориальным подразделениям центральных исполнительных органов, городским, городским и районным исполнительным органам, суду, обеспечение регистрации, хранения и передачи в архив переписки с правоохранительными органами;

38) қала әкімі және әкімдігінің құқық қорғау және арнайы органдарымен қауіпсіздік, құқық бұзушылықтың алдын алу, сыбайлас жемкорлыққа қарсы күрес, адам саудасына қарсы күрес жане қала аумағында қоғамдық тәртіпті ұйымдастырудың өзге де мәселелері бойынша өзара iс- әрекетін ұйымдастыру;
39) қызметтік ақпараттың, соның ішінде "кызметтік пайдалану үшін" және "құпия" және "аса құпия" белгілері бар таралуы шектеулі кұжаттардың сақталуы мен қорғалуына мониторинг жүргізу,
40) құпиялық режимін сақтау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес құпиялық режимін сақтауды жүргізу және мониторингілеу;
41) қаланың жергілікті аткарушы органдарының ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптарды сақтауын қамтамасыз ету және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
42) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау мониторингін жүргізу;
43) шетелдік делегациялардын қала басшылығымен ресми кабылдауларын, кездесулерін ұйымдастыруға жәрдемдесу;
44) халықты және ұйымдарды азаматтық қорғау саласындағы шаралартуралы хабардар ету;
45) төтенше жағдайларда халықтың тіршілігін қамтамасыз ету;
46) жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарларының жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын бекіту;
47) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жагдайлардың және олардың салдарларының алдын алуға және оларды жоюға жергілікті атқарушы органдардың тетенше резервінен қаражат бөлу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
48) төтенше жағдайлардың алдын алу, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау, материалдық және мәдени құндылықтарды қорғау, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезіндегі зардаптарды жою және нұқсанды азайту жөнінде шаралар әзірлеу және қабылдау;
49) қала әкімінің, әкімдігінің, қала әкімі аппаратының қызметін үздіксіз ұйымдастыру мақсатында мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру;
50) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
51) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. Аппаратты басқаруды аппарат басшысы жүзеге асырады, ол Аппаратқа жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерінің жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
18. Аппарат басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.

38) организация взаимодействия акима и акимата города с правоохранительными и специальными органами по вопросам безопасности, профилактики правонарушений, борьбы с коррупцией, борьбы с торговлей людьми и другим вопросам организации общественного порядка на территории города;
39) проведение мониторинга сохранности и защиты служебной информации, в том числе с ограниченной распространенностью, с пометками "для служебного пользования" и "секретно" и "сверхсекретно" ,
40) проведение и мониторинг соблюдения режима секретности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан по соблюдению режима секретности;
41) обеспечение соблюдения местными органами управления города единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечение информационной безопасности;
42) проведение мониторинга оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета;
43) содействие в организации официальных встреч, встреч иностранных делегаций с руководством города;
44) информирование населения и организаций о мерах в области гражданской защиты;
45) жизнеобеспечение населения в чрезвычайных ситуациях;
46) утверждение планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и их последствий;
47) организация работы по выделению средств из тетеншейного резерва местных исполнительных органов на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий;
48) разработка и принятие мер по предупреждению чрезвычайных ситуаций, сохранению жизни и здоровья людей, защите материальных и культурных ценностей, а также ликвидации последствий и минимизации ущерба при чрезвычайных ситуациях;
49) осуществление мероприятий по организации государственных закупок в целях непрерывной организации деятельности акима, акимата, аппарата акима города;
50) Обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
51) осуществление иных полномочий в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
17. Управление аппаратом осуществляет руководителем аппарата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат задач и осуществление им своих полномочий.
18. Руководитель аппарата назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

19. Аппарат басшысының өкілеттіктері:
1)Аппаратқа жүктелген мақсаттарды іске асыруды ұйымдастырады;
2)Өз құзыреті шегінде Аппараттың құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды.
3)Аппараттың құрылымы мен штат кестесін, оның құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
4)Аппараттың тәртіптік, конкурстық және бағалау комиссияларының қызметіне жалпы басшылық жасайды.
5)Қызметтік тәртіптік сақталуын жүзеге асырады;
6)Еңбек қатынастары жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, Аппараттың мемлекеттік қызметшілерін іссапарға жіберу, оларға демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, оларды даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемақылар белгілеу мәселелері бойынша қала әкіміне ұсыныс енгізеді;
7)Еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, Аппараттың мемлекеттік қызметшілерінің тәртіптік жауаптылығы мәселелері жөнінде қала әкіміне ұсыныс енгізеді;
8)Өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
9)Жергілікті атқарушы және өкілді органдары қабылдаған шешімдердің орындалу барысын бақылайды;
10)Аппарат атынан сенімхатсыз іс-қимыл жасайды.
11)Заңнамамен белгіленген жағдайлар мен шектерде Аппараттың мүлкіне билік етеді;
12)Шарттар жасасады және сенімхаттар береді;
13)Банктік шоттар ашады;
14)Бұйрықтар шығарады және Аппарат қызметкерлерінің орындаулары үшін міндетті нұсқаулар береді;
15)Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеуге басшылық жасайды;
16)Аппараттың азаматтық қызметшілерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қабылдау, босату, оларға қатысты тәртіптік жаза белгілеу және көтермелеу жөнінде бұйрықтар шығарады;
17)Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерінде жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
Аппараттың басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Аппаратты Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын Аппарат басшысы басқарады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Заңнамада көзделген жағдайларда Аппараттың жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Аппараттың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

19. Полномочия руководителя аппарата:
1) организует реализацию возложенных на аппарат целей;
2) организует, координирует и контролирует работу структурных подразделений аппарата в пределах своей компетенции.
3) утверждает структуру и штатное расписание аппарата, положение о его структурных подразделениях;
4) общее руководство деятельностью дисциплинарной, конкурсной и оценочной комиссий аппарата.
5) осуществляет служебное дисциплинарное хранение;
6) вносит акиму города предложения по вопросам прикомандирования государственных служащих аппарата, предоставления им отпусков, оказания материальной помощи, их подготовки, переподготовки, повышения квалификации, поощрения, надбавок, за исключением работников, трудовые отношения которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
7) вносит акиму города предложения по вопросам дисциплинарной ответственности государственных служащих аппарата, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
8) в пределах своей компетенции обеспечивает выполнение требований законодательства Республики Казахстан О противодействии коррупции;
9) контролирует ход исполнения решений, принятых местными исполнительными и представительными органами;
10) без доверенности действует от имени аппарата.
11) распоряжается имуществом аппарата в случаях и пределах, установленных законодательством;
12) заключает договоры и выдает доверенности;
13) открывает банковские счета;
14) издает приказы и дает обязательные указания для исполнения работниками аппарата;
15) руководит разработкой квалификационных требований к административным государственным должностям;
16) издает приказы о приеме, освобождении, установлении и поощрении в отношении гражданских служащих аппарата в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
17) осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
Исполнение полномочий руководителя аппарата в период его отсутствия осуществляется лицом, его заменяющим в соответствии с действующим законодательством;
20. Аппарат возглавляет руководитель аппарата, назначаемый на должность и освобождаемый от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество аппарата города
21. Аппарат может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Аппаратқа бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Аппарат өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Аппаратты қайта ұйымдастыру немесе тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
1)"Кентау қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің "Кентау каласының цифрландыру орталығы" коммуналдык мемлекеттік мекемесі.
Кентау қаласы әкімдігінің
2024 жылғы "__" _______
№ қаулысына 2 қосымша
Кентау қаласы әкімдігінің "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-"Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген морлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Имущество, закрепленное за аппаратом, относится к коммунальной собственности.
23. Аппарат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, предоставленных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
24. Реорганизация и ликвидация аппарата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении государственного учреждения "Аппарат акима города Кентау":
1)Коммунальное государственное учреждение "Центр цифравизации города Кентау" государственного учреждения "Аппарат акима города Кентау".
Приложение 2 к постановлению
акимата города Кентау
от "__" ______2024 года №
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима села Ачисай" акимата города Кентау Глава 1. Общие положения
1. "Аппарат акима села Ачисай" акимата города Кентау (далее – государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан. 7. Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Ачисай и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Кентау қаласы, Ащысай ауылы, Жангелді көшесі №29 индекс 160402
10. Осы ереже "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілермен жоғары органдардың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
Ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
14. Өкілеттіктері:
Құқықтары:
"Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыреті шегінде:
мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
мүліктік және мүліктік емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
шарттар, келісімдер жасауға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген өзге де құқықтарға ие болуға құқылы;
"Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыреті шегіндегі міндеттері:
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, қала әкімінің және әкімдігінің, ауылдық әкімінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
"Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыреті шегінде:
жергілікті қоғамдастық жиынын, ауыл, көше, көп пәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті қоғамдастық жиынының және жиналысының шақырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтүзбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді;
жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған ауылдың әкімдері мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтасыз етеді.
ауылдың, бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
жергілікті қоғамдастықтың жиналысына ауылдың бюджетінің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
ауылдың, бюджетін іске асыру туралы шешімін қабылдайды;
жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
ауылдың коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдалануын бақылауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
мүлкі ауылдың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаларға бергенге дейін күтіп ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді,
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері боынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлікке басқару шарты бойынша міндеттемелрді сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бақылауды жүзеге асырады;
ауылдың, коммуналдық меншігіндегі меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың дам жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді.
"Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша;
өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
шешім қабылдайды және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде объектіні жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасауды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осында қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындайды;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым және бюджеттен қаржыландыратын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемін айқындайды;
мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларынсжәне олардың орындалуы жөніндегі есептерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
 ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының заңнамасында берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Аппарат акима села Ачисай" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, город Кентау, село Ачисай, улица Джангельдина № 29, индекс 106402.
10. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждение "Аппарат акима села Ачисай".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Аппарат акима села Ачисай" осуществляется из республиканского и местных бюджетов соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Аппарат акима села Ачисай" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями вышестоящего органа.
Если государственному учреждению "Аппарат акима села Ачисай" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения.
14. Полномочия:
Обязанности:
Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" имеет право, в пределах своей компетенции:
запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
заключать договора, соглашения;
иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
обязанности государственного учреждения "Аппарат акима села Ачисай", в пределах своей компетенции:
качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действющим законодательством;
качественно и свое временно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима города значения, села;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.
15. Функции:
Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" в рамках своей компетенции:
 обеспечивает организацию проведение схода местного сообщество,
раздельного схода местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
 оповенщает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня ихпроведения через средства массовой информации или иными способами;
обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимати города районного значения, села, поселка, сельского округа;
обеспечивает планирование и исполнение бюджета города районного значения, села поселка, сельского округа;
представляет собранию местного сообщества и маслихат района (города областного значения) отчет об исполнении бюджета города районного значения, села поселка, сельского округа;
принимает решение о реализации бюджета города районного значения, села поселка, сельского округа;
разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов , относящихся к коммунальному имуществу города районного значения, села поселка, сельского округа;
осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношения к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого назодится в коммунальной собственности города районного значения, села поселка, сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления), срок содержания и обеспечения сохранности изъятего имущество до его передачи иному лицу с последующим списанием с баланса;
представляет интересы государсва по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности города районного значения, села поселка, сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным коммунального имущества местного самоуправления;
осуществляет контроль и анализ выполнения планов разития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города районного значения, села поселка, сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" по согласованию с собранием местного сообщества:
разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунального имущества местного самоуправления в переделах своей компетенций;
управляет коммунального имущества местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
принимает решение и существляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизаци, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности города, села (коммунального имущества местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяственного ведения или казенное предприятие), ощуствляющего такую деятельность;
осущесвляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или риобретенного им в результате собственной хозяственной деятельности;
осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
предоставляет коммунальное имущества местного самоуправления а имущественный наем (аренду), доверительного управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
принимает решение о создании, реорганизаци, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района (города областного значения);
дает согласие коммунальному государсвенному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукций), создание филиалов и предсатвительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
 утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного сомоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которого находится в коммунальной собственности города значения, села (коммунального имущества местного самоуправления);
рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города районного значения, села, (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе то передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
принимает решение об утверждении коммунального имущества местного самоуправления;
обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
осуществляет иные полномочия, предоставленные законодательством Республики Казахстан.

3-тарау Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Ащысай ауылы әкімі) жүзеге асырады, ол ауыл әкімінің аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Ауыл әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Ащысай ауыл әкімінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындылатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Ащысай ауылы әкімінің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ащысай ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
Жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде қалатын тауарларды(жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың, тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
қала әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдың, ауылдық авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекстің 729 бабының 3-тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды және әкімшілік жазалар қолданады;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Ащысай ауылы әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
21. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындылатын және лауазымнан бостылатын ауыл әкімі басқарады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственного учреждения "Аппарат акима села Ачисай" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Ачисай), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Ачисай назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. акима села Ачисай не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. полномочия акима села Ачисай:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Ачисай участвует в всех судебных актах или выдает;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотр судебных актах законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные в п.3 статья 729 Кодекса "Об административных правонарушениях" Республики Казахстан;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий акима села Ачисай в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности акимом села в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасына тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Кентау қаласы әкімдігінің "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау.Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Ащысай ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кентау қаласы әкімдігінің
2024 жылғы "__" _____
№___ қаулысына 3-қосымша
Кентау қаласы әкімдігінің "Байылдыр ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Байылдыр ауылы әкімінің аппараты" (бұдан әрі – "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Иммущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима села Ачисай" относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Аппарат акима села Ачисай" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация аппарата акима села Ачисай осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к постановлению
акимата города Кентау
от "__" ____ 2024 года №____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Аппарат акима села Байылдыр" акимата города Кентау Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" акимата города Кентау (далее – государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" не имеет ведомства.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан. 7. Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Байылдыр и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Кентау қаласы, Байылдыр ауылы, Володарский көшесі №2, индекс 160406.
10. Осы ереже "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен жоғары органдардың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
ауыл әкiмi аппаратының қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдармен және ұйымдармен қызметтiк хат алмасу жүргiзу;
жергілікті атқарушы органдарынан қажеттi құжаттар, ақпараттар сұратуға, ауыл әкімі, құзыретiне жатқызылатын мәселелердi шешу;
Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, облыс, қала әкімдігінің қаулылары мен әкімнің шешім, өкімдерінің орындалмау себептерін анықтау және анықталған заң бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдауға;
қала әкiмдiгінiң және мәслихаттың мәжiлiстерiне, қалалық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алқаларына қатысуға;
бұқаралық ақпарат құралдарында ауыл әкiмiнің қызметтерiн көрсетудi қамтамасыз етуге.
ауыл әкімінің қызметін құқықтық қамтамасыз ету;
ауылда құқық реформасының, заңдылық пен құқық тәртібінің кешенді және динамикалық жүзеге асырылуын қамтамасыз ету, ауыл әкімінің нормашығармашылық қызметін жетілдіру;
ауыл әкімінің шешімдері мен өкімдерінің жобаларына құқықтық сараптауды жүзеге асыру;
ауыл әкімінің жұмысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау және олармен өзара әрекеттесу;
ауыл әкімінің актілерін, құжаттарын редакциялау, тиісті ресімдеу және орындаушыға жіберу, оларды бұқаралық ақпараттар құралдарында жариялау;
осы ережемен көзделген өкілеттікті жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардан қажетті ақпарат, құжаттар және басқа да материалдар сұрау және алу;
барлық қажетті ақпаратты сұрау және алу құқығына ауыл әкімі ие болады;
мүліктік және мүліктік емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
шарттар, келісімдер жасасуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
2) Міндеттер:
"Байылдыр ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, қала әкімінің және әкімдігінің, ауыл әкімнің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау;
қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Аппарат акима села Байылдыр" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, город Кентау, село Байылдыр, улица Володарский № 2, индекс 106406.
10. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Аппарат акима села Байылдыр".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Аппарат акима села Байылдыр" осуществляется из республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Аппарат акима села Байылдыр" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями вышестоящего органа.
Если государственному учреждению "Аппарат акима села Байылдыр" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению аппарата акима села;
запрашивать и получать от местных исполнительных органов, ведомств, необходимые документы, информацию, в компетенции аппарата акима села;
 участвовать в проведении проверок исполнения Законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан, Правительства, решений и распоряжений акима села, принимать меры по устранению выявленных нарушений, выявлять причины и условия их неисполнения;
участвовать в заседаниях акимата города и маслихата, совещаниях, коллегиях территориальных управлений и иных исполнительных органов;
обеспечение освещения деятельности акима села в средствах массовой информации.
правовое обеспечение деятельности акима села;
обеспечение комплексного и динамичного осуществления правовой реформы, законности и правопорядка в селе, совершенствование нормотворческой деятельности;
осуществление правовой экспертизы проектов решений и распоряжений акима села;
освещение деятельности акима села в средствах массовой информации и взаимодействие с ними;
редактирование, надлежащее оформление и рассылка актов и акима села, документов консультативно-совещательных органов исполнителям, публикация их в средствах массовой информации;
для реализации предусмотренных настоящим положением полномочий имет право запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и должностных лиц;
получать и запрашивать всю необходимую инсформацию обладает аким села;
приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
заключать договора, соглашения;
иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Материально-техническое, хозяйственное, финансовое и социально бытовое обеспечение деятельности акимата города и акима села:
2) Обязанности
качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действющим законодательством;
качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима города значения, села;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.

15. Функциялары:
1) "Байылдыр ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыреті шегінде:
жергілікті қоғамдастық жиынын, ауыл, көше, көп пәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
 бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті қоғамдастық жиынының және жиналысының шақырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді;
жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған ауылдың әкімдері мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді.
ауылдың, бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
жергілікті қоғамдастықтың жиналысына ауылдың бюджетінің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
ауылдың, бюджетін іске асыру туралы шешеімін қабылдайды;
жергілікті қоғамдасытықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
ауылдың коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
 жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдалануын бақылауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
 мүлкі ауылдың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;
 жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлікке басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бақылауды жүзеге асырады;
 ауылдың, коммуналдық меншігіндегі меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді.
2) "Байылдыр ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілержің жобаларын әзірлейді;
егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
шешім қабылдайды және жергілікті өзін-өзі басөарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде объектіні жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындайды;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
 жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсызх не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгертужәне тарату туралы шешім қабылдайды;
коммуналдық мемлкеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемін айқындайды;
мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының заңнамасында берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

15. Функции:
1) Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" в рамках своей компетенции:
обеспечивает организацию проведение схода местного сообщество,
раздельного схода местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
оповещает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня их проведения через средства массовой информации или иными способами;
обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимами города районного значения, села, поселка, сельского округа;
обеспечивает планирование и исполнение бюджета города районного значения, села поселка, сельского округа;
представляет собранию местного сообщества и маслихат района (города областного значения) отчет об исполнении бюджета города районного значения, села поселка, сельского округа;
принимает решение о реализации бюджета города районного значения, села поселка, сельского округа;
разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу города районного значения, села поселка, сельского округа;
усуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношения к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого назодится в коммунальной собственности города районного значения, села поселка, сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления), срок содержания и обеспечения сохранности изъятего имущество до его передачи иному лицу с последующим списанием с баланса;
представляет интересы государсва по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности города районного значения, села поселка, сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным коммунального имущества местного самоуправления;
осуществляет контроль и анализ выполнения планов развития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города районного значения, села поселка, сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
2) Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" по согласованию с собранием местного сообщества:
разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунального имущества местного самоуправления в переделах своей компетенций;
управляет коммунального имущества местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
принимает решение и существляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизаци, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности города, села (коммунального имущества местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяственного ведения или казенное предприятие), ощуствляющего такую деятельность;
осущесвляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или приобретенного им в результате собственной хозяственной деятельности;
осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
предоставляет коммунальное имущества местного самоуправления а имущественный наем (аренду), доверительного управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района (города областного значения);
дает согласие коммунальному государсвенному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукций), создание филиалов и предсатвительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного сомоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которого находится в коммунальной собственности города значения, села (коммунального имущества местного самоуправления);
рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города районного значения, села, (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе то передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
принимает решение об отчуждении коммунального имущества местного самоуправления;
обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
осуществляет иные полномочия, предоставленные законодательством Республики Казахстан.

3-тарау Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Байылдыр ауылы әкімі) жүзеге асырады, ол ауыл әкімнің аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Байылдыр ауылының әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Байылдыр ауылы әкімінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Байылдыр ауылы әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Байылдыр ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
қала әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдың,ауылдық авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекстің 729 бабының 3-тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды және әкімшілік жазалар қолданады;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады;
20.Байылдыр ауылы әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
21. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындылатын және лауазымнан бостылатын ауыл әкімі басқарады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима села Байылдыр" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Байылдыр), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат акима села задач и осуществление им своих полномочий.
17. Акима села Байылдыр назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Акима села Байылдыр не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия акима села Байылдыр:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью:
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Байылдыр участвует во всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных судебных актов законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
рассматривает дела об администрасудебныхтивных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные в п.3 статья 729 Кодекса "Об административных правонарушениях" Республики Казахстан;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий акима села Байылдыр в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности акимом села Байылдыр в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа

22. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесінің бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Байылдыр ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Байылдыр ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кентау қаласы әкімдігінің
"___" _________ 2024ж.
№___ қаулысына 4- қосымша
Кентау қаласы әкімдігінің "Қарнақ ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Қарнақ ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

22. Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима села Байылдыр" относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Аппарат акима села Байылдыр" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Аппарат акима села Байылдыр" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4 к постановлению
акимата города Кентау от
"___ " ___________
2024 года за №
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима села Карнак" акимата города Кентау Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" акимата города Кентау (далее – государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак") является государственным органом, Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением..
4. Государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Карнак и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3-тарау Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Қарнақ ауылының әкімі) жүзеге асырады, ол "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Қарнақ ауылының әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Қарнақ ауылы әкімнің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Қарнақ ауылы әкімінің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қарнақ ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
қала әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдың,ауылдық авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекстің 729 бабының 3-тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды және әкімшілік жазалар қолданады;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады;
20.Қарнақ ауылының әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
21. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындылатын және лауазымнан бостылатын ауыл әкімі басқарады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственного учреждения "Аппарат акима села Карнак" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Карнак), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Акима села Карнак назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Акима села Карнак имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. полномочия акима села Карнак:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Карнак участвует во всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных судебных актах законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные в п.3 статья 729 Кодекса "Об административных правонарушениях" Республики Казахстан;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий первого руководителя аппарата акима в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Аким села Карнак определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
21. Государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" возглавляется акимом села Карнак назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесіннің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қарнақ ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Қарнақ ауылы әкімнің аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кентау қаласы әкімдігінің
2024 жылғы тамыздағы №
қаулысына 5-қосымша
Кентау қаласы әкімдігінің "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Иммущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима села Карнак" относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Аппарат акима села Карнак" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима села Карнак" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5 к постановлению
акимата города Кентау
от августь 2024 года №
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима села Хантагы" акимата города Кентау Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" акимата города Кентау (далее – государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Хантагы и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Кентау қаласы, Хантағы ауылы, Қ.Рысқұлбеков көшесі №17 "Б" индекс 160404.
10. Осы ереже "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, жүзеге асырылады.
12. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілермен жоғары органдардың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
ауыл әкiмi аппаратының қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдармен және ұйымдармен қызметтiк хат алмасу жүргiзу;
жергілікті атқарушы органдарынан қажеттi құжаттар, ақпараттар сұратуға, ауыл әкімі, құзыретiне жатқызылатын мәселелердi шешу;
Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, облыс, қала әкімдігінің қаулылары мен әкімнің шешім, өкімдерінің орындалмау себептерін анықтау және анықталған заң бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдауға;
қала әкiмдiгінiң және мәслихаттың мәжiлiстерiне, қалалық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алқаларына қатысуға;
бұқаралық ақпарат құралдарында ауыл әкiмi мен әкiмдiктiң қызметтерiн көрсетудi қамтамасыз етуге.
ауыл әкімінің қызметін құқықтық қамтамасыз ету;
ауылда құқық реформасының, заңдылық пен құқық тәртібінің кешенді және динамикалық жүзеге асырылуын қамтамасыз ету, ауыл әкімінің нормашығармашылық қызметін жетілдіру;
ауыл әкімінің шешімдері мен өкімдерінің жобаларына құқықтық сараптауды жүзеге асыру;
ауыл әкімінің жұмысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау және олармен өзара әрекеттесу;
ауыл әкімінің актілерін, құжаттарын редакциялау, тиісті ресімдеу және орындаушыға жіберу, оларды бұқаралық ақпараттар құралдарында жариялау;
осы ережемен көзделген өкілеттікті жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардан қажетті ақпарат, құжаттар және басқа да материалдар сұрау және алу;
барлық қажетті ақпаратты сұрау және алу құқығына ауыл әкімі ие болады;
мүліктік және мүліктік емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
шарттар, келісімдер жасасуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
2) Міндеттер:
 "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, облыс, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің және әкімдігінің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау;
қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялар:
1) "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыреті шегінде:
жергілікті қоғамдастық жиынын, ауыл, көше, көп пәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті қоғамдастық жиынының және жиналысының шақырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді;
жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған ауылдың әкімдері мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді.
ауылдың бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
жергілікті қоғамдастықтың жиналысына ауылдың бюджетінің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
ауылдың бюджетін іске асыру туралы шешімін қабылдайды;
жергілікті қоғамдасытықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
ауылдың коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдалануын бақылауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
мүлкі ауылдың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, ауылдың меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлікке басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бақылауды жүзеге асырады;
 ауылдың коммуналдық меншігіндегі меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді.
2) "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілержің жобаларын әзірлейді;
егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындайды;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
мүлкі ауылдың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәміпорындар қызметінің басым және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемін айқындайды;
мүлкі ауылдың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының заңнамасында берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Аппарат акима села Хантагы" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, город Кентау, село Хантагы, улица Рыскулбекова № 17 Б, индекс 106404.
10. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Аппарат акима села Хантагы".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Аппарат акима села Хантагы" осуществляется из республиканского и местных бюджетов соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Аппарат акима села Хантагы" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Аппарат акима села Хантагы".
Если государственному учреждению "Аппарат акима села Хантагы" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения.
14. Полномочия:
права:
Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" имеет право, в пределах своей компетенции:
- запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
- приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
- пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
- заключать договора, соглашения;
- иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
- обязанности государственного учреждения "Аппарат акима села Хантагы", в пределах своей компетенции:
- качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действющим законодательством;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима города, акима села;
- осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.
15. Функции:
Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" в рамках своей компетенции:
обеспечивает организацию проведение схода местного сообщество;
раздельного схода местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
оповенщает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня ихпроведения через средства массовой информации или иными способами;
обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимати города районного значения, села, поселка, сельского округа;
обеспечивает планирование и исполнение бюджета города районного значения, села поселка, сельского округа;
представляет собранию местного сообщества и маслихат района (города областного значения) отчет об исполнении бюджета города районного значения, села поселка, сельского округа;
принимает решение о реализации бюджета города районного значения, села поселка, сельского округа;
разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов , относящихся к коммунальному имуществу города районного значения, села поселка, сельского округа;
осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношения к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого назодится в коммунальной собственности города районного значения, села поселка, сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления), срок содержания и обеспечения сохранности изъятего имущество до его передачи иному лицу с последующим списанием с баланса;
представляет интересы государсва по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности города районного значения, села поселка, сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным коммунального имущества местного самоуправления;
осуществляет контроль и анализ выполнения планов разития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города районного значения, села поселка, сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" по согласованию с собранием местного сообщества:
разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунального имущества местного самоуправления в переделах своей компетенций;
управляет коммунального имущества местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
принимает решение и существляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизаци, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности города, села (коммунального имущества местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяственного ведения или казенное предприятие), ощуствляющего такую деятельность;
осущесвляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или риобретенного им в результате собственной хозяственной деятельности;
осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
предоставляет коммунальное имущества местного самоуправления а имущественный наем (аренду), доверительного управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
принимает решение о создании, реорганизаци, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района (города областного значения);
дает согласие коммунальному государсвенному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом
(за исключением продажи произведенной им продукций), создание филиалов и предсатвительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
 утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного сомоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которого находится в коммунальной собственности города значения, села (коммунального имущества местного самоуправления);
рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города районного значения, села, (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе то передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
принимает решение об утверждении коммунального имущества местного самоуправления;
обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
осуществляет иные полномочия, предоставленные законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі - Хантағы ауылының әкімі) жүзеге асырады, ол "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Хантағы ауылының әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Хантағы ауылы әкімінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Хантағы ауылы әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Хантағы ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
Қала әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдың авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекстің 729 бабының 3-тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды және әкімшілік жазалар қолданады;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
20. Хантағы ауылының әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
21. "Хантағы ауылы әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ауыл әкімі басқарады;
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима села Хантагы" осуществляется первым руководителем (далее – аким села Хантагы), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Акима села Хантагы назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
18. Акима села Хантагы имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия акима села Хантагы:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Хантагы участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотр судебных актах законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Исполнение полномочий акима села Хантагы в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Аким села Хантагы определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством (если есть).
21. Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" возглавляется назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа

22. "Хантағы ауылы әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Хантағы ауылы әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Хантағы ауылы әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Хантағы ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Хантағы ауылы әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кентау қаласы әкімдігінің
2024 жылғы "___" _______
№____ қаулысына 6- қосымша
Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі) Кентау қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуының басымдықтарын іске асыру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.

22. Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Иммущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима села Хантагы" относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Аппарат акима села Хантагы" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима села Хантагы" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6 к постановлению
акимата города Кентау
от "__"____2024 года №
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел экономики и финансов города Кентау" акимата города Кентау 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" акимата города Кентау (далее - Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау") исполнительный орган является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах по реализации приоритетов социально-экономического развития города Кентау.
2. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при наличи), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

6. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимитi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Кентау қаласы, Қ.А.Иасауи даңғылы, №85 ғимарат, индекс 160400.
10. Осы Ереже "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер, "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарын әзірлеу.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
1.1 қаланың негізгі даму бағыттары, қалалық бюджеттік бағдарлама әкімшілері ұсынған салалық және басқа да бағдарламалар бойынша жоғары органдарға ұсыныстар енгізу;
1.2 қала әкімдігіне салалық (секторалдық) және аймақтық бағдарламаларды одан әрі іске асырудың орындылығы туралы ұсыныстар енгізу;
1.3 өз құзыреті шегінде ақпараттық-талдау материалдарын дайындау және оларды облыстық мемлекеттік органдарға және қала әкімдігіне ұсыну;
1.4 өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан, мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалардан және басқа ұйымдардан қажетті ақпараттар мен құжаттарды сұрату және алу;

6. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Туркестанская область, город Кентау, проспект К.А.Яссави, здание №85, индекс 160400.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау".
11. Финансирование деятельности Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан.
12. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Государственного учреждения "Отдел экономики и финансов города Кентау".
Если Государственному учреждению "Отдел экономики и финансов города Кентау" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) разработка основных направлений социально-экономического развития города.
14. Полномочия:
1) Права:
1.1 вносить в вышестоящие органы предложения по основным направлениям развития города, согласно отраслевых и других программ предоставленных администраторами городских бюджетных программ;
1.2 вносить в акимат предложения о целесообразности дальнейшей реализации отраслевых (секторальных) и региональных программ;
1.3 в пределах своей компетенции подготавливать и предоставлять в областные государственные органы и акимат города информационно-аналитические материалы, касательно экономических и финансовых вопросов;
1.4 в пределах своей компетенции запрашивать и получать у государственных органов, юридических лиц с участием государства и иных организации необходимую информацию и материалы касательно экономических, финансовых и вопросов коммунальной собственности;

1.5 сараптамалар мен кеңестер жүргізу үшін орталық және жергілікті атқарушы органдардың мамандарын, сондай-ақ тәуелсіз сарапшыларды тарту;
1.6 заңды және жеке тұлғалармен келісім-шарттар түзу, коммуналдық меншік нысандарын сатқанда немесе кепілге қойғанда, жалға, сенімді басқаруға бергенде заңды және жеке тұлғалармен келісімдер жасап, екі жақты міндеттемелердің шарттары мен мәнін анықтау.
2) Міндеттері:
2.1 қаланың үш жылға арналған бюджет жобасын әзірлеу;
2.2 қаланың тиісті қаржы жылына арналған бюджетін бекіту туралы қалалық мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу;
2.3 қаланың тиісті қаржы жылына арналған қала бюджетін бекіту туралы мәслихат шешімін іске асыру жөніндегі қала әкімдігі қаулысының жобасын әзірлеу;
2.4 қаржыландырудың жылдық жоспарын әзірлеу және бекіту;
2.5 республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын бюджеттік инвестициялардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты жасау және оны тиісті органдарға ұсыну;
2.6 қаланың мемлекеттік бюджет саясатын іске асыруға қатысу;
2.7 жергілікті бюджеттің орындалуын қамтамасыз ету және орындалуы туралы есепті әзірлеу;
2.8 коммуналдық меншікті басқару, жалға беру, сату, жекешелендіру, жекешелендіруден кейінгі қызмет және дауларды реттеу, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыру.
15.Функциялары:
1) қаланы бес жылғы дамыту бағдарламасын жүзеге асырудың мониторингін жүргізу;
2) жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді болжау;
3) бюджеттік бағдарламаларды, бюджеттік инвестицияларды іске асырудың тиімділігін (нәтижелілігін) бағалауға талдау жүргізу;
4) жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік органдардың штаттық кестелерін мониторингті жүзеге асыру;
5) бюджеттің атқарылу принциптерін сақтау, бюджет қаражатын нысаналы пайдалану және бюджетті бірқалыпты атқару;
6) қалалық бюджеттің түсімдерімен шығындарының жиынтық жоспарын әзірлеу және бекіту;
7) бюджеттік бағдарлама (ішкі бағдарлама) әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын және мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке жоспарларын тексеру;
8) бюджет қаржысын басқаруды, алдағы кезеңде бюджетке түсетін түсімдердің күтілетін көлемін анықтауды жүзеге асыру;
9) бюджет қаржысының игерілуіне, жылдық соманың айға бөлінуіне, қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізудің негізділігіне, қаржыландыру жоспарының орындалмау себебін анықтауына, жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есебінің жасалуына талдау және бағалау арқылы мониторинг жүргізу;
10) Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес, жергілікті бюджеттің атқарылуына айлық, тоқсандық, жылдық және басқа да есептерді талдау жасап ұсыну;

1.5 привлекать для проведения экспертизы и консультации специалистов центральных и местных исполнительных органов, а также независимых экспертов;
1.6 заключать договора с юридическими и физическими лицами, определять условия и характер взаимных обязательств при продаже или передаче в залог, сдаче в наем, в доверительное управление объектов коммунальной собственности.
2) Обязанности:
2.1 разработка проекта бюджета на три года;
2.2 разработка проекта решения городского маслихата по утверждению бюджета города на соответствующий финансовый год;
2.3 разработка проекта постановления акимата города о реализации решения городского маслихата об утверждении городского бюджета на соответствующий финансовый год;
2.4 разработка и утверждение годового плана финансирования;
2.5 составление и предоставление сводной информации о ходе реализации бюджетных инвестиций, осуществляемых за счет средств республиканского и местных бюджетов, в соответствующие органы;
2.6 участие в реализации государственной бюджетной политики города;
2.7 обеспечение исполнения местного бюджета и подготовка отчета об исполнении бюджета;
2.8 осуществление мер управления коммунальной собственностью, реализации, приватизации, продажи, сдачи в аренду, дальнейшие услуги по приватизации, регулирование споров и их защита.
15. Функции:
1) проведение мониторинга по осуществлению программы развития города на пять лет;
2) прогнозирование поступлений доходов в местный бюджет;
3) проведение анализа оценки эффективности (результативности) реализации бюджетных программ, бюджетных инвестиции;
4) осуществление мониторинга штатных расписаний государственных органов, финансируемых за счет средств местного бюджета;
5) соблюдение принципов исполнения бюджета, целевого использования бюджетных средств и равномерного исполнения бюджета;
6) составление и утверждение сводного плана поступлений и расходов бюджета города;
7) проверка планов финансирования администраторов бюджетных программ (подпрограмм) и индивидуальных планов финансирования коммунальных государственных учреждений по обязательствам и платежам;
8) осуществление управления бюджетными средствами, определение ожидаемого объема поступлений средств в бюджет в предстоящем периоде;
9) осуществление мониторинга освоения бюджетных средств посредством анализа и оценки помесячного распределения годовых сумм, обоснованности вносимых изменений в планы финансирования, выявление причин неисполнения планов финансирования, составление отчетов об исполнении местного бюджета;
10) предоставление ежемесячного, квартального и годового отчета об исполнении местного бюджета, а также других отчетов предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан;

11) жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша жеделдік есептерді жасау мен жинақтау;
12) инвестициялық жобалардың және даму бюджетінің игерілуіне мониторинг жүргізу;
13) қалалық жергілікті атқарушы органдары резервінің пайдалануы жөнінде мәліметті жинақтау;
14) облыс, қала әкімінің және жоғары тұрған органдарының орталықтандырылған тапсырмаларының орындалуын осы Ережеде және басқа да Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес, берілген уәкілеттік негізінде қамтамасыз ету;
15) жергілікті бюджеттің орындалуы бойынша әдістемелік басшылық жасау;
16) салық төлеушінің тіркеуге алынған жеріндегі салық органының толық көлемде жергілікті бюджетке түсетін салық міндеттемелерін орындау мерзімін өзгерту туралы шешіміне келісім беру және салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу;
17) бюджеттік бағдарламалар әкімдіктерінің бюджеттік инвестициялық жобаларын оларды қаржылай қамтамасыз етуді, дәлелді құжаттырының түгелдігін қарап, Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес қала бюджетінің жобасын әзірлеп, оны қала бюджет комиссиясының қарауына енгізу;
18) жергілікті бюджет есебінен, сондай-ақ мақсатты трансферттер есебінен қаржыландыруға жоспарланған бюджеттік инвестициялық есебінен қаржыландырылатын жергілікті бюджет инвестицияларын жүзеге асыруды бағалау жөніндегі ақпаратты орталық өкілетті органға тапсыру;
19) инвестицияларды жүзеге асыру туралы және олардың ҚЭН (қаржылық экономикалық негіздеме) стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкестігіне бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын қарап, олар бойынша экономикалық қорытынды дайындау;
20) облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын ескере отырып, жоспарлы кезеңге қала бюджетін әзірлеу;
21) жергілікті бюджеттің түсіміне болжам жасау;
22) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығындары, бюджеттік тапсырыс жобаларын қарау қорытындылары бойынша, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалар жобаларына қорытынды жасап, қалалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу;
23) қала бюджетінің жобасын қалалық мәслихатының қарауына және бекітуіне енгізу;
24) қалалық бюджет туралы мәслихат шешімін жүзеге асыру жөнінде қаулының жобасын әзірлеу;
25) қала бюджетін нақтылау бойынша ұсыныстар дайындап, қалалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу;
26) Республикалық бюджеттен бөлінетін мақсатты трансферттер есебінен жүзеге асыратын жобалардың және жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды жүзеге асыруға мониторинг жасау және бағалау;

11) сбор и составление оперативных данных по исполнении местного бюджета;
12) введение мониторинга за ходом освоения бюджета развития, инвестиционных проектов;
13) обобщение информации по использованию средств резерва местных исполнительных органов города;
14) выполнение поручений акима области, города, вышестоящих органов, в пределах наделенных полномочии возложенных настоящим Положением и иными законодательными актами Республики Казахстан;
15) методологическое руководство по исполнению местного бюджета;
16) проведение оценки имущества в целях налогообложения и согласование решения налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате, поступающих в полном объеме в местный бюджет;
17) рассмотрение бюджетных инвестиционных проектов администраторов бюджетных программ на предмет их обеспеченности финансовыми средствами, на наличие подтверждающих документов и внесение заключения по ним на рассмотрение бюджетной комиссии в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
18) представление информации по оценке реализации местных бюджетных инвестиций, финансируемых из средств местного бюджета, а также бюджетных инвестиций, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, в центральный уполномоченный орган;
19) рассмотрение предложения администраторов бюджетных программ об осуществлении инвестиций и их ФЭО (финансовое экономическое основание) на предмет соответствия стратегическим и программным документам, законодательству Республики Казахстан и подготовка по ним экономические заключения;
20) разработка бюджета города на плановый период с учетом прогноза социально-экономического развития области;
21) прогнозирование поступлений в местный бюджет;
22) формирование заключения по расходам администраторов бюджетных программ итогам рассмотрения проектов бюджетных заявок, проектов бюджетных программ администраторов бюджетных программ, и направление на рассмотрение городской бюджетной комиссии;
23) внесение проекта бюджета города на рассмотрения и утверждения в городской маслихат;
24) разработка проекта постановления о реализации решения маслихата о городском бюджете;
25) подготовка предложений по уточнению городского бюджета и внесение на рассмотрение городской бюджетной комиссии;
26) мониторинг и оценка реализации местных бюджетных инвестиционных проектов и проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета.

27) Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну бойынша мемлекеттік қызмет көрсету;
28) өз құзыреті шегінде қалалық коммуналдық мүлікті басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобасын әзірлеу;
29) қалалық коммуналдық мүліктің есепке алынуын ұйымдастыру, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету;
30) қала әкімдігіне қарасты елу пайыз акциясымен (үлесімен) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер және шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың қаржылық-шаруашылық қызметіне мониторинг жүргізу;
31) қалалық коммуналдық мүлiктi коммуналдық заңды тұлғаларға бекiтiп беру;
32) қалалық коммуналдық мүлікті жекешелендіруді жүзеге асыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
33) қалалық коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз, шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне кейіннен сатып алу құқығымен немесе кейіннен меншігіне өтеусіз негізде беру құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлікпен басқаруға беру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
34) жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алуды, сақтауды, бағалауды және одан әрi пайдалануды немесе жою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды жүзеге асырады;
35) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, дерекетерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
36) Қазақстан Республикасының заңнамасына берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі – бөлім басшысы) жүзеге асырады, ол Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына дербес жауапты болады.
17. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бөлім басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бөлім басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.

27) оказание государственной услуги для предоставление мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты;
28) разработка проектов нормативных правовых актов в сфере управления городским коммунальным имуществом в пределах своей компетенции;
29) учет городского коммунального имущества, обеспечение его эффективного использования;
30) осуществление мониторинга финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий на праве хозяйственного ведения, товариществ с ограниченной ответственностью, пятьдесять процентов акций (долей) которых принадлежат акимату города;
31) закрепление городского коммунального имущества за коммунальными юридическими лицами;
32) организация работ по осуществлению приватизации городского коммунального имущества;
33) организация работ по предоставлению городского коммунального имущества в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа, с правом последующего выкупа или правом последующей передачи в собственность субъектам малого предпринимательства на безвозмездной основе;
34) осуществляет учет, хранение, оценку и организацию работ по дальнейшей эксплуатации или ликвидации имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям;
35) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
36) осуществляет иные полномочия, предоставленные законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа.
16. Руководство Государственного учреждения "Отдел экономики и финансов города Кентау" осуществляется первым руководителем (далее – руководитель отдела), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель отдела Государственного учреждения "Отдел экономики и финансов города Кентау" акимата города Кентау назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель отдела Государственного учреждения "Отдел экономики и финансов города Кентау" акимата города Кентау имеет заместителя, который назначается на должност и освобождается от должностий в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

19. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бөлім басшысының өкілеттіктері:
1) мекеме атынан сенімхатсыз әрекет жасайды және барлық ұйымдарда мекеменің мүдделерін білдіреді;
2) заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде мекеменің мүлігіне билік жасайды;
3) шарттар жасасады, сенімхаттар береді, мекеменің регламентін, жұмыс тәртібі мен жұмыс жоспарларын бекітеді;
4) банктерде есеп-шоттар ашады, мекеменің барлық қызметкерлері мен жұмысшыларына міндетті орындалуға жататын тапсырмалар және нұсқаулар береді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мекеменің қызметкерлері мен жұмысшыларын марапаттайды, тәртіптік жазаға тарту шараларын қолданады, өз орынбасарын, мекеменің қызметкерлерінің, жұмысшыларының міндеттері мен өкілеттік шеңберін белгілейді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасымен, қала әкімдігінің қаулысымен және осы Ережемен белгілеген басқа да қызметтерді атқарады;
20. "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бөлім басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
21. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын бөлім басшысы басқарады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкiн.
23. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
24. Өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
25. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
26. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.

19. Полномочия руководителя отдела Государственного учреждения "Отдел экономики и финансов города Кентау":
1) без доверенности действует от имени учреждения и представляет его интересы во всех организациях;
2) в случаях и в пределах, в установленном законодательством порядке, распоряжается имуществом учреждения;
3) заключает договора, выдает доверенности, утверждает регламент, порядок и план работы учреждения;
4) открывает банковские счета, издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения служащими и работниками учреждения;
5) поощряет и налагает меры дисциплинарного взыскания на служащих и работников учреждения в соответствии с действующим законодательством, определяет обязанности и круг полномочий заместителя руководителя, служащих и работников учреждения;
6) осуществляет иные функции и задачи, возложенные на него настоящим Положением и постановлением акимата города, в рамках действующего законодательства.
20. Исполнение полномочий руководителя отдела Государственного учреждения "Отдел экономики и финансов города Кентау" акимата города Кентау в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" возглавляется руководителем отдела, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов города Кентау" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
23. Имущество Государственного учреждения "Отдел экономики и финансов города Кентау" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. От имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
25. Имущество, закрепленное за Государственным учреждением "Отдел экономики и финансов города Кентау", относится к коммунальной собственности.
26. Государственного учреждения "Отдел экономики и финансов города Кентау" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
27. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кентау қаласы әкімдігінің
"____"______2024 жылғы
№____қаулысына 7-қосымша
"Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда- Түркістан облысы Кентау қаласы әкiмдігінiң 21.11.2025 № 526 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомствалары жоқ.
3. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі, мемлекеттік мекеменің ұйымдық–құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық–құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
27. Реорганизация и ликвидация Государственного учреждения "Отдел экономики и финансов города Кентау" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложени 7 к постановлению
акимата города Кентау
от "___"______ 2024 года №__
Положение о государственном учреждении "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" акимата города Кентау"
Сноска. Приложение 7 в редакции постановления акимата города Кентау Туркестанской области от 21.11.2025 № 526 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" акимата города Кентау" (далее - государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ") является государственным органом Республики Казахстан осуществляющим руководство в сфере занятости, социальных программ, предоставления специальных социальных услуг.
2. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 160400, Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Кентау қаласы, Яссауи даңғылы №85.
10. Осы ереже "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру республикалық, облыстық және жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекетік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
Жиналыстарды өткізу тәртібін ұйымдастырады, қала әкімдігінің отырыстарына қатысады;
"Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекеме қызметінің бұқаралық ақпарат құралдарына жария етілуін қамтамасыз етеді;
2) Міндеттері:
"Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндетіне жұмыспен қамту, әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау мен төлеу, әлеуметтік бағдарламаларды жүзеге асыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жатады.
"Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы Ережеге сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
1) қала аумағында тұратын нысаналы топтарды және оларды қорғау жөнiндегi әлеуметтiк шараларды жыл сайын анықтап отырады;
2) мүгедектерге әлеуметтiк және қайырымдылық көмек көрсетудi ұйымдастырады;
3) жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдеседі;

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 160400, Республика Казахстан, Туркестанская область, город Кентау, проспект А.Яссауи №85.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" осуществляется из республиканского, областного и местных бюджетов, бюджета Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ".
Если государственному учреждению "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
основной задачей государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" является занятость, реализация социальных программ, предоставление специальных социальных услуга.
14. Полномочия:
1) Права:
- организует порядок проведения совещании, участвует в заседаниях акимата района;
- обеспечивает освещение деятельности государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ в средствах массовой информации;
Обязанности:
- государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" осуществляет полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением
15. Функции;
1) ежегодно определяет целевые группы, проживающие на территории района, и социальных меры по их защите;
2) организует оказание социальной и благотворительной помощи инвалидам;
3) содействует деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия;

4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға әлеуметтік-құқықтық және өзге де көмек көрсетуді үйлестіреді;
5) мекемелерден босатылған, пробация қызметінің есебінде тұрған, өмірлік қиын жағдайда деп танылған адамдарға Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заңнамасына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді;
6) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
7) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесетiн басқа да iс-шараларды жүзеге асырылуын ұйымдастыру;
8) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруын;
9) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін, өз қарамағындағы субъектілерді құруды және олардың қызметін қамтамасыз етеді;
10) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерді кадрмен қамтамасыз етуді, әлеуметтік қызметкерлерді кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
11) халықтың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттіліктеріне талдау жүргізуді қамтамасыз етеді;
12) арнаулы әлеуметтік қызметтерді және арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау мен айқындау жөніндегі қызметтерді көрсету бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастырады;
13) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін дамыту жөнінде шараларды қабылдайды;
14) жеке және заңды тұлғалармен және мемлекеттік органдармен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
15) Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiтетін үлгілік қағидалар негізінде әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларын әзірлейді;
16) өз құзыретi шегiнде халықтың көшi-қоны саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асырады;
17) бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй көмегін көрсетеді;
18) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың профилактикасына, сондай-ақ аудан аумағында олардың зардаптарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға қатысады;
19) әлеуметтік шиеленіске және еңбек жанжалдарының туындау тәуекелдеріне мониторингті жүзеге асырады;
20) мемлекеттiң кәмелетке толғандарға қатысты қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асырады.
21) Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне және Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне басшылықты жүзеге асырады.

4) координирует оказания социально-правовой и иной помощи лицам, состоящим на учете службы пробации, в соответствии сзаконодательством Республики Казахстан;
5) обеспечивает предоставление специальных социальных услуг лицам, освобожденным из учреждений, состоящим на учете службы пробации, признанным лицами, находящимися в трудной жизненной ситуации, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных социальных услугах;
6) оказывает в пределах компетенции государственные услуги, оказываемых в электронной форме, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) организует осуществления других мероприятий, способствующих занятости населения;
8) реализует государственную политику в сфере предоставления специальных социальных услуг;
9) обеспечивает создание и деятельность субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, находящихся в их ведении;
10) организует кадровое обеспечение субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации социальных работников;
11) обеспечивает проведение анализа потребностей населения в специальных социальных услугах;
12) осуществляет государственные закупки, а также размещает государственный социальный заказ по предоставлению специальных социальных услуг и услуг по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
13) принимает меры по развитию системы предоставления специальных социальных услуг;
14) взаимодействует с физическими и юридическими лицами и государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;
15) разрабатывает правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан на основе типовых правил, утверждаемых Правительством Республики Казахстан;
16) реализует в пределах своей компетенции государственную политику в области миграции населения;
17) оказывает жилищную помощь за счет бюджетных средств;
18) участвует в профилактике чрезвычайных ситуаций социального характера, а также минимизации и (или) ликвидации их последствий на территории района;
19) осуществляет мониторинг социальной напряженности и рисков возникновения трудовых конфликтов;
20) осуществляет функции государства по опеке и попечительству в отношении совершеннолетних.
21) Осуществляет руководство коммунальным государственным учреждением "Центр социального обслуживания" Кентауского городского отдела занятости и социальных программ", а так же коммунальным государственным учреждением "Центр поддержки семьи" Кентауского городского отдела занятости и социальных программ"

22) Қазақстан Республикасының 2023 жылғы 20 сәуірдегі "Қазақстан Республикасының әлеуметтік кодексінде" және "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасында, 11-бабының 2)тармақшасында, 12-бабының 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек көрсетеді;
23) "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көмек көрсету жөніндегі ұйымдарды құрады;
24) еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алу функцияларын жүзеге асырады.
25) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасында берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі
16. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі – бөлім басшысы )жүзеге асырады, ол "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемеcі басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады.

22) оказывает социальную помощь лицам указанных в Социальном кодексе Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года и в подпункте 2) статьи 10, подпункте 2) статьи 11, подпункте 2) статьи 12, подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
23) создает организации по оказанию помощи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия";
24) осуществляет выдачу, продление, отзыв разрешения трудовому иммигранту.
25) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
26) осуществляет иные полномочия, предоставленные законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" осуществляется первым руководителем (далее – руководитель отдела), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" назначается на должность и освобождается от должности акимом города Кентау
18. Руководитель государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ":
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

20. Бөлім басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің және оның ведомстваларының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
- Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі".
- Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі".Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекетт Кентау қаласы әкімдігінің
"___" _______2024 жылғы
№___ қаулысына 8-қосымша
"Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІНІҢ ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі- "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі ) саяси-идеологиялық саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бағынысты мекемелер бар:
1)Кентау қалалық ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

20. Руководитель отдела определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Кентауский городской отдел занятости и социальных программ" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организации, находящихся в ведении и его ведомств:
- Коммунальное государственное учреждение "Центр социального обслуживания" Кентауского городского отдела занятости и социальных программ" акимата города Кентау.
- Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" Кентауского городского отдела занятости и социальных программ" акимата города Кентау.
Приложение-8 к постановлению
акимата города Кентау
"___" ________2024 года за №___
ПОЛОЖЕНИЕ Государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" акимата города Кентау 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющее руководство в политико-идеологических сферах.
2. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" имеет ведомства:
1) Коммунальное государственное учреждение "Молодежный ресурсный центр".

2)Кентау қалалық ішкі саясат бөлімінің "Кентау қалалық Руханият орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері. Түркістан облысы, Кентау қаласы, А.Яссауи даңғылы №85, индекс 160405.
10. Осы ереже "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субьектілермен "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

2) Коммунальное государственное учреждение "Кентауский городской центр Руханият"
3. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" по вопросом своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения
"Отдел внутренней политики города Кентау" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Туркестанская область, г. Кентау, пр. А.Яссави №85, индекс 160400.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел втутренней политики города Кентау" осуществляется из средств местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау".
Если государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі – бөлім басшысы )жүзеге асырады, ол "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады
18. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады.
"Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Бөлім басшысы өз қызметкерлерінің өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
21. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын бөлім басшысы басқарады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынган мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Казакстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебіне калыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.

3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" осуществляется первым руководителем (далее – руководитель отдела), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" :
1) утверждает планы работы государственного учреждения;
2) действует от имени Государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения в порядке, установленном законодательством;
5) осуществляет прием на работу и увольнение работников государственного учреждения, привлекаемых на контрактной (договорной) основе.
6) в пределах своей компетенции издает приказы, подписывает служебные документы;
7) осуществляет контроль за соблюдением в государственном учреждении Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" ;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) Осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих сотрудников в соответствии с действующим законодательством.
21. Государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" возглавляется руководителем отдела, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущеество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также иммущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.

23. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бекітілген мүлік республикалық коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазакстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Кентау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің және оныңведомстволарының карамағындағы ұйымның тізбесі:
1. "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
2. "Кентау қалалық Руханият орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Кентау қаласы әкімдігінің
2024 жылғы " " ______
№ қаулысына 9-қосымша
Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-"Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі) кәсіпкерлік (оның ішінде туризм саласы бойынша) және ауыл шаруашылығы салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.

23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел внутренней политики города Кентау" относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики города Кентау" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за иным имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении государственного учреждения "Отдел внутренней политики города Кентау" и его ведомств:
1)Коммунальное государственное учреждение "Молодежный ресурсный центр".
2)Коммунальное государственное учреждение "Кентауский городской центр Руханият"
Приложение 9 к постановлению
акимата города Кентау
от " " _____ 2024 года за №
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" акимата города Кентау 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" акимата города Кентау (далее - Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах предпринимательства (в том числе в сфере туризма) и сельского хозяйства.
2. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

6. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Кентау қаласы, Абай көшесі, №10 "Г" үй, индекс 160400.
10. Осы ереже "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және туризм саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан өз қызметіне қажетті ақпаратты сұрату және алу;
- өзінің құзыреті шегінде шешімдер қабылдау;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде басқа да құқықтарды және міндеттерді жүзеге асыру.

6. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждении "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, город Кентау, по ул. Абая, дом №10 Г, индекс 160400.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства".
Если государственному учреждению "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
реализация государственной политики в сферах предпринимательства, сельского хозяйства и туризма.
14. Полномочия:
1) Права:
- запрашивать и получать информацию от государственных органов и других организаций, необходимую для их деятельности;
- принятие решений в пределах своей компетенции;
- осуществление иных прав и обязанностей в пределах своей компетенции в соответствии с законами Республики Казахстан.

2) Міндеттері:
қаланың өнеркәсіптік секторының бәсекеге қабілеттігін қамтамасыз ету, ауыл шаруашылығы субьектілерінің бәсекелестікке қабілеттігін арттыру және қызметін белсендіру, шағын және орта бизнесті, кәсіпкерлікті, туризмді және туристік индустрияны қолдау және дамыту саласында, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1)қала аумағында өнеркәсіп кешенді және ауылдық аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу және оларды іске асыруды қамтамасыз ету;
2)өнеркәсіптік кешен субьектілеріне мемлекеттік саясатының негізгі бағыттары мен тетіктерін түсіндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
3)индустриалдық-инновациялық даму стратегиясының орындалу барысын үйлестіру;
4)жеке кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың мемлекеттiк саясатының iске асырылуын жүзеге асырады;
5)жеке кәсiпкерлiктi дамыту үшiн жағдайлар жасайды;
6)өңірлерде мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуы мен орындалуын қамтамасыз етеді және соған жауапты болады;
7)өңiрде шағын және орта кәсiпкерлiк пен инновациялық қызметтi қолдау инфрақұрылымы объектiлерiн құру мен дамытуды қамтамасыз етедi;
8)жергiлiктi атқарушы органдардың жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнің бiрлестiктерiмен және нарықтық инфрақұрылым объектілерімен өзара қарым-қатынастарын дамыту стратегиясын айқындайды;
9)сараптама кеңестерінiң қызметiн ұйымдастыру;
10)жергілікті деңгейде жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдауды қамтамасыз ету;
11)шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн мамандар мен персоналды оқытуды, даярлауды, қайта даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастыру;
12)көрмелер мен жәрмеңкелер ұйымдастыруды жүзеге асыру;
13)әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуына өз құзыреті шегінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
14)Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 204-баптары бойынша Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру мен іс-қағаздарын жүргізу;
15)бәсекелестікке қабілеттікті және мемлекет тарапынан қолдау көрсету шараларының тиімділігін арттыру негізінде агроөнеркәсіп кешенінің дамуына қолайлы жағдайлар жасау;
16)әкімшілік тосқауылдарды жеңу;
17)ауыл шаруашылығы субьектілерінің бәсекелестікке қабілеттігін арттыру және қызметін белсендіру;
18)тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында туристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады және үйлестіруді жүзеге асыру;
19)жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

2) Обязанности:
выполнение задачи в сфере обеспечение конкурентоспособности промышленного сектора, осуществление государственной политики в сфере сельского хозяйства и обеспечение конкурентоспособности, развитие и поддержка малого и среднего бизнеса, предпринимательства, туризма и туристической индустрии города в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) разработка программ развития промышленного комплекса и сельских территорий и обеспечение их реализации на территории города;
2) проведение работы по разъяснению субьектам промышленного комплекса основных направлений и механизмов государственной продовольственной политики;
3) координация хода выполнения стратегии индустриально-инновационного развития;
4) осуществляют реализацию государственной политики поддержки и развития частного предпринимательства;
5) создают условия для развития частного предпринимательства;
6) обеспечивают и несут ответственность за реализацию и исполнение государственных программ в регионах;
7) обеспечивают создание и развитие в регионе объектов инфраструктуры поддержки малого и среднего предпринимательства и инновационной деятельности;
8) определяют стратегию развития взаимоотношений местных исполнительных органов с объединениями субъектов частного предпринимательства и объектами рыночной инфраструктуры;
9) организуют деятельность экспертных советов;
10) обеспечивают государственную поддержку частного предпринимательства на местном уровне;
11) организуют обучение, подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов и персонала для субъектов малого и среднего предпринимательства;
12) осуществляет организацию выставок и ярмарок;
13) осуществляет в пределах своей компетенции государственный контроль за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
14) составление и ведение учета административных правонарушений, предусмотренный статьей 204 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
15) обеспечение благоприятных условий для развития агропромышленного комплекса на основе повышения конкурентоспособности и эффективности мер государственной поддержки;
16) преодоление административных барьеров;
17) повышение конкурентосопособности и активизация деятельности субьектов сельского хозяйства;
18) реализует государственную политику и осуществляет координацию в области туристской деятельности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
19) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.

20)ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
3. Мемлекеттік органның, бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі – бөлім басшысы) жүзеге асырады, ол "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады.
"Кентау қалалық кәсіпкерлік және туризм бөлімі" мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бөлім басшымы өз қызметкерлерінің өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
21. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын бөлім басшысы басқарады.

20) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" осуществляется первым руководителем (далее – руководитель отдела), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель государственного учреждения "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель государственного учреждения "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя государственного учреждения "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства":
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном
учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих сотрудников в соответствии с действующим законодательством.
21. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" возглавляется руководителем отдела или должностным лицом, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
23. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Кентау қалалық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кентау қаласы әкімдігінің
2024жылғы " " тамыздағы
№ қаулысына 10-қосмыша
Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі) қаланың жолаушылар көлігі және автокөлік жолдары саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан. Национальный Банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Кентауский городской отдел предпринимательства и сельского хозяйства" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение – 10 к постановлением
акимата города Кентау за №
от "__"______ 2024 года
ПОЛОЖЕНИЕ Государственного учереждения "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" акимата города Кентау Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" акимата города Кентау (далее - Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау.
2. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Түркістан облысы, Кентау қаласы, Яссауи даңғылы, №85.
10. Осы Ереже "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық, облыстық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің бюджетінен жүзеге асырылады.
12. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

4. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Государственного учреждения "Отдел пассажирского транспорта, автомобильных дорог города Кентау" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Индекс 160400, Туркестанская область, город Кентау, проспект Яссауи №85.
10. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау.
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" осуществляется из республиканского, областного и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау".
Если государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- Қаланың жолаушылар көлігі және автокөлік жолдары саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру болып табылады.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіркеуінен өткізген сәтінен бастап заңды тұлға құқығына ие болады;
- "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі осы ұйымның түріне сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарымен көрсетілген барлық құқықтар мен жеңілдіктерді пайдаланады;
- "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзінің міндеттемелері бойынша өз иелігіндегі ақшалармен жауап береді. Мемлекеттік мекеменің ақшалары жетпеген жағдайда, оның міндеттемелері бойынша жауапкершілік құрылтайшыға міндеттеледі. Келісімшарт міндеттемелері бойынша жауапкершілік заңға сәйкес мемлекеттік мекеменің күтілуіне бекітілген смета шегінде жүктеледі;
- "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылады;
- автомобиль жолдарын дамыту бағдарламаларын әзірлеу;
- қаланың жолаушылар көлігі және автокөлік жолдары саласын дамыту бойынша ұсыныстар енгізу;
- бөлімге жүктелген функцияларды орындау үшін кәсіпорындардан, ұйымдардан және мекемелерден қажетті мәліметтерді, анықтамаларды, құжаттарды сұрату және алу;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу жөніндегі конкурстарды ұйымдастыру және өткізу;
- Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары саласындағы нормаларын, қағидаларын, заңнамасын бұзатын лауазымды, заңды және жеке тұлғаларды жауапкершілікке тарту үшін тиісті мемлекеттік органдарға жүгінуге;
- талап қою, соттарда талап қоюшы және жауапкер ретінде әрекет ету;
- бөлімнің ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметіне басшылықты жүзеге асыру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да функцияларды жүзеге асырады.
2) міндеттері:
- қызметкерлерді жұмысқа қабылдау және жоғарылату кезінде гендерлік теңгерім нормаларын сақтау;
- Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасының нормаларын сақтау;
- автокөлік жолдарының және бағдарламаларын әзірлеу және дамыту;
- қаланың жолаушылар көлігі және автокөлік жолдары саласын дамыту бойынша ұсыныстар енгізу;
- Қала әкімдігінің регламентіндегі белгіленген тәртіпке сәйкес автокөлік жолдары және жолаушылар көлігі мәселелері бойынша өтініштер қабылдайды;
- Заңда көзделген тәртіпте ұйымдар мен мекемелерден ақпарат сұратады;
- Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген міндеттерді шеңберінде қаланың автокөлік жолдары және жолаушылар көлігі жұмысын ұйымдастыру саласындағы барлық жағдайларды орындау болып табылады.

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
- реализация государственной политики в сфере пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау.
14. Полномочия:
1) права:
- государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" приобретает права юридического лица с момента его государственной регистрации Республики Казахстан;
- государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" пользуется всеми правами и льготами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан для организации данного типа;
- государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами. При недостаточности у государственного учреждения денег ответственность по его обязательствам несет Учредитель. По договорным обязательствам ответственность наступает в пределах утвержденной сметы на содержание государственного учреждения в соотвeтствии с законодательством;
- государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог и жилищной инспекции города Кентау" финансируется за счет местного бюджета;
- разработка программ для развития автомобильных дорог;
- вносит предложение по развитию сферы пассажирского транспорта и автомобильных дорог города;
- запрашивать и получать от предприятий, организаций и учреждений сведения, справки, документы, необходимые для выполнения возложенных на Отдел функций;
- организовывать и проводить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке конкурсы по государственным закупкам товаров, работ, услуг;
- обращаться в соответствующие государственные органы для привлечения к ответственности должностных, юридических и физических лиц, нарушающих нормы, правила, законодательство Республики Казахстан в области инженерно-коммунальной инфраструктуры;
- предъявлять претензии, иски, выступать в судах в качестве истца и ответчика;
- осуществлять руководство деятельностью подведомственных организаций Отдела;
- осуществлять иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
- соблюдение норм гендерного баланса при принятии на работу и продвижении сотрудников;
- соблюдение норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан;
- разработка и развитие автомобильных дорог и программ;
- вносит предложения по развитию сферы пассажирского транспорта и автомобильных дорог города;
- в установленном порядке регламента акимата города осуществляет прием заявлений по вопросам автомобильных дорог и пассажирского транспорта;
- в установленном порядке в рамках закона запрашивает и получает информацию от организации и учреждении;
- обеспечение всех условии в сфере организации работы автомобильных дорог и пассажирского транспорта города в рамках возложенных задач законодательством Республики Казахстан.

15. Функциялары:
- Кентау қаласының әлеуметтік-экономикалық даму стратегиясын іске асыру бойынша инвестициялық бағдарламалар мен жобаларды, сондай-ақ жылдық жоспарларды әзірлеуге қатысу;
- уәкілетті орган қайтарымды негізде бөлген қаражатты есепке алуды және қайтаруды қамтамасыз ету;
- бөлімнің құзыретіне жататын мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, қызметтік хат-хабарларды қарау және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру;
- бөлімнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шетелдік және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты ұйымдастыру;
- әкімдік қаулыларының негізінде коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын орындау.
- жергілікті және мемлекеттік маңызы бар автокөлік жолдары және басқа мүліктерді күтіп ұстау және дамыту;
- Қазақстан Республикасының көлік саласына сәйкес қала көлемінде жолаушылар көлігін ұйымдастырады;
- транспорттық инфрақұрылымды дамыту (жол белгілерін, бағдаршамдарды орнату, жол бөлу сызықтарын (ақ жолақ) сызу), автобустардың және шағын автобустардың жұмысын үйлестіру;
- қала көлемінде заңсыз тасымалмен айналысушы азаматтардың, кәсібін заңдастыру мақсатында жұмыстар жүргізу;
- қалада жарнама нысандарын орналастыруға рұқсат қағазын алу жұмыстарын ұйымдастырады;
- жол қазу жұмыстарына ордер беру;
- ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
3. Мемлекеттік органның, бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі – бөлім басшысы) жүзеге асырады, ол "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының өкiлеттіктерi:
- мемлекеттік мекеме атынан іс- қимылын жүргізеді;
- барлық органдарда, жеке және заңды тұлғалар қатынасында оның мүддесін көздеп, ұсынады;
- барлық кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер алдында келісімшарт міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
- құрылтайшы шешімін жүзеге асырады;
- мемлекеттік мекеме атынан іс-жүргізу құқығына сенімхат беру, сонымен қатар қайта сену құқығына сенімхат беру;
- еңбек ақы төлеу жүйесін, қызметтік жалақыларды және деректік қосымша төлемдер мөлшерін белгілейді, сыйақы мәселелерін шешеді, марапаттау мен тәртіптік жауапкершілікке тарту шараларын қабылдайды;
- әртүрлі мәмілелерді және басқа да заңдылық актілерді жасау, келісімшарттарға, соның ішінде еңбектік, жұмысқа жалдану контрактілері бойынша мәмілеге тұру;
- мемлекеттік мекеменің мүлкіне оның қаржысына билік етеді, мемлекеттік мекеме қызметіне тікелей басшылығын жүргізеді және оның нәтижесінде дербес жауапкершілігін алып жүреді;
- құрылтайшының ерекше құзырына жатқызылмаған басқа да мәселелерді шешеді;
- мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз іс- қимыл жүргізеді, азаматтар мен заңды тұлғалар қатысында оның мүддесін ұсынады, оған берілген құқық шегінде мемлекеттік мекеменің мүлігіне билігін жүргізеді, есеп- шоттары мен басқа шоттарды ашады, келісімшарттарға соның ішінде еңбек шарттарына тұрады, сенімхаттар береді, бұйрықтар шығарады.
"Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

15. Функции:
- участие в разработке инвестиционных программ и проектов, а также годовых планов по реализации стратегии социально-экономического развития города Кентау;
- обеспечение учета и возврата средств, выделенных уполномоченным органом на возвратной основе;
- рассмотрение обращений физических и юридических лиц, служебной корреспонденции и организация приема граждан по вопросам, относящимся к компетенции Отдела;
- организация взаимодействия и сотрудничества с иностранными и международными организациями по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
- на основании постановлений акимата выполнение функций органа государственного управления в отношении коммунальных государственных предприятий.
- беречь и развивать автомобильных дорог и других имуществ государственного значения;
- организует пассажирские перевозки в соответствии с транспортной индустрии Республика Казахстан;
- развитие транспортной инфраструктуры (координация дорожных знаков, светофоров, дорожные разделительные линии (белая полоса), автобусов и микроавтобусов;
- проведение работ по легализации граждан, занимающихся незаконной перевозкой в городе;
- организация работы по получению разрешения на размещение рекламных объектов в городе;
- давать ордер на строительства дорог;
- обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственного учреждения "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" осуществляется первым руководителем (далее – руководитель отдела), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель государственного учреждения "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель государственного учреждения "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя государственного учреждения "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау":
- действует от имени государственного учреждения, предоставляет его интересы во всех органах, в отношении с физическими и юридическими лицами;
- обеспечивает выполнение договорных обязательств перед всеми предприятиями, организациями и учреждениями;
- реализация решений Учредителя;
- выдача доверенности на право предоставлять государственное учреждение, в том числе доверенности с правом передоверия;
- решение вопросов премирования, принятие мер поощрение и наложение дисциплинарных взысканий;
- совершение всякого рода сделок и иных юридических актов, заключение договоров, в том числе и трудовых, контрактов о найме на работу;
- распоряжается имуществом государственного учреждения, включая финансовые средства, осуществляет непосредственное руководство деятельностью государственного учреждения и несет персональную ответственность за ее результаты;
- решение иных вопросов, не отнесенных к исключительной компетенции Учредителя;
- без доверенности действует от имени государственного учреждения, представляет его интересы в отношениях с гражданами и юридическими лицами, в пределах предоставленных ему прав, распоряжается имуществом государственного учреждения, открывает расчетные и другие счета, заключает договоры, в том числе трудовые, выдает доверенности, издает приказы.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

20. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын бөлім басшысы басқарады.
21. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің алқалы органдары жоқ.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
"Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
23. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Кентау қалалық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кентау қаласы әкімдігінің
2024 жылғы тамыздағы
№ қаулысына 11-қосымша
Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі) жер қатынастары саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

20. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" возглавляется руководителем назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" не имеет коллегиальных органов.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог и жилищной инспекции города Кентау" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог и жилищной инспекции города Кентау" самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Кентау" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение -11 К постановлению
акимата города Кентау
№ от " " 2024 года
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Кентауский городской отдел земельных отношений" акимата города Кентау 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" акимата города Кентау (далее - государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере государственного управления земельными ресурсами на территории в городе Кентау.

2. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне қарасты ведомостволары жоқ.
3. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ак осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес казынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Мемлекеттік орган басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті колданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Индекс: 160400 Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Кентау қаласы, Абай даңғылы, №10г.
10. Осы Ереже "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Казакстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін кызметті жүзеге асыру кұкығы берілсе, онда алынган кіріс, егер Казакстан, Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

2. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" является юридическим лицом в организационно- правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" выступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" имеет право выступать стороной гражданско- правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного органа и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау" утверждается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Индекс 160400 Республика Казахстан, Туркестанская область, город Кентау, проспект Абая, №105.
10. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау".
11. Финансирование деятельности государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов ) Национального Банка Республики Казахстан законодательством Республики Казахстан, соответствии в с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Отдел земельных отношений города Кентау" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау".
Если государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мақсаты Қазақстан Республикасының жер қатынастары саласында біріңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асыру болып табылады.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзінің қызметін орындау үшін қажетті ақпараттарды, мемлекеттік органдардан және лауазым иелерінен, басқа ұйымдармен азаматтардан белгіленген тәртіппен сұратып алады;
- "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге қатысуға, тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
- "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіркеуден өткізген сәтінен бастап заңды тұлға құқығына ие болады;
- "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі осы ұйымның түріне сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарымен көрсетілген барлық құқықтар мен жеңілдіктерді пайдаланады;
- "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзінің міндеттемелері бойынша өз иелігіндегі ақшалармен жауап береді. Мемлекеттік мекеменің ақшалары жетпеген жағдайда, оның міндеттемелері бойынша жауапкершілік құрылтайшыға міндеттеледі. Келісімшарт міндеттемелері бойынша жауапкершілік заңға сәйкес мемлекеттік мекеменің күтілуіне бекітілген смета шегінде жүктеледі;
2) міндеттері:
- қолданыстағы Қазакстан Республикасы заңдарына сәйкес Кентау қаласы бойынша жер қатынастары саласында тиісті жұмыстарды атқару;
- "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүргізу;
- қалалық әкімдіктің және маслихаттың мәжілістеріне, аудандық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алқаларына қатысу;
- тиісті органдарға қаланың жер қатынастары саласының даму бағыттары бойынша ұсыныстар енгізу;
- өз құзыреті шегінде ақпараттық-талдау материалдарын дайындауға және оларды облыстық мемлекеттік органдарга және кала әкімдігіне ұсыну;
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан, мемлекеттің катысуымен заңды тұлғалардан және баска ұйымдардан кажетті акпараттармен құжаттарды сұратуға және алуға, мемлекеттік мекеменің құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге, катысуға тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уакытша жұмысшы топтарын кұрады;
- "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді;
- өзіне жүктелген құқықтар мен міндеттерді уақтылы және сапалы жүзеге асыру үшін мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы нормаларына сәйкес жауапты болады;
- жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру, зерттеу және талдау, олардың қызметін жақсарту жөнінде қала әкіміне ұсыныс енгізеді.
15) Функциялары:
- иесі жоқ жер учаскелерін анықтау және оларды есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
- жер қатынастарын реттеу саласындагы мемлекеттік саясатты іске асыру;
- ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті аткарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы максатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
- геологиялық зерттеуге және пайдалы қазбаларды барлауға байланысты жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін жария сервитуттарды белгілеу бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті аткарушы органы ұсыныстарының және шешімдерінің жобаларын дайындау;
- мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
- жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
- жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін калыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
- аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
- елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын, әзірлеуді ұйымдастыру;
- жер сауда-саттығын (аукциондарын) жүргізуді ұйымдастыру;
- жерді пайдалану мен корғау мәселелерін қозғайтын, қалалық, аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларга сараптама жүргізу;
- аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жер балансын жасау;
- жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер кұкығы қатынастарының баска да субъектілерінің есебін жүргізу;
- ауыл шаруашылығы мақсатындагы жер учаскелерінің паспорттарын беру;
- жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
- осуществление государственной политики в сфере государственного управления земельными ресурсами на территории города Кентау в соответствии с действующими законодательствами Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права
- государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" запрашивает в установленном порядке от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своей деятельности;
- участвует в разработке вопросов, относящихся к компетенции государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау", создает временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;
- государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" приобретает права юридического лица момента его государственной регистрации органами юстиции Республики, Казахстан;
- государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" пользуется всеми правами и льготами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан для организации данного типа;
- государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами. При недостаточности у государственного учреждения денег ответственность по его обязательствам несет Учредитель. По договорным обязательствам ответственность наступает в пределах утвержденной сметы на содержание государственного учреждения в соответствии законодательством.
- государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" финансируется за счет бюджета.
2) обязанности:
- выполнение соответствующих работ в сфере земельных отношений по городу Кентау в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
- вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами организациями по вопросам, отнесенным к ведению Государственного органа;
- участвовать в заседании маслихата и совещаниях, коллегиях районных управлений и иных местных исполнительных органов;
- вносить в соответствующие органы предложения по основным направлениям развития сферы земельных отношений города;
- в пределах своей компетенции подготавливать и предоставлять в областные государственные органы и акимат города информационно- аналитические материалы;
- в пределах своей компетенции запрашивать и получать у государственных органов, юридических лиц с участием государства и иных организации необходимую информацию и документы, создавать временные рабочие группы по вопросам компетенции государственного органа;
- проводить заседания государственного органа по вопросам, относящимся к его компетенции;
- государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" несет ответственность за своевременное и качественное осуществление возложенных на него прав и обязанностей;
- в соответствии с нормами действующего законодательства Республики Казахстан. координация, изучение и анализ деятельности местных исполнительных органов, внесение предложений акиму города по улучшению их деятельности;
15. Функции:
- выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
- реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
- подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района, города областного значения по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
- подготовка предложений проектов и решений. местного исполнительного органа района, города областного значения по установлению публичных сервитутов для целей недропользования, связанных геологическим изучением и разведкой полезных ископаемых;
- подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
- определение делимости и неделимости земельных участков;
- организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
- организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель районов, городов областного значения;
- организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенных пунктов;
- организация проведения земельных торгов (аукционов);
- проведение экспертизы проектов и схем городского, районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
- составление баланса земель районов, городов областного значения;
- ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
- выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
- заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;

- ҚР Жер Кодексінің 33-бабы 1-тармағы алтыншы бөлігінің 5-1) тармақшасында көзделген жагдайда ауыл шаруашылығы мақсатындагы жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) шартын қайта ресімдеу;
- ҚР Жер Кодекстің 71-бабына сәйкес ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;
- ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
- пайдаланылмай жатқан және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау;
- жерді резервке қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
- жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
- ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
3-тарау. Мемлекеттік органның, бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі – бөлім басшысы) жүзеге асырады, ол "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының өкілеттіктері:
- мемлекеттік мекеме атынан іс-қимылын жүргізеді;
- барлық органдарда, жеке және заңды тұлғалар қатынасында оның мүддесін көздеп, ұсынады;
- барлық кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер алдында келісімшарт міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
- кұрылтайшы шешімін жүзеге асырады;
- мемлекеттік мекеме атынан іс-жүргізу құқығына сенімхат беру, сонымен қатар қайта сену құқығына сенімхат беру;
- еңбек ақы төлеу жүйесін, қызметтік жалақыларды және деректік қосымша төлемдер мөлшерін белгілейді, сыйақы мәселелерін шешеді, марапаттау мен тәртіптік жауапкершілікке тарту шараларын қабылдайды;
- әртүрлі мәмілелерді және баска да зандылык актілерді жасау, келісімшарттарға, соның ішінде еңбектік, жұмыска жалдану контрактілері бойынша мәмілеге тұру;
- мемлекеттік мекеменің мүлкіне оның қаржысына билік етеді, мемлекеттік мекеме қызметіне тікелей басшылығын жүргізеді және оның нәтижесінде дербес жауапкершілігін алып жүреді;
- құрылтайшының ерекше құзырына жатқызылмаған баска да мәселелерді шешеді;
- мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз іс-қимыл жүргізеді, азаматтар мен заңды тұлғалар қатысында оның мүддесін ұсынады, оған берілген құқық шегінде мемлекеттік мекеменің мүлігіне билігін жүргізеді, есеп шоттары мен баска шоттарды ашады, келісімшарттарға соның ішінде еңбек шарттарына тұрады, сенімхаттар береді, бұйрықтар шығарады.
"Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін колданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

- переоформление договора временного возмездного землепользования (аренды) земельных участков сельскохозяйственного назначения в случае, предусмотренном подпунктом 5-1) части шестой пункта 1 статьи 33 настоящего Земельного Кодекса РК;
- подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом района, города областного значения на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 настоящего Земельного Кодекса РК;
- подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
- выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
- подготовка предложений по резервированию земель;
- утверждение земельно-кадастрового плана;
- обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Отдел земельных отношений города Кентау" осуществляется первым руководителем (далее – руководитель отдела), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау" не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау":
- действует от имени государственного учреждения;
- предоставляет его интересы во всех органах, в отношении с физическими и юридическими лицами;
- обеспечивает выполнение договорных обязательств перед всеми предприятиями, организациями и учреждениями;
- реализация решений Учредителя;
- выдача доверенности на право предоставлять государственное учреждение, в том числе доверенности с правом передоверия;
- решение вопросов премирования, принятие мер поощрение и наложение дисциплинарных взысканий;
- совершение всякого рода сделок и иных юридических актов, заключение договоров, в том числе и трудовых, контрактов о найме на работу.
- распоряжается имуществом государственного учреждения, включая финансовые средства, осуществляет непосредственное руководство деятельность государственного учреждения и несет персональную ответственность за ее результаты;
- решение иных вопросов, не отнесенных к исключительной компетенции Учредителя.
- без доверенности действует от имени государственного учреждения, представляет его интересы в отношениях с гражданами и юридическими лицами, в пределах предоставленных ему прав, распоряжается имуществом государственного учреждения, открывает расчетные и другие счета, заключает договоры, в том числе трудовые, выдает доверенности, издает приказы.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

20. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы өз мамандарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
21. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің алқалы органдары жоқ.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бекітілген мүлкі коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Кентау қалалық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан, Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кентау қаласы әкімдігінің
2024 жылғы " " тамыз
№ қаулысының 12-қосымша
Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі) тұрғын үй -коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры, энергетика, сыртқы жарықтандыру, сумен жабдықтау және су бұрудың инженерлік коммуникациялық желілері, нөсер кәрізі, газ шаруашылығы, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру және абаттандыру саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мынадай ведомстволары бар:
1) "Жасыл қала" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Кентау қалалық газ қызметі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

20. Руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау" определяет полномочия своих специалистам в соответствии с действующим законодательством.
21. Государственный орган не имеет коллегиальных органов
4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел земельных отношений города Кентау", относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Кентау" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Кентау" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение - 12 к постановлениею
акимата города Кентау
за № от " " август 2024 года
ПОЛОЖЕНИЕ Государственного учереждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" акимата города Кентау Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" акимата города Кентау (далее - Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда, энергетики, наружного освещения, инженерных коммуникационных сетей водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории города Кентау.
2. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" имеет ведомства:
1) Коммунальное государственное учреждение "Жасыл қала";
2) Коммунальное государственное учреждение "Кентауская городская газовая служба";

3) "Кентау сервис" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
4) "Ащысай Су" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
3. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Түркістан облысы, Кентау қаласы, Яссауи даңғылы, №85.
10. Осы Ереже "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық, облыстық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

3) Государственное коммунальное предприятие "Кентау сервис";
4) Государственное коммунальное предприятие "Ащысай Су".
3. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
9. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Местонахождение юридического лица: Индекс 160400, Туркестанская область, город Кентау, проспект Яссауи №85.
11. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" осуществляется из республиканского, областного и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау".
Если Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
14. Мақсаттары:
Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы мен тұрғын үй қорын іске асыру, тұрғын үй инспекциясының лауазымды тұлғаларының кондоминиум қатысушыларының ортақ мүлкіне тексеру жүргізуі арқылы жүзеге асырылатын тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік бақылау, энергетика, сыртқы жарықтандыру, сумен жабдықтау және су бұрудың инженерлік коммуникациялық жүйелері, нөсер кәрізі, газ шаруашылығы, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру және абаттандыру саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру болып табылады.
15. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіркеуден өткізген сәтінен бастап заңды тұлға құқығына ие болады;
- "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі осы ұйымның түріне сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарымен көрсетілген барлық құқықтар мен жеңілдіктерді пайдаланады;
- "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзінің міндеттемелері бойынша өз иелігіндегі ақшалармен жауап береді. Мемлекеттік мекеменің ақшалары жетпеген жағдайда, оның міндеттемелері бойынша жауапкершілік құрылтайшыға міндеттеледі. Келісімшарт міндеттемелері бойынша жауапкершілік заңға сәйкес мемлекеттік мекеменің күтілуіне бекітілген смета шегінде жүктеледі;
- "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылады.
- қалалық және коммуналдық меншіктегі инженерлік коммуникациялық жүйелердің, электрмен, жылумен жабдықтау, сыртқы жарықтандыру, сумен жабдықтау және су бұру, нөсерлік кәріз, газ шаруашылығы объектілерін күтіп ұстау, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру және абаттандыру перспективаларын айқындау;
- энергетика саласы мен инженерлік-коммуналдық инфрақұрылымға қызмет көрсету, коммуналдық қызметтерді жеткізу бойынша жұмыстарды жақсарту туралы Бағдарламалар, ұсыныстар әзірлеу;
- бөлімге жүктелген функцияларды орындау үшін кәсіпорындардан, ұйымдардан және мекемелерден қажетті мәліметтерді, анықтамаларды, құжаттарды сұрату және алу;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу жөніндегі конкурстарды ұйымдастыру және өткізу;
- Қазақстан Республикасының инженерлік-коммуналдық инфрақұрылым саласындағы нормаларын, қағидаларын, заңнамасын бұзатын лауазымды, заңды және жеке тұлғаларды жауапкершілікке тарту үшін тиісті мемлекеттік органдарға жүгіну;
- Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 729-бабы 1-тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру мен іс-қағаздарын жүргізу;
- талап қою, соттарда талап қоюшы және жауапкер ретінде әрекет ету;
- бөлімнің ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметіне басшылықты жүзеге асыру;
- Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылық анықталған кезде коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге жалдау (жалға алу) шарттарын немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге жекешелендіру шарттарын беруді тоқтата тұру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жауапкершілікке тарту туралы мәселе қояды:
Қазақстан Республикасы Тұрғын үй заңнамасының және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерінің бұзылуына кінәлі лауазымды адамдар;
Коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қою, тұрғын үй беру, жалдау (жалға алу) шарттарын беру, тұрғын үй-жайларды жекешелендіру (сатып алу) және басқа да мәселелер бойынша дәйексіз мәліметтерді, құжаттарды ұсынған азаматтар.
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да функцияларды жүзеге асырады.

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Задачи:
реализация жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда Республики Казахстан, государственный контроль в области жилищного фонда, осуществляемый посредством проведения проверки должностными лицами жилищной инспекции общего имущества участников кондоминиума, регулирование и управление в сфере энергетики, наружного освещения, инженерных коммуникационных систем водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории города Кентау.
15. Полномочия:
1) права:
- государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" приобретает права юридического лица с момента его государственной регистрации Республики Казахстан;
- государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" пользуется всеми правами и льготами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан для организации данного типа;
- государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами. При недостаточности у государственного учреждения денег ответственность по его обязательствам несет Учредитель. По договорным обязательствам ответственность наступает в пределах утвержденной сметы на содержание государственного учреждения в соотвeтствии с законодательством;
- государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" финансируется за счет местного бюджета;
- определять перспективы строительства и реконструкции объектов городской и коммунальной собственности инженерных коммуникационных систем электро-теплоснабжения, наружного освещения, водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории города Кентау;
- разрабатывать программы, предложения об улучшении работы по обслуживанию энергетической сферы и инженерно-коммунальной инфраструктуры, поставке коммунальных услуг;
- запрашивать и получать от предприятий, организаций и учреждений сведения, справки, документы, необходимые для выполнения возложенных на Отдел функций;
- организовывать и проводить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке конкурсы по государственным закупкам товаров, работ, услуг;
- обращаться в соответствующие государственные органы для привлечения к ответственности должностных, юридических и физических лиц, нарушающих нормы, правила, законодательство Республики Казахстан в области инженерно-коммунальной инфраструктуры;
- составление и ведение учета административных правонарушений, за административные правонарушения предусмотренных в п.3 статьи 729 Кодекса "Об административных правонарушениях" Республики Казахстан;
- предъявлять претензии, иски, выступать в судах в качестве истца и ответчика;
- осуществлять руководство деятельностью подведомственных организаций Отдела;
- осуществлять иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
- приостанавливать выдачу договоров найма (аренды) на жилище из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, договоров приватизации на жилище из государственного жилищного фонда при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан;
- в установленном законодательством Республики Казахстан порядке ставить вопрос о привлечении к ответственности:
должностных лиц, виновных в нарушении жилищного законодательства Республики Казахстан и других нормативных правовых актов Республики Казахстан;
граждан, представивших недостоверные сведения, документы по вопросам постановки на учет граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставлении жилища, выдачи договоров найма (аренды), приватизации (выкупа) жилых помещений и другим;

2) міндеттері:
- қызметкерлерді жұмысқа қабылдау және жоғарылату кезінде гендерлік теңгерім нормаларын сақтау;
- Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасының нормаларын сақтау.
- тұрғын үй қорын басқару, газ және газбен жабдықтау, салаларындағы мемлекеттік бақылау;
- қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуын, оларды есепке қою және есептен шығару, өндірістік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау;
- энергия үнемдеу, инженерлік коммуникациялық сумен жабдықтау және су бұру жүйелері, нөсер кәрізі, газ шаруашылығы, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру және абаттандыру, санитарлық тазалық жұмыстары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
- энергия кешенін, сыртқы жарықтандыруды және сумен жабдықтау мен су бұрудың инженерлік коммуникациялық жүйелерін, нөсер кәрізін, газ шаруашылығын перспективалық дамытуды, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру мен абаттандыруды жоспарлау, санитарлық тазалық жұмыстарын ұйымдастыру;
- Кентау қаласының энергетика, сыртқы жарықтандыру, инженерлік коммуникациялық сумен жабдықтау және су бұру жүйелері, нөсер кәрізі, газ шаруашылығы объектілерін күтіп ұстау, көгалдандыру және абаттандыру, санитарлық тазалық объектілерін жөндеуді ұйымдастыру;
- қалалық инфрақұрылымның Энергетика, сыртқы жарықтандыру, сумен жабдықтау және су бұру, нөсер кәрізі, газ шаруашылығы, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру және абаттандыру, санитарлық тазалық жұмыстары саласындағы қызметін қамтамасыз ететін заңды тұлғалардың қызметін үйлестіру;
15. Функциялары:
- Кентау қаласының отын-энергетикалық кешені және инженерлік инфрақұрылымы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
- әкімдіктің отын-энергетика кешені және инженерлік инфрақұрылым саласындағы іс-қимыл бағдарламаларын әзірлеу, олардың іске асырылуын бақылау;
- электр, жылумен жабдықтаудың, сыртқы жарықтандырудың инженерлік коммуникациялық жүйелерін, сумен жабдықтау және су бұрудың инженерлік инфрақұрылымын, нөсерлік кәрізді, газ шаруашылығын, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру мен абаттандыру саласын перспективалық дамытуды жоспарлау;
- отын-энергетика кешені және инженерлік инфрақұрылым саласында өңірлік ғылыми-техникалық саясатты әзірлеу және іске асыру;
- Кентау қаласының әлеуметтік-экономикалық даму стратегиясын іске асыру бойынша инвестициялық бағдарламалар мен жобаларды, сондай-ақ жылдық жоспарларды әзірлеуге қатысу;
- Кентау қаласының аумағын көгалдандыру және абаттандыру, газ шаруашылығы, нөсер кәрізі, сумен жабдықтау және су бұрудың инженерлік инфрақұрылымы саласында энергетикалық кешенді дамытудың, ағымдағы және перспективалық жоспар-болжамдарын әзірлеуді ұйымдастыру;
- инновациялық технологияларды енгізу және энергия үнемдеу саласындағы жұмысты үйлестіру және ұйымдастыру;
- құзыреті шегінде Энергетика, сыртқы жарықтандыру, сумен жабдықтау және су бұрудың инженерлік коммуникациялық жүйелері, нөсер кәрізі, газ шаруашылығы, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру және абаттандыру саласындағы нормативтік құқықтық және құқықтық актілерді қабылдау;
- инженерлік коммуникациялық жүйелердің қалалық және коммуналдық меншік объектілерін жобалау, салу және пайдалануға беру мерзіміне бақылауды жүзеге асыру, жылумен жабдықтау, сыртқы жарықтандыру, сумен жабдықтау және су бұру, нөсер кәрізі, газ шаруашылығы, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру және абаттандыру;
- электр-инженерлік коммуникациялық жүйелердің қалалық және коммуналдық меншік объектілерін күтіп ұстау үшін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты жылжымайтын мүлік объектілерін бұзумен жер учаскелерін босату бойынша Тапсырыс берушінің функцияларын жүзеге асыру. Меншік иелеріне (жер пайдаланушыларға) ақшалай өтемақы төлей отырып, Кентау қаласының жылумен жабдықтау, сыртқы жарықтандыру, сумен жабдықтау және су бұру, нөсер кәрізі, газ шаруашылығы, аумағын көгалдандыру және абаттандыру);
- қалалық және коммуналдық меншік объектілерін күтіп ұстауды ұйымдастыру жылумен жабдықтау, сыртқы жарықтандыру, сумен жабдықтау және су бұру, нөсер кәрізі, газ шаруашылығы, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру және абаттандыру, санитарлық тазалық жұмыстары;
- отын-энергетика кешені мен инженерлік инфрақұрылым объектілерін қозғайтын жобалар бойынша жобалық құжаттаманы қарау және келісу;
- уәкілетті орган қайтарымды негізде бөлген қаражатты есепке алуды және қайтаруды қамтамасыз ету;
- Кентау қаласының инженерлік коммуникациялық жүйелерінің, электрмен, жылумен жабдықтау, сыртқы жарықтандыру, сумен жабдықтау және су бұру, нөсерлік кәріз, газ шаруашылығы, көгалдандыру және абаттандырудың, санитарлық тазалық жұмыстарының жай-күйіне күнделікті жедел бақылауды жүзеге асыру;
- Кентау қаласының электрмен, жылумен жабдықтау, сыртқы жарықтандыру, сумен жабдықтау және су бұру, нөсерлік кәріз, газ шаруашылығы жүйелерінің инженерлік инфрақұрылымы, Кентау қаласының аумағын көгалдандыру және абаттандыру, санитарлық тазалық жұмыстары саласындағы қызметті қамтамасыз ететін заңды тұлғалардың қызметін үйлестіру;
- есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен, жылумен, сумен жабдықтау және су бұру, газбен жабдықтау жөніндегі коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтыну нормаларын бекіту;
- өз құзыреті шегінде коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны бекіту;
- коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын бекіту;
- халық үшін тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифтерді бекіту арқылы іске асырады;
- энергия өндіруші ұйымдардың жылу маусымына дайындық және оны өткізу жөніндегі іс-шараларға бақылауды жүзеге асыру;
- барлық қуаттағы жылыту қазандықтарына және жылу желілеріне (магистральдық, орамішілік) күзгі-қысқы жағдайларда жұмысқа әзірлік паспорттарын беру;
- жылу желілері бойынша жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын дайындау мен жүзеге асыруды және олардың күзгі-қысқы кезеңде жұмыс істеуін бақылау;
-жылу желілерін (магистральдық, орамішілік) жоспарлы жөндеуді келісу);

2) обязанности:
- соблюдение норм гендерного баланса при принятии на работу и продвижении сотрудников;
- соблюдение норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан.
- государственный контроль в сферах управления жилищным фондом, газа и газоснабжения;
- государственный надзор в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств.
- реализация государственной политики в области энергосбережения, инженерных коммуникационных систем водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории, санитарно-очистительные работы города Кентау;
- планирование перспективного развития энергокомплекса, наружного освещения и инженерных коммуникационных систем водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории, санитарно-очистительные работы;
- организация содержания объектов энергетики, наружного освещения, инженерных коммуникационных систем водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства, территории, санитарно-очистительные работы города Кентау;
- координация деятельности юридических лиц, обеспечивающих деятельность городской инфраструктуры в сфере энергетики, наружного освещения, водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории, санитарно-очистительные работы города Кентау.
16. Функции:
- реализация государственной политики в области топливно-энергетического комплекса и инженерной инфраструктуры города Кентау;
- разработка программ действий акимата в области топливно-энергетического комплекса и инженерной инфраструктуры, контроль за их реализацией;
- планирование перспективного развития инженерных коммуникационных систем электро - теплоснабжения, наружного освещения, инженерной инфраструктуры водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории города Кентау;
- разработка и реализация региональной научно-технической политики в области топливно-энергетического комплекса и инженерной инфраструктуры;
- участие в разработке инвестиционных программ и проектов, а также годовых планов по реализации стратегии социально-экономического развития города Кентау;
- организация разработки текущих и перспективных планов-прогнозов развития энергетического комплекса в области инженерной инфраструктуры водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории;
- координация и организация работы в сфере внедрения инновационных технологий и энергосбережения;
- принятие в пределах компетенции нормативных правовых и правовых актов в сфере энергетики, наружного освещения, инженерных коммуникационных систем водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории города Кентау;
- осуществление контроля за сроком проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию объектов городской и коммунальной собственности инженерных коммуникационных систем электро-теплоснабжения, наружного освещения, водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории города Кентау;
- осуществление функций заказчика по освобождению земельных участков со сносом объектов недвижимости в связи с их изъятием для государственных нужд для содержания городской и коммунальной собственности инженерных коммуникационных систем электро-теплоснабжения, наружного освещения, водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории города Кентау с выплатой денежной компенсации собственникам (землепользователям);
- организация содержания городской и коммунальной собственности инженерных коммуникационных систем электро-теплоснабжения, наружного освещения, водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории, санитарно-очистительные работы города Кентау;
- рассмотрение и согласование проектной документации по проектам, затрагивающим объекты топливно-энергетического комплекса и инженерной инфраструктуры;
- обеспечение учета и возврата средств, выделенных уполномоченным органом на возвратной основе;
- осуществление ежедневного оперативного контроля за состоянием инженерных коммуникационных систем электро-теплоснабжения, наружного освещения, водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории, санитарно-очистительные работы города Кентау;
- координация деятельности юридических лиц города Кентау, обеспечивающих деятельность в области инженерной инфраструктуры систем электро - теплоснабжения, теплоснабжения, наружного освещения, водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, газового хозяйства, озеленения и благоустройства территории, санитарно-очистительные работы города Кентау;
- утверждение нормы потребления коммунальных услуг по электро-теплоснабжения, водоснабжению и водоотведению, газоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета;
- утверждения в пределах своей компетенции программы по управлению коммунальными отходами;
- утверждения норм образования и накопления коммунальных отходов;
- утверждения тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов;
- осуществление контроля за мероприятиями по подготовке и проведению отопительного сезона энергопроизводящими организациями;
- выдача паспортов готовности отопительным котельным всех мощностей и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных) к работе осенне-зимних условиях;
- контроль за подготовкой и осуществлением ремонтно-восстановительных работ по тепловым сетям и их функционированием в осенне-зимний период;
- согласование планового ремонта тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных);

- 110 кВ және одан төмен, 220 кВ және одан жоғары объектілер үшін қайталама (шунтталатын) электр беру желілері мен қосалқы станцияларды күтіп ұстау;
- Бөлімнің құзыретіне жататын мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, қызметтік хат-хабарларды қарау және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру;
- Бөлімнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шетелдік және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты ұйымдастыру;
- әкімдік қаулыларының негізінде коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын орындау.
- Кентау қаласы әкімдігінің тұрғын үй комиссиясының шешімі негізінде коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қою (алу, қалпына келтіру, сақтау) туралы шешім қабылдау;
- коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру мәселелері бойынша Кентау қаласы әкімдігінің қарауына және бекітуіне енгізілетін материалдарды дайындау;
- коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке алуды жүзеге асыру;
- коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған азаматтардың тізімдеріне түгендеу жүргізу;
- коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру кезінде кезектілік пен заңдылықтың сақталуын бақылау;
- қорытынды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен беру:
коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шарттары;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді жекешелендіру шарттары;
- мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге жалдау (жалға алу) шарттарының, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді жекешелендірудің, бөлімнің ведомстволық архивіндегі басқа да шарттардың телнұсқаларын беру, сондай-ақ құқық белгілейтін құжаттарға түзетулер, талдамалар енгізу;
- кондоминиум объектісін басқару органдарының тұрғын үй қорын сақтау және тиісінше пайдалану жөніндегі қызметін бақылау бойынша тұрғын үй инспекциясының жұмысын ұйымдастырады;
- пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің кондоминиум объектісін басқару нысанын сайлау рәсімін сақтауы, ағымдағы және жинақ шоттарын ашуы;
- пәтер иелерінің ортақ мүлкін, объектідегі тұрғын емес үй-жайды және көппәтерлі тұрғын үйге іргелес аумақтарды пайдалану, күтіп-ұстау, пайдалану және жөндеу тәртібінің сақталуына;
- көп пәтерлі тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда) үйге ортақ жылуды, энергияны, газды және су ресурстарын есептейтін аспаптардың болуы;
- кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің және оның инженерлік жабдықтарының техникалық жай-күйіне, Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы қолданыстағы нормативтік-техникалық және жобалау құжаттарына сәйкес оны күтіп-ұстау және жөндеу жөніндегі жұмыстарды уақтылы орындауына бақылау жасайды;
- көп пәтерлі тұрғын үйді маусымдық пайдалануға дайындау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
- орындауға қабылданған шешімдерді және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқамаларды;
- жергілікті бюджет қаражаты есебінен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жобалау ұйымын айқындауға және жобалау-сметалық құжаттаманы дайындауға конкурс өткізу;
- кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстың сапасымен;
- елді мекен шекаралары шегінде тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушыларды газбен жабдықтау жүйелерінің тұрмыстық баллондары мен объектілерін қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
- ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.

- содержания дублирующих (шунтирующих) линий электропередач и подстанций для объектов 110 кВ и ниже, 220 кВ и выше;
- рассмотрение обращений физических и юридических лиц, служебной корреспонденции и организация приема граждан по вопросам, относящимся к компетенции Отдела;
- организация взаимодействия и сотрудничества с иностранными и международными организациями по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
- на основании постановлений акимата выполнение функций органа государственного управления в отношении коммунальных государственных предприятий.
- принятие решения о постановке (снятии, восстановлении, сохранении) на учет граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на основании решения Жилищной комиссии акимата города Кентау;
- подготовка материалов, вносимых на рассмотрение и утверждение акимата города Кентау, по вопросам предоставления жилища из коммунального жилищного фонда;
- осуществление учета граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
- проведение инвентаризации списков граждан, состоящих на учете нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
- контроль за соблюдением очередности и законности при предоставлении жилья из коммунального жилищного фонда;
- заключение и выдача в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
договоров найма (поднайма) жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
договоров приватизации жилища из государственного жилищного фонда;
- выдача дубликатов договоров найма (аренды) на жилище из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, приватизации жилища из государственного жилищного фонда, других договоров, находящихся в ведомственном архиве Отдела, а также внесение исправлений, расшифровок в правоустанавливающие документы;
- организуют работу жилищной инспекции по контролю деятельности органов управления объектом кондоминиума по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
- соблюдением процедуры избрания формы управления объектом кондоминиума собственниками квартир, нежилых помещений, открытием текущего и сберегательного счетов;
- соблюдением порядка использования, содержания, эксплуатации и ремонта общего имущества собственников квартир, нежилого помещения в объекте и территорий прилегающей к многоквартирному жилому дому;
- наличием в многоквартирных жилых домах (жилых зданиях) общедомовых приборов учета тепло, энерго, газ и водоресурсов;
- техническим состоянием общего имущества объекта кондоминиума и его инженерного оборудования, своевременным выполнением работ по его содержанию и ремонту в соответствии с действующими нормативно-техническими и проектными документами в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства;
- осуществлением мероприятий по подготовке многоквартирного жилого дома к сезонной эксплуатации;
- выполнением принятых решений и предписаний по устранению выявленных нарушений;
- проведением конкурса на определение проектной организации и изготовление проектно-сметной документации на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума за счет средств местного бюджета;
- качеством работ, выполненных по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
- соблюдением требований безопасной эксплуатации бытовых баллонов и объектов систем газоснабжения бытовых и коммунально-бытовых потребителей в пределах границ населенного пункта;
- обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.

3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі – бөлім басшысы) жүзеге асырады, ол "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының өкiлеттіктерi:
- мемлекеттік мекеме атынан іс- қимылын жүргізеді;
- барлық органдарда, жеке және заңды тұлғалар қатынасында оның мүддесін көздеп, ұсынады;
- барлық кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер алдында келісімшарт міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
- құрылтайшы шешімін жүзеге асырады;
- мемлекеттік мекеме атынан іс-жүргізу құқығына сенімхат беру, сонымен қатар қайта сену құқығына сенімхат беру;
- еңбек ақы төлеу жүйесін, қызметтік жалақыларды және деректік қосымша төлемдер мөлшерін белгілейді, сыйақы мәселелерін шешеді, марапаттау мен тәртіптік жауапкершілікке тарту шараларын қабылдайды;
- әртүрлі мәмілелерді және басқа да заңдылық актілерді жасау, келісімшарттарға, соның ішінде еңбектік, жұмысқа жалдану контрактілері бойынша мәмілеге тұру;
- мемлекеттік мекеменің мүлкіне оның қаржысына билік етеді, мемлекеттік мекеме қызметіне тікелей басшылығын жүргізеді және оның нәтижесінде дербес жауапкершілігін алып жүреді;
- құрылтайшының ерекше құзырына жатқызылмаған басқа да мәселелерді шешеді;
- мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз іс- қимыл жүргізеді, азаматтар мен заңды тұлғалар қатысында оның мүддесін ұсынады, оған берілген құқық шегінде мемлекеттік мекеменің мүлігіне билігін жүргізеді, есеп- шоттары мен басқа шоттарды ашады, келісімшарттарға соның ішінде еңбек шарттарына тұрады, сенімхаттар береді, бұйрықтар шығарады.
"Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. "Кентау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын бөлім басшысы басқарады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
17. Руководство государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" осуществляется первым руководителем (далее руководитель - отдела), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" задач и осуществление им своих полномочий.
18. Руководитель государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Руководитель государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия руководителя государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау":
- действует от имени государственного учреждения, предоставляет его интересы во всех органах, в отношении с физическими и юридическими лицами;
- обеспечивает выполнение договорных обязательств перед всеми предприятиями, организациями и учреждениями;
- реализация решений Учредителя;
- выдача доверенности на право предоставлять государственное учреждение, в том числе доверенности с правом передоверия;
- решение вопросов премирования, принятие мер поощрение и наложение дисциплинарных взысканий;
- совершение всякого рода сделок и иных юридических актов, заключение договоров, в том числе и трудовых, контрактов о найме на работу.
- распоряжается имуществом государственного учреждения, включая финансовые средства, осуществляет непосредственное руководство деятельностью государственного учреждения и несет персональную ответственность за ее результаты;
-решение иных вопросов, не отнесенных к исключительной компетенции Учредителя.
- без доверенности действует от имени государственного учреждения, представляет его интересы в отношениях с гражданами и юридическими лицами, в пределах предоставленных ему прав, распоряжается имуществом государственного учреждения, открывает расчетные и другие счета, заключает договоры, в том числе трудовые, выдает доверенности, издает приказы.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

21. "Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің алқалы органдары жоқ.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
"Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
23. "Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Кентау қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелері жоқ.
Кентау қаласы әкімдігінің
2024 жылғы __ қазандағы
№__ қаулысына қосымша - 13
Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі) Кентау қаласы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында саясатты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

21. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" возглавляется руководителем назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
22. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" не имеет коллегиальных органов.
Глава 4. Имущество государственного органа
23. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
24. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" относится к коммунальной собственности.
25. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Кентау" не имеет государственных учреждений, находящихся в ведении ведомств.
Приложение 13 к постановлению
акимата города Кентау
от __ октября 2021 года №___
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" акимата города Кентау 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" акимата города Кентау (далее - государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим политику в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата города Кентау.

2. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің келесідей ведомстволары бар:
1) "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Кентау спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Тілдерді оқыту және дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Ш.Қалдаяқов атындағы мәдениет сарайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
4) "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Кентау қалалық орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.

2. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" имеет следующие ведомства:
1) Коммунальное государственное учреждение "Спортивный клуб Кентау" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау";
2) Коммунальное государственное учреждение "Центр по обучению и развитию языков" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау";
3) Коммунальное государственное учреждение "Кентауская городская централизованная система библиотек" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау";
4) Государственное коммунальное казенное предприятие "Дворец культуры имени Ш.Калдаякова" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау";
3. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

9. Заңды тұлғаның орналасқан жері. Түркістан облысы, Кентау қаласы, А.Яссауи даңғылы №85, индекс 160400.
10. Осы ереже "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін каржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы сапалы және қолжетімді қызметтер ұсынуға бағытталған мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Мемлекеттік тіл мен басқа да тілдердің динамикасын дамуына бағытталған мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыру;
3) Мемлекеттік тіл мен басқа да этникалық топтардың тілдерін дамыту, ономастикалық жұмысты жетілдіру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне міндеттелген функцияларды атқару үшін мемлекеттік органдардан, басқа да ұйымдардан тиісті мәліметтерді сұратады және алады;
- белгілі құзыреті шегінде жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарға тапсырмалар береді;
- өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
- Өз құзырына жататын мәселелер бойынша қала әкімінің шешімінің, өкімінің, қала әкімдігінің қаулысының, сонымен қатар мәслихаттың шешімдерінің жобаларын дайындайды;
2) міндеттері:
- осы ережемен және заңдылықтармен, облыстық және қалалық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіктерді жүзеге асырады;
- мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласына қатысты Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің, облыс, қала Әкімінің нормативтік-құқықтық актілерінің орындалуы туралы мекеме, ұйым, кәсіпорындардан мәліметтер мен тиісті құжаттар алуға;
- өз құзырына жататын мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындайды;
- осы Ережемен және заңнамалармен, облыстық және қалалық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіктерді жүзеге асырады;
- мемлекеттік саясатты жүзеге асырудағы дене шынықтыру және спорт саласын дамытудағы негізгі бағыттарды анықтайды, дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі перспективалық ағымдағы, мақсаттық бағдарламаларды өңдейді және жүзеге асырады;
- қала әкімдігінің қаулыларын дайындауға, өз саласының аймақтық бағдарламаларын және әлеуметтік - экономикалық дамыту жоспарларын калыптастыруға қатысады;
- дене шынықтыру және спорт ұйымдарына кеңестік, заңды көмек көрсетеді;
- кадр саясаты мәселелері бойынша қарамағындағы ұйымдар мен мекемелерге кеңестік көмек көрсетеді;
- дене шынықтыру мен спорт жұмыстары бойынша тәжірибе алмасу мақсатында симпозиумдар, конференциялар, семинарлар және басқа да оқу нысандарын ұйымдастырады;
- түрлі ведомстволар және қоғамдық ұйымдар ұйымдастыратын дене шынықтыру және спорттық шараларын үйлестіреді, бірыңғай іс-шаралар және жарыстар тізбесін бекітеді, оның өткізуіне басшылық етеді;
- дене шынықтыру және спорт ұйымдарымен методикалық басшылықты жүзеге асырады;
- мүдделі ұйымдар мен ведомстволардың келісімі бойынша шығын мөлшерін бекітеді, дене шынықтыру және спорт шараларына қатысушыларды материалдық қамтамасыз етеді;
- қаланың құрама командаларын сапалы түрде дайындауды жүзеге асырады, қала спортшыларын облыстық, республикалық және халықаралық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
- мүдделі ведомстволар және қоғамдық ұйымдармен бірлесе отырып, спорт резервін дайындау жөнінде жұмыс жүргізеді, ведомстволық тәуелділікке және салалық орталықтарына қарамай, спорт клубтары мен мектептер жүйелерін дамытуды үйлестіреді;
- дене шынықтыру және спорт ұйымдары қызметкерлеріне, қала шаралары жүлдегері мен жеңімпазына бағалы сыйлықтар беру, оларды грамоталармен, дипломдармен, медальдармен марапаттау мәселелерін белгіленген тәртіпте шешеді;
- заңда белгіленген мерзімді есеп-қисаптық есеп жасап, оны белгіленген мекен жайларға тапсырады;
- келісім мен тәртіп бойынша статистика органдарынан және тиісті басқармалар мен ведомстволардан бөлімге жүктелген қызметтерді жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер алады;
- жүктелген міндеттерін толық орындау үшін бөлім аппаратын өндірістік шаруашылық және әлеуметтік тұрмыстық тұрғыдан қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
- Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңды тұлғалардың барлық құқықтарын пайдаланады.
- мәдениет, тіл саясаты саласындағы ұйым, мекеме жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді, дене шынықтыру мен спорттық материалдық-техникалық базасын кұру және нығайту, олардың инфрақұрылымын дамыту;
- мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласы бойынша ауданның даму жоспарын жасап, тәжірибе жұмыстарын жүргізеді, жүргізілген жұмыстарының нәтижесі бойынша талдау жасайды.
- мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласын реттейтін заңдардың орындалуын және осы бағыттағы мемлекеттік бағдарламаның жүзеге асырылуын бақылайды.
- мәдени мекемелердің жұмысын үйлестіріп, бақылайды, аудан халқының бос уақытын тиімді өткізуге арналған мәдени-көпшілік, спорттық іс-шаралар жұмыстарын ұйымдастырып, басшылық жасайды.
- тіл туралы заңының орындалуын, мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыруды қадағалайды және ұлттар арасындағы тұрақтылық пен келісімді барынша нығайтуды жүзеге асырады.
- мәдени мекемелердің жұмыстарына бағыт бағдар береді, ұйымдастырады, басшылық жасайды және қоғамдық бірлестіктер жұмыстарына қолдау көрсетеді;
- тұрғындардың демалысын тиімді пайдалануға бағытталған мәдени-көпшілік жұмыстарын ұйымдастырады;
- Кентау қаласы аумағында мәдениет және тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
- Қазақстан Республикасының заңдылықтарымен жүктелген басқа да міндеттерді орындайды;
- Халықаралық, аймақаралық спорт ұйымдарында, ауданның мүдделерін білдіру;
- дене шынықтыру және спорт салаларының мүдделерін республика, облыс және аудан алдында көрсету;
- саланың ақпараттық-жарнамалық және баспа жұмыстарын ұйымдастыру, дене шынықтыру және спорт қозғалысын насихаттау;
- дене шынықтыру және спорт салаларындағы кадрлар потенциалын талдау, оның мамандарға мұқтаждығын алдын-ала болжау, кадрларды дайындау, мамандығын жетілдіру және орынды пайдалану;
- мүдделі ведомстволармен бірлесіп дене шынықтыру мен спорт саласында ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу;
- мемлекеттік дене шынықтыру мен спортты дамыту саясатын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі аудан ведомстволар мен қоғамдық ұйымдардың және кәсіпорындардың қызметін үйлестіру, сонымен қатар саланың өзекті проблемаларын практикалық шешу жөніндегі поселке және ауыл әкімшіліктерімен өзара іс-қимыл жасау.

9. Местонахождение юридического лица: Туркестанская область, город Кентау, проспект А.Яссауи №85, индекс 160400.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела
Если, государственному учреждению "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики направленные для качественного и доступного обслуживания в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
2) реализовать государственную политику направленную для развития государственного и других языков;
3) провести ономастическую работу для развития государственного языка и языков других этнических групп.
14.Полномочия:
1) права:
- осуществление деятельности в сфере культуры, языковой политики, создание и укрепление материально-технической базы физической культуры и спорта, развитие их инфраструктуры физической культуры и спорта.
- планирование развития района в сфере культуры, языковой политики, физической культуры и спорта проведение опыт работ, анализ результатов проведенных мероприятий.
- следит за выполнением закона в сфере культуры, языковой политики, физической культуры и спорта а также контролирует выполнения государственной программы в этом направлении.
- организует и контролирует работу культурных, спортивных организаций, организует и руководит культурным досугом жителей народа.
- контролирует выполнение закона о языках, государственную языковую политику, а так же укрепляет межнациональное согласие и стабильность;
- организует и руководит над деятельностью культурных учреждений а также поддерживает общественные объединения;
- организует культурно-общественные мероприятия для отдыха жителей
- проведение государственной политики в сфере культуры и развития языков, физической культуры и спорта на территории города Кентау;
- исполнение иных задач, возложенные на него законодательством Республики Казахстан;
- представление интересов города в международных межрегиональных спортивных организациях;
- представление интересов отраслей физической культуры и спорта в республике, области и в городе;
- организация информационно-рекламного издательского дела отрасли, пропаганда физической культуры и спортивного движения;
- анализ кадрового потенциала физкультурных и спортивных структур города, организация и регулирование подготовки специалистов для физкультурных и спортивных организаций, повышение их квалификации, а также их рациональное использование;
- организация и проведение совместно с заинтересованными ведомствами научных исследований в отрасли физической культуры и спорта;
- координация деятельности городских ведомств, общественных организаций и предприятий по вопросам реализации государственной политики развития физической культуры и спорта, а также взаимодействие с аппаратами акимам сельских и поселковых округов города по вопросам касающимся практического решения актуальных вопросов отрасли.
2) обязанности:
- запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на государственное учреждение;
- давать поручения исполнительным органам, финансируемым из местного бюджета в пределах своих компетенций;
- в пределах своей компетенции издавать приказы;
- участвовать в подготовке проектов решений, распоряжений акима, постановлений акимата города, а так же маслихата по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
- осуществлять иные полномочия, установленные настоящим положением, законодательством и местными исполнительными органами города и области;
- требовать документы и информации о выполнении нормативных правовых актов Правительства и Президента Республики Казахстан, акима области и района в сфере культуры и языковой политики.
- участвовать в подготовке проектов нормативно-правовых актов по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
- осуществлять иные полномочия, установленные настоящим положением, законодательством и местными исполнительными органами города и области;
- определяет основные направления реализации государственной политики, развития отрасли физической культуры и спорта, разрабатывает и осуществляет перспективные, текущие, целевые программы по развитию физической культуры и спорта;
- участвует в разработке постановлений районного акимата, формирования региональной программы и планов социально-экономического развития отрасли;
- оказывает консультативную, юридическую помощь организациям физической культуры и спорта;
- оказывает консультативную помощь подведомственным организациям и учреждениям в вопросах кадровой политики;
- организует симпозиумы, конференции, семинары, другие формы обучения и обмена опытом по развитию физической культуры и спорта;
- координирует планы мероприятий физической культуры и спорта, организуемых различными ведомствами, общественными организациями, утверждает единые планы мероприятий и соревнований, осуществляет контроль за их проведением;
- осуществляет организационное и методическое руководство организациями физической культуры и спорта;
- утверждает нормы расходов и материального обеспечения участников мероприятий физической культуры и спорта по согласованию с заинтересованными организациями и ведомствами;
- осуществляет подготовку сборных команд города и обеспечивает участие спортсменов в чемпионатах области, Республики и других международных соревнованиях;
- совместно с заинтересованными ведомствами и общественными организациями проводит работу по подготовке спортивного резерва, координирует развитие сети спортивных клубов и школ, независимо от их ведомственной подчиненности;
- в установленном порядке решает вопросы награждения: медалями, знаками, дипломами, призами, грамотами, ценными подарками победителей и призеров соревновании;
- составляет и представляет бухгалтерскую отчетность в соответствии с законодательством;
- получает в согласованном порядке необходимые данные от органов статистики и соответствующих управлений и ведомств для осуществления возложенных на отдел функций;
- организует производственно-хозяйственное и социально-бытовое обеспечение аппарата отдела для полноценного выполнения его обязанностей;
- отдел пользуется всеми правами юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

15. Функциялары:
- заңда белгіленген тәртіппен бекітілген қала аумағының мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласын ауылдық, поселкелік елді мекендердің іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіру;
- мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында енгізілген өзгерістер туралы халыққа хабарлап отыру;
- мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бойынша шешімдер қабылдау;
- мемлекеттік мекемелердің жұмыстарына мемлекеттік тілді және дене шынықтыруды дамыту бойынша бағыт бағдар береді;
- қала аумағындағы мәдениет, ескерткіштерін және тілдердің тарихын зерттейді ;
- ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
- Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 729-бабы 1-тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру мен іс-қағаздарын жүргізу;
- жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ведомстволардың функциялары:
- ақпараттық, мәдени, білім беру, дене шынықтыру және спорт функцияларын жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі – бөлім басшысы) жүзеге асырады, ол "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бөлімнің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Бөлім басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Бөлім басшысының өкілеттігі:
1) бөлім басшысы бөлім қызметіне жалпы басшылық жүргізеді және бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларының жүзеге асырылуына дербес жауапты болады;
2) бөлім басшысы дара басшылық қағидаты бойынша әрекет етеді және мемлекеттік мекеме қызметінің барлық мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және мемлекеттік мекеменің Ережесінде айқындалатын өз құзіретінде сәйкес дербес шешеді.
3) бөлімнің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
4) мемлекеттік органдарда, басқа да ұйымдарда Бөлімнің мүддесін білдіреді;

15. Функции:
- координация деятельности культуры, развития языков, физической культуры и спорта на территории города в установленном законодательством порядке по реализации в сельских, поселковых населенных пунктах;
- информирование населения о внесенных изменениях в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
- принятие решений культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
- дает направление работе государственных учреждений по развитию государственного языка, физической культуры и спорта;
- исследует истории культуры, памятников и языков на территории района;
- обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
- осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
2) функции ведомств:
- организация и выполнение информационных культурных, образовательных функции
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16 . Руководство государственным учреждением "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" осуществляется первым руководителем (далее – руководитель отдела), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель отдела назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель отдела не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя отдела:
1) руководитель отдела осуществляет общее руководство деятельностью отдела и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел задач и осуществление им своих функций;
2) руководитель отдела действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности государственного учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и ностоящим Положением.
3) без доверенности действует от имени отдела;
4) представляет интересы государственного учреждения в государственных органах и иных организациях;

5) шарттар жасасады:
6) сенімхаттар береді;
7) бөлімнің іс сапарларға, тағлымдамаға, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқытуға және қызметкерлердің біліктілігін жоғарлатудың басқа да түрлеріне байланысты тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
8) банк шоттарын ашады:
9) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
10) бөлімнің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
11) бөлімнің қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көтермелеу шараларын қолданады және оларды жазалайды;
12) бөлімнің қызметкерлерінің міндеттер мен өкілеттік аясын айқындайды;
13) оған Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы Ережемен және жергілікті атқару органымен жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады
Бөлімнің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы өз мамандарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
21. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын бөлім басшысы басқарады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
23. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

5) заключает договоры;
6) выдает доверенности;
7) утверждает порядок и планы отдела по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах иным видам повышения квалификации сотрудников;
8) открывает банковские счета;
9) издает приказы и дает указания, обьязательные для всех работников;
10) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников отдела;
11) принимает меры поощрения и налагает дициплинарные взыскание на сотрудников отдела в порядке установленном законадательством Республики Казахстан;
12) определяет обязанности и круг полномочий сотрудников отдела;
13) осуществляет иные функции, возлозженные на него законадательством Республики Казахстан, настоящим Положением и местным исполнительным органом.
Исполнение полномочий руководителя отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" определяет полномочия своих специалистам в соответствии с действующим законодательством.
21. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" возглавляется руководителем отдела назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
26. "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволарының тізбесі:
1) "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Кентау спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Ш.Қалдаяқов атындағы мәдениет сарайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
3) "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Тілдерді оқыту және дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) "Кентау қалалық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Кентау қалалық орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Кентау қаласы әкімдігінің
2024 жылғы " " тамыздағы
№ қаулысына 14-қосымша
Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Кентау қалалық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі) құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мемлекеттік органға қарасты ведомостволары жоқ.
3. Мемлекеттік орган өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік орган ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Мемлекеттік орган азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
26. Перечень ведомств государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау":
1) Коммунальное государственное учреждение "Спортивный клуб Кентау" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау";
2) Государственное коммунальное казенное предприятие "Дворец культуры имени Ш.Калдаякова" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау";
3) Коммунальное государственное учреждение "Центр по обучению и развитию языков" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау";
4) Коммунальное государственное учреждение "Кентауская городская централизованная система библиотек" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Кентау";
Приложени -14 к постановлению
акимата города Кентау за
№ от " " августь 2024 года
ПОЛОЖЕНИЕ Государственного учреждения "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства города Кентау" акимата города Кентау Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства города Кентау" акимата города Кентау (далее – Государственное орган) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере строительства, архитектуры и градостроительства в городе Кентау.
2. Государственное орган не имеет ведомтсв.
3. Государственное орган осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное орган является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное орган выступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное орган имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

7. Мемлекеттік орган өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Мемлекеттік орган басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мемлекеттік орган құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері - Түркістан облысы, Кентау қаласы, Бәйтереков көшесі, №7.
10. Осы Ереже Мемлекеттік органның құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мемлекеттік орган қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. Мемлекеттік орган кәсіпкерлік субъектілерімен Мемлекеттік орган мемлекеттік мекеменің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Мемлекеттік орган заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13.Мақсаттары:
- Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мақсаты Қазақстан Республикасының құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласында біріңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асыру болып табылады.
-Қазақстан Республикасы Президентінің Стратегиялық даму жоспарына сәйкес, Қалалардың даму стратегияларында транспаренттілік, қала құрылысы және сәулет қызметі бойынша жоспарланған шараларды бизнес-қоғамдастық пен халықтың қолдауы, қала құрылысын жоспарлаудың қаланың даму стратегиясына сай жүзеге асыру болып табылады.
14.Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
-Мемлекеттік орган өзінің қызметін орындау үшін қажетті ақпараттарды мемлекеттік органдардан және лауазым иелерінен, басқа ұйымдармен азаматтардан белгіленген тәртіппен сұратып алады, Мемлекеттік органның құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге қатысуға, тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
-Мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіркеуден өткізген сәтінен бастап заңды тұлға құқығына ие болады;
-Мемлекеттік орган осы ұйымның түріне сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарымен көрсетілген барлық құқықтар мен жеңілдіктерді пайдаланады;
-Мемлекеттік орган өзінің міндеттемелері бойынша өз иелігіндегі ақшалармен жауап береді. Мемлекеттік мекеменің ақшалары жетпеген жағдайда, оның міндеттемелері бойынша жауапкершілік құрылтайшыға міндеттеледі. Келісімшарт міндеттемелері бойынша жауапкершілік заңға сәйкес мемлекеттік мекеменің күтілуіне бекітілген смета шегінде жүктеледі;
- Мемлекеттік орган бюджет есебінен қаржыландырылады.

7. Государственное орган по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного органа и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного органа утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Туркестанская область, город Кентау, улица Байтерекова, №7
10. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства города Кентау".
11. Финансирование деятельности государственного органа осуществляется из республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному органу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного органа.
Если Государственный орган законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
-Задачи Государственного учреждения "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства города Кентау" акимата города Кентау является осуществление государственной политики в сфере строительтсва, архитектуры и градостроительства в соотвествии с действующими законодательствами Республики Казахстан;
-в соответствии со Стратегическим планом развития Президента Республики Казахстан: транспарентность в стратегиях развития городов, поддержка бизнес-сообщества и населения запланированных мер по градостроительной и архитектурной деятельности, осуществление градостроительного планирования в соответствии со стратегией развития города.
14. Полномочия:
1) права
- государственное учреждение "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства города Кентау" акимата города Кентау запрашивает в установленном порядке от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своей деятельности, участвует в разработке вопросов, относящихся к компетенции государственного органа, создает временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;
- Государственный орган приобретает права юридического лица с момента его государственной регистрации органами юстиции Республики Казахстан;
- Государственный орган пользуется всеми правами и льготами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан для организации данного типа;
- Государственный орган отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами. При недостаточности у Государственного учреждения денег ответственность по его обязательствам несет Учредитель. По договорным обязательствам ответственность наступает в пределах утвержденной сметы на содержание государственного учреждения в соотвeтствии с законодательством;
- Государственный орган финансируется за счет бюджета.

2) Міндеттері:
-қолданыстағы Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес Кентау қаласы бойынша құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласында тиісті жұмыстарды атқару;
-мемлекеттік мекеменің қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасу жүргізу;
-қалалық әкімдіктің және маслихаттың мәжілістеріне, аудандық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алқаларына қатысу;
-тиісті органдарға қаланың құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласының даму бағыттары бойынша ұсыныстар енгізу;
-өз құзыреті шегінде ақпараттық-талдау материалдарын дайындауға және оларды облыстық мемлекеттік органдарға және аудан әкімдігіне ұсыну;
-өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан, мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалардан және басқа ұйымдардан қажетті ақпараттармен құжаттарды сұратуға және алуға, мемлекеттік мекеменің құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге, қатысуға тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
-мемлекеттік мекеменің құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді;
-өзіне жүктелген құқықтар мен міндеттерді уақтылы және сапалы жүзеге асыру үшін мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы нормаларына сәйкес жауапты болады;
-жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру, зерттеу және талдау, олардың қызметін жақсарту жөнінде қала әкіміне ұсыныс енгізу.
15. Функциялары:
-қаланың елді мекендеріндегі құрылыс салу қалалық жобада және жоспарында көрсетілгендей атқарылуына бақылау жасау;
-құрылыстарды, үйлерді, ғимараттарды, инженерлік және көлік коммуникациялары, автокөлік жолдары, сумен жабдықтау және су бұру, кәріз және газ жүйелерін салу (кеңейту, техникамен қайта жарықтандыру жаңғырту, реконструкциялау, қалпына келтіру және күрделі жөндеу) туралы, сондай-ақ аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру мен көгалдандыру, құрылысты (обьектіні) консервациялау, жергілікті маңызы бар обьектілерді кейіннен кәдеге жарату жөнінде жұмыстар кешенін жүргізу туралы шешімдер қабылдауына қатысу;
-сәулет, қала құрылысы, құрылыс істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметіне оларға Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген функцияларды тиісінше орындау бөлігінде қадағалауды жүзеге асыру;
-құрылыс жобаларын іске асыруда бекітілген қала құрылысының құжаттарына сәйкес болуына, қала құрылысы тәртіптерінің сақталуына, қалалық салу ережелеріне сай ықпал ету.
-қаланың заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген бас жоспарын, заңнамада белгіленген тәртіппен қалаға ықпал ететін аймаққа жатқызылған іргелес жатқан аумақтарда қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасын (аудандық жоспарлау жобасын) іске асыру жөніндегі қызметті үйлестіру;
-қаланың бас жоспарының жобасын, қала шегі мен қала маңы аймағының шекараларын, сондай-ақ ведомствалық бағынысты әкімшілік аудандардың және мемлекеттік орган бюджет есебінен қаржыландырылады.
-қарасты елді мекендердің шекараларын белгілеу және өзгерту жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру және қала мәслихатының мақұлдауына ұсыну;
-қаланы әлеуметтік-экономикалық дамыту бағдарламалары құрамындағы қала құрылысы құжаттамасын, сондай-ақ қала аумағында құрылыс салудың, оны абаттандыру мен инженерлік жағынан қамтамасыз етудің ережелерін тиісті қалалық мәслихаттың бекітуіне ұсыну;
-құрылыс салу не өзге де қала құрылысы өзгерiстерi туралы халыққа хабарлап отыру;
-салынып жатқан (салынуы белгіленген) объектілер мен кешендердің мониторингін Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген тәртіппен жүргізу.
-қала және қала маңы аймағының қала құрылысы жобаларын, егжей-тегжейлі жоспарлау және құрылыс салу жобаларын бекіту және іске асыру;
-ведомстволық бағынысты аумақта құрылыс салуға немесе өзге де қала құрылысын игеруге арналған жер учаскелерін таңдау;
-пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдау және тіркеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
-тұрғын үй қорын, коммуникацияларды, тарих және мәдениет ескерткіштерін, мемлекеттік-табиғи-қорық қоры объектілерін сақтауды және олардың нормативтік мазмұнына (пайдаланылуына, пайдаланылуына) бақылау жүргізуді ұйымдастыру;
-қала құрылысы, сәулет-құрылыс және өзге де жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы белгіленген тәртіппен әзірлеу, келісу, сараптамадан өткізу және бекіту.
-ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
-жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

2) обязанности:
- Выполнение соответствующих работ в сфере строительства, архитектуры и градостроительства по городу Кентау в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
- вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению государственного учреждения;
- участвовать в заседании маслихата и совещаниях, коллегиях районных управлений и иных местных исполнительных органов;
- вносить в соответствующие органы предложения по основным направлениям развития сферы строительства, архитектуры и градостроительства района;
- в пределах своей компетенции подготавливать и предоставлять в областные государственные органы и акимат города информационно-аналитические материалы;
- в пределах своей компетенции запрашивать и получать у государственных органов, юридических лиц с участием государства и иных организации необходимую информацию и документы, создавать временные рабочие группы по вопросам компетенции государственного учреждения;
- проводить заседания государственного учреждения по вопросам, относящимся к его компетенции;
- Государственный орган несет ответственность за своевременное и качественное осуществление возложенных на него прав и обязанностей в соответствии с нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
- координация, изучение и анализ деятельности местных исполнительных органов, внесение предложений акиму города по улучшению их деятельности;
15.Функции:
- контроль над осуществлением строительства в районе в соответствии с проектом районной планировки и застройки населенных пунктов;
- принятия решений о строительстве (расширении, реконструкции, реставрации и капитальном ремонте) строений, зданий, сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций, автомобильных дорог систем водоснабжения и водоотведения, канализации и газовых сетей, а также инженерной подготовке территории, благоустройстве и озеленении, консервации строительства (объекта) проведении комплекса работ по пост утилизации объектов местного значения;
- осуществление надзора за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства в части надлежащего выполнения функций, возложенных на них законодательством Республики Казахстан;
- содействие за реализацией проектов строительство в соответствии с утвержденной градостроительной документацией, соблюдением градостроительной дисциплины, городских правил застройки и архитектуры;
- координация деятельности по реализации утвержденного в установленном законодательством порядке генерального плана города, комплексной схемы градостроительного планирования прилегающих территорий (проекта районной планировки), отнесенных в установленном законодательством порядке к зоне влияния города;
- организация разработки и внесение на одобрение в городской маслихат проекта генерального плана города, проектов, установления и изменения городской черты и границ пригородной зоны, а также границ подведомственных административных районов и населенных пунктов, комплексных схем градостроительного развития;
- предоставление на утверждение маслихату градостроительной документации в составе программ социально-экономического развития города, а также правил застройки, благоустройства и инженерного обеспечения территории города;
- информирование население города о планируемой застройке либо иных градостроительных изменениях;
- ведение мониторинга строящихся (намеченных к строительству) объектов и комплексов в порядке установленном Правительством Республики Казахстан.
- утверждение и реализация градостроительных проектов, проектов детальной планировки и застройки города и пригородной зоны;
- принятие решений по выбору, предоставлению, а в случаях, предусмотренных законодательными актами, и изъятию для государственных нужд земельных участков на подведомственной территории для застройки и иного градостроительного освоения;
- организация работ по приемке и регистрации в установленном законодательством порядке объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;
- организация сохранения жилищного фонда, коммуникаций, памятников истории и культуры, объектов государственного-природно-заповедного фонда и ведения контроля над их нормативным содержанием (использованием, эксплуатацией);
- разработка, согласование, прохождение экспертизы и утверждение в установленном порядке градостроительной, архитектурно-строительной и иной проектной (проектно-сметной) документации.

3-тарау. Мемлекеттік органның, бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16.Мемлекеттік орган басқаруды бірінші басшы (бұдан әрі – бөлім басшысы) жүзеге асырады, ол "Кентау қалалық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17.Мемлекеттік органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18.Мемлекеттік органның басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19.Мемлекеттік орган басшысының өкiлеттіктерi:
- мемлекеттік мекеменің атынан іс- қимылын жүргізеді;
- барлық органдарда, жеке және заңды тұлғалар қатынасында оның мүддесін көздеп, ұсынады;
- барлық кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер алдында келісімшарт міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
- құрылтайшы шешімін жүзеге асырады;
- мемлекеттік мекеме атынан іс-жүргізу құқығына сенімхат беру, сонымен қатар қайта сену құқығына сенімхат беру;
- еңбек ақы төлеу жүйесін, қызметтік жалақыларды және деректік қосымша төлемдер мөлшерін белгілейді, сыйақы мәселелерін шешеді, марапаттау мен тәртіптік жауапкершілікке тарту шараларын қабылдайды;
- әртүрлі мәмілелерді және басқа да заңдылық актілерді жасау, келісімшарттарға, соның ішінде еңбектік, жұмысқа жалдану контрактілері бойынша мәмілеге тұру;
- мемлекеттік мекеменің мүлкіне оның қаржысына билік етеді, мемлекеттік мекеме қызметіне тікелей басшылығын жүргізеді және оның нәтижесінде дербес жауапкершілігін алып жүреді;
- құрылтайшының ерекше құзырына жатқызылмаған басқа да мәселелерді шешеді;
- мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз іс-қимыл жүргізеді, азаматтар мен заңды тұлғалар қатысында оның мүддесін ұсынады, оған берілген құқық шегінде мемлекеттік мекеменің мүлігіне билігін жүргізеді, есеп- шоттары мен басқа шоттарды ашады, келісімшарттарға соның ішінде еңбек шарттарына тұрады, сенімхаттар береді, бұйрықтар шығарады.
Мемлекеттік органның бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20.Бірінші басшы өз мамандарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
21.Мемлекеттің органның алқалы органдары жоқ.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Мемлекеттік органның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мемлекеттік органның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Мемлекеттік орган өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
23.Мемлекеттік органның бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24.Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Кентау қалалық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Государственным органа осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственный органа задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Государственного органа назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Государственного органа имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Государственного органа:
- действует от имени государственного учреждения, предоставляет его интересы во всех органах, в отношении с физическими и юридическими лицами;
- обеспечивает выполнение договорных обязательств перед всеми предприятиями, организациями и учреждениями;
- реализация решений Учредителя;
- выдача доверенности на право предоставлять государственное учреждение, в том числе доверенности с правом передоверия;
- решение вопросов премирования, принятие мер поощрение и наложение дисциплинарных взысканий;
- совершение всякого рода сделок и иных юридических актов, заключение договоров, в том числе и трудовых, контрактов о найме на работу.
-распоряжается имуществом государственного учреждения, включая финансовые средства, осуществляет непосредственное руководство деятельностью государственного учреждения и несет персональную ответственность за ее результаты;
-решение иных вопросов, не отнесенных к исключительной компетенции Учредителя.
- без доверенности действует от имени государственного учреждения, представляет его интересы в отношениях с гражданами и юридическими лицами, в пределах предоставленных ему прав, распоряжается имуществом государственного учреждения, открывает расчетные и другие счета, заключает договоры, в том числе трудовые, выдает доверенности, издает приказы.
Исполнение полномочий первого руководителя Государственного органа в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих специалистам в соответствии с действующим законодательством.
21. Государственное орган не имеет коллегиальных органов.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное орган может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Государственного орган формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Государственный орган от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
23. Имущество, закрепленное за Государственным органом относится к коммунальной собственности.
24. Государственное орган не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25.Мемлекеттік мекеменің қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Кентау қаласы әкімдігінің "Кентау қалалық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелері жоқ.

Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Государственного органа осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.Государственный орган не имеет территориальных органов и государственных учреждений находящихся в ведении.