2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 8С-38-1 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының сәйкес, Жақсы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 2586467,6 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 1291484,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 32446,8 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 7870,8 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1254665,6 мың теңге;
2) шығындар – 2567764,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 31082 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 49150 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 18068 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – (- 12378,8) мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 12378,8 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 01.12.2025 № 8С-49-1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетінде облыстық бюджеттен 676885 мың теңге сомасында субвенция қарастырылғаны ескерілсін.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауыл, ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенция көлемдері 362221 мың теңге сомасында қарастырылғаны ескерілсін, оның ішінде:
Белағаш ауылына 25645 мың теңге;
Беловод ауылдық округіне 28539 мың теңге;
Жақсы ауылына 51609 мың теңге;
Жаңа Қийма ауылдық округіне 37073 мың теңге;
Запорожье ауылдық округіне 29895 мың теңге;
Ешім ауылдық округіне 27787 мың теңге;
Калинин ауылдық округіне 19901 мың теңге;
Киев ауылына 20303 мың теңге;
Қызылсай ауылдық округіне 20372 мың теңге;
Новокиенка ауылына 22063 мың теңге;
Подгорное ауылына 18026 мың теңге;
Тарасов ауылдық округіне 20220 мың теңге;
Терісаққан ауылына 22725 мың теңге;
Чапай ауылына 18063 мың теңге.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Нысаналы трансферттердің көрсетілген сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысымен белгіленді.

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 24 декабря 2024 года № 8С-38-1.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Жаксынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 2586467,6 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1291484,4 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 32446,8 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 7870,8 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1254665,6 тысяч тенге;
2) затраты – 2567764,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 31082 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 49150 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 18068 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – (- 12378,8) тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 12378,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 01.12.2025 № 8С-49-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год из областного бюджета предусмотрена субвенция в сумме 676885 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам сел, сельских округов, в сумме 362221 тысяч тенге, в том числе:
селу Белагаш 25645 тысяч тенге Беловодскому сельскому округу 28539 тысяч тенге;
селу Жаксы 51609 тысяч тенге;
Жанакийминскому сельскому округу 37073 тысяч тенге;
Запорожскому сельскому округу 29895 тысяч тенге;
Ишимскому сельскому округу 27787 тысяч тенге Калининскому сельскому округу 19901 тысяча тенге;
селу Киевское 20303 тысячи тенге; Кызылсайскому сельскому округу 20372 тысячи тенге;
селу Новокиенка 22063 тысячи тенге;
селу Подгорное 18026 тысяч тенге;
Тарасовскому сельскому округу 20220 тысяч тенге;
селу Терсакан 22725 тысяч тенге;
селу Чапаевское 18063 тысячи тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского бюджета согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов определяется постановлением акимата района.

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте 5-қосымшаға сәйкес облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Нысаналы трансферттердің көрсетілген сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысымен белгіленді.
6. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 0 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 01.12.2025 № 8С-49-1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

5. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов определяется постановлением акимата района.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 01.12.2025 № 8С-49-1 (вводится в действие с 01.01.2025).

2567764,4
01
Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер
687094,7
112
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аппараты
46705,5
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
46705,5
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
209350,3
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
205917,6
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3432,7
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
37258,7
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37258,7
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
66806,6
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66000,7
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
805,9
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
27754,5
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27754,5
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
299219,1
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51059
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
130088,3
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
118071,8
02
Қорғаныс
8039,2
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
8039,2
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
4600,2
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
3439
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
9728,1
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
9728,1
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
9728,1
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
297549
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
297549
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

2567764,4
01
Государственные услуги общего характера
687094,7
112
Аппарат маслихата района (города областного значения)
46705,5
001
Услуги по обеспечению деятельности маслихата района
(города областного значения)
46705,5
122
Аппарат акима района (города областного значения)
209350,3
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района
(города областного значения)
205917,6
003
Капитальные расходы государственного органа
3432,7
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
37258,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
37258,7
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
66806,6
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
66000,7
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
805,9
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
27754,5
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
27754,5
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
299219,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
51059
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
130088,3
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
118071,8
02
Оборона
8039,2
122
Аппарат акима района (города областного значения)
8039,2
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
4600,2
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
3439
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
9728,1
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
9728,1
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
9728,1
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
297549
451
Отдел занятости и социальных программ района
(города областного значения)
297549
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

50524
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
59864,8
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
12613,1
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
59452,9
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1072
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
258,6
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
74528
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
39235,6
07
Тұрғын үй – коммуналдық шаруашылық
172024,1
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
172024,1
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
2346
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
10290
016
Елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету
100
018
Елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыру
36749
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
122539,1
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
498016,5
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі
498016,5
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
72754,6
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
24924,5
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
15875
007
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
118120
008
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту
18631
009
Мәдени – демалыс жұмысын қолдау
204985,4
014
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткізу
4835,1
015
Әртүрлі спорт түрлері бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерін дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
4200
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары

50524
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
59864,8
005
Государственная адресная социальная помощь
12613,1
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
59452,9
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1072
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
258,6
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
74528
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
39235,6
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
172024,1
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
172024,1
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
2346
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
10290
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
100
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
36749
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
122539,1
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
498016,5
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
498016,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области внутренней политики, культуры, развития языков и спорта
72754,6
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
24924,5
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
15875
007
Функционирование районных (городских) библиотек
118120
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
18631
009
Поддержка культурно-досуговой работы
204985,4
014
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
4835,1
015
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
4200
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций

1234
Ауданның жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
5986
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға
5986
Дамытуға арналған нысаналы трансферттер
150000
оның ішінде:
Ауданның құрылыс бөлімі
150000
Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға
150000
Бюджеттік кредиттер
49150
оның ішінде:
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер
49150
Жақсы аудандық мәслихатының
2024 жылғы желтоқсандағы
№ 8С-38-1 шешіміне
5 қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 01.12.2025 № 8С-49-1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
АТАУЫ
Сома
мың теңге
1
2
Барлығы
420560,6
Ағымдағы нысаналы трансферттер
363134,6
оның ішінде:
Ауданның жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
102133,2
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге
9440,1
Мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыруға
17966
Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге
3007,2
Ауылдық елді мекендерде тұратын және жұмыс істейтін мемлекеттік денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге және отын сатып алуға
55500,2
Қарт адамдарды әлеуметтік қолдауға
16219,7
Ауданның ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі
32880
Спорт саласындағы іс-шараларды іске асыруға
32880
Ауданның тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
228121,4
Автомобиль жолдарын жөндеуге
40000
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамытуға
99995,4
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы материалдық-техникалық базаны нығайтуға
51377
Вокзал маңындағы аумақтарды жөндеуге
36749
Дамытуға арналған нысаналы трансферттер
57426
оның ішінде:
Ауданның құрылыс бөлімі
57426
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға
57426

1234
Отдел занятости и социальных программ района
5986
На обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
5986
Целевые трансферты на развитие
150000
в том числе:
Отдел строительства района
150000
На развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
150000
Бюджетные кредиты
49150
в том числе:
Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов
49150
Приложение 5 к решению
Жаксынского районного маслихата
от 24 декабря 2024 года
№ 8С-38-1
Целевые трансферты из областного бюджета на 2025 год
Сноска. Приложение 5 - в редакции решения Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 01.12.2025 № 8С-49-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
НАИМЕНОВАНИЕ
Сумма тысяч тенге
1
2
Всего
420560,6
Целевые текущие трансферты
363134,6
в том числе:
Отдел занятости и социальных программ района
102133,2
На выплату государственной адресной социальной помощи
9440,1
На социальное обеспечение лиц с инвалидностью
17966
На социальную помощь отдельным категориям граждан
3007,2
На оплату коммунальных услуг и приобретение топлива за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах
55500,2
На социальную поддержку пожилых людей
16219,7
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района
32880
На реализацию мероприятий в сфере спорта
32880
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района
228121,4
На ремонт автомобильных дорог
40000
На развитие жилищно-коммунального хозяйства
99995,4
На укрепление материально-технической базы в сфере жилищно-коммунального хозяйства
51377
На ремонт привокзальных территорий
36749
Целевые трансферты на развитие
57426
в том числе:
Отдел строительства района
57426
На развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
57426