Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 23 қаңтардағы № 60 бұйрығы.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Құжаттардың cот сараптамасы" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Сот экологиялық сараптамасы" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Есірткі құралдары, психотроптық заттар, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасы" кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Сот-медициналық химия-токсикологиялық сараптама" кәсіптік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуі" кәсіптік стандарты бекітілсін;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Сот портреттік сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Сот бейнефонографиялық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Сот трасологиялық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Сот баллистикалық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Лакты бояу материалдарын, жабындар мен полимер материалдарын сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Металдар мен қорытпаларды сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес "Топырақты сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес "Талшықтық материалдар мен олардан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Спирт құрамды сұйықтықтарды сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес "Арнайы химиялық заттарды сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес "Әйнектен, керамикадан және силикат құрылыс материалдарынан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;

Об утверждении профессиональных стандартов в сфере судебно-экспертной деятельности
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 23 января 2024 года № 60.
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Профессиональный стандарт "Судебная экспертиза документов", согласно приложением 1 к настоящему приказу;
2) Профессиональный стандарт "Судебная экологическая экспертиза", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование средств компьютерной технологии", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Профессиональный стандарт "Судебная экспертиза наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Профессиональный стандарт "Судебно-медицинская химико-токсикологическая экспертиза", согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Профессиональный стандарт "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза/исследование", согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Профессиональный стандарт "Судебная портретная экспертиза", согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Профессиональный стандарт "Судебная видеофонографическая экспертиза", согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Профессиональный стандарт "Судебная трасологическая экспертиза", согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Профессиональный стандарт "Судебная баллистическая экспертиза", согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование лакокрасочных материалов, покрытий и полимерных материалов", согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов", согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование металлов и сплавов", согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование почв", согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование волокнистых материалов и изделий из них", согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование спиртосодержащих жидкостей", согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование специальных химических веществ", согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование изделий из стекла, керамики и силикатных строительных материалов", согласно приложению 18 к настоящему приказу;

19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес "Сот экономикалық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес "Азық-түлік емес тауарларды сот-сараптамалық тауартану зерттеуі" кәсіби стандарты бекітілсін;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес "Азық-түлік тауарларын сот-сараптамалық тауартану зерттеуі" кәсіби стандарты бекітілсін;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес "Сот-сараптамалық автотауартану зерттеуі" кәсіби стандарты бекітілсін;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес "Сот-сараптамалық құрылыс-тауартану зерттеуі" кәсіби стандарты бекітілсін;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес "Сот құрылыс сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес "Сот өрт-техникалық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес "Сот жарылыс-техникалық сараптамасы" кәсіби стандарты бекітілсін;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес "Сот-сараптамалық психологиялық-филологиялық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес "Сот-сараптамалық дінтанушылық зерттеу" кәсіби стандарты бекітілсін;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес "Сот-гистологиялық зерттеу" кәсіптік стандарты;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес, "Сот-биологиялық (медициналық)", медициналық-криминалистикалық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық, сот-жалпысараптамалық зерттеулер бойынша кәсіптік стандарты;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес жануар тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық, ЖКО орнындағы жолдың техникалық күйін, жол жағдайларын сот-сараптамалық, сот-сараптамалық көлік-трасологиялық, жол-көлік оқиғасы жағдайларын сот-сараптамалық, теміржол көлігін сот-сараптамалық, көлік құралдарын сот-сараптамалық, дараландыру құралдарының белгіленуін сот-сараптамалық, өсімдік тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық, сот-сараптамалық электротехникалық, сот-сараптамалық фототехникалық, сот-сараптамалық психологиялық, сот-сараптамалық дінтанушылық, сот-сараптамалық психологиялық-криминалистикалық зерттеулер бойынша кәсіптік стандарты бекітілсін.

19) Профессиональный стандарт "Судебная экономическая экспертиза", согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное товароведческое исследование непродовольственных товаров", согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное товароведческое исследование продовольственных товаров", согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное автотовароведческое исследование", согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное строительно-товароведческое исследование", согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) Профессиональный стандарт "Судебная строительная экспертиза", согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное исследование обстоятельств пожаров", согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) Профессиональный стандарт "Судебная взрыво-техническая экспертиза", согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное психолого-филологическое исследование", согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) Профессиональный стандарт "Судебно-экспертное религиоведческое исследование", согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) Профессиональный стандарт "Судебно-гистологическое исследование", согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) Профессиональный стандарт по судебно-биологической (медицинской), медико-криминалистической, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизам, судебно-общеэкспертному исследованию, согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) Профессиональный стандарт по судебно-экспертному биологическому исследованию объектов животного происхождения, судебно-экспертному исследованию технического состояния дороги, дорожных условий на месте ДТП, судебно-экспертному транспортно-трасологическому исследованию, судебно-экспертному исследованию обстоятельств дорожно-транспортных происшествий, судебно-экспертному исследованию железнодорожного транспорта, судебно-экспертному исследованию транспортных средств, судебно-экспертному исследованию обозначений средств индивидуализации, судебно-экспертному биологическому исследованию объектов растительного происхождения, судебно-экспертному электротехническому исследованию, судебно-экспертному фототехническому исследованию, судебно-экспертному психологическому исследованию, судебно-экспертному религиоведческому исследованию, судебно-экспертному психолого-криминалистическому исследованию, согласно приложению 31 к настоящему приказу.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 27.12.2024 № 1062 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2025 № 817 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
А.Н. Есқараев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2024 жылғы 23 қаңтардағы
№ 60 бұйрығына
1-қосымша
"Құжаттардың сот сараптамасы" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес "Құжаттардың сот сараптамасы" кәсіптік стандарты әзірленді, ол әзірленді, ол құжаттардың сот сараптамасын жүргізу жөніндегі сот сарапшысының біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындауға арналған және сот-сараптама қызметі саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін;
4) жазу мен қолтаңба сот-сараптамасының мәні – қолжазбалық құжаттарды, жазбалар мен қолтаңбаларды зерттеу кезінде арнайы ғылыми білімдердің көмегімен белгілі бір фактілерді, жағдайларды анықтау;

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 27.12.2024 № 1062 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2025 № 817 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан в порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
А.Н. Ескараев
Приложение 1 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 января 2024 года № 60
Профессиональный стандарт "Судебная экспертиза документов"
Глава 1. Общие положения
1. В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" разработан профессиональный стандарт "Судебная экспертиза документов", который предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебного эксперта по производству судебной экспертизы документов и применяется в области судебно-экспертной деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий);
4) предмет судебной почерковедческой экспертизы – установление с помощью специальных научных знаний в области судебного почерковедения определенных фактов, обстоятельств при исследовании рукописных документов, записей или подписей;

5) жазу мен қолтаңба сот-сараптамасының объектілері – қолжазба мәтіндері немесе олардың бөліктері, жазбалар (әріптік немесе сандық) және құжаттардың түпнұсқасындағы жазуды әдейі өзгертумен байланысты немесе байланысты емес, жазып отырған адамға үйреншікті немесе үйреншікті емес жағдайда орындалған қолтаңба;
6) сот-техникалық зерттеудің мәні – хат материалдарының ерекшеліктеріндегі және құжаттар деректемелерінің белгілеріндегі, оларды дайындау жағдаяттары, олардағы өзгертулерді енгізу тәсілдері туралы, сондай-ақ құжаттарды дайындау немесе оларға өзгертулер енгізу үшін пайдаланылған заттар мен материалдар туралы нақты мәліметтерді анықтау;
7) сот-техникалық зерттеудің объектілері – хат материалдарының қасиеттеріндегі және құжаттар деректемелерінің белгілеріндегі, оларды дайындау жағдаяттардағы нақты деректерді, олардағы өзгертулерді енгізу тәсілдері туралы, сондай-ақ құжаттарды дайындау не оларға өзгертулер енгізу үшін пайдаланылған заттар мен материалдар туралы анықтау;
8) сот автортану зерттеуінің мәні – құжаттың авторы мен оның мәтінін жасау жағдайы туралы нақты деректерді анықтау;
9) сот автортану сараптамасының объектілері – жазбаша сөздің әртүрлі стильдерінде орындалған құжаттардың мәтіндері (қолжазба, полиграфиялық және өзге де тәсілімен дайындалған құжаттардың мәтіндері), салыстырмалы зерттеуге арналған үлгілер.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Құжаттардың сот сараптамасы".
5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Құжаттардың сот сараптамасы" түрі бойынша сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сарапшыларға, оның ішінде "Құжаттардың сот сараптамасы" түрі бойынша лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғаларға қойылатын талаптарды, сондай-ақ сот сараптамасы органының бөлім/бөлімше, сектор басшысына қойылатын талаптарды сипаттайды.

5) объекты судебной почерковедческой экспертизы – рукописные тексты или их части, записи (буквенные или цифровые) и подписи, выполненные в обычных или необычных для пишущего условиях, связанные или не связанные с намеренным изменением почерка в подлинниках документов;
6) предмет судебно-технической экспертизы – установление фактических данных, содержащихся в свойствах материалов письма и в признаках реквизитов документов, обстоятельствах их изготовления, о способах внесения изменений в них, а также о предметах и материалах, которые использовались для изготовления документов либо внесения в них изменений;
7) объекты судебно-технической экспертизы документов – установление фактических данных, содержащихся в свойствах материалов письма и в признаках реквизитов документов, обстоятельствах их изготовления, о способах внесения изменений в них, а также о предметах и материалах, которые использовались для изготовления документов либо внесения в них изменений;
8) предмет судебной автороведческой экспертизы – установление фактических данных об авторе и условиях составления текста документа;
9) объекты судебной автороведческой экспертизы – тексты документов, исполненные в различных стилях письменной речи (тексты рукописных, изготовленные полиграфическим и иным способом документов); образцы для сравнительного исследования.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – Отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – Общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебная экспертиза документов".
5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт описывает требования к экспертам, имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии по виду "Судебная экспертиза документов", а также требования к руководителю отдела/отделения, сектора органа судебной экспертизы.

8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
2) сот сарапшылары (жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеумамандығы бойынша) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
3) сот сарапшылары (құжаттарды сот-техникалық зерттеу мамандығы бойынша) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
4) сот сарапшылары (сот автортану зерттеуімамандығы бойынша) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
1329-1
Қызметтер атауының коды
1329-1-028
Кәсіп атауы
Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B042 құқық (құқықтану, халықаралық құқық), 6B053 физикалық және химиялық ғылымдар (физика), 6B023 тілдер және әдебиет (филология)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Құжаттардың сот сараптамасын жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Бөлімше жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру, олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның осы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін анықтау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін анықтау;
4. Бөлімше процестерінің тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау;
5. Өндірістік есептерді қалыптастыру.
Білімі:
1. Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;

8. Перечень карточек профессий:
1) начальник отдела (специализированного в прочих отраслях) – 6 уровень квалификации по ОРК;
2) судебные эксперты (по специальности судебно-экспертное исследование почерка и подписей) – 6 уровень квалификации по ОРК;
3) судебные эксперты (по специальности судебно-техническое исследование документов) – 6 уровень квалификации по ОРК;
4) судебные эксперты (по специальности судебно-автороведческое исследование) – 6 уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Код группы
1329-1
Код наименования занятия
1329-1-028
Наименование профессии
Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6B042 право (юриспруденция, международное право), 6B053 физические и химические науки (физика), 6B023 языки и литература (филология)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной экспертизы документов, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Руководство работой подразделения
Навык 1
Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения, осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;

3. Жоспарлау және әкімшілендіру негіздері.
4. Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Персоналдың жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындауын қадағалау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және өзге де ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық ресурстарға деген қажеттілігін анықтау бойынша талдау жүргізу. Зертхананы материалдық-техникалық жабдықтау мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;
4. Реактивтердің кірісін бақылау және олардың есебін жүргізу;
5. Персонал қызметінің тиімділігін талдау және бағалау, орындалған жұмыс нәтижелері бойынша бағыныстыларға кері байланыс ұсыну;
6. Қызметкерлерді тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу. Жанжалды жағдайлардың алдын алу;
7. Бөлімшенің персоналға қажеттілігін айқындау, сондай-ақ олардың кәсіптік деңгейін ескере отырып, персоналды іріктеуді жүзеге асыру. Жаңадан қабылданған персоналды бейімдеу бойынша іс-шаралар әзірлеу;
8. Сот сараптамасы органы басшысының қарауына қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және жұмыстан босату туралы ұсынымдар, оларды көтермелеу туралы немесе оларға жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізу;
9. Персоналды даярлауды, біліктілігін арттыруды іске асыруды қамтамасыз ету;
10. Бөлімше ресурстарын ұтымды пайдалануды, жабдықтар мен аспаптардың сақталуы мен жұмыс жағдайын қамтамасыз ету;
11. Нұсқамалықты өткізуді ұйымдастыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуына бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
3. Еңбекті ұйымдастырудың нысандары мен әдістері;
4. Адами ресурстарды басқару, персоналды оқыту және дамыту тетіктері;
5. Персоналдың қызметін бағалау әдістері, қызметкерлерді ынталандырудың, олардың қатысу деңгейін арттырудың әдістемелері мен тетіктері;
6. Еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың, еңбек заңнамасының негіздері; ішкі еңбек тәртібі қағидалары; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздіктің талаптары;
7. Реактивтерді, тауарлық-материалдық құндылықтардың кірісін бақылау, оларды есепке алу және есептен шығару тәртібі;

3. Основы планирования и администрирования;
4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2:
Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:
1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах. Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащении лаборатории;
4. Проводить входной контроль реактивов и их учет;
5. Анализировать и оценивать эффективность деятельности персонала, предоставлять обратную связь подчиненным по результатам выполненной работы;
6. Разрабатывать систему эффективной мотивации персонала. Предупреждать конфликтные ситуации;
7. Определять потребности подразделения в персонале, а также осуществлять подбор персонала с учетом их профессионального уровня. Разрабатывать мероприятия по адаптации вновь принятого персонала;
8. Вносить на рассмотрение руководителя органа судебной экспертизы представления о назначении, перемещении и увольнении работников, предложения об их поощрении или о наложении на них взысканий;
9. Обеспечивать реализацию подготовки, повышения квалификации персонала;
10. Обеспечивать рациональное использование ресурсов подразделения, сохранность и рабочее состояние оборудования и приборов;
11. Организовывать проведение инструктажа, осуществлять контроль за соблюдением инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологических требований.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности работников подразделения;
3. Формы и методы организации труда;
4. Инструменты управления человеческими ресурсами, обучения и развития персонала;
5. Методы оценки деятельности персонала, методики и инструменты мотивации работников, повышения уровня их вовлеченности;
6. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка; требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
7. Порядок входного контроля реактивов, товарно-материальных ценностей, их учета и списания;

8. Пайдаланылатын техникалық құралдарды пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидалары.
3-дағды:
Бөлімше жұмыстарының орындалу барысын бақылау
Машықтар:
1. Жұмыс жоспар-кестелерінің орындалуын бақылау;
2. Құрал-сайманнның, аппаратура мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, реактивтердің ұтымды қолданылуын (егер олар қолданылса), персоналдың қауіпсіздік техникасын қағидаларын сақтауын бақылау;
3. Сараптаманы жүргізу сапасын ішкі бақылау жүйесін ұйымдастыру;
4. Сараптамалық қорытындыны сарапшының тәуелсіздігі қағидатын сақтай отырып, жүргізілген зерттеудің толықтығын, тұжырымдардың ғылыми негізділігін, алынған нәтижелердің дұрыстығын және сараптамалық қорытындыны ресімдеу сапасын тексеру;
5. Персоналдың лауазымдық міндеттерін, оның ішінде сот сараптамасы саласындағы әдеп қағидаттарын, ақпараттың құпиялылығын орындауын бақылауды жүзеге асыру;
6. Сарапшының қорытындыларын ішкі және сыртқы рецензиялау процесіне қатысу;
7. Сараптамалық қателіктердің алдын алуды жүргізу;
8. Қойылған мақсаттарға қол жеткізу мониторингін жүзеге асыру.
Білімі:
1. Бөлімшеде қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларды пайдаланудың негізгі технологиялық процестері мен ерекшеліктері;
2. Сот-сараптамалық зерттеулер өндірісінің сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
4. Құпия қызметтік ақпаратты қорғау талаптары.
2-еңбек
функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сараптамаларды тағайындайтын органдармен сот сараптамаларын жүргізу бойынша өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар сметасын жасау және сараптама тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есеп ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман ретінде қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу жөніндегі тарифтер мен әдістер.
2-дағды:
Сараптаманы тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдар қызметкерлеріне ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;

8. Правила эксплуатации и обслуживания используемых технических средств.
Навык 3:
Контроль за ходом выполнения работ подразделения
Умения:
1. Контролировать выполнение план-графиков работ;
2. Контролировать правильность эксплуатации инструментария, аппаратуры и оборудования, рационального использования реактивов (если они используются), соблюдение правил техники безопасности персоналом;
3. Организовывать систему внутреннего контроля качества проведения экспертизы;
4. Проверять экспертное заключение с соблюдением принципа независимости эксперта на полноту проведенного исследования, на научную обоснованность выводов, достоверность полученных результатов и на качество оформления экспертного заключения;
5. Осуществлять контроль за выполнением персоналом должностных обязанностей, в том числе принципов этики в сфере судебной экспертизы, конфиденциальности информации;
6. Участвовать в процессе внутреннего и внешнего рецензирования заключений эксперта;
7. Проводить профилактику экспертных ошибок;
8. Осуществлять мониторинг достижения поставленных целей.
Знания:
1. Основные технологические процессы и особенности эксплуатации оборудования и аппаратуры, применяемой в подразделении;
2. Принципы организации контроля качества производства судебно-экспертных исследований;
3. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности работников подразделения;
4. Требования защиты конфиденциальной служебной информации.
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалиста в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы.
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;

2. Қылмыстық және азаматтық істер бойынша, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
3. Сот экспертологиясы және криминалистика негіздері.
1-ші қосымша еңбек функциясы:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
1-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, құжаттардың сот сараптамасын дамытудың ағымдағы жай-күйі мен перспективаларын зерделеу және талдау;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды және өткізуді жоспарлау.
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру;
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларына ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру;
7. Сынақтар мен өлшемдердің тиісті әдістері мен әдістемелерін қолдану;
8. Ғылыми зерттеулер барысында жүргізілетін сынақтардың нәтижелерін талдау;
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу;
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, техникалық шешімдерді, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу;
11. Орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және/немесе ғылыми-техникалық әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау;
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсыныстар мен оқу құралдарын дайындауға қатысу;
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу;
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдіснамасы;
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстары мен жарияланымдар нәтижелерінің мазмұнына және ресімдеуге қойылатын үлгілік талаптар;
4. Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары;
5. Ғылыми зерттеулер жүргізу немесе ғылыми-техникалық әзірлемелерді орындау бойынша әдістемелік материалдар.
2-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына сәйкестігіне, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарына талдау жасау;

2. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях;
3. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1:
Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебной экспертизы документов с учетом современного уровня технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ;
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования;
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ;
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных;
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ;
7. Применять соответствующие методы и методики испытаний и измерений;
8. Анализировать результаты испытаний, проводимых в ходе научных исследований;
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ;
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, технических решений, разработок научных исследований;
11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и/или научно-технических разработок;
12. Участвовать в подготовка статей, монографий, методических рекомендаций и пособий;
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок;
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы;
2. Методология проведения научно-исследовательских работ;
3. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ и публикаций;
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований;
5. Методические материалы по проведению научных исследований или выполнению научно-технических разработок.
Навык 2:
Участие в разработке проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;

2. Сот-сараптама қызметі нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, қабылдау, өзгеріс енгізу тәртібі, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді ресімдеудің тәртібі.
3-дағды:
Сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға, біліктілігін арттыруға қатысу
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға үміткерлерді дайындауға, сот сарапшыларының біліктілігін арттыруға қатысу;
2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына лектор, дайындық басшысы ретінде қатысу;
3. Кадрларды даярлаудың, біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу;
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
5. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу;
6. Оқыту нәтижелерінің көрсеткіштерін және оның тиімділігін талдауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі;
3. Баяндамалардың, семинарлық және практикалық сабақтардың жоспарларын жасау тәртібі;
4. Оқытудың теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері жөніндегі әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын кәсіптік даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары;
7. Оқыту шығындарын қаржыландыру тәртібі;
8. Кадрларды даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі есептілікті жасау тәртібі.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Ұжымды басқару
Командалық жұмыс
Көшбасшылық қасиеттер
Стратегиялық және жүйелік ойлау
Нәтижеге бағдары/немесе сапаға бағдары
Тиімді коммуникация дағдылары
Тұрақты өзін-өзі дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
7
Басшы/басшының орынбасары
10. "Сот сарапшылары" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
2611-7
Қызметтер атауының коды
2611-7-002
Кәсіп атауы
Сот сарапшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)

2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке новых нормативных правовых актов;
3. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы.
Знания:
1.Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Порядок разработки, принятия, внесения изменений, а также требований к оформлению нормативных правовых актов.
Навык 3:
Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебной экспертизы, повышении квалификации судебных экспертов;
2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации;
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации.
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства профессиональной подготовки, повышении квалификации судебных экспертов;
7. Порядок финансирования затрат на обучение;
8. Порядок составления отчетности по подготовке и повышению квалификации кадров.
Требования к личностным компетенциям
Управление коллективом
Командная работа
Лидерские качества
Стратегическое и системное мышление
Ориентация на результат/или ориентация на качество
Навыки эффективной коммуникации
Постоянное саморазвитие
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
7
Руководитель/заместитель руководителя
10. Карточка профессии "Судебные эксперты"
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии
Судебные эксперты
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)

Жоғары білім (6B042 құқық (құқықтану, халықаралық құқық)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бас сарапшы
жетекші сарапшы
аға сарапшы
"Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу" мамандығы бойынша лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлға
Қызметтің негізгі мақсаты
Құжаттардың сот сараптамасын жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек функциясы:
"Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама/зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарап-шығу
Машықтар:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санын сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Сараптама/зерттеу объектілерінің бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін олардың қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеуге ұсынылған заттай дәлелдемелер мен объектілерді алу, буып-түю, жолдау, тасымалдау тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісі мен міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша олардың қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;

Высшее образование (6B042 право (юриспруденция, международное право)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Главный эксперт
ведущий эксперт
старший эксперт
физическое лицо, занимающиеся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии по специальности "Судебно-экспертное исследование почерка и подписей"
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной экспертизы документов, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-экспертное исследование почерка и подписей";
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-экспертное исследование почерка и подписей"
Навык 1:
Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы/исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов экспертизы/исследования исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы, соблюдения правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения вещественных доказательств и объектов, предоставляемых на экспертные исследования.
Навык 2:
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования почерка и подписей;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточности для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;

4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және / немесе әдістері, жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
4. Жазутану сараптамасының объектілері және олардың түрлері
5. Жазу мен қол қою белгілері, оларды жүйелеу негіздері;
6. Сот-жазутану сараптамасын тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі ережелері;
7. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеуді жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелеріне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер сынама дайындауды жүргізу;
2 Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану;
3. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температураны, ылғалдылықты) бақылау;
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
5. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
6. Санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері;
3. Сот-жазутану сараптамасының процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Сот-сараптамалық зерттеудің кезеңдері;
5. Қолжазба белгілерін жүйелеу негіздері. Қолжазбаның жалпы және ерекше белгілері;
6. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану тәртібі;
7.Сот сараптамаларын/зерттеулерін жүргізу барысында объектілерді тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім, фотокестелерді, сызбаларды, диаграммаларды және т.б. жасау тәртібі;
8. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
9. Жазбаларды жүргізу тәртібі;
10. Еңбек қорғау, қауіпсіздк техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі нұсқаулары, ережелері мен нормалары, сондай-ақ санитарлық- эпидемиологиялық талаптар;

4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного исследования почерка и подписей;
4. Объекты почерковедческой экспертизы и их виды;
5. Признаки почерка и подписей, основы их систематизации;
6. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-почерковедческой экспертизы;
7. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Навык 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методикам и/или методу судебно-экспертного исследования;
2. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование;
3 Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
4. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
5. Вести и оформлять записи;
6. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебно-почерковедческой экспертизы;
4. Стадии судебно-экспертного исследования;
5. Основы систематизации признаков почерка. Общие и частные признаки почерка;
6. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования;
7. Научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
8. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
9. Порядок ведения записей;
10. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;

11. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен ережелері;
5. Зерттеулер нәтижелері есептерінің жазбаларын жүргізу, талдау, бағалау және өңдеу тәртібі.
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сарапшы қорытындысын, оның құрылымдық (кіріспе, зерттеу, синтездеу, тұжырымдар) бөліктерін жасау тәртібі. Сарапшы қорытындысы тұжырымдарының нысандары;
3. Құжаттауды, мұрағаттауды білу.
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сот сараптамалары өндірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар сметасын жасау және сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есепті ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман/сарапшы ретінде қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер;
3. Сот сарапшысының процестік әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары.
2-дағды:
сараптаманы тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдар қызметкерлеріне ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу.
Білімі:

11. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навык 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3.Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертного исследования;
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Правила ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навык 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок составления заключения эксперта его структурные части (вводная, исследовательская, синтезирующая, выводы). Формы выводов заключения эксперта;
3. Знания документирования, архивирования.
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалиста/эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы.
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
Знания:

1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот экспертологиясы және криминалистика негіздері;
3. Қылмыстық және азаматтық істер бойынша, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері.
1-қосымша еңбек функциясы.
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
1-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеулерің қазіргі жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды және өткізуді жоспарлау;
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру;
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларына ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру;
7. Сынақтар мен өлшемдердің тиісті әдістері мен әдістемелерін қолдану;
8. Ғылыми зерттеулер барысында жүргізілген сынақтардың нәтижелерін талдау;
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу;
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, техникалық шешімдерді, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу;
11. Орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және/немесе ғылыми-техникалық әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау;
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсыныстар мен оқу құралдарын дайындауға қатысу;
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу;
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы қорытыуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері;
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу немесе ғылыми-техникалық әзірлемелерді орындау әдіснамасы;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының мазмұны мен нәтижелерін ресімдеуге қойылатын үлгілік талаптар;
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
2-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына сәйкестігіне, енгізілетін нормалардың тиімділігіне және олардың салдарына талдау жасау;

1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики;
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях.
Дополнительная трудовая функция 1
Участие в научно-исследовательско, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1:
Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития cудебно-экспертного исследования почерка и подписей с учетом современного уровня технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ;
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования;
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ;
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных;
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ;
7. Применять соответствующие методы и методики испытаний и измерений;
8. Анализировать результаты испытаний, проводимых в ходе научных исследований;
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ;
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, технических решений, разработок научных исследований;
11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и/или научно-технических разработок;
12. Участвовать в подготовка статей, монографий, методических рекомендаций и пособий;
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок;
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы;
3. Методология проведения научно-исследовательских работ или выполнения научно-технических разработок;
4. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ;
5. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Навык 2:
Участие в разработке проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;

1. "Құжаттарды сот-техникалық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
"Құжаттарды сот-техникалық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама/ зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарап-шығу
Машықтар:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Сараптама/зерттеу объектілерінің бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін олардың қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерін сақтау және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеуге ұсынылған объектілерді алудың, буып-түюдің, жолдаудың, тасымалдаудың, сақтаудың тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Құжаттарды сот-техникалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша олардың қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуді) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Реактивтердің кірісін бақылауды және оларды есепке алуды жүргізуге қатысу;
9. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері, құжаттарды сот-техникалық зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Құжаттарды сот-техникалық зерттеу объектілері және олардың түрлері;

1. Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-техническое исследование документов";
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-техническое исследование документов"
Навыки 1:
Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы/ исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов экспертизы/ исследования исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и соблюдению правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения объектов, предоставляемых на экспертные исследования.
Навыки 2:
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-технического исследования документов;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
9. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-технического исследования документов;
3. Объекты судебно-технического исследования документов и их виды;

4. Құжаттарды сот-техникалық зерттеуді тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі ережелері;
5. Реактивтердің кіріс бақылауын сақтау және оларды есепке алу тәртібі;
6. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынақ дайындық жүргізу;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелеріне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
3 Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықтарды дұрыс пайдалану, реактивтерді ұтымды пайдалану (егер олар пайдаланылса);
4. Зерттеу жүргізу жағдайларын (өндірістік факторларды) бақылау;
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
6. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
7. Санитарлық нормалар мен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
3. Құжаттарды сот-техникалық зерттеудің процессуалдық және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу кезеңдері;
5. Химиялық және физика-химиялық әдістер негізінде зерттеу әдістері;
6. Зерттеу әдістері және оларды қолдану реттілігін анықтау;
7. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау тәртібі;
8.Сот сараптамаларын/зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуретін, бейнетүсірілімді, фотокестелерді, сызбаларды, диаграммаларды жасау ережелерін білу;
9. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
10. Жазбаларды жүргізуді білу;
11. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар;
12. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымды қалыптастыру;
4. Зерттеулер нәтижелерінің есептері, талдауы, бағалауы және өңдеуі бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері.

4. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-технического исследования документов;
5. Порядок соблюдения входного контроля реактивов и их учета;
6. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Навыки 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить пробную подготовку согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методикам и/или методу судебно-экспертного исследования;
3. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
4. Контролировать условия (производственные факторы) проведения исследований;
5. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
6. Вести и оформлять записи;
7. Соблюдать требования санитарных норм и инструкции по безопасности и охране труда.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебно-технического исследования документов;
4. Стадии судебно-экспертного исследования;
5. Приемы исследования на основе химических и физико-химических методов;
6. Методы исследования и определение последовательности их применения;
7. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов;
8. Научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, знания правил судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
9. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
10. Знание ведения записей;
11. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
12. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навыки 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3. Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;

2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен қағидасы;
5. Зерттеулер нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу тәртібі.
5-дағды:
сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сарапшы қорытындысын, оның құрылымдық бөліктерін (кіріспе, зерттеу, синтездеу, тұжырымдар) жасау тәртібі;
3. Сарапшы қорытындысы тұжырымдарының нысандары;
4. Құжаттауды, мұрағаттауды білу.
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сот сараптамалары өндірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар сметасын жасау және сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есеп ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман/сарапшы ретінде қатысу
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер;
3. Сот сарапшысының процестік әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары.
2-дағды:
Сараптаманы тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдар қызметкерлеріне ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот экспертологиясы мен криминалистиканың негіздері;
3. Қылмыстық және азаматтық істер, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу
1-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің қазіргі деңгейін ескере отырып, құжаттарды сот-техникалық зерттеулерің қазіргі жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;

2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навыки 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок составления заключения эксперта, его структурные части (вводная, синтезирующая, исследовательская, выводы).
3. Формы выводы заключения эксперта;
4. Знания документирования, архивирования.
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навыки 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалиста/эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы;
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
Навыки 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики;
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам административным правонарушениям.
Дополнительная трудовая функция 1
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навыки 1:
Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-технического исследования документов с учетом современного уровня технологий, научных разработок;

1. "Сот-автортану зерттеуі" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек функциясы:
"Сот-автортану зерттеуі" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама/зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарап-шығу
Машықтар:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеруге қатысу;
2. Сараптама/зерттеу объектілерінің бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін олардың қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ету және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеуге ұсынылатын объектілерді алудың, буып-түюдің, жолдаудың, тасымалдаудың, сақтаудың тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Құжаттарды сот-автортану зерттеуінің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдарды және зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша олардың қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуді) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері, сот-автортану зерттеуі саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;

1. Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-автороведческое исследование";
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-автороведческое исследование"
Навык 1:
Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы/исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов экспертизы/исследования исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по обеспечению сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения объектов, предоставляемых на экспертные исследования.
Навык 2:
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебной автороведческой экспертизы;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточности для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-автороведческого исследования;

3. Жеке тұлғаны сәйкестендіру әдістері, оның жынысын, жасын, кәсібін, білім деңгейін анықтау;
4. Сот автортану сараптамасын тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі ережелері.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелеріне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
2. Зерттеу жүргізу шарттарын (өндірістік факторларды) бақылау;
3. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
4. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
5. Санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау.
Білім:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
3. Сот-автортану зерттеуінің процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу кезеңдері;
5. Адамның жазбаша сөйлеуінің даралығын анықтайтын сөйлеу мінез-құлқының шарттары мен заңдылықтары және авторлықты зерттеу әдістері туралы;
6. Жазбаша сөйлеу белгілерін жүйелеу негіздері. Жазбаша сөйлеудің жалпы және жеке белгілері;
7.Сот сараптамаларын/зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдары мен тәсілдері, сот фотографиясы, бейнетүсірілім қағидаларын білу;
8. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
9. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік ортаның шарттары (температура, ылғалдылық);
10. Жазбаларды жүргізуді білу;
11. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар;
12. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымды қалыптастыру;
4. Зерттеулер нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен қағидасы;

3. Методы идентификации личности, установление его пола, возраста, профессии, уровня образования;
4. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебной автороведческой экспертизы.
Навык 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методикам и/или методу судебно-экспертного исследования;
2. Контролировать условия (производственные факторы) проведения исследований;
3. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
4. Вести и оформлять записи;
5. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебно-автороведческого исследования;
4. Стадии судебно-экспертного исследования;
5. Условия и закономерности речевого поведения человека, определяющих индивидуальность его письменной речи, и о методах исследования авторства;
6. Основы систематизации признаков письменной речи. Общие и частные признаки письменной речи;
7. Научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, знания правил судебной фотографии, видеосъемки;
8. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
9. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
10. Знание ведения записей;
11.Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
12. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навык 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3. Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;

1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға үміткерлерді кәсіптік даярлауға, сот сарапшыларын даярлауға, біліктілігін арттыруға қатысу;
2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына лектор, дайындық басшысы ретінде қатысу;
3. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
4. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі;
3. Баяндамалардың, семинарлық және практикалық сабақтардың жоспарларын жасау тәртібі;
4. Оқытудың теориясы мен әдіснамасының негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері жөніндегі әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын кәсіптік даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Жеке құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
Командалық жұмыс
Аналитикалық және жүйелік ойлау
Стресске төзімділік
Сапаға бағдары
Шешім қабылдау кезіндегі дербестік
Тиімді коммуникация дағдылары
Тұрақты өзін-өзі дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Бөлім/бөлімше, сектор басшысы
7
Басшы/басшының орынбасары
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Орындаушы: А.М. Сашкен, a.sashken@adilet.gov.kz, 74-06-58.
14. Әзірлеуге қатысқан ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Орындаушы: Г.Ж. Ертаева, expert@cse.kz, 54-10-05.
15. Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік біліктілік бойынша салалық кеңес: 2023 жылғы 14 қарашадағы №2 хаттама.
16. Кәсіптік біліктілік бойынша ұлттық орган: 2023 жылғы 20 қазандағы қорытынды.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 9 қазан.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жылғы 4 қаңтар.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2024 жылғы 23 қазаңдағы
№ 60 бұйрығына
2-қосымша
"Сот экологиялық сараптамасы" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес "Сот экологиялық сараптамасы" кәсіптік стандарты әзірленді, ол сот экологиялық сараптамасын жүргізу жөніндегі сот сарапшысының біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындауға арналған және сот-сараптама қызметі саласында қолданылады.

1. Участвовать в подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебных экспертиз (исследований), повышении квалификации судебных экспертов;
2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
4. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства профессиональной подготовки, повышении квалификации судебных экспертов.
Требования к личностным компетенциям
Командная работа
Аналитическое и системное мышление
Стрессоустойчивость
Ориентация на качество
Самостоятельность при принятии решений
Навыки эффективной коммуникации
Постоянное саморазвитие
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Руководитель отдела/отделения, сектора
7
Руководитель/заместитель руководителя
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство юстиции Республики Казахстан
Исполнитель: Сашкен А.М., a.sashken@adilet.gov.kz, 74-06-58.
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
Исполнитель: Ертаева Г.Ж., expert@cse.kz, 54-10-05.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере судебно-экспертной деятельности: протокол от 14 ноября 2023 года №2.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 20 октября 2023 года.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 9 октября 2023 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочной актуализации: 4 января 2027 года.
Приложение 2 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 января 2024 года № 60
Профессиональный стандарт "Судебная экологическая экспертиза"
Глава 1. Общие положения
1. В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" разработан профессиональный стандарт "Судебная экологическая экспертиза", который предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебного эксперта по производству судебной экологической экспертизы и применяется в области судебно-экспертной деятельности.

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін;
4) сот экологиялық сараптамасының міндеттері – теріс антропогендік әсердің көзі мен механизмін анықтау, уақыт пен кеңістікте қоршаған ортаға теріс антропогендік әсердің сипаттамасын айқындау, теріс антропогендік әсердің салдарын күшейтуге немесе әлсіретуге ықпал ететін шарттар мен жағдайларды анықтау, қоршаған ортаның компоненттеріне теріс антропогендік әсер ету мен өндірістік, коммуналдық және өзге де кәсіпорындардың қызметі арасындағы себеп-салдарлық байланысты анықтау, теріс антропогендік әсердің ауқымын, қайтымдылығын (қайтымсыздығын) және өзге де салдарын айқындау, қоршаған орта объектілерін бастапқы жай-күйіне дейін қалпына келтіру мүмкіндігін айқындау және қажетті рекультивациялық және оңалту іс-шараларының тізбесін әзірлеу;
5) сот-экологиялық сараптамасының объектілері – теріс антропогендік әсердің белгілері табылған оқшауланған жер учаскесі; антропогендік бұзылған учаске шегінде іріктелген сынамалар, сулар, топырақтар; теріс антропогендік әсерге ұшыраған флора мен фаунаның үлгілері; қарастырылып отырған оқиға орнынан алынған механизмдер, жабдықтар немесе бөлшектер; объектілердің техникалық құжаттамасынан және экологиялық жай-күйін тексеру актілерінен мәліметтер; сараптама мәніне жататын өзге де материалдар;
6) сот экологиялық сараптамасының мәні – қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді куәландыратын нақты мән-жайларды анықтау;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Сот экологиялық сараптамасы".
5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий;
4) задачи судебной экологической экспертизы – установление источника и механизма негативного антропогенного воздействия, определение характеристики негативного антропогенного воздействия на окружающую среду во времени и в пространстве, выявление условий и обстоятельств, способствующих усилению или ослаблению последствий негативного антропогенного воздействия, установление причинно-следственной связи между негативным антропогенным воздействием на компоненты окружающей среды и деятельностью производственных, коммунальных и иных предприятий, определение масштабов, обратимости (необратимости) и иных последствий негативного антропогенного воздействия, определение возможности восстановления объектов окружающей среды до исходного состояния и разработка перечня необходимых рекультивационных и реабилитационных мероприятий;
5) объекты судебной экологической экспертизы – локальный земельный участок, где обнаружены признаки негативного антропогенного воздействия; пробы, воды, почвы, отобранные в пределах антропогенно нарушенного участка; образцы флоры и фауны, подвергшиеся негативному антропогенному воздействию, механизмы, оборудование или детали с места, рассматриваемого события; сведения из технической документации и актов проверки экологического состояния объектов; иные материалы, относящиеся к предмету экспертизы;
6) предмет судебной экологической экспертизы – установление фактических обстоятельств, свидетельствующих о негативном антропогенном воздействии на окружающую среду.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебная экологическая экспертиза".
5. Код профессионального стандарта: О84230.

6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Сот экологиялық сараптамасы" сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сарапшылардың, оның ішінде лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғалардың біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сондай-ақ сот сараптамасы органының бөлім/бөлімше сектор басшысының біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды сипаттайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
2) сот сарапшылары – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі.
3 - тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
1329-1
Қызметтер атауының коды
1329-1-028
Кәсіптің атауы
Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B051 биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология, биотехнология), 6B052 қоршаған орта (экология), 6B053 физикалық және химиялық ғылымдар (химия), 6B055 геология, 6B072 өндірістік және өңдеу салалары (геология және пайдалы қазбалардың кен орындарын барлау, тау-кен ісі, мұнай-газ ісі, металлургия), 6B081 агрономия (агрономия, топырақтану және агрономия), 6B082 мал шаруашылығы (мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы), 6B083 орман шаруашылығы (аншылық және аң шаруашылығы, орман ресурстары және орман шаруашылығы), 6B084 балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), 6B085 жерге орналастыру, 6B086 су ресурстары және суды пайдалану (су ресурстары және суды пайдалану, мелиорация, рекультивация және жерді қорғау) және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот экологиялық сараптамасын жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:

6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт описывает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к экспертам, имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии по виду "Судебная экологическая экспертиза", а также требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к руководителю отдела/отделения, сектора органа судебной экспертизы.
8. Перечень карточек профессий:
1) начальник отдела (специализированного в прочих отраслях) – 6 уровень квалификации по ОРК;
2) судебные эксперты – 6 уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Код группы
1329-1
Код наименования занятия
1329-1-028
Наименование профессии
Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6В051 биологические и смежные науки (биология, биотехнология), 6B052 окружающая среда (экология), 6В053 физические и химические науки (химия), 6В055 геология, 6В072 производственные и обрабатывающие отрасли (геология и разведка месторождений полезных ископаемых, горное дело, нефтегазовое дело, металлургия), 6В081 агрономия (агрономия, почвоведение и агрономия), 6В082 животноводство (технология производства продуктов животноводства), 6В083 лесное хозяйство (охотоведение и звероводство, лесные ресурсы и лесоводство), 6В084 рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), 6В085 землеустройство, 6В086 водные ресурсы и водопользование (водные ресурсы и водопользование, мелиорация, рекультивация и охрана земель)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной экологической экспертизы, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

2. Қазақстан Республикасының табиғат пайдалану және қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі заңнамасы;
3. Халықаралық экологиялық-құқықтық қатынастарды бұзушылық фактілері бойынша сот-экологиялық сараптамасын жүргізудің ерекшеліктері;
4. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері, сот экологиялық сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
5. Қоршаған орта компоненттерінің (топырақ-геологиялық объектілер, су объектілері, биоценоздар) жіктелуі және қасиеттері;
6. Қоршаған ортаға теріс антропогендік әсердің көздері мен көздерінің түрлері, ауқымы, жағдайлары және сипаттамалары;
7. Экологиялық нормалау және стандарттау саласындағы талаптар (нормалар, нормативтер, стандарттар);
8. Реактивтердің кірісін бақылау, сақтау және оларды есепке алу тәртібі;
9. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізудегі айырмашылықтар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Оқиға орнына (ластану белгілері бар жергілікті жер учаскесіне және бақылау учаскесіне - оған іргелес аумаққа) сараптамалық қарап-шығу жүргізу;
2. Шығу тегі топырақ-геологиялық, су объектілерінің, биоценоздың және бақылау үлгілерінің сынамаларын алу тәртібін айқындау;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауды жүргізу;
4. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеу жүргізу;
5. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану, реактивтерді, егер олар пайдаланылса, ұтымды пайдалану;
6. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
7. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
8. Жазбаларды ресімдеу;
9. Санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Қазақстан Республикасының табиғат пайдалану және қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі заңнамасы;
3. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері;
4. Сот-экологиялық сараптаманың процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің кезеңдері;
6. Шығу тегі топырақ-геологиялық объектілердің, табиғи және жасанды биоценоздардың, су объектілерінің экологиялық жағдайының сипаттамасы;
7. Объектілердің (топырақ-геологиялық, су, биоценоз) экологиялық жағдайының ерекшеліктері;
8. Табиғат пайдалану және биологиялық объектілерді қорғау, гидрология және суды қорғау, топырақтану, геология, экология және салалас жаратылыстану ғылымдары саласындағы ерекшелік;

2. Законодательство Республики Казахстан по вопросам природопользования и охраны окружающей среды;
3. Особенности производства судебно-экологической экспертизы по фактам нарушения международных эколого-правовых отношений;
4. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебной экологической экспертизы;
5. Классификация и свойства компонентов окружающей среды (почвенно-геологические объекты, водные объекты, биоценозы);
6. Источники и виды источников, масштаб, обстоятельства и характеристики негативного антропогенного воздействия на окружающую среду;
7. Требования в области экологического нормирования и стандартизации (нормы, нормативы, стандарты);
8. Порядок соблюдения входного контроля реактивов и их учета;
9. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Навыки 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить экспертный осмотр места происшествия (участка местности, имеющего признаки загрязнения, и контрольного участка - территории, прилегающей к нему);
2. Определять порядок отбора проб почвенно-геологического происхождения, водных объектов, биоценоза, и контрольных образцов;
3. Проводить пробную подготовку согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
4. Проводить судебно-экспертного исследование согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
5. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
6. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
7. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
8. Оформлять записи;
9. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда, сбору, учету и утилизации отходов.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Законодательство Республики Казахстан по вопросам природопользования и охраны окружающей среды;
3. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
4. Процессуальные и организационные основы судебно-экологической экспертизы;
5. Стадии судебно-экспертного исследования;
6 Характеристика объектов почвенно-геологического происхождения, естественных и искусственных биоценозов, экологического состояния водных объектов;
7. Особенности экологического состояния объектов (почвенно-геологические, водные, биоценоза);
8. Специфика в области природопользования и охраны биологических объектов, гидрологии и охраны вод, почвоведения, геологии, экологии и смежных естественных наук;

9. Табиғи ортаны, ландшафтты, экожүйелердің жай-күйін сипаттаудың ерекшелігі, сипаты, теріс антропогендік әсердің ықтимал көздері;
10. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
11. Жазбаларды жүргізуді білу;
12. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау тәртібі;
13.Сот сараптамаларын/зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді анықтауға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім, фотокестелер, сызбалар, диаграммалар ережелері;
14. Тиісті заттай дәлелдемелерді қарап-шығу, алу және буып-түю, талдау үшін өкілдік сынамаларды іріктеу тәртібі, экспресс-тестілер мен реактивтерді пайдалану ережесі;
15. Еңбекті қорғау, қауіпсіздк техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитарлық-эпидемиологиялық талаптар;
16. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нормативтік құқықтық актілер;
17. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;
4. Зерттеулер нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жұмыс жазбаларын жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Өлшемдердің белгісіздігін бағалау мен ұсынудың жалпы ережелері;
4. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
5. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен ережелері;
6. Зерттеу нәтижелері есептерінің жұмыс жазбаларын жүргізуді, талдауды, бағалауды және өңдеуді білу.
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы жазбаша хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;

9. Специфика описания природной среды, ландшафта, состояния экосистем, характер, потенциальные источники негативного антропогенного воздействия;
10. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
11. Знание ведения записей;
12. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов;
13. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
14. Порядок осмотра, изъятия и упаковки соответствующих вещественных доказательств, проведения отбора представленных проб для анализа, правила использования экспресс-тестов и реактивов;
15. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
16. Нормативные правовые акты по сбору, учету и утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
17. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навыки 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3.Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять рабочие записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Нормативные правовые акты в области охраны окружающей среды и природопользования;
3. Общие правила оценивания и представления неопределҰнности измерений;
4. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертного исследования;
5. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
6. Знание ведения рабочих записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навыки 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Нормативные правовые акты в области охраны окружающей среды и природопользования;
3. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификацияның, ескертуші әрекеттер мен түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін;
4) компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу объектілері – дербес компьютерлердің әр түрлі түрлерін, әр түрлі түрдегі және мақсаттағы перифериялық құрылғыларды, желілік аппараттық құралдарды, деректердің дискілік жинақтағыштарын қамтитын аппараттық объектілер; бағдарламалық объектілер, жүйелік бағдарламалық қамтлым, әртүрлі қолданбалы бағдарламалық өнімдер; ақпараттық объектілер;
5) компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу мәні – азаматтық, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс материалдарында тіркелген ақпараттық процестерді іске асыруды қамтамасыз ететін компьютерлік құралдар мен жүйелерді әзірлеу және пайдалану заңдылықтарын зерттеу негізінде белгіленетін фактілер мен мән-жайлар.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Компьютерлік технология құралдарының сот-сараптамалық зерттеуі/сараптамасы".
5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Компьютерлік технология құралдарының сот-сараптамалық зерттеуі/сараптамасы" сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сарапшылардың, оның ішінде лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғалардың біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сондай-ақ сот сараптамасы органының бөлім/бөлімше, сектор басшысының біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды сипаттайды.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действия;
4) объекты судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии – аппаратные объекты, включающий различные виды персональных компьютеров, периферийные устройства различного вида и назначения, сетевые аппаратные средства, дисковые накопители данных; программные объекты, системное программное обеспечение, различные прикладные программные продукты; информационные объекты;
5) предмет судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии – факты и обстоятельства, устанавливаемые на основе исследования закономерностей разработки и эксплуатации компьютерных средств и систем, обеспечивающих реализацию информационных процессов, которые зафиксированы в материалах гражданского, уголовного дела или дела об административном правонарушении;
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебно-экспертное исследование/экспертиза средств компьютерной технологии".
5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт описывает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к экспертам, имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертную деятельность на основании лицензии по специальности "Судебно-экспертное исследование/экспертиза средств компьютерной технологии", а также требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к руководителю отдела/отделения, сектора органа судебной экспертизы.

4. Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Персоналдың жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындауын бақылау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және өзге де ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық ресурстарға деген қажеттілігін айқындау бойынша талдау жүргізу; Зертхананы материалдық-техникалық жабдықтау мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;
4. Персонал қызметінің тиімділігін талдау және бағалау, орындалған жұмыс нәтижелері бойынша бағынысты қызметкерлерге кері байланыс ұсыну;
5. Қызметкерлерді тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу. Жанжалды жағдайлардың алдын алу;
6. Бөлімшенің персоналға қажеттілігін айқындау, сондай-ақ олардың кәсіптік деңгейін ескере отырып, персоналды іріктеуді жүзеге асыру. Жаңадан қабылданған персоналды бейімдеу бойынша іс-шаралар әзірлеу;
7. Сот сараптамасы органы басшысының қарауына қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және жұмыстан босату туралы ұсынымдар, оларды көтермелеу туралы немесе оларға жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізу;
8. Персоналды даярлауды, біліктілігін арттыруды іске асыруды қамтамасыз ету;
9. Бөлімше ресурстарын ұтымды пайдалануды, жабдықтар мен аспаптардың сақталуы мен жұмыс жағдайын қамтамасыз ету;
10. Нұсқамалық өткізуді ұйымдастыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
3. Еңбекті ұйымдастырудың нысандары мен әдістері;
4. Адами ресурстарды басқару, персоналды оқыту және дамыту құралдары;
5. Персоналдың қызметін бағалау әдістері, қызметкерлерді ынталандырудың, олардың қатысу деңгейін арттырудың әдістемелері мен құралдары;
6. Еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың, еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібі қағидалары; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздіктің талаптары;
7. Тауарлық-материалдық құндылықтардың кірісін бақылау, оларды есепке алу және есептен шығару тәртібі;
8. Пайдаланылатын техникалық құралдарды пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидалары.
3-дағды:
Бөлімше жұмыстарының орындалу барысын бақылау
Машықтар:

4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2:
Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:
1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах;
Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащение лаборатории.
4. Анализировать и оценивать эффективность деятельности персонала, предоставлять обратную связь подчиненным по результатам выполненной работы;
5. Разрабатывать систему эффективной мотивации персонала. Предупреждать конфликтные ситуации;
6. Определять потребности подразделения в персонале, а также осуществлять подбор персонала с учетом их профессионального уровня. Разрабатывать мероприятия по адаптации вновь принятого персонала;
7. Вносить на рассмотрение руководителя органа судебной экспертизы представления о назначении, перемещении и увольнении работников, предложения об их поощрении или о наложении на них взысканий;
8. Обеспечивать реализацию подготовки, повышения квалификации персонала;
9. Обеспечивать рациональное использование ресурсов подразделения, сохранность и рабочее состояние оборудования и приборов;
10. Организовывать проведение инструктажа, осуществлять контроль за соблюдением инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологических требований.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности работников подразделения;
3. Формы и методы организации труда;
4. Инструменты управления человеческими ресурсами, обучения и развития персонала;
5. Методы оценки деятельности персонала, методики и инструменты мотивации работников, повышения уровня их вовлеченности;
6. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
7. Порядок входного контроля товарно-материальных ценностей, их учета и списания;
8. Основные правила эксплуатации и обслуживания используемых технических средств.
Навык 3:
Контроль за ходом выполнения работ подразделения
Умения:

2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
"Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама/зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарап-шығу
Машықтар:
1. Ұсынылған сараптама/зерттеу объектілерінің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Сараптама/зерттеу объектілерінің бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін олардың қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеуге ұсынылған заттай дәлелдемелер мен объектілерді алу, буып-түю, жолдау, тасымалдау, сақтау тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін олардың жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін табу, тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1.Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу объектілерінің түрлері (тектері), жіктеуіші;
3. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері, компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;

2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-экспертное исследование средств компьютерной технологии"
Навык 1:
Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы/исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов экспертизы/исследования, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов экспертизы/исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и соблюдение правил хранения и возврата объектов экспертизы;
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебной экспертизы;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения объектов, предоставляемых на экспертные исследования.
Навык 2:
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Виды (роды), классификация объектов судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии;
3. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии;

4. Компьютерлік технологиялар, ақпараттық жүйелер мен процестер, бағдарламалау, алгоритмдеу, математикалық және компьютерлік модельдеу саласындағы теориялық және ғылыми негіздер;
5. Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеуін тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі қағидалары;
6. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
3-дағды:
сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Зерттеуді тікелей жүргізу алдындағы дайындық іс-шараларын (ақпарат тасығыштардың биттік көшірмелерін (үлгілерін) алу, жедел жады үлгілерін алу және т.б.) жүргізу;
2. Компьютерлік жүйенің аппараттық құралдарын диагностикалауды жүргізу;
3. Алгоритм мен құрылымдық ерекшеліктердің сипаттамалары мен іске асырылатын талаптарының функционалдық мақсатын, ұсынылған бағдарламалық жүйелік және қолданбалы жасақтаманың ағымдағы жағдайын анықтау;
4. Пайдаланушы дайындаған немесе компьютерлік жүйеде ақпараттық процестерді ұйымдастыру үшін бағдарламалардан туындаған (жасалған) ақпаратты (деректерді) іздеу, табу, талдау және бағалау;
5. Сәйкестендіру мәселелерін шешу;
6. Құрал-сайманды, аспаптарды, жабдықтарды, бағдарламалық жасақтаманы және аппараттық-бағдарламалық кешендерді дұрыс пайдалану;
7. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
8. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
9. Жазбаларды жүргізу және ресімдеу;
10. Санитарлық нормалар мен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық қағидаларының талаптарын сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
3. Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеудің процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
5. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидалары;
6. Жазбаларды жүргізу тәртібі;
7. Есептеу кешендерінің, деректерді беру жүйелері мен желілерінің жұмыс істеу негіздері;
8. Деректерді беру желілерін құру қағидаттары;
9. Әр түрлі операциялық жүйелердің жұмыс істеу ерекшеліктері;
10. Ақпараттық процестерді іске асыруды қамтамасыз ететін аппараттық құралдардың жұмыс істеу қағидаттары мен ерекшеліктері;
11. Негізгі файлдық жүйелерде деректерді сақтауды ұйымдастырудың ерекшелігі;
12. Вирустық және антивирустық бағдарламалардың жұмыс істеу ерекшеліктері;
13. Мобильді құрылғылардың негізгі операциялық жүйелерін ұйымдастырудың ерекшеліктері;

4. Теоретические и научные основы в области компьютерных технологий, информационных систем и процессов, программирования, алгоритмизации, математического и компьютерного моделирования;
5. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии;
6. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Навык 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить подготовительные мероприятия, предшествующие непосредственному проведению исследования (снятии побитовых копий (образов) носителей информации, получении образов оперативной памяти и пр.);
2. Проводить диагностирование аппаратных средств компьютерной системы;
3. Определять функциональное предназначение характеристик и реализуемых требований алгоритма и структурных особенностей, текущего состояния представленного программного системного и прикладного обеспечения;
4. Проводить поиск, обнаружение, анализ и оценку информации (данных), подготовленной пользователем или порожденной (созданной) программами для организации информационных процессов в компьютерной системе;
5. Решать идентификационные задачи;
6. Правильно эксплуатировать инструменты, приборы, оборудование, программное обеспечение и аппаратно-программные комплексы;
7. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
8. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
9. Вести и оформлять записи;
10. Соблюдать требования санитарных норм и правил инструкции по безопасности и охране труда.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебной экспертизы;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебно-экспертного исследования средств компьютерной технологии;
4. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
5. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
6. Правила ведения записей;
7. Основы функционирования вычислительных комплексов, систем и сетей передачи данных;
8. Принципы построения сетей передачи данных;
9. Особенности функционирования различных операционных систем;
10. Принципы и особенности функционирования аппаратных средств, обеспечивающих реализацию информационных процессов;
11. Специфика организации хранения данных в основных файловых системах;
12. Особенности функционирования вирусных и антивирусных программ;
13. Особенности организации основных операционных систем мобильных устройств;

14. Компьютерлік ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдарын қолданудың және еңсерудің негізгі тәсілдері;
15. Жабдыққа сараптама жүргізу кезінде қолданылатын жұмыстың негізгі қағидаттары, қызмет көрсету және пайдалану қағидалары;
16. Тиісті заттай дәлелдемелерді қарап-шығу, алу және буып-түю тәртібі;
17. Есептеу желілеріндегі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету негіздері;
18. Шығыс материалдарын есепке алу және сақтау қағидалары;
19. Сот сараптамаларын /зерттеулерін жүргізу барысында объектілерді анықтауға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім қағидалары, графикалық, кестелік және басқа да безендіру материалдарына қойылатын талаптар;
20. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитарлық- эпидемиологиялық талаптар;
21. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеу) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Ақпараттық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласында қолданылатын нормативтік-құқықтық құжаттар;
3. Өлшемдердің белгісіздігін бағалау мен ұсынудың жалпы қағидалары;
4. Байланыс және ақпарат саласындағы құқық бұзушылық белгілері;
5. Алынған мәліметтерді сауатты түсіндіру және зерттеу объектілерінің анықталған жиынтық белгілерін криминалистикалық дұрыс бағалау қағидаттары;
6. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Ақпараттық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласында қолданылатын нормативтік-құқықтық құжаттар;
3. Сарапшы қорытындысын, оның құрылымдық бөліктерін (кіріспе, зерттеу, синтездеу, тұжырымдар) жасау тәртібі;
4. Сарапшы қорытындысы тұжырымдарының нысандары;

14. Основные способы использования и преодоления криптографических средств защиты компьютерной информации;
15. Основные принципы работы, правила обслуживания и эксплуатации, применяемого при проведении экспертизы оборудования;
16. Порядок осмотра, изъятия и упаковки соответствующих вещественных доказательств;
17. Основы обеспечения информационной безопасности в вычислительных сетях;
18. Правила учета и хранения расходных материалов;
19. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, требования к графическому, табличному и другим иллюстративным материалам;
20. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
21. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навык 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3. Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Нормативно-правовые документы, действующие в сфере информационных технологий и информационной безопасности;
3. Общие правила оценивания и представления неопределҰнности измерений;
4. Признаки правонарушений в области связи и информации;
5. Принципы грамотной интерпретации полученных данных и правильной криминалистической оценки выявленной совокупности
признаков объектов исследования;
6. Правила ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навык 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Нормативно-правовые документы, действующие в сфере информационных технологий и информационной безопасности;
3. Порядок составления заключения эксперта, его структурные части (вводная, исследовательская, синтезирующая, выводы);
4. Формы выводов заключения эксперта;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын сот-сараптамалық зерттеу мәні – зерттеудің осы түрінің объектілерінің қасиеттерін, ерекшеліктерін, дайындау технологиясын айқындау мақсатында сот сараптамасы, биология, химия және басқа да ғылымдар саласындағы арнайы ғылыми білімдер негізінде нақты деректерді анықтау;
4) есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын сот-сараптамалық зерттеу объект – қарасора өсімдіктерінен (марихуана, гашиш, ұнтақ түріндегі канабис, шайырлар, сығындылар мен тұнбалар) және көкнәр өсімдіктерінен (апиын, апиын сығындылары, көкнәр сабаны, көкнәр сабанының концентраты, апиын тұнбалары және т. б.), эфедрадан (эфедрон) алынатын қолдан жасалған есірткі құралдары, сондай-ақ тұтас өсімдіктер не қарасора, көкнәр, эфедра өсімдіктерінің ұсақталған бөліктері, жартылай синтетикалық және синтетикалық есірткі немесе психотроптық заттар (героин, амфетамин және оның туындылары), құрамында есірткі құралдары немесе психотроптық заттар мен прекурсорлар бар, зауытта дайындалған немесе дәріхана желісінде дайындалған дәрілік заттар, есірткі құралдарының немесе психотроптық заттардың аналогтары, дайындау, буып-түю, пайдалану, сақтау, тасымалдау кезінде пайдаланылатын әртүрлі тасымалдаушы заттардағы есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың микроқабаттары, құрамында есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтарының және прекурсорлардың болуы болжанатын, шығу тегі белгісіз заттар;
5) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА - Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасы".

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) предмет судебно-экспертного исследования наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров – установление фактических данных на основе специальных научных знаний в области судебной экспертизы, биологии, химии и других наук с целью определения свойств, особенностей, технологии изготовления объектов данного вида исследования;
4) объект судебно-экспертного исследования наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров – наркотические средства кустарного производства, получаемые из растений конопли (марихуана, гашиш, канабис в виде порошков, смолы, экстрактов и настоек), и из растений мака (опий, опийные экстракты, маковая солома, концентрат маковой соломы, опийные настойки и др.), эфедры (эфедрон), также целые растения либо измельченные части растений конопли, мака, эфедры, полусинтетические и синтетические наркотические средства или психотропные вещества (героин, амфетамин и его производные), лекарственные средства заводского изготовления или изготовленные в аптечной сети, содержащие наркотические средства или психотропные вещества и прекурсоры, аналоги наркотических средств или психотропных веществ, микронаслоения наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов или прекурсоров на различных предметах-носителях, используемых при изготовлении, фасовке, употреблении, хранении, транспортировке, вещества неустановленной природы, в составе которых предполагается наличие наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
5) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебная экспертиза наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров".

5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасы сот сараптамалары" жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сарапшылардың, оның ішінде лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғалардың біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сондай-ақ сот сараптамасы органының бөлім/бөлімше басшысының, зертхана меңгерушісінің біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды сипаттайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
2) сот сарапшылары – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
1329-1
Қызметтер атауының коды
1329-1-028
Кәсіп атауы
Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6В015 жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдерді даярлау (химия, химия-биология), 6B053 физикалық және химиялық ғылымдар (химия)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасын жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:

5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт описывает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к экспертам, имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертную деятельность на основании лицензии по виду "Судебная экспертиза наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров", а также требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к руководителю отдела/отделения, заведующему лабораторией органа судебной экспертизы.
8. Перечень карточек профессий:
1) начальник отдела (специализированного в прочих отраслях) – 6 уровень квалификации по ОРК;
2) судебные эксперты – 6 уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Код группы
1329-1
Код наименования занятия
1329-1-028
Наименование профессии
Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6В015 подготовка учителей по естественнонаучным предметам (химия, химия-биология), 6B053 физические и химические науки (химия)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной экспертизы наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:

1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Бөлімшенің жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру, олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның осы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін айқындау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін айқындау;
4. Бөлімше процестері нәтижеілігінің негізгі көрсеткіштерін айқындау;
5. Өндірістік есептерді қалыптастыру.
Білімі:
1. Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;
3. Жоспарлау және әкімшілендіру негіздері;
4. Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Персоналдың жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындауын қадағалау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және өзге де ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық ресурстарға деген қажеттілігін айқындау бойынша талдау жүргізу. Зертхананы материалдық-техникалық қамтамасыз ету мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;
4. Реактивтердің кірісін бақылау және олардың есебін жүргізу;
5. Персонал қызметінің тиімділігін талдау және бағалау, орындалған жұмыс нәтижелері бойынша кері байланыс ұсыну;
6. Персоналды тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу. Жанжалды жағдайлардың алдын алу;
7. Бөлімшенің персоналға қажеттілігін айқындау, сондай-ақ олардың кәсіптік деңгейін ескере отырып, персоналды іріктеуді жүзеге асыру. Жаңадан қабылданған персоналды бейімдеу бойынша іс-шаралар әзірлеу;
8. Сот сараптамасы органы басшысының қарауына қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және қызметтен шығару туралы ұсынымдар, оларды көтермелеу туралы немесе оларға жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізу;
9. Персоналды даярлауды, біліктілігін арттыруды іске асыруды қамтамасыз ету; 10. Бөлімше ресурстарын ұтымды пайдалануды, жабдықтар мен аспаптардың сақталуы мен жұмыс жағдайын қамтамасыз ету;
11. Нұсқаулықты өткізуді ұйымдастыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:

1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Руководство работой подразделения
Навык 1:
Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения и осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;
3. Основы планирования и администрирования;
4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2:
Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:
1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах. Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащение лаборатории;
4. Проводить входной контроль реактивов и их учета;
5. Анализировать и оценивать эффективность деятельности персонала, предоставлять обратную связь по результатам выполненной работы;
6. Разрабатывать систему эффективной мотивации персонала. Предупреждать конфликтные ситуации;
7. Определять потребности подразделения в персонале, а также осуществлять подбор персонала с учетом их профессионального уровня. Разрабатывать мероприятия по адаптации вновь принятого персонала;
8. Вносить на рассмотрение руководителя органа судебной экспертизы представления о назначении, перемещении и увольнении работников, предложения об их поощрении или о наложении на них взысканий;
9. Обеспечивать реализацию подготовки, повышения квалификации и персонала;
10. Обеспечивать рациональное использование ресурсов подразделения, сохранность и рабочее состояние оборудования и приборов;
11. Организовывать проведение инструктажа, осуществлять контроль за соблюдением инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологических требований.
Знания:

1. Ұсынылған сараптама/зерттеу объектілерінің олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Олардың бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылуын болдырмайтын мүмкіндігін және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін сараптама/зерттеу орамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2-дағды:
Cот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптама рұқсатына қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін олардың жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын құру және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін табу, тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Реактивтердің кірісін бақылау және оларды есепке алуды жүргізуге қатысу;
9. Жазбаларды ресімдеу.
Білім:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптамасы қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Реактивтердің кірісін бақылау және оларды есепке алу тәртібі;
4. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың айналымы саласында қолданылатын нормативтік-құқықтық құжаттар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеуді жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне (талдау алды кезеңі) сәйкес сынама дайындауды жүргізу;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер (талдамалық кезең) жүргізу;

1. Проверять соответствие представленных объектов экспертизы/исследования, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки экспертизы/исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и соблюдение правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
Навык 2:
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
9. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебной экспертизы наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
3. Порядок соблюдения входного контроля реактивов и их учета;
4. Нормативно-правовые документы, действующие в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ.
Навык 3:
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить пробную подготовку согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования (преаналитический этап);
2. Проводить судебно-экспертные исследования (аналитический этап) согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;

3. Белгісіз заттың табиғатын және есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтарының, прекурсорлардың түрін, зерттелетін объектілердің жалпы топтық тиістілігін айқындау;
4. Әртүрлі тасымалдаушы заттарда есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының іздерін іздеуді және табуды жүргізу;
5. Зерттеу объектілерінің жалпы шығу көзін, есірткі құралдарын қолдан өндірудің тәсілдерін, технологияларын және өзге де сипаттамаларын көрсететін белгілер жиынтығын анықтау;
6. Сәйкестендірушілік міндеттерді шешу;
7. Аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану, реагенттерді ұтымды пайдалану;
8. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
9. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
10. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
11. Санитариялық нормалар мен қағидалардың талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларының айналымы саласында қолданылатын заңнамалық және нормативтік құқықтық құжаттар;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
4. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың сот сараптамасының процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
5. Зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
6. Жазбаларды жүргізуді білу;
7. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың түрлері (тектері);
8. Есірткі құрамдас өсімдіктердің және олардан жасалатын есірткі заттарының негізгі анатомиялық-морфологиялық белгілері;
9. Сараптамалық зерттеу кезінде есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың жұмсалуын есепке алу жөніндегі нормативтік талаптар;
10. Тиісті заттай дәлелдемелерді қарау, алу және буып-түю, талдау үшін тиісті сынамаларды іріктеу тәртібі, экспресс-тестілер мен реактивтерді пайдалану қағидалары;
11. Сараптама жүргізу үшін салыстырмалы үлгілерді алу тәртібі;
12. Есірткі құралдары мен психотроптық заттардың із мөлшерімен жұмыс істеу ерекшеліктері, бұзбайтын талдауды қолдану мүмкіндіктері және үлгілерді барынша аз зақымдауға бағытталған практикалық тәсілдер;
13. Cараптама жүргізу кезінде пайдаланылатын жабдық жұмысының негізгі қағидаттары, қызмет көрсету және пайдалану қағидалары;

3. Определять природу неизвестного вещества и вид наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров, общую групповую принадлежность исследуемых объектов;
4. Проводить поиск и обнаружении следов наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров на различных предметах-носителях;
5. Устанавливать совокупность признаков, указывающих на общий источник происхождения объектов исследования, способы, технологии и иные характеристики кустарного производства наркотических средств;
6. Решать идентификационные задачи;
7. Правильно эксплуатировать приборы и оборудование, рационально использовать реактивы;
8. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
9. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
10. Вести и оформлять записи;
11. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда, сбору, учету и утилизации отходов.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Законодательные и нормативные правовые документы, действующие в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
3. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
4. Процессуальные и организационные основы судебной экспертизы наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
5. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
6. Знание ведения записей;
7. Виды (роды) наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
8. Основные анатомо-морфологические признаки наркотикосодержащих растений и изготовляемых из них наркотических средств;
9. Нормативные требования по учету расходования наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров при экспертном исследовании;
10. Порядок осмотра, изъятия и упаковки соответствующих вещественных доказательств, проведения отбора представительных проб для анализа, правила использования экспресс-тестов и реактивов;
11. Порядок получения сравнительных образцов для производства экспертиз;
12. Особенности работы со следовыми количествами наркотических средств и психотропных веществ, возможности применения неразрушающего анализа и практические приемы, направленные на минимальное повреждение образцов;
13. Основные принципы работы, правила обслуживания и эксплуатации, применяемого при проведении экспертизы оборудования;

14. Неғұрлым кең таралған есірткі құралдары мен психотроптық заттарды қолдан жасау, зертханалық және өнеркәсіптік жағдайларда заңсыз дайындау кезінде қолданылатын технологиялық тәсілдердің ерекшеліктері;
15. Шығыс материалдарын есепке алу, сақтау және жұмсау тәртібі;
16. Қылмыстық істер бойынша есірткі құралдарын, психотроптық заттарды алып қою, есепке алу, сақтау, беру және жою тәртібі;
17. Сот сараптамаларын/ зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді табуға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім қағидалары, графикалық, кестелік және басқа да иллюстрациялық материалдарға қойылатын талаптар;
18. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі нұсқаулары, қағидалары мен нормалары, сондай-ақ санитариялық- эпидемиологиялық талаптар;
19. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Өлшемнің белгісіздігін бағалаудың және ұсынудың жалпы қағидалары;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен өлшемшарттары;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен қағидалары;
5. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының морфологиясын талдау және бағалау әдістері;
6. Зерттеу нәтижелерін математикалық өңдеу әдістері;
7. Зерттеулер нәтижелері есептерінің жазбаларын жүргізу, талдау, бағалау және өңдеу тәртібі.
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сарапшы қорытындысын, оның құрылымдық (кіріспе, зерттеу, синтездеу, тұжырымдар) бөліктерін жасау тәртібі;
3. Сарапшы қорытындысы тұжырымдарының нысандары;
4. Құжаттауды, мұрағаттауды білу.
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сот сараптамалары өндірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Машықтар:

14. Особенности технологических приемов, применяемых при незаконном изготовлении наиболее распространенных наркотических средств и психотропных веществ в кустарных, лабораторных и промышленных условиях;
15. Порядок учета, хранения и расходования расходных материалов;
16. Порядок изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения наркотических средств, психотропных веществ по уголовным делам;
17. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, требования к графическому, табличному и другим иллюстративным материалам;
18. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
19. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Навык 4:
Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3. Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания и представления неопределҰнности измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Методы анализа и оценки морфологии наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
6. Методы математической обработки результатов исследования;
7. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навык 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок составления заключения эксперта, его структурные части (вводная, исследовательская, синтезирующая, выводы);
3. Формы выводов заключения эксперта;
4. Знания документирования, архивирования;
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификациялау, ескертуші және түзетуші әрекеттерді жүргізудің куәлігін ұсыну мен қадағалауды ресімдеу үшін;
4) химия-токсикологиялық сараптаманың объектілері – мәйіт табылған кезде оқиға орнынан алынған, өлімнің немесе уланудың себебі болуы мүмкін биологиялық сұйықтықтар (қан, зәр), мәйіттің ішкі органдары, құсу массалары, жуынды сулар, қолдың және ауыз қуысының шайындылары және биологиялық емес сипаттағы өзге де объектілер;
5) химия-токсикологиялық сараптаманың мәні – өлімнің себебін анықтау үшін токсикологиялық маңызды заттарды сәйкестендіру және мөлшерлік айқындау.
3. Осы кәсіптк стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Химия-токсикологиялық сараптама".
5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Химия-токсикологиялық сараптама" сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сот-медициналық сарапшыларының, оның ішінде лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғалардың біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сондай-ақ сот сараптамасы органының химия-токсикологиялық сараптамасының бөлім/бөлімше, сектор басшысының біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды белгілейді.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины, определения и сокращения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий;
4) объекты химико-токсикологической экспертизы – биологические жидкости (кровь, моча), внутренние органы трупа, рвотные массы, промывные воды, смывы с рук и ротовой полости и иные объекты небиологического характера, изъятые с места происшествия при обнаружении трупа, которые могли явиться причиной смерти или отравления;
5) предмет химико-токсикологической экспертизы – идентификация и количественное определение токсикологически важных веществ для установления причины смерти.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Химико-токсикологическая экспертиза".
5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт устанавливает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к судебно-медицинским экспертам, имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертную деятельностью на основании лицензии по виду "химико-токсикологическая экспертиза", а также требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к руководителю отдела/отделения, сектора химико-токсикологической экспертизы органа судебной экспертизы.

8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
2) дәрігер-сот-медициналық сарапшы – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
3) зертханашы (біліктілігі орта) – СБШ бойынша 4 біліктілік деңгейі;
4) сот-сараптамалық санитар – СБШ бойынша 2 біліктілік деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
1329-1
Қызметтер атауының коды
1329-1-028
Кәсіп атауы
Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B101 денсаулық сақтау (фармация, жалпы медицина, педиатрия), 6B053 физикалық және химиялық ғылымдар (химия)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Химия-токсикологиялық сараптама/зерттеуді жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Бөлімше жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру, олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның осы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін айқындау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін айқындау;
4. Бөлімше процестері нәтижелігінің негізгі көрсеткіштерін айқындау;
5. Өндірістік есептерді қалыптастыру.
Білімі:
1. Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;
3. Жоспарлау және әкімшілендіру негіздері.
4. Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Персоналдың жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындалуын қадағалау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және басқа ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық ресурстарға деген қажеттілігін айқындау бойынша талдау жүргізу. Зертхананы материалдық-техникалық жабдықтау мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;

8. Перечень карточек профессий:
1) начальник отдела (специализированного в прочих отраслях) – 6 уровень квалификации по ОРК;
2) врач-судебно-медицинский эксперт – 6 уровень квалификации по ОРК;
3) лаборант (средней квалификации) – 4 уровень квалификации по ОРК;
4) санитар судебно-экспертный – 2 уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Код группы
1329-1
Код наименования занятия
1329-1-028
Наименование профессии
"Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6B101 здравоохранение (фармация, общая медицина, педиатрия), 6B053 физические и химические науки (химия)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий:
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства химико-токсикологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Руководство работой подразделения
Навык 1: Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения и осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;
3. Основы планирования и администрирования;
4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2: Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:
1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах. Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащение лаборатории;

5. Персоналдың лауазымдық міндеттерін, оның ішінде сот сараптамасы саласындағы әдеп қағидаттарын, ақпараттың құпиялылығын орындауын бақылауды жүзеге асыру;
6. Сарапшының қорытындыларын ішкі және сыртқы рецензиялау процесіне қатысу;
7. Сараптамалық қателіктердің алдын алуды жүргізу;
8. Бөлімшенің алға қойған мақсаттарына қол жеткізу мониторингін жүзеге асыру.
Білімі:
1. Бөлімшеде қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларды пайдаланудың негізгі технологиялық процестері мен ерекшеліктері;
2. Сот-сараптамалық зерттеулер өндірісінің сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, персоналдың лауазымдық міндеттері;
4. Құпия қызметтік ақпаратты қорғау талаптары.
2-еңбек
функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сараптамаларды тағайындайтын органдармен сот сараптамаларын жүргізу бойынша өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар сметасын жасау және сараптама тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есеп ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман ретінде қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу жөніндегі тарифтер мен әдістер.
2-дағды:
Сараптаманы тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдар қызметкерлердің ақпараттық-түсіндіру жұмысына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Қылмыстық, әкімшілік істер бойынша материалдарды дайындау мен ұсыну ерекшеліктері;
3. Сот экспертологиясы және криминалистика негіздері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
1-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, химия-токсикологиялық сараптаманы дамытудың ағымдағы жай-күйі мен перспективаларын зерделеу және талдау;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;

5. Осуществлять контроль за выполнением персоналом должностных обязанностей, в том числе принципов этики в сфере судебной экспертизы, конфиденциальности информации;
6. Участвовать в процессе внутреннего и внешнего рецензирования заключений эксперта;
7. Проводить профилактику экспертных ошибок;
8. Осуществлять мониторинг достижения поставленных целей подразделения.
Знания:
1.Основные технологические процессы и особенности эксплуатации оборудования и аппаратуры, применяемой в подразделении;
2.Принципы организации контроля качества производства судебно-экспертных исследований;
3. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности персонала;
4. Требования защиты конфиденциальной служебной информации.
Трудовая функция 2: Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Задача 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения и навыки:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалиста в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы;
Задача 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения и навыки:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным, административным делам;
3. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
Дополнительная трудовая функция 1: Участие в научно-исследовательской научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1: Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития химико-токсикологической экспертизы с учетом современного уровня технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ;
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования;

4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Зертханалық және аспаптық сараптамалық зерттеулерге ұсынылатын заттай дәлелдемелер мен биологиялық және шығу тегі өзге де объектілерді алу, буып-түю, жолдау, тасымалдау, сақтау тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша олардың қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын құру және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері, химия-токсикологиялық сараптама саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Химия-токсикологиялық сараптаманы тағайындау кезінде материалдарды дайындау және ресімдеудің негізгі қағидалары.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауды жүргізу;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес химия-токсикологиялық зерттеуін жүргізу;
3. Биологиялық жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен (оның ішінде мәйіттен шыққан) жұмыс жүргізу;
4. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану, реактивтерді ұтымды пайдалану (егер олар пайдаланылса);
5. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
6. Химиялық, оның ішінде улы заттармен (зертханалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті концентрациядағы ерітінділерді, күрделі реактивтерді дайындау) жұмыстар жүргізу;

4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и соблюдение правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения вещественных доказательств и объектов биологического и иного происхождения, предоставляемых на лабораторные и инструментальные экспертные исследования.
Навык 2: Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для проведения лабораторного и инструментального экспертного исследования и дачи заключения по поставленным вопросам;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области химико-токсикологической экспертизы (исследования);
3. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении химико-токсикологической экспертизы.
Навык 3: Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить пробную подготовку согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования;
2. Проводить химико-токсикологическое исследование объектов согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
3. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
4. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
5. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
6. Проводить работы с химическими веществами, в том числе и токсичными (приготовление растворов необходимых концентраций, сложных реактивов для проведения лабораторных исследований);

7. Бақыланатын заттардың стандартты үлгілерін қолдану, сондай-ақ оларды химиялық-токсикологиялық зерттеулер жүргізуге арналған аспаптарды калибрлеу кезінде пайдалану;
8. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
9. Зертхананы жұмыс аймақтарына бөлу арқылы контаминацияны болдырмау үшін қажетті шараларды қабылдау;
10. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
11. Санитарлық нормалар мен ережелердің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау;
12. Реактивтердің кірісін бақылауды және оларды есепке алуды жүргізуге қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Бейорганикалық, органикалық, аналитикалық, фармацевтикалық және токсикологиялық химия;
3. Адам физиологиясы және анатомиясы;
4. Фармакология, клиникалық фармакология, фармакогнозия;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және /немесе әдістері;
6. Биологиялық объектілердің (оның ішінде мәйіттен алынатын) және заттай дәлелдемелердің физикалық-химиялық, химиялық, технологиялық және микробиологиялық сипаттамалары;
7. Қолданылатын реагенттер мен шығыс материалдарының физикалық-химиялық, химиялық, технологиялық сипаттамалары;
8. Стандартты үлгілерге арналған мөлшерлік талдау әдістемелері, оларды биологиялық материалда өлшеудің әдістемелері;
9. Биологиялық материалдан (оның ішінде мәйіттен алынған) мақсатты қосылыстарды оқшаулау қағидаттары мен әдістері;
10. Химиялық-токсикологиялық талдау әдістері, олардың жіктелуі және жалпы сипаттамасы. Жалпы және мақсатты химиялық-токсикологиялық талдау;
11. Химиялық зерттеулер жүргізу әдістері;
12. Өткір және созылмалы экзогенді улануларды сот-химиялық диагностикалаудың ерекшеліктері, өткір улануларды диагностикалау кезіндегі скринингтің негізгі әдістері;
13. Алынатын заттарды тазарту және концентрациялау тәсілдері, оларды таңдау және бағалау. Бөлу және концентрациялау әдістерінің үйлесімі;
14. Ксенобиотиктер мен биологиялық белсенді заттардың негізгі топтарының метаболизмінің жалпы схемасы;
15. Өлімнің немесе уланудың себебін анықтау үшін органикалық және бейорганикалық қосылыстарды сапалы анықтау және сандық анықтау қағидаттары мен әдістері;
16. Дәрілік, есірткі және уытты заттарды талдауда қазіргі заманғы талдау жабдықтарын қолдану мүмкіндіктері мен тәртібі, оның ішінде тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдістері, жедел улануды диагностикалау кезіндегі газды-сұйықтық хроматографияның негізгі әдістері;

7. Применять стандартные образцы контролируемых веществ, а также использовать их при калибровке приборов для производства химико-токсикологических исследований;
8. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
9. Предпринимать необходимые меры, чтобы предотвратить контаминацию путем разделения лаборатории на рабочие зоны;
10. Вести и оформлять записи;
11. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкций по безопасности и охране труда, сбору, учету и утилизации отходов;
12. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Неорганическая, органическая, аналитическая, фармацевтическая и токсикологическая химия;
3. Физиология и анатомия человека;
4. Фармакология, клиническая фармакология, фармакогнозия;
5. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Физико-химические, химические, технологические и микробиологические характеристики биологических объектов (в том числе трупного происхождения) и вещественных доказательств;
7. Физико-химические, химические, технологические характеристики применяемых реагентов и расходных материалов;
8. Методики количественного анализа для стандартных образцов, методики их измерения в биологическом материале;
9. Принципы и методы изолирования целевых соединений из биологического материала (в том числе трупного);
10. Методы химико-токсикологического анализа, их классификация и общая характеристика. Общий и целенаправленный химико-токсикологический анализ;
11. Методы проведения химических исследований;
12. Особенности судебно-химической диагностики острых и хронических экзогенных отравлений, основные методы скрининга при диагностике острых отравлений;
13. Способы очистки извлечений и концентрирования исследуемых веществ их выбор и оценка. Сочетание методов разделения и концентрирования;
14. Общую схему метаболизма основных групп ксенобиотиков и биологически активных веществ;
15. Принципы и методы качественного обнаружения и количественного определения органических и неорганических соединений для установления причины смерти или отравления;
16. Возможности и порядок применения современного аналитического оборудования в анализе лекарственных, наркотических и токсических веществ, в том числе методы высокоэффективной жидкостной хроматографии, основные методы газожидкостной хроматографии при диагностике острых отравлений;

17. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау тәртібі.
18. Ерітінділер мен қоспаларды дайындау процесінің кезеңдері;
19. Өлшем құралдарын калибрлеу, салыстырып тексеру, өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау және олардың бағдарламалық жасақтамасын аттестаттау тәртібі;
20. Материалдарға жүргізілетін өлшемдердің (зерттеулердің) сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
21. Клиникалық зертханалық әдістердің аналитикалық сипаттамалары (дәлдігі, дұрыстығы, ерекшелігі, сезімталдығы) және оларды анықтау;
22. Сараптама/зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
23. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
24. Жазбаларды жүргізу қағидалары. Құжаттаманың бекітілген нысандарын жүргізу тәртібі;
25. Сот сараптамаларын/зерттеулерін жүргізу барысында объектілерді анықтауға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім, фотокестелер, сызбалар, диаграммалар жасау ережелері;
26. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі нұсқаулары, қағидалары мен нормалары, сондай-ақ санитарлық- эпидемиологиялық талаптар;
27. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер;
28. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нормативтік және құқықтық актілер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу және деректерді ұсыну;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
2. Өлшемдер нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы қағидалары;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен өлшемшарттары;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен қағидалары;
5. Зерттеулер нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу тәртібі.
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Машықтар:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру.
Білімі:

17. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов;
18. Стадии процесса приготовления растворов и смесей;
19. Порядок калибровки, поверки средств измерений, метрологической аттестации средств измерений и аттестации их программного обеспечения;
20. Принципы организации контроля качества проводимых измерений (исследований) материалов;
21. Аналитические характеристики клинических лабораторных методов (прецизионность, правильность, специфичность, чувствительность) и их определение;
22. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении экспертизы/исследования;
23. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
24. Правила ведения записей. Порядок ведения утвержденных форм документации;
25. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
26. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
27. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности;
28. Нормативные и правовые акты по сбору, учету и утилизации отходов в соответствии с классом опасности.
Навык 4: Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований и представлять данные;
3.Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Навык 5: Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства.
Знания:

2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына лектор, дайындық басшысы ретінде қатысу;
3. Кадрларды даярлаудың, біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу.
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
5. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу;
6. Оқыту нәтижелерінің көрсеткіштерін және оның тиімділігін талдауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу-бағдарламалық кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі;
3. Дәрістердің, семинарлық және практикалық сабақтардың жоспарларын жасау тәртібі;
4. Оқытудың теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері жөніндегі әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Командалық жұмыс
Аналитикалық және жүйелік ойлау
Стреске төзімділік
Сапаға бағдар (зейінділік, байқаушылық)
Шешім қабылдау кезіндегі дербестік
Тиімді коммуникация дағдылары
Тұрақты өзін-өзі дамыту
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Бөлім/бөлімше, сектор басшысы
7
Басшы/басшының орынбасары
11. "Зертханашы (біліктілігі орта)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
3111-9
Қызметтер атауының коды
3111-9-005
Кәсіп атауы
Зертханашы (біліктілігі орта)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Орта кәсіптік медициналық (фармация немесе зертханашы ісі) және бейіні бойынша химиялық білім, зертханалық диагностика
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты маман: зертханашы
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман: зертханашы
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маман: зертханашы
біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман: зертханашы
біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты маман: зертханашы
біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман: зертханашы
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман: зертханашы
біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман:
зертханашы
Қызметтің негізгі мақсаты
Химия-токсикологиялық сараптама/зерттеуді жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:

2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации;
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации;
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Требования к личностным компетенциям
Командная работа
Аналитическое и системное мышление
Стрессоустойчивость
Ориентация на качество (внимательность, наблюдательность)
Самостоятельность при принятии решений
Навыки эффективной коммуникации
Постоянное саморазвитие
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Руководитель отдела/отделения, сектора
7
Руководитель/заместитель руководителя
11. Карточка профессии "Лаборант (средней квалификации)"
Код группы
3111-9
Код наименования занятия
3111-9-005
Наименование профессии
Лаборант (средней квалификации)
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Среднее профессиональное медицинское (фармация или лаборантское дело) и химическое образование по профилю, лабораторная диагностика
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
специалист высшего уровня квалификации высшей категории: лаборант
специалист высшего уровня квалификации первой категории: лаборант
специалист высшего уровня квалификации второй категории: лаборант
специалист высшего уровня квалификации без категории: лаборант
специалист среднего уровня квалификации высшей категории: лаборант
специалист среднего уровня квалификации первой категории: лаборант
специалист среднего уровня квалификации второй категории: лаборант
специалист среднего уровня квалификации без категории: лаборант
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства химико-токсикологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

1. Сот химия-токсикологиялық сараптамасы (зерттеуі) жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі.:
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Сот химия-токсикологиялық сараптамасы (зерттеуі) жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі
1-дағды:
Сот химия-токсикологиялық сараптамасын (зерттеуі) жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі
Машықтар:
1. Өз құзыреті шегінде зерттеуге келіп түсетін сот сараптамасы (зерттеуі) объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сарапшының бақылауымен сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауға қатысу;
3. Сарапшының бақылауымен сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу кезінде стандартты операциялық рәсімдерді (сот сараптамалары/зерттеулері объектілерін (оның ішінде мәйіттен алынған) бөліктерге бөлуді (қажет болған жағдайда) орындау, жұмыс ерітінділерін дайындау, тестілік зерттеулер жүргізу және т.б.);
4. Сот сараптамаларының/зерттеулерінің объектілерін (оның ішінде мәйіттен алынған) және ілеспе құжаттаманы сақтауға орналастыру;
5. Биологиялық жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен (оның ішінде мәйіттен алынған) жұмыс жүргізу;
6. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
7. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру;
8. Бөлу қағидаларына және зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыс ерекшеліктеріне сәйкес антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып материалдық объектілерді ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
9. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
10. Қосалқы зертханалық жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар) жұмысқа қабілеттілігіне мониторинг жүргізу;
11. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар) жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
12. Сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділердің сақталу жағдайын, жарамдылық мерзімін бақылау;
13. Сапаны зертханаішілік бақылау іс-шараларын жүргізу кезіндегі инциденттер, ауытқулар және өзгерістер туралы сарапшыларды хабардар ету;
14. Денсаулыққа қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау;

1. Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной химико-токсикологической экспертизы (исследовании).
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной химико-токсикологической экспертизы (исследовании)
Навык 1: Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной химико-токсикологической экспертизы (исследовании)
Умения:
1. Участвовать в приеме, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы (исследования) в пределах компетенции;
2. Участвовать в пробной подготовке согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования под контролем эксперта;
3. Выполнять стандартные операционные процедуры при производстве химико-токсикологических экспертиз (исследований) (разделение объектов судебных экспертиз/исследований (в том числе трупного происхождения) на части, готовить рабочие растворы, проводить тестовые исследования и пр.) под контролем эксперта;
4. Размещать объекты судебных экспертиз/исследований (в том числе трупного происхождения) и сопроводительную документацию на хранение;
5. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
6. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
7. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала;
8. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
9. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
10. Вести мониторинг работоспособности вспомогательного лабораторного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки);
11. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями;
12. Контролировать условия хранения, сроки годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
13. Информировать экспертов об инцидентах, отклонениях и изменениях при проведении мероприятий внутрилабораторного контроля качества;
14. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности;

15. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
16. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау).
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Жалпы және аналитикалық химия негіздері;
3. Адам физиологиясы мен анатомиясының негіздері;
4.Химия-токсикологиялық сараптамалар (зерттеулер) жүргізу кезінде зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері;
5.Химия-токсикологиялық сараптамалар (зерттеулер) жүргізу жөніндегі қағидалар;
6. Токсикология негіздері;
7. Улар мен күшті заттардың жіктелуі;
8. Химиялық реактивтердің қасиеттері, ерітінділерді дайындауда қолданылатын есептік формулалар;
9. Сараптама/зерттеу жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу тәртібі;
10. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып, жұмыстарды жүргізу тәртібі;
11. Ерітінділердің концентрациясын білдіру тәсілдері, ерітінділер құрамын қайта есептеу, ерітінділер мен басқа заттарды сұйылту және араластыру кезінде белгіленетін мөлшерлік қатынастар;
12. Қолданылатын реактивтердің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
13. Тесттік зерттеулер, стандартты зерттеулер жүргізу әдістемесі;
14. Сараптама/зерттеу жүргізу үшін берілген биологиялық объектілердің (оның ішінде мәйіттен алынған) физика-химиялық, химиялық, технологиялық және микробиологиялық сипаттамалары;
15. Зертханалық жабдықты пайдалану және оның жұмысын есепке алу қағидалары;
16. Зерттеу процесінде, үлгілерді іріктеу және сақтау кезінде пайдаланылатын жабдықтар мен өлшеу құралдарының сипаттамалары, сондай-ақ оларды пайдалану ережелері;
17. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу тәртібі;
18. Сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділерді сақтау шарттарының, жарамдылық мерзімдерінің тәртібі;
19. Зертханаішілік сапаны бақылауды жүргізу тәртібі;
20. Санитарлық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімді пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);
21. Құжаттау, мұрағаттау қағидалары;
22. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіптік міндеттерді дербес шешу,
Оқытылуға қабілеті
Тәртіптілік
Стреске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер/маман сот-медициналық сарапшы

15. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом;
16. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования).
.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Основы общей и аналитической химии;
3. Основы физиологии и анатомии человека;
4. Методики проведения лабораторных и инструментальных исследований при производстве химико-токсикологических экспертиз (исследований);
5. Правила по производству химико-токсикологических экспертиз (исследований);
6. Основы токсикологии;
7.Классификация ядов и сильнодействующих веществ;
8. Свойства химических реактивов, расчетные формулы, используемые при приготовлении растворов;
9. Порядок отбора, упаковки, маркировки и оформления объектов, предоставленных для проведения экспертизы/исследования;
10. Порядок проведения работ с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
11. Способы выражения концентрации растворов, пересчет состава растворов, количественные соотношения, устанавливающиеся при разбавлении и смешении растворов и других веществ;
12. Свойства применяемых реактивов и предъявляемые к ним требования;
13. Методика проведения тестовых исследований, стандартных исследований;
14. Физико-химические, химические, технологические и микробиологические характеристики биологических объектов (в том числе трупного происхождения), предоставленных для проведения экспертизы/исследования;
15. Правила эксплуатации и учета работы лабораторного оборудования;
16. Характеристики оборудования и средств измерений, использующихся в процессе исследования, при отборе и хранении образцов, а также правила их эксплуатации;
17. Порядок по обращению с отходами в соответствии с классом опасности;
18. Порядок условий хранения, сроков годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
19. Порядок проведения внутрилабораторного контроля качества;
20. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
21. Правила документирования, архивирования;
22. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач Обучаемость,
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач/специалист судебно-медицинский эксперт

12. "Сот-сараптамалық санитары" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
9629-9
Қызметтер атауының коды
9629-9-018
Кәсіп атауы
Сот-сараптамалық санитар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жұмыс орнында оқытуды өткізумен орта, толық емес орта
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Қызметтің негізгі мақсаты
Химия-токсикологиялық сараптама/зерттеуді жүргізу саласындағы кәсіптк қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Химия-токсикологиялық сараптамасын (зерттеуін) жүргізу кезіндегі кіші медицина персоналының қосалқы қызметі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы: Химия-токсикологиялық сараптамасын (зерттеуін) жүргізу кезіндегі кіші медицина персоналының қосалқы қызметі
1-дағды:
Химия-токсикологиялық сараптамасын (зерттеуін) жүргізу кезіндегі кіші медицина персоналының қосалқы қызметі
Машықтар:
1. Қолданыстағы нұсқаулықтар мен санитарлық талаптарға сәйкес жұмыс орнын, құрал-саймандарды, химиялық ыдыстарды дайындау;
2. Санитариялық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес дезинфекциялық құралдар мен бактерицидтік қондырғылардың көмегімен жұмыс үй-жайларын, жұмыс беттерін зарарсыздандыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
3. Контамицияға қарсы іс-шараларды сақтай отырып, зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыстың ерекшеліктері мен бөліну ережелеріне сәйкес материалдық объектілерді ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
4. Орта медициналық персоналдың басшылығымен қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі жұмыстарға қатысу;
5. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес дезинфекциялық ерітінділерді дайындау;
6. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:
1. Өз еңбек құқықтарын білу, ішкі еңбек тәртібі қағидалары, кәсіптік қауіпсіздігі, денсаулықты, қоршаған ортаны қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар;

12. Карточка профессии "Санитар судебно-экспертный"
Код группы
9629-9
Код наименования занятия
9629-9-018
Наименование профессии
Санитар судебно-экспертный
Уровень квалификации по ОРК
2
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Среднее, неполное среднее с проведением обучения на рабочем месте
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства химико-токсикологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования).
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования)
Навык 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования)
Умения:
1. Подготавливать рабочее место, инструментарий, химическую посуду в соответствии с действующими инструкциями и санитарными требованиями;
2. Проводить мероприятия по обеззараживанию рабочих помещений, рабочих поверхностей при помощи дезинфекционных средств и бактерицидных установок в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
3. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
4. Участвовать в работах по сбору, временному хранению, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности под руководством среднего медицинского персонала;
5. Приготавливать дезинфицирующие растворы в соответствии с действующими инструкциями;
6. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:
1. Знание своих трудовых прав, правила внутреннего трудового распорядка, правила по профессиональной безопасности, охране здоровья, окружающей среды и пожарной безопасности;

2. Санитарлық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімді пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);
3. Антиконтаминациялық іс-шараларды сақтай отырып жұмыстарды жүргізу тәртібі;
4. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу тәртібі;
5. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Командалық жұмыс
Дербестік
Жауапкершілік
Оқытылуға қабілеті
Тәртіптілік
Стреске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер/маман сот-медициналық сарапшы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Орындаушы: А.М. Сашкен, a.sashken@adilet.gov.kz, 74-06-58.
14. Әзірлеуге қатысқан ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Орындаушы: Г.Ж. Ертаева, expert@cse.kz, 54-10-05.
15. Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік біліктілік бойынша салалық кеңес: 2023 жылғы 14 қарашадағы №2 хаттама.
16. Кәсіптік біліктілік бойынша ұлттық орган: 2023 жылғы 11 қарашадағы қорытынды.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 9 қазан.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жылғы 4 қаңтар.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2024 жылғы 23 қаңтардағы
№ 60 бұйрығына
6-қосымша
"Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуі" кәсіптік стандарты
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес "Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуі" кәсіптік стандарты сот-сараптама қызметі саласындағы сот молекулярлық-генетикалық сараптамасын жүргізу жөніндегі сот сарапшысының біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындауға арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;

2. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
3. Порядок проведения работ с соблюдением антиконтаминационных мероприятий;
4. Порядок по обращению с отходами в соответствии с классом опасности;
5. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Требования к личностным компетенциям
Командная работа
Самостоятельность
Ответственность
Обучаемость
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач/специалист судебно-медицинский эксперт
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство юстиции Республики Казахстан
Исполнитель: Сашкен А.М., a.sashken@adilet.gov.kz, 74-06-58.
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
Исполнитель: Ертаева Г.Ж., expert@cse.kz, 54-10-05.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере судебно-экспертной деятельности: протокол от 14 ноября 2023 года №2.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11 ноября 2023 года.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 9 октября 2023 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочной актуализации: 4 января 2027 года.
Приложение 6 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 января 2024 года № 60
Профессиональный стандарт: "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза/исследование"
Глава 1. Общие положения
1. В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" разработан профессиональный стандарт "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза" предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебного эксперта по производству судебной молекулярно-генетической экспертизы в области судебно-экспертной деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины, определения и сокращения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;

3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін;
4) молекулярлық-генетикалық сараптамасының мәні – нақты адамды ұқсастыру немесе шығу тегінің биологиялық ортақтығын (биологиялық туыстық) айқындау мақсатында билогия және криминалистика саласындағы арнайы ғылыми білімдер негізінде анықталатын адамның гендік ДНҚ-ның полиморфты генетикалық белгілерінің нақты деректері болып табылады;
5) молекулярлық-генетикалық сараптамасының объект – сұйық және кептірілген түрдегі қан, оған қоса әртүрлі киімдердегі, заттардағы қан дақтары, шәует, оның ішінде аралас биоқатпарлар құрамындағы, бұлшық ет ұлпасы және басқа да ішкі органдардың (бауыр, жүрек, өкпе, шеміршек ұлпасы) ұлпалары, сүйек ұлпасы, шаш, түбінің буылтығымен, тырнақтар кесіндісі, терімай терлері, қанның, белгілі бір анықталған тұлғалардың буккальді эпителиясының салыстырмалы үлгілері, сараптама тақырыбына қатысты қылмыстық іс материалдары: оқиға болған жерді қарау хаттамасы, үлгілерді алу хаттамасы, мәйітті сот-медициналық зерттеу қорытындысы немесе тірі адамды куәландыруы және қойылған мәселелерді шешу үшін оның маңызы болуы мүмкін басқа да материалдар.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы".
5. Кәсіптік стандарт коды: О84230.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
О – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84 – Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
842 – Мемлекеттің жалпы қоғамға қызмет көрсетуі;
8423 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет;
84230 – Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт "Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы" дәрігер/маман сот-медициналық сарапшыларының/сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар сот сарапшыларының (бас, жетекші, аға; лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын адамдардың) біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сот сараптамасы органының бөлім/бөлімше, сектор басшысының біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды белгілейді.

3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий;
4) предмет судебной молекулярно-генетической экспертизы – фактические данные полиморфных генетических признаков ДНК генома человека, устанавливаемые на основе специальных научных знаний в области биологии и криминалистики в целях отождествления конкретного человека или определения биологической общности происхождения (биологического родства);
5) объект судебной молекулярно-генетической экспертизы – кровь в жидком и высушенном виде, в том числе пятна крови на различных предметах одежды и вещной обстановки, сперма, в том числе в составе смешанных бионаслоений, мышечная ткань и ткани других внутренних органов (печень, сердце, легкие, хрящевая ткань), костная ткань, волосы с корневыми луковицами, ногтевые срезы, потожировые выделения, сравнительные образцы крови, буккального эпителия заведомо известных лиц, материалы уголовного дела, относящиеся к предмету экспертизы: протокол осмотра места происшествия, протокол изъятия образцов, заключения судебно-медицинской экспертизы трупа или освидетельствования живого лица и другие материалы, которые могут иметь значение для решения поставленных вопросов.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза".
5. Код профессионального стандарта: О84230.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
О – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84 – Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
842 – Предоставление государством услуг обществу в целом;
8423 – Деятельность в области юстиции и правосудия;
84230 – Деятельность в области юстиции и правосудия.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт устанавливает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к судебным экспертам (главному, ведущему, старшему; лицам, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании лицензии), имеющим квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований) по виду "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза", требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда к руководителю отдела/отделения, сектора органа судебной экспертизы.

8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған) – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
2) сот сарапшылары, дәрігер-сот-медициналық сарапшы – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
3) зертханашы (біліктілігі орта) – СБШ бойынша 4 біліктілік деңгейі;
4) сот-сараптамалық санитар – СБШ бойынша 2 біліктілік деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
1329-1
Қызметтер атауының коды
1329-1-028
Кәсіп атауы
Бөлім басшысы (өзге салаларда мамандандырылған)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B101 денсаулық сақтау (фармация, жалпы медицина, педиатрия), 6В015 жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдерді даярлау (биология, химия-биология) 6B051 биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология, биотехнология)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларын және қызметкерлердің біліміне, ептілігіне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы: Бөлімшенің жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру және олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның осы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін айқындау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін айқындау;
4. Бөлімше процестерінің нәтижелігінің негізгі көрсеткіштерін айқындау;
5. Өндірістік есептерді қалыптастыру.
Білімі:
1. Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;

8. Перечень карточек профессий:
1) начальник отдела (специализированного в прочих отраслях) – 6 уровень квалификации по ОРК;
2) судебные эксперты, врач-судебно-медицинский эксперт – 6 уровень квалификации по ОРК;
3) лаборант (средней квалификации) – 4 уровень квалификации по ОРК;
4) санитар судебно-экспертный – 2 уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)"
Код группы
1329-1
Код наименования занятия
1329-1-028
Наименование профессии
Начальник отдела (специализированного в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6B101 здравоохранение (фармация, общая медицина, педиатрия), 6В015 подготовка педагогов по естественнонаучным предметам (биология, химия-биология), 6В051 биологические и смежные науки (биология, биотехнология)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной молекулярно-генетической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Руководство работой подразделения
Навык 1:
Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения и осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;

Жоғары білім (6B101 денсаулық сақтау (фармация, жалпы медицина, педиатрия), 6В015 жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдерді даярлау (биология, химия-биология) 6B051 биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология, биотехнология)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: дәрігер-сот-медициналық сарапшысы
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: дәрігер-сот-медициналық сарапшысы
біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар:
дәрігер-сот-медициналық сарапшысы
бас сарапшы
жетекші сарапшы
аға сарапшы
"Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы" түрі бойынша лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлға
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларын және қызметкерлердің біліміне, ептілігіне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуі;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/
зерттеуі
1-дағды:
Келіп түскен зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарау
Машықтар:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Зерттеу объектілерінің бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін олардың қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама объектілерін сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеулерге ұсынылатын объектілерді алу, буып-түю, жолдау, тасымалдау, сақтау тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:

Высшее образование (6B101 здравоохранение (фармация, общая медицина, педиатрия), 6В015 подготовка педагогов по естественнонаучным предметам (биология, химия-биология), 6В051 биологические и смежные науки (биология, биотехнология)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врач-судебно-медицинский эксперт
специалисты высшего уровня квалификации второй категории: врач-судебно-медицинский эксперт специалисты высшего уровня квалификации без категории: врач-судебно-медицинский эксперт
главный эксперт
ведущий эксперт
старший эксперт
физическое лицо, занимающиеся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии по виду "Судебная молекулярно-генетическая экспертиза"
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной молекулярно-генетической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Судебная молекулярно-генетическая экспертиза/исследование;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Судебная молекулярно-генетическая экспертиза/исследование
Навык 1: Прием и осмотр поступивших объектов исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы, соблюдения правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения объектов на экспертные исследования.
Навык 2: Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:

1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Ұсынылған материалдарды мен зерттеу объектілерін зерделеу және зертханалық және аспаптық сараптамалық зерттеу жүргізу және сараптама шешуіне қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін олардың жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы объектілерін, олардың ерекшелігін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға қолдаухат ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері, сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Молекулярлық-генетикалық сараптамасының объектілері және олардың түрі;
4. Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасын тағайындау кезінде материалдарды дайындау және ресімдеудің негізгі қағидалары;
5. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауды жүргізу;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
3. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану, реактивтерді ұтымды пайдалану (егер олар пайдаланылса);
4. Жабдықты калибрлеуді, сондай-ақ жабдықты пайдалану кезінде шығыс реагенттерін ауыстыруды жүргізу;
5. Калибрленген жабдықтарды және тексерілген өлшем құралдарын пайдалану арқылы өлшемдердің анықтығын мен бақылануын қамтамасыз ету;
6. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
7. Химиялық заттармен (зертханалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті концентрациядағы ерітінділерді, күрделі реактивтерді дайындау) жұмыстар жүргізу;
8. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
9. Жазбаларды жүргізу және рәсімдеу;
10. Санитариялық нормалар мен қағидалардың, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті, қоршаған ортаны қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау;
11. Зертхананы жұмыс аймақтарына бөлу арқылы контаминацияны болдырмау үшін қажетті шараларды қабылдау;

1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для проведения лабораторного и инструментального экспертного исследования и дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять технические средства и приемы для фиксации и исследовании объектов экспертизы (исследования);
8. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебной молекулярно-генетической экспертизы;
3. Объекты молекулярно-генетической экспертизы и их виды;
4. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении молекулярно-генетической экспертизы;
5. Отличия в порядке назначения и проведения экспертных и специальных исследований.
Навык 3: Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить пробную подготовку согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования;
2. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования;
3. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
4. Проводить калибровку оборудования, а также замену расходных реагентов при эксплуатации оборудования;
5. Обеспечивать достоверность и прослеживаемость измерений, путем использования откалиброванного оборудованного и поверенных средств измерений;
6. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
7. Проводить работы с химическими веществами (приготовление растворов необходимых концентраций, сложных реактивов для проведения лабораторных исследований);
8. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
9. Вести и оформлять записи;
10. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкций по безопасности и охране труда, окружающей среды, сбору, учету и утилизации отходов;
11. Предпринимать необходимые меры, чтобы предотвратить контаминацию путем разделения лаборатории на рабочие зоны;

12. Реактивтердің кірісін бақылау және оларды есепке алуды жүргізуге қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері;
3. Адам физиологиясы және анатомиясы;
4. Генетикалық материалдың үлгілерін бөліп алу және сақтау кезеңі;
5. Алынған ДНҚ үлгілерін олардың геномдық профильдерін айқындау мақсатында генотиптеу кезеңі;
6. Салыстырмалы зерттеу сатысы (ДНҚ-сәйкестендіру - биологиялық үлгілердің геномдық профильдерін және осы іс бойынша өтетін адамдарды өзара салыстыру, биологиялық туыстықты белгілеу);
7. ДНҚ-ны тазарту және шоғырландыру кезеңі;
8. ДНҚ мөлшерлік және сапалық талдау;
9. Зертхана аспаптары мен жабдықтары жұмысының қағидаттары, оларды пайдалану қағидалары және бағдарламалық қамтамасыз ету;
10. Стандартты және жұмыс ерітінділерін дайындау әдістері;
11. Өлшем құралдарын калибрлеу, салыстырып тексеру, өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау және олардың бағдарламалық қамтылымын аттестаттау тәртібі;
12. Жүргізілетін өлшемдердің (зерттеулердің) сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
13. Клиникалық зертханалық әдістердің талдамалық сипаттамалары (дәлдігі, дұрыстығы, ерекшелігі, сезімталдығы) және оларды анықтау;
14. Биологиялық материалды (оның ішінде мәйіттен алынатын) дезинфекциялау және кәдеге жарату тәртібі;
15. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау тәртібі;
16. Сот сараптамаларын /зерттеулерін жүргізу барысында объектілерді анықтауға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотосуреті, бейнетүсірілім, фотокестелер, сызбалар, диаграммалар жасау қағидалары;
17. Сараптама/зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
18. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
19. Жазбаларды жүргізуді білу;
20. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі нұсқаулары, қағидалары мен нормалары, сондай-ақ санитариялық- эпидемиологиялық талаптар;
21. Ішкі нормативтік құжаттар, сот сарапшысының лауазымдық міндеттері;
22. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нормативтік және құқықтық актілер.
4-дағды:
Сот сараптамасының (зерттеудің) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:
11. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелеріне талдау, бағалау және өңдеу жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалауды жүргізу және деректерді ұсыну;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру/өңдеу және тұжырымдарды қалыптастыру;

12. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
3. Физиология и анатомия человека;
4. Стадия выделения и хранения образцов генетического материала;
5. Стадия генотипирования полученных образцов ДНК с целью определения их геномных профилей;
6. Стадия сравнительного исследования (ДНК-идентификация - сравнение между собой геномных профилей биологических образцов и лиц, проходящих по данному делу, установление биологического родства);
7 Стадия очистки и концентрирования ДНК;
8. Количественный и качественный анализ ДНК;
9. Принципы работы, правила эксплуатации и программное обеспечение приборов и оборудования лабораторий;
10. Методы приготовления стандартных и рабочих растворов;
11. Порядок калибровки, поверки средств измерений, метрологической аттестации средств измерений и аттестации их программного обеспечения;
12. Принципы организации контроля качества проводимых измерений (исследований);
13. Аналитические характеристики клинических лабораторных методов (прецизионность, правильность, специфичность, чувствительность) и их определение;
14. Порядок дезинфекции и утилизации биологического материала (в том числе трупного происхождения);
15. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов;
16. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз/исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
17. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении экспертизы/исследования;
18. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
19. Порядок ведения записей;
20. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
21. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности судебного эксперта;
22. Нормативные и правовые акты по сбору, учету и утилизации отходов в соответствии с классом опасности.
Навык 4: Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и/или метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований и представлять данные;
3.Интерпретировать/обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;

1. Орта медициналық персоналдың сот молекулярлық-генетикалық сараптама (зерттеу) өндірісіндегі қосалқы қызметі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек функциясы: Орта медициналық персоналдың сот молекулярлық-генетикалық сараптама (зерттеу) өндірісіндегі қосалқы қызметі
1-дағды: Құзыреті шегінде сот молекулярлық-генетикалық сараптама (зерттеу) жүргізу кезінде орта медицина персоналының қосалқы қызметі
Машықтар:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге келіп түсетін сот сараптамасы (зерттеуі) объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сарапшының бақылауымен сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауға қатысу;
3. Сарапшының бақылауымен сот молекулярлық-генетикалық сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу кезінде стандартты операциялық рәсімдерді орындау (ДНҚ бөлу үшін материалын дайындау, жұмыс ерітінділерін дайындау, тестілік зерттеулер жүргізу және т.б.);
4. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбалар жүргізу;
5. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру (болған жағдайда);
6. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес жұмыс орындарын, жабдықтарды, құрал-саймандарды, химиялық ыдыстарды (зертханада кіші медициналық персонал болмаған кезде) дайындау;
7. Бөлу қағидаларына және зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыс ерекшеліктеріне сәйкес антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып материалдық объектілерді ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
8. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
9. Қосалқы зертханалық жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар) жұмысқа қабілеттілігіне мониторинг жүргізу;
10. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар) жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
11. Сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділердің сақталу жағдайын, жарамдылық мерзімін бақылау;
12. Сапаны зертханаішілік бақылау іс-шараларын жүргізу кезіндегі инциденттер, ауытқулар және өзгерістер туралы сарапшыларды хабардар ету;
13. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы нормаларын, сондай-ақ санитариялық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау;

1. Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании).
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании)
Навык 1: Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании) в пределах компетенции
Умения:
1. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы (исследования) в пределах компетенции;
2. Участвовать в пробной подготовке согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования под контролем эксперта;
3. Выполнять стандартные операционные процедуры при производстве молекулярно-генетических экспертиз (исследований) (подготавливать материал для выделения ДНК, готовить рабочие растворы, проводить тестовые исследования и пр.) под контролем эксперта;
4. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
5. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
6. Подготавливать рабочие места, оборудование, инструментарий, химическую посуду (при отсутствии младшего медицинского персонала в лаборатории) в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
7. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
8. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
9. Вести мониторинг работоспособности вспомогательного лабораторного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки);
10. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями;
11. Контролировать условия хранения, сроки годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
12. Информировать экспертов об инцидентах, отклонениях и изменениях при проведении мероприятий внутрилабораторного контроля качества;
13. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности;

14. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
15. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау).
Білімі:
1. Молекулярлық-генетикалық сараптамаларды (зерттеулерді) жүргізу қағидалары;
2. Молекулалық-генетикалық сараптамаларды (зерттеулерді) жүргізу кезінде зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері;
3. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
4. Қан топтары туралы жалпы мәліметтер;
5. Қан алу әдістемесі;
6. Қан іздерін зерттеу әдістері;
7. Молекулалық-генетикалық зерттеу жүргізу негіздері;
8. Құрғақ және сұйық қан үлгілерінен ДНҚ бөліп алудың негізгі қадамдары;
9. Сараптама/зерттеу жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу тәртібі;
10. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып, жұмыстарды жүргізу тәртібі;
11. Ерітінділердің концентрациясын білдіру тәсілдері, ерітінділер құрамын қайта есептеу, ерітінділер мен басқа заттарды сұйылту және араластыру кезінде белгіленетін мөлшерлік қатынастар;
12. Қолданылатын реактивтердің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
13. Тестілік зерттеулерді, стандартты зерттеулерді жүргізу әдістемелері;
14. Қосалқы зертханалық жабдықты пайдалану және оның жұмысын есепке алу қағидалары;
15. Зерттеу процесінде, үлгілерді іріктеу және сақтау кезінде пайдаланылатын жабдықтар мен өлшеу құралдарының сипаттамалары, сондай-ақ оларды пайдалану қағидалары;
16. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу тәртібі;
17. Сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділердің сақтау шарттары, жарамдылық мерзімдері тәртібі;
18. Зертханаішілік сапаны бақылауды жүргізу тәртібі;
19. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімді пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау және т.б.);
20. Құжаттандыру, архивтеу қағидалары;
21. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіптік міндеттерді дербес шешу
Оқытылуға қабілеті
Тәртіптілік
Стреске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Сарапшы, дәрігер/маман сот-медициналық сарапшысы

14. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом;
15. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования).
Знания:
1. Правила по производству молекулярно-генетических экспертиз (исследований);
2. Методики проведения лабораторных и инструментальных исследований при производстве молекулярно-генетических экспертиз (исследований);
3. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
4. Общие сведения о группах крови;
5. Методика забора крови;
6. Методы исследования следов крови;
7. Основы проведения молекулярно-генетического исследования;
8. Основные этапы выделения ДНК из образцов сухой и жидкой крови;
9. Порядок отбора, упаковки, маркировки и оформления объектов, предоставленных для проведения экспертизы/исследования;
10. Порядок проведения работ с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
11. Способы выражения концентрации растворов, пересчет состава растворов, количественные соотношения, устанавливающиеся при разбавлении и смешении растворов и других веществ;
12. Свойства применяемых реактивов и предъявляемые к ним требования;
13. Методики проведения тестовых исследований, стандартных исследований.
14. Правила эксплуатации и учета работы вспомогательного лабораторного оборудования;
15. Характеристики оборудования и средств измерения, использующихся в процессе исследования, при отборе и хранении образцов, а также правила их эксплуатации;
16. Порядок по обращению с отходами в соответствии с классом опасности;
17. Порядок условий хранения, сроков годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
18. Порядок проведения внутрилабораторного контроля качества;
19. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
20. Правила документирования, архивирования;
21. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач
Обучаемость
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Эксперт, врач/специалист судебно-медицинский эксперт

12. "Сот-сараптамалық санитар" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
9629-9
Қызметтер атауының коды
9629-9-018
Кәсіп атауы: Сот-сараптамалық санитар
Сот-сараптамалық санитар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жұмыс орнында оқытуды өткізумен орта, толық емес орта
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы/зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларын және қызметкерлердің біліміне, ептілігіне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының тізімі мен сипаттамасы
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот молекулярлық-генетикалық сараптама (зерттеу) жүргізу кезіндегі кіші медициналық персоналдың қосалқы қызметі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Сот молекулярлық-генетикалық сараптама (зерттеу) жүргізу кезіндегі кіші медициналық персоналдың қосалқы қызметі
1-дағды:
Құзыреті шегінде дайындық және қорытынды кезеңдерінде сот молекулярлық-генетикалық сараптамасын (зерттеуін) жүргізу кезінде кіші медицина персоналының қосалқы қызметі
Машықтар:
Қолданыстағы нұсқаулықтар мен санитариялық талаптарға сәйкес жұмыс орындарын, құрал-саймандарды, химиялық ыдыстарды дайындау;
2. Санитариялық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес дезинфекциялық құралдар мен бактерицидтік қондырғылардың көмегімен жұмыс үй-жайларын, жұмыс беттерін зарарсыздандыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
3. Бөлу ережелеріне және зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыс ерекшеліктеріне сәйкес материалдық объектілердің орнын ауыстыру және тасымалдауды антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып жүргізу;
4. Орта медициналық персоналдың басшылығымен қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі жұмыстарға қатысу;
5. Қолданыстағы нұсқауларға сәйкес дезинфекциялық ерітінділерді дайындау;
6. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы нормаларын, сондай-ақ санитариялық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:
1. Өз еңбек құқықтарын білу, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, қауіпсіздік және еңбекті қорғау,
өндірістік санитария, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;

12. Карточка профессии "Санитар судебно-экспертный"
Код группы
9629-9
Код наименования занятия
9629-9-018
Профессия:
Санитар судебно-экспертный
Уровень квалификации по ОРК
2
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Среднее, неполное среднее с проведением обучения на рабочем месте
Неформальное и информальное образование
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной молекулярно-генетической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании).
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании)
Навык 1:
Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве судебной молекулярно-генетической экспертизы (исследовании) на подготовительном и заключительном этапах в пределах компетенции
Умения:
1. Подготавливать рабочие места, инструментарий, химическую посуду в соответствии с действующими инструкциями и санитарными требованиями;
2. Проводить мероприятия по обеззараживанию рабочих помещений, рабочих поверхностей при помощи дезинфекционных средств и бактерицидных установок в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
3. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
4. Участвовать в работах по сбору, временному хранению, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности под руководством среднего медицинского персонала;
5. Приготавливать дезинфицирующие растворы в соответствии с действующими инструкциями;
6. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:
1. Знание своих трудовых прав, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;

Жоғары білім (6B101 денсаулық сақтау (фармация, жалпы медицина, педиатрия)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Бөлім/бөлімше басшысы
сектор басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот-гистологиялық сараптама/зерттеу өндірісі саласындағы кәсіби қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды жасау, заманауи еңбек нарығының қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларын және қызметкерлердің білімдеріне, икемділіктеріне, дағдыларына, жекетұлғалық құзыреттіліктеріне тиісті талаптарды жүйелік және құрылымдалған сипаттау.
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлімше жұмысына басшылық ету;
2. Сараптамалар тағайындайтын органдармен өзара әрекеттесу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы:
Бөлімше жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Бөлімшенің қысқа және ұзақ мерзімді жұмыс жоспарларын қалыптастыру, олардың орындалуын іске асыруға бақылауды жүзеге асыру;
2. Бөлімшенің мақсаттарын және оның сол мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерін айқындау;
3. Бөлімше қызметіндегі негізгі тәуекелдерді және оларды жою немесе азайту әдістерін айқындау;
4. Бөлімше процестері нәтижелігінің негізгі көрсеткіштерін айқындау;
5. Өндірістік есептер құру.
Білімі:
1.Ұйымның стратегиясы/саясаты, мақсаттары, даму жоспарлары және басқа да нормативтік- құқықтық құжаттары;
2. Менеджмент, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, ұйымдастырушылық даму саласындағы теориялық және практикалық білімдер;
3.Жоспарлау және әкімшілендіру негіздері;
4.Сараптама жүргізу туралы есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдері.
2-дағды:
Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қызметкерлер құрамының жұмысына басшылық жасау, міндеттерді қалыптастыру және олардың орындалуын қадағалау;
2. Өз құзыреті шегінде ұйымның басқа бөлімшелерімен және өзге де ұйымдардың өкілдерімен бөлімшенің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Бөлімшенің материалдық-техникалық қорларға деген қажеттілігін айқындау бойынша талдау жүргізу. Зертхананы материалдық-техникалық жабдықтау мен жарақтандыруға өтінімдер жасау және ресімдеу;
4. Реактивтердің кірісін бақылау;
5. Құрам қызметінің тиімділігін талдау және бағалау, орындалған жұмыс нәтижелері бойынша қарамағындағыларға кері байланыс ұсыну;
6. Қызметкерлерді тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу. Жанжалды жағдайлардың алдын алу;

Высшее образование (6B101 здравоохранение (фармация, общая медицина, педиатрия)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий:
Руководитель отдела/отделения
руководитель сектора
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебно-гистологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство работой подразделения;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Руководство работой подразделения
Навык 1: Разработка перспективных и текущих планов работы подразделения
Умения:
1. Формировать краткосрочные и долгосрочные планы работ подразделения и осуществлять контроль за реализацией их выполнения;
2. Определять цели подразделения и показатели достижения этих целей;
3. Определять ключевые риски в деятельности подразделения и методы их устранения или снижения;
4. Определять ключевые показатели результативности процессов подразделения;
5. Формировать производственные отчеты.
Знания:
1. Стратегия/политика, цели, планы развития и другие нормативные правовые документы организации;
2. Теоретические и практические знания в области менеджмента, стратегического и бюджетного планирования, организационного развития;
3. Основы планирования и администрирования;
4. Порядок и сроки составления отчетности о производстве экспертиз.
Навык 2: Организация и обеспечение работы подразделения
Умения:
1. Руководить работой персонала, формулировать задачи и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять эффективное взаимодействие подразделения с другими подразделениями организации и представителями сторонних организаций в пределах своей компетенции;
3. Проводить анализ по определению потребностей подразделения в материально-технических ресурсах. Составлять и оформлять заявки на материально-техническое обеспечение и оснащение лаборатории;
4. Проводить входной контроль реактивов;
5. Анализировать и оценивать эффективность деятельности персонала, предоставлять обратную связь подчиненным по результатам выполненной работы;
6. Разрабатывать систему эффективной мотивации персонала. Предупреждать конфликтные ситуации;

7. Бөлімшенің қызметкерлерге қажеттілігін айқындау, сондай-ақ олардың кәсіби деңгейін ескере отырып, құрамды іріктеуді жүзеге асыру. Жаңадан қабылданған қызметкерлер құрамын бейімдеу бойынша іс-шаралар әзірлеу;
8. Сот сараптамасы органы басшысының қарауына қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және жұмыстан босату туралы ұсынымдар, оларды көтермелеу туралы немесе оларға жаза қолдану жөнінде ұсыныстар енгізу;
9. Құрамды даярлауды, біліктілігін арттыруды іске асыруды қамтамасыз ету;
10. Бөлімше қорларын ұтымды пайдалануды, жабдықтар мен аспаптардың сақталуы мен жұмыс жағдайын қамтамасыз ету;
11. Нұсқаулық өткізуді ұйымдастыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік - құқықтық актілер;
2. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
3. Еңбекті ұйымдастыру түрлері мен әдістері;
4. Адами ресурстарды басқару, құрамды оқыту және дамыту тетіктері;
5. Құрам қызметін бағалау әдістері, қызметкерлерді ынталандырудың, олардың қатысу деңгейін арттыру әдістемелері мен тетіктері;
6. Еңбекті ұйымдастыру және басқару, еңбек заңнамасы негіздері, ішкі еңбек тәртібі ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
7. Реактивтердің, тауарлық-материалдық құндылықтардың кірісін бақылау, оларды есепке алу және есептен шығару тәртібі;
8. Пайдаланылатын техникалық құралдарды пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидалары.
3-дағды:
Бөлімше жұмыстарының орындалу барысын бақылау
Машықтар:
1. Жұмыс жоспар-кестелерінің орындалуын бақылау;
2. Құрал-сайманның, аппаратура мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, реактивтердің ұтымды қолданылуын (егер олар қолданылса), құрамның қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылау;
3. Сараптаманы жүргізу сапасын ішкі бақылау жүйесін ұйымдастыру;
4. Сарапшы тәуелсіздігі қағидатын сақтай отырып, сараптамалық қорытындыны жүргізілген зерттеудің толықтығы, тұжырымдардың ғылыми негізділігі, алынған нәтижелердің дұрыстығы және сараптамалық қорытындыны ресімдеу сапасы бойынша тексеру;
5. Қызметкерлер құрамының лауазымдық міндеттерін, оның ішінде сот сараптамасы саласындағы әдеп қағидаттарын, ақпараттың құпиялылығын орындауын бақылауды жүзеге асыру;
6. Сарапшының қорытындыларын ішкі және сыртқы рецензиялау процесіне қатысу;

7. Определять потребности подразделения в персонале, а также осуществлять подбор персонала с учетом их профессионального уровня. Разрабатывать мероприятия по адаптации вновь принятого персонала;
8. Вносить на рассмотрение руководителя органа судебной экспертизы представления о назначении, перемещении и увольнении работников, предложения об их поощрении или о наложении на них взысканий;
9. Обеспечивать реализацию подготовки, повышения квалификации персонала;
10. Обеспечивать рациональное использование ресурсов подразделения, сохранность и рабочее состояние оборудования и приборов;
11. Организовывать проведение инструктажа, осуществлять контроль за соблюдением инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологических требований.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности работников подразделения;
3. Формы и методы организации труда;
4. Инструменты управления человеческими ресурсами, обучения и развития персонала;
5. Методы оценки деятельности персонала, методики и инструменты мотивации работников, повышения уровня их вовлеченности;
6. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка; требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
7. Порядок входного контроля реактивов, товарно-материальных ценностей, их учета и списания;
8. Правила эксплуатации и обслуживания используемых технических средств.
Навык 3:
Контроль за ходом выполнения работ подразделения
Умения:
1. Контролировать выполнение план-графиков работ;
2. Контролировать правильность эксплуатации инструментария, аппаратуры и оборудования, рационального использования реактивов (если они используются), соблюдение правил техники безопасности персоналом;
3. Организовывать систему внутреннего контроля качества проведения экспертизы;
4. Проверять экспертное заключение с соблюдением принципа независимости эксперта на полноту проведенного исследования, на научную обоснованность выводов, достоверность полученных результатов и на качество оформления экспертного заключения.
5. Осуществлять контроль за выполнением персоналом должностных обязанностей, в том числе принципов этики в сфере судебной экспертизы, конфиденциальности информации;
6. Участвовать в процессе внутреннего и внешнего рецензирования заключений эксперта;

7. Сараптамалық қателіктердің алдын алуды жүргізу;
8. Бөлімшенің алға қойған мақсаттарына қол жеткізу мониторингін жүзеге асыру.
Білімі:
1. Бөлімшеде қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларды пайдаланудың негізгі технологиялық процестері мен ерекшеліктері;
2. Сот-сараптамалық зерттеулер өндірісінің сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, бөлімше қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
4. Құпия қызметтік ақпаратты қорғау талаптары.
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сот сараптамалары өндірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар сметасын жасау және сараптама тағайындаған органға сараптама жүргізумен байланысты шығындар туралы есеп ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік іс-әрекеттерге маман ретінде қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сарапшылық қызмет саласындағы заңнамалық және басқа нормативтивтік-құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер.
2-дағды:
Сараптаманы тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдар қызметкерлеріне ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне арналған семинарлар өткізу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік - құқықтық актілері;
2. Қылмыстық істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
3. Сот экспертологиясы және криминалистикасы негіздері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
1-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, сот-гистологиялық сараптаманы дамытудың ағымдағы жай-күйі мен перспективаларын зерделеу мен талдау;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуді жоспарлау;
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру;
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларына ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру;

7. Проводить профилактику экспертных ошибок;
8. Осуществлять мониторинг достижения поставленных целей подразделения.
Знания:
1. Основные технологические процессы и особенности эксплуатации оборудования и аппаратуры, применяемой в подразделении;
2. Принципы организации контроля качества производства судебно-экспертных исследований;
3. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности персонала;
4. Требования защиты конфиденциальной служебной информации.
Трудовая функция 2: Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Задача 1:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы, по производству судебных экспертиз
Умения и навыки:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалиста в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы;
Задача 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения и навыки:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным делам;
3. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
Дополнительная трудовая функция 1: Участие в научно-исследовательской научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1: Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-гистологической экспертизы с учетом современного уровня технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ.
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования.
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ.
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ.

7. Сынақтар мен өлшемдердің тиісті әдістері мен әдістемелерін қолдану;
8.Ғылыми зерттеулер барысында жүргізілетін сынақтардың нәтижелерін талдау;
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу;
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, техникалық шешімдерді, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін дайындауға, сынақтан өткізуге, сенімділігін растауға және енгізуге қатысу;
11. Орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және/немесе ғылыми-техникалық әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау;
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсынымдар мен оқу құралдарын дайындауға қатысу;
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге пікірін білдіру;
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды айқындау мақсатында сараптамалық практиканы қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің әдіснамасы;
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстары мен жарияланымдар нәтижелерінің мазмұнына және ресімделуіне қойылатын үлгілік талаптар;
4. Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары;
5. Ғылыми зерттеулер жүргізу бойынша әдістемелік материалдар.
2-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына сәйкестігіне, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарына талдау жасау;
2. Сот-сараптама қызметін нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік -құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік - құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік - құқықтық актілер;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – "Құқықтық актілер туралы" Заң);
3. Нормативтік - құқықтық актілерді әзірлеу, қабылдау, өзгеріс енгізу тәртібі, сондай-ақ нормативтік - құқықтық актілерді ресімдеу тәртібі.
3-дағды:
Сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға, біліктілігін арттыруға қатысу
Машықтар:
1. Сот–гистологиялық сараптама (зерттеу) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға үміткерлерді дайындауға, аталған бағыттағы сот сарапшыларының біліктілігін арттыруға қатысу;

7. Применять соответствующие методы и методики испытаний и измерений.
8. Анализировать результаты испытаний, проводимых в ходе научных исследований.
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ.
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, технических решений, разработок научных исследований.
11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и/или научно-технических разработок.
12. Участвовать в подготовке статей, монографий, методических рекомендаций и пособий;
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок;
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы;
2. Методология проведения научно-исследовательских работ;
3. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ и публикаций;
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методики судебно-экспертных исследований;
5. Методические материалы по проведению научных исследований.
Навык 2: Участие в разработке, проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке новых нормативных правовых актов;
3.Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Порядок разработки, принятия, внесения изменений, а также требований к оформлению нормативных правовых актов.
Навык 3: Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации и переподготовке судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебной гистологической экспертизы (исследования), повышении квалификации судебных экспертов данного направления;

2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына лектор, дайындық жетекшісі ретінде қатысу;
3. Кадрларды даярлаудың, біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу;
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
5. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу;
6. Оқыту нәтижелерінің көрсеткіштерін және оның тиімділігін талдауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік - құқықтық актілері;
2. Оқу-бағдарламалық кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі;
3. Дәрістердің, семинарлық және практикалық сабақтардың жоспарларын жасау тәртібі;
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері жөніндегі әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын кәсіби даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары;
7. Оқыту шығындарын қаржыландыру тәртібі;
8. Кадрларды даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі есептілікті жасау тәртібі.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Ұжымды басқару
Командалық жұмыс
Көшбасшылық қасиеттер
Стратегиялық және жүйелік ойлау
Нәтижеге бағдар/немесе сапаға бағдар
Тиімді коммуникация дағдылары
Тұрақты өзін-өзі дамыту
Инновативтілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптік атауы
7
Басшы/басшының орынбасары
10. "Дәрігер-сот-медициналық сарапшы" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
2216-5
Қызметтер атауының коды
2216-5-001
Кәсіп атауы
Дәрігер-сот-медициналық сарапшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгей
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жоғары білім (6B101 денсаулық сақтау (фармация, жалпы медицина, педиатрия)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: дәрігер сот-медициналық сарапшы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: дәрігер сот-медициналық сарапшы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: дәрігер сот-медициналық сарапшы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: дәрігер сот-медициналық сарапшы, біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: дәрігер сот-медициналық сарапшы, "Сот-гистологиялық сараптама" түрі бойынша лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын тұлға
Қызметтің негізгі мақсаты
Сот-гистологиялық сараптама/зерттеу өндірісі саласындағы кәсіби қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды жасау, заманауи еңбек нарығының қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларын және қызметкерлердің білімдеріне, икемділіктеріне, дағдыларына, жекетұлғалық құзыреттіліктеріне тиісті талаптарды жүйелік және құрылымдалған сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:

2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации;
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации;
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства профессиональной подготовки, повышения квалификации судебных экспертов;
7. Порядок финансирования затрат на обучение;
8. Порядок составления отчетности по подготовке и повышению квалификации кадров.
Требования к личностным компетенциям
Управление коллективом
Командная работа
Лидерские качества
Стратегическое и системное мышление
Ориентация на результат/или ориентация на качество
Навыки эффективной коммуникации
Постоянное саморазвитие
Инновативность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
7
Руководитель/заместитель руководителя
10. Карточка профессии "Врач-судебно-медицинский эксперт"
Код группы:
2216-5
Код наименования занятия:
2216-5-001
Наименование профессии
Врач-судебно-медицинский эксперт
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования (специальность)
Высшее образование (6B101 здравоохранение (фармация, общая медицина, педиатрия)
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врач-судебно-медицинский эксперт, специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: врач-судебно-медицинский эксперт, специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врач-судебно-медицинский эксперт, специалисты высшего уровня квалификации второй категории: врач-судебно-медицинский эксперт, специалисты высшего уровня квалификации без категории: врач-судебно-медицинский эксперт, физическое лицо, занимающиеся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии, по виду "Судебно-гистологическая экспертиза"
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебно-гистологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

1. Сот-гистологиялық сараптама-зерттеу жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара әрекеттесу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-ші еңбек
функциясы:
"Сот-гистологиялық сараптама/зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама/зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарап-шығу
Машықтар:
1. Ұсынылған нысандардың, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Сараптама/зерттеу нысандарының бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін қаптамасының бүтіндігін тексеру;
3. Зерттеу нысаны туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түскен материалдар мен нысандарды тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы нысандарының бастапқы белгілері мен қасиеттерінің сақталуы және сараптама нысандарын сақтау мен қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік -құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеулерге ұсынылатын заттай айғақтар мен нысандарды алу, буып-түю, жолдау, тасымалдау, сақтау тәртібі.
2-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) материалдары мен объектілерін зерделеу
Машықтар:
1. Сот-гистологиялық сараптама мәнін, нысанын және міндеттерін айқындау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу нысандарын зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша олардың қорытынды беру үшін зертханалық және аспаптық сарапшылық зерттеу жүргізу үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасы нысандарын олардың ерекшелігін ескере отыра сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың дәйектілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға өтінішхат ресімдеу;
7. Сараптама нысандарын айқындау, тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Рективтердің кірісін бақылау жүргізуге қатысу; 9.Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік-құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және/немесе әдістері, сот-гистологиялық сараптама саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;

1. Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-гистологическая экспертиза/исследование";
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-гистологическая экспертиза/исследование"
Навык 1: Прием и осмотр поступивших объектов исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы и соблюдение правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Порядок изъятия, упаковки, направления, транспортировки, хранения вещественных доказательств и объектов предоставляемых на экспертные исследования.
Навык 2: Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-гистологической экспертизы;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для проведения лабораторного и инструментального экспертного исследования и дачи заключения по поставленным вопросам;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
9. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-гистологической экспертизы (исследования);

3. Сот-гистологиялық сараптама нысандары;
4. Сот-гистологиялық сараптама тағайындауда материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі ережелері;
5. Реактивтердің кірісін бақылау мен оларды есепке алуды сақтау тәртібі;
6. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау мен жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
3-дағды:
Сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама дайындауды жүргізу;
2. Сот-сараптамалық гистологиялық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеу жүргізу;
3. Биологиялық жұқтырған (ықтимал жұқтырған) нысандармен (оның ішінде мәйіттен шыққан) жұмыс жүргізу;
4. Құрал-сайманды, аспаптар мен жабдықты дұрыс пайдалану, реактивтерді ұтымды пайдалану (егер олар пайдаланылса);
5. Құрал-жабдық калибрін өлшеу және құрал-жабдықты пайдалану барысында шығындау реагенттерін алмастыру;
6. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік орта жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
7. Химиялық заттармен, оның ішінде улы заттармен (зертханалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті шоғырланудағы ерітінділерді, күрделі реактивтерді дайындау) жұмыстар жүргізу;
7. Бақыланатын заттардың стандартты үлгілерін қолдану, сондай-ақ оларды гистологиялық зерттеулер жүргізуге арналған аспаптарды калибрлеу кезінде пайдалану;
8. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
9. Жазбалар жүргізу және ресімдеу;
10. Санитариялық нормалар мен ережелердің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау;
11. Реактивтердің кірісін бақылауды және оларды есепке алуды жүргізуге қатысу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік- құқықтық актілері;
2. Адам физиологиясы мен анатомиясы;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және /немесе әдістері;
4. Қолданылатын реагенттер мен шығындау материалдарының сипаттамалары;
5. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау тәртібі.
6. Сараптама/зерттеу жүргізу кезіндегі өндірістік орта жағдайлары (температура, ылғалдылық);
7. Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
8. Жазбаларды жүргізу ережелері;
9. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі нұсқаулары, ережелері мен нормалары, сондай-ақ санитариялық- эпидемиологиялық талаптар;
10. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер;
11. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нормативтік - құқықтық актілер.
4-дағды:
Сот сараптамасы (зерттеуі) нәтижелерін түсіндіру/өңдеу
Машықтар:

3. Объекты судебно-гистологической экспертизы;
4. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-гистологической экспертизы;
5. Порядок соблюдения входного контроля реактивов и их учета;
6. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Навык 3: Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить пробоподготовку согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования;
2. Проводить судебно-экспертные исследование согласно методике и/или метода судебно-экспертного гистологического исследования;
3. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
4. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
5. Проводить калибровку оборудования, а также замену расходных реагентов при эксплуатации оборудования;
6. Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
7. Проводить работы с химическими веществами, в том числе и токсичными (приготовление растворов необходимых концентраций, сложных реактивов для проведения лабораторных исследований);
8. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
9. Вести и оформлять записи;
10. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкций по безопасности и охране труда, сбору, учету и утилизации отходов;
11. Участвовать в проведении входного контроля реактивов и их учета;
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Физиология и анатомия человека;
3. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования;
4. Характеристики применяемых реагентов и расходных материалов;
5. Порядок эксплуатации инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов;
6. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении экспертизы/исследования;
7. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
8. Правила ведения записей;
9. Инструкции, правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
10. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности;
11. Нормативные правовые акты по сбору, учету и утилизации отходов в соответствии с классом опасности.
Навык 4: Интерпретация/ обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:

2. Ұсынылған нысандардың, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сай екенін тексеру;
3. Сараптама/зерттеу нысандарының бүліну, түрінің өзгеруін, ауыстырылу мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін қаптамасының бүтіндігін тексеру;
4. Зерттеу нысаны туралы мағлұматтарды толтыру дұрыстылығы мен жеткіліктілігін тексеру;
5. Сот-сарапшылық зерттеу әдісіне және/немесе әдістемесіне сәйкес сарапшының бақылауымен сынама дайындық орындау;
6. Сот-гистологиялық сараптамалар (зерттеулері) өндірісі кезінде қалыпты операциялық рәсімдерді орындау (сот сараптамалар/зерттеулердің нысандарын бөлу, оның ішінде мәйіттен шыққан), сарапшының бақылауымен жұмыс ерітінділерін дайындау, тест зерттеулерін жүргізу және т.б.;
7. Сот сараптамалары/зерттеулері нысандарын (оның ішінде мәйіттен шыққан) және сақтауға ілеспе құжаттарын орналастыру;
8. Биологиялық жұқтырған нысандармен (оның ішінде мәйіттен шыққан) жұмыс жүргізу;
9. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбалар жүргізу;
10. Қарамағындағы кіші медициналық құрамның (болса) жұмысын ұйымдастыру;
11. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтау арқылы зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмысты бөлу және ерекшеліктері ережелеріне сәйкес материалдық нысандардың орнын ауыстыруды және тасмалдауды жүргізу;
12. Қауіптілік класына сәйкес қалдықтарды жинау мен уақытша сақтау және кәдеге жарату үрдісіне қатысу;
13. Қосалқы зертханалық құрал-жабдықтың жұмыс жасауына мониторинг жүргізу (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар);
14. Қолданыстағы нұсқаушылықтарға сәйкес көмекші құрал-жабдықтың жұмысын есепке алу журналын жүргізу (тоңазытқыштар, мұздатқыш камераралар, термостаттар, бактерицидті қондырғылар);
15. Зерттеу нысандарын сақтау жағдайларын, сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділердің жарамдылық мерзімдерін бақылау;
16. Зертханаішілік сапа бақылауы бойынша іс-шаралар жүргізу кезіндегі оқиғалар, ауытқушылықтар мен өзгерістер жөнінде сарапшыларды ақпараттандыру;
17. Құрал-жабдықтармен және денсаулық үшін ықтимал қауіпті заттармен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын және санитариялық-гигиеналық тәртіп пен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтау;
18. Қарамағындағы кіші медициналық құраммен лауазымдық міндеттерін орындауды бақылау;

2. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
3. Проверять целостность упаковки объектов исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
4. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
5. Выполнять пробоподготовку согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования под контролем эксперта;
6. Выполнять стандартные операционные процедуры при производстве судебно-гистологических экспертиз (исследований) (разделение объектов судебных экспертиз/исследований (в том числе трупного происхождения) на части, готовить рабочие растворы, проводить тестовые исследования и пр.) под контролем эксперта;
7. Размещать объекты судебных экспертиз/исследований (в том числе трупного происхождения) и сопроводительную документацию на хранение;
8. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
9. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
10. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
11. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
12. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
13. Вести мониторинг работоспособности вспомогательного лабораторного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки);
14. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями;
15. Контролировать условия хранения объектов исследования, сроки годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
16. Информировать экспертов об инцидентах, отклонениях и изменениях при проведении мероприятий внутрилабораторного контроля качества;
17. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности;
18. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом;

19. Сараптама нысандарын сараптама (зерттеу) тағайындаған тұлғаға беру үшін дайындау (қаптау, таңбалау).
Білімі:
1. Еңбек заңнамасы негіздері, ішкі еңбек тәртібі ережелері, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздігі талаптары;
2. Адам физиологиясы мен анатомиясы негіздері;
3. Сот-гистологиялық сараптамалар (зерттеулер) өндірісі кезінде зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері;
4. Сот-гистологиялық сараптамалар (зерттеулер) өндірісі бойынша ережелер;
5. Ерітінділерді дайындауда пайдаланылатын химиялыық реактивтердің қасиеттері, есептік формулалары;
6. Сараптама/зерттеу жүргізу үшін ұсынылған нысандарды таңдау, қаптау, таңбалау тәртібі;
7. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтау арқылы жұмыстар жүргізу тәртібі;
8. Қолданылатын реактивтердің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
9. Зертханалық құрал-жабдықты пайдалану және есепке алу ережелері;
10. Үлгілерді таңдау мен сақтауда, зерттнеу барысында пайдаланылатын құрал-жабдықтың және өлшем құралдарының сипаттамалары мен оларды пайдалану ережелері;
11. Қауіптілік класына сәйкес қалдықтармен жұмыс жасау тәртібі;
12. Сараптамалар/зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділердің сақталу жағдайлары, жарамдылық мерзімдері тәртібі;
13. Санитариялық-гигиеналық тәртіп пен эпидемиологиялық қауіпсіздік қағидалары (қорғаныс киімін пайдалану, жұқтырған нысандармен жұмыс (ықтимал жұқтырған), жұмыс ерітінділерін (зарарсыздандыру құралдары) әзірлеу;
14. Ішкі құжаттау, архивтеу ережелері;
15. Ішкі нормативті құжаттар, функциялық міндеттері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіптік міндеттерді дербес шешу
Оқу
Тәртіптілік
Стреске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоциялық тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер/маман
сот-медициналық сарапшы
12. "Сот-сараптамалық санитар" кәсіптік карточкасы
Топтың коды
9629-9
Қызметтер атауының коды
9629-9-018
Кәсіп атауы
Сот-сараптамалық санитар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім
деңгейі (мамандық)
Жұмыс орнында оқытуды өткізумен орта, толық емес орта
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
Қызметтің негізгі мақсаты
Гистологиялық сараптама/зерттеуді жүргізу саласындағы кәсіптк қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық сипаттау
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Сот-гистологиялық сараптама (зерттеу) жүргізуде орта медициналық құрамның көмекші қызметі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек
функциясы: сот-гистологиялық сараптама (зерттеу) жүргізу кезіндегі кіші медицина персоналының қосалқы қызметі
1-дағды:
Сот-гистологиялық сараптама (зерттеу) жүргізу кезіндегі кіші медицина персоналының қосалқы қызметі
Машықтар:
1. Қолданыстағы нұсқаушылықтар мен санитариялық талаптарға сәйкес жұмыс орнын, құрал-саймандарды, химиялық ыдысты дайындау;

19. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования).
.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Основы физиологии и анатомии человека;
3. Методики проведения лабораторных и инструментальных исследований при производстве судебно-гистологических экспертиз (исследований);
4. Правила по производству судебно-гистологических экспертиз (исследований);
5. Свойства химических реактивов, расчетные формулы, используемые при приготовлении растворов;
6. Порядок отбора, упаковки, маркировки и оформления объектов, предоставленных для проведения экспертизы/исследования;
7. Порядок проведения работ с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
8. Свойства применяемых реактивов и предъявляемые к ним требования;
9. Правила эксплуатации и учета работы лабораторного оборудования;
10. Характеристики оборудования и средств измерений, использующихся в процессе исследования, при отборе и хранении образцов, а также правила их эксплуатации;
11. Порядок по обращению с отходами в соответствии с классом опасности;
12. Порядок условий хранения, сроков годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз/исследований;
13. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
14. Правила документирования, архивирования;
15. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач
Обучаемость,
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач/специалист судебно-медицинский эксперт
12. Карточка профессии "Санитар судебно-экспертный"
Код группы
9629-9-018
Код наименования занятия
9629-9
Наименование профессии
Санитар судебно-экспертный
Уровень квалификации по ОРК
2
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Уровень профессионального образования
(специальность)
Среднее, неполное среднее с проведением обучения на рабочем месте
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Санитар судебно-экспертный
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства химико-токсикологической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования).
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования)
Навык 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве химико-токсикологической экспертизы (исследования)
Умения:
1. Подготавливать рабочее место, инструментарий, химическую посуду в соответствии с действующими инструкциями и санитарными требованиями;

18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жылғы 4 қаңтар.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2024 жылғы 23 қаңтардағы
№ 60 бұйрығына
30-қосымша
Сот-биологиялық (медициналық), медициналық-криминалистикалық , сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сараптамалар, сот-жалпысараптамалық зерттеулер бойынша кәсіптік стандарты
Ескерту. 30-қосымшамен толықтырылды – ҚР Әділет министрінің 27.12.2024 № 1062 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес осы "Сот-медициналық сараптамасы" кәсіптік стандарты әзірленді және сот-сараптама қызметі саласындағы сот сарапшысының біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындауға арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер, анықтамалар қолданылады:
1) білім - кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды - кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жазба - қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы (верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін);
4) медициналық-криминалистикалық сараптамасының мәні — жалпы сот медицинасы саласындағы білімдерден басқа, криминалистикалық сәйкестендіру саласындағы арнайы ғылыми танымды және зерттеудің әртүрлі арнайы зертханалық әдістерін (физикалық, фотографиялық, техникалық, химиялық, математикалық) қолдануды талап ететін фактілерді анықтау және бағалау;
5) медициналық-криминалистикалық сараптамасының объектілері – шығу көзі адамның денесі және оның органдары болып табылатын, сараптаманы тағайындаған адам ұсынатын заттай дәлелдемелер мен биологиялық объектілер, басқа бөлімшелердің сот-медициналық сарапшылары жіберетін заттай дәлелдемелер мен биологиялық объектілер;
6) сот-биологиялық сараптамасының мәні — заттай дәлелдемелердегі шығу көзі қаннан, шәуеттен, терден, сілекейден, эпителий жасушаларынан, қынаптық бөліністерден, несептен түзілген шығу тегі биологиялық объектілер мен іздерді олардың түрлік және топтық тиесілігін айқындау мақсатында зерттеу болып табылады;

18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочной актуализации: 1 декабря 2024 года.
Приложение 30 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 января 2024 года № 60
Профессиональный стандарт по судебно-биологической (медицинской), медико-криминалистической, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизам, судебно-общеэкспертному исследованию
Сноска. Приказ дополнен приложением 30 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 27.12.2024 № 1062 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий профессиональный стандарт "Судебно-медицинская экспертиза" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебного эксперта в области судебно-экспертной деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины, определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий;
4) предмет медико-криминалистической экспертизы – установление и оценка фактов, при которых, помимо знаний в области общей судебной медицины, требуются специальные научные познания в области криминалистической идентификации и применение различных специальных лабораторных методов исследования (физических, фотографических, технических, химических, математических);
5) объекты медико-криминалистической экспертизы - вещественные доказательства и биологические объекты, источником которых является тело человека и его органы, предоставляемые лицом, назначившим экспертизу, вещественные доказательства и биологические объекты, направляемые судебно-медицинскими экспертами других подразделений;
6) предмет судебно-биологической экспертизы - исследование объектов и следов биологического происхождения на вещественных доказательствах, образованных кровью, спермой, потом, слюной, клетками эпителия, вагинальными выделениями, мочой, в целях определения видовой и групповой их принадлежности;

7) сот-биологиялық (медициналық) сараптамасының объектілері — қан, сперматозоидтар, тер, сілекей, эпителий жасушалары, қынаптық секрециялар, адамның зәрі және т. б. түзген заттай дәлелдемелердегі биологиялық шығу тегі объектілері мен іздері;
8) сот-жалпысараптамалық зерттеудің мәні - адамның мәйітін, тірі адамдарды, қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істің материалдарын, заттай дәлелдемелерді, медициналық құжаттаманы зерттеу болып табылады;
9) сот-жалпысараптамалық зерттеу объектілері – мәйіт, мәйітпен бірге жеткізілген киім мен заттар, тірі адамдар, қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істің сараптама мәніне жататын материалдары: оқиға орнын қарау хаттамасы, үлгілерді алу хаттамасы, мәйітті зерттеу хаттамалары және қойылған мәселелерді шешу үшін маңызы болуы мүмкін басқа да материалдар, заттай дәлелдемелер, медициналық құжаттама;
10) сот-наркологиялық сараптамасының мәні - адамның психикасын зерттеу арқылы нақты деректерді анықтау (психикалық бұзылулардың және нашақорлық пен алкоголизмнен мәжбүрлеп емдеуді қолдануды немесе қолданбауды ұсыну үшін психобелсенді заттарды қолданумен байланысты мінез-құлық бұзылыстарының болуын немесе болмауын анықтау);
11) сот-наркологиялық сараптамасының объектілері - адам психикасының жай-күйі, медициналық құжаттар, сондай-ақ сот наркологиялық сараптамасының мәніне жататын сот сараптамасы жүргізілетін іс материалдарындағы мәліметтер;
12) сот-психиатриялық сараптамасының мәні - қылмыстық, азаматтық істі не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі шешу үшін маңызы бар, оған қатысты сараптама тағайындалған адамның психикалық жай-күйі туралы нақты деректер (психикалық процестердің (психикалық қызметтің) барысы мен құрылымының заңдылықтары мен ерекшеліктерін зерттеу);
13) сот-психиатриялық сараптамасының объектілері - адам психикасының жай-күйі, медициналық құжаттар, сондай-ақ сот психиатриялық сараптамасының мәніне жататын сот сараптамасы жүргізілетін іс материалдарындағы мәліметтер.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА - Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА - Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2 тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты

7) объекты судебно-биологической (медицинской) экспертизы – объекты и следы биологического происхождения на вещественных доказательствах, образованные кровью, спермой, потом, слюной, клетками эпителия, вагинальными выделениями, мочой человека и др. К ним относятся также волосы, зубы, органы и ткани человеческого организма, кости и их фрагменты;
8) предмет судебного-общеэкспертного исследования - исследование трупа человека, живых лиц, материалов уголовного, гражданского, административного дела, вещественных доказательств, медицинской документации;
9) объекты судебного-общеэкспертного исследования – труп, одежда и предметы, доставленные с трупом, живые лица, материалы уголовного, гражданского, административного дела, относящиеся к предмету экспертизы: протокол осмотра места происшествия, протокол изъятия образцов, протоколы исследования трупа и другие материалы, которые могут иметь значение для решения поставленных вопросов, вещественные доказательства, медицинская документация;
10) предмет судебно-наркологической экспертизы – установление фактических данных путем исследования психики человека (установления наличия или отсутствия психических расстройств и расстройств поведения, связанных с употреблением психоактивных веществ для рекомендации применения или не применения принудительного лечения от наркомании и алкоголизма);
11) объекты судебно-наркологической экспертизы – состояние психики человека, медицинские документы, а также относящиеся к предмету судебной наркологической экспертизы сведения, содержащиеся в материалах дела, по которому производится судебная экспертиза;
12) предмет судебно-психиатрической экспертизы – фактические данные о психическом состоянии лица, в отношении которого назначена экспертиза, имеющие значение для разрешения уголовного, гражданского дела либо дела об административном правонарушении (исследование закономерностей и особенностей протекания и структуры психических процессов (психической деятельности);
13) объекты судебно-психиатрической экспертизы – состояние психики человека, медицинские документы, а также относящиеся к предмету судебной психиатрической экспертизы сведения, содержащиеся в материалах дела, по которому производится судебная экспертиза.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – Отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта

4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Сот-медициналық сараптамасы".
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86901
6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімді, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q - Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету;
86 - Денсаулық сақтау саласындағы қызмет;
869 - Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет;
8690 - Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет;
86901 - Сот-медициналық сараптамалар мен зерттеулер жүргізу жөніндегі қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар биологиялық, жалпы сараптамалық, медициналық-криминалистикалық бағыттағы сот-медициналық сарапшылардың, сот-наркологиялық сарапшылардың, сот-психиатриялық сарапшылардың біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сондай-ақ орта медициналық персоналдың (медбике, лаборант), сот сараптамасы органының кіші медициналық персоналына (санитар) біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Дәрігер сот-медициналық сарапшысы (биологиялық бағыттағы) - СБШ 6 деңгейі;
2) Зертханашы (биологиялық бағыттағы) - СБШ 5 деңгейі;
3) Дәрігер сот-медициналық сарапшы (медициналық-криминалистикалық бағыттағы) - СБШ 6 деңгейі;
4) Зертханашы (медициналық - криминалистикалық бағыттағы) - СБШ 5 деңгейі;
5) Дәрігер сот-медициналық сарапшы (жалпы сараптамалық бағыттағы) - СБШ 6 деңгейі;
6) Мейірбике (жалпы сараптамалық бағыттағы) - СБШ 5 деңгейі;
7) Санитар (жалпы сараптамалық бағыттағы) - СБШ 2 деңгейі;
8) Дәрігер сот-психиатриялық сарапшы - СБШ 6 деңгейі;
9) Мейірбике (психиатриялық бағыттағы) - СБШ 5 деңгейі;
10) Дәрігер сот-наркологиялық сарапшы - СБШ 6 деңгейі;
11) Мейірбике (наркологиялық бағыттағы) - СБШ 5 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Дәрігер сот-медициналық сарапшы (биологиялық бағыттағы)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды
2216-5
Қызметтер атауының коды
2216-5-001
Кәсіп атауы
Дәрігер сот-медициналық сарапшы
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
6
Біліктіліктің СБШ бойынша төмен деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Жоғары білім,
жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім (резидентура)
Мамандық:
денсаулық сақтау
сот-медициналық сараптама
Біліктілік:
Дәрігер сот-медициналық сарапшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
2611-7-002 Сот сарапшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Биологиялық (медициналық) сараптаманы жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот-биологиялық (медициналық) сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу;

4. Наименование профессионального стандарта: "Судебно-медицинская экспертиза".
5. Код профессионального стандарта: Q86901
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q – Здравоохранение и социальное обслуживание населения;
86 – Деятельность в области здравоохранения;
869 – Прочая деятельность в области здравоохранения;
8690 – Прочая деятельность в области здравоохранения;
86901 – Деятельность по производству судебно-медицинских экспертиз и исследований.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт устанавливает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебно-медицинских экспертов биологического, общеэкспертного и медико-криминалистического направлений, судебно-наркологических экспертов, судебно-психиатрических экспертов, имеющих квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), а также требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда среднего медицинского персонала (медицинская сестра, лаборант), младшего медицинского персонала (санитар) органа судебных экспертиз.
8. Перечень карточек профессий:
1) Врач судебно-медицинский эксперт (биологического направления) – 6 уровень ОРК;
2) Лаборант (биологического направления) - 5 уровень ОРК;
3) Врач судебно-медицинский эксперт (медико-криминалистического направления) - 6 уровень ОРК;
4) Лаборант (медико-криминалистического направления) - 5 уровень ОРК;
5) Врач судебно-медицинский эксперт (общеэкспертного направления) - 6 уровень ОРК;
6) Медицинская сестра (общеэкспертного направления) - 5 уровень ОРК;
7) Санитар (общеэкспертного направления) - 2 уровень ОРК;
8) Врач судебно-психиатрический эксперт - 6 уровень ОРК;
9) Медицинская сестра (психиатрического направления) - 5 уровень ОРК;
10) Врач судебно-наркологический эксперт - 6 уровень ОРК;
11) Медицинская сестра (наркологического направления) - 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Врач судебно-медицинский эксперт
(биологического направления)":
Код группы:
2216-5
Код наименования занятия:
2216-5-001
Наименование профессии:
Врач судебно-медицинский эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационных характеристикам:
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
послевузовское медицинское образование (резидентура)
Специальность:
здравоохранение
судебно-медицинская экспертиза
Квалификация:
-
Врач судебно-медицинский эксперт
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2611-7-002 Судебный эксперт
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства биологической (медицинской) экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-биологических (медицинских) экспертиз или исследований.

2. Сараптамалар тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
1-еңбек функциясы:
Сот-биологиялық (медициналық) сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу
1-дағды:
Қанның сот-биологиялық
(медициналық)
сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және (немесе) әдістерін таңдау;
4. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы қанның болуын анықтау;
5. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы қанның түрлік тиесілігін анықтау;
6. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы қанның топтық тиесілігін анықтау;
7. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру;
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу;
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария жөніндегі ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Бөліністің сот-биологиялық
(медициналық)
Сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістерін таңдау;
4. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы шәуеттің болуын анықтау;
5. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы сілекейдің болуын анықтау;
6. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы тердің болуын анықтау;
7. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы зәрдің болуын анықтау;
8. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы шәуеттің топтық тиесілігін айқындау;
9. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы тердің топтық тиесілігін айқындау;
10. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы зәрдің топтық байланысын анықтау;
11. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы сілекейдің топтық тиесілігін анықтау;
12. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;

2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Трудовая функция 1:
Производство судебно-биологических (медицинских) экспертиз и исследований
Навык 1:
Производство судебно-биологической
(медицинской)
экспертизы и исследования крови
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
3. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
4. Определять наличие крови методикой, внесенной в Государственный реестр;
5. Определять видовую принадлежность крови методикой, внесенной в Государственный реестр;
6. Определять групповую принадлежность крови методикой, внесенной в Государственный реестр;
7. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Ведение записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований;
6. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Производство судебно-биологической
(медицинской)
экспертизы и исследований выделений
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
3. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
4. Определять наличие спермы методикой, внесенной в Государственный реестр;
5. Определять наличие слюны методикой, внесенной в Государственный реестр;
6. Определять наличие пота методикой, внесенной в Государственный реестр;
7. Определять наличие мочи методикой, внесенной в Государственный реестр;
8. Определять групповую принадлежность спермы методикой, внесенной в Государственный реестр;
9. Определять групповую принадлежность пота методикой, внесенной в Государственный реестр;
10. Определять групповую принадлежность мочи методикой, внесенной в Государственный реестр;
11. Определять групповую принадлежность слюны методикой, внесенной в Государственный реестр;
12. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;

2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру;
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Шаштың сот-биологиялық
(медициналық)
сараптамасын және зерттеуін жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес шаштың сынамалық дайындығын жүргізу;
2. Шаштың морфологиялық қасиеттерін сипаттау (пішіні, түсі, реңі, ұзындығы, перифериялық және тамыр ұштары);
3. Шашқа микроскопиялық зерттеу жүргізу (қабықтық зат, өзек, пигмент, пигментофорлар, кутикула және т.б.);
4. Шашқа салыстырмалы зерттеу жүргізу (тиістілігі, ерекшеліктері, зақымдануы, аурулары);
5. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы шаштың топтық тиесілігін анықтау;
6. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру;
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды: Жасушалардың, сүйектердің, тістердің, тіндердің сот-биологиялық
(медициналық)
сараптамасын және зерттеуін жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістерін таңдау;
4. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы эпителийдің болуын анықтау;
5. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы сүйектердің, тістердің топтық тиесілігін анықтау;
6. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы органның тіндік тиесілігін айқындау;
7. Объектілерге цитологиялық зерттеу жүргізу;
8. Объектінің жыныстық тиесілігін анықтау;
9. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру;
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Сараптамалар тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сот сараптамаларын жүргізуді тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Дағдылары:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстардың сметасын жасау;

2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Ведение записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Производство судебно-биологической
(медицинской)
экспертизы и исследований волос
Умения:
1. Проводить пробоподготовку волос согласно методике и (или) методу судебно-экспертного исследования;
2. Описывать морфологические свойства волоса (форма, цвет, оттенок, длина, периферические и корневые концы);
3. Проводить микроскопическое исследование волоса (корковое вещество, сердцевина, пигмент, пигментофоры, кутикула и тд.);
4. Проводить сравнительное исследование волос (принадлежность, особенности, повреждения, заболевания);
5. Устанавливать групповую принадлежность волос методикой, внесенной в Государственный реестр;
6. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Ведение записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4: Производство судебно-биологической
(медицинской)
экспертизы и исследований клеток, костей, зубов, тканей
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
3. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
4. Определять наличие эпителия методикой, внесенной в Государственный реестр;
5. Определять групповую принадлежность костей, зубов методикой, внесенной в Государственный реестр;
6. Определять тканевую принадлежность органа методикой, внесенной в Государственный реестр;
7. Проводить цитологическое исследование объектов;
8. Определять половую принадлежность объекта;
9. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Ведение записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы;

2. Сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есепті ұсыну;
3. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман немесе сарапшы ретінде қатысу;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер;
3. Сот сарапшысының процестік іс-әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары;
4. Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптамалар тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптамалар тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу;
3. Технологиялардың қазіргі деңгейін ескере отырып, сот-биологиялық (медициналық) сараптамасының немесе зерттеуінің ағымдағы жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;
4. Деректерді жинау, талдау және жүйелеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот экспертологиясы және криминалистика негіздері;
3. Қылмыстық және азаматтық істер, сондай-ақ Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
4. Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
1-ші қосымша еңбек функциясы: Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу
1-дағды: Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Дағдылары:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, сот-биологиялық (медициналық) сараптамасының немесе зерттеуінің ағымдағы жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды және өткізуді жоспарлау;
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру;

2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
3. Участвовать в качестве специалиста или эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции;
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы;
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях;
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-биологической (медицинской) экспертизы или исследований с учетом современного уровня технологий;
4. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики;
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1: Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1: Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-биологической (медицинской) экспертизы или исследований с учетом современного уровня технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ;
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования;
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ;
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных;

2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрімен бекітілген 2023 жылғы 3 шілдеде №448 Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және келісу қағидалары;
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға, олардың біліктілігін арттыруға қатысу
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға, сот сарапшыларының біліктілігін арттыруға үміткерлерді дайындауға қатысу;
2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына оқытушы, дайындық жетекшісі ретінде қатысу;
3. Кадрларды даярлаудың, біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу;
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
5. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу;
6. Оқыту нәтижелерінің көрсеткіштерін және оның тиімділігін талдауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі принциптері мен тәртібі;
3. Дәрістер, семинарлар мен практикалық сабақтар жоспарларын құру тәртібі;
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Байланысқа бейімділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Дәрігер сот-медициналық сарапшы/бөлім (бөлімше) басшысы
10. "Зертханашы (биологиялық бағыттағы)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды
2269-9
Қызметтер атауының коды
Кәсіп атауы
Зертханашы (сот-медициналық сараптамасы саласындағы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша кіші деңгей
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім деңгейі
Білім деңгейі: техникалық немесе кәсіптік медициналық білім
Мамандығы:
Медициналық зертханашы
Зертханалық диагностика
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Биологиялық (медициналық) сараптаманы немесе зерттеулерді жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі;

2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Правила разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов, утвержденные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебных экспертиз (исследований), повышении квалификации судебных экспертов;
2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации;
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации;
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Составление планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Врач судебно-медицинский эксперт/руководитель отдела (отделения)
10. Карточка профессии "Лаборант (биологического направления)":
Код группы
2269-9
Код наименования занятия
Наименование профессии
Лаборант (в области судебно-медицинской экспертизы)
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовым квалификационным характеристикам
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое или профессиональное медицинское образование
Специальность:
Медицинский лаборант
Лабораторная диагностика
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
-
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства биологической (медицинской) экспертизы или исследований, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно- биологической (медицинской) экспертизы или исследования;

2. Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі.
1-еңбек функциясы:
Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немсе зерттеуін жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеулерін жүргізуге қатысуы
Дағдылары:
1. Сарапшының бақылауымен сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес сынақ дайындауға қатысу;
2. Сарапшының бақылауымен сот-биологиялық (медициналық) сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу кезінде стандартты операциялық рәсімдерді орындау (сот сараптамалары немесе зерттеулері объектілерін (оның ішінде мәйіттен шыққан) бөліктерге бөлу), жұмыс ерітінділерін дайындау, тестілік зерттеулер жүргізу және т.б.);
3. Антиконтамициялықіс-шараларды сақтай отырып, зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмысты бөлу мен ерекшеліктері ережелеріне сәйкес материалдық объектілердің орнын ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
4. Сот сараптамасы немесе зерттеуі объектілерін (оның ішінде мәйіттен шыққан) және ілеспе құжаттарды орналастыру.
Білімі:
1. Сот-биологиялық сараптамаларды жүргізу;
2. Адам физиологиясы мен анатомиясының негіздері;
3. Сот-биологиялық сараптамалар (зерттеулер) жүргізу кезінде зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері;
4. Қан топтары туралы жалпы мәліметтер;
5. Қан алу әдісі;
6. Биологиялық шығу тегінің іздерін зерттеу әдістері;
7. Сот-биологиялық зерттеу жүргізу негіздері;
8. Ерітінділердің концентрациясын білдіру тәсілдері, ерітінділердің құрамын қайта есептеу, ерітінділер мен басқа заттарды сұйылту және араластыру кезінде белгіленетін мөлшерлік қатынастар;
9. Қолданылатын реактивтердің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
10. Тесттік зерттеулер, стандартты зерттеулер жүргізу әдістемесі;
11. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін берілген биологиялық объектілердің (оның ішінде мәйіттен шыққан) физикалық-химиялық, химиялық, технологиялық және микробиологиялық сипаттамалары;
12. Зертханалық жабдықты пайдалану және оның жұмысын есепке алу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеулерін жүргізудегі қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
2. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру;
3. Қосалқы зертханалық жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидтік қондырғылар) жұмыс қабілеттілігіне мониторинг жүргізу;
4. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидтік қондырғылар) жұмысын есепке алу журналдарын жүргізу;
5. Зертханаішілік сапаны бақылау іс-шараларын жүргізу кезіндегі оқиғалар, ауытқулар және өзгерістер туралы сарапшыларды хабардар ету;

2. Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно- биологической (медицинской) экспертизы или исследования.
Трудовая функция 1: Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно- биологической (медицинской) экспертизы или исследования
Навык 1:
Участие при производстве судебно-биологической (медицинской) экспертизы или исследований
Умения:
1. Участвовать в пробной подготовке согласно методике и (или) методу судебно-экспертного исследования под контролем эксперта;
2. Выполнять стандартные операционные процедуры при производстве судебно-биологических (медицинских) экспертиз или исследований (разделение объектов судебных экспертиз или исследований, в том числе трупного происхождения, на части, готовить рабочие растворы, проводить тестовые исследования и прочее) под контролем эксперта;
3. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
4. Размещать объекты судебных экспертиз или исследований (в том числе трупного происхождения) и сопроводительную документацию на хранение.
Знания:
1. Производство судебно-биологических экспертиз;
2. Основы физиологии и анатомии человека;
3. Методики проведения лабораторных и инструментальных исследований при производстве судебно-биологических экспертиз (исследований);
4. Общие сведения о группах крови;
5. Методика забора крови;
6. Методы исследования следов биологического происхождения;
7. Основы проведения судебно-биологического исследования;
8. Способы выражения концентрации растворов, пересчет состава растворов, количественные соотношения, устанавливающиеся при разбавлении и смешении растворов и других веществ;
9. Свойства применяемых реактивов и предъявляемые к ним требования;
10. Методика проведения тестовых исследований, стандартных исследований;
11. Физико-химические, химические, технологические и микробиологические характеристики биологических объектов (в том числе трупного происхождения), предоставленных для проведения экспертизы или исследования;
12. Правила эксплуатации и учета работы лабораторного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Вспомогательная деятельность при производстве судебно-биологической (медицинской) экспертизы или исследований
Умения:
1. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
2. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала;
3. Вести мониторинг работоспособности вспомогательного лабораторного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки);
4. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями;
5. Информировать экспертов об инцидентах, отклонениях и изменениях при проведении мероприятий внутрилабораторного контроля качества;

6. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Құжаттау, мұрағаттау білімі;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттері;
4. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып, жұмыстарды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеудегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі
1-дағды: Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуге орта медициналық персоналдың қатысуы
Дағдылары:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы (зерттеуі) объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сот сараптамалары немесе зерттеулері объектілерін (оның ішінде мәйіттен шыққан) және ілеспе құжаттаманы сақтауға орналастыру;
3. Биологиялық жұқтырған (ықтимал жұқтырған) (оның ішінде мәйіттен шыққан) объектілермен жұмыстар жүргізу;
4. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау).
Білімі:
1. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу;
2. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып, жұмыстарды жүргізу;
3. Үлгілерді іріктеу және сақтау кезінде зерттеу процесінде пайдаланылатын жабдықтар мен өлшеу құралдарының сипаттамалары, сондай-ақ оларды пайдалану ережелері;
4. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу;
5. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділерді сақтау шарттарының, жарамдылық мерзімдерінің тәртібі;
6. Зертханаішілік бақылау сапаны жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеудегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі
Дағдылары:
1. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып, зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыстың ерекшеліктері мен бөліну ережелеріне сәйкес материалдық объектілердің орнын ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
2. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділерді сақтау шарттарын, жарамдылық мерзімдерін бақылау;
3. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
4. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:
1. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімін пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);

6. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Знания документирования, архивирования;
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности;
4. Проведение работ с соблюдением антиконтамиционных мероприятий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно- биологической (медицинской) экспертизы или исследования.
Навык 1:
Участие среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно- биологической (медицинской) экспертизы или исследования.
Умения:
1. Участвовать в приеме, регистрации, маркировке и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы (исследования) в пределах компетенции;
2. Размещать объекты судебных экспертиз или исследований (в том числе трупного происхождения) и сопроводительную документацию на хранение;
3. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
4. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследование).
Знания:
1. Отбор, упаковку, маркировку и оформление объектов, предоставленных для проведения экспертизы или исследования;
2. Проведение работ с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
3. Характеристики оборудования и средств измерений, использующихся в процессе исследования, при отборе и хранении образцов, а также правила их эксплуатации;
4. Обращение с отходами в соответствии с классом опасности;
5. Условия хранения, сроков годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз или исследований;
6. Проведение внутрилабораторного контроля качества.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-биологической (медицинской)экспертизы или исследования.
Умения:
1. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
2. Контролировать условия хранения, сроки годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз или исследований;
3. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
4. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:
1. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);

2. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары;
3. Зерттеу процесінде, үлгілерді іріктеу және сақтау кезінде пайдаланылатын жабдықтар мен өлшеу құралдарының сипаттамалары, сондай-ақ оларды пайдалану ережелері;
4. Зертханаішілік сапаны бақылауды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіби міндеттерді өз бетінше шешу
Оқуға қабілеттілік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер сот-медициналық сарапшы
11. "Дәрігер-сот-медициналық сарапшы" (медициналық-криминалистикалық бағыттағы) кәсібінің карточкасы":
Топтың коды:
2216-5
Қызметтер атауының коды:
2216-5-001
Кәсіп атауы:
Дәрігер сот-медициналық сарапшы
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Білім деңгейі:
жоғары білім,
жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім
Мамандығы:
Денсаулық сақтау
Сот-медициналық сараптама (резидентура)
Біліктілік:
Дәрігер сот-медициналық сарапшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
1-еңбек функциясы:
Медициналық-криминалистикалық сараптамалар немесе зерттеулер жүргізу
1-дағды:
Медициналық-криминалистикалық трасологиялық
сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу
Дағдылары:
1. Өткір және доғал заттардың адам киімімен және денесімен механикалық өзара әрекеттесуі нәтижесінде пайда болған жарақаттарды, адам ағзасына енгізу іздерін және олардың шығу тегі бойынша киімдегі ұқсас іздерді зерттеу;

2. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
3. Характеристики оборудования и средств измерений, использующихся в процессе исследования, при отборе и хранении образцов, а также правила их эксплуатации;
4. Проведение внутрилабораторного контроля качества.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач Обучаемость
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач судебно-медицинский эксперт
11. Карточка профессии "Врач судебно-медицинский эксперт
(медико-криминалистического направления)":
Код группы:
2216-5
Код наименования занятия:
2216-5-001
Наименование профессии:
Врач судебно-медицинский эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
послевузовское медицинское образование
Специальность:
здравоохранение
судебно-медицинская экспертиза (резидентура)
Квалификация:
Врач судебно-медицинский эксперт
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2611-7-002 Судебный эксперт
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства медико-криминалистической экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство медико-криминалистической экспертизы или исследования.
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Трудовая функция 1:
Производство медико-криминалистических экспертиз или исследований
Навык 1:
Производство медико-криминалистических трасологических
экспертиз или исследований
Умения:
1. Исследовать повреждения, следы внедрения на теле человека и связанные с ними по происхождению аналогичные следы на одежде, возникшие в результате механического взаимодействия острых и тупых предметов с одеждой и телом человека;

2. Материалдардың заттары мен бөлшектерінің өзара әрекеттесетін бір бетінен екіншісіне ауысуын, сондай-ақ дене жарақатына әкелетін химиялық, термиялық және өзге де факторлардың әсерін анықтау;
3. Іздер мен олардың пайда болу процестерінің бейнелеу қасиеттерін қылмыстық іс материалдары мен медициналық құжаттардағы ауызша-сөйлеу, графикалық, фотографиялық, рентгенографиялық, математикалық және басқа модельдер түрінде құжаттау;
4. Жарақаттың болжамды құралдарын (тексерілетін объектілерді) және олардың іздерін әртүрлі модельдерде көрсетуді зерттеу;
5. Объектілердің ұсынылған үлгілері мен сараптама барысында эксперименталды түрде алынған объектілерді зерттеу;
6. Сот-сараптамалық зерттеу барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Адам денесіндегі зақымдану іздерінің түрі, механизмі және олардың қалыптасу шарттары;
2. Жарақат құралдарының қасиеттері және оларды ұқсастыру әдістері (тәсілдері).
3. Медициналық-криминалистикалық трассологиялық сараптамалар немесе зерттеулер объектілерін табудың, шегендеудің және зерттеудің ғылыми-техникалық тәсілдерін білу;
4. Медициналық-криминалистикалық трасологиялық зерттеулердің әдістемелері және (немесе) әдістері, медициналық-криминалистикалық сараптама (зерттеу) саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
5. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Медициналық-криминалистикалық баллистикалық
Сараптамалар немесе зерттеулер
Дағдылары:
1. Адам денесінің атыс жарақаттарын және олармен байланысты бірыңғай механизмімен пайда болған киімнің атыс жарақаттарын, атыс жарақатын келтіру процесінде туындайтын дене мен киімдегі өзге де іздерді, сондай-ақ атыс снарядтарын, олардың денеден және киімнен алынған бөліктерін зерттеу;
2. Адамның денесінде және киімінде атыс жарақаттарының және олармен байланысты іздердің қасиеттерін ауызша-сөйлеу, графикалық, фотографиялық, рентгенографиялық, математикалық және басқа да модельдер түрінде қылмыстық іс материалдары мен медициналық құжаттарда бекіту.
3. Атыс қаруының қасиеттерін атыс жарақатын келтірудің болжамды құралы ретінде, оқ-дәрілердің үлгілерін және әртүрлі модельдерде көрсету;
4. Зерттеуге ұсынылған және сараптама барысында эксперименталды түрде алынған атыс жарақаты динамикасының объективті модельдері түрінде зерттелетін атыс жарақаттарының пайда болу процестерінің және олармен бірге жүретін іздердің картасын құжаттау;
5. Жарылыс жарақаты нәтижесінде пайда болған адам денесінің зақымдануын және оларға байланысты киімнің зақымдануының бірыңғай механизмімен, жарылыстың зақымдану процесінде пайда болған денедегі және киімдегі өзге де іздерді, оларды бейнелеуді және жарылғыш құрылғылардың немесе олардың құрамдас бөліктерінің үлгілерін зерттеу;

2. Устанавливать перенос веществ и частиц материалов с одной взаимодействующей поверхности на другую, а также воздействия химических, термических и иных факторов, приводящих к телесным повреждениям;
3. Документировать отображающие свойства следов и процессов их возникновения в виде словесно-речевых, графических, фотографических, рентгенографических, математических и других моделей в материалах уголовного дела и медицинских документах;
4. Исследовать предполагаемые орудия травмы (проверяемые объекты) и отображения их следов в различного вида моделях;
5. Исследовать представленные образцы объектов и объекты полученные экспериментально в ходе экспертизы;
6. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Видов, механизма и условий образования повреждений их следов на теле человека;
2. Свойства орудий травмы и методов (способов) их отождествления;
3. Научно-технических приемов обнаружения, фиксации и исследования объектов медико-криминалистических трасологических экспертиз или исследований;
4. Методики и (или) методов медико-криминалистических трасологических исследований, отечественные и зарубежные достижения в области медико-криминалистической экспертизы (исследования);
5. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Производство медико-криминалистических баллистических
экспертиз или исследований
Умения:
1. Исследовать огнестрельные повреждения тела человека и связанные с ними единым механизмом образования огнестрельные повреждения одежды, иные следы на теле и одежде, возникающие в процессе причинения огнестрельной травмы, а также огнестрельные снаряды, их части, извлеченные из тела и одежды;
2. Фиксировать свойства огнестрельных повреждений и следов, связанных с ними, на теле и одежде человека в виде словесно-речевых, графических, фотографических, рентгенографических, математических и других моделей в различного рода материалах уголовного дела и медицинских документах;
3. Отображать свойства огнестрельного оружия как предполагаемого средства причинения огнестрельной травмы, образцы боеприпасов и в различного рода моделях;
4. Документировать отображения процессов возникновения изучаемых огнестрельных повреждений и сопутствующих им следов в виде объективных моделей динамики огнестрельной травмы, представленных на исследование и полученных экспериментально в ходе экспертизы;
5. Исследовать повреждения тела человека и связанные с ними единым механизмом повреждения одежды, возникшие в результате взрывной травмы, иные следы на теле и одежде, образующиеся в процессе повреждения взрывом, их отображения и образцы взрывных устройств или их составных частей;

6. Оны орындау барысында эксперименталды түрде ұсынылған және (немесе) алынған сараптама объектілерін зерттеу;
7. Таңдау сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
8. Сот-сараптамалық зерттеу барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, медициналық-криминалистикалық сараптама (зерттеу) саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
2. Атыс қаруының снарядпен, жарылғыш құрылғының зақымдағыш факторларымен зақымдану белгілері;
3. Зақымданудың санын және ату ретін анықтайтын белгілер;
4. Кірген және шыққан зақымдану белгілері;
5. Жара арналарының бағытын, атыс қашықтығын, атыс қаруы мен оқ-дәрілердің түрі мен ерекшеліктерін, атыс зақымы келтірілген сәттегі жәбірленуші денесінің жағдайы мен қалпын анықтау белгілері;
6. Бөгет арқылы және снарядтың рикошетінен кейін зақым келтірудің, ату бағытының, сондай-ақ жарылыс жарақаты кезінде дене мен киімдегі зақымның пайда болу механизмі мен шарттарының белгілері, жарылғыш құрылғылардың белгілі бір сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Жеке басын ұқсастыру бойынша медициналық-криминалистикалық сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу
Дағдылары:
1. Мәйіт қалдықтарының түрлік тиесілігін, олар тиесілі болған мәйіттердің санын анықтау;
2. Сүйек қалдықтары бойынша нәсілдік, жыныстық, жасының тиесіліктерін, тірі кезіндегі өсуі мен дененің басқа да өлшемдерін анықтау;
3. Болған аурулардың, дене жарақаттарының белгілерін, олардың сипаты мен ескіру мерзімін анықтау;
4. Танылмаған мәйіт қалдықтарының жеке басын анықтау үшін қажетті ауызша портреттің белгілері мен басқа да жеке ерекшеліктерін салыстыру;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Адам анатомиясы;
2. Жеке тұлғаны ұқсастыруды сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері;
3. Медициналық-криминалистикалық сараптама (зерттеу) саласындағы отандық және шетелдік жетістіктері;
4. Медициналық-криминалистикалық трассологиялық сараптамасы немесе зерттеуі объектілерін анықтаудың, тіркеудің және зерттеудің ғылыми-техникалық тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды: Медициналық-криминалистикалық микрологиялық
сараптамалар немесе зерттеулер
Дағдылары:
1. Киімде бөгде дене микрообъектілерінің болуын анықтау;
2. Дене тіндерінде бөгде дене микрообъектілерінің болуын анықтау;
3. Мәйіттің денесінде және дене жарақаттарында бөгде дене микрообъектілерінің болуын анықтау;
4. Заттар мен микрообъектілердің жарақат құралынан киім мен денеге және керісінше тасымалдау (енгізу) фактісін анықтау;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Дене жарақаттарының пайда болу механизмдері;

6. Исследовать объекты экспертизы, представленные и (или) полученные экспериментально в ходе еҰ выполнения;
7. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
8. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области медико-криминалистической экспертизы (исследования);
2. Признаки поражения снарядом огнестрельного оружия, поражающими факторами взрывного устройства;
3. Признаки, определяющие количество повреждений и последовательность выстрелов;
4. Признаки входных и выходных повреждений;
5. Признаки определения направления раневых каналов, дистанции выстрелов, вида и особенностей огнестрельного оружия и боеприпасов, положения и позы тела потерпевшего в момент причинения огнестрельных;
6. Признаки причинения повреждения через преграду и после рикошета снаряда, направление выстрела, а также механизма и условий возникновения повреждений тела и одежды при взрывной травме, определенные характеристики взрывных устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Проведение медико-криминалистических экспертиз или исследований по отождествлению личности
Умения:
1. Определять видовую принадлежность останков, количество трупов, которым они принадлежали;
2. Устанавливать расовую, половую, возрастную принадлежность, прижизненный рост и другие размеры тела по костным останкам;
3. Устанавливать признаки имевшихся заболеваний, телесных повреждений, их характер и давность;
4. Сопоставлять признаки словесного портрета и другие индивидуальные особенности, необходимые для установления личности неопознанных останков;
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Анатомии человека;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования отождествления личности;
3. Отечественные и зарубежные достижения в области медико-криминалистической экспертизы (исследования);
4. Научно-технических приемов обнаружения, фиксации и исследования объектов медико-криминалистических трасологических экспертиз или исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4: Проведение медико-криминалистических микрологических
экспертиз или исследований
Умения:
1. Устанавливать наличие на одежде инородных микрообъектов;
2. Устанавливать наличие в тканях тела инородных микрообъектов;
3. Устанавливать наличие на теле трупа и в повреждениях инородных микрообъектов;
4. Устанавливать факт переноса (внедрения) веществ и микрообъектов с орудия травмы на одежду и тело и наоборот;
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Механизмов образования телесных повреждений;

2. Денелердің өзара әрекеттесуінің физикалық процестері;
3. Денелердің өзара әрекеттесуінің химиялық процестері;
4. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері;
5. Медициналық-криминалистикалық сараптама (зерттеу) саласындағы отандық және шетелдік жетістіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-дағды:
Оқиғаларды реконструкциялаудың медициналық-криминалистикалық сараптамаларын (ситуациялық сараптамаларды) жүргізу.
Дағдылары:
1. Тергеу және сараптамалық әрекеттер арқылы алынған оқиғалар динамикасы туралы объективті деректерді талдау;
2. Объективті деректерді талдау нәтижелерін ескере отырып, эксперименттік зерттеулерді (әрбір тексерілетін нұсқа бойынша бөлек) орындау;
3. Эксперименттік деректерге салыстырмалы зерттеуді жүргізу;
4, Салыстырудаң алынған нәтижелеріне бағалау жүргізу;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Бөлек, салыстырмалы, эксперименттік, аналитикалық зерттеу әдістері;
2. Объектілердің статикасы мен динамикасының заңдылықтарын көрсететін механиканың негізгі физикалық заңдары;
3. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері;
4. Медициналық-криминалистикалық сараптама (зерттеу) саласындағы отандық және шетелдік жетістіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
1-дағды:
Сот сараптамаларын жүргізуді тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағдылары:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығындардың сметасын жасау;
2. Сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шығыстар туралы есепті ұсыну;
3. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман немесе сарапшы ретінде қатысу;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу;
5. Сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтері.
3. Сараптама құнын есептеу бойынша әдістер.
4. Сот сарапшысының процестік іс-әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
3. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу;
5. Сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;

2. Физических процессов взаимодействия тел;
3. Химических процессов взаимодействия тел;
4. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
5. Отечественные и зарубежные достижения в области медико-криминалистической экспертизы (исследования).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5: Проведение медико-криминалистических
экспертиз по реконструкции событий (ситуационных экспертиз)
Умения:
1. Анализировать объективные данные о динамике событий, добытые путем следственных и экспертных действий;
2. Выполнять экспериментальные исследования (раздельно по каждой проверяемой версии) с учетом результатов анализа объективных данных;
3. Проводить сравнительное исследование экспериментальных данных;
4. Проводить оценку полученных результатов сравнения;
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методов раздельного, сравнительного, экспериментального, аналитического исследования;
2. Основных физических законов механики, отражающих закономерности статики и динамики объектов;
3. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
4. Отечественные и зарубежные достижения в области медико-криминалистической экспертизы (исследования).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы;
2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
3. Участвовать в качестве специалистаили эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции;
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок;
5. Разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы по расчету стоимости экспертизы;
3. Методы по расчету стоимости экспертизы;
4. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации судебных экспертиз (исследований);
2. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам производства судебных экспертиз (исследований);
3. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок;
5. Разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;

12. "Зертханашы (медициналық-криминалистикалық бағыттағы)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды
2269-9
Қызметтер атауының коды
2269-9
Кәсіп атауы
Зертханашы (сот-медициналық сараптамасы саласындағы)
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
5
Біліктіліктің СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Білім деңгейі:
техникалық немесе кәсіптік медициналық білім
Мамандығы:
Медициналық зертханашы;
Зертханалық диагностика;
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Талап етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі;
2. Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі.
1-ші еңбек функциясы: Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеулерін жүргізу кезіне қатысуы
Дағдылары:
1. Сарапшының бақылауымен сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес сынақ дайындауға қатысу;
2. Медициналық-криминалистикалық сараптамаларын немесе зерттеулерін (сот сараптамалары немесе зерттеулері объектілерін (оның ішінде мәйіттен шыққан) бөліктерге бөлу) жүргізу кезінде стандартты операциялық рәсімдерді орындау;
3. Сарапшының бақылауымен жұмыс ерітінділерін дайындау, тестілік зерттеулер жүргізу және т.б.
Білімі:
1. Медициналық-криминалистикалық зерттеуді жүргізу;
2. Адам физиологиясы мен анатомиясының негіздері;
3. Медициналық-криминалистикалық сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу кезінде зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері;
4. Медициналық-криминалистикалық зерттеуді жүргізу негіздері;
5. Ерітінділердің концентрациясын білдіру тәсілдері, ерітінділердің құрамын қайта есептеу, ерітінділер мен басқа заттарды сұйылту және араластыру кезінде белгіленетін мөлшерлік қатынастар;

12. Карточка профессии "Лаборант (медико-криминалистического направления)":
Код группы
2269-9
Код наименования занятия
Наименование профессии
Лаборант (в области судебно-медицинской экспертизы)
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое или профессиональное медицинское образование
Специальность:
Медицинский лаборант
Лабораторная диагностика
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
-
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства медико-криминалистической экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность среднего медицинского персонала при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследования;
2. Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследования.
Трудовая функция 1: Деятельность среднего медицинского персонала при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследовании
Навык 1: Участие при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследований
Умения:
1. Участвовать в пробной подготовке согласно методике и (или) методу судебно-экспертного исследования под контролем эксперта;
2. Выполнять стандартные операционные процедуры при производстве медико-криминалистических экспертиз или исследований (разделение объектов судебных экспертиз или исследований (в том числе трупного происхождения) на части;
3. Готовить рабочие растворы, проводить тестовые исследования и прочее) под контролем эксперта.
Знания:
1. Производство медико-криминалистических экспертиз;
2. Основы физиологии и анатомии человека;
3. Методики проведения лабораторных и инструментальных исследований при производстве медико-криминалистических (исследований);
4. Основы проведения медико-криминалистического исследования;
5. Способы выражения концентрации растворов, пересчет состава растворов, количественные соотношения, устанавливающиеся при разбавлении и смешении растворов и других веществ;

6. Қолданылатын реактивтердің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
7. Тесттік зерттеулер, стандартты зерттеулер жүргізу әдістемесі;
8. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін берілген биологиялық объектілердің (оның ішінде мәйіттен шыққан) физика-химиялық, химиялық, технологиялық және микробиологиялық сипаттамалары;
9. Зертханалық жабдықты пайдалану және оның жұмысын есепке алу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеулерін жүргізу кезіндегі қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
2. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру;
3. Қосалқы зертханалық жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидтік қондырғылар) жұмыс қабілеттілігіне мониторинг жүргізу;
4. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың жұмысын есепке алу журналдарын жүргізу;
5. Зертханаішілік сапаны бақылау іс-шараларын жүргізу кезіндегі оқиғалар, ауытқулар және өзгерістер туралы сарапшыларды хабардар ету;
6. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Құжаттау, мұрағаттау білімі;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуде орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеулерін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуде орта медициналық персоналдың қатысуы
Дағдылары:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы (зерттеуі) объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сот сараптамалары немесе зерттеулері объектілерін (оның ішінде мәйіттен шыққан) және ілеспе құжаттаманы сақтауға орналастыру;
3. Биологиялық жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен (оның ішінде мәйіттен шыққан) жұмыстар жүргізу;
4. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау).
Білімі:
1. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу тәртібі;

6. Свойства применяемых реактивов и предъявляемые к ним требования;
7. Методики проведения тестовых исследований, стандартных исследований;
8. Физико-химические, химические, технологические и микробиологические характеристики биологических объектов (в том числе трупного происхождения), предоставленных для проведения экспертизы или исследования;
9.Правила эксплуатации и учета работы лабораторного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Вспомогательная деятельность при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследований
Умения:
1. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
2. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала;
3. Вести мониторинг работоспособности вспомогательного лабораторного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки);
4. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования в соответствии с действующими инструкциями;
5. Информировать экспертов об инцидентах, отклонениях и изменениях при проведении мероприятий внутрилабораторного контроля качества;
6. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, внутренний трудовой распорядок, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Знания документирования, архивирования.
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследования.
Навык 1:
Участие среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследования.
Умения:
1. Участвовать в приеме, регистрации, маркировке и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы (исследования) в пределах компетенции;
2. Размещать объекты судебных экспертиз или исследований (в том числе трупного происхождения) и сопроводительную документацию на хранение;
3. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
4. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования).
Знания:
1. Отбор, упаковки, маркировки и оформления объектов, предоставленных для проведения экспертизы или исследования;

2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
1-ші еңбек функциясы:
Сот-медициналық сараптамасы
1-дағды: Келіп түскен зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және тексеру
Дағдылары:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Зерттеу объектілерінің бүлдіру, түрлендіру, ауыстыру мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін қаптамасының тұтастығын тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түсетін материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерін сақтау, сараптама объектілерін сақтау және қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеулерге объектілерді алу, буып-түю, жіберу, тасымалдау, сақтау;
3. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария;
4. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот сараптамасының материалдары мен объектілерін зерделеу
Дағдылар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және оларға зертханалық, аспаптық сараптамалық зерттеу жүргізу және қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың реттілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе)әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға өтінішхаттарды ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін анықтау, тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, сот-медициналық сараптама саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Сот-медициналық сараптаманы тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі ережелері;
5. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау және жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Сот-сараптамалық зерттеуді жүргізу
Дағдылары :
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес сараптама жүргізу;

2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы;
Дополнительные трудовые функции:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Трудовая функция 1: Судебно-медицинская экспертиза
Навык 1: Прием и осмотр поступивших объектов исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены, и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы, соблюдения правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Изъятие, упаковка, направление, транспортировка, хранение объектов на экспертные исследования;
3. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии;
4. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Изучение материалов и объектов судебной экспертизы
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для проведения лабораторного и инструментального экспертного исследования и дачи заключения по поставленным вопросам;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-медицинской экспертизы;
3. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-медицинской экспертизы;
5. Отличия в порядке назначения и проведения экспертных и специальных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить экспертизу согласно методике и (или) методу судебно-экспертного исследования;

2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе)әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
3. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды дұрыс пайдалану, реактивтерді ұтымды пайдалану (егер олар пайдаланылса);
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
5. Жазбаларды жүргізу және ресімдеу;
6. Санитарлық нормалар мен ережелердің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті, қоршаған ортаны қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау;
7. Кәсіби құпияны сақтау;
8. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
3. Адам физиологиясы және анатомиясы;
4. Жүргізілетін сараптамалардың сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
5. Биологиялық материалды (оның ішінде мәйіттен шыққан) дезинфекциялау және кәдеге жарату;
6. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау (егер олар қолданылса);
7. Сот сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді анықтауға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотографиясы, бейнетүсірілім, фото кестелер, схемалар, диаграммалар жасау қағидалары;
8. Сараптама немесе зерттеу жүргізу кезінде өндірістік ортаның шарттары (температура, ылғалдылық);
9.Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру принциптері;
10. Жазбаларды жүргізу;
11. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық нормалар;
12. Ішкі нормативтік құжаттар, сот сарапшысының лауазымдық міндеттері;
13. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нормативтік және құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды: Сот сараптамасының (зерттеуінің) нәтижелерін түсіндіру немесе өңдеу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелерін талдауды, бағалауды және өңдеуді жүргізу;
2. Зерттеудің спецификалық емес нәтижелерін бағалау және деректерді ұсыну;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру немесе өңдеу және қорытындыларды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;

2. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методике и (или) методу судебно-экспертного исследования;
3. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
4. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
5. Вести и оформлять записи;
6. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкций по безопасности и охране труда, окружающей среды, сбору, учету и утилизации отходов;
7. Соблюдать профессиональную тайну;
8. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
3. Физиология и анатомия человека;
4. Принципы организации контроля качества проводимых экспертиз;
5. Дезинфекция и утилизация биологического материала (в том числе трупного происхождения);
6. Эксплуатация инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов (если они применяются);
7. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз или исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
8. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении экспертизы или исследования;
9. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
10. Ведение записей;
11. Нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
12. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности судебного эксперта;
13. Нормативные и правовые акты по сбору, учету и утилизации отходов в соответствии с классом опасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4: Интерпретация или обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и (или) метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неспецифических результатов исследований и представлять данные;
3. Интерпретировать или обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований;
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;

2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
1-дағды:
Сот сараптамаларын жүргізуді тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағдылары:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстардың сметасын жасау;
2. Сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есепті ұсыну;
3. Өз құзыреті шегінде процестік іс- әрекеттерге маман немесе сарапшы ретінде қатысу;
4. Технологияның қазіргі деңгейін ескере отырып, сот-медициналық сараптамасының немесе зерттеуінің қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын зерттеу және талдау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер;
3. Сараптама құнын есептеу бойынша әдістер;
4. Сот сарапшысының процестік іс- әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу;
3. Технологияның қазіргі деңгейін ескере отырып, сот-медициналық сараптаманың немесе зерттеудің қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын зерттеу және талдау;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот сараптамасы және криминалистика негіздері;
3. Қылмыстық және азаматтық істер, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
4. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
1-ші қосымша еңбек функциясы: Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу
1-дағды: Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Дағдылары:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, сот-медициналық сараптаманың немесе зерттеудің қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;

2. Общие правила оценивания неопределенности результатов исследований;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертного исследования;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы;
2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
3. Участвовать в качестве специалиста или эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции;
4. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-медицинской экспертизы или исследование с учетом современного уровня технологий.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы по расчету стоимости экспертизы;
3. Методы по расчету стоимости экспертизы;
4. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-медицинской экспертизы или исследование с учетом современного уровня технологий;
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики;
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях;
4. Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1: Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1: Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-медицинской экспертизы или исследование с учетом современного уровня технологий, научных разработок;

2. Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-еңбек функциясы: Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезінде қатысуы
Дағдылары:
1. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
2. Сарапшының бақылауымен дербес компьютерде материалды теруге қатысу:
3. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидтік қондырғылар) жұмысын есепке алу журналдарын жүргізу.
Білімі:
1. Жалпысараптамалық зерттеу жүргізу;
2. Жалпысараптамалық зерттеу жүргізу әдістемелері;
3. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезіндегі қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
2. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың (бар болса) қызметін ұйымдастыру;
3. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидтік қондырғылар) жұмысын есепке алу журналдарын жүргізу;
4. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Құжаттау, мұрағаттау білімі;
3.Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезінде орта медициналық персоналдың объектілермен жұмыс істеу кезіндегі қызметі
1-дағды: Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезінде орта медициналық объектілермен жұмыс істеуге қатысуы
Дағдылары:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау);
3. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу.
Білімі:
1. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімін пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);

2. Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления.
Трудовая функция 1: Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно медицинской экспертизы общеэкспертного направления
Навык 1: Участие при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления
Умения:
1. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
2. Участвовать в наборе материала на персональном компьютере под контролем эксперта;
3. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями.
Знания:
1. Производство общеэкспертного исследования.
2. Методики проведения общеэкспертного исследования;
3. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Вспомогательная деятельность при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления
Умения:
1. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
2. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
3. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями;
4. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Знания документирования, архивирования;
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления.
Навык 1:
Участие среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления.
Умения:
1. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы в пределах компетенции;
2. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования);
3. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);

2. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істегенде орта медициналық қатысуы
Дағдылары:
1.Санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес жұмыс орындарын, жабдықтарды дайындау;
2. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау;
3. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.
Білімі:
1. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіптік міндеттерді өз бетінше шешу
Оқуға қабілеттілік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер-сот-медициналық сарапшы
15. "Санитар" (жалпысараптамалық бағыттағы) кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2269-9
Қызметтер атауының коды:
2269-9
Кәсіп атауы:
Санитар (сот-медициналық сараптамасы саласындағы)
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Білім деңгейі: Орта немесе толық емес орта
Мамандығы:
Біліктілік:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сот жалпысараптамалық зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек
функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Бөлімшенің ерекшелігіне сәйкес сараптама немесе зерттеу жүргізу кезінде кіші медициналық персоналдың қосалқы қызметі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-ші еңбек функциясы: Бөлімшенің ерекшелігіне сәйкес сараптама немесе зерттеу жүргізу кезінде кіші медициналық персоналдың қосалқы қызметі.
1-дағды: Бөлімшенің ерекшелігіне сәйкес сараптама немесе зерттеу жүргізу кезінде кіші медициналық персоналдың қосалқы қызметі.
Дағдылары:
1. Қолданыстағы нұсқаулықтар мен санитарлық талаптарға сәйкес жұмыс орнын, құрал-саймандарды, химиялық ыдыстарды дайындау;

2. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления.
Умения:
1. Подготавливать рабочие места, оборудование, в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
2. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности;
3. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала.
Знания:
1. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
2. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач Обучаемость,
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач судебно-медицинский эксперт
15. Карточка профессии "Санитар (общеэкспертного направления)":
Код группы
2269-9
Код наименования занятия
Наименование профессии
Санитар (в области судебно-медицинской экспертизы)
Уровень квалификации по ОРК
2
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: Среднее или неполное среднее
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебного общеэкспертного исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве экспертизы илиисследовании согласно специфике отделения.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве экспертизы
или исследовании согласно специфике отделения.
Навык 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве экспертизы или исследовании согласно специфике отделения.
Умения:
1. Подготавливать рабочее место, инструментарий, химическую посуду в соответствии с действующими инструкциями и санитарными требованиями;

2611-7-002 Сот сарапшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Психиатриялық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары: функции:
1. Сот-психиатриялық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу.
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Т1-еңбек функциясы:
"Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама немесе зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарау
Дағдылары:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Сараптама немесе зерттеу объектілерінің бүлдіру, түрлендіру, ауыстыру мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау және тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін қаптамасының тұтастығын тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түсетін материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерін сақтау, сараптама объектілерін сақтау және қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот - сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеулерге ұсынылатын объектілерді жіберу, тасымалдау;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі;
4. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, сот-сараптамалық психиатриялық (наркологиялық) зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды.
Сот сараптамасының (зерттеуінің) материалдары мен объектілерін зерделеу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін олардың жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;

2611-7-002 Судебный эксперт
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства психиатрической экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-психиатрической экспертизы или исследования;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные функции:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-экспертное психиатрическое исследование"
Навык 1:
Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы или исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов экспертизы или исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы, соблюдения правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Направление, транспортировка объектов, предоставляемых на экспертные исследования;
3. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
4. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного психиатрического (наркологического) исследования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2.
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного психиатрического исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;

4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың реттілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеудің әдістемелерін және (немесе)әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға өтініштхаттарды ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот - сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, сот-сараптамалық психиатриялық (наркологиялық) зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
4. Психиатриялық (наркологиялық) сараптама объектілері және олардың түрлері;
5. Психикалық (наркологиялық) бұзылулардың белгілері немесе олардың болмауы, оларды жүйелеу негіздері;
6. Сот-психиатриялық сараптаманы, сот-наркологиялық сараптаманы тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі қағидалары;
7. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау және жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды.
Сот-сараптамалық зерттеуін жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелеріне және (немесе) әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
2. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану;
3. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік ортаның жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
5. Жазбаларды жүргізу және ресімдеу;
6. Санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау;
7. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
3. Сот-психиатриялық сараптаманың, сот-наркологиялық сараптаманың процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеудің кезеңдері;
5. Медицинаның, жалпы және сот психиатриясының, наркологияның негіздері;
6. Сот психиатриясының жалпы теориялық негіздері; жеке сот психиатриясы (психикалық бұзылулар клиникасы және олардың сот-психиатриялық маңызы); сот наркологиясы.
7. Жазбаларды жүргізу тәртібі;
8. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар;

4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного психиатрического исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Вести и оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного психиатрического (наркологического) исследования;
3. Объекты психиатрической (наркологической) экспертизы и их виды;
4. Признаки психических (наркологических) расстройств или их отсутствия, основы их систематизации;
5. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-психиатрической экспертизы, судебно-наркологической экспертизы;
5. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3.
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методикам и (или) методусудебно-экспертного исследования;
2. Эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование;
3 Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
4. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
5. Вести и оформлять записи;
6. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда;
7. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебно-психиатрической экспертизы, судебной наркологической экспертизы;
4. Стадии судебно-экспертного психиатрического исследования;
5. Основы медицины, общей и судебной психиатрии, наркологии;
6. Общетеоретические основы судебной психиатрии. Частная судебная психиатрия (клиника психических расстройств и их судебно-психиатрическое значение); судебная наркология;
7. Ведение записей;
8. Нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;

9. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Сот сараптамасының (зерттеуінің) нәтижелерін түсіндіру немесе өңдеу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелерін талдауды, бағалауды және өңдеуді жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалау;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру немесе өңдеу және қорытындыларды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру;
5. Психикалық жай-күйін зерттеу, талдау, бағалау және зерттеу нәтижелерін өңдеу жазбаларын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Дағдылары:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру;
3. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу;
4. Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеудің әдістемелерін және (немесе) әдістерін таңдау;
5. Сараптама тағайындаған органға өтінішхаттарды ресімдеу;
6. Сараптама объектілерін тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сарапшының қорытындысын жасау оның құрылымдық бөліктері (кіріспе, зерттеу, синтездеу, тұжырымдар);
3. Құжаттауды, мұрағаттауды білу;
4. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
1-дағды:
Сот сараптамаларын жүргізуді тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағдылары:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстардың сметасын жасау және сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есепті ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман немесе сарапшы ретінде қатысу;
3. Медицинаның, психиатрияның, медициналық технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің қазіргі деңгейін ескере отырып, сот психиатриялық сараптамасының, наркологиялық сараптаманың қазіргі жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;

9. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Интерпретация или обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и (или) метода судебно-экспертного психиатрического исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3. Интерпретировать или обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов исследований;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертного исследования;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Ведение записей исследования психического состояния, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства;
3. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования;
4. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного психиатрического исследования;
5. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
6. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Составление заключения эксперта его структурные части (вводная, исследовательская, синтезирующая, выводы);
3. Знание документирования, архивирования;
4. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалистаили эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции;
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебной психиатрической экспертизы, наркологической экспертизы с учетом современного уровня медицины, психиатрии, медицинских технологий, научных разработок;

3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды және өткізуді жоспарлау;
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеу;
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларын ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру;
7. Сот-сараптамалық психиатриялық, наркологиялық және психологиялық зерттеулердің тиісті әдістері мен әдістемелерін қолдану;
8. Сот психиатриясы, наркология және психология саласындағы ғылыми зерттеулердің нәтижелерін талдау;
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу;
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, сот психиатриясы, наркология және психология саласындағы ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу;
11. Жалпы және сот психиатриясы, наркология және психология саласындағы орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және (немесе) ғылыми әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау;
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсынымдар мен құралдар дайындауға қатысу;
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу;
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Медицина (психиатрия), наркология, психология және сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылымның заманауи жетістіктері;
3. Сот психиатриясы, наркология және психология саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу немесе ғылыми әзірлемелерді орындау әдіснамасы;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының мазмұны мен нәтижелерін ресімдеуге қойылатын үлгілік талаптар;
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Дағдылары:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарларына сәйкестігіне талдау жасау;
2. Сот-сараптама қызметін нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;

3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования;
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ;
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных;
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ;
7. Применять соответствующие методы и методики судебно-экспертного психиатрического, наркологического и психологического исследований;
8. Анализировать результаты научных исследований в области судебной психиатрии, наркологии и психологии;
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ;
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, разработок научных исследований в области судебной психиатрии, наркологии и психологии;
11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и (или) научных разработок в области общей и судебной психиатрии, наркологии и психологии;
12. Участвовать в подготовке статей, монографий, методических рекомендаций и пособий;
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок;
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Современные достижения отечественной и зарубежной науки в области медицины (психиатрии), наркологии, психологии и в области судебной экспертизы;
3. Методология проведения научно-исследовательских работ или выполнения научных разработок в области судебной психиатрии, наркологии и психологии;
4. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ;
5. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Участие в разработке, проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке проектов нормативных правовых актов;

3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу;
4. Сот психиатриясы, наркология және психология саласындағы сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрімен 2023 жылғы 3 шілдеде бекітілген №448 Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және келісу қағидалары;
4. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға, біліктілігін арттыруға қатысу
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға үміткерлерді кәсіптік даярлауға, сот сарапшыларын даярлауға, олардың біліктілігін арттыруға қатысу;
2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына оқытушы, дайындық жетекшісі ретінде қатысу;
3. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
4. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі принциптері мен тәртібі;
3. Дәрістер, семинарлар мен практикалық сабақтар жоспарларын құру тәртібі;
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларының кәсіптік даярлығының, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды: Біліктілік даярлығы
басшының басшылығымен сот сараптамасының (зерттеудің) материалдары мен объектілерін зерделеуге қатысу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтауға қатысу;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеуге және олардың қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалауға қатысу;
3. Сот сараптамасы объектілерін сипаттауға қатысу;
4. Сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасауға және сараптамалық іс-қимылдардың реттілігін айқындауға қатысу;

3. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы;
4. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, разработок научных исследований в области судебной психиатрии, наркологии и психологии.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Правила разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов, утвержденные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448.
4. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в профессиональной подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебных экспертиз (исследований), подготовке, повышении квалификации судебных экспертов;
2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
4. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Составление планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства профессиональной подготовки, повышению квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4: Участие в изучении материалов и объектов судебной экспертизы (исследования) под руководством руководителя квалификационной подготовки
Умения:
1. Участвовать в определении предмета, объекта и задач судебно-экспертного исследования;
2. Участвовать в изучении представленных материалов и объектов исследования и оценке их пригодности и достаточности для дачи заключения по поставленным вопросам;
3. Участвовать в описании объектов судебной экспертизы;
4. Участвовать в составлении плана проведения судебной экспертизы (исследования) и определения последовательности экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;

5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесін және (немесе) әдісін таңдауға қатысу;
6. Олардың ерекшеліктерін ескере отырып, сот сараптамасы объектілерін сипаттауға қатысу;
7. Сараптама тағайындаған органға өтінішхатты ресімдеуге қатысу;
8. Сараптама объектілерін тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
9. Жазбаларды рәсімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Қылмыстық, азаматтық істер, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
4. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау және жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Байланысқа бейімділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары;
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер сот-психиатриялық сарапшы/бөлім (бөлімше) басшысы
17. "Мейірбике" (психиатриялық бағыттағы) кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
2269-9
Қызметтер атауының коды:
2269-9
Кәсіп атауы:
Мейірбике/аға (сот-медицинадық сараптамасы саласындағы)
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша кіші деңгейі
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Білім деңгейі: техникалық немесе кәсіптік медициналық білім
Мамандығы: Мейірбике ісі; Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сот психиатриялық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

5. Участвовать в выборе методики и (или) метода судебно-экспертного исследования;
6. Участвовать в описании объектов судебной экспертизы с учетом их специфики;
7. Участвовать в оформлении ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
8. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
9. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования отечественные и зарубежные достижения в области судебной психиатрической экспертизы, судебной наркологической экспертизы;
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным, гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях;
4. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Врач судебно-психиатрический эксперт/ руководитель отдела (отделения)
17. Карточка профессии "Медицинская сестра
(психиатрического направления)"
Код группы
2269-9
Код наименования занятия
Наименование профессии
Медицинская сестра (в области судебно-медицинской экспертизы)
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое или профессиональное медицинское образование
Специальность:
Сестринское дело
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
-
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебно-психиатрической экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Сот-психиатриялық сараптама жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі;
2. Сот-психиатриялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі.
1-еңбек функциясы: Сот- психиатриялық сараптамасын жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Сот- психиатриялық сараптамасын жүргізу кезіне қатысуы
Дағдылары:
1. Сарапшының бақылауымен дербес компьютерде материалды теруге қатысу;
2. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
3. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу.
Білімі:
1. Психиатриялық зерттеу жүргізу;
2. Психиатриялық зерттеу жүргізу әдістемелері;
3. Сот-психиатриялық сараптамасын жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу..
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот- психиатриялық сараптамасын жүргізу кезіне қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
2. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың (бар болса) қызметін ұйымдастыру;
3. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік;
2. Құжаттау, мұрағаттауды білу;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: Сот- психиатриялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуде орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Сот- психиатриялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуде орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі
Дағдылары:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау);
3. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:

1. Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно-психиатрической экспертизы;
2. Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-психиатрической экспертизы.
Трудовая функция 1: Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно психиатрической экспертизы
Навык 1:
Участие при производстве судебно-психиатрической экспертизы
Умения:
1. Участвовать в наборе материала на персональном компьютере под контролем эксперта;
2. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
3. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы в пределах компетенции.
Знания:
1. Производство психиатрического исследования;
2. Методики проведения психиатрического исследования;
3. Отбор, упаковка, маркировка и оформление объектов, предоставленных для проведения судебно-психиатрической экспертизы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Вспомогательная деятельность при производстве судебно-психиатрической экспертизы
Умения:
1. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
2. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
3. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Знания документирования, архивирования;
3.Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-психиатрической экспертизы.
Навык 1:
Участие среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-психиатрической экспертизы.
Умения:
1. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы в пределах компетенции;
2. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования);
3. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:

2611-7-002 Сот сарапшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Наркологиялық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот-наркологиялық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
1-еңбек функциясы:
"Сот-сараптамалық наркологиялық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды: Келіп түскен сараптама немесе зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарау
Дағдылары:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
3. Наркологиялық зерттеуге түсетін материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
4. Сот наркологиялық сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерін сақтау, сараптама объектілерін сақтау және қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот - сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеулерге ұсынылатын объектілерді жіберу, тасымалдау;
3. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитари , өрт қауіпсіздігі талаптары;
4. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе)әдістері, сот-сараптамалық наркологиялық зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот наркологиялық сараптамасының материалдары мен объектілерін зерделеу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық наркологиялық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін олардың жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Наркологиялық сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;
4. Сот наркологиялық сараптама жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың реттілігін анықтау;

2611-7-002 Судебный эксперт
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства наркологической экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Описание трудовых функций:
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-наркологической экспертизы или исследование;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-экспертное наркологическое исследование"
Навык 1: Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы или исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
3. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на наркологическое исследование;
4. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной наркологической экспертизы, соблюдения правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Направление, транспортировка объектов, предоставляемых на экспертные исследования;
3. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
4. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного наркологического исследования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Изучение материалов и объектов судебной наркологической экспертизы
Умение:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного наркологического исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты наркологической судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной наркологической экспертизы и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;

5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және (немесе) әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға өтінішхаттарды ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот - сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, сот-сараптамалық наркологиялық зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Наркологиялық сараптаманың объектілері және олардың түрлері;
4. Наркологиялық бұзылулардың белгілері немесе олардың болмауы, оларды жүйелеу негіздері;
5. Сот-наркологиялық сараптамасын тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі қағидалары;
6. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау және жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Сот-наркологиялық сараптамалық зерттеу жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелеріне және (немесе) әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
2. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
3. Жазбаларды жүргізу және ресімдеу;
4. Санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
3. Сот наркологиялық сараптамасының процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу кезеңдері;
5. Медицина, жалпы және сот наркологиясының негіздері. Сот наркологиясының жалпы теориялық негіздері. Жеке сот наркологиясы (наркологиялық бұзылулар клиникасы және олардың сот-наркологиялық маңызы), сот наркологиясы;
6. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану;
7. Сот сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотографиясы, бейнетүсірілім, фото кестелер, схемалар, диаграммалар жасау қағидалары;
8. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік ортаның шарттары (температура, ылғалдылық);
9. Жазбаларды жүргізу;
10. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар;
11. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Сот сараптамасының (зерттеуінің) нәтижелерін түсіндіру немесе өңдеу
Дағдылары:
1. Сот-наркологиялық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелерін талдау, бағалау және өңдеу;

5. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять записи.
Знание:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного наркологического исследования;
3. Объекты наркологической экспертизы и их виды;
4. Признаки наркологических расстройств или их отсутствия, основы их систематизации;
5. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-наркологической экспертизы;
6. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Проведение судебно-наркологического экспертного исследования
Умение:
1. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методикам и (или) методу судебно-экспертного исследования;
2. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
3. Вести и оформлять записи;
4. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда;
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Навык:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебной наркологической экспертизы;
4. Стадии судебно-экспертного исследования;
5. Основы медицины, общей и судебной наркологии. Общетеоретические основы судебной наркологии. Частная судебная наркология (клиника наркологичсеских расстройств и их судебно-наркологическое значение), судебная наркология;
6. Эксплуатация инструментария, приборов и оборудования;
7. Научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз или исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
8. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
9. Ведения записей;
10. Нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
11. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Интерпретация или обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и (или) метода судебно-наркологического исследования;

8. Сот наркологиясы саласындағы ғылыми зерттеулердің нәтижелерін талдау;
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу;
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, сот наркологиясы саласындағы ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу;
11. Жалпы және сот наркологиясы саласында орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және (немесе) ғылыми әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау;
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсынымдар мен оқу құралдарын дайындауға қатысу;
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу;
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Наркология медицинасы және сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылымның заманауи жетістіктері;
3. Сот наркологиясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу немесе ғылыми әзірлемелерді орындау әдіснамасы;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының мазмұны мен нәтижелерін ресімдеуге қойылатын үлгілік талаптар;
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Дағдылары:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарларына сәйкестігіне талдау жасау;
2. Сот-сараптама қызметін нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу;
4. Сот-наркологиясы саласындағы сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 3 шілдеде бекітілген №448 Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және келісу қағидалары;

8. Анализировать результаты научных исследований в области судебной наркологии;
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ;
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, разработок научных исследований в области судебной наркологии;
11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и (или) научных разработок в области общей и судебной наркологи;
12. Участвовать в подготовке статей, монографий, методических рекомендаций и пособий;
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок;
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Современные достижения отечественной и зарубежной науки в области медицины наркологии и в области судебной экспертизы;
3. Методология проведения научно-исследовательских работ или выполнения научных разработок в области судебной наркологии;
4. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ;
5. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Участие в разработке проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке проектов нормативных правовых актов;
3. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы;
4. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, разработок научных исследований в области судебной наркологии.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Правила разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов, утвержденные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448.

1. Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі;
2. Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі.
1-еңбек функциясы: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезінде қатысуы
Дағдылары:
1. Сарапшының бақылауымен дербес компьютерде материалды теруге қатысу;
2. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
3. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу.
Білімі:
1. Наркологиялық зерттеу жүргізу;
2. Наркологиялық зерттеу жүргізу әдістемелері;
3. Сот-наркологиялық сараптама жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезіндегі қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
2. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың (бар болса) қызметін ұйымдастыру;
3. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік;
2. Құжаттау, мұрағаттауды білу;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуде орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуге қатысуы
Дағдылары:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау);
3. Денсаулыққа қауіпі ықтимал жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:

1. Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно-наркологической экспертизы;
2. Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-наркологической экспертизы.
Трудовая функция 1: Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно наркологической экспертизы
Навык 1: Участие при производстве судебно-наркологической экспертизы
Умения:
1. Участвовать в наборе материала на персональном компьютере под контролем эксперта;
2. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
3. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы в пределах компетенции.
Знания:
1. Производство наркологического исследования;
2. Методики проведения наркологического исследования;
3. Отбор, упаковка, маркировка и оформление объектов, предоставленных для проведения судебно-наркологической экспертизы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Вспомогательная деятельность при производстве судебно-наркологической экспертизы
Умения:
1. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
2. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
3. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Знания документирования, архивирования;
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-наркологической экспертизы.
Навык 1:
Участие при работе с объектами при производстве судебно-наркологической экспертизы.
Умения:
1. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы в пределах компетенции;
2. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования);
3. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:

1. Сот-наркологиялық сараптаманы жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-тию, таңбалау және рәсімдеу;
2. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімін пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеудегі қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес жұмыс орындарын, жабдықтарды дайындау;
2. Денсаулыққа қауіпі ықтимал жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау;
3. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру (бар болса).
Білімі:
1. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімін пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);
2. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары;
3. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділерді сақтау шарттарының, жарамдылық мерзімдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіптік міндеттерді өз бетінше шешу
Оқуға қабілеттілік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер-сот-медициналық сарапшы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
20. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
Орындаушы: Жукенов С., s.zhukenov@adilet.gov.kz, 74-07-56
21. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Орындаушы: Коломеец Е. А., kadry@cse.kz, 54-09-84
22. Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес:

1. Отбор, упаковка, маркировка и оформление объектов, предоставленных для проведения судебно-наркологической экспертизы;
2. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вспомогательная деятельность при работе с объектами при производстве судебно-наркологической экспертизы.
Умения:
1. Подготавливать рабочие места, оборудование, в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
2. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности;
3. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
4. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
2. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
3. Условия хранения, сроков годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз или исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач
Обучаемость
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач судебно-наркологический эксперт
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
Министерство юстиции Республики Казахстан
Исполнитель: Жукенов С., s.zhukenov@adilet.gov.kz, 74-07-56
21. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
Исполнитель: Коломеец Е.А., kadry@cse.kz, 54-09-84
22. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере

2024 ж. 18 қазандағы № 4 хаттама
23. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган:
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
25. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл
26. Болжалды өзектендіру күні: 2027 жылғы 4 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2024 жылғы 23 қаңтардағы
№ 60 бұйрығына 31-қосымша
Жануар тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық, ЖКО орнындағы жолдың техникалық күйін, жол жағдайларын сот-сараптамалық, сот-сараптамалық көлік-трасологиялық, жол-көлік оқиғасы жағдайларын сот-сараптамалық, теміржол көлігін сот-сараптамалық, көлік құралдарын сот-сараптамалық, дараландыру құралдарының белгіленуін сот-сараптамалық, өсімдік тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық, сот-сараптамалық электротехникалық, сот-сараптамалық фототехникалық, сот-сараптамалық психологиялық, сот-сараптамалық дінтанушылық, сот-сараптамалық психологиялық-криминалистикалық зерттеулер бойынша кәсіптік стандарты
Ескерту. Бұйрық 31-қосымшамен толықтырылды – ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 817 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес осы "Сот сараптамасы" кәсіптік стандарты әзірленді және сот-сараптама қызметі саласындағы сот сарапшысының біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындауға арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) жазба – қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы (верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін);
4) сот-сараптамалық фототехникалық зерттеу объектісі – фототүсірілімдер, фотокамералар, фотоұлғайтқыштар, кадрларды жиектейтін фотокамералар, фотоқағаздар, фотопленка және басқа да құралдар, фототүсірілім жасауға қажетті материалдар, оның ішінде кинопленкалар, кинокамералар және түсіруге қажетті құралдар;

судебно-экспертной деятельности: протокол от 18 октября 2024 г. № 4
23. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
24. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен":
25. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год
26. Дата ориентировочной актуализации: 4 января 2027 года
Приложение 31 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 января 2024 года № 60
Профессиональный стандарт по судебно-экспертному биологическому исследованию объектов животного происхождения, судебно-экспертному исследованию технического состояния дороги, дорожных условий на месте ДТП, судебно-экспертному транспортно-трасологическому исследованию, судебно-экспертному исследованию обстоятельств дорожно-транспортных происшествий, судебно-экспертному исследованию железнодорожного транспорта, судебно-экспертному исследованию транспортных средств, судебно-экспертному исследованию обозначений средств индивидуализации, судебно-экспертному биологическому исследованию объектов растительного происхождения, судебно-экспертному электротехническому исследованию, судебно-экспертному фототехническому исследованию, судебно-экспертному психологическому исследованию, судебно-экспертному религиоведческому исследованию, судебно-экспертному психолого-криминалистическому исследованию
Сноска. Приказ дополнен приложением 31 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 817 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий профессиональный стандарт "Судебная экспертиза" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебного эксперта в области судебно-экспертной деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий;
4) объект судебно-экспертного фототехнического исследования – фотоснимки, фотокамеры, фотоувеличители, кадрирующие рамки, фотобумага, фотопленка и другие средства, материалы, необходимые для изготовления фотоснимков, в том числе кинопленки, кинокамеры и средства, необходимые для съемки;

5) сот-сараптамалық фототехникалық зерттеудің нысанасы – фотографиялық технологиялар және осы объектілерді зерттеу әдістері саласындағы арнайы ғылыми білімді пайдалана отырып, фотосуреттерді және осы кескіндерді (негативтер мен позитивтер, компьютерлік тасымалдағыштар) тасымалдағыштарды дайындау мән-жайлары туралы, сондай-ақ оларды дайындау үшін қолданылатын техникалық құралдар туралы нақты деректерді анықтау;
6) жол-көлік оқиғаларының жағдайларын және көлік құралдарын сот-сараптамалық зерттеу объектісі – жол-көлік оқиғасына қатысушы көлік құралдары (автомобильдер, мотоциклдер, мотороллерлер, мопедтер, мотоколяскалар, тракторлар, тіркемелер және жартылай тіркемелер, велосипедтер, қалалық электрокөліктер); жол-көлік оқиғасы болған орын - жол-көлік оқиғасы болған жердің жол телімі; сарапшының иелігіне ұсынылатын іс материалдары (ЖКО орнын қарап шығу хаттамасы; оқиға сызбасы бар хаттамаға қосымша; ЖКО сызбасы; КҚ техникалық күйін қарау және тексеру хаттамасы; тергеу экспериментінің хаттамасы; фото және бейне материалдар; куәлардан, жүргізушіден және жәбірленушілерден жауап алу хаттамасы);
7) жол-көлік оқиғаларының жағдайларын және көлік құралдарын сот-сараптамалық зерттеудің нысанасы – ЖКО механизмімен, КҚ техникалық күйімен, жол жағдайымен, ЖКО қатысушылардың әрекетімен байланысты болатын жол-көлік оқиғаларының жағдайлары, сонымен қатар сараптаманы тағайындаған органның сарапшыға ұсынған объектілерін (бастапқы деректерді, көлік құралдарын, іс материалдарын) зерттеу жолымен сарапшылар өздерінің арнайы ғылыми білімдерінің негізінде анықтайтын ЖКО туындауына ықпал еткен себептер мен жағдаяттар туралы нақты деректердің кешені (жиынтығы);
8) сот-сараптамалық көлік-трасологиялық зерттеудің объектілері – жол-көлік оқиғасының заттық жағдайының әртүрлі заттары (көлік құралдары мен олардың бөлшектері, көлік құралдарының басқа көлік құралдарымен немесе өзге де объектілермен жанасу өзара іс-қимылының іздері, көлік құралдарының дөңгелектерінің (шынжыр табандарының) іздері, зардап шеккендердің киім заттары және т. б.), іс материалдары;
9) сот-сараптамалық көлік-трасологиялық зерттеудің мәні – КҚ, өзге де материалдық объектілердің, адамдардың, жануарлардың әсерінен ЖКО орындарында туындайтын іздерді зерттеу негізінде сарапшы белгілейтін мән-жайлар (нақты деректер);
10) көлік құралдарын сот-сараптамалық зерттеудің мәні – көлік құралының техникалық жай-күйін, техникалық ақаулықтың пайда болу себептері мен уақытын (ЖКО басталғанға дейін, сәтінде немесе одан кейін), ЖКО басталғанға дейін ақауды анықтау мүмкіндігін, сондай-ақ оның ЖКО дамуына әсерін анықтауға байланысты мән-жайлар;

5) предмет судебно-экспертного фототехнического исследования – установление фактических данных об обстоятельствах изготовления фотоизображений и носителей этих изображений (негативов и позитивов, компьютерных носителей), а также применяемых для их изготовления технических средств с использованием специальных научных знаний в области фотографической технологии и методов исследования этих объектов;
6) объект судебно-экспертного исследования обстоятельств дорожно-транспортных происшествий – транспортные средства (автомобили, мотоциклы, мотороллеры, мопеды, мотоколяски, тракторы, прицепы и полуприцепы, велосипеды, городской электротранспорт), участвовавшие в дорожно-транспортном происшествии; место дорожно-транспортного происшествия – участок дороги, где произошло дорожно-транспортное происшествие; материалы дела (протокол осмотра места ДТП; дополнение к протоколу со схемой происшествия, схема ДТП; протокол осмотра и проверки технического состояния транспортного средства; протокол следственного эксперимента; фото и видеоматериалы; протоколы допросов свидетелей, водителей и потерпевших), представляемые в распоряжение эксперта;
7) предмет судебно-экспертного исследования обстоятельств дорожно-транспортных происшествий – комплекс (совокупность) фактических данных об обстоятельствах дорожно-транспортных происшествий, связанных с механизмом ДТП, техническим состоянием транспортных средств, дорожной обстановкой, действиями участников ДТП, а также причин и условий, способствовавших возникновению ДТП, устанавливаемых экспертами на основе их специальных научных знаний путем исследования объектов (исходных данных, транспортных средств, материалов дела), представленных эксперту органом, назначившим экспертизу;
8) объект судебно-экспертного транспортно-трасологического исследования – различные предметы вещной обстановки дорожно-транспортного происшествия (транспортные средства и их детали, следы контактного взаимодействия транспортных средств с другими транспортными средствами или иными объектами, следы колес (гусениц) транспортных средств, предметы одежды пострадавших, и пр.), материалы дела;
9) предмет судебно-экспертного транспортно-трасологического исследования – обстоятельства (фактические данные), устанавливаемые экспертом на основе исследования следов, возникающих на местах ДТП в результате воздействия ТС, иных материальных объектов, людей, животных;
10) предмет судебно-экспертного исследования транспортных средств – обстоятельства, связанные с установлением: технического состояния транспортного средства, причин и времени образования технической неисправности (до, в момент или после ДТП), возможности обнаружения неисправности до момента наступления ДТП, а также влияния ее наличие на развитие ДТП;

11) көлік құралдарын сот-сараптамалық зерттеудің объектілері – жол-көлік оқиғасының орны, көлік құралдары, қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін көлік құралдарының бөлшектері, жол-көлік оқиғасының материалдары, жол-көлік оқиғасының орнын және көлік құралдарын қарау хаттамалары, жол-көлік оқиғасына қатысушылардың түсіндірулері мен түсіндірмелері, куәгерлердің айғақтары, оқиға орны мен көлік құралдарын бейне және суретке түсіру, сарапшылар мен мамандарды, сондай-ақ зерттеу нысанасына қатысты басқа да материалдарды;
12) ЖКО орнындағы жолдың техникалық күйін және жол жағдайларын сот-сараптамалық зерттеудің мәні – жолдың көліктік-пайдалану жай-күйінің көрсеткіштерін белгілеу, жол белгілерін, қозғалысты ұйымдастырудың өзге де құралдарын анықтау және бағалау, жол жамылғысының ақауларын және олардың оқиғаның туындауына әсерін айқындау, сондай-ақ ауа-райының және маусымдық факторлардың жолдың жай-күйіне әсерін зерттеу және анықталған кемшіліктер мен жол-көлік оқиғасы арасындағы техникалық себеп-салдарлық байланысты белгілеу, соның ішінде көлік ағынының сипаттамаларын бекітуді қоса;
13) ЖКО орнындағы жолдың техникалық күйін және жол жағдайларын сот-сараптамалық зерттеудің объектісі – оқиға орнындағы жол учаскесі, оған тікелей іргелес көлік құралдары қозғалысының учаскелері, жолмен өзара іс-қимыл жасайтын көлік құралдарының элементтері;
14) сот-сараптамалық электротехникалық зерттеудің нысанасы – апаттық режимдердің туындау себептерін, электр желілері мен электр жабдықтарының жұмысындағы желілерді қорғау аппараттарының жұмысын анықтауға байланысты фактілер, істің мән-жайлары;
15) сот-сараптамалық электротехникалық зерттеудің объектілері – заттай дәлелдемелер-тұрмыстық және өндірістік мақсаттағы электр аспаптары мен электр жабдықтары, электр жарықтандыру құрылғылары, жарық техникалық бұйымдар, электр өткізгіштер, кәбіл бұйымдары, электр тарату жүйелері, энергиямен қамтамасыз ету объектілері-су тарату электр станциясы, су электр станциясы, жылу электр станциясы, трансформаторлық қосалқы станциялар;
16) Өсімдік тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық зерттеудің пәні – объектінің табиғатын, оның таксономиялық (топтық) тиесілігін, сондай-ақ ботаника, биология және жаратылыстану-техникалық ғылымдардың түрлі салаларындағы арнайы ғылыми білім негізінде белгіленетін диагностикалық, классификациялық және идентификациялық сипатындағы нақты мән-жайларды айқындау;

11) объект судебно-экспертного исследования транспортных средств – место дорожно-транспортного происшествия, транспортные средства, детали транспортных средств, влияющих на безопасность движения, материалы дорожно-транспортного происшествия, протоколы осмотра места дорожно-транспортного происшествия и транспортных средств, пояснения и объяснительные участников дорожно-транспортного происшествия, показания свидетелей, видео- и фотосъемка места происшествия и транспортных средств, заключения экспертов и специалистов, а также другие материалы, относящиеся к предмету исследования;
12) предмет судебно-экспертного исследования технического состояния дороги и дорожных условий на месте дорожно-транспортного происшествия – установление показателей транспортно-эксплуатационного состояния дороги, выявление и оценка дорожных знаков, разметки и иных средств организации движения, определение дефектов дорожного покрытия и их влияния на возникновение происшествия, а также исследование влияния погодных и сезонных факторов на состояние дороги и установление технической причинно-следственной связи между выявленными недостатками и дорожно-транспортным происшествием, включая фиксацию характеристик транспортного потока;
13) объект судебно-экспертного исследования технического состояния дороги и дорожных условий на месте дорожно-транспортного происшествия – участок дороги на месте происшествия, непосредственно примыкающие к нему участки движения транспортных средств, элементы транспортных средств, взаимодействующие с дорогой;
14) предмет судебно-экспертного электротехнического исследования – факты, обстоятельства дела, связанные с установлением причин возникновения аварийных режимов, работы аппаратов защиты сетей в работе электросетей и электрооборудования;
15) объект судебно-экспертного электротехнического исследования –вещественные доказательства - электроприборы и электрооборудование бытового и производственного назначения, электроосветительные устройства, светотехнические изделия, электропровода, кабельные изделия, электрораспределительные системы, объекты энергообеспечения - гидро-распределительная электростанция, гидроэлектростанция, теплоэлектростанция, трансформаторные подстанции;
16) предмет судебно-экспертного биологического исследования объектов растительного происхождения – определение природы объекта, его таксономической (групповой) принадлежности, а также фактических обстоятельств диагностического, классификационного и идентификационного характера, устанавливаемые на основе специальных научных знаний в области ботаники, биологии и различных отраслей естественно-технических наук;

17) Өсімдік тектес объектілерінің сот-сараптамалық биологиялық зерттеу объектісі – бүтін өсімдіктер және олардың бөліктері (сабақтары, жапырақтары, тамырлары, жемістері, тұқымдары, тозаң, ағаш материалы және т.б.), табиғи және жасанды шығу тегіндегі өсімдік қауымдастықтары, өсімдік қапталған жер учаскелері, бақылау үлгілері, өсімдіктердің тіршілік әрекеттері мен өңделген өнімдері (қарам, шырын, крахмал, темекі, құрама жем, ұн, қағаз, шөп және т.б.), өсімдік шикізатынан жасалған бұйымдар, саңырауқұлақтармен зақымдалған конструкциялар, сондай-ақ істің материалдары мен анықтамалық деректер (гербарийлер, тұқым коллекциялары, атластар, ГОСТ стандарттары), сараптама үшін маңызды жағдайларды анықтау мақсатында қажет.
18) жануар тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық зерттеудің мәні – тергеліп жатқан оқиғаға байланысты жануарлардан алынатын объектілердің қасиеттері мен ерекшеліктерін зерттеу мақсатында зоология, биология, жаратылыстану-техникалық ғылымдардың әртүрлі салалары саласындағы арнайы ғылыми білімдер негізінде белгіленетін істердің нақты деректері, мән-жайлары;
19) жануар тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық зерттеу объектілері – ұйымның әр түрлі деңгейіндегі тірі организмдер-бір клеткалы организмдер, биологиялық қауымдастықтар, жануарлар немесе олардың жеке бөліктері, жануарлардың қалдықтары, жануарлар шикізатын өңдеу өнімдері, жануарлардың тіршілік ету ортасы;
20) сот-психологиялық-криминалистикалық зерттеудің мәні – адамның психоэмоционалдық, интеллектуалдық-еріктік жай-күйі және тергеу немесе өзге де іс-әрекеттер процесінде осы жай-күйдің өзгеруі туралы, сондай-ақ зерттелетін объектілердегі (бейнежазбалар, баспа, графикалық, аудиовизуалды материалдар және т. б.) адамның жай-күйін өзгерте отырып, оған психологиялық әсер ете алатын белгілерді анықтау туралы нақты деректер белгілеу;
21) сот-психологиялық-криминалистикалық зерттеу объектілері – тергеу немесе жасырын іс-әрекеттер жүргізу сәтінде адамның физиологиялық және психологиялық (эмоционалдық, интеллектуалдық, ерікті) жай-күйі тіркелген материалдар, сондай-ақ порнографиялық, эротикалық мазмұндағы материалдарды қоса алғанда, оның психикасына әсер етуге және жай-күйін өзгертуге қабілетті не қатыгездік пен зорлық-зомбылыққа үндеуді насихаттайтын объектілер;
22) сот-сараптамалық дінтанушылық зерттеудің мәні – діни экстремизм мен терроризмнің белгілері қызмет субъектілеріне тән менталитеттің сипаттамалары болып табылады; қызмет (оның түрі, типі, сипаты, бағыты, ауқымдылығы, әлеуметтік мақсаты); іс-әрекеттер (зерттеу объектісінде көрсетілген оқиғаларға қатысатын нақты субъектілердің азаматтық және саяси мінез-құлқы);

17) объект судебно-экспертного биологического исследования объектов растительного происхождения – целые растения и их части (стебли, листья, корни, плоды, семена, пыльца, древесина и др.), растительные сообщества естественного и искусственного происхождения, участки местности с растительным покровом, контрольные образцы, продукты жизнедеятельности и переработки растений (смола, сок, крахмал, табак, комбикорма, мука, бумага, сено и др.), изделия из растительного сырья, пораженные грибами конструкции, а также материалы дела и справочные источники (гербарии, коллекции семян, атласы, ГОСТы), необходимые для установления обстоятельств, имеющих значение для экспертизы;
18) предмет судебно-экспертного биологического исследования объектов животного происхождения – фактические данные, обстоятельства дел, устанавливаемые на основе специальных научных знаний в области зоологии, биологии, различных отраслей естественно-технических наук в целях исследования свойств и особенностей объектов животного происхождения, связанных с расследуемым происшествием;
19) объект судебно-экспертного биологического исследования объектов животного происхождения – живые организмы различного уровня организации - одноклеточные организмы, биологические сообщества, животные или их отдельные части, продукты жизнедеятельности животных, продукты переработки животного сырья, среда обитания животного;
20) предмет судебно-экспертного психолого-криминалистического исследования – установление фактических данных о психоэмоциональном, интеллектуально-волевом состоянии человека и изменениях этого состояния в процессе следственных или иных действий, а также в выявлении признаков, содержащихся в исследуемых объектах (видеозаписях, печатных, графических, аудиовизуальных материалах и др.), которые способны оказывать психологическое воздействие на человека, изменяя его состояние;
21) объект судебно-экспертного психолого-криминалистического исследования – материалы, в которых зафиксировано физиологическое и психологическое (эмоциональное, интеллектуальное, волевое) состояние человека в момент проведения следственных или негласных действий, а также объекты, способные оказывать влияние на его психику и изменять состояние, включая материалы порнографического, эротического содержания либо пропагандирующие культ жестокости и насилия;
22) предмет судебно-экспертного религиоведческого исследования – признаки религиозного экстремизма и терроризма являются характеристики менталитета, присущие субъектам деятельности; деятельность (ее вид, тип, характер, направленность, масштабность, социальное предназначение); действия (гражданское и политическое поведение конкретных субъектов, участвующих в событиях, отраженных в объекте изучения);

23) сот-сараптамалық дінтанушылық зерттеу объектісі – ақпараттың әртүрлі материалдық және материалдық емес тасымалдаушылары және адамның шындық фактілеріне субъективті қатынасын, сондай-ақ әлеуметтік шындықтың өзін және құқықтық нормалар мен әлеуметтік контекстке, сәйкестікке зерттеуге жататын оқиғалар мен әрекеттер өрбіген мән-жайларды көрсететін мәтіндер (баспа және қолжазба), аудио және бейнежазбалар, бейнелер, символика, интернет-желі материалдары, өзге де электрондық жазбалар;
24) теміржол көлігін сот-сараптамалық зерттеудің мәні – поездар қозғалысы қауіпсіздігінің бұзылуының мән-жайлары мен себептерін анықтау, жолдың, жылжымалы құрамның, сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларының техникалық бұзылулары мен ақауларын анықтау, сондай-ақ қозғалыс пен маневрлік жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізудің дұрыстығын тексеру. Сараптама техникалық құралдардың жай-күйін, оларды пайдалану және қызмет көрсету тәртібін, сондай-ақ анықталған ақаулардың, ұйымдастырушылық қателіктердің немесе қираулар мен апаттардың туындауына факторлар жиынтығының әсерін анықтауға бағытталған;
25) теміржол көлігін сот-сараптамалық зерттеу объектілері – темір жолдың жылжымалы құрамы (вагондар, локомотивтер, олардың жеке тораптары мен платформалары), поездардың қозғалысын қамтамасыз ететін құрылғылар (дабыл беру, бұғаттау, орталықтандыру, бағыттамалық бұрмалар және т. б.), оқиға орнына іргелес жатқан аумақтар, сондай-ақ апат орнына тікелей байланысты емес объектілер (бағдаршамдар, қозғалысты басқару жүйелері, энергиямен жабдықтау). Бұдан басқа, объектілерге диспетчердің келіссөздерінің аудиожазбалары, жылдамдықты өлшейтін таспалар және өзге де техникалық құжаттар (поездың натуралдық парағы, техникалық жай-күй журналдары), қираудың схемалары мен фотоматериалдары, актілер, оқиғаға қатысушылар мен куәгерлердің жазбаша түсіндірмелері, жолды тексеру нәтижелері, қалпына келтіру жұмыстары туралы мәліметтер және апат кезіндегі ауа райы жағдайлары туралы ақпарат жатады;
26) сот-психологиялық зерттеудің мәні – іс бойынша шындықты анықтау үшін маңызды маңызы бар, оларды анықтау арнайы ғылыми білімді қажет ететін адамның психикалық ерекшеліктері;
27) сот-сараптамалық психологиялық зерттеу объектілері – сараптама жасалатын тұлға, қылмыстық іс, азаматтық іс;
28) дараландыру құралдарының белгіленуін сот-сараптамалық зерттеу мәні – дараландыру құралдары болып табылатын, сондай-ақ тіркеуге мәлімделген не пайдаланылатын визуалды белгілердің араласу дәрежесіне дейін сәйкестіктің және (немесе) ұқсастықтың болуын (болмауын) айқындауға байланысты міндеттерді шешу кезінде арнайы ғылыми білімдер негізінде белгіленетін нақты деректер;

23) объект судебно-экспертного религиоведческого исследования – различные материальные и нематериальные носители информации — тексты (печатные и рукописные), аудио- и видеозаписи, изображения, символика, материалы интернет-сети и иные электронные записи, которые отражают субъективное отношение человека к фактам действительности, а также сама социальная реальность и обстоятельства, в которых разворачиваются события и действия, подлежащие исследованию на соответствие правовым нормам и социальному контексту;
24) предмет судебно-экспертного исследования железнодорожного транспорта – установление обстоятельств и причин нарушений безопасности движения поездов, выявление технических неисправностей и дефектов пути, подвижного состава, устройств сигнализации, централизации и блокировки, а также проверка правильности организации и ведения движения и маневровых работ. Экспертиза направлена на выяснение состояния технических средств, порядка их эксплуатации и обслуживания, а также влияния выявленных дефектов, организационных ошибок или совокупности факторов на возникновение аварий и крушений;
25) объект судебно-экспертного исследования железнодорожного транспорта – подвижной состав железной дороги (вагоны, локомотивы, их отдельные узлы и платформы), устройства, обеспечивающие движение поездов (сигнализация, блокировка, централизация, стрелочные переводы и др.), территории, прилегающие к месту происшествия, а также объекты, не связанные непосредственно с местом крушения (светофоры, системы управления движением, энергоснабжение). Кроме того, к объектам относятся аудиозаписи переговоров диспетчера, скоростемерные ленты и иные технические документы (натурный лист поезда, журналы технического состояния), схемы и фотоматериалы разрушений, акты, письменные объяснения участников и свидетелей происшествия, результаты проверок пути, сведения о восстановительных работах и информация о погодных условиях в момент аварии;
26) предмет судебно-экспертного психологического исследования – психические особенности лица, имеющие существенное значение для установления истины по делу, выявление которых требует специальных научных познаний;
27) объект судебно-экспертного психологического исследования – подэкспертное лицо, уголовное дело, гражданское дело;
28) предмет судебно-экспертного исследования обозначений средств индивидуализации – фактические данные, устанавливаемые на основе специальных научных знаний при решении задач, связанных с определением наличия (отсутствия) тождества и (или) сходства до степени смешения визуальных обозначений, являющихся средствами индивидуализации, а также заявленных на регистрацию либо используемых;

29) дараландыру құралдарының сот-сараптамалық зерттеу объектілері – материалдық жеткізгіштерде ұсынылған тауар белгілері, географиялық көрсеткіштер және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары (тіркелген, сондай-ақ тіркеуге мәлімделген немесе онсыз пайдаланылатын) түріндегі көрнекі белгілер; тіркелген тауар белгілеріне арналған күзет құжаттары (Қазақстан Республикасының куәліктері, халықаралық сертификаттар және MadridMonitor-дан үзінді көшірмелер), сипаттамалары туралы мәліметтерді қамтитын іс материалдары көрсетілген белгілер, сондай-ақ сараптама нысанасына жататын өзге де материалдар.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) БА – Біліктілік анықтамалығы;
3) ГЭС – Гидроэлектр станциясы;
4) ГРЭС – Гидро-тарату электр станциясы;
5) ЖКОмКҚСС және КҚ – Жол-көлік оқиғалары мен көлік құралдарының сот сараптамасы және көлік құралдары;
6) ЖҚЕ – Жол қозғалысы ережелері;
7) ЖЭС – Жылу электрстанциясы;
8) ЖКО – Жол-көлік оқиғасы;
9) КО ТР – Кеден одағының техникалық регламенті;
10) КҚ – Көлік құралы;
11) ҚНмЕ – Құрылыс нормалары мен ережелері;
12) ҚР – Қазақстан Республикасы;
13) МЕМСТ – Мемлекеттік стандарт;
14) СанЕмН – Санитарлық ережелер мен нормалар;
15) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
16) ЭҚтЖМЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2 тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Сот сараптамасы"
5. Кәсіптік стандарттың коды: M090
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
71 Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет
71. 2 Техникалық сынақтар мен талдаулар
71. 20 Техникалық сынақтар мен талдаулар
71. 20.5 Медицинадан басқа, сот сараптамалары мен зерттеулерін жүргізу жөніндегі қызмет,
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт сот сараптамаларын (зерттеулерді) жүргізу құқығына ие біліктілік куәлігі бар сот сараптамасы органынын сот сарапшыларына, соның ішінде лицензия негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайына қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) "Сот сарапшысы" (жануар тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық зерттеу бойынша) - 6 СБШ-нің деңгейі;

29) объект судебно-экспертного исследования средств индивидуализации – визуальные обозначения в виде товарных знаков, географических указаний и наименований мест происхождения товаров (как зарегистрированные, так и заявленные на регистрацию или используемые без нее), представленные на материальных носителях; охранные документы на зарегистрированные товарные знаки (свидетельства Республики Казахстан, международные сертификаты и выписки из MadridMonitor), материалы дела, содержащие сведения о характеристиках указанных обозначений, а также иные материалы, относящиеся к предмету экспертизы.
В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – Квалификационный справочник;
3) ГЭС – гидроэлектростанция;
4) ГРЭС – гидро-распределительная электростанция;
5) СЭОДТП и ТС – Судебная экспертиза обстоятельств дорожно-транспортных происшествий и транспортных средств;
6) ПДД – правила дорожного движения;
7) ТЭЦ – теплоэлектроцентраль;
8) ДТП – дорожно-транспортное происшествие;
9) ТР ТС – Технический регламент Таможенного союза;
10) ТС – транспортные средства;
11) СНиП – строительные нормы и правила;
12) РК – Республика Казахстан;
13) ГОСТ – Государственный стандарт;
14) СанПиН – санитарные правила и нормы;
15) ОРК – отраслевая рамка квалификации;
16) ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебная экспертиза"
5. Код профессионального стандарта: M090
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
M Профессиональная, научная и техническая деятельность
71 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа
71. 2 Технические испытания и анализы
71. 20 Технические испытания и анализы
71. 20.5 Деятельность по производству судебных экспертиз и исследований, кроме медицинских
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт устанавливает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебных экспертов, органа судебной экспертизы имеющих квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), в том числе к физическим лицам, занимающимся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии.
8. Перечень карточек профессий:
1) "Судебный эксперт (по судебно-экспертному биологическому исследованию объектов животного происхождения)" - 6 уровень ОРК;

2) "Сот сарапшысы (ЖКО орнындағы жолдың техникалық күйін, жол жағдайларын сот-сараптамалық зерттеу)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) "Сот сарапшысы (сот-сараптамалық көлік-трасологиялық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) "Сот сарапшысы (жол-көлік оқиғасы жағдайларын сот-сараптамалық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
5) "Сот сарапшысы (теміржол көлігін сот-сараптамалық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
6) "Сот сарапшысы (көлік құралдарын сот-сараптамалық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
7) "Сот сарапшысы (дараландыру құралдарының белгіленуін сот-сараптамалық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
8) "Сот сарапшысы (өсімдік тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
9) "Сот сарапшысы (сот-сараптамалық электротехникалық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
10) "Сот сарапшысы Сот-сараптамалық фототехникалық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
11) "Сот сарапшысы (сот-сараптамалық психологиялық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
12) "Сот сарапшысы (сот-сараптамалық дінтанушылық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі;
13) "Сот сарапшысы (сот-сараптамалық психологиялық-криминалистикалық зерттеу бойынша)" - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Сот сарапшысы (жануар тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық зерттеу бойынша)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіп атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
6B05101 — Биология
6B05107 — Зоология
6B05103 — Генетика
6B05104 — Биоинженерия және биотехнология
6B05105 — Биохимия
6B05106 — Молекулалық биология
6B09101 — Ветеринария 6B09102 — Ветеринарлық-санитарлық сараптама
6B05109 — Микробиология
6B08004 — Зоотехника
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жануарлардан алынатын объектілерге сот-биологиялық сараптама жүргізу саласындағы кәсіби қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларының жүйелі және құрылымдық сипаттамасы және қызметкерлердің біліміне, іскерлігіне, дағдылары мен жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптар
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) Судебный эксперт (по судебно-экспертному исследованию технического состояния дороги, дорожных условий на месте ДТП)" - 6 уровень ОРК;
3) "Судебный эксперт (по судебно-экспертному транспортно-трасологическому исследованию)" - 6 уровень ОРК;
4) "Судебный эксперт (по судебно-экспертному исследованию обстоятельств дорожно-транспортных происшествий)" - 6 уровень ОРК;
5) "Судебный эксперт (по судебно-экспертное исследованию железнодорожного транспорта)" - 6 уровень ОРК;
6) "Судебный эксперт (судебно-экспертному исследованию транспортных средств)" - 6 уровень ОРК;
7) "Судебный эксперт (судебно-экспертному исследованию обозначений средств индивидуализации)" - 6 уровень ОРК;
8) "Судебный эксперт (по судебно-экспертному биологическому исследованию объектов растительного происхождения)" - 6 уровень ОРК;
9) "Судебный эксперт (по судебно-экспертному электротехническому исследованию)" - 6 уровень ОРК;
10) "Судебный эксперт (по судебно-экспертному фототехническому исследованию)" - 6 уровень ОРК;
11) "Судебный эксперт (по судебно-экспертному психологическому исследованию)" - 6 уровень ОРК;
12) "Судебный эксперт (по судебно-экспертному религиоведческому исследованию)" - 6 уровень ОРК;
13) "Судебный эксперт (по судебно-экспертному психолого-криминалистическому исследованию)" - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Судебный эксперт (по судебно-экспертному биологическому исследованию объектов животного происхождения)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
6B05101 — Биология;
6B05107 — Зоология;
6B05103 — Генетика;
6B05104 — Биоинженерия и биотехнология;
6B05105 — Биохимия;
6B05106 — Молекулярная биология;
6B09101 — Ветеринария;
6B09102 — Ветеринарно-санитарная экспертиза;
6B05109 — Микробиология;
6B08004 — Зоотехния.
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной биологической экспертизы объектов животного происхождения, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Жануар тектес объектілерге сот-сараптамалық биологиялық зерттеуді жүргізу
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
Еңбек функциясы 1:
Жануар тектес объектілерге сот-сараптамалық биологиялық зерттеуді жүргізу
Дағды 1:
экскременттерді, ішкі секреция органдарының секрециясын немесе органдардың өзін, ішкі органдар мен органдардың тастарын, жыныс бездері мен олардың секрецияларын, жануарлардың өт қабын зерттеу кезінде сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістемелерге, сондай-ақ кез келген ғылыми дәлелденген әдебиеттерге сәйкес сот-сараптамалық зерттеудің әдістерін және/немесе әдістемелерін таңдау.
2. Сот-сараптамалық зерттеудің нысанасын, объектісін және міндеттерін айқындау.
3. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттаңыз.
4. Экскременттерді, ішкі секреция мүшелерінің секрециясын немесе мүшелердің өзін, ішкі ағзалар мен мүшелердің тастарын, жыныс бездері мен олардың секрецияларын, жануарлардың өт қабын зерттеу.
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістері және/немесе әдістемелері, сондай-ақ басқа да ғылыми дәлелденген тәсілдер.
2. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.
3. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндірудің тәртібі мен ережелері.
4. Зерттеу нәтижелерін талдау, бағалау және өңдеу қабілеті.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Тірі жануар және тұтас мәйіттерді (мәйіттерді), сондай-ақ олардың бөліктерін зерттеу кезінде сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістемелерге, сондай-ақ кез келген ғылыми дәлелденген әдебиеттерге сәйкес сот-сараптамалық зерттеудің әдістерін және/немесе әдістемелерін таңдау.
2. Сот-сараптамалық зерттеудің нысанасын, объектісін және міндеттерін айқындау.
3. Түрге жататындығын анықтау.
4. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттаңыз.
5. Барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу сот-сараптамалық зерттеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістері және/немесе әдістемелері, сондай-ақ басқа да ғылыми дәлелденген тәсілдер.

1. Производство судебно-экспертного исследования объектов животного происхождения
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Трудовая функция 1:
Производство судебно-экспертного исследования объектов животного происхождения
Навык 1:
Производство судебно-экспертного исследования при исследовании экскрементов, выделений органов внутренней секреции или сами органы, камней внутренних органов и самих органов, половых желез и их секретов, желчных пузырей животных
Умения:
1. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования в соответствии с методиками, внесенными в Государственный реестр, а также любой научно доказанной литературой.
2. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
4. Проводить исследование экскрементов, выделений органов внутренней секреции или сами органы, камней внутренних органов и органов, половых желез и их секретов, желчных пузырей животных.
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, а так же другие научно-доказанные подходы.
2. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
3. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
4. Умение анализировать, оценивать и обрабатывать результаты исследования.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Производство судебно-экспертного исследования при исследовании живых особей и целые трупы (трупики), а также их части
Умения:
1. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования в соответствии с методиками, внесенными в Государственный реестр, а так же любой научно доказанной литературой.
2. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
3. Определять видовую принадлежность;
4. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, а так же другие научно-доказанные подходы.

2. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.
3. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндірудің тәртібі мен ережелері.
4. Зерттеу нәтижелерін талдау, бағалау және өңдеу қабілеті.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 3:
Шашты зерттеу кезінде сот-сараптамалық зерттеуді жүргізу
Машықтар:
1. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістемелерге, сондай-ақ кез келген ғылыми дәлелденген әдебиеттерге сәйкес сот-сараптамалық зерттеудің әдістерін және/немесе әдістемелерін таңдау.
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес шашты сынамалық дайындауды жүргізу.
3. Шаштың морфологиялық қасиеттерін сипаттаңыз (пішіні, түсі, реңкі, ұзындығы, перифериялық және тамыр ұштары).
4. Шашқа микроскопиялық зерттеу жүргізу (құйқалы зат, өзек, сілтілі гидролиз және т.б.).
5. Шашқа салыстырмалы зерттеу жүргізу (тиістілігі, ерекшеліктері, зақымдануы).
6. Шаштың топтық (түрлік) тиесілігін анықтаңыз.
7. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу .
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістері және/немесе әдістемелері, сондай-ақ басқа да ғылыми дәлелденген тәсілдер.
2. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.
3. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндірудің тәртібі мен ережелері.
4. Зерттеу нәтижелерін талдау, бағалау және өңдеу қабілеті.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 4:
Жануарлардың, құстардың және балықтардың тіндерін зерттеу кезінде сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу (тері (қабығы)
Машықтар:
1. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістемелерге, сондай-ақ кез келген ғылыми дәлелденген әдебиеттерге сәйкес сот-сараптамалық зерттеудің әдістерін және/немесе әдістемелерін таңдау.
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес тіндерді сынамалық даярлауды жүргізу.
3. Жануарлар, құстар мен балықтар тіндерінің морфологиялық қасиеттерін сипаттаңыз (тері (қабығы).
4. Микроскопиялық зерттеу жүргізу.
5. Салыстырмалы зерттеу жүргізу (тиістілігі, ерекшеліктері, зақымдануы).
6. Топтық (түрлік) тиістілікті белгілеу;

2. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
3. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
4. Умение анализировать, оценивать и обрабатывать результаты исследования.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Производство судебно-экспертного исследования при исследовании волос
Умения:
1. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования в соответствии с методиками, внесенными в Государственный реестр, а так же любой научно доказанной литературой.
2. Проводить пробоподготовку волос согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования.
3 Описывать морфологические свойства волоса (форма, цвет, оттенок, длина, периферические и корневые концы).
4. Проводить микроскопическое исследование волоса (корковое вещество, сердцевина, щелочной гидролиз и тд.).
5. Проводить сравнительное исследование волос (принадлежность, особенности, повреждения).
6. Устанавливать групповую (видовую) принадлежность волос.
7. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, а так же другие научно-доказанные подходы.
2. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
3. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
4. Умение анализировать, оценивать и обрабатывать результаты исследования.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Производство судебно-экспертного исследования при исследовании тканей животных, птиц и рыб (кожа (шкура)
Умения:
1. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования в соответствии с методиками, внесенными в Государственный реестр, а так же любой научно доказанной литературой.
2. Проводить пробоподготовку тканей согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования.
3. Описывать морфологические свойства тканей животных, птиц и рыб (кожа (шкура).
4. Проводить микроскопическое исследование.
5. Проводить сравнительное исследование (принадлежность, особенности, повреждения).
6. Устанавливать групповую (видовую) принадлежность;

7. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістері және/немесе әдістемелері, сондай-ақ басқа да ғылыми дәлелденген тәсілдер.
2. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.
3. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндірудің тәртібі мен ережелері.
4. Зерттеу нәтижелерін талдау, бағалау және өңдеу қабілеті.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 5:
Жануарлардың дериваттарын (уылдырық, тері) зерттеу кезінде сот-сараптамалық зерттеу жүргізу балықтардың шоғалы (жыныс бездері), мүйіздер мен тұяқтар, су омыртқасыздарының цисталары, (жұмыртқа), інжу және т. б.
Машықтар:
1. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістемелерге, сондай-ақ кез келген ғылыми дәлелденген әдебиеттерге сәйкес сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау.
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және/немесе әдісіне сәйкес сынама даярлауды жүргізу.
3. Морфологиялық қасиеттерін сипаттаңыз.
4. Микроскопиялық зерттеу жүргізу (қажет болған жағдайда).
5. Салыстырмалы зерттеу жүргізу (тиістілігі, ерекшеліктері, зақымдануы).
6. Топтық (түрлік) тиістілікті белгілеу.
7. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістері және/немесе әдістемелері, сондай-ақ басқа да ғылыми дәлелденген тәсілдер.
2. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.
3. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндірудің тәртібі мен ережелері.
4. Зерттеу нәтижелерін талдау, бағалау және өңдеу қабілеті.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Дағды 1:
Сот сараптамасын жүргізуді тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстардың сметасын жасау.
2. Сараптама тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты жұмсалған шығыстар туралы есепті ұсыну.
3. Өз құзыреті шегінде іс жүргізу әрекеттеріне маман/сарапшы ретінде қатысу.
4. Сараптамалық практикада қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімдер:

7. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, а так же другие научно-доказанные подходы.
2. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
3. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
4. Умение анализировать, оценивать и обрабатывать результаты исследования.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Производство судебно-экспертного исследования при исследовании дериватов животных (икра, кожа. молоки рыб (гонады), рогов и копыт, цист водных беспозвоночных, (яйца), жемчуг и др
Умения:
1. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования в соответствии с методиками, внесенными в Государственный реестр, а так же любой научно доказанной литературой.
2. Проводить пробоподготовку согласно методике и/или методу судебно-экспертного исследования.
3. Описывать морфологические свойства.
4. Проводить микроскопическое исследование (при необходимости).
5. Проводить сравнительное исследование (принадлежность, особенности, повреждения).
6. Устанавливать групповую (видовую) принадлежность.
7. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования, а так же другие научно-доказанные подходы.
2. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
3. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
4. Умение анализировать, оценивать и обрабатывать результаты исследования.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы.
2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы.
3. Участвовать в качестве специалиста/эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:

1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер.
3. Сот сарапшысының іс жүргізу іс-әрекеттеріне маман ретінде қатысу нысандары.
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу.
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу.
3. Технологиялардың қазіргі деңгейін ескере отырып, жануарлардан алынатын объектілерді сот-сараптамалық биологиялық зерттеудің ағымдағы жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау.
4. Деректерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Сот сараптамасы және криминалистика негіздері.
3. Қылмыстық және азаматтық істер, сондай-ақ Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері.
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
Дағды 1:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің қазіргі деңгейін ескере отырып, жануарлардан алынатын объектілерді сот-сараптамалық биологиялық зерттеудің ағымдағы жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу.
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды және өткізуді жоспарлау.
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеу.
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларын ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру.
7. Сынау мен өлшеудің тиісті әдістемесі мен әдістерін қолданыңыз.
8. Ғылыми зерттеулер барысында жүргізілген сынақтардың нәтижелерін талдау.
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу.
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, техникалық шешімдерді, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу.

1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности.
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы.
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-экспертного биологического исследования объектов животного происхождения с учетом современного уровня технологий.
4. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности.
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам административным правонарушениям.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1:
Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-экспертного биологического исследования объектов животного происхождения с учетом современного уровня технологий, научных разработок.
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ.
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования.
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ.
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ.
7. Применять соответствующие методы и методики испытаний и измерений.
8. Анализировать результаты испытаний, проводимых в ходе научных исследований.
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ.
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, технических решений, разработок научных исследований.

11. Орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және/немесе ғылыми-техникалық әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау.
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсынымдар мен құралдар дайындауға қатысу.
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу.
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы қорыту жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу немесе ғылыми-техникалық әзірлемелерді орындау әдістемесі.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының мазмұны мен нәтижелерін ресімдеуге қойылатын үлгілік талаптар.
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
6. Ғылыми зерттеулер жүргізу немесе ғылыми-техникалық әзірлемелерді орындау бойынша әдістемелік материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарларына сәйкестігіне талдау жасау.
2. Сот-сараптама қызметін нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру.
3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу.
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы қорыту жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, қабылдау, өзгерістер енгізу, сондай-ақ ресімдеуге қойылатын талаптар тәртібі.
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 3:
Сот сарапшыларын кәсіби даярлауға, олардың біліктілігін арттыруға қатысу
Машықтар:

11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и/или научно-технических разработок;
12. Участвовать в подготовке статей, монографий, методических рекомендаций и пособий.
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок.
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
2.Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы.
3. Методология проведения научно-исследовательских работ или выполнения научно-технических разработок.
4. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ.
5. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
6. Методические материалы по проведению научных исследований или выполнению научно-технических разработок.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Участие в разработке, проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий.
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке новых нормативных правовых актов.
3. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы.
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах".
3. Порядок разработки, принятия, внесения изменений, а также требований к оформлению нормативных правовых актов.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации судебных экспертов
Умения:

1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға, сот сарапшыларының біліктілігін арттыруға үміткерлерді дайындауға қатысу.
2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына оқытушы, дайындық жетекшісі ретінде қатысу.
3. Кадрларды даярлаудың, біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу.
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу.
5. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу. 6.Оқыту нәтижелерінің көрсеткіштерін және оның тиімділігін талдауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі принциптері мен тәртібі.
3. Дәрістер, семинарлар мен практикалық сабақтар жоспарларын құру тәртібі.
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері.
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әдістемелік материалдар.
6. Сот сарапшыларын даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникабелділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Сот сарапшысы
10. "Сот сарапшысы (ЖКО орнындағы жолдың техникалық күйін, жол жағдайларын сот-сараптамалық зерттеу)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіп атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Белгіленбеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
6B07302 — Автомобиль жолдары мен аэродромдарды салу
6B07301 — Құрылыс (жол және транспорттық құрылыс)
6B07179 — Көлік құрылыстарының инжинирингі және басқару
6B07108 — Көлік инженериясы
6B07102 — Көлік, көлік техникасы және технологиялары
6B07110 — Көлік, көлік техникасы және технологиялары (автомобиль мамандануы)
6B07106 — Инженерия және инженерлік іс (көлік және құрылыс саласы)
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жол-көлік оқиғасы орны бойынша жол жабындысының жағдайын, жол жағдайларын бағалау және олардың нормативтік талаптарға сәйкестігін анықтау, олардың пайда болу себептерін және ЖКО жағдайларымен ықтимал байланысын белгілеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Участвовать в подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебных экспертиз (исследований), повышении квалификации судебных экспертов.
2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки.
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации.
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля.
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации.
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов.
3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий.
4. Основы теории и методики преподавания.
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов.
6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Судебный эксперт
10. Карточка профессии "Судебный эксперт (по судебно-экспертному исследованию технического состояния дороги, дорожных условий на месте ДТП)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
6B07302 — Строительство автомобильных дорог и аэродромов; 6B07301 — Строительство (дорожное и транспортное строительство); 6B07179 —Инжиниринг и управление транспортных сооружений; 6B07108 — Транспортная инженерия; 6B07102 — Транспорт, транспортная техника и технологии; 6B07110 — Транспорт, транспортная техника и технологии (автомобильная специализация); 6B07106 — Инженерия и инженерное дело (в области транспорта и строительства)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оценка состояния дорожного покрытия, дорожных условий и их соответствия нормативным требованиям на месте ДТП, установление причин их возникновения и возможной связи с обстоятельствами ДТП
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. ЖКО орны бойынша жолдың техникалық жағдайы мен жол жағдайларына сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
2. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
3. Сараптамалық практиканы қорыту
Еңбек функциясы 1:
Жол-көлік оқиғасы орны бойынша жолдың техникалық жағдайы мен жол жағдайларына сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Дағды 1:
Сот-сараптама өңдірісін тағайындайтын органдардың тапсырмасы бойынша ЖКО орнындағы жолдың техникалық жағдайы мен жолдағы жағдайларға сот сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Жол бөлігінің ені, үйкеліс коэффициенті, еңісін өлшеу.
2. Көрініс пен жол жағдайын талдау.
3. Нормативтік актілермен жұмыс істеу.
4. Жол қозғалысының қауіпсіздік шарттарының бұзылуын анықтау.
5. Техникалық құжаттаманы және тексеру нәтижелерін талдау.
6. Жолдың нақты жағдайын техникалық талаптармен салыстыру.
7. Сарапшының құрылымдалған қорытындысын дайындау.
Білімдер:
1. Жол құрылысы мен пайдалану саласындағы МЕМСТ және КО ТР стандарттары.
2. Көлік-техникалық зерттеулерді жүргізу әдістемелері (оның ішінде 8.4 әдістемесі).
3. ҚНмЕ, СанЕмН және ведомстволық нормалар.
4. Жолдарды жобалау және пайдалану негіздері.
5. Жол қауіпсіздігі туралы заңнама, Жол жүрісі ережелері (ЖЖЕ).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағды 1:
Сараптамаларды жүргізуді тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу.
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу.
3. Технологияның қазіргі деңгейін ескере отырып, сот сараптамасын/зерттеуді дамытудың қазіргі жағдайы мен перспективаларын зерттеу және талдау.
4. Деректерді жинау, талдау және жүйелеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптама қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2. Іс жүргізу заңнамасының негіздері
3. Сот сараптамасы және криминалистика негіздері.
4. Сараптама жүргізу үшін материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сот-сараптама өңдірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Машықтар:
1. Сараптама тағайындаған адамдарға кеңес беру.

1. Производство судебно-экспертных исследований технического состояния дороги, дорожных условий на месте ДТП
Дополнительные трудовые функции:
1. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
2. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
3. Обобщение экспертной практики
Трудовая функция 1:
Производство судебно-экспертных исследований технического состояния дороги, дорожных условий на месте ДТП
Навык 1:
Проводить судебно-экспертное исследование технического состояния дороги, дорожных условий на месте ДТП по поручению органов, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Проводить замеры ширины проезжей части, коэффициента сцепления, уклона.
2. Анализировать видимость и дорожную обстановку.
3. Работать с нормативными актами.
4. Идентифицировать нарушения условий безопасности дорожного движения.
5. Анализировать техническую документацию и результаты осмотра.
6. Сравнивать фактическое состояние дороги с техническими требованиями.
7. Готовить структурированное заключение эксперта.
Знания:
1. ГОСТы и ТР ТС в сфере дорожного строительства и эксплуатации
2. Методики проведения дорожно-технических исследований (в т.ч. Методика 8.4)
3. СНиПы, СанПиНы и ведомственные нормы
4. Основы проектирования и эксплуатации дорог
5. Законодательство о дорожной безопасности, ПДД РК
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебной экспертизы/исследование с учетом современного уровня технологий.
4. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регламентирующие судебно-экспертную деятельность
2. Основы процессуального законодательства
3. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
4. Особенности подготовки и представления материалов для производства экспертиз
5. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Консультировать лиц, назначивших экспертизу.

2. Сұрауларға негізделген жауаптар жасау.
3. Тексерулер мен тергеу эксперименттеріне қатысу.
Білімдер:
1. Сот-сараптама қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2. Іс жүргізу заңнамасының негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 2:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
Дағды 1:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Жаңа әдістемелерді әзірлеу және сынақтан өткізу.
2. Жарияланымдар мен әдістемелік құралдарды дайындау.
Білімдер:
1. Автотехникалық сараптама саласындағы заманауи жетістіктер.
2. Кадрларды даярлау стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 3:
Сараптамалық практиканы қорыту
Дағды 1:
Сараптамалық практиканы қорытуға қатысу
Машықтар:
1. Сарапшыларға тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру.
2. Сарапшы пікірін ұсыну.
3. Әдістемелерді рецензиялау.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. ЖКО сарапшылық зерттеу әдістемелері.
3. Процессуалдық заңнаманың негіздері.
4. Сот сараптамасы және криминалистика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өлшеулердегі дәлдік
Нормативтерді білу
Техникалық сауаттылық
Логикалық ойлау
Пікірлердің дербестігі
Құжаттамалық дәлдік
Аналитикалық және жүйелі ойлау
Деректерге мұқияттылық
Жауапкершілік
Коммуникабелділік
Кәсіби этика
Құқық қорғау органдарымен және соттармен өзара іс-қимыл жасау дағдылары
Өзіндік дербестік
Күйзеліске төзімділік
Топта жұмыс істеу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
11. "Сот сарапшысы (сот-сараптамалық көлік-трасологиялық зерттеу бойынша)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіп атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
6B07110 — Көлік, көлік техникасы және технологиялары
6B07108 — Көлік инженериясы
6B07179 — Көлік құрылыстарының инжинирингі және басқару
6B07161 — Көлік инженериясы және автотроника
6B07176 — Автомобиль инженериясы
Білікті лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Соқтығыс механизмін, күштердің әсер ету бағыттарын, көлік құралдарының соқтығысқа дейінгі және кейінгі қозғалыс траекторияларын анықтау, сондай-ақ іздер мен зақымдардың бір-біріне сәйкестігін бағалау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көліктік-трассологиялық сот-сараптамалық зерттеулерді жүргізу

2. Составлять обоснованные отклики на запросы.
3. Участвовать в осмотрах и следственных экспериментах.
Знания:
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регламентирующие судебно-экспертную деятельность.
2. Основы процессуального законодательства.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1:
Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Разрабатывать и апробировать новые методики.
2. Готовить публикации и методические пособия.
Знания:
1. Современные разработки в автотехнической экспертизе.
2. Стандарты подготовки кадров.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Обобщение экспертной практики
Навык 1:
Участие в обобщении экспертной практики
Умения:
1.Проводить квалификационную подготовку экспертов.
2. Предоставлять экспертное мнение.
3. Проводить рецензирование методик.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регламентирующие судебно-экспертную деятельность.
2. Методики экспертного исследования ДТП.
3. Основы процессуального законодательства.
4. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Точность в измерениях
Знание нормативов
Техническая грамотность
Логическое мышление
Независимость суждений
Документальная точность
Аналитическое и системное мышление
Внимательность к деталям
Ответственность
Коммуникабельность
Профессиональная этика
Навыки взаимодействия с правоохранительными органами и судами
Самостоятельность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
11. Карточка профессии "Судебный эксперт (по судебно-экспертному
исследованию обстоятельств дорожно-транспортных происшествий)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
6B07110 — Транспорт, транспортная техника и технологии; 6B07108 — Транспортная инженерия; 6B07179 — Инжиниринг и управление транспортных сооружений; 6B07161 — Транспортная инженерия и автотроника; 6B07176 — Автомобильная инженерия
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Установление механизма столкновения, направлений действия сил, траекторий движения ТС до и после столкновения, а также соответствие следов и повреждений между собой
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-экспертных транспортно-трасологических исследований

2. Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
2. Сараптама практикасын жалпылау
Еңбек функциясы 1:
Көліктік-трассологиялық сот-сараптамалық зерттеулерді жүргізу
Дағды 1:
Сот сараптамасын тағайындайтын органдардың тапсырмасы бойынша көліктік-трассологиялық сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Байланыс іздерін, ойықтар мен сызаттарды сәйкестендіру және жіктеу.
2. Көлік құралдарының өзара әрекеттесуін талдау.
3. Күштердің әсер ету бағыттарын анықтау.
4. Соқтығыс сәтіндегі нысандардың өзара орналасуын айқындау.
5. Көлік құралдарындағы және оқиға орнындағы іздерді өзара салыстыру.
6. Шиналардың герметизациясының бұзылу уақыты мен себептерін анықтау.
7. Сарапшының құрылымдалған қорытындысын дайындау.
Білімдер:
1. Көліктік-трассологиялық зерттеу әдістемелері.
2. Механика және материалдардың кедергісі негіздері.
3. Зақымдар мен іздердің типологиясы.
4. Криминалистика мен трассологияның негіздері.
5. Фотоқұжаттау және өлшеу техникасы.
6. ЖКО қайта құру және модельдеу қағидаттары.
7. Сот сараптамасы саласындағы заңнамалық және нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағды 1:
Сот сараптама өңдірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Машықтар:
1. Сараптама тағайындаған тұлғаларға кеңес беру.
2. Сұрау салуларға негізделген дәлелді жауаптар дайындау.
3. Тексеру және тергеу эксперименттеріне қатысу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Іс жүргізу заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сараптамаларды тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне кеңес беру
Машықтар:
1. Сараптамаларды тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін сот сараптамаларын (зерттеулерді) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізуге қатысу.
2. Сараптамаларды тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін сот сараптамаларын (зерттеулерді) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша семинарлар өткізу.
3. Қазіргі технологиялар деңгейін ескере отырып, сот сараптамасының/зерттеудің қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын зерделеу және талдау.
4. Мәліметтерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Іс жүргізу заңнамасының негіздері.
3. Сот сараптаматану мен криминалистиканың негіздері.
4. Сараптама жүргізуге арналған материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері.

2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
2. Обобщение экспертной практики
Трудовая функция 1:
Производство судебно-экспертных транспортно-трасологических исследований
Навык 1:
Проводить судебно-экспертные транспортно-трасологические исследования по поручению органов, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Идентифицировать и классифицировать следы контакта, вмятины и царапины.
2. Анализировать взаимодействие транспортных средств.
3. Определять направления действия сил.
4. Устанавливать взаимное положение объектов в момент столкновения.
5. Проводить сопоставления между следами на транспортных средствах и на месте происшествия.
6. Определять время и причины разгерметизации шин.
7. Подготавливать структурированное заключение эксперта.
Знания:
1. Методики транспортно-трасологических исследований.
2. Основы механики и сопротивления материалов.
3. Типология повреждений и следов.
4. Основы криминалистики и трасологии.
5. Техника фотодокументирования и измерений.
6. Принципы реконструкции ДТП и моделирования.
7. Законодательные и нормативные документы в области судебной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Консультировать лиц, назначивших экспертизу.
2. Составлять обоснованные отклики на запросы.
3. Участвовать в осмотрах и следственных экспериментах.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регламентирующие судебно-экспертную деятельность
2. Основы процессуального законодательства
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебной экспертизы/исследование с учетом современного уровня технологий.
4. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регламентирующие судебно-экспертную деятельность
2. Основы процессуального законодательства
3. Основы судебной экспертологии и криминалистики
4. Особенности подготовки и представления материалов для производства экспертиз

1. Жол-көлік оқиғаларының мән-жайларын сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
2. Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу
2. Сараптамалық практиканы қорыту
Еңбек функциясы 1:
Жол-көлік оқиғаларының мән-жайларына сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Дағды 1:
Сот сараптамасын тағайындаған органдардың тапсырмасы бойынша жол-көлік оқиғаларының мән-жайларына сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сараптаманың мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Жылдамдықты, тежеу жолдарын және басқа да параметрлерді есептеу.
3. Алынған есептеулерді іс материалдарымен салыстыру.
4. Жол-көлік оқиғасының алдын алу техникалық мүмкіндігін айқындау.
5. Сандық үлгілермен және графо-талдамалық әдістермен жұмыс істеу.
6. Зерттеу барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшы қорытындысын рәсімдеу.
Білімдер:
1. Жол-көлік оқиғаларын сараптамалық зерттеу әдістемелері.
2. Көлік құралдарының қозғалыс механикасы мен динамикасының негіздері.
3. Сот сараптамасы бойынша заңдар мен нормативтік актілер.
4. Қорытындыны ресімдеуге қойылатын талаптар.
5. Көлік құралдарының техникалық сипаттамалары.
6. Сараптамалық қорытындыларды ресімдеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағды 1:
Сот сараптама өңдірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Машықтар:
1. Сараптама тағайындаған тұлғаларға кеңес беру.
2. Сұрау салуларға негізделген дәлелді жауаптар дайындау.
3. Тексеру, тергеу эксперименттеріне қатысу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Іс жүргізу заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сараптамаларды тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне кеңес беру
Машықтар:
1. Сараптамаларды (зерттеулерді) тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне сот сараптамаларын (зерттеулерді) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізуге қатысу.
2. Сараптамаларды тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне сот сараптамаларын (зерттеулерді) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша семинарлар өткізу.
3. Заманауи технологиялар деңгейін ескере отырып, сот сараптамасының / зерттеудің ағымдағы жағдайы мен даму перспективаларын зерделеу және талдау.
4. Мәліметтерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Іс жүргізу заңнамасының негіздері.
3. Сот сараптаматануы мен криминалистиканың негіздері.

1. Производство судебно-экспертных исследований обстоятельств дорожно-транспортных происшествий
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
2. Обобщение экспертной практики
Трудовая функция 1:
Производство судебно-экспертных исследований обстоятельств дорожно-транспортных происшествий
Навык 1:
Проводить судебно-экспертные исследования обстоятельств дорожно-транспортных происшествий по поручению органов, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи экспертизы.
2. Вычислять скорости, тормозные пути и другие параметры.
3. Сопоставлять полученные расчеты с материалами дела.
4. Определять техническую возможность предотвращения ДТП.
5. Работать с цифровыми моделями и графоаналитическими методами.
6. Оформлять заключение эксперта, отражающее процесс и результаты исследования.
Знания:
1. Методики экспертного исследования ДТП.
2. Основы механики, динамики движения ТС.
3. Законы и нормативные акты по судебной экспертизе.
4. Требования к оформлению заключения.
5. Технические характеристики транспортных средств.
6. Правила оформления экспертных заключений.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Консультировать лиц, назначивших экспертизу
2. Составлять обоснованные отклики на запросы
3. Участвовать в осмотрах, следственных экспериментах
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регламентирующие судебно-экспертную деятельность
2. Основы процессуального законодательства
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебной экспертизы/исследование с учетом современного уровня технологий.
4. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регламентирующие судебно-экспертную деятельность.
2. Основы процессуального законодательства.
3. Основы судебной экспертологии и криминалистики.

6B07122 — Теміржол электрлендіруі және энергиямен қамтамасыз ету
6B07123 — Теміржол көлігінің инженериясы
6B07124 — Поездардың қозғалысын ұйымдастыру және басқару
6B07125 — Теміржол көлігінде автоматтандыру және басқару
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Теміржол көлігі саласындағы сот сараптамаларын жүргізу саласындағы кәсіби қызметке еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, іскерлігіне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды әзірлеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Теміржол көлігіне сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
Еңбек функциясы 1:
Теміржол көлігіне сот-сараптамалық зерттеу жүргізу
Дағды 1:
Локомотивтер мен вагондарға сот сараптамасын/зерттеу
лерін жүргізу өндірісі
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің пәнін, нысанын және міндеттерін анықтау.
2. Объектілердің ерекшеліктерін ескере отырып, сот сараптамасының объектілерін сипаттау.
3. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістері және/немесе әдістемелері.
2. Өлшеу нәтижелерінің анықталмағандығын бағалаудың жалпы ережелері.
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дәлдік дәрежесі мен объективтілігін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді интерпретациялау тәртібі мен ережелері.
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Теміржол жолының үстіңгі құрылымына сот сараптамасын/зерттеу лерін жүргізу
Машықтар:
1. Теміржол жолының жоғарғы құрылымының элементтеріне зерттеу жүргізу.
2. Рельстерде, шпалдарда, төсеніштерде және төсемдерде анықталған зақымдарды сипаттау.
3. Теміржол бағыттамаларының зақымдануын сипаттау.
4. Жүргізілген зерттеу процесі мен нәтижелерін көрсететін сараптамалық қорытындыны ресімдеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістері және/немесе әдістемелері.
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері.
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.

6B07122 — Железнодорожная электрификация и энергоснабжение;
6B07123 — Инженерия железнодорожного транспорта;
6B07124 — Организация и управление движением поездов;
6B07125 — Автоматизация и управление на железнодорожном транспорте.
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебных экспертиз в области железнодорожного транспорта, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно- экспертное исследование железнодорожного транспорта
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Трудовая функция 1:
Производство судебно- экспертное исследование железнодорожного транспорта
Навык 1:
Производство судебной экспертизы/исследований локомотивов и вагонов
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
2.Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
3. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений.
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
5. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Производство судебной экспертизы/исследований верхнего строения железнодорожных пути
Умения:
1. Проводить исследование элементов верхнего строения железнодорожного пути.
2. Описывать повреждения, выявленные на рельсах, шпалах, накладках и подкладках.
3.Описывать повреждения железнодорожных стрелочных переводов.
4. Оформлять экспертное заключение, отражающее процесс и результаты проведенного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений.
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.

14. "Сот сарапшысы (көлік құралдарын сот-сараптамалық зерттеу бойынша)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіп атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
6B07110 — Көлік, көлік техникасы және технологиялары
6B07108 — Көлік инженериясы
6B07179 — Көлік құрылыстарының инжинирингі және басқару
6B07161 — Көлік инженериясы және автотроника
6B07176 — Автомобиль инженериясы
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көлік құралдарының техникалық жағдайын анықтау, техникалық ақауларды анықтау, олардың туындау себептерін және апаттың жағдайларымен ықтимал байланысын анықтау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көлік құралдарына қатысты сот-сараптамалық зерттеулерді жүргізу.
2. Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу
2. Сараптамалық практиканы қорыту
Еңбек функциясы 1:
Көлік құралдарына қатысты сот-сараптамалық зерттеулерді жүргізу.
Дағды 1:
Көлік құралдарына қатысты сот-сараптамалық зерттеулерді сот сараптамаларын жүргізуді тағайындайтын органдардың тапсырмасы бойынша жүргізу.
Машықтар:
1. Техникалық құжаттаманы, диагностикалық карталарды және тексеру нәтижелерін талдау.
2. Ақауларды анықтау және олардың ЖКО дейінгі анықталу мүмкіндігін белгілеу.
3. Көлік құралдарын визуалды және құралдық тексеру жүргізу.
4. Ақауларды анықтау және олардың қауіпсіздікке әсерін талдау.
5. Көлік құралдарының нақты жағдайын техникалық талаптармен салыстыру.
6. Техникалық ақпаратты жүйелеу және сараптамалық қорытындыларды дайындау.
7. Сарапшының құрылымдық қорытындысын әзірлеу.
Білімдер:
1. Көлік құралдарының техникалық жағдайын зерттеу әдістемелері.
2. КҚ түйіндері мен агрегаттарының құрылысы және жұмыс істеу принциптері.
3. Техникалық пайдалану ережелері және ЖҚЕ нормативтері.
4. Техникалық параметрлерді тіркеу және талдау әдістері.
5. Жол қауіпсіздігі және сот сараптамасы саласындағы заңнамалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағды 1:
Сот сараптама өңдірісін тағайындайтын органдармен өзара әрекеттесу.
Машықтар:
1. Сараптаманы тағайындаған тұлғаларға кеңес беру.

14. Карточка профессии "Судебный эксперт (по судебно-экспертному исследованию транспортных средств)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
6B07110 — Транспорт, транспортная техника и технологии; 6B07108 — Транспортная инженерия; 6B07179 — Инжиниринг и управление транспортных сооружений; 6B07161 — Транспортная инженерия и автотроника; 6B07176 — Автомобильная инженерия
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Определение технического состояния транспортных средств, выявление технических неисправностей, установление причин их возникновения и возможной связи с обстоятельствами ДТП
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-экспертных исследований транспортных средств
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
2. Обобщение экспертной практики
Трудовая функция 1:
Производство судебно-экспертных исследований транспортных средств
Навык 1:
Проводить судебно-экспертные исследования транспортных средств по поручению органов, назначающих производство судебных экспертиз
Умения:
1. Анализировать техническую документацию, диагностические карты и результаты осмотра.
2. Выявлять неисправности и устанавливать возможность их обнаружения до ДТП.
3. Проводить визуальный и инструментальный осмотр транспортных средств.
4. Идентифицировать неисправности и анализировать их влияние на безопасность.
5. Сравнивать фактическое состояние транспортных средств с техническими требованиями.
6. Систематизировать техническую информацию и оформлять экспертные выводы.
7. Подготавливать структурированное заключение эксперта.
Знания:
1. Методики исследования технического состояния транспортных средств.
2. Конструкция и принципы работы узлов и агрегатов ТС.
3. Правила технической эксплуатации и нормативы ПДД.
4. Способы фиксации и анализа технических параметров.
5. Законодательство в сфере дорожной безопасности и судебной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Консультировать лиц, назначивших экспертизу.

15. "Сот сарапшысы (дараландыру құралдарының белгіленуін сот-сараптамалық зерттеу бойынша)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіп атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
6B04211 — Зияткерлік меншік құқығы
6B04101 — Экономика
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сараптама жүргізу саласындағы кәсіби қызметке бірыңғай талаптарды әзірлеу сараптаманы/зерттеуді дараландыру құралдарының белгіленуі, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларының жүйелі және құрылымдық сипаттамасы және қызметкерлердің біліміне, іскерлігіне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды әзірлеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дараландыру құралдарының белгіленуіне сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
Еңбек функциясы 1:
Дараландыру құралдарының белгіленуіне сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Дараландыру құралдарының белгілеріне сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу: тауар белгілері, географиялық көрсеткіштер, тауарлар шығарылған жерлердің атаулары болып табылатын, сондай-ақ тауар белгілері ретінде тіркеуге мәлімделген не тіркеусіз пайдаланылатын, материалдық жеткізгіштерде ұсынылған көрнекі белгілер
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің пәнін, нысанасы және міндеттерін айқындау.
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау.
3. Таңдау сот-сараптамалық зерттеу әдістері және/немесе әдістемелері.
4. Жеке белгілердің араласу дәрежесіне ұқсастық бойынша зерттеу жүргізу.
5. Жеке белгілердің басым элементтерін анықтау үшін зерттеу жүргізу.
6. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістері және/немесе әдістемелері.
2. Өлшеу нәтижелерінің анықталмағандығын бағалаудың жалпы ережелері.
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілік дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.

15. Карточка профессии "Судебный эксперт (по исследованию обозначений средств индивидуализаций)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
6B04211 — Право интеллектуальной собственности;
6B04101 — Экономика
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства экспертизы обозначений средств индивидуализации экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-экспертных исследований обозначений средств индивидуализации
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Трудовая функция 1:
Производство судебно-экспертных исследований обозначений средств индивидуализации
Навык 1:
Производство судебно-экспертных исследований обозначений средств индивидуализации: визуальные обозначения, являющиеся товарными знаками, географическими указаниями, наименованиями мест происхождения товаров, а также заявленные на регистрацию в качестве товарных знаков либо используемые без регистрации, представленные на материальных носителях
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
3. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
4. Проводить исследование на предмет схожести до степени смешения индивидуализирующих обозначений.
5. Проводить исследование на определение доминирующих элементов индивидуализирующих обозначений.
6. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений.
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.

5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әдістемелік материалдар.
6. Сот сарапшыларын даярлаудың, олардың біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникабелділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Сот сарапшысы
16. "Сот сарапшысы (өсімдік тектес объектілерді сот-сараптамалық биологиялық зерттеу бойынша)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіп атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
6B05101 — Биология
6B05102 —Ботаника және өсімдіктер экологиясы
6B05103 — Генетика
6B05104 — Биоинженерия және биотехнология
6B05105 — Биохимия
6B05106 — Молекулалық биология
6B08001 — Агрономия
6B08002 — Топырақтану және агрохимия
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өсімдік тектес объектілерге биологиялық сараптама/зерттеу жүргізу саласындағы кәсіби қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек функцияларын қазіргі еңбек нарығының қажеттіліктеріне сай жүйелі және құрылымдалған түрде сипаттау, сондай-ақ қызметкерлердің білім, іскерлік, дағды және жеке құзыреттеріне қойылатын талаптарды айқындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функцияларын:
1. Өсімдік тектес объектілер бойынша сот-биологиялық сараптамалар/зерттеулер жүргізу.
2. Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функциясы 1:
Өсімдік тектес объектілер бойынша сот-биологиялық сараптамалар/зерттеулер жүргізу.
Дағды 1:
Жіктеу міндеттерін шешу мақсатында өсімдік тектес объектілерді зерттеу бойынша сот-биологиялық сараптама/зерттеу жүргізу.
Машықтар:

5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов.
6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Судебный эксперт
16. Карточка профессии "Судебный эксперт (по судебно-экспертному биологическому исследованию объектов растительного происхождения)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
6B05101 — Биология; 6B05102 — Ботаника и экология растений; 6B05103 — Генетика; 6B05104 — Биоинженерия и биотехнология; 6B05105 — Биохимия; 6B05106 — Молекулярная биология; 6B08001 — Агрономия; 6B08002 — Почвоведение и агрохимия
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства биологической экспертизы/исследования объектов растительного происхождения, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-биологических экспертиз/исследований объектов растительного происхождения
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Трудовая функция 1:
Производство судебно-биологических экспертиз/исследований объектов растительного происхождения
Навык 1:
Производство судебно-биологической экспертизы/исследования объектов растительного происхождения с целью решения классификационных задач
Умения:

1. Зерттеудің пәнін, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау.
3. Ағаш материалдарын сараптамалық зерттеу схемасын дұрыс таңдау.
4. Түскен объектілерге сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау.
5. Зерттеуге ұсынылған объектілерді табиғи ғылым классификациясына сәйкес белгілі таксономиялық топтарға (сынып, тұқымдас, топ, түр) жатқызуды анықтау.
6. Өсімдік тектес объектілердің даму фазасы мен жасын анықтау.
7. Объектілерді белгілі ботаникалық топқа жатқызуға негіз болатын топтық сипаттағы қасиеттер мен белгілерді анықтау.
8. Сот-сараптамалық зерттеу барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшы қорытындысын рәсімдеу.
Білімдер:
1. Ағаш материалдарын сот-сараптамалық зерттеу әдістері және/немесе әдістемелері.
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері.
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің сенімділігі мен объективтілігін бағалау бойынша ғылыми негізделген тәсілдер мен критерийлер.
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді интерпретациялау тәртібі мен ережелері.
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбекті қорғау және қауіпсіздік, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Идентификациялық міндеттерді шешу мақсатында өсімдік тектес объектілер бойынша сот-биологиялық сараптама/зерттеу жүргізу.
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің пәнін, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау.
3. Сараптамалық зерттеу схемасын таңдау.
4. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау.
5. Салыстырылатын объектілердің (бөліктердің) бүтінге, біртұтас массаға жататынын анықтау.
6. Біртұтас шығу көзін анықтау.
7. Сот-сараптамалық зерттеу барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшы қорытындысын рәсімдеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістері және/немесе әдістемелері.
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері.
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің сенімділігі мен объективтілігін бағалау бойынша ғылыми негізделген тәсілдер мен критерийлер.
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді интерпретациялау тәртібі мен ережелері.
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 3:
Диагностикалық міндеттерді шешу мақсатында өсімдік тектес объектілер бойынша сот-биологиялық сараптама/зерттеу жүргізу.
Машықтар:

1. Определять предмет, объект и задачи исследования.
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
3. Правильно выбирать схему экспертного исследования древесины.
4. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования поступивших объектов.
5. Умение обнаруживать и относить предоставленные для исследования объекты к определенным таксономическим группам (классам, семейству, роду, виду) согласно естественно-научной классификации.
6. Устанавливать фазу развития и возраст объектов растительного происхождения.
7. Выявление свойств и признаков группового характера, дающих основание для отнесения объектов к определенной ботанической группе.
8. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования древесины.
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений.
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
5. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Производство судебно-биологической экспертизы/исследования объектов растительного происхождения с целью решения идентификационных задач
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
3. Выбирать схему экспертного исследования
4. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
5. Устанавливать принадлежность сравниваемых объектов (частей) целому, единой массе.
6. Определение единого источника происхождения.
7. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений.
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
5. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Производство судебно-биологической экспертизы/исследования объектов растительного происхождения с целью решения диагностических задач
Умения:

1. Сот-сараптамалық зерттеудің пәнін, объектісін және міндеттерін айқындау.
2. Сот сараптамасы объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау.
3. Сараптамалық зерттеу сызбасын таңдау.
4. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау.
5. Тергеліп жатқан оқиғамен байланысты объектілердің кеңістіктік-уақыттық бағыттылығы бар әртүрлі жақтары мен өмір сүруін анықтау.
6. Биологиялық объектілердің тасымалдаушы объектіге түсу уақытын, екпелердің шабылу мерзімін, шөптің шабылу уақытын, өнімнің жиналған жылын, сақтау жағдайларын және тағы басқа мәселелерді шешу.
7. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшы қорытындысын ресімдеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістері және/немесе әдістемелері.
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері.
3. Сараптамалық зерттеулердің нәтижелерінің сенімділігі мен объективтілігін бағалау бойынша ғылыми негізделген тәсілдер мен критерийлер.
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді интерпретациялау тәртібі мен ережелері.
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағды 1:
Сот сараптама өңдірісін тағайындайтын органдармен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығындардың сметасын жасау.
2. Сараптама тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шыққан шығындар туралы есепті ұсыну.
3. Өз құзыреті шегінде процессуалдық әрекеттерге маман/сарапшы ретінде қатысу.
4. Сараптамалық қателіктерге жол берілуіне ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы жинақтап қорыту, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптамалық қызмет саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Сараптама құнын есептеу тарифтері мен әдістері.
3. Сот сарапшысының процессуалдық әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары.
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеудің, апробациялаудың және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сараптамаларды тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне кеңес беру
Машықтар:
1. Сараптамаларды тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысына қатысу.
2. Сараптамаларды тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша семинарлар өткізу.

1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
3. Выбирать схему экспертного исследования
4. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
5. Устанавливать различные стороны и формы существования объектов, связанных с расследуемым событием, которые имеют пространственно-временную направленность.
6. Решать вопросы о времени попадания биологических объектов на объект-носитель, сроке вырубки насаждений, покоса сена, определение года урожая, условий хранения и т.д.
7. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений.
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
5. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы.
2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы.
3. Участвовать в качестве специалиста/эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности.
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы.
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).

3. Қазіргі технологиялық деңгейін ескере отырып, сот-биологиялық сараптаманың / өсімдік тектес объектілерді зерттеудің қазіргі жай-күйі мен даму перспективаларын зерттеу және талдау.
4. Деректерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптамалық қызмет саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Сот экспертологиясының және криминалистиканың негіздері.
3. Қылмыстық және азаматтық істер, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері.
4. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін әзірлеу, апробациялау және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Дағды 1:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. Заманауи технологиялар мен ғылыми әзірлемелерді ескере отырып, сот-биологиялық сараптаманың ағымдағы жағдайы мен даму перспективаларын, өсімдік тектес объектілерді зерттеуді зерделеу және талдау.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге ұсыныстар әзірлеу және техникалық-экономикалық негіздемесін жасау.
3. Ғылыми-зерттеу нәтижелерінен техникалық және экономикалық тиімділікті дәлелдеу.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу жоспарын жасау.
5. Мәліметтерді жинау, талдау және жүйелеу.
6. Зерттеу жұмыстарын ағымдағы және қорытынды бақылау, бағалау және жоспарларды түзету.
7. Сынақ және өлшеу әдістері мен әдістемелерін сәйкесінше қолдану.
8. Ғылыми-зерттеу барысында жүргізілген сынақ нәтижелерін талдау.
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін рәсімдеу.
10. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін, техникалық шешімдерді, ғылыми-зерттеу әзірлемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу, валидациялау және енгізуге қатысу.
11. Атқарылған жұмыс, ғылыми-зерттеу және/немесе ғылыми-техникалық әзірлемелер нәтижелері бойынша есептер дайындау.
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсыныстар мен құралдарды дайындауға қатысу.
13. Басылымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу.
14. Сараптамалық практиканы қорыту арқылы сарапшы қателіктерінің себептері мен жағдайларын анықтау, сондай-ақ сарапшы қателіктерін болдырмауға бағытталған ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық қызмет саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері.

3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-биологической экспертизы/исследование объектов растительного происхождения с учетом современного уровня технологий.
4. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности.
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам административным правонарушениям.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1:
Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-биологической экспертизы/исследование объектов растительного происхождения с учетом современного уровня технологий, научных разработок.
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ.
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования.
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ.
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ.
7. Применять соответствующие методы и методики испытаний и измерений.
8. Анализировать результаты испытаний, проводимых в ходе научных исследований.
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ.
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, технических решений, разработок научных исследований.
11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и/или научно-технических разработок;
12. Участвовать в подготовке статей, монографий, методических рекомендаций и пособий.
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок.
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
2.Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы.

3. Дәрістердің, семинарлық және практикалық сабақтардың жоспарларын жасау тәртібі.
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері.
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әдістемелік материалдар.
6. Сот сарапшыларын даярлау мен олардың біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникабелділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Сот сарапшысы
17. "Сот сарапшысы (сот-сараптамалық электротехникалық зерттеу бойынша)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіп атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
6B07105 — Электр энергетикасы
6B07112 — Электромеханика 6B07114 — Электроника, электротехника және аспап жасау
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сот-электротехникалық сараптаманы жүргізу саласындағы кәсіби қызметке біртұтас талаптарды әзірлеу, еңбек функцияларын жүйелі және құрылымдық сипаттау, қазіргі еңбек нарығының қажеттіліктеріне сәйкес келетін қызметкерлердің біліміне, іскерлігіне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын талаптарға жауап беретін сипаттамалар жасау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот-электротехникалық сараптаманы жүргізу
2. Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Еңбек функциясы 1:
Сот-электротехникалық сараптаманы жүргізу
Дағды 1:
Сот-электротехникалық сараптаманы жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің пәнін, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау.
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау.
4. Сот-электротехникалық сараптама объектілерін зерттеу.

3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий.
4. Основы теории и методики преподавания.
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов.
6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Судебный эксперт
17. Карточка профессии "Судебный эксперт (судебно-экспертному электротехническому исследованию)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
6B07105 — Электроэнергетика; 6B07112 — Электромеханика; 6B07114 — Электроника, электротехника и приборостроение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебно-электротехнической экспертизы, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-электротехнической экспертизы
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Трудовая функция 1:
Производство судебно-электротехнической экспертизы
Навык 1:
Производство судебно-электротехнической экспертизы
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
3.Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
4. Проводить исследование объектов судебно-электротехнической экспертизы.

2. Сараптама құнын есептеу тарифтері мен әдістері.
3. Сот сарапшысы ретінде процессуалдық әрекеттерге қатысу формалары.
4. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сараптамаларды тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне кеңес беру
Машықтар:
1. Сараптамаларды тағайындайтын органдар қызметкерлеріне сот сараптама зерттеулерін ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысына қатысу.
2. Сараптамаларды тағайындайтын органдар қызметкерлеріне сот сараптамаларын ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша семинарлар өткізу.
3. "Сот-сараптамалық электротехникалық зерттеу" саласының қазіргі технологиялық деңгейін ескере отырып, оның ағымдағы жағдайы мен даму перспективаларын зерттеу және талдау.
4. Мәліметтерді жинау, талдау және жүйелеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптамалық қызмет саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Сот сараптамасы және криминалистика негіздері.
3. Қылмыстық, азаматтық істерге, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық істеріне арналған материалдарды даярлау және ұсынудың ерекшеліктері.
4. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Дағды 1:
Сот сарапшыларын кәсіби даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға қатысу
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға үміткерлерді даярлауға, сот сарапшыларының біліктілігін арттыруға қатысу.
2. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру курстарына дәріскер, даярлау жетекшісі ретінде қатысу.
3. Кадрларды даярлау мен біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу.
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу.
5. Кәсіби оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу.
6. Оқыту нәтижелері мен оның тиімділігінің көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық қызмет саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі.
3. Дәріс, семинар және практикалық сабақтардың жоспарларын құру тәртібі.
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері.

2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы.
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития "Судебно- экспертного электротехнического исследования" с учетом современного уровня технологий.
4. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности.
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1:
Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебных экспертиз (исследований), повышении квалификации судебных экспертов.
2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки.
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации.
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля.
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации.
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов.
3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий.
4. Основы теории и методики преподавания.

5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әдістемелік материалдар.
6. Сот сарапшыларын даярлау мен олардың біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Машықтар:
1. "Сот сараптамалық электротехникалық сараптама" біліктілігі бойынша сараптама/зерттеудің қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын заманауи технологиялар мен ғылыми әзірлемелер деңгейін ескере отырып зерделеу және талдау.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу.
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық тиімділігін негіздеу.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуді жоспарлау.
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеу
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларына ағымдағы және қорытынды бақылау, бағалау және түзету жүргізу.
7. Тиісті өлшеу әдістері мен әдістемелерін қолдану.
8. Ғылыми зерттеулер барысында алынған нәтижелерді талдау.
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу.
10. Сот сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, техникалық шешімдерін, ғылыми зерттеулер әзірлемелерін дайындауға, апробациялауға, валидациялауға және енгізуге қатысу.
11. Орындаған жұмыс, ғылыми зерттеулер және/немесе ғылыми-техникалық әзірлемелер бойынша есептер дайындау.
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсынымдар мен оқу нұсқаулықтарын әзірлеуге қатысу.
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу.
14. Сараптамалық практиканы қорыту арқылы, сарапшы қателіктерінің себептері мен жағдайларын анықтау, сондай-ақ сарапшы қателіктерін алдын алуға бағытталған ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық қызмет саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның қазіргі жетістіктері.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу немесе ғылыми-техникалық әзірлемелерді орындау әдістемесі.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерінің мазмұны мен ресімделуіне қойылатын типтік талаптар.
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін әзірлеу, апробациялау және енгізудің негізгі қағидаттары.
6. Ғылыми зерттеулерді жүргізу немесе ғылыми-техникалық әзірлемелерді орындау бойынша әдістемелік материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 3:
Сот сараптамасы саласында нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжат жобаларын әзірлеуге қатысу
Машықтар:

5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов.
6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития экспертизы/исследования по квалификации "Судебно- экспертное электротехническое исследование" с учетом современного уровня технологий, научных разработок.
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ.
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования.
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ.
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ.
7. Применять соответствующие методы и методики измерений.
8. Анализировать результаты, полученные в ходе научных исследований.
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ.
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, технических решений, разработок научных исследований.
11. Готовить отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и/или научно-технических разработок;
12. Участвовать в подготовке статей, монографий, методических рекомендаций и пособий.
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок.
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
2. Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы.
3. Методология проведения научно-исследовательских работ или выполнения научно-технических разработок.
4. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ.
5. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
6. Методические материалы по проведению научных исследований или выполнению научно-технических разработок.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Навык 2: Участие в разработке проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:

1. Сот-сараптамалық қызмет саласындағы нормативтік құқықтық актілер жобаларын қазіргі заңнамаға сәйкестігі, реттеудің мақсаттары, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен салдарын талдау.
2. Сот-сараптамалық қызметті нормативтік құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөніндегі ұсыныстар әзірлеу.
3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеуге қатысу.
4. Сараптамалық практиканы қорыту арқылы, сарапшы қателіктерінің себептері мен жағдайларын анықтау, сондай-ақ сарапшы қателіктерін алдын алуға бағытталған ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық қызмет саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, қабылдау, өзгерістер енгізу тәртібі, сондай-ақ олардың ресімделуіне қойылатын талаптар.
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеудің, апробациялаудың және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникабелділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Сот сарапшысы
18. "Сот сарапшысы (Сот-сараптамалық фототехникалық зерттеу бойынша)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіп атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
B053 — Физика
B057 — Ақпараттық технологиялар
B058 — Ақпараттық қауіпсіздік
B064 — Радиотехника, электроника және телекоммуника циялар
B071 — Электротехника және энергетика (электроника және аспап жасау)
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фототехникалық сараптама/зерттеу саласындағы кәсіби қызметке бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек функцияларын жүйелі және құрылымдық сипаттау, оларды қазіргі еңбек нарығының қажеттіліктеріне сәйкестендіру және қызметкерлердің білімдеріне, іскерліктеріне, дағдылары мен жеке құзыреттеріне қойылатын талаптарды айқындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий.
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке новых нормативных правовых актов.
3. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы.
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах".
3. Порядок разработки, принятия, внесения изменений, а также требований к оформлению нормативных правовых актов.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Судебный эксперт
18. Карточка профессии "Судебный эксперт (по судебно-экспертному фототехническому исследованию)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
B053 — Физика; B057 — Информационные технологии; B058 — Информационная безопасность; B064 — Радиотехника, электроника и телекоммуникации;
B071 — Электротехника и энергетика (электроника и приборостроение)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области фототехнической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Фототехникалық сараптамаларды/зерттеу
лерді жүргізу
2. Сараптамаларды тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу
Еңбек функциясы 1:
Фототехникалық сараптамаларды/зерттеу
лерді жүргізу
Дағды 1:
Фототехникалық сараптамаларды/зерт теулерді жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің пәнін, объектісін және міндеттерін айқындау.
2. Сот сараптамасы объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау.
3. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау.
4. Фото және бейнематериалдардың жасалу жағдайлары туралы нақты деректерді анықтау.
5. Фото және бейнематериалдардың түсірілуі мен өңделу шарттарын белгілеу.
6. Фото және бейнематериалдарда бейнеленген объектілердің топтық және түрлік тиістілігін анықтау.
7. Қойылған сұрақтарға сәйкес диагностикалық, классификациялық, идентификациялық және ситуациялық сипаттағы міндеттерді шешу.
8. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін бейнелейтін сарапшының қорытындысын рәсімдеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістері және/немесе әдістемелері.
2. Сот-сараптамалық қызметті реттейтін ғылыми-құқықтық актілер.
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің шынайылық және объективтілік дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді интерпретациялау тәртібі мен қағидалары.
5. Еңбек ішкі тәртібі, еңбекті қорғау және қауіпсіздік ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сот-сараптамалық фототехникалық зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің пәнін, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау.
3. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау.
4. Кино-фотоаппаратураны, зертханалық жабдықтарды, мамандандырылған бағдарламаларды, жер учаскелерін, ғимараттарды, заттарды фотобейнелер бойынша теңдестіру.
5. Фотоматериалдардың түсірілуі мен өңделу шарттарын анықтау; бейнеленген объектілердің өлшемдерін, олардың арақашықтығын белгілеу; фотографиялық және цифрлық монтаж бен ретушьті айқындау; негативтер мен позитивтерді баспа үлгілері бойынша сәйкестендіру.
6. Суретте бейнеленген заттардың өлшемдерін және олардың арақашықтығын анықтау.
7. Түсірілім жағдайына қатысты мән-жайларды белгілеу (жарықтандыру – табиғи немесе жасанды; объектив түрі – қалыпты, кеңбұрышты, телеобъектив; репродукция немесе табиғи түсірілім).

1. Производство фототехнических экспертиз/исследований
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Трудовая функция 1:
Производство фототехнических экспертиз/исследований
Навык 1:
Производство фототехнической экспертизы/исследования
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики. 3. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
4. Устанавливать фактические данные об обстоятельствах изготовления фото и видеоматериалов.
5. Устанавливать условия съемки и обработки фото и видеоматериалов.
6. Определять групповую и видовую принадлежность отраженных на фото и видеоматериалах объектов.
7. Решать задачи диагностического, классификационного, идентификационного и ситуационного характера в зависимости от поставленных вопросов.
8. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
2. Научно-правовые акты, регламентирующие судебно-экспертную деятельность.
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Производство судебно-экспертного фототехнического исследования
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
3. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
4. Отождествлять кино-фотоаппаратуру, лабораторное оборудование, специализированные программы, участки местности, помещения, предметы по фотоизображениям.
5. Устанавливать условия съемки и обработки фотоматериалов; размеров объектов, расстояний между ними; выявление фотографического и цифрового монтажа и ретуши; идентификация негативов и позитивов по отпечаткам.
6. Устанавливать размеры предметов, изображенных на снимке и расстояний между ними
7. Устанавливать обстоятельства, относящиеся к условиям съемки (освещение – естественное, искусственное; тип объектива – нормальный, широкоугольный, телеобъектив; репродукция или съемка с натуры)

8. Суреттің жасалу тәсілдерін анықтау (фототехнология ережелерін сақтау, фотомонтаж қолдану, ретушь пайдалану).
9. Фотоматериалдарды өңдеудің белгілерін анықтау (цифрлық және аналогтық).
10. Ақпарат жеткізушілерде бейнеленген әрекеттердің мазмұнын және олардың ассоциативті қабылдануына байланысты мәнін зерттеу.
11. Жедел-іздестіру іс-шаралары барысында түсірілген бейнематериалдарды зерттеп, онда бейнеленген әрекеттердің мазмұнын анықтау.
12. Бейнематериалдардың жасалу жағдайларын, бейнежазбаның түсірілу жағдайларын анықтау бойынша зерттеу жүргізу.
13. Объектілердің қозғалу уақыты мен қозғалыс жылдамдығын анықтау бойынша зерттеу жүргізу (берілген материалдардың толықтығына байланысты жеке немесе өзге зерттеулермен кешенді түрде жүргізілуі мүмкін).
14. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін бейнелейтін сарапшы қорытындысын ресімдеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістері және/немесе әдістемелері.
2. Өлшеу нәтижелерінің анық еместігін бағалаудың жалпы ережелері.
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің шынайылық және объективтілік дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен өлшемшарттары.
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру тәртібі мен қағидалары.
5. Есептеулерді, талдауды, бағалауды және зерттеу нәтижелерін өңдеуді тіркеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 3:
Сот сараптамалар өңдірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығындар сметасын жасау.
2. Сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты жұмсалған шығындар туралы есеп ұсыну.
3. Өз құзыреті шегінде маман/сарапшы ретінде іс жүргізу әрекеттеріне қатысу.
4. Сараптамалық практиканы қорыту арқылы сараптамалық қателіктерге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау және мұндай қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасындағы сот-сараптамалық қызмет саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Сараптама құнын есептеу тарифтері мен әдістері.
3. Сот сарапшысының маман ретінде іс жүргізу әрекеттеріне қатысу нысандары.
4. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 4:
Сараптамаларды тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне кеңес беру
Машықтар:

8. Устанавливать способы изготовления снимка (соблюдение правил фотографической технологии, использование фотомонтажа, применение ретуши)
9. Устанавливать признаки обработки (как цифровой, так и аналоговой) фотоматериалов;
10. Исследовать определения содержаний запечатленных на носителях информации действий и ассоциативному восприятию их смыслового содержания
11. Исследовать видеоматериалы, произведенные в процессе проведения оперативно-розыскных мероприятий, с целью определения содержания производимых действий
12. Исследовать по определению условий изготовления видеоматериалов. исследования по определению обстоятельств производства видеозаписи
13. Исследовать по определению времени движения объектов фиксации и скорости их передвижения (может проводиться как единолично, так и в комплексе с другими видами исследований в зависимости от полноты представленных на исследование материалов)
14. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений.
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
5. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы.
2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы.
3. Участвовать в качестве специалиста/эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности.
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы.
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:

3. Дәрістер, семинарлық және практикалық сабақтар жоспарларын жасау тәртібі.
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері.
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әдістемелік материалдар.
6. Сот сарапшыларын даярлаудың, олардың біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникабелділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қажет етілмейді
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Сот сарапшысы
19. "Сот сарапшысы (сот-сараптамалық психологиялық зерттеу бойынша)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіп атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
6B03101 — Психология
6B03102 — Психология және педагогика
6B03103 — Психология және конфликтология
6B03104 — Психология және әлеуметтану
6B03105 — Клиникалық психология
6B03005 — Педагогика және психология
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сот-психологиялық сараптама жүргізу саласындағы кәсіби қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, іскерлігіне, дағдылары мен жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық сипаттауды әзірлеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот-психологиялық сараптаманы жүргізу
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
Еңбек функциясы 1:
Сот-психологиялық сараптаманы жүргізу
Дағды 1:
Күдіктінің, зиян шеккеннің немесе куәның жеке психологиялық ерекшеліктерін анықтау бойынша сот-психологиялық сараптама
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық психологиялық зерттеудің пәнін, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Күдіктінің, зардап шегушінің, куәлардың жеке-психологиялық ерекшеліктерін анықтау.
3. Психологиялық күйді анықтау үшін әртүрлі психологиялық әдістер мен құралдарды қолдану дағдылары.

3. Порядок составления планов лекций, семинарских и практических занятий.
4. Основы теории и методики преподавания.
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов.
6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не требуется
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Судебный эксперт
19. Карточка профессии "Судебный эксперт (по судебно-экспертному
психологическому исследованию)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
6B03101 — Психология;
6B03102 — Психология и педагогика;
6B03103 — Психология и конфликтология;
6B03104 — Психология и социология;
6B03105 — Клиническая психология;
6B03005 — Педагогика и психология.
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебно-психологической экспертизы, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-психологической экспертизы
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Трудовая функция 1:
Производство судебно-психологической экспертизы
Навык 1:
Судебно-психологическая экспертиза установления индивидуально-психологических особенностей подозреваемого, потерпевшего, свидетеля
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного психологического исследования.
2. Установить индивидуально-психологические особенности подозреваемого, потерпевшего, свидетеля.
3. Навыки применения различных психологических методик и инструментов для выявления психологического состояния

4. Психологиялық тестілеу нәтижелерін интерпретациялау.
5. Қылмыстық немесе азаматтық іс материалдары бойынша сараптамаға алынған адамның жеке-психологиялық ерекшеліктерін талдау.
6. Сараптамалық қорытындыларды құрастыру, оларды логикалық негіздеу және қорытындыны заңнама талаптарына сәйкес ресімдеу.
7. Сот отырыстарына қатысу, сот пен тараптардың сұрақтарына жауап беру және қорытындыларын негіздеу.
Білімдер:
1. Сот-психологиялық сараптамаларды жүргізу әдістемесі мен әдістемесі.
2. Сараптама қызметінің құқықтық негіздері.
3. Сот сарапшыларының құқықтары мен міндеттерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
4. Психодиагностикалық әдістер (сенімді және сенімді әдістерді қоса).
5. Сараптама жүргізудің этикалық стандарттары.
6. Жалпы, жас, әлеуметтік, заңгерлік және клиникалық психологияның негіздері.
7. Сот психиатриясының негіздері (кешенді сараптамаларда өзара әрекеттесу үшін қажетті көлемде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Эмоциялық реакциялар мен физиологиялық аффектіні сот-психологиялық сараптама
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық психологиялық зерттеудің нысанасын, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Күдіктіде эмоционалды реакциялар мен күйлерді, соның ішінде физиологиялық әсерді анықтау.
3.Қылмыстық, азаматтық істің фабуласын түсіну.
4. Клиникалық-психологиялық әңгімелесу және эксперименттік-психологиялық зерттеу жүргізу кезінде байқау.
5. Психоэмоционалды жағдайды анықтау үшін әртүрлі психологиялық әдістер мен құралдарды қолдану дағдылары
6. Психологиялық тестілеу нәтижелерін түсіндіру
7. Қылмыстық істі психологиялық зерттеу деректерін, әңгімелесу деректерін, бақылау деректерін және эксперименттік зерттеу нәтижелерін талдауды салыстыру
8. Сараптамалық қорытындыларды тұжырымдау, заңнаманың талаптарына сәйкес қорытындыны қисынды негіздеу және ресімдеу.
9. Сот отырыстарына қатысу, сот пен тараптардың сұрақтарына жауап беру, өз қорытындыларын негіздеу.
Білімдер:
1. Сот-психологиялық сараптамаларды жүргізу әдістемесі мен әдістемесі;
2. Сараптама қызметінің құқықтық негіздері.
3. Сот сарапшыларының құқықтары мен міндеттерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
4. Психодиагностикалық әдістер (оның ішінде жарамды және сенімді әдістер).
5. Сараптама жүргізудің этикалық стандарттары.
6. Жалпы, жас, әлеуметтік, құқықтық және клиникалық психология негіздері.
7. Сот психиатриясының негіздері (кешенді сараптамаларда өзара әрекеттесу үшін қажетті көлемде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 3:
Кәмелетке толмаған күдіктілердің психикалық дамуының психикалық бұзылумен байланысты емес артта қалуын анықтау мақсатындағы сот-психологиялық сараптама
Машықтар:

4. Интерпретировать результаты психологического тестирования;
5. Анализировать индивидуально-психологические особенности подэкспертного лица по материалам уголовного, гражданского дела.
6. Формулировать экспертные выводы, логически обосновывать и оформлять заключение согласно требованиям законодательства.
7. Участвовать в судебных заседаниях, отвечать на вопросы суда и сторон, обосновывать свои выводы.
Знания:
1. Методологию и методику проведения судебно-психологических экспертиз;
2. Правовые основы экспертной деятельности.
3. Нормативно-правовые акты, регулирующие права и обязанности судебных экспертов;
4. Психодиагностические методы (включая валидные и надежные методики);
5. Этические стандарты проведения экспертизы;
6. Основы общей, возрастной, социальной, юридической и клинической психологии
7. Основы судебной психиатрии (в объеме, необходимом для взаимодействия в комплексных экспертизах).
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Судебно-психологическая экспертиза эмоциональных реакций, физиологического аффекта
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного психологического исследования.
2. Установить эмоциональные реакции и состояний, в том числе физиологического аффекта, у подозреваемого.
3. Уяснить фабулу уголовного, гражданского дела.
4. Наблюдать во время клинико-психологической беседы и проведения экспериментально-психологического исследования.
5. Навыки применения различных психологических методик и инструментов для выявления психоэмоционального состояния
6. Интерпретировать результаты психологического тестирования
7. Сопоставить анализ данных психологического изучения уголовного дела, данных беседы, наблюдения и результатов экспериментального исследования
8. Формулировать экспертные выводы, логически обосновывать и оформлять заключение согласно требованиям законодательства.
9. Участвовать в судебных заседаниях, отвечать на вопросы суда и сторон, обосновывать свои выводы.
Знания:
1. Методологию и методику проведения судебно-психологических экспертиз;
2. Правовые основы экспертной деятельности.
3. Нормативно-правовые акты, регулирующие права и обязанности судебных экспертов;
4. Психодиагностические методы (включая валидные и надежные методики);
5. Этические стандарты проведения экспертизы;
6. Основы общей, возрастной, социальной, юридической и клинической психологии
7. Основы судебной психиатрии (в объеме, необходимом для взаимодействия в комплексных экспертизах).
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Судебно-психологическая экспертиза по установлению у несовершеннолетних подозреваемых отставания в психическом развитии, не связанного с психическим расстройством
Умения:

1. Сот-сараптамалық психологиялық зерттеудің нысанасын, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Кәмелетке толмаған күдіктіде психикалық бұзылумен байланысты емес психикалық дамудың артта қалуын анықтау
3. Психологиялық жағдайды анықтау үшін әртүрлі психологиялық әдістер мен құралдарды қолданыңыз
4. Психологиялық тестілеу нәтижелерін түсіндіру;
5. Қылмыстық іс материалдары бойынша сарапшының жеке психологиялық ерекшеліктерін талдау.
6. Сараптамалық қорытындыларды тұжырымдау, логикалық негіздеу және заңнама талаптарына сәйкес қорытындыларды ресімдеу.
7. Сот отырыстарына қатысу, сот пен тараптардың сұрақтарына жауап беру, өз қорытындыларын негіздеу.
Білімдер:
1. Сот-психологиялық сараптамаларды жүргізу әдістемесі мен әдістемесі;
2. Сараптама қызметінің құқықтық негіздері.
3. Сот сарапшыларының құқықтары мен міндеттерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Психодиагностикалық әдістер (сенімді және сенімді әдістерді қоса);
5. Сараптама жүргізудің этикалық стандарттары;
6. Жалпы, жас, әлеуметтік, құқықтық және клиникалық психология негіздері
7. Сот психиатриясының негіздері (кешенді сараптамаларда өзара әрекеттесу үшін қажетті көлемде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 4:
Куәгердің немесе жәбірленушінің іс үшін маңызы бар мән-жайларды дұрыс қабылдау және олар туралы дұрыс айғақтар беру қабілетіне сот-психологиялық сараптама
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық психологиялық зерттеудің нысанасын, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Куәгердің немесе жәбірленушінің іс үшін маңызды мән-жайларды дұрыс қабылдау және олар туралы дұрыс айғақтар беру қабілетін анықтау.
3. Психологиялық жағдайды анықтау үшін әртүрлі психологиялық әдістер мен құралдарды қолдану дағдылары
4. Психологиялық тестілеу нәтижелерін түсіндіру;
5. Іс материалдары бойынша сарапшының жеке психологиялық ерекшеліктерін талдау.
6. Сараптамалық қорытындыларды тұжырымдау, логикалық негіздеу және заңнама талаптарына сәйкес қорытындыларды ресімдеу.
7. Сот отырыстарына қатысу, сот пен тараптардың сұрақтарына жауап беру, өз қорытындыларын негіздеу.
Білімдер:
1. Сот-психологиялық сараптамаларды жүргізу әдістемесі мен әдістемесі;
2. Сараптама қызметінің құқықтық негіздері.
3. Сот сарапшыларының құқықтары мен міндеттерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Психодиагностикалық әдістер (сенімді және сенімді әдістерді қоса);
5. Сараптама жүргізудің этикалық стандарттары;
6. Жалпы, жас, әлеуметтік, құқықтық және клиникалық психология негіздері

1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного психологического исследования.
2. Установить у несовершеннолетнего подозреваемого отставания в психическом развитии, не связанное с психическим расстройством
3. Применять различные психологические методики и инструменты для выявления психологического состояния
4. Интерпретировать результаты психологического тестирования;
5. Анализировать индивидуально-психологические особенности подэкспертного лица по материалам уголовного дела.
6. Формулировать экспертные выводы, логически обосновывать и оформлять заключение согласно требованиям законодательства.
7. Участвовать в судебных заседаниях, отвечать на вопросы суда и сторон, обосновывать свои выводы.
Знания:
1. Методологию и методику проведения судебно-психологических экспертиз;
2. Правовые основы экспертной деятельности.
3. Нормативно-правовые акты, регулирующие права и обязанности судебных экспертов;
4. Психодиагностические методы (включая валидные и надежные методики);
5. Этические стандарты проведения экспертизы;
6. Основы общей, возрастной, социальной, юридической и клинической психологии
7. Основы судебной психиатрии (в объеме, необходимом для взаимодействия в комплексных экспертизах).
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Судебно-психологическая экспертиза способности свидетеля или потерпевшего правильно воспринимать обстоятельства имеющие значения для дела, и давать о них правильные показания
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного психологического исследования.
2. Установить способность свидетеля или потерпевшего правильно воспринимать обстоятельства, имеющие значение для дела, и давать о них правильные показания.
3. Навыки применения различных психологических методик и инструментов для выявления психологического состояния
4. Интерпретировать результаты психологического тестирования;
5. Анализировать индивидуально-психологические особенности подэкспертного лица по материалам дела.
6. Формулировать экспертные выводы, логически обосновывать и оформлять заключение согласно требованиям законодательства.
7. Участвовать в судебных заседаниях, отвечать на вопросы суда и сторон, обосновывать свои выводы.
Знания:
1. Методологию и методику проведения судебно-психологических экспертиз;
2. Правовые основы экспертной деятельности.
3. Нормативно-правовые акты, регулирующие права и обязанности судебных экспертов;
4. Психодиагностические методы (включая валидные и надежные методики);
5. Этические стандарты проведения экспертизы;
6. Основы общей, возрастной, социальной, юридической и клинической психологии

7. Сот психиатриясының негіздері (кешенді сараптамаларда өзара әрекеттесу үшін қажетті көлемде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 5:
Зардап шегушілердің оларға қатысты жасалған зорлық-зомбылық сипатындағы жыныстық әрекеттердің мәнін түсіну қабілеті немесе оған қарсылық көрсету мүмкіндігін анықтау мақсатындағы сот-психологиялық сараптама.
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық психологиялық зерттеудің пәнін, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Зардап шегушінің оларға қатысты жасалған зорлық-зомбылық сипатындағы жыныстық әрекеттердің мәнін түсіну қабілеті немесе оған қарсылық көрсету мүмкіндігін анықтау.
3. Психологиялық күйді анықтау үшін әртүрлі психологиялық әдістемелер мен құралдарды қолдану дағдылары.
4. Психологиялық тестілеу нәтижелерін интерпретациялау.
5. Қылмыстық іс материалдары бойынша сараптамаға алынған адамның жеке-психологиялық ерекшеліктерін талдау.
6. Сараптамалық қорытындыларды құрастыру, оларды логикалық негіздеу және қорытындыны заңнама талаптарына сәйкес ресімдеу.
7. Сот отырыстарына қатысу, сот пен тараптардың сұрақтарына жауап беру және қорытындыларын негіздеу.
Білімдер:
1. Сот-психологиялық сараптамаларды жүргізу әдістемесі мен әдістемесі;
2. Сараптама қызметінің құқықтық негіздері.
3. Сот сарапшыларының құқықтары мен міндеттерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
4. Психодиагностикалық әдістер (оның ішінде жарамды және сенімді әдістер).
5. Сараптама жүргізудің этикалық стандарттары.
6. Жалпы, жас, әлеуметтік, құқықтық және клиникалық психологияның негіздері.
7. Сот психиатриясының негіздері (кешенді сараптамаларда өзара әрекеттесу үшін қажетті көлемде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 6:
Өз-өзіне қол жұмсаған адамның психикалық жай-күйіне сот-психологиялық сараптама жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық психологиялық зерттеудің нысанасын, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Психикалық жағдайдың жеке психологиялық ерекшеліктерін, клиникалық және психологиялық диагностикасын анықтау.
3. Суицид түрін анықтау.
4. Суицидтің себептерін (немесе психологиялық мағынасын) анықтау.
5. Сараптамалық қорытындыларды тұжырымдау, логикалық негіздеу және заңнама талаптарына сәйкес қорытындыларды ресімдеу.
6. Сот отырыстарына қатысу, сот пен тараптардың сұрақтарына жауап беру, өз қорытындыларын негіздеу.
Білімдер:
1. Сот-психологиялық сараптамаларды жүргізу әдістемесі мен әдістемесі;
2. Сараптама қызметінің құқықтық негіздері.
3. Сот сарапшыларының құқықтары мен міндеттерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Психодиагностикалық әдістер (сенімді және сенімді әдістерді қоса);
5. Сараптама жүргізудің этикалық стандарттары;

7. Основы судебной психиатрии (в объеме, необходимом для взаимодействия в комплексных экспертизах).
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Судебно-психологическая экспертиза способности потерпевших понимать характер и значение совершаемых с ними насильственных сексуальных действий или оказывать сопротивление
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного психологического исследования.
2. Установить способность потерпевшей понимать характер и значение совершаемых с ними насильственных сексуальных действий или оказывать сопротивление.
3. Навыки применения различных психологических методик и инструментов для выявления психологического состояния
4. Интерпретировать результаты психологического тестирования;
5. Анализировать индивидуально-психологические особенности подэкспертного лица по материалам уголовного дела.
6. Формулировать экспертные выводы, логически обосновывать и оформлять заключение согласно требованиям законодательства.
7. Участвовать в судебных заседаниях, отвечать на вопросы суда и сторон, обосновывать свои выводы.
Знания:
1. Методологию и методику проведения судебно-психологических экспертиз;
2. Правовые основы экспертной деятельности.
3. Нормативно-правовые акты, регулирующие права и обязанности судебных экспертов;
4. Психодиагностические методы (включая валидные и надежные методики);
5. Этические стандарты проведения экспертизы;
6. Основы общей, возрастной, социальной, юридической и клинической психологии
7. Основы судебной психиатрии (в объеме, необходимом для взаимодействия в комплексных экспертизах).
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 6:
Производство судебно-психологической экспертизы психического состояния лица, окончившего жизнь самоубийством
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного психологического исследования.
2. Определять индивидуально-психологические особенности, клиническую и психологическую диагностику психического состояния.
3. Квалифицировать тип суицида.
4. Выявлять мотивы (или психологического смысла) самоубийства.
5.Формулировать экспертные выводы, логически обосновывать и оформлять заключение согласно требованиям законодательства.
6. Участвовать в судебных заседаниях, отвечать на вопросы суда и сторон, обосновывать свои выводы.
Знания:
1. Методологию и методику проведения судебно-психологических экспертиз;
2. Правовые основы экспертной деятельности.
3. Нормативно-правовые акты, регулирующие права и обязанности судебных экспертов;
4. Психодиагностические методы (включая валидные и надежные методики);
5. Этические стандарты проведения экспертизы;

20. "Сот сарапшысы (сот-сараптамалық дінтанушылық зерттеу бойынша)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіптің атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
6B02202 — Дінтану
5B021100 — Теология
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сот дінтану сараптамасын/зерттеулерін жүргізу саласындағы кәсіби қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін еңбек функцияларының жүйелі және құрылымдық сипаттамасы және қызметкерлердің біліміне, іскерлігіне, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды әзірлеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот дінтану сараптамасын/зерттеулерін жүргізу
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
Еңбек функциясы 1:
Сот дінтану сараптамасын/зерттеулерін жүргізу
Дағды 1:
Діни сипаттағы объектілерге қатысты сот-сараптамалық діни зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің пәнін, объектісін және міндеттерін анықтау.
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау.
3. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелерін және/немесе әдістерін таңдау.
4. Зерттеулерді әдістемелерде көрсетілген әдістер бойынша жүргізу.
5. Мемлекеттік реестрге енгізілген әдістемелерде көрсетілген объектілердің діни бағытын анықтау.
6. Сот-сараптамалық зерттеу барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістері және/немесе әдістемелері.
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері.
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің сенімділігі мен объективтілігін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді интерпретациялау тәртібі мен ережелері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбекті қорғау және қауіпсіздік, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сот-сараптамалық діни зерттеулер жүргізу
Машықтар:

20. Карточка профессии "Судебный эксперт (по судебно-экспертному религиоведческому исследованию)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
6B02202 — Религиоведение;
5B021100 - Теология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебной религиоведческой экспертизы/исследований, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебной религиоведческой экспертизы/исследований
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Трудовая функция 1:
Производство судебной религиоведческой экспертизы/исследований
Навык 1:
Производство судебной религиоведческой экспертизы/исследований объектов религиозного характера
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
3.Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
4. Проводить исследование по методам указанных в методиках
5. Определять религиозную принадлежность прописанных в методиках, внесенной в Государственный реестр.
6. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений.
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Производство судебной религиоведческой экспертизы/исследований
Умения:

1. Қойылған процессуалдық сұрақтарға сәйкес сот-дінтанушылық зерттеудің мақсаттары мен гипотезаларын тұжырымдау.
2. Конфессиялық және мәдени ерекшеліктерін ескере отырып, діни мәтіндерді, атрибуттарды және іс-әрекеттерді талдау және жүйелеу.
3. Зерттеу жүргізу үшін дінтанулық, лингвистикалық және мәдениеттанулық әдістерді іріктеу және қолдану.
4. Пәнаралық тәсілдерді пайдалана отырып, діни символиканы, терминологияны және контексті кешенді талдау.
5. Зерттелетін объектілердің діни тиістілігі, бағыты және ықтимал экстремистік мазмұнының белгілерін айқындау
6. Алынған қорытындылар мен олардың ғылыми негіздемесін дәлелді түрде баяндаған сараптамалық қорытындыны дайындау.
Білімдер:
1. Дінтану негіздері, діни символика және діни ағымдардың типологиясы.
2. Сот сараптамасы контекстінде діни ілімдер мен бағыттарды жіктеу қағидалары.
3. Діни мәтіндер мен атрибуттарды салыстырмалы талдау әдістемесі.
4. Сот-сараптамалық діни зерттеулерді жүргізуді реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
5. Сарапшы құжаттамасын рәсімдеу және зерттеу нәтижелерін сотқа ұсыну ережелері.
6. Сот сарапшысы үшін этикалық қағидалар, объективтілік пен бейтараптылық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Дағды 1:
Сот сараптамалар өңдірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Машықтар:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстардың сметасын жасау.
2. Сараптама тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты жұмсалған шығыстар туралы есепті ұсынуға міндетті.
3. Өз құзыреті шегінде іс жүргізу әрекеттеріне маман/сарапшы ретінде қатысу.
4. Сараптамалық практиканы қорыту арқылы сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер.
3. Сот сарапшысының іс жүргізу іс-әрекеттеріне маман ретінде қатысу нысандары.
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне кеңес беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу.
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу.
3. Технологиялардың қазіргі деңгейін ескере отырып, "сот дінтану сараптамасының/зерттеу лерінің" қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын зерделеу және талдау.

1. Формулировать цели и гипотезы судебно-религиоведческого исследования в зависимости от поставленных процессуальных вопросов.
2. Анализировать и систематизировать религиозные тексты, атрибуты и действия с учетом их конфессиональных и культурных особенностей.
3. Подбирать и применять религиоведческие, лингвистические и культурологические методы исследования.
4. Проводить комплексный анализ религиозной символики, терминологии и контекста с использованием междисциплинарных подходов.
5. Определять признаки религиозной принадлежности, направленности и возможного экстремистского содержания исследуемых объектов.
6. Подготавливать экспертное заключение с аргументированным изложением полученных выводов и их научным обоснованием.
Знания:
1. Основы религиоведения, религиозной символики и типологии религиозных движений.
2. Принципы классификации религиозных учений и направлений в контексте судебной экспертизы.
3. Методологию сравнительного анализа религиозных текстов и атрибутов.
4. Нормативно-правовые акты, регулирующие проведение судебно-религиоведческих исследований.
5. Правила оформления экспертной документации и представления результатов исследований в суде.
6. Этические принципы, стандарты объективности и беспристрастности судебного эксперта.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы.
2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы.
3. Участвовать в качестве специалиста/эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности.
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы.
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития "судебной религиоведческой экспертизы/исследований" с учетом современного уровня технологий.

6. Сот сарапшыларын даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Коммуникабелділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Сот сарапшысы
21. "Сот сарапшысы (сот-сараптамалық психологиялық-криминалистикалық зерттеу бойынша)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2611-7
Қызмет атауының коды:
2611-7-002
Кәсіп атауы:
Сот сарапшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандық:
6B03101 — Психология
6B03102 — Психология және педагогика
6B03103 — Психология және конфликтология
6B03104 — Психология және әлеуметтану
Білікті
лік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Психологиялық-криминалистикалық сараптама/зерттеу өндірісі саласындағы кәсіби қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, іскерлігіне, дағдылары мен жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық сипаттауды әзірлеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық-криминалистикалық сараптамалар/зерттеулер жүргізу
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-криминалистикалық сараптамалар/зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Қанға психологиялық-криминалистикалық сараптама/зерттеу жүргізу.
Машықтар:
1. Биологиялық іздерді психологиялық-криминалистикалық талдау саласындағы сот-сараптамалық зерттеудің пәнін, мақсаттарын және міндеттерін тұжырымдау.
2. Зерттелетін үлгілердің биологиялық және криминалистикалық ерекшеліктерін ескере отырып, оларды сипаттау, тіркеу және алдын ала сипаттамасын жасау.
3. Биологиялық материалдарды сот-сараптамалық зерттеуде бекітілген әдістемелер мен әдістерді іріктеу және қолдану.
4. Мемлекеттік тізілімінде тіркелген сот-сараптамалық әдістемелерді пайдалана отырып, қан іздерінің бар-жоғын анықтау.

6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Судебный эксперт
21. Карточка профессии "Судебный эксперт (по судебно-экспертному психолого-криминалистическому исследованию)":
Код группы:
2611-7
Код наименования занятия:
2611-7-002
Наименование профессии:
Судебный эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
6B03101 — Психология;
6B03102 — Психология и педагогика;
6B03103 — Психология и конфликтология;
6B03104 — Психология и социология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства психолого-криминалистической экспертизы/исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство психолого-криминалистической экспертиз/исследований
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Трудовая функция 1:
Производство психолого-криминалистической экспертиз/исследований
Навык 1:
Производство психолого-криминалистической экспертизы/исследования крови
Умения:
1. Формулировать предмет, цели и задачи судебно-экспертного исследования в области психолого-криминалистического анализа биологических следов.
2. Осуществлять описание, фиксацию и предварительную характеристику исследуемых образцов с учетом их биологической и криминалистической специфики.
3. Подбирать и применять утвержденные методики и методы судебно-экспертного исследования биологических материалов.
4. Устанавливать наличие следов крови с использованием методик, зарегистрированных в Государственном реестре судебно-экспертных методик.

5. Бекітілген әдістемелерге сәйкес қан үлгілерінің түр тиістілігін айқындау.
6. Мемлекеттік талаптар мен стандарттарға сай әдістемелерді қолдана отырып, зерттелетін үлгілерге сәйкестендіру жүргізу.
7. Зерттеу барысын, қолданылған әдістерді және алынған нәтижелерді толық көрсететін сараптамалық қорытындыны дайындау.
Білімдер:
1. Биологиялық объектілерді сот-сараптамалық зерттеудің заманауи әдістемелері мен тәсілдері.
2. Алынған нәтижелердің шынайылығын, дәлдігін және анық емес деңгейін бағалаудың негізгі қағидаттары.
3. Сот-сараптамалық талдау қорытындыларының объективтілігі мен сенімділігін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері.
4. Биологиялық материалдарды зерттеу барысында алынған деректерді өңдеу, талдау және түсіндіру ережелері.
5. Биологиялық үлгілермен жұмыс істеу кезінде ішкі еңбек тәртібінің нормалары, еңбек қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігі, санитарлық талаптар және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Баспа, графикалық және электрондық материалдарға олардың психологиялық әсері тұрғысынан талдау жүргізу.
Машықтар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің пәнің, объектісін және міндеттерін айқындау.
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау.
3. Таңдау сот-сараптамалық зерттеу әдістері және/немесе әдістемелері.
4. Сенімді және қайталанатын нәтижелерді алу үшін таңдалған әдістемелерді қолдау.
5. Алынған нәтижелерді белгіленген ережелер мен ғылыми тәсілдерге сәйкес түсіндіру.
6. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
7. Белгіленген тәртіппен зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау және өңдеу жазбаларын жүргізу.
Білімдер:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістері және/немесе әдістемелері.
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері.
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері.
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндірудің тәртібі мен ережелері.
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 3:
Зерттелетін материалдардағы психологиялық әсер ету белгілерін (манипуляция, қысым, ұсыныс, насихат) анықтау
Машықтар:
1. Психологиялық әсер ету белгілерін айқындауға бағытталған сараптамалық зерттеудің пәнін, мақсаттарын және міндеттерін тұжырымдау.
2. Психологиялық ықпалдың бар-жоғын анықтау мақсатында мәтіндік, аудиовизуалды және графикалық материалдардың вербалды және вербалды емес құрамдас бөліктерін талдау.
3. Манипуляциялық ықпал белгілерін диагностикалау үшін сот-психологиялық талдаудың жарамды әдістемелерін іріктеу және қолдану.
4. Контекст ерекшеліктерін ескере отырып, анықталған әсер ету элементтерінің айқындық дәрежесін, бағыттылығын және сипатын айқындау.

5. Определять видовую принадлежность образцов крови в соответствии с утвержденными методиками.
6. Проводить идентификацию исследуемых образцов с применением методик, соответствующих государственным требованиям и стандартам.
7. Составлять экспертное заключение, полно отражающее процесс, методы и результаты проведенного исследования.
Знания:
1. Современные методики и методы судебно-экспертного исследования биологических объектов.
2. Основные принципы оценки достоверности, точности и неопределенности полученных результатов.
3. Научно обоснованные подходы к оценке объективности и надежности выводов судебно-экспертного анализа.
4. Правила обработки, анализа и интерпретации данных, полученных при исследовании биологических материалов.
5. Нормы внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда, технике безопасности, санитарным условиям и пожарной безопасности при работе с биологическими образцами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Проведение анализа печатных, графических и электронных материалов с точки зрения их психологического воздействия.
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования.
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики.
3. Выбирать методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
4. Применять выбранные методики для получения достоверных и воспроизводимых результатов.
5. Интерпретировать полученные результаты в соответствии с установленными правилами и научными подходами.
6. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
7. Вести записи расчетов, анализа и обработки результатов исследований в установленном порядке.
Знания:
1. Методики и/или методы судебно-экспертного исследования.
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений.
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований.
4. Порядок и правила интерпретации данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
5. Порядок ведения записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Идентификация признаков психологического воздействия (манипуляции, давления, внушения, пропаганды) в исследуемых материалах.
Умения:
1. Формулировать предмет, цели и задачи экспертного исследования, направленного на выявление признаков психологического воздействия.
2. Анализировать вербальные и невербальные компоненты текстовых, аудиовизуальных и графических материалов на предмет наличия психологического влияния.
3. Подбирать и применять валидные методики судебно-психологического анализа для диагностики признаков манипулятивного воздействия.
4. Определять степень выраженности, направленность и характер обнаруженных элементов воздействия с учетом особенностей контекста.

5. Анықталған құбылыстарды қабылдау психологиясы, эмоциялық жауап беру және тұлғаның когнитивтік ұстанымдары тұрғысынан түсіндіру.
6. Талдау нәтижелерін ғылыми және сараптамалық шынайылық пен объективтілік критерийлерімен салыстыру.
7. Зерттеу барысы, қолданылған әдістер мен негізделген қорытындылар көрсетілген сараптамалық қорытындыны дайындау.
Білімдер:
1. Материалдарды сот-психологиялық талдаудың заманауи тәсілдері, әдістері мен әдістемелері.
2. Алынған нәтижелердің дәлдігін, сенімділігін және қолдану шекараларын анықтау принциптері.
3. Сот-психологиялық зерттеулер қорытындыларының сенімділігін, дұрыстығын және ғылыми негізділігін бағалау критерийлері.
4. Мәтіндер мен медиаматериалдарды сараптамалық талдау процесінде анықталған деректерді түсіндіру қағидалары.
5. Сараптама жұмысының нәтижелерін тіркейтін талдамалық жазбаларды, есептеулер мен хаттамаларды жүргізу және ресімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Дағды 1:
Сот сараптамалар өңдірісін тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Машықтар:
1.Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстардың сметасын жасау.
2. Сараптама тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты жұмсалған шығыстар туралы есепті ұсыну.
3. Өз құзыреті шегінде іс жүргізу әрекеттеріне маман/сарапшы ретінде қатысу.
4.Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы жалпылауды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер.
3. Сот сарапшысының іс жүргізу іс-әрекеттеріне маман ретінде қатысу нысандары.
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
Дағды 2:
Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне кеңес беру
Машықтар:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу.
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу.
3.Технологиялардың қазіргі деңгейін ескере отырып, осы зерттеудің ағымдағы жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау.
4. Деректерді жинау, талдау және жүйелеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.

5. Объяснять выявленные эффекты с позиции психологии восприятия, эмоционального реагирования и когнитивных установок личности.
6. Сравнивать результаты анализа с установленными научными и экспертными критериями достоверности и объективности.
7. Подготавливать экспертное заключение, в котором отражен ход исследования, примененные методы и аргументированные выводы.
Знания:
1. Современные подходы, методы и методики судебно-психологического анализа материалов.
2. Принципы определения точности, надежности и границ применимости полученных результатов.
3. Критерии оценки достоверности, валидности и научной обоснованности выводов судебно-психологических исследований.
4. Правила интерпретации данных, выявленных в процессе экспертного анализа текстов и медиаматериалов.
5. Порядок ведения и оформления аналитических записей, расчетов и протоколов, фиксирующих результаты экспертной работы.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы.
2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы.
3. Участвовать в качестве специалиста/эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции.
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности.
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы.
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертиз
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований).
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития данного вида исследования с учетом современного уровня технологий.
4. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности.

22. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Әділет министрлігі
Орындаушы: Абдрахман Сания Арстанкызы, s.abdrakhman@adilet.gov.kz, 74-06-58
23. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Сот сараптамалары орталығы" РҚМК
Орындаушы: Коломеец Елена Анатольевна, kadry@cse.kz, 57-41-36
24. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: № 3, 10.11.2025 ж.
25. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 26.11.2025 ж.
26. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 29.09.2025 ж.
27. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2025 ж.
28. Болжамды қайта қарау күні: 03.01.2028 ж.

22. Наименование государственного органа:
Министерство юстиции Республики Казахстан
Исполнитель: Абдрахман Сания Арстанкызы, s.abdrakhman@adilet.gov.kz, 74-06-58
23. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
РГКП "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
Исполнитель: Коломеец Елена Анатольевна, kadry@cse.kz, 57-41-36
24. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: №3, 10.11.2025 г.
25. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 26.11.2025 г.
26. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 29.09.2025 г.
27. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 г.
28. Дата ориентировочного пересмотра: 03.01.2028 г.