Дене шынықтыру және спорт саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 240 бұйрығы.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағының сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Спорт секцияларында жаттығулар мен оқытуды ұйымдастыру" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Спорт және фитнес клубтарына (ұйымдарына) басшылық жасау" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Спорт объектілеріне қызмет көрсету және пайдалану" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Бұқаралық дене шынықтыру мен спортты дамыту" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Спорт объектілерін басқаруды техникалық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
2024 жылғы 27 желтоқсандағы
№240 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіби стандарт: "Спорт секцияларында жаттығулар мен оқытуды ұйымдастыру"
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Спорт секцияларында жаттығулар мен оқытуды ұйымдастыру" Кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқыту, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тану және ұйымдарда дене шынықтыру және спорт саласындағы көптеген міндеттердің шешімдері және кәсіпорындарда қолданылады.

Об утверждении профессиональных стандартов в области физической культуры и спорта
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 27 декабря 2024 года № 240.
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) профессиональный стандарт "Организация тренировок и обучения в спортивных секциях" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Руководство спортивными и фитнес клубами (организациями)" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт "Обслуживание и эксплуатация спортивных объектов" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт "Развитие массовой физической культуры и спорта" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) профессиональный стандарт "Техническое обеспечение управления спортивными объектами" согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр Е. Мырзабосынов
Приложение 1
к приказу Министра туризма
и спорта Республики Казахстан
от 27 декабря 2024 года № 240
Профессиональный стандарт: "Организация тренировок и обучения в спортивных секциях"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Организация тренировок и обучения в спортивных секциях" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области физической культуры и спорта в организациях и на предприятиях.

2. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
2) кәсіп – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) іскерліктер – кәсіби міндет шеңберінде жеке бірлік іс-әрекеттерді физикалық және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
5) ұлттық біліктілік жүйесі – еңбек нарығы тарапынан біліктілікке сұранысты және білім беру жүйесі тарапынан біліктілік ұсынысын реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені, оның ішінде ақпараттық;
6) салалық біліктілік шеңбері – орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және салада пайдаланылатын білімдердің, іскерліктер мен құзыреттердің сипатына қарай Қазақстан Республикасының Ұлттық сабақ сыныптауышы, ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленеді және мамандар біліктілігіне қойылатын талаптарды деңгейлер бойынша жіктейді. Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеуді және (немесе) өзектендіруді уәкілетті орган айқындаған тәртіппен салалық мемлекеттік органдар жүзеге асырады. Салалық біліктілік шеңберін кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер бекітеді;
7) дене шынықтыру – мәдениеттің құрамдас бөлігі, адамның дене және зияткерлік қабілеттерін дамыту, оның қозғалыс белсенділігін жетілдіру және салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесі мен даму жолымен әлеуметтік бейімделу мақсатында Қоғам құратын және пайдаланатын рухани және материалдық құндылықтардың жиынтығы болып табылатын әлеуметтік қызмет саласы;
8) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттары – жеке тұлғалардың дене жаттығуларымен, спортпен шұғылдануына және спорттық іс-шараларды өткізуге арналған арнайы жабдықталған объектілер (оның ішінде спорттық мүкәммалмен) (алаңдар, ғимараттар, құрылыстар);
9) дене шынықтыру және спорт жөніндегі нұсқаушы-кәсіптік білімі бар, оқу-жаттығу процесімен практикалық қамтамасыз етуді, дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын, оның ішінде Бейімделген дене шынықтыру мен спортты өткізуді жүзеге асыратын жеке тұлға;
10) нұсқаушы – спортшы – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбекақы төлеу шарттарында спорттық қызметті жүзеге асыратын спортшы;

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
2) профессия – род занятий, осуществляющий физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
3) знания – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) умения – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
5) национальная система квалификаций – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
6) отраслевая рамка квалификаций – разрабатывается на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирует требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли. Разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций осуществляются отраслевыми государственными органами в порядке, определенном уполномоченным органом. Отраслевые рамки квалификаций утверждаются отраслевыми советами по профессиональным квалификациям;
7) физическая культура – составная часть культуры, область социальной деятельности, представляющая собой совокупность духовных и материальных ценностей, создаваемых и используемых обществом в целях развития физических и интеллектуальных способностей человека, совершенствования его двигательной активности и формирования здорового образа жизни, социальной адаптации путем физического воспитания и развития;
8) физкультурно-оздоровительные и спортивные сооружения – специально оборудованные (в том числе спортивным инвентарем) объекты (площадки, здания, сооружения), предназначенные для занятий физических лиц физическими упражнениями, спортом и проведения спортивных мероприятий;
9) инструктор по физической культуре и спорту – физическое лицо, имеющее профессиональное образование, осуществляющее практическое обеспечение учебно-тренировочным процессом, проведение физкультурно-оздоровительных мероприятий, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
10) инструктор-спортсмен – спортсмен, осуществляющий спортивную деятельность на условиях оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;

11) спорт – әлеуметтік-мәдени қызмет саласы спорттық жарыстар және оларға адамды арнайы даярлау нысанында қалыптасқан спорт түрлерінің жиынтығы ретінде;
12) спорттық жарыс-бекітілген ереже (регламент)бойынша өткізілетін жарыстың үздік қатысушысын анықтау мақсатында спортшылар немесе спорт түрі (түрлері) бойынша командалар арасындағы жарыс;
13) спорттық іс-шара – спортшылардың, жаттықтырушылар мен дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандардың қатысуымен өтетін спорттық жарыс, оқу-жаттығу жиыны;
14) спортшы – таңдаған спорт түрімен (түрлерімен) айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке адам.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Туризм және спорт министрінің 16.06.2025 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы кәсіби стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – Біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы.
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
4) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2 тарау. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Спорт секцияларында жаттығулар мен оқытуды ұйымдастыру.
5. Кәсіби стандарт коды: R931100.
6. ЭҚЖЖ сәйкес секцияны, бөлімді, топты, сыныпты және кіші сыныпты көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс:
93 Спорт, демалыс және ойын-сауық ұйымдастыру саласындағы қызмет;
93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.11 Спорт ғимараттарын пайдалану;
93.11.0 Спорт ғимараттарын пайдалану.
R Өнер, ойын-сауық және демалыс:
93 спорт, демалыс және ойын-сауық ұйымдастыру саласындағы қызмет;
93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.12 Спорт клубтарының қызметі;
93.12.0 Спорт клубтарының қызметі.
R Өнер, ойын-сауық және демалыс:
93 Спорт, демалыс және ойын-сауық ұйымдастыру саласындағы қызмет;
93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.19 Спорт саласындағы өзге де қызмет;
93.19.0 Спорт саласындағы өзге де қызмет.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Спорт секцияларында жаттығулар мен оқытуды ұйымдастыру" кәсіби стандарты спортшылардың (спорт командасының) жарыстарға техникалық дайындығын қамтамасыз етуді айқындайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Сервис бойынша жаттықтырушы-СБШ 5 деңгейі.
2) Жаттықтырушы-СБШ 5 деңгейі.
3) Аға жаттықтырушы - СБШ 6 деңгейі.
4) Мемлекеттік жаттықтырушы - СБШ 6 деңгейі.
3 тарау. Кәсіптер карточкасы
1. Кәсіп карточкасы: "Сервис бойынша жаттықтырушы"
Топтың коды:
3422-1
Қызмет атауының коды:
3422-1
Кәсіптің атауы:
Сервис бойынша жаттықтырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жоғары орта білімнен кейінгі білім
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт"
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтіліміне талаптар қойылмайды
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

11) спорт – сфера социально-культурной деятельности как совокупность видов спорта, сложившаяся в форме спортивных соревнований и специальной подготовки человека к ним;
12) спортивное соревнование – состязание среди спортсменов или команд по виду (видам) спорта в целях выявления лучшего участника состязания, проводимое по утвержденному положению (регламенту);
13) спортивное мероприятие – спортивное соревнование, учебно-тренировочный сбор с участием спортсменов, тренеров и специалистов в области физической культуры и спорта;
14) спортсмен – физическое лицо, занимающееся выбранным (выбранными) видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра туризма и спорта РК от 16.06.2025 № 96 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Организация тренировок и обучения в спортивных секциях.
5. Код профессионального стандарта: R931100.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых:
93 Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений;
93.1 Деятельность в области спорта;
93.11 Эксплуатация спортивных сооружений;
93.11.0 Эксплуатация спортивных сооружений.
R Искусство, развлечения и отдых:
93 Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений;
93.1 Деятельность в области спорта;
93.12 Деятельность спортивных клубов;
93.12.0 Деятельность спортивных клубов.
R Искусство, развлечения и отдых:
93 Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений;
93.1 Деятельность в области спорта;
93.19 Прочая деятельность в области спорта;
93.19.0Прочая деятельность в области спорта.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Организация тренировок и обучения в спортивных секциях" определяет обеспечение технической готовности спортсменов (спортивной команды) к соревнованиям.
8. Перечень карточек профессий:
1) Тренер по сервису – 5 уровень ОРК.
2) Тренер – 5 уровень ОРК.
3) Главный тренер – 6 уровень ОРК.
4) Государственный тренер – 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
1. Карточка профессии: "Тренер по сервису"
Код группы:
3422-1
Код наименования занятия:
3422-1
Наименование профессии:
Тренер по сервису
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации)
Специальность:
"Физическая культура и спорт"
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

3422-1-009 Жаттықтырушы
1431-0-001 Аға жаттықтырушы
3422-1-001 Мемлекеттік жаттықтырушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спорт түрі (спорт пәндері тобы, спорт пәні) бойынша жаттығу іс-шараларын ұйымдастыру кезінде спорттық-сауықтыру, бастапқы даярлық кезеңдерін жабдықтармен, спорттық мүкәммалмен және жабдықпен қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясының түрі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оқу-жаттығу процесіне, спорттық жарыстарға спорттық құрал-жабдықтар мен жабдықтарды уақтылы және сапалы дайындау.
2. Спорттық жабдықтарды, жабдықтарды пайдалану.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Оқу-жаттығу процесіне, спорттық жарыстарға спорттық құрал-жабдықтар мен жабдықтарды уақтылы және сапалы дайындау
Машықтар:
1. Оқу-жаттығу процесіне, спорттық жарыстарға спорттық құрал-жабдықтар мен жабдықтарды уақтылы және сапалы дайындауды жүзеге асырады.
2. Спорттық құрал-жабдықтар мен жабдықтарды сапалы тиісті деңгейде ұстауды қамтамасыз етеді.
3. Спорттық құрал-жабдықтар мен жабдықтардың кемшіліктерін уақтылы анықтауды жүзеге асырады, оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды.
Дағды 1:
Спорттық жабдықтар мен жабдықтарды сапалы, тиісті деңгейде ұстау
Білімдер:
1. Спорт түрлері (түрлері) бойынша спорттық мүкәммал мен жабдықтарды даярлаудың теориялары, әдістемелері мен ерекшеліктері.
2. Спорт түріндегі спорттық дайындық процесін құру әдістері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Спорттық құрал-жабдықтар мен жабдықтардың кемшіліктерін жою бойынша уақтылы шаралар қабылдау
Машықтар:
1. Жаттығу кезеңіне (спорттық мамандандыру кезеңіне) қатысушыларды іріктеу процесінде қолданылатын спорттық жабдықтарды, мүкәммалды, бақылау-өлшеу аспаптары мен өлшеу құралдарын пайдаланады.
2. Жаттығу құралдары мен әдістерін спорттық дайындық бағдарламасына, қатысушылардың жыныстық және жеке ерекшеліктеріне сәйкес таңдайды.
3. Спорттық мүкәммал мен жабдықты пайдаланудың технологиялық карталарына сәйкес техникалық сипаттамаларын бақылауды және қолдауды жүзеге асырады.
Білімдер:
1. Құралдар мен жабдықтарды техникалық пайдаланудың технологиялық карталарына сәйкес спорттық сипаттамаларын білу.

3422-1-009 Тренер
1431-0-001 Главный тренер
3422-1-001 Государственный тренер
Основная цель деятельности:
Обеспечение экипировкой, спортивным инвентарем и оборудованием при организации тренировочных мероприятий по виду спорта (группе спортивных дисциплин, спортивной дисциплине) этапов спортивно-оздоровительного, начальной подготовки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Своевременная и качественная подготовка спортивного инвентаря и оборудования для учебно-тренировочного процесса, к спортивным соревнованиям.
2. Использование спортивного оборудования, инвентаря.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Своевременная и качественная подготовка спортивного инвентаря и оборудования для учебно-тренировочного процесса, к спортивным соревнованиям
Навык 1:
Поддерживание спортивного инвентаря и оборудования на качественном, надлежащем уровне
Умения:
1. Осуществляет своевременную и качественную подготовку спортивного инвентаря и оборудования для учебно-тренировочного процесса, к спортивным соревнованиям.
2. Обеспечивает поддержание спортивного инвентаря и оборудования на качественном надлежащем уровне.
3. Осуществляет своевременное выявление недостатков спортивного инвентаря и оборудования, принимает меры по их устранению.
Знания:
1. Теории, методики и специфики подготовки спортивного инвентаря и оборудования по виду (видам) спорта.
2. Методов построения процесса спортивной подготовки в виде спорта.
3. Порядка внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Своевременное принятие мер по устранению недостатков спортивного инвентаря и оборудования
Умения:
1. Использует спортивное оборудование, инвентарь, контрольно-измерительные приборы и средства измерений, применяемые в процессе отбора занимающихся на тренировочный этап (этап спортивной специализации).
2. Подбирает средства и методы тренировки в соответствии с программой спортивной подготовки, половозрастными и индивидуальными особенностями занимающихся.
3. Осуществляет контроль и поддержание технических характеристик спортивного инвентаря и оборудования в соответствии с технологическими картами их эксплуатации.
Знания:
1. Технических характеристик спортивного инвентаря и оборудования в соответствии с технологическими картами их эксплуатации.

2. Спорттық жабдықтар мен жабдықтарды дайындауда әртүрлі әдістерді қолдану.
3. Спорттық мүкәммал мен жабдықтың тетіктері, бөліктері және техникалық-пайдалану сипаттамаларын білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Спорттық құралдарды, жабдықтарды пайдалану
Дағды 1:
Спорттық жабдықтар мен жабдықтарды тасымалдау бойынша құжаттарды ресімдеу
Машықтар:
1. Спорттық құрал-жабдықтар мен жабдықтарды тасымалдауға байланысты құжаттарды ресімдеуді, оның сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Жаттығудың қауіпсіз әдістерін көрсетіп, жаттығу кезінде жарақат алу жағдайларының алдын алады.
3. Спорттық жабдықтар мен құралдарды дайындау кезінде әртүрлі техниканы қолдануды жетілдіру бойынша басшылыққа ұсыныстар енгізеді.
Білімдер:
1. Спорт түріндегі спорттық жаттығулардың теориялары мен әдістерін.
2. Спорттың базалық түрлерін оқытудың теориялары мен әдістемелері (спорт түрінің ерекшелігімен).
3. Спорттық құрал-жабдықтар мен жабдықтарды пайдалануды реттейтін басшылық және техникалық құжаттарды білу.
Дағды 2:
Жаттығуларды қауіпсіз орындау техникасы, спорттық жабдықтарды, техника мен мүкәммалды пайдалану
Машықтар:
1. Спорттық нәтижеге жету үшін қатысушының бәсекелестік мақсаттары мен міндеттерін анықтайды.
2. Жаттығуларды қауіпсіз орындау техникасын, спорттық жабдықтарды, техника мен мүкәммалды пайдалануды түсіндіреді.
3. Спорттық мүкәммал мен жабдықты тасымалдауға байланысты құжаттарды ресімдеуді, оның сақталуын қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру негіздерін.
2. Жабдықтарды, спорттық жабдықтар мен жабдықтарды пайдалану ережелерін.
3. Қазақстан Республикасының Заңдарын
"Дене шынықтыру және спорт туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік
Жауапкершілік
Жұмысқа қабілеттілік
Ұқыптылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
6
6
Жаттықтырушы
Аға жаттықтырушы
Мемлекеттік жаттықтырушы
2. Кәсіп карточкасы: "Жаттықтырушы"
Топтың коды:
3422-1
Қызмет атауының коды:
3422-1-009
Кәсіптің атауы:
Жаттықтырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
"Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар кадрларын даярлау бағытында жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) немесе "Қазақстан Республикасының спорт шебері" немесе "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" не "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атақтары бар дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган жанындағы жаттықтырушылардың біліктілігін арттыру курстарынан өткен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
тиісті санатты айқындай отырып, біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:

2. Применения различных техник при подготовке спортивного инвентаря и оборудования.
3. Механизмы, части и технико-эксплуатационные характеристики спортивного инвентаря и оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Использование спортивного оборудования, инвентаря
Навык 1:
Оформление документов по перевозке спортивного инвентаря и оборудования
Умения:
1. Обеспечивает оформление документов, связанных с перевозкой спортивного инвентаря и оборудования, его сохранность.
2. Демонстрирует безопасные техники выполнения упражнений, предупреждать случаи травматизма во время тренировок.
3. Вносит предложения руководству по совершенствованию применения различных техник при подготовке спортивного инвентаря и оборудования.
Знания:
1. Теории и методики спортивной тренировки в виде спорта.
2. Теории и методики обучения базовым видам спорта (со спецификой вида спорта).
3. Руководящие и технические документы, регламентирующие использование спортивного инвентаря и оборудования.
Навык 2:
Техники безопасного выполнения упражнений, использования спортивного оборудования, техники и инвентаря
Умения:
1. Определяет соревновательные цели и задачи занимающегося для достижения спортивного результата.
2. Разъясняет техники безопасного выполнения упражнений, использования спортивного оборудования, техники и инвентаря.
3. Обеспечивает оформление документов, связанных с перевозкой спортивного инвентаря и оборудования, его сохранность.
Знания:
1. Основы организации первой помощи.
2. Правил использования экипировки, спортивного инвентаря и оборудования.
3. Законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "О противодействии коррупции".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность
Ответственность
Работоспособность
Внимательность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
6
6
Тренер
Главный тренер
Государственный тренер
2. Карточка профессии: "Тренер"
Код группы:
3422-1
Код наименования занятия:
3422-1-009
Наименование профессии:
Тренер
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" или техническое и профессиональное, послесреднее образование с наличием спортивных званий "Мастер спорта Республики Казахстан" или "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан" или "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", прошедший курсы повышения квалификации тренеров при уполномоченном органе в области физической культуры и спорта, без предъявления требований к стажу работы;
требования к квалификации с определением соответствующей категории:
специалист высшего уровня квалификации:

1) жоғары санаттағы: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар кадрларын даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар кадрларын даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында мамандығы бойынша 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар кадрларын даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында мамандығы бойынша 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар кадрларын даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт"
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3422-1 Сервис бойынша жаттықтырушы
1431-0-001 Аға жаттықтырушы
3422-1-001 Мемлекеттік жаттықтырушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спорттық дайындықтан өтетін спортшылар мен жеке тұлғалардың спорттық нәтижелерге қол жеткізуі үшін олардың спорттық әлеуетін қалыптастыру, дамыту және қолдау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Спорт шеберлігін, спорт түрі (тобы) бойынша жоғары спорт шеберлігін жетілдіру кезеңдерінде оқитындарды даярлау.

1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее года;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт", без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее года;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт", без предъявления требований к стажу работы.
Специальность:
"Физическая культура и спорт"
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3422-1 Тренер по сервису
1431-0-001 Главный тренер
3422-1-001 Государственный тренер
Основная цель деятельности:
Формирование, развитие и поддержание спортивного потенциала спортсменов и физических лиц, проходящих спортивную подготовку, для достижения ими спортивных результатов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка занимающихся на этапах совершенствования спортивного мастерства, высшего спортивного мастерства по виду спорта (группе).

2. Спорттық дайындықтың барлық кезеңдерінде спортшыларға консультациялық қолдау көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Спорт шеберлігін, спорт түрі (тобы) бойынша жоғары спорт шеберлігін жетілдіру кезеңдерінде оқитындарды даярлау
Дағды 1:
Жас пен жыныстың нормаларына сәйкес спорттық-сауықтыру кезеңінің топтарын жасақтау
Машықтар:
1. Перспективалы спортшыларды іріктеуді одан әрі спорттық жетілдіруді жүзеге асырады.
2. Балаларға, жасөспірімдерге және жастарға салауатты өмір салтын ұстанудың маңыздылығын, сауықтыру жаттығуларының құндылығын түсіндіреді.
3. Спорттық-сауықтыру кезеңіне түсетін адамдардың жасына, жынысына спорттық-сауықтыру кезеңінің топтарын жасақтау талаптары мен нормаларына сәйкестігін айқындайды.
4. Жеке жаттығулар арасындағы демалу ұзақтығы мен сипатын өзгертеді.
Білімдер:
1. Спорт түріндегі мотор қызметінің биомеханикасы.
2. Дене шынықтыру-спорттық іс-әрекеттің гигиеналық негіздері.
3. Спорт түріндегі спорттық жаттығулардың мазмұны.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Спорттық дайындықтың федералды стандартының талаптарын ескере отырып, жалпы дене шынықтыру және арнайы дайындық сабақтарының мазмұнын жоспарлау
Машықтар:
1. Спорттық дайындықтың федералды стандартының талаптарын, дене шынықтыру теориясының ережелерін, жүктеменің физиологиялық сипаттамаларын, анатомиялық-морфологиялық ерекшеліктерін және әр түрлі жыныстағы және жастағы оқушылардың дайындық деңгейін, материалдық-техникалық жабдықтарды, ауа-райы мен гигиеналық жағдайларды ескере отырып, жалпы дене шынықтыру және арнайы дайындық сабақтарының мазмұнын жоспарлайды.
2. Жалпы дене шынықтыру және арнайы дайындық бойынша жаттығу құралдары мен әдістерін спорттық дайындық бағдарламасына, қатысушылардың жыныстық-жас және жеке ерекшеліктеріне сәйкес таңдайды.
3. Спортшылардың теориялық, дене шынықтыру, техникалық және спорттық дайындығын арттыруды, сабақ процесінде олардың денсаулығын нығайтуды және қорғауды, оқу-жаттығу процесінің қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
4. Жылдық және ағымдағы дайындық жоспарларын әзірлейді, спортшылармен жұмысының нәтижелерін және мазмұнын талдауды, жалпылауды жүйелі есепке алуды жүргізеді.
Білімдер:
1. Дене шынықтыру теориялары мен әдістерін меңгеру.

2. Оказание консультативной поддержки спортсменам на всех этапах спортивной подготовки.
Дополнительные трудовые функции:
Не требуется
Трудовая функция 1:
Подготовка занимающихся на этапах совершенствования спортивного мастерства, высшего спортивного мастерства по виду спорта (группе)
Навык 1:
Соответствие возраста и пола нормам комплектования групп спортивно-оздоровительного этапа
Умения:
1. Осуществляет отбор наиболее перспективных спортсменов для их дальнейшего спортивного совершенствования.
2. Разъясняет детям, подросткам и молодежи важность ведения здорового образа жизни, ценность занятий оздоровительными физическими упражнениями.
3. Определяет соответствие возраста, пола поступающих лиц на спортивно-оздоровительный этап требованиям и нормам комплектования групп спортивно-оздоровительного этапа.
4. Варьирует продолжительность и характер отдыха между отдельными упражнениями.
Знания:
1. Биомеханика двигательной деятельности в виде спорта.
2. Гигиенические основы физкультурно-спортивной деятельности.
3. Содержание спортивной тренировки в виде спорта.
4. Порядка внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Планирование
содержания занятий по общей физической и специальной подготовке с учетом требований стандарта спортивной подготовки
Умения:
1. Планирует содержание занятий по общей физической и специальной подготовке с учетом требований стандарта спортивной подготовки, положений теории физической культуры, физиологической характеристики нагрузки, анатомо-морфологических особенностей и уровня подготовленности занимающихся различного пола и возраста, материально-технического оснащения, погодных и гигиенических условий.
2. Подбирает средства и методы тренировки по общей физической и специальной подготовке в соответствии с программой спортивной подготовки, половозрастными и индивидуальными особенностями занимающихся.
3. Обеспечивает повышение теоретической, физической, технической и спортивной подготовленности спортсменов, укрепление и охрану их здоровья в процессе занятий, безопасность учебно-тренировочного процесса.
4. Разрабатывает годовые и текущие планы подготовки, ведет систематический учет, анализ, обобщение результатов и содержание своей работы с спортсменами.
Знания:
1. Теории и методики физической культуры.

2. Спорт түрі (спорт пәні) бойынша спорттық даярлық бағдарламасын білу.
3. Жалпы дене шынықтыру, арнайы дайындық деңгейін арттыруға арналған жаттығулар кешенін меңгеру.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Спорттық дайындықтың барлық кезеңдерінде спортшыларға консультациялық қолдау көрсету
Дағды 1:
Спортшылардың дайындығын бағалау әдістері мен техникаларын қолдану
Машықтар:
1. Спорттық дайындық стандарттарына сәйкес бастапқы дайындық топтарына түсушілердің дайындығын бағалау әдістері мен тәсілдерін қолдану.
2. Антропометриялық, физиологиялық, психологиялық параметрлер бойынша топтарға түсетін спорттық-сауықтыру, бастапқы дайындық кезеңдерінің жеке қабілеттерін анықтау үшін заманауи технологияларды қолдану.
3. Спортшылардың уақтылы медициналық тексеруден өтуін, антропометриялық өлшеулер, дәрігерлік-педагогикалық бақылаулар негізінде медицина қызметкерлерінің ұсынымдарын орындауын және бақылау жаттығуларын орындауын қамтамасыз етеді.
4. Спорттық этиканың сақталуын қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Адам анатомиясы.
2. Спорт түрінде дарынды балалардың морфо-анатомиялық, физиологиялық, психологиялық ерекшеліктері.
3. Оқушылардың жалпы дене шынықтыру және арнайы даярлығы бойынша жаттығу сабақтарын дайындау бойынша есепті құжаттаманы жасау тәртібі.
4. Педагогика, психология және физиология, еңбек заңнамасының негіздерін білу.
Дағды 2:
Бастапқы даярлық топтарын жинақтаудың әдістемелік негіздемесі үшін нормативтерді білу
Машықтар:
1. Бастапқы дайындық топтарын жинақтаудың әдістемелік негіздемесі үшін нормативтерді тапсыру нәтижелерін пайдаланады.
2. Спорт түрінде спорттық жетілдірудің орындылығын белгілейді.
3. Оқушыны даярлау бағдарламасының мақсаттары мен міндеттеріне сүйене отырып, жалпы дене шынықтыру және арнайы даярлықтың міндеттерін анықтайды.
Білімдер:
1. Жеке спорттық бейімділікті диагностикалау критерийлері мен әдістерін білу.
2. Бұқаралық спорттық іріктеудің медициналық-биологиялық және жас критерийлерін меңгеру.
3. Жалпы дене шынықтыру және арнайы даярлық бойынша оқу сабақтарын жоспарлау түрлері, мазмұны және технологияларын меңгеру.
4. "Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы", "Білім туралы", "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Техникалық ойлаудың жоғары деңгейі
Жеке ұйымшылдық
Қарым-қатынас дағдылары
Әлеуметтік жауапкершілік
Кәсіби құзыреттілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
6
6
Сервис бойынша жаттықтырушы
Аға жаттықтырушы
Мемлекеттік жаттықтырушы

2. Программа спортивной подготовки по виду спорта (спортивной дисциплине).
3. Комплексов упражнений для повышения уровня общефизической подготовки, специальной подготовки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание консультативной поддержки спортсменам на всех этапах спортивной подготовки
Навык 1:
Использование методов и техники оценки подготовленности спортсменов
Умения:
1. Использовать методы и техники оценки подготовленности поступающих лиц в группы начальной подготовки в соответствии с стандартами спортивной подготовки.
2. Использовать современные технологии для определения индивидуальных способностей поступающих в группы этапов спортивно-оздоровительного, начальной подготовки по антропометрическим, физиологическим параметрам.
3. Обеспечивает прохождение спортсменами своевременного медицинского обследования, выполнение ими рекомендаций медицинских работников на основе антропометрических измерений, врачебно-педагогических наблюдений и выполнение контрольных упражнений.
4. Обеспечивает соблюдение спортивной этики.
Знания:
1. Анатомия человека.
2. Морфо-анатомические, физиологические, психологические особенности детей, одаренных в виде спорта.
3. Порядок составления отчетной документации по подготовке тренировочных занятий по общей физической и специальной подготовке занимающихся.
4. Основы педагогики, психологии и физиологии, трудового законодательства.
Навык 2:
Знание нормативов для методического обоснования комплектования групп начальной подготовки
Умения:
1. Использует результаты сдачи нормативов для методического обоснования комплектования групп начальной подготовки.
2. Устанавливает целесообразность спортивного совершенствования в виде спорта.
3. Определяет задачи общей физической и специальной подготовки исходя из целей и задач программы подготовки занимающегося.
Знания:
1. Критерии и методы диагностики индивидуальной спортивной предрасположенности.
2. Медико-биологические и возрастные критерии массового спортивного отбора.
3. Видов, содержания и технологии планирования тренировочных занятий по общей физической и специальной подготовке.
4. Законы Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", "Об образовании", "О физической культуре и спорте", "О противодействии коррупции".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Высокий уровень технического мышления
Личная организованность
Коммуникативные навыки
Социальная ответственность
Профессиональная компетентность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
6
6
Тренер по сервису
Главный тренер
Государственный тренер

3. Кәсіп карточкасы: "Аға жаттықтырушы"
Топтың коды:
1431-0
Қызмет атауының коды:
1431-0-001
Кәсіптің атауы:
Аға жаттықтырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
"Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар кадрларын даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт"
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Дене шынықтыру-спорт ұйымдарында мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілінің болуы
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3422-1 Сервис бойынша жаттықтырушы
3422-1-009 Жаттықтырушы
3422-1-001 Мемлекеттік жаттықтырушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спортшыларды спорттық жарыстарға дайындау, спортшыларды спорттық жетілдіру үшін іріктеуді жүзеге асыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Спортшыларды (ұлттық құрама команданы) жарыстарға дайындауды ұйымдастыру.
2. Сабаққа дайындық кезінде оқу материалын жоспарлау.
Қосымша еңбек функциялары:
Дағды 1:
Спортшы физиологиясының ерекшеліктерін түсіну
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Спортшыларды (ұлттық құрама команданы) жарыстарға дайындауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Оқу-жаттығу процесін жоспарлауды, ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, спортшыларды даярлаудың жеке жоспарларын жасайды.
2. Спортшылардың жалпы және арнайы дене шынықтыру дайындығы бойынша бақылау нормативтерін қабылдауды жүргізеді.
3. Дайындықтың әр кезеңінде спортшылардың спорттық нәтижеге жету мақсаттары мен міндеттерін анықтайды.
4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы теориялық және әдістемелік білім арқылы жоғары спорттық нәтижелерге қол жеткізе отырып, оқушылардың физикалық, техникалық, тактикалық және моральдық-еріктік дайындығын дамытады.
Білімдер:
1. Адам физиологиясының ерекшеліктерін білу.
2. Дене шынықтыру теориялары мен әдістерін меңгеру.
3. Спортпен шұғылданушылардың дене шынықтыру және функционалдық даярлығының нормативтерін білу.
4. Спорт түрі (спорт пәні) бойынша спорттық даярлау бағдарламаларын меңгеру.

3. Карточка профессии: "Главный тренер"
Код группы:
1431-0
Код наименования занятия:
1431-0-001
Наименование профессии:
Главный тренер
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт"
Специальность:
"Физическая культура и спорт"
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности в физкультурно-спортивных организациях не менее 4 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3422-1 Тренер по сервису
3422-1-009 Тренер
3422-1-001 Государственный тренер
Основная цель деятельности:
Подготовка спортсменов к спортивным соревнованиям, осуществление отбора спортсменов для их спортивного совершенствования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация подготовки спортсменов (национальной сборной команды) к соревнованиям.
2. Планирование учебного материала при подготовке к занятиям.
Дополнительные трудовые функции:
Не требуется
Трудовая функция 1:
Организация подготовки спортсменов (национальной сборной команды) к соревнованиям
Навык 1:
Понимать особенности физиологии спортсмена
Умения:
1. Обеспечивает планирование, организацию и проведение учебно-тренировочного процесса, составляет индивидуальные планы подготовки спортсменов.
2. Проводит прием контрольных нормативов по общей и специальной физической подготовке спортсменов
3. Определяет на каждом этапе подготовки цели и задачи спортсменов для достижения спортивного результата.
4. Развивает физическую, техническую, тактическую и морально-волевую подготовку занимающихся, достигая высоких спортивных результатов по средством теоретических и методических знаний в области физической культуры и спорта.
Знания:
1. Особенностей физиологии человека.
2. Теории и методики физической культуры.
3. Нормативы физической и функциональной подготовленности занимающихся видом спорта.
4. Программы спортивной подготовки по виду спорта (спортивной дисциплине)

5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Жаттығу және спорт кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жалпы дене шынықтыру және арнайы дайындық сабақтарында қолданылатын спорттық жабдықтарды, мүкәммалды, бақылау-өлшеу аспаптарын және өлшеу құралдарын пайдаланады.
2. Жалпы дене шынықтыру және арнайы дайындық сабақтарын өткізу кезінде жарақат алу жағдайларын ескертеді.
3. Жаттығудың қауіпсіз әдістерін көрсетеді.
4. Спорттық нысандар мен мүкәммалдың ақауларын анықтайды.
5. Алғашқы көмекті ұйымдастыру, өрттен қорғау құралдарын, жеке қорғану құралдарын қолданады.
Білімдер:
1. Физиология, анатомия және биомеханика.
2. Медицина, спорт және қауіпсіздікті бақылау.
3. Дұрыс тамақтануды ұйымдастыру, диетология негіздерін түсіну.
4. Дене жаттығуларын дұрыс орындау.
5. Оқыту әдістері, әдістері мен құралдары.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Сабаққа дайындық кезінде оқу материалын жоспарлау
Дағды 1:
Спортшыларды даярлау жоспарын орындау
Машықтар:
1. Сабаққа дайындық кезінде оқу материалын жоспарлайды.
2. Спорттық жетілдіру үшін перспективалы спортшыларды іріктеуді жүзеге асырады.
3. Дайындықтың әр кезеңінде спортшылардың спорттық нәтижеге жету мақсаттары мен міндеттерін анықтайды.
4. Бекітілген дайындық жоспарларының орындалуын, спортшылардың нәтижелерін талдау және алынған мәліметтерді ескере отырып, оларды одан әрі дайындауға түзетулер енгізеді.
5. Спорттық этиканың сақталуын қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Жалпы дамыту жаттығуларының, имитациялық жаттығулардың, жалпы дене шынықтыру деңгейін арттыруға арналған жаттығулардың кешендері, оларды орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін білу.
2. Спорт түріндегі спорттық пәндер (жаттығулар) техникасын оқыту әдістемесі, оларды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу.
3. Жаттығу циклдарында оқитындардың дене және функционалдық дайындығын өлшеу және бағалау бойынша құжаттама жасау тәртібін меңгеру.
4. Жаттығудың жекелеген кешендерінің, спорттық ашық ойындардың оқушының физикалық және функционалдық дайындығына әсерін меңгеру.
Дағды 2:
Жоспарлардың орындалуын іске асыру мониторингі
Машықтар:
1. Жаттығу циклдарында оқушылардың физикалық және функционалдық дайындығының динамикасын талдау, жаттығу цикліндегі мәселелерді анықтайды.

5. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение безопасности во время тренировок и спортивных состязании
Умения:
1. Использует спортивное оборудование, инвентарь, контрольно-измерительные приборы и средства измерений, применяемые в занятиях по общей физической и специальной подготовке.
2. Предупреждает случаи травматизма во время проведения занятий по общей физической и специальной подготовке.
3. Демонстрирует безопасные техники выполнения упражнений.
4. Выявляет неисправности спортивных объектов и инвентаря.
5. Организует первую помощь, применять средства огнезащиты, средства индивидуальной защиты.
Знания:
1. Физиологии, анатомии и биомеханики.
2. Медицину, спорт и контроль безопасности.
3. Организацию правильного питания, понимание основ диетологии.
4. Правильное выполнение физических упражнений.
5. Приемы, методы и средства обучения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Планирование учебного материала при подготовке к занятиям
Навык 1:
Выполнение плана подготовки спортсменов
Умения:
1. Планирует учебный материал при подготовке к занятиям.
2. Осуществляет отбор перспективных спортсменов для их спортивного совершенствования.
3. Определяет на каждом этапе подготовки цели и задачи спортсменов для достижения спортивного результата.
4. Анализирует выполнение утвержденных планов подготовки, итоги выступления спортсменов и с учетом полученных данных вносить коррективы в их дальнейшую подготовку.
5. Обеспечивает соблюдение спортивной этики.
Знания:
1. Комплексы общеразвивающих упражнений, имитационных упражнений, упражнений для повышения уровня общефизической подготовки, правила техники безопасности при их выполнении.
2. Методики обучения технике спортивных дисциплин (упражнений) в виде спорта, правила техники безопасности при их выполнении.
3. Порядок составления документации по измерению и оценке физической и функциональной подготовленности занимающихся в циклах тренировки.
4. Воздействия отдельных комплексов упражнений, спортивных подвижных игр на физическую и функциональную подготовленность занимающегося.
Навык 2:
Мониторинг реализации исполнения планов
Умения:
1. Анализирует динамику физической и функциональной подготовленности занимающихся в циклах тренировки, выявлять проблемы в цикле тренировки.

2. Функционалдық жай-күйі мен спорттық формасын сақтау үшін спортпен шұғылданатын адамның спорттық және сауықтыру тамағын (диетасын) ұстау, еңбек және демалыс режимін сақтау бойынша ұсынымдарды негіздейді.
3. Жаттығудың жекелеген кешендерінің, спорттық ашық ойындардың оқушының физикалық және функционалдық дайындығына әсерін болжайды.
Білімдер:
1. Адам физиологиясын білу.
2. Спорттық жаттығулардың теориясы мен әдістемесін меңгеру.
3. Қалпына келтіру жаттығуларының әдістемесін білу.
4. Адамның жас ерекшеліктерін білу.
5. Дене шынықтырумен айналысуға қарсы көрсеткіштерді меңгеру.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұйымдастырушылық және коммуникативтік дағдылар
Жоғары әлеуметтік жауапкершілік
Кәсіби қызметтегі жоғары құзыреттілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
6
6
Сервис бойынша жаттықтырушы.
Аға жаттықтырушы.
Мемлекеттік жаттықтырушы.
3. Кәсіп карточкасы: "Мемлекеттік жаттықтырушы"
Топтың коды:
3422-1
Қызмет атауының коды:
3422-1-001
Кәсіптің атауы:
Мемлекеттік жаттықтырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
"Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар кадрларын даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт"
Біліктілігі: спортшыларды даярлау бойынша жаттықтырушының аттестаттау туралы куәліктің болуы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Дене шынықтыру-спорт ұйымдарында мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілінің болуы
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3422-1 Сервис бойынша жаттықтырушы
3422-1-009 Жаттықтырушы
1431-0-001 Аға жаттықтырушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спорт құрама командасының спортшыларын даярлауға қатысатын жаттықтырушылардың, мамандардың жұмысын үйлестіру және бақылау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дене шынықтыру-спорт ұйымдарының, жаттықтырушылардың, Қазақстан Республикасы құрама командаларының (ұлттық құрама командалардың) спортшыларын даярлау жөніндегі мамандардың жұмысын үйлестіру.

2. Обосновывает рекомендации по содержанию спортивного и оздоровительного питания (диеты), соблюдению режима труда и отдыха занимающегося для сохранения функционального состояния и спортивной формы.
3. Прогнозирует воздействие отдельных комплексов упражнений, спортивных подвижных игр на физическую и функциональную подготовленность занимающегося.
Знания:
1. Физиологии человека.
2. Теория и методика спортивной тренировки.
3. Методика восстановительной тренировки
4. Возрастные особенности человека.
5. Противопоказания к занятиям физической культурой.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организаторские и коммуникативные навыки
Высокая социальная ответственность
Высокая компетентность в профессиональной деятельности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
6
6
Тренер по сервису
Главный тренер
Государственный тренер
4. Карточка профессии: "Государственный тренер"
Код группы:
3422-1
Код наименования занятия:
3422-1-001
Наименование профессии:
Государственный тренер
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт"
Специальность:
"Физическая культура и спорт"
Квалификация:
наличие свидетельства об аттестации тренера по подготовке спортсменов;
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности в физкультурно-спортивных организациях не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3422-1 Тренер по сервису
3422-1-009 Тренер
1431-0-001 Главный тренер
Основная цель деятельности:
Координация и контроль работы тренеров, специалистов, задействованных в подготовке спортсменов спортивной сборной команды
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Координация работы физкультурно-спортивных организаций, тренеров, специалистов по подготовке спортсменов сборных команд Республики Казахстан (национальных сборных команд).

2. Қазақстан Республикасының аумағында спорт түрін (түрлерін) дамыту стратегиясын айқындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Дене шынықтыру-спорт ұйымдарының, жаттықтырушылардың, Қазақстан Республикасы құрама командаларының (ұлттық құрама командалардың) спортшыларын даярлау жөніндегі мамандардың жұмысын үйлестіру
Дағды 1:
Қазақстан Республикасының Ұлттық құрама командаларының спортшыларын даярлау
Машықтар:
1. Қазақстан Республикасының өңірлерінде спорт түрлерін (түрлерін) насихаттау, спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша спорт түрлері бойынша спорт федерацияларымен, дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
2. Дене шынықтыру-спорт ұйымдарының, жаттықтырушылардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық құрама командаларының (ұлттық құрама командалардың) спортшыларын даярлау жөніндегі мамандардың жұмысын үйлестіреді.
3. Спортшылардың спортта тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) әдістерді пайдалану жағдайларының алдын алу және алдын алу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Білімдер:
1. Спорт түрін реттеу және дамыту бөлігінде дене шынықтыру және спорт саласындағы нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Спорт түріндегі спорттық резервті дайындау жүйесі (спорттық пән, спорттық пәндер тобы) меңгеру.
3. Спорт құрама командасының спортшыларын дене шынықтыру, техникалық-тактикалық, психологиялық, функционалдық даярлауды жетілдіру құралдары мен әдістері және олардың деңгейін бақылау әдістерін меңгеру.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Спорт түрлері (түрлері) бойынша кешенді нысаналы бағдарлама
Машықтар:
1. Спорттық құрама команданың жаттықтырушылар кеңесі жұмысының нәтижелігін бағалайды, спорттық нәтижеге теріс және оң әсер ету факторларын және оларды ұтымды басқаруды анықтайды.
2. Спорттық құрама команданың жаттықтырушылар кеңесінің мақсаттары мен міндеттерін айқындайды және олардың орындалуына қол жеткізеді.
3. Спорт құрамасының жаттықтырушылары мен спортшыларына консультациялық қолдау көрсетеді.
4. Спорт түрі (түрлері) бойынша кешенді нысаналы бағдарламаны әзірлеуге қатысады.
Білімдер:
1. Спорт түрі (спорт пәні, спорт пәндері тобы) бойынша ресми және халықаралық спорттық жарыстарды өткізу ережелері мен регламенттерін білу.
2. Спорт құрама командаларын даярлау және спорт түрін дамыту бөлігінде дене шынықтыру және спорт саласындағы нормативтік құқықтық актілерді білу.

2. Определение стратегии развития вида (видов) спорта на территории Республики Казахстан.
Дополнительные трудовые функции:
Не требуется
Трудовая функция 1:
Координация работы физкультурно-спортивных организаций, тренеров, специалистов по подготовке спортсменов сборных команд Республики Казахстан (национальных сборных команд)
Умения:
1. Осуществляет взаимодействие со спортивными федерациями по видам спорта, физкультурно-спортивными организациями по организации и проведению спортивных мероприятий, пропаганды вида (видов) спорта в регионах Республики Казахстан.
2. Координирует работу физкультурно-спортивных организаций, тренеров, специалистов по подготовке спортсменов национальных сборных команд Республики Казахстан (национальных сборных команд).
3. Организует работу по профилактике и предотвращению случаев использования спортсменами запрещенных субстанций и (или) методов в спорте.
Навык 1:
Подготовка спортсменов национальных сборных команд Республики Казахстан
Знания:
1. Нормативные правовые акты в области физической культуры и спорта в части регулирования и развития вида спорта.
2. Система подготовки спортивного резерва в виде спорта (спортивной дисциплине, группе спортивных дисциплин).
3. Средства и методы совершенствования физической, технико-тактической, психологической, функциональной подготовки спортсменов спортивной сборной команды и методы контроля их уровня.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Комплексная целевая программа по виду (видам) спорта
Умения:
1. Оценивает результативность работы тренерского совета спортивной сборной команды, выявлять факторы негативного и позитивного воздействия на спортивный результат и рационально управлять ими.
2. Определяет цели и задачи тренерского совета спортивной сборной команды и добиваться их исполнения.
3. Оказывает консультационную поддержку тренерам и спортсменам спортивной сборной команды.
4. Принимает участие в разработке комплексной целевой программы по виду (видам) спорта.
Знания:
1. Положения, правила и регламенты проведения официальных и международных спортивных соревнований по виду спорта (спортивной дисциплине, группе спортивных дисциплин).
2. Нормативные правовые акты в области физической культуры и спорта в части подготовки спортивных сборных команд и развития вида спорта.

3. Спорт түрінің даму тенденцияларын меңгеру.
4. Педагогика, психология және физиология, еңбек заңнамасының негіздерін білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Қазақстан Республикасының аумағында спорт түрін (түрлерін) дамыту стратегиясын айқындау
Дағды 1:
Сыртқы және ішкі факторлардың қауіптілігі мен қауіптілік дәрежесін уақтылы анықтау
Машықтар:
1. Кешенді қауіпсіздік (еңбекті қорғау, жарыстар, Өрт, терроризмге қарсы, ақпараттық қауіпсіздік және азаматтық қорғаныс бағдарламаларын игеру кезінде қауіпсіздік техникасы) жөніндегі нұсқаулықтарды дербес немесе мамандарды тарта отырып әзірлейді.
2. Спорт құрама командасының спортшыларын арнайы психологиялық даярлауды ұйымдастыруды бақылайды, спортшыларды мотивациялау деңгейін бақылайды.
3. Жаттықтырушылар құрамының мүшелеріне спорттық жарысқа, турнирге және ойынға, спорт құрама командасының спортшыларына жалпы командалық және жеке міндеттер қояды.
Білімдер:
1. Спорттық құрама команданың жарыстық қызметінің алгоритмі және оны іске асыру әдістерін білу.
2. Жылдық циклде оқу-жарыс процесін жоспарлау әдістерін меңгеру.
3. Спорт түрі (спорт пәні, спорт пәндері тобы) бойынша ресми және халықаралық спорттық жарыстарды өткізу ережелері мен регламенттерін білу.
Дағды 2:
Жаттығу процесінде жаттықтырушыларды, спорттық құрама командасының мамандарын басқару
Машықтар:
1. Жаттығу процесінде жаттықтырушыларды, спорт командасының мамандарын басқарады.
2. Іскерлік келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасуды жүзеге асырады.
3. Жаттықтырушылар, спорт резервін даярлау және толықтыру жөніндегі, спорт құрама командасына кандидаттардың тізімін қалыптастыру жөніндегі мамандар ұсыныстарының негізділігін бағалайды.
4. Қазақстан Республикасының штаттық және ұлттық құрама командасына кандидаттарды қабылдау бойынша ұсыныстар енгізеді.
Білімдер:
1. Кәсіби спортшылар қол жеткізген спорт түрі (спорт пәні, спорт пәндері тобы) бойынша жарыс қызметінің рекордтық нәтижелерінің деңгейін меңгеру.
2. Халықаралық олимпиада ұйымы Хартиясының ережелерін білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы нормативтік құқықтық актілерді меңгеру.
4. "Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы", "Білім туралы", "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұйымдастырушылық және коммуникативтік дағдылар
Жоғары әлеуметтік жауапкершілік
Кәсіби қызметтегі жоғары құзыреттілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
5
6
Сервис бойынша жаттықтырушы
Жаттықтырушы
Аға жаттықтырушы

3. Тенденции развития вида спорта.
4. Основы педагогики, психологии и физиологии, трудового законодательства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Определение стратегии развития вида (видов) спорта на территории Республики Казахстан
Навык 1:
Своевременное выявление угрозы и степень опасности внешних и внутренних факторов
Умения:
1. Разрабатывает инструкции по комплексной безопасности (охране труда, техники безопасности при освоении реализуемых программ подготовки и соревнований, пожарной, антитеррористической, информационной безопасности и гражданской обороне) самостоятельно или с привлечением специалистов.
2. Контролирует организацию специальной психологической подготовки спортсменов спортивной сборной команды, контролирует уровень мотивированности спортсменов.
3. Ставит задачи на спортивное соревнование, турнир и игру членам тренерского состава, общекомандные и индивидуальные задачи спортсменам спортивной сборной команды.
Знания:
1. Алгоритм соревновательной деятельности спортивной сборной команды и методы его реализации.
2. Методы планирования тренировочно-соревновательного процесса в годичном цикле.
3. Положения, правила и регламенты проведения официальных и международных спортивных соревнований по виду спорта (спортивной дисциплине, группе спортивных дисциплин).
Навык 2:
Управление тренерами, специалистами спортивной сборной команды в тренировочном процессе
Умения:
1. Управляет и координирует работу тренеров, специалистов спортивной сборной команды в тренировочном процессе.
2. Проводит деловые переговоры и осуществляет деловую переписку.
3. Оценивает обоснованность представлений тренеров, специалистов по подготовке и пополнению спортивного резерва, по формированию списка кандидатов в спортивную сборную команду.
4. Вносит предложения по зачислению кандидатов в штатную и национальную сборную команды Республики Казахстан.
Знания:
1. Уровень рекордных результатов соревновательной деятельности по виду спорта (спортивной дисциплине, группе спортивных дисциплин), достигнутых профессиональными спортсменами.
2. Положения хартии международной олимпийской организации.
3. Нормативные правовые акты в области физической культуры и спорта.
4. Законы Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", "Об образовании", "О физической культуре и спорте", "О противодействии коррупции".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организаторские и коммуникативные навыки
Высокая социальная ответственность
Высокая компетентность в профессиональной деятельности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
5
6
Тренер по сервису
Тренер
Главный тренер

4-тарау. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
1. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті.
Орындаушы: Жарқынбекова Ақбота Шыныбекқызы
E-mail: a.zharkynbekova@tsm.gov.kz
Телефон нөмірі: +7 (7172) 741269.
2. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Дене шынықтыру және спорт жөніндегі Республикалық оқу-әдістемелік және талдау орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Орындаушы: Бөстекбаев Жасұлан
E-mail: zh.bostekbaev@mail.kz
Телефон нөмірі: +7 778 342 36 80.
3. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 13.12.2024 жылғы №2 хаттама.
4. Кәсіби біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 18.12.2024 жылғы қорытынды.
5. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасы: 18.12.2024 жылғы №16141/26 хат.
5. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2024 жыл.
6. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 30 қараша.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
2024 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 240 бұйрығына
2-қосымша
Кәсіби стандарт: "Спорт және фитнес клубтарына (ұйымдарына) басшылық жасау"
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Спорт және фитнес клубтарына (ұйымдарына) басшылық жасау" Кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқыту, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тану және ұйымдарда дене шынықтыру және спорт саласындағы көптеген міндеттердің шешімдері және кәсіпорындарда қолданылады.
2. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) дағды-кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
2) кәсіп – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) іскерліктер – кәсіби міндет шеңберінде жеке бірлік іс-әрекеттерді физикалық және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
5) ұлттық біліктілік жүйесі – еңбек нарығы тарапынан біліктілікке сұранысты және білім беру жүйесі тарапынан біліктілік ұсынысын реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені, оның ішінде ақпараттық;
6) салалық біліктілік шеңбері – орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және салада пайдаланылатын білімдердің, іскерліктер мен құзыреттердің сипатына қарай Қазақстан Республикасының Ұлттық сабақ сыныптауышы, ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленеді және мамандар біліктілігіне қойылатын талаптарды деңгейлер бойынша жіктейді. Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеуді және (немесе) өзектендіруді уәкілетті орган айқындаған тәртіппен салалық мемлекеттік органдар жүзеге асырады. Салалық біліктілік шеңберін кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер бекітеді;

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
1. Наименование государственного органа:
Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
исполнитель: Жаркынбекова Ақбота Шыныбекқызы
E-mail: a.zharkinbekova@tsm.gov.kz
Номер телефона: +7 (7172) 741269.
2. Организации (предприятия) участвующие в разработке: Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский учебно-методический и аналитический центр по физической культуре и спорту"
исполнитель: Бостекбаев Жасулан
E-mail: zh.bostekbaev@mail.kz
Номер телефона: +7 778 342 36 80.
3. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 13.12.2024 года №2.
4. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 18.12.2024 года.
5. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": письмо от 18.12.2024 года №16141/26.
6. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 год.
7. Дата ориентировочного пересмотра: 30 ноября 2027 года.
Приложение 2
к приказу Министра туризма
и спорта Республики Казахстан
от 27 декабря 2024 года № 240
Профессиональный стандарт: "Руководство спортивными и фитнес клубами (организациями)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Руководство спортивными и фитнес клубами (организациями)" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области физической культуры и спорта в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
2) профессия – род занятий, осуществляющий физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
3) знания – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) умения – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
5) национальная система квалификаций – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
6) отраслевая рамка квалификаций – разрабатывается на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирует требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли. Разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций осуществляются отраслевыми государственными органами в порядке, определенном уполномоченным органом. Отраслевые рамки квалификаций утверждаются отраслевыми советами по профессиональным квалификациям;

93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.11 Спорт ғимараттарын пайдалану;
93.11.0 Спорт ғимараттарын пайдалану.
R Өнер, ойын-сауық және демалыс:
93 спорт, демалыс және ойын-сауық ұйымдастыру саласындағы қызмет;
93.1 спорт саласындағы қызмет;
93.12 спорт клубтарының қызметі;
93.12.0 спорт клубтарының қызметі.
R Өнер, ойын-сауық және демалыс:
93 Спорт, демалыс және ойын-сауық ұйымдастыру саласындағы қызмет;
93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.19 Спорт саласындағы өзге де қызмет;
93.19.0 Спорт саласындағы өзге де қызмет.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Спорт секцияларында жаттығулар мен оқытуды ұйымдастыру" кәсіби стандарты спортшылардың (спорт командасының) жарыстарға техникалық дайындығын қамтамасыз етуді айқындайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Спорт ғимаратының директоры (әкімшісі) – СБШ 6 деңгейі.
2) Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі) – СБШ 6 деңгейі.
3) Спорт клубының директоры – СБШ 6 деңгейі.
4) Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры – СБШ 6 деңгейі.
5) Фитнес-орталықтың директоры – СБШ 6 деңгейі.
6) Спорт сарайының директоры – СБШ 6 деңгейі.
7) Спорт орталығының басшысы – СБШ 6 деңгейі.
8) Спорт базасының меңгерушісі – СБШ 6 деңгейі.
9) Спорт клубының төрағасы – СБШ 6 деңгейі.
3 тарау. Кәсіптер карточкасы
1. Кәсіп карточкасы: "Спорт ғимаратының директоры (әкімшісі)"
Топтың коды:
3422-1
Қызмет атауының коды:
3422-1-011
Кәсіптің атауы:
Спорт ғимаратының директоры (әкімшісі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі, оның ішінде дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

93.1 Деятельность в области спорта;
93.11 Эксплуатация спортивных сооружений;
93.11.0 Эксплуатация спортивных сооружений.
R Искусство, развлечения и отдых:
93 Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений;
93.1 Деятельность в области спорта;
93.12 Деятельность спортивных клубов;
93.12.0 Деятельность спортивных клубов.
R Искусство, развлечения и отдых:
93 Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений;
93.1 Деятельность в области спорта;
93.19 Прочая деятельность в области спорта;
93.19.0Прочая деятельность в области спорта.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Руководство спортивными и фитнес клубами (организациями)" определяет обеспечение технической готовности спортсменов (спортивной команды) к соревнованиям.
8. Перечень карточек профессий:
1) Директор (администратор) спортивного сооружения – 6 уровень ОРК.
2) Директор (заведующий) спортивного сооружения – 6 уровень ОРК.
3) Директор спортивного клуба – 6 уровень ОРК.
4) Директор физкультурно-спортивной организации – 6 уровень ОРК.
5) Директор фитнес-центра – 6 уровень ОРК.
6) Директор дворца спорта – 6 уровень ОРК.
7) Руководитель спортивного центра – 6 уровень ОРК.
8) Заведующий спортивной базой – 6 уровень ОРК.
9) Председатель спортивного клуба – 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
1. Карточка профессии: "Директор (администратор) спортивного сооружения"
Код группы:
1431-0
Код наименования занятия:
1431-0-005
Наименование профессии:
Директор (администратор) спортивного сооружения
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Специальность:
"Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности, в том числе на руководящих должностях в области физической культуры и спорта не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1431-0-006 Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
1431-0-008 Спорт клубының директоры
1431-0-009 Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дене шынықтыру-спорт ұйымы қызметінің тиімділігі мен жарғылық мақсаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясының түрі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өз өкілеттіктері шегінде персоналды басқаруға байланысты өкімдік актілерді және өзге де ресми құжаттарды дайындау және оларға қол қою.
2. Еңбек жағдайларының Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Өз өкілеттіктері шегінде персоналды басқаруға байланысты өкімдік актілерді және өзге де ресми құжаттарды дайындау және оларға қол қою
Дағды 1:
Спорт объектілерін, ғимараттар мен залдарды басқару
Машықтар:
1. Бағыныштыларға жұмыс міндеттерін қойып, оларды орындауға қол жеткізеді.
2. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарына, жұмыс орны, тұрғылықты жері және демалыс орны бойынша объектілерге, сондай-ақ спорт жөніндегі білім беру ұйымдарына басшылық жасау.
3. Спорт ғимаратының, объектінің және құрылыстың тазалық стандартының сақталуын бақылау және есепке алу.
4. Оқу-жаттығу және тәрбие процестерінің спорттық-әдістемелік және материалдық-техникалық базасын ұйымдастыру және жетілдіру.
Білімдер:
1. Педагогика, психология және физиология негіздерін.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Сабақтарды ұйымдастыру, спорттық іс-шараларды өткізу үшін мүкәммалды, жабдықтар мен персоналды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Сабақтарды ұйымдастыру, спорттық іс-шараларды өткізу үшін мүкәммалдың, жабдықтар мен персоналдың көлемі мен жеткіліктілігін айқындау.
2. Істердің нақты жағдайына, жоғары тұрған ұйымның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында дайындалған және бекітуге ұсынылған есептерді талдау.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды қабылдауға дербес жауапты болады.
Білімдер:
1. Еңбекті ұйымдастыру, мотивациялық менеджмент, экономика негіздерін білу.

1431-0-006 Директор (заведующий) спортивного сооружения
1431-0-008 Директор спортивного клуба
1431-0-009 Директор физкультурно-спортивной организации
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективности и соответствия уставным целям деятельности физкультурно-спортивной организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка и подписание распорядительных актов и иных официальных документов, связанных с управлением персоналом, в пределах собственных полномочий.
2. Обеспечение соответствия условий труда требованиям трудового законодательства Республики Казахстан.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Подготовка и подписание распорядительных актов и иных официальных документов, связанных с управлением персоналом, в пределах собственных полномочий
Навык 1:
Управление спортивными объектами, зданиями и залами
Умения:
1. Ставить рабочие задачи подчиненным и добиваться их выполнения.
2. Руководствовать над физкультурно-оздоровительными и спортивными зданиями, объектами по месту работы, месту жительства и месту отдыха, а также образовательными организациями по спорту.
3. Контролировать и вести учет над соблюдением чистоты спортивного здания, объекта и сооружения.
4. Организовать и совершенствовать спортивно-методическую и материально-техническую базу учебно-тренировочного и воспитательного процессов.
Знания:
1. Основы педагогики, психологии и физиологии.
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение инвентаря, оборудования и персонала для организации занятий, проведения спортивных мероприятий
Умения:
1. Определять объем и достаточность инвентаря, оборудования и персонала для организации занятий, проведения спортивных мероприятий.
2. Анализировать подготовленные и представленные на утверждение отчеты с целью определения их соответствия действительному положению дел, требованиям нормативных правовых актов вышестоящей организации.
3. Организовать работу по противодействию коррупции, а также несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции.
Знания:
1. Основ организации труда, мотивационного менеджмента, экономики.

2. Қызметтік құжаттамамен жұмысты реттейтін нормативтік құжаттарды білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
4. "Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы", "Білім туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Еңбек жағдайларының Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Перспективалық жұмыс жоспары және спорт ғимараттарына бару кестесі
Машықтар:
1. Ағымдағы және перспективалық жұмыс жоспарларын және спорт ғимараттарына бару кестесін бекітеді.
2. Спорт ғимаратының қызметін әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз етуге басшылық ету.
3. Спорт объектісінің, ғимараттың және құрылыстың пайдаланылуы мен ағымдағы жай-күйін тексеру.
Білімдер:
1. Спорттық құрылыстарды, жабдықтар мен спорттық техниканы пайдалану ережесін білу.
2. Спорттық даярлықтан өтетін адамдардың және спорт түрі (спорттық тәртіп) бойынша спорттық даярлықты жүзеге асыратын адамдардың тұруы үшін жағдайлар ұйымдастыруға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптарды білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
4. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
Дағды 2:
Мамандандырылған бағыттар бойынша дене шынықтыру-спорт ұйымын әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Спортшылар контингентін қалыптастырады, оқу-жаттығу және оқу-тәрбие процестері кезінде спортшылар мен ұйым қызметкерлерінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігіне қажетті жағдайлар жасайды.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандандырылған бағыт бойынша жұмыс технологиясын жоспарлайды және болжайды.
3. Ұйымның жұмыс жоспарын, спорттық жетілдірудің әртүрлі кезеңдеріндегі спортшыларды даярлау жоспарлары мен бағдарламаларын бекітеді.
Білімдер:
1. Мамандандырылған бағыттар бойынша дене шынықтыру-спорт ұйымын әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды білу.
2. Тиісті ұйымдық-құқықтық нысандағы және меншік нысанындағы дене шынықтыру-спорт ұйымының қызметін жоспарлау, бюджеттеу негіздері және қаржыландыру тәртібін меңгеру.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
4. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Қарым-қатынас дағдылары
Аналитикалық ойлау
Нәтижеге ынталандыру мүмкіндігі
Әлеуметтік жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілетте
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
6
6
Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
Спорт клубының директоры
Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры

2. Нормативные документы, регламентирующие работу со служебной документацией.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
4. Законы Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", "Об образовании", "О государственном имуществе", "О физической культуре и спорте", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение соответствия условий труда требованиям трудового законодательства Республики Казахстан
Навык 1:
Перспективный план работ и графика посещения в спортивные сооружения
Умения:
1. Утверждать текущие и перспективные планы работ и график посещения в спортивные сооружения.
2. Осуществлять методическое и информационное сопровождение работы спортивного объекта.
3. Проверять эксплуатацию и текущее состояние спортивного объекта, здания и сооружения.
Знания:
1. Правила эксплуатации спортивных сооружений, оборудования и спортивной техники.
2. Санитарно-гигиенические требования к организации условий для проживания лиц, проходящих спортивную подготовку, и лиц, осуществляющих спортивную подготовку по виду спорта (спортивной дисциплине).
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
4. Основы педагогики, психологии и физиологии.
Навык 2:
Методическое и информационное обеспечение физкультурно-спортивной организации по специализированным направлениям
Умения:
1. Формировать контингент спортсменов, создает необходимые условия безопасности жизни и здоровья спортсменов и работников организации во время учебно-тренировочного и учебно-воспитательного процессов.
2. Планировать и прогнозировать технологию работ по специализированному направлению в области физической культуры и спорта.
3. Утверждать план работы организации, планы и программы подготовки спортсменов на различных этапах спортивного совершенствования.
Знания:
1. Требования к методическому и информационному обеспечению физкультурно-спортивной организации по специализированным направлениям.
2. Основы планирования, бюджетирования и порядок финансирования деятельности физкультурно-спортивной организации соответствующей организационно-правовой формы и формы собственности.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
4. Основы педагогики, психологии и физиологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Коммуникативные навыки
Аналитическое мышление
Умение мотивировать на результат
Социальная ответственность
Организаторские способности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
6
6
Директор (заведующий) спортивного сооружения
Директор спортивного клуба
Директор физкультурно-спортивной организации

2. Кәсіп карточкасы: "Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)"
Топтың коды:
1431-0
Қызмет атауының коды:
1431-0-006
Кәсіптің атауы:
Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі, оның ішінде дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1431-0-005 Cпорт ғимаратының директоры (әкімшісі)
1431-0-008 Спорт клубының директоры
1431-0-009 Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіби қызметтің мазмұны мен сапасына бірыңғай талаптарды біріздендіру және белгілеу, спорттық ұйымдарды басқару саласындағы мамандарға біліктілік деңгейіне нақты өлшемшарттарды айқындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дене шынықтыру-спорт ұйымының қызметін ақпараттық және әдістемелік қамтамасыз ету, жоспарларды орындау саласында бақылау мен есепке алуды жүзеге асыруға байланысты қызметкерлердің жұмысын үйлестіру және бақылау.
2. Спорттық ұйымның немесе спорт ғимаратының аумағында қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
1. Дене шынықтыру-спорт ұйымының қызметін ақпараттық және әдістемелік қамтамасыз ету, жоспарларды орындау саласында бақылау мен есепке алуды жүзеге асыруға байланысты қызметкерлердің жұмысын үйлестіру және бақылау
Машықтар:
1. Қызметкерлерді жұмысқа қабылдау, ауыстыру, көтермелеу және жұмыстан шығару туралы шешімдер қабылдайды, ұйымның құрылымын, штат кестесін, ұйым қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді.

2. Карточка профессии: "Директор (заведующий) спортивного сооружения"
Код группы:
1431-0
Код наименования занятия:
1431-0-006
Наименование профессии:
Директор (заведующий) спортивного сооружения
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Специальность:
"Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности, в том числе на руководящих должностях в области физической культуры и спорта не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1431-0-005 Директор (администратор) спортивного сооружения
1431-0-008 Директор спортивного клуба
1431-0-009 Директор физкультурно-спортивной организации
Основная цель деятельности:
Унификация и установление единых требований к содержанию и качеству профессиональной деятельности, определение четких критериев к уровню квалификации к специалистам в области руководства спортивных организаций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Координировать и контролировать работу работников, связанную с осуществлением контроля и учета в области исполнения планов, информационного и методического обеспечения деятельности физкультурно-спортивной организации.
2. Контроль над соблюдением техники безопасности на территории спортивной организации или спортивного сооружения.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
1. Координировать и контролировать работу работников, связанную с осуществлением контроля и учета в области исполнения планов, информационного и методического обеспечения деятельности физкультурно-спортивной организации
Навык 1:
Обеспечение соответствующих условий труда согласно требованиям трудового законодательства Республики Казахстан
Умения:
1. Принимать решения о приеме на работу, переводе, поощрении и увольнении работников, утверждать структуру организации, штатное расписание, должностные инструкции работников организации.

2. Педагогикалық кеңестің жұмысын басқарады.
3. Ұйымның жұмыс жоспарын, спорттық жетілдірудің әртүрлі кезеңдеріндегі спортшыларды даярлау жоспарлары мен бағдарламаларын бекітеді.
Дағды 1:
Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес тиісті еңбек жағдайларын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. Спорттық және дене шынықтыру-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу әдістемелерін білу.
2. Іс-шаралар бағдарламаларын, сценарий жоспарларын, іс-шаралар туралы ережелерді, спорттық дайындық жоспарларын жасауға қойылатын талаптарды білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Сабақтарды ұйымдастыру, спорттық іс-шараларды өткізу үшін мүкәммалдың, жабдықтар мен персоналдың жеткіліктілігі
Машықтар:
1. Сабақтарды ұйымдастыру, жұмыс орны, тұрғылықты жері және демалыс орны бойынша, сондай-ақ білім беру ұйымдарында спорттық іс-шараларды өткізу үшін мүкәммалдың, жабдықтар мен персоналдың көлемі мен жеткіліктілігін айқындау.
2. Бағыныштыларға жұмыс міндеттерін қойып, оларды орындауға қол жеткізу.
3. Спортшылар контингентін қалыптастырады, оқу-жаттығу және оқу-тәрбие процестері кезінде спортшылар мен ұйым қызметкерлерінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігіне қажетті жағдайлар жасайды.
Білімдер:
1. Спорттық және дене шынықтыру-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу әдістемесін білу.
2. Іс-шаралар бағдарламаларын, сценарий жоспарларын, іс-шаралар туралы ережелерді, спорттық дайындық жоспарларын жасауға қойылатын талаптарды білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
4. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Спорттық ұйымның немесе спорт ғимаратының аумағында қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылау
Дағды 1:
Спорттық дайындық кезеңінде және жарыстарда қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Сыртқы және ішкі факторлардың қауіптілігі дәрежесін анықтайды және спорттық дайындық кезеңінде және жарыстарда қауіпсіз кеңістікті ұйымдастырады.
2. Мүкәммалдың, оттан қорғау құралдарының, жеке қорғану құралдарының жарамдылығын, оларды пайдалануды, эвакуация жолдарының жай-күйін білуді айқындайды.

2. Руководить работой педагогического совета.
3. Утверждать план работы организации, планы и программы подготовки спортсменов на различных этапах спортивного совершенствования.
Знания:
1. Методики организации и проведения спортивных и физкультурно-массовых мероприятий.
2. Требовании к составлению программ мероприятий, сценарных планов, положений о мероприятиях, планов спортивной подготовки.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Достаточность инвентаря, оборудования и персонала для организации занятий, проведения спортивных мероприятий
Умения:
1. Определять объем и достаточность инвентаря, оборудования и персонала для организации занятий, проведения спортивных мероприятий по месту работы, месту жительства и месту отдыха, а также в образовательных организациях.
2. Ставить рабочие задачи подчиненным и добиваться их выполнения.
3. Формировать контингент спортсменов, создает необходимые условия безопасности жизни и здоровья спортсменов и работников организации во время учебно-тренировочного и учебно-воспитательного процессов.
Знания:
1. Методика организации и проведения спортивных и физкультурно-массовых мероприятий.
2. Требования к составлению программ мероприятий, сценарных планов, положений о мероприятиях, планов спортивной подготовки.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
4. Основы педагогики, психологии и физиологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль над соблюдением техники безопасности на территории спортивной организации или спортивного сооружения
Навык 1:
Обеспечение безопасности в период спортивной подготовки и на соревнованиях
Умения:
1. Выявлять угрозы и степень опасности внешних и внутренних факторов и организовать безопасное пространство в период спортивной подготовки и на соревнованиях.
2. Контролировать исправность инвентаря, средств огнезащиты, средств индивидуальной защиты, пользоваться ими, знать состояние путей эвакуации.

3. Ресурстардың көлемі мен жеткіліктілігін есептейді.
Білімдер:
1. Жергілікті нормативтік актілерді ресімдеуге, деректемелерге, әзірлеу және бекіту тәртібіне қойылатын талаптарды білу.
2. Тәуекелдерді басқару және сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат негіздерін білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
4. "Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы", "Білім туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын білу.
Дағды 2:
Спорттық және өзге де бұқаралық іс-шараларды, жаттығуларды өткізуге байланысты спорттық және технологиялық жабдықтарды техникалық пайдалану, жөндеу және жаңғырту жөніндегі қызметкерлердің қызметін үйлестіру
Машықтар:
1. Спорттық және өзге де бұқаралық іс-шараларды, жаттығуларды өткізуге байланысты спорттық және технологиялық жабдықтарды техникалық пайдалану, жөндеу және жаңғырту жөніндегі қызметкерлердің жұмысын жоспарлайды, үйлестіреді және бақылайды.
2. Іс-шараны ұйымдастырушының іс-шараны өткізу шарттарына қойылатын талаптарын талдайды және оларды спорттық және технологиялық жабдықтардың, спорт ғимаратының немесе спорт объектісінің материалдық және техникалық базасына сәйкестігіне, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігін бағалайды.
3. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және олардың қызметін жетілдіруге бағытталған тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, сондай-ақ олардың қызметін жоғары жетістіктер спортын және бұқаралық спортты дамытуға бағыттайды.
Білімдер:
1. Спорттық және технологиялық жабдықтардың, спорттық құрылыстың немесе спорт объектісінің бар-жоғын және сапалық сипаттамаларын тексеру тәсілдерін меңгеру.
2. Спорттық және технологиялық жабдықтарды, спорттық құрылысты немесе спорт объектісін пайдалану қағидаларын меңгеру.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Қарым-қатынас дағдылары
Аналитикалық ойлау
Нәтижеге ынталандыру мүмкіндігі
Әлеуметтік жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
6
6
Спорт ғимаратының директоры (әкімшісі)
Спорт клубының директоры
Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
3. Кәсіп карточкасы: "Спорт сарайының директоры"
Топтың коды:
1431-0
Қызмет атауының коды:
1431-0-007
Кәсіптің атауы:
Спорт сарайының директоры
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық.
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі, оның ішінде дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3. Рассчитывать объем и достаточность ресурсов для обеспечения выполнения планов.
Знания:
1. Требования к оформлению, реквизитам, порядку разработки и утверждения локальных нормативных актов.
2. Основ риск-менеджмента и антикоррупционной политики.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
4. Законы Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", "Об образовании", "О государственном имуществе", "О физической культуре и спорте", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
Навык 2:
Координация деятельности работников по технической эксплуатации, ремонту и модернизации спортивного и технологического оборудования, связанную с проведением спортивных и иных массовых мероприятий, тренировок
Умения:
1. Планировать, координировать и контролировать работу работников по технической эксплуатации, ремонту и модернизации спортивного и технологического оборудования, связанную с проведением спортивных и иных массовых мероприятий, тренировок.
2. Анализировать требования организатора мероприятий к условиям проведения мероприятия и оценивать их на соответствие материальной и технической базе спортивного и технологического оборудования, спортивного сооружения или объекта спорта, а также на соответствие нормативным правовым актам.
3. Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направленное на совершенствование их деятельности, а также направляет их деятельность на развитие спорта высших достижений и массового спорта.
Знания:
1. Способы проверки наличия и качественных характеристик спортивного и технологического оборудования, спортивного сооружения или объекта спорта.
2. Правила эксплуатации спортивного и технологического оборудования, спортивного сооружения или объекта спорта
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Коммуникативные навыки
Аналитическое мышление
Умение мотивировать на результат
Социальная ответственность
Организаторские способности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
6
6
Директор (администратор) спортивного сооружения
Директор спортивного клуба
Директор физкультурно-спортивной организации
3. Карточка профессии: "Директор дворца спорта"
Код группы:
1431-0
Код наименования занятия:
1431-0-007
Наименование профессии:
Директор дворца спорта
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Высшее образование (и/или послевузовское) по специальности педагогическое образование (физическая культура и спорт), экономическое (спортивный менеджмент)
Специальность:
"Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности, в том числе на руководящих должностях в области физической культуры и спорта не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1431-0-005 Cпорт ғимаратының директоры (әкімшісі)
1431-0-006 Cпорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
1431-0-009 Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дене шынықтыру-спорт ұйымы қызметінің тиімділігі мен жарғылық мақсаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Персоналды басқаруға байланысты өкімдік актілерді және өзге де ресми құжаттарды өз өкілеттігі шеңберінде дайындау және қол қою.
2. Еңбек жағдайларының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Персоналды басқаруға байланысты өкімдік актілерді және өзге де ресми құжаттарды өз өкілеттігі шеңберінді дайындау және қол қою
Дағды 1:
Дене шынықтыру және спортпен шұғылдану үшін жағдай жасау
Машықтар:
1. Бағыныштыларға жұмыс міндеттерін қойып, оларды орындауға қол жеткізу.
2. Оқу-жаттығу және тәрбие процестерінің спорттық-әдістемелік және материалдық-техникалық базасын ұйымдастыру және жетілдіру.
3. Дене шынықтыру және спортпен шұғылдануға жағдай жасайды.
Білімдер:
1. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқаларды білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Оқу-жаттығу және тәрбие процестері үшін спорттық-әдістемелік және материалдық-техникалық базаны жетілдіру
Машықтар:
1. Оқу-жаттығу және тәрбие процестерінің спорттық-әдістемелік және материалдық-техникалық базасын ұйымдастыру және жетілдіру.
2. Құжаттарды ресімдейді немесе үлгіге сәйкес олардың дұрыс ресімделуін бақылайды.
3. Ұйымның жұмыс жоспарын, спорттық жетілдірудің әртүрлі кезеңдеріндегі спортшыларды даярлау жоспарлары мен бағдарламаларын бекітеді.
Білімдер:
1. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
2."Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы", "Білім туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Еңбек жағдайларының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандандырылған бағыт бойынша жұмыс технологиясы.
Машықтар:

