2025-2027 жылдарға арналған Жарма ауданының бюджеті туралы
Абай облысы Жарма аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 20/370-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 73, 75 баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына, Абай облысы мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 23/154-VIII "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Жарма аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 13 032 477,8 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 7 883 653,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 305 783,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 5 000,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 838 041,8 мың теңге;
2) шығындар – 14 759 766,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 6 287,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 98 300,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 92 013,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 733 575,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 733 575,5 мың теңге, соның ішінде:
қарыздар түсімі – 1 713 980,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 92 013,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 111 608,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Жарма аудандық мәслихатының 27.11.2025 № 31/523-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандық бюджетке жоғары деңгейлі бюджеттен түсетін трансферттер мен субвенциялар көлемi – 3 258 515,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2025 жылға аудан бюджетіне әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері Абай облысы мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 23/154-VIII "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімімен белгіленген 100 (жүз) пайыз атқаруға алынсын.

О бюджете Жарминского района на 2025-2027 годы
Решение Жарминского районного маслихата области Абай от 26 декабря 2024 года № 20/370-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", решением маслихата области Абай от 13 декабря 2024 года № 23/154-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" Жарминский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 13 032 477,8 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 7 883 653,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 305 783,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 5 000,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 838 041,8 тысяч тенге;
2) затраты – 14 759 766,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 6 287,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 98 300,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 92 013,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 1 733 575,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 733 575,5 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 1 713 980,0 тысяч тенге;
погашение займов – 92 013,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 111 608,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Жарминского районного маслихата области Абай от 27.11.2025 № 31 /523-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Утвердить в районном бюджете объемы субвенций и трансфертов, поступаемых из вышестоящего бюджета в сумме 3 258 515,0 тысяч тенге.
3. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 (сто) процентов, установленные решением маслихата области Абай от 13 декабря 2024 года № 23/154-VIII "Об областном бюджете на 2024-2027 годы".

4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге берілетін трансферттердің түсімдері көзделсін:
- Бюджеттік алып коюлар – 6 129 074,0 мың теңге
- Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер – 45 415,0 мың теңге
5. 2026 жылдың бюджеті – 9 228 734,0 мың теңге көлемінде 2 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
6. 2027 жылдың бюджеті – 9 505 596,0 мың теңге көлемінде 3 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

4. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год возврат трансфертов из нижестоящего бюджета на:
- бюджетные изъятия – 6 129 074,0 тысяч тенге;
- компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства – 45 415,0 тысяч тенге.
5. Утвердить бюджет на 2026 год в следующем объеме – 9 228 734,0 тысяч тенге согласно приложению 2.
6. Утвердить бюджет на 2027 год в следующем объеме – 9 505 596,0 тысяч тенге согласно приложению 3.

7. Ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 2025 жылға 60 000,0 мың теңге сомасында 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
8. 2025 жылға арналған ауылдық елді мекендердің әлеуметтік сала мамандарына әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін қаражат 5 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
9. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Жарма аудандық мәслихатының төрағасы М. Оспанбаев
Жарма аудандық мәслихатының

7. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 60 000,0 тысяч тенге согласно приложению 4.
8. Учесть средства для реализации мер социальной поддержки специалистам социальной сферы сельских населенных пунктов на 2025 год согласно приложению 5.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Жарминского районного маслихата М. Оспанбаев
Приложение 1 к решению
Жарминского районного
маслихата

1 305 783,0
01
Мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер
13 540,0
1
Мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері
0,0
02
Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігінің түсімдері
0,0
5
Мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер
13 500,0
08
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер
0,0
09
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы мемлекеттік мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі тұрғын үй қорынан үйлердi жалға беруден түсетін кірістер
13 500,0
7
Мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар
40,0
13
Жеке тұлғаларға жергілікті бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар
40,0
03
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
500,0
1
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
500,0
02
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақшаның түсімі
500,0
04
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қамтылатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
0,0
1
Мұнай секторы ұйымдарынан және Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қамтылатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
0,0
18
Мамандандырылған ұйымдарға, жеке тұлғаларға бюджеттік кредиттер (қарыздар) бойынша жергілікті бюджеттен берілген айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
0,0
06
Басқа да салықтық емес түсiмдер
1 291 743,0
1
Басқа да салықтық емес түсiмдер
1 291 743,0
05
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің дебиторлық, депоненттік берешегінің түсімі
0,0
07
Бұрын жергілікті бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражаттардың қайтарылуы
0,0
09
Жергіліктік бюджетке түсетін салықтық емес басқа да түсімдер
651 227,0
14
Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары

1 305 783,0
01
Доходы от государственной собственности
13 540,0
1
Поступления части чистого дохода государственных предприятий
0,0
02
Поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий
0,0
5
Доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности
13 500,0
08
Доходы от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
0,0
09
Доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
13 500,0
7
Вознаграждения по кредитам, выданным из государственного бюджета
40,0
13
Вознаграждения по бюджетным кредитам, выданным из местного бюджета физическим лицам
40,0
03
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета
500,0
1
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета
500,0
02
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета
500,0
04
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан
0,0
1
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан
0,0
18
Штрафы, пени, санкции, взыскания по бюджетным кредитам (займам), выданным из местного бюджета специализированным организациям, физическим лицам
0,0
06
Прочие неналоговые поступления
1 291 743,0
1
Прочие неналоговые поступления
1 291 743,0
05
Поступления дебиторской, депонентской задолженности государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета
0,0
07
Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета
0,0
09
Другие неналоговые поступления в местный бюджет
651 227,0
14
Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры

98 045,3
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
98 045,3
2
Әлеуметтік көмек
780 239,7
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
780 239,7
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
0,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
92 827,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
0,7
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
104 590,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
9 162,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
387 078,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
186 582,0
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
0,0
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
71 169,3
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
71 169,3
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68 293,3
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 196,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
380,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
1 300,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 278 889,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2 147 474,5
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 114 400,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
94 800,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
2 019 600,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
0,0
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
0,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
33 074,5
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
0,0

98 045,3
005
Государственная адресная социальная помощь
98 045,3
2
Социальная помощь
780 239,7
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
780 239,7
002
Программа занятости
0,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
92 827,0
006
Оказание жилищной помощи
0,7
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
104 590,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
9 162,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
387 078,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
186 582,0
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
0,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
71 169,3
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
71 169,3
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
68 293,3
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 196,0
021
Капитальные расходы государственного органа
380,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
1 300,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3 278 889,0
1
Жилищное хозяйство
2 147 474,5
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 114 400,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
94 800,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
2 019 600,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
0,0
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
0,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
33 074,5
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
0,0

105 466,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 580,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
591 481,1
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
128 699,1
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28 770,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
99 879,1
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
50,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту бөлімі
462 782,0
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26 664,0
010
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
621,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
435 497,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
48 877,0
6
Жер қатынастары
33 324,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынасы бөлімі
33 324,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33 324,0
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
0,0
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
15 553,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
15 553,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
15 553,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
90 034,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
90 034,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
90 034,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
73 762,0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу

105 466,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1 580,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
591 481,1
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
128 699,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
28 770,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
99 879,1
006
Капитальные расходы государственного органа
0,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
50,0
455
Отдел культуры, развития языков района (города областного значения)
462 782,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
26 664,0
010
Капитальные расходы государственного органа
621,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
435 497,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
48 877,0
6
Земельные отношения
33 324,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
33 324,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
33 324,0
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
0,0
007
Капитальные расходы государственного органа
0,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
15 553,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
15 553,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
15 553,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
90 034,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
90 034,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
90 034,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
73 762,0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов

3 556 566,3
01
Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы
3 554 712,3
02
Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы
0,0
05
Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы
1 854,0
03
Әлеуметтiк салық
2 740 668,3
1
Әлеуметтік салық
2 740 668,3
01
Әлеуметтік салық
2 740 668,3
04
Меншiкке салынатын салықтар
1 632 550,0
1
Мүлiкке салынатын салықтар
1 632 550,0
01
Заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық
1 632 550,0
4
Көлiк құралдарына салынатын салық
0,0
01
Заңды тұлғалардан көлiк құралдарына салынатын салық
0,0
05
Тауарларға, жұмыстарға және қызметтерге салынатын iшкi салықтар
25 471,9
2
Акциздер
10 691,4
84
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген бензин (авиациялықты қоспағанда) және дизель отыны
10 691,4
3
Табиғи және басқа ресурстарды пайдаланғаны үшiн түсетiн түсiмдер
0,0
15
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы
0,0
4
Кәсiпкерлiк және кәсiби қызметтi жүргiзгенi үшiн алынатын алымдар
14 780,5
02
Жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн алынатын лицензиялық алым
3 584,4
29
Жергілікті бюджетке төленетін тіркелгені үшін алым
793,1
30
Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер аумақтары арқылы өтетін республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде және аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырғаны үшін төлемақы
0,0
34
Қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы
10 403,0
08
Заңдық маңызы бар әрекеттерді жасағаны және (немесе) оған уәкілеттігі бар мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар бергені үшін алынатын міндетті төлемдер
37 574,4
1
Мемлекеттік баж
37 574,4
26
Жергілікті бюджетке төленетін мемлекеттік баж
37 574,4
2
Салықтық емес түсiмдер
674 192,7
01
Мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер
13 946,2
1
Мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері
0,0
02
Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігінің түсімдері
0,0
5
Мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер
13 905,0
08
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер
0,0
09
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы мемлекеттік мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі тұрғын үй қорынан үйлердi жалға беруден түсетін кірістер
13 905,0
7
Мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар
41,2
13
Жеке тұлғаларға жергілікті бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар
41,2
03
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
515,0
1
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
515,0
02
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақшаның түсімі
515,0
04
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қамтылатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
0,0
1
Мұнай секторы ұйымдарынан және Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қамтылатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
0,0
18
Мамандандырылған ұйымдарға, жеке тұлғаларға бюджеттік кредиттер (қарыздар) бойынша жергілікті бюджеттен берілген айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
0,0
06
Басқа да салықтық емес түсiмдер
659 731,5
1
Басқа да салықтық емес түсiмдер
659 731,5
05
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің дебиторлық, депоненттік берешегінің түсімі
0,0
07
Бұрын жергілікті бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражаттардың қайтарылуы
0,0
09
Жергіліктік бюджетке түсетін салықтық емес басқа да түсімдер
0,0
3
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
5 150,0
01
Мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сату
5 150,0
1
Мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сату
5 150,0
02
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер
5 150,0
03
Жердi және материалдық емес активтердi сату
0,0
1
Жерді сату
0,0
01
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
0,0
2
Материалдық емес активтерді сату
0,0
02
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы
0,0
4
Трансферттер түсімі
0,0
01
Төмен тұрған мемлекеттiк басқару органдарынан трансферттер
0,0
3
Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтардың бюджеттерінен трансферттер
0,0
02
Нысаналы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) трансферттерді қайтару
0,0
08
Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің ысырабын өтеуге арналған трансферттер түсімдері
0,0
02
Мемлекеттiк басқарудың жоғары тұрған органдарынан түсетiн трансферттер
0,0
2
Облыстық бюджеттен түсетiн трансферттер
0,0
01
Ағымдағы нысаналы трансферттер
0,0
02
Нысаналы даму трансферттері
0,0
08
Республикалық бюджеттен білім беру субвенциялары
0,0
Функционалдық топ
Сомасы, мың теңге
Функционалдық кіші топ
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Бағдарлама
Атауы
ІІ. Шығындар

3 556 566,3
01
Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты
3 554 712,3
02
Индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты
0,0
05
Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты
1 854,0
03
Социальный налог
2 740 668,3
1
Социальный налог
2 740 668,3
01
Социальный налог
2 740 668,3
04
Hалоги на собственность
1 632 550,0
1
Hалоги на имущество
1 632 550,0
01
Налог на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей
1 632 550,0
4
Hалог на транспортные средства
0,0
01
Hалог на транспортные средства с юридических лиц
0,0
05
Внутренние налоги на товары, работы и услуги
25 471,9
2
Акцизы
10 691,4
84
Бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо, произведенных на территории Республики Казахстан
10 691,4
3
Поступления за использование природных и других ресурсов
0,0
15
Плата за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка
0,0
4
Сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности
14 780,5
02
Лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности
3 584,4
29
Регистрационный сбор, зачисляемый в местный бюджет
793,1
30
Плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского, областного и районного значения, проходящих через территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселк
0,0
34
Плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности
10 403,0
08
Обязательные платежи, взимаемые за совершение юридически значимых действий и (или) выдачу документов уполномоченными на то государственными органами или должностными лицами
37 574,4
1
Государственная пошлина
37 574,4
26
Государственная пошлина, зачисляемая в местный бюджет
37 574,4
2
Неналоговые поступления
674 192,7
01
Доходы от государственной собственности
13 946,2
1
Поступления части чистого дохода государственных предприятий
0,0
02
Поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий
0,0
5
Доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности
13 905,0
08
Доходы от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
0,0
09
Доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
13 905,0
7
Вознаграждения по кредитам, выданным из государственного бюджета
41,2
13
Вознаграждения по бюджетным кредитам, выданным из местного бюджета физическим лицам
41,2
03
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета
515,0
1
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета
515,0
02
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета
515,0
04
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан
0,0
1
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан
0,0
18
Штрафы, пени, санкции, взыскания по бюджетным кредитам (займам), выданным из местного бюджета специализированным организациям, физическим лицам
0,0
06
Прочие неналоговые поступления
659 731,5
1
Прочие неналоговые поступления
659 731,5
05
Поступления дебиторской, депонентской задолженности государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета
0,0
07
Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета
0,0
09
Другие неналоговые поступления в местный бюджет
0,0
3
Поступления от продажи основного капитала
5 150,0
01
Продажа государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями
5 150,0
1
Продажа государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями
5 150,0
02
Поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета
5 150,0
03
Продажа земли и нематериальных активов
0,0
1
Продажа земли
0,0
01
Поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения или находящихся на территории города районного значения, села, поселка
0,0
2
Продажа нематериальных активов
0,0
02
Плата за продажу права аренды земельных участков, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка
0,0
4
Поступления трансфертов
0,0
01
Трансферты из нижестоящих органов государственного управления
0,0
3
Трансферты из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
0,0
02
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
0,0
08
Поступления трансфертов из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на компенсацию потерь районного (города областного значения) бюджета
0,0
02
Трансферты из вышестоящих органов государственного управления
0,0
2
Трансферты из областного бюджета
0,0
01
Целевые текущие трансферты
0,0
02
Целевые трансферты на развитие
0,0
08
Субвенции из республиканского бюджета на образование
0,0
Функциональная группа
Сумма, тыс.тенге
Функциональная подгруппа
Администратор бюджетных программ
Программа
Наименование
ІІ. Затраты

19 109,6
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
74 137,3
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
74 137,3
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
74 137,3
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
74 137,3
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
0,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0,0
12
Көлiк және коммуникация
136 619,2
1
Автомобиль көлiгi
84 460,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
84 460,0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
84 460,0
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
0,0
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы басқа да қызметтер
52 159,2
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
52 159,2
024
Кентiшiлiк (қалаiшiлiк), қала маңындағы ауданiшiлiк қоғамдық жолаушылар тасымалдарын ұйымдастыру
0,0
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
52 159,2
13
Басқалар
61 800,0
3
Кәсіпкерлік қызметті қолдау және бәсекелестікті қорғау
0,0
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
0,0
006
Кәсіпкерлік қызметті қолдау
0,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
0,0
026
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының атуы шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту
0,0
9
Басқалар
61 800,0
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
61 800,0
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
61 800,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
0,0
052
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
0,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0,0
062
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
0,0

19 109,6
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
74 137,3
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
74 137,3
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
74 137,3
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
74 137,3
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
0,0
015
Капитальные расходы государственного органа
0,0
12
Транспорт и коммуникации
136 619,2
1
Автомобильный транспорт
84 460,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
84 460,0
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
84 460,0
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
0,0
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникации
52 159,2
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
52 159,2
024
Организация внутрипоселковых (внутригородских) пригородных и внутрирайонных общественных пассажирских перевозок
0,0
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским
52 159,2
13
Прочие
61 800,0
3
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
0,0
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
0,0
006
Поддержка предпринимательской деятельности
0,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
0,0
026
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
0,0
9
Прочие
61 800,0
452
Отдел финансов района (города областного значения)
61 800,0
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
61 800,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
0,0
052
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
0,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0,0
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
0,0