2025-2027 жылдарға арналған ауданның бюджетін бекіту туралы
Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 173-VIII шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 20 712 304 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 708 454 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 131 793 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 258 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 16 859 799 мың теңге;
2) шығындар – 21 528 314 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 36 938 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 72 742 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 35 804 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 852 948 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – - 852 948;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 852 948 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 72 742 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 35 804 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 816 010 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 03.11.2025 № 224-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. 2025 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция көлемі 1 161 420 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. Аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемдері белгіленсін:
1) 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 495 955 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауылдық округіне 76 400 мың теңге;
Мақаш ауылдық округіне 114 861 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне 75 364 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 77 776 мың теңге;
Нұржау ауылдық округіне 88 177 мың теңге;
Азғыр ауылдық округіне 74 345 мың теңге;
Дынғызыл ауылдық округіне 62 770 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне 98 911 мың теңге;
Сүйіндік ауылдық округіне 87 389 мың теңге;
Бірлік ауылдық округіне 59 794 мың теңге;

Об утверждении районного бюджета на 2025-2027 годы
Решение Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 26 декабря 2024 года № 173-VIII.
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 20 712 304 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 708 454 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 131 793 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 258 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 16 859 799 тысяч тенге;
2) затраты – 21 528 314 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 36 938 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 72 742 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 35 804 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 852 948 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – - 852 948 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 852 948 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 72 742 тысяч тенге;
погашение займов – 35 804 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 816 010 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 03.11.2025 года № 224-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме 1 161 420 тысяч тенге.
3. Установить объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов:
1) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2025 год в сумме 1 495 955 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Құрманғазы 76 400 тысяч тенге;
Макашскому сельскому округу 114 861 тысяч тенге;
Аккольскому сельскому округу 75 364 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 77 776 тысяч тенге;
Нуржаускому сельскому округу 88 177 тысяч тенге;
Азгирскому сельскому округу 74 345 тысяч тенге;
Дынгызылскому сельскому округу 62 770 тысяч тенге;
сельскому округу Жаңаталап 98 911 тысяч тенге;
Суюндукскому сельскому округу 87 389 тысяч тенге;
Бирликскому сельскому округу 59 794 тысяч тенге;

Кудряшов ауылдық округіне 67 097 мың теңге;
Орлы ауылдық округіне 77 054 мың теңге;
Бөкейхан ауылдық округіне 85 673 мың теңге;
Теңіз ауылдық округіне 82 586 мың теңге;
Сафон ауылдық округіне 95 734 мың теңге;
Қиғаш ауылдық округіне 65 758 мың теңге;
Шортанбай ауылдық округіне 81 050 мың теңге;
Көптоғай ауылдық округіне 52 779 мың теңге;
Асан ауылдық округіне 72 437 мың теңге.
2) 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 495 955 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауылдық округіне 76 400 мың теңге;
Мақаш ауылдық округіне 114 861 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне 75 364 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 77 776 мың теңге;
Нұржау ауылдық округіне 88 177 мың теңге;
Азғыр ауылдық округіне 74 345 мың теңге;
Дынғызыл ауылдық округіне 62 770 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне 98 911 мың теңге;
Сүйіндік ауылдық округіне 87 389 мың теңге;
Бірлік ауылдық округіне 59 794 мың теңге;
Кудряшов ауылдық округіне 67 097 мың теңге;
Орлы ауылдық округіне 77 054 мың теңге;
Бөкейхан ауылдық округіне 85 673 мың теңге;
Теңіз ауылдық округіне 82 586 мың теңге;
Сафон ауылдық округіне 95 734 мың теңге;
Қиғаш ауылдық округіне 65 758 мың теңге;
Шортанбай ауылдық округіне 81 050 мың теңге;
Көптоғай ауылдық округіне 52 779 мың теңге;
Асан ауылдық округіне 72 437 мың теңге.
3) 2027 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 495 955 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауылдық округіне 76 400 мың теңге;
Мақаш ауылдық округіне 114 861 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне 75 364 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 77 776 мың теңге;
Нұржау ауылдық округіне 88 177 мың теңге;
Азғыр ауылдық округіне 74 345 мың теңге;
Дынғызыл ауылдық округіне 62 770 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне 98 911 мың теңге;
Сүйіндік ауылдық округіне 87 389 мың теңге;
Бірлік ауылдық округіне 59 794 мың теңге;
Кудряшов ауылдық округіне 67 097 мың теңге;
Орлы ауылдық округіне 77 054 мың теңге;
Бөкейхан ауылдық округіне 85 673 мың теңге;
Теңіз ауылдық округіне 82 586 мың теңге;
Сафон ауылдық округіне 95 734 мың теңге;
Қиғаш ауылдық округіне 65 758 мың теңге;
Шортанбай ауылдық округіне 81 050 мың теңге;
Көптоғай ауылдық округіне 52 779 мың теңге;

Кудряшовскому сельскому округу 67 097 тысяч тенге;
Орлинскому сельскому округу 77 054 тысяч тенге;
Бокейханскому сельскому округу 85 673 тысяч тенге;
Тенизскому сельскому округу 82 586 тысяч тенге;
Сафонскому сельскому округу 95 734 тысяч тенге;
Кигашскому сельскому округу 65 758 тысяч тенге;
Шортанбайскому сельскому округу 81 050 тысяч тенге;
Коптогайскому сельскому округу 52 779 тысяч тенге;
Асанскому сельскому округу 72 437 тысяч тенге.
2) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2026 год в сумме 1 495 955 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Құрманғазы 76 400 тысяч тенге;
Макашскому сельскому округу 114 861 тысяч тенге;
Аккольскому сельскому округу 75 364 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 77 776 тысяч тенге;
Нуржаускому сельскому округу 88 177 тысяч тенге;
Азгирскому сельскому округу 74 345 тысяч тенге;
Дынгызылскому сельскому округу 62 770 тысяч тенге;
сельскому округу Жаңаталап 98 911 тысяч тенге;
Суюндукскому сельскому округу 87 389 тысяч тенге;
Бирликскому сельскому округу 59 794 тысяч тенге;
Кудряшовскому сельскому округу 67 097 тысяч тенге;
Орлинскому сельскому округу 77 054 тысяч тенге;
Бокейханскому сельскому округу 85 673 тысяч тенге;
Тенизскому сельскому округу 82 586 тысяч тенге;
Сафонскому сельскому округу 95 734 тысяч тенге;
Кигашскому сельскому округу 65 758 тысяч тенге;
Шортанбайскому сельскому округу 81 050 тысяч тенге;
Коптогайскому сельскому округу 52 779 тысяч тенге;
Асанскому сельскому округу 72 437 тысяч тенге.
3) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2027 год в сумме 1 495 955 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Құрманғазы 76 400 тысяч тенге;
Макашскому сельскому округу 114 861 тысяч тенге;
Аккольскому сельскому округу 75 364 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 77 776 тысяч тенге;
Нуржаускому сельскому округу 88 177 тысяч тенге;
Азгирскому сельскому округу 74 345 тысяч тенге;
Дынгызылскому сельскому округу 62 770 тысяч тенге;
сельскому округу Жаңаталап 98 911 тысяч тенге;
Суюндукскому сельскому округу 87 389 тысяч тенге;
Бирликскому сельскому округу 59 794 тысяч тенге;
Кудряшовскому сельскому округу 67 097 тысяч тенге;
Орлинскому сельскому округу 77 054 тысяч тенге;
Бокейханскому сельскому округу 85 673 тысяч тенге;
Тенизскому сельскому округу 82 586 тысяч тенге;
Сафонскому сельскому округу 95 734 тысяч тенге;
Кигашскому сельскому округу 65 758 тысяч тенге;
Шортанбайскому сельскому округу 81 050 тысяч тенге;
Коптогайскому сельскому округу 52 779 тысяч тенге;

Асан ауылдық округіне 72 437 мың теңге.
4. 2025 жылға жергілікті атқарушы органның резерві 73 442 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен жергілікті атқарушы органдарға мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін 72 742 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
6. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы ағымдағы трансферттер көзделгені ескерілсін:
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 5 465 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасн жақсартуға 50 767 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 9 247 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлер сатып алуға 212 422 мың теңге.
Ескерту. Шешім 7 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 03.11.2025 № 224-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы ағымдағы трансферттер көзделгені ескерілсін:
мемлекеттік органдарға негізгі құрал жабдықтар сатып алуға 20 000 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге 96 579 мың теңге;
отбасын қолдау орталықтарын ұстап тұру шығындарына 114 859 мың теңге;
әлеуметтік қорғау мекемелерінің ағымдағы шығындарына 167 837 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке 77 560 мың теңге;
мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың техникалық көмекші (орын толтырушы) құралдарымен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге 38 194 мың теңге;
мәдениет ұйымдарын ағымдағы ұстауға, материалдық-техникалық жарақтандыруға және күрделі жөндеуге 214 367 мың теңге;
қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге 359 741 мың теңге;
жаңа электр желілерін жүргізу,оларды ағымдағы және күрделі жөндеу, жобалау сметалық құжаттамасын жасақтау жұмыстарына 100 000 мың теңге;
сумен жабдықтау және кәріз желілерін ағымдағы және күрделі жөндеуге 183 327 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй сатып алуға 87 578 мың теңге;
топырақ зерттеу жұмыстарын жүргізуге, жасыл желектерді қоршау, көшеттер сатып алуға 14 000 мың теңге.

Асанскому сельскому округу 72 437 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2025 год в сумме 73 442 тысяч тенге.
5. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены из республиканского бюджета бюджетные кредиты местным исполнительным органам в сумме 72 742 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
7. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в следующих объемах:
5 465 тысяч тенге на повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;
50 767 тысяч тенге на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
9 247 тысяч тенге на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
212 422 тысяч тенге на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
Сноска. Решение дополнено пунктом 7 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 03.11.2025 года № 224-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
8. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из областного бюджета в следующих объемах:
20 000 тысяч тенге на приобретение основных средств для государственных органов;
96 579 тысяч тенге на выплату государственной адресной социальной помощи;
114 859 тысяч тенге на расходы содержание центров поддержки семьи;
167 837 тысяч тенге на текущее расходы учреждений социальной защиты;
77 560 тысяч тенге на социальная помощь отдельным категориям граждан;
38 194 тысяч тенге на обеспечения лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации;
214 367 тысяч тенге на текущее содержание, материально-техническое оснащение и капитальный ремонт учреждений культуры;
359 741 тысяч тенге на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
100 000 тысяч тенге на проведение новых электрических сетей, текущий и капитальный ремонт, разработку проектно-сметной документации;
183 327 тысяч тенге на текущий и капитальный ремонт сетей водоснабжения и канализации;
87 578 тысяч тенге на приобретение жилья для отдельных категорий граждан;
14 000 тысяч тенге на проведение почвоведческих работ, ограждение зеленых насаждений, саженцев.

Ескерту. Шешім 8 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 03.11.2025 № 224-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан келесі көлемдерде нысаналы даму трансферттер көзделгені ескерілсін:
"Ауыл - Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға 1 150 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға 181 298 мың теңге.
Ескерту. Шешім 9 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 03.11.2025 № 224-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы даму трансферттері көзделгені ескерілсін:
ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға 219 717 мың теңге;
елді мекендерде жарықтандыру жүйесін дамытуға 36 060 мың теңге;
объектілерді салуға және қайта жаңартуға 20 000 мың теңге;
спорт объектілерін дамытуға 1 485 187 мың теңге;
мәдениет объектілерін дамытуға 2 673 812 мың теңге;
халықты, объектілер мен аумақтарды табиғи дүлей зілзалалардан инженерлік қорғау бойынша жұмыстарды жүргізуге 600 000 мың теңге;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға 4 000 000 мың теңге;
тұрғын үй құрылысы үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның құрылысына 439 929 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға 3 100 000 мың теңге.
Ескерту. Шешім 10 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 03.11.2025 № 224-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
11. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте жергілікті атқарушы органдардың қарызын өтеу және борышына қызмет көрсету үшін 40 850 мың теңге көзделгені ескерілсін.
Ескерту. Шешім 11 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
12. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
корпоративтік табыс салығы - 50%;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы - 50%;
әлеуметтік салық - 50%.
Ескерту. Шешім 12 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).

Сноска. Решение дополнено пунктом 8 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 03.11.2025 года № 224-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
9. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты развития из республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан в следующих объемах:
1 150 000 тысяч тенге на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі";
181 298 тысяч тенге на развитие транспортной инфраструктуры.
Сноска. Решение дополнено пунктом 9 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 03.11.2025 года № 224-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
10. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты развития из областного бюджета в следующих объемах:
219 717 тысяч тенге на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
36 060 тысяч тенге на развитие системы освещения населенных пунктов;
20 000 тысяч тенге на строительство и реконструкцию объектов;
1 485 187 тысяч тенге на развитие объектов спорта;
2 673 812 тысяч тенге на развитие объектов культуры;
600 000 тысяч тенге на проведение работ по инженерной защите населения, объектов и территорий от природных стихийных бедствий;
4 000 000 тысяч тенге на развитие коммунального хозяйства;
439 929 тысяч тенге на строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры для жилищного строительства;
3 100 000 тысяч тенге на развитие транспортной инфраструктуры.
Сноска. Решение дополнено пунктом 10 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 03.11.2025 года № 224-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
11. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрено 40 850 тысяча тенге для погашения и обслуживания долга местных исполнительных органов.
Сноска. Решение дополнено пунктом 11 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
12. Утвердить на 2025 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджет района в следующих объемах:
корпоративный подоходный налог – 50%;
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 50%;
социальный налог – 50%.
Сноска. Решение дополнено пунктом 12 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).

13. 2025 жылға аудандық бюджетте ауылдық елді мекендерде жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округ әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне жүз еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір жолғы көтерме жәрдемақы және ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінде, ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінде тұрғын үй сатып алуға немесе салу үшін бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
Ескерту. Шешім 13 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 20.05.2025 № 194-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
14. 2025 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне келесі көлемдерде трансферттер беру белгіленсін:
сумен жабдықтау және кәріз желілерін ағымдағы және күрделі жөндеуге 183 327 мың теңге;
топырақ зерттеу жұмыстарын жүргізуге, жасыл желектерді қоршау, көшеттер сатып алуға 5 000 мың теңге;

13. Учесть в районном бюджете на 2025 год специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, предусмотрено единовременное подъемное пособие в размере стократного месячного расчетного показателя и для специалистов прибывших в сельские населенные пункты являющиеся административным центром района бюджетные кредиты на приобретение или строительство жилья в размере двух тысяч пятисоткратного месячного расчетного показателя, для специалистов прибывших в сельские населенные пункты в размере двух тысячкратного месячного расчетного показателя.
Сноска. Решение дополнено пунктом 13 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 20.05.2025 года № 194-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
14. Установить на 2025 год объемы трансфертов, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в следующих объемах:
183 327 тысяч тенге на текущий и капитальный ремонт сетей водоснабжения и канализации;
5 000 тысяч тенге на проведение почвоведческих работ, ограждение зеленых насаждений, саженцев;

қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге 275 988 мың теңге;
мәдениет ұйымдарын ағымдағы ұстауға, материалдық-техникалық жарақтандыруға және күрделі жөндеуге 170 070 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 3 721 мың теңге.
Ескерту. Шешім 14 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 03.11.2025 № 224-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi).
Мәслихат төрағасы Г.Калиева
Құрманғазы аудандық
мәслихатының 2024 жылғы

275 988 тысяч тенге на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
170 070 тысяч тенге на текущее содержание, материально-техническое оснащение и капитальный ремонт учреждений культуры;
3 721 тысяч тенге на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
Сноска. Решение дополнено пунктом 14 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 03.11.2025 года № 224-VIII (вводится в действие c 01.01.2025).
Председатель маслихата Г.Калиева
Приложение 1к решению
Курмангазинского районного

540619
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
20 000
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
20000
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
96282
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
95109
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1173
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
636280
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
69865
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2100
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
564315
02
Қорғаныс
8 808
1
Әскери мұқтаждар
6 508
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
6 508
005
Жалпыға бiрдей әскери мiндеттi атқару шеңберiндегi iс-шаралар
6508
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
2 300
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
2 300
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2300
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 572 162
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
157 491
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
157 491
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
157 491
2
Әлеуметтiк көмек
1 110 664
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1110664
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтiк көмек көрсету
47700
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
100
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
360121
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4493
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
111199
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
161347
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

540 619
467
Отдел строительства района (города областного значения)
20 000
040
Развитие объектов государственных органов
20 000
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
96 282
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
95 109
003
Капитальные расходы государственного органа
1 173
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
636 280
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
69 865
013
Капитальные расходы государственного органа
2 100
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
564 315
02
Оборона
8 808
1
Военные нужды
6 508
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 508
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6 508
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
2 300
122
Аппарат акима района (города областного значения)
2 300
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 300
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 572 162
1
Социальное обеспечение
157 491
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
157 491
005
Государственная адресная социальная помощь
157 491
2
Социальная помощь
1 110 664
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 110 664
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
47 700
006
Оказание жилищной помощи
100
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
360 121
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 493
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
111 199
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
161 347
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
4 062 829
001
Жергілікті деңгейде құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 829
017
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
124
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен берілетін нысаналы трансферттердің есебінен әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою, әкімшілік-аумақтық бірліктің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жалпы республикалық немесе халықаралық маңызы бар жағдайларды жою бойынша, сондай-ақ агломерацияларды дамыту мақсатында облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің өтініштері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша даму шығыстарына іс-шаралар өткізу
4000000
12
Көлiк және коммуникация
3 357 565
1
Автомобиль көлiгi
3 167 549
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
3 167 549
020
Көлiк инфрақұрылымын дамыту
3101965
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
65584
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
190 016
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
190 016
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
190016
13
Басқалар
3 307 289
9
Басқалар
3 307 289
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
58 408
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының резервi
58408
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
3248881
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
3248881
14
Борышқа қызмет көрсету
5 046
1
Борышқа қызмет көрсету
5 046
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
5 046
021
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
5046
15
Трансферттер
2 149 249
1
Трансферттер
2 149 249
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлiмi
2 149 249
006
Нысаналы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) трансферттерді қайтару
361643
038
Субвенциялар
1495955
054
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердің сомасын қайтару

467
Отдел строительства района (города областного значения)
4 062 829
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства
62 829
017
Капитальные расходы государственного органа
0
124
Проведение мероприятий на расходы развития по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, устранению ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей, общереспубликанского либо международного значения, а также в целях развития агломераций по ходатайству акимов областей, городов республиканского значения, столицы, а также по поручению Президента Республики Казахстан за счет целевых трансфертов из бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы
4 000 000
12
Транспорт и коммуникации
3 357 565
1
Автомобильный транспорт
3 167 549
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
3 167 549
020
Развитие транспортной инфраструктуры
3 101 965
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
65 584
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
190 016
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
190 016
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
190 016
13
Прочие
3 307 289
9
Прочие
3 307 289
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
58 408
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
58 408
467
Отдел строительства района (города областного значения)
3 248 881
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
3 248 881
14
Обслуживание долга
5 046
1
Обслуживание долга
5 046
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
5 046
021
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета
5 046
15
Трансферты
2 149 249
1
Трансферты
2 149 249
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
2 149 249
006
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
361 643
038
Субвенции
1 495 955
054
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан