Еңбекшіқазақ ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 35-161 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Еңбекшіқазақ аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімінің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 44 837 272 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 20 860 650 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 559 732 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 1 472 489 мың теңге;
трансферттер түсімі 21 944 401 мың теңге;
2) шығындар 50 007 033 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 60 963 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 228 056 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 167 093 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 тенге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 5 230 724 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 5 230 724 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 8 284 748 мың теңге;
қарыздарды өтеу 3 119 083 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 65 059 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда –Алматы облысы Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 17.12.2025 № 51-233 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтардың бюджеттерінен заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер көлемдері
2 223 535 мың теңге сомасында көзделген, оның ішінде:
Ават ауылдық округінен
Бәйдібек би ауылдық округінен
Балтабай ауылдық округінен
Бәйтерек ауылдық округінен
Бөлек ауылдық округінен
Бартоғай ауылдық округінен
Есік қаласынан
Жаңашар ауылдық округінен
Қаратұрық ауылдық округінен
Қаракемер ауылдық округінен
Көктөбе ауылдық округінен
Масақ ауылдық округінен
Рахат ауылдық округінен
Саймасай ауылдық округінен
Түрген ауылдық округінен
Шелек ауылдық округінен
91 826 мың теңге;
47 929 мың теңге;
61 354 мың теңге;

О бюджете Енбекшиказахского района на 2025-2027 годы
Решение Енбекшиказахского районного маслихата Алматинской области от 26 декабря 2024 года № 35-161.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Енбекшиказахский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 44 837 772 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 20 860 650 тысяч тенге;
неналоговые поступления 559 732 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 1 472 489 тысяч тенге;
поступление трансфертов 21 944 401 тысяча тенге;
2) затраты 50 007 033 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 60 963 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 228 056 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 167 093 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 5 230 724 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 5 230 724 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 8 284 748 тысяч тенге;
погашение займов 3 119 083 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств 65 059 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Енбекшиказахского районного маслихата Алматинской области от 17.12.2025 № 51-233 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства из бюджетов города районного значения, сельских округов в районный бюджет в сумме 2 223 535 тысяч тенге, в том числе:
Аватского сельского округа
Сельского округа Байдибек бия
Балтабайского сельского округа
Байтерекского сельского округа
Болекского сельского округа
Бартогайского сельского округа
Города Есик
Жанашарского сельского округа
Каратурукского сельского округа
Каракемерского сельского округа
Коктобинского сельского округа
Масакского сельского округа
Рахатского сельского округа
Саймасайского сельского округа
Тургенского сельского округа
Шелекского сельского округа
91 826 тысяч тенге;
47 929 тысяч тенге;
61 354 тысячи тенге;

439 894 мың теңге;
36 589 мың теңге;
46 591 мың теңге;
401 405 мың теңге;
130 004 мың теңге;
4 397 мың теңге;
58 103 мың теңге;
136 513 мың теңге;
105 544 мың теңге;
278 635 мың теңге;
102 747 мың теңге;
196 337 мың теңге;
85 667 мың теңге.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтардың бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 285 235 мың теңге сомасында көзделген, оның ішінде:
Асы ауылдық округіне
Ақши ауылдық округіне
Қаражота ауылдық округіне
Қырбалтабай ауылдық округіне
Қорам ауылдық округіне
Қазақстан ауылдық округіне
Малыбай ауылдық округіне
Сөгеті ауылдық округіне
Ташкенсаз ауылдық округіне
Тескенсу ауылдық округіне
5 544 мың теңге;
6 000 мың теңге;
25 418 мың теңге;
38 463 мың теңге;
34 254 мың теңге;
9 466 мың теңге;
38 442 мың теңге;
50 385 мың теңге;
35 943 мың теңге;
41 320 мың теңге;

439 894 тысячи тенге;
36 589 тысяч тенге;
46 591 тысяча тенге;
401 405 тысяч тенге;
130 004 тысячи тенге;
4 397 тысяч тенге;
58 103 тысячи тенге;
136 513 тысяч тенге;
105 544 тысячи тенге;
278 635 тысяч тенге;
102 747 тысяч тенге;
196 337 тысяч тенге;
85 667 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сельских округов в сумме 285 235 тысяч тенге, в том числе:
Ассинскому сельскому округу
Акшийскому сельскому округу
Каражотинскому сельскому округу
Кырбалтабайскому сельскому округу
Корамскому сельскому округу
Казахстанскому сельскому округу
Малыбайскому сельскому округу
Согетинскому сельскому округу
Ташкенсазскому сельскому округу
Тескенсуйскому сельскому округу
5 544 тысячи тенге;
6 000 тысяч тенге;
25 418 тысяч тенге;
38 463 тысячи тенге;
34 254 тысячи тенге;
9 466 тысяч тенге;
38 442 тысячи тенге;
50 385 тысяч тенге;
35 943 тысячи тенге;
41 320 тысяч тенге.

4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілісін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейін бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға;
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Еңбекшіқазақ ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Программы развития регионов до 2025 года;
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяется на основании постановления акимата Енбекшиказахского района.

5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 263 811 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Осы шешімнің орындалуын бақылау Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының экономика, бюджет және қаржы мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының төрағасы Б. Ахметов
Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 2024 жылғы "26" желтоқсандағы № VIII-35-161 шешіміне 1-қосымша

5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 263 811 тысяч тенге.
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Енбекшиказахского районного маслихата по вопросам экономики, бюджета и финансов.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Енбекшиказахского районного маслихата Б. Ахметов
Приложение 1 к решению Енбекшиказахского районного маслихата от "26" декабря 2024 года № VIII-35-161

004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
143 538
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
5 847
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
220 101
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
23 729
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
179 990
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 699 420
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
177 979
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
165 085
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
84 764
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 104
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 500
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
61 727
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
14 990
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
12 894
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
12 894
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
24 893 560
1
Тұрғын үй шаруашылығы
12 863 779
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
735 521
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
219 435
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
297 722
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
218 364
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
12 128 258
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау

004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
143 538
006
Оказание жилищной помощи
5 847
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
220 101
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
23 729
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
179 990
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 699 420
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
177 979
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
165 085
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
84 764
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 104
021
Капитальные расходы государственного органа
1 500
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
61 727
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
14 990
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
12 894
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
12 894
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
24 893 560
1
Жилищное хозяйство
12 863 779
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
735 521
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
219 435
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
297 722
113
Целевые текущие трасферты нижестоящим бюджетам
218 364
467
Отдел строительства района (города областного значения)
12 128 258
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда