"2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы"
Қызылорда облысы Арал аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 313 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің - 6 тармағымен.
Арал аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1)кірістер – 16 318 209,3 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 537 748 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 57 208 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер – 38996 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 12 684 257,3 мың теңге;
2)шығындар – 16 659 146,6 мың теңге;
3)таза бюджеттік кредит беру – 2 300 980 мың теңге;

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Аральского районного маслихата Кызылординской области от 23 декабря 2024 года № 313.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с п. 6 настоящего решения.
Аральский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующем объеме:
1)доходы – 16 318209,3 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 537748 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 57208 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 38996 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 12 684 257,3 тысяч тенге;
2) расходы – 16 659 146,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 2 300 980 тысяч тенге;

бюджеттік кредиттер – 2 347 709 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 46 729 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 30 014 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 30 014 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 2 671 931,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 2 671 931,3 мың теңге;
қарыздар түсімі – 2 347 709 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 46 729 мың теңге;

бюджетные кредиты – 2 347 709 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 46 729 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 30 014 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 30 014 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 2 671 931,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) – 2 671 931,3 тысяч тенге;
поступление займов – 2 347 709 тысяч тенге;
погашение займов – 46 729 тысяч тенге;

бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 370 951,3 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Арал аудандық мәслихатының 24.11.2025 № 430 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылы облыстық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері төмендегідей болып белгіленсін:
1) 101.201 "Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" және 101.205 "Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы" кодтары бойынша – 50 пайыз;

используемые остатки бюджетных средств – 370 951,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Аральского районного маслихата Кызылординской области от 24.11.2025 № 430 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить нормативы распределения доходов в областной бюджет в 2025 году в следующих размерах:
1) по кодам 101.201 "Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты" и 101.205 "Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты" – 50 процентов;

2) 103.101 "Әлеуметтік салық" коды бойынша – 50 пайыз.
3. Облыстық бюджеттен берілетін субвенциялардың көлемдері 2025 жылға 4 619 513 мың теңге, 2026 жылға 4 619 513 мың теңге, 2027 жылға 4 619 513 мың теңге болып белгіленгені ескерілсін.
4. Аудандық бюджеттен қала, кент және ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемдері 2025-2027 жылдарға төмендегіше көзделсін, оның ішінде:
(мың теңге)
Қала, кент, ауылдық округ атауы
Жылдар

2) по коду 103.101 "Социальный налог" – 50 процентов.
3. Учесть, что установлены объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета на 2025 год - 4 619 513 тысяч тенге, на 2026 год - 4 619513 тысяч тенге, на 2027 год – 4 619 513 тысяч тенге.
4. Предусмотреть в районном бюджете на 2025-2027 годы нижеследующие объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города, поселков и сельских округов, в том числе:
(тыс тенге)
Наименование города, поселка, сельских округов
Годы

865 232
040
Мемлекеттік органның объектілерін дамыту
865 232
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
82 649
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
69 259
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
13 390
02
Қорғаныс
25 777
Әскери мұқтаждар
9 750
02
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9 750
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
9 750
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
16 027
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
16 027
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
16 027
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
37 916
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
37 916
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
37 916
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
37 916
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 552 643,6
Әлеуметтiк қамсыздандыру
29 954
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
29 954
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
29 954
Әлеуметтiк көмек
1 296 743,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 296 743,5
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
39 478
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
496
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
153 054
009
1999 жылдың 26 шілдесінде "Отан", "Даңқ" ордендерімен марапатталған, "Халық Қаһарманы" атағын және республиканың құрметті атақтарын алған азаматтарды әлеуметтік қолдау
269
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7 802
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
210 724
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

865 232
040
Развитие объектов государственных органов
865 232
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
82 649
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
69 259
003
Капитальные расходы государственным органам
13 390
02
Оборона
25 777
Военные нужды
9 750
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9 750
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
9 750
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
16 027
122
Аппарат акима района (города областного значения)
16 027
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
16 027
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
37 916
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
37 916
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
37 916
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
37 916
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 552 643,6
Социальное обеспечение
29 954
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
29 954
005
Государственная адресная социальная помощь
29 954
Социальная помощь
1 296 743,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 296 743,5
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
39 478
006
Жилищная помощь
496
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
153 054
009
Социальная поддержка граждан, награжденных орденами "Отан", "Данк"от 26 июля 1999 года удостоенных высокого звания "Халыққаһарманы", почетных званий республики
269
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
7 802
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
210 724
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью