"Сарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы Сарыкөл ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 13 мамырдағы № 73 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Сарыкөл ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген "Сарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Сарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген ереженің заңнамада белгіленген тәртіпте әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оны Cарыкөл ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Сарыкөл ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі А. Балғарин
Әкімдіктің
2022 жылғы "13" мамырдағы
№ 73 қаулысымен
бекітілген
"Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - Қостанай облысы Сарыкөл ауданы әкімдігінің 16.03.2026 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Сарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Ауыл шаруашылығы бөлімі) ауыл шаруашылығы саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Ауыл шаруашылығы бөлімінің ведомстволары жоқ.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района"
Постановление акимата Сарыкольского района Костанайской области от 13 мая 2022 года № 73
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Сарыкольского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района".
2. Государственному учреждению "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке;
2) в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Сарыкольского района после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Сарыкольского района.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района А. Балгарин
Утверждено
постановлением акимата
от "13" мая 2022 года
№ 73
Положение о государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района"
Сноска. Положение в редакции постановления акимата Сарыкольского района Костанайской области от 16.03.2026 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района" (далее – Отдел сельского хозяйства) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере сельского хозяйства.
2. Отдел сельского хозяйства не имеет ведомств.

3. Ауыл шаруашылығы бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Ауыл шаруашылығы бөлімі мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және қазақ тілінде өз атауы бар мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Ауыл шаруашылығы бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Ауыл шаруашылығы бөлімі, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Ауыл шаруашылығы бөлімі өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Сарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Сарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі..
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111600, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Сарыкөл ауданы, Сарыкөл кенті, Свобода көшесі, 1.
10. Осы Ереже Ауыл шаруашылығы бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Ауыл шаруашылығы бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Ауыл шаруашылығы бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен ауыл шаруашылығы бөлімінің өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады. Егер ауыл шаруашылығы бөліміне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру;
2) ауданның азық-түлік қауіпсіздігі шараларын қамтамасыз ету, Агробизнес жүйесін тиімді дамытуды қалыптастыру;
3) ауданның агроөнеркәсіптік секторының ұтымды және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету;

3. Отдел сельского хозяйства осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел сельского хозяйства является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел сельского хозяйства вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел сельского хозяйства имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел сельского хозяйства по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 111600, Республика Казахстан, Костанайская область, Сарыкольский район, поселок Сарыколь, улица Свободы, 1.
10. Настоящее положение является учредительным документом Отдела сельского хозяйства.
11. Финансирование деятельности Отдела сельского хозяйства осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделу сельского хозяйства запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Отдела сельского хозяйства. Если Отделу сельского хозяйства законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) осуществление государственных функций в сфере сельского хозяйства;
2) обеспечение мер продовольственной безопасности района, формирование эффективного развития системы агробизнеса;
3) обеспечение рационального и эффективного функционирования агропромышленного сектора района;

4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер болып табылады.
14. Өкілеттіктері: "Сарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді.
15. Құқықтары:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпараттар, құжаттар және өзге де материалдар сұрату және алу;
2) оның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
16. Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыс әкімінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ аудан әкімі мен әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын мерзімінде сапалы орындау.
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
17. Функциялары:
1) агроөнеркәсіп кешенінің даму бағдарламасын әзерлеуге және іске асыруға қатысу;
2) агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы және балық шаруашылығы саласындағы мемлекеттік агроазық-түлік саясатының негізгі бағыттары мен тетіктерін түсіндіру бойынша жұмыстар жүргізу;
3) мал басының сақталуын және өнімділігін арттыруға бағытталған іс – шараларды әзірлеу; ауылдық округтерде меншіктің барлық нысандарында және жеке қосалқы албарларда жануарлар мен құстардың барлық түрлерінің қозғалысын ақпараттық – талдау жұмыстары мен мониторингін орындау;
4) ауылдар мен ауылдық округтердің әкімдері арқылы ауданның агроөнеркәсіптік кешенімен басқару функцияларын жүзеге асыру;
5) "Сарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі әкімші болып табылатын бағдарламалар бойынша мемлекеттік сатып алу шегінде қаржы қаражаттарының пайдалануын қамтамасыз ету;
6) агроөнеркәсiптiк кешен субъектілерiн мемлекеттiк қолдауды жүзеге асыру;
7) агроөнеркәсiптiк кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік техникалық инспекцияны жүзеге асыру;
8) агроөнеркәсіптiк кешен мен ауылдық аумақтар саласында жедел ақпарат жинауды жүргiзу және оны облыстың жергiлiктi атқарушы органына (әкiмдiгiне) беру;
9) агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне Маркетинг, менеджмент саласында және мемлекеттік бағдарламалардың электрондық жүйелерімен жұмыс істеуде жәрдем көрсетеді.
10) облыстардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға олардың тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте ветеринария саласындағы функцияларды орындауы кезінде жәрдем көрсету;

4) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия: государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района" обеспечивает реализацию государственной политики в области сельского хозяйства.
15. Права:
1) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
2) имеет право быть истцом и ответчиком в суде по вопросам, отнесенным к его компетенции;
3) осуществляет иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Обязанности:
1) соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
2) исполнять качественно, в срок акты и поручения Правительства Республики Казахстан, акима области и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата района.
3) осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Функции:
1) участие в разработке и реализация программ развития агропромышленного комплекса;
2) проведение работ по разъяснению субъектам агропромышленного комплекса основных направлений и механизмов государственной агропродовольственной политики в области растениеводства, животноводства и рыбоводства;
3) разработка мероприятий, направленных на повышение продуктивности и сохранения поголовья, выполнение информационно – аналитической работы и мониторинга движения всех видов животных и птицы в сельских округах во всех формах собственности и личного подворья;
4) осуществление функций управления агропромышленным комплексом района через акимов сел и сельских округов;
5) обеспечение использования финансовых средств в пределах государственных закупок по программам, администратором которых является государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района";
6) осуществление государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса;
7) осуществление государственной технической инспекции в области развития агропромышленного комплекса;
8) проведение сбора оперативной информации в области агропромышленного комплекса и сельских территорий и предоставление ее местному исполнительному органу (акимату) района и области;
9) оказывает содействие субъектам агропромышленного комплекса в области маркетинга, менеджмента и в работе с электронными системами государственных программ.
10) оказание содействия государственным ветеринарным организациям, созданным местными исполнительными органами областей, при выполнении ими функций в области ветеринарии на соответствующей административно-территориальной единице;

11) мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы мәліметтерді облыстардың жергілікті атқарушы органдарына оларды мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізіліміне енгізу үшін ұсыну.
12) Сарыкөл ауданында балық аулауды, акваторияны дамыту мониторингін жүзеге асырады.
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру;
Мемлекеттік орган басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
18. "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" ММ басшылықты "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
19. "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" ММ басшысын Cарыкөл ауданының әкімі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
20. "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" ММ басшысының өкілеттіктері:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес меншік нысанына қарамастан мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" мемлекеттік мекемесін білдіреді;
2) "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" мемлекеттік мекемесінің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
3) "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" мемлекеттік мекемесінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды, сыбайлас жемқорлыққа қарсы тиісті шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
4) "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді және жүктелген міндеттер мен функциялардың орындалуына дербес жауапты болады;
5) бұйрықтар шығарады;
6) қызметтік құжаттамаға қол қояды;
7) "Сарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін, оның ішінде техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және "Сарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін және еңбек қатынастары мәселелері оның құзыретіне жатқызылған мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын қызметкерлерді тағайындайды, босатады, тәртіптік жаза қолданады және көтермелеу шараларын қолданады;
8) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады. "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" ММ басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.

11) представление сведений о скотомогильниках (биотермических ямах) в местные исполнительные органы областей для включения их в реестр скотомогильников (биотермических ям).
12) осуществляет мониторинг развития рыбоводства, акватория в Сарыкольском районе.
13) оказание государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
18. Руководство Отдела сельского хозяйства осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района" задач и осуществление им своих функций.
19. Руководитель Отдела сельского хозяйства назначается на должность и освобождается от должности акимом Сарыкольского района.
20. Полномочия руководителя Отдела сельского хозяйства:
1) представляет государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района" в государственных органах, иных организациях независимо от форм собственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) без доверенности действует от имени государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района";
3) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района", несет персональную ответственность за непринятие надлежащих антикоррупционных мер;
4) организует и руководит работой государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных задач и функций;
5) издает приказы;
6) подписывает служебную документацию;
7) назначает, освобождает, налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения в отношении работников государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района", в том числе осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства акимата Сарыкольского района" и не являющихся государственными служащими, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
8) осуществляет личный прием физических лиц и представителей юридических лиц;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии законодательством Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к его компетенции. Исполнение полномочий руководителя Отдела сельского хозяйства в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" ММ заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" ММ мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" ММ бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" ММ өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Cарыкөл ауданы әкімдігінің ауыл шарушылық бөлімі" ММ қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.

4. Имущество государственного органа
21. Отдел сельского хозяйства может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Отдела сельского хозяйства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Отделом сельского хозяйства, относится к коммунальной собственности.
23. Отдел сельского хозяйства не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Отдела сельского хозяйства осуществляются в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.