"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің нысанды киімінің және арнайы мүліктерінің заттай нормаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 19 қарашадағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің № 940 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 971 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 25 шiлдедегi № 548 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.07.2025 № 548 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің нысанды киімінің және арнайы мүліктерінің заттай нормаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 19 қарашадағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің № 940 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12440 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің нысанды киімінің және арнайы мүліктерінің заттай нормалары жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаменті:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде оның электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрыққа қол қойылған күннен кейін жиырма жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Аппарат басшысына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
________________
202__ жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2022 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 971 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы "19" қарашадағы
№ 940 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің нысанды киімінің және арнайы мүліктерінің заттай нормалары

О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 940 "Об утверждении натуральных норм форменной одежды и специального имущества сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 971. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 июля 2025 года № 548.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 25.07.2025 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 940 "Об утверждении натуральных норм форменной одежды и специального имущества сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12440) следующее изменение:
Натуральные нормы форменной одежды и специального имущества сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение двадцати рабочих дней после подписания настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Департамент тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"____" ___________ 202_ года
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республика Казахстан
от 21 декабря 2022 года № 971
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республика Казахстан
от 19 ноября 2015 года № 940
Натуральные нормы форменной одежды и специального имущества сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан

4. Су шаруашылығындағы стратегиялық объектілерді және экономика саласындағы объектілерді мемлекеттік күзету жөніндегі жылжымайтын полиция бекеттеріне бір бірліктен босатылады.
5. Патрульдік полиция үшін автокөлік құралының бірлігіне қажеттілігіне қарай беріледі.
6. Қызметін іздестіру, патрульдік, шабуылдау, айдауылдау-қарауылдау иттерімен атқаратын кинологиялық қызмет қызметкерлеріне беріледі. Кинологиялық қызмет орталықтарына әрбір он ит есебінен, ал Ішкі істер министрлігінің Кинологиялық орталығына - оқудың кіші тобына 1 бірліктен беріледі.
7. Оқудың кіші тобына және қызметтік иттерді үйретушілерге бір бірліктен беріледі.
8. Қоршаған ортаның температурасы -20 С°-тан төмендеген кезде қызметті сыртта өткеретін патрульдік және атты полиция қызметкерлеріне, "Шеп" бекеттерінің, қылмыстық-атқару жүйесі қарауылдық ауысымдағы қызметкерлеріне беріледі.
9. Ауыспалы құрамның тізімдік санының 50% беріледі.
10. Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдары патрульдік полициясының қызметкерлерін даярлау бойынша курсанттар санының 10% беріледі.
11. Қоршаған ортаның температурасы -20 С°-тан төмендеген кезде объектілерді күзететін полицияның сыртқы жылжымайтын бекеттеріне бір бірліктен, ауылдық жерлерге қызмет көрсететін полиция бөліміне (бөлімшесіне) 2 бірліктен және Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарының ауыспалы аттестатталған құрамының 20%, кезекші бөлімдердің, қылмыстық-атқару жүйесінің бақылаушы қызметтерінің, патрульдік қызметтердің, атты полицияның, "Шеп" бекеттерінің және қызметін сыртта өткеретін мамандандырылған күзет қызметінің жеке құрамының 50% беріледі.
12. Жедел іс-шаралар өткізу үшін жедел (жедел-криминалистикалық) топтың жеке құрамына, көші-қон қызметінің және Ішкі істер органдарының бөліністерінің басқа қызметкерлеріне қызмет атқару кезінде қажеттілігіне қарай беріледі.
13. Қызметін сыртта өткеретін полицияның кіші басшы және қатардағы құрамдарына, қылмыстық-атқару жүйесінің бақылаушылар құрамына беріледі.
14. Қызметін сыртта өткеретін полицияның аға және орта басшы құрамына беріледі.

4. Отпускается по одной единице - на неподвижный пост полиции по государственной охране водохозяйственных стратегических объектов и объектов отраслей экономики.
5. Выдается на единицу автотранспортного средства для патрульной полиции, по необходимости.
6. Выдается сотрудникам кинологической службы, несущим службу с розыскными, патрульными, штурмовыми и конвойно-сторожевыми собаками. Центрам кинологической службы отпускаются из расчета на каждые десять собак, а Кинологическому центру Министерства внутренних дел - по 1 единице на учебную подгруппу.
7. Отпускается по одной единице на учебную подгруппу и вожатым служебных собак.
8. Выдается сотрудникам патрульной и конной полиции, постов "Рубеж", караульным сменам сотрудникам учреждении уголовно-исполнительной системы несущим наружную службу при понижении температуры окружающей среды ниже минус 20°С.
9. Отпускается переменному составу на 50% списочной численности.
10. Отпускается только организациям образования Министерства внутренних дел по подготовке сотрудников патрульной полиции на 10% численности курсантов.
11. Отпускается по одной единице - на наружный неподвижный пост полиции, постовым уголовно-исполнительной системы, охраняющий объекты, по 2 единицы - на отдел (отделение) полиции, обслуживающие сельскую местность, на 20% переменного аттестованного состава организаций образования Министерства внутренних дел, на 50% личного состава дежурных частей, контролерских служб уголовно-исполнительной системы, патрульной службы, конной полиции, постов "Рубеж" и специализированной службы охраны, несущих наружную службу при понижении температуры окружающей среды ниже минус 20°С.
12. Выдается также личному составу оперативных (оперативно-криминалистических) групп для проведения оперативных мероприятий, сотрудникам миграционной службы и других подразделений ОВД при несении службы в случае необходимости.
13. Отпускается младшему начальствующему и рядовому составам полиции, контролерскому составу уголовно-исполнительной системы несущим наружную службу.
14. Отпускается старшему и среднему начальствующему составу полиции, несущему наружную службу.

15. Фельдъегерлерге беріледі.
16. Ішкі істер министрлігі жиынтық жасақтарының қызметкерлеріне беріледі.
17. Қызмет атқару ерекшелігін ескере отырып, кобурасы бар шешілетін қаруды жасырын алып жүруді қажет ететін ішкі істер органдарының қызметкерлеріне беріледі.
18. Жылдам қимылдайтын арнайы жасақ қызметкерлеріне беріледі.
19. Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне жиындар, оқу-жаттығулар өткізу кезеңінде, жедел жағдай шиеленіскен немесе ахуалдық жағдайлар туындаған кезде беріледі.

15. Выдается фельдъегерям.
16. Выдается сотрудникам сводных отрядов Министерства внутренних дел.
17. Выдается сотрудникам органов внутренних дел, которым с учетом особенностей несения службы необходимо скрытое и съемное ношение кобурного оружия.
18. Выдается сотрудникам специальных отрядов быстрого реагирования.
19. Выдается сотрудникам органов внутренних дел в период проведения сборов, учений, при осложнении оперативной обстановки или возникновении кризисных ситуаций.

20. Осы заттай нормалардың 1, 2, 3, 12, 13 - тарауларында айтылған жоғары басшы құрамға және қызметкерлерге беріледі.
21. Осы заттай нормалардың 4, 5, 6, 7, 14, 15 - тарауларында айтылған қызметкерлерге беріледі.
22. Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарының ауыспалы құрамына беріледі.
23. Жедел-тергеу тобына оқиға орнына шығу кезінде беріледі.
24. Жатақханалар мен шатырлық лагерьлерде тұратын Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарының ауыспалы құрамына және ішкі істер органдарының қызметкерлеріне, сондай-ақ ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріндегі және қарауылдық үй-жайларындағы демалу бөлмелеріне беріледі.

20. Выдается высшему начальствующему составу и сотрудникам, оговоренным в Главах 1, 2, 3, 12, 13 настоящих натуральных норм.
21. Выдается сотрудникам, оговоренным в Главах 4, 5, 6, 7, 14, 15 настоящих натуральных норм.
22. Выдается переменному составу организаций образования Министерства внутренних дел
23. Выдается следственно-оперативной группе при выезде на место происшествия.
24. Выдается переменному составу организаций образования Министерства внутренних дел и сотрудникам полиции органов внутренних дел, проживающих в общежитиях и палаточных лагерях на время сборов и учений, а также для комнат отдыха в дежурных частях и караульных помещениях органов внутренних дел.

4-параграф Амуниция
488
Парадтық белдік
дана
1
7 жыл
489
Қара түстi шалбарға тағатын белбеу
дана
1
3 жыл
490
Алтын түсті аксельбант
дана
1
7 жыл
Ескертпе:
1. Ер қызметкерлерге беріледі.
2. Әйел қызметкерлерге беріледі.
Осы норма бойынша қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінің (қылмыстық-атқару жүйесінің республикалық мемлекеттік мекемелері) режимдік объектілерін күзету жөніндегі қызметті сыртта атқаратын қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлері қамтамасыз етіледі.
Нысанды және арнайы киім бұйымдарының жиынтығына кіретін фурнитуралар тізбесі
Р/с
Бұйымдардың атауы Жиынтыққа кіретін фурнитура Өлшем бірлігі Саны
1.
Бас киім
Фуражканың құрсамасына арналған кокарда
дана
1
Бас киімге арналған кокарда
дана
1
Филигранды бау
дана
1
2.
Киім-кешек
14 мм түйме
дана
2
Погондар (погон-муфталар)
жұп
1
Жеңдік белгілер
дана
2
Текстильді жапсырмалар
дана
қажеттілігіне қарай
Жазғы арнайы киім-кешекке арналған "Қазақстан" омырау жапсырмасы
дана
1
"Қан тобы" омырау жапсырмасы
дана
1
Ескертпе:
Погон мен фурнитура беру әрбiр нысанды киiм-кешек бұйымына жеке жүргiзiледi. Погон мен фурнитураны есептен шығару оларды қоймадан берген кезде, нысанды киім – белгіленген кию мерзімі өткеннен кейін жүргізіледі.
Аббревиатуралардың толық жазулуы:
ІІО – Ішкі істер органдары
ІІМ –Ішкі істер министрлігі
УПИ – Учаскелік полиция инспекторы
СҚ – Сыртқы қызмет
ПП – Патрульдік полиция
ПҚ - Пробация қызметі

Параграф 4. Амуниция
488
Пояс парадный
штука
1
7 лет
489
Ремень брючный черного цвета
штука
1
3 года
490
Аксельбант золотистого цвета
штука
1
7 лет
Примечание:
1. Выдается сотрудникам-мужчинам.
2. Выдается сотрудникам-женщинам.
По данной норме обеспечиваются сотрудники уголовно-исполнительной системы, несущие наружную службу по охране режимных объектов учреждений уголовно-исполнительной системы (республиканские государственные учреждения уголовно-исполнительной системы).
Перечень фурнитуры входящей в комплект предметов форменной и специальной одежды
п/п
Наименование предметов
Входящая в комплект фурнитура
Единица измерения
Кол-во
1.
Головные уборы
Кокарда на околыш фуражки
штука
1
Кокарда на шапку
штука
1
Ремешок филигранный
штука
1
2.
Обмундирование
Пуговица 14 мм.
штука
2
Погоны (погоны-муфты)
пара
1
Нарукавные знаки
штука
2
Текстильные нашивки
штука
по необходимости
Нагрудная нашивка "Қазақстан" на летнее специальное обмундирование
штука
1
Нагрудная нашивка
"Группа крови"
штука
1
Примечание:
Выдача погон и фурнитуры производится отдельно на каждый предмет форменного обмундирования. Списание с учета погон и фурнитуры производится при выдаче их со склада, форменная одежда – по истечении установленного срока носки.
Расшифровка аббревиатур:
ОВД – Органы внутренних дел
МВД – Министерство внутренних дел
УИП – Участковые инспектора полиции
НС – Наружная служба
ПП – Патрульная полиция
СП – Служба пробации