"Каспий Құбыр Консорциумы-Қ" акционерлік қоғамына Атырау облысы Атырау қаласы Жылыой, Мақат және Махамбет аудандары аумағында "Теңіз-Новороссийск" магистральдық мұнай құбырының 130,3-217,2(116-204) км учаскесіндегі желілік бөлігін орналастыру және пайдалану үшін қауымдық сервитут белгілеу туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 247 қаулысы.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексiнiң 16, 32, 37, 43, 69, 118-баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27, 37-баптарына және Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 22 маусымдағы "Магистральдық құбыр туралы" Заңының 13-бабына сәйкес Атырау облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес "Каспий Құбыр Консорциумы-Қ" АҚ-на (бұдан әрі – "КҚК-Қ" АҚ) жер учаскелерiн алып қоймай-ақ, Атырау облысы Атырау қаласы Жылыой, Мақат және Махамбет аудандары аумағындағы "Теңіз-Новороссийск" магистральдық мұнай құбырының 130,3-217,2(116-204) км учаскесіндегі желілік бөлігін орналастыру және пайдалану үшін жалпы көлемі 870,2493 гектар жер учаскесіне 49 жыл мерзімге қауымдық сервитут белгіленсін.
2. "КҚК-Қ" АҚ:
1) уақытша өтеулі жер пайдалану құқығының мерзімі аяқталғанға дейін бүлінген жерді қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етсін;
2) келісім бойынша жер учаскелерінің меншік иелеріне және жер пайдаланушыларға шығын келтірген жағдайда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес келтірілген шығындардың орнын толтырсын.

Об установлении публичного сервитута на территории города Атырау, Жылыойского, Макатского и Махамбетского районов Атырауской области для акционерного общества "Каспийский трубопроводный консорциум-К" для размещения и эксплуатации линейной части участка 130,3-217,2(116-204) км магистрального нефтепровода "Тенгиз-Новороссийск"
Постановление акимата Атырауской области от 7 августа 2015 года № 247
В соответствии со статьями 16, 32, 37, 43, 69, 118 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 13 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года "О магистральном трубопроводе" акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить публичный сервитут на земельный участок общей площадью 870,2493 гектара на территории города Атырау, Жылыойского, Макатского и Махамбетского районов Атырауской области для акционерного общества "Каспийский трубопроводный консорциум-К" (далее – АО "КТК-К") для размещения и эксплуатации линейной части участка 130,3-217,2 (116-204) км магистрального нефтепровода "Тенгиз-Новороссийск" сроком на 49 лет, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. АО "КТК-К":
1) обеспечить выполнение работ по восстановлению нарушенных земель до окончания срока права временного возмездного землепользования;
2) в случае нанесения ущерба собственникам земельных участков по согласованию и землепользователям возместить ущерб в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

2-1. "Атырау облысы Ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын "Каспий Құбыр Консорциумы-К" акционерлік қоғамының "Теңіз-Новороссийск" магистральдық мұнай құбырының желілік бөлігін орналастыру және пайдалану үшін жер учаскелеріне белгіленген қауымдық сервитутқа байланысты заң талаптарына сәйкес қажетті шараларды қабылдасын.
Ескерту. Қаулы 2-1 тармақпен толықтырылды - Атырау облысы әкімдігінің 09.06.2025 № 114 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

2-1. государственному учреждению "Управление сельского хозяйства и земельных отношений Атырауской области" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан принять необходимые меры согласно данного постановления по установленному сервитуту для размещения и эксплуатации линейной части магистрального нефтепровода "Тенгиз-Новоросийск" акционерного общества "Каспийский Трубопроводный Консорциум-К" по реализации предусмотренных мероприятии.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 2-1 в соответствии с постановлением акимата Атырауской области от 09.06.2025 № 114 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

3. Осы қаулының 2-қосымшасына сайкес "Теңіз-Новороссийск" магистральдық мұнай құбырының қауымдық сервитут белгіленген жер учаскелерін пайдалану тәртібі бекітілсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Атырау облысы әкімінің бірінші орынбасары Ғ.И. Дүйсембаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б. Ізмұхамбетов
Атырау облысы әкімдігінің
2015 жылғы 7 тамыздағы
№ 247 қаулысына 1-қосымша
"Каспий Құбыр Консорциумы-Қ" АҚ-на "Теңіз-Новороссийк" магистральдық мұнай құбырының желілік бөлігін орналастыру және пайдалану үшін қауымдық сервитут белгіленетін жер учаскесінің экспликациясы
Орналасуы
Ұзындығы, м
Белгіленетін қауымдық серветут ені, м
Белгіленетін қауымдық серветут алаңы, га
Жылыой ауданы 130,3-145,8

3. Утвердить порядок использования земельных участков, на которые установлен публичный сервитут для нефтепровода "Тенгиз-Новороссийск", согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Контроль выполнения данного постановления возложить на первого заместителя акима Атырауской области Г.И. Дуйсембаева.
5. Настоящее постановление вступает в силу и вводится в действие со дня подписания.
Аким области Б. Измухамбетов
Приложение 1 к постановлению
акимата Атырауской области
№ 247 от 7 августа 2015 года
Экспликация земель на который устанавливается публичный сервитут для АО "Каспийский трубопроводный консорциум-К" для размещения и эксплуатации линейной части участка магистрального нефтепровода "Тенгиз-Новороссийск"
Расположение
Протяженность, м
Ширина устанавливаемого публичного сервитута, м
Площадь устанавливаемого публичного сервитута, га
Жылыойский район
130,3-145,8

1.2. Міндетті түрде осы Ережелерді сақтаған кезде қорғау аймағына кіретін жер телімдері жер пайдаланушылардан алынбайды және олармен ауыл шаруашылығына және басқа да шаруаға қолданылады.
1.3 Құбырлардың қорғау аймақтарында құбырларға зиян келтіретін немесе қалыпты пайдаланудың салдарынан бұзылуына әкелетін іс-әрекеттер жасауға тыйым салынады, соның ішінде:
а) бақылау-өлшеу пункттерін дабылдық және айыру белгілерін сындыруға, көмуге және ауыстыруға:
б) кабельдік байланыстың қызмет көрсетілмейтін күшейткіш пункттерінің қақпақтарын, қақпаларын және есіктерін, катодтық және дренаждық қорғау станциялары қоршауларын, желілік және қарау құдықтарын және басқа да желілік құрылғыларын ашуға, ысырмаларды ашып-жабуға, құбырлардың байланыс, энергиямен қамту және телемеханика құралдарын өшіріп-қосуға;
в) қоқыс тастайтын жерлерді жайластыруға, қышқылдар, тұздар және сілтілер ерітіндісін төгуге;
г) газ құбырларын бұзылудан қорғайтын, ал іргелес аумақтар мен қоршаған жерлерді тасымалданатын өнімнің авариялық төгілуінен қорғайтын жағалау бекіту имараттарын, су өткізу құрылғыларын жер және өзге де имараттарды (құрылғыларды) бұзуға;
д) зәкір тастауға, жіберілген зәкірлер, шынжырлар, лоттар, сүйретпелер және тралдармен өтуге, жер қазу және түптерендету жұмыстарын жасауға;
е) от жағуға және қандайда болмасын ашық және жабық от көздерін орналастыруға;
1.4. Құбырлардың қорғау аймақтарында құбыр транспорт кәсіпорнының жазбаша рұксатынсыз мыналарға:
а) қандай да бір құрылыстар мен имараттарды салуға;
б) барлық түрлі ағаш және бұталарды отырғызуға, жемдерді, тыңайтқыштар, материалдарды, пішен және сабанды жинап қоюға, белдеулерді орналастыруға, мал ұстауға, балық кәсіпшілігіне арналған учаскелерді бөлуге, балық, сондай-ақ су жануарларын және өсімдіктерін аулауды жүргізуге, суаттарды жайғастыруға, мұзды ою және дайындауға;
в) құбырлардың трассасы арқылы өткел және өтіс жолдарын салуға, автомобиль көлігі мен тракторлар және механимздердің тұрақтарын жасауға, бау-бақшаларды және егінді орналастыруға;
г) мелиоративтік жер жұмыстарын жүргізуге, суландыру және жер құрғату жүйелерін салуға;
д) ашық және көтерме, тау-кен, құрылыс, құрастыру және жарылғыш жұмыстарды, топырақты тегістеуді жүргізу;
құбырлардың қорғау аймағында жарылғыш жұмыстарды жасауға жазбаша рұқсат осы жұмыстарды жасайтын кәсіпорынның, қолданыстағы "Жарылғыш жұмыстарды жүргізгенде бірінғай қауіпсіздік ережелерін" көзделген тиісті материалдарды ұсынғаннан кейін ғана беріледі;
е) ұңғымаларды, шурфтарды орналастыруына және топырақ сынамаларын (жер үлгілерінен басқа) алуына байланысты геологиялық түсірілім, геологиялық барлау, іздестіру, геодезиялық және басқа да іздеу жұмыстарын жасауға тыйым салынады;
құбырлардың қорғау аймақтарында жұмыс жасауға жазбаша рұқсат алған кәсіпорындар және ұйымдар құбырлардың және айыру белгілерін сақталуын қамтамасыз ететін шарттарды сақтап орындауға міндетті және соңғылардың бүлінгені үшін жауапты болады.

1.2. Земельные участки, входящие в охранные зоны трубопроводов, не изымаются у землепользователей и используются ими для проведения сельскохозяйственных и иных работ с обязательным соблюдением требований настоящих Правил.
1.3. В охранных зонах трубопроводов запрещается осуществлять всякого рода действия, которые могут нарушить нормальную эксплуатацию трубопроводов либо привести к их повреждению, в том числе:
а) перемещать, засыпать, повреждать опознавательные и сигнальные знаки, контрольноизмерительные пункты;
б) открывать люки, калитки и двери необслуживаемых усилительных пунктов кабельной связи, ограждения станций катодной и дренажной защиты, линейных и смотровых колодцев и других линейных устройств, открывать и закрывать краны и задвижки, отключать или включать средства энергоснабжения и телемеханики трубопроводов;
в) устраивать всякого рода свалки, выливать растворы кислот, солей и щелочей;
г) разрушать берегоукрепительные сооружения, водопропускные устройства, земляные и иные сооружения (устройства), предохраняющие трубопроводы от разрушения, а прилегающую территорию и окружающую местность — от аварийного разлива транспортируемой продукции;
д) бросать якоря, проходить с отданными якорями, цепями, лотами, волокушами и тралами, производить дноуглубительные и землечерпальные работы;
е) разводить огонь и размещать какие-либо открытые или закрытые источники огня.
1.4. В охранных зонах трубопроводов без письменного разрешения предприятий трубопроводного транспорта запрещается:
а) возводить любые постройки и сооружения;
б) высаживать деревья и кустарники всех видов, складировать корма, удобрения, материалы, сено и солому, располагать коновязи, содержать скот, выделять рыбопромысловые участки, производить добычу рыбы, а также водных животных и растений, устраивать водопои, производить колку и заготовку льда;
в) сооружать и совершать проезды и переезды через трассы трубопроводов, устраивать стоянки автомобильного транспорта, тракторов и механизмов, размещать огороды;
г) производить мелиоративные работы, сооружать оросительные и осушительные системы;
д) производить горные, строительные, монтажные и взрывные работы, планировку грунта (письменное разрешение на производство взрывных работ в охранных зонах трубопроводов выдается только после представления предприятием, производящим эти работы, соответствующих материалов, предусмотренных "Едиными правилами безопасности при взрывных работах";
е) производить геологосъемочные, поисковые, геодезические и другие изыскательские работы, связанные с устройством скважин, шурфов и взятием проб грунта (кроме почвенных образцов).
Предприятия и организации, получившие письменное разрешение на ведение работ в охранных зонах трубопроводов, обязаны выполнять их с соблюдением условий, обеспечивающих сохранность трубопроводов и опознавательных знаков, и несут ответственность, установленную законодательством.

1.5. Құбыр транспорты кәсіпорындарына мыналарға:
а) құбырға және оның объектілеріне қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін автомобиль көлігі мен басқа да құралдардың, жер пайдаланушымен келісілген өткел схемасына сәйкес кіруіне рұқсат етіледі.
Апатты жағдайларда апатты жойып, артынан жер иелеріне келтірілген шығындарды рәсімдеу, төлеу, техниканы және материалдарды жеткізуді қамтамасыз ететін бағдар бойынша құбырға және ондағы құрылғыларға кіруіне рұқсат етіледі.
Егер де құбырлар тыйым салынған аймақ және арнайы объектілер аумағы бойынша өтетін болса, онда тиісті ұйымдар құбырларға қызмет көрсететін жұмысшыларға тәуліктің кез келген уақытында қарау және жөндеу жұмыстарын жасауға рұқсат қағаз беруге міндетті;
б) шурфтар үшін қорғау аймағы шегіндегі, құбырларды оқшаулау сапасын тексеру үшін және олардың тоттанудан электрохимиялық қорғау құралдарының жағдайын, жабдықтау және алдынала жер пайдаланушыға хабарлана отырып құбырлардың қалыпты пайдалануы үшін қажетті басқа да жер жұмыстарын жүргізу (жұмыстар басталғанға дейін 5 тәуліктен кеш емес).
в) орман алқаптары арқылы өтетін құбырларда апат болған жағдайда, ағаштарды кесіп алу, кейіннен белгіленген тәртіппен ағаш кесу билетін рәсімдеп, кесілген ағаш қалдықтарынан жерді тазарту.
Қажет болған жағдайда құбыр транспорты кәсіпорнына құбырды пайдалану кезінде қорғау аймақтарында жалпы негізде ағаш кесу билетін рәсімдеп, ағаш кесу жұмыстарын жүргізуге болады. Кесіліп алынған ағашты көрсетілген кәсіпорындар пайдаланады.

1.5. Предприятиям трубопроводного транспорта разрешается:
а) подъезд в соответствии со схемой проездов, согласованной землепользователем, автомобильного транспорта и других средств к трубопроводу и его объектам для обслуживания и проведения ремонтных работ;
При авариях разрешается производить все виды работ, связанные с их ликвидацией, с оформлением и выплатой ущерба землевладельцам, устройство проездов по направлению к трубопроводу и установкам, доставка техники.
Если трубопроводы проходят через запрещенную зону и территорию специальных обьектов, то соответствующие организации обязаны в любое время суток выдать работникам, обслуживающим трубопроводы, разрешение на проведение работ по обслуживанию и ремонту.
б) устройство в пределах охранной зоны шурфов для проверки качества изоляции трубопроводов и состояния средств, их электрохимической защиты от коррозии и производство других земляных работ, необходимых для обеспечения нормальной эксплуатации трубопроводов, с предварительным уведомлением об этом землепользователя (не позднее, чем за 5 суток до начала работ);
в) при авариях на трубопроводах, проходящих через лесные угодья, разрешается рубка деревьев, с оформлением впоследствии билета на рубку леса, очистка земельного участка от остатков леса.
При необходимости предприятию трубопроводного транспорта при эксплуатации трубопровода разрешается рубка леса с оформлением билета на рубку леса на общих основаниях. Срезанный лес используется указанным предприятием.