2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Ұлытау облысы Жаңаарқа аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 23/144 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Жаңаарқа аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 12 202 635 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 262 474 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 75 700 мың теңге;
негізгі капиталды сатуда түсетін түсімдер – 19 946 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 7 844 515 мың теңге;
2) шығындар – 13 425 693 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 75 824 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 151 366 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 75 542 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 298 882 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 298 882 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері – 397 604 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 75 542 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 976 820 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ұлытау облысы Жаңаарқа аудандық мәслихатының 15.10.2025 № 32/188 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған бюджеттік инвестициялық жобалардың тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Жанааркинского районного маслихата области Ұлытау от 25 декабря 2024 года № 23/144.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Жанааркинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 12 202 635 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4 262 474 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 75 700 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 19 946 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 7 844 515 тысяч тенге;
2) затраты – 13 425 693 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 75 824 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 151 366 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 75 542 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 1 298 882 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 298 882 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 397 604 тысяч тенге;
погашение займов – 75 542 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 976 820 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Жанааркинского районного маслихата области Ұлытау от 15.10.2025 № 32/188 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Утвердить перечень бюджетных инвестиционных проектов на 2025 год согласно приложению 4.

3. Аудандық бюджет шығыстарының құрамында 5 қосымшаға сәйкес 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеттен кент және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар ескерілсін.
4. Аудандық бюджет шығыстарының құрамында 6 қосымшаға сәйкес 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін.
5. Аудандық бюджет шығыстарының құрамында 7 қосымшаға сәйкес 2025 жылға арналған ағымдағы нысаналы трансферттер, дамуға нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер ескерілсін.

3. Учесть в составе расходов бюджета района бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты поселков и сельских округов на 2025-2027 годы согласно приложению 5.
4. Учесть в составе расходов бюджета района целевые трансферты нижестоящим бюджетам, передаваемые из районного бюджета на 2025 год согласно приложению 6.
5. Учесть в составе расходов бюджета района целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие и бюджетные кредиты на 2025 год согласно приложению 7.

6. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 76 180 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Жаңаарқа аудандық мәслихат төрағасы Ю.Бекқожин
Жаңаарқа аудандық мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы №23/144
шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Ұлытау облысы Жаңаарқа аудандық мәслихатының 15.10.2025 № 32/188 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сома (мың теңге)
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
I. Кірістер

6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 76 180 тысяч тенге.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Жанааркинского районного маслихата Ю.Бекқожин
Приложение 1 к решению
Жанааркинского районного маслихата
от 25 декабря 2024 год №23/144
Бюджет района на 2025 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Жанааркинского районного маслихата области Ұлытау от 15.10.2025 № 32/188 (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

130899
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
130899
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
130899
2
Әлеуметтiк көмек
535816
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
535816
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
75023
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
205
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
169423
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3217
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
117548
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
169922
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
478
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
149694
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
149694
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38200
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
647
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
650
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
95221
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
14976
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2417012
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1635213
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
184310
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
7677
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
176633
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1430096
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
255255
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру

130899
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
130899
005
Государственная адресная социальная помощь
130899
2
Социальная помощь
535816
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
535816
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
75023
006
Оказание жилищной помощи
205
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
169423
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3217
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
117548
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
169922
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
478
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
149694
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
149694
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
38200
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
647
021
Капитальные расходы государственного органа
650
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
95221
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
14976
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2417012
1
Жилищное хозяйство
1635213
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
184310
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
7677
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
176633
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1430096
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
255255
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры

31770
004
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
1365
005
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
24840
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
119120
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
30477
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30477
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
60822
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60822
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
27821
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27821
02
Қорғаныс
29702
1
Әскери мұқтаждар
9389
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9389
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
9389
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
20313
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
20313
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
13177
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
7136
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
880571
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
97317
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
97317
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
97317
2
Әлеуметтiк көмек
615794
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
615794
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
79000
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2274
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
240508
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4266
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
119824
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

31770
004
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1365
005
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
24840
9
Прочие государственные услуги общего характера
119120
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
30477
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
30477
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
60822
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
60822
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
27821
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
27821
02
Оборона
29702
1
Военные нужды
9389
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9389
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
9389
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
20313
122
Аппарат акима района (города областного значения)
20313
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
13177
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
7136
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
880571
1
Социальное обеспечение
97317
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
97317
005
Государственная адресная социальная помощь
97317
2
Социальная помощь
615794
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
615794
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
79000
006
Оказание жилищной помощи
2274
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
240508
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4266
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
119824
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью