2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2024 жылғы 19 желтоқсандағы № 19/149 шешім.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Балқаш қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімге қоса тіркелген 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет бекітілсін, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде:
1) кірістер – 31 204 073 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 14 633 198 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 346 442 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 709 790 мың теңге;
трансферттер түсімі – 15 514 643 мың теңге;
2) шығындар – 33 437 367 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 2 233 294 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 2 233 294 мың теңге:
қарыздар түсімі – 1 268 917 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 357 815 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 322 192 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 01.10.2025 № 24/198 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған қалалық бюджет құрамында 4 453 808 мың теңге сомасында субвенциялар көзделгені ескерілсін.
3. 2025 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы трансферттері, осы шешімге 4 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
4. 2025 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы даму трансферттері, осы шешімге 5 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
5. Қалалық бюджет шығыстарының құрамында Саяқ кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2025 жыл – 6 124 мың теңге, 2026 жыл – 3 690 мың теңге, 2027 жыл – 4 326 мың теңге және Гүлшат кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2025 жыл – 91 390 мың теңге, 2026 жыл – 66 090 мың теңге және 2027 жыл – 66 217 мың теңге сомасында белгіленсін.
6. 2025 жылға арналған калалық бюджет шығындары құрамында Гүлшат кентінің бюджетіне 2025 жылға берілген ағымдағы нысаналы трансферттер 6 қосымшаға сәйкес ескерілсін.

О городском бюджете на 2025-2027 годы
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2024 года № 19/149.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Балхашский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 31 204 073 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 14 633 198 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 346 442 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 709 790 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 15 514 643 тысяч тенге;
2) затраты – 33 437 367 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 2 233 294 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 2 233 294 тысяч тенге:
поступление займов – 1 268 917 тысяч тенге;
погашение займов – 357 815 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 322 192 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 01.10.2025 № 24/198 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в составе городского бюджета на 2025 год предусмотрены cубвенции в сумме 4 453 808 тысяч тенге.
3. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты, согласно приложению 4 к настоящему решению.
4. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты на развитие, согласно приложению 5 к настоящему решению.
5. Установить, что в составе затрат городского бюджета предусмотрен объем субвенции, передаваемой из городского бюджета в бюджет поселка Саяк в сумме: 2025 год – 6 124 тысяч тенге, 2026 год – 3 690 тысяч тенге и 2027 год – 4 326 тысяч тенге и в бюджет поселка Гулшат в сумме: 2025 год – 91 390 тысяч тенге, 2026 год – 66 090 тысяч тенге и 2027 год – 66 217 тысяч тенге.
6. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2025 год целевые текущие трансферты бюджету поселка Гулшат на 2025 год согласно приложению 6.

7. 2025 жылға арналған калалық бюджет шығындары құрамында Саяқ кентінің бюджетіне 2025 жылға берілген ағымдағы нысаналы трансферттер 7 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
8. Балқаш қаласы әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 67 250 мың теңге сомасында бекітілсін.
8-1. 2025 жылға арналған қалалық бюджет шығындарының құрамында, 2024 жылы бөлінген, 438 881 мың теңге сомасында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару қарастырылғаны ескерілсін

7. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2025 год целевые текущие трансферты бюджету поселка Саяк на 2025 год согласно приложению 7.
8. Утвердить резерв акимата города Балхаш на 2025 год в сумме 67 250 тысяч тенге.
8-1. Установить, что в составе затрат городского бюджета на 2025 год предусмотрен возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных в 2024 году, в сумме 438 881 тысяч тенге

Ескерту. Шешім 8-1-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 27.03.2025 № 20/162 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөліне отырып, 2025 жылға арналған қалалық бюджеттің дамуының бюджеттік бағдарламаларының тізбесі, осы шешімге 8 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
10. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы А.Муслымов
Балқаш қалалық мәслихатының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№19/149 шешіміне
1 қосымша
2025 жылға арналған қалалық бюджет

Сноска. Решение дополнено пунктом 8-1 в соответствии с решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 27.03.2025 № 20/162 (вводится в действие с 01.01.2025).
9. Утвердить перечень бюджетных программ развития городского бюджета на 2025 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 8 к настоящему решению.
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель городского маслихата А.Муслымов
Приложение 1
к решению Балхашского
городского маслихата
от 19 декабря 2024 года №19/149
Городской бюджет на 2025 год

19 273
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
119 648
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
119 648
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
119 648
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
119 648
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 557 491
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
35 276
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
35 276
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
35 276
2
Әлеуметтiк көмек
1 291 731
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 291 731
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
452 540
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 539
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
225 286
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
537 270
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
66 596
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
230 484
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
230 484
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
146 099
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
382
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
16 875
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
64 361
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2 767
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
20 141 451
1
Тұрғын үй шаруашылығы
5 294 166
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 808 673
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу

19 273
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
119 648
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
119 648
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
119 648
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
119 648
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 557 491
1
Социальное обеспечение
35 276
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
35 276
005
Государственная адресная социальная помощь
35 276
2
Социальная помощь
1 291 731
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 291 731
006
Оказание жилищной помощи
6 500
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
452 540
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 539
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
225 286
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
537 270
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
66 596
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
230 484
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
230 484
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
146 099
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
382
021
Капитальные расходы государственного органа
16 875
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
64 361
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2 767
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
20 141 451
1
Жилищное хозяйство
5 294 166
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 808 673
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту

467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
2
Коммуналдық шаруашылық
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
005
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
006
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
13
Басқалар
9
Басқалар
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
085
Шағын және моноқалаларда бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру

467
Отдел строительства района (города областного значения)
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2
Коммунальное хозяйство
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
467
Отдел строительства района (города областного значения)
005
Развитие коммунального хозяйства
006
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
13
Прочие
9
Прочие
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
085
Реализация бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах