2025-2027 жылдарға арналған Жезқазған қаласының бюджеті туралы
Ұлытау облысы Жезқазған қалалық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 28/161 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Жезқазған қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 45 093 205 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 29 700 490 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 429 500 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 222 847 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 13 740 368 мың теңге;
2) шығындар - 49 169 471 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 65 950 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 38 360 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 105 270 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 4 010 316 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 4 010 316 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері – 623 592 теңге;
қарыздарды өтеу – 3 057 276 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 6 444 000 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ұлытау облысы Жезқазған қалалық мәслихатының 26.09.2025 № 34/196 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған қалалық бюджетте ауылдық округтер бюджеттеріне қалалық бюджеттен берілетін субвенциялардың мөлшері 117 161 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде:
Кеңгір ауылдық округіне – 21 206 мың теңге;
Талап ауылдық округіне – 46 511 мың теңге;

О бюджете города Жезказган на 2025-2027 годы
Решение Жезказганского городского маслихата области Ұлытау от 25 декабря 2024 года № 28/161.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жезказганский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 45 093 205 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 29 700 490 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 429 500 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 222 847 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 13 740 368 тысяч тенге;
2) затраты – 49 169 471 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 65 950 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 38 360 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 105 270 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -4 010 316 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 4 010 316 тысяч тенге, в том числе:
поступления займов – 623 592 тысяч тенге;
погашения займов – 3 057 276 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 6 444 000 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Жезказганского городского маслихата области Ұлытау от 26.09.2025 № 34/196 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из городского бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 117 161 тысяч тенге, в том числе:
Кенгирскому сельскому округу – 21 206 тысяч тенге;
Талапскому сельскому округу– 46 511 тысяч тенге;

Сарыкеңгір ауылдық округіне – 49 444 мың теңге.
3. 2025 жылға арналған қалалық бюджеттің кірісі құрамында облыстық және республикалық бюджеттерден 9 060 481 мың теңге сомасындағы ағымдағы нысаналы трансферттер мен даму трансферттері қарастырылғаны ескерілсін.
4. 2025 жылға арналған қалалық бюджеттің шығыстары құрамында ағымдағы нысаналы трансферттер мен нысаналы даму трансферттері, кредиттер 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.

Сарыкенгирскому сельскому округу– 49 444 тысяч тенге.
3. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты и трансферты на развитие из областного и республиканского бюджетов в сумме 9 060 481 тысяч тенге.
4. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2025 год целевые текущие трансферты и целевые трансферты на развитие, кредиты согласно приложению 4.

5. 2025 жылға арналған қалалық бюджеттің шығыстары құрамында ауылдық округтер бюджетіне ағымдағы нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
6. Қалалық бюджетті атқару үрдісінде еңбек ақы төлеу шығыстары секвестрлеуге жатпайды деп белгіленсін.
7. Жезқазған қаласы атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 515 671 мың теңге сомасында бекітілсін.
8. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Жезқазған қалалық мәслихатының төрағасы Р. Капарова
Жезқазған қалалық мәслихатының

5. Учесть, что в составе расходов городского бюджета на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты в бюджет сельских округов согласно приложению 5.
6. Установить, что в процессе исполнения городского бюджета не подлежат к секвестру расходы на выплату заработной платы.
7. Утвердить резерв исполнительного органа города Жезказган на 2025 год в сумме 515 671 тысяч тенге.
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Жезказганского городского маслихата Р. Капарова
Приложение 1 к решению
Жезказганского городского маслихата

485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
143872
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
143872
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
2023084
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
242883
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
242883
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
242883
2
Әлеуметтiк көмек
1560924
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1499364
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
5309
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2100
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
368179
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7502
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
123602
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
343425
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
649247
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
61560
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
61560
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
219277
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
219277
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
81460
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2000
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
13300
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
17845
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту

485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
143872
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
143872
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2023084
1
Социальное обеспечение
242883
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
242883
005
Государственная адресная социальная помощь
242883
2
Социальная помощь
1560924
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1499364
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
5309
006
Оказание жилищной помощи
2100
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
368179
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
7502
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
123602
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
343425
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
649247
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
61560
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
61560
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
219277
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
219277
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
81460
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2000
021
Капитальные расходы государственного органа
13300
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
17845
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан

2536
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
119870
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
347216
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
635457
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
61560
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
61560
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
114105
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
114105
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
70105
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2000
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
27000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
15000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
9769581
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1966086
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1850050
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1650050
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
200000
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
56921
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56921
816
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
59115
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59115
2
Коммуналдық шаруашылық
3381865
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
3253770
006
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
3253770
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
128095
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
128095
3
Елді-мекендерді көркейту
4421630

2536
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
119870
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
347216
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
635457
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
61560
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
61560
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
114105
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
114105
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
70105
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2000
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
27000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
15000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
9769581
1
Жилищное хозяйство
1966086
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1850050
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1650050
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
200000
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
56921
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства
56921
816
Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции района (города областного значения)
59115
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
59115
2
Коммунальное хозяйство
3381865
467
Отдел строительства района (города областного значения)
3253770
006
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
3253770
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
128095
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
128095
3
Благоустройство населенных пунктов
4421630

459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
212824
005
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
212824
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
1
2
3
4
5
8
Бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары
0
Жезқазған қалалық мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 28/161
шешіміне 4 қосымша
2025 жылға арналған ағымдағы нысаналы трансферттер мен нысаналы даму трансферттері, кредиттер
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - Ұлытау облысы Жезқазған қалалық мәслихатының 26.09.2025 № 34/196 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Атауы
Сомасы, мың теңге
1
2
3
Барлығы:
14363960
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
3299467
Нысаналы даму трансферттері
10440901
Бюджеттік кредит
623592
Ағымдағы нысаналы трансферттер, оның ішінде:
3299467
1
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
95640
2
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің , қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
2327
3
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
63000
4
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын (қала көшелерін) және елді мекендердің ішкі жолдарын күрделі , орташа және ағымдағы жөндеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
2500000
5
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
638500
Нысаналы даму трансферттері, оның ішінде:
10440901
6
Ұлытау облысы Жезқазған қаласының Кеңгір ауылында жеткізуші газ құбыры мен газ тарату желілерін салу
1250000
7
Жезқазған қаласының Батыс ауданының жаңа шағын ауданына магистральдық жылу желісін салу
1851989
8
Ұлытау облысы, Жезқазған қаласы, Алашахан көшесі, 34С мекенжайы бойынша орналасқан 90 пәтерлі көп қабатты тұрғын үйді салу (абаттандырусыз)
950000
9
Ұлытау облысы, Жезқазған қаласы, Алашахан көшесі, 34Т мекенжайы бойынша орналасқан 90 пәтерлі көп қабатты тұрғын үйді салу (абаттандырусыз)
0
10
Жезқазған қаласы, Батыс тұрғын ауданы, Алашахан көшесі, 34З мекенжайы бойынша көппәтерлі тұрғын үйі салу (сыртқы инженерлік желілерсіз)

459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
212824
005
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
212824
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3
4
5
8
Используемые остатки бюджетных средств
0
Приложение 4 к решению
Жезказганского городского маслихата
от 25 декабря 2024 года
№ 28/161
Целевые текущие трансферты и целевые трансферты на развитие, кредиты на 2025 год
Сноска. Приложение 4 – в редакции решения Жезказганского городского маслихата области Ұлытау от 26.09.2025 № 34/196 (вводится в действие с 01.01.2025).
№ п/п
Наименование
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
Всего:
14363960
в том числе:
Целевые текущие трансферты
3299467
Целевые трансферты на развитие
10440901
Бюджетные кредиты
623592
Целевые текущие трансферты, в том числе:
3299467
1
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
95640
2
На повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий
2327
3
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на выплату государственной адресной социальной помощи
63000
4
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на капитальный, средний и текущий ремонт автомобильных дорог районного значения (улиц города) и внутренних дорог населенных пунктов
2500000
5
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям (софинансирования из областного бюджета)
638500
Целевые трансферты на развитие, в том числе:
10440901
6
Строительство подводящего газопровода и газораспределительных сетей с.Кенгир г.Жезказган"
1250000
7
Строительство магистральной теплосети к новому микрорайону Западного района г. Жезказган
1851989
8
Строительство 90 квартирного многоэтажного жилого дома, расположенного по адресу: область Ұлытау, город Жезказган, ул. Алашахана 34C (без благоустройства)
950000
9
Строительство 90 квартирного многоэтажного жилого дома, расположенного по адресу: область Ұлытау, город Жезказган, ул. Алашахана 34Т (без благоустройства)
0
10
Строительство многоквартирного жилого дома г.Жезказган, Западный жилой район, по пр.Алашахана, земельный участок 34З (без наружных инженерных сетей)