2025-2027 жылдарға арналған ауданның бюджетін бекіту туралы
Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 173-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 17 876 371 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 719 079 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 131 793 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 258 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 14 013 241 мың теңге;
2) шығындар – 18 692 381 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 36 938 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 72 742 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 35 804 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 852 948 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 852 948 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 72 742 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 35 804 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 816 010 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. 2025 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция көлемі 1 161 420 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. Аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемдері белгіленсін:
1) 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 495 955 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауылдық округіне 76 400 мың теңге;
Мақаш ауылдық округіне 114 861 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне 75 364 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 77 776 мың теңге;
Нұржау ауылдық округіне 88 177 мың теңге;
Азғыр ауылдық округіне 74 345 мың теңге;
Дынғызыл ауылдық округіне 62 770 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне 98 911 мың теңге;
Сүйіндік ауылдық округіне 87 389 мың теңге;
Бірлік ауылдық округіне 59 794 мың теңге;
Кудряшов ауылдық округіне 67 097 мың теңге;

Об утверждении районного бюджета на 2025-2027 годы
Решение Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 26 декабря 2024 года № 173-VIII
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 17 876 371 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 719 079 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 131 793 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 258 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 14 013 241 тысяч тенге;
2) затраты – 18 692 381 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 36 938 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 72 742 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 35 804 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 852 948 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 852 948 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 72 742 тысяч тенге;
погашение займов – 35 804 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 816 010 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме 1 161 420 тысяч тенге.
3. Установить объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов:
1) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2025 год в сумме 1 495 955 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Құрманғазы 76 400 тысяч тенге;
Макашскому сельскому округу 114 861 тысяч тенге;
Аккольскому сельскому округу 75 364 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 77 776 тысяч тенге;
Нуржаускому сельскому округу 88 177 тысяч тенге;
Азгирскому сельскому округу 74 345 тысяч тенге;
Дынгызылскому сельскому округу 62 770 тысяч тенге;
сельскому округу Жаңаталап 98 911 тысяч тенге;
Суюндукскому сельскому округу 87 389 тысяч тенге;
Бирликскому сельскому округу 59 794 тысяч тенге;
Кудряшовскому сельскому округу 67 097 тысяч тенге;

Орлы ауылдық округіне 77 054 мың теңге;
Бөкейхан ауылдық округіне 85 673 мың теңге;
Теңіз ауылдық округіне 82 586 мың теңге;
Сафон ауылдық округіне 95 734 мың теңге;
Қиғаш ауылдық округіне 65 758 мың теңге;
Шортанбай ауылдық округіне 81 050 мың теңге;
Көптоғай ауылдық округіне 52 779 мың теңге;
Асан ауылдық округіне 72 437 мың теңге.
2) 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 495 955 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауылдық округіне 76 400 мың теңге;
Мақаш ауылдық округіне 114 861 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне 75 364 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 77 776 мың теңге;
Нұржау ауылдық округіне 88 177 мың теңге;
Азғыр ауылдық округіне 74 345 мың теңге;
Дынғызыл ауылдық округіне 62 770 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне 98 911 мың теңге;
Сүйіндік ауылдық округіне 87 389 мың теңге;
Бірлік ауылдық округіне 59 794 мың теңге;
Кудряшов ауылдық округіне 67 097 мың теңге;
Орлы ауылдық округіне 77 054 мың теңге;
Бөкейхан ауылдық округіне 85 673 мың теңге;
Теңіз ауылдық округіне 82 586 мың теңге;
Сафон ауылдық округіне 95 734 мың теңге;
Қиғаш ауылдық округіне 65 758 мың теңге;
Шортанбай ауылдық округіне 81 050 мың теңге;
Көптоғай ауылдық округіне 52 779 мың теңге;
Асан ауылдық округіне 72 437 мың теңге.
3) 2027 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 495 955 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауылдық округіне 76 400 мың теңге;
Мақаш ауылдық округіне 114 861 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне 75 364 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 77 776 мың теңге;
Нұржау ауылдық округіне 88 177 мың теңге;
Азғыр ауылдық округіне 74 345 мың теңге;
Дынғызыл ауылдық округіне 62 770 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне 98 911 мың теңге;
Сүйіндік ауылдық округіне 87 389 мың теңге;
Бірлік ауылдық округіне 59 794 мың теңге;
Кудряшов ауылдық округіне 67 097 мың теңге;
Орлы ауылдық округіне 77 054 мың теңге;
Бөкейхан ауылдық округіне 85 673 мың теңге;
Теңіз ауылдық округіне 82 586 мың теңге;
Сафон ауылдық округіне 95 734 мың теңге;
Қиғаш ауылдық округіне 65 758 мың теңге;
Шортанбай ауылдық округіне 81 050 мың теңге;
Көптоғай ауылдық округіне 52 779 мың теңге;
Асан ауылдық округіне 72 437 мың теңге.
4. 2025 жылға жергілікті атқарушы органның резерві 73 442 мың теңге сомасында бекітілсін.

