Райымбек ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Алматы облысы Райымбек аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 36-194 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 6-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Райымбек аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
кірістер 5 675 392 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 1 761 156 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 24 778 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер 2 680 мың теңге;
трансферттер түсімдері 3 886 778 мың теңге;
2) шығындар 6 473 492 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 106 294 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 228 056 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 121 762 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 936 176 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 936 176 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері 975 326 мың теңге;
қарыздарды өтеу 128 089 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 88 939 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Райымбек аудандық мәслихатының 08.08.2025 № 46-244 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 256 623 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Жамбыл ауылдық округіне 23 143 мың теңге;
Қайнар ауылдық округіне 29 857 мың теңге;
Қақпақ ауылдық округіне 21 913 мың теңге;
Қарасаз ауылдық округіне 25 779 мың теңге;
Нарынқол ауылдық округіне 28 835 мың теңге;
Сарыжаз ауылдық округіне 23 771 мың теңге;
Сүмбе ауылдық округіне 16 149 мың теңге;
Текес ауылдық округіне 15 075 мың теңге;
Ұзақ батыр ауылдық округіне 21 637 мың теңге;
Шәлкөде ауылдық округіне 15 674 мың теңге;
Тегістік ауылдық округіне 34 790 мың теңге.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға;
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға;
елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға;
аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Райымбек ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

О районном бюджете Райымбекского района на 2025-2027 годы
Решение Райымбекского районного маслихата Алматинской области от 30 декабря 2024 года № 36-194.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Райымбекский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 5 675 392 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 1 761 156 тысяч тенге;
неналоговые поступления 24 778 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 2 680 тысяч тенге;
поступления трансфертов 3 886 778 тысяч тенге;
2) затраты 6 473 492 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 106 294 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 228 056 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 121 762 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-)936 176 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 936 176 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 975 326 тысяч тенге;
погашение займов 128 089 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 88 939 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Райымбекского районного маслихата Алматинской области от 08.08.2025 № 46-244 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 256 623 тысячи тенге, в том числе:
Жамбылскому сельскому округу 23 143 тысячи тенге;
Кайнарскому сельскому округу 29 857 тысяч тенге;
Какпакскому сельскому округу 21 913 тысячи тенге;
Карасазскому сельскому округу 25 779 тысяч тенге;
Нарынкольскому сельскому округу 28 835 тысяч тенге;
Сарыжазскому сельскому округу 23 771 тысяча тенге;
Сумбинскому сельскому округу 16 149 тысяч тенге;
Текесскому сельскому округу 15 075 тысяч тенге;
Узак батырскому сельскому округу 21 637 тысяч тенге;
Шалкодинскому сельскому округу 15 674 тысячи тенге;
Тегистикскому сельскому округу 34 790 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года;
освещение улиц в населенных пунктах;
обеспечение санитарии населенных пунктов;
благоустройство и озеленение населенных пунктов;
обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяются на основании постановления акимата Райымбекского района.

4. Райымбек ауданы әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 36 599 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. Осы шешімнің орындалуын бақылау Райымбек аудандық мәслихаттың "Жергілікті өзін-өзі басқару, бюджет, шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту, туризм, инновациялық даму, өнеркәсіп, құрылыс, көлік, коммуникация, энергетика, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, ауылшаруашылығы және жер қатынастарын реттеу, қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды тиімді пайдалану жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.

4. Утвердить резерв акимата Райымбекского района на 2025 год в сумме 36 599 тысяч тенге.
5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Райымбекского районного маслихата "По местному самоуправлению, бюджету, развитию малого и среднего предпринимательства, туризму, инновационному развитию, промышленности, строительству, транспорту, связи, энергетике, жилищно-коммунальному хозяйству, сельскому хозяйству и регулированию земельных отношений, охране окружающей среды, эффективному использованию природных ресурсов".

6. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Мусирбаев С.
Райымбек аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 36-194 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы Райымбек аудандық мәслихатының 08.08.2025 № 46-244 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы
(мың теңге)
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата С. Мусирбаев
Приложение 1 к решению Райымбекского районного маслихата от 30 декабря 2024 года № 36-194
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Райымбекского районного маслихата Алматинской области от 08.08.2025 № 46-244 (вводится в действие с 01.01.2025).
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

57 437
02
Қорғаныс
75 278
1
Әскери мұқтаждар
29 755
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмінің аппараты
29 755
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
29 755
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
45 523
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмінің аппараты
45 523
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
1
007
Аудандық ( қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
45 522
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
28 834
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
28 834
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
28 834
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
28 834
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
513 115
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
115 859
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
115 859
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
115 859
2
Әлеуметтік көмек
245 461
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
245 461
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
35 388
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 798
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
21 960
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 831
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
92 292
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
91 192
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
151 795
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
146 795
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

57 437
02
Оборона
75 278
1
Военные нужды
29 755
122
Аппарат акима района (города областного значения)
29 755
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
29 755
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
45 523
122
Аппарат акима района (города областного значения)
45 523
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций районного (города областного значения) масштаба
1
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
45 522
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
28 834
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
28 834
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
28 834
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
28 834
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
513 115
1
Социальное обеспечение
115 859
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
115 859
005
Государственная адресная социальная помощь
115 859
2
Социальная помощь
245 461
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
245 461
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
35 388
006
Оказание жилищной помощи
1 798
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
21 960
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся
2 831
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
92 292
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
91 192
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
151 795
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
146 795
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

40 509
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 798
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
30 960
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 831
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
90 918
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
92 172
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
142 458
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
137 458
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60 470
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 589
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
64 590
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
10 809
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
5 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 170 600
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2 170 600
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1 955 784
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
1 955 784
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
214 816
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша
28 921
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
185 895
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
607 731
1
Мәдениет саласындағы қызмет
302 002
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
302 002
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
302 002
2
Спорт
69 985
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
69 985
008
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту

40 509
006
Оказание жилищной помощи
1 798
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
30 960
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся
2 831
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
90 918
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
92 172
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
142 458
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
137 458
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
60 470
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 589
028
Услуги лицам из группы риска, столкнувшимся с трудными ситуациями из-за угрозы силы или проявления сил
64 590
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике
10 809
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
5 000
094
Выдача жилищных сертификатов в качестве социальной помощи
5 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 170 600
1
Жилищное хозяйство
2 170 600
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1 955 784
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
1 955 784
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
214 816
001
По реализации государственной политики на местном уровне в сфере жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
28 921
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
185 895
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
607 731
1
Деятельность в области культуры
302 002
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
302 002
003
Поддержка культурно-досуговой работы
302 002
2
Спорт
69 985
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
69 985
008
Развитие национальных и массовых видов спорта