"Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 4 қарашадағы № 421 бұйрығы.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан республикасының нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкіне орналастыру және ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Жақыпова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 4 қарашадағы
№ 421 бұйрығымен
бекітілген
"Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандарт (бұдан әрі – Кәсіптік стандарт) біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды, сондай-ақ білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының жұмыскерлері мен түлектерін сертификаттау үшін материалдар әзірлеуге, ұйымдарда зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеу жөніндегі кең ауқымды міндеттерді шешуге арналған.
Кәсіптік стандарт пайдаланушылар үшін:
1) жұмыскерлермен – зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы кәсіби қызметке қойылатын талаптарды түсіну, өзінің кәсіби дамуы мен біліктілігін арттыруды жоспарлау, сондай-ақ бейіндік бағыт бойынша мансаптық ілгерілеуді болжау үшін;

Об утверждении профессионального стандарта "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 ноября 2024 года № 421.
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1 Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат".
2. Комитету регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр С. Жакупова
Утвержден приказом
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от от 4 ноября 2024 года № 421
Профессиональный стандарт "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий профессиональный стандарт "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат" (далее – Профессиональный стандарт) определяет требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда, а также предназначен для формирования образовательных программ, в том числе для обучения персонала, разработки материалов для сертификации работников и выпускников организаций образования, решения широкого круга задач в организациях по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.
Профессиональный стандарт применяется для использования пользователями:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессиональной деятельности в области пенсионного обеспечения, планирования своего профессионального развития и повышения квалификации, а также прогнозирования карьерного продвижения по профильному направлению;

2) жұмыс берушілермен – зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы кәсіби қызметтің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, Еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін жұмыскерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды жаңарту, персоналды жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) білім беру және оқу орындарымен – зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы мамандарды даярлау, бейіндік бағыттардың басшылары мен мамандарын қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру, зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы оқытушылар мен сарапшыларды кәсіптік қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін дамыту жөніндегі білім беру бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын айқындау үшін;
4) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдармен (органдармен) – персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша жұмыскерлердің біліктілік өлшемдерін әзірлеу үшін;
5) мемлекеттік органдармен – еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін критерийлер ретінде кәсіптік стандартты пайдалану үшін қолданылады.
Осы кәсіптік стандарттың негізінде ұйымдар өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың ерекшеліктерін, олардың жауапкершілігін ескере отырып, кәсіптік білім беру деңгейін, еңбек функцияларының, білімдері мен дағдыларының тізбесін нақтылай отырып, жұмыскерлерге арналған корпоративтік кәсіптік стандарттарды ішкі қолдану үшін әзірлей алады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) әлеуметтік аударымдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеушілер төлейтін ақша;
2) әлеуметтік төлемдер – әлеуметтік төлем алушының пайдасына Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры жүзеге асыратын төлемдер;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білімдер мен машықты қолдану қабілеті;
5) зейнетақы – мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің және (немесе) еңбек сіңірген жылдары үшін және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақы төлемдерінің және (немесе) зейнетақы аннуитеті шартына сәйкес сақтандыру ұйымы төлейтін сақтандыру төлемдерінің жиынтығы;

2) работодателями – для выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности в области пенсионного обеспечения, для обновления требований к квалификации работников, отвечающих современным потребностям рынка труда, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) образовательными и учебными заведениями – для определения целей и содержания образовательных программ подготовки специалистов в области пенсионного обеспечения, переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов профильных направлений, развития системы профессиональной переподготовки и повышения квалификации преподавателей и экспертов в области пенсионного обеспечения;
4) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
5) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
На основании настоящего профессионального стандарта организации могут разрабатывать для внутреннего применения корпоративные профессиональные стандарты на работников с уточнением уровня профессионального образования, перечня трудовых функций, знаний, умений и навыков с учетом особенностей организации производства, труда и управления, их ответственности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) социальные выплаты – выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) пенсия – совокупность государственной базовой пенсионной выплаты и (или) пенсионных выплат по возрасту, и (или) пенсионных выплат за выслугу лет и (или) из единого накопительного пенсионного фонда, и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда, и (или) страховых выплат из страховой организации в соответствии с договором пенсионного аннуитета;

6) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
7) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
8) лауазым – лауазымдық өкілеттіктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
9) машық – кәсіби тапсырма шеңберінде жеке дара іс-әрекеттерді физикалық және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
10) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы туындаған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін, құрылтайшысы және жалғыз акционері мемлекет болып табылатын, акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым;
11) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленетін және орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, іскерліктер мен құзыреттердің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды Экономикалық қызмет түрінде жіктейтін құжат;
12) кәсіби кіші топ – еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптасқан кәсіптер жиынтығы;
13) кәсіби топ – жалпы интеграциялық негізі бар (мақсаты, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) және оларды орындау үшін еңбек функциялары мен құзыреттерінің ұқсас жиынтығын көздейтін кәсіби кіші топтардың жиынтығы;
14) информалды білім беру – білім беру ұйымдары мен білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
15) формалды емес білім беру – оқу орнын, мерзімдері мен нысанын есепке алмай көрсетілетін білім беру қызметтерін ұсынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденетін ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын білім беру түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) БА– біліктілік анықтамалығы;
3) МӘСҚ – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры;
4) МБА – мүгедектігі бар адамдар;
5) ЭҚЖС – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы.

6) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
7) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
8) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
9) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
10) Государственный фонд социального страхования – некоммерческая организация в форме акционерного общества, учредителем и единственным акционером которого является государство, производящая аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
11) отраслевая рамка квалификаций (далее – ОРК) – документ, разрабатываемый на основе национальной рамки квалификаций и классифицирующий в виде экономической деятельности требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций;
12) профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
13) профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
14) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
15) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
2) КС – квалификационный справочник;
3) ГФСС – Государственный фонд социального страхования;
4) ЛСИ – лицо с инвалидностью;
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.

2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру.
5. Кәсіптік стандарттың коды: K65301002.
6. ЭҚЖС секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
К қаржы және сақтандыру қызметі;
65 Міндетті әлеуметтік қамсыздандырудан басқа, сақтандыру, қайта сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру;
65.3 Зейнетақымен қамсыздандыру;
65.30 Зейнетақымен қамсыздандыру;
65.30.1 Мемлекеттік зейнетақымен қамтамасыз ету.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы:
Осы кәсіптік стандарт "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру жөніндегі қағидаларға сәйкес әзірленді (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2023 жылғы 11 қыркүйекте № 33401 болып тіркелген).
Осы кәсіптік стандарт мынадай лауазымдарды көздейді: санаттар бойынша біліктілігі орта және жоғары деңгейдегі зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман, зейнетақы, жәрдемақы, әлеуметтік төлемдер, оның ішінде Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан халыққа қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарға ұйым және құрылымдық бөлімшелер басшылары.
Осы кәсіптік стандартқа туынды лауазымдар енгізілмеген: басшылардың орынбасарлары, аға, жетекші және бас мамандар, олардың міндеттері, білімдері, іскерліктері мен дағдылары базалық лауазымдар негізінде айқындалады және ұйымдағы штаттық нормативтер мен кестелер негізінде белгіленеді. Аға, жетекші және бас мамандардың қажетті жұмыс өтіліне қойылатын талаптар I біліктілік санатындағы мамандар үшін көзделген талаптармен салыстырғанда 2-3 жылға артады.
Осы кәсіптік стандарт мыналарды қамтиды:
кәсіби топ:
өндіріс және мамандандырылған сервистік қызметтер саласындағы корпоративтік сектордағы мамандандырылған бөлімшелердің басшылары басқарушылары;
кәсіби кіші топ:
әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі мамандандырылған бөлімшелердің басшылары (басқарушылары);
Мемлекеттік қызмет көрсететін қызметшілер.
"Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, жұмыскерлер: ішкі еңбек тәртібінің тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі тәртіп пен нормаларды, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды, жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыру және ұстау тәртібін білуі тиіс.

Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
5. Код профессионального стандарта: K65301002.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД: К финансовая и страховая деятельность;
65 Страхование, перестрахование и пенсионное обеспечение, кроме обязательного социального обеспечения;
65.3 Пенсионное обеспечение;
65.30 Пенсионное обеспечение;
65.30.1 Государственное пенсионное обеспечение.
7. Краткое описание профессионального стандарта:
Настоящий профессиональный стандарт разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и с Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 11 сентября 2023 года № 33401).
Настоящий профессиональный стандарт предусматривает должности: специалиста по пенсионному обеспечению среднего и высшего уровня квалификации по категориям, руководителей организации и структурных подразделений на работы по оказанию услуг населению по выплате пенсий, пособий, социальных выплат, в том числе из Государственного фонда социального страхования.
В настоящий профессиональный стандарт не включены производные должности: заместителей руководителей, старших, ведущих и главных специалистов, их обязанности, знания, умения и навыки определяются на основании базовых должностей и устанавливаются на основании штатных нормативов и расписаний в организации. Требования к необходимому стажу работы старших, ведущих и главных специалистов повышаются на 2-3 года по сравнению с предусмотренными для специалистов I квалификационной категории.
Настоящий профессиональный стандарт включает:
профессиональную группу:
руководители (управляющие) специализированных подразделений в корпоративном секторе в сфере производства и специализированных сервисных услуг;
профессиональную подгруппу:
руководители (управляющие) специализированных подразделений по социальной защите и социальному обеспечению;
служащие оказывающие государственные услуги.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работники должны знать: порядок внутреннего трудового распорядка, порядок и нормы по безопасности и охране труда, экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологические требования, порядок рациональной организации и содержания рабочего места.

8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман – СБШ бойынша 4-6 деңгейлер (кіші деңгейлер: санатсыз, 1, 2 және жоғары санатсыз);
2) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (басқармасының, бөлімшесінің, бөлімінің) басшысы-8-3-1 (жоғары білім және тәжірибе) СБШ деңгейі;
3) зейнетақымен қамсыздандыру ұйымының (қызметінің) басшысы – 8.2.-1 (жоғары білім және тәжірибе) СБШ деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9, 10, 11, 12, 13-тармақтар жаңа редакцияда көзделген – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.03.2026 № 109 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
3350-0
Қызмет атауының коды:
3350-0-010
Кәсіптің атауы:
Зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4 – санат жоқ;
4.1. – 2 - санат;
4.2. – 1 - санат;
4.3. – жоғары санатты.
БТБА, КС және үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ экономист:
тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе жұмыс өтіліне қойылатын талаптарсыз (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 650-тармағы, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру:
0500000 – Қызмет, экономика және басқару
0501000 – Әлеуметтік жұмыс
050102 3 – Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы маман
0519000 – Экономика (салалар бойынша)
051902 3 – Экономист
0519000 – Қолданбалы экономика бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
Санатсыз – жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды;
екінші санат – біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымындағы жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес;
бірінші санат – біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
жоғары санат – біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу мәселелері бойынша оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

8. Перечень карточек профессий:
1) специалист по пенсионному обеспечению – 4 - 6 уровни (подуровни: без категории, 1, 2 и высшей категории) по ОРК;
2) руководитель структурного подразделения (управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат – 8-3-1 (высшее образование и опыт) уровень ОРК;
3) руководитель организации (службы) пенсионного обеспечения – 8.2.-1 (высшее образование и опыт) уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
Примечание ИЗПИ!
Пункты 9, 10, 11, 12, 13 предусматриваются в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.03.2026 № 109 (вводится в действие с 12.07.2026).
9. Карточка профессии: специалист по пенсионному обеспечению
Код группы:
3350-0
Код наименования занятия:
3350-0-010
Наименование профессии:
Специалист по пенсионному обеспечению
Уровень квалификации по ОРК:
4 – без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории;
4.3. – высшей категории.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Экономист среднего уровня квалификации без категории:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет или без требований к стажу работы (пункт 650 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003).
Уровень профессионального образования:
Техническое и профессиональное образование по специальности:
0500000 – Сервис, экономика и управление
0501000 – Социальная работа
050102 3 – Специалист в организациях социальной защиты населения
0519000 – Экономика (по отраслям)
051902 3 – Экономист
0519000 – Прикладной бакалавр экономики
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
без категории – без предъявления требований к стажу работы;
вторая категория – стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
первая категория – стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
высшая категория – стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии) по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:

3350-0-009 әлеуметтік қорғау ұйымдарының маманы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зейнетақымен қамсыздандыруды ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу бойынша құжаттарды өңдеу.
2. Тағайындалған зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді нақты есепке алуды қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1- еңбек функциясы:
зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу бойынша құжаттарды өңдеу
1 - дағды:
зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді алушылар өтініштерін қалыптастыру және өңдеу
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер алушылардың іс макетін қалыптастыру үшін құжаттарға алғашқы тексеру және талдау жүргізу.
2. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, сонымен бірге МӘСҚ-дан дербестендірілген есепке алуды жүргізу.
3. Зейнетақылар, базалық зейнетақы төлемдерін, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер, өтемақылар алушының іс макетін қалыптастыру және оларды тағайындау туралы шешімдердің жобаларын дайындау.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдерді ұзарту және төлеуді жаңарту мәселелері бойынша құжаттарды өңдеу.
5. Зейнетақылар, базалық зейнетақы төлемдері, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, өтемақыларды алушылар бойынша деректерді орталық деректер базасына енгізу.
6. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер алушылардың жеке істеріне түгендеу жүргізу.
7. Белгіленген мерзімде ақпаратты талдау және негізгі қызмет бойынша есептерді дайындау.
8. Зейнетақы және әлеуметтік қамтамасыз ету саласында жаңа техниканы, ақпараттық жүйелер мен деректер базасын, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, телеграмм және өзге де технологияларды пайдалану.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының негіздері.
2. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің негіздері.
3. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
5. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді есептеу, қайта есептеу тәртібі мен құжаттамасы.
6. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
7. Зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласында ақпараттық жүйе мен деректер базасын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - дағды:
МБА-ға зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеу сұрақтары бойынша консультациялық көмек көрсету
Машықтар:

3350-0-009 специалист в организациях социальной защиты населения
Основная цель деятельности:
Организация пенсионного обеспечения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обработка документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Обеспечение достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
обработка документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1:
формирование и обработка заявлений получателей пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Проводить первичную проверку и анализ документов для формирования макета дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Вести персонифицированный учет пенсий, пособий, социальных выплат, в том числе из ГФСС.
3. Формировать макет дел получателя пенсий, базовой пенсионной выплаты, пособий, социальных выплат, компенсаций и подготавливать проекты решений о их назначении.
4. Обрабатывать документы, по вопросам продления и возобновления выплаты пенсии, пособий и социальных выплат.
5. Вводить данные по получателям пенсий, базовой пенсионной выплаты, пособий, социальных выплат, компенсаций в центральную базу данных.
6. Проводить инвентаризацию личных дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
7. Анализировать информацию и подготавливать отчеты по основной деятельности в установленные сроки.
8. Использовать новейшую технику, информационные системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также информационно -коммуникационные технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм и иные технологии.
Знания:
1. Основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Основы Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
4. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
5. Порядок и документацию по начислению, перерасчету пенсий, пособий и социальных выплат.
6. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
7. Порядок ведения информационной системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения.
Возможность признания навыка:
Навык 2:
оказание консультативной
помощи по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат ЛСИ
Умения:

1. МБА байланыс орнату.
2. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша кеңес беру және түсініктеме беру.
3. Қақтығыстарды басқару.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. Этикалық стандарттар.
5. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - еңбек функциясы:
тағайындалған зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді нақты есепке алуды қамтамасыз ету
1 - дағды:
зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді есепке алу
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер сомаларының артық төленуіне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау, зейнетақылардың, жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды қамтамасыз ету.
2. Зейнетақы, әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылардың мөлшерін, оның ішінде МӘСҚ-дан айқындау.
3. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың, базалық зейнетақы мен әлеуметтік төлемдердің, өтемақылардың мөлшерін индекстеу, қайта есептеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
4. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлейтін ұйымдармен дербес және карточкалық шоттарды салыстыру бойынша, есепке алынғаннан кейін зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару бойынша, артық есептелген зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару бойынша өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
5. Үш және одан да көп ай ішінде зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алмайтын салымшылардың, сенімхат бойынша алушылардың тізімі бойынша, қайтыс болған және кеткен адамдарды анықтау бойынша жұмыс жүргізу.
6. Тағайындалған зейнетақы мөлшерін, базалық зейнетақы төлемдерін, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, өтемақыларды уақтылы және дұрыс есепке алуды қамтамасыз ету.
7. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау.
8. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша консультация және түсініктеме беру.
9. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді алушылардың деректері туралы құпиялылықты сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің негіздері.
2. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
3. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдерді есептеу, қайта есептеу тәртібі.
4. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Адалдық
Стресске төзімділік
Қарым-қатынас
Ізгі ниет
Этикалық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
5
Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы маман

1. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
2. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
3. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Основы Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Этические стандарты.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
обеспечение достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1:
учет выплат пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Принимать меры по недопущению переплат сумм пенсий, пособий и социальных выплат, обеспечивать возврат излишне (ошибочно) выплаченных сумм пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Определять размер пенсий, социальных выплат и пособий, в том числе из ГФСС.
3. Проводить работы по индексации, перерасчету размеров пенсий и пособий, базовых пенсионных и социальных выплат, компенсаций.
4. Обеспечивать взаимодействие с организациями, выплачивающими пенсии, пособия и социальные выплаты по сверке лицевых и карточных счетов, по возвратам сумм пенсий и пособий после зачисления, по возвратам излишне зачисленных сумм пенсий и пособий.
5. Проводить работу по спискам вкладчиков, не получающим в течение трех и более месяцев пенсии, пособия и социальные выплаты, получателей по доверенности, по выявлению умерших и выехавших лиц.
6. Обеспечивать своевременный и достоверный учет назначенных размеров пенсий, базовых пенсионных выплат, пособий, социальных выплат, компенсаций.
7. Взаимодействовать с участниками системы обязательного социального страхования.
8. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
9. Сохранять конфиденциальность о данных получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
Знания:
1. Основы Социального кодекса Республики Казахстан.
2. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
3. Порядок начисления, перерасчета пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Добросовестность
Стрессоустойчивость
Коммуникабельность
Доброжелательность
Этичность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист в организациях социальной защиты населения

10. Зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
3350-0
Қызмет атауының коды:
3350-0-010
2413-9-005
2631-0-017
Кәсіптің атауы:
Зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман
Зейнетақы активтерін есепке алу және есеп беру маманы
Жұмыспен қамту және әлеуметтік - еңбек мәселелері жөніндегі экономист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Орта білімнен кейінгі білім
5.3. – жоғары санатты
БТБА, КС және үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білім және I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 650-тармағы, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру:
0500000 – Қызмет, экономика және басқару
0519000 – Экономика (салалар бойынша)
0519000 – Қолданбалы экономика бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санат – біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
қолданбалы экономика бакалавры – мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу мәселелері бойынша оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3350-0-009 әлеуметтік қорғау ұйымдарының маманы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зейнетақымен қамсыздандыруды ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу бойынша құжаттарды өңдеу.
2. Тағайындалған зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді нақты есепке алуды қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1- еңбек функциясы:
зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу бойынша құжаттарды өңдеу
1-дағды:
зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді алушылар өтініштерін қалыптастыру және өңдеу
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер алушылардың іс макетін қалыптастыру үшін құжаттарға алғашқы тексеру және талдау жүргізу.

10. Карточка профессии: специалист по пенсионному обеспечению
Код группы:
3350-0
Код наименования занятия:
3350-0-010
2413-9-005
2631-0-017
Наименование профессии:
Специалист по пенсионному обеспечению
Специалист учета и отчетности пенсионных активов
Экономист по занятости и социально - трудовым вопросам
Уровень квалификации по ОРК:
Послесреднее образование
5.3. – высшей категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Специалист среднего уровня квалификации:
послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет (пункт 650 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003).
Уровень профессионального образования:
Техническое и профессиональное образование по специальности:
0500000 – Сервис, экономика и управление
0519000 – Экономика (по отраслям)
0519000 – Прикладной бакалавр экономики
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
высшая категория – стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
прикладной бакалавр экономики – стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии) по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
3350-0-009 специалист в организациях социальной защиты населения
Основная цель деятельности:
Организация пенсионного обеспечения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обработка документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Обеспечение достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
обработка документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1:
формирование и обработка заявлений получателей пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Проводить первичную проверку и анализ документов для формирования макета дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.

I санатты экономист: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты экономист лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 650-тармағы, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавриат):
6В03 – Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
6В031 – Әлеуметтік ғылымдар
6В04 – Бизнес, басқару және құқық
6В041– Бизнес және басқару (экономика)
6В11 – Қызметтер
6В114 – Әлеуметтік жұмыс
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санат жоқ: жұмыс өтіліне қойылатын талаптар жоқ;
II санатты: экономист лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
I санат: II санатты экономист лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу мәселелері бойынша оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2631-0-004 инженер-экономист
2631-0-014 экономист (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зейнетақымен қамсыздандыруды ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу жөніндегі құжаттарды өңдеу бойынша бақылау.
2. Тағайындалған зейнетақылардың, жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдердің дұрыс есебін қамтамасыз ету бойынша бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1 - еңбек функциясы:
зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу жөніндегі құжаттарды өңдеу бойынша бақылау
1 - дағды:
зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер алушылардың өтініштерін қалыптастыру және өңдеу бойынша бақылау
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер алушылардың іс макетін қалыптастыру үшін құжаттарға алғашқы тексеру және талдау жүргізу бойынша бақылауды жүзеге асыру.
2. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, оның ішінде МӘСҚ-дан дербестендірілген есепке алуды жүргізу.
3. Зейнетақы, базалық зейнетақы төлемі, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер, өтемақылар алушының іс макетін қалыптастыру және оларды тағайындау туралы шешімдердің жобаларын дайындау бойынша бақылауды жүзеге асыру.

экономист I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности экономиста II категории не менее 2 лет (пункт 650 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003).
Уровень профессионального образования:
Высшее образование (бакалавриат):
6В03 – Социальные науки, журналистика и информация
6B031 – Социальные науки
6В04 – Бизнес, управление и право
6B041 – Бизнес и управление (экономика)
6В11 – Услуги
6B114 – Социальная работа
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы;
II категории: стаж работы в должности экономиста без категории не менее 3 лет;
I категории: стаж работы в должности экономиста II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии) по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
2631-0-004 инженер-экономист
2631-0-014 экономист (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Организация пенсионного обеспечения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль по обработке документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Контроль по обеспечению достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
контроль по обработке документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1:
контроль по формированию и обработке заявлений получателей пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Осуществлять контроль по первичной проверке и анализу документов для формирования макета дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Вести персонифицированный учет пенсий, пособий, социальных выплат, в том числе из ГФСС.
3. Осуществлять проверку по формированию макетов дел получателя пенсий, базовой пенсионной выплаты, пособий, социальных выплат, компенсаций.

4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдерді ұзарту және төлеуді жаңарту мәселелері бойынша құжаттарды өңдеу.
5. Зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдерді, өтемақыларды алушылар бойынша деректерді орталықтандырылған деректер базасына енгізу бойынша бақылауды жүзеге асыру.
6. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алушылардың жеке істеріне түгендеу жүргізу бойынша бақылауды жүзеге асыру.
7. Белгіленген мерзімде ақпаратты талдау және негізгі қызмет бойынша есептерді дайындау.
8. Зейнетақы және әлеуметтік қамтамасыз ету саласында жаңа техниканы, ақпараттық жүйелер мен деректер базасын, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, телеграмм және өзге де технологияларды пайдалану.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
5. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді есептеу, қайта есептеу тәртібі мен құжаттамасы.
6. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
7. Зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласында ақпараттық жүйе мен деректер базасын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - дағды:
МБА зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету
Машықтар:
1. МБА байланыс орнату.
2. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша кеңес беру және түсініктеме беру.
3. Қақтығыстарды басқару.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. Этикалық стандарттар.
5. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - еңбек функциясы:
тағайындалған зейнетақылардың, жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдердің дұрыс есебін қамтамасыз ету бойынша бақылау
1 - дағды:
зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді төлеуді есепке алу және бақылау
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер сомаларының артық төленуіне жол бермеу бойынша бақылауды жүзеге асыру, зейнетақылардың, жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды қамтамасыз ету.
2. Зейнетақы, әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылар мөлшерін, оның ішінде МӘСҚ-дан айқындау бойынша бақылауды жүзеге асыру.

4. Обрабатывать документы, по вопросам продления и возобновления выплаты пенсии, пособий и социальных выплат.
5. Осуществлять контроль по вводу данных по получателям пенсий, пособий, социальных выплат, компенсаций в центральную базу данных.
6. Осуществлять контроль по проведению инвентаризации личных дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
7. Анализировать информацию и подготавливать отчеты по основной деятельности в установленные сроки.
8. Использовать новейшую технику, информационные системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также информационно-коммуникационные технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм и иные технологии.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
4. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
5. Порядок и документацию по начислению, перерасчету пенсий, пособий и социальных выплат.
6. Основы этики в социальной работе (кодекс деловой этики).
7. Порядок ведения информационной системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения.
Возможность признания навыка:
Навык 2:
оказание консультативной
помощи по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат ЛСИ
Умения:
1. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
2. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
3. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Этические стандарты.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
контроль по обеспечению достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1:
учет и контроль выплат пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Осуществлять контроль по недопущению переплат сумм пенсий, пособий и социальных выплат, обеспечивать возврат излишне (ошибочно) выплаченных сумм пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Осуществлять контроль по определению размеров пенсий, социальных выплат и пособий, в том числе из ГФСС.

3. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың, базалық зейнетақы мен әлеуметтік төлемдердің, өтемақылардың мөлшерін индекстеу, қайта есептеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлейтін ұйымдармен дербес және карточкалық шоттарды салыстыру бойынша, есепке алынғаннан кейін зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару бойынша, артық есептелген зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару бойынша өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
5. Үш және одан да көп ай ішінде зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алмайтын салымшылардың, сенімхат бойынша алушылардың тізімі бойынша, қайтыс болған және кеткен адамдарды анықтау бойынша жұмысты бақылауды жүзеге асыру.
6. Тағайындалған зейнетақы мөлшерін, базалық зейнетақы төлемдерін, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, өтемақыларды уақтылы және дұрыс есепке алуды қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асыру.
7. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау.
8. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша консультация және түсініктеме беру.
9. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді алушылардың деректері туралы құпиялылықты сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының
Әлеуметтік кодексі.
2. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
3. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер есептеу, қайта есептеу тәртібі.
4. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Басқа адамдарға оң әсер ету
Өзін-өзі бақылау
Ұстамдылық
Эмпатия
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
8.3.-1
(8.3.-2, 8.3.-1, 8.3.-4)
Ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
12. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (басқармасының, бөлімшесінің, бөлімінің) басшысы кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
1344-0
Қызмет атауының коды:
1344-0-001
Кәсіптің атауы:
Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (басқармасының, бөлімшесінің, бөлімінің) басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8.3.-1 республикалық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
8.3.-2 облыстық маңызы бар ұйымның (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
8.3.-3 аудандық маңызы бар ұйымның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы;

3. Проводить работы по индексации, перерасчету размеров пенсий и пособий, базовых пенсионных и социальных выплат, компенсаций.
4. Обеспечивать взаимодействие с организациями, выплачивающими пенсии, пособия и социальные выплаты по сверке лицевых и карточных счетов, по возвратам сумм пенсий и пособий после зачисления, по возвратам излишне зачисленных сумм пенсий и пособий.
5. Осуществлять контроль по работе по спискам вкладчиков, не получающим в течение трех и более месяцев пенсии, пособия и социальные выплаты, получателей по доверенности, по выявлению умерших и выехавших лиц.
6. Осуществлять контроль по обеспечению своевременного и достоверного учета назначенных размеров пенсий, базовых пенсионных выплат, пособий, социальных выплат, компенсаций.
7. Взаимодействовать с участниками системы обязательного социального страхования.
8. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
9. Сохранять конфиденциальность о данных получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
Знания:
1. Социальный кодекс Республики Казахстан.
2. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
3. Порядок начисления, перерасчета пенсий, пособий и социальных выплат. 4. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Позитивное влияние на других лиц
Самоконтроль
Сдержанность
Эмпатия
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.3.-1
(8.3.-2, 8.3.-1, 8.3.-4)
Руководитель структурного подразделения организации
12. Карточка профессии: руководитель структурного подразделения (управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Код группы:
1344-0
Код наименования занятия:
1344-0-001
Наименование профессии:
Руководитель структурного подразделения (управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Уровень квалификации по ОРК:
8.3.-1 руководитель подразделения структурного подразделения организации республиканского значения;
8.3.-2 руководитель подразделения структурного подразделения организации областного значения (столицы, города республиканского значения);
8.3.-3 руководитель подразделения структурного подразделения организации районного значения (города областного значения);

8.3.-4 ауылдық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы.
БТБА, БА және үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі (әлеуметтік, экономикалық, қаржылық, заңгерлік) және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында немесе тиісті бейіндегі лауазымдарда кемінде 3 жыл жұмыс өтілі (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығымен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 6 желтоқсанда № 16057 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіптік білім (әлеуметтік, экономикалық, қаржылық, заңгерлік)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу мәселелері бойынша оқыту;
"skills.enbek.kz" платформада кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер төлеу жөніндегі қызметтерді (жұмыстарды) ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (департамент, басқарма, бөлімше, бөлім) өндірістік қызметіне басшылық жасау, қызметін жоспарлау және бақылау.
2. Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (департамент, басқарма, бөлімше, бөлім) шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
1 - еңбек функциясы:
зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (департамент, басқарма, бөлімше, бөлім) өндірістік қызметіне басшылық жасау, қызметін жоспарлау және бақылау
1- дағды:
зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді төлеу бойынша қызметтер көрсету жөніндегі жұмысты жалпы басшылық ету және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын қалыптастыру.
2. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның қызметіне ұйымдастырушылық және әдістемелік басшылықты жүзеге асыру.

8.3.-4 руководитель структурного подразделения организации сельского значения.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Начальник структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты:
высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, финансовое, юридическое) и стаж работы на должностях в организациях социальной защиты населения или соответствующего профиля не менее 3 лет
(Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения, утвержденные приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 6 декабря 2017 года № 16057).
Уровень профессионального образования:
Высшее (или послевузовское) профессиональное образование (социальное, экономическое, финансовое, юридическое)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии) по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация услуг (работ) по выплате пенсий, пособий, социальных выплат
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной деятельностью, планирование и контроль деятельности структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Руководство хозяйственной и финансово-экономической деятельностью структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий и пособий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
руководство производственной деятельностью, планирование и контроль деятельности структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1:
общее руководство и организация работы по предоставлению услуг по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Формировать перспективные и текущие планы работы.
2. Осуществлять организационное и методическое руководство деятельностью организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.

3. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу мәселелері бойынша халыққа қызмет көрсету жөніндегі мамандардың қызметінің тиімділігін бақылау.
4. Мамандардың лауазымдық нұсқаулықтарын орындауын, сапасы мен мерзімі бойынша құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
5. Азаматтар мен заңды тұлғаларды қабылдау.
6. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді алушыларға анонимді сауалнама жүргізу.
7. Зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер, міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша консультациялық және түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
8. Жаңа техниканы, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы ақпараттық жүйелер мен дерекқорларды, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, жеделхаттарды және өзге де технологияларды пайдалану.
9. Ұжымда қолайлы әлеуметтік-психологиялық климат құру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
10. Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасы нормаларының сақталуын бақылау.
11. Ақпараттық ресурстардың қауіпсіздігін және алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуді бақылау.
12. МБА-мен байланыс орнату.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының
Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының
Әлеуметтік кодексі.
3. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
5. Халыққа қызмет көрсету бойынша ұйымның бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
6. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимылының схемалары мен әдістері.
7. Қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастыру, есепке алу және қаржылық талдау.
8. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму перспективалары.
9. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
10. Зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы ақпараттық жүйе мен деректер базасын жүргізу тәртібі.
11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп пен нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - дағды:
консультациялық қызмет көрсету
МБА-ға зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу мәселелері бойынша көмек көрсету
Машықтар:
1.МБА-мен байланыс орнату.
2. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша кеңес беру және түсініктеме беру.
3. Қақтығыстарды басқару.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.

3. Контролировать эффективность деятельности специалистов по оказанию услуг населению по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Осуществлять контроль за исполнением специалистами их должностных инструкций, исполнения документов по качеству и срокам.
5. Проводить прием граждан и юридических лиц.
6. Проводить анонимное анкетирование получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
7. Проводить консультативную и разъяснительную работу по вопросам получения пенсий, пособий, социальных выплат, обязательного социального страхования.
8. Использовать новейшую технику, прогрессивные формы управления и организации труда, информационные системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также информационно-коммуникационные технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм и иные технологии.
9. Разрабатывать рекомендации по созданию благоприятного социально-психологического климата в коллективе.
10. Контролировать соблюдение нормы антикоррупционного законодательства Республики Казахстан.
11. Контролировать обеспечение безопасности информационных ресурсов и конфиденциальности получаемой информации.
12. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казхастан.
3. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
4. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
5. Профиль, специализацию и особенности организации по обслуживанию населения.
6. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
7. Организация финансово-хозяйственной деятельности, учет и финансовый анализ.
8. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
9. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
10. Порядок ведения информационной системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения.
11. Порядок и нормы по безопасности и охране труда, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Навык 2:
Оказание консультативной помощи по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат ЛСИ
Умения:
1. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
2. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
3. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.

3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. Этикалық стандарттар.
5. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - еңбек функциясы: зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (департамент, басқарма, бөлімше, бөлім) шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
1 - дағды:
қарым-қатынас дағдылары, тұлғааралық қатынастар және бағыныштылардың мотивациясы, бағыныштылардың өкілеттіктерін бере білу
Машықтар:
1. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен жұмыс тәжірибесін ұтымды пайдалану жөнінде шаралар қабылдау.
2. Еңбек және өндірістік тәртіпті нығайту, жұмыскерлерді аттестаттау жұмыстарын жүргізу.
3. Мамандар үшін қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуалды сақтау, оның ішінде мамандардың сауалнамасы түрінде мәселелерді шешу.
4. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимыл схемалары мен әдістері.
5. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму перспективалары.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп пен нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық
Стратегиялық ойлау
Жеке ұйымшылдық және өз еңбегінің жоғары мәдениеті
Күштерді бөлу қабілеті
Нәтижеге назар аудару
Тәлімгерлік
Күтпеген жағдайларда өзін-өзі ұстау қабілеті
Энергия
Бастама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
8.2.-1
(8.2.-2, 8.2.-3., 8.2.-4)
Ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
13. Зейнетақымен қамсыздандыру қызметінің басшысы кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
1344-0
Қызмет атауының коды:
1344-0-005
Кәсіптің атауы:
Зейнетақымен қамсыздандыру қызметінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8.2.-1 республикалық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
8.2.-2 облыстық маңызы бар ұйымның (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
8.2.-3 аудандық маңызы бар ұйымның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы;

3. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Этические стандарты.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
Руководство хозяйственной и финансово-экономической деятельностью структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий и пособий
Навык 1:
Навыки коммуникаций, межличностых отношений и мотиваци подчиненных, уменение делегировать полномочия подчиненных
Умения:
1. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта работы.
2. Проводить работы по укреплению трудовой и производственной дисциплины, аттестации работников.
3. Решать вопросы по созданию безопасных и здоровых условий труда для специалистов, соблюдению благоприятной психологической атмосферы в коллективе, в том числе в виде анкетирования специалистов.
4. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
5. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
6. Порядок и нормы по безопасности и охране труда, требования пожарной безопасности.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казхастан.
3.Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
Требования к личностным компетенциям:
Лидерство
Стратегическое мышление
Личная организованность и высокая культура собственного труда
Умение распределить силы
Нацеленность на результат
Наставничество
Способность сохранять самообладание в непредвиденных ситуациях
Энергичность
Инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.2.-1
(8.2.-2, 8.2.-3., 8.2.-4)
Руководитель структурного подразделения организации
13. Карточка профессии: руководитель службы пенсионного обеспечения
Код группы:
1344-0
Код наименования занятия:
1344-0-005
Наименование профессии:
Руководитель службы пенсионного обеспечения
Уровень квалификации по ОРК:
8.2.-1 Руководитель структурного подразделения организации республиканского значения;
8.2.-2 руководитель структурного подразделения организации областного значения (столицы, города республиканского значения);
8.2.-3 руководитель структурного подразделения организации районного значения (города областного значения);

8.2.-4 ауылдық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы.
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұйымның тиісті бейініндегі Экономикалық қызмет түріндегі басшы лауазымдарда мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының "Директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директоры, вице-президенті)" 69-параграфы 215-тармақ, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Жоғары білім (әлеуметтік, экономикалық, қаржылық, заңгерлік) және жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және  информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу мәселелері бойынша оқыту;
"skills.enbek.kz" платформада кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Ұйымның директоры (бас директор, атқарушы директор, президент, басқарма төрағасы, басқарушы)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және оған басшылық жасау.
2. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жұмысын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1 - еңбек функциясы:
құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және оған басшылық жасау
1- дағды:
құрылымдық бөлімшенің қызметіне жалпы басшылық жасау және бақылау
Машықтар:
1. Құрылымдық бөлімшенің қызметіне басшылық жасау және жұмыс нәтижесіне жауапты болу.
2. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлауды және ұтымды ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
3. Құрылымдық бөлімшенің жұмыс жоспарын әзірлеу және оның орындалуын бақылау.
4. Азаматтардың зейнетақы, басқа да әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылар төлеу туралы өтініштерін мамандардың уақтылы қарауына бақылауды жүзеге асыру.
5. Көзделген төлемдердің түрі мен мөлшерін анықтаудың дұрыстығына бақылауды жүзеге асыру.
6. Жаңа техниканы, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы ақпараттық жүйелер мен дерекқорларды, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, жеделхаттарды, чатботтарды және өзге де технологияларды пайдалану.

8.2.-4 руководитель структурного подразделения организации сельского значения.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет
(пункт 215, параграф 69 "Заместитель директора (Директор, Вице-президент) по производству" Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003).
Уровень профессионального образования:
Высшее образование (социальное, экономическое, финансовое, юридическое) и опыт работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии) по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
Директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
Основная цель деятельности:
Организация по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы структурного подразделения и руководство им.
2. Организация работы выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
организация работы структурного подразделения и руководство им
Навык 1:
общее руководство и контроль деятельности структурного подразделения.
Умения:
1.Руководить деятельностью структурного подразделения и нести ответственность за результат работы.
2. Обеспечивать планирование и рациональную организацию работы структурного подразделения.
3. Разрабатывать план работы структурного подразделения и контролировать его выполнение.
4. Осуществлять контроль за своевременным рассмотрением специалистами заявлений граждан о выплате пенсии, других социальных выплат и пособий.
5. Осуществлять контроль за правильностью определения вида и размера предусмотренных выплат.
6. Использовать новейшую технику, прогрессивные формы управления и организации труда, информационные системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также информационно-коммуникационные технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм, чатбот и иные технологии.

7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп пен нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
5. Халыққа қызмет көрсету ұйымының бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
6. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимыл схемалары мен әдістері.
7. Қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастыру, есепке алу және қаржылық талдау.
8. Шаруашылық және қаржы шарттарын жасасу және орындау тәртібі.
9. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму перспективалары.
10. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
11. Қауіпсіздік және қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік және өндірістік санитария жөніндегі тәртіп пен нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - дағды:
зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Зейнетақы, жәрдемақы алушылардың саны және оларға зейнетақы мен жәрдемақы төлеу туралы ақпаратты талдау.
2. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеуге республикалық бюджеттен трансферттерді қазіргі заманғы бөлу, міндетті зейнетақы жарналары мен міндетті әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудару үшін қажетті ақпарат пен деректерді жоспарлауды және дайындауды жүзеге асыру.
3. Әлеуметтік төлемдер және алушылар контингенті бойынша талдамалық материалдарды жинауды жүргізу және уақтылы ұсынуды қамтамасыз ету.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік аударымдар төлеу мәселелері бойынша қажетті құжаттаманы толтыру, есепке алу және есептілік жүргізу.
5. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша кеңес және түсініктеме беру.
6. Жаңа техниканы, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы ақпараттық жүйелер мен дерекқорларды, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, жеделхаттарды, чат-боттарды және өзге де технологияларды пайдалану.
7. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді алушылардың деректері туралы құпиялылықты сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.

7. Порядок и нормы по безопасности и охране труда, требования пожарной безопасности.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
4. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
5. Профиль, специализацию и особенности организации по обслуживанию населения.
6. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
7. Организация финансово-хозяйственной деятельности, учет и финансовый анализ.
8. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
9. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
10. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
11. Порядок и нормы по безопасности и охране, техники безопасности, противопожарной безопасности и производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Навык 2:
организация работы структурного подразделения по выплате пенсий и пособий
Умения:
1. Анализировать информацию о количестве получателей пенсий, пособий и выплате им пенсий и пособий.
2. Осуществлять планирование и подготовку необходимой информации и данных для современного выделения трансфертов из республиканского бюджета на выплату пенсий и пособий, своевременного перечисление обязательных пенсионных взносов и обязательных социальных отчислений.
3. Проводить сбор и обеспечивать своевременное представление аналитических материалов по социальным выплатам и контингенту получателей.
4. Заполнять необходимую документацию, вести учет и отчетность по вопросам выплаты пенсий, пособий, социальных отчислений.
5. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и
получения социальных выплат.
6. Использовать новейшую технику, прогрессивные формы управления и организации труда, информационные системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также информационно-коммуникационные технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм, чат-бот и иные технологии.
7. Сохранять конфиденциальность о данных получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.

4. Халыққа қызмет көрсету ұйымының бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
5. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимыл схемалары мен әдістері.
6. Қаржы – шаруашылық ұйымдастыру қызмет, есеп және қаржылық талдау.
7. Шаруашылық және қаржы шарттарын жасасу және орындау тәртібі.
8. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму перспективалары.
9. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - еңбек функциясы: зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жұмысын ұйымдастыру
1 - дағды:
зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
2. Жекелеген азаматтар мен әлеуметтік топтарға берілетін МӘСҚ-дан төленетін әлеуметтік төлемдердің түрлері мен мөлшерін айқындау.
3. Зейнеткерлердің, жәрдемақы алушылардың саны және оларға зейнетақы мен жәрдемақы төлеу туралы ақпаратты талдау.
4. Зейнетақылар мен өзге де әлеуметтік төлемдердің уақтылы төленуіне бақылауды жүзеге асыру.
5. Зейнетақы, жәрдемақы және өзге де әлеуметтік төлемдерді алушылардың электрондық дерекқорын жасау.
6. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеуге республикалық бюджеттен қазіргі заманғы трансферттер бөлу үшін қажетті ақпарат пен деректерді қалыптастыру.
7. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша банк операцияларын жүргізуді ұйымдастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2- дағды: консультациялық қызмет көрсету
МБА-ға зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу мәселелері бойынша көмек көрсету
Машықтар:
1. МБА-мен байланыс орнату.
2. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша кеңес беру және түсініктеме беру.
3. Қақтығыстарды басқару.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. Этикалық стандарттар.
5. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Нәтижеге назар аудару
Күтпеген жағдайларда өзін-өзі ұстау қабілеті
Табандылық
Өз әрекеттері мен қабылданған шешімдері үшін жауапкершілік
Энергия
Бастама
Әдептілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:

4. Профиль, специализацию и особенности организации по обслуживанию населения.
5. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
6. Организация финансово-хозяйственной
деятельности, учет и финансовый анализ.
7. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
8. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
9. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
Организация работы выплаты пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1:
обеспечение выплаты пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Осуществлять работы по организации выплаты пенсий, пособий, социальных выплат.
2. Определять виды и размеры социальных выплат из ГФСС, предоставляемых отдельным гражданам и социальным группам.
3.Анализировать информацию о количестве пенсионеров, получателей пособий и выплате им пенсий и пособий.
4. Осуществлять контроль за своевременной выплатой пенсий и иных социальных выплат.
5.Составлять электронную базу данных получателей пенсий, пособий и иных социальных выплат.
6.Формировать необходимую информацию и данные для современного выделения трансфертов из республиканского бюджета на выплату пенсий и пособий.
7.Организовывать проведение банковских операций по выплате пенсий и пособий.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3.Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
Навык 2:
оказание консультативной
помощи по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат ЛСИ
Умения:
1.Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
2. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
3.Управлять конфликтами.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Этические стандарты.
5.Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Нацеленность на результат
Способность сохранять самообладание в непредвиденных ситуациях
Настойчивость
Ответственность за свои действия и принятые решения
Энергичность
Инициативность
Порядочность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:

8.1.-1
(8.1.-2, 8.1.-3., 8.1.-4)
Ұйым басшысы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
14. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
басшы: Тюлюбаева Қорлан Абайқызы, телефон нөмері: +7(7172) 75-07-11, электрондық пошта: k.tyulyubaeva@enbek.gov.kz;
орындаушы: Бейсенбаева Фарида Амангелдіқызы, телефон нөмері: +7(7172) 74-37-80, электрондық пошта: f.beisenbaeva@enbek.gov.kz.
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): -.
16. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіндегі кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 1 желтоқсандағы № 4 хаттама.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 1 желтоқсандағы қорытынды.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 13 желтоқсандағы қорытынды.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл.
20. Болжамды қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.

8.1.-1
(8.1.-2, 8.1.-3., 8.1.-4)
Руководитель организации
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
руководитель: Тюлюбаева Корлан Абаевна, номер телефона: +7(7172) 75-07-11, электронный адрес: k.tyulyubaeva@enbek.gov.kz;
исполнитель: Бейсенбаева Фарида Амангельдиновна, номер телефона: +7(7172) 74-37-80, электронный адрес: f.beisenbaeva@enbek.gov.kz.
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке: -.
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям при Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан: протокол № 4 от 1 декабря 2023 года.
17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 1 декабря 2023 года.
18. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": заключение от 13 декабря 2023 года.
19. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.