1431-0-005 Директор (администратор) спортивного сооружения
1431-0-006 Директор (заведующий) спортивного сооружения
1431-0-009 Директор физкультурно-спортивной организации
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективности и соответствия уставным целям деятельности физкультурно-спортивной организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка и подписание распорядительных актов и иных официальных документов, связанных с управлением персоналом, в пределах собственных полномочий.
2. Обеспечение соответствия условий труда требованиям трудового законодательства.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Подготовка и подписание распорядительных актов и иных официальных документов, связанных с управлением персоналом, в пределах
собственных полномочий
Навык 1:
Создание условий для занятия физической культурой и спортом
Умения:
1. Формулировать рабочие задачи, осуществлять контроль за их выполнением.
2. Организовать и совершенствовать спортивно-методическую и материально-техническую базу учебно-тренировочного и воспитательного процессов.
3. Создавать условие для занятия физической культурой и спортом.
Знания:
1. Основы педагогики, психологии и физиологии.
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Совершенствование спортивно-методической и материально-технической базы для учебно-тренировочного и воспитательного процессов
Умения:
1. Организовать и совершенствовать спортивно-методическую и материально-техническую базу учебно-тренировочного и воспитательного процессов.
2. Оформлять документы и контролировать правильность их оформления.
3. Утверждать план работы организации, планы и программы подготовки спортсменов на различных этапах спортивного совершенствования.
Знания:
1. Основы педагогики, психологии и физиологии.
2. Законы Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", "Об образовании", "О государственном имуществе", "О физической культуре и спорте", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
3. Законодательств и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение соответствия условий труда требованиям трудового законодательства
Навык 1:
Технология работ по специализированному направлению в области физической культуры и спорта
Умения:

1. Бағыныштыларға жұмыс міндеттерін қойып, оларды орындауға қол жеткізеді.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандандырылған бағыт бойынша жұмыс технологиясын жоспарлайды және болжайды.
3. Спортшылардың даярлық деңгейін және спорттық шеберлігін арттыру мақсатында жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, нұсқаушылардың, әдіскерлердің біліктілігін арттыруды, дене шынықтыру және спорт саласындағы озық шетелдік тәжірибені зерделеуді қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
Білімдер:
1. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін білу.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
Дағды 2:
Клубтардың қызметін жетілдіру.
Машықтар:
1. Жобаның ортасын құрайтын жеке тұлғалармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл және ақпарат алмасуды ұйымдастырады.
2. Бағынысты қызметкерлердің жұмысын жоспарлайды, үйлестіреді және бақылайды.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды қабылдауға дербес жауапты болады.
Білімдер:
1. Дене шынықтыру және бұқаралық спорт саласындағы, оның ішінде инклюзивті саясатты іске асыруды ескере отырып, қазіргі заманғы әдістемелік әзірлемелерді білу.
2. Қызметтік құжаттамамен жұмысты регламенттейтін талаптарды меңгеру.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
4. "Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы", "Білім туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық қасиеттер
Қарым-қатынас
Жоғары жауапкершілік
Адамдарды басқару қабілеті
Уақытты басқару дағдылары
Кең көкжиек және эрудиция
Кәсіби қызметтегі жоғары құзыреттілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
6
6
Спорт ғимаратының директоры (әкімшісі)
Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
4. Кәсіп карточкасы: "Спорт клубының директоры"
Топтың коды:
1431-0
Қызмет атауының коды:
1431-0-008
Кәсіптің атауы:
Спорт клубының директоры
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Дене шынықтыру-спорт ұйымдарында мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілінің болуы
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1. Ставить рабочие задачи подчиненным и добиваться их выполнения.
2. Планировать и прогнозировать технологию работ по специализированному направлению в области физической культуры и спорта.
3. Принимать меры по обеспечению повышения квалификации тренеров, тренеров-преподавателей, инструкторов, методистов, изучению передового зарубежного опыта в области физической культуры и спорта в целях повышения уровня подготовки и спортивного мастерства спортсменов.
Знания:
1. Основ экономики, организации труда и управления.
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Основы педагогики, психологии и физиологии.
Навык 2:
Совершенствование деятельности клубов
Умения:
1. Организовать взаимодействие и информационный обмен с физическими лицами и организациями, составляющими окружение проекта.
2. Планировать, координировать и контролировать работу подчиненных работников.
3. Организовать работу по противодействию коррупции, а также несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции.
Знания:
1. Современных методических разработок в области физической культуры и массового спорта, в том числе с учетом реализации инклюзивной политики.
2. Требований, регламентирующих работу со служебной документацией.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
4. Законы Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", "Об образовании", "О государственном имуществе", "О физической культуре и спорте", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Лидерские качества
Коммуникабельность
Высокая ответственность
Способность руководить людьми
Навыки управления временем
Широкий кругозор и эрудиция
Высокая компетентность в профессиональной деятельности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
6
6
Директор (администратор) спортивного сооружения
Директор (заведующий) спортивного сооружения
Директор физкультурно-спортивной организации
4. Карточка профессии: "Директор спортивного клуба"
Код группы:
1431-0
Код наименования занятия:
1431-0-008
Наименование профессии:
Директор спортивного клуба
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Специальность:
"Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности, в том числе на руководящих должностях в области физической культуры и спорта не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1431-0-006 Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
1431-0-007 Спорт сарайының директоры
1431-0-009 Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дене шынықтыру-спорт ұйымы қызметінің тиімділігі мен жарғылық мақсаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылымдық бөлімшелердің қызметі туралы есептерді қабылдау, бекіту және қажет болған жағдайда меншік иесіне беру.
2. Құрылымдық бөлімшелердің бейінді қызметкерлерін меншік иесі, мемлекеттік билік органы белгілеген есептерді дайындауға қойылатын талаптар туралы, оның ішінде тиісті қызметкерлерді оқытуды ұйымдастыру жолымен уақтылы хабардар ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Құрылымдық бөлімшелердің қызметі туралы есептерді қабылдау, бекіту және қажет болған жағдайда меншік иесіне беру
Дағды 1:
Спорттық секциялар мен сауықтыру топтарындағы сабақтар
Машықтар:
1. Спорттық секциялар мен сауықтыру топтарында клубтық сабақтар, бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру.
2. Спартакиадалар, бұқаралық спорттық жарыстар, спорттық мерекелер өткізеді.
3. Ұйымдарға, оның ішінде білім беру мекемелеріне бұқаралық дене шынықтыру - сауықтыру және спорт жұмыстарын ұйымдастыруда көмек көрсету.
Білімдер:
1. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Спорттық-бұқаралық жарыстарды, спартакиадаларды және басқа да бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын қаржыландыру.
Машықтар:
1. Дене шынықтыру мен спортты одан әрі дамытуды жоспарлау.
2. Өз қызметі туралы ақпарат тарату.
3. Спорттық-бұқаралық жарыстарды, спартакиадаларды және басқа да бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын қаржыландыруды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Тиісті ұйымдық-құқықтық нысандағы және меншік нысанындағы дене шынықтыру-спорт ұйымында есепті ұйымдастыру, бақылау және есептілікті дайындау бойынша жоғары тұрған ұйымның, меншік иесінің қаржыны, бухгалтерлік есеп пен есептілікті реттеу саласындағы нормативтік құжаттарды білу.

1431-0-006 Директор (заведующий) спортивного сооружения
1431-0-007 Директор дворца спорта
1431-0-009 Директор физкультурно-спортивной организации
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективности и соответствия уставным целям деятельности физкультурно-спортивной организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Принятие и утверждение при необходимости, передача собственнику отчетов о деятельности структурных подразделений.
2. Своевременное информирование профильных работников структурных подразделений о требованиях к подготовке отчетов, установленных собственником, органом государственной власти, в том числе путем организации обучения соответствующих работников.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Принятие, утверждение и, при необходимости, передача собственнику отчетов о деятельности структурных подразделений
Навык 1:
Занятия в спортивных секциях и группах оздоровительной направленности.
Умения:
1. Организовать клубные занятия в спортивных секциях и группах оздоровительной направленности, проведение массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий.
2. Проводить спартакиады, массовые спортивные соревнования, спортивные праздники.
3. Оказывать помощь организациям, в том числе образовательным учреждениям в организации массовой физкультурно- оздоровительной и спортивной работы.
Знания:
1. Основы педагогики, психологии и физиологии.
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Финансирование спортивно-массовых соревнований, спартакиад и других массовых физкультурно-оздоровительных мероприятий
Умения:
1. Планировать дальнейшее развитие физической культуры и спорта.
2. Распространять информацию о своей деятельности.
3. Осуществлять проведение спортивно-массовых соревнований, спартакиад и других массовых физкультурно-оздоровительных мероприятий.
Знания:
1. Нормативные документы в области регулирования финансов, бухгалтерского учета и отчетности, вышестоящей организации, собственника по организации учета, контроля и подготовке отчетности в физкультурно-спортивной организации соответствующей организационно-правовой формы и формы собственности.

5. Кәсіп карточкасы: "Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры"
Топтың коды:
1431-0
Қызмет атауының коды:
1431-0-009
Кәсіптің атауы:
Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Дене шынықтыру-спорт ұйымдарында мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілінің болуы
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1431-0-006 Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
1431-0-008 Спорт клубының директоры
1431-0-005 Спорт ғимаратының директоры (әкімшісі)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дене шынықтыру мен спортты дамытуды ұйымдастырушылық, ресурстық, әдістемелік, ақпараттық, ғылыми сүйемелдеуді іске асыру үшін материалдық ресурстар мен жеткізілімдерді басқару
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Материалдық қамтамасыз етуге және жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді әлеуетті мердігерлермен және жеткізушілермен өзара іс-қимыл жасау
2. Бағынышты қызметкерлердің көмегімен анықтау және материалдық қажеттіліктерді нақтылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Материалдық қамтамасыз етуге және жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді әлеуетті мердігерлермен және жеткізушілермен өзара іс-қимыл жасау
Дағды 1:
Құрылымдық бөлімшенің жұмысын үйлестіру
Машықтар:
1. Құрылымдық бөлімшенің жұмысына басшылық жасайды және перспективалық жұмыс жоспарларын әзірлеуге тікелей қатысады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді.
2. Бағынысты қызметкерлердің жұмысын жоспарлайды, үйлестіреді және бақылайды.
3. Құрылымдық бөлімшенің жұмысы туралы есептерді уақтылы дайындауды және басшылыққа ұсынуды ұйымдастырады.

5. Карточка профессии: "Директор физкультурно-спортивной организации"
Код группы:
1431-0
Код наименования занятия:
1431-0-009
Наименование профессии:
Директор физкультурно-спортивной организации
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Специальность:
"Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности, в том числе на руководящих должностях в области физической культуры и спорта не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1431-0-006 Директор (заведующий) спортивного сооружения
1431-0-008 Директор спортивного клуба
1431-0-005 Директор (администратор) спортивного сооружения
Основная цель деятельности:
Управление материальными ресурсами и поставками для реализации организационного, ресурсного, методического, информационного, научного сопровождения развития физической культуры и спорта
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Взаимодействие с потенциальными подрядчиками и поставщиками товаров, работ, услуг, связанных с материальным обеспечением и выполнением работ, оказанием услуг.
2. Выявление с помощью подчиненных работников и уточнение материальных потребностей.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Взаимодействие с потенциальными подрядчиками и поставщиками товаров, работ, услуг, связанных с материальным обеспечением и выполнением работ, оказанием услуг
Навык 1:
Координация работы структурного подразделения
Умения:
1. Руководить работой структурного подразделения и непосредственно участвовать в разработке перспективных планов работы, обеспечивать их выполнение.
2. Планировать, координировать и контролировать работу подчиненных работников.
3. Организовать своевременное составление и представление отчетов о работе структурного подразделения руководству.

4. Оқу-жаттығу жиындарын өткізуді, штаттық ұлттық командалар спортшыларының тізімдерін жинақтауды, спорттық-бұқаралық іс-шаралар күнтізбесін әзірлеуді, спорттық нәтижелерді есепке алуды және талдауды үйлестіруді жүзеге асырады.
Білімдер:
1. Қаржыны реттеу, бухгалтерлік есеп және есептілік, сатып алу қызметін жүзеге асыру және мүлікті басқару саласындағы нормативтік құжаттарды білу.
2. Қызметтік құжаттамамен жұмысты реттейтін нормативтік құжаттарды білу.
3. Тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызмет көрсетудің толықтығын, құнын және уақтылығын тексеру тәсілдерін білу.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Спорттық-бұқаралық жарыстарды, спартакиадаларды және басқа да бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын қаржыландыру
Машықтар:
1. Дене шынықтыру мен спортты одан әрі дамытуды жоспарлайды.
2. Өз қызметі туралы ақпарат таратады.
3. Спорттық-бұқаралық жарыстарды, спартакиадаларды және басқа да бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын қаржыландыруды жүзеге асырады.
Білімдер:
1. Тиісті ұйымдық-құқықтық нысандағы және меншік нысанындағы дене шынықтыру-спорт ұйымында есептілікті ұйымдастыру, бақылау және дайындау бойынша жоғары тұрған ұйымның, меншік иесінің қаржысын реттеу, бухгалтерлік есеп және есептілік саласындағы нормативтік құжаттарды білу.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнама және нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Материалдық қажеттіліктерді бағынышты қызметкерлердің көмегімен анықтау және нақтылау
Дағды 1:
Жұмыс нәтижелерінің сапасын анықтау
Машықтар:
1. Жұмыс нәтижелерінің сапасына қойылатын талаптарды анықтайды және тұжырымдайды.
2. Бағыныштыларға жұмыс міндеттерін қойып, оларды орындауға қол жеткізеді.
3. Құжаттарды ресімдейді немесе үлгіге сәйкес олардың дұрыс ресімделуін бақылайды.
Білімдер:
1. Мамандандырылған бағыттар бойынша дене шынықтыру-спорт ұйымын әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды білу.
2. Спорттық даярлықтан өтетін адамдардың және спорт түрі (спорттық тәртіп) бойынша спорттық даярлықты жүзеге асыратын адамдардың тұруы үшін жағдайлар ұйымдастыруға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптарды білу.

4. Осуществлять координацию за проведением учебно-тренировочных сборов, комплектованием списков спортсменов штатных национальных команд, разработкой календаря спортивно-массовых мероприятий, учетом и анализом спортивных результатов.
Знания:
1. Нормативные документы в области регулирования финансов, бухгалтерского учета и отчетности, осуществления закупочной деятельности и управления имуществом.
2. Нормативные документы, регламентирующие работу со служебной документацией.
3. Способы проверки комплектности, стоимости и своевременности поставок товаров, выполнения работ, оказания услуг.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Финансирование спортивно-массовых соревнований, спартакиад и других массовых физкультурно-оздоровительных мероприятий
Умения:
1. Планировать дальнейшее развитие физической культуры и спорта.
2. Распространять информацию о своей деятельности.
3. Осуществлять финансирование спортивно-массовых соревнований, спартакиад и других массовых физкультурно-оздоровительных мероприятий.
Знания:
1. Нормативные документы в области регулирования финансов, бухгалтерского учета и отчетности, вышестоящей организации, собственника по организации учета, контроля и подготовке отчетности в физкультурно-спортивной организации соответствующей организационно-правовой формы и формы собственности.
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Основы педагогики, психологии и физиологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выявление с помощью подчиненных работников и уточнение материальных потребностей
Навык 1:
Выявление качества результатов работы
Умения:
1. Выявлять и формулировать требования к качеству результатов работы.
2. Ставить рабочие задачи подчиненным и добиваться их выполнения.
3. Оформлять документы или контролирует правильность их оформления в соответствии с образцом.
Знания:
1. Требования к методическому и информационному обеспечению физкультурно-спортивной организации по специализированным направлениям.
2. Санитарно-гигиенические требования к организации условий для проживания лиц, проходящих спортивную подготовку, и лиц, осуществляющих спортивную подготовку по виду спорта (спортивной дисциплине).

1431-0-006 Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
1431-0-008 Спорт клубының директоры
1431-0-009 Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фитнес-орталықтың қызметін ұйымдастыру, спорт саласындағы мамандарға кәсіби біліктілік нәтижелерінің сапасын басқару
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жеке сапа менеджменті функцияларын орындауға жауапты қызметкерлердің штаты мен міндеттерін анықтау.
2. Нәтижелердің сапасын қамтамасыз етуге теріс әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды анықтау.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Жеке сапа менеджменті функцияларын орындауға жауапты қызметкерлердің штаты мен міндеттерін анықтау
Дағды 1:
Спорттық-сауықтыру іс-шараларының бағдарламалары
Машықтар:
1. Спорттық-сауықтыру іс-шараларының бағдарламаларын әзірлейді.
2. Оқу сабақтарының кестесін жасайды.
3. Жаттығуларды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін қол жетімді түрде түсіндіреді.
4. Спорт нысандарына келушілермен өзара әрекет етеді.
Білімдер:
1. Жобалау қызметіндегі сапаны басқару әдістері мен стандарттарын білу.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қауіпті жою немесе азайту үшін әрекет алгоритмдері
Машықтар:
1. Салауатты өмір салты мәселелері бойынша ақпаратты зерттейді және жүйелейді.
2. Жұмыс орны, тұрғылықты жері және демалыс орны бойынша, сондай-ақ фитнес-орталықтарда дене шынықтыру-спорттық жұмысқа тартылған персоналды басқарады.
3. Төтенше жағдайларға жауап береді және қауіпті жою немесе азайту үшін дұрыс әрекет алгоритмдерін қолданады.
Білімдер:
1. Тиісті ұйымдық-құқықтық нысандағы және меншік нысанындағы дене шынықтыру-спорт ұйымында есепті ұйымдастыру, бақылау және есептілікті дайындау бойынша жоғары тұрған ұйымның, меншік иесінің қаржыны, бухгалтерлік есеп пен есептілікті реттеу саласындағы нормативтік құжаттарды білу.
2. Қызметтің мамандандырылған бағытының жоспарларын, жобаларын, дене шынықтыру-сауықтыру бағдарламаларын жасау және келісу тәртібін білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Нәтижелердің сапасын қамтамасыз етуге теріс әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды анықтау
Дағды 1:
Спорт нысандарына келушілермен өзара іс-қимыл
Машықтар:

1431-0-006 Директор (заведующий) спортивного сооружения
1431-0-008 Директор спортивного клуба
1431-0-009 Директор физкультурно-спортивной организации
Основная цель деятельности:
Организация деятельности фитнес-центра, управление качеством результатов профессиональной квалификации к специалистам в области спорта
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Определение штата и обязанностей работников, ответственных за выполнение отдельных функций по управлению качеством.
2. Выявление внутренних и внешних факторов, негативно влияющих на обеспечение качества результатов.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Определение штата и обязанностей работников, ответственных за выполнение отдельных функций по управлению качеством
Навык 1:
Программы спортивно-оздоровительных мероприятий
Умения:
1. Разрабатывать программы спортивно-оздоровительных мероприятии.
2. Составлять расписания тренировочных занятии.
3. Разъяснять правила техники безопасности при выполнении упражнений.
4. Взаимодействовать с посетителями спортивных объектов.
Знания:
1. Методы, методики и стандарты управления качеством в проектной деятельности.
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Алгоритмы действий для устранения или снижения опасности
Умения:
1. Изучать и систематизировать информацию по вопросам здорового образа жизни.
2. Управлять персоналом, задействованным в физкультурно-спортивной работе по месту работы, месту жительства и месту отдыха, а также в фитнес-центрах.
3. Реагировать на внештатные ситуации и применять верные алгоритмы действий для устранения или снижения опасности посетителей.
Знания:
1. Нормативные документы в области регулирования финансов, бухгалтерского учета и отчетности, вышестоящей организации, собственника по организации учета, контроля и подготовке отчетности в физкультурно-спортивной организации соответствующей организационно-правовой формы и формы собственности.
2. Порядок составления и согласования планов специализированного направления деятельности, проектов, физкультурно-оздоровительных программ.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выявление внутренних и внешних факторов, негативно влияющих на обеспечение качества результатов
Навык 1:
Взаимодействие с посетителями спортивных объектов
Умения:

1431-0-006 Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
1431-0-008 Спорт клубының директоры
1431-0-009 Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дене шынықтыру-спорт ұйымы қызметінің тиімділігі мен жарғылық мақсаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Спорт түрлері бойынша дене шынықтыру-спорт ұйымдары мен федерациялардың спорттық, жаттығу және жарыстық қызметін үйлестіру.
2. Спорттық жабдықтар мен мүкәммалдың дұрыс пайдаланылуын және сақталуын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Спорт түрлері бойынша дене шынықтыру-спорт ұйымдары мен федерациялардың спорттық, жаттығу және жарыстық қызметін үйлестіру
Дағды 1:
Оқу-жаттығу және тәрбие процестері үшін спорттық-әдістемелік және материалдық-техникалық базаны жетілдіру
Машықтар:
1. Материалдық ресурстарды басқарумен байланысты жұмыстарды жоспарлайды, үйлестіреді және бақылайды.
2. Ұйым қызметінің саясатын, стратегиясын және оларды іске асыру тетігін айқындайды.
3. Оқу-жаттығу және тәрбие процесінің спорттық-әдістемелік және материалдық-техникалық базасын ұйымдастырады және жетілдіреді.
Білімдер:
1. Жобалау қызметіндегі сапаны басқару әдістері, әдістемелері мен стандарттарын білу.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Жоғары жетістіктер спортын және бұқаралық спортты дамыту
Машықтар:
1. Сынақ немесе тест өткізу орнының, спорттық мүкәммал мен жабдықтың заңнама талаптарына сәйкестік деңгейін бағалау.
2. Персонал мен материалдық ресурстардың көлемі мен жеткіліктілігін анықтау.
3. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және олардың қызметін жетілдіруге бағытталған тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, сондай-ақ олардың қызметін жоғары жетістіктер спортын және бұқаралық спортты дамытуға бағыттайды.
Білімдер:
1. Ұйым қызметкерлерінің жоспарды іске асыру және консультация беру процесін енгізу жөніндегі өкілеттіктері мен міндеттемелері.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы ақпаратпен және мәліметтер базасымен жұмыс істеудің негізгі ұғымдары мен қазіргі заманғы принциптері.
3. "Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы", "Білім туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының заңдары.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Спорттық жабдықтар мен мүкәммалдың дұрыс пайдаланылуын және сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Спорт объектілерінің әкімшілік-шаруашылық және оқу-жаттығу қызметі
Машықтар:

1431-0-006 Директор (заведующий) спортивного сооружения
1431-0-008 Директор спортивного клуба
1431-0-009 Директор физкультурно-спортивной организации
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективности и соответствия уставным целям деятельности физкультурно-спортивной организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Координация спортивной, тренировочной и соревновательной деятельности физкультурно-спортивных организаций и федераций по видам спорта.
2. Обеспечение правильной эксплуатации и сохранности спортивного оборудования и инвентаря.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Координация спортивной, тренировочной и соревновательной деятельности физкультурно-спортивных организаций и федераций по видам спорта
Умения:
1. Планировать, координировать и контролировать работу, связанную с управлением материальными ресурсами.
2. Определять целевых показателей, лимитов, ограничений, в пределах собственных полномочий
3. Организовывать и совершенствовать спортивно-методическую и материально-техническую базу учебно-тренировочного и воспитательного процессов.
Навык 1:
Совершенствование спортивно-методической и материально-технической базы для учебно-тренировочного и воспитательного процессов.
Знания:
1. Методы, методики и стандарты управления качеством в проектной деятельности
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Развитие спорта высших достижений и массового спорта
Умения:
1. Оценивать уровень соответствия места проведения испытаний или тестов, спортивного инвентаря и оборудования требованиям законодательства.
2. Определять объем и достаточность персонала и материальных ресурсов.
3. Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направленное на совершенствование их деятельности, а также направляет их деятельность на развитие спорта высших достижений и массового спорта.
Знания:
1. Основные понятия и современные принципы работы с информацией и базами данных в области физической культуры и спорта.
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Законы Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", "Об образовании", "О государственном имуществе", "О физической культуре и спорте", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2
Обеспечение правильной эксплуатации и сохранности спортивного оборудования и инвентаря
Навык 1:
Обеспечение учебно-тренировочной деятельностью спортивных объектов
Умения:

1. Ұйымның әкімшілік-шаруашылық және оқу-жаттығу қызметі туралы есепті тиісті салалардың уәкілетті органдарына ұсынады.
2. Ұйым қызметкерлерімен және мүдделі тараптармен іскерлік байланыстарды, қатынастарды, коммуникацияларды орнатады және қолдайды.
3. Ұйымның өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасайды, қабылданатын шешімдердің орындалуын, оның теңгеріміндегі ұйым мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Дене шынықтыру мен спортты ұйымдастыру жоспарын іске асыру жөніндегі ұйым қызметкерлерінің өкілеттіктері мен міндеттемелерін білу.
2. Қаржы, бухгалтерлік есеп және есептілікті реттеу саласындағы нормативтік құжаттар, жоғары тұрған ұйым, сатып алу қызметін жүзеге асыру және мүлікті басқару жөніндегі меншік иесі туралы құжаттарды меңгеру.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
Дағды 2:
Спорттық базаның қызметін жоспарлау стратегиясын орындау
Машықтар:
1. Спорттық базаның қызметін жоспарлау стратегиясын әзірлейді.
2. Өз өкілеттіктері шегінде нысаналы көрсеткіштерді, лимиттерді, шектеулерді айқындайды.
3. Оқу-жаттығу және тәрбие процестерінің спорттық-әдістемелік және материалдық-техникалық базасын ұйымдастырады және жетілдіреді.
Білімдер:
1. Тиісті ұйымдық-құқықтық нысандағы дене шынықтыру-спорт ұйымында жоспарлы жұмысты ұйымдастыру бойынша қаржыны, бухгалтерлік есеп пен есептілікті, жоғары тұрған ұйымды, меншік иесін реттеу саласындағы нормативтік құжаттарды білу.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас дағдылары
Психологиялық тұрақтылық және педагогикалық әдептілік
Нәтижеге ынталандыру мүмкіндігі
Әлеуметтік жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
6
6
Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
Спорт клубының директоры
Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
8. Кәсіп карточкасы: "Спорт клубының төрағасы"
Топтың коды:
1431-0
Қызмет атауының коды:
1431-0-012
Кәсіптің атауы:
Спорт клубының төрағасы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт"
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Дене шынықтыру-спорт ұйымдарында мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілінің болуы
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1. Предоставлять отчет об учебно-тренировочной деятельности организации в уполномоченные органы соответствующих отраслей.
2. Контролировать надлежащее выполнение задач и функций, определенных положением о структурном подразделении.
3. Осуществлять
координацию за проведением учебно-тренировочных сборов, комплектованием списков спортсменов штатных национальных команд, разработкой календаря спортивно-массовых мероприятий, учетом и анализом спортивных результатов.
Знания:
1. Полномочия и обязательства работников организации по реализации плана организации физической культуры и спорта.
2. Нормативные документы в области регулирования финансов, бухгалтерского учета и отчетности, вышестоящей организации, собственника по осуществлению закупочной деятельности и управлению имуществом.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Навык 2:
Выполнение стратегии планирования деятельности спортивной базы
Умения:
1. Разрабатывать стратегию планирования деятельности спортивной базы.
2. Определять целевые показатели, лимитов, ограничений, в пределах собственных полномочий.
3. Организовывать и совершенствовать спортивно-методическую и материально-техническую базу учебно-тренировочного и воспитательного процессов.
Знания:
1. Нормативные документы в области регулирования финансов, бухгалтерского учета и отчетности, вышестоящей организации, собственника по организации плановой работы в физкультурно-спортивной организации соответствующей организационно-правовой формы
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Основы педагогики, психологии и физиологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативные навыки
Психологическая устойчивость и педагогический такт
Умение мотивировать на результат
Социальная ответственность
Организаторские способности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
6
6
Директор (заведующий) спортивного сооружения
Директор спортивного клуба
Директор физкультурно-спортивной организации
8. Карточка профессии: "Председатель спортивного клуба"
Код группы:
1431-0
Код наименования занятия:
1431-0-012
Наименование профессии:
Председатель спортивного клуба
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Специальность:
"Физическая культура и спорт".
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности, в том числе на руководящих должностях в области физической культуры и спорта не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1431-0-006 Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
1431-0-008 Спорт клубының директоры
1431-0-009 Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спорт ұйымдарын басқару саласындағы мамандарға біліктілік деңгейіне критерийлерді анықтау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Спорттық дайындық үшін материалдық қажеттіліктерді анықтау және нақтылау.
2. Спорттық дайындықты жүзеге асыратын ұйымның шарттық және сатып алу қызметінің қолданыстағы заңнамаға, нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігін қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Спорттық дайындық үшін материалдық қажеттіліктерді анықтау және нақтылау
Дағды 1:
Дене шынықтыру-спорт ұйымының қызметін жоспарлау, бюджеттеу және қаржыландыру тәртібі
Машықтар:
1. Жоспарлардың орындалуын қамтамасыз ету үшін ресурстардың көлемі мен жеткіліктілігін есептейді.
2. Ұйымның жұмыс жоспарын, спорттық жетілдірудің әртүрлі кезеңдеріндегі спортшыларды даярлау жоспарлары мен бағдарламаларын бекітеді.
3. Ұйымның әкімшілік-шаруашылық және оқу-жаттығу қызметі туралы есепті тиісті салалардың уәкілетті органдарына ұсынады.
Білімдер:
1. Тиісті ұйымдық-құқықтық нысандағы және меншік нысанындағы дене шынықтыру-спорт ұйымының қызметін жоспарлау, бюджеттеу негіздері және қаржыландыру тәртібін білу.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Спартакиадаларды, бұқаралық спорттық жарыстарды, спорттық мерекелерді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Азаматтардың денсаулығын нығайтуға бағытталған жұмыстарды жүргізеді.
2. Спартакиадалар, бұқаралық спорттық жарыстар, спорттық мерекелер өткізеді.
3. Ұйымдарға, оның ішінде білім беру мекемелеріне бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру және спорт жұмыстарын ұйымдастыруда көмек көрсетеді.
Білімдер:
1. Спорттық объектілердің, снарядтардың, мүкәммалдың, жабдықтың, өлшеу аспаптарының және техникалық жүйелердің жарамдылығын айқындау мақсатында олардың бар болуын және сапалық сипаттамаларын тексеру тәсілдерін меңгеру.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Спорттық дайындықты жүзеге асыратын ұйымның шарттық және сатып алу қызметінің қолданыстағы заңнамаға, нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Стратегиялық шешімдерді бекіту, функционалдық саясат қағидаттарын әзірлеу
Машықтар:

1431-0-006 Директор (заведующий) спортивного сооружения
1431-0-008 Директор спортивного клуба
1431-0-009 Директор физкультурно-спортивной организации
Основная цель деятельности:
Определение критериев к уровню квалификации к специалистам в области руководства спортивных организаций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выявление и уточнение материальных потребностей для спортивной подготовки.
2. Обеспечение соответствия договорной и закупочной деятельности организации, осуществляющей спортивную подготовку, действующему законодательству.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Выявление и уточнение материальных потребностей для спортивной подготовки
Навык 1:
Планирования, бюджетирования и порядок финансирования деятельности физкультурно-спортивной организации
Умения:
1. Рассчитывать объем и достаточность ресурсов для обеспечения выполнения планов.
2. Утверждать план работы организации, планы и программы подготовки спортсменов на различных этапах спортивного совершенствования.
3. Представлять отчет об административно-хозяйственной и учебно-тренировочной деятельности организации в уполномоченные органы соответствующих отраслей.
Знания:
1. Основы планирования, бюджетирования и порядок финансирования деятельности физкультурно-спортивной организации соответствующей организационно-правовой формы и формы собственности.
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Организация спартакиад, массовых спортивных соревнований, спортивных праздников
Умения:
1. Проводить работы, направленные на укрепление здоровья граждан.
2. Проводить спартакиады, массовые спортивные соревнования, спортивные праздники.
3. Оказывать помощь организациям, в том числе образовательным учреждениям в организации массовой физкультурно-оздоровительной и спортивной работы.
Знания:
1. Способы проверки наличия и качественных характеристик спортивных объектов, снарядов, инвентаря, оборудования, измерительных приборов и технических систем в целях определения их исправности.
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Основы педагогики, психологии и физиологии.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение соответствия договорной и закупочной деятельности организации, осуществляющей спортивную подготовку, действующему законодательству, нормативным правовым актам
Навык 1:
Утверждение стратегических решений, разработка принципов функциональных политик
Умения:

1. Жоспарлардың орындалуын қамтамасыз ету үшін қызметкерлердің көлемі мен жеткіліктілігін есептейді.
2. Ұйым қызметінің саясатын, стратегиясын және оларды іске асыру тетігін айқындайды.
3. Ұйымның өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасайды, қабылданатын шешімдердің орындалуын, оның теңгеріміндегі ұйым мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Еңбек қатынастарын реттеу саласындағы нормативтік құжаттар, жоғары тұрған ұйым, білім беру, дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметкерлердің еңбегін ұйымдастыру жөніндегі меншік иесі, сондай-ақ тиісті түрдегі дене шынықтыру-спорт ұйымының штат құрамына қойылатын ең төменгі талаптарды білу.
2. Шарттарды жасасу және орындау тәртібін білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
Дағды 2:
Спорт клубының қызметін бақылау және үйлестіру
Машықтар:
1. Спорт клубының қызметін жоспарлайды, үйлестіреді және бақылайды.
2. Сабақтарды ұйымдастыру, спорттық іс-шараларды өткізу үшін персонал мен материалдық ресурстардың көлемі мен жеткіліктілігін айқындайды.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды қабылдауға дербес жауапты болады.
Білімдер:
1. Спорттық және дене шынықтыру-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу әдістемесін меңгеру.
2. Іс-шаралар бағдарламаларын жасауға қойылатын талаптар, іс-шаралар, спорттық дайындық жоспарлары, оқу жоспарлары туралы ережелерді білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас дағдылары.
Психологиялық тұрақтылық және педагогикалық әдептілік.
Нәтижеге ынталандыру мүмкіндігі
Әлеуметтік жауапкершілік.
Ұйымдастырушылық қабілеттер.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
6
6
Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
Спорт клубының директоры
Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
9. Кәсіп карточкасы: "Спорт орталығының басшысы"
Топтың коды:
1431-0
Қызмет атауының коды:
1431-0-013
Кәсіптің атауы:
Спорт орталығының басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: "Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар
Мамандығы:
"Дене шынықтыру және спорт" немесе бизнес және басқару немесе құқық
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Дене шынықтыру-спорт ұйымдарында мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілінің болуы
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1. Рассчитывать объем и достаточность персонала для обеспечения выполнения планов.
2. Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
3. Руководить производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации, обеспечивает исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
Знания:
1. Нормативные документы в области регулирования трудовых отношений, вышестоящей организации, собственника по организации труда работников в области образования, физической культуры и спорта, а также минимальные требования к составу штата физкультурно-спортивной организации соответствующего вида.
2. Порядок заключения и исполнения договоров.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Навык 2:
Контроль и координация деятельности спортивного клуба
Умения:
1. Планировать, координировать и контролировать деятельность спортивного клуба.
2. Определить объем и достаточность персонала и материальных ресурсов для организации занятий, проведения спортивных мероприятий.
3. Организовать работу по противодействию коррупции, а также несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции.
Знания:
1. Методика организации и проведения спортивных и физкультурно-массовых мероприятий.
2. Требования к составлению программ мероприятий, положение о мероприятиях, планах спортивной подготовки, учебных планах.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативные навыки.
Психологическая устойчивость и педагогический такт
Умение мотивировать на результат
Социальная ответственность.
Организаторские способности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
6
6
Директор (заведующий) спортивного сооружения
Директор спортивного клуба
Директор физкультурно-спортивной организации
9. Карточка профессии: "Руководитель спортивного центра"
Код группы:
1431-0
Код наименования занятия:
1431-0-013
Наименование профессии:
Руководитель спортивного центра
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Специальность:
"Физическая культура и спорт" или бизнес и управление или право
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности, в том числе на руководящих должностях в области физической культуры и спорта не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1431-0-006 Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
1431-0-008 Спорт клубының директоры
1431-0-009 Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дене шынықтыру-спорт ұйымы қызметінің тиімділігі мен жарғылық мақсаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Еңбек жағдайларының Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
2. Спорт орталығы қызметінің тиімділігін арттыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Еңбек жағдайларының Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Оқу-жаттығу және тәрбие процестеріне арналған спорттық-әдістемелік және материалдық-техникалық база
Машықтар:
1. Спорт орталығының өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасайды.
2. Спорт орталығының спорттық-әдістемелік және материалдық-техникалық базасын ұйымдастырады және жетілдіреді.
3. Спортшылардың даярлық деңгейін және спорттық шеберлігін арттыру мақсатында жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, нұсқаушылардың, әдіскерлердің біліктілігін арттыруды, дене шынықтыру және спорт саласындағы озық шетелдік тәжірибені зерделеуді қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
Білімдер:
1. Өкімдік актілерді қоса алғанда, дене шынықтыру-спорт ұйымының персоналды басқару саласындағы нормативтік құжаттарды білу.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Жаттықтырушы кадрларды даярлау және қайта даярлау
Машықтар:
1. Жаттықтырушы кадрларды даярлауды және қайта даярлауды ұйымдастырады.
2. Ұйымның әкімшілік-шаруашылық және оқу-жаттығу қызметі туралы есепті тиісті салалардың уәкілетті органдарына ұсынады.
3. Спортшылардың даярлық деңгейін және спорттық шеберлігін арттыру мақсатында жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, нұсқаушылардың, әдіскерлердің біліктілігін арттыруды, дене шынықтыру және спорт саласындағы озық шетелдік тәжірибені зерделеуді қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
Білімдер:
1. Еңбекті ұйымдастыру, мотивациялық менеджмент, экономика негіздерін білу.
2. Қызметтік құжаттамамен жұмысты реттейтін нормативтік құжаттарды білу.

1431-0-006 Директор (заведующий) спортивного сооружения
1431-0-008 Директор спортивного клуба
1431-0-009 Директор физкультурно-спортивной организации
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективности и соответствия уставным целям деятельности физкультурно-спортивной организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение соответствия условий труда требованиям трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Повышение эффективности деятельности спортивного центра.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Обеспечение соответствия условий труда требованиям трудового законодательства Республики Казахстан
Навык 1:
Спортивно-методическая и материально-техническая база для учебно-тренировочных и воспитательных процессов
Умения:
1. Руководит производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью спортивного центра.
2. Организовывает и совершенствует спортивно-методическую и материально-техническую базу спортивного центра.
3. Принимает меры по обеспечению повышения квалификации тренеров, тренеров-преподавателей, инструкторов, методистов, изучению передового зарубежного опыта в области физической культуры и спорта в целях повышения уровня подготовки и спортивного мастерства спортсменов.
Знания:
1. Нормативных документов в области управления персоналом физкультурно-спортивной организации, включая распорядительные акты.
2. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Подготовка и переподготовка тренерских кадров
Умения:
1. Организует подготовку и переподготовку тренерских кадров.
2. Представляет отчет об административно-хозяйственной и учебно-тренировочной деятельности организации в уполномоченные органы соответствующих отраслей.
3. Принимает меры по обеспечению повышения квалификации тренеров, тренеров-преподавателей, инструкторов, методистов, изучению передового зарубежного опыта в области физической культуры и спорта в целях повышения уровня подготовки и спортивного мастерства спортсменов.
Знания:
1. Основ организации труда, мотивационного менеджмента, экономики.
2. Нормативные документы, регламентирующие работу со служебной документацией.

3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
4. Педагогика, психология және физиология негіздерін білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Нәтижелердің сапасын қамтамасыз етуге әсер ететін спорт орталығы қызметінің тиімділігін арттыру
Дағды 1:
Кадрларды басқару
Машықтар:
1. Қызметкерлерді жұмысқа қабылдау, ауыстыру, көтермелеу және жұмыстан шығару туралы шешімдер қабылдайды, ұйымның құрылымын, штат кестесін, спорт орталығы қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді.
2. Спортшылар контингентін қалыптастырады, оқу-жаттығу процесі кезінде спортшылар мен ұйым қызметкерлерінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігіне қажетті жағдайлар жасайды.
3. Ұйым қызметінің жекелеген бағыттарын жүргізуді лауазымды тұлғаларға – орынбасарларға, құрылымдық бөлімшелердің басшыларына тапсырады.
Білімдер:
1. Қызметтік құжаттамамен жұмысты реттейтін нормативтік құжаттарды білу.
2. Спорттық және дене шынықтыру-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу әдістемесін меңгеру.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
Дағды 2:
Спорттық ұйымның қызметін реттейтін талаптарды білу
Машықтар:
1. Нормативтік құқықтық актілердің шынайылығын, қисындылығын, істердің нақты жағдайына талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында дайындалған және бекітуге ұсынылған есептерді талдайды.
2. Бағыныштыларға жұмыс міндеттерін қойып, оларды орындауға қол жеткізеді.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды қабылдауға дербес жауапты болады.
Білімдер:
1. Мамандандырылған бағыттар бойынша дене шынықтыру-спорт ұйымын әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды меңгеру.
2. Тиісті ұйымдық-құқықтық нысандағы және меншік нысанындағы дене шынықтыру-спорт ұйымының қызметін жоспарлау, бюджеттеу негіздері және қаржыландыру тәртібін меңгеру.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас дағдылары.
Психологиялық тұрақтылық және педагогикалық әдептілік.
Нәтижеге ынталандыру мүмкіндігі
Әлеуметтік жауапкершілік.
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
6
6
Спорт ғимаратының директоры (меңгерушісі)
Спорт клубының директоры
Дене шынықтыру-спорт ұйымының директоры

3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
4. Основы педагогики, психологии и физиологии.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Повышение эффективности деятельности спортивного центра влияющих на обеспечение качества результатов
Навык 1:
Управление кадрами
Умения
1. Принимает решения о приеме на работу, переводе, поощрении и увольнении работников, утверждать структуру организации, штатное расписание, должностные инструкции работников спортивного центра.
2. Формирует контингент спортсменов, создавать необходимые условия безопасности жизни и здоровья спортсменов и работников организации во время учебно-тренировочного процесса.
3. Поручает ведение отдельных направлений деятельности организации должностным лицам – заместителям, руководителям структурных подразделений.
Знания:
1. Нормативные документы, регламентирующие работу со служебной документацией.
2. Методика организации и проведения спортивных и физкультурно-массовых мероприятий.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Навык 2:
Знание требований, регламентирующих деятельность спортивной организаций
Умения:
1. Анализирует подготовленные и представленные на утверждение отчеты с целью определения их реалистичности, логичности, соответствия действительному положению дел, требованиям нормативных правовых актов.
2. Ставит рабочие задачи подчиненным и добивается их выполнения.
3. Организует работу по противодействию коррупции, а также несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции.
Знания:
1. Требования к методическому и информационному обеспечению физкультурно-спортивной организации по специализированным направлениям.
2. Основы планирования, бюджетирования и порядок финансирования деятельности физкультурно-спортивной организации соответствующей организационно-правовой формы и формы собственности.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативные навыки.
Психологическая устойчивость и педагогический такт
Умение мотивировать на результат
Социальная ответственность
Организаторские способности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
6
6
Директор (заведующий) спортивного сооружения
Директор спортивного клуба
Директор физкультурно-спортивной организации

93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.11 Спорт ғимараттарын пайдалану;
93.11.0 Спорт ғимараттарын пайдалану.
R Өнер, ойын-сауық және демалыс:
93 Спорт, демалыс және ойын-сауық ұйымдастыру саласындағы қызмет;
93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.12 Спорт клубтарының қызметі;
93.12.0 Спорт клубтарының қызметі.
R Өнер, ойын-сауық және демалыс:
93 Спорт, демалыс және ойын-сауық ұйымдастыру саласындағы қызмет;
93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.19 Спорт саласындағы өзге де қызмет;
93.19.0 Спорт саласындағы өзге де қызмет.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Спорт объектілеріне қызмет көрсету және пайдалану" кәсіби стандарты спортшылардың (спорт командасының) жарыстарға техникалық дайындығын қамтамасыз етуді айқындайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Мұз тазалау комбайнының машинисі – СБШ 2 деңгейі.
2) Спорттық жазықтық құралдарды жөндеуші – СБШ 2 деңгейі.
3) Спорттық техниканы пайдалану және жөндеу жөніндегі техник – СБШ 2 деңгейі.
3 тарау. Кәсіптер карточкасы
1. Кәсіп карточкасы: "Мұз жинау комбайнының машинисі"
Топтың коды:
8342-5
Қызмет атауының коды:
8342-5-001
Кәсіптің атауы:
Мұз тазалау комбайнының машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Негізгі орта білім және практикалық тәжірибе және/ немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымы базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту, белгіленген деңгей)
Мамандығы:
Машинист
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7239-9-010 Жазықтық спорт құрылыстарын жөндеуші
3115-9-020 Спорттық техниканы пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мұз жинайтын комбайнды пайдаланудың барлық кезеңінде оның қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясының түрі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жасанды мұзда оқу-жаттығу процесін, жарыстар мен ойын-сауық іс-шараларын өткізуге дайындау.
2. Мұз жинайтын комбайнды пайдалану және сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Жасанды мұзда оқу-жаттығу процесін, жарыстар мен ойын-сауық іс-шараларын өткізуге дайындау
Дағды 1:
Мұзды құю және қажетті температураны сақтау
Машықтар:

93.1 Деятельность в области спорта;
93.11 Эксплуатация спортивных сооружений;
93.11.0 Эксплуатация спортивных сооружений.
R Искусство, развлечения и отдых:
93 Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений;
93.1 Деятельность в области спорта;
93.12 Деятельность спортивных клубов;
93.12.0 Деятельность спортивных клубов.
R Искусство, развлечения и отдых:
93 Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений;
93.1 Деятельность в области спорта;
93.19 Прочая деятельность в области спорта;
93.19.0Прочая деятельность в области спорта.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обслуживание и эксплуатация спортивных объектов" определяет обеспечение технической готовности спортсменов (спортивной команды) к соревнованиям.
8. Перечень карточек профессий:
1) Машинист льдоуборочного комбайна – 2 уровень ОРК.
2) Ремонтировщик плоскостных спортивных сооружений – 2 уровень ОРК.
3) Техник по эксплуатации и ремонту спортивной техники – 2 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
1. Карточка профессии: "Машинист льдоуборочного комбайна"
Код группы:
8342-5
Код наименования занятия:
8342-5-001
Наименование профессии:
Машинист льдоуборочного комбайна
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Основное среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии, установленный уровень)
Специальность:
Машинист
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7239-9-010 Ремонтировщик плоскостных спортивных сооружений
3115-9-020 Техник по эксплуатации и ремонту спортивной техники
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойного функционирования льдоуборочного комбайна в течение всего периода его эксплуатации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка искусственного льда к проведению учебно-тренировочного процесса, соревнований и зрелищных мероприятий.
2. Техническое обслуживание при использовании и хранении льдоуборочного комбайна.
Дополнительные трудовые функции:
Не требуется
Трудовая функция 1:
Подготовка искусственного льда к проведению учебно-тренировочного процесса, соревнований и зрелищных мероприятий
Навык 1:
Заливка льда и соблюдение необходимой температуры
Умения:

1. Мұз құюға арналған технологиялық жабдықты дайындау.
2. Мұз жинайтын комбайн жүргізу.
3. Жасанды мұзда сапалы пайдалану үшін қажетті температураны және өзге де талаптарды жасау, сақтау және бақылау.
Білімдер:
1. Жоғары сапалы машиналық өңдеу және мұз құю принциптерін меңгеру.
2. Ұлттық, мемлекетаралық, спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалануға қойылатын талаптарды белгілейтін салалық стандарттар, техникалық регламент, ұйым стандарттарына қойылатын талаптарды меңгеру.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқаларды меңгеру.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Комбайнның үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жұмысты бастамас бұрын комбайнның техникалық жағдайын тексеріп, ақаулықты анықтау.
2. Көлік құралының жарамдылығы мен толықтығын қамтамасыз ету.
3. Мұз жинайтын комбайнды отынмен, майлау материалдарымен және салқындатқыш сұйықтықпен толтыру және бақылау, контейнерлерді мұз құюға арналған сумен толтыру.
Білімдер:
1. Мұз жинау техникасы мен жабдықтарын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі талаптарды меңгеру.
2. Үлгілік мұз жинау комбайндарының құрылғыларын, пайдалану сипаттамаларын, техникалық параметрлерін меңгеру.
3. Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалану шарттарының ауытқу белгілерін білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Мұз жинайтын комбайнды пайдалану және сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Мұз құюға арналған технологиялық жабдықты бақылау
Машықтар:
1. Мұзды құю үшін мұз жинайтын комбайнды дайындау.
2. Технологиялық схемаға сәйкес жасанды мұзды құю және жоспарлау.
3. Спорттық құрал-жабдықтармен және техникалық жабдықтармен жұмыс істеу кезінде талаптарды қолдану.
Білімдер:
1. Спорт ғимараттарының эргономикалық және климаттық режимдерін меңгеру.
2. Спорттық ғимараттарды пайдалану ережелерін меңгеру.
3. Спорттық инфрақұрылым объектілерінің қауіпсіздік құрылғыларын тексеру тәртібін меңгеру.
Дағды 2:
Мұз құюға арналған технологиялық жабдықты тексеру
Машықтар:
1. Мұз құюға арналған технологиялық жабдықтың жарамдылығын тексеруді жүзеге асыру.
2. Спорттық ұйымның техникалық қызметінің басшылығына ақаулық және бұзылу туралы хабарлау.
3. Мұз құюға арналған машиналардың жұмысын бақылау.
Білімдер:
1. Спорт ғимаратының жұмыс режимін білу.
2. Мұз алаңдарын жинақтауға арналған қосымша жабдықтарды меңгеру.

