Райымбек ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Алматы облысы Райымбек аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 36-194 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 6-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Райымбек аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. кірістер 5 630 570 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 1 687 442 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 40 228 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер 3 022 мың теңге;
трансферттер түсімдері 3 899 878 мың теңге;
2) шығындар 6 097 439 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 106 294 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 228 056 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 121 762 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 571 945 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 571 945 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері 643 206 мың теңге;
қарыздарды өтеу 128 089 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 56 828 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Райымбек аудандық мәслихатының 17.12.2025 № 49-262 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 256 623 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Жамбыл ауылдық округіне 23 143 мың теңге;
Қайнар ауылдық округіне 29 857 мың теңге;
Қақпақ ауылдық округіне 21 913 мың теңге;
Қарасаз ауылдық округіне 25 779 мың теңге;
Нарынқол ауылдық округіне 28 835 мың теңге;
Сарыжаз ауылдық округіне 23 771 мың теңге;
Сүмбе ауылдық округіне 16 149 мың теңге;
Текес ауылдық округіне 15 075 мың теңге;
Ұзақ батыр ауылдық округіне 21 637 мың теңге;
Шәлкөде ауылдық округіне 15 674 мың теңге;
Тегістік ауылдық округіне 34 790 мың теңге.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға;
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға;
елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға;
аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Райымбек ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

О районном бюджете Райымбекского района на 2025-2027 годы
Решение Райымбекского районного маслихата Алматинской области от 30 декабря 2024 года № 36-194.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Райымбекский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1. доходы 5 630 570 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 1 687 442 тысячи тенге;
неналоговые поступления 40 228 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 3 022 тысячи тенге;
поступления трансфертов 3 899 878 тысяч тенге;
2) затраты 6 097 439 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 106 294 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 228 056 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 121 762 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-)571 945 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 571 945 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 643 206 тысяч тенге;
погашение займов 128 089 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 56 828 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Райымбекского районного маслихата Алматинской области от 17.12.2025 № 49-262 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 256 623 тысячи тенге, в том числе:
Жамбылскому сельскому округу 23 143 тысячи тенге;
Кайнарскому сельскому округу 29 857 тысяч тенге;
Какпакскому сельскому округу 21 913 тысячи тенге;
Карасазскому сельскому округу 25 779 тысяч тенге;
Нарынкольскому сельскому округу 28 835 тысяч тенге;
Сарыжазскому сельскому округу 23 771 тысяча тенге;
Сумбинскому сельскому округу 16 149 тысяч тенге;
Текесскому сельскому округу 15 075 тысяч тенге;
Узак батырскому сельскому округу 21 637 тысяч тенге;
Шалкодинскому сельскому округу 15 674 тысячи тенге;
Тегистикскому сельскому округу 34 790 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года;
освещение улиц в населенных пунктах;
обеспечение санитарии населенных пунктов;
благоустройство и озеленение населенных пунктов;
обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяются на основании постановления акимата Райымбекского района.

4. Райымбек ауданы әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 36 599 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. Осы шешімнің орындалуын бақылау Райымбек аудандық мәслихаттың "Жергілікті өзін-өзі басқару, бюджет, шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту, туризм, инновациялық даму, өнеркәсіп, құрылыс, көлік, коммуникация, энергетика, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, ауылшаруашылығы және жер қатынастарын реттеу, қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды тиімді пайдалану жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.

4. Утвердить резерв акимата Райымбекского района на 2025 год в сумме 36 599 тысяч тенге.
5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Райымбекского районного маслихата "По местному самоуправлению, бюджету, развитию малого и среднего предпринимательства, туризму, инновационному развитию, промышленности, строительству, транспорту, связи, энергетике, жилищно-коммунальному хозяйству, сельскому хозяйству и регулированию земельных отношений, охране окружающей среды, эффективному использованию природных ресурсов".

6. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Мусирбаев С.
Райымбек аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 36-194 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы Райымбек аудандық мәслихатының 17.12.2025 № 49-262 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы
(мың теңге)
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата С. Мусирбаев
Приложение 1 к решению Райымбекского районного маслихата от 30 декабря 2024 года № 36-194
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Райымбекского районного маслихата Алматинской области от 17.12.2025 № 49-262 (вводится в действие с 01.01.2025).
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

35 310
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 188
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
17 490
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 482
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
96 292
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
91 192
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
155 748
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
154 748
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 464
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 589
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
69 795
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
8 900
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
1 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 740 847
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 141 286
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
842 601
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
608
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
30 382
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
811 611
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
298 685
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша
33 621
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
77 511
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
187 553
2
Коммуналдық шаруашылық
86 421
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
86 421
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту

35 310
006
Оказание жилищной помощи
1 188
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
17 490
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся
1 482
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
96 292
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
91 192
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
155 748
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
154 748
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
74 464
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 589
028
Услуги лицам из группы риска, столкнувшимся с трудными ситуациями из-за угрозы силы или проявления силы
69 795
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике
8 900
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 000
094
Выдача жилищных сертификатов в качестве социальной помощи
1 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 740 847
1
Жилищное хозяйство
1 141 286
467
Отдел строительства района (города областного значения)
842 601
003
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
608
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
30 382
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
811 611
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
298 685
001
По реализации государственной политики на местном уровне в сфере жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
33 621
003
Капитальные расходы государственного органа
77 511
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
187 553
2
Коммунальное хозяйство
86 421
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
86 421
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах

45 587
006
Аудандық ( қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
45 587
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
1 327
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
1 327
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 327
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
1 327
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
571 731
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
177 672
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
177 672
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
177 672
2
Әлеуметтік көмек
255 244
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
255 244
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
37 863
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 798
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
30 960
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 831
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
90 600
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
91 192
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
138 815
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
133 815
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59 378
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 589
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
62 405
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
10 443
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

45 587
006
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
45 587
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
1 327
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
1 327
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 327
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
1 327
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
571 731
1
Социальное обеспечение
177 672
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
177 672
005
Государственная адресная социальная помощь
177 672
2
Социальная помощь
255 244
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
255 244
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
37 863
006
Оказание жилищной помощи
1 798
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
30 960
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся
2 831
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
90 600
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
91 192
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
138 815
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
133 815
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
59 378
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 589
028
Услуги лицам из группы риска, столкнувшимся с трудными ситуациями из-за угрозы силы или проявления сил
62 405
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике
10 443
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)