Орлинскому сельскому округу 77 054 тысяч тенге;
Бокейханскому сельскому округу 85 673 тысяч тенге;
Тенизскому сельскому округу 82 586 тысяч тенге;
Сафонскому сельскому округу 95 734 тысяч тенге;
Кигашскому сельскому округу 65 758 тысяч тенге;
Шортанбайскому сельскому округу 81 050 тысяч тенге;
Коптогайскому сельскому округу 52 779 тысяч тенге;
Асанскому сельскому округу 72 437 тысяч тенге.
2) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2026 год в сумме 1 495 955 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Құрманғазы 76 400 тысяч тенге;
Макашскому сельскому округу 114 861 тысяч тенге;
Аккольскому сельскому округу 75 364 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 77 776 тысяч тенге;
Нуржаускому сельскому округу 88 177 тысяч тенге;
Азгирскому сельскому округу 74 345 тысяч тенге;
Дынгызылскому сельскому округу 62 770 тысяч тенге;
сельскому округу Жаңаталап 98 911 тысяч тенге;
Суюндукскому сельскому округу 87 389 тысяч тенге;
Бирликскому сельскому округу 59 794 тысяч тенге;
Кудряшовскому сельскому округу 67 097 тысяч тенге;
Орлинскому сельскому округу 77 054 тысяч тенге;
Бокейханскому сельскому округу 85 673 тысяч тенге;
Тенизскому сельскому округу 82 586 тысяч тенге;
Сафонскому сельскому округу 95 734 тысяч тенге;
Кигашскому сельскому округу 65 758 тысяч тенге;
Шортанбайскому сельскому округу 81 050 тысяч тенге;
Коптогайскому сельскому округу 52 779 тысяч тенге;
Асанскому сельскому округу 72 437 тысяч тенге.
3) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2027 год в сумме 1 495 955 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Құрманғазы 76 400 тысяч тенге;
Макашскому сельскому округу 114 861 тысяч тенге;
Аккольскому сельскому округу 75 364 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 77 776 тысяч тенге;
Нуржаускому сельскому округу 88 177 тысяч тенге;
Азгирскому сельскому округу 74 345 тысяч тенге;
Дынгызылскому сельскому округу 62 770 тысяч тенге;
сельскому округу Жаңаталап 98 911 тысяч тенге;
Суюндукскому сельскому округу 87 389 тысяч тенге;
Бирликскому сельскому округу 59 794 тысяч тенге;
Кудряшовскому сельскому округу 67 097 тысяч тенге;
Орлинскому сельскому округу 77 054 тысяч тенге;
Бокейханскому сельскому округу 85 673 тысяч тенге;
Тенизскому сельскому округу 82 586 тысяч тенге;
Сафонскому сельскому округу 95 734 тысяч тенге;
Кигашскому сельскому округу 65 758 тысяч тенге;
Шортанбайскому сельскому округу 81 050 тысяч тенге;
Коптогайскому сельскому округу 52 779 тысяч тенге;
Асанскому сельскому округу 72 437 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2025 год в сумме 73 442 тысяч тенге.

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен жергілікті атқарушы органдарға мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін 72 742 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
6. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы ағымдағы трансферттер көзделгені ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге 166 245 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 5 465 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасн жақсартуға 50 767 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 9 247 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлер сатып алуға 212 422 мың теңге.
Ескерту. Шешім 7 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы ағымдағы трансферттер көзделгені ескерілсін:
мемлекеттік органдарға негізгі құрал жабдықтар сатып алуға 620 143 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге 96 579 мың теңге;
отбасын қолдау орталықтарын ұстап тұру шығындарына 106 539 мың теңге;
әлеуметтік қорғау мекемелерінің ағымдағы шығындарына 167 837 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке 77 560 мың теңге;
мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың техникалық көмекші (орын толтырушы) құралдарымен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге 38 194 мың теңге;
мәдениет ұйымдарын ағымдағы ұстауға, материалдық-техникалық жарақтандыруға және күрделі жөндеуге 221 660 мың теңге;
қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге 369 654 мың теңге;
жаңа электр желілерін жүргізу,оларды ағымдағы және күрделі жөндеу, жобалау сметалық құжаттамасын жасақтау жұмыстарына 100 000 мың теңге;
сумен жабдықтау және кәріз желілерін ағымдағы және күрделі жөндеуге 190 803 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй сатып алуға 87 578 мың теңге;
топырақ зерттеу жұмыстарын жүргізуге, жасыл желектерді қоршау, көшеттер сатып алуға 14 000 мың теңге.
Ескерту. Шешім 8 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).

5. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены из республиканского бюджета бюджетные кредиты местным исполнительным органам в сумме 72 742 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
7. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в следующих объемах:
166 245 тысяч тенге на выплату государственной адресной социальной помощи;
5 465 тысяч тенге на повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;
50 767 тысяч тенге на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
9 247 тысяч тенге на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
212 422 тысяч тенге на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
Сноска. Решение дополнено пунктом 7 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
8. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из областного бюджета в следующих объемах:
620 143 тысяч тенге на приобретение основных средств для государственных органов;
96 579 тысяч тенге на выплату государственной адресной социальной помощи;
106 539 тысяч тенге на расходы содержание центров поддержки семьи;
167 837 тысяч тенге на текущее расходы учреждений социальной защиты;
77 560 тысяч тенге на социальная помощь отдельным категориям граждан;
38 194 тысяч тенге на обеспечения лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации;
221 660 тысяч тенге на текущее содержание, материально-техническое оснащение и капитальный ремонт учреждений культуры;
369 654 тысяч тенге на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
100 000 тысяч тенге на проведение новых электрических сетей, текущий и капитальный ремонт, разработку проектно-сметной документации;
190 803 тысяч тенге на текущий и капитальный ремонт сетей водоснабжения и канализации;
87 578 тысяч тенге на приобретение жилья для отдельных категорий граждан;
14 000 тысяч тенге на проведение почвоведческих работ, ограждение зеленых насаждений, саженцев.
Сноска. Решение дополнено пунктом 8 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).

9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан келесі көлемдерде нысаналы даму трансферттер көзделгені ескерілсін:
"Ауыл - Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға 1 750 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға 181 298 мың теңге.
Ескерту. Шешім 9 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы даму трансферттері көзделгені ескерілсін:
ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға 219 717 мың теңге;
елді мекендерде жарықтандыру жүйесін дамытуға 36 060 мың теңге;
объектілерді салуға және қайта жаңартуға 35 939 мың теңге;
спорт объектілерін дамытуға 1 381 358 мың теңге;
мәдениет объектілерін дамытуға 2 415 028 мың теңге;
халықты, объектілер мен аумақтарды табиғи дүлей зілзалалардан инженерлік қорғау бойынша жұмыстарды жүргізуге 600 000 мың теңге;
тұрғын үй құрылысы үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның құрылысына 457 295 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға 3 200 000 мың теңге.
Ескерту. Шешім 10 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
11. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте жергілікті атқарушы органдардың қарызын өтеу және борышына қызмет көрсету үшін 40 850 мың теңге көзделгені ескерілсін.
Ескерту. Шешім 11 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
12. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
корпоративтік табыс салығы - 50%;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы - 50%;
әлеуметтік салық - 50%.
Ескерту. Шешім 12 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
13. 2025 жылға аудандық бюджетте ауылдық елді мекендерде жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округ әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне жүз еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір жолғы көтерме жәрдемақы және ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінде, ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінде тұрғын үй сатып алуға немесе салу үшін бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.

9. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты развития из республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан в следующих объемах:
1 750 000 тысяч тенге на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі";
181 298 тысяч тенге на развитие транспортной инфраструктуры.
Сноска. Решение дополнено пунктом 9 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
10. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты развития из областного бюджета в следующих объемах:
219 717 тысяч тенге на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
36 060 тысяч тенге на развитие системы освещения населенных пунктов;
35 939 тысяч тенге на строительство и реконструкцию объектов;
1 381 358 тысяч тенге на развитие объектов спорта;
2 415 028 тысяч тенге на развитие объектов культуры;
600 000 тысяч тенге на проведение работ по инженерной защите населения, объектов и территорий от природных стихийных бедствий;
457 295 тысяч тенге на строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры для жилищного строительства;
3 200 000 тысяч тенге на развитие транспортной инфраструктуры.
Сноска. Решение дополнено пунктом 10 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
11. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрено 40 850 тысяча тенге для погашения и обслуживания долга местных исполнительных органов.
Сноска. Решение дополнено пунктом 11 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
12. Утвердить на 2025 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджет района в следующих объемах:
корпоративный подоходный налог – 50%;
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 50%;
социальный налог – 50%.
Сноска. Решение дополнено пунктом 12 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
13. Учесть в районном бюджете на 2025 год специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, предусмотрено единовременное подъемное пособие в размере стократного месячного расчетного показателя и для специалистов прибывших в сельские населенные пункты являющиеся административным центром района бюджетные кредиты на приобретение или строительство жилья в размере двух тысяч пятисоткратного месячного расчетного показателя, для специалистов прибывших в сельские населенные пункты в размере двух тысячкратного месячного расчетного показателя.

Ескерту. Шешім 13 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
14. 2025 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне келесі көлемдерде трансферттер беру белгіленсін:
сумен жабдықтау және кәріз желілерін ағымдағы және күрделі жөндеуге 190 803 мың теңге;
топырақ зерттеу жұмыстарын жүргізуге, жасыл желектерді қоршау, көшеттер сатып алуға 5 000 мың теңге

Сноска. Решение дополнено пунктом 13 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
14. Установить на 2025 год объемы трансфертов, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в следующих объемах:
190 803 тысяч тенге на текущий и капитальный ремонт сетей водоснабжения и канализации;
5 000 тысяч тенге на проведение почвоведческих работ, ограждение зеленых насаждений, саженцев;

қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге 296 201 мың теңге;
мәдениет ұйымдарын ағымдағы ұстауға, материалдық-техникалық жарақтандыруға және күрделі жөндеуге 170 070 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 3 721 мың теңге.
Ескерту. Шешім 14 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
Мәслихат төрағасы Г.Калиева
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2024 жылғы

296 201 тысяч тенге на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
170 070 тысяч тенге на текущее содержание, материально-техническое оснащение и капитальный ремонт учреждений культуры;
3 721 тысяч тенге на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
Сноска. Решение дополнено пунктом 14 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
Председатель маслихата Г.Калиева
Приложение 1к решению
Курмангазинского районного

467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
35 939
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
35939
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
115625
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
114475
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1150
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
653769
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61765
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
592004
02
Қорғаныс
8 808
1
Әскери мұқтаждар
6 508
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
6 508
005
Жалпыға бiрдей әскери мiндеттi атқару шеңберiндегi iс-шаралар
6508
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
2 300
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
2 300
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2300
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 764 894
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
326 076
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
326 076
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
326 076
2
Әлеуметтiк көмек
1 137 591
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1137591
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтiк көмек көрсету
50700
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
700
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
406554
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
6193
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
111199
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
179347
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

467
Отдел строительства района (города областного значения)
35 939
040
Развитие объектов государственных органов
35 939
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
115 625
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
114 475
003
Капитальные расходы государственного органа
1 150
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
653 769
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
61 765
013
Капитальные расходы государственного органа
0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
592 004
02
Оборона
8 808
1
Военные нужды
6 508
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 508
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6 508
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
2 300
122
Аппарат акима района (города областного значения)
2 300
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 300
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 764 894
1
Социальное обеспечение
326 076
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
326 076
005
Государственная адресная социальная помощь
326 076
2
Социальная помощь
1 137 591
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 137 591
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
50 700
006
Оказание жилищной помощи
700
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
406 554
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6 193
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
111 199
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
179 347
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью