2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 17/126 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 6 - тармағымен.
Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 15 наурыздағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 14.08.2025 № 21/160 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 10 221 787,3 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 9 895 680,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 52 408,9 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша– 19 137,0 мың теңге; трансферттер түсімдері бойынша – 254 561,0 мың теңге;
2) шығындар – 11 000 068,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 326 322,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 507 228,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 180 906,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 104 603,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 104 603,3 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 876 228,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 180 906,1 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 409 281,4 мың теңге;
Ескерту. 1 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 21.11.2025 № 23/183 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған бюджеттен ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне 3 304 900,2 мың теңге сомасында субвенция бөлінгені ескерілсін, оның ішінде:
Шетпе ауылы – 524 018,8 мың теңге;
Жыңғылды ауылы – 166 553,8 мың теңге;
Сайөтес ауылдық округі – 476 258,9 мың теңге;
Тұщықұдық ауылдық округі – 221 404,9 мың теңге;
Қызан ауылы – 374 655,6 мың теңге;
Ақтөбе ауылдық округі – 316 660,5 мың теңге;
Шайыр ауылдық округі – 225 128,1 мың теңге;
Жармыш ауылы – 191 236,3 мың теңге;
Ақшымырау ауылы – 177 566,1 мың теңге;
Онды ауылдық округі – 283 135,9 мың теңге;
Шебір ауылдық округі – 218 146,4 мың теңге;
Отпан ауылдық округі – 130 134,9 мың теңге,

О районном бюджете на 2025 - 2027 годы
Решение Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 23 декабря 2024 года № 17/126.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 15 марта 2025 года, Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 14.08.2025 № 21/160 (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 10 221 787,3 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 9 895 680,4 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 52 408,9 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 19 137,0 тысяч тенге; поступлениям трансфертов – 254 561,0 тысяч тенге;
2) затраты – 11 000 068,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 326 322,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 507 228,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –180 906,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 104 603,3 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 104 603,3 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 876 228,0 тысяч тенге;
погашение займов – 180 906,1 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 409 281,4 тысяч тенге;
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 21.11.2025 № 23/183 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что из районного бюджета на 2025 год в бюджеты сел и сельских округов выделена субвенция в сумме 3 304 900,2 тысяч тенге, в том числе:
села Шетпе – 524 018,8 тысяча тенге;
села Жынгылды – 166 553,8 тысяч тенге;
сельского округа Сайотес – 476 258,9 тысячи тенге;
сельского округа Тущыкудук – 221 404,9 тысячи тенге;
села Кызан – 374 655,6 тысячи тенге;
сельского округа Актобе – 316 660,5 тысячи тенге;
сельского округа Шайыр – 225 128,1 тысяч тенге;
села Жармыш – 191 236,3 тысяч тенге;
села Акшымырау – 177 566,1 тысячи тенге;
сельского округа Онды – 283 135,9 тысячи тенге;
сельского округа Шебир – 218 146,4 тысячи тенге;
сельского округа Отпан – 130 134,9 тысяч тенге;

Ескерту. 2 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 21.11.2025 № 23/183 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 100 пайыз;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 53,7 пайыз;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 100 пайыз;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы – 100 пайыз;
5) әлеуметтік салық – 53,7 пайыз;
Ескерту. 3 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 21.11.2025 № 23/183 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. 2025 жылға арналған аудан бюджетіне келесідей мөлшерде республикалық бюдеттен ағымдағы нысаналы трансферттердің қаралғаны ескерілсін:
90 112,0 мың теңге – мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге;
50 400,0 мың теңге – халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;
2 712,0 мың теңге – мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
37 249,0 мың теңге – Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға.
Ескерту. 4 - тармаққа өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық 21.11.2025 № 23/183 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Сноска. Пункт 2 в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 21.11.2025 № 23/183 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Установить нормативы распределения доходов в районный бюджет на 2025 год в следующих размерах:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора – 100 процентов;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 53,7 процентов;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
5) социальный налог – 53,7 процентов;
Сноска. Пункт 3 в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 21.11.2025 № 23/183 (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета следующих размерах:
90 112,0 тысяч тенге – на выплату государственной адресной социальной помощи;
50 400,0 тысяч тенге – на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
2 712,0 тысячи тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
37 249,0 тысяч тенге – на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 21.11.2025 № 23/183 (вводится в действие с 01.01.2025).

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке келесідей мөлшерде республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттердің қарастырылғаны ескерілсін:
507 228,0 мың теңге – мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
6. 2025 жылға арналған аудан әкімдігінің резерві 100 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Е.Махмутов
Маңғыстау аудандық мәслихатының

5. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены бюджетные кредиты из республиканского бюджета в следующем размере:
507 228,0 тысяч тенге – на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
5. Утвердить резерв акимата района на 2025 год в сумме 100 000,0 тысяч тенге.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата Е.Махмутов
Приложение 1
к решению Мангистауского районного

38 711,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
38 711,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
965 965,4
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
965 965,4
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
41 000,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
28 629,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
312 572,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 045,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
113 189,4
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
271 051,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
78 465,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
536,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
13 890,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
61 106,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
28 482,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
14 000,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 004 887,4
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 035 313,2

38 711,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
38 711,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
965 965,4
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
965 965,4
005
Государственная адресная социальная помощь
41 000,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
28 629,0
006
Оказание жилищной помощи
0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
312 572,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 045,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
113 189,4
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
271 051,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
78 465,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
536,0
021
Капитальные расходы государственног о органа
13 890,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
61 106,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
28 482,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
14 000,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3 004 887,4
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 035 313,2

1 005 363,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
97 440,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
47 567,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 158,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
388 051,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 018,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
31 227,0
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
219 341,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
108 467,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 574,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
53 856,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
49 664,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
153 698,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
153 698,0
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
153 698,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
1 587 990,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
453 278,0
011
Мәдениет объектілерін дамыту
453 278,0
802
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі
1 012 419,0
005
Mәдени-демалыс жұмысын қолдау
747 586,0
007
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
12 555,0
008
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
17 384,0
004
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
166 314,0
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68 580,0
470
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі

1 005 363,0
005
Государственная адресная социальная помощь
97 440,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
47 567,0
006
Оказание жилищной помощи
1 158,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
388 051,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 018,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
31 227,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
219 341,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
108 467,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 574,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
53 856,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
49 664,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
153 698,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
153 698,0
028
Развитие коммунального хозяйства
153 698,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1 587 990,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
453 278,0
011
Развитие объектов культуры
453 278,0
802
Отдел культуры, физической культуры и спорта района (города областного значения)
1 012 419,0
005
Поддержка культурно-досуговой работы
747 586,0
007
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
12 555,0
008
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
17 384,0
004
Функционирование районных (городских) библиотек
166 314,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, физической культуры и спорта
68 580,0
470
Отдел внутренней политики и развития языков района (города областного значения)