2025-2027 жылдарға арналған Жезқазған қаласының бюджеті туралы
Ұлытау облысы Жезқазған қалалық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 28/161 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Жезқазған қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 46 409 128 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 29 316 590 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 281 500 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 180 847 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 15 630 191 теңге;
2) шығындар - 49 886 354 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 66 910 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 23 592 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 105 270 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 3 410 316 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 3 410 316 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері – 23 592 теңге;
қарыздарды өтеу – 3 057 276 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 6 444 000 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ұлытау облысы Жезқазған қалалық мәслихатының 16.06.2025 № 33/188 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте ауылдық округтер бюджеттеріне қалалық бюджеттен берілетін субвенциялардың мөлшері 117 161 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде:
Кеңгір ауылдық округіне – 21 206 мың теңге;
Талап ауылдық округіне – 46 511 мың теңге;

О бюджете города Жезказган на 2025-2027 годы
Решение Жезказганского городского маслихата области Ұлытау от 25 декабря 2024 года № 28/161.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жезказганский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объҰмах:
1) доходы – 46 409 128 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 29 316 590 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 281 500 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 180 847 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 15 630 191 тысяч тенге;
2) затраты – 49 886 354 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 66 910 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 23 592 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 105 270 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -3 410 316 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 3 410 316 тысяч тенге, в том числе:
поступления займов – 23 592 тысяч тенге;
погашения займов – 3 057 276 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 6 444 000 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Жезказганского городского маслихата области Ұлытау от 16.06.2025 № 33/188 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из городского бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 117 161 тысяч тенге, в том числе:
Кенгирскому сельскому округу – 21 206 тысяч тенге;
Талапскому сельскому округу– 46 511 тысяч тенге;

Сарыкеңгір ауылдық округіне – 49 444 мың теңге.
3. 2025 жылға арналған қалалық бюджеттің кірісі құрамында облыстық және республикалық бюджеттерден 9 060 481 мың теңге сомасындағы ағымдағы нысаналы трансферттер мен даму трансферттері қарастырылғаны ескерілсін.
4. 2025 жылға арналған қалалық бюджеттің шығыстары құрамында ағымдағы нысаналы трансферттер мен нысаналы даму трансферттері, кредиттер 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.

Сарыкенгирскому сельскому округу– 49 444 тысяч тенге.
3. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты и трансферты на развитие из областного и республиканского бюджетов в сумме 9 060 481 тысяч тенге.
4. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2025 год целевые текущие трансферты и целевые трансферты на развитие, кредиты согласно приложению 4.

5. 2025 жылға арналған қалалық бюджеттің шығыстары құрамында ауылдық округтер бюджетіне ағымдағы нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
6. Қалалық бюджетті атқару үрдісінде еңбек ақы төлеу шығыстары секвестрлеуге жатпайды деп белгіленсін.
7. Жезқазған қаласы атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 515 671 мың теңге сомасында бекітілсін.
8. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Жезқазған қалалық мәслихатының төрағасы Р. Капарова
Жезқазған қалалық мәслихатының

5. Учесть, что в составе расходов городского бюджета на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты в бюджет сельских округов согласно приложению 5.
6. Установить, что в процессе исполнения городского бюджета не подлежат к секвестру расходы на выплату заработной платы.
7. Утвердить резерв исполнительного органа города Жезказган на 2025 год в сумме 515 671 тысяч тенге.
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Жезказганского городского маслихата Р. Капарова
Приложение 1 к решению
Жезказганского городского маслихата

5309
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2100
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
338179
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7502
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
123602
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
343425
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
649247
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
61560
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
61560
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
199305
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
199305
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
77259
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2000
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
13300
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
52746
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
29000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
25000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
20723213
1
Тұрғын үй шаруашылығы
8009158
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
7549508
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
4927873
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
2621635
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
267809
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
154583
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3349
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
109877
816
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

5309
006
Оказание жилищной помощи
2100
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
338179
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
7502
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
123602
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
343425
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
649247
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
61560
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
61560
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
199305
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
199305
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
77259
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2000
021
Капитальные расходы государственного органа
13300
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
52746
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
29000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помошь
25000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
20723213
1
Жилищное хозяйство
8009158
467
Отдел строительства района (города областного значения)
7549508
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
4927873
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2621635
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
267809
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства
154583
003
Капитальные расходы государственного органа
3349
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
109877
816
Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции района (города областного значения)

2423967
Нысаналы даму трансферттері
13206224
Бюджеттік кредит
23592
Ағымдағы нысаналы трансферттер, оның ішінде:
2423967
1
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
95640
2
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің , қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
2327
3
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
126000
4
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын (қала көшелерін) және елді мекендердің ішкі жолдарын күрделі , орташа және ағымдағы жөндеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
2200000
Нысаналы даму трансферттері, оның ішінде:
13206224
5
Ұлытау облысы Жезқазған қаласының Кеңгір ауылында жеткізуші газ құбыры мен газ тарату желілерін салу
1250000
6
Жезқазған қаласының Батыс ауданының жаңа шағын ауданына магистральдық жылу желісін салу
1851989
7
Ұлытау облысы, Жезқазған қаласы, Алашахан көшесі, 34С мекенжайы бойынша орналасқан 90 пәтерлі көп қабатты тұрғын үйді салу (абаттандырусыз)
950000
8
Ұлытау облысы, Жезқазған қаласы, Алашахан көшесі, 34Т мекенжайы бойынша орналасқан 90 пәтерлі көп қабатты тұрғын үйді салу (абаттандырусыз)
650000
9
Жезқазған қаласы, Батыс тұрғын ауданы, Алашахан көшесі, 34З мекенжайы бойынша көппәтерлі тұрғын үйі салу (сыртқы инженерлік желілерсіз)
117794
10
Жезқазған қаласының шаруашылық-ауыз су тазарту құрылыстарын қайта жаңарту (II кезек)
3740224
11
Жезқазған қаласының шаруашылық-ауыз су тазарту құрылыстарын қайта жаңарту (III кезек)
500000
12
Жезқазған қаласындағы жылу желілерін қайта жаңарту және жаңғырту (II кезек)
2500000
13
Жезқазған қаласындағы Айдос кен орнының жер асты суларының су тарту құрылыстарын қайта жаңғырту
1300000
14
Жезқазған қаласының қалаішілік су құбырлары желілерін қайта жаңғырту, 2-кезек
299425
15
Жезқазған қаласының 5-шағын ауданының кәріз желілерін қайта жаңғырту
46792
Бюджеттік кредит, оның ішінде:
23592
16
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредит
23592
Жезқазған қалалық мәслихатының
2043 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 28/161
шешіміне 5 қосымша
2025 жылға арналған ауылдық округтер бюджетіне ағымдағы нысаналы трансферттер

2423967
Целевые трансферты на развитие
13206224
Бюджетные кредиты
23592
Целевые текущие трансферты, в том числе:
2423967
1
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
95640
2
На повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий
2327
3
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на выплату государственной адресной социальной помощи
126000
4
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на капитальный, средний и текущий ремонт автомобильных дорог районного значения (улиц города) и внутренних дорог населенных пунктов
2200000
Целевые трансферты на развитие, в том числе:
13206224
5
Строительство подводящего газопровода и газораспределительных сетей с.Кенгир г.Жезказган"
1250000
6
Строительство магистральной теплосети к новому микрорайону Западного района г. Жезказган
1851989
7
Строительство 90 квартирного многоэтажного жилого дома, расположенного по адресу: область Ұлытау, город Жезказган, ул. Алашахана 34C (без благоустройства)
950000
8
Строительство 90 квартирного многоэтажного жилого дома, расположенного по адресу: область Ұлытау, город Жезказган, ул. Алашахана 34Т (без благоустройства)
650000
9
Строительство многоквартирного жилого дома г.Жезказган, Западный жилой район, по пр.Алашахана, земельный участок 34З (без наружных инженерных сетей)
117794
10
Реконструкция хозяйственно-питьевых очистных сооружений города Жезказган, (II очередь);
3740224
11
Реконструкция хозяйственно-питьевых очистных сооружений города Жезказган, (III очередь).
500000
12
Реконструкция и модернизация тепловых сетей в городе Жезказган (II очередь)
2500000
13
Реконструкция водозаборных сооружений подземных вод Айдосского месторождения
1300000
14
Реконструкция внутригородских водопроводных сетей г. Жезказган, 2 очередь
299425
15
Реконструкция канализационных сетей мкр-5 г.Жезказган
46792
Бюджетные кредиты, в том числе:
23592
16
Реализация мер социальной поддержки специалистов
23592
Приложение 5 к решению
Жезказганского городского маслихата
от 25 декабря 2024 года
№ 28/161
Целевые текущие трансферты в бюджет сельских округов на 2025 год