1. Подготавливать технологическое оборудование для заливки льда.
2. Водить льдоуборочный комбайн.
3. Создавать, соблюдать и контролировать необходимую температуру и требования для качественной эксплуатации искусственного льда.
Знания:
1. Принципов качественной машинной обработки и заливки льда.
2. Национальных, межгосударственных,
отраслевых стандартов, технического регламента, стандартов организации, устанавливающих требования к эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры.
3. Порядка внутреннего трудового распорядка, норм по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требований пожарной безопасности, средств коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечение бесперебойного функционирования комбайна
Умения:
1. Осуществлять проверку технического состояния комбайна перед началом работы и обнаруживать неисправность.
2. Обеспечить исправность и комплектность транспортного средства.
3. Заправлять и контролировать заправку льдоуборочного комбайна топливом, смазочными материалами и охлаждающей жидкостью, заполнять емкости водой для заливки льда.
Знания:
1. Требований по эксплуатации и технического обслуживания льдоуборочной техники и оборудования.
2. Устройств, эксплуатационных характеристик, технических параметров типовых льдоуборочных комбайнов.
3. Признаков отклонения условий эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Техническое обслуживание при использовании и хранений льдоуборочного комбайна
Навык 1:
Контроль технологического оборудования для заливки льда
Умения:
1. Подготавливать льдоуборочный комбайн для заливки льда.
2. Заливать и строгать искусственный лед согласно технологической схеме.
3. Применять требования при работе со спортивным инвентарем и техническим оборудованием.
Знания:
1. Эргономических и климатических режимов спортивных сооружений.
2. Правил использования спортивных сооружений.
3. Порядка проверки устройств безопасности объектов спортивной инфраструктуры.
Навык 2:
Проверка технологического оборудования для заливки льда
Умения:
1. Осуществлять проверку исправности технологического оборудования для заливки льда.
2. Информировать о неисправности и поломке руководству технической службы спортивной организации.
3. Контролировать работу машин, оборудованных для заливки льда.
Знания:
1. Режима работы спортивного сооружения.
2. Дополнительного оборудования для комплектации ледовых площадок.

3. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды меңгеру.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік
Жауапкершілік
Жұмысқа қабілеттілік
Ұқыптылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Талап етілмейді
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
2
Жазықтық спорт құрылыстарын жөндеуші
Спорттық техниканы пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
2. Кәсіп карточкасы: "Спорттық жазық құралдарды жөндеуші"
Топтың коды:
7239-9
Қызмет атауының коды:
7239-9-010
Кәсіптің атауы:
Спорттық жазық құралдарды жөндеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Негізгі орта білім және практикалық тәжірибе және / немесе кәсіптік даярлық (3 разряд)
Мамандығы:
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8342-5-001 Мұз жинау комбайнының машинисі
3115-9-020 Спорттық техниканы пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жазықтық спорттық құрылыстарды даярлау және/немесе жөндеу жүргізуде мамандарға қойылатын талаптар мен өлшем шарттарды белгілеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Спорттық - техникалық талаптарға сәйкес оларда оқу-жаттығу сабақтарын және жауапты іс-шараларды (спорттық жарыстарды) өткізуге жазықтық спорттық құрылыстарды дайындау.
2. Спорт ғимараттарында тәртіпті үнемі сақтау.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Спорттық - техникалық талаптарға сәйкес оларда оқу-жаттығу сабақтарын және жауапты іс-шараларды (спорттық жарыстарды) өткізуге жазық спорттық құрылыстарды дайындау
Дағды 1:
Алаңдар мен спорт залдарын жабдықтармен және қажетті құрал-жабдықтармен қамтамасыз ету
Машықтар:
3-разряд.
1. Спорт ғимараттарын пайдалануға қол жетімділікті қамтамасыз ету.
2. Алаңдар мен спортзалдарды қажетті құрал-жабдықтармен жабдықтау.
3. Волейбол, баскетбол, гандбол және басқа да алаңдардың, теннис корттарының, жеңіл атлетикалық жүгіру жолдарының, секіру және спорттық снарядтарды лақтыру секторларының, футбол, гандбол, регби, шөп хоккейінің, ипподромдардың және т.б. беттерін шөптермен, гареямен, синтетикамен, үгінділермен және басқа да жабындармен тегістеу және суару.
Білімдер:
3-разряд.
1. Ұлттық, мемлекетаралық, спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалануға қойылатын талаптарды белгілейтін салалық стандарттар, техникалық регламент, ұйым стандарттарын меңгеру.
2. Инертті материалдарды егу негіздері, тонау тереңдігі, тұқым себу тығыздығы, тұқымдарды топыраққа отырғызу әдістерін меңгеру.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Спорт ғимараттарының жарамдылығын сақтау
Машықтар:
3-разряд.
1. Спорттық жабдықтар мен құралдардың жарамдылығын қадағалап отыру.
2. Синтетикалық және көгал жабындарын суару.
3. Спорт алаңдарын, спорт залдарын, манеждерді профилактикалық тексеру және ағымдағы жөндеу жүргізу.

3. Требований по рациональной организации труда на рабочем месте.
Не требуется
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность
Ответственность
Работоспособность
Внимательность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не имеется
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
2
Ремонтировщик плоскостных спортивных сооружений
Техник по эксплуатации и ремонту спортивной техники
2. Карточка профессии: "Ремонтировщик плоскостных спортивных сооружений"
Код группы:
7239-9
Код наименования занятия:
7239-9-010
Наименование профессии:
Ремонтировщик плоскостных спортивных
сооружений
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33389)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Основное среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (3 разряд)
Специальность:
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8342-5-001 Машинист льдоуборочного комбайна
3115-9-020 Техник по эксплуатации и ремонту спортивной техники
Основная цель деятельности:
Установление требований и критерии к специалистам в подготовке и/или проведении ремонта плоскостных спортивных сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка плоскостных спортивных сооружений к проведению на них учебно-тренировочных занятий и ответственных мероприятий (спортивных соревнований) в соответствии со спортивно-техническими требованиями.
2. Регулярное поддержание порядка на спортивных сооружениях.
Дополнительные трудовые функции:
Не требуется
Трудовая функция 1:
Подготовка плоскостных спортивных сооружений к проведению на них учебно- тренировочных занятий и ответственных мероприятий (спортивных соревнований) в соответствии со спортивно-техническими требованиями
Навык 1:
Обеспечение оборудованием и необходимым инвентарем площадок и спортзалов
Умения:
1.3-разряд:
2.1. Обеспечивать доступ использования спортивных сооружений.
3. 2. Оборудовать площадки и спортзалы необходимым инвентарем.
3. Выравнивать и поливать поверхности волейбольных, баскетбольных, гандбольных и других площадок, теннисных кортов, легкоатлетических беговых дорожек, секторов для прыжков и метания спортивных снарядов, полей для игры в футбол, гандбол, регби, хоккей на траве, ипподромов и других с травяным, гаревым, синтетическим, опилочным и другими покрытиями.
Знания:
3-разряд:
1. Национальных, межгосударственных,
отраслевых стандартов, технического регламента, стандартов организации, устанавливающих требования к эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры.
2. Основ просева инертных материалов, глубины грабления, густоты посева семян, способов заделки семян в почву.
3. Порядка внутреннего трудового распорядка, норм по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требований пожарной безопасности, средств коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Соблюдение исправности спортивных сооружений
Умения:
3-разряд:
1. Следить за исправностью спортивного инвентаря и оборудования.
2. Поливать синтетические и газонные покрытия.
3. Проводить профилактический осмотр и текущий ремонт спортплощадок, спортзалов, манежей.

4. Спорт алаңындағы шөп шабу, кесу және төсеу.
Білімдер:
3-разряд.
1. Минералды және органикалық тыңайтқыштардың қасиеттері және топырақтың химиялық талдауына байланысты оларды топыраққа енгізу нормалары.
2. Топырақты ерітінділермен суару тәртібі, ойын алаңдарын кесу және суару әдістері, арнайы қоспаларды дайындауға арналған материалдар және олардың сапасына, дренаж құрылғысына байланысты арақатынасы.
3. Жұмыс кеңістігінің тазалық стандарттарын сақтау.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Тұрақты түрде
спорт ғимараттарындағы тәртіпті сақтау
Дағды 1:
Профилактикалық тексеру және ағымдағы жөндеу
Машықтар:
3-разряд.
1. Жер ойын алаңы.
2. Ойын алаңдарының нокаутқа ұшыраған жерлерін себу, алып тастау, арамшөптерді жою, кесу, кесу және өңдеу.
3. Минералды және органикалық тыңайтқыштарды таңдап, оларды топыраққа жағу.
4. Спорт ғимараттарын мерекелер, жарыстар, концерттер өткізу кезеңінде ұрандармен, транспаранттармен, жарнамалармен және үй-жайлар мен аумақты безендіру.
Білімдер:
3-разряд.
1. Ойын алаңдарының нокаутқа түсу тәсілдері.
2. Ауа температурасына байланысты құю режимдері мен ережелері.
3. Құрал-саймандар мен мүкәммалды пайдалану құрылғылары мен ережелері.
Дағды 2:
Бастапқы даярлық топтарын жинақтау
Машықтар:
3-разряд.
1. Авто және мотоспорт бойынша жарыстарға арналған мотобол және волейбол алаңдарының, кросс-жол-айналма гарев және асфальт бетон трассаларының жабындарын жөндеу және белгілеу.
2. Ауа - райына байланысты жазық спорттық құрылыстарға күтім жасау (ағындар мен өсінділерді тазарту, қарды тазарту, мұзды алқаптардағы, жолдар мен алаңдардағы жарықтар мен шұңқырларды жабу).
3. Жұмыс кеңістігінің тазалық стандарттарын сақтау.
4-разряд.
1. Маңызды спорттық жарыстар өткізілетін спорт ғимараттарының беттерін жөндеу және таңбалау.
Білімдер:
4-разряд.
1. Шөпті кесу, тасымалдау және төсеу әдістері, топырақ пен климаттық жағдайларға байланысты тұқымдарды таңдау әдістері, себілетін шөптің қасиеттері, арнайы қоспаға кіретін компоненттер және қолданыстағы топыраққа қоспалар, топырақтың физикалық-механикалық және химиялық талдауы.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік
Жауапкершілік
Жұмысқа қабілеттілік
Ұқыптылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
2
Мұз тазалау комбайнының машинисі
Спорттық техниканы пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
3. Кәсіп карточкасы: "Спорттық техниканы пайдалану және жөндеу жөніндегі техник"
Топтың коды:

4. Стричь, нарезать и укладывать дерн на спортивное игровое поле с травяным покрытием.
Знания:
3-разряд:
1. Свойств минеральных и органических удобрений и нормы внесения их в почву в зависимости от химического анализа почвы.
2. Порядка полива почвы растворами, способов стрижки и полива игровых полей, материалов для приготовления специальных смесей и их соотношение в зависимости от качества, устройства дренажа.
3. Стандартов чистоты рабочего пространства.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Регулярное поддержание порядка в спортивных сооружениях
Навык 1:
Профилактический осмотр и текущий ремонт
Умения:
3-разряд:
1. Землевать игровое поле.
2. Производить подсев, удаление корневой поросли, прополку, обсечку, обрубку и одерновку выбитых мест игровых полей.
3. Выбирать минеральные и органические удобрения и вносить их в почву.
4. Оформлять помещения и территорию спортивных сооружений лозунгами, транспарантами, рекламой в период проведения праздников, соревнований, концертов.
Знания:
3-разряд:
1. Способов одерновки выбитых мест игровых полей.
2. Режимов и правил заливки в зависимости от температуры воздуха.
3. Устройства и правил пользования инструментом и инвентарем.
Навык 2:
Комплектования групп начальной подготовки
Умения:
3-разряд:
1. Производить ремонт и разметку покрытии мотобольных и велобольных площадок, кроссовых шоссейно-кольцевых гаревых и асфальтобетонных трасс для соревнований по авто и мотоспорту.
2. Ухаживать за плоскостными спортивными сооружениями в зависимости от погодных условий (подчищать наплывы и наросты, очищать снег, заделывать трещины и выбоины на ледяных полях, дорожках и площадках).
3. Соблюдать стандарты чистоты рабочего пространства.
4-разряд:
1. При ремонте и разметке покрытий спортивных сооружений, на которых проводятся ответственные спортивные соревнования.
Знания:
4-разряд:
1. Способов нарезки, транспортирования и укладки дерна, способов подбора семян применительно к почвенным и климатическим условиям, свойства высеваемой травы, компонентов, входящих в специальную смесь, и добавок к существующей почве, физико-механического и химического анализа почвы.
2. Охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность
Ответственность
Внимательность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не имеется
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
2
Машинист льдоуборочного комбайна
Техник по эксплуатации и ремонту спортивной техники
3. Карточка профессии: "Техник по эксплуатации и ремонту спортивной техники"
Код группы:

3115-9
Қызмет атауының коды:
3115-9-020
Кәсіптің атауы:
Спорттық техниканы пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
білімі: жалпы орта білім және
техникалық және кәсіптік білім беру (орта буын маманы) жалпы орта білім және практикалық тәжірибе
Мамандығы:
Техник
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7239-9-010 Жазықтық спорт құрылыстарын жөндеуші
8342-5-001 Мұз жинау комбайнының машинисі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спорт объектісінде әртүрлі техникалық жұмыстарды орындау, спорт мүкәммалына және жабдықтарына жөндеу жүргізу, спорт объектісінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Спорт объектісінде қосалқы және қосалқы жұмыстарды орындау.
2. Спорт объектісінде спорттық мүкәммалды және техникалық жабдықты құрастыру, жай-күйін бақылау, жөндеу.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Спорт объектісінде қосалқы және қосалқы жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Спорттық мүкәммалмен және техникалық жабдықпен жұмыс істеу кезінде пайдаланылатын құралдарға, аспаптарға күтім жасау нормасын және оларды пайдалану қағидаларын сақтау
Машықтар:
1. Спорттық жабдықтар мен техникалық жабдықтарды, құралдарды ақауларға тексеру.
2. Спорттық құрал-жабдықтармен және техникалық жабдықтармен жұмыс істеу кезінде қолданылатын нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану.
3. Жұмыс орнындағы тазалық стандарттарын сақтау.
Білімдер:
1. Қолданылатын спорттық жабдықтар мен жабдықтарды тиімді пайдалану және кәдеге жарату үшін техникалық және жобалық құжаттама.
2. Жабдықтың құрамы мен қолданылуы туралы есептер.
3. Қажеттіліктер және материалдарды уақтылы сатып алу.
4. Материалдарды жұмсау, істен шыққан мүлікті есептен шығару нормалары.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Техникалық жабдықты пайдалану
Машықтар:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес спорттық жабдықтарды жинау.
2. Спорттық жабдықтар мен техникалық жабдықтардың жеке бөлшектері мен тораптарын жөндеу.
3. Спорттық құрал-жабдықтар мен жабдықтардың жай-күйіне бақылау жүргізу.
Білімдер:
1. Жоспар бойынша және жауапты тұлғалардың тапсырмасы негізінде спорт объектісінде спорттық мүкәммал мен техникалық жабдықты пайдалануға беруді орындау.
2. Пайдаланылатын спорттық құрал-жабдықтар мен техникалық жабдықтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.

3115-9
Код наименования занятия:
3115-9-020
Наименование профессии:
Техник по эксплуатации и ремонту спортивной техники
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
образования: Общее среднее образование и
техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена) общее среднее образование и практический опыт
Специальность:
Техник
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7239-9-010 Ремонтировщик плоскостных спортивных сооружений
8342-5-001 Машинист льдоуборочного комбайна
Основная цель деятельности:
Выполнение различного вида технических работ на спортивном объекте, проведение ремонта спортивного инвентаря и оборудования, обеспечение бесперебойной работы спортивного объекта
Описание трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение вспомогательных работ на спортивном объекте.
2. Сборка, контроль состояния, ремонт спортивного инвентаря и технического оборудования на спортивном объекте.
Перечень трудовых функций:
Дополнительные трудовые функции:
Не требуется
Трудовая функция 1:
Выполнение вспомогательных работ на спортивном объекте
Навык 1:
Соблюдение нормы ухода за инструментами, приборами, используемыми при работе со спортивным инвентарем и техническим оборудованием, и правил их использования
Умения:
1. Проверять спортивный инвентарь и техническое оборудование, инструменты на наличие дефектов и неисправностей.
2. Применять нормативно-техническую документацию, используемую при работе со спортивным инвентарем и техническим оборудованием.
3. Соблюдать чистоту на рабочем месте.
Знания:
1. Технической и проектной документации для эффективной эксплуатации и утилизации используемого спортивного инвентаря и оборудования.
2. Отчетности по составу и эксплуатации оборудования.
3. Потребности и своевременного закупа материалов.
4. Норм расходования материалов, списания вышедшего из строя имущества.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Использование технического оборудования
Умения:
1. Собирать спортивное оборудование согласно технической документации.
2. Ремонтировать отдельные детали и узлы спортивного инвентаря и технического оборудования.
3. Следить за состоянием спортивного инвентаря и оборудования.
Знания:
1. Методических, нормативных материалов по организации ремонта спортивного инвентаря и технического оборудования.
2. Технических характеристик, конструктивных особенностей, назначения, режимов работы и правил эксплуатации спортивного инвентаря и технического оборудования.

3. Спорттық мүкәммалдың және техникалық жабдықтың пайдаланылуы мен ағымдағы жай-күйін тексеру.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Спорт объектісінде спорттық мүкәммалды және техникалық жабдықты құрастыру, жай-күйін тексеру, жөндеу
Дағды 1:
Техникалық жабдықтар мен спорттық жабдықтарды жөндеу және қолдау
Машықтар:
1. Жоспар бойынша және жауапты тұлғалардың тапсырмасы бойынша спорт объектісінде спорттық мүкәммал мен техникалық жабдықты пайдалануға беруді орындау.
2. Пайдаланылатын спорттық құрал-жабдықтар мен техникалық жабдықтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
3. Спорттық мүкәммалдың және техникалық жабдықтың пайдаланылуы мен ағымдағы жай-күйін тексеру.
Білімдер:
1. Спорттық ғимараттарды пайдалану ережелерін білу.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқаларды меңгеру.
Дағды 2:
Спорттық жабдықтар мен техникалық жабдықтарды пайдалану
Машықтар:
1. Спорттық жабдықтар мен құралдардың жағдайын тексеру.
2. Жобалық, конструкторлық және технологиялық тәртіпті сақтау.
3. Түрлі технологиялық жабдықтарды пайдалана отырып, спорттық іс-шараларды өткізу.
Білімдер:
1. Пайдаланылатын спорттық жабдықтар мен жабдықтарды тиімді пайдалану және кәдеге жарату үшін техникалық және жобалық құжаттаманы пайдалану.
2. Жабдықтың құрамы мен жұмысы туралы есеп беру.
3. Материалдардың қажеттілігі мен заманауи сатып алуын жоспарлау.
4. Материалдарды жұмсау, істен шыққан мүлікті есептен шығару есептілігін жүзеге асыру.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Тәртіп
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
2
Жазықтық спорт құрылыстарын жөндеуші.
Мұз тазалау комбайнының машинисі
4-тарау. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
1. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті.
Орындаушы: Жарқынбекова Ақбота Шыныбекқызы
E-mail: a.zharkynbekova@tsm.gov.kz
Телефон нөмірі: +7 (7172) 741269.
2. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Дене шынықтыру және спорт жөніндегі Республикалық оқу-әдістемелік және талдау орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Орындаушы: Бөстекбаев Жасұлан
E-mail: zh.bostekbaev@mail.kz

3. Методов монтажа, регулировки и наладки спортивного инвентаря и технического оборудования.
Трудовая функция 2:
Сборка, проверка состояния, ремонт спортивного инвентаря и технического оборудования на спортивном объекте
Навык 1:
Ремонт и поддержка технического оборудования и спортивного инвентаря
Умения:
1. Выполнять ввод в эксплуатацию спортивного инвентаря и технического оборудования на спортивном объекте по плану и по заданию ответственных лиц.
2. Обеспечивать безопасность эксплуатируемого спортивного инвентаря и технического оборудования.
3. Проверять эксплуатацию и текущее состояние спортивного инвентаря и технического оборудования.
Знания:
1. Правил использования спортивных сооружений.
2. Методических, нормативных материалов по организации ремонта спортивного инвентаря и технического оборудования.
2. Технических характеристик, конструктивных особенностей, назначения, режимов работы и правил эксплуатации спортивного инвентаря и технического оборудования.
Навык 2:
Использование спортивного инвентаря и технического оборудования
Умения:
1. Проверять состояние спортивного оборудования и инвентаря.
2. Соблюдать проектную, конструкторскую и технологическую дисциплину.
3. Проводить спортивные мероприятия с использованием различного технологического оборудования.
Знания:
1. Использовать техническую и проектную документацию для эффективной эксплуатации и утилизации используемого спортивного инвентаря и оборудования.
2. Вести отчетность по составу и эксплуатации оборудования.
3. Планировать потребность и современную закупку материалов.
4. Осуществлять отчетность расходования материалов, списание вышедшего из строя имущества.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность
Ответственность
Внимательность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не имеется
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
2
Ремонтировщик плоскостных спортивных сооружений
Машинист льдоуборочного комбайна
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
1. Наименование государственного органа:
Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
исполнитель: Жаркынбекова Ақбота Шыныбекқызы
E-mail: a.zharkinbekova@tsm.gov.kz
Номер телефона: +7 (7172) 741269.
2. Организации (предприятия) участвующие в разработке: Республиканское государственное казеннное предприятие "Республиканский учебно-методический и аналитический центр по физической культуре и спорту".
исполнитель: Бостекбаев Жасулан
E-mail: zh.bostekbaev@mail.kz

93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.19 Спорт саласындағы өзге де қызмет;
93.19.0 Спорт саласындағы өзге де қызмет.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Бұқаралық дене шынықтыру мен спортты дамыту" кәсіби стандарты спортшылардың (спорт командасының) жарыстарға техникалық дайындығын қамтамасыз етуді айқындайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Бейімделетін дене шынықтыру нұсқаушысы – СБШ 5 деңгейі.
2) Спорт менеджері (спорттық жарыстарды ұйымдастырушы) – СБШ 5 деңгейі.
3) Дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымның бөлімшесінің) басшысы – СБШ 6 деңгейі.
3 тарау. Кәсіптер карточкасы
1. Кәсіп карточкасы: "Бейімделетін дене шынықтыру нұсқаушысы"
Топтың коды:
3422-3
Қызмет атауының коды:
3422-3-005
Кәсіптің атауы:
Бейімделетін дене шынықтыру нұсқаушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары кәсіптік білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру).
Мамандығы:
Дене шынықтыру және спорт
Біліктілік:
4s01140501
бейімделетін дене шынықтыру нұсқаушысы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық кәсіптік біліммен жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3332-0-003 Спорт менеджері (спорттық жарыстарды ұйымдастырушы)
3422-1-002 Дене шынықтыру нұсқаушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бекітілген бағдарламалар бойынша денсаулық туралы барлық жастағы мүмкіндіктері шектеулі адамдармен және нозологиялық топтармен бейімделген дене шынықтыру сабақтарын өткізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясының түрі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жаттығу процесін жүргізу үшін топты толықтыру және оқушылардың (мүмкіндігі шектеулі адамдардың (мүгедектігі бар адамдардың)) негізгі ақауы мен психофизикалық жай-күйін ескере отырып сабақтарды жоспарлау.
2. Мүмкіндігі шектеулі адамдармен (мүгедектігі бар адамдардың) тәрбие, рекреациялық-демалыс, сауықтыру жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Жаттығу процесін жүргізу үшін топты толықтыру және оқушылардың (мүмкіндігі шектеулі адамдардың (мүгедектігі бар адамдардың)) негізгі ақауы мен психофизикалық жай-күйін ескере отырып сабақтарды жоспарлау
Машықтар:

93.1 Деятельность в области спорта;
93.19 Прочая деятельность в области спорта;
93.19.0Прочая деятельность в области спорта.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Развитие массовой физической культуры и спорта" определяет обеспечение технической готовности спортсменов (спортивной команды) к соревнованиям.
8. Перечень карточек профессий:
1) Инструктор по адаптивной физической культуре – 5 уровень ОРК.
2) Менеджер по спорту (организатор спортивных соревнований) – 5 уровень ОРК.
3) Руководитель организации (подразделения организации), осуществляющей деятельность в области физической культуры и спорта – 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий.
2. Карточка профессии: "Инструктор по адаптивной физической культуре"
Код группы:
3422-3
Код наименования занятия:
3422-3-005
Наименование профессии:
Инструктор по адаптивной физической культуре
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
1. техническое профессиональное образования
2. послесреднее образование прикладной бакалавриат
Специальность:
Физическая культура и спорт
Квалификация:
4S01140501
Инструктор по адаптивной физической культуре
Требования к опыту работы:
Стаж работы с техническим профессиональным образованием не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3332-0-003 Менеджер по спорту (организатор спортивных соревнований)
3422-1-002 Инструктор по физической культуре
Основная цель деятельности:
Проведение занятий по адаптивной физической культуре с лицами с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью) здоровья всех возрастных и нозологических групп по утвержденным программам
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Комплектование группы и планирование занятий с учетом основного дефекта и психофизического состояния занимающихся лиц с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью) для проведения тренировочного процесса.
2. Проведение воспитательной, рекреационно-досуговой, оздоровительной работы с лицами ограниченными возможностями (лица с инвалидностью).
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Комплектование группы и планирование занятий с учетом основного дефекта и психофизического состояния занимающихся лица с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью) для проведения тренировочного процесса
Навык 1:
Принимать решение совместно с тренером-преподавателем по лечебно-физической культуре о переводе обучающихся или занимающихся лица с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью)
Умения:

1. Білім алушылар мен олардың ата-аналарына (заңды өкілдеріне) спорттың таңдаған бейімделген түрінде жаттығу кезеңіне (спорттық мамандандыру кезеңінде) қабылдау тәртібіне қатысты кеңес беру.
2. Адаптивті спорттың таңдалған түрімен айналысатын теориялық, физикалық, техникалық, моральдық-еріктік және спорттық дайындықтың жылдық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу.
3. Бейімделген спорттың таңдалған түрінде оқу-спорттық дайындық және дене шынықтыру-спорттық іс-шараларды ұйымдастыру бағдарламаларын талдау.
Дағды 1:
Емдеу-дене шынықтыру бойынша жаттықтырушы-оқытушымен бірлесіп, мүмкіндігі шектеулі адамдардың (мүгедектігі бар адамдардың) білім алушыларды немесе айналысатын адамдарды бейімделген спорттың таңдалған түрінде жаттығу кезеңіне (спорттық мамандану кезеңіне) ауыстыру туралы шешім қабылдау.
Білімдер:
1. Бейімделетін дене шынықтырудың теориялары мен әдістері.
2. Түзету педагогикасы мен түзету психологиясының негіздері.
3. Дене функцияларының әртүрлі бұзылулары бар бейімделген дене шынықтыру сабақтарын ұйымдастырудың заманауи әдістері.
4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Спорттық құрал-саймандарды пайдалану және бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану
Машықтар:
1. Жарақаттанудың алдын алу және бейімделгіш дене шынықтыру мен спортта допингті қолдану саласындағы озық тәжірибені зерттеу.
2. Сабақ барысында білім алушылардың денсаулығына, өміріне қауіпті жағдайлар мен қауіп-қатерлердің туындауын бақылау, қауіп-қатерді азайту және бейтараптандыру бойынша шаралар қабылдау.
3. Мүмкіндігі шектеулі адамдар (мүгедектігі бар адамдардың) үшін қауіпсіз кеңістік ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Бейімделген спорттың таңдалған түрінде дене шынықтыру-спорттық даярлау және дене шынықтыру-спорттық қызметті ұйымдастыру бағдарламалары.
2. Бекітілген спорттық дайындық стандарттары (бейімделу спорт түрі, спорттық тәртіп бойынша).
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Мүмкіндігі шектеулі адамдардың (мүгедектігі бар адамдардың) тәрбие, рекреациялық-демалыс, сауықтыру жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Барлық жастағы және нозологиялық топтардың мүмкіндігі шектеулі адамдар (мүгедектігі бар адамдардың) үшін бос уақытты және (немесе) сауықтыру сипатындағы іс-шараларды ресурстық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды айқындау
Машықтар:

1. Консультировать обучающихся и их родителей (законных представителей) относительно порядка зачисления в группы адаптивного спорта) в избранном виде адаптивного спорта.
2. Разрабатывать годовые и текущие планы теоретической, физической, технической, морально-волевой и спортивной подготовки занимающихся избранным видом адаптивного спорта.
3. Анализировать программы учебно-спортивной подготовки и организации физкультурно-спортивной деятельности в избранном виде адаптивного спорта.
Знания:
1. Теории и методики адаптивной физической культуры.
2. Основ коррекционной педагогики и коррекционной психологии.
3. Современных методик организации занятий адаптивной физической культурой при различных нарушениях функций организма.
4. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
5. Порядка внутреннего трудового распорядка, норм по промышленной безопасности и охране труда, охраны окружающей среды, производственной санитарии, требований пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Использовать спортивный инвентарь и применять контрольно-измерительные приборы
Умения:
1. Изучать передовой опыт в области профилактики травматизма и использовании допинга в адаптивной физической культуре и спорте.
2. Контролировать возникновения опасных ситуаций и угроз здоровью, жизни обучающихся во время занятий, принятие мер по минимизации и нейтрализации угроз.
3. Организовывать безопасное пространство для лиц с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью).
Знания:
1. Программ учебно-спортивной подготовки и организации физкультурно-спортивной деятельности в избранном виде адаптивного спорта.
2. Утвержденных стандартов спортивной подготовки (по виду адаптивного спорта, спортивной дисциплине).
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение воспитательной, рекреационно-досуговой, оздоровительной работы с лицами с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью)
Навык 1:
Определять требования к ресурсному обеспечению мероприятия досугового и (или) оздоровительного характера для лиц с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью)
Умения:

1. Барлық жастағы және нозологиялық топтардың мүмкіндігі шектеулі адамдар (мүгедектігі бар адамдардың) үшін бос уақытты және (немесе) сауықтыру сипатындағы іс-шараларды өткізудің қолданыстағы әдістемелерін пайдалану.
2. Барлық жастағы және нозологиялық топтардың мүмкіндігі шектеулі адамдар (мүгедектігі бар адамдардың) үшін бос уақытты және (немесе) сауықтыру сипатындағы іс-шараларды өткізудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен байланыс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Салауатты өмір салтын ұйымдастыру негіздері.
2. Спорттық құрылыстарды, жабдықтар мен спорттық техниканы пайдалану ережесі.
3. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық-бұқаралық жұмыстың нәтижелігін бағалау әдістемесі.
4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
Дағды 2:
Бейімделетін дене шынықтыру және спорт сабақтарының дене шынықтыру-сауықтыру және жаттығу кешендерін дербес әзірлеу
Машықтар:
1. Барлық жастағы және нозологиялық топтардың жас ерекшеліктерін, спорт түрін, мүмкіндігі шектеулі адамдар (мүгедектігі бар адамдардың) ауруларының ерекшеліктерін ескере отырып, күнтізбелік-тақырыптық жоспарлауды жүзеге асыру.
2. Бейімделген дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда бейімделген дене шынықтыру бойынша жаттықтырушы-оқытушылардың жұмыс тәжірибесін жүйелеу.
3. Мүмкіндігі шектеулі адамдар (мүгедектігі бар адамдардың) оқыту әдістемелерін әзірлеу кезінде бейімделген дене шынықтыру бойынша жаттықтырушы-оқытушыларға әдістемелік көмек көрсетуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Бейімделген дене шынықтыру және спорт бойынша әдістемелік жұмысты ұйымдастырудың теориялық негіздері.
2. Бейімделген дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын білім беру ұйымы құрылымының бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
3. Мәтіндік редакторлармен, электрондық кестелермен, электрондық поштамен және браузерлермен жұмыс істеу, аудио визуалды және интерактивті оқыту құралдарын пайдалану жөніндегі құралдар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас дағдылары
Психологиялық тұрақтылық және педагогикалық әдептілік
Әлеуметтік жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
6
Спорт жөніндегі нұсқаушы
Дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымның бөлімшесінің) басшысы
3. Кәсіп карточкасы: "Спорт менеджері (спорттық жарыстарды ұйымдастырушы)"
Топтың коды:

1. Использовать существующие методики проведения мероприятий досугового и (или) оздоровительного характера для лиц с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью) всех возрастных и нозологических групп.
2. Обеспечить безопасность проведения мероприятия досугового и (или) оздоровительного характера для лиц с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью).
3. Использовать информационно-коммуникационные технологии и средств связи.
Знания:
1. Основ организации здорового образа жизни.
2. Правил эксплуатации спортивных сооружений, оборудования и спортивной техники.
3. Методик оценки результативности физкультурно-оздоровительной и спортивно-массовой работы.
4. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Навык 2:
Самостоятельно разрабатывать физкультурно-оздоровительные и тренировочные комплексы занятий по адаптивной физической культуре и спорту
Умения:
1. Осуществлять календарно-тематические планирование с учетом особенностей возраста, вида спорта, специфики заболеваний лиц с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью) всех возрастных и нозологических групп.
2. Систематизировать опыт работы тренеров-преподавателей по адаптивной физической культуре в организациях, осуществляющих деятельность в области адаптивной физической культуры и спорта.
3. Обеспечить методическую помощь тренерам-преподавателям по адаптивной физической культуре при разработке методик обучения лиц с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью).
Знания:
1. Теоретических основ организации методической работы по адаптивной физической культуре и спорту.
2. Профиля, специализации и особенностей структуры образовательной организации, осуществляющей деятельность в области адаптивной физической культуры и спорта
3. Инструментов по работе с текстовыми редакторами, электронными таблицами, электронной почтой и браузерами, использования аудиовизуальных и интерактивных средств обучения
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативные навыки
Психологическая устойчивость и педагогический такт
Умение мотивировать на результат
Организаторские способности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
6
Инструктор по физической культуре
Руководитель организации (подразделения организации), осуществляющей деятельность в области физической культуры и спорта
3. Карточка профессии: "Менеджер по спорту (организатор спортивных соревнований)"
Код группы:

3332-0
Қызмет атауының коды:
3332-0-003
Кәсіптің атауы:
Спорт менеджері (спорттық жарыстарды ұйымдастырушы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Орта білімнен кейінгі білім және қолданбалы математика
Мамандығы:
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
3422-1-002 Дене шынықтыру нұсқаушысы
1431 Дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымның бөлімшесінің) басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қабылданған басқару шешімдерінің негізінде спорттық іс-шараларды өткізуді және жоғары деңгейде ұйымдастыруды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық қызметті ұйымдастыру.
2. Дене шынықтыру-спорттық жұмысқа тартылған персоналды басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық қызметті ұйымдастыру
Дағды 1:
Дене шынықтыру-спорт ұйымының жарғылық мақсаттарына, нормативтік-құқықтық актілерге, жоғары тұрған ұйымдардың (меншік иесінің) талаптарына сәйкес дене шынықтыру - спорт қызметінің секциялары мен бағыттарының құрамын жоспарлау және айқындау
Машықтар:
1. Дене шынықтыру-спорт қызметінің негізгі бағыттары бойынша ұйымның жұмысын жоспарлау.
2. Кезекті жоспарлы кезеңге арналған секцияларда, іс-шараларда, жаттығуларда сабақ кестесін қалыптастыру, спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу кестелері мен бағдарламаларын айқындау.
3. Дене шынықтыру-спорт ұйымының жарғылық мақсаттарына, нормативтік-құқықтық актілерге, жоғары тұрған ұйымдардың (меншік иесінің) талаптарына және нысаналы қаржыландыру деңгейіне сәйкес секциялар мен топтарда айналысатындардың санын айқындау.
Білімдер:
1. Спорттық және дене шынықтыру-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу әдістемелері.
2. Оқушылардың дене дайындығын бақылау, өлшеу және бағалау әдістері.
3. Іс-шаралар бағдарламаларын, сценарий жоспарларын, іс-шаралар туралы ережелерді, спорттық дайындық жоспарларын жасауға қойылатын талаптар.
4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Сабақтарды ұйымдастыру, спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу үшін мүкәммалдың, жабдықтар мен персоналдың көлемі мен жеткіліктілігін айқындау
Машықтар:

3332-0
Код наименования занятия:
3332-0-003
Наименование профессии:
Менеджер по спорту (организатор спортивных соревнований)
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Послесреднее образования и прикладная математика
Специальность:
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3422-1-002 Инструктор по физической культуре
1431 Руководитель организации (подразделения организации), осуществляющей деятельность в области физической культуры и спорта
Основная цель деятельности:
Обеспечить проведения спортивных мероприятий и организацию на высшем уровне на основе принятых управленческих решений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация физкультурно-оздоровительной и спортивной деятельности.
2. Управление персоналом, задействованным в физкультурно-спортивной работе.
Дополнительные трудовые функции:
Не требуется
Трудовая функция 1:
Организация физкультурно-оздоровительной и спортивной деятельности
Навык 1:
Планировать и определять состав секций и направлений физкультурно-спортивной деятельности в соответствии с уставными целями физкультурно-спортивной организации, нормативно- правовыми актами, требованиями вышестоящих организаций (собственника)
Умения:
1. Планировать работу организации по основным направлениям физкультурно-спортивной деятельности.
2. Формировать расписания занятии в секциях, мероприятий, тренировок на очередной плановый период, определение графиков и программ проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий.
3. Определять численность занимающихся в секциях и группах в соответствии с уставными целями физкультурно-спортивной организации, нормативно-правовыми актами, требованиями вышестоящих организаций (собственника) и уровнем целевого финансирования.
Знания:
1. Методики организации и проведения спортивных и физкультурно-массовых мероприятий.
2. Методики контроля, измерения и оценки физической подготовленности занимающихся.
3. Требований к составлению программ мероприятий, сценарных планов, положений о мероприятиях, планов спортивной подготовки.
4. Законодательств и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
5. Порядка внутреннего трудового распорядка, норм по промышленной безопасности и охране труда, охраны окружающей среды, производственной санитарии, требований пожарной безопасности, средств коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Определять объем и достаточность инвентаря, оборудования и персонала для организации занятий, проведения спортивно-массовых мероприятий
Умения:

1. Уақытылы толықтыру мен қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін инвентарь мен жабдықтың болу жай-күйін, сондай-ақ қорларды басқаруды бағалау.
2. Жаттықтырушыларды, төрешілерді, еріктілерді және техникалық персоналды қоса алғанда, қажетті персоналдың саны мен біліктілігін анықтау.
3. Жабдықтармен құралдарды және персонал қызметтерін сатып алуға және жалға алуға бюджетті жоспарлау және бақылау.
Білімдер:
1. Күнтізбелік және желілік жоспарлау әдістерін меңгеру.
2. Белгіленген есептілікті жасау тәртібі.
3. Қызметтік құжаттамамен жұмысты регламенттейтін нормативтік құжаттар.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Дене шынықтыру-спорт жұмысына тартылған персоналды басқару
Дағды 1:
Жұмысшылардың білімі мен тәжірибесіне сәйкес міндеттерді бөлу
Машықтар:
1. Еңбек жағдайларының Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
2. Адами ресурстарды басқару және персоналды пайдалану тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар енгізу.
3. Персоналдың нәтижелі қызметіне қол жеткізу мақсатында мотивациялық әдістерді қолдану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы.
2. Қызметкерлерді таңдау, оқыту, ынталандыру және жұмыс тиімділігін бағалауды қоса алғанда, адам ресурстарын басқарудың принциптері мен әдістері.
3. Белгіленген есептілікті жасау тәртібі.
4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
Дағды 2:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті бақылау мен есепке алуды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Ұйымның дене шынықтыру-спорттық қызметі туралы ақпаратты жинау, талдау және жүйелеу.
2. Спорттық дайындықты жүзеге асыру, дене шынықтыру, спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу туралы есептілік жасау.
3. Лауазымдық өкілеттіктер шеңберінде қызметтің жоспарлы көрсеткіштері мен нәтижелерінің орындалуын тиісті бағытта бақылау.
Білімдер:
1. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2. Қызметтік құжаттамамен жұмысты регламенттейтін нормативтік құжаттар.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Қарым-қатынас дағдылары
Нәтижеге ынталандыру мүмкіндігі
Әлеуметтік жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
6
Дене шынықтыру нұсқаушысы
Дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымның бөлімшесінің) басшысы
4. Кәсіп карточкасы: "Дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымның бөлімшесінің) басшысы"
Код группы:
1431
Код наименования занятия:
1431
Наименование профессии:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымның бөлімшесінің) басшысы
Уровень квалификации по ОРК:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
6
подуровень квалификации по ОРК:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығы "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 14052 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Педагогикалық ғылымдар бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Мамандығы:
Дене шынықтыру және спорт
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Дене шынықтыру-спорт ұйымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1. Оценивать наличия и состояния инвентаря и оборудования, а также управления запасами для обеспечения своевременного пополнения и обслуживания.
2. Определять количество и квалификацию необходимого персонала, включая тренеров, судей, волонтеров и технический персонал.
3. Планировать и контролировать бюджет на закуп и аренду инвентаря, оборудования и услуги персонала.
Знания:
1. Методов календарного и сетевого планирования.
2. Порядка составления установленной отчетности.
3. Нормативных документов, регламентирующих работу со служебной документацией.
4. Законодательств и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Управление персоналом, задействованным в физкультурно-спортивной работе
Навык 1:
Распределять задачи и обязанности в соответствии со знаниями и опытом работников
Умения:
1. Обеспечить соответствие условий труда требованиям трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Управлять человеческими ресурсами и внесение предложений по повышению эффективности использования персонала.
3. Применять мотивационные методы в целях достижения результативной деятельности персонала.
Знания:
1. Трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Принципов и методов управления человеческими ресурсами, включая подбор, обучение, мотивацию и оценку эффективности работы сотрудников.
3. Порядка составления установленной отчетности.
4. Законодательств и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Навык 2:
Осуществлять контроль и учет деятельности в области физкультуры и спорта
Умения:
1. Собирать, анализировать и систематизировать информацию о физкультурно-спортивной деятельности организации.
2. Составлять отчетность об осуществлении спортивной подготовки, проведении физкультурных, спортивно-массовых мероприятий.
3. Контролировать в соответствующем направлении выполнения плановых показателей и результатов деятельности в рамках должностных полномочий.
Знания:
1. Основ экономики, организации труда и управления.
2. Нормативных документов, регламентирующих работу со служебной документацией.
3. Законодательств и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Коммуникативные навыки
Аналитическое мышление
Умение мотивировать на результат
Социальная ответственность
Организаторские способности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
6
Инструктор по физической культуре
Руководитель организации (подразделения организации), осуществляющей деятельность в области физической культуры и спорта
4. Карточка профессии: "Руководитель организации (подразделения организации), осуществляющей деятельность в области физической культуры и спорта"
Код группы:
1431
Код наименования занятия:
1431
Наименование профессии:
Руководитель организации (подразделения организации), осуществляющей деятельность в области физической культуры и спорта
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Высшее (или послевузовское) образование по направлению педагогическое науки
Специальность:
Физическая культура и спорт
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности, в физкультурно-спортивных организациях не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1431-0-012 Спорт клубының төрағасы
1431-0-013 Спорт орталығының басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымның бөлімшесінің) басшылық ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясының түрі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымның бөлімшесінің) басшылық ету.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы жоспарлауға, аналитикалық және әдістемелік қызметке басшылық ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымның бөлімшесінің) басшылық ету
Дағды 1:
Адам ресурстарын тиімді басқару және жалпы өнімділікті арттыру үшін оларды пайдалануды оңтайландыру бойынша ұсыныстарды жедел енгізу
Машықтар:
1. Құрылымдық бөлімшенің қызметін үйлестіруді жүзеге асырады және перспективалық жұмыс жоспарларын әзірлеуге тікелей қатысады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді.
2. Құрылымдық бөлімше үшін кадрларды іріктеуге қатысады.
3. Ұйым қызметкерлерінің білімі мен тәжірибесіне сәйкес міндеттерді бөледі.
4. Қызметкерлердің өнімділігі мен қанағаттанушылығын арттыру үшін ынталандыру бағдарламаларын әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
1. Педагогика, психология және физиология негіздері.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Еңбек жағдайларының Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Лауазымдық өкілеттіктер шеңберінде қызметтің жоспарлы көрсеткіштері мен нәтижелерінің орындалуын тиісті бағытта бақылау.
2. Құрылымдық бөлімше туралы ережеде айқындалған міндеттер мен функциялардың тиісті орындалуын бақылау.
3. Оқу-жаттығу жиындарын өткізуді, штаттық ұлттық командалар спортшыларының тізімдерін жинақтауды, спорттық-бұқаралық іс-шаралар күнтізбесін әзірлеуді, спорттық нәтижелерді есепке алуды және талдауды үйлестіруді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Педагогика, психология және физиология негіздері.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымды (ұйымның бөлімшесінің) жоспарлауға, талдамалық және әдістемелік қызметке басшылық ету
Дағды 1:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандандырылған бағыт бойынша жұмыс технологиясын жоспарлау және болжау
Машықтар:

1431-0-012 Председатель спортивного клуба
1431-0-013 Руководитель спортивного центра
Основная цель деятельности:
Руководство физкультурно-оздоровительной и спортивной деятельностью
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство физкультурно-оздоровительной и спортивной деятельностью структурного подразделения.
2. Руководство планированием, аналитической и методической деятельностью структурного подразделения в области физкультуры и спорта.
Дополнительные трудовые функции:
Не требуется
Трудовая функция 1:
Руководство физкультурно-оздоровительной и спортивной деятельностью
Навык 1:
Эффективно управлять человеческими ресурсами и оперативно вносить рекомендации по оптимизации их использования для повышения общей продуктивности
Умения:
1. Осуществлять координацию деятельности структурного подразделения и непосредственно участвует в разработке перспективных планов работы, обеспечивает их выполнение.
2. Участвовать в подборе кадров для структурного подразделения.
3. Распределять задачи и обязанности в соответствии со знаниями и опытом работников организации.
4. Внедрять программы по мотивации и поощрению для повышения продуктивности и удовлетворенности сотрудников структурного подразделения.
Знания:
1. Основ педагогики, психологии и физиологии.
2. Законодательств и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечивать соответствие условий труда требованиям трудового законодательства Республики Казахстан
Умения:
1. Контролировать в соответствующем направлении выполнение плановых показателей и результатов деятельности в рамках должностных полномочий.
2. Контролировать надлежащее выполнение задач и функций, определенных положением о структурном подразделении.
3. Осуществлять координацию за проведением учебно-тренировочных сборов, комплектованием списков спортсменов штатных национальных команд, разработкой календаря спортивно-массовых мероприятий, учетом и анализом спортивных результатов.
Знания:
1. Основ педагогики, психологии и физиологии.
2. Порядка внутреннего трудового распорядка, норм по охране труда, охраны окружающей среды, производственной санитарии, требований пожарной безопасности, средств коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Руководство планированием, аналитической и методической деятельностью в области физкультуры и спорта
Навык 1:
Планировать и прогнозировать технологию работ по специализированному направлению в области физкультуры и спорта
Умения:

1. Спортшыларды даярлау қорытындылары және олардың жарыстарға қатысу нәтижелері туралы ақпарат жинауды жүзеге асыру.
2. Спорт түрлері бойынша спорттық жарыстар туралы ережелерді (регламенттерді), спорт түрлері (түрлері) бойынша кешенді нысаналы бағдарламаны, спортшыларды даярлаудың жеке жоспарларын әзірлеуге қатысу.
3. Негізгі қызмет бойынша жоспарларды, сондай-ақ дене шынықтыру және спорт саласындағы әдістемелік қызметті жүзеге асыруға байланысты жоспарларды талдау.
Білімдер:
1. Спорттық және дене шынықтыру-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу әдістемелерін меңгеру.
2. Іс-шаралар бағдарламаларын, сценарий жоспарларын, іс-шаралар туралы ережелерді, спорттық дайындық жоспарларын жасауға қойылатын талаптарды білу.
3. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін білу.
4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді білу.
Дағды 2:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы жаңа әдістемелік тәсілдерді енгізуді басқару
Машықтар:
1. Дене шынықтыру-спорт ұйымдарының құрылымдық бөлімшелерінің жоспарлы және бағдарламалық құжаттарды іске асыру, жоғары тұрған ұйымдардың тапсырмаларын орындау, мемлекеттік міндеттерді орындау жөніндегі қызметін басқарады.
2. Дене шынықтыру-спорт ұйымының қызметін әдістемелік және ақпараттық қолдауды жүзеге асыруға байланысты қызметкерлердің қызметін үйлестіреді және бақылайды.
3. Оның сапасын, толықтығы мен өзектілігін анықтау мақсатында әдістемелік және ақпараттық қызметті талдайды.
Білімдер:
1. Дене шынықтыру және бұқаралық спорт саласындағы, оның ішінде инклюзивті саясатты іске асыруды ескере отырып, қазіргі заманғы әдістемелік ұсынымдарды білу.
2. Қызметтік құжаттамамен жұмысты регламенттейтін талаптарды білу.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық қасиеттер
Қарым-қатынас
Жоғары жауапкершілік
Адамдарды басқару қабілеті
Уақытты басқару дағдылары
Кәсіби қызметтегі жоғары құзыреттілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
6
Спорт менеджері (спорттық іс-шараларды ұйымдастырушы)
Спорт орталығының басшысы
4-тарау. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
1. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті.
Орындаушы: Жарқынбекова Ақбота Шыныбекқызы
E-mail: a.zharkynbekova@tsm.gov.kz
Телефон нөмірі: +7 (7172) 741269.

1. Осуществлять сбор информации об итогах подготовки спортсменов и о результатах их участия на соревнованиях.
2. Участвовать в разработке положений (регламентов) о спортивных соревнованиях по видам спорта, комплексной целевой программы по виду (видам) спорта, индивидуальных планов подготовки спортсменов;
3. Анализировать планы по основной деятельности, а также планов, связанных с осуществлением методической деятельности в области физической культуры и спорта.
Знания:
1. Методики организации и проведения спортивных и физкультурно-массовых мероприятий.
2. Требований к составлению программ мероприятий, сценарных планов, положений о мероприятиях, планов спортивной подготовки.
3. Основ экономики, организации труда и управления.
4. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Навык 2:
Управлять внедрением новейших методических подходов в области физической культуры и спорта
Умения:
1. Руководить деятельностью структурного подразделения по реализации плановых и программных документов, выполнению поручений вышестоящих организаций, выполнению государственных задач.
2. Координировать и контролировать деятельностью работников, связанной с осуществлением методической и информационной поддержкой деятельности физкультурно-спортивной организации.
3. Анализировать методическую и информационную деятельность с целью определения ее качества, полноты и актуальности.
Знания:
1. Современных методических разработок в области физической культуры и массового спорта, в том числе с учетом реализации инклюзивной политики
2. Требований, регламентирующих работу со служебной документацией.
3. Законодательств и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Лидерские качества
Коммуникабельность
Высокая ответственность
Способность руководить людьми
Навыки управления временем
Широкий кругозор и эрудиция
Высокая компетентность в профессиональной деятельности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
6
Менеджер по спорту (организатор спортивных мероприятий)
Заведующий спортивной базой
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
1. Наименование государственного органа:
Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
исполнитель: Жаркынбекова Ақбота Шыныбекқызы
E-mail: a.zharkinbekova@tsm.gov.kz
Номер телефона: +7 (7172) 741269.

93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.11 Спорт ғимараттарын пайдалану;
93.11.0 Спорт ғимараттарын пайдалану.
R Өнер, ойын-сауық және демалыс:
93 спорт, демалыс және ойын-сауық ұйымдастыру саласындағы қызмет;
93.1 спорт саласындағы қызмет;
93.12 спорт клубтарының қызметі;
93.12.0 спорт клубтарының қызметі.
R Өнер, ойын-сауық және демалыс:
93 Спорт, демалыс және ойын-сауық ұйымдастыру саласындағы қызмет;
93.1 Спорт саласындағы қызмет;
93.19 Спорт саласындағы өзге де қызмет;
93.19.0 Спорт саласындағы өзге де қызмет.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Спорт объектілерін басқаруды техникалық қамтамасыз ету" кәсіби стандарты спортшылардың (спорт командасының) жарыстарға техникалық дайындығын қамтамасыз етуді айқындайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Спорт ғимараттарына қызмет көрсету жөніндегі механик – СБШ 4 деңгейі.
2) Спорттық жабдықтар мен жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі маман – СБШ 4 деңгейі.
3) Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалану жөніндегі инженер – СБШ 5 деңгейі.
3 тарау. Кәсіптер карточкасы
1. Кәсіп карточкасы: "Спорт ғимараттарына қызмет көрсету жөніндегі механик"
Топтың коды:
3113-1
Қызмет атауының коды:
3113-1
Кәсіптің атауы:
Спорт ғимараттарына қызмет көрсету жөніндегі механик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Орта кәсіптік білім
Мамандығы:
Механик
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3115-9-013 Спорттық жабдықтар мен жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі маман
2149-9-007 Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалану жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спорт ғимараттары жабдықтарының апатсыз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясының түрі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Спорт ғимараттары жабдықтарының апатсыз жұмысын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Спорт ғимараттары жабдықтарының апатсыз жұмысын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Спорт ғимараттарына жөндеу қызмет көрсетудің үнемділігін арттыру бойынша іс-шаралар жүргізу.
Машықтар:
1. Спорт ғимараттарын монтаждау және бөлшектеу, қажетті жабдықтарды орнату.
2. Техникалық дәлдікті, оны тиімді пайдалануға ықпал ететін спорт ғимараттары жабдықтарының оңтайлы жұмыс режимін анықтаңыз.

93.1 Деятельность в области спорта;
93.11 Эксплуатация спортивных сооружений;
93.11.0 Эксплуатация спортивных сооружений.
R Искусство, развлечения и отдых:
93 Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений;
93.1 Деятельность в области спорта;
93.12 Деятельность спортивных клубов;
93.12.0 Деятельность спортивных клубов.
R Искусство, развлечения и отдых:
93 Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений;
93.1 Деятельность в области спорта;
93.19 Прочая деятельность в области спорта;
93.19.0 Прочая деятельность в области спорта.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Техническое обеспечение управления спортивными объектами" определяет обеспечение технической готовности спортсменов (спортивной команды) к соревнованиям.
8. Перечень карточек профессий:
1) Механик по обслуживанию спортивных сооружений – 4 уровень ОРК.
2) Специалист по обслуживанию и ремонту спортивного инвентаря и оборудования – 4 уровень ОРК.
3) Инженер по эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры – 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий.
2. Карточка профессии: "Механик по обслуживанию спортивных сооружений"
Код группы:
3113-1
Код наименования занятия:
3113-1-002
Наименование профессии:
Механик по обслуживанию спортивных сооружений
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Среднее профессиональное образование.
Специальность:
Механик
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3115-9-013 Специалист по обслуживанию и ремонту спортивного инвентаря и оборудования
2149-9-007 Инженер по эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры
Основная цель деятельности:
Обеспечение безаварийной работы оборудования спортивных сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение безаварийной работы оборудования спортивных сооружений.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Обеспечение безаварийной работы оборудования спортивных сооружений
Навык 1:
Проводить мероприятия по повышению эргономичности ремонтного обслуживания спортивных сооружений
Умения:
1. Проводить монтаж и демонтаж спортивных сооружений, установка необходимого оборудования.
2. Определять техническую точность, оптимального режима работы оборудования спортивных сооружений, способствующих его эффективной эксплуатации.

3. Спорт ғимараттарының қорғаныс құрылғыларының жай-күйін техникалық қадағалауды, жөндеудің қажетті түрін анықтауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Спорттық жабдықтар мен жабдықтардың сапасын реттейтін нормативтік және әдістемелік құжаттар.
2. Спорттық жабдықтарды техникалық бақылау әдістері мен құралдары.
3. Автоматтандыру жүйелерін, спорттық-ойын-сауық кешендерінің коммуникациялық технологияларын пайдалану және диагностикалау жөніндегі нормалар.
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Спорт ғимараттарын жөндеуге және жаңғыртуға қатысты ұсыныстар енгізу, олар бойынша қорытындылар беру, қабылданған ұсыныстарды енгізуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Күнтізбелік жоспарлар жасау-спорт ғимараттарын тексеру, тексеру және жөндеу кестелері, спорт ғимараттарына паспорт жасау.
2. Спорт ғимараттарын жөндеуді жүзеге асыратын біліктілігі жоқ жұмысшылар бригадасының жұмысын және оларды жұмысқа жарамды күйде ұстау жөніндегі шараларды ұйымдастыру.
3. Спорт ғимараттарының жабдықтарын техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету, еңбекті қорғауды, жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс режимдері және спорттық жабдықты пайдалану ережелері.
2. Жөндеу қызметін, жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесін және технологиялық жабдықты ұтымды пайдалануды ұйымдастыру.
3. Спорттық жабдықтарды монтаждау, реттеу және баптау әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Жүйелік ойлау
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
5
Спорттық жабдықтар мен жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі маман
Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалану жөніндегі инженер
3. Кәсіп карточкасы: "Спорттық жабдықтар мен жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі маман"
Топтың коды:
3115-9
Қызмет атауының коды:
3115-9-013
Кәсіптің атауы:
Спорттық жабдықтар мен жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жалпы орта білім және техникалық және кәсіптік (белгіленген деңгей) және практикалық тәжірибе.
Мамандығы:
Құрылыс инженері
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:

3. Осуществлять конроль за состоянием защитных устройств спортивных сооружений, определение необходимого вида ремонта.
Знания:
1. Нормативных и методических документов, регламентирующих вопросы качества спортивного инвентаря и оборудования.
2. Методов и средств технического контроля спортивного инвентаря.
3. Норм по эксплуатации и диагностики систем автоматизации, коммуникационных технологий спортивно-зрелищных комплексов.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вносить предложения, касающиеся ремонта и модернизации спортивных сооружений, давать заключения по ним, обеспечивать внедрение принятых предложений
Умения:
1. Составлять календарные планы-графики осмотров, проверок и ремонта спортивных сооружений, составление паспорта на спортивные сооружения.
2. Организовывать работу бригады неквалифицированных рабочих, осуществляющих ремонт спортивных сооружений и мер по поддержанию их в работоспособном состоянии.
3. Соблюдать инструкции по технической эксплуатации и обслуживанию оборудования спортивных сооружений, по соблюдению охраны труда, требований экологической безопасности при производстве ремонтных работ.
Знания:
1. Технических характеристик, конструктивных особенностей, назначения, режимов работы и правил эксплуатации спортивного оборудования.
2. Организации ремонтной службы, системы планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования.
3. Методов монтажа, регулировки и наладки спортивного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
4
Специалист по обслуживанию и ремонту спортивного инвентаря и оборудования
Инженер по эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры
3. Карточка профессии: "Специалист по обслуживанию и ремонту спортивного инвентаря и оборудования"
Код группы:
3115-9
Код наименования занятия:
3115-9-013
Наименование профессии:
Специалист по обслуживанию и ремонту спортивного инвентаря и оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Общее среднее образование и техническое и профессиональное (установленный уровень) и практический опыт
Специальность:
Инженер-строитель
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

3113-1-002 Спорт ғимараттарына қызмет көрсету жөніндегі механик
2149-9-007 Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалану жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спорт объектісінің ағымдағы қызметін жүзеге асыру және спорт объектісінде спорттық мүкәммал мен техникалық жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Спорттық жабдықтар мен техникалық жабдықтарды, құралдарды ақаулар мен ақаулардың бар-жоғын тексеріңіз.
2. Спорттық құрал-жабдықтармен және техникалық жабдықтармен жұмыс істеу кезінде қолданылатын нормативтік-техникалық құжаттамаларды қолдану.
3. Санитарлық ережелерге сәйкес жұмыс орнындағы тазалық стандартын сақтау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Спорт объектісінде спорт мүкәммалын және өзге де техникалық жабдықтарды құрастыруға, пайдалануға және жөндеуге байланысты техникалық міндеттерді орындау
Дағды 1:
Жабдықтардың, жекелеген бөлшектер мен тораптардың мерзімінен бұрын тозу себептерін жою мақсатында олардың жұмыс жағдайларын зерделеу.
Машықтар:
1. Спорттық жабдықтар мен техникалық жабдықтарды, құралдарды ақаулар мен ақаулардың бар-жоғын тексеріңіз.
2. Спорттық құрал-жабдықтармен және техникалық жабдықтармен жұмыс істеу кезінде қолданылатын нормативтік-техникалық құжаттамаларды қолдану.
3. Санитарлық ережелерге сәйкес жұмыс орнындағы тазалық стандартын сақтау.
Білімдер:
1. Спорттық мүкәммалды және өзге де техникалық жабдықтарды жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі қаулылар, өкімдер, бұйрықтар, Әдістемелік, нормативтік материалдар.
2. Техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін, мақсатын, жұмыс режимдерін және спорт мүкәммалын және өзге де техникалық жабдықтарды пайдалану қағидаларын.
3. Спорттық мүкәммалды және өзге де техникалық жабдықты монтаждау, реттеу және баптау әдістері.
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Спорт жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде қолданылатын регламенттер мен стандарттарды қолдану.
Машықтар:
1. Пайдаланылатын спорттық құрал-жабдықтар мен техникалық жабдықтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
2. Спорт объектісінде қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін мүкәммал мен жабдықты ауыстыруды жүзеге асыру.
3. Спорт объектісіндегі спорттық жабдықтар мен техникалық жабдықтарды, жабдықтар мен персонал қызметтерін жаңғырту.
Білімдер:

3113-1-002 Механик по обслуживанию спортивных сооружений
2149-9-007 Инженер по эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры
Основная цель деятельности:
Осуществление текущей деятельностью спортивного объекта и организация работ по обеспечению бесперебойной работы спортивного инвентаря и технического оборудования на спортивном объекте
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение технических задач, связанных со сборкой, эксплуатацией и ремонтом спортивного инвентаря и иного технического оборудования на спортивном объекте.
2. Управление текущей деятельностью спортивного объекта и организация работ по обеспечению бесперебойной работы спортивного инвентаря и технического оборудования на спортивном объекте.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Выполнение технических задач, связанных со сборкой, эксплуатацией и ремонтом спортивного инвентаря и иного технического оборудования на спортивном объекте
Навык 1:
Изучать условия работы оборудования, отдельных деталей и узлов с целью устранения причин их преждевременного износа
Умения:
1. Проверять спортивный инвентарь и техническое оборудования, инструментов на наличие дефектов и неисправностей.
2. Применять нормативно-технические документации, используемые при работе со спортивным инвентарем и техническим оборудованием.
3. Соблюдать чистоту на рабочем месте в соответствии с санитарными правилами.
Знания:
1. Постановлений, распоряжений, приказов, методических, нормативных материалов по организации ремонта спортивного инвентаря и иного технического оборудования.
2. Технических характеристик, конструктивных особенностей, назначения, режимов работы и правил эксплуатации спортивного инвентаря и иного технического оборудования.
3. Методов монтажа, регулировки и наладки спортивного инвентаря и иного технического оборудования.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Применять регламенты и стандарты, используемые при работе со спортивным оборудованием
Умения:
1. Обеспечивать безопасность эксплуатируемого спортивного инвентаря и технического оборудования.
2. Осуществлять замены инвентаря и оборудования, не соответствующего требованиям безопасности на спортивном объекте.
3. Модернизировать спортивные инвентаря и технические оборудования на спортивном объекте, оборудования и услуги персонала.
Знания:

1. Спорттық жабдықтар мен жабдықтар талаптарына сәйкес келуі керек стандарттар.
2. Спорт объектісі объектілерін техникалық пайдалану қағидалары мен нормалары.
3. Спорт объектілерін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Спорт объектісінің ағымдағы қызметін басқару және спорт объектісінде спорттық мүкәммал мен техникалық жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
Дағды 1:
Спорт объектісін спорттық-технологиялық, инженерлік жабдықтармен, материалдармен жарақтандыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Спорттық ұйымды техникалық қамтамасыз ету жөніндегі қызметті талдау.
2. Спорт объектісінде спорттық мүкәммалдар мен техникалық жабдықтарды жүзеге асыру және пайдалануға беру.
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі, табиғат қорғау, санитариялық-эпидемиологиялық қызметтер, сондай-ақ техникалық қадағалауды жүзеге асыратын органдар талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Гигиеналық, антропометриялық, физиологиялық тұтыну мүмкіндіктеріне қызмет көрсету шарттары мен Қолданылатын спорттық жабдықтардың, жабдықтар мен Мүкәммалдың эргономикалық талаптары.
2. Спорттық нысандарды безендіруге қойылатын эстетикалық талаптар.
Дағды 2:
Еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарының және табиғатты қорғау, санитарлық органдардың, сондай-ақ техникалық қадағалауды жүзеге асыратын органдардың талаптарының сақталуын бақылау.
Машықтар:
1. Материалдардың қажеттілігі мен уақтылы сатып алуын жоспарлау.
2. Материалдарды жұмсауды, істен шыққан мүлікті есептен шығаруды бақылауды және есеп беруді жүзеге асыру.
3. Спорт объектісі қызметкерлерінің еңбек тәртібін, регламенттер мен стандарттарды бұзуы және ұрлықтың алдын алу жөніндегі шараларды іске асыру.
Білімдер:
1. Объектінің өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Спорттық жабдықтар мен жабдықтардың сапасын реттейтін нормативтік және әдістемелік құжаттар.
3. Спорт объектілерін ұстаудың санитарлық ережелері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Жүйелік ойлау
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
5
Спорт ғимараттарына қызмет көрсету жөніндегі механик
Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалану жөніндегі инженер
4. Кәсіп карточкасы: "Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалану жөніндегі инженер"
Топ коды:

1. Стандартов, требованиям которых должны соответствовать спортивные инвентарь и оборудование.
2. Правил и норм технической эксплуатации объектов спортивного объекта.
3. Организации материально-технического обеспечения спортивных объектов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Управление текущей деятельностью спортивного объекта и организация работ по обеспечению бесперебойной работы спортивного инвентаря и технического оборудования на спортивном объекте
Навык 1:
Организовывать работы по оснащению спортивного объекта спортивно- технологическим, инженерным оборудованием, материалами
Умения:
1. Анализировать деятельность по техническому обеспечению спортивной организации.
2. Осуществлять эксплуатацию спортивного инвентаря и технического оборудования на спортивном объекте.
3. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности, природоохранных, санитарно-эпидемиологических служб, а также органов, осуществляющих технический надзор.
Знания:
1. Требований эргономичности условий обслуживания и применяемого спортивного оборудования, снаряжения и инвентаря гигиеническим, антропометрическим, физиологическим возможностям потребления.
2. Требований эстетичности к оформлению спортивных объектов.
Навык 2:
Контролировать соблюдения требований охраны труда, производственной санитарии и требований природоохранных, санитарных органов, а также органов, осуществляющих технический надзор
Умения:
1. Планировать потребность и своевременный закуп материалов.
2. Осуществлять контроль и предоставление отчетности расходования материалов, списания вышедшего из строя имущества.
3. Реализовывать меры по предупреждению хищений и других случаев нарушения сотрудниками спортивного объекта трудовой дисциплины, регламентов и стандартов.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность объекта.
2. Нормативных и методических документов регламентирующих вопросы качества спортивного инвентаря и оборудования.
3. Санитарных правил содержания спортивных объектов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не имеется
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
5
Механик по обслуживанию спортивных сооружений
Инженер по эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры
4. Карточка профессии: "Инженер по эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры"
Код группы:

2149-9
Қызмет атауының коды:
2149-9-007
Кәсіптің атауы:
Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалану жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Дене шынықтыру және спорт саласындағы салалық біліктілік шеңбері
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА немесе БА-мен байланыс:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жалпы орта білім және техникалық және кәсіптік (белгіленген деңгей) және практикалық тәжірибе
Мамандығы:
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3113-1-002 Спорт ғимараттарына қызмет көрсету жөніндегі механик
3115-9-013 Спорттық жабдықтар мен жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалануды ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясының түрі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Спорттық инфрақұрылым объектілеріне қызмет көрсетуді инженерлік қамтамасыз ету және жөндеуді ұйымдастыру.
2. Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалануды ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 1:
Спорттық инфрақұрылым объектілеріне қызмет көрсетуді инженерлік қамтамасыз ету және жөндеуді ұйымдастыру
Дағды 1:
Қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау, мақсаттар қою, міндеттер тұжырымдау, басымдықтарды анықтау
Машықтар
1. Спорттық инфрақұрылымға техникалық қызмет көрсету бойынша персоналдың қызметін жоспарлау.
2. Құралдардың жағдайын бағалау.
3. Спорттық инфрақұрылым эксплуатациясының жоспарын жасақтау.
Білімдер:
1. Бағынысты персоналдың еңбегін қорғау жөніндегі өндірістік нұсқаулықтар мен нұсқаулықтар.
2. Бағынысты персоналды спорттық инфрақұрылым объектілерінде жұмыстарды орындауға жіберу тәртібі.
3. Ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарының түрлері, оларды пайдалану тәсілдері және оларды персоналмен Қамтамасыз ету жөніндегі нормативтер.
4. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Орындалатын жұмыстардың қажеттіліктері мен көлемдеріне қарай құралдың, айлабұйымдардың, аспаптардың, қосалқы бөлшектер мен материалдардың, бағынысты персонал үшін жеке қорғану құралдарының қажетті саны мен номенклатурасын айқындау.
Машықтар:

2149-9
Код наименования занятия:
2149-9-007
Наименование профессии:
Инженер по эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры
Уровень квалификации по ОРК:
Отраслевая рамка квалификаций в сфере физической культуры и спорта
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Общее среднее образование и техническое и профессиональное (установленный уровень) и практический опыт
Специальность:
Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйство
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3113-1-002 Механик по обслуживанию спортивных сооружений
3115-9-013 Специалист по обслуживанию и ремонту спортивного инвентаря и оборудования
Основная цель деятельности:
Организация эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Инженерное обеспечение обслуживания и организация ремонта объектов спортивной инфраструктуры.
2. Организация эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры.
Дополнительные трудовые функции:
Не рекомендуется
Трудовая функция 1:
Инженерное обеспечение обслуживания и организация ремонта объектов спортивной инфраструктуры
Навык 1:
Организовывать и планировать работу персонала, ставить цели, формулировать задачи, определять приоритеты
Умения:
1. Планировать деятельность персонала по техническому обслуживанию спортивной инфраструктуры.
2. Обеспечивать качество выполнения работ персонала по техническому обслуживанию.
3. Разрабатывать план эксплуатации спортивной инфраструктуры.
Знания:
1. Производственных инструкций и инструкций по охране труда подчиненного персонала.
2. Порядка допуска персонала к выполнению работ на объектах спортивной инфраструктуры.
3. Видов средств коллективной и индивидуальной защиты, способов их использования и нормативов по обеспечению ими персонала.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Определять необходимое количество и номенклатуру инструмента, приспособлений, приборов, запасных частей и материалов, средств индивидуальной защиты для подчиненного персонала, исходя из потребностей и объҰмов выполняемых работ
Умения:

1. Спорттық инфрақұрылым объектілерінің техникалық жай-күйін талдау.
2. Спорттық инфрақұрылым объектілерінде жұмыстарды орындау кезінде қауіпті өндірістік факторлар мен тәуекелдерді анықтау.
3. Спорттық ұйым аумағындағы құралдың, құрылғылардың, аспаптардың, жеке қорғаныс құралдарының жай-күйін бағалау.
Білімдер:
1. Ұлттық, мемлекетаралық, салалық стандарттар, техникалық регламент, спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалануға қойылатын талаптарды белгілейтін ұйым стандарттары.
2. Спорттық инфрақұрылым объектілерінің қауіпсіздік құрылғыларын тексеру тәртібі.
3. Спорттық инфрақұрылым объектілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстардың түрлерін, құрамын және кезеңділігін регламенттейтін құжаттама.
4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалануды ұйымдастыру
Дағды 1:
Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдаланудың ағымдағы жағдайларын талдау және бағалау.
Машықтар:
1. Объектінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін әртүрлі бөлімшелер мен тараптардың іс қимылдарын үйлестіру кезінде спорттық инфрақұрылымды пайдалану жоспарын әзірлеу
2. Спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалану шарттарының белгіленген талаптарға сәйкес келмеуін жою жөніндегі шараларды жүзеге асыру мақсатында ұйымның персоналымен және басшыларымен өзара іс-қимыл жасау.
3. Спорттық инфрақұрылым объектілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу үшін қажетті қосалқы бөлшектерге, материалдар мен жабдықтарға құжаттама ресімдеу.
Білімдер:
1. Спорттық инфрақұрылым объектілерінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізудің әдістері мен қағидалары.
2. Шарттардың ауытқу белгілері
спорттық инфрақұрылым объектілерін пайдалану.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
Дағды 2:
Спорт жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде қолданылатын регламенттер мен стандарттарды қолдану.
Машықтар:
1. Сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындайтын бағынысты персоналмен және сертификаттау жөніндегі органның (сынақ зертханасының) персоналымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
2. Жабдықтарды техникалық куәландыру және оларды іске асыруға байланысты тәуекелдерді бағалау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру жөнінде шешімдер әзірлеу.
3. Спорттық жабдықтар бойынша заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Білімдер:
1. Спорттық ұйымның үздіксіз жұмысын жүзеге асыру үшін нормативтік-құқықтық актілер, стандарттар, регламенттер, сертификаттау нормалары.

1. Анализировать техническое состояние объектов спортивной инфраструктуры.
2. Выявлять опасные производственные факторы и риски при выполнении работ на объектах спортивной инфраструктуры.
3. Оценивать состояние инструмента, приспособлений, приборов, средств индивидуальной защиты на территории спортивной организации.
Знания:
1. Национальных, межгосударственных, отраслевых стандартов, технического регламента, стандартов организации, устанавливающих требования к эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры.
2. Порядка проверки устройств безопасности объектов спортивной инфраструктуры.
3. Документации, регламентирующую виды, состав и периодичность работ по техническому обслуживанию и ремонту объектов спортивной инфраструктуры.
4. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Организация эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры
Навык 1:
Анализировать и оценивать текущие условия эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры
Умения:
1. Разрабатывать план эксплуатации спортивной инфраструктуры при координации действий различных подразделений и сторон для обеспечения бесперебойного функционирования объекта.
2. Взаимодействовать с персоналом и руководителями организации с целью осуществления мер по устранению несоответствий условий эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры установленным требованиям.
3. Оформлять документацию на запасные части, материалы и оборудование, необходимых для технического обслуживания и ремонта объектов спортивной инфраструктуры.
Знания:
1. Методов и правил безопасного ведения работ на объектах спортивной инфраструктуры.
2. Признаков отклонений условий
эксплуатации объектов спортивной инфраструктуры.
3. Законодательства и нормативных правовых актов в области физической культуры и спорта.
Навык 2:
Применять регламенты и стандарты, используемые при работе со спортивным оборудованием
Умения:
1. Осуществлять взаимодействия с подчиненным персоналом и персоналом органа по сертификации (испытательной лаборатории), выполняющим работы по оценке соответствия.
2. Вырабатывать решения по организации работ по техническому освидетельствованию оборудования и оценке рисков, связанных с их реализацией.
3. Использовать современные информационно-коммуникационные технологии по спортивным оборудованием.
Знания:
1. Нормативно-правовых актов, стандартов, регламентов, сертификационных норм для осуществления бесперебойной работы спортивной организации.