Қарасу ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Қарасу ауданы мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 192 шешімі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 - бабына сәйкес Қарасу аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қарасу ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше осы шешімнің 1 және 2-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 451 183,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 311 918,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 26 477,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 406,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 4 106 382,0 мың теңге;
2) шығындар – 6 569 315,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -2 987,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 43 252,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 46 239,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы – -115 145,6 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру – 115 145,6 мың теңге
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қарасу ауданы мәслихатының 23.07.2025 № 242 шешімімен (23.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандық бюджеттен ауылдар, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері белгіленсін:
1) 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдар, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 213 761,0 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Айдарлы ауылдық округі 13 858,0 мың теңге;
Жалғыскан ауылы 17 197,0 мың теңге;
Ильичев ауылдық округі 18 560,0 мың теңге;
Қарасу ауылдық округі 26 930,0 мың теңге;
Қарамырза ауылдық округі 14 556,0 мың теңге;
Қойбағар ауылдық округі 20 956,0 мың теңге;
Люблин ауылдық округі 13 981,0 мың теңге;
Новопавлов ауылы 28 501,0 мың теңге;
Октябрь ауылдық округі 9 352,0 мың теңге;
Ушаков ауылдық округі 21 486,0 мың теңге;
Черняев ауылдық округі 28 384,0 мың теңге.
3. Қарасу ауданының жергілікті атқарушы органының 2025 жылға резерві 3 985,0 мың теңге сомасында бекітілсін, оның ішінде:

О районном бюджете Карасуского района на 2025-2027 годы
Решение маслихата Карасуского района Костанайской области от 30 декабря 2024 года № 192.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Карасуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Карасуского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1 и 2 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 451 183,0 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 2 311 918,0 тысячи тенге;
неналоговым поступлениям – 26 477,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 406,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 4 106 382,0 тысяч тенге;
2) затраты – 6 569 315,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -2 987,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 43 252,0 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 46 239,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета – - 115 145,6 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета – 115 145,6 тысяч тенге
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата Карасуского района Костанайской области от 23.07.2025 № 242 (вводится в действие с 23.07.2025).
2. Установить объемы бюджетных субвенций передаваемых из районного бюджета в бюджеты сел, сельских округов:
1) Бюджетные субвенции передаваемые из районного бюджета в бюджеты сел, сельских округов на 2025 год в сумме 213 761,0 тысяча тенге, в том числе:
Айдарлинский сельский округ 13 858,0 тысяч тенге;
село Жалгыскан 17 197,0 тысяч тенге;
Ильичевский сельский округ 18 560,0 тысячи тенге;
Карасуский сельский округ 26 930,0 тысяч тенге;
Карамырзинский сельский округ 14 556,0 тысяч тенге;
Койбагарский сельский округ 20 956,0 тысяч тенге;
Люблинский сельский округ 13 981,0 тысяча тенге;
село Новопавловка 28 501,0 тысяча тенге;
Октябрьский сельский округ 9 352,0 тысяч тенге;
Ушаковский сельский округ 21 486,0 тысяч тенге;
Черняевский сельский округ 28 384,0 тысяч тенге.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа Карасуского района на 2025 год в сумме 3 985,0 тысяча тенге, в том числе:

шұғыл шығындарға 3 985,0 мың теңге сомасында.
4. 2025 жылы аудандық бюджеттен облыстық бюджетке 346 529,0 мың теңге бюджеттік алып қоюлар бар екені ескерілсін.
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі көзделмеген.
6. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарасу аудандық мәслихатының төрағасы С. Қажиев
Мәслихаттың

на неотложные затраты в сумме 3 985,0 тысяча тенге.
4. Учесть, что в 2025 году предусмотрены бюджетные изъятия из районного бюджета в областной бюджет в сумме 346 529,0 тысяч тенге.
5. Перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2025 год не предусматривается.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Карасуского районного маслихата С. Кажиев
Приложение 1
к решению маслихата

37629,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
285522,1
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
41295,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
41295,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
41295,0
2
Әлеуметтiк көмек
153046,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
153046,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
196,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
32426,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3397,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
71916,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
45111,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
91181,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
91181,1
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61888,1
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
361,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
28932,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1479123,4
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1483,7
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1483,7
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
1483,7
2
Коммуналдық шаруашылық
1471456,1
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
697391,0
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
697391,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
774065,1
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
371065,1
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
403000,0
3
Елді-мекендерді көркейту
6183,6
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

37629,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
285522,1
1
Социальное обеспечение
41295,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
41295,0
005
Государственная адресная социальная помощь
41295,0
2
Социальная помощь
153046,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
153046,0
006
Оказание жилищной помощи
196,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
32426,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3397,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
71916,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
45111,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
91181,1
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
91181,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
61888,1
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
361,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
28932,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1479123,4
1
Жилищное хозяйство
1483,7
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1483,7
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
1483,7
2
Коммунальное хозяйство
1471456,1
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
697391,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
697391,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
774065,1
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
371065,1
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
403000,0
3
Благоустройство населенных пунктов
6183,6
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

54434,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
40151,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
84109,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
84109,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63050,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
386,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
20673,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1526957,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1122,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1122,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
1122,0
2
Коммуналдық шаруашылық
1518855,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
1153855,0
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
1153855,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
365000,0
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
365000,0
3
Елді-мекендерді көркейту
6980,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6980,0
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
6393,0
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
587,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
783684,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
270403,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
270403,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
270403,0
2
Спорт
178720,0
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
178720,0
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23990,0
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
128555,0

54434,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
40151,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
84109,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
84109,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
63050,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
386,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
20673,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1526957,0
1
Жилищное хозяйство
1122,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1122,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
1122,0
2
Коммунальное хозяйство
1518855,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
1153855,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
1153855,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
365000,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
365000,0
3
Благоустройство населенных пунктов
6980,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6980,0
015
Освещение улиц в населенных пунктах
6393,0
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
587,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
783684,0
1
Деятельность в области культуры
270403,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
270403,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
270403,0
2
Спорт
178720,0
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
178720,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
23990,0
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
128555,0

006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
4231,0
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
21944,0
3
Ақпараттық кеңiстiк
236777,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
197546,0
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
171571,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
25975,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
14231,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
14231,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
25000,0
075
Байланыс желілерін салу
25000,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
97784,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
24940,0
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
24940,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
72844,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31998,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
40846,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
59043,0
6
Жер қатынастары
37111,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
37111,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37111,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
21932,0
453
Ауданның (облыстықмаңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
21932,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
21932,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
30132,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
30132,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
30132,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер

006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
4231,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
21944,0
3
Информационное пространство
236777,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
197546,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
171571,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
25975,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
14231,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
14231,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
25000,0
075
Строительство сетей связи
25000,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
97784,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
24940,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
24940,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
72844,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
31998,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
40846,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
59043,0
6
Земельные отношения
37111,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
37111,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
37111,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
21932,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
21932,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
21932,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
30132,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
30132,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
30132,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)