"Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесін құру туралы" 2001 жылғы 27 сәуірдегі № 10/100-2с Шымкент қаласы мәслихатының шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2024 жылғы 14 маусымдағы № 17/154-VIII шешiмi. Күші жойылды - Шымкент қаласы мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 31/288-VIII шешiмi
Ескерту. Күші жойылды - Шымкент қаласы мәслихатының 12.12.2025 № 31/288-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесін құру туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2001 жылғы 27 сәуірдегі № 10/100-2с шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 4-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім қабылданған күнінен бастап күшіне енеді.
Шымкент қаласы
мәслихатының төрағасы Б. Нарымбетов
Шымкент қаласы мәслихаттының
2024 жылғы 14 маусымдағы
№ 17/154-VIII шешіміне қосымша
"Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Шымкент қаласы мәслихатының аппараты) Шымкент қаласы мәслихатының, оның органдары мен депутаттарының қызметін қамтамасыз ететін мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шымкент қаласы мәслихаты төрағасының (бұдан әрі – мәслихат төрағасы) өкімдерімен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

О внесении изменения в решение маслихата города Шымкент от 27 апреля 2001 года № 10/100-2с "О создании государственного учреждения "Аппарат маслихата города Шымкент"
Решение маслихата города Шымкент от 14 июня 2024 года № 17/154-VIII. Утратило силу решением маслихата города Шымкент от 12 декабря 2025 года № 31/288-VIII
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Шымкент от 12.12.2025 № 31/288-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Шымкент от 27 апреля 2001 года № 10/100-2с "О создании государственного учреждения "Аппарат маслихата города Шымкент" следующее изменение:
приложение 4 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня принятия.
Председатель маслихата
города Шымкент Б. Нарымбетов
Приложение к решению маслихата
города Шымкент от 14 июня
2024 года № 17/154-VIII
Положение о государственном учреждении "Аппарат маслихата города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат маслихата города Шымкент" (далее – Аппарат маслихата города Шымкент) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность маслихата города Шымкент, его органов и депутатов.
2. Аппарат маслихата города Шымкент не имеет ведомств.
3. Аппарат маслихата города Шымкент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат маслихата города Шымкент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат маслихата города Шымкент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат маслихата города Шымкент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат маслихата города Шымкент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями председателя маслихата города Шымкент (далее – председатель маслихата).

8. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының құрылымы мәслихатпен бекітіледі. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының мемлекеттік қызметшілерінің штат саны лимиті мәслихат депутаттарының саны негізге алынып, бес депутатқа бір қызметкер қатынасында, бірақ бес адамнан кем емес болып белгіленеді.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Nursultan Nazarbaev даңғылы, 10, индекс 160023.
10. Осы ереже Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының қызметін қаржыландыру қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Шымкент қаласы мәслихатының аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
2-тарау. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары: мәслихат пен оның органдарының қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету, депутаттарға өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсету.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдар мен лауазымды тұлғалардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
мәслихат депутаттарынан олардың қызметіне қатысты мәселелер бойынша мәліметтер, ақпарат сұрату;
өз қызметі барысында туындайтын ұсыныстарды мәслихаттың қарауына енгізу;
мәслихат пен оның тұрақты және өзге де комиссияларының қарауына енгізілетін мәселелерді дайындауға қатысу үшін мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың қызметкерлерін тарту;
депутаттардың әкімге, тиісті аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына және мүшесіне, прокурорға және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың лауазымды адамдарына мәслихат құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ресми жазбаша сауалдарын қарау үшін жолдау;
заңнама талаптарын бұза отырып дайындалған құжаттарды пысықтауға қайтару;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды іске асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау, олар бойынша қажетті шаралар қабылдау;
мемлекеттік меншіктің сақталуын, сеніп тапсырылған мемлекеттік меншікті тек қызметтік мақсатта пайдалануды қамтамасыз ету;
Шымкент қаласы мәслихатының аппаратына түскен петицияларды қолданыстағы заңнамаға сәйкес қарау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.

8. Структура аппарата маслихата города Шымкент утверждается маслихатом. Лимит штатной численности государственных служащих аппарата маслихата города Шымкент устанавливается, исходя из численности депутатов маслихата, в соотношении один работник к пяти депутатам, но не менее пяти.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, проспект Nursultan Nazarbaev, 10, индекс 160023.
10. Настоящее положение является учредительным документом аппарата маслихата города Шымкент.
11. Финансирование деятельности аппарата маслихата города Шымкент осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату маслихата города Шымкент запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата маслихата города Шымкент.
Глава 2. Задачи и полномочия аппарата маслихата города Шымкент
13. Задачи: осуществление информационно-аналитического, организационно-правового и материально-технического обеспечения деятельности маслихата и его органов, оказание помощи депутатам в осуществлении их полномочий.
14. Полномочия:
1) права:
в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов, иных организаций и должностных лиц;
запрашивать у депутатов маслихата сведения, информацию по вопросам их деятельности;
вносить на рассмотрение маслихата предложения, возникающие в процессе своей деятельности;
привлекать работников государственных органов и других организаций для участия в подготовке вопросов, вносимых на рассмотрение маслихата и его постоянных и иных комиссий;
направлять для рассмотрения официальные письменные запросы депутатов к акиму, председателю и члену соответствующей территориальной избирательной комиссии, прокурору и должностным лицам территориальных подразделений центральных государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов по вопросам, отнесенным к компетенции маслихата;
возвращать на доработку документы, подготовленные с нарушениями требований законодательства;
реализация иных прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
рассмотрение в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, обращений физических и юридических лиц, принятие по ним необходимых мер;
обеспечение сохранности государственной собственности, использования вверенной государственной собственности только в служебных целях;
в соответствии с действующим законодательством рассмотрение петиций, поступивших в аппарат маслихата города Шымкент;
осуществление иных обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

15. Функциялары:
мәслихаттың, оның тұрақты және өзге де комиссияларының жұмыс жоспарлары негізінде жұмыс жүргізу;
өз құзыреті шегінде Шымкент қаласы мәслихаты регламентінің сақталуын қамтамасыз ету;
депутаттарға өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсету;
мәслихат қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
мәслихаттың тұрақты және өзге де комиссияларының қызметін қамтамасыз ету;
мәслихат төрағасының азаматтарды жеке қабылдауын өткізуді ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес мәслихат төрағасының, Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының қызметін құжаттамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
мәслихат сессияларын өткізуді ұйымдастыру, мәслихат сессияларының хаттамаларын жүргізу, ресімдеу;
мәслихат қызметінің мәселелері бойынша баяндамалардың, шешімдердің, анықтамалардың және басқа да құжаттардың жобаларын дайындау;
мәслихат актілерін әзірлеуге қатысу, мәслихаттың нормативтік құқықтық актілерін қабылдауды, әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, сондай-ақ жинақтауды, сақтауды және есепке алуды қамтамасыз ету;
ресми жарияланғаннан кейін Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсында мәслихаттың нормативтік құқықтық шешімдерін орналастыруды қамтамасыз ету;
мәслихат пен оның тұрақты комиссияларының шешімдерін белгіленген тәртіппен кәсіпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға, лауазымды адамдар мен азаматтарға жеткізу;
азаматтардың (сайлаушылардың) Шымкент қаласының мәслихатына жолдаған хаттарын, өтініштерін қабылдау, тіркеу және қарау, оларды депутаттардың назарына жеткізу, олардың орындалуын бақылау, қажет болған жағдайда оларға жауаптар дайындау;
депутаттық сауалдарды есепке алуды және олардың уақтылы қаралуына бақылауды жүзеге асыру;
мәслихат депутаттарының біліктілігін арттырудан өтуін ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Шымкент қаласы мәслихаты аппараты бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратын басқаруды мәслихат төрағасы жүзеге асырады, ол жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Мәслихат төрағасы мәслихат сессиясында депутаттардың арасынан ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы депутаттар жалпы санының көпшілік даусымен мәслихат сайлайды және қызметтен босатады.
18. Мәслихат төрағасының орынбасарлары жоқ.
19. Мәслихат төрағасының өкілеттіктері:
1) мәслихат сессиясын және оның қарауына енгiзiлетiн мәселелердi дайындауды ұйымдастырады, сессияның күн тәртiбiн қалыптастырады, хаттаманың жасалуын қамтамасыз етедi, мәслихат сессиясында қабылданған немесе бекiтiлген шешiмдерге, өзге де құжаттарға қол қояды;

15. Функции:
ведение работы на основе планов работы маслихата, его постоянных и иных комиссий;
обеспечение соблюдения Регламента маслихата города Шымкент в пределах своей компетенции;
оказание помощи депутатам в осуществлении их полномочий;
осуществление информационно-аналитического, организационно-правового и материально-технического обеспечения деятельности маслихата;
обеспечение деятельности постоянных и иных комиссий маслихата;
организация проведения личных приемов граждан председателем маслихата;
осуществление документационного обеспечения деятельности председателя маслихата, аппарата маслихата города Шымкент в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
организация проведения сессий маслихата, ведение, оформление протоколов сессий маслихата;
подготовка проектов докладов, решений, справок и других документов по вопросам деятельности маслихата;
участие в разработке актов маслихата, обеспечение принятия, государственной регистрации в органах юстиции, а также сбора, хранения и учета нормативных правовых актов маслихата;
обеспечение размещения нормативных правовых решений маслихата на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после их официального опубликования;
доведение в установленном порядке до предприятий, учреждений и организаций, должностных лиц и граждан решений маслихата и его постоянных комиссий;
прием, регистрация и рассмотрение писем, обращений, направленных в маслихат города Шымкент гражданами (избирателями), доведение их до сведения депутатов, контролирование их исполнения, при необходимости, подготовка ответов на них;
осуществление учета и контроля за своевременным рассмотрением депутатских запросов;
организация прохождения депутатами маслихата повышения квалификации;
осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя аппарата маслихата города Шымкент
16. Руководство деятельностью аппарата маслихата города Шымкент осуществляется председателем маслихата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат маслихата города Шымкент задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель маслихата избирается из числа депутатов открытым или тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов и освобождается от должности маслихатом на сессии.
18. Председатель маслихата не имеет заместителей.
19. Полномочия председателя маслихата:
1) организует подготовку сессии маслихата и вопросов, вносимых на ее рассмотрение, формирует повестку дня сессии, обеспечивает составление протокола, подписывает решения, иные документы, принятые или утвержденные на сессии маслихата;

2) мәслихат сессиясын шақыру туралы шешiм қабылдайды;
3) мәслихат сессиясының отырысын жүргiзедi, мәслихат регламентiнiң сақталуын қамтамасыз етедi;
4) мәслихат депутаттарының өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыруына жәрдемдеседi, оларды қажеттi ақпаратпен қамтамасыз етедi, депутаттарды мәслихат сессияларына, оның тұрақты комиссияларының және өзге де органдарының жұмысына және сайлау округтерiндегі жұмысқа қатысуы үшiн қызметтiк мiндеттерiн орындаудан босатуға байланысты мәселелердi қарайды;
5) депутаттар сауалдарының және депутаттық өтiнiштердiң қаралуын бақылайды;
6) мәслихат аппаратының қызметiне басшылық жасайды, оның қызметшiлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
7) сайлаушылар өтiнiштерi туралы және олар бойынша қабылданған шаралар туралы мәслихатқа ұдайы ақпарат берiп отырады;
8) мәслихаттың өзге де жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарымен өзара iс-қимылын ұйымдастырады;
9) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (әрі қарай - Заң) 24-бабының 1-тармағына сәйкес әкiмге сенiмсiздiк бiлдiру туралы мәселеге бастамашылық еткен мәслихат депутаттарының жиналған қолдарының төлнұсқалығын тексеруді ұйымдастырады;
10) өз құзыретiндегi мәселелер бойынша өкiмдер шығарады;
11) мәслихаттың тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының және депутаттық топтардың қызметін үйлестiреді;
12) мемлекеттiк органдармен, ұйымдармен, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарымен және қоғамдық бiрлестiктермен қарым-қатынастарда мәслихат атынан өкiл болады;
13) мәслихат шешiмдерiнiң жариялануын қамтамасыз етедi, олардың орындалуына бақылау жасау жөнiндегi iс-шараларды белгiлейдi;
14) Заңда, Қазақстан Республикасының заңнамасында, мәслихат регламенті мен шешімінде көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайды.
20. Мәслихатының төрағасы болмаған кезде оның өкілеттігін мәслихаттың тұрақты комиссияларының бірінің тұрақты негізде жұмыс істейтін төрағасы уақытша жүзеге асырады.
4. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының мүлкі
21. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Шымкент қаласы мәслихатының аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Шымкент қаласы мәслихатының аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Шымкент қаласы мәслихатының аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату

2) принимает решение о созыве сессии маслихата;
3) ведет заседания сессии маслихата, обеспечивает соблюдение регламента маслихата;
4) содействует депутатам маслихата в осуществлении ими своих полномочий, обеспечивает их необходимой информацией, рассматривает вопросы, связанные с освобождением депутатов от выполнения служебных обязанностей для участия в сессиях маслихата, в работе его постоянных комиссий и иных органов, и в избирательных округах;
5) контролирует рассмотрение запросов депутатов и депутатских обращений;
6) руководит деятельностью аппарата маслихата, назначает на должность и освобождает от должности его служащих;
7) регулярно представляет в маслихат информацию об обращениях избирателей и о принятых по ним мерах;
8) организует взаимодействие маслихата с иными органами местного самоуправления;
9) организует проверку подлинности собранных подписей депутатов маслихата, инициирующих вопрос о выражении недоверия акиму в соответствии с пунктом 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее - Закон);
10) по вопросам своей компетенции издает распоряжения;
11) координирует деятельность постоянных комиссий и иных органов маслихата, и депутатских групп;
12) представляет маслихат в отношениях с государственными органами, организациями, органами местного самоуправления и общественными объединениями;
13) обеспечивает опубликование решений маслихата, определяет меры по контролю за их исполнением;
14) выполняет иные полномочия, предусмотренные Законом, законодательством Республики Казахстан, регламентом и решением маслихата.
20. Исполнение полномочий председателя маслихата в период его отсутствия осуществляется председателем одной из постоянных комиссий маслихата города Шымкент, работающим на постоянной основе.
Глава 4. Имущество аппарата маслихата города Шымкент
21. Аппарат маслихата города Шымкент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата маслихата города Шымкент формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за аппаратом маслихата города Шымкент, относится к коммунальной собственности.
23. Аппарат маслихата города Шымкент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата города Шымкент

24. Шымкент қаласы мәслихатының аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

24. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата города Шымкент осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.