О ратификации Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти
Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года № 329-I.
Примечание РЦПИ. В Соглашение предусмотрены изменения Законом РК от 01.06.2010 № 287-IV.
Ратифицировать Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти, подписанное в Москве 23 декабря 1995 года.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его
органов исполнительной власти (Бюллетень международных договоров РК, 2000 г., N 1, ст. 1) (Вступило в силу 19 января 1999 года - ж. "Дипломатический курьер", спецвыпуск N 2, сентябрь 2000 года, стр. 173).
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые далее Сторонами, основываясь на Соглашении между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 г. и Договоре аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 г., именуемом далее Договором аренды, с учетом интересов Сторон заключили настоящее Соглашение о нижеследующем.
Глава I. Общие положения
Статья 1. Статус города Байконур
1. Город Байконур является административно-территориальной единицей Республики Казахстан, функционирующей в условиях аренды.
На территории города размещены объекты космодрома "Байконур", а также другие объекты, создающие необходимые коммунально-бытовые и социально-культурные условия для персонала космодрома "Байконур", членов их семей и других жителей города.
На период аренды комплекса "Байконур" город Байконур в отношениях с Российской Федерацией наделяется статусом, соответствующим городу федерального значения Российской Федерации, с особым режимом безопасного функционирования объектов, предприятий и организаций, а также проживания граждан.
2. На здании администрации города Байконур постоянно поднимаются Государственный флаг Республики Казахстан и Государственный флаг Российской Федерации.
Статья 2. Граница города Байконур
1. Граница города Байконур (городская черта) определяет территорию, в пределах которой осуществляется административное управление.
2. Официальным документом, фиксирующим городскую черту, является генеральный план города Байконур.

Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесі және ондағы атқарушы өкімет органдарын құрудың тәртібі мен олардың мәртебесі туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 желтоқсан N 329-I Заңы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Келісімге өзгерту енгізу көзделген - ҚР 2010.06.01 № 287-IV Заңымен.
Мәскеуде 1995 жылғы 23 желтоқсанда қол қойылған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесі және ондағы атқарушы өкімет органдарын құрудың тәртібі мен олардың мәртебесі туралы келісім бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы
Байқоңыр қаласының мәртебесi және ондағы атқарушы өкiмет
органдарын құрудың тәртiбi мен олардың мәртебесi туралы
Келісім (ҚР халықаралық шарттары бюллетені, 2000 ж., N 1, 1-құжат) (1999 жылғы 19 қаңтарда күшіне енді - "Дипломатия жаршысы" ж., Арнайы шығарылым N 2, 2000 жылғы қыркүйек, 84 бет)
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы, бұдан әрi Тараптар деп аталады, 1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр ғарыш айлағын пайдаланудың негiзгi қағидалары мен шарттары туралы Келiсiм және Қазақстан Республикасы Үкiметi мен Ресей Федерациясы Үкiметi арасындағы 1994 жылғы 10 желтоқсандағы "Байқоңыр" кешенiн жалға алу Шарты /бұдан әрi жалға алу Шарты/ негiзiнде Тараптардың мүдделерiн ескерiп, осы төмендегi Келiсiмдi жасады.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Байқоңыр қаласының мәртебесi
1. Байқоңыр қаласы жалға алу жағдайында жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiгi болып табылады.
Қаланың аумағында "Байқоңыр" ғарыш айлағының объектiлерi, сондай-ақ "Байқоңыр" ғарыш айлағының қызметкерлерiне, олардың отбасы мүшелерiне және басқа да қала тұрғындарына қажеттi тұрмыстық-коммуналдық және мәдени-әлеуметтiк жағдайлар туғызатын басқа да объектiлерi орналасқан.
"Байқоңыр" кешенi жалға алынған кезеңде Ресей Федерациясымен қатынасында Байқоңыр қаласына объектiлердiң, кәсiпорындар мен ұйымдардың қауiпсiздiк қызмет етуiне, сондай-ақ азаматтардың тұру жағдайында айрықша тәртiптi Ресей Федерациясының федеральдық маңызы бар қаласына сәйкес мәртебе берiледi.
2. Қалалық әкiмшiлiктiң ғимаратында Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының Мемлекеттiк жалаулары тұрақты түрде көтерiлiп тұрады.
2-бап. Байқоңыр қаласының шекарасы
1. Қаланың шекарасы /қаланың шегi/ әкiмшiлiк басқару жүзеге асырылатын аумақты белгiлейдi.
2. Қаланың шегiн белгiлейтiн ресми құжат болып Байқоңыр қаласының бас жоспары табылады.

Статья 3. Состав и использование земель города Байконур
1. Все земли в пределах городской черты находятся в ведении администрации города при соблюдении права собственности на землю.
2. Конкретное использование земель, отнесенных к той или иной категории, осуществляется в соответствии с генеральным планом города Байконур. Для отдельных участков городских земель может устанавливаться особый режим использования.
Статья 4. Права жителей города Байконур
1. Жителем города Байконур признается гражданин Республики Казахстан или гражданин Российской Федерации, проживающий на территории города и зарегистрированный (прописанный) в администрации города Байконур. Военнослужащие кадрового состава (офицеры, прапорщики) космодрома "Байконур" и члены их семей относятся к жителям города Байконур.
2. Не допускаются какие-либо ограничения прав жителей города Байконур по политическим убеждениям, расовой и национальной принадлежности, социальному происхождению, полу, социальному или имущественному положению, языку, отношению к религии.
3. В целях обеспечения избирательных прав граждан Республики Казахстан при выборах в высшие органы представительной власти Республики Казахстан администрация города Байконур оказывает содействие избирательным комиссиям в организации и проведении выборов на территории города.
4. Органы государственной власти и управления Республики Казахстан принимают меры по предоставлению земельных участков в пользование администрации города Байконур для удовлетворения потребностей населения в развитии садоводства, огородничества, сельскохозяйственного производства, жилищного и дачного строительства за пределами территории комплекса "Байконур" в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Жители города Байконур имеют право обжаловать в российский суд, действующий в городе, решения администрации города, ее органов и должностных лиц.
Статья 5. Система городского самоуправления
1. Органы городской представительной власти в городе Байконур не формируются.
2. Население города Байконур осуществляет права самоуправления:
посредством референдумов, проводимых на территории города, а также путем участия в общих собраниях, конференциях граждан по месту жительства;
путем участия в выборах органов территориального общественного самоуправления (комитеты микрорайонов, жилищных комплексов, кварталов, домов и т.п.), а также представителей этих органов в общественный совет города. Органы территориального общественного самоуправления населения правами юридического лица не наделяются.

3-бап. Байқоңыр қаласы жерiнiң құрамы және оны пайдалану
1. Қаланың шегiндегi барлық жер жерге меншiк құқықтары сақтала тұрып қала әкiмшiлiгiнiң қарамағында болады.
2. Белгiлi бiр санатқа жатқызылған жердi нақты пайдалану, қаланың бас жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Қала жерiнiң кейбiр жеке учаскелерiн пайдалануға ерекше тәртiп орнатылуы мүмкiн.
4-бап. Байқоңыр қаласының тұрғындарының құқықтары
1. Байқоңыр қаласының тұрғыны болып оның аумағында тұратын және Байқоңыр қаласының әкiмшілiгiнде тiркелген (жазылған) Қазақстан Республикасының азаматы немесе Ресей Федерациясының азаматы танылады. "Байқоңыр" ғарыш айлағының тұрақты әскери қызметкерлерi /офицерлер, прапорщиктер/ және олардың отбасы мүшелерi Байқоңыр қаласының тұрғындарына жатады.
2. Байқоңыр қаласының тұрғындарының саяси көзқарасы, нәсiлдiк және ұлттық, әлеуметтiк тегi, жынысы, әлеуметтiк немесе мүлiктiк жағдайы, тiлi, дiнге қатынасы жөнiнен қандай да болсын құқықтық шектеуге жол берiлмейдi.
3. Қазақстан Республикасының жоғарғы өкiлеттi органдарына сайлау кезiнде Қазақстан Республикасының азаматтарының дауыс беру құқықтарын қамтамасыз ету мақсатында Байқоңыр қаласының әкiмшiлiгi қала аумағында сайлау комиссияларына сайлауды ұйымдастыруға және өткiзуге көмек көрсетедi.
4. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк өкiмет және басқару органдары тұрғындардың бағбандық, бау-бақшалық, ауыл шаруашылығы өндiрiсiн дамыту, үй және саяжай салу жөнiнде халықтың қажеттерін қанағаттандыру үшiн қала әкiмшiлiгiне "Байқоңыр" кешенiнiң аумағынан тысқары жерлерде жер учаскелерiн пайдалануға беруде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шаралар қабылдайды.
5. Қала тұрғындары Байқоңыр қаласында жұмыс iстейтiн Ресей сотында, қала әкiмшiлiгiнiң, оның органдарының және лауазымды адамдардың шешiмiне шағымдануына құқығы бар.
5-бап. Қаланың өзiн-өзi басқару жүйесi
1. Байқоңыр қаласында қалалық өкiлеттi өкiмет органдары құрылмайды.
2. Қала тұрғындары өзiн-өзi басқару құқықтарын жүзеге асырады:
қала аумағында өткiзiлетiн референдум арқылы, сондай-ақ тұрған жерiнде азаматтардың жалпы жиналыстарына, конференцияларына қатысу жолымен;
аумақтың қоғамдық өзiн-өзi басқару (шағын аудан, тұрғын үй кешендерi, махаллалар, үйлер және т.с.с. комитеттерi/ органының, сондай-ақ қаланың Қоғамдық кеңесiне осы органдардың өкiлдерiн сайлауына қатысу арқылы. Халықтың аумақтық қоғамдық өзiн-өзi басқару органдарына заңды тұлға құқықтары берiлмейдi.

3. Высшим органом общественного самоуправления населения города Байконур является общественный совет, формируемый из представителей органов территориального общественного самоуправления, организаций и предприятий, зарегистрированных в качестве юридических лиц в городе.
Общественный совет создается в целях оказания содействия органам городской администрации, службам городского хозяйства в решении вопросов эксплуатации жилищного фонда, строительства, благоустройства территории, обеспечения общественного порядка, улучшения работы предприятий торговли, общественного питания, транспорта, бытового обслуживания, связи, оказания социальной поддержки инвалидам, пенсионерам, многодетным семьям, малоимущим слоям населения, определения наиболее перспективных направлений развития города, а также содействия в контроле расходования бюджетных средств органами исполнительной власти города Байконур.
4. Деятельность общественного совета регламентируется положением, утверждаемым конференцией жителей города Байконур.
5. Общественный совет избирается на конференции жителей города Байконур. Его структура и количественный состав определяются главой городской администрации с учетом пожеланий жителей города. Персональный состав общественного совета распоряжением главы городской администрации доводится до сведения населения города.
Глава II. Органы исполнительной власти, их статус
и порядок формирования
Статья 6. Администрация города Байконур
Администрация города Байконур, далее именуемая городской администрацией, - органы исполнительной власти, действующие под непосредственным руководством главы этой администрации.
Глава городской администрации назначается совместно Президентом Республики Казахстан и Президентом Российской Федерации по представлению Российской Стороны.
На период действия Договора аренды городскую администрацию формирует Правительство Российской Федерации по представлению главы этой администрации.
Статья 7. Полномочия главы городской администрации по
вопросам управления городом Байконур
1. Глава городской администрации:
утверждает схемы управления отраслями городского хозяйства, социальной сферы, организации охраны общественного порядка и защиты прав граждан;
представляет в Правительство Российской Федерации проект структуры городской администрации, кандидатуры заместителей главы городской администрации, проект бюджета города, отчеты об исполнении бюджета;
согласовывает кандидатуру начальника Управления внутренних дел, предложенную вышестоящим органом внутренних дел Российской Федерации;
согласовывает с Координационным советом комплекса "Байконур" планы экономического и социального развития города, городских программ по вопросам, требующим утверждения на уровне Казахстанско-Российской межправительственной комиссии по комплексу "Байконур";
утверждает договоры и соглашения с государственными и общественными органами, предприятиями, учреждениями и организациями об их участии в социально-экономическом развитии города по вопросам, относящимся к ведению городской администрации;
координирует деятельность правоохранительных органов;
предоставляет в соответствии с законодательством Российской Федерации налоговые и иные льготы предприятиям с учетом значения их деятельности для населения города в пределах сумм налогов и иных платежей, зачисляемых в доход городского бюджета;
утверждает договоры об объединении на добровольной основе средств предприятий, организаций, граждан и местного бюджета для строительства, ремонта и содержания объектов производственной и социальной инфраструктуры;
заключает договоры с зарубежными партнерами на реализацию и приобретение продукции для нужд города за счет имеющихся у города валютных средств и на иной основе;
решает по согласованию с Координационным советом комплекса "Байконур" вопрос об открытии предприятий с участием иностранных инвесторов по выпуску товаров народного потребления и оказанию услуг населению;
организует исполнение бюджета города Байконур, открывает и закрывает счета в банковских учреждениях, осуществляет функции распорядителя кредитов при исполнении бюджета;
издает распоряжения по вопросам размещения на переданных городской администрации объектах новых промышленных предприятий или расширения их деятельности;
дает согласие на замену налоговых платежей предприятий, поступающих в бюджет города Байконур, производимыми товарами или услугами;
принимает согласованные с начальником гарнизона, специальным представителем Президента Республики Казахстан на космодроме "Байконур" и Управлением внутренних дел меры по обеспечению установленного порядка проведения собраний, митингов, уличных шествий и демонстраций, гуляний и культовых обрядов, других массовых общественных мероприятий на территории города;
организует административную, наблюдательную, по делам несовершеннолетних и иные комиссии в сфере местного управления городом;
устанавливает распределение обязанностей между своими заместителями, определяет органы и службы городской администрации, которые закрепляются за каждым из заместителей, а также круг вопросов, которыми в рамках компетенции городской администрации занимается соответствующий заместитель. По вопросам своего ведения заместители главы городской администрации издают распоряжения, обязательные к исполнению соответствующими органами и должностными лицами городской администрации;
издает в случае стихийных бедствий, экологических катастроф, эпидемий, эпизоотий, пожаров распоряжения об осуществлении совместно с начальником космодрома "Байконур" соответствующих мер.

3. Байқоңыр қаласының халқының қоғамдық өзiн-өзi басқаруының ең жоғарғы органы болып, аумақтық қоғамдық өзiн-өзi басқару органдарының, ұйымдардың және заңды тұлға ретiнде тiркелген кәсiпорындардың өкiлдерiнен құрылатын, Қоғамдық кеңес табылады.
Қоғамдық кеңес қаланың әкiмшiлiк органдарына, шаруашылық қызметтеріне тұрғын үй қорын пайдалану, құрылыс, аумақтарды көркейту, қоғамдық тәртiптi қамтамасыз ету, сауда және қоғамдық тамақтандыру, көлiк, тұрмыстық қызмет көрсету, байланыс кәсiпорындарының жұмыстарын жақсарту, мүгедектерге, зейнеткерлерге, көп балалы отбасыларына, әл-ауқаты төмен халықтың жiктерiне әлеуметтiк көмек көрсету, қала дамуының неғұрлым перспективалы бағыттарын анықтау мәселелерiн шешуде, сондай-ақ қалалық атқару органдарының бюджеттiк қаржының жұмсауына бақылау жасауға көмек көрсету мақсатында құрылады.
4. Қоғамдық кеңестiң қызметi Байқоңыр қаласы тұрғындарының конференциясы бекiтетiн Ережемен реттеледi.
5. Қоғамдық кеңес Қала тұрғындарының конференциясында сайланады. Оның құрылымы және сандық құрамы қала тұрғындарының тiлектерi ескерiлiп қаланың әкiмiмен белгiленедi. Қоғамдық кеңестiң жеке құрамы қала тұрғындарына қала әкiмiнiң өкiмiмен таныстырады.
2-тарау. Атқарушы өкiмет органдары, олардың мәртебесi және құрылу тәртiбi 6-бап. Байқоңыр қаласының әкiмшiлiгi
Байқоңыр қаласының әкiмшiлiгi, бұдан әрi қала әкiмшiлiгi аталады, қала әкiмiнiң тiкелей басқаруымен iс-қимыл жасайтын атқарушы өкiмет органдары. Қаланың әкiмi Ресей жағының ұсынуымен Қазақстан Республикасы Президентi мен Ресей Федерациясының Президентi бiрiгiп тағайындайды. Жалға алу келiсiмi күшiнде тұрған кезеңде қаланың әкiмшiлiгiн қаланың әкiмiнiң ұсынуымен Ресей Федерациясының Yкiметi құрайды.
7-бап. Қала әкiмiнiң Байқоңыр қаласын басқару мәселелерiн шешу жөнiнде өкiлеттіктерi
1. Қала әкiмi:
қала шаруашылығындағы салаларды, әлеуметтiк саланы басқарудың, қоғамдық тәртiптi сақтау және азаматтардың құқықтарын қорғауды ұйымдастырудың жобасын бекiтедi;
Ресей Федерациясының Үкiметiне қала әкiмшiлiгi құрылымының жобасын, қала әкiмi орынбасарларының кандидатураларын, қала бюджетiнiң жобасын, бюджеттiң орындалуы туралы есептерiн ұсынады;
Ресей Федерациясының жоғары тұрған iшкi iстер органы ұсынған iшкi iстер басқармасы бастығының кандидатурасын келiседi;
қаланың экономикалық және әлеуметтiк дамуының қалалық бағдарламалардың жоспарларын, "Байқоңыр" кешенiнiң Қазақстан-Ресей Үкiметаралық комиссиясының деңгейiнде бекiтудi талап ететiн мәселелерi бойынша Yйлестiру кеңесiмен келіседi;
мемлекеттiк және қоғамдық органдармен, кәсiпорындармен, мекемелермен және ұйымдармен олардың қала әкiмiнiң қарауына жататын мәселелер бойынша қаланың әлеуметтiк-экономикалық дамуына қатысуы туралы шарттар мен келiсiмдердi бекiтедi;
тәртіп қорғау органдарының қызметін үйлестіреді;
Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес қызметiнiң қала халқына маңыздылығына қарай кәсiпорындарға салық және басқа төлемдердiң қала қорының кiрiсiне есептелетiн сомасы шегiнде салықтық және өзге де жеңiлдiктердi бередi;
кәсіпорындардың, ұйымдардың, азаматтардың және жергiлiктi бюджеттiң қаражаттарын өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiн салу, жөндеу және ұстау үшiн өз ерiктерiмен қосу туралы шарттарды бекiтедi;
шетелдiк әрiптестерiмен қаланың қолда бар валюталық қаржы есебiнен және өзге де негiзде қала мұқтажына азық-түлiктердi сату және сатып алуға шарт жасайды;
шетелдiк инвесторлардың қатысуымен халық тұтынатын тауарлар шығаратын және халыққа қызмет көрсету жөнiнде бiрлескен кәсiпорындар ашу туралы мәселенi "Байқоңыр" кешенiнiң үйлестiру кеңесiмен келiсiп шешедi;
Байқоңыр қаласының бюджетiнiң орындалуын ұйымдастырады және банк мекемелерiндегi есепшоттарды ашады және жабады, бюджет орындалуы кезiнде несие бөлу мiндетiн жүзеге асырады;
қала әкiмшiлiгiне берiлген объектiлерде жаңа өнеркәсiп орындарын орналастыру немесе олардың қызмет ауқымын ұлғайту мәселелерi бойынша өкiмдер шығарады;
Байқоңыр қаласының бюджетiне түсетiн кәсiпорындардың салық төлемдерiн шығаратын заттарымен жабуға немесе қызмет көрсетуiмен алмастыруға келiсiм бередi;
жиналыстар, бұқаралық жиындар, көшедегi шерулер және демонстрациялар, көпшiлiк серуендер және ғұрыптық рәсiмдер қала аумағында өтетiн басқа да көпшiлiк-қоғамдық шараларды өткiзудiң белгiленген тәртiбiн қамтамасыз ету жөнiнде гарнизон бастығымен, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Байқоңыр" ғарыш айлағындағы арнайы өкiлiмен және қалалық iшкi iстер басқармасымен келiсiп, шаралар қабылдайды;
кәмелетке жетпеген жасөспірiмдер iстерi жөнiнде әкiмшiлiк, бақылау және жергiлiктi қала басқару саласында өзге де комиссиялар ұйымдастырады;
өзiнiң орынбасарларының мiндеттерiн бөлiп белгiлейдi, орынбасарлардың әрқайсысына бекiтiлетiн қала әкiмшiлiгiнiң органдары мен қызметтерiн анықтайды, сондай-ақ қала әкiмшiлiгiнiң құзырындағы тиiстi орынбасар айналысатын мәселелер ауқымын көрсетедi. Қала әкiмiнiң орынбасарлары өздерiнiң қарауындағы мәселелер бойынша қала әкiмшiлiгiндегi тиiстi органдар мен лауазымды адамдар орындауға мiндеттi өкiмдер шығарады;
егер дүлей зiлзала, экологиялық апат, iндеттер, өрттер шықса, "Байқоңыр" ғарыш айлағының бастығымен бiрлесiп тиiстi шараларды жүзеге асыруға өкiм шығарады.

2. Глава городской администрации при распределении обязанностей между своими заместителями вправе передать им осуществление отдельных полномочий, отнесенных к его ведению, за исключением полномочий главы администрации о назначении на должности руководителей управлений, отделов и других подразделений городской администрации, об отмене актов городской администрации, а также права первого распорядителя кредитов.
3. Глава городской администрации представляет городскую администрацию в отношениях с Координационным советом комплекса "Байконур", другими государственными и общественными органами, органами территориального общественного самоуправления; он может принимать меры по обеспечению защиты интересов городского населения и городского хозяйства в суде, прокуратуре, в соответствующих органах власти и управления.
4. Глава городской администрации несет ответственность за состояние исполнительской дисциплины в системе городской администрации.
5. Глава городской администрации, заместители главы городской администрации, руководители управлений, отделов и других подразделений городской администрации, а также другие работники городской администрации, относящиеся к государственным служащим, не могут выполнять работу по совместительству в коммерческих организациях и заниматься предпринимательской деятельностью.
Статья 8. Полномочия главы городской администрации по руководству
подразделениями администрации
Глава городской администрации:
издает распоряжения о формировании управлений, отделов и других подразделений городской администрации в соответствии со схемой управления городом;
утверждает положение об органах городской администрации;
назначает руководителей органов городской администрации;
назначает иных должностных лиц аппарата городского управления в соответствии с установленным порядком;
пользуется правом материального и морального поощрения назначаемых им должностных лиц и наложения на них дисциплинарных взысканий в соответствии с действующим законодательством Российской Федерации;
утверждает уставы (положения), определяющие статус предприятий, учреждений и организаций, находящихся в ведении городской администрации.
Статья 9. Полномочия главы городской администрации по
осуществлению контроля
1. Глава городской администрации осуществляет контроль за работой подчиненных ему подразделений и руководителей органов городской администрации, а также руководителей предприятий, назначенных им, контролирует выполнение ими законодательства, рассматривает отчеты и доклады соответствующих руководителей.

2. Қала әкiмi өзiнiң орынбасарларының арасында мiндеттерiн бөлген кезде оның қарауына жататын қала әкiмшiлiгiнiң басқармаларының, бөлiмдерiнiң және басқа да бөлiмшелерiнiң басшыларын лауазымға тағайындау, қала әкiмшiлiгiнiң актiлерiнiң күшiн жою, несиелердi бөлу құқығынан басқа кейбiр өкiлеттiктерiн өзiнiң орынбасарларына беруге құқылы.
3. Қала әкiмi қала әкiмшiлiгiнiң "Байқоңыр" кешенiнiң үйлестiру кеңесiмен, басқа да мемлекеттiк және қоғамдық өзiн-өзi басқарудың аумақтық органдарымен қатынастарында өкiлеттiк етедi; сотта, прокуратурада тиiстi өкiмет және басқару органдарында қала халқының және қала шаруашылығының мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдай алады.
4. Қала әкiмi қала әкiмшiлiгi жүйесiнде орындаушылық тәртiптiң жайына жауап бередi.
5. Қала әкiмi, қала әкiмiнiң орынбасарлары, басқармалардың, бөлiмдердiң және басқа да қала әкiмшiлiгi бөлiмшелерiнiң басшылары коммерциялық ұйымдарда қоса атқарылатын жұмыстарды орындауына, сондай-ақ кәсiпкерлiкпен айналысуына болмайды.
8-бап. Әкiмшіліктiң бөлiмшелерiне басшылық ету жөнiнде қала әкiмiнің өкiлеттiктерi
Қала әкімі:
қаланы басқару сызбасына сәйкес басқармалар, бөлiмдер және басқа да қала әкiмшiлiгiнiң бөлiмшелерiн құру туралы өкiмдер шығарады;
қала әкiмшiлiгiнiң органдары туралы Ереженi бекiтедi;
қала әкiмшiлiгi органдарының басшыларын тағайындайды;
қала басқармасы аппаратының басқа да лауазымды адамдарын белгiленген тәртiпке сәйкес тағайындайды;
Ресей Федерациясының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес онымен тағайындалған лауазымды адамдарды материалдық және моральдық ынталандыру және оларға тәртiптiк жазалау шараларын қолдану құқыларын пайдаланады;
қала әкiмшiлiгiне қарайтын кәсiпорындардың, мекемелердiң және ұйымдардың мәртебесiн анықтайтын жарғыларын /ережелерiн/ бекiтедi.
9-бап. Қала әкiмiнiң бақылау жасауды жүзеге асыру жөніндегi өкiлеттiктерi
1. Қала әкiмi оған бағынатын қала әкiмшiлiгi бөлiмшелерi және органдары басшыларының, сондай-ақ өзi тағайындаған кәсiпорындар басшыларының жұмысына бақылау жасайды, олардың заңдарды орындауына бақылау жасайды және тиiстi басшылардың есептерi мен баяндамаларын қарайды.

2. Глава городской администрации:
вправе отменять акты руководителей органов городской администрации;
вправе приостанавливать строительство и эксплуатацию объектов на территории города в случае нарушения экологических, санитарных, строительных норм, планов и правил застройки;
ведет прием населения и обеспечивает контроль за принятием мер по жалобам и заявлениям граждан, связанным с нарушением их прав и законных интересов;
назначает комиссии по проверке хозяйственной и финансовой деятельности предприятий и организаций, находящихся на территории города Байконур.
Статья 10. Имущественные права городской администрации
1. В пользовании и владении городской администрации находятся объекты, переданные по актам приема-передачи объектов комплекса "Байконур".
2. Физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, и юридические лица Республики Казахстан, зарегистрированные на территории города Байконур, на период аренды комплекса "Байконур" регистрируются в налоговом органе города Байконур как физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность, и юридические лица Российской Федерации. При этом сохраняются имущественные права соответствующих собственников Республики Казахстан. Налоги, сборы, пошлины и иные платежи, взимаемые с юридических и физических лиц, зачисляются в бюджет города.
3. На период аренды комплекса "Байконур" на территории города Байконыр функционируют следующие государственные органы Республики Казахстан: суд, прокуратура, подразделение Аэрокосмического комитета Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, Специальный представитель Президента Республики Казахстан на комплексе "Байконур", подразделение Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, подразделение Национального Банка Республики Казахстан, подразделение Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (в части, касающейся осуществления функций в сфере таможенного дела), Отдел по делам обороны города Байконыр Кызылординской области (с функциями прежнего военного комиссариата), подразделение органов внутренних дел Республики Казахстан, подразделение уполномоченного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, подразделение Министерства юстиции Республики Казахстан, представитель уполномоченного органа по контролю за использованием и охраной земель местного исполнительного органа Кызылординской области, подразделение Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, подразделение Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, подразделение Администратора судов по Кызылординской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан), подразделение Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, подразделение Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, Байконырский филиал Кармакшинского районного отдела занятости и социальных программ.
Указанные государственные органы Республики Казахстан не подлежат перерегистрации в администрации города Байконыр.
В случае изменения наименований и (или) функций указанных государственных органов Республики Казахстан Казахстанская Сторона незамедлительно уведомляет об этом Российскую Сторону по дипломатическим каналам.
Перечень государственных органов Республики Казахстан на территории города Байконыр, предусмотренный настоящим пунктом, может быть изменен по соглашению между Сторонами, которое оформляется путем обмена нотами.

2. Қала әкiмi:
қала әкiмшiлiгi органдарының басшыларының актiлерiн тоқтатуға құқылы;
экологиялық, санитарлық, құрылыс нормалары, жоспарлар және салу қағидалары бұзылған жағдайда қала аумағындағы объектiлердiң құрылысын және пайдаланылуын тоқтатуға құқылы;
халықты қабылдауды жүргiзедi және олардың құқықтары және заңды мүдделерi бұзылуына байланысты азаматтардың шағымдары мен өтiнiштерi бойынша шаралардың қабылдануына бақылау жасауды қамтамасыз етедi;
Байқоңыр қаласының аумағындағы жататын кәсiпорындардың және ұйымдардың шаруашылық және қаржылық қызметiн тексеру жөнiнде комиссиялар тағайындайды.
10-бап. Қала әкiмшiлiгiнің мүлiктiк құқықтары
1. "Байқоңыр" кешенiндегi объектiлердi қабылдау-өткiзу актiлерiне сәйкес берiлген объектiлер қала әкiмшiлiгiнiң пайдалануы мен иеленуiне жатады.
2. "Байқоңыр" кешенi жалға алынған кезеңде Байқоңыр қаласында тiркелген Қазақстан Республикасының заңды және заңды тұлға құрмай-ақ, кәсiпкерлiкпен айналысып жүрген жеке тұлғалары Байқоңыр қаласының салық органында Ресей Федерациясының заңды және кәсіпкерлікпен айналысатын жеке тұлғасы ретiнде де тiркеледi. Соның өзiнде оларда Қазақстан Республикасының тиiстi меншiк иелерiнiң мүлiктiк құқықтары сақталады.
Заңды және жеке тұлғалардан алынатын салықтар, төлемдер, алымдар, баж салықтары қала бюджетiне жiберiледi.
3. "Байқоңыр" кешені жалға берілген кезеңде Байқоңыр қаласының аумағында Қазақстан Республикасының мына мемлекеттік органдары жұмыс істейді: сот, прокуратура, Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Аэроғарыш комитетінің бөлімшесі, "Байқоңыр" кешеніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің арнаулы өкілі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің бөлімшесі, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бөлімшесі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің бөлімшесі (кеден ісі саласындағы функцияларды жүзеге асыруға қатысты бөлігінде), Қызылорда облысы Байқоңыр қаласының Қорғаныс істері жөніндегі бөлімі (бұрын болған әскери комиссариаттың функцияларымен), Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөлімшесі, Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органының бөлімшесі, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің бөлімшесі, Қызылорда облысының жергілікті атқарушы органының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі уәкілетті органының өкілі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің бөлімшесі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің бөлімшесі, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Қызылорда облысы бойынша Соттар әкімшісінің бөлімшесі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің бөлімшесі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің бөлімшесі, Қармақшы аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің Байқоңырдағы филиалы.
Қазақстан Республикасының аталған мемлекеттік органдары Байқоңыр қаласы әкімшілігінде қайта тіркеуге жатпайды.
Қазақстан Республикасының аталған мемлекеттік органдарының атаулары және (немесе) функциялары өзгерген жағдайда Қазақстан Тарапы бұл туралы Ресей Тарапын дипломатиялық арналар арқылы дереу хабардар етеді.
Осы тармақта көзделген Байқоңыр қаласының аумағындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының тізбесі Тараптар арасында ноталар алмасу арқылы ресімделетін келісім бойынша өзгертілуі мүмкін.

4. Распределение переданного в аренду жилищного фонда города Байконур осуществляется жилищной комиссией, в состав которой входят представители Военно-космических сил Российской Федерации, Российского космического агентства, городской администрации. Решения комиссии принимаются с учетом нормативной потребности ведомств в обеспечении жильем персонала космодрома "Байконур" и членов их семей.
5. Приватизация объектов и имущества, переданных в аренду городской администрации, не проводится.
Сноска. Статья 10 с изменениями, внесенными законами РК от 24.11.2016 № 22-VI; от 19.04.2019 № 247-VІ.
Статья 11. Права городской администрации в области земельных отношений
1. В пользовании городской администрации находятся земельные участки с объектами, переданными по актам приема-передачи.
2. Городская администрация:
утверждает по согласованию с Координационным советом комплекса "Байконур" перечень земельных участков и природных объектов, передача которых в субаренду может осуществляться только с согласия Координационного совета комплекса "Байконур";
осуществляет контроль за соответствием использования земель и других природных ресурсов на территории города всеми землепользователями требованиям законодательства Республики Казахстан, генеральному плану города, а также установленным в городе правилам использования земельных и других природных ресурсов;
принимает решения по вопросам предоставления в пользование и изъятия земельных участков, выделенных в пользование городу;
выступает заказчиком на строительство и ремонт жилья, объектов социальной инфраструктуры, в том числе на основе долевого участия предприятий, учреждений и организаций при их согласии.
Статья 12. Финансовые средства города Байконур
1. Финансовые средства города состоят из средств городского бюджета и образованных городской администрацией внебюджетных и валютных фондов. При этом средства целевых внебюджетных фондов (пенсионного, социального страхования, занятости, медицинского страхования) не входят в состав средств городского бюджета.
2. Доходы городского бюджета состоят из:
поступлений средств из федерального бюджета Российской Федерации на содержание города Байконур;
поступлений средств из республиканского бюджета Республики Казахстан на обеспечение предусмотренных законодательством Республики Казахстан льгот гражданам Республики Казахстан, пострадавшим вследствие экологических бедствий;
налогов на имущество физических лиц, земельного налога, регистрационного сбора с физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на территории города, по ставкам, предусмотренным законодательством Российской Федерации;
арендной платы за сданные в субаренду здания, сооружения, иное имущество, находящееся в пользовании и владении городской администрации;
доходов от принадлежащих городу акций, других ценных бумаг, долей (вкладов) в акционерных обществах и обществах с ограниченной ответственностью, от процентных платежей за предоставление городом займов;
налогов, включая налог на добавленную стоимость, налог на прибыль, акцизы, государственную пошлину, и других поступлений на территории города.
Дефицит бюджета города Байконур покрывается субсидиями, субвенциями и дотациями из средств федерального бюджета в порядке, определяемом Правительством Российской Федерации.

4. Жалға берiлген тұрғын үй қорын бөлудi құрамына Ресей Федерациясының әскери-ғарыш күштерiнiң, Ресей ғарыш агенттiгiнiң, қала әкiмшiлiгiнiң өкiлдерi кiретiн тұрғын үй комиссиясы жүзеге асырады. Комиссияның шешiмдерi "Байқоңыр" ғарыш айлағы қызметкерi және олардың отбасылары мүшелерiн тұрғын үймен қамтамасыз ету жөнiнде ведомстволардың нормативтiк қажеттерi ескерiлiп қабылданады.
5. Қала әкiмшiлiгiне жалға берiлген объектiлер мен мүлiктерге жекешелендiру жүргiзiлмейдi.
Ескерту. 10-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 24.11.2016 № 22-VІ; 19.04.2019 № 247-VI Заңдарымен.
11-бап. Қала әкiмшілігiнiң жер қатынастар саласындағы құқықтары
1. Қала әкiмшiлiгiне қабылдау-өткiзу актiлерi бойынша пайдалануға берiлген объектiлердiң жер учаскелерi қала әкiмшiлiгiнiң пайдалануында болады.
2. Қала әкiмшiлiгi:
"Байқоңыр" ғарыш айлағының Үйлестiру кеңесiмен келiсіп қала әкiмшiлiгi тек Үйлестiру кеңесiнiң келiсiмiмен ғана қосарлы жалға берiлетiн жер учаскелерi мен табиғи объектiлердiң тiзбесiн бекiтедi;
барлық жердi пайдаланушылардың қала аумағындағы жер мен табиғи ресурстарды пайдалануы Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына, қаланың Бас жоспарына, сондай-ақ жердi және басқа да табиғи ресурстарды пайдаланудың қалада белгiленген ережелерiне сәйкес болуын бақылауды жүзеге асырады;
қаланың пайдалануына бөлiнген жер учаскелерiн пайдалануға беру және қайтып алу мәселелерi бойынша шешiмдердi қабылдайды;
тұрғын үйдi, әлеуметтiк инфрақұрылымдар объектiлерiн, соның iшiнде мекемелер, кәсiпорындар және ұйымдардың келісімімен үлестiк негiзде қатысуымен салуға және жөндеуге тапсырушы болады.
12-бап. Байқоңыр қаласының ақшалай қаражаты
1. Қаланың ақшалай қаражаты қала бюджетiнiң қаржысынан және қала әкiмшiлiгi құрған бюджеттен тыс және валюталық қорларынан құралады. Соның iшiнде бюджеттен тыс мақсатты қорлардың қаражаты /зейнетақы, әлеуметтiк қамсыздандыру, жұмыспен қамтамасыз ету, медициналық сақтандыру/ қала бюджетi қаржысының құрамына кiрмейдi.
2. Қала бюджетiнiң кiрiстерi мыналардан құралады:
Байқоңыр қаласын ұстауға Ресей Федерациясының федеральдық бюджетi қаржысының түсiмдерiнен;
Қазақстан Республикасының заңдарында қарастырылған Қазақстан Республикасының экологиялық апаттардан зардап шеккен азаматтарына жеңiлдiктердi қамтамасыз етуге Қазақстан Республикасының республикалық бюджетi қаржысының түсiмдерiнен;
Ресей Федерациясының заңдарында қарастырылған ставкалар бойынша жеке адамдарға мүлiк салықтарынан, жер салығынан, қала аумағында кәсiпкерлiкпен айналысушы жеке адамдардан тiркеу алымынан;
ғимараттарды, құрылыстарды қала әкiмшiлiгiнiң пайдалануы мен иелiгiндегi басқа да мүлiктердi қосар жалға беру төлемақысынан;
қалаға тиесiлi акциялардан, басқа да құнды қағаздардан, акционерлiк қоғамдардағы және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердегi үлестерден (салымдардан) түскен кiрiстерден, қала берген заемдардың проценттiк төлемдерiнен;
салықтардан, соның iшiнде қосылған құн салығы, пайда салығы, акциздер, мемлекеттiк баж салығы және басқа да қала аумағындағы түсiмдерден.
Байқоңыр қаласының бюджет тапшылығы Ресей Федерациясының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен Ресей Федерациясының федеральдық бюджетiнiң қаражатынан бөлiнетiн субсидия, субвенция және дотациялар арқылы жабылады.

3. При утверждении бюджета планируемое превышение доходов над расходами, а также превышение, полученное дополнительно в ходе исполнения бюджета в результате перевыполнения доходов или экономии в расходах, остается в городском бюджете и направляется главой администрации на дополнительное финансирование региональных и социальных программ города.
4. Расходование средств городского бюджета осуществляется при участии и под контролем Казахстанско-Российской межправительственной комиссии по комплексу "Байконур". Отчет об использовании средств бюджета города утверждается Правительством Российской Федерации.
Статья 12-1. Применение косвенных налогов при реализации и ввозе товаров
1. Обороты (операции) по реализации товаров, совершаемые между индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, зарегистрированным в налоговом органе города Байконур, и индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, зарегистрированным на иной территории Республики Казахстан, в случае вывоза товаров с территории города Байконур на иную территорию Республики Казахстан или вывоза товаров с иной территории Республики Казахстан на территорию города Байконур - облагаются налогом на добавленную стоимость (далее - НДС) по нулевой ставке и освобождаются от уплаты акцизов в отношении подакцизных товаров. При осуществлении таких операций указанные лица имеют право на налоговые вычеты (зачеты) в порядке, аналогичном предусмотренному законодательством Республики Казахстан и Российской Федерации, применяемому в отношении товаров, экспортированных с территории этих государств за пределы Евразийского экономического союза.
Обоснованность применения нулевой ставки НДС и (или) освобождения от уплаты акцизов по вывозимым товарам подтверждается документами, предусмотренными пунктом 5 настоящей статьи.
2. Ввоз товаров на иную территорию Республики Казахстан с территории города Байконур облагается косвенными налогами по ставкам, установленным Налоговым кодексом Республики Казахстан, взимаемыми налоговыми органами Республики Казахстан и уплачиваемыми в бюджет Республики Казахстан, за исключением товаров, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан не подлежат налогообложению (освобождаются от налогообложения) при ввозе.
3. Ввоз товаров на территорию города Байконур с иной территории Республики Казахстан облагается косвенными налогами по ставкам, установленным Налоговым кодексом Российской Федерации, взимаемыми налоговым органом города Байконур, за исключением товаров, которые в соответствии с законодательством Российской Федерации не подлежат налогообложению (освобождаются от налогообложения) при ввозе на территорию Российской Федерации и иные территории, находящиеся под ее юрисдикцией.

3. Кiрiстердiң шығындардан жоспарлаған артығы, сондай-ақ бюджеттiң орындалуы барысында кiрiстердiң асып орындалу немесе шығындардың үнемделуi нәтижесiнде түскен артығы, бюджеттi бекiткенде қала бюджетiнде қалады және қала әкiмiмен қаланың аумақтық және әлеуметтiк бағдарламаларын қосымша қаржыландыруға жұмсалады.
4. Қала бюджетiнiң қаржысын жұмсау Қазақстан-Ресей Yкiметаралық "Байқоңыр" кешенi жөнiндегi комиссиясының бақылауымен жүзеге асырылады. Қала бюджетi қаржысының пайдаланылуы туралы есептi Ресей Федерациясының Үкiметi бекiтедi.
12-1-бап. Тауарларды өткізу және әкелу кезінде жанама салықтарды қолдану
1. Байқоңыр қаласының салық органында тіркелген дара кәсіпкер немесе заңды тұлға және Қазақстан Республикасының өзге аумағында тіркелген дара кәсіпкер немесе заңды тұлға арасында жасалатын тауарларды өткізу бойынша айналымдарға (операцияларға) Байқоңыр қаласының аумағынан Қазақстан Республикасының өзге аумағына тауарлар әкетілетін немесе Қазақстан Республикасының өзге аумағынан Байқоңыр қаласының аумағына тауарлар әкетілетін жағдайда - нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы (бұдан әрі - ҚҚС) салынады және акцизделетін тауарларға қатысты акциздер төлеуден босатылады. Осындай операцияларды жүзеге асыру кезінде аталған тұлғалардың осы мемлекеттердің аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың шегінен тыс жерлерге экспортталған тауарларға қатысты қолданылатын, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының заңнамасында көзделген осыған ұқсас тәртіппен салықтық шегерімдерді (есепке жатқызуларға) жүргізуге құқығы бар.
ҚҚС-тің нөлдік ставкасын қолдану және (немесе) әкетілетін тауарлар бойынша акциздерді төлеуден босату негізділігі осы баптың 5-тармағында көзделген құжаттармен расталады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкелу кезінде салық салынуға жатпайтын (салық салудан босатылатын) тауарларды қоспағанда, Байқоңыр қаласының аумағынан Қазақстан Республикасының өзге аумағына тауарлар әкелуге Қазақстан Республикасының салық органдары өндіріп алатын және Қазақстан Республикасының бюджетіне төленетін Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген ставкалар бойынша жанама салықтар салынады.
3. Қазақстан Республикасының өзге аумағынан Байқоңыр қаласының аумағына тауарлар әкелуге Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес Ресей Федерациясының аумағына және оның юрисдикциясында болатын өзге аумаққа әкелу кезінде салық салуға жатпайтын (салық салудан босатылатын) тауарларды қоспағанда, Байқоңыр қаласының салық органы өндіріп алатын Ресей Федерациясының Салық кодексінде белгіленген ставкалар бойынша жанама салықтар салынады.

4. Косвенные налоги не взимаются при ввозе товаров на иную территорию Республики Казахстан с территории города Байконур (на территорию города Байконур с иной территории Республики Казахстан) в связи с передачей товаров в пределах одного юридического лица (законодательством Сторон может быть установлено обязательство по уведомлению налоговых органов о ввозе (вывозе) таких товаров).
5. Документами, подтверждающими обоснованность применения нулевой ставки НДС и (или) освобождение от уплаты акцизов, являются:
1) договоры (контракты), на основании которых осуществляются реализация и вывоз товаров на территорию (с территории) города Байконур с иной территории (на иную территорию) Республики Казахстан (их копии, если это предусмотрено законодательством Сторон);
2) выписка банка, подтверждающая фактическое поступление выручки от реализации товаров, если иное не предусмотрено законодательством Сторон;
3) заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа Республики Казахстан или налогового органа города Байконур по месту нахождения (жительства) покупателя товара об уплате косвенных налогов (освобождении или ином порядке исполнения налоговых обязательств) (далее - заявление) либо перечень заявлений (на бумажном носителе или в электронном виде с электронной (электронно-цифровой) подписью налогоплательщика). Формы заявления и перечня заявлений, а также порядок их заполнения и форматы определяются нормативными правовыми актами налоговых органов Сторон либо иными нормативными правовыми актами Сторон;
4) транспортные (товаросопроводительные) и (или) иные документы, подтверждающие вывоз товаров с территории города Байконур на иную территорию Республики Казахстан или вывоз товаров с иной территории Республики Казахстан на территорию города Байконур;
5) иные документы, подтверждающие обоснованность применения нулевой ставки НДС и (или) освобождение от уплаты акцизов, если это предусмотрено налоговым законодательством Сторон при вывозе товаров.
6. Применение и взимание косвенных налогов в отношении товаров в случаях, указанных в пунктах 1-3 настоящей статьи, и механизм контроля за их уплатой при ввозе (вывозе) товаров на территорию (с территории) города Байконур с иной территории (на иную территорию) Республики Казахстан осуществляются аналогично порядку, установленному Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.

4. Байқоңыр қаласының аумағынан Қазақстан Республикасының өзге аумағына (Қазақстан Республикасының өзге аумағынан Байқоңыр қаласының аумағына) тауарларды әкелу кезінде тауарлардың бір заңды тұлға шегінде берілуіне байланысты (Тараптардың заңнамасында осындай тауарларды әкелу (әкету) туралы салық органдарын хабардар ету жөнінде міндеттеме белгіленуі мүмкін) жанама салықтар өндіріп алынбайды.
5. ҚҚС-тың нөлдік ставкасын қолданудың және (немесе) акциздерді төлеуден босатудың негізділігін растайтын құжаттар мыналар:
1) олардың негізінде тауарларды Қазақстан Республикасының өзге аумағынан (өзге аумағына) Байқоңыр қаласының аумағына (аумағынан) өткізу және әкету жүзеге асырылатын шарттар (келісімшарттар) (егер бұл Тараптардың заңнамасында көзделсе, олардың көшірмелері);
2) егер Тараптардың заңнамасында өзгеше көзделмесе, тауарларды өткізуден түскен түсімнің іс жүзінде түсуін растайтын банктің үзінді көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасы салық органының немесе Байқоңыр қаласы салық органының белгісі бар, тауарды сатып алушының орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша жанама салықтарды төлегені (салық міндеттемелерінен босатылғаны немесе оларды өзге тәртіппен орындағаны) туралы тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініші (бұдан әрі - өтініш) не өтініштер тізбесі (қағаз жеткізгіште немесе салық төлеушінің электрондық (электрондық цифрлық) қолтаңбасымен электрондық түрде). Өтініштің және өтініштер тізбесінің нысандары, сондай-ақ оларды толтыру тәртібі мен форматтары Тараптардың салық органдарының нормативтік құқықтық актілерінде не Тараптардың өзге нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады;
4) Байқоңыр қаласының аумағынан Қазақстан Республикасының өзге аумағына тауарлардың әкетілуін немесе Қазақстан Республикасының өзге аумағынан Байқоңыр қаласының аумағына тауарлардың әкетілуін растайтын көліктік (тауарларға ілеспе) және (немесе) өзге де құжаттар;
5) егер бұл тауарларды әкету кезінде Тараптардың салық заңнамасында көзделсе, КҚС-тың нөлдік ставкасын қолданудың және (немесе) акциздерді төлеуден босатудың негізділігін растайтын өзге де құжаттар болып табылады.
6. Осы баптың 1-3-тармақтарында көрсетілген жағдайларда, тауарларға қатысты жанама салықтарды қолдану және өндіріп алу және Қазақстан Республикасының өзге аумағынан (өзге аумағына) Байқоңыр қаласының аумағына (аумағынан) тауарларды әкелу (әкету) кезінде олардың төлеміне бақылау жүргізу тетігі 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта белгіленген осыған ұқсас тәртіппен жүзеге асырылады.

7. При реализации товаров на территории города Байконур без вывоза этих товаров на иную территорию Республики Казахстан косвенные налоги применяются в соответствии с Налоговым кодексом Российской Федерации.
Сноска. Соглашение дополнено статьей 12-1 в соответствии с Законом РК от 24.11.2016 № 22-VI.
Статья 12-2. Применение косвенных налогов при выполнении работ, оказании услуг
1. Взимание косвенных налогов при выполнении работ, оказании услуг осуществляется на территории города Байконур или иной территории Республики Казахстан, в случае если эта территория признается местом реализации работ, услуг.
2. Место реализации работ, услуг определяется:
1) по месту нахождения недвижимого имущества, если работы, услуги связаны непосредственно с недвижимым имуществом.
Положения настоящего подпункта применяются также в отношении услуг по аренде, найму и предоставлению в пользование на иных основаниях недвижимого имущества;
2) по месту нахождения движимого имущества, транспортного средства, если работы, услуги связаны непосредственно с движимым имуществом, транспортными средствами, находящимися на соответствующей территории;
3) по месту фактического оказания услуг, если оказываются услуги в сфере культуры, искусства, обучения (образования), физической культуры, туризма, отдыха и спорта;
4) по месту регистрации в налоговых органах покупателя услуг, если оказываются следующие услуги:
консультационные, юридические, бухгалтерские, аудиторские, инжиниринговые, рекламные, дизайнерские, маркетинговые услуги, услуги по обработке информации, а также научно-исследовательские, опытно-конструкторские и опытно-технологические (технологические) работы;
работы, услуги по разработке программ для электронных вычислительных машин и баз данных (программных средств и информационных продуктов вычислительной техники), их адаптации и модификации, сопровождению таких программ и баз данных;
услуги по предоставлению персонала в случае, если персонал работает по месту деятельности покупателя.
Положения настоящего подпункта применяются также при:
передаче, предоставлении, уступке патентов, лицензий, иных документов, удостоверяющих права на охраняемые государством объекты промышленной собственности, торговых марок, товарных знаков, фирменных наименований, знаков обслуживания, авторских, смежных прав или иных аналогичных прав;
аренде, лизинге и предоставлении в пользование на иных основаниях движимого имущества, за исключением аренды, лизинга и предоставления в пользование на иных основаниях транспортных средств;
оказании услуг лицом, привлекающим от своего имени для основного участника договора (контракта) либо от имени основного участника договора (контракта) другое лицо для выполнения работ, оказания услуг, предусмотренных настоящим подпунктом;

7. Қазақстан Республикасының өзге аумағына осы тауарларды әкетпей Байқоңыр қаласының аумағында тауарларды өткізу кезінде жанама салықтар Ресей Федерациясының Салық кодексіне сәйкес қолданылады.
Ескерту. Келісім 12-1-баппен толықтырылды - ҚР 24.11.2016 № 22-VІ Заңымен.
12-2-бап. Жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жанама салықтарды қолдану
1. Жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жанама салықтарды өндіріп алу, егер бұл аумақ жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу орны болып танылатын жағдайда Байқоңыр қаласының аумағында немесе Қазақстан Республикасының өзге аумағында жүзеге асырылады.
2. Жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу орны:
1) егер жұмыстар, көрсетілетін қызметтер тікелей жылжымайтын мүлікпен байланысты болса, жылжымайтын мүліктің орналасқан орны бойынша айқындалады.
Осы тармақшаның ережелері жылжымайтын мүлікті жалға беру, жалдау және өзге де негіздерде пайдалануға беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге қатысты да қолданылады;
2) егер жұмыстар, көрсетілетін қызметтер тиісті аумақта орналасқан жылжымалы мүлікпен, көлік құралдарымен тікелей байланысты болса, жылжымалы мүліктің, көлік құралдарының орналасқан жері бойынша;
3) егер мәдениет, өнер, оқу (білім беру), дене шынықтыру, туризм, демалыс және спорт саласында қызметтер көрсетілсе, іс жүзінде қызметтер көрсету орны бойынша;
4) егер мынадай қызметтер көрсетілсе:
консультациялық, заң, бухгалтерлік, аудиторлық, инжинирингтік, жарнамалық, дизайнерлік, маркетингтік көрсетілетін қызметтер, ақпаратты өңдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және тәжірибелік-технологиялық (технологиялық) жұмыстар;
электрондық есептеу машиналарына арналған бағдарламалар мен дерекқорларды (есептеу техникасының бағдарламалық құралдары мен ақпараттық өнімдерін) әзірлеу, осындай бағдарламалар мен дерекқорларды бейімдеу және түрлендіру, сүйемелдеу жөніндегі жұмыстар, көрсетілетін қызметтер;
егер персонал сатып алушының қызмет орнында жұмыс істеген жағдайда, персонал беру жөнінде көрсетілетін қызметтер, көрсетілетін қызметтерді сатып алушының салық органдарында тіркелу орны бойынша айқындалады.
Осы тармақшаның ережелері:
патенттерді, лицензияларды, мемлекет қорғайтын өнеркәсіптік меншік объектілеріне құқықтарды куәландыратын өзге де құжаттарды, сауда маркаларын, тауар белгілерін, фирмалық атауларды, қызмет көрсету белгілерін, авторлық, сабақтас құқықтарды немесе өзге де осыған ұқсас құқықтарды беру, ұсыну, басқаға беру;
көлік құралдарын жалға беруді, олардың лизингін және өзге де негіздерде пайдалануға беруді қоспағанда, жылжымалы мүлікті жалға беру, оның лизингі және өзге де негіздерде пайдалануға беру;
осы тармақшада көзделген жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін шартқа (келісімшартқа) негізгі қатысушы үшін өзінің атынан тартатын тұлғаның не шартқа (келісімшартқа) негізгі қатысушының атынан басқа тұлғаның қызметтер көрсетуі кезінде де қолданылады;

5) по месту регистрации в налоговых органах продавца, если выполняются работы (оказываются услуги), не предусмотренные подпунктами 1 - 4 настоящего пункта.
Положения настоящего подпункта применяются также при аренде, лизинге и предоставлении в пользование на иных основаниях транспортных средств.
3. Документами, подтверждающими место реализации работ, услуг, являются:
1) договор (контракт) на выполнение работ, оказание услуг;
2) документы, подтверждающие факт выполнения работ, оказания услуг;
3) иные документы, предусмотренные налоговым законодательством Сторон.
4. В случае, если налогоплательщиком выполняются, оказываются несколько видов работ, услуг, порядок налогообложения которых регулируется настоящей статьей, и реализация одних работ, услуг носит вспомогательный характер по отношению к реализации других работ, услуг, то местом реализации вспомогательных работ, услуг признается место реализации основных работ, услуг.
5. Если местом реализации работ, оказания услуг признается территория города Байконур, то при выполнении работ, оказании услуг налоговая база, ставки косвенных налогов, порядок их взимания и налоговые льготы (освобождение от налогообложения) определяются в соответствии с Налоговым кодексом Российской Федерации.
Если местом реализации работ, оказания услуг признается иная территория Республики Казахстан, то при выполнении работ, оказании услуг налоговая база, ставки косвенных налогов, порядок их взимания и налоговые льготы (освобождение от налогообложения) определяются в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
6. Применение и взимание косвенных налогов при выполнении работ, оказании услуг между индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, зарегистрированным в налоговом органе города Байконур, и индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, зарегистрированным на иной территории Республики Казахстан, и механизм контроля за их уплатой осуществляются аналогично порядку, установленному Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
Сноска. Соглашение дополнено статьей 12-2 в соответствии с Законом РК от 24.11.2016 № 22-VI.
Статья 13. Банковская система в городе Байконур
1. Банковское обслуживание физических и юридических лиц Республики Казахстан и Российской Федерации производится в городе Байконур банковскими учреждениями Национального банка Республики Казахстан, Центрального банка Российской Федерации, другими банками Республики Казахстан и Российской Федерации, открывшими свои филиалы на комплексе "Байконур".

5) егер осы тармақтың 1 - 4-тармақшаларында көзделмеген жұмыстар орындалса (қызметтер көрсетілсе), сатушының салық органдарында тіркелу орны бойынша да қолданылады.
Осы тармақшаның ережелері көлік құралдарын жалға беру, олардың лизингі және өзге де негіздерде пайдалануға беру кезінде де қолданылады.
3. Жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу орнын растайтын құжаттар:
1) жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге арналған шарт (келісімшарт);
2) жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету фактісін растайтын құжаттар;
3) Тараптардың салық заңнамасында көзделген өзге де құжаттар болып табылады.
4. Егер салық төлеуші салық салу тәртібі осы баппен реттелетін жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірнеше түрін орындаған, көрсеткен жағдайда және бір жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу басқа жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өткізілуіне қатысты қосалқы сипатта болған жағдайда, онда негізгі жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу орны қосалқы жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу орны болып танылады.
5. Егер Байқоңыр қаласының аумағы жұмыстарды өткізу, қызметтерді көрсету орны болып танылса, онда жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде салықтық база, жанама салықтардың ставкалары, оларды өндіріп алу тәртібі және салықтық жеңілдіктер (салық салудан босату) Ресей Федерациясының Салық кодексіне сәйкес айқындалады.
Егер Қазақстан Республикасының өзге аумағы жұмыстарды өткізу, қызметтерді көрсету орны болып танылса, онда жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде салықтық база, жанама салықтардың ставкалары, оларды өндіріп алу тәртібі және салықтық жеңілдіктер (салық салудан босату) Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес айқындалады.
6. Байқоңыр қаласының салық органында тіркелген дара кәсіпкер немесе заңды тұлға және Қазақстан Республикасының өзге аумағында тіркелген дара кәсіпкер немесе заңды тұлға арасында жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жанама салықтарды қолдану және өндіріп алу және олардың төлеміне бақылау жүргізу тетігі 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта белгіленген осыған ұқсас тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. Келісім 12-2-баппен толықтырылды - ҚР 24.11.2016 № 22-VІ Заңымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
13-бапқа ҚР Президентінің 2008.11.17 N 691 Жарлығымен өзгертулер көзделген.
13-бап Байқоңыр қаласындағы банк жүйесі
1. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының заңды және жеке тұлғаларына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Ресей Федерациясының Орталық банкiнiң мекемелерi, Байқоңыр кешенiнде өздерiнiң филиалын ашқан Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының басқа да банктерi қызмет көрсетедi.

2. Банки Республики Казахстан, функционирующие на территории города Байконур, осуществляют свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Банки Российской Федерации, функционирующие и вновь открывающиеся на территории комплекса "Байконур" на период аренды этого комплекса, осуществляют свою деятельность в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Банки других государств открываются как иностранные банки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Надзор за деятельностью банков Российской Федерации осуществляет Центральный банк Российской Федерации.
Банковский надзор за деятельностью банков Республики Казахстан и банков других государств на территории комплекса "Байконур" осуществляет Национальный банк Республики Казахстан.
3. Платежным средством на территории комплекса "Байконур" являются национальные валюты Республики Казахстан и Российской Федерации.
4. Все виды платежей между юридическими и физическими лицами на территории комплекса "Байконур" осуществляются в казахстанских тенге и (или) в российских рублях. При этом право выбора валюты принадлежит плательщику.
5. Расчеты между резидентами Республики Казахстан, функционирующими на комплексе "Байконур", и другими резидентами Республики Казахстан осуществляются в казахстанских тенге.
Расчеты между резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, а также между нерезидентами Республики Казахстан осуществляются в казахстанских тенге, российских рублях или в другой иностранной валюте в соответствии с условиями соглашений о расчетах между ними.
Глава III. Особые условия
Статья 14. Особый режим функционирования города Байконур
1. На территории города Байконур устанавливается особый режим безопасного функционирования объектов космодрома "Байконур", предприятий и организаций, а также проживания граждан, включающий:
установление контролируемых и (или) запретных зон по границе и (или) в пределах указанного комплекса;
ограничение на въезд и выезд;
ограничение на постоянное проживание граждан на его территории;
ограничение заниматься определенными видами деятельности;
ограничение на право передачи в собственность недвижимого имущества, вытекающее из ограничений на въезд и проживание.
2. Граждане, проживающие, работающие и вновь прибывающие на комплекс "Байконур", должны быть ознакомлены с условиями особого режима и ответственностью за его нарушение.
3. Условия особого режима пребывания в городе Байконур и работы на объектах космодрома "Байконур" оформляются в виде отдельного документа, который доводится администрацией города до всех предприятий, организаций, представительств и других хозяйствующих субъектов.

2. Байқоңыр қаласының аумағында жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасының банктерi өздерiнiң қызметiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзедi.
Байқоңыр кешенi аумағында осы кешен жалға берiлген кезеңде жұмыс iстейтiн және жаңадан ашылған Ресей Федерациясының банктерi өздерiнiң қызметiн Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес жүргiзедi.
Басқа мемлекеттердiң банктерi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шет ел банкi ретiнде ашылады.
"Байқоңыр" кешенi аумағындағы Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң банктерiнiң қызметiн қадағалауды Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi жүргiзедi.
Ресей Федерациясы банктерiнiң қызметiн қадағалауды Ресей Федерациясының Орталық Банкi жүргiзедi.
3. "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында төлем қаржысы ретiнде Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының ұлттық валюталары жүредi.
4. "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында заңды және жеке тұлғалар арасындағы төлемдердiң барлық түрлерi қазақстанның теңгесi мен /немесе/ ресейдiң рублiнде жүргiзiледi. Мұнда қандай валютамен төлеу құқығы төлеушiнiң өз еркiнде.
5. "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасының резиденттерiмен Қазақстан Республикасының басқа резиденттерiнiң арасындағы есеп айырысу Қазақстан теңгесiмен жүредi.
Қазақстан Республикасы резиденттерiмен және резидент еместермен өзара есеп айырысу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының резидент еместерi арасында есеп айырысу олардың арасындағы келiсiмге сәйкес қазақстанның теңгесiмен, ресейдiң рублiмен немесе басқа шет ел валютасымен жүргiзiледi.
3-тарау. Ерекше жағдайлар
14-бап. Байқоңыр қаласының iс-әрекетiнiң ерекше тәртiбi
1. Байқоңыр қаласының аумағында "Байқоңыр" ғарыш айлағы объектiлерiнiң, Байқоңыр қаласындағы кәсiпорындардың, сондай-ақ тұрып жатқан азаматтардың қауiпсiз жұмыс iстеуiн Қамтамасыз ету үшiн ерекше тәртіп орнатылады, оған енетiнi:
аталған кешеннiң шекарасында немесе шегiнде бақыланатын және /немесе/ кiруге тыйым салынған аймақты белгiлеу;
келуге және кетуге шек қою;
аумағында азаматтардың тұрақты тұруына шек қою;
белгiлi бiр қызмет түрлерiмен шұғылдануға шек қою;
келуге және тұруға шек қойылуына байланысты туындайтын жылжымайтын мүлiктердi беру құқығын шектеу.
2. "Байқоңыр" кешенiнде тұратын, жұмыс iстейтiн және қайта оралған азаматтар ерекше тәртiп шарттарымен және оның бұзылғаны үшiн жүктелетiн жауапкершiлiкпен таныстырылуы тиiс.
3. Байқоңыр қаласына келудiң және "Байқоңыр" ғарыш айлағының объектiлерiнде жұмыс iстеудiң ерекше тәртiбiнiң шарттары жеке құжат түрiнде ресiмделедi, оны қала әкiмшiлiгi барлық кәсiпорындарға, ұйымдарға, өкiлдiктерге және басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге жеткiзедi.

Статья 15. Координационный совет комплекса "Байконур"
Вопросы взаимодействия организаций, предприятий и войсковых частей Республики Казахстан и Российской Федерации в городе Байконур при выполнении Договора аренды решает Координационный совет комплекса "Байконур".
Статья 16. Охрана объектов города Байконур
1. Въезд на территорию города Байконур и выезд с этой территории осуществляются через специально оборудованные контрольно-проверочные пункты по специальным пропускам или иным документам установленного образца, выданным компетентными органами, без проведения досмотра личных вещей граждан. Досмотр транспортных средств и личных вещей граждан может проводиться только по специальному решению компетентных органов.
2. Охрану границ города Байконур, его территории (за исключением территории, на которой расположены объекты военного назначения) и гражданских объектов, включая объекты федеральных органов, организует и контролирует городская администрация.
3. Охрану промышленных объектов организуют и обеспечивают руководители соответствующих предприятий промышленности.
4. Военные объекты, находящиеся на территории города, охраняются с использованием сил и средств Министерства обороны Российской Федерации (Военно-космических сил). В целях поддержания требуемого уровня правопорядка среди военнослужащих образуется закрытый гарнизон, в котором установленным порядком организуется гарнизонная и караульная службы. Порядок взаимодействия правоохранительных и военных органов определяется законодательством Российской Федерации, соглашением о взаимодействии правоохранительных органов Республики Казахстан и Российской Федерации, приказами начальника гарнизона.
5. Поддержание правопорядка и обеспечение режима проживания на территории города Байконур возлагаются на Управление внутренних дел Российской Федерации.
Для обеспечения взаимодействия правоохранительных органов Республики Казахстан и Российской Федерации создается представительство Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
6. Пожарная охрана в городе Байконур организуется городской администрацией и осуществляется штатными специализированными формированиями, содержащимися за счет средств городского бюджета. К решению задач противопожарной защиты привлекаются имеющиеся ведомственные противопожарные силы и средства.
Статья 17. Общая социальная компенсация
Проживание и работа людей в условиях особого режима подлежат общей социальной компенсации, которая включает в себя повышенный уровень обеспеченности населения, меры социальной защиты, льготы по оплате труда, государственному страхованию.

15-бап. "Байқоңыр" кешенiнiң Yйлестiру кеңесi
Жалға алу шартының орындалуы кезiнде Байқоңыр қаласындағы Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы ұйымдарының, кәсiпорындарының және әскери бөлiмдерiнiң өзара iс-қимыл жасау мәселелерiн "Байқоңыр" кешенiнiң Үйлестiру кеңесi шешедi.
16-бап. Байқоңыр қаласының объектiлерiн күзету
1. Байқоңыр қаласының аумағына кiру және шығу арнайы жабдықталған бақылау-тексеру пунктерiнде құзырлы органдар берген белгiленген арнайы рұқсаттар немесе басқа құжаттар бойынша азаматтардың жеке басының заттары тексерiлмей жүргiзiледi. Азаматтардың жеке бастарының заттарын, көлiктердi тексеру тек құзырлы органдардың арнайы шешiмi бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
2. Байқоңыр қаласының шекарасын, оның аумағын /әскери мақсаттағы объектiлер орналасқан аумақтан басқа/ және азаматтық объектiлердi, федеральдық органдардың объектiлерiн қоса күзетудi қала әкiмшiлiгi ұйымдастырады және бақылайды.
3. Өнеркәсiп орындарының объектiлерiн күзетудi осы кәсiпорындардың басшылары ұйымдастырады және қамтамасыз етедi.
4. Қала аумағында орналасқан әскери объектiлердi Ресей Қорғаныс министрлiгiнiң (Әскери - ғарыш күштерi) күшi мен қаражаты пайдаланылып күзетiледi. Әскери қызметшiлердiң тәртiп сақтауының тиiстi деңгейiн сақтау мақсатында белгiленген тәртiппен гарнизон және қарауыл қызметi ұйымдастырылатын жабық гарнизон құрылады. Байқоңыр қаласының тәртiп сақтау органдары мен әскери органдардың өзара iс-қимыл жасау тәртiбi Ресей Федерациясының заңдарымен, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы тәртiп сақтау органдарымен өзара iс-қимыл жасауы туралы келiсiмiмен, гарнизон бастығының бұйрығымен белгiленедi.
5. Байқоңыр қаласының аумағында қажеттi тәртiп сақтау және тұру тәртiбiн қамтамасыз ету Ресей Федерациясының iшкi iстер басқармасына жүктеледi.
Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының тәртiп сақтау органдарының өзара iс-қимыл жасауын қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң өкiлдiгi құрылады.
6. Байқоңыр қаласындағы өрт сөндiру қызметi қала әкiмшiлiгiмен ұйымдастырылады, қала бюджетi есебiнен ұсталатын арнайы штаттық құрылымдарымен жүзеге асырады. Өрттен қорғау мiндеттерiн шешуге қолда бар ведомстволық өртке қарсы күштер мен қаражат қатыстырылады.
17-бап. Жалпы әлеуметтiк өтемақы
Ерекше режим жағдайында тұрғындардың тұруы мен жұмыс iстеуi халықтың жоғары деңгейде жабдықталуы, әлеуметтiк қорғау шаралары, мемлекеттiк сақтандыру, еңбекақы бойынша жеңiлдiктерi кiретiн жалпы әлеуметтiк өтемақы төлеуге жатады.

Статья 18. Учетно-призывная работа в городе Байконур
Обеспечение учетно-призывной работы с жителями города Байконур осуществляют военные комиссариаты Министерства обороны Республики Казахстан и Министерства обороны Российской Федерации.
Статья 19. Особенности взаимодействия городской администрации с
командованием космодрома
1. Основой взаимодействия главы городской администрации и командира космодрома является их совместная работа в Координационном совете комплекса "Байконур".
2. По вопросам жизнеобеспечения города Байконур и космодрома "Байконур", требующим оперативного решения, глава городской администрации и командир космодрома осуществляют согласованные действия и организуют оперативное взаимодействие служб жизнеобеспечения города с дежурными сменами космодрома.
3. Объекты и системы инфраструктуры комплекса "Байконур", расположенные в городе Байконур и находящиеся в ведении Министерства обороны Российской Федерации (аэродром "Крайний", железнодорожный транспорт, системы связи, другие объекты в соответствии с актами приема-передачи), используются городской администрацией в порядке, определенном отдельным соглашением с командованием космодрома "Байконур".
Статья 20. Трудоустройство граждан на территории
комплекса "Байконур"
1. Прием на работу граждан Республики Казахстан, Российской Федерации в учреждения, организации и предприятия, функционирующие на комплексе "Байконур", а также на службу по контракту в органы внутренних дел осуществляется на основании профессиональной пригодности в соответствии с действующими в этих учреждениях, организациях и предприятиях критериями отбора.
2. Исчисление трудового стажа гражданам Республики Казахстан, Российской Федерации, работающим в учреждениях, организациях и на предприятиях комплекса "Байконур", осуществляется в порядке и размерах, предусмотренных законодательством Российской Федерации, с сохранением существующих для города Байконур льгот. По желанию гражданина Республики Казахстан исчисление указанного трудового стажа работы может осуществляться соответствующими органами Республики Казахстан по законодательству Республики Казахстан.
Статья 21. Организация снабжения комплекса "Байконур"
На космодроме "Байконур" и в городе Байконур централизованное материально-техническое обеспечение программ социально-экономического развития осуществляется по категории специальных расходов, а централизованное снабжение населения продовольственными и промышленными товарами в порядке, определенном Правительством Российской Федерации.

18-бап. Байқоңыр қаласындағы әскерге шақыру-есепке алу жұмысы
Байқоңыр қаласында әскерге шақыру есепке алу жұмыстарын қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi мен Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери комиссариаттары жүзеге асырады.
19-бап. Қалалық әкiмшілiгiнiң ғарыш айлағының қолбасшылығымен өзара iс-қимыл жасауының ерекшелiктерi
1. Қалалық әкiмшiлiк пен ғарыш айлағы бастығының өзара iс-қимылының негiзi олардың "Байқоңыр" кешенi Yйлестiру кеңесiндегi бiрлесiп жұмыс iстеуi болып табылады.
2. Байқоңыр қаласы мен "Байқоңыр" ғарыш айлағының тiршiлiк ауқымындағы жедел шешiмдi талап ететiн мәселелер бойынша қаланың әкiмi мен ғарыш айлағының бастығы өзара келiскен iс-қимылдарды жүзеге асырады және қаланың тiршiлiгiн қамтамасыз ету қызметiмен ғарыш айлағының кезекшi ауысымдармен өзара жедел iс-қимыл жасауын ұйымдастырады.
3. Байқоңыр қаласында орналасқан және Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң қарамағындағы "Байқоңыр" кешенiнiң инфрақұрылымдық жүйелерi, объектiлерi ("Крайний" ұшақ айлағы, темiр жол көлiгi, байланыс жүйелерi, қабылдау-өткiзу актiлерiне сәйкес басқа да объектiлерi) қалалық әкiмшiлiгi мен "Байқоңыр" ғарыш айлағының қолбасшылығы жеке келiсiмде белгiленген тәртiппен пайдаланады.
20-бап. "Байқоңыр" кешенінің аумағындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру
1. Қазақстан Республикасының, Ресей Федерациясының азаматтарын Байқоңыр кешенінде жұмыс iстейтiн мекемелерге, ұйымдарға және кәсiпорындарға, сондай-ақ Iшкi iстер министрлiгiнiң органдарына келiсiм шартпен қызметке, жұмысқа қабылдау олардың кәсiби бiлiктерi негiзiнде осы мекемелердiң, ұйымдардың, кәсiпорындардың мамандарды iрiктеу талаптарына қарай жүргiзiледi.
2. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарының Байқоңыр кешенiнде жұмыс iстейтiн кәсiпорындарда, мекемелерде, ұйымдарда жұмыс iстеген еңбек мерзiмiн есептеу Ресей Федерациясының заңдарымен қарастырылған тәртiпте және мөлшерде Байқоңыр қаласына берiлетiн жеңiлдiктер сақталып, жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасы азаматының өтiнiшi бойынша көрсетiлген еңбек мерзiмiн есептеудi Қазақстан Республикасының тиiстi органдары арқылы Қазақстан Республикасының заңдары бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
21-бап. "Байқоңыр" кешенін жабдықтауды ұйымдастыру
"Байқоңыр" ғарыш айлағы және Байқоңыр қаласында әлеуметтiк экономикалық даму бағдарламаларын орталықтандырылған материалдық-техникалық қамтамасыз ету арнайы шығындар санатынан, ал халықты азық-түлiкпен және өнеркәсiп тауарларымен орталықтандырылған жабдықтау Ресей Федерациясының Yкiметi белгiлеген ретте жүзеге асырылады.

Статья 22. Взаимодействие администрации поселков Тюра-Там и Акай с
администрацией города Байконур
Администрация города Байконур по вопросам жизнеобеспечения, медицинского обслуживания, трудоустройства и другим социальным проблемам жителей поселков Тюра-Там и Акай взаимодействует с администрациями этих поселков на договорных условиях.
Глава IV. Заключительные положения
Статья 23. Срок действия Соглашения
Срок действия настоящего Соглашения определяется сроками аренды комплекса "Байконур", установленными B948000_ Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерации об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года и U952195_ Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года.
Статья 24. Порядок внесения изменений и дополнений
В настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения по взаимному согласию Сторон. Изменения и дополнения оформляются протоколами, которые являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 25. Порядок разрешения споров
Споры относительно толкования и применения положений настоящего Соглашения подлежат разрешению путем переговоров Сторон.
Работы по настоящему Соглашению и вопросы, связанные с функционированием городской администрации, координируются и разрешаются Казахстанско-Российской межправительственной комиссией по комплексу "Байконур".
Статья 26. Вступление Соглашения в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня получения последнего уведомления о выполнении Сторонами необходимых внутригосударственных процедур.
Совершено в г. Москве 23 декабря 1995 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.

22-бап. Төретам және Ақай поселкелiк әкiмшiлiктерiнiң Байқоңыр әкімшілiгiмен өзара iс-қимыл жасауы
Байқоңыр қаласының әкiмшiлiгi Төретам және Ақай поселкелерi тұрғындарының тiршiлiгiн қамтамасыз ету, дәрiгерлiк қызмет көрсету, жұмысқа орналастыру мәселелерi және басқа да әлеуметтiк проблемалар бойынша поселкелердiң әкiмшiлiктерiмен өзара шарттық негiзде iс-қимыл жасайды.
4-тарау. Қорытынды ережелер
23-бап. Келiсiмнiң қолданылу мерзiмi
Осы Келiсiмнiң қолданылу мерзiмi "Байқоңыр" кешенiн пайдаланудың негiзгi қағидалары мен шарттары туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы Келiсiмде және "Байқоңыр" кешенiн жалға алудың Қазақстан Республикасы Yкiметi мен Ресей Федерациясы Yкiметiнiң 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Шартымен белгiленген "Байқоңыр" кешенiн жалға алудың мерзiмiмен айқындалады.
24-бап. Өзгертулер мен толықтырулар енгiзу тәртiбi
Тараптардың өзара келiсiмi бойынша осы Келiсiмге өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн. Өзгертулер хаттама арқылы ресiмделедi, олар осы Келiсiмнiң бiртұтас бөлiгi болып саналады.
25-бап. Келiспеушiлiктердi шешу ретi
Осы Келiсiмдегi ережелердi қолдану және түсiнiк беруге байланысты келiспеушiлiктер Тараптардың келiссөз жүргiзуi арқылы шешуге жатады.
Осы Келiсiм бойынша жұмыстарды үйлестiру және қала әкiмшiлiгiнiң қызметiне байланысты мәселелердi шешудi "Байқоңыр" кешенi жөнiндегi Қазақстан-Ресей Yкiметаралық комиссиясы асырады.
26-бап. Келiсiмнiң күшіне енуi
Осы Келiсiм Тараптар өздерiнің қажеттi iшкi мемлекеттiк процедураларының орындалғаны туралы соңғы хабарлама алынған күннен бастап күшiне енедi.
Москва қаласында 23 желтоқсан 1995 жылы орыс және қазақ тiлдерiнде, әрқайсысы екi данада жасалды. Екi мәтiннiң де күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасы үшін
Ресей Федерациясы үшін