Шоттардың бірыңғай жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2023 жылғы 15 қарашадағы № 1195 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 2 шiлдедегi № 337 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 02.07.2025 № 337 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 116–1 бабының 2–тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шоттардың бірыңғай жоспары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін мемлекеттік және орыс тілінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
Д. Темірбеков
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2023 жылғы "___" ______
№ __ бұйрығымен бекітілген
Шоттардың бірыңғай жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы шоттардың бірыңғай жоспары (бұдан әрі – ШБЖ) мемлекеттік, экономикалық және қаржылық қызметті қамтуды көздейтін бухгалтерлік және бюджеттік есеп шоттарын, бірыңғай бюджеттік сыныптаманы кодификациялау болып табылады.
2. Осы ШБЖ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттарының жоспары негізінде "Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5962 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) Бірыңғай бюджеттік сыныптаманың деректерін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 116–бабының 2–тармағына сәйкес әзірленді және барлық мемлекеттік мекемелер үшін бірыңғай болып табылатын қаржылық есептілік элементтерін құндық мәнде топтастыруға және ағымдағы көрсетуге арналған.

Об утверждении Единого плана счетов
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 15 ноября 2023 года № 1195. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2025 года № 337.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 02.07.2025 № 337 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии с пунктом 2 статьи 116-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый план счетов.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Д. Темирбеков
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
15 ноября 2023 года № 1195
Единый план счетов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Единый план счетов (далее – ЕПС) является кодификацией счетов бухгалтерского и бюджетного учета, единой бюджетной классификации, предусматривающая охват государственной, экономической и финансовой деятельности.
2. Настоящий ЕПС разработан в соответствии с пунктом 2 статьи 116 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс), на основании Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года под № 281 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6314), с учетом данных приказа Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5962) и Единой бюджетной классификации, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года под № 403 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756) и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении, которая является единой для всех государственных учреждений.

2-тарау. Шоттардың бірыңғай жоспарының құрылымы
3. Шоттардың бірыңғай жоспары мемлекеттік мекемелердің және республикалық және жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың операцияларын есепке алуға арналған кодтардың құрылымдалған тізбесін білдіреді.
4. Синтетикалық шоттар Шоттардың бірыңғай жоспарының 1-қосымшасына, осы ШБЖ-ға Бірыңғай бюджеттік сыныптама, бюджеттік және бухгалтерлік есеп кодтарының Шоттардың бірыңғай жоспарының кодтарына көшу кестесінің 2-қосымшасына және Бірыңғай бюджеттік сыныптама, бухгалтерлік есеп кодтарының Шоттардың бірыңғай жоспарының кодтарына көшу кестесінің 3-қосымшасына сәйкес орналастырылған. Негізгі бухгалтерлік операциялар бойынша шоттар корреспонденциясы Шоттардың бірыңғай жоспарына 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Шоттардың бірыңғай жоспарының әрбір цифрлық кодының өз атауы бар, ол 8 (сегіз) белгіге бөлінеді:
Кодтың бірінші цифры бөлімдерге тиесілілігін;
кодтың екінші және үшінші цифрлары – кіші бөлімдерге тиесілілігін;
кодтың төртінші цифры – шоттарға тиесілілігін: 1 – республикалық бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, 2 – жергілікті бюджетті, 3 – республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің (облыстық бюджеттің) атқару жөніндегі уәкілетті орган, 4 – аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттерінің (облыстық маңызы бар қалалардың) атқару жөніндегі уәкілетті орган, 5 – жергілікті өзін–өзі басқару;
кодтың бесінші, алтыншы, жетінші және сегізіншіге дейінгі цифрлары мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттарына тиесілілігін көрсетеді.
6. Бухгалтерлік жазбаларды тіркеу кезінде Шоттардың бірыңғай жоспарының барлық кодтары қолданылады.
Мемлекеттік мекемелер Шоттардың бірыңғай жоспарының бөлімдері мен кіші бөлімдерінен кодтарды таңдайды.
3-тарау. Шоттардың бірыңғай жоспарының бөлімдері
7. Шоттардың бірыңғай жоспары дұрыс қаржылық есептілікті жасау және бухгалтерлік есепті жүргізу, бухгалтерлік және өзге де қаржылық есептілікті жасау үшін қажетті көрсеткіштерді көрсету мақсатында экономикалық мазмұны бойынша топтастырылған 7 (жеті) бөлімнен тұрады:
1 бөлім – "Қысқа мерзімді активтер";
2 бөлім – "Ұзақ мерзімді активтер";
3 бөлім – "Қысқа мерзімді міндеттемелер";
4 бөлім – "Ұзақ мерзімді міндеттемелер";
5 бөлім – "Таза активтер/капитал";
6 бөлім – "Кірістер";
7 бөлім – "Шығыстар";
8 бөлім – "Өндіріске және басқа да мақсаттарға арналған шығындар".

Глава 2. Структура Единого плана счетов
3. ЕПС представляет собой структурированный перечень кодов, предназначенный для учета операций государственных учреждений и уполномоченных органов по исполнению республиканского и местного бюджета.
4. Синтетические счета расположены согласно приложению 1 Единый план счетов, приложению 2 Таблица перехода кодов Единой бюджетной классификации, бюджетного и бухгалтерского учета в коды Единого плана счетов и приложению 3 Таблица перехода кодов Единой бюджетной классификации, бухгалтерского учета в коды Единого плана счетов к настоящему ЕПС. Корреспонденции счетов по основным бухгалтерским операциям осуществляются в соответствии с приложениями 4 и 5 к настоящему ЕПС.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Каждый цифровой код ЕПС имеет свое название, который делится на 8 (восемь) знаков:
Первая цифра кода указывает на принадлежность к разделам;
вторая и третья цифра кода – на принадлежность к подразделам;
четвертая цифра кода – на принадлежность к счетам: 1 – уполномоченного органа по исполнению республиканского бюджета, 2 – уполномоченного органа по исполнению местного бюджета, 3 – уполномоченного органа по исполнению бюджетов городов республиканского значения, столицы (областного бюджета), 4 – уполномоченного органа по исполнению города районного значения, села, поселка, сельского округа (города областного значения), 5 – местное самоуправление;
пятая, шестая, седьмая и восьмая цифра кода – на принадлежность к счетам бухгалтерского учета государственных учреждений.
6. При регистрации бухгалтерских записей применяются все коды ЕПС. Государственные учреждения выбирают коды из разделов и подразделов ЕПС.
Глава 3. Разделы Единого плана счетов
7. ЕПС содержит 8 (восемь) разделов, сгруппированных по экономическому содержанию в целях составления достоверной финансовой отчетности и отражения показателей, необходимых для ведения бухгалтерского учета, составления бухгалтерской и иной финансовой отчетности:
1 раздел – "Краткосрочные активы";
2 раздел – "Долгосрочные активы";
3 раздел – "Краткосрочные обязательства";
4 раздел – "Долгосрочные обязательства";
5 раздел – "Чистые активы/капитал";
6 раздел – "Доходы";
7 раздел – "Расходы";
8 раздел – "Затраты на производство и другие цели".

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінің шоттары
8. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінің шоттары қысқа мерзімді ретінде жіктелетін мемлекеттік мекемелердің активтерін нақты сомасын және қозғалысын есепке алуға арналған.
9. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
10 – "Ақша қаражаты және олардың баламалары";
11 – "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары";
12 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
13 – "Қорлар";
14 – "Өзге қысқа мерзімді активтер".
10. 10 "Ақша қаражаты және олардың баламалары" кіші бөлімі Бірыңғай қазынашылық шотта, қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында (бұдан әрі – ҚБШ), мемлекеттік мекемелердің шоттарында, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның шетел валютасындағы шоттарында ақша қаражатын және олардың баламаларын есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
1 10 1 1001 – "Бірыңғай қазынашылық шот", мұнда аударым операцияларын орталықтандырып жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу үшін Ұлттық Банкте бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұлттық валютада ашылған бірыңғай қазынашылық шоттағы ақша қозғалысы жөніндегі операциялар есепке алынады.
Бірыңғай қазынашылық шотқа қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы ақша қалдықтарын қамтиды.
ҚБШ және ұлттық валютадағы басқа да шоттар бюджетке түсімдерді қамтамасыз ету, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру, тапшылықты қаржыландыру (бюджет профицитін пайдалану) жөніндегі іс-шаралар кешенін орындауға және түсімдерді республикалық және жергілікті бюджеттерге есепке жатқызумен және республикалық және жергілікті бюджеттерден шығыстар жүргізумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған ҚБШ-дағы ақша қаражатының қозғалысына байланысты бюджетті атқару жөніндегі барлық операцияларды қамтиды және бюджеттің атқарылу процесінде оның жай-күйінің сипаттамасын қамтамасыз етеді.
ҚБШ және ұлттық валютадағы басқа да шоттар: республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ–дағы, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына (бұдан әрі – ӘМСҚ) нысаналы жарналары, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың, шетел валютасындағы, нысаналы қаржыландырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ-дағы, айқындалғанға дейінгі сомалар шоттарындағы, Еуразиялық экономикалық одақтың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы, қалдық ақшаларға сыйақы шоттарындағы, бірыңғай қазынашылық шоттағы, ағымдағы, есеп айырысу және арнайы шоттардағы ұлттық валютадағы ақшаның қозғалысын ескереді;

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Счета раздела 1 "Краткосрочные активы"
8. Счета раздела 1 "Краткосрочные активы" предназначены для учета наличия и движения активов государственных учреждений, классифицируемых как краткосрочные.
9. Раздел 1 "Краткосрочные активы" включает следующие подразделы:
10 – "Денежные средства и их эквиваленты";
11 – "Краткосрочные финансовые инвестиции";
12 – "Краткосрочная дебиторская задолженность";
13 – "Запасы";
14 – "Прочие краткосрочные активы".
10. Подраздел 10 "Денежные средства и их эквиваленты" предназначен для учета денежных средств и их эквивалентов на Едином казначейском счете, контрольных счетах наличности (далее – КСН), счетах государственных учреждений, счетах уполномоченного органа по исполнению бюджета в иностранной валюте.
Данный подраздел включает следующие счета:
1 10 1 1001 – "Единый казначейский счет", где учитываются операции по движению денег на Едином казначейском счете, открытом центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте для централизованного осуществления переводных операций и ведения их учета.
Единый казначейский счет включает остатки денег контрольных счетов наличности.
КСН и другие счета в национальной валюте охватывают все операции по исполнению бюджета, связанные с выполнением комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ (подпрограмм), финансированию дефицита (использованию профицита бюджета) и движением денежных средств на КСН предназначенных для учета операций, связанных с зачислением поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов, и обеспечивает характеристику состояния бюджета в процессе его исполнения.
КСН и другие счета в национальной валюте учитывают движение денег в национальной валюте: на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, целевым взносам Фонду социального медицинского страхования (далее – ФСМС), Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда, в иностранной валюте, целевого финансирования, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, на счетах сумм до выяснения, Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, на счетах государственных закупок, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, текущих, расчетных и специальных счетов;

1 10 1 1002 – "Шетелдік валютадағы шот", мемлекеттік мекеме жүргізетін есепті кезеңнің соңғы күніне қолданылатын және Жаңартылған "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) бірлесіп белгілеген тәртіпте анықталатын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетелдік валютаны қайта есептеу жолымен алынған Қазақстан Республикасы валютасында валюталық операцияларды есепке алуға арналған;
1 10 1 1003 – "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ" мемлекеттік мекеменің қайырымдылық көмектен алынатын, ақылы қызметтер, ақшаны уақытша орналастыру бойынша, жергілікті өзін-өзі басқарудың ақша қаражатын, республикалық және жергілікті бюджеттерге, Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 10 1 1004 – "Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес республикалық бюджет алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын ақшаның түсімі мен оның жұмсалуы есепке алынады;
1 10 2 1005 – "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жергілікті бюджет алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын ақшаның түсімі мен оның жұмсалуы есепке алынады;
1 10 1 1006 – "Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ", мұнда мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден және республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған олардың есебінен ақылы қызмет ҚБШ шығыстарын жүргізуден түскен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) бекітілген Бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету ережелерінде (бұдан әрі – № 540 Ереже) белгіленген тәртіппен пайдаланылатын ақша қозғалысы есепке алынады;
1 10 2 1007 – "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ", жергілікті бюджет иелігінде қалатын және Бюджет кодексіне сәйкес және № 540 Ережемен бекітілген бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларында белгіленген тәртіппен пайдаланылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден алынатын ақша түсімі мен оның жұмсалуы есепке алынады;

1 10 1 1002 – "Счет в иностранной валюте", предназначен для учета валютных операций, проводимых государственным учреждением, в валюте Республики Казахстан, полученной путем перерасчета иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют, действующему на последнее число отчетного периода и определяемому в порядке, установленном совместным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378);
1 10 1 1003 – "КСН для учета поступлений и расчетов", предназначен для учета денежных средств государственного учреждения от благотворительной помощи, по платным услугам, деньгам временного размещения, местного самоуправления, поступлений в республиканский и местные бюджеты, Фонда компенсации потерпевшим. Данный счет включает следующие субсчета:
1 10 1 1004 – "КСН благотворительной помощи республиканского бюджета", где учитывается поступление и расходование денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1 10 2 1005 – "КСН благотворительной помощи местного бюджета", где учитывается поступление и расходование денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для местного бюджета, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1 10 1 1006 – "КСН платных услуг республиканского бюджета", учитывается движение денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов на КСН платных услуг, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета и используемых в соответствии с Бюджетным кодексом и в порядке, установленном Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934) (далее – Правила №540);
1 10 2 1007 – "КСН платных услуг местного бюджета", где учитывается поступление и расходование денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении местного бюджета и используемых в соответствии с Бюджетным кодексом и в порядке, установленном Правилами № 540;

1 10 1 1008 – "Республикалық бюджеттің ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге беретін ақша қозғалысы есепке алынады;
1 10 2 1009 – "Жергілікті бюджеттің ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге беретін ақша қозғалысы есепке алынады;
1 10 5 1010 – "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", мұнда "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Жергілікті басқару туралы Заң) сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшаның түсімі мен жұмсалуы есепке алынады;
1 10 1 1011 – "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ", мұнда есептелген бюджет қаражаты және оларды ерекше шығыстарды жүргізуге пайдалану есепке алынады (нысаналы қаржыландыру шоты);
1 10 1 1012 – "Республикалық бюджеттің ҚБШ", мұнда бірыңғай қазынашылық шотынан республикалық бюджетке түсетін түсімдерді есепке жатқызу есепке алынады;
1 10 2 1013 – "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", мұнда бірыңғай қазынашылық шотынан жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді есепке жатқызу есепке алынады;
1 10 1 1014 – "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ", мұнда "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Қор туралы Заңы) сәйкес көзделген тәртіппен ақша түсімдерін есепке жатқызу және жәбірленушілерге өтемақы төлемдерін жүргізу есепке алынады;
1 10 1 1015 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ", мұнда "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Білім туралы Заңы) сәйкес ақша түсімдерін есепке алу және оларды жұмсау есепке алынады;
1 10 2 1016 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ", мұнда Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ақша түсімдерін есепке алу және оларды Білім туралы Заңына сәйкес жұмсау есепке алынады;
1 10 1 1017 – "Шетел валютасындағы ҚБШ" бірыңғай қазынашылық шоттан республикалық бюджетке шетел валютасындағы түсімдердің есепке алынуы ескеріледі;
1 10 1 1018 – "Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ", мұнда ақша, "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Активтерді қайтару туралы Заң) сәйкес Арнайы мемлекеттік қорға ақша түсімін есепке алу қайда есепке алынады;

1 10 1 1008 – "КСН временного размещения денег республиканского бюджета", где учитывается движение денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
1 10 2 1009 – "КСН временного размещения денег местного бюджета", где учитывается движение денег, передаваемых местному бюджету в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
1 10 5 1010 – "КСН местного самоуправления", где учитывается поступление и расходование денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении" (далее – Закон о местном самоуправлении);
1 10 1 1011 – "КСН целевого финансирования", где учитываются зачисленные бюджетные средства и их использование на проведение особых расходов (счет целевого финансирования);
1 10 1 1012 – "КСН республиканского бюджета", где учитывается зачисление поступлений в республиканский бюджет из единого казначейского счета;
1 10 2 1013 – "КСН местных бюджетов", где учитывается зачисление поступлений в местные бюджеты из единого казначейского счета;
1 10 1 1014 – "КСН Фонда компенсации потерпевшим", где учитывается зачисление поступлений денег и проведение выплаты компенсации потерпевшим в порядке, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О Фонде компенсации потерпевшим" (далее – Закон о Фонде);
1 10 1 1015 – "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования", где учитывается зачисление поступлений денег и расходованием их в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон об образовании);
1 10 2 1016 – "КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования", где учитывается зачисление поступлений денег Фонда поддержки инфраструктуры образования и расходованием их в соответствии с Законом об образовании;
1 10 1 1017 – "КСН в иностранной валюте", где учитывается зачисление поступлений в республиканский бюджет в иностранной валюте из единого казначейского счета;
1 10 1 1018 – "КСН Специального государственного фонда", где учитывается зачисление поступлений денег в Специальный государственный фонд в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон о возврате активов);

1 10 1 1019 – Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ", мұнда ақша, оның ішінде Активтерді қайтару туралы Заңына сәйкес қайтарылған мүлікті өткізуден түскен ақша; "Активтерді қайтару туралы Заңына сәйкес басқарушы компанияның меншігіне түскен өзге мүлікті өткізуден түскен не оның активтерді басқару жөніндегі қызметі нәтижесінде түскен ақша;
1 10 2 1020 – "Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ", мұнда ақша, оның ішінде Активтерді қайтару туралы Заңына сәйкес қайтарылған мүлікті өткізуден түскен ақша; Активтерді қайтару туралы Заңына сәйкес басқарушы компанияның меншігіне түскен өзге мүлікті өткізуден түскен не оның активтерді басқару жөніндегі қызметі нәтижесінде түскен ақша;
1 10 1 1030 – "Кассадағы ақша қаражаты", мемлекеттік мекеме кассасындағы ақша қаражатының бар-жоғын және қозғалысын есепке алуға арналған;
1 10 1 1040 – "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты" мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотындағы ақша қаражатын есепке алуға арналған;
1 10 1 1050 – "Есеп айырысу шоты" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінен Қазақстан Республикасының елшіліктері және өзге де ұйымдар алған ақша қаражатын есепке алуға арналған;
1 10 1 1060 – "Арнайы шот", бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің қарыз қаражаты (сыртқы қарыздар және байланысты гранттар) бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операцияларын есепке алуына арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 10 1 1061 – "Байланысты гранттың арнайы шоты", мұнда байланысты гранттар бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар есепке алынады;
1 10 1 1062 – "Сыртқы қарыздың арнайы шоты", мұнда сыртқы қарыздар (қарыз қаражаты) бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар есепке алынады;
1 10 1 1070 – "Өзге де ақша қаражаты" алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген басқа да ақша қаражаттарын есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 10 1 1071 – "Аккредитивтер", мұнда мемлекеттік мекемелердің өнім беруші алдында активтерді жеткізгені үшін төлем бойынша туындайтын міндеттемелеріне сәйкес ашылған аккредитивтер сомасы есепке алынады;
1 10 1 1072 – "Ақша құжаттары", мұнда банктік овердрафт және өзге де ақша құжаттары есепке алынады;
1 10 1 1073 – "Жолдағы ақша қаражаты" мұнда шетел мекемелерінің шығындарын қаржыландыруға аударылған, бірақ шетел мекемелерінің есеп айырысу шотына түспеген ақша қаражатының қозғалысы есепке алынады;
1 10 1 1074 – "Өзге де ақша қаражаты", мұнда алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген өзге де ақша қаражаты есепке алынады;

1 10 1 1019 – "КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа", где учитываются деньги, в том числе от реализации имущества, возвращенного в соответствии с Законом о возврате активов; деньги от реализации иного имущества, поступившего в собственность управляющей компании либо в результате ее деятельности по управлению активами в соответствии с Законом о возврате активов;
1 10 2 1020 – "КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа", где учитываются деньги, в том числе от реализации имущества, возвращенного в соответствии с Законом о возврате активов; деньги от реализации иного имущества, поступившего в собственность управляющей компании либо в результате ее деятельности по управлению активами в соответствии с Законом о возврате активов;
1 10 1 1030 – "Денежные средства в кассе", предназначен для учета наличия и движения денежных средств в кассе государственного учреждения;
1 10 1 1040 – "Текущий счет государственного учреждения", предназначен для учета движения денег на текущем счете государственного учреждения;
1 10 1 1050 – "Расчетный счет", предназначен для учета денежных средств, полученных посольствами Республики Казахстана от Министерства иностранных дел Республики Казахстан и прочими организациями;
1 10 1 1060 – "Специальный счет", предназначен для учета финансовых операций по поступлению и расходованию средств по заемным средствам (внешним займам и связанным грантам) администраторами бюджетных программ. Данный счет включает следующие субсчета:
1 10 1 1061 – "Специальный счет связанного гранта", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по связанным грантам;
1 10 1 1062 – "Специальный счет внешнего займа", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам);
1 10 1 1070 – "Прочие денежные средства", предназначен для учета прочих денежных средств, не указанных в предыдущих счетах. Данный счет включает следующие субсчета:
1 10 1 1071 – "Аккредитивы", где учитываются суммы аккредитивов, открытых в соответствии с обязательствами государственных учреждений, возникающими перед поставщиками по оплате за поставку активов;
1 10 1 1072 – "Денежные документы", где учитываются банковский овердрафт и прочие денежные документы;
1 10 1 1073 – "Денежные средства в пути", где учитывается движение денежных средств, переведенных на финансирование расходов загранучреждений, но не поступивших на расчетный счет загранучреждений;
1 10 1 1074 – "Прочие денежные средства", где учитываются прочие денежные средства, не указанные в предыдущих субсчетах;

1 10 1 1080 – "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларының сомалары бойынша қозғалысты есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 10 1 1081 – "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға, мемлекеттік мекеменің қызметін ұстауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1 10 1 1082 – "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1 10 1 1083 – "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге олар жергілікті бюджет есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде және керісінше жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге белгілі бір мақсаттарға республикалық бюджеттен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың қозғалысы есепке алынады;
1 10 1 1084 – "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады, олар жалпы сипаттағы трансферттер, нысаналы ағымдағы трансферттер, нысаналы даму трансферттері, мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттер, Ұлттық қорға берілетін трансферттер болып бөлінеді;
1 10 1 1085 – "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде шаруа және фермер қожалықтарына субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1 10 1 1086 – "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдермен және олардың жұмсалуымен байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдер есебінен мемлекеттік мекеменің шығыстары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;

1 10 1 1080 – "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", предназначен для учета движения по суммам плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по обязательствам. Данный счет включает следующие субсчета:
1 10 1 1081 – "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности государственного учреждения;
1 10 1 1082 – "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений;
1 10 1 1083 – "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", где учитываются движение плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет республиканского бюджета, при получении им плановых назначений на принятие обязательств из местного бюджета, и наоборот - при получении плановых назначений на принятие обязательств из республиканского бюджета на определенные цели государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов;
1 10 1 1084 – "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие, трансферты физическим лицам, не являющимися работниками государственного учреждения, трансферты в Национальный фонд;
1 10 1 1085 – "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
1 10 1 1086 – "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения за счет поступлений в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);

1 10 1 1087 – "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1 10 1 1088 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1 10 1 1089 – "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін нысаналы жарналары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін нысаналы жарналары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1 10 2 1090 – "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" жергілікті бюджеттен ұсталатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 10 2 1091 – "Жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға, мемлекеттік мекеменің қызметін ұстауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомалары есепке алынады;
1 10 2 1092 – "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1 10 2 1093 – "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің пайдалануы үшін субвенциялар мен трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады, олар жалпы сипаттағы трансферттерге, нысаналы ағымдағы трансферттерге, нысаналы даму трансферттеріне, жергілікті өзін-өзі басқару трансферттеріне, жеке тұлғаларға берілетін трансферттерге бөлінеді;
1 10 2 1094 – "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік бюджет, жергілікті бюджет немесе жергілікті органдар, жеке және заңды тұлғалар арнайы қор қаражаттар есебінен ақшалай жәрдемақылар түріндегі субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;

1 10 1 1087 – "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на финансирование за счет внешних займов и связанных грантов;
1 10 1 1088 – "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
1 10 1 1089 – "Плановые назначения на принятие обязательств по целевым взносам Фонду социального медицинского страхования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств по целевым взносам в Фонд социального медицинского страхования;
1 10 2 1090 – "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", предназначен для учета плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет местных бюджетов. Данный счет включает следующие субсчета:
1 10 2 1091 – "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности государственного учреждения;
1 10 2 1092 – "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений;
1 10 2 1093 – "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств субвенциям и трансфертам для использования администраторами бюджетных программ, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие, трансферты местного самоуправления, трансферты физическим лицам;
1 10 2 1094 – "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям в виде пособия в денежной форме, предоставляемое из средств республиканского бюджета, местных бюджетов или из специальных фондов физическим и юридическим лицам, местным органам;

1 10 2 1095 – "Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" мұнда жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдер есебінен мемлекеттік мекемелердің шығыстарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1 10 2 1096 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. 11 "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" кіші бөлімі қысқа мерзімді қаржылық құралдарды есепке алуға арналған. Бұл бөлімше келесідей шоттарға бөлінеді:
1 11 1 1110 – "Қысқа мерзімді берілген қарыздар" шоты қысқа мерзімді мемлекеттік мекемелерге ұсынылған қарыздарды есепке алуға арналған;
1 11 1 1120 – "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" шоты қысқа мерзімді қаржы инвестицияларды есепке алуға арналған (акциялар, мемлекеттік және жергілікті қарыздардың пайыздық облигациялары, депозиттік сертификаттар, салымдар, туынды бағалы қағаздар және басқа қаржы инвестициялары);
1 11 1 1130 – "Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв" шоты қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резервтерді есепке алуға арналған.
12. 12 "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" кіші бөлім қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
1 12 1 1210 – "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 12 1 1211 – "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда:
әлеуметтік төлемдер және әлеуметтік көмектер бойынша;
қызметкерлер мен қызметшілерге жұмыста алған жарақат, не болмаса Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың жұмыстағы міндеттерін орындауға байланысты өзге де денсаулығын зақымдаған залалдың орнын толтыру бойынша;
қаза болған, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына төленетін біржолғы төлемдер бойынша;
демалысқа кеткен кезінде шұғыл қызметтің әскери қызметшілеріне, әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарына азық-түлік үлесінің орнына ақшалай өтемақы бойынша;
жеке тұлғаларға басқа да трансферттер бойынша жеке тұлғалармен жасалатын есеп айырысулар көрсетіледі;

1 10 2 1095 – "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения за счет поступлений в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);
1 10 2 1096 – "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно – частного партнерства", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Подраздел 11 "Краткосрочные финансовые инвестиции" предназначен для учета краткосрочных финансовых инвестиций. Данный подраздел включает следующие счета:
1 11 1 1110 – "Краткосрочные займы предоставленные", предназначен для учета краткосрочных предоставленных государственным учреждением займов;
1 11 1 1120 – "Краткосрочные финансовые инвестиции", предназначен для учета краткосрочных финансовых инвестиций (акции, процентные облигации государственных и местных займов, депозитные сертификаты, вклады, производные ценные бумаги и другие финансовые инвестиции);
1 11 1 1130 – "Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций", предназначен для учета резерва на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций.
12. Подраздел 12 "Краткосрочная дебиторская задолженность" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности. Данный подраздел включает следующие счета:
1 12 1 1210 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по бюджетным выплатам. Данный счет включает следующие субсчета:
1 12 1 1211 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам", где отражаются расчеты с физическими лицами по:
социальным выплатам и социальной помощи;
возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих;
денежной компенсации взамен продовольственного пайка, выплачиваемого военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск;
другим трансфертам физическим лицам;

1 12 1 1212 – "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысуларды есепке алуға арналған;
1 12 1 1213 – "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1214 – "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек есепке алынады;
1 12 1 1215 – "Заңды тұлғаларға берілетін субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда заңды тұлғаларға, оның ішінде шаруа және фермерлік қожалықтарға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек есепке алынады;
1 12 1 1216 – "Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда республикалық бюджеттен халыққа төлеу үшін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеуге бөлінген және халыққа төлеу үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ) (мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, арнайы мемлекеттік жәрдемақылар, жерлеу үшін жәрдемақы және басқа да әлеуметтік төлемдер) берілген қаражат қозғалысы есепке алынады;
1 12 1 1217 – "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына нысаналы жарна бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемі шеңберіндегі қызметтерге ақы төлеуге республикалық бюджеттен ӘМСҚ-ға аударылған нысаналы жарналары бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1220 – "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" салықтар үшін бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті (жеке табыс салығы, әлеуметтік салық, ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы және өзге салықтар), және де мемлекеттік мекемемен бюджетке артығымен аударылған сомаларды есепке алуға арналған;
1 12 1 1230 – "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" өтеу мерзімі бір жылға дейінгі сатылған активтер, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер үшін сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің дебиторлық берешегін, сондай-ақ музыка мектептерінде балалардың оқуы үшін, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушілерді ұстау үшін, мектеп жанындағы интернаттарда балалардың нысанды киім-кешегі үшін, тамақтануы үшін дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:

1 12 1 1212 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам" предназначен для учета расчетов по целевым текущим трансфертам;
1 12 1 1213 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по целевым трансфертам на развитие;
1 12 1 1214 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", где учитывается краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам;
1 12 1 1215 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам", где учитывается краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
1 12 1 1216 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий", где учитывается движение средств, выделенных из республиканского бюджета Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на выплату пенсий и пособий и переданных в Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан") (государственные социальные пособия, специальные государственные пособия, пособия на погребение и другие социальные выплаты) для выплаты населению;
1 12 1 1217 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевому взносу в ФСМС", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по целевым взносам, перечисленному из республиканского бюджета ФСМС на оплату услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
1 12 1 1220 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налогам (индивидуальному подоходному налогу, социальным налогу, плате за негативное воздействие на окружающую среду и другим налогам), а также сумма, излишне перечисленная государственным учреждением в бюджет;
1 12 1 1230 – "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", предназначен для учета дебиторской задолженности покупателей и заказчиков за реализованные активы, выполненные работы и оказанные услуги, а также дебиторской задолженности за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах-интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах, сроком погашения до одного года. Данная группа счет включает следующие субсчета:

1 12 1 1231 – "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда өтеу мерзімі бір жылға дейінгі сатылған активтер, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер үшін сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің дебиторлық берешегі көрсетіледі, кәсіптік техникалық білім беру мекемелерінде тапсырыс берушілермен орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер үшін және сатылған дайын өнімдер үшін есеп айырысулар, сондай-ақ өндірістік оқыту процесінде оқушылар орындаған жұмыстар үшін кәсіпорындармен және мемлекеттік мекемелермен есеп айырысулар есепке алынады;
1 12 1 1232 – "Төлемдердің арнайы түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда өтеу мерзімі бір жылға дейін музыка мектептерінде балалардың оқуы үшін, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушілерді ұстау үшін, нысанды киім-кешек үшін, мектеп жанындағы интернаттарда балалардың тамақтануы үшін есеп айырысулар есепке алынады;
1 12 1 1233 – "Сатып алушылардың мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен операцияларды есепке алу бойынша сатып алушылардың дебиторлық берешегі есепке алынады;
1 12 1 1240 – "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" өтеу мерзімі бір жылдан аз ведомстволық есеп айырысулар бойынша мемлекеттік мекемелердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегін есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 12 1 1241 – "Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінің ішкі ведомстволық есеп айырысу бойынша, оның ішінде қайтару негізінде республикалық бюджет қаражатының есебінен берілген кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1242 – "Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" мемлекеттік мекемелердің ведомствоаралық есеп айырысу бойынша, оның ішінде қайтару негізінде республикалық бюджет қаражатының есебінен берілген кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегін есепке алуға арналған;
1 12 2 1243 – "Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінің ішкі ведомстволық есеп айырысу бойынша, оның ішінде қайтару негізінде жергілікті бюджет қаражатының есебінен берілген кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 2 1244 – "Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" мемлекеттік мекемелердің ведомствоаралық есеп айырысу бойынша, оның ішінде қайтару негізінде жергілікті бюджет қаражатының есебінен берілген кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегін есепке алуға арналған;

1 12 1 1231 – "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", где учитывается дебиторская задолженность покупателей и заказчиков за реализованные активы, выполненные работы и оказанные услуги сроком погашения до одного года, в учреждениях профессионального технического образования учитываются расчеты с заказчиками за выполненные работы или оказанные услуги и за реализованные готовые изделия, а также расчеты с предприятиями и государственными учреждениями за работы, выполненные учащимися в процессе производственного обучения;
1 12 1 1232 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей", где учитываются расчеты за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах-интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах, сроком погашения до одного года;
1 12 1 1233 – "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей по имуществу, обращенного (поступившего) в собственность государства", где учитывается дебиторская задолженность покупателей по учету операций с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям;
1 12 1 1240 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений по ведомственным расчетам сроком погашения менее одного года. Данный счет включает следующие субсчета:
1 12 1 1241 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по внутриведомственным расчетам" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений своей системы по внутриведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, выданных за счет средств республиканского бюджета на возвратной основе (по внутреннему кредитованию);
1 12 1 1242 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по межведомственным расчетам" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений по межведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, выданных за счет средств республиканского бюджета на возвратной основе;
1 12 2 1243 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по внутриведомственным расчетам" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений своей системы по внутриведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, выданных за счет средств местного бюджета на возвратной основе (по внутреннему кредитованию);
1 12 2 1244 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по межведомственным расчетам" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений по межведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, выданных за счет средств местного бюджета на возвратной основе;

1 12 1 1250 – "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" есептелген қарыздар, қаржы инвестициялары, жалдау бойынша сыйақылар және алынуға тиісті басқа да сыйақылар бойынша дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1260 – "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" активтерді сатып алуға, қызметтерге ақы төлеуге, қызметтік іссапарлар бойынша есеп беруге берілген ақшалай қаражат бойынша қызметкерлердің, қызметкерлерге берілген қарыздар бойынша дебиторлық берешектің, "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Дене шынықтыру Заңы) сәйкес өзге де тұлғаларға берілетін іссапар шығыстары бойынша қызметкерлердің дебиторлық берешегінің қозғалысымен байланысты операцияларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 12 1 1261 – "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда есеп беретін тұлғалармен оларға іссапар шығыстарына, сондай-ақ қолма-қол ақшасыз есеп айырысусыз жолмен жүргізілмеген шығыстарды төлеуге берілген сомалар бойынша есеп айырысулар есепке алынады;
1 12 1 1262 – "Қызметкерлермен басқа есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда активтердің анықталған жетіспеушіліктері мен талан-таражға түсуі бойынша, сондай-ақ өтеу мерзімі бір жылға дейінгі алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген есеп айырысулардың басқа да түрлері бойынша адамдардың берешегі есепке алынады;
1 12 1 1263 – "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", Дене шынықтыру Заңның 8-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес іссапар шығыстарын берумен байланысты операциялар есепке алынады;
1 12 1 1270 – "Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" алдағы кезеңдерге жалдау төлемдерін жүзеге асыру шығыстардың болуына және олардың қозғалысына байланысты операцияларды есепке алуға арналған;
1 12 1 1280 – "Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" алдыңғы шоттарда көрсетілмеген өтеу мерзімі бір жылға дейінгі өзге де дебиторлық берешек бойынша операцияларды есепке алуға арналған;
1 12 1 1290 – "Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв" күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резервтерді құруға және оның қозғалысына байланысты операцияларды есепке алуға арналған;
1 12 1 1291 – "Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:

1 12 1 1250 – "Краткосрочные вознаграждения к получению", предназначен для учета дебиторской задолженности по начисленным вознаграждениям по займам, финансовым инвестициям, аренде и другим вознаграждениям к получению;
1 12 1 1260 – "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц", предназначен для учета операций, связанных с движением дебиторской задолженности работников по выданным в подотчет денежным средствам на приобретение активов, оплате услуг, служебным командировкам, по предоставленным займам работникам, прочая краткосрочная дебиторская задолженность работников, командировочным расходам, выдаваемым прочим лицам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" (далее – Закон о физкультуре). Данный счет включает следующие субсчета:
1 12 1 1261 – "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", где учитываются расчеты с подотчетными лицами по выдаваемым им суммам на командировочные расходы, а также на оплату расходов, которые не проведены путем безналичных расчетов;
1 12 1 1262 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками", где учитывается задолженность лиц по выявленным недостачам и хищениям активов, а также по другим видам расчетов, сроком погашения до одного года, не указанная в предыдущих субсчетах;
1 12 1 1263 – "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц", где учитываются операций, связанные с выдачей командировочных расходов в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 8 Закона о физкультуре;
1 12 1 1270 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением расходов по осуществлению арендных платежей на предстоящие периоды;
1 12 1 1280 – "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", предназначен для учета операций по прочей дебиторской задолженности сроком погашения до одного года, не указанных в предыдущих счетах;
1 12 1 1290 – "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резерва по сомнительной дебиторской задолженности;
1 12 1 1291 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, поступлениям от реализации основного капитала и финансовых активов государства. Данный счет включает следующие субсчета:

1 12 1 1292 – "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1293 – "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1294 – "Негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1295 – "Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. 13 "Қорлар" кіші бөлімі шоттарында мемлекеттік мекемеге тиесілі құрылыс материалдарын, орнатуға құрал-жабдықтарды, материалдарды, тамақтану өнімдерін, отын және жағармайды, азық, жем, ыдыс, машиналар мен құрал-жабдықтарға қосалқы бөлшектерді, көмекші шаруашылық өнімдері мен бұйымдары, бордақыдағы малдар мен мал төлдерін, оқыту, ғылыми және басқа да мақсаттарға арналған материалдарды, сондай-ақ ұзақ қолдану және зертханалық сынақ материалдарын, шаруашылық шарттық ғылыми-зерттеу жұмыстары үшін арнайы жабдықтарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды біріктіреді:
1 13 1 1310 – "Материалдар" материалдарды олардың заттық сипаты бойынша есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 13 1 1311 – "Құрылыс материалдары", мұнда құрылыс және монтаждау жұмыстары процесінде пайдаланылатын құрылыс материалдары есепке алынады. Құрылыс материалдарына силикат материалдары (цемент, керамзит, әк, кірпіш, қыш), күйдірілетін материалдар (қожды, керамзиттік, қыш), құрғақ құрылыс қоспалары, құрылыс металы (темір, қаңылтыр, болат, табақталған мырыш), құм, қиыршық, тас, шығылым, елек, ұсақ тас, құрылыс металы (арматура, рабица торкөзі), металл бұйымдар (шегелер, гайкалар, болттар, құрсаулау бұйымдары), шыны, пластмасса, пластикалы металл, санитариялық-техникалық материалдар (крандар, муфталар, үштіктер), су жүргізу, кәріз, жылыту, газ үшін құбырлар және монтаждау және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстары кезінде пайдаланылатын басқа да материалдар), электротехникалық материалдар (кабель, шамдар, патрондар, роликтер, сымдар, сақтандырғыш тетіктер, оқшаулағыштар), химиялық-малу (бояу, кендір май, қарақағаз), органикалық материалдар (битумды және қарамайлы созылмалы заттар, эмульсиялар) және басқа осыған ұқсас материалдар жатады;

1 12 1 1292 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет, сроком погашения до одного года;
1 12 1 1293 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет, сроком погашения до одного года;
1 12 1 1294 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам от реализации основного капитала, сроком погашения до одного года;
1 12 1 1295 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам от реализации финансовых активов государства, сроком погашения до одного года.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Подраздел 13 "Запасы" предназначен для учета принадлежащих государственному учреждению строительных материалов, деталей к установке, материалов, продуктов питания, топлива и горючего, кормов, фуража, тары, запасных частей к машинам и оборудованию, продукций и изделий подсобных хозяйств, молодняка животных и животных на откорме, материалов для учебных, научных и других целей, а также материалов длительного использования и на лабораторном испытании, спецоборудования для хоздоговорных научно-исследовательских работ. Данный подраздел объединяет следующие счета:
1 13 1 1310 – "Материалы", предназначен для учета материалов по их предметной характеристике. Данный счет включает следующие субсчета:
1 13 1 1311 – "Строительные материалы", где учитываются строительные материалы, используемые в процессе строительства и монтажных работ. К строительным материалам относятся силикатные материалы (цемент, керамзит, известь, песок, гравий, кирпич, черепица), обжиговые материалы (шлаковые, керамзитовые, керамические), сухие строительные смеси, строительный металл (железо, жесть, сталь, цинк листовой), песок, гравий, камень, щебень, отсев, дресва, строительный металл (арматура, сетка рабица), металлоизделия (гвозди, гайки, болты, скобяные изделия), стекло, пластмасса, металлопластик, санитарно-технические материалы (краны, муфты, тройники, трубы для водопровода, канализации, отопления, газа и другие материалы, используемые при монтажных и ремонтно-восстановительных работах), электротехнические материалы (кабель, лампы, патроны, ролики, шнур, провод, предохранители, изоляторы), химико-макательные (краска, олифа, толь), органические материалы (битумные и дегтевые вяжущие вещества, эмульсии) и другие аналогичные материалы;

1 13 1 1312 – "Оқу, ғылыми зерттеулерге және басқа да мақсаттарға арналған материалдар", мұнда реактивтер мен химикаттар, қара металдардың сынықтары мен қалдықтары, түсті металдардың сынықтары мен қалдықтары, арнаулы қор материалдары, әйнек және химиялық ыдыстар, металдар, электроматериалдар мен радиоматериалдар, радиошамдар, фотожарақтар, оқу бағдарламалары, оқулықтар мен ғылыми жұмыстарды шығаруға арналған қағаздар, тәжірибелік жануарлар мен оқу мақсаттарына және ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған материалдар, сондай-ақ тіс салуға арналған қымбат бағалы және басқа металдар, ату жарақтары, белсенді өңдеу, арнайы өңдеу және газсыздандыру материалдары, ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған ұзақ мерзімді қолдану материалдары, және де шаруашылық келісім ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшін алынған арнайы құралдар есепке алынады;
1 13 1 1313 – "Дәрі-дәрмектер және байлап-таңу құралдары", мұнда қаржыландыру жоспарында шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша қаражат көзделген емдеу-профилактикалық және емдеу-ветеринариялық және басқа да мемлекеттік мекемелердегі дәрі-дәрмектер, құрауыштар, бактериялық препараттар, сарысулар, екпелер, қан, байлап-таңу құралдары, термометрлер, тонометрлер, өзге де дәрілік құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта сондай-ақ өз дәріханалары бар медициналық мекемелердегі қосалқы және дәрі жасайтын материалдар есепке алынады;
1 13 1 1314 – "Тамақ өнімдері", мұнда шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша қаржыландыру жоспарында қаражат көзделген, мемлекеттік мекемелердің тамақ өнімдері есепке алынады;
1 13 1 1315 – "Отын, жанар-жағар май материалдары", мұнда қоймаларда немесе қорларда, сондай-ақ тікелей материалдық жауапты адамдарда сақталған отынның, жанар және жағар май материалдарының барлық түрлері (ағаш, көмір, шымтезек, бензин, керосин, мазут, дизель отыны, автол, тосол, нигрол, литол, антифриз, тежегіш сұйықтығы және басқа жанар және жағар май материалдары), оның ішінде жанар және жағар май материалдарына арналған төленген талондар есепке алынады;
1 13 1 1316 – "Шаруашылық материалдары және кеңсе керек-жарақтары", мұнда шаруашылық материалдары (электр желілік фильтрлер, ұзартқыштар, шыныдан немесе басқа сынатын материалдан жасалатын ыдыс, пышақтар, шанышқылар, қасықтар, гүл құмыралары, қысқаш, балға, күректер, швабралар (ағаштан, пластмассадан жасалған), ауаны дымқылдауыштар, электр шәйнектері, су қайнатқыштар, шелектер (пластмасса, алюминий, мырышталған, қаңылтыр, эмалдалған), кеңсе жарақтары (резеңке кілемшелер, сондай-ақ қағаздарға арналған жайма, пластик қоржындар, органайзер, басшының үстел үсті жинағы, калькуляторлар), балшықтан қорғайтын жол төсеніштер, портфельдер, қабырға сағаттары, үтіктейтін тақталар, маркерлі тақталар, диктофондар есепке алынады;

1 13 1 1312 – "Материалы для учебных, научных исследований и других целей", где учитываются реактивы и химикаты, лом и отходы черных металлов, лом и отходы цветных металлов, материалы специального запаса, стекло и химпосуда, металлы, электроматериалы и радиоматериалы, радиолампы, фотопринадлежности, бумага для издания учебных программ, пособий и научных работ, подопытные животные и прочие материалы для учебных целей и научно-исследовательских работ, а также драгоценные и другие металлы для протезирования, боеприпасы, средства активной обработки, спецобработки и дегазации, материалы длительного использования для научно-исследовательских работ, а также специальное оборудование, приобретенное для выполнения хоздоговорных научно-исследовательских работ;
1 13 1 1313 – "Медикаменты и перевязочные средства", где учитываются медикаменты, компоненты, бактерийные препараты, сыворотки, вакцины, кровь, перевязочные средства, термометры, тонометры, прочие лекарственные средства и изделия медицинского назначения в лечебно-профилактических и лечебно-ветеринарных и других государственных учреждениях, в планах финансирования, которых предусмотрены средства по соответствующей специфике экономической классификации расходов. На этом субсчете также учитываются вспомогательные и аптекарские материалы в медицинских учреждениях, имеющих свои аптеки;
1 13 1 1314 – "Продукты питания", где учитываются продукты питания в государственных учреждениях, в планах финансирования, которых предусмотрены средства по соответствующей специфике экономической классификации расходов;
1 13 1 1315 – "Топливо, горюче-смазочные материалы", где учитываются все виды топлива, горючих и смазочных материалов, находящихся на складах или кладовых (дрова, уголь, торф, бензин, керосин, мазут, дизтопливо, автол, тосол, нигрол, литол, антифриз, тормозная жидкость и другие горюче-смазочные материалы), а также непосредственно у материально-ответственных лиц, в том числе оплаченные талоны на горючие и смазочные материалы;
1 13 1 1316 – "Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности", где учитываются хозяйственные материалы (электрические сетевые фильтры, удлинители, посуда, изготовленная из стекла или другого бьющегося материала, ножи, вилки, ложки, цветочные горшки, плоскогубцы, молоток, лопаты, швабры (деревянные, пластмассовые), увлажнители воздуха, электрические чайники, кипятильники, ведра (пластмассовые, алюминиевые, оцинкованные, жестяные), канцелярские принадлежности (резиновые коврики, лотки для бумаг, портфели пластиковые, органайзер, настольный набор руководителя, калькуляторы), грязезащитные дорожки, портфели, часы настенные, доски гладильные, доски маркерные, диктофоны;

1 13 1 1317 – "Арнайы киімдер және өзге де жеке қолдану заттары", мұнда:
іш киім (жейделер, қысқа жеңді көйлектер, халаттар);
төсек орын жабдықтары мен жарақтары (матрацтар, жастықтар, көрпелер, ақ жаймалар, көрпе тыстар, жастық тыстар, жапқыштар, төсек-қапшықтар);
киім және нысанды киімдер, арнаулы киімдерді қоса (костюмдер, пальтолар, сулықтар, шолақ тондар, көйлектер, кофталар, юбкалар, күртелер, шалбарлар), құнына және қызмет мерзіміне қарамастан, бюджеттің есебінен ұсталатын денсаулық сақтау, оқу-ағарту, халықты әлеуметтік қорғау қызметкерлері және басқаларға арналған формалық киім және аяқ киім;
спорт киімдері және аяқ-киім, арнайы киімдер және өзге де жеке қолдану заттары есепке алынады;
1 13 1 1318 – "Қосалқы бөлшектер", мұнда машиналарда (медициналық, электронды есептеу), жабдықтарда, тракторларда, комбайндарда, көлік құралдарында тозған бөлшектерін ауыстыру және жөндеуге арналған қосалқы бөлшектер (моторлар, сыртқы қабатын қосатын автокөлік шиналары, камералар, жиек ленталары) есепке алынады;
1 13 1 1319 – "Өзге де материалдар", мұнда құнына қарамастан барлық жануарлар түрлерінің төлдері және бордақылаудағы малдар, құстар, қояндар, мамық терілі аңдар, малға және басқа жануарларға арналған шөп, пішен, сұлы және басқа да жем-шөп түрлері, тұқымдар, тыңайтқыштар, мемлекеттік мекемелерде жұмыс жылқылары болса, төлі (құлындары), сондай-ақ қайтарылатын немесе ауыстырылатын ыдыс (күбілер, бидондар, жәшіктер, шыны банкілер, шөлмектер және басқа да ыдыс), ақпаратты техникалық тасығыштар (флеш-карталар, дискілер, дискеттер, токендер), компьютерлік тінтуірлер, клавиатуралар, спорт іс-шараларын жүргізуге арналған тауарлар (шайбалар, доптар, шахматтар, дойбылар, үстел үсті теннисіне арналған жинақтар, бадминтонға арналған жинақтар, арнаулы шаңғылар), қорек батареялары, балалар ойыншықтары, балалар ойындары, жалюздер, қызметтік иттерге арналған керек-жарақ, орны толтырылатын шығындары жүктеме шығыстардың құрамында құрылыс-монтаждау жұмыстарының өзіндік құнына жатқызылатын уақытша (атаусыз) құрылыстар, қосалқы жайлар мен қондырғылар, жүкқұжат шығыстары құрамында құрылыс-монтаждау жұмыстарының өзіндік құнына жататын өтеу бойынша шығындар, төленген тамақтануға арналған талондар мен алдыңғы қосалқы шоттарда қамтылмаған басқа да материалдар есепке алынады;
1 13 1 1320 – "Аяқталмаған өндiрiс" аяқталмаған өндіріс қалдықтарын есепке алуға арналған;
1 13 1 1330 – "Дайын өнім", өндiрiстiк (оқулық) шеберханаларының, көмекшi ауылшаруашылық және оқу-тәжiрибелiк шаруашылықтардың дайын бұйымдары мен өнiмдерiн, сондай-ақ дайын баспа өнiмдерiн есепке алуға арналған;

1 13 1 1317 – "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования", где учитываются:
белье (рубашки, сорочки, халаты);
постельное белье и принадлежности (матрацы, подушки, одеяла, простыни, пододеяльники, наволочки, покрывала, мешки спальные);
одежда и обмундирование, включая спецодежду (костюмы, пальто, плащи, полушубки, платья, кофты, юбки, куртки, брюки), форменная одежда и обувь для работников здравоохранения, просвещения, социальной защиты населения и других, содержащихся за счет бюджета, независимо от стоимости и срока службы;
спортивная одежда и обувь, спецодежда и другие предметы индивидуального использования;
1 13 1 1318 – "Запасные части", где учитываются запасные части, предназначенные для ремонта и замены изношенных частей в машинах (медицинских, электронно-вычислительных), оборудовании, тракторах, комбайнах, транспортных средствах (моторы, автомобильные шины, включающие покрышки, камеры, ободные ленты);
1 13 1 1319 – "Прочие материалы", где учитываются молодняк всех видов животных и животные на откорме, птицы, кролики, пушные звери, независимо от их стоимости, сено и другие виды кормов и фуража для скота и других животных, семена, удобрения, приплод (жеребята) при наличии в государственных учреждениях рабочих лошадей, а также возвратная или обменная тара (бочки, бидоны, ящики, банки стеклянные, бутылки и другая тара), технические носители информации (флеш-карты, диски, дискеты, токены), компьютерные мыши, клавиатуры, товары для проведения спортивных мероприятий (шайбы, мячи, шахматы, шашки, наборы для настольного тенниса, набор для бадминтона, специальные лыжи), батареи питания, детские игрушки, детские игры, жалюзи, амуниция для служебных животных, временные (нетитульные) сооружения, приспособления и устройства, затраты по возмещению которых относятся на себестоимость строительно-монтажных работ в составе накладных расходов, оплаченные талоны на питание и другие материалы, не включенные в предыдущих субсчетах;
1 13 1 1320 – "Незавершенное производство", предназначен для учета остатков незавершенного производства;
1 13 1 1330 – "Готовая продукция", предназначен для учета готовых изделий и продукции производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств, а также готовой печатной продукции;

1 13 1 1340 – "Тауарлар" жекелеген негіздер бойынша мемлекеттік меншігіне айналдырылған (түскен) тауарлардың, мүліктің болуына және қозғаласына байланысты операцияларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 13 1 1341 – "Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен операцияларды есепке алуға арналған;
1 13 1 1342 – "Өзге де тауарлар" тауарлардың болуына және қозғаласына байланысты операцияларды есепке алуға арналған;
1 13 1 1350 – "Жолдағы қорлар" өзге де қалаларға жеткізулер бойынша мемлекеттік мекеме ақысын төлеген, бірақ есепті күні қоймаға түспеген материалдарды есепке алуға, сондай-ақ орталықтандырылған жарақтандыру және шаруашылық қызмет көрсету топтарының қоймаларына алынған және мемлекеттік мекемелер бойынша бөлінбеген материалдарды есепке алуға арналған;
1 13 1 1360 – "Қорлардың құнсыздануына резерв" қорлардың құнын бұзылуына немесе моральдық жағынан ескіруіне байланысты таза сату құнына дейін төмендетуге арналған резервтерді құруға және қозғаласына байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. 14 "Өзге де қысқа мерзімді активтер" кіші бөлімі алдындағы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге де қысқа мерзімді активтерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:
1 14 1 1410 – "Берілген қысқа мерзімді аванстар" шоты есеп айырысулар әрбір жеке мәміле (тиеп жөнелту, тауарды жіберу немесе қызмет көрсету) бойынша емес, қаражаттарды тараптар алдын-ала келіскен мерзiмде және толық көлемде кезең-кезеңмен аудару жолымен жүзеге асырылған аванстық төлемдер тәртiбiнде өнім берушiлермен есеп айырысуларды есепке алуға арналған;
1 14 1 1420 – "Алдағы кезеңдердің шығыстары" шоты есепті жылдың ішінде қазіргі кезеңде жүргізілген бірақ алдағы кезеңдерге жатқызылған шығыстар есепке алынады (сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру аударымдары, жалдау төлемі және алдағы кезеңдердің басқа шығыстары);
1 14 1 1430 – "Өзге де қысқа мерзімді активтер" шоты алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге де қысқа мерзімді активтер бойынша операциялар есепке алынады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5–тарау. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінің шоттары

1 13 1 1340 – "Товары", предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением товаров, имущества, обращенного (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям и прочих товаров. Данный счет включает следующие субсчета:
1 13 1 1341 – "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства", предназначен для учета операций с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям;
1 13 1 1342 – "Прочие товары", предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением товаров;
1 13 1 1350 – "Запасы в пути", предназначен для учета материалов, оплаченных государственными учреждениями по иногородним поставкам, но не поступивших на отчетную дату на склад, а также для учета материалов, полученных на склады групп централизованного снабжения и хозяйственного обслуживания и не распределенных по государственным учреждениям;
1 13 1 1360 – "Резерв на обесценение запасов", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резервов на снижение стоимости запасов до чистой стоимости реализации в связи с повреждением или моральным устареванием.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Подраздел 14 "Прочие краткосрочные активы" предназначен для учета прочих краткосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
1 14 1 1410 – "Краткосрочные авансы выданные", предназначен для учета расчетов с поставщиками в порядке авансовых платежей, по которым расчеты осуществляются не по каждой отдельной сделке (отгрузке, отпуску товара или оказанию услуг), а путем периодического перечисления средств в сроки и в размерах, заранее согласованных сторонами;
1 14 1 1420 – "Расходы будущих периодов", предназначен для учета расходов, произведенных в настоящем периоде, но относящихся к будущим периодам в отчетном году (страховые премии, выплаченные страховым организациям, арендная плата и другие расходы будущих периодов);
1 14 1 1430 – "Прочие краткосрочные активы", предназначен для учета операций по прочим краткосрочным активам, не указанным в предыдущих группах счетов.
Глава 5. Счета раздела 2 "Долгосрочные активы"

15. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінің шоттары ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін мемлекеттік мекемелердің активтерін есепке алуға арналған.
16. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімі мынадай кіші бөлімшелерді қамтиды:
21 – "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары";
22 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек";
23 – "Негізгі құралдар";
24 – "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар";
25 – "Инвестициялық жылжымайтын мүлік";
26 – "Биологиялық активтер";
27 – "Материалдық емес активтер";
28 – "Өзге қысқа мерзімді активтер".
17. 21 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" кіші бөлімі ұзақ мерзімді қаржылық құралдарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:
2 21 1 2110 – "Ұзақ мерзімді берілген қарыздар" шоты бір жылдан аса ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздарды есепке алуға арналған;
2 21 1 2120 – "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шоты ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын (басқа да ұйымдарда үлестік қатысу) есепке алуға арналған;
2 21 1 2130 – "Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв" шоты қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резервті құру және қолданумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған;
2 21 1 2140 – "Кредиттік шығындар резерві" ұзақ мерзімді қаржы активтерінің кредиттік шығындар резервін құрумен және пайдаланумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған.";
2 21 1 2150 – "Берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы оң айырма", берілген бюджеттік кредиттің номиналды құны мен тиімді пайыздық мөлшерлемені (дисконтты) ескере отырып есептелген оның әділ құны арасындағы оң айырма сомасын есепке алуға арналған;
2 21 1 2160 – "Берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма", берілген бюджеттік кредиттің номиналды құны мен тиімді пайыздық мөлшерлемені (сыйлықақы) ескере отырып есептелген оның әділ құны арасындағы теріс айырма сомасын есепке алуға арналған.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. 22 "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" кіші бөлімі өтеу мерзімі есепті күннен бастап бір жылдан асатын дебиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:
2 22 1 2210 – "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" шоты өтеу мерзімі бір жылдан асатын оларға сатылған активтер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін сатып алушылармен және тапсырысшылармен есеп айырысу бойынша операцияларды есепке алуға арналған;

15. Счета раздела 2 "Долгосрочные активы" предназначены для учета активов государственных учреждений, классифицируемых как долгосрочные.
16. Раздел 2 "Долгосрочные активы" включает следующие подразделы:
21 – "Долгосрочные финансовые инвестиции";
22 – "Долгосрочная дебиторская задолженность";
23 – "Основные средства";
24 – "Незавершенное строительство и капитальные вложения";
25 – "Инвестиционная недвижимость";
26 – "Биологические активы";
27 – "Нематериальные активы";
28 – "Прочие долгосрочные активы".
17. Подраздел 21 "Долгосрочные финансовые инвестиции" предназначен для учета долгосрочных финансовых инструментов. Данный подраздел включает следующие счета:
2 21 1 2110 – "Долгосрочные займы предоставленные", предназначен для учета долгосрочных предоставленных займов на срок свыше одного года;
2 21 1 2120 – "Долгосрочные финансовые инвестиции", предназначен для учета долгосрочных финансовых инвестиций (долей участия в других организациях);
2 21 1 2130 – "Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций", предназначен для учета операций, связанных с созданием и использованием резерва на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций.
2 21 1 2140 – "Резерв под кредитные убытки", предназначен для учета операций, связанных с созданием и использованием резерва под кредитные убытки долгосрочных финансовых активов;
2 21 1 2150 – "Положительная разница между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов", предназначен для учета сумм положительной разницы между номинальной стоимостью выданного бюджетного кредита и его справедливой стоимостью, рассчитанной с учетом эффективной процентной ставки (дисконт);
2 21 1 2160 – "Отрицательная разница между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов", предназначен для учета сумм отрицательной разницы между номинальной стоимостью выданного бюджетного кредита и его справедливой стоимостью, рассчитанной с учетом эффективной процентной ставки (премия).
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Подраздел 22 "Долгосрочная дебиторская задолженность" предназначен для учета дебиторской задолженности сроком погашения более одного года с отчетной даты. Данный подраздел включает следующие счета:
2 22 1 2210 – "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", предназначен для учета операций по расчетам с покупателями и заказчиками за реализованные им активы, выполненные работы и оказанные услуги сроком погашения более одного года;

2 22 1 2220 – "Жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" алдағы кезеңде қаржылық жалдау бойынша жалдау төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстарды және жалдау бойынша өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
2 22 1 2230 – "Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" шоты басқа шот топтарында көрсетілмеген өтеу мерзімі бір жылдан асатын өзге дебиторлық берешек бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
19. 23 "Негізгі құралдар" кіші бөлімі негізгі құралдарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
2 23 1 2310 – "Жер" бюджеттен бөлінетін қаражаттың есебінен сатып алынған жердің кез-келген түрін, ормандарды, ішкі сулар мен пайдалы қазбалардың кен орындарын есепке алуға арналған;
2 23 1 2320 – "Ғимараттар" тұрақты негізде салынған, ұстап тұратын және қоршап тұратын немесе біріктірілген (ұстап тұратын және қоршап тұратын) конструкциялардан тұратын объектілер түріндегі бөлек тұрған ғимараттарды, объектінің функционалдық мақсатына қарай адамдар немесе жануарлар тұруға, заттарды сақтауға арналған объектілерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 23 1 2321 – "Тұрғын емес ғимараттар", мұнда басқару органдары, әлеуметтік-мәдени (оқу орындарының, ауруханалардың, емханалардың және амбулаториялардың, қариялар мен мүгедектігі бар адамдар арналған үйлердің, балалар мекемелерінің, кітапханалардың, клубтардың, мұражайлардың, ғылыми-зерттеу институттарының, шеберханалардың ғимараттары) және басқа да мемлекеттік мекемелер орналасқан өндірістік-шаруашылық мақсаттағы ғимараттар есепке алынады;
2 23 1 2322 – "Тұрғын үй ғимараттары", мұнда толығымен немесе көбіне тұрғын үй мақсатындағы ғимараттар есепке алынады (тұрғын үй-жайлардың жалпы пайдалы алаңы барлық пайдалы тұрғын және тұрғын емес алаңдардың кемінде 50 (елу) пайызын алады);
2 23 1 2330 – "Құрылыстар" су айдағыштарды, стадиондарды, бассейндерді, көпірлерді, ескерткіштерді, парктердің, саябақтардың, қоғамдық бақтардың қоршауларын және басқа да құрылысты есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 23 1 2331 – "Автомобиль жолдары" автомобиль жолдарын есепке алуға арналған;
2 23 1 2332 – "Өзге де жолдар" темір жол және өзге де жолдарды есепке алуға арналған;
2 23 1 2333 – "Өзге де құрылыстар" су айдағыштар, стадиондар, бассейндер, көпірлер, ескерткіштер, парктердің, саябақтардың, қоғамдық бақтардың қоршаулары және басқа құрылысты есепке алуға арналған;
2 23 1 2340 – "Беру құрылғылары" оның көмегімен электрлік, жылу және механикалық қуаттар беру, сондай-ақ сұйық және газ тәрізді заттарды беру жүргізілетін магистральдық құбырларды, байланыс желілерін және энергетикалық (кабельдік) желілерді білдіретін құрылғыларды есепке алуға арналған шот қамтиды;

2 22 1 2220 – "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде", предназначен для учета расходов по осуществлению арендных платежей по финансовой аренде за предстоящие периоды, и прочей долгосрочной дебиторской задолженности по аренде;
2 22 1 2230 – "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность", предназначен для учета операций по прочей дебиторской задолженности сроком более одного года, не указанной в других группах счетов.
19. Подраздел 23 "Основные средства" предназначен для учета основных средств. Данный подраздел включает следующие счета:
2 23 1 2310 – "Земля", предназначен для учета любого вида земли, лесов, внутренних вод и месторождений полезных ископаемых, приобретенных за счет средств, выделяемых из бюджета;
2 23 1 2320 – "Здания", предназначен для учета отдельно стоящих зданий, в виде построенных на постоянной основе объектов, состоящих из несущих и ограждающих или совмещенных (несущих и ограждающих) конструкций, объекты предназначены для проживания, пребывания людей или животных, хранения предметов в зависимости от функционального назначения объекта.
Данный счет включает следующие субсчета:
2 23 1 2321 – "Нежилые здания", где учитываются здания производственно-хозяйственного назначения, занимаемые органами управления, социально-культурными (здания учебных заведений, больниц, поликлиник и амбулаторий, домов-интернатов для престарелых и лиц с инвалидностью, детских учреждений, библиотек, клубов, музеев, научно-исследовательских институтов, лабораторий) и другими государственными учреждениями;
2 23 1 2322 – "Жилые здания", где учитываются здания, полностью или преимущественно предназначенные под жилье (общая полезная площадь жилых помещений которых занимает не менее 50 (пятьдесят) процентов всей полезной жилой и нежилой площади);
2 23 1 2330 – "Сооружения", предназначен для учета водокачек, стадионов, бассейнов, дорог, мостов, памятников, ограждений парков, скверов, общественных садов и других сооружений. Данный счет включает следующие субсчета:
2 23 1 2331 – "Автомобильные дороги", который предназначен для учета автомобильных дорог;
2 23 1 2332 – "Прочие дороги", который предназначен для учета железнодорожных и прочих дорог;
2 23 1 2333 – "Прочие сооружения", который предназначен для учета водокачек, стадионов, бассейнов, мостов, памятников, ограждений парков, скверов, общественных садов и других сооружений;
2 23 1 2340 – "Передаточные устройства", который предназначен для учета устройств, при помощи которых производится передача электрической, тепловой и механической энергии, а также передача (транспортировка) жидких и газообразных веществ, представляющих собой магистральные трубопроводы, линии связи и энергетические (кабельные) линии;

2 23 1 2350 – "Көлік құралдары" қозғалыс құралдарының барлық түрлерін есепке алуға арналған, олар мынадай жеке топтарға бөлінеді:
теміржол көлігінің жылжымалы құрамы (тепловоздар, мотодрезиндер, вагондар, платформалар, цистерналар, дизель-электроходтар);
су және автомобиль көлігі (теплоходтар, сүйретпелер, баржалар мен баркалар, қызметтік қосымша құтқару қайықтары мен кемелері, жүзбелі айлақтар, желкенді кемелер, жүк таситын және жеңіл автомобильдер, тіркемелер, автосамосвалдар, автоцистерналар, автобустар, мамандандырылған автомобильдер, оның ішінде жедел медициналық жәрдем қызметінің санитарлық автокөлігі, тартқыш тракторлар және басқа су және автомобиль көлігі);
әуе көлігі (ұшақтар, тікұшақтар);
ат көлігі (арбалар, шаналар);
өндіріс көлігі (электрокарлар, мотоциклдер, мотороллерлер, велосипедтер, қоларбалар, мүгедектерге арналған коляскалар және басқа өндіріс көлігі);
спорт көлігі;
2 23 1 2360 – "Машиналар мен жабдықтар" қуат машиналары мен жабдықтарды, жұмыс машиналары мен жабдықтарды, өлшеу аспаптарын, реттеу аспаптары мен қондырғыларын, зертхана жабдықтарын, компьютерлік жабдықтарды, дәрігерлік жабдықтарды, кеңсе жабдықтарын, криминалистикалық жабдықтарды, өзге де машиналар мен жабдықтарды есепке алуға арналған, олар мынадай жеке топтарға бөлінген:
жылу және электр энергиясын өндіретін қуат машиналары мен жабдықтар, машина-генераторлар және судың, желдің энергиясын, сондай-ақ жылу және электр энергиясын механикалық қозғалыс энергиясына айналдыратын машина-двигательдер;
өнім жасау және өндірістік мақсатта қызметтер көрсету процесінде және механикалық двигательдердің, адам және жануар күшінің көмегімен өндіріс процесінде еңбек затын ауыстыру барысында еңбек затына механикалық, жүк және жолаушы лифтілерін қоса алғанда термикалық және химиялық әсер етуге арналған жұмыс машиналары мен жабдықтары, машиналар, аппараттар мен жабдықтар;
өлшеу аспаптары – дозаторлар, амперметрлер, барометрлер, ваттметрлер, су өлшегіштер, вакуумметрлер, вапориметрлер, вольтметрлер, биіктік өлшегіштер, гальванометрлер, геодезиялық аспаптар, гигроскоптар, индикаторлар, компастар, манометрлер, хронометрлер, арнаулы таразылар, өлшегіштер, көпфункционалды сағаттар, касса аппараттары және басқа өлшеу аспаптары;
реттегіш аспаптар мен құрылғылар – оттегі-тыныс алу аспаптары, электрлі, пневматикалы және гидравликалы реттегіш қондырғылар, автоматты басқару пульттер, орталықтандыру және бұғаттау аппаратурасы, диспетчерлік бақылаудың желілік құрылғылары;
зертханалық жабдықтар – пирометрлер, реттегіштер, калориметрлер, ылғалдылықты анықтайтын аспаптар, айдау текшелері, зертханалық копралар, газ өткізгіштікті сынайтын аспаптар, жыртылуға төзімділікті сынайтын аспап, микроскоптар, термостаттар, тұрақтандырғыштар, кергіш шкафтар және басқа зертханалық жабдықтар;
компьютерлік жабдықтар – дербес компьютерлер, процессорлар, іркіліссіз қорек көздері, мониторлар, принтерлер, сканерлер және басқа компьютерлік жабдықтар;
медициналық жабдықтар – медициналық жабдықтар (тіс дәрігері креслосы, операциялық столдар, арнаулы жабдығы бар төсектер), арнаулы дезинфекциялық және дезинсекциялық жабдықтар, сүтханалар мен сүт станцияларының, қан құю станцияларының жабдықтары және басқа медициналық жабдықтар;
офистік жабдықтар – көшіргіш машиналар, факс-машиналар, құжаттарды жоюға арналған машиналар және басқалар және басқа офистік жабдықтар;
өзге де машиналар мен жабдықтар – стадиондардың, спорт алаңдарының және спорт жайларының жабдықтары (оның ішінде спорт снарядтары), оқу орындарындағы кабинеттер мен зертханалардың жабдықтары, киноаппаратура, жарық беретін аппаратура, сахна жабдықтары, саз аспаптары, теледидарлар, таспалар, ұялы байланыс аппараттары, пейджерлер, радиоаппаратура, ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелерінің мен ғылыми жұмыспен айналысатын басқа да ұйымдардың арнайы жабдықтары, автоматты телефон станциясының жабдықтары, механикалық өрт сөндіру сатылары, кір жуатын және тігін машиналары, тоңазытқыштар, шаңсорғыштар, ауа баптағыштар, қысқа толқынды пештер, бейнетіркегіштер, автодабылдағыштар, бағыттағыштар, бейнекамералар, жоғарыда тізбеленген топтарда көрсетілмеген басқа машиналар мен жабдықтар;
қару-жарақ және әскери техника;
криминалистикалық жабдық – құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың уәкілетті бөлімшелерінің сотқа дейінгі тергеуді техникалық-криминалистикалық қамтамасыз етуіне арналған криминалистикалық шабадандар, сандық шағын, айналы, гибридтік фотоаппараттар, сандық бейнекамералар;

2 23 1 2350 – "Транспортные средства", предназначен для учета всех видов средств передвижения с выделением на отдельные группы:
подвижной состав железнодорожного транспорта (тепловозы, мотодрезины, вагоны, платформы, цистерны, дизель-электроходы);
водный, автомобильный транспорта (теплоходы, буксиры, баржи и барки, лодки и суда служебно-вспомогательные спасательные, пристани плавучие, парусные суда, автомобили грузовые и легковые, прицепы, автосамосвалы, автоцистерны, автобусы, автомобили специализированные, в том числе санитарный автотранспорт службы скорой медицинской помощи, тракторы-тягачи и другой водный и автомобильный транспорта);
воздушный транспорт (самолеты, вертолеты);
гужевой транспорт (телеги, сани);
производственный транспорт (электрокары, мотоциклы, мотороллеры; велосипеды, тележки, инвалидные коляски и другой производственный транспорт);
спортивный транспорт;
2 23 1 2360 – "Машины и оборудование", предназначен для учета силовых машин и оборудования, рабочих машин и оборудования, измерительных приборов, регулирующих приборов и устройств, лабораторного оборудования, компьютерного оборудования, медицинского оборудования, офисного оборудования, криминалистического оборудования, прочих машин и оборудования с выделением на отдельные группы:
силовые машины и оборудование, машины-генераторы, производящие тепловую и электрическую энергию, и машины-двигатели, превращающие энергию воды, ветра, а также тепловую и электрическую энергию в механическую энергию движения;
рабочие машины и оборудование, включая лифты грузовые и пассажирские, машины, аппараты и оборудование, предназначенные для механического, термического и химического воздействия на предмет труда в процессе создания продукта или услуг производственного характера и перемещения предмета труда в производственном процессе при помощи механических двигателей, силы человека и животных;
измерительные приборы – дозаторы, амперметры, барометры, ваттметры, водомеры, вакуумметры, вапориметры, вольтметры, высотомеры, гальванометры, геодезические приборы, гигроскопы, индикаторы, компасы, манометры, хронометры, специальные весы, мерники, многофункциональные часы, кассовые аппараты и другие измерительные приборы;
регулирующие приборы и устройства – кислородно-дыхательные приборы, регулирующие устройства электрические, пневматические и гидравлические, пульты автоматического управления, аппаратура централизации и блокировки, линейные устройства диспетчерского контроля;
лабораторное оборудование – пирометры, регуляторы, калориметры, приборы для определения влажности, перегонные кубы, лабораторные копры, приборы для испытания на газонепроницаемость, приборы для испытания прочности образцов на разрыв, микроскопы, термостаты, стабилизаторы, вытяжные шкафы и другое лабораторное оборудование;
компьютерное оборудование – персональные компьютеры, процессоры, источники бесперебойного питания, мониторы, принтеры, сканеры и другое компьютерное оборудование;
медицинское оборудование – медицинское оборудование (зубоврачебные кресла, операционные столы, кровати со специальным оборудованием), специальное дезинфекционное и дезинсекционное оборудование, оборудование молочных кухонь и молочных станций, станций переливания крови и другое медицинское оборудование;
офисное оборудование – копировальные машины, факс-машины, машины для уничтожения документов и другое офисное оборудование;
прочие машины и оборудование – оборудование стадионов, спортплощадок и спортивных помещений (в том числе спортивные снаряды), оборудование кабинетов и мастерских в учебных заведениях, киноаппаратура, осветительная аппаратура, оборудование сцен, музыкальные инструменты, телевизоры, магнитофоны, аппараты сотовой связи, пейджеры, радиоаппаратура, специальное оборудование научно-исследовательских государственных учреждений и других государственных учреждений, занимающихся научной работой, оборудование автоматической телефонной станции, механические пожарные лестницы, стиральные и швейные машины, холодильники, пылесосы, кондиционеры, микроволновые печи, видеорегистраторы, автосигнализация, маршрутизатор, видеокамеры, другие машины и оборудования, не указанные в вышеперечисленных группах;
вооружение и военная техника;
криминалистическое оборудование – криминалистические чемоданы, фотоаппараты цифровые компактные, зеркальные, гибридные, видеокамеры цифровые, предназначенные для технико-криминалистического обеспечения досудебного расследования уполномоченными подразделениями правоохранительных и специальных государственных органов;

2 23 1 2370 – "Аспаптар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалы" аспаптар, өндірістік және шаруашылық құралдарды есепке алуға арналған және мынадай топтарды қамтиды:
аспаптар – механикаландырылған және механикаландырылмаған жалпы сипаттағы еңбек құралдары, сондай-ақ машиналарға бекітілген, материалдарды өңдеу үшін қолданылатын заттар. Оларға электр энергиясының, қысылған ауаның көмегімен жұмыс істейтін қолға ұстайтын механикаландырылған құралдарды (электродрелдер, бояу бүріккіштер, электр тітіркеткіштер, гайка бұрағыштар) қоса алғанда қол еңбегінің кесетін, ұратын, қысатын және тығыздайтын құралдары, сондай-ақ материалдарды өңдеуге, монтаж жұмыстарын жүргізуге арналған құралдар (қыспақтар, патрондар, бөлгіш тығындар, қозғағыштарды орнатуға және автомобильдердегі кардан біліктерін айналдыруға арналған құралдар);
өндірістік мүкәммал мен керек-жарақтар – жұмыс уақытында өндірістік операцияларды жеңілдетуге қызмет ететін өндірістік мақсаттағы заттар, жұмыс үстелдері, верстагтар, кафедралар, парталар және еңбекті қорғауға көмектесетін басқа жабдықтар, сұйық және сусымалы заттарды сақтауға арналған орынжайлар (бактар, амбарлар, сенектер, қамбалар), сауда шкафтары мен сөрелер, мүкәммал ыдыстар, жұмыс машиналарына жатқызылмаған техникалық мақсаттағы заттар;
шаруашылық мүкәммал – кеңсе керек-жарақтары (қабырғалық жиһаз, гарнитуралар, құрамалы жиһаздар, тумбалар, демалыс бұрышы), жылжытпалы тосқауылдар, ілгіштер, гардеробтар, әр түрлі шкафтар, дивандар, үстелдер, орындықтар, креслолар, кітап сөрелері, жанбайтын шкафтар мен жәшіктер, сейфтер, еденде тұратын сағаттар, гектографтар, шапирографтар мен басқа да қолға ұстайтын көбейткіш және нөмірлегіш аппараттар, телефон аппараттары, желдеткіштер, жылжытпалы киіз үйлер, шатырлар (оттегілерінен басқа), кереуеттер (арнайы жабдығы бар кереуеттерден басқа), кілемдер, портъерлер, терезеге арналған торлар және басқа да шаруашылық мүкәммал, сондай-ақ өртке қарсы мақсаттағы заттар-гидропульттер, стендтер, қол сатылар, өрт сөндіргіштер;
басқа да өндірістік және шаруашылық мүкәммал – рамадағы картиналар, қола мүсіндер (бюсттер), мраморлы вазалар, шамдар (люстралар, бра), мемлекеттік рәміздер, тифлоқұралдар мен сурдоқұралдар, көрнекі насихаттау стендтері;
2 23 1 2380 – "Өзге де негізгі құралдар" өзге негізгі құралдарды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 23 1 2381 – "Мәдени мұра активтері", мұнда өзінің мәдени, экологиялық және тарихи мәніне байланысты мәдени мұра болатын активтер есепке алынады. Оларға тарихи ғимараттар мен монументтер, археологиялық қазба орындары, қорықтар мен табиғи қорғалатын аумақтар, өнер шығармалары, сондай-ақ құнына қарамастан мұражай құндылықтары жатады;

2 23 1 2370 – "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", предназначен для учета инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря и включает следующие группы:
инструменты – механизированные и немеханизированные орудия труда общего назначения, а также прикрепляемые к машинам предметы, служащие для обработки материалов. К ним относятся режущие, ударные, давящие и уплотняющие орудия ручного труда, включая ручные механизированные орудия, работающие посредством электроэнергии, сжатого воздуха (электродрели, краскопульты, электровибраторы, гайковерты), а также приспособления для обработки материалов, производства монтажных работ (тиски, патроны, делительные головки, приспособления для установки двигателей и для проворачивания карданного вала на автомобилях);
производственный инвентарь и принадлежности – предметы производственного назначения, которые во время работы служат для облегчения производственных операций рабочие столы, верстаки, кафедры, парты и другое оборудование, способствующие охране труда, вместилища для хранения жидких и сыпучих тел (баки, лари, чаны, закрома), шкафы торговые и стеллажи, инвентарная тара, предметы технического назначения, которые не отнесены к рабочим машинам;
хозяйственный инвентарь – офисные принадлежности (стенка, гарнитуры, комплекты мебели, тумбы, уголок отдыха), переносные барьеры, вешалки, гардеробы, шкафы разные, диваны, столы, стулья, кресла, книжные полки, шкафы и ящики несгораемые, сейфы, пишущие машины, гектографы, шапирографы и другие ручные множительные и нумеровальные аппараты, телефонные аппараты, вентиляторы, переносные юрты, палатки (кроме кислородных), кровати (кроме кроватей со специальным оборудованием), ковры, портьеры, решетки на окна и другой хозяйственный инвентарь, душевые кабины, а также предметы противопожарного назначения-гидропульты, стендеры, лестницы ручные, огнетушители;
прочий производственный и хозяйственный инвентарь – картины в рамах, зеркала, скульптуры (бюсты) бронзовые, мраморные вазы, светильники (люстры, бра), государственные символы, тифлосредства и сурдосредства, стенды наглядной агитации;
2 23 1 2380 – "Прочие основные средства", предназначен для учета прочих основных средств. Данный счет включает следующие субсчета:
2 23 1 2381 – "Активы культурного наследия", где учитываются активы, которые вследствие своей культурной, экологической или исторической значимости являются активами культурного наследия. К ним относятся исторические здания и монументы, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, произведения искусства, а также музейные ценности независимо от их стоимости;

2 23 1 2382 – "Кітапханалық қор", мұнда жекелеген кітаптардың құнына қарамастан кітапханалық қорлар есептеледі. Кітапханалық қорларға ғылыми, көркем және оқулық әдебиет, әдебиеттің арнаулы түрлері және басқа басылымдар енгізіледі;
2 23 1 2383 – "Өзге негізгі құралдар", мұнда:
жерді жақсарту бойынша күрделі шығындар есепке алынады. Жерді жақсарту жөніндегі күрделі шығындарға күрделі салымдар есебінен жүргізілетін (жер бөліктерін жобалау, алқаптарды егістік үшін отау, даланы тастар мен қой тастардан тазарту, түбірлерді кесу, жабайы өсімдіктерден арылту, көлшіктерді тазарту), ауыл шаруашылығына арналған жерді үстіртін жақсарту жөніндегі мәдени-техникалық шараларға арналған заттық сипатта емес (құрылыс салуға байланысты емес) шығындар жатады;
олардың құнына қарамастан, хайуанаттар бағындағы және басқа сондай мекемелердегі жануарлар әлемінің экспонаттары;
бірлік үшін құны екі айлық есептік көрсеткіштен жоғары сахналық қойылым құралдары (декорациялар, жиһаз және кәделік, бутафорлық заттар, театралды және ұлттық костюмдер, бас киімдер, іш киімдер, аяқ киімдер, париктер);
оқу кинофильмдері, магнитті дискілер мен ленталар;
көшелердегі, алаңдардағы, парктердегі, бақтардағы, саябақтардағы, ұйымдардың аумағындағы, тұрғын үй аулаларындағы көгалдандыру және көріктендіру өсімдіктері, жанды қоршаулар, қар тосқындары мен егістікті қорғайтын жалдар, құмдар мен өзен жағалауларын бекітетін өскіндер, жар-қабақ өскіндері, ботаника бақтарының және ғылыми-зерттеу ұйымдары мен оқу орындарының ғылыми мақсаттарға арнап басқа қолдан өсірілген көпжылдық өскіндер;
өзге де мүкәммал, су диспенсерлері, кастрюльдер, табалар, жол белгілері, жасанды бұзушылықтар, сәндік сипаттағы және практикалық пайдаланылатын объектілер (мүсіндер, субұрқақтар, барельефтер, көше гүлзарлары, павильондар, беседкалар, орындықтар, урналар, балалар ойындары мен ересек тұрғындардың демалуына арналған жабдықтар мен конструкциялар);
жұмыс малдары – жылқылар, өгіздер, түйелер, есектер және басқа да жұмыс малдары (көліктік және спорт жылқыларын, қызметтік иттерді қосқанда);
елді мекендердің бас жоспары;
басқа шоттардың тобына енгізілмеген өзге де негізгі құралдар;
2 23 1 2390 – "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы" негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануына резерв сомасын есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 23 1 2391 – "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы", мұнда негізгі құралдардың жинақталған амортизациясының сомасы есепке алынады;
2 23 1 2392 – "Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв", мұнда мемлекеттік мекеменің теңгеріміндегі негізгі құралдардың құнсыздануына резерв құрумен және оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.

2 23 1 2382 – "Библиотечный фонд", где учитываются библиотечные фонды независимо от стоимости отдельных экземпляров книг. В библиотечный фонд включаются научная, художественная и учебная литература, специальные виды литературы и другие издания;
2 23 1 2383 – "Прочие основные средства", где учитываются:
капитальные затраты по улучшению земель. К капитальным затратам по улучшению земель относятся затраты не инвентарного характера (не связанные со строительством сооружений) на культурно-технические мероприятия по поверхностному улучшению земель для сельскохозяйственного пользования, производимые за счет капитальных вложений (планировка земельных участков, корчевка площадей под пашню, очистка полей от камней и валунов, срезание кочек, расчистка зарослей, очистка водоемов);
экспонаты животного мира в зоопарках и других аналогичных учреждениях независимо от их стоимости;
сценическо-постановочные средства стоимостью свыше двухмесячных расчетных показателей за единицу (декорации, мебель и реквизит, бутафория, театральные и национальные костюмы, головные уборы, белье, обувь, парики);
учебные кинофильмы, магнитные диски и ленты;
озеленительные и декоративные насаждения на улицах, площадях, в парках, садах, скверах, на территории государственных учреждений, во дворах жилых домов, живые изгороди, снегозащитные и полезащитные полосы, насаждения по укреплению песков и берегов рек, овражнобалочные насаждения, искусственные насаждения ботанических садов и других научно-исследовательских государственных учреждений и учебных заведений для научных целей и другие искусственные многолетние насаждения;
прочий инвентарь, диспенсеры воды, кастрюли, сковороды, дорожные знаки, искусственная неровность, объекты декоративного характера и практического использования (скульптуры, фонтаны, барельефы, вазоны уличные, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения);
рабочий скот – лошади, волы, верблюды, ослы и другие рабочие животные (включая транспортных и спортивных лошадей, служебных собак);
генеральный план населенных пунктов;
прочие основные средства, не включенные в другие группы счетов;
2 23 1 2390 – "Накопленная амортизация и обесценение основных средств", предназначен для учета суммы накопленной амортизации и резерва на обесценение основных средств. Данный счет включает следующие субсчета:
2 23 1 2391 – "Накопленная амортизация основных средств", где учитывается сумма накопленной амортизации основных средств;
2 23 1 2392 – "Резерв на обесценение основных средств", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение основных средств, числящихся на балансе государственного учреждения.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. 24 "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" кіші бөлімі аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шотты қамтиды:
2 24 1 2410 – "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" күрделі салымдарды және аяқталмаған жұмыс циклі және пайдалануға тапсырылмаған объектілерді есепке алуға үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 24 1 2411 – "Аяқталмаған құрылыс", мұнда аяқталмаған және пайдалануға тапсырылмаған объектілер құрылысы бойынша шығындар есепке алынады (ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу, жабдықты монтаждау бойынша, қару-жарақ пен әскери техника, жобалау алдындағы (техникалық-экономикалық негiздеме), жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамалар);
2 24 1 2412 – "Материалдық емес активтерге күрделі салымдар", мұнда материалдық емес активтерге қаржыландырылатын әзірлеме сатысындағы күрделі салымдар есепке алынады.
2 24 1 2413 – "Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру қондырғыларын өзге де негізгі құралдарды күрделі жөндеу", мұнда үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру қондырғыларын өзге де негізгі құралдарын күрделі жөндеу есепке алынады;
2 24 1 2414 – "Жолдарды күрделі жөндеу", мұнда жолдарды күрделі жөндеу есепке алынады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. 25 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" кіші бөлімі мемлекеттік мекемеге сыйақы түрінде пайда алып келетін жылжымайтын мүлікті есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
2 25 1 2510 – "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты меншік иесіндегі немесе жалдау төлемдерін және/немесе капиталдың құн өсімінен табыс алу мақсатында жалдау шарты бойынша жалға алушының иелігіндегі жер және ғимарат (не ғимараттың бір бөлігі, не жер мен ғимарттың бөлігі) түріндегі инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алуға арналған;
2 25 1 2520 – "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы" шоты инвестициялық жылжымайтын мүліктердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануына резерв сомасын есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 25 1 2521 – "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы", мұнда инвестициялық жылжымайтын мүліктердің жинақталған амортизация сомасы есепке алынады;

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Подраздел 24 "Незавершенное строительство и капитальные вложения" предназначен для учета незавершенного строительства и капитальных вложений. Данный подраздел включает следующий счет:
2 24 1 2410 – "Незавершенное строительство и капитальные вложения", предназначен для учета капитальных вложений и объектов с незаконченным циклом работ и не сданных в эксплуатацию. Данный счет включает следующие субсчета:
2 24 1 2411 – "Незавершенное строительство", где учитываются затраты по незаконченным и не сданным в эксплуатацию объектам строительства (по возведению зданий и сооружений, монтажу оборудования, вооружений и военной техники, предпроектная (технико-экономическое обоснование), проектная (проектно-сметная) документации);
2 24 1 2412 – "Капитальные вложения в нематериальные активы", где учитываются капитальные вложения на стадии разработки, капитализируемые в нематериальные активы;
2 24 1 2413 – "Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств и прочих основных средств", где учитывается капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств и прочих основных средств;
2 24 1 2414 – "Капитальный ремонт дорог", где учитывается капитальный ремонт дорог.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Подраздел 25 "Инвестиционная недвижимость" предназначен для учета недвижимости, приносящей государственному учреждению доходов в виде вознаграждений. Данный подраздел включает следующие счета:
2 25 1 2510 – "Инвестиционная недвижимость", предназначен для учета инвестиционной недвижимости в виде земли и здания (либо части здания, либо части земли и здания), находящихся во владении собственника или в распоряжении арендатора по договору аренды, с целью получения арендных платежей и/или прироста стоимости капитала;
2 25 1 2520 – "Накопленная амортизация и обесценение инвестиционной недвижимости", предназначен для учета суммы накопленной амортизации и резерва на обесценение инвестиционной недвижимости. Данный счет включает следующие субсчета:
2 25 1 2521 – "Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости", где учитывается накопленная амортизация инвестиционной недвижимости;

2 25 1 2522 – "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв", мұнда инвестициялық жылжымайтын мүліктердің құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.
22. 26 "Биологиялық активтер" кіші бөлімі биологиялық активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше мынадай шотты қамтиды:
2 26 1 2610 – "Жануарлар", мұнда өнімдік және асыл тұқымды мал-сиырлар, бұқалар, буйволдар мен қодастар (жұмыстағысынан басқа), айғырлар мен асыл тұқымды биелер (жұмыс істемейтін), үйірде бағуға ауыстырылған биелер буралар мен інгендер (жұмыс істемейтін), ұрғашы бұғылар мен еркек бұғылар (мүйізді), еркек шошқалар мен мегежіндер, қойлар мен қошқарлар, ешкілер мен текелер есепке алыну үшін арналған;
2 26 1 2620 – "Көпжылдық екпелер", мұнда көпжылдық отырғызулардың екі тобы есептеледі:
олардың жасына қарамастан қолдан отырғызылған мынадай көпжылдық өсімдіктер жатады: жеміс-жидектердің барлық түрлері (ағаштар мен бұталар);
егуге арналып питомниктерде өсірілген көпжылдық көшеттер.
Жас өскіндердің барлық түрлері жеміс беруге жеткен, бұтақтары ұйысатын жасқа жеткен өскіндерден бөлек есептеледі;
2 26 1 2630 – "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы", мұнда биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануына резерв сомасын есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 26 1 2631 – "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы", мұнда биологиялық активтердің жинақталған амортизация сомасы есепке алынады;
2 26 1 2632 – "Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв", мұнда биологиялық активтердің құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.
23. 27 "Материалдық емес активтер" кіші бөлімі материалдық-заттық негізі жоқ, бірақ қолдану мерзімі ұзақ уақыт активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:
2 27 1 2710 – "Материалдық емес активтер" шоты материалдық-заттық негізі жоқ, бірақ қолдану мерзімі ұзақ уақыт активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 27 1 2711 – "Бағдарламалық қамтамасыз ету", мұнда мекеме өз қызметiнде бiр жылдан аса қолдануға болжанатын компьютерлiк бағдарламалық қамтамасыз ету және дерекқор, техникалық тасығыштардағы бағдарламалар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта сондай-ақ жүйелiк, стандартты және қолданбалы бағдарламалық құралдар, компьютерлiк бағдарламалар, жүйелi және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету үшiн бағдарламалар сипаттамасы және көмекшi материалдар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта бағдарламалық басқаруы бар машиналар мен құрал-жабдықтың бағдарламалық қамтамасыздандыруы, компьютердiң операциялық жүйесi есепке алынбайды;

2 25 1 2522 – "Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение инвестиционной недвижимости.
22. Подраздел 26 "Биологические активы" предназначен для учета биологических активов. Данный подраздел включает следующие счета:
2 26 1 2610 – "Животные", предназначен для учета продуктивного и племенного скота-коров, быков-производителей, буйволов и яков (кроме рабочих), жеребцов-производителей и племенных кобыл (нерабочие), кобыл, переведенных на табунное содержание, верблюдов-производителей и маток (нерабочих), хряков-производителей и свиноматок, овцематок, коз, баранов;
2 26 1 2620 – "Многолетние насаждения", где учитываются многолетние насаждения двух типов:
искусственные многолетние насаждения вне зависимости от их возраста: плодово-ягодные насаждения всех видов (деревья и кустарники);
многолетние насаждения, выращиваемые в питомниках, в качестве посадочного материала. Молодые насаждения всех видов учитываются отдельно от насаждений, достигших начала плодоношения, смыкания крон;
2 26 1 2630 – "Накопленная амортизация и обесценение биологических активов", предназначен для учета суммы накопленной амортизации и резерва на обесценение биологических активов. Данный счет включает следующие субсчета:
2 26 1 2631 – "Накопленная амортизация биологических активов", где учитывается накопленная амортизация биологических активов;
2 26 1 2632 – "Резерв на обесценение биологических активов", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение биологических активов.
23. Подраздел 27 "Нематериальные активы" предназначен для учета активов сроком службы более одного года, не имеющих физической сущности. Данный подраздел включает следующие счета:
2 27 1 2710 – "Нематериальные активы", предназначен для учета активов, не имеющих материально-вещественной основы, но позволяющих получать доход в течение продолжительного времени. Данный счет включает следующие субсчета:
2 27 1 2711 – "Программное обеспечение", где учитывается компьютерное программное обеспечение и базы данных, программы на технических носителях, которые учреждение предполагает использовать в своей деятельности более одного года. На этом субсчете также учитываются системные, стандартные и прикладные программные средства, компьютерные программы, описания программ и вспомогательные материалы для системного и прикладного программного обеспечения. На этом субсчете не учитывается компьютерное программное обеспечение машин и оборудования с программным управлением, операционная система компьютера;

2 27 1 2712 – "Авторлық құқық", мұнда әдебиет және сурет шығармаларының түпнұсұасына авторлық құқықтар есепке алынады. Түпнұсқа ойлап шығарушы тұлғаға жатады (авторға, кинокомпанияларға) және оларға авторлық құқық, патент, лицензиялар немесе құпиялық құқығы түрінде заңды және нақтылы меншіктік құқығы қойылады. Мұнда авторлық құқықтар мыналарға ескеріледі:
фильмдер, дыбысжазулары, қолжазбалар, магниттік ленталар және с.с. түпнұсқалар, олар бойынша театрлық қойылымдар, радио-және теледидарлық бағдарламалар, музыкалық қойылымдар, спорттық жарыстар, әдебиет және сурет шығарылымдары жазылады және шығарылады;
шығарылымдар, өзі қолдану үшін ойлап табу;
2 27 1 2713 – "Лицензиялық келісімдер", мұнда жерді, сумен, пайдалы қазбалармен және басқа да табиғи ресурстармен пайдалануға құқық, заңды немесе есептік істермен куәландырылмағаннан басқа, лицензиялық келісімдерді қолдану үшін құқық есепке алынады;
2 27 1 2714 – "Патенттер", мұнда мыналар есепке алынады, мұнда заңды немесе есептік істермен куәландырылмағанынан басқа ойлап шығаруға, пайдалы модельдерге, өндірістік нұсқалар, интегралды микросхема топологиялары, селекциялық жетістіктер және басқа да объектілерге патентпен қолдану құқықтары бойынша төлемдер есепке алынады;
2 27 1 2715 – "Гудвилл", мұнда гудвиллдың нақты сомасы мен қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады;
2 27 1 2716 – "Өзге материалдық емес активтер", мұнда өзге материалдық емес активтер есепке алынады, олар мыналарды қамтиды:
ғылымды қажет ететін өндірістік технологиялар, жаңа ақпарат, ноу-хау және басқа санаттарға жатқызылмайтын өзге де шығарулар, өндірісі бірліктермен шектелетін, меншік құқығы қойылған немесе сәйкесінше алған құжаттар қолданылады;
ұйымдастыру шығындары-заңды тұлғаның құрылуы кезіндегі құжаттардың рәсімделуі және олар мыналарды қамтиды:
тіркелім бойынша шығыстар фирмалық атаулар, есімдер, тауар белгілері;
пайдалы кендерді барлау және өндіруді орындауға құқықтар;
концессиялар мен активтерге ұқсас құқықтар, олар мыналарды қамтиды: белгілі бір жерлерде балықтар аулауға концессиялар, басқа активтер немесе ерекше құқықтар;
жалға алынған мүлікті бірнеше жыл аралығында пайдалану құқықтары;
2 27 1 2720 – "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы" шоты материалдық емес активтердің амортизациясы мен құнсыздануы есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 27 1 2721 – "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы", мұнда материалдық емес активтердің амортизациясы есепке алынады;
2 27 1 2722 – "Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв", мұнда материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.

2 27 1 2712 – "Авторские права", где учитываются авторские права на оригиналы произведений литературы и искусства. Оригиналы принадлежат создателям (автору, кинокомпании) и на них устанавливаются юридические или фактические права собственности в виде авторского права, патента, лицензии или права секретности. Здесь учитываются авторские права на:
оригинальные фильмы, звукозаписи, рукописи, магнитные ленты по которым записываются или воплощаются театральные постановки, радио- и телевизионные программы, музыкальные представления, спортивные состязания, произведения литературы и искусства;
произведения, созданные для собственного использования;
2 27 1 2713 – "Лицензионные соглашения", где учитывается право пользования лицензионными соглашениями, кроме объектов, не засвидетельствованных юридическими или учетными действиями, права пользования землей, водой, полезными ископаемыми и другими природными ресурсами, зданиями, сооружениями, оборудованием;
2 27 1 2714 – "Патенты", где учитывается плата за право пользования патентом на изобретения, полезные модели, промышленные образцы, топологии интегральных микросхем, селекционные достижения и другие объекты, не засвидетельствованные юридическими или учетными действиями;
2 27 1 2715 – "Гудвилл", где учитываются операции, связанные с наличием и движением гудвилла;
2 27 1 2716 – "Прочие нематериальные активы", где учитываются прочие нематериальные активы, которые включают:
наукоемкие промышленные технологии, новую информацию, ноу-хау и прочие изобретения, не отнесенные к другим категориям, использование которых в производстве ограничивается единицами, установившими на них права собственности или получившими соответствующий документ;
фирменные наименования, имена, товарные знаки;
права на осуществление разведки и добычи полезных ископаемых;
концессии и аналогичные права на активы, которые включают концессии или исключительные права на лов рыбы в определенных местах, на прочие активы;
права пользования арендованным имуществом в течение нескольких лет;
2 27 1 2720 – "Накопленная амортизация и обесценение нематериальных активов", предназначен для учета накопленной амортизации и обесценения нематериальных активов. Данный счет включает следующие субсчета:
2 27 1 2721 – "Накопленная амортизация нематериальных активов", где учитывается начисленная сумма амортизации нематериальных активов;
2 27 1 2722 – "Резерв на обесценение нематериальных активов", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение нематериальных активов.

24. 28 "Өзге ұзақ мерзімді активтер" кіші бөлімі алдыңғы шот топтарында көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше мынадай шотты қамтиды:
2 28 1 2810 – "Өзге ұзақ мерзімді активтер" шоты алдыңғы шот топтарында көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді активтер бойынша операцияларды есепке алу үшін арналған.
6-тарау. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары
25. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелері" бөлімінің шоттары мемлекеттік мекемелерде қысқа мерзімді ретінде жіктелетін міндеттемелерін есепке алуға арналған.
26. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелері" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
30 – "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелері";
31 – "Салық және өзге төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
32 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
33 – "Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері";
34 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері".
27. 30 "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімі қысқа мерзімді ретінде жіктелетін қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
3 30 1 3010 – "Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар", алынған қысқа мерзімді сыртқы қарыздарды есепке алуға арналған;
3 30 1 3020 – "Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар", алынған қысқа мерзімді ішкі қарыздарды есепке алуға арналған;
3 30 1 3030 – "Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер есепке алуға арналған;
3 30 1 3040 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.
28. 31 "Салық және басқа да төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі салық және басқа да төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
3 31 1 3110 – "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 31 1 3111 – "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда жеке тұлғалармен әлеуметтік төлемдер және әлеуметтік көмектер бойынша, қызметкерлер мен қызметшілерге еңбекте алған жарақат, не болмаса заңнамасына сәйкес олардың еңбектегі мiндеттерiн орындауға байланысты өзге де денсаулығын зақымдаған залалдың орнын толтыру, қаза болған, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына төленетін біржолғы төлемдер бойынша, әскери қызметшілерге (мерзімді әскери қызметшілерден басқа), сондай-ақ ішкі істер органдарының шұғыл-іздестіру, тергеу және саптық бөлімшелерінің, Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің, қаржы полициясы органдарының қызметкерлеріне тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтер бойынша шығыстарды төлеу үшін берілетін ақшалай өтемақы бойынша, жеке тұлғаларға өзге де трансферттер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін республикалық бюджеттен бір жылға дейінгі мерзімге бөлінген қаражаттың қозғалысы есепке алынады;

24. Подраздел 28 "Прочие долгосрочные активы" предназначен для учета прочих долгосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает следующий счет:
2 28 1 2810 – "Прочие долгосрочные активы", предназначен для учета операций по прочим долгосрочным активам, не указанным в предыдущих группах счетов.
Глава 6. Счета раздела 3 "Краткосрочные обязательства"
25. Счета раздела 3 "Краткосрочные обязательства" предназначены для учета обязательств государственных учреждений, классифицируемых как краткосрочные.
26. Раздел 3 "Краткосрочные обязательства" включает следующие подразделы:
30 – "Краткосрочные финансовые обязательства";
31 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам";
32 – "Краткосрочная кредиторская задолженность";
33 – "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства";
34 – "Прочие краткосрочные обязательства".
27. Подраздел 30 "Краткосрочные финансовые обязательства" предназначен для учета финансовых обязательств хозяйствующих субъектов, классифицируемых как краткосрочные. Данный подраздел включает следующие счета:
3 30 1 3010 – "Краткосрочные внешние займы полученные", предназначен для учета краткосрочных полученных займов;
3 30 1 3020 – "Краткосрочные внутренние займы полученные", предназначен для учета краткосрочных полученных внутренних займов;
3 30 1 3030 – "Прочие краткосрочные финансовые обязательства", предназначен для учета прочих краткосрочных финансовых обязательств, не указанных в других группах счетов;
3 30 1 3040 – "Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства", предназначен для учета краткосрочных финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Подраздел 31 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам" предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по налогам и другим платежам. Данный подраздел включает следующие счета:
3 31 1 3110 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по бюджетным выплатам. Данный счет включает следующие субсчета:
3 31 1 3111 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам", где учитывается движение средств, выделенных со сроком до одного года из республиканского бюджета для осуществления расчетов с физическими лицами по социальным выплатам и социальной помощи, по возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством, по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, по денежной компенсации военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы), а также сотрудникам оперативно-розыскных, следственных и строевых подразделений органов внутренних дел, органов Государственной противопожарной службы, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции для оплаты расходов по содержанию жилища и коммунальные услуги, по другим трансфертам физическим лицам;

3 31 1 3112 – "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылға дейінгі мерзіммен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлген нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша қаражат қозғалысы есепке алынады;
3 31 1 3113 – "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады;
3 31 1 3114 – "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылға дейінгі мерзіммен жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша есеп айырысулар есепке алынады;
3 31 1 3115 – "Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылға дейінгі мерзіммен заңды тұлғаларға, оның ішінде шаруа қожалықтарына және фермерлік шаруашылықтарға субсидиялар бойынша есеп айырысулар есепке алынады;
3 31 1 3120 – "Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 31 1 3121 – "Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес жеке табыс салығының есептелуімен және бюджетке төленуімен байланысты операциялар көрсетіледі;
3 31 1 3122 – "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Салық кодексіне сәйкес әлеуметтік салықтың есептелуі және бюджетке төленуі бойынша операциялар есепке алынады;
3 31 1 3123 – "Қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Салық кодексіне сәйкес қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы есепке алынады;
3 31 1 3124 – "Өзге де салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда алдыңғы шоттар тобында көрсетілмеген бір жылға дейінгі мерзіммен Салық кодексіне сәйкес бейрезидент заңды тұлғалармен операциялар бойынша төлем көзінен корпоративтік табыс салығын ұстау және бюджетке төлеу, мемлекеттік баж салығын есептеу және бюджетке төлеу, сондай-ақ өзге де бюджетке есептеулер мен төлемдер бойынша операциялар есепке алынады;
3 31 1 3130 – "Өзге де бюджетпен есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" активтерді сатудан түсетін кірістер бойынша, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен сметадан тыс түсімдерді көрсететін кірістер бойынша, активтердің жетіспеушілігін өтеуден түсетін кірістер бойынша, сондай-ақ мемлекеттік бюджет түсуі тиіс басқа да кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:

3 31 1 3112 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", где учитывается движение средств со сроком до одного года по целевым текущим трансфертам, выделенных администраторами бюджетных программ областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения, столицы;
3 31 1 3113 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие;
3 31 1 3114 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", где учитываются расчеты по субсидиям физическим лицам со сроком до одного года;
3 31 1 3115 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам", где учитываются расчеты по субсидиям юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам, со сроком до одного года;
3 31 1 3120 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по платежам в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
3 31 1 3121 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой в бюджет индивидуального подоходного налога в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс);
3 31 1 3122 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу", где учитываются операции по начислению и уплате в бюджет социального налога в соответствии с Налоговым кодексом;
3 31 1 3123 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за негативное воздействие на окружающую среду", где учитывается плата за негативное воздействие на окружающую среду в соответствии с Налоговым кодексом;
3 31 1 3124 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет", где учитываются удержание и уплата в бюджет корпоративного подоходного налога у источника выплаты по операциям с нерезидентами-юридическими лицами, начисление и уплата в бюджет государственных пошлин в соответствии с Налоговым кодексом, а также операции по прочим начислениям и платежам в бюджет со сроком до одного года, не указанных в других группах счетов;
3 31 1 3130 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим расчетам с бюджетом", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом по доходам от реализации активов, по доходам, отражающим сверхсметные поступления от реализации товаров, работ и услуг, по доходам от возмещения недостачи активов, а также по другим доходам, подлежащих поступлению в государственный бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:

3 31 1 3131 – "Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда кірісі мемлекеттік бюджетке тиесілі мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін сатуы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады;
3 31 1 3132 – Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін сметадан тыс түсімдерді мемлекеттік бюджеттің кірісіне беру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер, сондай-ақ жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен операцияларды есепке алу бойынша сатып алушылардың қысқа мерзімді кредиторлық берешегі есепке алынады;
3 31 1 3133 – "Өзге де операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда активтердің жетіспеушілігін өтеуден түскен кірістердің, сондай-ақ басқа шоттар топтарында көрсетілмеген өзге де кірістердің түсімі бойынша мемлекеттік мекеменің бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешегі есепке алынады;
3 31 1 3140 – "Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 31 1 3141 – "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) сәйкес міндетті әлеуметтік аударымдарды есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3 31 1 3142 – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Әлеуметтік кодекске сәйкес мемлекеттік мекемелер жүргізетін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленетін зейнетақы жарналарын есептеуге және төлеуге байланысты операциялар көрсетіледі;
3 31 1 3143 – "Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда мемлекеттік мекемелер жүргізетін автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға жарналар бойынша кредиторлық берешек есепке алынады;
3 31 1 3144 – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Әлеуметтік кодекске сәйкес мемлекеттік мекемелер жүргізетін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын есептеуге және төлеуге байланысты операциялары көрсетіледі;

3 31 1 3131 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность по реализации долгосрочных активов государственным учреждением, доходы от которой причитаются в государственный бюджет;
3 31 1 3132 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность по передаче сверхсметных поступлений от реализации товаров, работ и услуг в доход государственного бюджета, а также краткосрочная кредиторская задолженность покупателей по учету операций с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям;
3 31 1 3133 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность государственного учреждения перед бюджетом по поступлению доходов от возмещения недостачи активов, а также прочих доходов, не указанных в других группах счетов;
3 31 1 3140 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам", предназначен для учета краткосрочных обязательств по другим обязательным и добровольным платежам. Данный счет включает следующие субсчета:
3 31 1 3141 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой обязательных социальных отчислений в соответствии с Кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс);
3 31 1 3142 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой пенсионных взносов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", производимых государственными учреждениями в соответствии с Социальным кодексом;
3 31 1 3143 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам", где учитывается кредиторская задолженность по взносам на обязательное страхование гражданско–правовой ответственности владельцев автотранспортных средств, производимыми государственными учреждениями;
3 31 1 3144 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам работодателя в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой обязательных пенсионных взносов работодателей в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", производимых государственными учреждениями в соответствии с Социальным кодексом;

3 31 1 3145 – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Әлеуметтік кодекске сәйкес мемлекеттік мекемелер жүргізетін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеуге және төлеуге байланысты операциялар көрсетіледі;
3 31 1 3150 – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 31 1 3151 – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Әлеуметтік медициналық сақтандару туралы заң) сәйкес мемлекеттік мекемелердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленуі тиіс міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды есептеуіне байланысты операциялар көрсетіледі;
3 31 1 3152 – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Әлеуметтік медициналық сақтандару туралы заңға сәйкес қызметкерлердің кірісінен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленуі тиіс міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын есептеуге байланысты операциялар көрсетіледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. 32 "Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
3 32 1 3210 – "Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" өтеу мерзімі бір жылға дейінгі жеткізушілер мен мердігерлерге қорларды жеткізу және қайта өңдеу бойынша шығыстарды қоса алғанда сатып алынған қорлар, ұзақ мерзімді активтер, қабылданған жұмыстар мен тұтынылған қызметтер үшін есеп айырысуға қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған;
3 32 1 3220 – "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" мемлекеттік мекемелердің ведомстволық есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылдан кем қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:

3 31 1 3145 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным профессиональным пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой обязательных профессиональных пенсионных взносов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", производимых государственными учреждениями в соответствии с Социальным кодексом;
3 31 1 3150 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование", предназначен для учета краткосрочных обязательств по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование. Данный счет включает следующие субсчета:
3 31 1 3151 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование", где отражаются операции, связанные с начислением обязательного социального медицинского страхования государственными учреждениями, подлежащие уплате в ФСМС в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон о социальном медицинском страховании);
3 31 1 3152 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование", где отражаются операции, связанные с начислением взносов на обязательное социальное медицинское страхование с доходов работников, подлежащие уплате в ФСМС в соответствии с Законом о социальном медицинском страховании.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Подраздел 32 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности. Данный подраздел включает следующие счета:
3 32 1 3210 – "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности перед поставщиками и подрядчиками за приобретенные запасы, долгосрочные активы, принятые работы и потребленные услуги, включая расходы по доставке или переработке запасов, сроком погашения менее одного года;
3 32 1 3220 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений по ведомственным расчетам, в том числе внутреннему кредитованию, сроком погашения менее одного года. Данный счет включает следующие субсчета:

3 32 1 3221 – "Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінің ведомствоішілік есеп айырысулары бойынша, оның ішінде қайтарымды негізде республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен алынған кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған;
3 32 1 3222 – "Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша, сондай-ақ қайтарылу негізінде республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен алынған кредиттер сомалары бойынша мемлекеттік мекемелердің қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған;
3 32 1 3230 – "Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жоғары оқу орындарының студенттеріне, магитранттарға, докторанттарға және аспиранттарға, ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелердің және мектептердің, колледждердің, кәсіптік-техникалық мектептердің оқушылары, курстардың тыңдаушылары стипендиялар есептеу және төлеу бойынша стипендианттармен есеп айырысуын есепке алу үшін арналған;
3 32 1 3240 – "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жұмысшылармен және қызметшілермен еңбекақы төлеу, өзге де есеп айырысулар, Дене шынықтыру Заңына сәйкес өзге тұлғаларға берілетін іссапар шығыстары бойынша есеп айырысуларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 32 1 3241 – "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне төленуге тиісті еңбекақы, компенсациялық төлемдер, бір реттік төлемдер (материалдық көмек, ынталандыру және басқа да ұқсас төлемдер) және қызметкердің еңбекақысынан ұсталуға тиісті сомалар есепке алынады;
3 32 1 3242 – "Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылдан артық емес кезең ішінде олардың жеке шоттарына аудару үшін басқа тұлғаның пайдасы үшін жалақы төлемдерінен, стипендиялардан, атқарушы парақтары мен басқа құжаттар бойынша ұсталған сомалар есепке алынады;
3 32 1 3243 – "Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда жұмыскерлер мен студенттердің белгіленген мерзімде алынбаған жалақы төлемдері мен шәкіртақылардың сомалары есепке алынады;
3 32 1 3244 – "Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша әлеуметтік жәрдемақы есептеу және төлеу бойынша есеп айырысулары есепке алынады;

3 32 1 3221 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по внутриведомственным расчетам" предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений своей системы по внутриведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, полученных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (внутреннее кредитование);
3 32 1 3222 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по межведомственным расчетам" предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений по межведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, полученных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (внутреннее кредитование);
3 32 1 3230 – "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам", предназначен для учета расчетов со стипендиатами по начислению и выплате стипендии студентам, магистрантам, докторантам и аспирантам вузов, научно-исследовательских государственных учреждений и учащимися школ, колледжей, профтехшкол, слушателями курсов;
3 32 1 3240 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами", предназначен для учета расчетов с рабочими и служащими по оплате труда, прочим расчетам, командировочным расходам, выдаваемым прочим лицам в соответствии с Законом о физкультуре. Данный счет включает следующие субсчета:
3 32 1 3241 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда", где учитываются задолженность по оплате труда, суммы компенсационного характера, разовые выплаты (материальная помощь, поощрения и другие аналогичные выплаты), подлежащие выплате работникам государственных учреждений, а также отражаются суммы, подлежащие удержанию с заработной платы работников;
3 32 1 3242 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы, стипендий, по исполнительным листам и другим документам в пользу третьих лиц для перечисления на их лицевые счета в течение периода не более одного года;
3 32 1 3243 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам" где учитывается сумма заработной платы и стипендий, не полученные работниками, стипендиатами в установленный срок;
3 32 1 3244 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности", где государственными учреждениями учитываются начисленные и выплаченные социальные пособия по временной нетрудоспособности;

3 32 1 3245 – "Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлердің еңбекақы сомаларынан кәсіподақ ұйымдарымен қолма-қол емес есеп айырысу жүйесінде ұсталынатын ұсталымдар есепке алынады (кәсіподақ мүшесінің жазбаша мінездемесі негізінде);
3 32 1 3246 – "Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлердің жинақталған пайдаланылмаған демалыс бойынша резерв (міндеттемелер) сомасы есепке алынады;
3 32 1 3247 – "Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлер мен жұмыскерлердің жеке жазбаша өтініші негізінде еңбекақысынан ұсталынатын, яғни еркі бойынша еңбекақысын банк шоты арқылы қолма-қол емес есеп айырысу негізінде аудару бойынша кредиторлық берешектер сомасы есепке алынады;
3 32 1 3248 – "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлер мен жұмыскерлердің тапсырмасы бойынша сақтандыру органдарымен қолма қол емес есеп айырысу жолымен сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдері, Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес бекітілген негізде (қызметкердің жазбаша өтініші негізінде) банктен алынған қарыз сомасын төлеу бойынша, есеп беретін сома бойынша бір жылдан артық емес негізде төленуге жататын қызметкерлердің еңбекақысынан ұсталатын сомалар есепке алынады;
3 32 1 3249 – "Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Дене шынықтыру Заңына сәйкес берілуге жататын іссапар сомалары бойынша берешек есепке алынады;
3 32 1 3250 – "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" алынған қарыздар, қаржылық жал және өзге де сыйақылар бойынша төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақыларды есепке алу үшін арналған;
3 32 1 3260 – "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алу үшін арналған;
3 32 1 3270 – "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 32 1 3271 – "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақша сомасы есепке алынады және де сотталғандар мен тергеуге алынып сотталған тұлғалардан алынған сомасы мен жеке ақшалары, сотталғандардың жалақыдан ұсталған сомасы, зейнетақылары, жәрдемақылары және өзге де табыстары қаражат есепке алынады;

3 32 1 3245 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов", где учитываются удержанные из заработной платы работников членские профсоюзные взносы при безналичной системе расчетов с профсоюзными организациями (на основании письменных заявлений членов профсоюзов);
3 32 1 3246 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам", где учитывается сумма резерва (обязательства) по накапливаемым неиспользованным отпускам работников;
3 32 1 3247 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы рабочих и служащих на основании письменного заявления каждого в отдельности работника, пожелавшего перечислять заработную плату по безналичным расчетам на банковские счета;
3 32 1 3248 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы по поручениям рабочих и служащих в уплату страховых платежей по договорам страхования путем безналичных расчетов с органами страхования, сумм на погашение ссуды, полученной в банке в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан (на основании письменных заявлений работников), задолженность работникам по подотчетным суммам, подлежащие погашению в течение срока, не более одного года;
3 32 1 3249 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим подотчетным суммам", где учитывается задолженность по командировочным суммам, подлежащая к выдаче в соответствии с Законом о физкультуре;
3 32 1 3250 – "Краткосрочные вознаграждения к выплате", предназначен для учета краткосрочных вознаграждений к выплате по полученным займам, финансовой аренде и прочим вознаграждениям;
3 32 1 3260 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по аренде;
3 32 1 3270 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", предназначен для учета прочей краткосрочной кредиторской задолженности, не указанной в других группах счетов. Данный счет включает следующие субсчета:
3 32 1 3271 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения", где учитываются суммы, поступившие государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан от физических и (или) юридических лиц на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, а также изъятые суммы и личные деньги, зарплата, пенсия, пособия и иные доходы осужденных и следственно-арестованных лиц, удержанные суммы из заработка, пенсий, пособий и иных доходов осужденных по исполнительным листам;

3 32 1 3272 – "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысу", мұнда қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алу себебі бойынша қызметкер жұмыстан босатылған, стипендиаттың оқу мерзімі аяқталған, атқару қағазының немесе басқа да құжаттың қолданыс мерзімі аяқталған жағдайда төленбеген немесе артық төленген тиындардың сомалары есепке алынады;
3 32 1 3273 – "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген бір жыл мерзімге дейінгі өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер, оның ішінде сақтандыру бойынша жұмыстар мен қатысып сөз сөйлеу үшін, гонорар үшін берешек сомасы есепке алынады;
3 32 1 3274 – "Қорлардан төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер" мұнда қорлардан, оның ішінде Жәбірленушілерге өтемақы қорынан төлемдер бойынша кредиторлық берешек есепке алынады;
3 32 1 3280 – "Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 32 1 3281 – "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", қосылған құн салығынан (бұдан әрі – ҚҚС) басқа, бір жылдан аз кезең ішіндегі бюджетке түсетін салықтық түсімдер мен кедендік төлемдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3 32 1 3282 – "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", салық төлеуші ұсынған декларацияға сәйкес есептелген ҚҚС сомасын төлеу жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3 32 1 3283 – "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", салық төлеуші ұсынған қосымша декларацияға сәйкес есептелген ҚҚС сомасын қайтару жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3 32 1 3284 – "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бір жылдан кем кезең ішінде бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер жөнінде төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған;
3 32 1 3285 – "Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бір жылдан кем кезең ішінде Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3 32 1 3272 – "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения", где отражаются суммы тиынов, не выплаченные или излишне выплаченные в случаях увольнения работника, завершения срока обучения стипендиата, окончания срока действия исполнительного листа или другого документа со сроком до одного года, по причине изъятия наличных тиынов из денежного обращения;
3 32 1 3273 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", где учитывается прочая краткосрочная кредиторская задолженность со сроком до одного года, не указанная в других группах счетов, в том числе сумма задолженности за гонорары, выплачиваемые за работы и выступления по договорам;
3 32 1 3274 – "Кредиторская задолженность по выплатам из фондов", где учитывается кредиторская задолженность по выплатам из фондов, в том числе из Фонда компенсации потерпевшим;
3 32 1 3280 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
3 32 1 3281 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета операций по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет, кроме налога на добавленную стоимость (далее – НДС), и таможенным платежам, в течение периода менее одного года;
3 32 1 3282 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", предназначен для учета операций по оплате начисленной суммы НДС согласно представленной налогоплательщиком декларации;
3 32 1 3283 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", предназначен для учета операций по возврату начисленной суммы НДС согласно представленной налогоплательщиком дополнительной декларации;
3 32 1 3284 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета операций по расчетам с плательщиками неналоговых поступлений в бюджет, в течение периода менее одного года;
3 32 1 3285 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза", предназначен для учета операций по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза, в течение периода менее одного года.

30. 33 "Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" кіші бөлімі қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттан тұрады:
3 33 1 3310 – "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері", мұнда белгісіз уақытпен және сомамен міндеттемелер ретінде анықталған бір жыл мерзімге дейінгі қысқа мерзімді бағалау міндеттемелерін есептеуге арналған;
3 33 1 3320 – "Қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелері", мұнда бір жылға дейінгі кепілдік мерзімімен сатылған өнімдер және көрсетілген қызметтер бойынша кепілдік міндеттемелер жөніндегі резервті құрумен және қозғалысымен байланысты операциялар және өзге қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелері көрініс табады.
31. 34 "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған. Аталған кіші бөлім мына шоттардан тұрады:
3 34 1 3410 – "Алынған қысқа мерзімді аванстар" шоты шарт бойынша бір жылдан кем мерзім ішінде мемлекеттік ұйымдардың атқаратын жұмыстары мен қызмет көрсетулерi үшін тапсырысшылар мен сатып алушылардан алған аванстар есепке алынады;
3 34 1 3420 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері" шоты алдыңғы топтарды көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған.
7-тарау. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары
32. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары мемлекеттік мекемелерде ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін міндеттемелерін есепке алуға арналған.
33. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
40 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер";
41 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек";
42 – "Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері";
43 – "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер".
34. 40 "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімі ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
4 40 1 4010 – "Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар" өтеу мерзімі бір жылдан асатын алынған сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелерді есепке алуға арналған;
4 40 1 4020 – "Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар" өтеу мерзімі бір жылдан асатын алынған ішкі қарыздар бойынша міндеттемелерді есепке алуға арналған;
4 40 1 4030 – "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер", онда алдыңғы шоттарда көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер есепке алынады;
4 40 1 4040 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған;

30. Подраздел 33 "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства" предназначен для учета краткосрочных оценочных и гарантийных обязательств. Данный подраздел включает следующие счета:
3 33 1 3310 – "Краткосрочные оценочные обязательства", предназначен для учета оценочных обязательств, определенных как обязательства по событиям с высокой вероятностью наступления в течение периода до одного года;
3 33 1 3320 – "Краткосрочные гарантийные обязательства", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резерва по гарантийным обязательствам по реализованной продукции и оказанным услугам, а также прочие краткосрочные гарантийные обязательства со сроком гарантии до одного года.
31. Подраздел 34 "Прочие краткосрочные обязательства" предназначен для учета прочих краткосрочных обязательств, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
3 34 1 3410 – "Краткосрочные авансы полученные", предназначен для учета авансов, полученных государственным учреждением от заказчиков и покупателей в счет выполнения государственными учреждениями работ и услуг по договорам в течение периода менее одного года;
3 34 1 3420 – "Прочие краткосрочные обязательства", предназначен для учета прочих краткосрочных обязательств, не указанных в других группах счетов.
Глава 7. Счета раздела 4 "Долгосрочные обязательства"
32. Счета раздела 4 "Долгосрочные обязательства" предназначены для учета обязательств государственного учреждения, классифицируемых как долгосрочные.
33. Раздел 4 "Долгосрочные обязательства" включает следующие подразделы:
40 – "Долгосрочные финансовые обязательства";
41 – "Долгосрочная кредиторская задолженность";
42 – "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства";
43 – "Прочие долгосрочные обязательства".
34. Подраздел 40 "Долгосрочные финансовые обязательства" предназначены для учета финансовых обязательств государственного учреждения, классифицируемых как долгосрочные. Данный подраздел включает следующие счета:
4 40 1 4010 – "Долгосрочные займы полученные", предназначен для учета обязательств по полученным займам, срок погашения которых превышает год;
4 40 1 4020 – "Долгосрочные внутренние займы полученные", предназначен для учета обязательств по полученным внутренним займам, срок погашения которых превышает год;
4 40 1 4030 – "Прочие долгосрочные финансовые обязательства", предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в предыдущих счетах;
4 40 1 4040 – "Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства", предназначен для учета долгосрочных финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства;

4 40 1 4050 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы оң айырма", алынған қарыздың номиналды құны мен тиімді пайыздық мөлшерлемені (сыйлықақы) ескере отырып есептелген оның әділ құны арасындағы оң айырма сомасын есепке алуға арналған;
4 40 1 4060 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма" алынған қарыздың номиналды құны мен тиімді пайыздық мөлшерлемені (дисконт) ескере отырып есептелген оның әділ құны арасындағы теріс айырма сомасын есепке алуға арналған.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. 41 "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:
4 41 1 4110 – "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоты бір жылдан асатын төлеу мерзімімен жеткізушілер мен мердігерлерге кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған;
4 41 1 4120 – "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоты жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған;
4 41 1 4130 – "Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған.
36. 42 "Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" кіші бөлімі ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттан тұрады:
4 42 1 4210 – "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" шот ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерін есептеуге арналған;
4 42 1 4220 – "Ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелері", мұнда бір жылдан астам кепілдік мерзімімен сатылған өнімдер және көрсетілген қызметтер бойынша кепілдік міндеттемелер жөніндегі резервті құрумен және қозғалысымен байланысты операциялар және өзге ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелері көрініс табады.
37. 43 "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мына шоттардан тұрады:
4 43 1 4310 – "Алдағы кезеңдердің кірістері" шоты ағымдағы айда алынған, бірақ есепті кезеңнің болашақ айларына жатқызылатын кірістерді есепке алуға арналған;
4 43 1 4320 – "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелері" шоты алдыңғы топтарды көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған.

4 40 1 4050 – "Положительная разница между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства", предназначен для учета сумм положительной разницы между номинальной стоимостью полученного займа и его справедливой стоимостью, рассчитанной с учетом эффективной процентной ставки (премия);
4 40 1 4060 – "Отрицательная разница между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства", предназначен для учета сумм отрицательной разницы между номинальной стоимостью полученного займа и его справедливой стоимостью, рассчитанной с учетом эффективной процентной ставки (дисконт).
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Подраздел 41 "Долгосрочная кредиторская задолженность" предназначен для учета долгосрочной кредиторской задолженности. Данный подраздел включает следующие счета:
4 41 1 4110 – "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", предназначен для учета кредиторской задолженности перед поставщиками и подрядчиками, сроком погашения более одного года;
4 41 1 4120 – "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде", предназначен для учета долгосрочной кредиторской задолженности по аренде;
4 41 1 4130 – "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом", предназначен для учета долгосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом.
36. Подраздел 42 "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства" предназначен для учета долгосрочных оценочных и гарантийных обязательств. Данный подраздел включает следующие счета:
4 42 1 4210 – "Долгосрочные оценочные обязательства", предназначен для учета долгосрочных оценочных обязательств;
4 42 1 4220 – "Долгосрочные гарантийные обязательства", где отражаются операции, связанные с созданием и движением резерва по гарантийным обязательствам по реализованной продукции и оказанным услугам, а также прочие долгосрочные гарантийные обязательства со сроком гарантии более одного года.
37. Подраздел 43 "Прочие долгосрочные обязательства" предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
4 43 1 4310 – "Доходы будущих периодов", предназначен для учета доходов, полученных в текущем периоде, но относящиеся к будущим отчетным периодам;
4 43 1 4320 – "Прочие долгосрочные обязательства", предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в других группах счетов.

8-тарау. 5 "Таза активтер/капитал" бөлімінің шоттары
38. 5 "Таза активтер/капитал" бөлімінің шоттары мемлекеттік мекеменің таза активтері/капиталын есепке алуға арналған.
39. 5 "Таза активтер/капитал" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
50 – "Қаржыландыру";
51 – "Резервтер";
52 – "Қаржылық нәтиже.
40. 50 "Қаржыландыру" кіші бөлімі қаржыландыру көзін есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шотты қамтиды:
5 50 1 5000 – "Күрделі салымдарды қаржыландыру". Бұл шот мынадай қосалқы шотты қамтиды:
5 50 1 5010 – "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру" мемлекеттік бюджеттен бөлінген сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен қаржыландыруды есепке алуға арналған.
41. 51 "Резервтер" кіші бөлімі резервтерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мына шоттардан тұрады:
5 51 1 5110 – "Резервтер" шоты активтерді қайта бағалауға, топтың есептілігін шоғырландыру үшін шетелдік мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігін қайта есептеуге арналған резервтерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
5 51 1 5111 – "Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв", мұнда негізгі құралдарды қайта бағалау нәтижелері есепке алынады;
5 51 1 5112 – "Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв", мұнда материалдық емес активтерді қайта бағалау нәтижелері есепке алынады;
5 51 1 5113 – "Қаржылық инвестицияларын қайта бағалауға арналған резерв", мұнда қаржылық салымдарды қайта бағалау нәтижелері есепке алынады;
5 51 1 5114 – "Шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта есептеуге арналған резерв", мұнда негізгі мемлекеттік мекемемен қаржылық есептілікті шоғырландыру үшін шетелдік мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілік элементтерін қайта есептеуден базалық нәтиже есепке алынады;
5 51 1 5115 – "Өзге резервтер", мұнда алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген резервтер есепке алынады.
42. 52 "Қаржылық нәтиже" кіші бөлімі мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметтен жинақталған қаржылық нәтижелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
5 52 1 5210 – "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шоты мемлекеттік мекеме бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесін есепке алуға арналған;
5 52 1 5220 – "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шоты мемлекеттік мекеме бойынша өткен жылдардың қаржылық нәтижелерін есепке алуға арналған;
5 52 1 5230 – "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі" шоты бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижені есепке алуға арналған;

Глава 8. Счета раздела 5 "Чистые активы/капитал"
38. Счета раздела 5 "Чистые активы/капитал" предназначены для учета чистых активов/капитала государственного учреждения.
39. Раздел 5 "Чистые активы/капитал" включает следующие подразделы:
50 – "Финансирование";
51 – "Резервы";
52 – "Финансовый результат".
40. Подраздел 50 "Финансирование" предназначен для учета источников финансирования. Данный подраздел включает следующие счета:
5 50 1 5000 – "Финансирование капитальных вложений". Данный счет включает субсчет:
5 50 1 5010 – "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов", предназначен для учета, выделенного из государственного бюджета финансирования за счет внешних займов и связанных грантов.
41. Подраздел 51 "Резервы" предназначен для учета резервов. Данный подраздел включает следующие счета:
5 51 1 5110 – "Резервы", предназначен для учета резервов на переоценку активов и пересчет финансовой отчетности зарубежного государственного учреждения для консолидации отчетности группы. Данный счет включает следующие субсчета:
5 51 1 5111 – "Резерв на переоценку основных средств", где учитываются результаты переоценки основных средств;
5 51 1 5112 – "Резерв на переоценку нематериальных активов", где учитываются результаты переоценки нематериальных активов;
5 51 1 5113 – "Резерв на переоценку финансовых инвестиций", где учитываются результаты переоценки финансовых инвестиций государственного учреждения;
5 51 1 5114 – "Резерв на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности", где учитывается балансирующий результат от пересчета элементов финансовой отчетности зарубежного государственного учреждения для ее консолидации с основным государственным учреждением;
5 51 1 5115 – "Прочие резервы", где учитываются резервы, не указанные в других группах счетов.
42. Подраздел 52 "Финансовый результат" предназначен для учета накопленных результатов от финансовой деятельности государственного учреждения. Данный подраздел включает следующие счета:
5 52 1 5210 – "Финансовый результат отчетного года", предназначен для учета финансового результата отчетного периода по деятельности государственного учреждения;
5 52 1 5220 – "Финансовый результат предыдущих лет" предназначен для учета накопленных финансовых результатов от деятельности государственного учреждения предыдущих лет;
5 52 1 5230 – "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет", предназначен для учета финансового результата отчетного периода по поступлениям в бюджет;

5 52 1 5240 – "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі", бюджетке түсетін түсімдер бойынша жинақталған алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижелерін есепке алуға арналған.
9-тарау. 6 "Кірістер" бөлімінің шоттары
43. 6 "Кірістер" бөлімінің шоттары айырбас және айырбас емес операциялардан алынатын кірістерді есепке алуға арналған.
44. 6 "Кірістер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
60 – "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер";
61 – "Айырбас операциялардан алынатын кірістер";
62 – "Активтерді басқарудан алынатын кірістер";
63 – "Өзге кірістер".
45. 60 "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" кіші бөлімі айырбас емес операциялардан алынған кірістерді (тікелей берместен, балама құнына айырбастау ретінде алынған кірістерді) есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
6 60 1 6000 – "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер", республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша, басқа бюджеттер есебінен жеке қаржыландыру жоспары бойынша мемлекеттік мекемені ұстауға және оның ағымдағы қызметіне арнап алынған қаржыландырудан түсетін кірісті тануға арналған;
6 60 1 6001 – "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер", бюджеттік қаржыландыру есебінен күрделі салымдарды қаржыландырудан түскен кірісті тануға арналған;
6 60 1 6002 – "Трансферттер бойынша кірістер", трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6 60 1 6015 – "Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша кірістер", мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түскен кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 1 6016 – "Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша кірістер", нысаналы ағымдағы трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 1 6024– "Нысаналы даму трансферттері бойынша кірістер", нысаналы даму трансферттерін аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 5 6032 – "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша кірістер", Жергілікті басқару туралы Заңына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 1 6033 – "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша кірістер", жалпы сипаттағы трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;

5 52 1 5240 – "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет", предназначен для учета накопленных финансовых результатов предыдущих лет по поступлениям в бюджет.
Глава 9. Счета раздела 6 "Доходы"
43. Счета раздела 6 "Доходы" предназначены для учета доходов от обменных и необменных операций.
44. Раздел 6 "Доходы" включает следующие подразделы:
60 – "Доходы от необменных операций";
61 – "Доходы от обменных операций";
62 – "Доходы от управления активами";
63 – "Прочие доходы".
45. Подраздел 60 "Доходы от необменных операций" предназначен для учета доходов от необменных операций (доходов, полученных без непосредственной передачи в обмен эквивалентной стоимости). Данный подраздел включает следующие счета:
6 60 1 6000 – "Доходы от финансирования текущей деятельности", предназначен для признания дохода от финансирования, полученного на содержание и текущую деятельность государственного учреждения по индивидуальному плану финансирования, за счет других бюджетов, по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их;
6 60 1 6001 – "Доходы от финансирования капитальных вложений", предназначен для признания дохода от финансирования капитальных вложений за счет бюджетного финансирования;
6 60 1 6002 – "Доходы по трансфертам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов. Данный счет включает следующие субсчета:
6 60 1 6015 – "Доходы по трансфертам физическим лицам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения;
6 60 1 6016 – "Доходы по целевым текущим трансфертам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления целевых текущих трансфертов;
6 60 1 6024 – "Доходы по целевым трансфертам на развитие", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления целевых трансфертов на развитие;
6 60 5 6032 – "Доходы по трансфертам местного самоуправления", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов органам местного самоуправления в соответствии с Законом о местном самоуправлении;
6 60 1 6033 – "Доходы по трансфертам общего характера", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов общего характера;

6 60 1 6106 – "Басқа да трансферттер бойынша кірістер" Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 1 6107 – "Субсидияларды төлеу жөніндегі қаржыландырудан түсетін кірістер", алынған субсидиялар бойынша кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 1 6108 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірістерді тануға арналған;
6 60 1 6109 – "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер", филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет кірістері түрінде алынған активтерді тануға арналған;
6 60 1 6110 – "Гранттар бойынша кірістер", мемлекеттік мекеме алған байланысты грантты есепке алуға арналған;
6 60 1 6117 – "Қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістер", сыртқы және ішкі қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6 60 1 6123 – "Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер", сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған;
6 60 1 6132 – "Ішкі қарыз түсімдерінен түсетін кірістер", ішкі қарыз түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған;
6 60 1 6143 – "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер", бюджетке түсетін өзге де өтеусіз түсімдерден түсетін кірістерді тануға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6 60 1 6144 – "Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер", "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы Салық кодексіне және Еуразиялық экономикалық одақтың және/немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген бюджетке түсетін салықтық түсімдер мен кедендік төлемдерден түсетін кірісті тануға арналған;
6 60 1 6264 – "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер", мемлекеттік меншіктен (қатысу үлестері, дивидендтер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі, кредиттер мен депозиттер бойынша сыйақылар, жалдау ақысы), активтерді басқарудан түсетін кірістер ретінде танылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді және өзге де мүлікті өткізуден, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден түсетін және ұзақ мерзімді активтердің кетуінен түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында, Еуразиялық экономикалық одақтың және/немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген салықтық емес түсімдер бойынша түсетін кірісті тануға арналған;
6 60 3 6352 – "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер", Жергілікті басқару туралы Заңына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін облыстық бюджеттен және (немесе) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен түскен трансферттер, оның ішінде субвенциялар бойынша кірістерді жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тануына арналған;
6 60 3 6353 – "Жергілікті өзін-өзі басқарудың басқа да кірістері", Жергілікті басқару туралы Заңына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін басқа көздерден түскен басқа да кірістерді жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тануына арналған;

6 60 1 6106 – "Доходы по прочим трансфертам" предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов в Национальный фонд;
6 60 1 6107 – "Доходы от финансирования по выплате субсидий", предназначен для признания дохода государственным учреждением по полученным субсидиям;
6 60 1 6108 – "Доходы от финансирования проектов государственно-частного партнерства", предназначен для признания дохода от финансирования, полученного для выполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
6 60 1 6109 – "Доходы от благотворительной помощи", предназначен для признания полученных активов в виде доходов от филантропической и (или) полученных активов в виде доходов от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине;
6 60 1 6110 – "Доходы по грантам", предназначен для учета, полученного государственным учреждением, связанного гранта;
6 60 1 6117 – "Доходы от поступления займов", предназначен для признания дохода от поступления внешних и внутренних займов. Данный счет включает следующие субсчета:
6 60 1 6123 – "Доходы от поступления внешнего займа", предназначен для признания дохода от поступления внешнего займа;
6 60 1 6132 – "Доходы от поступления внутреннего займа", предназначен для признания дохода от поступления внутреннего займа;
6 60 1 6143 – "Прочие доходы от необменных операций", предназначен для признания дохода от прочих безвозмездных поступлений в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
6 60 1 6144 – "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", предназначен для признания дохода от налоговых поступлений и таможенных платежей в бюджет, предусмотренных Налоговым кодексом и таможенным законодательством Евразийского экономического союза и/или Республики Казахстан;
6 60 1 6264 – "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет", предназначен для признания дохода по неналоговым поступлениям, предусмотренным бюджетным законодательством Республики Казахстан, таможенным законодательством Евразийского экономического союза и/или Республики Казахстан и иными законодательными актами Республики Казахстан, за исключением поступлений от государственной собственности (доли участия, дивиденды, чистый доход государственных предприятий, вознаграждения по кредитам и депозитам, арендной платы), от реализации товаров, работ, услуг и иного имущества, признанные как доходы от управления активами, от реализации товаров, работ, услуг и от выбытия долгосрочных активов;
6 60 5 6352 – "Доходы местного самоуправления", предназначен для признания органами местного самоуправления доходов по трансфертам, в том числе субвенциям, поступивших из областного бюджета и (или) бюджета района (города областного значения) для реализации функций местного самоуправления в соответствии с Законом о местном самоуправлении;
6 60 5 6353 – "Прочие доходы местного самоуправления", предназначен для признания органами местного самоуправления прочих доходов, поступивших из других источников для реализации функций местного самоуправления в соответствии с Законом о местном самоуправлении;

6 60 1 6354 – "Трансферттердің бюджетке түсуі", тиісті бюджетке трансферттер (бюджеттік субвенциялар, бюджеттік алып қоюлар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан түсетін түсімдер, республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін нысаналы трансферттер мен асқа да трансферттер) түрінде түскен кірістерді тануға арналған;
6 60 1 6355 – "Нысаналы жарналар түсімі", нысаналы жарна түрінде түскен кірістерді тануға арналған;
6 60 1 6356 – "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару", бұрын мемлекеттік мекеме қаржыландырудан түсетін кірістер ретінде таныған, қаржы жылының аяғында қалған бюджет қаражатының қалдықтары сомасының қайтарылуын көрсетуге арналған.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. 61 "Айырбас операциялардан алынатын кірістер" кіші бөлімі тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістерді тануға арналған. Бұл кіші бөлім мына шотты қамтиды:
6 61 1 6500 – "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер", мұнда басқа жаққа баламалы құнымен айырбасқа беруден алынған кірістерді есепке алуға арналған (тауарлар, қызметтер немесе активтерді пайдалану мүмкіндігі түрінде).
47. 62 "Активтерді басқарудан алынатын кірістер" кіші бөлімі активтерді басқару бойынша кірістерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мына шоттарды қамтиды:
6 62 1 6600 – "Сыйақылар бойынша кiрiстер" алынған сыйақылардан түскен түсiмдердi есепке алуға арналған;
6 62 1 6601 – "Активтердi басқарудан алынатын өзге де кiрiстер" активтердi басқарудан түсетін өзге кірістерді, оның ішінде операциялық жалға алудан түсетін кiрiстердi есепке алуға арналған.
48. 63 "Өзге де кірістер" кіші бөлімі басқа кіші бөлімдерде көрсетілмеген кірістерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
6 63 1 6700 – "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер", ұзақ мерзімді активтердің (биологиялық активтердің, инвестициялық жылжымайтын мүліктің және қаржы құралдарының) әділ құнының өзгеруінен түсетін кірістерді есепке алуға арналған;
6 63 1 6708 – "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан түсетін кірістер", ұзақ мерзімді активтердің (негізгі құралдардың, биологиялық активтердің, инвестициялық жылжымайтын мүліктің және материалдық емес активтердің, ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының), негізгі капиталдың және мемлекеттің қаржы активтерінің шығуынан түсетін кірістерді есепке алуға арналған;
6 63 1 6727 – "Активтерді өтеусіз алудан түсетін кірістер" жеке және заңды тұлғалардан активтерді (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, материалдық емес активтер, ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары, қорлар мен ақшалай қаражат) өтеусіз алудан түсетін кірістерді тануға арналған;

6 60 1 6354 – "Поступление трансфертов в бюджет", предназначен для признания доходов, поступивших в соответствующий бюджет в виде трансфертов (бюджетные субвенции, бюджетные изъятия, поступления из Национального фонда Республики Казахстан, целевые трансферты и другие трансферты в республиканский и местный бюджеты);
6 60 1 6355 – "Поступление целевых взносов", предназначен для признания доходов, поступивших в виде целевого взноса;
6 60 1 6356 – "Возврат остатков бюджетных средств", предназначен для отражения возврата сумм остатков бюджетных средств на конец финансового года, признанных ранее государственным учреждением как доходы от финансирования.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Подраздел 61 "Доходы от обменных операций" предназначен для признания доходов от реализации товаров, работ и услуг, основного капитала и финансовых активов государства. Данный подраздел включает следующий счет:
6 61 1 6500 – "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", предназначен для учета доходов, полученных от передачи в обмен другой стороне эквивалентной стоимости (в виде товаров, услуг или возможности использования активов).
47. Подраздел 62 "Доходы от управления активами" предназначен для учета доходов от управления активами. Данный подраздел включает следующий счет:
6 62 1 6600 – "Доходы по вознаграждениям", предназначен для учета доходов от полученных вознаграждений;
6 62 1 6601 – "Прочие доходы от управления активами", предназначен для учета прочих доходов от управления активами, в том числе доходов от операционной аренды.
48. Подраздел 63 "Прочие доходы" предназначен для учета доходов, не указанных в других подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
6 63 1 6700 – "Доходы от изменения справедливой стоимости", предназначен для учета доходов от изменений справедливой стоимости долгосрочных активов (биологических активов, инвестиционной недвижимости и финансовых инструментов);
6 63 1 6708 – "Доходы от выбытия долгосрочных активов", предназначен для учета доходов от выбытия долгосрочных активов (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости и нематериальных активов, долгосрочных финансовых инвестиций), основного капитала и финансовых активов государства;

6 63 1 6728 – "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер" валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып, есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын есепте көрсетудің нәтижесінде туындайтын бағамдық айырмадан түсетін кірістерді есепке алуға арналған;
6 63 1 6729– "Шығындарды өтеуден түсетін кірістер" үшінші тұлғалардан өтеу кезінде (бұрын активтердің құнсыздануынан танылған залалдар) алынған кірістерді есепке алуға арналған;
6 63 1 6730 – "Өзге де кірістер" талап ету мерзімі аяқталған кредиторлық берешекті есептен шығарудан, түгендеу кезінде анықталған негізгі құралдардың, материалдардың артығынан, жетіспеушілікті өтеуден, қысқа мерзімді қаржы инвестицияларын сатудан, төлдердің салмағының артуынан және төлдеуінен, негізгі құралдарды жоюдан түсетін кірістерді және шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген кірістерді, сондай-ақ жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен операциялар бойынша кірістерді есепке алуға арналған;
6 63 1 6740 – "Қорларға түсімдерден түсетін кірістер", Қорларға түсімдер бойынша кірістерді тануға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6 63 1 6741 – "Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсімдерден түсетін кірістер", Қор туралы туралы заңға сәйкес Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсімдер бойынша кірістерді тануға арналған;
6 63 1 6742 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдерден түсетін кірістер", Білім туралы заңға сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдер бойынша кірістерді тануға арналған;
6 63 1 6743 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының түсімдерінен түсетін кірістер", Білім туралы заңға сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдер бойынша кірістерді тануға арналған;
6 63 1 6744 – "Арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерден түсетін кірістер", активтерді қайтару туралы заңға сәйкес Арнаулы мемлекеттік қорға түсімдер бойынша кірістерді тануға арналған;
6 63 1 6745 – "Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерінен түсетін кірістер" активтерді қайтару туралы заңға сәйкес орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының түсімдері бойынша кірістерді тануға арналған;
6 63 1 6746 – "Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерінен түсетін кірістер" активтерді қайтару туралы заңға сәйкес жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының түсімдері бойынша кірістерді тануға арналған;

6 63 1 6728 – "Доходы от безвозмездного получения активов", предназначен для признания доходов от безвозмездного получения активов от физических и юридических лиц (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости, незавершенного строительства и капитальных вложений, нематериальных активов, долгосрочных финансовых инвестиций, запасов и денежных средств);
6 63 1 6729 – "Доходы от курсовой разницы", предназначен для учета доходов от курсовой разницы, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют;
6 63 1 6730 – "Доходы от компенсации убытков", предназначен для учета доходов, полученных при компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон;
6 63 1 6731 – "Прочие доходы", предназначен для учета доходов от списания кредиторской задолженности, по которой истек срок исковой давности, от излишков основных средств, материалов, выявленных при инвентаризации, от возмещения недостачи, от продажи краткосрочных финансовых инвестиций, от привеса и приплода молодняка, от ликвидации основных средств, и доходов, не отраженных в других группах счетов, а также доходов по операциям с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям;
6 63 1 6740 – "Доходы от поступлений в Фонды", предназначен для признания доходов по поступлениям в Фонды. Данный счет включает следующие субсчета:
6 63 1 6741 – "Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим", предназначен для признания дохода по поступлениям в Фонд компенсации потерпевшим в соответствии с Законом о Фонде;
6 63 1 6742 – "Доходы от поступлений в Фонд поддержки инфраструктуры образования", предназначен для признания дохода по поступлениям в Фонд поддержки инфраструктуры образования в соответствии с Законом об образовании;
6 63 1 6743 – "Доходы от поступлений Фонда поддержки инфраструктуры образования", предназначен для признания дохода по поступлениям на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования в соответствии с Законом об образовании;
6 63 1 6744 – "Доходы от поступлений в Специальный государственный фонд" предназначен для признания дохода по поступлениям в Специальный государственный фонд в соответствии с Законом о возврате активов;
6 63 1 6745 – "Доходы от поступлений центрального уполномоченного органа в Специальный государственный фонд", предназначен для признания дохода по поступлениям Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа в соответствии с Законом о возврате активов;
6 63 2 6746 – "Доходы от поступлений местного уполномоченного органа в Специальный государственный фонд" предназначен для признания дохода по поступлениям Специального государственного фонда местного уполномоченного органа в соответствии с Законом о возврате активов;

6 63 1 6750 – "Қаржылық инвестициялар мен міндеттемелерді бастапқы тану кезінде туындайтын кірістер" қаржылық инвестициялар мен міндеттемелерді бастапқы тану кезінде туындайтын кірістерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6 63 1 6751 – "Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер" бағалы қағаздардың номиналды құны мен оларды іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырманы есепке алуға арналған;
6 63 1 6752 – "Алынған қарыздарды бастапқы танудан түсетін кірістер", алынған қарыздардың номиналды құны мен олардың әділ құны арасындағы оң айырма нәтижесінде алынған қарыздарды әділ құны бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын кірістерді көрсетуге арналған;
6 63 1 6753 – "Берілген қарыздарды бастапқы танудан түсетін кірістер", берілген қарыздардың әділ құны мен олардың номиналды құны арасындағы оң айырма нәтижесінде әділ құн бойынша берілген қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын кірістерді көрсетуге арналған.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. 7 "Шығыстар" бөлімінің шоттары
49. 7 "Шығыстар" бөлімінің шоттары есептелген шығыстарды есепке алуға арналған.
50. 7 "Шығыстар" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
70 – 71 – "Операциялық шығыстар";
72 – "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар";
73 – "Активтерді басқару бойынша шығыстар";
74 – "Өзге шығыстар".
51. 70–71 "Операциялық шығыстар" кіші бөлімі мынадай шоттарды қамтиды:
7 70 1 7010 – "Еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар" мемлекеттiк мекеменiң қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстарды, еңбек демалыстарын төлеуге арналған резервті есепке алуға арналған;
7 70 1 7020 – "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар" қайтарымсыз тәртіпте төленетін есептелген стипендиялар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 70 1 7021 – "Шетелдегi стипендиаттардың оқуына ақы төлеу" шетелдегi стипендиаттардың оқуына ақы төлеу бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 70 1 7022 – "Стипендиялар" төленген стипендиялар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 70 1 7030 – "Зейнетақы жарналары бойынша шығыстар", зейнетақы жарналары бойынша шығыстарды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
7 70 1 7031 – "Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына арналған шығыстар", Әлеуметтік кодекске сәйкес кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстарын есепке алуға арналған;
7 70 1 7032 – "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарына арналған шығыстары", Әлеуметтік кодекске сәйкес жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстарын есепке алуға арналған;

6 63 1 6750 – "Доходы, возникающие при первоначальном признании финансовых инвестиций и обязательств", предназначен для учетов доходов, возникающих при первоначальном признании финансовых инвестиций и обязательств. Данный счет включает следующие субсчета:
6 63 1 6751 – "Доходы от размещения ценных бумаг", предназначен для учета положительной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения;
6 63 1 6752– "Доходы от первоначального признания полученных займов", предназначен для отражения доходов, возникающих при первоначальном признании полученных займов по справедливой стоимости, в результате положительной разницы между номинальной стоимостью полученных займов и их справедливой стоимостью;
6 63 1 6753 – "Доходы от первоначального признания выданных займов", предназначен для отражения доходов, возникающих при первоначальном признании выданных займов по справедливой стоимости, в результате положительной разницы между справедливой стоимостью выданных займов и их номинальной стоимостью.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Счета раздела 7 "Расходы"
49. Счета раздела 7 "Расходы" предназначены для учета начисленных расходов.
50. Раздел 7 "Расходы" включает следующие подразделы:
70 – 71 – "Операционные расходы";
72 – "Расходы по бюджетным выплатам";
73 – "Расходы по управлению активами";
74 – "Прочие расходы".
51. Подраздел 70–71 "Операционные расходы" включает следующие счета:
7 70 1 7010 – "Расходы на оплату труда", предназначен для учета расходов на оплату труда работников государственного учреждения, резерва на оплату отпусков;
7 70 1 7020 – "Расходы по выплате стипендии", предназначен для учета расходов по начисленным стипендиям, выплачиваемым в безвозвратном порядке;
7 70 1 7021 – "Оплата обучения стипендиатов за рубежом", предназначен для учета расходов по оплате обучения стипендиатов за рубежом;
7 70 1 7022 – "Стипендии", предназначен для учета расходов по выплаченным стипендиям;
7 70 1 7030 – "Расходы по пенсионным взносам", предназначен для учета расходов по пенсионным взносам. Данный счет включает следующие субсчета:
7 70 1 7031 – "Расходы на обязательные профессиональные пенсионные взносы", предназначен для учета расходов государственного учреждения по профессиональным пенсионным взносам в соответствии с Социальным кодексом;
7 70 1 7032 – "Расходы на обязательные пенсионные взносы работодателя", предназначен для учета расходов государственного учреждения по обязательным пенсионным взносам работодателя в соответствии с Социальным кодексом;

7 70 1 7033 – "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар", Әлеуметтік кодекске сәйкес мемлекеттік қызметшілердің қосымша зейнетақы жарналары бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстарын есепке алуға арналған;
7 70 1 7040 – "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар" Салық кодексіне және Әлеуметтік кодекске сәйкес әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстарын есепке алуға арналған;
7 70 1 7050 – "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар" Қазақстан Республикасының Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға арналған шығыстарды есепке алуға арналған;
7 70 1 7060 – "Қорлар бойынша шығыстар" пайдаланылғаен материалдар, дәрі дәрмектер және өзге де қорлар бойынша шығыстарды есепке алуға, сондай-ақ өткізілген дайын өнімнің өзіндік құнын есептен шығаруға арналған;
7 70 1 7070 – "Іссапарларға арналған шығыстар" мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің және мемлекеттік мекеме қызметкерлері болып табылмайтын тұлғалардың іссапарларымен (ел ішіндегі және шетелге) байланысты шығыстарды есепке алуға арналған;
7 70 1 7080 – "Коммуналдық төлемдер мен өзге де қызметтер бойынша шығыстар" коммуналдық және өзге де қызметтерге (газ, электр энергиясы, жылу, байланыс үшін) шығыстарды есепке алуға арналған;
7 70 1 7090 – "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар", ұзақ мерзімді активтерді ағымдағы жөндеуге кеткен шығыстарды есепке алуға арналған;
7 71 1 7110 – "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар", ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 71 1 7120 – "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар", ұзақ мерзімді активтерді, артық және пайдаланылмайтын материалдарды өткізуден алынатын, ақылы қызметтер бойынша сметадан тыс түсетін түсімдерден, активтердің жетіспеушілігін өтеуден, сондай-ақ активтерді басқарудан, алынуы тиіс сыйақылар бойынша және басқалардан алынатын бюджетке тиесілі сома бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 71 1 7130 – "Жалдау бойынша шығыстар", жалдау бойынша байланысты шығыстарды есепке алуға арналған;
7 71 1 7140 – "Өзге де операциялық шығыстар", мемлекеттік мекеменің басқа шоттар топтарында көрсетілмеген өзге де операциялық шығыстарын есепке алуға арналған;
7 71 1 7150 – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар", Әлеуметтік медициналық сақтандару туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.

7 70 1 7033 – "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы", предназначен для учета расходов государственного учреждения по дополнительным пенсионным взносам государственных служащих в соответствии с Социальным кодексом;
7 70 1 7040 – "Расходы на социальный налог", предназначен для учета расходов государственного учреждения по социальному налогу и социальным отчислениям в соответствии с Налоговым кодексом и с Социальным кодексом;
7 70 1 7050 – "Расходы на обязательное страхование", предназначен для учета расходов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств;
7 70 1 7060 – "Расходы по запасам", предназначен для учета расходов по потребленным материалам, медикаментам и прочим запасам, а также для списания себестоимости реализованной готовой продукции;
7 70 1 7070 – "Расходы на командировки", предназначен для учета расходов, связанных с командировками работников государственного учреждения и лиц, не являющихся работниками государственного учреждения (внутри и за пределами страны);
7 70 1 7080 – "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам", предназначен для учета расходов на коммунальные и прочие услуги (за газ, электроэнергию, отопление, связь);
7 70 1 7090 – "Расходы на текущий ремонт", предназначен для учета расходов на текущий ремонт долгосрочных активов;
7 71 1 7110 – "Расходы по амортизации долгосрочных активов", предназначен для учета расходов по амортизации долгосрочных активов;
7 71 1 7120 – "Расходы по расчетам с бюджетом", предназначен для учета расходов по суммам, причитающимся в бюджет от реализации долгосрочных активов, излишних и неиспользуемых материалов, от сверхсметных поступлений по платным услугам, от возмещения недостачи активов, а также от управления активами, по вознаграждениям к получению и другие;
7 71 1 7130 – "Расходы по аренде", предназначен для учета расходов по аренде;
7 71 1 7140 – "Прочие операционные расходы", предназначен для учета прочих операционных расходов государственного учреждения, не указанных в других группах счетов;
7 71 1 7150 – "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование", предназначен для учета расходов по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом о социальном медицинском страховании.

Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. 72 "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7 72 1 7210 – "Трансферттер бойынша шығыстар", нысаналы трансферттер, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 72 1 7220 – "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ зейнетақыларды төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығының зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөніндегі шығыстарын есепке алуға арналған";
7 72 1 7230 – "Субсидиялар бойынша шығыстар", субсидиялар бойынша шығыстарды, оның ішінде шаруа қожалықтары мен фермерлік шаруашылықтарға субсидиялар беру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 72 1 7240 – "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар", Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүргізілетін субвенциялар мен алып қоюлар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 72 5 7250 – "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар", Жергілікті басқару туралы Заңына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілген трансферттер, оның ішінде субвенциялар бойынша шығыстарды жергілікті уәкілетті органның есепке алуына арналған;
7 72 1 7260 – "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар", төлеушілермен есеп айырысу бойынша бұдан бұрын есептелген кірістерді түзету кезінде туындайтын бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдерді азайту жөніндегі шығыстарды есепке алуға арналған;
7 72 1 7270 – "Өзге де трансферттер және бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" ӘМСҚ-на нысаналы жарна және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына берілетін трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. 73 "Активтерді басқару бойынша шығыстар" кіші бөлімі активтерді басқару бойынша шығыстарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7 73 1 7310 – "Сыйақылар бойынша шығыстар" шоты қарыздар (вексельдер, облигациялар), пайдаланылған құралдар, сыртқы және ішкі капитал нарығында, қаржылық жал, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;

Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Подраздел 72 "Расходы по бюджетным выплатам", предназначен для учета расходов по бюджетным выплатам. Данный подраздел включает следующие счета:
7 72 1 7210 – "Расходы по трансфертам", предназначен для учета расходов по целевым трансфертам, а также трансфертам физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения;
7 72 1 7220 – "Расходы по выплатам пенсий и пособий", предназначен для учета расходов по выплате пенсии и пособий на основании отчета НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"";
7 72 1 7230 – "Расходы по субсидиям", предназначен для учета расходов по субсидиям, выплаченным из бюджета физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
7 72 1 7240 – "Расходы по трансфертам общего характера", предназначен для учета расходов по бюджетным субвенциям и изъятиям, производимым в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
7 72 5 7250 – "Расходы по трансфертам местного самоуправления", предназначен для учета местным уполномоченным органом по исполнению бюджета расходов по трансфертам, в том числе субвенциям, переданным местным органам самоуправления в соответствии с Законом о местном самоуправлении;
7 72 1 7260 – "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет", предназначен для учета расходов по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов по расчетам с плательщиками;
7 72 1 7270 – "Расходы по прочим трансфертам и бюджетным выплатам", предназначен для учета расходов по целевым взносам ФСМС и трансфертам в Национальный фонд.
Сноска. Пункт 52 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Подраздел 73 "Расходы по управлению активами", предназначен для учета расходов по управлению активами. Данный подраздел включает следующие счета:
7 73 1 7310 – "Расходы по вознаграждениям", предназначен для учета начисленных расходов по выплате вознаграждений (интересов) по займам (векселям, облигациям), за пользование средствами, заимствованными на внутренних (внешних) рынках капитала, по финансовой аренде, по проектам государственно-частного партнерства;

7 73 1 7320 – "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" шоты алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген активтерді басқару бойынша өзге шығыстарды есепке алуға арналған;
7 73 1 7330 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша шығыстар", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
54. 74 "Өзге де шығыстар" кіші бөлімі басқа кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге де шығыстарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7 74 1 7410 – "Әділ құнның өзгеруінен шығыстар", активтердің (қысқа мерзімді қаржы инстициялары, ұзақ мерзімді қаржы инстициялары, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік) әділ құнын өзгертуден болатын шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7420 – "Ұзақ мерзімді активтерді шығару бойынша шығыстар", ұзақ мерзімді активтерді (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік, материалдық емес активтер, аяқталмаған құрылыс объектерлері және күрделі салымдар, ұзақ мерзімді қаржы инстициялары) шығару бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7430 – "Бағамдық айырма бойынша шығыстар", валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып, есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсету нәтижесінде туындайтын бағамдық айырма бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7440 – "Активтердің құнсыздануы бойынша шығыстар", активтердің құнсыздануына резервтер құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7450 – "Резервтерді құру жөніндегі шығыстар" күмәнді борыштар бойынша резервтерді құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7451 – "Салық берешегі бойынша резерв құру жөніндегі шығыстар" банкроттардың және өзге де мәжбүрлеп таратылатын, сондай-ақ оған қатысты мемлекеттік кірістер органдары мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық шараларын қолданған тұлғалардың салық берешегін қоса алғанда, күмәнді салық берешегі бойынша резерв құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7452 – "Резервтерді құру бойынша шығыстар", күмәнді дебиторлық берешек, кепілдік міндеттемелер бойынша резервтер құру, бағалау міндеттемесін тану бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7453 – "Мемлекеттік кепілдіктер алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервтерді құру бойынша шығыстар" мемлекеттік кепілдіктер алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервтерді құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7460 – "Өзге де шығыстар", басқа шоттар топтарында көрсетімеген шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7461 – "Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен байланысты операциялар бойынша өзге де шығыстар" жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен операциялар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;

7 73 1 7320 – "Прочие расходы по управлению активами", предназначен для учета прочих расходов по управлению активов, не указанных в других группах счетов;
7 73 1 7330 – "Расходы по проектам государственно-частного партнерства", предназначен для учета расходов по проектам государственно-частного партнерства.
54. Подраздел 74 "Прочие расходы" предназначен для учета прочих расходов, не указанных в других подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
7 74 1 7410 – "Расходы от изменения справедливой стоимости", предназначен для учета расходов от изменения справедливой стоимости активов (краткосрочных финансовых инвестиций, долгосрочных финансовых инвестиций, биологических активов, инвестиционной недвижимости);
7 74 1 7420 – "Расходы по выбытию долгосрочных активов", предназначен для учета расходов по выбытию долгосрочных активов (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости, нематериальных активов, объектов незавершенного строительства и капитальных вложений, долгосрочных финансовых инвестиций);
7 74 1 7430 – "Расходы по курсовой разнице", предназначен для учета расходов по курсовой разнице, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют;
7 74 1 7440 – "Расходы от обесценения активов", предназначен для учета расходов по созданию резервов на обесценение активов;
7 74 1 7450 – "Расходы по созданию резервов", предназначен для учета расходов по созданию резервов по сомнительным долгам;
7 74 1 7451 – "Расходы по созданию резерва по налоговой задолженности", предназначен для учета расходов по созданию резерва по сомнительной налоговой задолженности, включая задолженность банкротов и иных принудительно ликвидируемых лиц, а также в отношении которой органами государственных доходов приняты все меры принудительного взыскания";
7 74 1 7452 – "Расходы по созданию резервов", предназначен для учета расходов по созданию резервов по сомнительной дебиторской задолженности, гарантийным обязательствам, признанию оценочного обязательства;
7 74 1 7453 – "Расходы по созданию резерва по сомнительной задолженности получателей государственных гарантий", предназначенный для учета расходов по созданию резервов по сомнительной задолженности получателей государственных гарантий;
7 74 1 7460 – "Прочие расходы", предназначен для учета расходов, не указанных в других группах счетов;
7 74 1 7461 – "Прочие расходы по операциям, связанным с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства", предназначен для учета расходов по операциям с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям;

7 74 1 7462 – "Өзге де шығыстар", шоттардың басқа топтарына енгізілмеген шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7470 – "Республикалық бюджеттің ҚБШ бойынша шығыстар", республикалық бюджеттен жүргізілген шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 2 7471 – "Жергілікті бюджеттің ҚБШ бойынша шығыстар", жергілікті бюджеттен жүргізілген шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7480 - "Қаржылық инвестициялар мен міндеттемелерді бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстар" қаржылық инвестициялар мен міндеттемелерді бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстарды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
7 74 1 7481 - "Бағалы қағаздарды орналастырудан болатын шығыстар", бағалы қағаздардың номиналды құны мен оларды іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы теріс айырманы есепке алуға арналған;
7 74 1 7482 - "Алынған қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстар" алынған қарыздардың номиналды құны мен олардың әділ құны арасындағы теріс айырма нәтижесінде алынған қарыздарды әділ құны бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстарды көрсетуге арналған;
7 74 1 7483 - "Берілген қарыздарды бастапқы танудан болатын шығыстар", берілген қарыздардың әділ құны мен олардың номиналды құны арасындағы теріс айырма нәтижесінде әділ құн бойынша берілген қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстарды көрсетуге арналған;
7 74 1 7490 – "Қорлар бойынша шығыстар", қорлар бойынша шығыстарды тануға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
7 74 1 7491 – "Жәбірленушілерге өтемақы қорының шығыстары", Жәбірленушілерге өтемақы қорынан өтемақы төлеу бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7492 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстары" Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстарын есепке алуға арналған;
7 74 1 7493 – "Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстары" Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстарын есепке алуға арналған;
7 74 1 7494 – "Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары" Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстарын есепке алуға арналған (тиісті саланың орталық уәкілетті органының арнайы шоты);
7 74 2 7495 – "Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары" Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстарын есепке алуға арналған (тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының арнайы шоты).
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7 74 1 7462 – "Прочие расходы", предназначен для учета расходов, не включенных в другие группы счетов;
7 74 1 7470 – "Расходы по КСН республиканского бюджета", предназначен для учета проведенных расходов из республиканского бюджета;
7 74 2 7471 – "Расходы по КСН местного бюджета", предназначен для учета проведенных расходов из местного бюджета;
7 74 1 7480 – "Расходы, возникающие при первоначальном признании финансовых инвестиций и обязательств", предназначен для учетов расходов, возникающих при первоначальном признании финансовых инвестиций и обязательств. Данный счет включает следующие субсчета:
7 74 1 7481– "Расходы от размещения ценных бумаг", предназначен для учета отрицательной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения;
7 74 1 7482 – "Расходы, возникающие при первоначальном признании полученных займов", предназначен для отражения расходов, возникающих при первоначальном признании полученных займов по справедливой стоимости, в результате отрицательной разницы между номинальной стоимостью полученных займов и их справедливой стоимостью;
7 74 1 7483 – "Расходы от первоначального признания выданных займов", предназначен для отражения расходов, возникающих при первоначальном признании выданных займов по справедливой стоимости, в результате отрицательной разницы между справедливой стоимостью выданных займов и их номинальной стоимостью;
7 74 1 7490 – "Расходы по фондам", предназначен для признания расходов по фондам. Данный счет включает следующие субсчета:
7 74 1 7491 – "Расходы Фонда компенсации потерпевшим" предназначен для учета расходов по выплате компенсации из Фонда компенсации потерпевшим;
7 74 1 7492 – "Расходы Фонда поддержки инфраструктуры образования" предназначен для учета расходов Фонда поддержки инфраструктуры образования;
7 74 2 7493 – "Расходы Специального государственного фонда" предназначен для учета расходов Специального государственного фонда;
7 74 1 7494 – "Расходы Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа" предназначен для учета расходов Специального государственного фонда (специальный счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы);
7 74 2 7495 – "Расходы Специального государственного фонда местного уполномоченного органа" предназначен для учета расходов Специального государственного фонда (специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы).
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11-тарау. 8 "Өндіріске және басқа да мақсаттарға арналған шығындар" бөлімінің шоттары
Ескерту. 11-тараумен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. 8 "Өндіріске және басқа да мақсаттарға арналған шығындар" бөлімінің шоттары өнімді дайындауға және өндірістік (оқулық) шеберханалар, қосалқы ауыл және оқу-тәжірибелік шаруашылықтардың мемлекеттік мекемелермен эксперименталдық құрылғыларды дайындау бойынша шарты бойынша баспа өнімдерін дайындау мен қызмет көрсету бойынша, ғылыми-зерттеу және конструкциялық жұмыстарды орындау бойынша баспа өнімдерін дайындауға шығындарды, сондай-ақ материалдарды дайындау және қайта өңдеу бойынша шығындарды есепке алуға арналған.

Глава 11. Счета раздела 8 "Затраты на производство и другие цели"
Сноска. Единый план счетов дополнен главой 11 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Счета раздела 8 "Затраты на производство и другие цели" предназначены для учета затрат на изготовление изделий и продукции производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств по изданию печатной продукции и оказанию услуг, по выполнению научно-исследовательских и конструкторских работ по договорам с государственными учреждениями по изготовлению экспериментальных устройств, а также затраты по заготовке и переработке материалов.

8 "Өндіріске және басқа да мақсаттарға арналған шығындар" бөлімінің шоттарын 80 "Өндіріске және басқа да мақсаттарға арналған шығындар" кіші бөлімі қамтиды, ол мынадай шоттарды қамтиды:
8 80 1 8010 – "Өндіріске және басқа да мақсаттарға арналған шығындар", мұнда өнімдерді дайындауға, қызмет көрсетуге, баспа өнімдерін шығаруға арналған шығындарды, оның ішінде шикізат пен материалдардың шығыстарын, тікелей өнім өндірумен айналысатын жұмыскерлердің еңбекақыларын және еңбекақы сомасынан аударымдарды, сондай-ақ осы өндіріске қатысты өзге де шығындарды есепке алынады;

Счета раздела 8 "Затраты на производство и другие цели" включает подраздел 80 – "Затраты на производство и другие цели", который включает следующие счета:
8 80 1 8010 – "Затраты на производство и другие цели", где учитываются затраты на изготовление изделий, оказание услуг, издание печатной продукции, в том числе расходов сырья и материалов, оплаты труда и отчислений от сумм оплаты труда работников, непосредственно занятых в производстве продукции, а также прочих затрат, относящиеся к данному производству;

8 80 1 8011 – "Материалдар", мұнда өндірісте пайдаланылған материалдар есепке алынады;
8 80 1 8012 – "Еңбекақы", мұнда өндірісте тікелей жұмыс істейтін жұмыскерлердің еңбекақылары бойынша шығыстар есепке алынады;
8 80 1 8013 – "Еңбекақыдан аударымдар", өндірісте тікелей жұмыс істейтін жұмыскерлердің еңбекақыларынан аударымдар бойынша шығыстар есепке алынады;
8 80 1 8014 – "Жүкқұжат шығыстары", мұнда өндіріспен байланысты шығыстар есепке алынады.
Шоттардың бірыңғай
жоспарына 1–қосымша
Шоттардың бірыңғай жоспары

8 80 1 8011 – "Материалы", где учитываются расходы по материалам, использованным в производстве;
8 80 1 8012 – "Оплата труда", где учитываются расходы по оплате труда работников, непосредственно занятых в производстве;
8 80 1 8013 – "Отчисления от оплаты труда", где учитываются расходы по отчислениям от оплаты труда работников, непосредственно занятых в производстве;
8 80 1 8014 – "Накладные расходы", где учитываются расходы, связанные с производством.
Приложение 1
к Единому плану счетов
Единый план счетов

8014
Ескертпе:
Аббревиатураларды таратып жазу:
ҚБШ – Колма-қол ақшаны бақылау шоты;
ҚҚС – Қосылған құн салығы;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ – Коммерциялық емес акционерлық қоғамы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы".
Шоттардың бірыңғай
жоспарына 3-қосымша
Бірыңғай бюджеттік сыныптама, бухгалтерлік есеп кодтарының Шоттардың бірыңғай жоспарының кодтарына көшу кестесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шот кодтары
Атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығы "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері"
(нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығы "Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы"
(нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген)
Бөлім
Кіші бөлім
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың шоттары
Бухгалтерлік есеп шоттар жоспары
1-бөлім "Қысқа мерзімді активтер"
1

8014
Приложение 3
к Единому плану счетов
Таблица перехода кодов Единой бюджетной классификации, бухгалтерского учета в коды Единого плана счетов
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Коды счетов
Наименование
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756)
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года №281 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6314)
Раздел
Подраздел
Счета уполномоченных органов по исполнению бюджета
План счетов бухгалтерского учета
1 раздел "Краткосрочные активы"
1

Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Операциялардың мазмұны
Дебет
Кредит
1-бөлім. Қысқа мерзімді активтер бойынша шоттар корреспонденциясы
1.1. Ақша қаражаты және олардың баламалары
1.
Бюджеттік шотқа мемлекеттік мекеменің шығыстарын және басқа да іс-шараларды қаржыландырудың түсуі (күрделі салымдарға арналған қаржыландырудан басқа)
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1083 Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1 10 1 1086
Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдермен байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1 10 2 1095 Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6000 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
2.
Сыртқы қарыздың арнайы шотына түсетін түсім
1 10 1 1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6 60 1 6123 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер
3.
Бюджеттік шоттарға мемлекеттік мекеменің күрделі салымдарына қаржыландырулардың түсуі
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6001 Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер
1.1.2. Трансферттер бойынша операциялар
4.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның нысаналы трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауына бюджеттен жоспарлы тағайындаулар алу
1 10 1 1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6016 Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша кірістер
6 60 1 6024 Нысаналы даму трансферттері бойынша кірістер
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті атқару жөніндегі төмен тұрған уәкілетті органға трансферттерін аударуы
1 12 1 1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 12 1 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек

Сноска. Единый план счетов дополнен приложением 4 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Содержание операции
Дебет
Кредит
Раздел 1. Корреспонденции счетов по краткосрочным активам
1.1. Денежные средства и их эквиваленты
1.
Поступление на бюджетный счет финансирования на расходы государственного учреждения и другие мероприятия (кроме финансирования на капитальные вложения)
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1 10 1 1086 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
1 10 2 1095 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
6 60 1 6000 Доходы от финансирования текущей деятельности
2.
Поступление на специальный счет внешнего займа
1 10 1 1062 Специальный счет внешнего займа
6 60 1 6123 Доходы от поступления внешнего займа
3.
Поступление на бюджетный счет государственного учреждения финансирования по капитальным вложениям
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям 1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
6 60 1 6001 Доходы от финансирования капитальных вложений
1.1.2. Операции по трансфертам
4.
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по целевым трансфертам администратором бюджетных программ и уполномоченным органом по исполнению бюджета
1 10 1 1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
6 60 1 6016 Доходы по целевым текущим трансфертам
6 60 1 6024 Доходы по целевым трансфертам на развитие
Перечисление целевых трансфертов администратором бюджетных программ уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета
1 12 1 1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1 12 1 1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам развитие

1 10 1 1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Төмен тұрған бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органның есебі негізінде нысаналы трансферт бойынша жүргізілген шығыстарды бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есептен шығаруы
7 72 1 7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1 12 1 1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 12 1 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Төмен тұрған бюджеттің есепті жыл аяғында пайдаланылмаған трансферттер сомасына кредиторлық берешекті есептеуі
7 72 1 7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
5.
Ағымдағы жылы төмен тұрған бюджеттерден пайдаланылмаған трансферт сомаларын қайтарып алу
1 10 1 1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 12 1 1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 12 1 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6.
Келесі жылы жоғары тұрған бюджетке пайдаланылмаған трансферт сомаларын қайтару
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын)
7.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері (субвенциялары) бойынша міндеттемелер қабылдауға бюджеттен жоспарлы тағайындаулар алуы
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын)
6 60 5 6032 Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша кірістер
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның ҚБШ-ға берілген жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерін (субвенцияларын) есептен шығаруы
7 72 5 7250 Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын)
1.1.3. Субсидиялар бойынша операциялар
8.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттен жеке тұлғалар үшін субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды алуы
1 10 1 1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6107 Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер
Жеке тұлғаларға субсидиялар аудару
3 31 1 3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Жеке тұлғаларға субсидиялар есептеу
7 72 1 7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3 31 1 3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
9.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттен заңды тұлғалар үшін субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды алуы
1 10 1 1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6107 Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер
Заңды тұлғаларға субсидиялар аудару
3 31 1 3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Заңды тұлғаларға субсидиялар есептеу
7 72 1 7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3 31 1 3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
10.
"Жол картасы – 2020" бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік қаржылық көмек көрсету үшін қаржы агенттеріне субсидиялар аудару
1 12 1 1215 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 1 1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
11.
Қаржы агентін субсидиялау туралы есептің негізінде субсидияларды есептеу
7 72 1 7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
1 12 1 1215 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек

1 10 1 1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
Списание администратором бюджетных программ произведенных расходов по целевому трансферту на основании отчета уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета
7 72 1 7210 Расходы по трансфертам
1 12 1 1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1 12 1 1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам развитие
Начисление кредиторской задолженности нижестоящим бюджетом на сумму неиспользованных трансфертов в конце отчетного года
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
5.
Возврат от нижестоящих бюджетов неиспользованных сумм трансфертов в текущем году
1 10 1 1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 12 1 1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1 12 1 1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам развитие
6.
Возврат неиспользуемых сумм трансфертов в вышестоящий бюджет в следующем году
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам (финансируемых из местного бюджета)
7.
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по трансфертам (субвенциям) местного самоуправления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам (финансируемых из местного бюджета)
6 60 5 6032 Доходы по трансфертам местного самоуправления
Списание местным уполномоченным органом по исполнению бюджета трансфертов (субвенций) местного самоуправления, переданных на КСН
7 72 5 7250 Расходы по трансфертам местного самоуправления
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам (финансируемых из местного бюджета)
1.1.3. Операции по субсидиям
8.
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств администратором бюджетных программ субсидии физическим лицам
1 10 1 1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1 10 2 1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
6 60 1 6107 Доходы от финансирования по выплате субсидий
Перечисление субсидии физическим лицам
3 31 1 3114 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
1 10 1 1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1 10 2 1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
Начисление субсидии физическим лицам
7 72 1 7230 Расходы по субсидиям
3 31 1 3114 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
9.
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств администратором бюджетных программ субсидии юридическим лицам
1 10 1 1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1 10 2 1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
6 60 1 6107 Доходы от финансирования по выплате субсидий
Перечисление субсидии юридическим лицам
3 31 1 3115 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1 10 1 1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1 10 2 1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
Начисление субсидии юридическим лицам
7 72 1 7230 Расходы по субсидиям
3 31 1 3115 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
10.
Перечисление субсидий финансовым агентам для оказания государственной финансовой помощи субъектам частного предпринимательства в рамках программы "Дорожная карта бизнеса -2020"
1 12 1 1215 Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1 10 1 1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1 10 2 1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
11.
Начисление субсидий на основании отчета о субсидировании финансового агента
7 72 1 7230 Расходы по субсидиям
1 12 1 1215 Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам

1.1.4. Зейнетақы мен жәрдемақы бойынша операциялар
12.
Халықты әлеуметтік қорғау саласында реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның зейнетақы мен жәрдемақы төлеуге қаржыландыруды алуы
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6000 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу үшін зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдерін тарту бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаға қаражатты аудару
1 12 1 1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Зейнетақы жарналарын және зейнетақы төлемдерін тарту жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның есебі негізінде зейнетақыларды, жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстарды тану
7 72 1 7220 Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстар
1 12 1 1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1.1.5. Оқу орындарында стипендия төлеу бойынша операциялар (мемлекеттік мекеме)
13.
Степендия төлеуге арналған қаржыландыруларды алу
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6000 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
Степендияны есептеу
7 70 1 7020 Стипендия төлеу бойынша шығыстар
3 32 1 3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Степендия төлеу
3 32 1 3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1.1.6. Өнім берушілер мен мердігерлер шоттарының төлемі
14.
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, құрылыс материалдар мен көрсеткен қызметтері үшін өнім берушілер мен мердігерлердің шоттарын төлеу
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің ҚБШ
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ

1.1.4. Операции по выплате пенсий и пособий
12.
Получение государственным органом, осуществляющим регулирование в сфере социальной защиты населения финансирования на выплату пенсии и пособия
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
6 60 1 6000 Доходы от финансирования текущей деятельности
Перечисление средств юридическому лицу, осуществляющему деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, для выплаты пенсий и пособий
1 12 1 1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
Признание расходов на выплату пенсий, пособий на основании отчета юридического лица, осуществляющего деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам
7 72 1 7220 Расходы по выплатам пенсий и пособий
1 12 1 1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
1.1.5. Операции по выплате стипендии в учебном заведении (государственное учреждение)
13.
Получение финансирования на выплату стипендии
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
6 60 1 6000 Доходы от финансирования текущей деятельности
Начисление стипендии
7 70 1 7020 Расходы по выплате стипендии
3 32 1 3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
Выплата стипендии
3 32 1 3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1.1.6 Оплата счетов поставщиков и подрядчиков
14.
Оплата счетов поставщиков за материальные ценности, оборудование, строительные материалы и оказанные услуги
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета

1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
15.
Күрделі құрылыс бойынша орындалған жұмыстар үшін мердігерге аударым
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің ҚБШ
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1 10 2 1016 Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ
1 10 1 1019 Тиісті саланың орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
1 10 2 1020 Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ.
16.
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, құрылыс материалдары және көрсеткен қызметтер, орындалған жұмыстар үшін –өнім берушілерге аванс төлеу
1 14 1 1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің ҚБШ
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ 1 10 2 1016 Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ
17.
Күрделі құрылыс жұмыстары үшін мердігерлерге аванс аудару
1 14 1 1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің ҚБШ
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1.1.7. Бюджеттік қаржыландырулар есебінен еңбекақы төлеу
18.
Еңбекақы төлеу

1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
15.
Перечисление подрядчику за выполненные работы по капитальному строительству
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
1 10 2 1016 КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
1 10 1 1019 КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
1 10 2 1020 КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа соответствующей сферы
16.
Оплата авансом поставщикам за материальные ценности, оборудование, строительные материалы и оказанные услуги, выполненные работы
1 14 1 1410 Краткосрочные авансы выданные
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
1 10 2 1016 КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
17.
Перечисление подрядчику авансом за работы по капитальному строительству
1 14 1 1410 Краткосрочные авансы выданные
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
1.1.7. Выплата заработной платы за счет бюджетного финансирования
18.
Выплата заработной платы

3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
19.
Қызметкерлердің мемлекеттік мекеме алдындағы берешегін көрсету
1 12 1 1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1.1.8. Жыл аяғында пайдаланылмаған бюджеттік қаржыландыруларды қайтару
20.
Жыл аяғында міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6 60 1 6356 Бюджет қаражаты қалдығын қайтару
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1083 Басқа бюджеттердiң есебiнен мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
21.
Жыл аяғында күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6 60 1 6356 Бюджет қаражаты қалдығын қайтару
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1.1.9. Кассаға сатудан және арнайы төлемдерден ақшаның түсуі
22.
Арнайы төлемдер бойынша ақылы қызмет көрсетуден алынатын кірістерді есепке алу
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
23.
Ақылы қызметтер ҚБШ бұйымдар мен өнімдерді сатудан сомалардың түсуі
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
24.
Өндірістік (оқу) шеберханаларының өнімдерді сатудан, көрсеткен қызметтерінен алынатын кірістерді есепке алуы
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі

3 32 1 3 3241 Краткосрочная задолженность работникам по оплате труда
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
19.
Отражение задолженности работников перед государственным учреждением
1 12 1 1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
3 32 1 3241 Краткосрочная задолженность работникам по оплате труда
1.1.8. Возврат неиспользованного остатка бюджетных средств в конце года
20.
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года
6 60 1 6356 Возврат остатков бюджетных средств
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1 10 1 1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 10 1 1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1 10 2 1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
21.
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям в конце года
6 60 1 6356 Возврат остатков бюджетных средств
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям 1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1.1.9. Поступление в кассу сумм от реализации и по специальным видам платежей
22.
Признание дохода от платных услуг по специальным видам платежей
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
23.
Поступление сумм в кассу и на КСН по платным услугам специальных видов платежей
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
24.
Признание дохода от реализации изделий, продукции и услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков

6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
25.
Ақылы қызметтер ҚБШ бұйымдар мен өнімдерді, қызметтерді сатудан сомалардың түсуі
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
26.
Өндірістік (оқу) шеберханалары көрсеткен бұйымдарды, өнімдерді және көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен сметадан тыс түсімдер бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді тану
7 71 1 7120 Бюджетпен есеп айырысу бойынша шығыстар
3 31 1 3132 Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
27.
Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түскен ақша есебінен еңбекақы төлеу
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
28.
Өндірістік (оқу) шеберханалары көрсеткен бұйымдарды, өнімдерді және қызметтерді сатудан түскен сметадан тыс түсімдер бойынша бюджет алдындағы берешекті өтеу
3 31 1 3132 Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1.1.10. Есеп берілетін сомаларды беру және өтеу
29.
Банкте қолма-қол ақша алу үшін қаражат аудару
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмегінің ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің ҚБШ
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
30.
Кассаға банктен қолма-қол қаржыны чек арқылы алу
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек
31.
Мемлекеттік мекеменің кассасынан есеп берілетін сомаларды беру
1 12 1 1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 12 1 1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
32.
Есеп беретін адамның корпоративтік төлем карточкасы бойынша ағымдағы шоттан ақша қаражатын алуы

6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
25.
Поступление сумм на КСН платных услуг от реализации изделий, продукции и услуг
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
26.
Признание обязательств перед бюджетом по сверхсметным поступлениям от реализации изделий, продукции и услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
27.
Выплата заработной платы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
28.
Погашение задолженности перед бюджетом по сверхсметным поступлениям от реализации изделий, продукции и услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1.1.10. Выдача и погашение подотчетных сумм
29.
Перечисление средств для получения наличных денег в банке
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
30.
Получение по чеку наличных средств из банка в кассу
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
31.
Выдача из кассы государственного учреждения сумм в подотчет
1 12 1 1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1 12 1 1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
32.
Снятие подотчетным лицом денежных средств с текущего счета по корпоративной платежной карточке

1 12 1 1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 10 1 1040 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 12 1 1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
33.
Жұмсалған есеп беретін сомалар туралы аванстық есепті ұсыну (қорларды сатып алу)
1 13 1 1310 Материалдар 1 13 1 1340 Тауарлар
1 12 1 1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
34.
Шығындалған есеп берілетін сомалар туралы аванстық есепті ұсыну
7 70 1 7070 Іссапарларға арналған шығыстар
7 70 1 7140 Өзге де операциялық шығыстар
1 12 1 1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 12 1 1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
35.
Есепті соманың қалдығын мемлекеттік мекеменің кассасына немесе тікелей банкке есеп беретін тұлғаның қайтаруы
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмегінің ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің ҚБШ
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1 12 1 1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 12 1 1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
36.
Айқындалған жетіспеушілік нәтижесінде кассадағы ақшалай қаражатты қызметтік тергеп-тексеру аяқталғанға дейін есептен шығару
1 12 1 1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
Ақша қаражатының жетіспеушілігін кінәлі адамға жатқызу
1 12 1 1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 12 1 1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек
37.
Кiнәлi адамға жатқызылған кем шыққан және жоғалған материалдар мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару
1 12 1 1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 63 1 6731 Өзге де кірістер
Бір мезгілде кінәлі адамның жетіспеушілікті өтеуі бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге екінші жазба жүзеге асырылады
7 71 1 7120 Бюджетпен есеп айырысу бойынша шығыстар

1 12 1 1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1 10 1 1040 Текущий счет государственного учреждения
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 12 1 1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
33.
Представление авансового отчета об израсходованных подотчетных суммах (приобретение запасов)
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1340 Товары
1 12 1 1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
34.
Представление авансового отчета об израсходованных подотчетных суммах
7 70 1 7070 Расходы на командировки
7 71 1 7140 Прочие операционные расходы
1 12 1 1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1 12 1 1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
35.
Возврат подотчетным лицом остатка подотчетных сумм в кассу государственного учреждения или непосредственно в банк
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
1 12 1 1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1 12 1 1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
36.
Списание денежных средств в кассе в результате выявленной недостачи до завершения служебного расследования
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
Отнесение недостачи денежных средств на виновное лицо
1 12 1 1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
37.
Списание недостач и потерь материалов и продуктов питания отнесенных за счет виновных лиц
1 12 1 1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6 63 1 6731 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом

3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
38.
Жетіспеушілігі анықталған материалдар мен өзге қорлардың есептен шығарылуы
7 74 1 7460 Өзге де шығыстар
1 13 1 1310 Материалдар 1 13 1 1320 Аяқталмаған іс жүргізу
1 13 1 1330 Дайын өнім
1 13 1 1340 Тауарлар
1 13 1 1350 Жолдағы қорлар
39.
Кінәлі адамнан ақшалай қаражаттың түсуі және бюджет алдындағы берешекті өтеу
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 12 1 1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 12 1 1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1.1.11. Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотына ақша қаражаттарының түсуі
40.
Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотын толықтыру
1 10 1 1040 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
41.
Шетелдегі мекемелерге қаржыландырудың түсуі
1 10 1 1050 Есеп айырысу шоты
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
42.
Шетелдік мекемелардің есеп айырысу шотына жолда келе жатқан соманың түсуі
1 10 1 1050 Есеп айырысу шоты
1 10 1 1073 Жолдағы ақша қаражаты
1.1.12. Мемлекеттік мекеменің шетелдік валютадағы ақша қаражаты шотына ақша қаражаттарының түсуі
43.
Шетел валютасын сатып алу үшін ақша қаражатын аудару
1 12 1 1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1003 Түсiмдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшiн ҚБШ
1 10 1 1050 Есептік шот
44.
Валютаны бюджет қаражаты және ҚБШ ақылы қызметтер, қайырымдылық, демеушілік көмек, жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару, нысаналы қаржыландыру есебінен сатып алу
1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
1 10 1 1050 Есептік шот
1 12 1 1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек

3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
38.
Списание материалов и других запасов в результате выявленной недостачи
7 74 1 7460
Прочие расходы
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1320 Незавершенное производство
1 13 1 1330 Готовая продукция
1 13 1 1340 Товары
1 13 1 1350 Запасы в пути
39.
Поступление денежных средств от виновного лица и погашение задолженности перед бюджетом
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 12 1 1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1 12 1 1280
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1.1.11. Поступление денежных средств на текущий счет государственного учреждения
40.
Пополнение текущего счета государственного учреждения
1 10 1 1040 Текущий счет государственного учреждения
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
41.
Поступление финансирования загранучреждению
1 10 1 1050 Расчетный счет
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
42.
Поступление сумм, числящихся в пути, на расчетный счет загранучреждения
1 10 1 1050 Расчетный счет
1 10 1 1073 Денежные средства в пути
1.1.12. Поступление денежных средств на счет в иностранной валюте государственного учреждения
43.
Перечисление денежных средств для покупки иностранной валюты
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1003 КСН для учета поступлений и расчетов
1 10 1 1050 Расчетный счет
44.
Покупка валюты за счет бюджетных средств и денег, поступивших на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, местного самоуправления, целевого финансирования
1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
1 10 1 1050 Расчетный счет
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность

1.1.13. Ақша шотынан сомаларды аудару
45.
Есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын бюджетке аудару
3 31 1 3120 Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
46.
Бюджеттік шоттардан банктерге жұмысшылар мен қызметшілердің салымдарына, кәсіподақ ұйымдарына мүшелік кәсіподақ жарналарының сомаларын аудару
3 32 1 3247 Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3245 Мүшелік кәсіподақ жарналары сомаларын қолма-қол ақшасыз аудару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
47.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ зейнетақы жарналарын аудару
3 31 1 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
48.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын аударуы
3 31 1 3144 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешегі
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ

1.1.13. Перечисление сумм с денежных счетов
45.
Перечисление в бюджет сумм начисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет
3 31 1 3120 Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
46.
Перечисления сумм с бюджетных счетов в банки на вклады рабочих и служащих, профсоюзным организациям членских профсоюзных взносов
3 32 1 3247 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки
3 32 1 3245 Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
47.
Перечисление пенсионных взносов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
3 31 1 3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
48.
Перечисление пенсионных обязательных взносов работодателя в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
3 31 1 3144 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам работодателя в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета

1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
49.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аудару
3 31 1 3145 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1.1.14. Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ шоттарына ақша қаражаттарының түсуі
50.
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет қаражаттарының түсуi
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмегінің ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің ҚБШ
6 60 1 6109 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
51.
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет қаражаттарының жұмсалуы
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмегінің ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің ҚБШ
52.
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет қаражаттарының есебінен банктен қолма-қол ақша алу үшін ақша қаражаттарын аудару
1 12 1 1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмегіне ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің ҚБШ
53.
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметке арналған банкте ҚБШ-дан қолма-қол ақша алу үшін қаражаттар аудару
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
54.
Жергілікті өзін-өзі басқару субвенциялары мен трансферттерінің түсуі
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
6 60 5 6352 Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер
55.
Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес ҚБШ-ға түсетін басқа да кірістерді жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тануы
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
6 60 5 6353 Жергілікті өзін-өзі басқарудың басқа да кірістері
1.1.15. Арнайы шотқа ақша қаражаттарының түсуі
56.
Байланысты гранттың түсуі

1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
49.
Перечисление обязательных профессиональных пенсионных взносов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
3 31 1 3145 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным профессиональным пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
1.1.14. Поступление денежных средств на КСН для учета поступлений и расчетов
50.
Поступление средств филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
6 60 1 6109 Доходы от благотворительной помощи
51.
Расходование средств филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
52.
Перечисление денежных средств для получения наличных денег в банке за счет средств филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
53.
Получение наличных денег по чекам в кассу государственного учреждения с КСН благотворительной помощи
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
54.
Поступление субвенций и трансфертов местного самоуправления
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
6 60 5 6352 Доходы местного самоуправления
55.
Признание органами местного самоуправления прочих доходов, поступивших на КСН в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
6 60 5 6353 Прочие доходы местного самоуправления
1.1.15. Поступление денежных средств на специальные счета
56.
Поступление связанного гранта

1 10 1 1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6 60 1 6110 Гранттар бойынша кірістер
57.
Сыртқы қарыздың арнайы шотына түсуі
1 10 1 1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6 60 1 6123 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер шоты
1.1.16. Өзге ақшалай операциялар
58.
Өнім берушілермен есеп айырысу үшiн аккредитив ашу
1 10 1 1071 Аккредитивтер
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
59.
Аккредитив ашылған Өнім берушілерден материалдық құндылықтардың түсуi
1 13 1 1310 Материалдар
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
60.
Аккредитив есебінен өнім берушілер мен мердігерлерге ақша аудару
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1071 Аккредитивтер
61.
Аккредитивтердiң пайдаланылмаған қалдықтарын қайтару
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1071 Аккредитивтер
62.
Бензинге, азық-түлікке талондар, почта маркаларын, демалыс үйлеріне, санаторийлерге жолдамалар сатып алу және т.б.
3 32 1 3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
Бензинге талондарды кірістеу
1 13 1 1315 Отын, жанар және жағар майлар
3 32 1 3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Азық-түлікке, почта маркаларына, демалыс үйлеріне, санаторийлерге жолдамаларға талондарды кірістеу
1 13 1 1319 Өзге материалдар
3 32 1 3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
63.
Жанар және жағар материалдарын қолдану

1 10 1 1061 Специальный счет связанного гранта
6 60 1 6110 Доходы по грантам
57.
Поступление на специальный счет внешнего займа
1 10 1 1062 Специальный счет внешнего займа
6 60 1 6123 Доходы от поступления внешнего займа
1.1.16. Прочие денежные операции
58.
Открытие аккредитива для расчетов с поставщиками
1 10 1 1071 Аккредитивы
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям 1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
59.
Поступление материальных ценностей от поставщика в счет открытого аккредитива
1 13 1 1310 Материалы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
60.
Перечисление денег поставщикам и подрядчикам за счет аккредитива
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1071 Аккредитивы
61.
Возврат неиспользованного остатка аккредитива
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 1 1071 Аккредитивы
62.
Приобретение талонов на питание, почтовых марок, путевок в дома отдыха, санатории и другие
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
Оприходование горюче-смазочных материалов
1 13 1 1315 Топливо, горюче-смазочные материалы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Оприходование талонов на питание, почтовых марок, путевок в дома отдыха, санатории и другие
1 13 1 1319
Прочие материалы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
63.
Использование горюче-смазочных материалов

7 70 1 7060 Қорлар бойынша шығыстар
1 13 1 1315 Отын, жанар және жағар майлар
64.
Бензинге арналған талондардан басқа талондарды мақсатқа сай пайдалану
7 70 1 7140 Өзге операциялық шығыстар
1 13 1 1319 Өзге материалдар
1.2. Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1.2.1. Қысқа мерзімді ұсынылған қарыздар
65.
Берілген кредит сомасына берешекті көрсету
1 11 1 1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
66.
Берілген қарыздар бойынша сыйақылар есептеу
1 12 1 1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6 62 1 6600
Сыйақылар бойынша кірістер
Бюджетке тиесілі сыйақылар сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
67.
Бюджетке сыйақылар бойынша кірістердің түсуі
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
68.
Бюджет алдындағы берешекті өтеуге ішкі кредит беру бойынша бөлінген қаражатты қайтару
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 11 1 1110 Берілген қысқа мерзімді қарыздар
1.2.2. Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
69.
Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларын сатып алу
1 11 1 1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1040 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
70.
Қаржылық салымдар бойынша кірістерді есепке алу
1 12 1 1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6 62 1 6600 Сыйақылар бойынша кірістер
Бюджетке тиесілі кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
71.
Бюджетке қаржылық салымдар бойынша сыйақылардың түсуі
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
72.
Қаржылық инвестицияларды сату

7 70 1 7060 Расходы по запасам
1 13 1 1315 Топливо, горюче-смазочные материалы
64.
Использование талонов по целевому назначению
7 71 1 7140 Прочие операционные расходы
1 13 1 1319
Прочие материалы
1.2. Краткосрочные финансовые инвестиции
1.2.1. Краткосрочные предоставленные займы
65.
Отражение задолженности на сумму предоставленного кредита
1 11 1 1110 Краткосрочные займы предоставленные
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
66.
Начисление вознаграждения по предоставленным займам
1 12 1 1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6 62 1 6600 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
67.
Поступление в бюджет полученного дохода по вознаграждениям
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 12 1 1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
68.
Возврат средств, выделенных по внутреннему кредитованию в погашение задолженности перед бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 11 1 1110 Краткосрочные займы предоставленные
1.2.2. Краткосрочные финансовые инвестиции
69.
Приобретение краткосрочных финансовых инвестиций
1 11 1 1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1040 Текущий счет государственного учреждения
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
70.
Признание дохода по финансовым вложениям
1 12 1 1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6 62 1 6600 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
71.
Поступление в бюджет вознаграждения по финансовым вложениям
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 12 1 1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
72.
Продажа финансовых инвестиций

1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 63 1 6731 Өзге кірістер
Бюджетке тиесілі қаржылық инвестицияларды сатудан түсетін кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
73.
Қысқа мерзімді қаржылық инвестицияларды (облигация мен басқа бағалы қағаздар) сатудан ақшаның түсуі және бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
1 10 1 1040 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1040 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
74.
Қысқа мерзімді қаржылық инвестицияларды сатуға қатысты бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
75.
Сатылған облигация мен басқа бағалы қағаздардың есептен шығарылуы
7 74 1 7460 Өзге шығыстар
1 11 1 1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
76.
Облигациялар және басқа да бағалы қағаздарды өтеу (сатып алу)
3 30 1 3030 Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
1 10 1 1040 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
1 10 2 1090 Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
77.
Қаржылық инвестициялардың әділ құнының өзгеруі
7 74 1 7410 Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
1 11 1 1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
1 11 1 1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
6 63 1 6700 Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер
78.
Қаржылық инвестициялардың құнсыздануы
7 74 1 7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
1 11 1 1130 Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв
1.3. Қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1.3.1. Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
79.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті атқару жөніндегі төмен тұрған уәкілетті органға нысаналы ағымдағы және нысаналы даму трансферттерін аударуы

1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6 63 1 6731
Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом, от полученного дохода по продаже краткосрочных финансовых инвестиций
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
73.
Поступление денег от продажи краткосрочных финансовых инвестиций (облигаций и других ценных бумаг) и погашение задолженности перед бюджетом
1 10 1 1040 Текущий счет государственного учреждения
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 10 1 1040 Текущий счет государственного учреждения
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
74.
Погашение задолженности перед бюджетом от полученного дохода по продаже краткосрочных финансовых инвестиций
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
75.
Списание проданных облигаций и других ценных бумаг
7 74 1 7460
Прочие расходы
1 11 1 1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
76.
Погашение (выкуп) облигаций и других ценных бумаг
3 30 1 3030 Прочие краткосрочные финансовые обязательства
1 10 1 1040 Текущий счет государственного учреждения
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
1 10 2 1090 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета
77.
Изменение справедливой стоимости финансовых инвестиций
7 74 1 7410 Расходы от изменения справедливой стоимости
1 11 1 1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
1 11 1 1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
6 63 1 6700 Доходы от изменения справедливой стоимости
78.
Обесценение финансовых инвестиций
7 74 1 7440 Расходы от обесценения активов
1 11 1 1130 Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций
1.3. Краткосрочная дебиторская задолженность
1.3.1. Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам
79.
Перечисление целевых трансфертов и целевых трансфертов на развитие администратором бюджетных программ уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета

1 12 1 1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 12 1 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 1 1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
80.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті атқару жөніндегі төмен тұрған уәкілетті органның есебінің негізінде трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуы
7 72 1 7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1 12 1 1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 12 1 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
81.
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге арналған қаражатты зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдерін тарту бойынша қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаға аудару
1 12 1 1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
82.
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге арналған қаражатты тарту жөніндегі қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның есебі негізінде зейнетақы, жәрдемақы төлеуге шығыстарды тану
7 72 1 7220 Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар
1 12 1 1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
83.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына нысаналы жарналары аударуы
1 12 1 1217 Әлеуметтік медициналық сақтандыру корына нысаналы жарна бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 1 1089 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін нысаналы жарналары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
84.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының есептері негізінде жүргізілген шығыстарды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның есептен шығаруы
7 72 1 7270 Өзге де трансферттер және бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар
1 12 1 1217 Әлеуметтік медициналық сақтандыру корына нысаналы жарна бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
85.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан тартылған қаражаттың бір бөлігін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қайтаруы
7 72 1 7270 Өзге де трансферттер және бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар
1 10 1 1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1.3.2. Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
86.
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектің дебеттік сальдосының аудару (салықтардың алдын-ала төленгендері)
1 12 1 1220 Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
3 31 1 3120 Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
87.
Алдын-ала төленген сомалар есебінен салықтардың өтелуі
3 31 1 3120 Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1220 Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек

1 12 1 1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1 12 1 1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам развитие
1 10 1 1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
80.
Списание заключительными оборотами администратором бюджетных программ произведенных расходов по трансферту на основании отчета уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета
7 72 1 7210 Расходы по трансфертам
1 12 1 1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1 12 1 1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам развитие
81.
Перечисление средств юридическому лицу, осуществляющему деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, для выплаты пенсий и пособий
1 12 1 1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
82.
Признание расходов на выплату пенсий, пособий на основании отчета юридического лица, осуществляющего деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам
7 72 1 7220 Расходы по выплатам пенсий и пособий
1 12 1 1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
83.
Перечисление целевых взносов Фонду социального медицинского страхования уполномоченным органом в области здравоохранения
1 12 1 1217 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевому взносу в Фонд социального медицинского страхования
1 10 1 1089 Плановые назначения на принятие обязательств по целевым взносам Фонду социального медицинского страхования
84.
Списание уполномоченным органом в области здравоохранения произведенных расходов на основании отчета Фонда социального медицинского страхования
7 72 1 7270 Расходы по прочим трансфертам и бюджетным выплатам
1 12 1 1217 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевому взносу в Фонд социального медицинского страхования
85.
Возврат части средств, привлеченных из Национального фонда Республики Казахстан, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета
7 72 1 7270 Расходы по прочим трансфертам и бюджетным выплатам
1 10 1 1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1.3.2. Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
86.
Перенос дебетового сальдо счета Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет в конце отчетного периода (авансовые платежи по налогам)
1 12 1 1220 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
3 31 1 3120 Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
87.
Зачет задолженности по налогам в счет авансовых платежей
3 31 1 3120 Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
1 12 1 1220 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом

1.3.3. Сатып алушылар мен тапсырысшылардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
88.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістерді есепке алу
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
89
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне (түскен) мүлікті сауда-саттық арқылы өткізген, сатқан жағдайда
1 12 1 1233 сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
90.
Бюджетке тиесілі ақылы қызметтен алынған жоспардан тыс түсімдерді есепке алу
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілген қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
91.
Келісім-шарт бойынша атқарылған жұмыстар мен қызметтер үшін қаражаттардың түсуі
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
92.
Мектеп-интернаттарда, мектептің интернаттарында балалардың тұру ақыларын есепке алу
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
93.
Балаларды асырауға арналған төлемдердiң түсуі
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
94.
Мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнде балаларды асырауға арналған төлемдердi қайтару және ата-аналар алдыңдағы берешекті өтеу
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
Қайтарылған сомаға ақылы қызмет кірістерін азайтуға бір уақытта екінші жазу беріледі
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
95.
Тауарларды өткізуден, жұмыстарды, қызметтерді көрсетуден, қайырымдылық көмектен түскен кірістерді есепке алу
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 61 1 6500 Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер
6 60 1 6109 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
Жұмыс iстейтiн орны бойынша қызметкерлердi тамақтандыруға арналған төлемнiң мемлекеттік мекеменің кассасына түсуi
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
96.
Тауарларды өткізуден, жұмыстарды, қызметтерді көрсетуден, қайырымдылық көмектен түскен кірістерді есепке алу
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 61 1 6500 Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер
6 60 1 6109 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
Кадрлар даярлауға және бiлiмiн жетiлдiруге мектептердi оқу орындарының ақылы қызметтер жөніндегі ҚБШ, қайырымдылық көмекке арналған шотқа түсуi
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ 1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ

1.3.3. Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
88.
Признание доходов от реализации товаров, работ и услуг
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
89.
При реализации, продажи через торги имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
1 12 1 1233 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей по имуществу, обращенного (поступившего) в собственность государства
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
90.
При сверхсметных поступлениях, осуществляется запись на признание обязательств перед бюджетом в сумме сверхсметных поступлений от платных услуг
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
91.
Поступление средств за работы и услуги, выполненные по договорам
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
92.
Начисление платы за содержание детей в школах-интернатах и в интернатах при школах
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
93.
Поступление платы за содержание детей
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
94.
Возврат платы за содержание детей в детских дошкольных учреждениях и погашение задолженности перед родителями
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
Одновременно осуществляется вторая запись на уменьшение дохода от реализации на сумму возврата
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
95.
Отражение дохода от реализации товаров, работ и услуг, от благотворительной помощи
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
6 60 1 6109 Доходы от благотворительной помощи
Поступление в кассу государственного учреждения платы за питание работников по месту работы
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
96.
Отражение дохода от реализации товаров, работ и услуг, от благотворительной помощи
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
6 60 1 6109 Доходы от благотворительной помощи
Поступление средств на КСН по платным услугам, благотворительной помощи учебных заведений школ на подготовку кадров и повышение квалификации
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета

1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің ҚБШ
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1.3.4. Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
97.
Сыйақылар есептеу (берілген қарыздар, жалға берілген активтер бойынша)
1 12 1 1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6 62 1 6600 Сыйақылар бойынша кірістер
Бюджетке тиесілі сыйақылар бойынша кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7 71 1 7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық бере
98.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің дивидендтерді есепке алуы
1 12 1 1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6 62 1 6601 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
Бюджетке тиесілі сыйақылар бойынша кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1.3.5. Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
99.
Мемлекеттік мекеменің кассасынан есеп беру сомасын берілуі
1 12 1 1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
100.
Шығындалған есеп берiлетiн сомалар туралы аванстық есептеменi ұсыну (қорларды сатып алу)
1 13 1 1310 Материалдар
1 13 1 1340 Тауарлар
1 12 1 1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
101.
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғаның есебінен өндіруді есепке алу
1 12 1 1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 63 1 6731 Өзге кірістер
Кінәлі тұлғаның есебінен өндірілетін бюджетке тиесілі жетіспеушілік сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
102.
Кінәлі тұлғадан жетіспеушілік сомасының түсуі және бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 12 1 1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
103.
Бюджет алдындағы міндеттемелердің кінәлі тұлғадан жетіспеушілік сомасының өндіріп алу есебінен өтелуі
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі

1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
1.3.4. Краткосрочные вознаграждения к получению
97.
Начисление вознаграждения (по предоставленным займам, по арендованным средствам и т.д.)
1 12 1 1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6 62 1 6600 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
98.
Начисление дивидендов администратором бюджетных программ
1 12 1 1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6 62 1 6601 Прочие доходы от управления активами
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1.3.5. Краткосрочная дебиторская задолженность работников
99.
Выдача из кассы государственного учреждения сумм в подотчет
1 12 1 1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
100.
Представление авансового отчета об израсходованных подотчетных суммах (приобретение запасов)
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1340 Товары
1 12 1 1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
101.
Отнесение недостачи на виновное лицо
1 12 1 1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
6 63 1 6731
Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
102.
Поступление денежных средств от виновного лица и погашение задолженности перед бюджетом
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 12 1 1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
103.
Погашение задолженности перед бюджетом по возмещению недостачи виновным лицом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 12 1 1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками

1.3.6. Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
104.
Жалға беруден түсетін кірістерді есепке алу
1 12 1 1270 Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 62 1 6601 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
Бюджетке тиесілі кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1.3.7. Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
105.
Банктен қолма-қол ақша алу үшін қаражат аудару
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің ҚБШ
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
106.
Банктен кассаға чек арқылы қолма-қол ақшаны алу
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1.3.8. Қысқа мерзімді күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
107.
Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв есептеу Күмәнді салық берешегі бойынша резерв есептеу, банкроттардың және өзге де мәжбүрлеп таратылатын, сондай-ақ оған қатысты мемлекеттік кірістер органдары мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық шараларын қолданған тұлғалардың салық берешегін қоса алғанда
7 74 1 7451 Салық берешегі бойынша резерв құру жөніндегі шығыстар
1 12 1 1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
108.
Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв есептеу
7 74 1 7452 Резервтерді құру бойынша шығыстар
1 12 1 1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
109.
Күмәнді дебиторлық берешектердің заңнамаға сәйкес есептен шығарылуы
1 12 1 1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
109-1.
Мемлекеттік кепілдіктер алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервтерді есептеу
7 74 1 7453 Мемлекеттік кепілдіктер алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервтерді құру бойынша шығыстар
2 21 1 2140 Кредиттік шығындар резерві
109-2.
Мемлекеттік кепілдік алушылардың күмәнді берешегін қайтару кезінде ағымдағы жылы құрылған кредиттік шығындарға арналған резервті қалпына келтіру
2 21 1 2140 Кредиттік шығындар резерві

1.3.6. Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
104.
Начисление дохода по аренде
1 12 1 1270 Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
6 62 1 6601 Прочие доходы от управления активами
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученному доходу
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1.3.7. Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
105.
Перечисление средств для получения наличных денег в банке
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
106.
Получение по чеку наличных средств из банка в кассу
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1.3.8.Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
107.
Начисление резерва по сомнительной налоговой задолженности, включая налоговую задолженность банкротов и иных принудительно ликвидируемых лиц, налоговую задолженность, в отношении которой органами государственных доходов приняты все меры принудительного взыскания
7 74 1 7451 Расходы по созданию резерва по налоговой задолженности
1 12 1 1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
108.
Начисление резервов по сомнительной дебиторской задолженности
7 74 1 7452 Расходы по созданию резервов
1 12 1 1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
109.
Списание сомнительной дебиторской задолженности в установленных законодательством случаях
1 12 1 1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
109-1.
Начисление резервов по сомнительной задолженности получателей государственных гарантий
7 74 1 7453 Расходы по созданию резерва по сомнительной задолженности получателей государственных гарантий
2 21 1 2140 Резерв под кредитные убытки
109-2.
Восстановление резерва под кредитные убытки, созданного в текущем году при возврате сомнительной задолженности получателей государственных гарантий
2 21 1 2140 Резерв под кредитные убытки

7 74 1 7453 Мемлекеттік кепілдіктер алушылардың күмәнді берешегі бойынша резервтерді құру бойынша шығыстар
1.4. Қорлар
1.4.1. Қорларды сатып алу операциялары
110.
Қорлардың Өнім берушілерден түсуі
1 13 1 1310 Материалдар
1 13 1 1340 Тауарлар
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
111.
Бензинге және жанар және жағар майлар талондар сатып алу
3 32 1 3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1 13 1 1315 Отын, жанар және жағар майлар
3 32 1 3210 Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
112.
Алдын-ала төленген аванс есебінен өнім берушілердің қарызды өтеу
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 14 1 1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
113.
Басқа мемлекеттік мекемелерден қорлар алу
1 13 1 1310 Материалдар
6 63 1 6728 Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер
114.
Қайырымдылық көмек ретінде қорларды қабылдау
1 13 1 1310 Материалдар
6 60 1 6109 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
115.
Өндiрiстен қоймаға берiлген дайын бұйымдарды және өнiмдердi есепке алу
1 13 1 1330 Дайын өнім
8 80 1 8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
116.
Өнім берушілерден құрылысқа арналған құрылыс материалдарының түсуі
1 13 1 1311 Құрылыс материалдары
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
117.
Түгендеу кезінде артық шыққан құрылыс материалдарын есепке алу
1 13 1 1311 Құрылыс материалдары
6 63 1 6731 Өзге кірістер
118.
Тапсырыс берушіге тақырып аяқталған соң қайтарылмаған арнайы жабдықтарды пайдалануы мүмкiн баға бойынша материал ретінде есепке алу
1 13 1 1310 Материалдар
6 63 1 6731 Өзге кірістер
119.
Жоспарланған өзiндiк құн бойынша жас төлге қосылған салмақты және төлдi есепке алу
1 13 1 1319 Өзге материалдар
6 63 1 6731 Өзге кірістер
120.
Малдарды сойған кезде жоспарланған баға бойынша мал өнiмдерiн есепке алу
1 13 1 1310 Материалдар
2 26 1 2610 Жануарлар
121.
Өнім берушілерден материалдар мен тамақ өнiмдерiнiң түсуi
1 13 1 1310 Материалдар
1 13 1 1314 Тамақ өнімдері
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек

7 74 1 7453 Расходы по созданию резерва по сомнительной задолженности получателей государственных гарантий
1.4. Запасы
1.4.1. Операции по приобретению, поступлению запасов
110.
Поступление запасов от поставщика
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1340 Товары
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
111.
Приобретение горюче-смазочных материалов
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
1 13 1 1315 Топливо, горюче-смазочные материалы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
112.
Зачет задолженности поставщикам в счет ранее выданных авансов
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 14 1 1410 Краткосрочные авансы выданные
113.
Получение запасов от другого государственного учреждения
1 13 1 1310 Материалы
6 63 1 6728 Доходы от безвозмездного получения активов
114.
Получение запасов от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
1 13 1 1310 Материалы
6 60 1 6109 Доходы от благотворительной помощи
115.
Оприходование готовых изделий и продукции, переданных из производства на склад
1 13 1 1330 Готовая продукция
8 80 1 8010 Затраты на производство и другие цели
116.
Получение от поставщиков строительных материалов для строительства
1 13 1 1311 Строительные материалы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
117.
Оприходование излишних строительных материалов, выявленных при инвентаризации
1 13 1 1311 Строительные материалы
6 63 1 6731
Прочие доходы
118.
Оприходование по цене возможного использования спецоборудования, не возвращенного заказчику после завершения темы и используемого в качестве материалов
1 13 1 1310 Материалы
6 63 1 6731
Прочие доходы
119.
Оприходование привеса и приплода молодняка по запланированной себестоимости
1 13 1 1319 Прочие материалы
6 63 1 6731
Прочие доходы
120.
Оприходование сельскохозяйственной продукции при убое животных по запланированным ценам
1 13 1 1310 Материалы
2 26 1 2610 Животные
121.
Поступление материалов продуктов питания от поставщиков
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1314 Продукты питания
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам

122.
Дайындаудан және қайта өңдеуден түскен материалдарды есепке алу
1 13 1 1310 Материалдар
8 80 1 8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
123.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
1 13 1 1341 Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
6 63 1 6731 Өзге кірістер
124.
Мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті негізгі құралдарға және қорлар аудару

122.
Оприходование материалов, поступивших от заготовки и переработки
1 13 1 1310 Материалы
8 80 1 8010 Затраты на производство и другие цели
123.
Поступление имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
1 13 1 1341 Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
6 63 1 6731
Прочие доходы
124.
Перевод имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства в основные средства/запасы

2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
1 13 1 1310 – 1 13 1 1340, 1 13 1 1342 Қорлар
1 13 1 1341 Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
1.4.2. Қорлардың есептен шығарылуы
125.
Басқа мемлекеттік мекемелерге немесе басқа үйымға қорларды өтеусіз түрде беру
7 74 1 7460 Өзге шығыстар
1 13 1 1310 Материалдар
1 13 1 1340 Тауарлар
126.
Бензинге және жанар және жағар майлар талондар бойынша жүргізілген шығыстар
7 70 1 7060 Қорлар бойынша шығыстар
1 13 1 1315 Отын, жанар және жағар майлар
127.
Қосалқы шаруашылықтың дайын бұйымдары мен өнiмдерiн сату
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
Сатылған дайын өнімдердің өзіндік құнын есептен шығаруға бір уақытта екінші жазу беріледі
7 70 1 7060 Қорлар бойынша шығыстар
1 13 1 1330 Дайын өнім
128.
Қосалқы шаруашылықтың дайын өнiмдерiн мемлекеттік мекемелердің мұқтаждары үшiн беру
1 13 1 1314 Тамақ өнімдері
1 13 1 1319 Өзге материалдар
1 13 1 1330 Дайын өнім
129.
Қоймадан медикаменттерді, шаруашылық материалдары мен кеңсе жабдықтарын, арнайы киімдерді және жеке қолдануға арналған заттарды пайдалануға беру
1 13 1 1313 Дәрі-дәрмектер және байлап-таңу құралдары
1 13 1 1316 Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары
1 13 1 1317 Арнайы киімдер және басқа да жеке қолдану заттары
1 13 1 1313 Дәрі-дәрмектер және байлап-таңу құралдары
1 13 1 1316 Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары
1 13 1 1317 Арнайы киімдер және өзге де жеке қолдану заттары
130.
Күрделi құрылыс үшiн мердiгерлiк ұйымдарға құрылыс материалдарын беру
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 13 1 1311 Құрылыс материалдары
131.
Шаруашылық әдiспен орындалатын жаңа құрылыс объектiлерiне жұмсалған құрылыс материалдарын есептен шығару
2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс
1 13 1 1311 Құрылыс материалдары
132.
Жұмсалған ұзақ пайдаланылатын материалдарды есептен шығару
7 70 1 7060 Қорлар бойынша шығыстар
2 24 1 2412 Материалдық емес активтерге күрделі салымдар
1 13 1 1312 Оқу, ғылыми зерттеулер және басқа мақсаттарға арналған материалдар
133.
Мемлекеттік мекеменің есебiнен бордақыдағы өлген төлдер мен малдарды есептен шығару
7 74 1 7410 Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
1 13 1 1319 Өзге материалдар
2 26 1 2610 Жануарлар
134.
Материалдар мен тамақ өнімдерін қайта өңдеуге жіберу
8 80 1 8011 Материалдар
1 13 1 1310 Материалдар 1 13 1 1314 Тамақ өнімдері
135.
Растайтын құжаттардың негiзiнде жұмсалған материалдар мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару

2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
1 13 1 1310 – 1 13 1 1340, 1 13 1 1342 Запасы
1 13 1 1341 Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
1.4.2. Списание запасов
125.
Безвозмездная передача запасов другому государственному учреждению или другой организации
7 74 1 7460
Прочие расходы
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1340 Товары
126.
Произведенные расходы на горюче-смазочные материалы
7 70 1 7060 Расходы по запасам
1 13 1 1315 Топливо, горюче-смазочные материалы
127.
Реализация готовых изделий и продукции подсобных хозяйств
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
Одновременно осуществляется вторая запись на списание себестоимости реализованной готовой продукции
7 70 1 7060 Расходы по запасам
1 13 1 1330 Готовая продукция
128.
Передача готовой продукции подсобных хозяйств для нужд государственного учреждения
1 13 1 1314 Продукты питания
1 13 1 1319 Прочие материалы
1 13 1 1330 Готовая продукция
129.
Выдача со склада в эксплуатацию медикаментов, хозяйственных материалов и канцелярских принадлежностей, спецодежды и других предметов индивидуального пользования
1 13 1 1313 Медикаменты и перевязочные средства
1 13 1 1316 Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности
1 13 1 1317 Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования
1 13 1 1313 Медикаменты и перевязочные средства
1 13 1 1316 Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности
1 13 1 1317 Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования
130.
Передача подрядным организациям строительных материалов на капитальное строительство
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 13 1 1311 Строительные материалы
131.
Списание строительных материалов, израсходованных на объекты нового строительства, выполняемого хозяйственным способом
2 24 1 2411 Незавершенное строительство
1 13 1 1311 Строительные материалы
132.
Списание израсходованных материалов длительного использования
7 70 1 7060 Расходы по запасам
2 24 1 2412 Капитальные вложения в нематериальные активы
1 13 1 1312 Материалы для учебных, научных исследований и других целей
133.
Списание за счет государственного учреждения павшего молодняка и животных на откорме
7 74 1 7410 Расходы от изменения справедливой стоимости
1 13 1 1319 Прочие материалы
2 26 1 2610 Животные
134.
Передача материалов и продуктов питания в переработку
8 80 1 8011 Материалы
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1314 Продукты питания
135.
Списание израсходованных материалов и продуктов питания на основании оправдательных документов

7 70 1 7060 Қорлар бойынша шығыстар
1 13 1 1310 Материалдар 1 13 1 1314 Тамақ өнімдері
1.4.3. Артық және пайдаланылмайтын материалдарды сату
136.
Артық және пайдаланылмайтын материалдарды сату
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
Бюджетке тиесілі пайдаланылмайтын материалдарды сатудан түскен кірістер сомасына бір уақытта екінші жазу беру
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3132 Тауарларды, (жұмыстар және көрсетілетін қызметтер) өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
137.
Сатылған қорлардың есептен шығарылуы
7 70 1 7060 Қорлар бойынша шығыстар
1 13 1 1310 Материалдар 1 13 1 1330 Дайын өнім 1 13 1 1340 Тауарлар
138.
Кассаға пайдаланылмайтын материалдарды сатудан ақшаның түсуі және бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3 31 1 3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
139.
Пайдаланылмайтын материалдарды сату есебінен бюджет алдындағы міндеттемелердің өтелуі
3 31 1 3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1.4.4. Шығындалған материалдарды белгiленген норма шегiнде, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің есебiнен қабылданған жетiспеушiлiктi және бұзылу салдарынан жоғалған заттарды есептен шығару
140.
Шығындалған материалдарды белгiленген норма шегiнде, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің есебiне жатқызылған жетiспеушiлiктi және бұзылу салдарынан жоғалған заттарды есептен шығару
7 74 1 7460 Өзге шығыстар
1 13 1 1310 Материалдар 1 13 1 1320 Аяқталмаған өндіріс
1 13 1 1330 Дайын өнім
1 13 1 1340 Тауарлар
1.4.5. Кiнәлi тұлғалардың есебiнен өндірілуге тиесілі кем шыққан және жоғалған материалдар мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару
141.
Жетіспеушілігі анықталған материалдар мен өзге қорлардың есептен шығарылуы
7 74 1 7460 Өзге шығыстар
1 13 1 1310 Материалдар 1 13 1 1320 Аяқталмаған өндіріс
1 13 1 1330 Дайын өнім 1 13 1 1340 Тауарлар
142.
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғаның есебінен өндіруді есепке алу
1 12 1 1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі

7 70 1 7060 Расходы по запасам
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1314 Продукты питания
1.4.3. Реализация излишних и неиспользуемых материалов
136.
Реализация излишних и неиспользуемых материалов
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом от полученного дохода по реализации неиспользуемых материалов
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ, услуг
137.
Списание реализованных запасов
7 70 1 7060 Расходы по запасам
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1330 Готовая продукция
1 13 1 1340 Товары
138.
Поступление денежных средств в кассу и погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации неиспользуемых материалов
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ, услуг
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
139.
Погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации неиспользуемых материалов
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ, услуг
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1.4.4. Списание материалов, продуктов питания и других запасов, при обнаружении недостач, принятых за счет государственного учреждения
140.
Списание убыли материалов в пределах установленных норм, а также недостач и потерь от порчи, принятых за счет государственного учреждения
7 74 1 7460
Прочие расходы
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1320 Незавершенное производство
1 13 1 1330 Готовая продукция
1 13 1 1340 Товары
1.4.5 Списание недостач и потерь материалов и продуктов питания, отнесенных за счет виновных лиц
141.
Списание материалов и других запасов в результате выявленной недостачи
7 74 1 7460
Прочие расходы
1 13 1 1310 Материалы
1 13 1 1320 Незавершенное производство
1 13 1 1330 Готовая продукция
1 13 1 1340 Товары
142.
Отнесение недостачи на виновное лицо
1 12 1 1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками

2-бөлім. Ұзақ мерзімді активтердің корреспонденциялары
2.1. Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
2.1.1. Ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздар
150.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қарыздар беруі
2 21 1 2110 Ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздар
1 10 1 1001 – 1 10 1 1074 Ақша қаражаты және олардың баламалары
151.
Қарыздың незізгі сомасының қайтарылуы
1 10 1 1001 – 1 10 1 1074 Ақша қаражаты және олардың баламалары
2 21 1 2110 Ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздар
2.1.2. Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
152.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын сатып алуы
2 21 1 2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
153.
Квазимемлекеттік сектордың субъектілерінің жарғылық қорын толтыру
2 21 1 2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
154.
Инвестициялар объектісінің пайдасына (залалына) қатысу үлесін көрсету
2 21 1 2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
6 62 1 6601 Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер
155.
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын сату
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 63 1 6708 Активтердің шығуынан алынатын кірістер
Бір уақытта ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының шығуынан алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге екінші жазу беру
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
156.
Сатылған ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын есептен шығару
7 74 1 7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2 21 1 2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
157.
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын басқа бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беру
7 74 1 7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2 21 1 2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
158.
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын басқа бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алу
2 21 1 2120 Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
6 63 1 6728 Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер
159.
Бюджет алдындағы міндеттемелерді өтеу
3 31 1 3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер

Раздел 2. Корреспонденции по долгосрочным активам
2.1. Долгосрочные финансовые инвестиции
2.1.1. Долгосрочные займы предоставленные
150.
Предоставление займа администратором бюджетных программ
2 21 1 2110 Долгосрочные займы предоставленные
1 10 1 1001 – 1 10 1 1074 Денежные средства и их эквиваленты
151.
Погашение основного долга
1 10 1 1001 – 1 10 1 1074 Денежные средства и их эквиваленты
2 21 1 2110 Долгосрочные займы предоставленные
2.1.2. Долгосрочные финансовые инвестиции
152.
Приобретение долгосрочных финансовых инвестиций администраторами бюджетных программ
2 21 1 2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям 1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
153.
Пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора
2 21 1 2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям 1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
154.
Отражение доли участия в прибыли (убытке) объекта инвестиций
2 21 1 2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
6 62 1 6601 Прочие доходы от управления активами
155.
Реализация долгосрочных финансовых инвестиций
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6 63 1 6708 Доходы от выбытия долгосрочных активов
Одновременно осуществляется вторая запись по начислению обязательств перед бюджетом по полученному доходу от выбытия долгосрочных финансовых инвестиций
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
156.
Списание реализованных долгосрочных финансовых инвестиций
7 74 1 7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2 21 1 2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
157.
Передача долгосрочных финансовых инвестиций другому администратору бюджетных программ
7 74 1 7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2 21 1 2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
158.
Получение долгосрочных финансовых инвестиций от другого администратора бюджетных программ
2 21 1 2120 Долгосрочные финансовые инвестиции
6 63 1 6728 Доходы от безвозмездного получения активов
159.
Погашение задолженности перед бюджетом
3 31 1 3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность

2.1.3. Қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв
160.
Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануы
7 74 1 7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
2 21 1 2130 Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв
2.2. Ұзақ мерзімді активтер (негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар, инвестициялық жылжымайтын мүлік, биологиялық активтер, материалдық емес активтер)
2.2.1. Ұзақ мерзімді активтерді бюджеттік қаржыландыру есебінен сатып алу және қолданысқа қосу
161.
Бюджеттен күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды алу
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6001 Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер
162.
Ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 24 1 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
163.
Жеткізуші мен мердігердің шотына ақы төлеу
3 32 1 3210 Жеткізушілер мен өнім берушілер алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1082 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Алдын-ала аванс төленген болса, соның есебінен міндеттемелердің өтелуі
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 14 1 1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
164.
Мердігерлерден атқарылған жөндеу және құрылыс жұмыстары туралы актіні қабылдау
2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс
2 24 1 2413 Жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру қондырғыларын және өзге де негізгі құралдарын күрделі жөндеу
2 24 1 2414 Жолдарды күрделі жөндеу
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Алдын-ала аванс төленген болса, соның есебінен міндеттемелердің өтелуі
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 14 1 1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
165.
Қайтадан тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстарды және ауыспалы қондырғыларды немесе ғимараттар мен үй-жайларды қайта құру жөнiндегi жұмыстарды пайдалануға қабылдау

2.1.3. Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций
160.
Обесценение долгосрочных финансовых инвестиций
7 74 1 7440 Расходы от обесценения активов
2 21 1 2130 Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций
2.2. Долгосрочные активы (основные средства, незавершенное строительство и капитальные вложения, инвестиционная недвижимость, биологические активы, нематериальные активы)
2.2.1. Приобретение долгосрочных активов за счет бюджетного финансирования и ввод их в эксплуатацию
161.
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
6 60 1 6001 Доходы от финансирования капитальных вложений
162.
Приобретение долгосрочных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 24 1 2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
163.
Оплата счета поставщика и подрядчика
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям 1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
При наличии ранее выданных авансов, одновременно осуществляется запись на зачет аванса
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
1 14 1 1410 Краткосрочные авансы выданные
164.
Принятие акта выполненных ремонтных или строительных работ от подрядчика
2 24 1 2411 Незавершенное строительство
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
При наличии ранее выданных авансов, одновременно осуществляется запись на зачет аванса
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
1 14 1 1410 Краткосрочные авансы выданные
165.
Прием в эксплуатацию вновь выстроенных зданий, сооружений и передаточных устройств или работ по реконструкции зданий и сооружений

2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негiзгi құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс
2 24 1 2413 Жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру қондырғыларын және өзге де негізгі құралдарын күрделі жөндеу
2 24 1 2414 Жолдарды күрделі жөндеу
166.
Бордақылау үшiн мал сатып алу
2 26 1 2610 Жануарлар
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
2.2.2. Мемлекеттік мекемелер мен басқа да ұйымдардан ұзақ мерзімді активтерді өтеусіз алу
167.
Ұзақ мерзімді активтердің теңгерімдік құнын кіріс есебіне алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер 2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс
6 63 1 6728 Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер
Бір уақытта қабылданған ұзақ мерзімді активтердің жинақталған амортизациясына екінші жазу беріледі
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 25 1 2521
Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2 27 1 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
168.
Түгендеу кезiнде артық шыққан материалдар мен тамақ өнiмдерiн есепке алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
6 63 1 6731 Өзге кірістер
169.
Шаруашылық әдіспен активтерді жасау (жиһаздар және т.б)
2 24 1 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
1 13 1 1319 Өзге материалдар
3 32 1 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
170.
Шаруашылық әдіспен жасалған активтерді есепке алу (жиһаздар және т.б)
2 23 1 2370 Аспаптар, өндірістік және шаруашылық құралдар
2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс
2.2.3. Демеушілік пен қайырымдылық көмек есебінен ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
171.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен ақша қаражатының түсуі
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің ҚБШ
6 60 1 6109 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
172.
Жеткізушілерден ұзақ мерзімді активтердің түсуі
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар

2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 24 1 2411 Незавершенное строительство
2 24 1 2413 Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств и прочих основных средств;
2 24 1 2414 Капитальный ремонт дорог
166.
Приобретение животных для откорма
2 26 1 2610 Животные
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
2.2.2. Получение долгосрочных активов безвозмездно от государственных учреждений и других организаций
167.
Оприходование балансовой стоимости долгосрочных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
2 24 1 2411 Незавершенное строительство
6 63 1 6728 Доходы от безвозмездного получения активов
Одновременно осуществляется вторая запись на принятие накопленной амортизации по полученным долгосрочным активам
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 25 1 2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2 27 1 2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
168.
Оприходование излишков активов, выявленных при инвентаризации
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
6 63 1 6731
Прочие доходы
169.
Изготовление хозяйственным способом активов (мебели и др.)
2 24 1 2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
1 13 1 1319 Прочие материалы
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 31 1 3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
170.
Оприходование изготовленных хозяйственным способом активов (мебели и др.)
2 23 1 2370 Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь
2 24 1 2411 Незавершенное строительство
2.2.3. Приобретение долгосрочных активов за счет денежных средств от спонсорской и благотворительной помощи
171.
Поступление денежных средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
6 60 1 6109 Доходы от благотворительной помощи
172.
Поступление долгосрочных активов от поставщика
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства

2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер 2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
173.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен алынатын ақшалай қаражат есебінен жеткізушілердің алдындағы берешекті өтеу
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің ҚБШ
174.
Негізгі құралдарды күрделі жөндеу жөніндегі қызметтерді филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызмет ретінде қабылдау
2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс
2 24 1 2413 Жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру қондырғыларын және өзге де негізгі құралдарын күрделі жөндеу
2 24 1 2414 Жолдарды күрделі жөндеу
6 60 1 6109 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
175.
Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді өткізуден ақша қаражаттарының түсуі
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
176.
Жеткізушілерден ұзақ мерзімді активтердің түсуі
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
177.
Ақылы қызметтер есебінен жеткізушілердің міндеттемелерін өтеу
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
2.2.5. Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясын есептеу
178.
Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясын есептеу
7 71 1 7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2 23 1 2391Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 25 1 2521
Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2 27 1 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2.2.6. Ұзақ мерзімді активтердің ағымдағы және күрделі жөндеу шығыстарын есепке алу
179.
Мердігерлерден ұзақ мерзімді активтердің ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізгендігі туралы актіні қабылдау
7 70 1 7090 Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Алдын-ала аванс төленген болса, соның есебінен міндеттемелердің өтелуіне екінші жазу беріледі
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек

2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
173.
Погашение задолженности перед поставщиками за счет денежных средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
174.
Принятие услуг по капитальному ремонту основных средств в порядке филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
2 24 1 2411 Незавершенное строительство
2 24 1 2413 Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств и прочих основных средств;
2 24 1 2414 Капитальный ремонт дорог
6 60 1 6109 Доходы от благотворительной помощи
2.2.4. Приобретение долгосрочных активов за счет денежных средств от платных услуг
175.
Поступление денежных средств от реализации товаров, работ и услуг
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
176.
Поступление долгосрочных активов от поставщика
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
177.
Погашение задолженности перед поставщиками и за счет денежных средств от платных услуг
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
2.2.5. Начисление амортизации по долгосрочным активам
178.
Начисление амортизации долгосрочных активов
7 71 1 7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 25 1 2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2 27 1 2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2.2.6. Начисление расходов по текущему и капитальному ремонту долгосрочных активов
179.
Принятие акта выполненных работ от подрядчиков по текущему ремонту долгосрочных активов
7 70 1 7090 Расходы на текущий ремонт
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Одновременно при наличии ранее выданных авансов осуществляется вторая запись на зачет аванса
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам

1 14 1 1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
180.
Мердігерлерден ұзақ мерзімді активтердің күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізгендігі туралы актіні қабылдау
2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Алдын-ала аванс төленген болса, соның есебінен міндеттемелердің өтелуіне екінші жазу беріледі
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 14 1 1410 Берілген қысқа мерзімді аванстар
2.2.7. Ұзақ мерзімді активтерді есептен шығару
181.
Ағымдағы уақытта пайдаланылмайтын өткен кезеңдерде бюджет есебінен сатылып алынған ұзақ мерзімді активтердің артығын сату
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 63 1 6708 Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер
Бюджетке тиесілі сомаға міндеттемелерді есепке алуға бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
182.
Шығындалған ұзақ мерзімді активтердің баланстық құнын есептен шығару
7 74 1 7420 Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
2 24 1 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
Шығындалған ұзақ мерзімді активтердің амортизациясын есептен шығару
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 25 1 2521
Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2 27 1 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
Өткен кезеңдерде құнсыздануға резерв жасалған болса, онда шығындалған ұзақ мерзімді активтерге қатысты сомасы есептен шығарылады
2 23 1 2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2 25 1 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв
2 26 1 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2 27 1 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
183.
Пайдаланылмайтын ұзақ мерзімді активтердің артығын сатудан ақшаның түсуі және соның есебінен бюджет алдындағы міндеттемелерді өтеу

1 14 1 1410 Краткосрочные авансы выданные
180.
Принятие акта выполненных работ от подрядчиков по капитальному ремонту долгосрочных активов
2 24 1 2411 Незавершенное строительство
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Одновременно при наличии ранее выданных авансов осуществляется вторая запись на зачет аванса
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 14 1 1410 Краткосрочные авансы выданные
2.2.7. Списание долгосрочных активов
181.
Реализация излишних неиспользуемых долгосрочных активов, приобретенных ранее за счет бюджетного финансирования
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6 63 1 6708 Доходы от выбытия долгосрочных активов
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу от выбытия долгосрочных активов
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
182.
Списание балансовой стоимости выбывших долгосрочных активов
7 74 1 7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
2 24 1 2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
Списание накопленной амортизации по выбывшим долгосрочным активам
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 25 1 2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2 27 1 2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим долгосрочным активам
2 23 1 2392 Резерв на обесценение основных средств
2 25 1 2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2 26 1 2632 Резерв на обесценение биологических активов
2 27 1 2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
183.
Поступление денежных средств от реализации излишних неиспользуемых долгосрочных активов и погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу

2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
2 24 1 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
Жарамсыз болған ұзақ мерзімді активтердің жинақталған амортизациясын есептен шығару
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 25 1 2521Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2 27 1 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
Құнсызданудан бұрын есептелген резерв болған кезде қатардан шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша оны есептен шығару жүзеге асырылады
2 23 1 2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2 25 1 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв
2 26 1 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2 27 1 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
187.
Тозығы жеткен ұзақ мерзімді активтерді есептен шығару
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 25 1 2521
Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2 27 1 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
188.
Тозығы жеткен ұзақ мерзімді активтердің құнсыздану резервін есептен шығару
2 23 1 2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2 25 1 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв
2 26 1 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2 27 1 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
2.2.10. Активтерді және арзан құнды және тез тозатын заттарды тарату туралы алынған: сатуға және бюджеттің кірісіне есептеуге жататын мемлекеттік мекеменің шаруашылық мұқтаждықтар үшін қалдырылған материалдардың құнын кіріске алу
189.
Жойылған негізгі құралдардың баланстық құнын есептен шығару
7 74 1 7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
Жойылған негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
Активтерді жою туралы алынған: сатуға және бюджеттің кірісіне есептеуге жататын материалдардың құнын кіріске алу

2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
2 24 1 2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
Списание накопленной амортизации долгосрочных активов, пришедших в негодность
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 25 1 2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2 27 1 2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим долгосрочным активам
2 23 1 2392 Резерв на обесценение основных средств
2 25 1 2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2 26 1 2632 Резерв на обесценение биологических активов
2 27 1 2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
187.
Списание долгосрочных активов, пришедших в негодность вследствие полного износа
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 25 1 2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2 27 1 2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
188.
Списание резерва от обесценения по выбывшим долгосрочным активам
2 23 1 2392 Резерв на обесценение основных средств
2 25 1 2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2 26 1 2632 Резерв на обесценение биологических активов
2 27 1 2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
2.2.10. Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации активов, полученных ранее за счет бюджетного финансирования: подлежащих реализации и зачислению в доход бюджета
189.
Списание балансовой стоимости ликвидированных основных средств
7 74 1 7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
Списание накопленной амортизации по ликвидированным основным средствам
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации активов, подлежащих реализации и зачислению в доход бюджета

1 13 1 1319 Өзге материалдар
6 63 1 6731 Өзге кірістер
190.
Материалдарды өткізуден алынатын кірісті тану
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
Бюджет кірісіне жатқызылуға тиесілі сомаға бір уақытта екінші жазу беріледі
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
191.
Өткізілген материалдарды есептен шығару
7 70 1 7060 Қорлар бойынша шығыстар
1 13 1 1319 Өзге материалдар
192.
Ақша қаражаттарының түсуі және бюджет алдындағы берешекті өтеу
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3 31 1 3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
193.
Материалдарды өткізуден алынған кірістер бойынша бюджет алдындағы берешекті өтеу
3 31 1 3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
2.2.11. Өткен кезеңдерде бюджеттік қаржыландыру есебінен сатып алынған және мемлекеттік мекемелердің мұқтаждықтарына қалдырылған негізгі құралдарды жоюдан алынған материалдарды кіріске алу
194.
Жойылған негізгі құралдардың баланстық құнын есептен шығару
7 74 1 7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
Жойылған негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
Активтерді жою туралы алынған: сатуға және бюджеттің кірісіне есептеуге жататын материалдардың құнын кіріске алу
2 23 1 2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
195.
Негізгі құралдарды жоюдан алынған материалдардың құнын кiрiске алу
1 13 1 1319 Өзге материалдар
6 63 1 6731 Өзге кірістер
196.
Тапсырыс берушіге тақырып аяқталғаннан кейін қайтарылмаған және мына: активтер арзан құнды және тез тозатын материалдар түрiнде пайдаланылатын арнайы жабдықтарды пайдалануы мүмкiн баға бойынша кiрiске алу

1 13 1 1319 Прочие материалы
6 63 1 6731
Прочие доходы
190.
Признание дохода от реализации материалов
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
Одновременно осуществляется вторая запись на суммы, подлежащие зачислению в доход бюджета
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
191.
Списание реализованных материалов
7 70 1 7060 Расходы по запасам
1 13 1 1319 Прочие материалы
192.
Поступление денежных средств и погашение задолженности перед бюджетом
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
193.
Погашение задолженности перед бюджетом по полученному доходу от реализации материалов
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
2.2.11. Оприходование материалов, полученных от ликвидации основных средств, ранее приобретенных за счет бюджетного финансирования и оставленных для нужд государственного учреждения
194.
Списание балансовой стоимости ликвидированных основных средств
7 74 1 7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
Списание накопленной амортизации по ликвидированным основным средствам
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим основным средствам
2 23 1 2392 Резерв на обесценение основных средств
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
195.
Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации основных средств
1 13 1 1319 Прочие материалы
6 63 1 6731
Прочие доходы
196.
Оприходование по цене возможного использования спецоборудования, не возвращенного заказчику после завершения темы и используемого в качестве основных средств

2 23 1 2360 Машиналар мен жабдықтар
2 23 1 2370 Аспаптар, өндірістік және шаруашылық құралдар
6 63 1 6731 Өзге кірістер
2.2.12. Түгендеу кезінде анықталған және мемлекеттік мекеменің есебiнен қабылданған кем активтердi есептен шығару
197.
Жетіспеушілігі анықталған негізгі құралдар бойынша баланстық құнын есептен шығару
7 74 1 7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
Жетіспеушілігі анықталған негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияны есептен шығару
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
Өткен кезеңдерде құнсыздануға есептелген резерв болған жағдайда ұзақ мерзімді активтер қатардан шығарылған кезде жабылуы керек
2 23 1 2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2.2.13. Кiнәлi тұлғалардың есебiне жатқызылған мүлiктердi түгендеу кезiнде анықталған жетiспеушiлiктердiң салдарынан активтердi есептен шығару
198.
Жетіспейтін негізгі құралдар бойынша ұзақ мерзімді активтердің теңгерімдік құнын есептен шығару
7 74 1 7420 Активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
Ұзақ мерзімді активтердің жинақталған амортизациясын есептен шығару
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 25 1 2521
Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2 27 1 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
Өткен кезеңдерде құнсыздануға есептелген резерв болған жағдайда ұзақ мерзімді активтер қатардан шығарылған кезде жабылуы керек
2 23 1 2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2 25 1 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв
2 26 1 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2 27 1 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
199.
Жетіспеушілікті кінәлі тұлғалар есебіне жатқызу
1 12 1 1262 Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6 63 1 6731 Өзге кірістер
Кінәлі тұлғаның есебінен өндірілетін бюджетке тиесілі жетіспеушілік сомасына бір уақытта екінші жазу беріледі

2 23 1 2360 Машины и оборудование
2 23 1 2370 Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь
6 63 1 6731
Прочие доходы
2.2.12. Списание недостач активов, выявленных при инвентаризации и принятых за счет государственного учреждения
197.
Списание балансовой стоимости недостающих основных средств
7 74 1 7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
Списание накопленной амортизации по недостающим основным средствам
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим основным средствам
2 23 1 2392 Резерв на обесценение основных средств
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
2.2.13. Списание активов вследствие недостачи, установленной при инвентаризации, отнесенных за счет виновных лиц
198.
Списание балансовой стоимости долгосрочных активов по недостающим основным средствам
7 74 1 7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
Списание накопленной амортизации долгосрочных активов
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 25 1 2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2 27 1 2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
При наличии ранее начисленного резерва от обесценения осуществляется его списание по выбывшим долгосрочным активам
2 23 1 2392 Резерв на обесценение основных средств
2 25 1 2522 Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости
2 26 1 2632 Резерв на обесценение биологических активов
2 27 1 2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
199.
Отнесение недостачи на виновное лицо
1 12 1 1262 Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6 63 1 6731
Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом

3.1. Салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3.1.1. Бюджетке төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
212.
Еңбекақыдан жеке табыс салығын ұстап қалу
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
213.
Резидент еместен корпоративті табыс салығын ұстап қалу
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3124 Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
214.
Резидент еместен жеке табыс салығын ұстап қалу
3 32 1 3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
3 31 1 3124 Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
215.
Әлеуметтік салықты есептеу
7 70 1 7040 Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар
3 31 1 3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
216.
Қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақыны есептеу
7 70 1 7140 Өзге операциялық шығыстар
3 31 1 3123 Қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
217.
Есептелген салықты аудару
3 31 1 3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3123 Қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3124 Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
3.1.2. Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
218.
Ұзақ мерзімді активтерді сатудан алынған кіріс бойынша міндеттемелерді есепке алу
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
219.
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алынған кіріс бойынша міндеттемелерді есепке алу
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

3.1. Краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам
3.1.1. Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет
212.
Удержание индивидуального подоходного налога из заработной платы
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 31 1 3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
213.
Удержание корпоративного подоходного налога с нерезидентов
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3 31 1 3124 Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет
214.
Удержание индивидуального подоходного налога с нерезидентов
3 32 1 3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3 31 1 3124 Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет
215.
Начисление социального налога
7 70 1 7040 Расходы на социальный налог
3 31 1 3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
216.
Начисление платы за негативное воздействие на окружающую среду
7 71 1 7140 Прочие операционные расходы
3 31 1 3123 Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за негативное воздействие на окружающую среду
217.
Перечисление начисленных налогов
3 31 1 3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
3 31 1 3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3 31 1 3123 Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за негативное воздействие на окружающую среду
3 31 1 3124 Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
3.1.2. Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом
218.
Начисление обязательств по полученному доходу от реализации долгосрочных активов
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
219.
Начисление обязательств по полученному доходу от реализации товаров, работ и услуг
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров (работ и услуг)

220.
Өзге операциялардан алынған кіріс бойынша міндеттемелерді есепке алу
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
221.
Бюджет алдындағы берешекті өтеу
3 31 1 3131 Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3 31 1 3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер) өткiзуден түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi
1 12 1 1232 Арнайы төлем түрлерi бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
222.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті сату, сауда-саттық арқылы сату
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3132 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістер бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
223.
Растайтын құжат негізінде мүлікті өткізуден бюджетке түсетін қаражат
3 31 1 3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1233 Сатып алушылардың мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
224.
Мүлікті мемлекет меншігіне айналдыру туралы сот актісінің тиісті бөлігінің күшін жоюға/өзгертуге байланысты мүлікті қайтару
7 74 1 7461 Өзге шығыстар мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен байланысты
1 13 1 1341 Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
225.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті қоймадан есептен шығару
7 74 1 7461 Өзге шығыстар мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікпен байланысты
1 13 1 1341 Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
3.1.3. Бюджетке өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
226.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік есептеулер сомасын есептеу
3 31 1 3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3141 Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
227.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ міндетті әлеуметтік аударымдар сомасын есептеу

220.
Начисление обязательств по полученному доходу по прочим операциям
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
221.
Погашение задолженности перед бюджетом
3 31 1 3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
222.
Реализация, продажа через торги имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
223.
Поступление средств в бюджет от реализации имущества на основании подтверждающего документа
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1 12 1 1233 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей по имуществу, обращенного (поступившего) в собственность государства
224.
Возврат имущества в связи с отменой/изменением в соответствующей части судебного акта об обращении имущества в собственность государства
7 74 1 7461 Прочие расходы по операциям, связанным с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства
1 13 1 1341 Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
225.
Списание со склада имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
7 74 1 7461 Прочие расходы по операциям, связанным с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства
1 13 1 1341 Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
3.1.3. Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам в бюджет
226.
Начисление суммы обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования
3 31 1 3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3 31 1 3141 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
227.
Перечисление суммы обязательных социальных отчислений в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"

3 31 1 3141 Міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
228.
Қызметкердің еңбекақысынан міндетті зейнетақы жарналары ұсталды
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
229.
Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарын есептеу
7 70 1 7033 Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3 31 1 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
230.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есепке алу
7 70 1 7031 Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3 31 1 3145 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
231.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ жұмыс берушіден міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу
7 70 1 7032 Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3 31 1 3144 "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
232.
Зейнетақы жарналарын аудару
3 31 1 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
233.
Автокөлiк құралдары иелерiнiң азаматтық–құқықтық жауапкершiлiгi үшiн мiндеттi сақтандыруға жарналар есептеу
7 70 1 7050 Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар
3 31 1 3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек

3 31 1 3141 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
228.
Удержание обязательных пенсионных взносов из заработной платы работника
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 31 1 3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
229.
Начисление дополнительно установленных пенсионных взносов
7 70 1 7033 Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы
3 31 1 3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
230.
Начисление обязательных профессиональных пенсионных взносов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
7 70 1 7031 Расходы на обязательные профессиональные пенсионные взносы
3 31 1 3145 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным профессиональным пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
231.
Начисление обязательных пенсионных взносов работодателя в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
7 70 1 7032 Расходы на обязательные пенсионные взносы работодателя
3 31 1 3144 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам работодателя в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
232.
Перечисление пенсионных взносов
3 31 1 3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
233.
Начисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
7 70 1 7050 Расходы на обязательное страхование
3 31 1 3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам

234.
Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі үшін міндетті сақтандыруға жарналар аудару
3 31 1 3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
3.2. Қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3.2.1. Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
235.
Орындалған жұмыс, көрсетілген қызмет үшін жеткізушілер (мердігерлер) шоты ұсынылды
7 70 1 7080 Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар
7 70 1 7090 Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар
7 70 1 7140 Өзге операциялық шығыстар
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
236.
Материалдық құндылықтар, жабдықтар, өзге активтер (орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер) үшін көрсетілген шоттарға сәйкес сомаларды өнім берушілерге (мердігерге) аудару
3 32 1 3210 Өнім берушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1008 Республикалық бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ
1 10 2 1009 Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
237.
Мемлекеттік мекеменің балансына қабылданған құрылыс объектілері бойынша шығындар
2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
238.
Аяқталмаған құрылыс объектілерін (үйлерді және ғимараттарды) бір мемлекеттік мекеменің иелігінен екінші мекеменің иелігіне беру (күрделі құрылыс жоспарларын, қаржыландыруға және жобалық-сметалық құжаттарды бере отырып) жөніндегі есеп айырысулар
7 74 1 7420 Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс
239.
Аяқталмаған құрылыс объектілерін беру актісі бойынша бір мемлекеттік мекеменің балансынан екіншісінің балансына қабылдау
2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс

234.
Перечисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
3 31 1 3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
3.2. Краткосрочная кредиторская задолженность
3.2.1. Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
235.
Предъявление счетов поставщиков (подрядчиков) за выполненные работы, оказанные услуги
7 70 1 7080 Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам
7 70 1 7090 Расходы на текущий ремонт
7 71 1 7140 Прочие операционные расходы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
236.
Перечисление сумм поставщику (подрядчику) согласно предъявленным счетам за материальные ценности, оборудование, прочие активы (выполненные работы и оказанные услуги)
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 1 1008 КСН временного размещения денег республиканского бюджета
1 10 2 1009 КСН временного размещения денег местного бюджета 1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
237.
Затраты по объектам строительства, принятые на баланс государственного учреждения
2 24 1 2411 Незавершенное строительство
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
238.
Передача незаконченных объектов строительства (зданий и сооружений) из ведения одного государственного учреждения в ведение другого (с передачей планов капитального строительства, финансирования и проектно-сметной документации)
7 74 1 7420 Расходы по выбытию долгосрочных активов
2 24 1 2411 Незавершенное строительство
239.
Принятие незаконченных объектов строительства с баланса одного государственного учреждения на баланс другого по передаточному акту
2 24 1 2411 Незавершенное строительство

1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
249.
Есептелген әлеуметтiк салықтың қаражаттары есебiнен жұмысшылар мен қызметкерлерге уақытша еңбекке жарамсыздық жөнiндегi жәрдемақыларды есептеу
3 32 1 3244 Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтікжәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
250.
Уақытша еңбекке жарамсыздық жөнiндегi жәрдемақыларды есептеу сомасына әлеуметтік салық бойынша берешектің азаюы
3 31 1 3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3244 Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
251.
Қызметкерлер еңбекақы төлемдерінен міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалу
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
252.
Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарын есепке алу
7 70 1 7033 Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар
3 31 1 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
253.
Еңбекақы төлемдерінен жеке табыс салығын ұстап қалу
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
254.
Мерзiмiнде алынбаған жалақыларды және шәкіртақыларды депоненттердiң шотына аудару
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3230 Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3243 Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
255.
Депоненттерге тиесiлі соманы мемлекеттік мекеменің кассасынан төлеу
3 32 1 3243 Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
256.
Қуыну мерзiмi өткен депоненттік берешек бойынша кірісті есепке алу
3 32 1 3243 Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6 63 1 6731 Өзге кірістер

1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
249.
Начисление рабочим и служащим пособий по временной нетрудоспособности за счет средств начисленного социального налога
3 32 1 3244 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
250.
Уменьшение задолженности по социальному налогу на сумму начисленного пособия по временной нетрудоспособности
3 31 1 3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3 32 1 3244 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности
251.
Удержание обязательных пенсионных взносов из заработной платы работника
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 31 1 3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
252.
Начисление дополнительно установленных пенсионных взносов
7 70 1 7033 Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы
3 31 1 3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
253.
Удержание индивидуального подоходного налога из заработной платы
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 31 1 3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
254.
Перечисление на счет депонентов не полученной в срок заработной платы и стипендий
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 32 1 3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
3 32 1 3243 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
255.
Выплата из кассы государственного учреждения сумм, причитающихся депонентам
3 32 1 3243 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
256.
Признание дохода по депонентской задолженности, по которой истек срок исковой давности
3 32 1 3243 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам
6 63 1 6731
Прочие доходы

257.
Қызметкердің еңбекақысынан есеп беру сомаларын ұстап қалу
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
258.
Қызметкер еңбекақы төлемдерінен ерікті сақтандыру келісім-шарттары бойынша жарналарын ұстап қалу
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3248 Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
259.
Кәсіподақтық мүшелік жарналарын қызметкер еңбекақы төлемдерінен ұстап қалу
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3245 Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
260.
Қызметкер еңбекақы төлемдерінен банк қарыздарын ұстап қалу
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3248 Қызметкерлердің алдындағы өзге де қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
261.
Қызметкер еңбекақы төлемдерінен атқару құжаттары бойынша ұстап қалу
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3242 Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
262.
Демалыс төлемдеріне резерв есептеу
7 70 1 7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3 32 1 3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
263.
Қызметкерлерге еңбек демалысақысы есептелді
3 32 1 3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
264.
Құрылған резерв аздығынан қызметкерге еңбек демалысақысы есептелді
7 70 1 7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3 32 1 3 3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
265.
Түгендеу нәтижесі бойынша еңбек демалыс ақысына резерв есептеу
7 70 1 7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3 32 1 3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
266.
Бір теңгеге дейін жуықтап алу арифметикалық әдісі нәтижесінде төленбей қалған еңбекақы, шәкіртақы және басқа төлемдердің де тиын қалдықтары көрсетіледі
3 32 1 3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
3 32 1 3240 Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
267.
Бір теңгеге дейін жуықтап алу арифметикалық әдісі нәтижесінде артығымен төленген тиындардың сомаларын көрсету

257.
Удержание подотчетных сумм из заработной платы работника
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1 12 1 1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
258.
Удержание взносов по договорам добровольного страхования из заработной платы работника
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 32 1 3248 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
259.
Удержание членских профсоюзных взносов из заработной платы работника
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 32 1 3245 Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов
260.
Удержание из заработной платы работника по ссудам банка
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 32 1 3248 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
261.
Удержание по исполнительным документам из заработной платы работника
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 32 1 3242 Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам
262.
Начисление резерва на оплату отпусков
7 70 1 7010 Расходы на оплату труда
3 32 1 3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
263.
Начисление отпускных работникам
3 32 1 3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
264.
Начисление отпускных работникам при недостаточности созданного резерва
7 70 1 7010 Расходы на оплату труда
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
265.
Доначисление резерва по отпускам по результатам инвентаризации
7 70 1 7010 Расходы на оплату труда
3 32 1 3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
266.
Отражение невыплаченного остатка заработной платы, стипендии и других выплат в тиынах в результате арифметического метода округления до одного тенге
3 32 1 3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3 32 1 3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
267.
Отражение сумм, излишне выплаченных тиынов в результате арифметического метода округления до одного тенге

3 32 1 3240 Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
268.
Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты бюджет алдындағы берешек сомасын есепке алу
3 32 1 3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
269.
Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты ақшаны аудару
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
270.
Мемлекеттік мекемелердің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды есептеуі
7 71 1 7150 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар
3 31 1 3151 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
271.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар сомасын аудару
3 31 1 3151 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
272.
Қызметкерлердің кірістерінен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар ұстап қалу
3 32 1 3241 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3152 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
273.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды аудару
3 31 1 3152 Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар 1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ

3 32 1 3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
3 32 1 3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
268.
Признание задолженности перед бюджетом на сумму изъятия наличных тиынов из денежного обращения
3 32 1 3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
269.
Перечисление денег, связанных с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
270.
Начисление государственными учреждениями отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
7 71 1 7150 Расходы на обязательное социальное медицинское страхование
3 31 1 3151 Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
271.
Перечисление суммы отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
3 31 1 3151 Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
272.
Удержание взносов на обязательное социальное медицинское страхование с доходов работников
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 31 1 3152 Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
273.
Перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
3 31 1 3152 Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления

1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
274.
Әртүрлі спорт түрлері бойынша жарыстарға қатысушылар алдындағы мемлекеттік мекеме борышының сомасына
1 12 1 1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3 32 1 3249 Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3.2.5. Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
275.
Қаржылық жал және облигациялар бойынша алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақылар есептеу
7 73 1 7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
3 32 1 3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
276.
Сыйақыларды төлеу
3 32 1 3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
3.2.6. Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
277.
Операциялық жал бойынша төлемдерді есепте көрсету
7 71 1 7130 Жал бойынша шығыстар
3 32 1 3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
278.
Жал төлемін өтеу
3 32 1 3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын) бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1 10 1 1011 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
3.2.7. Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
279.
Оқу-өндірістік шеберханаларында өндiрiстiк оқу кезеңiнде мектеп оқушыларына олар орындаған жұмыстары үшiн сомаларды есептеу
7 71 1 7140 Өзге операциялық шығыстар
3 32 1 3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
Жеке табыс салығын ұстап қалу
3 32 1 3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
3 31 1 3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Өндiрiстiк оқу кезеңiнде оқу-өндірістік шеберханаларында мектеп оқушылары орындаған жұмыс үшiн төлем сомалары
3 32 1 3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
280.
Алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есепке алу (жоспардан тыс түсімдер)
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
274.
На сумму долга государственного учреждения перед участниками соревнований по различным видам спорта
1 12 1 1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
3 32 1 3249 Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим подотчетным суммам
3.2.5. Краткосрочные вознаграждения к выплате
275.
Начисление вознаграждения по краткосрочным займам, полученным по финансовой аренде и облигациям
7 73 1 7310 Расходы по вознаграждениям
3 32 1 3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
276.
Выплата вознаграждения
3 32 1 3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
3.2.6. Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
277.
Отражение в учете платежей по операционной аренде
7 71 1 7130 Расходы по аренде
3 32 1 3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
278.
Погашение арендной платы
3 32 1 3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования (финансируемых из местного бюджета)
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
1 10 1 1011 КСН целевого финансирования
3.2.7. Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
279.
Начисление сумм учащимся за выполненные ими работы в период производственного обучения в учебно–производственных мастерских
7 71 1 7140 Прочие операционные расходы
3 32 1 3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
Удержание индивидуального подоходного налога
3 32 1 3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3 31 1 3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
Выплата сумм учащимися за выполненные ими работы в период производственного обучения в учебно-производственных мастерских
3 32 1 3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
280.
Начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу (сверхсметные поступления)
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг

281.
Бюджет кiрiсiне беруге жататын сомаларды аудару (сметадан артық түсулер)
3 31 1 3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
282.
Қуыну мерзімі өткен кредиторлық берешек сомасын есептен шығару
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3230 Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3240 Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3270 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
6 63 1 6731
Өзге кірістер
283.
Композиторларға, әртістерге, авторларға шарттар мен бір реттік тапсырыс бойынша орындаған жұмыстары үшін гонорар есептеу
7 71 1 7140 Өзге операциялық шығыстар
3 32 1 3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
284.
Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды (гонорарларды) есептеу
7 70 1 7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3 32 1 3241 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
285.
Гонорардан (сыйақыдан) жеке табыс салығын ұстап қалу
3 32 1 3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
3 32 1 3241 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
286.
Гонорардан (сыйақыдан) зейнетақы жарналарын ұстап қалу
3 32 1 3241 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
287.
Еңбекақы мен гонорар төлеу
3 32 1 3241 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
288.
Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды (гонорарларды) төлеу
3 32 1 3241 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 10 1 1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
1 10 1 1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
289.
Ақшаны уақытша орналастырудан ҚБШ-ға түскен түсімдер
1 10 1 1008 Республикалық бюджеттің ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ
1 10 2 1009 Жергілікті бюджеттің ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ
3 32 1 3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
290.
Сомалардың қалдығын дебиторлық берешек шотына ауыстыру

281.
Перечисление сумм, подлежащих сдаче в доход бюджета (сверхсметные поступления)
3 31 1 3132 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
282.
Списание сумм кредиторской задолженности, по которым истек срок исковой давности
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3 32 1 3230 Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам
3 32 1 3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
3 32 1 3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
3 32 1 3270 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
6 63 1 6731
Прочие доходы
283.
Начисление гонорара композиторам артистам, авторам за выполненные ими работы по договорам и разовым заказам
7 71 1 7140 Прочие операционные расходы
3 32 1 3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
284.
Начисление вознаграждений (гонораров) сотрудникам-консультантам за услуги
7 70 1 7010 Расходы на оплату труда
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
285.
Удержание индивидуального подоходного налога из гонорара (вознаграждений)
3 32 1 3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 31 1 3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
286.
Удержание пенсионных взносов из вознаграждений (гонораров)
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 31 1 3142 Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
287.
Выплата заработной платы и гонораров
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3 32 1 3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
288.
Выплата вознаграждений (гонораров) сотрудникам-консультантам
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 10 1 1061 Специальный счет связанного гранта
1 10 1 1062 Специальный счет внешнего займа
289.
Поступление на КСН временного размещения денег
1 10 1 1008 КСН временного размещения денег республиканского бюджета
1 10 2 1009 КСН временного размещения денег местного бюджета
3 32 1 3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
290.
Перенос остатка сумм на счет дебиторской задолженности

3 32 1 3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
291.
Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомаларын есепке жатқызу жөніндегі кірістерді тану
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6 63 1 6731
Өзге кірістер
Бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге бір мезгілде екінші жазба жүзеге асырылады
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
292.
Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомаларын бюджетке аудару
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1008 Республикалық бюджеттің ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ
1 10 2 1009 Жергілікті бюджеттің ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ 1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
293.
Сотталғандардың және тергеуде тұтқынға алынған тұлғалардың еңбекақыларын, зейнетақыларын, жәрдемақыларын және өзге де табыстарын дербес шоттарға есептеу
3 32 1 3273 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
3 32 1 3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
294.
Сотталғандардың және тергеуде тұтқынға алынған тұлғалардың еңбекақыларын, зейнетақыларын, жәрдемақыларын және өзге де табыстарын төлеу
3 32 1 3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1008 Республикалық бюджеттің ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ
1 10 2 1009 Жергілікті бюджеттің ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ
295.
Автокөлiк құралдары иелерiнiң азаматтық–құқықтық жауапкершiлiгi үшiн мiндеттi сақтандыруға жарналар есептеу
7 70 1 7050 Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар
3 31 1 3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
296.
Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық–құқықтық жауапкершілігі үшін міндетті сақтандыруға жарналар аудару
3 31 1 3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
3.3. Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері
297.
Бағалау міндеттемелерін есепке алу
7 74 1 7452 Резервтерді құру жөніндегі шығыстар
3 33 1 3310 Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
298.
Бағалау міндеттемелері бойынша есептелген резервтердің жойылуы
3 33 1 3310 Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері

3 32 1 3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
291.
Признание дохода по зачислению сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6 63 1 6731
Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
292.
Перечисление в бюджет суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 10 1 1008 КСН временного размещения денег республиканского бюджета
1 10 2 1009 КСН временного размещения денег местного бюджета 1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
293.
Зачисление на лицевые счета осужденных и следственно-арестованных лиц заработной платы, пенсий, пособий и иных доходов
3 32 1 3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3 32 1 3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
294.
Выплата заработной платы, пенсий, пособий и иных доходов осужденных и следственно-арестованных лиц
3 32 1 3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
1 10 1 1008 КСН временного размещения денег республиканского бюджета
1 10 2 1009 КСН временного размещения денег местного бюджета
295.
Начисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
7 70 1 7050 Расходы на обязательное страхование
3 31 1 3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
296.
Перечисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
3 31 1 3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
3.3. Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства
297.
Признание оценочного обязательства
7 74 1 7452 Расходы по созданию резервов
3 33 1 3310 Краткосрочные оценочные обязательства
298.
Аннулирование начисленного резерва по оценочному обязательству
3 33 1 3310 Краткосрочные оценочные обязательства

7 74 1 7452 Резервтерді құру жөніндегі шығыстар
299.
Бағалау міндеттемелерін өтеу
3 33 1 3310 Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
300.
Кепілдеме міндеттемелері бойынша резерв құру
7 74 1 7452 Резервтерді құру жөніндегі шығыстар
3 33 1 3320 Қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелері
3.4. Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері
301.
Көрсетілетін қызмет және орындалатын жұмыс үшін аванстардың түсуі
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
3 34 1 3410 Алынған қысқа мерзімді аванстар
302.
Алдын-ала алынған аванс есебінен берешекті жабу
3 34 1 3410 Алынған қысқа мерзімді аванстар
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
303.
Аванс сомасының пайдаланылмағанын қайтару
3 34 1 3410 Алынған қысқа мерзімді аванстар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
4-бөлім. Ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша корреспонденция
4.1. Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4.1.1. Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
304.
Төлем мерзімі бір жылдан аса алшақтатылған ұзақ мерзімді активтерді сатып алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
4 41 1 4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Төлем мерзімін алшақтатқаны үшін есептелген сыйақылар
7 73 1 7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
4 41 1 4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4.1.2. Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
305.
Қаржылық жалға мүлікті алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
4 41 1 4120 Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Ұзақ мерзiмдi жал мiндеттемесiнiң ағымдағы бөлігіне
4 41 1 4120 Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
306.
Қаржылық жал бойынша сыйақы есептеу
7 71 1 7130 Жал бойынша шығыстар
3 32 1 3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
307.
Қаржылық жал бойынша міндеттемелерді өтеу
3 32 1 3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек

7 74 1 7452 Расходы по созданию резервов
299.
Погашение оценочных обязательств
3 33 1 3310 Краткосрочные оценочные обязательства
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
300.
Создание резерва по гарантийным обязательствам
7 74 1 7452 Расходы по созданию резервов
3 33 1 3320 Краткосрочные гарантийные обязательства
3.4. Прочие краткосрочные обязательства
301.
Поступление авансов в счет выполненных работ и оказанных услуг
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
3 34 1 3410 Краткосрочные авансы полученные
302.
Зачет ранее полученного аванса
3 34 1 3410 Краткосрочные авансы полученные
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
303.
Возврат неиспользованной суммы аванса
3 34 1 3410 Краткосрочные авансы полученные
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
Раздел 4. Корреспонденции по долгосрочным обязательствам
4.1. Долгосрочная кредиторская задолженность
4.1.1. Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
304.
Приобретение долгосрочных активов с рассрочкой оплаты более года
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
4 41 1 4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Начисление вознаграждения за рассрочку платежа
7 73 1 7310 Расходы по вознаграждениям
4 41 1 4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4.1.2. Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде
305.
Получение имущества в финансовую аренду
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
4 41 1 4120 Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде
На текущую часть долгосрочного арендного обязательства
4 41 1 4120 Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде
3 32 1 3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
306.
Начисление вознаграждения по финансовой аренде
7 71 1 7130 Расходы по аренде
3 32 1 3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
307.
Погашение обязательства по финансовой аренде
3 32 1 3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде

1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
308.
Сыйақы төлеу
3 32 1 3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
4.2. Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері
309.
Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерін есепке алу
7 74 1 7452 Резервтерді құру жөніндегі шығыстар
4 42 1 4210 Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
310.
Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерін өтеу
4 42 1 4210 Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5-бөлім. Таза активтер/капитал бойынша шоттар корреспонденциясы
5.1. Қаржыландыру
5.1.1. Күрделі салымдарды қаржыландырудың түсуі және қолдануы
311.
Күрделі салымдарды қаржыландырудың бюджеттен түсуі
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6001 Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер
312.
Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясын есептеу
7 71 1 7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 25 1 2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2 27 1 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
313.
Жылдың аяғында күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6 60 1 6356 Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5.2. Резервтер
314.
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде негізгі құралдардың баланстық құнының өсуі
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
5 51 1 5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
315.
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде негізгі құралдардың жинақталған амортизацияны түзету
5 51 1 5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
316.
Кейіннен пайдалану нәтижесінде қымбаттау сомасын қаржылық нәтижеге жабу

1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
308.
Оплата вознаграждения
3 32 1 3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
4.2. Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства
309.
Признание долгосрочного оценочного обязательства
7 74 1 7452 Расходы по созданию резервов
4 42 1 4210 Долгосрочные оценочные обязательства
310.
Погашение долгосрочного оценочного обязательства
4 42 1 4210 Долгосрочные оценочные обязательства
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
Раздел 5. Корреспонденции счетов по чистым активам/капиталу
5.1. Финансирование
5.1.1. Поступление и использование финансирования на капитальные вложения
311.
Поступление из бюджета финансирования на капитальные вложения
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
6 60 1 6001 Доходы от финансирования капитальных вложений
312.
Начисление амортизации долгосрочных активов
7 71 1 7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 25 1 2521 Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости
2 27 1 2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
313.
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям в конце года
6 60 1 6356 Возврат остатков бюджетных средств
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям 1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
5.2. Резервы
314.
Увеличение балансовой стоимости основных средств в результате произведенной переоценки
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
5 51 1 5111 Резерв на переоценку основных средств
315.
Корректировка накопленной амортизации, в результате произведенной переоценки основных средств
5 51 1 5111 Резерв на переоценку основных средств
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
316.
Списание суммы дооценки на финансовый результат в результате последующей эксплуатации

5 51 1 5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
5 52 1 5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
317.
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде материалдық емес активтердің баланстық құнының өсуі
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
5 51 1 5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
318.
Жүргізілген қайта бағалау нәтижесінде материалдық емес активтердің жинақталған амортизацияны түзету
5 51 1 5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
2 27 1 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
319.
Кейіннен пайдалану нәтижесінде қымбаттау сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5 51 1 5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
5 52 1 5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
320.
Сатуға арналған қаржылық инвестицияның әділ құнының көбеюі
1 11 1 1120 Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
5 51 1 5113 Қаржылық инвестицияларын қайта бағалауға арналған резерв
321.
Қайта бағаланған активтер қатардан шығарылғанда резервтің сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5 51 1 5111 Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
5 51 1 5112 Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
5 52 1 5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
5.3. Қаржылық нәтиже
5.3.1. Ағымдағы кезеңнің кірістер мен шығыстар шоттарын жабу және есепті кезеңнің қаржылық нәтижесін анықтау
322.
Есеп беру кезеңінің соңында есептелген кірістердің ақырғы айналымымен есептен шығару
6 60 1 6000 – 6 60 1 6356 Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер
6 61 1 6500 Айырбас операциялардан алынатын кірістер
6 62 1 6600 – 6 62 2 6653 Активтерді басқарудан алынатын кірістер
6 63 1 6700 – 6 63 1 6750 Өзге кірістер
5 52 1 5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
323.
Есеп беру кезеңінің соңында есептелген шығыстардың ақырғы айналымымен есептен шығару
5 52 1 5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
7 70 1 7010 – 7 71 1 7151 Операциялық шығыстар
7 72 1 7210 – 7 72 1 7272 Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар
7 73 1 7310 – 7 73 1 7334 Активтерді басқару бойынша шығыстар
7 74 1 7410 – 7 74 2 7495 Өзге шығыстар
324.
Қаржыландыруды қайтару шотын жабу
5 52 1 5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
6 60 1 6356 Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару
325.
Есепті жылдың қаржылық нәтижесін өткен жылдың қаржылық нәтижесіне аудару
5 52 1 5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
5 52 1 5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
5 52 1 5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
5 52 1 5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
6-бөлім. Кірістер бойынша корреспонденциялар
6.1. Айырбас емес операциялардан алатын кірістерді есепке алу

5 51 1 5111 Резерв на переоценку основных средств
5 52 1 5220 Финансовый результат предыдущих лет
317.
Увеличение балансовой стоимости нематериальных активов в результате произведенной переоценки
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
5 51 1 5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
318.
Корректировка накопленной амортизации, в результате произведенной переоценки нематериальных активов
5 51 1 5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
2 27 1 2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
319.
Списание суммы дооценки на финансовый результат в результате последующей эксплуатации
5 51 1 5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
5 52 1 5220 Финансовый результат предыдущих лет
320.
Увеличение справедливой стоимости финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
1 11 1 1120 Краткосрочные финансовые инвестиции
5 51 1 5113 Резерв на переоценку финансовых инвестиций
321.
Списание суммы резерва на финансовый результат при выбытии переоцененных активов
5 51 1 5111 Резерв на переоценку основных средств
5 51 1 5112 Резерв на переоценку нематериальных активов
5 52 1 5220 Финансовый результат предыдущих лет
5.3. Финансовый результат
5.3.1. Закрытие счетов доходов и расходов текущего периода и выведение финансового результата в конце отчетного периода
322.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов в конце отчетного периода
6 60 1 6000 – 6 60 1 6356 Доходы от необменных операций
6 61 1 6500 Доходы от обменных операций
6 62 1 6600 – 6 62 2 6653 Доходы от управления активами
6 63 1 6700 – 6 63 1 6750 Прочие доходы
5 52 1 5210 Финансовый результат отчетного года
323.
Списание заключительными оборотами начисленных расходов в конце отчетного периода
5 52 1 5210 Финансовый результат отчетного года
7 70 1 7010 – 7 71 1 7151 Операционные расходы
7 72 1 7210 – 7 72 1 7272 Расходы по бюджетным выплатам
7 73 1 7310 – 7 73 1 7334 Расходы по управлению активами
7 74 1 7410 – 7 74 2 7495 Прочие расходы
324.
Закрытие счета возврата финансирования
5 52 1 5210 Финансовый результат отчетного года
6 60 1 6356 Возврат остатков бюджетных средств
325.
Перенос финансовых результатов отчетного года на финансовый результат предыдущих лет
5 52 1 5210 Финансовый результат отчетного года
5 52 1 5220 Финансовый результат предыдущих лет
5 52 1 5220 Финансовый результат предыдущих лет
5 52 1 5210 Финансовый результат отчетного года
Раздел 6. Корреспонденции по доходам
6.1. Начисление доходов от необменных операций

326.
Мемлекеттік мекемелердің және өзге шаралардың шығыстары үшін қаржыландыру бойынша кірісті тану
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1083 Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1086 Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдермен байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1095 Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6000 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
327.
Трансферттер және Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін нысаналы жарналары бойынша қаржыландырулардан кірістерді тану
1 10 1 1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6002 Трансферттер бойынша кірістер
1 10 1 1089 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін нысаналы жарналары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6355 Нысаналы жарналар түсімі
328.
Субсидиялар бойынша қаржыландырулардан кірісті тану
1 10 1 1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6107 Субсидияларды төлеу жөніндегі қаржыландырудан түсетін кірістер
329.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен түскен кірісті тану
1 10 1 1004 Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ
1 10 2 1005 Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ
6 60 1 6109 Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер
330.
Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерінен түсетін кірісті тану
1 10 5 1010 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
6 60 5 6352 Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер
331.
Гранттардан түсетін кірісті тану
1 10 1 1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6 60 1 6110 Гранттар бойынша кірістер
332.
Сыртқы қарыздан түсетін кірісті тану
1 10 1 1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6 60 1 6123 Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
333.
Ұзақ мерзімді активтерді өтеусіз алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар

326.
Признание дохода от финансирования на расходы государственного учреждения и другие мероприятия
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1 10 1 1086 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
1 10 2 1095 Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
6 60 1 6000 Доходы от финансирования текущей деятельности
327.
Признание дохода от финансирования по трансфертам и по целевым взносам Фонду социального медицинского страхования
1 10 1 1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
6 60 1 6002 Доходы по трансфертам
1 10 1 1089 Плановые назначения на принятие обязательств по целевым взносам Фонду социального медицинского страхования
6 60 1 6355 Поступление целевых взносов
328.
Признание дохода от финансирования по субсидиям
1 10 1 1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1 10 2 1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
6 60 1 6107 Доходы от финансирования по выплате субсидий
329.
Признание дохода от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности
1 10 1 1004 КСН благотворительной помощи республиканского бюджета
1 10 2 1005 КСН благотворительной помощи местного бюджета
6 60 1 6109 Доходы от благотворительной помощи
330.
Признание дохода от поступления субвенций и трансфертов местного самоуправления
1 10 5 1010 КСН местного самоуправления
6 60 5 6352 Доходы местного самоуправления
331.
Признание дохода от грантов
1 10 1 1061 Специальный счет связанного гранта
6 60 1 6110 Доходы по грантам
332.
Признание дохода от внешнего займа
1 10 1 1062 Специальный счет внешнего займа
6 60 1 6123 Доходы от поступления внешнего займа
333.
Безвозмездное получение долгосрочных активов
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства

2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
6 63 1 6728 Активтерді өтеусіз алудан түсетін кірістер
334.
Жыл аяғында міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар жабу
6 60 1 6356 Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1082 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1083 Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1088 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1096 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1089 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін нысаналы жарналары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6.2. Айырбас операциялардан алынатын кірістерді есепке алу
335.
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен кірістерді тану
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1 12 1 1232 Төлемдердің арнайы түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
6.3. Активтерді басқарудан алынатын кірістерді есепке алу
336.
Активтерді басқарудан түскен кірістерді тану
1 12 1 1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6 62 1 6600 Сыйақылар бойынша кiрiстер
Қаржылық салымдар бойынша кірістерді бюджет алдындағы міндеттемелерді есепке алуға бір уақытта екінші жазба жүзеге асырылады
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
337.
Активтерді басқарудан түскен кірістерді тану
1 12 1 1270 Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек

2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
6 63 1 6728 Доходы от безвозмездного получения активов
334.
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года
6 60 1 6356 Возврат остатков бюджетных средств
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1082 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 2 1092 Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1 10 1 1083 Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1 10 1 1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 10 1 1085 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1 10 2 1094 Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1 10 1 1088 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1 10 2 1096 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1 10 1 1089 Плановые назначения на принятие обязательств по целевым взносам Фонду социального медицинского страхования
6.2. Начисление доходов от обменных операций
335.
Признание доходов от реализации товаров, работ и услуг
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1 12 1 1232 Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
6.3. Начисление доходов от управления активами
336.
Признание дохода по финансовым вложениям
1 12 1 1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6 62 1 6600 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученным доходам по финансовым вложениям
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
337.
Признание доходов от управления активами
1 12 1 1270 Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде

6 62 1 6601 Активтердi басқарудан алынатын өзге де кiрiстер
Активтерді басқарудан алынатын кірістер бойынша есептелген сомаға бюджет алдындағы міндеттемелерді есепке алуға бір уақытта екінші жазба жүзеге асырылады
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6.4. Өзге кірістерді есепке алу
338.
Активтердің әділ құнын ұлғайтудан түскен кірісті тану
1 11 1 1120 Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (әдiл құны бойынша есептелетiн)
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
6 63 1 6700 Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер
339.
Ұзақ мерзімді активтерді сатудан түскен кірісті тану
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 63 1 6708 Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер
Ұзақ мерзiмдi активтердi сатудан алынған кiрiстер бойынша бюджет алдындағы мiндеттемелердi есепке алуға бiр уақытта екiншi жазба жүзеге асырылады
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3131 Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
340.
Жағымды бағамдық айырмашылықты көрсету
1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
1 10 1 1071 Аккредитивтер
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6 63 1 6729 Бағамдық айырмадан түсетін кірістер
341.
Түгендеу кезінде анықталған жабдықтар мен құрылыс материалдарының артығын кiрiске алу
1 13 1 1310 Материалдар
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Негізгі құралдар
6 63 1 6731
Өзге кірістер
342.
Мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсқа қатысуға өтінімді қамтамасыз ету сомаларын есепке жатқызу кірісті тану
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6 63 1 6731
Өзге кірістер
Бюджет алдындағы міндеттемелерді тануға бір мезгілде екінші жазба жүзеге асырылады
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
343.
Желтоқсанның соңғы жұмыс күнi есептелген кірістердің ақырғы айналымымен есептен шығару
6 60 1 6000 – 6 60 1 6356 Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер
6 61 1 6500 Айырбас операциялардан алынатын кірістер
6 62 1 6600 – 6 62 2 6653 Активтерді басқарудан алынатын кірістер
6 63 1 6700 – 6 63 1 6750 Өзге кірістер
5 52 1 5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
7-бөлім. Шығыстар бойынша шоттар корреспонденциясы
7.1. Мемлекеттік мекемелерде ағымдағы шығыстарды есепке алу

6 62 1 6601 Прочие доходы от управления активами
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом на сумму начисленных доходов от управления активами
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
6.4. Начисление прочих доходов
338.
Признание дохода от увеличения справедливой стоимости активов
1 11 1 1120 Краткосрочные финансовые инвестиции (учитываемые по справедливой стоимости)
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
6 63 1 6700 Доходы от изменения справедливой стоимости
339.
Признание дохода от реализации долгосрочных активов
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6 63 1 6708 Доходы от выбытия долгосрочных активов
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом по полученным доходам от реализации долгосрочных активов
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3131 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов
340.
Отражение положительной курсовой разницы
1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
1 10 1 1071 Аккредитивы
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
6 63 1 6729 Доходы от курсовой разницы
341.
Оприходование излишнего оборудования и строительных материалов, выявленных при инвентаризации
1 13 1 1310 Материалы
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
6 63 1 6731
Прочие доходы
342.
Признание дохода по зачислению сумм обеспечения заявки на участие в конкурсе по государственным закупкам
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6 63 1 6731
Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
343.
Списание заключительными оборотами в последний рабочий день декабря начисленных доходов
6 60 1 6000 – 6 60 1 6356 Доходы от необменных операций
6 61 1 6500 Доходы от обменных операций
6 62 1 6600 – 6 62 2 6653 Доходы от управления активами
6 63 1 6700 – 6 63 1 6750 Прочие доходы
5 52 1 5210 Финансовый результат отчетного года
Раздел 7. Корреспонденции счетов по расходам
7.1. Начисление текущих расходов государственного учреждения

356.
Мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсқа қатысуға өтінімді қамтамасыз ету сомаларының бюджетке тиесілі түсімдері бойынша шығыстарды есептеу
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
357.
Жал бойынша шығыстарды есепке алу
7 71 1 7130 Жал бойынша шығыстар
3 32 1 3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
358.
Облигациялар бойынша негізгі борышты өтеу бойынша шығыстарды есептеу

356.
Начисление расходов по причитающимся в бюджет поступлениям сумм обеспечения заявки на участие в конкурсе по государственным закупкам
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
357.
Начисление расходов по аренде
7 71 1 7130 Расходы по аренде
3 32 1 3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
358.
Начисление расходов по погашению основного долга по облигациям

7 71 1 7140 Өзге операциялық шығыстар
3 30 1 3030 Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
7.2. Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есептеу
359.
Төмен тұрған бюджет есеп беру негізінде трансферттерді есептен шығару
7 72 1 7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1 12 1 1211 Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 12 1 1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 12 1 1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
360.
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептен шығару
7 72 1 7240 Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар
1 10 1 1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
361.
ЗТМО есеп беру негізінде зейнетақы, жәрдемақы үшін шығыстарды есепке алу
7 72 1 7220 Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар
1 12 1 1216 Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
362.
Жеке және заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстары есептелген
7 72 1 7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3 31 1 3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 31 1 3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
7.3. Өзге шығыстарды есептеу
363.
Жағымсыз бағамдық айырмашылықты көрсету
7 74 1 7430 Бағамдық айырма бойынша шығыстар
1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
1 10 1 1071 Аккредитивтер
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
364.
Активтердің құнсыздануы бойынша шығыстарды есептеу
7 74 1 7440 Активтердің құнсыздануы бойынша шығыстар
2 23 1 2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2 25 1 2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв2 26 1 2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2 27 1 2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
1 13 1 1360 Қорлардың құнсыздануына резерв
7.4. Резертерді есептеу және қолдану
365.
Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв есептеу
7 74 1 7452 Резервтерді құру жөніндегі шығыстар
1 12 1 1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
366.
Қызметкерлерге демалыс бойынша резерв есептеу
7 70 1 7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3 32 1 3246 Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
367.
Еңбек демалысақысы бойынша резерв болмаған жағдайда қызметкерге демалысақы есептеу

7 71 1 7140 Прочие операционные расходы
3 30 1 3030 Прочие краткосрочные финансовые обязательства
7.2. Начисление расходов по бюджетным выплатам
359.
Списание трансферта на основании отчета нижестоящего бюджета
7 72 1 7210 Расходы по трансфертам
1 12 1 1211 Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам
1 12 1 1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1 12 1 1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам развитие
360.
Списание трансфертов общего характера
7 72 1 7240 Расходы по трансфертам общего характера
1 10 1 1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1 10 2 1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
361.
Признание расходов на выплату пенсий, пособий на основании отчета ГЦВП
7 72 1 7220 Расходы по выплатам пенсий и пособий
1 12 1 1216 Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
362.
Начислены расходы государственного учреждения по субсидиям физическим и юридическим лицам
7 72 1 7230 Расходы по субсидиям
3 31 1 3114 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
3 31 1 3115 Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
7.3. Начисление прочих расходов
363.
Отражение отрицательной курсовой разницы
7 74 1 7430 Расходы по курсовой разнице
1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
1 10 1 1071 Аккредитивы
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
364.
Начисление расходов по обесценению активов
7 74 1 7440 Расходы от обесценения активов
2 23 1 2392 Резерв на обесценение основных средств
2 25 1 2522 Резерв на обесценение объектов инвестиционной недвижимости
2 26 1 2632 Резерв на обесценение биологических активов
2 27 1 2722 Резерв на обесценение нематериальных активов
1 13 1 1360 Резерв на обесценение запасов
7.4. Начисление и использование резервов
365.
Начисление резервов по сомнительной дебиторской задолженности
7 74 1 7452 Расходы по созданию резервов
1 12 1 1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
366.
Начисление резервов по отпускам работников
7 70 1 7010 Расходы на оплату труда
3 32 1 3246 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам
367.
Начисление отпускных работникам при отсутствии резерва по отпускам

7 70 1 7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3 32 1 3241 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
7.5. Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
368.
Активтердің әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
7 74 1 7410 Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар
1 11 1 1120 Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (әдiл құны бойынша есептелетiн)
2 25 1 2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологиялық активтер
7.6. Есепті кезең соңында шығыс шоттарын жабу
369.
Есеп беру кезеңінің соңында есептелген шығыстардың ақырғы айналымымен есептен шығару
5 52 1 5210 Есепті жылдың қаржылық нәтижесі
7 70 1 7010 – 7 71 1 7151 Операциялық шығыстар
7 72 1 7210 – 7 72 1 7272 Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар
7 73 1 7310 – 7 73 1 7334 Активтерді басқару бойынша шығыстар
7 74 1 7410 – 7 74 2 7495 Өзге шығыстар
8-бөлім. Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар шоттарына корреспонденциялар
370.
Есепті кезең басында аяқталмаған өндіріс қалдығы өндірістік есеп шотына аудару
8 80 1 8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
1 13 1 1320 Аяқталмаған өндіріс
371.
Өнiмдердi өндiруге арналған материалдарды қоймадан беру
8 80 1 8011 Материалдар
1 13 1 1310 Материалдар
372.
Жануарларды бордақылау үшін жемді есептен шығару
8 80 1 8011 Материалдар
1 13 1 1319 Өзге материалдар
373.
Өндiрiсте пайдаланылмаған материалдарды қоймаға қайтару
1 13 1 1310 Материалдар
8 80 1 8011 Материалдар
374.
Өндіріспен айналысатын жұмысшыларға еңбекақы есептеу
8 80 1 8012 Еңбекақы
3 32 1 3241 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
375.
Өндіріспен айналысатын жұмысшылардың еңбекақысынан әлеуметтік салық есептеу
8 80 1 8013 Еңбекақыдан аударымдар
3 31 1 3122 Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
376.
Өзге өндірістік шығындарды есептеу
8 80 1 8014 Үстеме шығыстар
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 27 1 2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
3 32 1 3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
377.
Ауылшаруашылық өнімдерін дайындау және қайта өңдеу үшін жеткізушілерден шот алу
8 80 1 8014 Үстеме шығыстар
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
378.
Дайындау және қайта өңдеу көрсетілген қызмет көрсетулерге ақы
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1030 Кассадағы ақша қаражаты
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

7 70 1 7010 Расходы на оплату труда
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
7.5. Расходы по изменению справедливой стоимости
368.
Расходы по изменению справедливой стоимости активов
7 74 1 7410 Расходы от изменения справедливой стоимости
1 11 1 1120 Краткосрочные финансовые инвестиции (учитываемые по справедливой стоимости)
2 25 1 2510 Инвестиционная недвижимость
2 26 1 2610 – 2 26 1 2620 Биологические активы
7.6. Закрытие счетов расходов в конце отчетного периода
369.
Списание заключительными оборотами начисленных расходов в конце отчетного периода
5 52 1 5210 Финансовый результат отчетного года
7 70 1 7010 – 7 71 1 7151 Операционные расходы
7 72 1 7210 – 7 72 1 7272 Расходы по бюджетным выплатам
7 73 1 7310 – 7 73 1 7334 Расходы по управлению активами
7 74 1 7410 – 7 74 2 7495 Прочие расходы
Раздел 8. Корреспонденции по счетам затрат на производство и другие цели
370.
Перенос сальдо незавершенного производства на счета производственного учета в начале отчетного периода
8 80 1 8010 Затраты на производство и другие цели
1 13 1 1320 Незавершенное производство
371.
Выдача со склада материалов на производство продукции
8 80 1 8011 Материалы
1 13 1 1310 Материалы
372.
Списание кормов на откорм животных
8 80 1 8011 Материалы
1 13 1 1319 Прочие материалы
373.
Возврат материалов, неиспользованных в производстве, на склад
1 13 1 1310 Материалы
8 80 1 8011 Материалы
374.
Начисление заработной платы производственному персоналу
8 80 1 8012 Оплата труда
3 32 1 3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
375.
Начисление социального налога от заработной платы, персонала занятого производством
8 80 1 8013 Отчисления от оплаты труда
3 31 1 3122 Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
376.
Начисление прочих производственных затрат
8 80 1 8014 Накладные расходы
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 27 1 2721 Накопленная амортизация нематериальных активов
3 32 1 3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
377.
Выставление счета от поставщиков за заготовление и переработку сельскохозяйственной продукции
8 80 1 8014 Накладные расходы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
378.
Оплата оказанных услуг по заготовлению и переработке
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1030 Денежные средства в кассе
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования

1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1006 Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
1 10 2 1007 Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ
379.
Өндірістік шығындарды жинақтау
8 80 1 8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
8 80 1 8011 Материалдар
8 80 1 8012 Еңбекақы
8 80 1 8013 Еңбекақыдан аударымдар
8 80 1 8014 Үстеме шығыстар
380.
Өндірістен дайын өнімдердің шығарылуы
1 13 1 1330 Дайын өнім
8 80 1 8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
381.
Айдың соңында балансқа қосу үшін аяқталмаған өндіріс сальдосын ауыстыру
1 13 1 1320 Аяқталмаған өндiрiс
8 80 1 8010 Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар
382.
Өткізілген дайын өнім өзіндік құны есептен шығарылды
7 70 1 7060 Қорлар бойынша шығыстар
1 13 1 1330 Дайын өнім
383.
Өндiрiстiк (оқу) шеберханаларының көрсеткен қызметтерін сату
1 12 1 1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 61 1 6500 Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер
9-бөлім. Қарыздарды, байланысты гранттарды есепке алу және ішкі кредиттеу жөніндегі шоттардың хат-хабарлары
9.1. Қарыздарды есепке алу
9.1.1 Сыртқы қарыздар бойынша алынған қаражатты пайдалану жөніндегі операцияларды көрсету
384.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы тағайындаулар сомасына
1 10 1 1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5 50 1 5010 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
385.
Қаржы жылы аяқталғанда берілген жоспарлы тағайындауларды міндеттемелер қабылдауға пайдалану
5 50 1 5010 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
1 10 1 1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
386.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сыртқы қарыз арнайы шотына қаражат түсуі
1 10 1 1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6 60 1 6123 Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
387.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сыртқы қарыз қаражаты есебінен тікелей төлеммен шығыстар жүргізуі
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6 60 1 6123 Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
Жүргізілген тікелей төлемдер бойынша шығыстарды бір мезгілде есептеу
7 74 1 7460
Өзге шығыстар
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
Сыртқы қарыз қаражаты есебінен көрсетілген қызметтер үшін шығыстарды есептеу
7 70 1 7010 – 7 71 1 7151 Операциялық шығыстар

1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1006 КСН платных услуг республиканского бюджета
1 10 2 1007 КСН платных услуг местного бюджета
379.
Обобщение производственных затрат
8 80 1 8010 Затраты на производство и другие цели
8 80 1 8011 Материалы
8 80 1 8012 Оплата труда
8 80 1 8013 Отчисления от оплаты труда
8 80 1 8014 Накладные расходы
380.
Выпуск готовой продукции из производства
1 13 1 1330 Готовая продукция
8 80 1 8010 Затраты на производство и другие цели
381.
Перенос сальдо незавершенного производства в конце месяца для включения в баланс
1 13 1 1320 Незавершенное производство
8 80 1 8010 Затраты на производство и другие цели
382.
Списание себестоимости реализованной готовой продукции
7 70 1 7060 Расходы по запасам
1 13 1 1330 Готовая продукция
383.
Реализация услуг, оказанных производственными (учебными) мастерскими
1 12 1 1231 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров (работ, услуг)
Раздел 9. Корреспонденции счетов по учету займов, связанных грантов и внутреннему кредитованию
9.1. Учет займов
9.1.1 Отражение операций по использованию средств, полученных по внешним займам
384.
На сумму плановых назначений администраторами бюджетных программ
1 10 1 1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
5 50 1 5010 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
385.
По окончании финансового года использование выданных плановых назначений на принятие обязательств
5 50 1 5010 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
1 10 1 1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
386.
Поступление средств на специальный счет внешнего займа администратора бюджетных программ
1 10 1 1062 Специальный счет внешнего займа
6 60 1 6123 Доходы от поступления внешнего займа
387.
Проведение расходов прямым платежом за счет средств внешнего займа администратором бюджетных программ
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6 60 1 6123 Доходы от поступления внешнего займа
Одновременно начисление расходов по произведенным прямым платежам
7 74 1 7460
Прочие расходы
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
Начисление расходов за оказанные услуги за счет средств внешнего займа
7 70 1 7010 – 7 71 1 7151 Операционные расходы

2 24 1 2411 Аяқталмаған құрылыс
2 24 1 2413 Жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру қондырғыларын және өзге де негізгі құралдарын күрделі жөндеу;
2 24 1 2414 Жолдарды күрделі жөндеу
390.
Халықаралық қаржы ұйымдарынан тиісті бюджетке сыртқы қарыздардың түсуі
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
3 30 1 3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4 40 1 4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
9.1.2 Қарыздар бойынша операциялардың Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінде көрініс табуы
391.
Алынған сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелерді мойындау сомасына
7 74 1 7460
Өзге шығыстар
3 30 1 3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4 40 1 4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
391-1.
Алынған ұзақ мерзімді қарыздың әділ құны бойынша бастапқы тану кезінде ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма сомасына
7 74 1 7482 Алынған қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстар
4 40 1 4060 Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма
391-2.
Алынған ұзақ мерзімді қарыздың әділ құны бойынша бастапқы тану кезінде ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы оң айырма сомасына
4 40 1 4050 Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы оң айырма
6 63 1 6752 Алынған заемдарды бастапқы танудан түсетін кірістер
391-3.
Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырманың амортизациясы
4 40 1 4060 Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма
6 62 1 6600 Сыйақылар бойынша кірістер
391-4.
Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттеменің номиналды және әділ құны арасындағы оң айырманың амортизациясы
7 73 1 7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
4 40 1 4050 Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелердің номиналдық және әділ құны арасындағы оң айырма
392.
Сыртқы қарыздарды өтеу
3 30 1 3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4 40 1 4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
1 10 1 1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
393.
Сыйақылар бойынша есептелген шығыстар
7 73 1 7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
3 32 1 3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар

2 24 1 2411 Незавершенное строительство
2 24 1 2413 Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств и прочих основных средств;
2 24 1 2414 Капитальный ремонт дорог
390.
Поступление внешних займов в соответствующий бюджет от международных финансовых организаций
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
3 30 1 3010 Краткосрочные внешние займы полученные
4 40 1 4010 Долгосрочные займы полученные
9.1.2 Отражение операций по займам у Министерства финансов Республики Казахстан
391.
На сумму признания обязательств по внешним займам полученным
7 74 1 7460
Прочие расходы
3 30 1 3010 Краткосрочные внешние займы полученные
4 40 1 4010 Долгосрочные займы полученные
391-1.
На сумму отрицательной разницы между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства при первоначальном признании по справедливой стоимости полученного долгосрочного займа
7 74 1 7482 Расходы, возникающие при первоначальном признании полученных займов
4 40 1 4060 Отрицательная разница между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
391-2.
На сумму положительной разницы между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства при первоначальном признании по справедливой стоимости полученного долгосрочного займа
4 40 1 4050 Положительная разница между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
6 63 1 6752 Доходы от первоначального признания полученных займов
391-3.
Амортизация отрицательной разницы между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
4 40 1 4060 Отрицательная разница между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
6 62 1 6600 Доходы по вознаграждениям
391-4.
Амортизация положительной разницы между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
7 73 1 7310 Расходы по вознаграждениям
4 40 1 4050 Положительная разница между номинальной и справедливой стоимостью долгосрочного финансового обязательства
392.
Погашение внешних займов
3 30 1 3010 Краткосрочные внешние займы полученные
4 40 1 4010 Долгосрочные займы полученные
1 10 1 1080 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета
1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
393.
Начислены расходы по вознаграждениям
7 73 1 7310 Расходы по вознаграждениям
3 32 1 3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате

394.
Сыртқы қарыздар бойынша сыйақыларды өтеу
3 32 1 3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
1 10 1 1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
395.
Қарыз берушінің қаражатты аударуы
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6 60 1 6123 Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
396.
Бағдарламалық сыртқы қарыз қаражатының сондай-ақ несие капиталының сыртқы нарығында эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін қаражаттын түсүі

394.
Погашение вознаграждения по внешним займам
3 32 1 3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
1 10 1 1080 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета
395.
Перечисление средств заимодателем
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6 60 1 6123 Доходы от поступления внешнего займа
396.
Поступление средств программного внешнего займа, а также средств от размещения эмиссионных ценных бумаг на внешнем рынке ссудного капитала

1 10 1 1002 Шетелдік валютадағы шот
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
397.
Ішкі бағалы қағаздарды орналастырудан бюджетке қаражаттың түсуі
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
6 60 1 6132 Ішкі қарыздар түсімдерінің кірістері
398.
Бағалы қағаздардың номинал құны мен олардың іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырмадан түсетін берешекті тану
1 12 1 1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6 60 1 6132 Ішкі қарыздар түсімдерінің кірістері
Бір мезгілде шығыстарды тану
7 74 1 7481 Бағалы қағаздарды орналастырудан шығыстар
1 12 1 1280 Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
399.
Бағалы қағаздардың номинал құны мен олардың іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырмадан түсетін кірісті тану
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
6 63 1 6751 Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер
9.2. Байланысты гранттарды есепке алу
400.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы тағайындаулар сомасына міндеттемелер қабылдау үшін
1 10 1 1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5 50 1 5010 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
401.
Қаржы жылы аяқталғанда берілген жоспарлы тағайындауларды міндеттемелер қабылдауға пайдалану
5 50 1 5010 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
1 10 1 1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
402.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінде байланысты гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына қаражаттың түсуі
1 10 1 1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6 60 1 6110 Гранттар бойынша кірістер
403.
Сыртқы қарыз қаражаты есебінен көрсетілген қызметтер үшін шығыстарды есептеу
7 70 1 7010 – 7 71 1 7151 Операциялық шығыстар
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
404.
Негізгі құралдарды сатып алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Негізгі құралдар
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
9.3. Ішкі кредиттеу бойынша есепке алу
405.
Қайтарымды негіздегі ішкі кредиттеу мақсаттары үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің жоспарлы тағайындауларының сомасына
1 10 1 1080 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 1 1090 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

1 10 1 1002 Счет в иностранной валюте
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
397.
Поступление средств в бюджет от размещения внутренних ценных бумаг
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
6 60 1 6132 Доходы от поступления внутреннего займа
398.
Признание задолженности на сумму отрицательной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6 60 1 6132 Доходы от поступления внутреннего займа
Одновременно признание расходов
7 74 1 7481 Расходы от размещения ценных бумаг
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
399.
Признание дохода от положительной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
6 63 1 6751 Доходы от размещения ценных бумаг
9.2. Учет связанных грантов
400.
На сумму плановых назначений на принятие обязательств администраторами бюджетных программ
1 10 1 1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
5 50 1 5010 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
401.
По окончании финансового года использование выданных плановых назначений на принятие обязательств
5 50 1 5010 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
1 10 1 1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
402.
Поступление средств на специальный счет связанного гранта администратора бюджетных программ
1 10 1 1061 Специальный счет связанного гранта
6 60 1 6110 Доходы по грантам
403.
Начисление расходов за оказанные услуги за счет средств внешних займов
7 70 1 7010 – 7 71 1 7151 Операционные расходы
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
404.
Приобретение основных средств
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383
Основные средства
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
9.3. Учет по внутреннему кредитованию
405.
На сумму плановых назначений администратора бюджетных программ на цели внутреннего кредитования на возвратной основе
1 10 1 1080 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 1 1090 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования

6 60 1 6000 Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер
406.
Берілген кредиттер сомасына
1 11 1 1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2 21 1 2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Бюджетпен есеп айырысу бойынша берешектің есептелген сомасына бір уақытта
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ұзақ мерзімді кредит беру кезінде әділ құнның көрсетілуі:
әділ құн номиналдыдан аз болғанда
7 74 1 7483 Берілген қарыздарды бастапқы танудан болатын шығыстар
2 21 1 2150 Берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы оң айырма
әділ құн номиналдыдан көп болғанда
2 21 1 2160 Берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма
6 63 1 6753 Берілген қарыздарды бастапқы танудан түсетін кірістер
406-1.
Есепті күнгі жағдай бойынша: берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы оң айырманың амортизациясын есептеу (әділ құны номиналдыдаан аз)
2 21 1 2150 Берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы оң айырма
6 62 1 6600 Сыйақылар бойынша кірістер
берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырманың амортизациясын есептеу (әділ құны номиналдыдан көп)
7 73 1 7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
2 21 1 2160 Берілген қарыздардың номиналды және әділ құны арасындағы теріс айырма
407.
Бюджет алдындағы берешекті өтеуге iшкi кредиттеуге бөлiнген қаражатты қайтару
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
1 11 1 1110 Қысқа мерзiмдi берiлген қарыздар
2 21 1 2110 Ұзақ мерзiмдi берiлген қарыздар
408.
Берілген кредит бойынша сыйақы есептеу
1 12 1 1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
6 62 1 6600 Сыйақылар бойынша кiрiстер
Сыйақылар бойынша алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге бiр уақытта екiншi жазу жүзеге асырылады
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

6 60 1 6000 Доходы от финансирования текущей деятельности
406.
На сумму предоставленных кредитов
1 11 1 1110 Краткосрочные займы предоставленные
2 21 1 2110 Долгосрочные займы предоставленные
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
Одновременно на сумму начисленной задолженности по расчетам с бюджетом
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4 41 1 4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
Отражение справедливой стоимости при предоставлении долгосрочного кредита субъектам квазигосударственного сектора:
когда справедливая стоимость меньше номинальной
7 74 1 7483 Расходы от первоначального признания выданных займов
2 21 1 2150 Положительная разница между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов
когда справедливая стоимость больше номинальной
2 21 1 2160 Отрицательная разница между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов
6 63 1 6753 Доходы от первоначального признания выданных займов
406-1.
По состоянию на отчетную дату: начисление амортизации положительной разницы между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов (справедливая стоимость меньше номинальной)
2 21 1 2150 Положительная разница между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов
6 62 1 6600 Доходы по вознаграждениям
начисление амортизации отрицательной разницы между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов (справедливая стоимость больше номинальной)
7 73 1 7310 Расходы по вознаграждениям
2 21 1 2160 Отрицательная разница между номинальной и справедливой стоимостью предоставленных займов
407.
Возврат средств, выделенных по внутреннему кредитованию в погашение задолженности перед бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4 41 1 4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
1 11 1 1110 Краткосрочные займы предоставленные
2 21 1 2110 Долгосрочные займы предоставленные
408.
Начисление вознаграждения по предоставленному кредиту
1 12 1 1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
6 62 1 6600 Доходы по вознаграждениям
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом по полученному доходу по вознаграждениям
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям

409.
Бюджетке сыйақылар бойынша кiрiстердiң түсуi
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1250 Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
410.
Ерте берілген қарыздарды тиісті бюджеттін қалпына келтіру
1 11 1 1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2 21 1 2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
411.
Ерте берілген кредиттерді тиісті бюджетке қайтару
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
1 11 1 1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2 21 1 2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
412.
Бұрын берілген кредиттерді мүлікпен өтеу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
1 11 1 1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2 21 1 2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
413.
Бюджет алдында бұрын есептелген берешекті түзету
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
5 52 1 5220 Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
414.
Кредиторға (уәкілетті органға) бұрын берілген кредиттерді мүлікпен өтеу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
6 63 1 6731
Өзге кірістер
415.
Мүлікті есепке алуды жүргізетін уәкілетті органның бұрын берілген, өтелген кредиттерді есептен шығаруы
7 74 1 7460
Өзге шығыстар
1 11 1 1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2 21 1 2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
10–бөлім. Концессиялық шарттар бойынша активтер мен міндеттемелерді есепке алу бойынша шоттардың корреспонденциялары (концессионердің концессиялық активтерді салуы кезінде)
10.1. Қаржылық міндеттемелер моделі жөніндегі концессиялық шарттар бойынша есепке алу
10.1.1 Концессионердің концессиялық активтерді салуы кезінде концессиялық шарттар бойынша есепке алу жөніндегі операцияларды көрсету
416.
Концессиялық активтерді салу бойынша концессионер көрсететін қызметтер құнына
2 24 1 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар (концессия шарттары бойынша)
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
417.
Міндеттемені өтеуге
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

409.
Поступление в бюджет полученного дохода по вознаграждениям
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1 12 1 1250 Краткосрочные вознаграждения к получению
410.
Восстановление ранее выданных кредитов
1 11 1 1110 Краткосрочные займы предоставленные
2 21 1 2110 Долгосрочные займы предоставленные
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
411.
Возврат ранее выданных кредитов в соответствующий бюджет
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
1 11 1 1110 Краткосрочные займы предоставленные
2 21 1 2110 Долгосрочные займы предоставленные
412.
Погашение ранее выданных кредитов имуществом
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
1 11 1 1110 Краткосрочные займы предоставленные
2 21 1 2110 Долгосрочные займы предоставленные
413.
Корректировка ранее начисленной задолженности перед бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4 41 1 4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
5 52 1 5220 Финансовый результат предыдущих лет
414.
Погашение ранее выданных кредитов имуществом кредитору (уполномоченному органу)
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
6 63 1 6731
Прочие доходы
415.
Списание ранее выданных кредитов, погашенных имуществом, уполномоченным органом, ведущим их учет
7 74 1 7460
Прочие расходы
1 11 1 1110 Краткосрочные займы предоставленные
2 21 1 2110 Долгосрочные займы предоставленные
Раздел 10. Корреспонденции счетов по учету активов и обязательств по договорам концессии (при строительстве концессионного актива концессионером)
10.1 Учет по договорам концессии по модели финансового обязательства
10.1.1 Отражение операций по признанию актива по договорам концессии при строительстве концессионером
416.
На стоимость оказанных услуг концессионером по строительству концессионного актива
2 24 1 2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4 41 1 4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
417.
На погашение обязательства
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4 41 1 4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования

418.
Аяқталған құрылыс объектісін кіріске алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 24 1 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар (концессия шарттары бойынша)
10.1.2 Концессиялық активтер бойынша күрделі сипаттағы кейінгі шығындарды есепке алу бойынша операцияларды көрсету
419.
Концессиялық активтер бойынша күрделі сипаттағы шығындар бойынша көрсетілген қызметтердің құнына
2 24 1 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар (концессия шарттары бойынша)
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
420.
Концессиялық активтер бойынша күрделі сипаттағы кейінгі шығындарды аяқтау жөнінде орындалған жұмыстар актісі бойынша
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 24 1 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар (концессия шарттары бойынша)
421.
Міндеттемені өтеуге
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
10.1.3 Конценденттен алынған концессиялық акт бойынша операцияларды көрсету
422.
Активті сатып алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
423.
Берілген объектінің негізгі құралдарын концессиялық активке қайта сыныптау
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар (концессия шарттары бойынша)
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер (концессия шарттары бойынша)
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер
424.
Жиналған амортизацияны аудару
2 23 1 2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2 23 1 2390 Жиналған амортизация және негізгі құралдардың құнсыздануы (концессия шарттары бойынша)
(по договорам концессии)
425.
Амортизацияны есептеу
7 71 1 7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2 23 1 2390 Жиналған амортизация және негізгі құралдардың құнсыздануы (концессия шарттары бойынша)
10.2 Құқықты беру моделі жөніндегі концессия шарттары бойынша есепке алу
10.2.1 Концессия шарты бойынша концессионер сатып алатын немесе құратын концессионерден алынған актив жөніндегі операцияларды көрсету
426.
Концессиялық активті құру бойынша концессионер көрсеткен қызметтердің құнына

418.
Оприходован завершенный строительством объект
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 24 1 2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
10.1.2 Отражение операций по учету последующих затрат капитального характера по концессионным активам
419.
На стоимость оказанных услуг по затратам капитального характера по концессионным активам
2 24 1 2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4 41 1 4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
420.
По акту выполненных работ по завершению затрат капитального характера по концессионным активам
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 24 1 2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
421.
На погашение обязательства
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4 41 1 4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
10.1.3 Отражение операций по полученному концессионному активу от концедента
422.
Приобретение актива
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4 41 1 4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
423.
Реклассификация переданного объекта основного средства в концессионный актив
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства (по договорам концессии)
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы (по договорам концессии)
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы
424.
Перевод накопленной амортизации
2 23 1 2391 Накопленная амортизация основных средств
2 23 1 2390 Накопленная амортизация и обесценения основных средств
(по договорам концессии)
425.
Начисление амортизации
7 71 1 7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2 23 1 2390 Накопленная амортизация и обесценение основных средств (договорам концессии)
10.2 Учет по договорам концессии по модели предоставления права
10.2.1 Отражение операций по полученному от концессионера активу, приобретенного или построенного концессионером по договору концессии
426.
На стоимость оказанных услуг концессионером по строительству концессионного актива

2 24 1 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар (концессия шарттары бойынша)
4 43 1 4310 Болашақтағы кезеңдердің кірістері
427.
Аяқтаған құрылыс объектісін кіріске алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 24 1 2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар (концессия шарттары бойынша)
(по договорам концессии)
428.
Есепті кезеңнің кірістерін тану
4 43 1 4310 Болашақтағы кезеңдердің кірістері
6 62 1 6601 Активтердi басқарудан алынатын өзге де кiрiстер
429.
Концессиялық активтер бойынша негізгі құралдардың амортизациясын есептеу
7 71 1 7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2 23 1 2390 Жиналған амортизация және негізгі құралдардың құнсыздануы (концессия шарттары бойынша) (по договорам концессии)
10.3 Концессионерден алынған концессиялық активті есепке алу
10.3.1 (қаржы міндеттемесінің моделі бойынша)
430.
Концессионерден концеденттің құрылысы аяқталған объектіні кіріске алуы
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Материалдық емес активтер (концессиялық шарттар бойынша)
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
431.
Міндеттемені өтеуге
3 32 1 3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4110 Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
432.
Амортизацияны есептеу
7 71 1 7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2 23 1 2390 Жиналған амортизация және негізгі құралдардың құнсыздануы (концессия шарттары бойынша)
11–бөлім. Мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша шоттардың корреспонденциясы
11.1. Мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша есепке алу
433.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстарына арналған қаржыландырудың бюджет шотына түсуі
1 10 1 1088 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1096 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6 60 1 6108 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер
434.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелерді өтеу
3 30 1 3040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер

2 24 1 2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
4 43 1 4310 Доходы будущих периодов
427.
Оприходование завершенного строительством объекта
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 24 1 2410 Незавершенное строительство и капитальные вложения
(по договорам концессии)
428.
Признание доходов отчетного периода
4 43 1 4310 Доходы будущих периодов
6 62 1 6601 Прочие доходы от управления активами
429.
Начисление амортизации основных средств по концессионным активам
7 71 1 7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2 23 1 2390 Накопленная амортизация и обесценения основных средств (по договорам концессии)
10.3 Учет полученного концессионного актива от концессионера
10.3.1 (по модели финансового обязательства)
430.
Оприходование концедентом от концессионера завершенного строительством объекта
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
2 27 1 2710 – 2 27 1 2716 Нематериальные активы (по договорам концессии)
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4 41 1 4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
431.
На погашение обязательства
3 32 1 3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4 41 1 4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
1 10 1 1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1 10 2 1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
432.
Начисление амортизации
7 71 1 7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2 23 1 2390 Накопленная амортизация и обесценение основных средств (договорам концессии)
Раздел 11. Корреспонденции счетов по проектам государственно-частного партнерства
11.1. Учет по проектам государственно–частного партнерства
433.
Поступление на бюджетный счет финансирования на расходы государственного учреждения по проектам государственно-частного партнерства
1 10 1 1088 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1 10 2 1096 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
6 60 1 6108 Доходы от финансирования проектов государственно-частного партнерства
434.
Погашение обязательств по проектам государственно-частного партнерства
3 30 1 3040 Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства

4 40 1 4040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
1 10 1 1088 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1 10 2 1096 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
435.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша негізгі құралдарды кіріске алу
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Негізгі құралдар
3 30 1 3040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
4 40 1 4040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
436.
Мемлекеттік- жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстарды есептеу
7 73 1 7330 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстар
3 30 1 3040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
4 40 1 4040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
437.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді берешектің қысқа мерзімді (ағымдағы) бөлігін тану
4 40 1 4040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
3 30 1 3040 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
438.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік бойынша қоса қаржыландыру сомасына
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
2 22 1 2230 Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер
1 10 2 1096 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар(финансируемых из местного бюджета)
439.
Бір мезгілде бюджетпен есеп айырысу бойынша есептелген берешек сомасына
7 71 1 7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
440.
Бюджет алдындағы берешекті өтеуге қоса қаржыландыру бойынша бөлінген жеке әріптестің қаражатын қайтаруы
3 31 1 3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
4 41 1 4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
1 12 1 1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
2 22 1 2230 Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер,
12–бөлім. Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша шоттардың корреспонденциясы
12.1. Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша есепке алу
441.
Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ-ға ақшаның түсуі
1 10 1 1014 Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ
6 63 1 6741 Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер

4 40 1 4040 Долгосрочные обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1 10 1 1088 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1 10 2 1096 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства
435.
Оприходование основных средств по договорам государственно-частного партнерства
2 23 1 2310 – 2 23 1 2383 Основные средства
3 30 1 3040 Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
4 40 1 4040 Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
436.
Начисление расходов по проектам государственно-частного партнерства
7 73 1 7330 Расходы по проектам государственно–частного партнерства
3 30 1 3040 Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
4 40 1 4040 Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
437.
Признание краткосрочной (текущей) части долгосрочной задолженности по проектам государственно-частного партнерства
4 40 1 4040 Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
3 30 1 3040 Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
438.
На сумму софинансирования по государственно-частному партнерству
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
2 22 1 2230 Прочая долгосрочная дебиторская задолженность
1 10 2 1096 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства (финансируемых из местного бюджета)
439.
Одновременно на сумму начисленной задолженности по расчетам с бюджетом
7 71 1 7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4 41 1 4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
440.
Возврат средств частным партнером, выделенных по софинансированию в погашение задолженности перед бюджетом
3 31 1 3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
4 41 1 4130 Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
1 12 1 1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
2 22 1 2230 Прочая долгосрочная дебиторская задолженность,
Раздел 12. Корреспонденция счетов по Фонду компенсации потерпевшим
12.1. Учет по Фонду компенсации потерпевшим
441.
Поступление денег на КСН Фонда компенсации потерпевшим
1 10 1 1014 КСН Фонда компенсации потерпевшим
6 63 1 6741 Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим

442.
Берешекті өтемақы төлемдері бойынша алушылар бөлінісінде көрсету
7 74 1 7491 Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша шығыстар
3 32 1 3274 Қорлардан төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
443.
Берешекті өтеу үшін шоттан ақша төлеу
3 32 1 3274 Қорлардан төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
1 10 1 1014 Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ
13–бөлім. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры бойынша шоттардың корреспонденциясы
13.1. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры бойынша есеп
444.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ-на ақша түсімі
1 10 1 1015 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ
6 63 1 6742 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдерден түсетін кірістер
445.
Жергілікті бюджет қорының ҚБШ-на ақша түсімі
1 10 1 1016 Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ
6 63 2 6743 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының түсімдерінен түсетін кірістер
446.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның жергілікті бюджет қорының ҚБШ-на берілген сомаларды есептен шығаруы
7 74 1 7492 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстары
1 10 1 1015 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ
14–бөлім. Арнаулы мемлекеттік қор бойынша шоттардың корреспонденциясы
14.1. Арнаулы мемлекеттік қор бойынша есеп
447.
Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ-сына ақша түсімі
1 10 1 1018 Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ
6 63 1 6744 Арнаулы мемлекеттік қорына түсімдерден түсетін кірістер
448.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сына ақша түсімі
1 10 1 1019 Тиісті саланың орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сы
6 63 1 6745 Арнаулы мемлекеттік қорға орталық уәкілетті органның түсімдерінен түсетін кірістер
449.
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сына ақша түсімі
1 10 2 1020 Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сы
6 63 2 6746 Жергілікті уәкілетті органның арнаулы мемлекеттік қорға түсімдерінен түсетін кірістер
450.
Активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті орган тиісті саланың орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сына берілген сомаларды аударуы
7 74 1 7493 Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстары
1 10 1 1018 Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ-сы
451.
Тиісті саланың орталық уәкілетті орган тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сына берілген сомаларды аударуы

442.
Отражение задолженности по компенсационным выплатам в разрезе получателей
7 74 1 7491 Расходы Фонда компенсации потерпевшим
3 32 1 3274 Кредиторская задолженность по выплатам из фондов
443.
Выплата со счета для погашения задолженности
3 32 1 3274 Кредиторская задолженность по выплатам из фондов
1 10 1 1014 КСН Фонда компенсации потерпевшим
Раздел 13. Корреспонденция счетов по Фонду поддержки инфраструктуры образования
13.1. Учет по Фонду поддержки инфраструктуры образования
444.
Поступление денег на КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования
1 10 1 1015 КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования
6 63 1 6742 Доходы от поступлений в Фонд поддержки инфраструктуры образования
445.
Поступление денег на КСН фонда местного бюджета
1 10 1 1016 КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
6 63 2 6743 Доходы от поступлений Фонда поддержки инфраструктуры образования
446.
Списание уполномоченным органом в области образования сумм, переданных в КСН фонда местного бюджета
7 74 1 7492 Расходы Фонда поддержки инфраструктуры образования
1 10 1 1015 КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования
Раздел 14. Корреспонденция счетов по Специальному государственному фонду
14.1. Учет по Специальному государственному фонду
447.
Поступление денег на КСН Специального государственного фонда
1 10 1 1018 КСН Специального государственного фонда
6 63 1 6744 Доходы от поступлений в Специальный государственный фонд
448.
Поступление денег на КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
1 10 1 1019 КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
6 63 1 6745 Доходы от поступлений центрального уполномоченного органа в Специальный государственный фонд
449.
Поступление денег Специального государственного фонда местного уполномоченного органа соответствующей сферы
1 10 2 1020 КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа соответствующей сферы
6 63 2 6746 Доходы от поступлений местного уполномоченного органа в Специальный государственный фонд
450.
Списание уполномоченным органом по возврату активов сумм, переданных в КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
7 74 1 7493 Расходы Специального государственного фонда
1 10 1 1018 КСН Специального государственного фонда
451.
Списание центральным уполномоченным органом соответствующей сферы сумм, переданных в КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа соответствующей сферы

7 74 1 7494 Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары
1 10 1 1019 Тиісті саланың орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сы
452.
Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сына, тиісті саланың орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сына үнемдеу сомаларының түсімі
1 10 1 1018 Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ-сы,
1 10 1 1019 Тиісті саланың орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сы
7 74 1 7493 Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстары
7 74 1 7494 Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары (тиісті саланың орталық уәкілетті органының арнаулы шоты)
453.
Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ-сына, тиісті саланың орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сына үнемдеу сомаларын қайтару
6 63 1 6745 Арнаулы мемлекеттік қорға орталық уәкілетті органның түсімдерінен түсетін кірістер
6 63 2 6746 Арнаулы мемлекеттік қорға жергілікті уәкілетті органның түсімдерінен түсетін кірістер
1 10 1 1019 Тиісті саланың орталық уәкілетті органының Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ-сы,
1 10 2 1020 Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ
Ескертпе:
Аббревиатураларды таратып жазу:
ҚБШ – қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ – коммерциялық емес акционерлық қоғамы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы";
ЗТМО – Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық.
Шоттардың бірыңғай
жоспарына 5–қосымша
Бюджетке түсетін түсімдер бухгалтерлік операциялары бойынша шоттар корреспонденциясы
Ескерту. 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2025 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Операциялардың мазмұны
Дебет
Кредит
1-бөлім. Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша операцияларды көрсету
1.
Салық, өсімпұл, айыппұлдар мен салықтық емес түсімдер бойынша 2018 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша (салық төлеушілердің жеке шоттарының деректері бойынша) төлеушілермен есеп айырысу жөніндегі қысқа мерзімді дебиторлық берешек сальдосын қалпына келтіру
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1 12 1 1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
2.

7 74 1 7494 Расходы Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа
1 10 1 1019 КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
452.
Поступление сумм экономии на КСН Специального государственного фонда, КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
1 10 1 1018 КСН Специального государственного фонда,
1 10 1 1019 КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
7 74 1 7493 Расходы Специального государственного фонда
7 74 1 7494 Расходы Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа (специальный счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы)
453.
Возврат сумм экономии на КСН Специального государственного фонда, КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
6 63 1 6745 Доходы от поступлений центрального уполномоченного органа в Специальный государственный фонд
6 63 2 6746 Доходы от поступлений местного уполномоченного органа в Специальный государственный фонд
1 10 1 1019 КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа соответствующей сферы,
1 10 2 1020 КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
КСН – контрольный счет наличности;
НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" – некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
ГЦВП – Государственный центр по выплате пенсий.
Приложение 5
к Единому плану счетов
Корреспонденция счетов по бухгалтерским операциям поступлений в бюджет
Сноска. Единый план счетов дополнен приложением 5 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.01.2025 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание операции
Дебет
Кредит
Раздел 1. Отражение операций по налоговым поступлениям в бюджет
1.
Восстановление сальдо дебиторской задолженности по расчетам с налогоплательщиками по налогам, пене, штрафам и неналоговым поступлениям по состоянию на 1 января 2018 года (по данным лицевых счетов налогоплательщиков)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1 12 1 1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
2.

3 32 1 3280 Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
55.
Салық міндеттемесін (теріс белгісі бар)
орындаудың өзгертілген мерзімі бойынша
салықтар (төлемдер) бойынша сторнирлеу жазбасы
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
56.
Салық міндеттемесін (оң белгісі бар)
орындаудың өзгертілген мерзімі бойынша
салықтар бойынша резервті есептеу
7 74 1 7451 Салық берешегі бойынша резерв құру жөніндегі шығыстар
1 12 1 1290 Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
57.
Есепті жылдың соңындағы салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің жиынтық операциялары бойынша жиынтық есеп негізінде бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша дебиторлық және кредиторлық берешекті түзету
3 32 1 3280 Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
3 32 1 3280 Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
2-бөлім. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша операцияларды көрсету
58.
Ағымдағы жылдың бірінші, екінші және үшінші тоқсандары үшін жер учаскелерін пайдаланғаны үшін ағымдағы төлемдер сомасының Есебіне сәйкес ағымдағы есепті кезеңдегі жер учаскелерін пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
59.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі орман пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
60.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі жер учаскелерін пайдаланғаны үшін, орман пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
61.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша ағымдағы есепті кезеңдегі қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
62.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
63.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі жер учаскелерін пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
64.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі орман пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін, сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
65.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша ағымдағы есепті кезеңдегі қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
66.
Қосымша ұсыынылған декларациялар негізінде ағымдағы есепті кезең үшін бюджетке түсетін салық түсімдері бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "азайтылды" бағаны бойынша)
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
67.
Ағымдағы жылдың бірінші, екінші және үшінші тоқсандары үшін ұсынылған Декларацияларға сәйкес ағымдағы есепті кезеңдегі жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
68.
Қосымша ұсынылған Декларациялардың негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
69.
Өткен жылдың 4 тоқсанындағы ұсынылған Декларациялар мен қосымша Декларацияларға сәйкес өткен жылғы жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (түгел есептеу) (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
70.
Ұсынылған қосымша Декларациялар негізінде өткен жылдардағы жерүсті көдерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
71.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде өткен жылдардағы сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
72.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша өткен жылдардағы қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
73.
Кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ұсынған Декларация негізінде өткен жылдардағы кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
74.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер (қосымша Мәліметтер) негізінде өткен жылдардағы жер учаскелерін пайдаланғаны үшін, орман пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін, сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
75.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде өткен жылдардағы салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек

3 32 1 3280 Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет
55.
Сторнировочная запись по налогам
(платежам) по измененному сроку исполнения налогового обязательства
(с отрицательным знаком)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
56.
Начисление резерва по налогам
(платежам) по измененному сроку исполнения налогового обязательства
(с положительным знаком)
7 74 1 7451 Расходы по созданию резерва по налоговой задолженности
1 12 1 1290 Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
57.
Корректировка дебиторской и кредиторской задолженности по налоговым поступлениям в бюджет на основании Сводного отчета по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет на конец отчетного года
3 32 1 3280 Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
3 32 1 3280 Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет
Раздел 2. Отражение операций по другим обязательным платежам в бюджет
58.
Начисление дебиторской задолженности по плате за пользование земельными участками за текущий отчетный период согласно Расчету сумм текущих платежей за пользование земельными участками за первый, второй, третий, четвертый кварталы текущего года (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
59.
Начисление дебиторской задолженности по плате за лесные пользования, за пользование судоходными водными путями, радиочастотного спектра, за размещение наружной (визуальной) рекламы, за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за текущий отчетный период на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
60.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за пользование земельными участками, за лесные пользования, за использование радиочастотного спектра, за пользование судоходными водными путями за текущий отчетный период на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
61.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за текущий отчетный период по Уведомлению о сумме налогов на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
62.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за размещение наружной (визуальной рекламы), за использование радиочастотного спектра, судоходными водными путями за текущий отчетный период на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
63.
Сторнировочная запись по плате за пользование земельными участками за текущий отчетный период на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
64.
Сторнировочная запись по плате за лесные пользования, за использование радиочастотного спектра, за пользование судоходными водными путями, за размещение наружной (визуальной рекламы) за текущий отчетный период на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
65.
Сторнировочная запись по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за текущий отчетный период по Уведомлению о сумме налогов на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
66.
Сторнировочная запись по налоговым поступлениям в бюджет за текущий отчетный период на основании дополнительно представленных деклараций (по графе "уменьшено" лицевого счета налогоплательщика)
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
67.
Начисление дебиторской задолженности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за эмиссии в окружающую среду за текущий отчетный период согласно декларации, представленных за первый, второй и третий кварталы текущего года (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
68.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за эмиссии в окружающую среду за текущий отчетный период на основании дополнительно представленных деклараций (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
69.
Начисление (доначисление) дебиторской задолженности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, по плате за эмиссии в окружающую среду за прошлый год согласно декларации, представленных за четвертый квартал прошлого года и дополнительных Декларации (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
70.
Сторнировочная запись по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за эмиссии в окружающую среду за прошлые годы на основании представленных дополнительных деклараций (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
71.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за размещение наружной (визуальной рекламы), за пользование судоходными водными путями за прошлые годы на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
72.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за прошлые годы по Уведомлению о сумме налогов на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
73.
Сторнировочная запись по плате за пользование судоходными водными путями за прошлые годы на основании представленной декларации по плате за пользование судоходными водными путями (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
74.
Сторнировочная запись по плате за пользование земельными участками, за лесные пользования, за использование радиочастотного спектра, за пользование судоходными водными путями, за размещение наружной (визуальной) рекламы за прошлые годы на основании Сведений (дополнительных Сведений), представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
75.
Сторнировочная запись по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи по Уведомлению о сумме налогов за прошлые годы на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет

3-бөлім. Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша операцияларды көрсету
76.
Мемлекеттік меншіктен (қатысу үлестері, дивидендтер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі, кредиттер мен депозиттер бойынша сыйақылар) бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша дебиторлық берешек есептеу
1 12 1 1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 62 1 6600 – 6 62 2 6653 Активтерді басқарудан түсетін кірістер
77.
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден, оның ішінде мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды өткізуден бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша дебиторлық берешек есептеу
1 12 1 1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 61 1 6500 Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден түсетін кірістер
78.
Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша дебиторлық берешек есептеу
1 12 1 1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 60 1 6264 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер
79.
Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан алынатын кірістерді тану
1 12 1 1294 Негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6 63 1 6708 Ұзақ мерзімді активтердің кетуінен алынатын кірістер
1 12 1 1295 Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
80.
Төлеушілердің төлем тапсырмалары бойынша салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан тиісті бюджетке түсетін түсімдер
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1 12 1 1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
1 12 1 1294 Негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 12 1 1295 Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
81.
Трансферттердің түсімін тиісті бюджетке есепке жатқызу
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
6 60 1 6354 Трансферттердің бюджетке түсуі
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
4-бөлім. Артық (қате) төленген соманы бюджеттен қайтару бойынша операцияларды көрсету
82.
Салық органдарының қорытыныдысы негізінде түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтаруға соманы дебиторлық берешек шотынан кредиторлық берешек шотына ауыстыру

Раздел 3. Отражение операций по неналоговым поступлениям в бюджет
76.
Начисление дебиторской задолженности по неналоговым поступлениям в бюджет от государственной собственности (доли участия, дивиденды, чистый доход государственных предприятий, вознаграждения по кредитам и депозитам, арендной платы)
1 12 1 1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
6 62 1 6600 – 6 62 2 6653 Доходы от управления активами
77.
Начисление дебиторской задолженности по неналоговым поступлениям в бюджет от реализации товаров, работ, услуг, в том числе от реализации товаров из государственного материального резерва
1 12 1 1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
78.
Начисление дебиторской задолженности по прочим неналоговым поступлениям в бюджет
1 12 1 1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
6 60 1 6264 Доходы от неналоговых поступлений в бюджет
79.
Признание дохода от реализации основного капитала и финансовых активов государства
1 12 1 1294 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала
6 63 1 6708 Доходы от выбытия долгосрочных активов
1 12 1 1295 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства
80.
Неналоговые поступления по платежным поручениям плательщиков, поступления в соответствующий бюджет от реализации основного капитала и финансовых активов государства
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
1 12 1 1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
1 12 1 1294 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала
1 12 1 1295 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства
81.
Зачисление в соответствующий бюджет поступлений трансфертов
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
6 60 1 6354 Поступление трансфертов в бюджет
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
Раздел 4. Отражение операций по возврату из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм
82.
Перенос со счета дебиторской задолженности на счет кредиторской задолженности суммы на возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании заключения налоговых органов

3 32 1 3281 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
3 32 1 3284 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 12 1 1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
83.
Салық органдарының төлем тапсырмаларының негізінде түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтару
3 32 1 3281 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
3 32 1 3284 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
5-бөлім. Алынған қарыздар бойынша операцияларды көрсету
84.
Тиісті бюджеттің ҚБШ-сына сыртқы қарыздардың түсуі
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
3 30 1 3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
4 40 1 4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
85.
Алынған сыртқы қарыздар бойынша берешекті өтеу
3 30 1 3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
4 40 1 4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
86.
Жергілікті бюджеттердің ҚБШ-сына республикалық бюджеттен ішкі қарыздардың түсуі
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
3 30 1 3020 Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар
4 40 1 4020 Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар
87.
Ішкі қарыздардың республикалық бюджетке қайтарылуы
3 30 1 3020 Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
4 40 1 4020 Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар
6-бөлім. Басқа операцияларды көрсету
88.
Тиісті бюджеттің ҚБШ-сынан шығыстарды жүргізу
7 74 1 7470 Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
7 74 2 7471 Жергілікті бюджетің ҚБШ бойынша шығыстар
1 10 2 1013 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
89.
Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша есептелген шығыстарды қорытынды айналымдармен есептен шығару
5 52 1 5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
7 72 1 7260 Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар
90.
Тиісті бюджеттің ҚБШ-сы бойынша есептелген шығыстарды қорытынды айналымдармен есептен шығару
5 52 1 5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже

3 32 1 3281 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
3 32 1 3284 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
1 12 1 1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
83.
Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании платежных поручений налоговых органов
3 32 1 3281 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
3 32 1 3284 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
Раздел 5. Отражение операций по займам полученным
84.
Поступление на КСН соответствующего бюджета внешних займов
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
3 30 1 3010 Краткосрочные внешние займы, полученные
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
4 40 1 4010 Долгосрочные внешние займы полученные
85.
Погашение задолженности по полученным внешним займам
3 30 1 3010 Краткосрочные внешние займы полученные
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
4 40 1 4010 Долгосрочные займы полученные
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
86.
Поступление на КСН местных бюджетов внутренних займов из республиканского бюджета
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
3 30 1 3020 Краткосрочные внутренние займы, полученные
4 40 1 4020 Долгосрочные внутренние займы полученные
87.
Возврат в республиканский бюджет внутренних займов
3 30 1 3020 Краткосрочные внутренние займы, полученные
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
4 40 1 4020 Долгосрочные внутренние займы полученные
Раздел 6. Отражение прочих операций
88.
Проведение расходов из КСН соответствующего бюджета
7 74 1 7470 Расходы по КСН республиканского бюджета
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
7 74 2 7471 Расходы по КСН местного бюджета
1 10 2 1013 КСН местных бюджетов
89.
Списание заключительными оборотами начисленных расходов по уменьшению поступлений в бюджет
5 52 1 5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
7 72 1 7260 Расходы по уменьшению поступлений в бюджет
90.
Списание заключительными оборотами начисленных расходов по КСН соответствующего бюджета
5 52 1 5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет

7 74 1 7470 Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар
7 74 2 7471 Жергілікті бюджетің ҚБШ бойынша шығыстар
91.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті сауда-саттық арқылы өткізген, сату кезінде
1 12 1 1233 Сатып алушылардың мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
6 61 1 6500 Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер
92.
Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдерден есептелген кірістерді қорытынды айналымдармен есептен шығару
6 60 1 6144 Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер
5 52 1 5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
6 60 1 6264 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер
6 62 1 6600 – 6 62 2 6653 Активтерді басқарудан түсетін кірістер
6 61 1 6500 Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден түсетін кірістер
93.
Бюджетке трансферттердің (субвенциялардың, бюджеттік алып қоюлардың) түсуінен есептелген кірістерді қорытынды айналымдармен есептен шығару
6 60 1 6354 Трансферттердің бюджетке түсуі
5 52 1 5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
94.
Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есептелген кірістерді қорытынды айналымдармен есептен шығару
6 63 1 6708 Ұзақ мерзімді активтердің кетуінен алынатын кірістер
5 52 1 5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
95.
Есепті жылдың қаржылық нәтижелерін алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесіне ауыстыру
5 52 1 5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
5 52 1 5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
5 52 1 5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
7-бөлім. Бөлінетін кеден баждары бойынша операциялар
96.
Салық төлеушілерден салық төлемдерінің түсуі
1 10 1 1074 Өзге де ақша қаражаты
1 12 1 1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
97.
Бөлінетін кеден баждарының артық (қате) төленген сомасын қайтаруға
3 32 1 3281 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1074 Өзге де ақша қаражаты
98.
Бөлінген үлесті республикалық бюджетке есепке жатқызу
1 10 1 1012 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1 10 1 1074 Өзге де ақша қаражаты
99.
Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша берешекті есептеу

7 74 1 7470 Расходы по КСН республиканского бюджета
7 74 2 7471 Расходы по КСН местного бюджета
91.
При реализации, продажи через торги имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
1 12 1 1233 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей по имуществу, обращенного (поступившего) в собственность государства
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
92.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов от налоговых и неналоговых поступлений в бюджет
6 60 1 6144 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
5 52 1 5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
6 60 1 6264 Доходы от неналоговых поступлений в бюджет
6 62 1 6600 – 6 62 2 6653 Доходы от управления активами
6 61 1 6500 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
93.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов от поступлений трансфертов (субвенций, бюджетных изъятий) в бюджет
6 60 1 6354 Поступление трансфертов в бюджет
5 52 1 5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
94.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов от реализации основного капитала и финансовых активов государства
6 63 1 6708 Доходы от выбытия долгосрочных активов
5 52 1 5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
95.
Перенос финансовых результатов отчетного года на финансовый результат предыдущих лет
5 52 1 5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
5 52 1 5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
5 52 1 5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
Раздел 7. Операции по распределяемым таможенным пошлинам
96.
Поступление налоговых платежей от налогоплательщиков
1 10 1 1074 Прочие денежные средства
1 12 1 1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
97.
Возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм распределяемых таможенных пошлин
3 32 1 3281 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
1 10 1 1074 Прочие денежные средства
98.
Зачисление распределенной доли в республиканский бюджет
1 10 1 1012 КСН республиканского бюджета
1 10 1 1074 Прочие денежные средства
99.
Начисление задолженности по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза

7 72 1 7260 Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар
3 32 1 3285 Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
100.
Бөлінген үлесті Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттердің шоттарына есепке жатқызу
3 32 1 3285 Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1 10 1 1074 Өзге де ақша қаражаты
Ескертпе:
Аббревиатураларды таратып жазу:
ҚБШ – қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
ҚҚС – қосылған құн салығы.

7 72 1 7260 Расходы по уменьшению поступлений в бюджет
3 32 1 3285 Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского экономического союза
100.
Зачисление распределенной доли на счета государств-членов Евразийского Экономического Союза
3 32 1 3285 Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского экономического союза
1 10 1 1074 Прочие денежные средства
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
КСН – контрольный счет наличности;
НДС – налог на добавленную стоимость.