Меншiктiң мемлекеттiк мониторингі ақпаратына қол жеткiзу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 808 бұйрығы.
"Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншiктiң мемлекеттiк мониторингi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Меншiктiң мемлекеттiк мониторингі ақпаратына қол жеткiзу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшермелері Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қаржы министрінің
2023 жылғы ____________
№__ бұйрықғымен бекітілген
Меншiктiң мемлекеттiк мониторингі ақпаратына қол жеткiзу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы меншiктiң мемлекеттiк мониторингі ақпаратына қол жеткiзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншiктiң мемлекеттiк мониторингi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 18-бабының 3-тармағына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының меншiктiң мемлекеттiк мониторингi ақпаратына (бұдан әрі – Ақпарат) қол жеткiзу тәртiбiн айқындайды.
2. Меншiктiң мемлекеттiк мониторингі ақпараты цифрлық дерекқорына жедел санкцияланған қол жеткiзу арқылы беріледi.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.05.2026 № 333 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Меншiктiң мемлекеттiк мониторингi ақпаратына қол жеткiзуді ұсыну тәртiбі
3. Ақпаратқа қол жеткiзу:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшілiгiне (бұдан әрі – Президент Әкiмшілiгi);
Қазақстан Республикасының Үкiметiне (бұдан әрі – Үкiмет);
орталық және жергілікті атқарушы органдарға, жергілiктi өкiлдi органдарға;
Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдарға беріледi.

Об утверждении Правил доступа к информации государственного мониторинга собственности
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 808.
В соответствии с пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила доступа к информации государственного мониторинга собственности.
2. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурс Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утверждены
приказом Заместителя
Премьер-Министра –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 808
Правила
доступа к информации государственного мониторинга собственности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила доступа к информации государственного мониторинга собственности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение" (далее – Закон) и определяют порядок доступа к информации государственного мониторинга собственности (далее – Информация) государственных органов Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 22.05.2026 № 333 (вводится в действие с 12.07.2026).
2. Информация государственного мониторинга собственности представляется посредством оперативного санкционированного доступа к электронной базе данных.
Глава 2. Порядок предоставления доступа к информации государственного мониторинга собственности
3. Доступ к Информации предоставляется:
Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Администрации Президента);
Правительству Республики Казахстан (далее – Правительство);
центральным и местным исполнительным органам, местным представительным органам;
государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан.

4. Президент Әкiмшілiгi, Үкiмет және мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган Ақпаратты толық көлемде немесе меншiктiң мемлекеттік мониторингi мәнiне жатқызылатын жекелеген мәселелер бойынша алады.
5. Орталық атқарушы органдар және Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдар оларға қатысты акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және қатысу үлестерiн иелену және пайдалану құқығын және/немесе мемлекеттiк басқару органының функцияларын жүзеге асыратын меншiктiң мемлекеттiк мониторингiнiң объектілерi бойынша толық көлемде Ақпарат алады.
6. Жергілiктi өкiлдi органдар және жергілiктi атқарушы органдар тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктегi меншiктiң мемлекеттiк мониторингiнiң объектілерiне қатысты Ақпаратты алады.
7. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және қатысу үлестерiн иелену және пайдалану құқығын және/немесе меншiктiң мемлекеттiк мониторингiнiң объектiсiне, сондай-ақ жеке меншiктегi меншiктiң мемлекеттiк мониторингiнiң объектілерiне қатысты мемлекеттiк басқару органының функцияларын жүзеге асырмайтын орталық атқарушы органдар және Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдар олардың құзыретiне жатқызатын мәселелердiң шегiнде Ақпаратты алады.
8. Президент Әкiмшiлiгiне және Үкiметке Ақпаратты Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес, сондай-ақ Президент Әкiмшілiгiнiң және Үкiметтiң тапсырмаларымен көзделген жағдайларда уәкiлеттi орган бередi.
9. Орталық атқарушы органдарға, жергілiктi өкiлдi және атқарушы органдарға және Қазақстан Республикасының Президентіне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдарға меншiктiң мемлекеттiк мониторингi ақпаратын тиiстi сұрау салудың негiзiнде уәкілеттi орган бередi.
10. Ақпарат:
1) Президент Әкiмшілiгiне және Үкiметке Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актілерiнде көзделген мерзімде, сондай-ақ Президент Әкiмшілiгiнiң және Yкiметтiң тапсырмаларында көзделген мерзiмде;
2) орталық атқарушы органдарға, жергілiкті өкілдi және атқарушы органдарға және Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттік органдарға уәкілеттi орган айқындайтын, бiрақ сұрау салуды алған күнінен бастап бiр айдан аспайтын мерзiмде ұсынылады.

4. Администрация Президента, Правительство и уполномоченный орган по государственному планированию получают Информацию в полном объеме или по отдельным вопросам, относящимся к предмету государственного мониторинга собственности.
5. Центральные исполнительные органы и государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, получают Информацию в полном объеме по объектам государственного мониторинга собственности, в отношении которых они осуществляют права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия и/или функции органа государственного управления.
6. Местные представительные органы и местные исполнительные органы получают Информацию в отношении объектов государственного мониторинга собственности, находящихся на соответствующей административно-территориальной единице.
7. Центральные исполнительные органы и государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, не осуществляющие права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия и/или функции органа государственного управления в отношении объекта государственного мониторинга собственности, а также объектов государственного мониторинга собственности, находящихся в частной собственности, получают Информацию в пределах вопросов, относящихся к их компетенции.
8. Администрации Президента и Правительству Информация представляется Уполномоченным органом в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также в случаях, предусмотренных поручениями Администрации Президента и Правительства.
9. Центральным исполнительным органам, местным представительным и исполнительным органам и государственным органам, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, информация государственного мониторинга собственности представляется уполномоченным органом на основании соответствующего запроса.
10. Информация представляется:
1) Администрации Президента и Правительству в сроки, предусмотренные нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также в сроки, установленные поручениями Администрацией Президента и Правительством;
2) центральным исполнительным органам, местным представительным и исполнительным органам и государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, в сроки, определяемые уполномоченным органом, но не более месяца со дня получения запроса.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 11 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 22.05.2026 № 333 (вводится в действие с 12.07.2026).

11. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетiлген мемлекеттік органдардың меншiктiң мемлекеттiк мониторингiнiң цифрлық дерекқорына қол жеткiзуi осы Қағидалардың 4,5,6 және 7-тармақтарында белгіленген көлемде айқындалады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.05.2026 № 333 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Меншiктiң мемлекеттік мониторингiнiң цифрлық дерекқорына қол жеткiзудi жүргiзу мен қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларды уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.05.2026 № 333 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. Доступ государственных органов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, к электронной базе данных государственного мониторинга собственности определяется в объеме, установленном пунктами 4, 5, 6 и 7 настоящих Правил.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 22.05.2026 № 333 (вводится в действие с 12.07.2026).
12. Мероприятия по ведению и обеспечению доступа к электронной базе данных государственного мониторинга собственности осуществляются Уполномоченным органом.