Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2023 жылғы 21 желтоқсандағы № 87 шешімі. Күші жойылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 қыркүйектегі № 234 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 25.09.2025 № 234 шешімімен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1- тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Саран қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы О. Баймаганбетов
Саран қалалық мәслихатының
2023 жылғы "21" желтоқсан
№ 87 шешіміне
қосымша
Осы Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024 - 2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына, "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
2023 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша Саран қаласының жер қоры 16104 га құрайды, оның 2867,4 гектары - ауыл шаруашылығы алқаптарының жерлері, оның ішінде жайылымдар 2401,4 гектарды құрайды.
Мал жартылай қорада ұсталады. Жайылым кезеңі сәуір айының соңы – мамыр айының басында басталып, қазан айының соңы – қараша айының басында аяқталады. Қыста мал қорада ұсталады. Қорада ұстау кезеңіне жем- шөп ішінара табиғи шабындықтардан, түбегейлі жақсартылған учаскелерден дайындалады.
Жоспар келесілерден тұрады:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2024-2025 годы
Решение Саранского городского маслихата Карагандинской области от 21 декабря 2023 года № 87. Утратило силу решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 25 сентября 2025 года № 234
Сноска. Утратило cилу решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 25.09.2025 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2024-2025 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата О. Баймаганбетов
Приложение к решению
Саранского городского маслихата
от "21" декабря 2023 года
№ 87
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2024 - 2025 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По состоянию на 1 ноября 2023 года земельный фонд города Сарани составляет 16104 га, из которых 2867,4 гектаров - земли сельскохозяйственных угодий, из них пастбища составляют 2401,4 гектар.
Содержание скота в основном полустойловое. Пастбищный период начинается в конце апреля - начале мая и заканчивается в конце октября-начале ноября. Зимнее содержание скота стойловое. Корма на стойловый период частично заготавливаются с природных сенокосов, с участков коренного улучшения.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно- территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;

2) осы жоспардың 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының сызбалары;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Саран қаласы және Ақтас кенті
бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Саран қаласы және Ақтас кенті
бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының схемалары
Саран қаласы және Ақтас кенті
бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Саран қаласы және Ақтас кенті
бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
4-қосымша
Су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Саран қаласы және Ақтас кенті
бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Саран қаласы және Ақтас кенті
бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен көшірудің маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Елді мекен
Маусымның басталуы
Маусымның аяқталуы
1
Саран қаласы және Ақтас кенті
сәуір айының соңы – мамыр айының басы
қазан айының соңы – қараша айының басы

2) схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2024-2025 годы
Схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Начало сезона
Окончание сезона
1
город Сарань и поселок Актас
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября