О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития рынка телекоммуникаций и центров обработки данных
Закон Республики Казахстан от 19 июня 2026 года № 320-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года:
часть первую пункта 2 статьи 193-1 после слова "связи;" дополнить словами "центры обработки данных;".
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) часть десятую пункта 8 статьи 44-1 дополнить словами ", за исключением случаев предоставления земельных участков для нужд связи в целях строительства сооружений связи высотой до тридцати метров (антенно-мачтовых сооружений, опор для оборудования сотовой или спутниковой связи и опор совместного использования)";
2) часть вторую пункта 3 статьи 44-2 дополнить словами ", за исключением случаев предоставления земельных участков для нужд связи в целях строительства сооружений связи высотой до тридцати метров (антенно-мачтовых сооружений, опор для оборудования сотовой или спутниковой связи и опор совместного использования)";
3) пункт 7 статьи 52 изложить в следующей редакции:
"7. Положения пункта 1 настоящей статьи не распространяются на здания (строения, сооружения) комплекса "Байконур", закрепленные за государственными землепользователями, на право собственности на линейные части магистральных трубопроводов, на право собственности на производственные здания (строения, сооружения), построенные за счет инвесторов, на антенно-мачтовые сооружения и (или) опоры для оборудования сотовой или спутниковой связи на земельных участках, принадлежащих на праве собственности другому лицу, с согласия собственника земельного участка в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.";
4) части вторую, третью и четвертую пункта 3 статьи 122 после слова "электропередачи" дополнить словами ", сетей связи".
3. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
часть первую пункта 2 статьи 282-1 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне телекоммуникациялар нарығын және деректерді өңдеу орталықтарын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 19 маусымдағы № 320-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім):
193-1-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі "байланыс желілері;" деген сөздерден кейін "деректерді өңдеу орталықтары;" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) 44-1-баптың 8-тармағының оныншы бөлігі "Бұл ретте" деген сөздерден кейін "биіктігі отыз метрге дейінгі байланыс құрылысжайларын (ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына арналған антенна-діңгекті құрылысжайларды, тіреуіштерді және бірлесіп пайдалану тіреуіштерін) салу мақсатында байланыс мұқтажы үшін жер учаскелерін беру жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 44-2-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "Тұрғындарының" деген сөз "Биіктігі отыз метрге дейінгі байланыс құрылысжайларын (ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына арналған антенна-діңгекті құрылысжайларды, тіреуіштерді және бірлесіп пайдалану тіреуіштерін) салу мақсатында байланыс мұқтажы үшін жер учаскелерін беру жағдайларын қоспағанда, тұрғындарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 52-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы баптың 1-тармағының ережелері "Байқоңыр" кешенінің мемлекеттік жер пайдаланушыларға бекітіп берілген ғимараттарына (құрылыстарына, құрылысжайларына), магистральдық құбыржолдардың желілік бөліктеріне меншік құқығына, инвесторлар есебінен салынған өндірістік ғимараттарға (құрылыстарға, құрылысжайларға) меншік құқығына, осы Кодексте көзделген жағдайларда жер учаскесі меншік иесінің келісімімен басқа тұлғаға меншік құқығында тиесілі жер учаскелеріндегі ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына арналған антенна-діңгекті құрылысжайларға және (немесе) тіреуіштерге қолданылмайды.";
4) 122-баптың 3-тармағының екінші, үшінші және төртінші бөліктері "электр беру желілерін" деген сөздерден кейін ", байланыс желілерін" деген сөздермен толықтырылсын.
3. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
282-1-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі 4) тармақшасындағы "мониторингтеу тәртібін айқындайды." деген сөздер "мониторингтеу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) взаимодействия уполномоченного органа по инвестициям с Национальной палатой в рамках организации сопровождения инвестиционных проектов.".
4. В Закон Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах":
в части второй пункта 3 статьи 43:
в подпункте 1) слова ", а также доведения до всеобщего сведения" исключить;
в подпункте 2) слова ", а также доведение до всеобщего сведения такого аудиовизуального произведения" исключить;
в подпункте 5) слова ", а также доведение до всеобщего сведения" исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) подпункт 7-3) пункта 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"7-3) предоставляет места с подведенным электроснабжением для строительства операторами связи антенно-мачтовых сооружений и (или) опор для оборудования сотовой или спутниковой связи, сетей связи по их заявлению;";
2) подпункт 7-1) пункта 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"7-1) предоставляет места с подведенным электроснабжением для строительства операторами связи антенно-мачтовых сооружений и (или) опор для оборудования сотовой или спутниковой связи, сетей связи по их заявлению;".
6. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
1) статью 29-1 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. При реализации абонентского устройства сотовой связи продавец обязан указывать в документах, подтверждающих факт приобретения товара (выполнения работы, оказания услуги), идентификационные коды реализуемого абонентского устройства сотовой связи.
Продавец обязан до реализации абонентского устройства сотовой связи осуществить проверку соответствующих идентификационных кодов реализуемого абонентского устройства сотовой связи на предмет наличия ограничений либо блокировки посредством базы данных идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи.
Владельцы электронных торговых площадок включают в договоры, заключаемые между продавцом и электронной торговой площадкой, обязанность продавцов перед продажей абонентского устройства сотовой связи проверять абонентское устройство сотовой связи на предмет наличия ограничений либо блокировки в базе данных идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи.";
2) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:

"5) инвестициялық жобаларды сүйемелдеуді ұйымдастыру шеңберінде инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның Ұлттық палатамен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайды.".
4. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
43-баптың 3-тармағының екінші бөлігінде:
1) тармақшадағы ", сондай-ақ жалпы жұрттың назарына жеткізілуіне" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшадағы ", сондай-ақ жалпы жұрттың назарына жеткізгені" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы ", сондай-ақ жалпы жұрттың назарына жеткізгені" деген сөздер алып тасталсын.
5. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 27-баптың 1-тармағының 7-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-3) байланыс операторларының ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына, байланыс желілеріне арналған антенна-діңгекті құрылысжайларды және (немесе) тіреуіштерді салуы үшін олардың өтініші бойынша электрмен жабдықтау жүргізілген орындарды береді;";
2) 31-баптың 1-тармағының 7-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) байланыс операторларының ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына, байланыс желілеріне арналған антенна-діңгекті құрылысжайларды және (немесе) тіреуіштерді салуы үшін олардың өтініші бойынша электрмен жабдықтау жүргізілген орындарды береді;".
6. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 29-1-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын өткізу кезінде сатушы тауарды сатып алу (жұмысты орындау, қызметті көрсету) фактісін растайтын құжаттарда өткізілетін ұялы байланыс абоненттік құрылғысының сәйкестендіру кодтарын көрсетуге міндетті.
Сатушы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын өткізгенге дейін ұялы байланыс абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтарының дерекқоры арқылы өткізілетін ұялы байланыс абоненттік құрылғысының тиісті сәйкестендіру кодтарын шектеулердің немесе бұғаттаудың бар-жоғы тұрғысынан тексеруге міндетті.
Электрондық сауда алаңдарының иеленушілері сатушы мен электрондық сауда алаңы арасында жасалатын шарттарға сатушылардың ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын сату алдында ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын ұялы байланыс абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтарының дерекқорында шектеулердің немесе бұғаттаудың бар-жоғы тұрғысынан тексеру міндетін қосады.";
2) 31-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:

"3-1) представлять покупателю идентификационный код абонентского устройства сотовой связи для проверки статуса верификации данного абонентского устройства сотовой связи;";
3) пункт 3 статьи 32 дополнить подпунктом 4-5) следующего содержания:
"4-5) абонентского устройства сотовой связи, не прошедшего верификацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;".
7. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
1) в статье 2:
подпункты 4-1), 4-2), 4-3) и 4-4) изложить в следующей редакции:
"4-1) пульт управления абонентскими устройствами – аппаратно-программный комплекс, обеспечивающий взаимодействие оператора связи с абонентскими устройствами, функционирующими на территории Республики Казахстан, для их идентификации, активации, ограничения или прекращения работы;
4-2) перенос абонентского номера – услуга по сохранению и использованию абонентского номера в сетях сотовой связи, предоставляемая абоненту при заключении им нового договора об оказании услуг сотовой связи с другим оператором сотовой связи;
4-3) централизованная база данных абонентских номеров – аппаратно-программный комплекс управления базой данных, содержащей информацию об абонентских номерах сотовой связи, включая сведения, определяемые правилами переноса абонентского номера в сетях сотовой связи;
4-4) оператор централизованной базы данных абонентских номеров – организация, которая обеспечивает формирование, функционирование, сопровождение и развитие централизованной базы данных абонентских номеров и предоставляет доступ к ее ресурсам;";
дополнить подпунктом 4-5) следующего содержания:
"4-5) удостоверяющий центр кибербезопасности – юридическое лицо, определяемое Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, выпускающее сертификаты безопасности в электронной форме;";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) специальные отправления – регистрируемые пакеты, посылки, метизы с вложением государственных секретов либо сведений государственных органов, содержащих служебную информацию ограниченного распространения, и их носителей, а также изделий, их компонентов (веществ) и грузов оборонной промышленности;
7) каналы службы специальной почтовой связи – совокупность почтовых сетей, подразделений службы специальной почтовой связи, используемых для пересылки специальных отправлений;";
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) универсальные услуги связи – минимальный перечень услуг связи, который закреплен в секторе телекоммуникаций и почтовой связи, разрабатываемый и утверждаемый уполномоченным органом, оказание которых любому пользователю услуг связи в любом населенном пункте в заданный срок с установленным качеством и уровнем цен, обеспечивающих доступность этих услуг, является обязательным для операторов универсального обслуживания;";
подпункт 22-2) изложить в следующей редакции:
"22-2) генерированные автоматические вызовы – автоматизированная деятельность по установлению более десяти соединений в минуту;";

"3-1) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын верификациялау мәртебесін тексеру үшін сатып алушыға осы ұялы байланыс абоненттік құрылғысының сәйкестендіру кодын беруге;";
3) 32-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 4-5) тармақшамен толықтырылсын:
"4-5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен верификациялаудан өтпеген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын;".
7. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бапта:
4-1), 4-2), 4-3) және 4-4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) абоненттік құрылғыларды басқару пульті – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін, абоненттік құрылғыларды сәйкестендіру, іске қосу, жұмысын шектеу немесе тоқтату үшін байланыс операторының олармен өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешен;
4-2) абоненттік нөмірді көшіру – абоненттің басқа ұялы байланыс операторымен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы жаңа шарт жасасу кезінде оған ұсынылатын, ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді сақтап қалу және пайдалану бойынша көрсетілетін қызмет;
4-3) абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқоры – абоненттік нөмірді ұялы байланыс желілерінде көшіру қағидаларында айқындалатын мәліметтерді қоса алғанда, ұялы байланыстың абоненттік нөмірлері туралы ақпаратты қамтитын дерекқорды басқарудың аппараттық-бағдарламалық кешені;
4-4) абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқорының операторы – абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқорын қалыптастыруды, оның жұмыс істеуін, оны қолдап отыруды және дамытуды қамтамасыз ететін және оның ресурстарына қолжетімділік беретін ұйым;";
мынадай мазмұндағы 4-5) тармақшамен толықтырылсын:
"4-5) киберқауіпсіздікті куәландырушы орталық – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті айқындайтын, электронды нысанда қауіпсіздік сертификаттарын шығаратын заңды тұлға;";
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) арнаулы жөнелтілімдер – мемлекеттік құпиялар не мемлекеттік органдардың таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын мәліметтері және оларды жеткізгіштер, сондай-ақ қорғаныс өнеркәсібінің бұйымдары, олардың құрауыштары (заттары) мен жүктері салынған тіркелетін пакеттер, жіберілімдер, метиздер;
7) арнаулы пошта байланысы қызметі арналары – арнаулы жөнелтілімдерді жөнелтуге пайдаланылатын пошта желілерінің, арнаулы пошта байланысы қызметі бөлімшелерінің жиынтығы;";
9) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтері – телекоммуникациялар және пошта байланысы секторында бекітілген, уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін байланыстың көрсетілетін қызметтерінің ең аз тізбесі, оларды кез келген елді мекенде байланыстың көрсетілетін қызметтерін кез келген пайдаланушыға тағайындалған мерзімде, белгіленген сапада және осы көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ететін баға деңгейінде көрсету әмбебап қызмет көрсету операторлары үшін міндетті болады;";
22-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22-2) генерацияланған автоматты шақырулар – минутына оннан астам қосылысты орнату жөніндегі автоматтандырылған қызмет;";

дополнить подпунктом 22-3) следующего содержания:
"22-3) агрегирование данных – процесс обработки и предоставления информации в обобщенном виде, при котором происходит ее обезличивание. Агрегированные данные используются оператором связи для формирования отчетности, осуществления анализа и исследований;";
подпункты 23), 24), 30-2) и 30-3) изложить в следующей редакции:
"23) соединительная линия – комплекс технических средств, включающий в себя линию связи и части станционного оборудования, обеспечивающий взаимодействие между присоединяющей и присоединяемой сетями телекоммуникаций;
24) точка присоединения (подключения) – совокупность аппаратно-программных комплексов, предназначенных для соединения и взаимодействия спутниковых сетей связи, обеспечивающих обмен трафиком;";
"30-2) передвижная базовая станция – базовая станция, установленная на транспортном средстве, предназначенная для оперативной организации или обеспечения сотовой связью;
30-3) сети интернета вещей – совокупность сетей передачи данных между физическими устройствами, имеющими доступ к сети Интернет и оснащенными встроенными средствами и технологиями для взаимодействия друг с другом или внешней средой посредством сетей телекоммуникаций;";
дополнить подпунктами 30-4) и 30-5) следующего содержания:
"30-4) интернет-трафик – объем информации, передаваемой и принимаемой через соединение с Интернетом за определенный период времени;
30-5) точка обмена интернет-трафиком – аппаратно-программный комплекс по пропуску (обмену) интернет-трафика операторов связи на территории Республики Казахстан;";
подпункт 40-4) исключить;
подпункт 44) изложить в следующей редакции:
"44) почтовые отправления – письменная корреспонденция, посылки, принятые к пересылке оператором почты;";
дополнить подпунктами 46-1), 51-2), 51-3) и 64-2) следующего содержания:
"46-1) радиопомеха – электромагнитное воздействие, ухудшающее прием или передачу радиосигналов радиоэлектронными средствами и вызывающее ошибки или потерю информации;";
"51-2) спутниковая сеть связи – сеть телекоммуникаций, включающая космический и наземный сегменты, создаваемая с использованием спутниковых систем связи и предназначенная для приема, передачи и маршрутизации сигналов связи между абонентами и (или) пользователями и сетями связи;
51-3) наземная станция спутниковой связи – аппаратно-программный комплекс, расположенный на территории Республики Казахстан, обеспечивающий передачу, прием и обработку сигналов через спутники связи и взаимодействие между космическим и наземным сегментами спутниковой сети связи;";

мынадай мазмұндағы 22-3) тармақшамен толықтырылсын:
"22-3) деректерді біріктіру – ақпаратты өңдеу және оны иесіздендірудің жүргізілуі орын алатын жалпылама түрде беру процесі. Біріктірілген деректерді байланыс операторы есептілікті қалыптастыру, талдау мен зерттеулерді жүзеге асыру үшін пайдаланады;";
23), 24), 30-2) және 30-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"23) жалғау жолы – телекоммуникациялардың жалғайтын және жалғанатын желілері арасында өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ететін, байланыс жолы мен станциялық жабдықтың бөліктерін қамтитын техникалық құралдар кешені;
24) жалғау (қосу) нүктесі – байланыстың спутниктік желілерін жалғауға және өзара іс-қимыл жасауға арналған, трафик алмасуды қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешендер жиынтығы;";
"30-2) жылжымалы базалық станция – көлік құралына орнатылған, ұялы байланысты жедел ұйымдастыруға немесе онымен қамтамасыз етуге арналған базалық станция;
30-3) заттар интернетінің желілері – Интернет желісіне қолжетімділігі бар және телекоммуникация желілері арқылы бірімен-бірі немесе сыртқы ортамен өзара іс-қимыл жасау үшін кіріктірілген құралдармен және технологиялармен жабдықталған физикалық құрылғылар арасында деректер беру желілерінің жиынтығы;";
мынадай мазмұндағы 30-4) және 30-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"30-4) интернет-трафик – белгілі бір уақыт кезеңінде Интернетке қосу арқылы берілетін және қабылданатын ақпарат көлемі;
30-5) интернет-трафик алмасу нүктесі – Қазақстан Республикасының аумағында байланыс операторларының интернет-трафигін өткізу (алмасу) жөніндегі аппараттық-бағдарламалық кешен;";
40-4) тармақша алып тасталсын;
44) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"44) пошта жөнелтілімдері – пошта операторы жіберуге қабылдаған жазбаша хат-хабарлар, жіберілімдер;";
мынадай мазмұндағы 46-1), 51-2), 51-3) және 64-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"46-1) радиобөгеуіл – радиоэлектрондық құралдармен радиосигналдарды қабылдауды немесе беруді нашарлататын және ақпарат қателігіне немесе оның жоғалуына алып келетін электрмагниттік әсер;";
"51-2) спутниктік байланыс желісі – ғарыштық және жерүсті сегменттерді қамтитын, спутниктік байланыс жүйелері пайдаланылып құрылатын және абоненттер және (немесе) пайдаланушылар мен байланыс желілері арасындағы байланыс сигналдарын қабылдауға, беруге және бағдарлауға арналған телекоммуникациялар желісі;
51-3) спутниктік байланыстың жерүсті станциясы – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, байланыс спутниктері арқылы сигналдарды беруді, қабылдау мен өңдеуді және спутниктік байланыс желісінің ғарыштық және жерүсті сегменттері арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешен;";

"64-2) фиксированный беспроводной доступ – вид связи с использованием фиксированной связи и подвижной сети связи;";
подпункты 67-3), 67-4), 67-5) и 67-6) изложить в следующей редакции:
"67-3) абонентское устройство сотовой связи – техническое средство, подключаемое к сети оператора сотовой связи, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации, имеющее идентификационный код абонентского устройства сотовой связи;
67-4) верификация абонентского устройства сотовой связи – проверка сведений об абонентском устройстве сотовой связи в целях подтверждения правомерности его использования в сетях сотовой связи Республики Казахстан;
67-5) идентификационный код абонентского устройства сотовой связи – код, присваиваемый заводом-изготовителем абонентскому устройству сотовой связи, который передается в сеть оператора сотовой связи при подключении к ней этого устройства;
67-6) виртуальный оператор сотовой связи – оператор связи, использующий инфраструктуру одного либо нескольких операторов сотовой связи для предоставления услуг сотовой связи;";
дополнить подпунктами 67-7) и 73-3) следующего содержания:
"67-7) опоры для оборудования сотовой или спутниковой связи – сооружения связи, не имеющие прочной связи с землей в виде заглубленного фундамента, для размещения на них оборудования сотовой или спутниковой связи;";
"73-3) вызов – действие абонента по установлению голосового соединения с абонентским устройством другого абонента;";
2) в пункте 1 статьи 8:
дополнить подпунктом 1-3) следующего содержания:
"1-3) участие в реализации проектов в области связи, направленных на стимулирование развития новых технологий и инфраструктуры в области связи;";
подпункт 8-8) изложить в следующей редакции:
"8-8) утверждение правил верификации, регистрации и перерегистрации абонентских устройств сотовой связи;";
подпункт 19-4) исключить;
3) пункт 1 статьи 9-1 дополнить подпунктами 2-1) и 5-1) следующего содержания:
"2-1) техническое обеспечение реестра распределенных и резервных ресурсов нумерации;";
"5-1) осуществление верификации абонентских устройств сотовой связи;";
4) в пункте 1 статьи 10:
подпункт 3) исключить;
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) по заявлению оператора связи по согласованию с уполномоченным органом предоставляет места с подведенным электроснабжением для строительства операторами связи антенно-мачтовых сооружений и (или) опор для оборудования сотовой или спутниковой связи, сетей связи;";

"64-2) тіркелген сымсыз қолжетімділік – тіркелген байланыс және жылжымалы байланыс желісі пайдаланылған байланыс түрі;";
67-3), 67-4), 67-5) және 67-6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"67-3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы – ұялы байланыс операторының желісіне қосылатын, абонент берген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру коды бар техникалық құрал;
67-4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын верификациялау – ұялы байланыс абоненттік құрылғысының Қазақстан Республикасының ұялы байланыс желілерінде пайдаланылуының құқыққа сыйымдылығын растау мақсатында ол туралы мәліметтерді тексеру;
67-5) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру коды – дайындаушы-зауыттың ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына беретін коды, ол оған осы құрылғыны қосқан кезде ұялы байланыс операторының желісіне беріледі;
67-6) ұялы байланыстың виртуалды операторы – ұялы байланыс қызметтерін көрсету үшін бір немесе бірнеше ұялы байланыс операторының инфрақұрылымын пайдаланатын байланыс операторы;";
мынадай мазмұндағы 67-7) және 73-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"67-7) ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына арналған тіреуіштер – іргетас түрінде жерге тереңдетіп көмілмеген, ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығын орналастыруға арналған байланыс құрылысжайлары;";
"73-3) шақыру – басқа абоненттің абоненттік құрылғысымен дауыстық қосылуды орнату жөніндегі абонент әрекеті;";
2) 8-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 1-3) тармақшамен толықтырылсын:
"1-3) байланыс саласында жаңа технологиялар мен инфрақұрылымды дамытуды ынталандыруға бағытталған байланыс саласындағы жобаларды іске асыруға қатысу;";
8-8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8-8) ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын верификациялау, тіркеу және қайта тіркеу қағидаларын бекіту;";
19-4) тармақша алып тасталсын;
3) 9-1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) және 5-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) нөмірлеудің бөлінген және резервтік ресурстарының тізілімін техникалық жағынан қамтамасыз етуді;";
"5-1) ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын верификациялауды;";
4) 10-баптың 1-тармағында:
3) тармақша алып тасталсын;
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) байланыс операторының өтініші бойынша, уәкілетті органмен келісу арқылы байланыс операторларының ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына арналған антенна-діңгекті құрылысжайларды және (немесе) тіреуіштерді салуы үшін электрмен жабдықтау жүргізілген орындарды береді;";

5) статью 11 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Абонентские устройства негеостационарных спутников операторов связи не проходят электромагнитную совместимость. При создании абонентским устройством негеостационарного спутникового оператора связи радиопомех другим техническим средствам на других частотах согласно методике измерения технических параметров качества услуг связи владелец абонентского устройства негеостационарного спутника должен отключить либо перенести такое устройство по требованию уполномоченного органа.";
6) в статье 12:
в пункте 5-1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) совместного использования радиочастот, выделенных для оказания услуг сотовой связи и широкополосного доступа к услугам связи, в том числе для деятельности виртуального оператора сотовой связи. Совместное использование радиочастот и сетей связи оформляется договором.";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Оператор сотовой связи предоставляет виртуальному оператору сотовой связи, указанному в подпункте 2) части первой настоящего пункта, возможность использования инфраструктуры его сети связи при наличии технической возможности и отсутствии загруженности сети связи.
При заключении договора, указанного в подпункте 2) части первой настоящего пункта, оператор сотовой связи указывает вид технологии, в котором виртуальный оператор может предоставлять услуги сотовой связи.";
в пункте 6:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Срок действия разрешения на использование радиочастотного спектра должен соответствовать периоду действующего плана перспективного использования радиочастотного спектра, кроме разрешений на использование радиочастотного спектра, выдаваемых по итогам конкурса.";
часть четвертую исключить;
пункт 7 дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) несоответствие заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) плану перспективного использования радиочастотного спектра;
9) решение уполномоченного органа о проведении перераспределения радиочастотного спектра в целях:
реализации перспективных технологий в области связи, в том числе в случае перехода полос частот на перспективные технологии согласно плану перспективного использования радиочастотного спектра;
эффективного использования радиочастотного спектра, полос частот в соответствии с планами перспективного использования радиочастотного спектра.";

5) 11-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Байланыс операторларының геостационарлық емес спутниктерінің абоненттік құрылғылары электрмагниттік үйлесімділіктен өтпейді. Геостационарлық емес спутниктік байланыс операторының абоненттік құрылғысы басқа техникалық құралдарға басқа жиіліктерде радиобөгеуілдер жасаған кезде геостационарлық емес спутниктің абоненттік құрылғысының иеленушісі байланыс қызметтері сапасының техникалық параметрлерін өлшеу әдістемесіне сәйкес, уәкілетті органның талабы бойынша мұндай құрылғыны ажыратуға не оның орнын ауыстыруға тиіс.";
6) 12-бапта:
5-1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұялы байланыс қызметтерін көрсету және байланыс қызметтеріне кең жолақты қолжетімділік үшін, оның ішінде ұялы байланыстың виртуалды операторының қызметі үшін бөлінген радиожиіліктерді бірлесіп пайдалануды қоспағанда, тыйым салынады. Радиожиіліктерді және байланыс желілерін бірлесіп пайдалану шартпен ресімделеді.";
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Ұялы байланыс операторы техникалық мүмкіндік болған және байланыс желісінің жүктемесі болмаған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген ұялы байланыстың виртуалды операторына өзінің байланыс желісі инфрақұрылымын пайдалануға мүмкіндік береді.
Ұялы байланыс операторы осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген шартты жасасу кезінде виртуалды оператор ұялы байланыс қызметтерін ұсына алатын технология түрін көрсетеді.";
6-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Конкурс қорытындылары бойынша берілетін радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсаттардан басқа, радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсаттың қолданылу мерзімі радиожиілік спектрін перспективалық пайдаланудың қолданыстағы жоспарының кезеңіне сәйкес келуге тиіс.";
төртінші бөлік алып тасталсын.
7-тармақ 6) тармақшадағы "болмаса, бас тартылады." деген сөздер "болмаса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) мәлімделген жиіліктер белдеуі, радиожиілік (радиожиілік арнасы) радиожиілік спектрін перспективалық пайдалану жоспарына сәйкес келмесе;
9) уәкілетті органның:
байланыс саласындағы перспективалы технологияларды іске асыру мақсатында, оның ішінде радиожиілік спектрін перспективалы пайдалану жоспарына сәйкес жиілік белдеулері перспективалы технологияларға ауысқан жағдайда;
радиожиілік спектрін перспективалық пайдалану жоспарларына сәйкес радиожиілік спектрін, жиілік белдеулерін тиімді пайдалану мақсатында радиожиілік спектрін қайта бөлуді жүргізу туралы шешімі бойынша бас тартылады.";

7) в статье 14:
пункт 4 после слова "положения," дополнить словами "а также профилактике террористических и экстремистских преступлений,";
в пункте 5 слова "мобильные станции связи" заменить словами "передвижные базовые станции";
8) в статье 15:
пункт 3 после слов "и идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи," дополнить словами "единой дежурно-диспетчерской службе "112",";
в пункте 6 слово "регистрации" заменить словами "верификации, регистрации и перерегистрации";
9) в подпункте 2) пункта 1 статьи 15-1 слово "регистрации" заменить словами "верификации, регистрации и перерегистрации";
10) в статье 15-3:
заголовок дополнить словами "и государственной радиочастотной службой";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Операторы связи и (или) владельцы сетей связи, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан, представляют государственной радиочастотной службе сведения об абонентских устройствах сотовой связи, используемых в сетях связи, в порядке, определяемом уполномоченным органом, в целях выявления абонентских устройств сотовой связи с одинаковыми идентификационными кодами и предотвращения их одновременной работы в сетях связи.";
11) статью 16-2 дополнить частью второй следующего содержания:
"При совместной эксплуатации одного и того же радиоэлектронного средства и (или) высокочастотного устройства двумя и более операторами связи в одном и том же диапазоне частот в порядке, предусмотренном подпунктом 2) пункта 5-1 статьи 12 настоящего Закона, а также при совместном использовании в порядке, предусмотренном пунктом 4-3 статьи 29 настоящего Закона, уведомление о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронного средства и (или) высокочастотного устройства подается только одним из операторов связи, являющимся собственником такого устройства (таких устройств), от имени всех операторов связи, участвующих в их совместном использовании.";
12) статью 17-1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Ввоз усилителей сигнала сотовой связи осуществляется только операторами связи, имеющими лицензию на предоставление услуг в области связи.";
13) пункт 1 статьи 18 дополнить частью второй следующего содержания:
"Разрешение на использование радиочастотного спектра выдается на срок, указанный в конкурсной документации. В случае отсутствия срока в конкурсной документации срок устанавливается согласно периоду действующего плана перспективного использования радиочастотного спектра.";

7) 14-бапта:
4-тармақ "енгізілген кезде," деген сөздерден кейін "сондай-ақ террористік және экстремистік қылмыстардың профилактикасы кезінде" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "мобильді байланыс станцияларын" деген сөздер "жылжымалы базалық станцияларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 15-бапта:
3-тармақ "сәйкестендіру кодтарының дерекқоры операторы" деген сөздерден кейін "бірыңғай кезекшілік-диспетчерлік "112" қызметіне" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтағы "тіркеу" деген сөз "верификациялау, тіркеу және қайта тіркеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 15-1-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "тiркеу" деген сөз "верификациялау, тiркеу және қайта тiркеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 15-3-бапта:
тақырып "органдармен" деген сөзден кейін "және мемлекеттік радиожиілік қызметімен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын байланыс операторлары және (немесе) байланыс желілерін иеленушілер бірдей сәйкестендіру кодтары бар ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын анықтау және байланыс желілерінде олардың бір мезгілде жұмыс істеуін болғызбау мақсатында байланыс желілерінде пайдаланылатын ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары туралы мәліметтерді уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мемлекеттік радиожиілік қызметіне ұсынады.";
11) 16-2-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бір ғана радиоэлектрондық құралды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыны бір ғана диапазонда екі және одан көп байланыс операторы осы Заңның 12-бабы 5-1-тармағының 2) тармақшасында көзделген тәртіппен бірлесіп пайдаланған кезде, сондай-ақ осы Заңның 29-бабының 4-3-тармағында көзделген тәртіппен бірлесіп пайдаланған кезде радиоэлектрондық құралды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны оларды бірлесіп пайдалануға қатысатын барлық байланыс операторының атынан байланыс операторларының осындай құрылғының (құрылғылардың) меншік иесі болып табылатын біреуі ғана береді.";
12) 17-1-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ұялы байланыс сигналын күшейткіштерді әкелуді байланыс саласында қызметтер көрсетуге арналған лицензиясы бар байланыс операторлары ғана жүзеге асырады.";
13) 18-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсат конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзімге беріледі. Конкурстық құжаттамада мерзім көрсетілмеген жағдайда ол радиожиілік спектрін перспективалық пайдаланудың қолданыстағы жоспарының кезеңіне сәйкес белгіленеді.";

14) статью 20 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Операторы сотовой связи обеспечивают круглосуточное и нетарифицируемое соединение каждому пользователю к мобильным приложениям, имеющим социальное и государственное значение, перечень которых определяется уполномоченным органом.";
15) в статье 21:
в пункте 3:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Операторы спутниковой связи обязаны иметь пульт управления абонентскими устройствами и создать точку присоединения (подключения) к сетям телекоммуникаций Республики Казахстан в порядке, определяемом уполномоченным органом по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.";
часть четвертую исключить;
дополнить пунктами 3-1 и 4-1 следующего содержания:
"3-1. Операторам связи, владельцам сетей телекоммуникаций запрещаются пропуск несанкционированного трафика (фрода) и (или) незаконное использование сетей связи в местной сети телекоммуникаций, междугородной, международной и сотовой связи.
Операторам связи запрещается пропуск генерированных автоматических вызовов, совершаемых для передачи:
кодов идентификации и (или) аутентификации абонента, в том числе вызовов, прерывающихся до или после первого гудка;
предварительно записанных голосовых сообщений, за исключением случаев, когда условия взаимодействия с операторами связи по пропуску данных сообщений предусмотрены договором.
Операторы связи обязаны обмениваться между собой информацией о номерах и признаках трафика, используемых для мошеннических действий в сетях связи, в целях предотвращения противоправных действий.";
"4-1. Сети интернета вещей являются составной частью единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан. Сети интернета вещей способствуют интеграции технологий дистанционного сбора и передачи данных с существующими сетями связи, сетями Интернет, сотовыми, спутниковыми и другими сетями связи.";
16) в статье 25:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Пропуск голосового междугороднего и международного трафика должен осуществляться между абонентами взаимодействующих сетей.";
дополнить пунктами 4-2 и 6 следующего содержания:
"4-2. Организация спутниковой связи осуществляется через наземную станцию спутниковой связи, расположенную на территории Республики Казахстан. Данное требование не распространяется на лиц, имеющих подвид деятельности по услугам спутниковой телефонной связи в рамках лицензии на предоставление услуг в области связи, предусмотренной Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";

14) 20-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Ұялы байланыс операторлары әлеуметтік және мемлекеттік мәні бар мобильді қосымшаларға әрбір пайдаланушының тәулік бойы және тарифтелмейтін қосылуын қамтамасыз етеді, мұндай қосымшалардың тізбесін уәкілетті орган айқындайды.";
15) 21-бапта:
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Спутниктік байланыс операторларында абоненттік құрылғыларды басқару пультінің болуы және олар Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілеріне жалғау (қосу) нүктесін құруға міндетті.";
төртінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 4-1-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Байланыс операторларына, телекоммуникация желілерінің иеленушілеріне жергілікті телекоммуникациялар желісінде, қалааралық, халықаралық және ұялы байланыста санкцияланбаған трафикті (фродты) өткізуге және (немесе) байланыс желілерін заңсыз пайдалануға тыйым салынады.
Байланыс операторларына:
абонентті сәйкестендіру және (немесе) аутентификациялау кодтарын, оның ішінде бірінші дыбысбелгіге дейін немесе одан кейін үзілетін шақыруларды;
алдын ала жазылған дауыстық хабарламаларды өткізу бойынша байланыс операторларымен өзара іс-қимыл жасау талаптары шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, осындай хабарламаларды беру үшін жасалатын генерацияланған автоматты шақыруларды өткізуге тыйым салынады.
Байланыс операторлары құқыққа қайшы әрекеттерді болғызбау мақсатында байланыс желілерінде алаяқтық әрекеттер үшін пайдаланылатын нөмірлер мен трафик белгілері туралы өзара ақпарат алмасуға міндетті.";
"4-1. Заттар интернетінің желілері – Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінің құрамдас бөлігі. Заттар интернетінің желілері деректерді қашықтан жинау және беру технологияларын қолданыстағы байланыс желілерімен, Интернет желілерімен, ұялы, спутниктік және басқа да байланыс желілерімен интеграциялауға ықпал етеді.";
16) 25-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Дауыстық қалааралық және халықаралық трафикті өткізу өзара іс-қимыл жасайтын желілердің абоненттері арасында жүзеге асырылуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 4-2 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"4-2. Спутниктік байланысты ұйымдастыру Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан спутниктік байланыстың жерүсті станциясы арқылы жүзеге асырылады. Бұл талап байланыс саласында қызметтер көрсетуге арналған лицензияның шеңберінде "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген спутниктік телефон байланысы қызметтері бойынша қызметтің кіші түрі бар тұлғаларға қолданылмайды.";

"6. Транзит международного трафика осуществляется через международную линию связи с представлением государственной технической службе сведений о международных точках стыка, через которые осуществляется транзит международного трафика, без учета соблюдения порядка функционирования системы централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан.";
17) подпункт 1) пункта 3-1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"1) публиковать перечень узлов связи, типовой договор с указанием условий подключения, тарифов на доступ к инфраструктуре на собственных интернет-ресурсах;";
18) статью 29 дополнить пунктами 8 и 9 следующего содержания:
"8. Для организации фиксированного беспроводного доступа оператор связи использует радиочастоты согласно разрешительному документу, выданному уполномоченным органом.
9. Оператор связи предоставляет информацию о наличии сооружений и сетей связи в населенных пунктах Республики Казахстан государственной радиочастотной службе для отображения на цифровой карте телекоммуникаций в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
19) дополнить статьей 29-3 следующего содержания:
"Статья 29-3. Телекоммуникационная инфраструктура
центров обработки данных
Физические или юридические лица уведомляют уполномоченный орган о вводе в эксплуатацию центров обработки данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
Операторы связи обязаны оказывать услуги присоединения и пропуска трафика для центров обработки данных в соответствии с правилами присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов.";
20) пункт 2 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"2. Размер субсидий определяется по условиям конкурса или условиям возложения обязательств по предоставлению универсальных услуг связи на оператора связи и не может превышать размер субсидий, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
21) в пункте 2 статьи 35:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Запрещается заключать договор об оказании услуг сотовой связи с абонентом сотовой связи без проведения его биометрической аутентификации.";
в части пятой слово "идентификации" заменить словом "аутентификации";
22) статью 36 дополнить пунктами 1-4 и 1-5 следующего содержания:
"1-4.  Оператор связи обязан информировать абонента о приостановлении работы сети, связанной с плановыми работами и (или) авариями на сети оператора связи, доступным способом согласно правилам оказания услуг связи.

"6. Халықаралық трафик транзиті Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желілерін орталықтандырылған басқару жүйесінің жұмыс істеу тәртібінің сақталуы ескерілмей, халықаралық трафик транзиті жүзеге асырылатын халықаралық түйісу нүктелері туралы мәліметтер мемлекеттік техникалық қызметке ұсыныла отырып, халықаралық байланыс желісі арқылы жүзеге асырылады.";
17) 26-баптың 3-1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) байланыс тораптарының тізбесін, қосылу шарттары, инфрақұрылымға қол жеткізу тарифтері көрсетілген үлгілік шартты өз интернет-ресурстарында жариялауға;";
18) 29-бап мынадай мазмұндағы 8 және 9-тармақтармен толықтырылсын:
"8. Тіркелген сымсыз қолжетімділікті ұйымдастыру үшін байланыс операторы уәкілетті орган берген рұқсаттама құжатқа сәйкес радиожиіліктерді пайдаланады.
9. Байланыс операторы телекоммуникациялардың цифрлық картасында көрсету үшін мемлекеттік радиожиілік қызметіне Қазақстан Республикасының елді мекендерінде байланыс құрылысжайлары мен желілерінің бар-жоғы туралы ақпаратты уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен береді.";
19) мынадай мазмұндағы 29-3-баппен толықтырылсын:
"29-3-бап. Деректерді өңдеу орталықтарының телекоммуникациялық инфрақұрылымы
Жеке немесе заңды тұлғалар уәкілетті органды деректерді өңдеу орталықтарының пайдалануға берілгені жөнінде Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес хабардар етеді.
Байланыс операторлары трафикті өткізуді және өзара есеп айырысу тәртібін қоса алғанда, телекоммуникация желілерінің қосылу және өзара іс-қимыл жасау қағидаларына сәйкес деректерді өңдеу орталықтары үшін трафикті қосу және өткізу қызметтерін көрсетуге міндетті.";
20) 34-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Субсидиялар мөлшері конкурстың шарттары немесе байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтерін ұсыну жөніндегі міндеттемелерді байланыс операторына жүктеу шарттары бойынша айқындалады және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген субсидиялар мөлшерінен аспауға тиіс.";
21) 35-баптың 2-тармағында:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұялы байланыс абонентін биометриялық аутентификациялауды жүргізбей, онымен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт жасасуға тыйым салынады.";
бесінші бөліктегі "сәйкестендіруден" деген сөз "аутентификациялаудан" деген сөзбен ауыстырылсын;
22) 36-бап мынадай мазмұндағы 1-4 және 1-5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-4. Байланыс операторы абонентке байланыс операторының желісіндегі жоспарлы жұмыстарға және (немесе) аварияларға байланысты желі жұмысының тоқтатыла тұруы туралы байланыс қызметтерін көрсету қағидаларына сәйкес қолжетімді тәсілмен хабарлауға міндетті.

1-5. Оператор связи обязан уведомить абонента о планируемом повышении тарифа не менее чем за шестьдесят календарных дней до предполагаемой даты такого повышения посредством короткого текстового сообщения на абонентский номер и на своем интернет-ресурсе.";
23) в статье 36-2:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 36-2. Верификация, регистрация и перерегистрация
абонентских устройств сотовой связи
1. Верификация, регистрация и перерегистрация абонентского устройства сотовой связи осуществляются в соответствии с правилами верификации, регистрации и перерегистрации абонентских устройств сотовой связи.
Регистрация абонентского устройства сотовой связи для абонента осуществляется на безвозмездной основе.";
пункт 2 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Физическому лицу допускается в течение календарного года верификация не более двух абонентских устройств сотовой связи, ввезенных на территорию Республики Казахстан для личного пользования, в соответствии с правилами верификации, регистрации и перерегистрации абонентских устройств сотовой связи.";
пункт 5 дополнить словами ", и (или) использование которого не допускается в соответствии с правилами верификации, регистрации и перерегистрации абонентских устройств сотовой связи";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. В случае передачи абонентского номера и (или) абонентского устройства сотовой связи третьему лицу для постоянного использования абонент обязан обеспечить переоформление абонентского номера и (или) абонентского устройства сотовой связи на передаваемое лицо в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 6 слова "абонентских устройств сотовой связи, зарегистрированных в базе данных идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи" заменить словами "зарегистрированных абонентских устройств сотовой связи, а также об идентификационных кодах абонентских устройств сотовой связи, прошедших верификацию";
в пункте 7 слово "регистрации" заменить словами "верификации, регистрации и перерегистрации";
24) статью 40 дополнить пунктами 1-6 и 4 следующего содержания:
"1-6. Оператор связи обязан передавать на абонентское устройство сотовой связи информацию об абоненте, инициировавшем вызов, в порядке, определенном уполномоченным органом.";
"4. Операторы связи обязаны ежегодно обеспечивать публикацию на своем интернет-ресурсе годовой финансовой отчетности в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан.";

1-5. Байланыс операторы абонентті тарифтің жоспарланып отырған өсуі туралы осындай өсудің болжамды күнінен кемінде күнтізбелік алпыс күн бұрын абоненттік нөмірге қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы және өз интернет-ресурсында хабардар етуге міндетті.";
23) 36-2-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36-2-бап. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын верификациялау, тіркеу және қайта тіркеу
1. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын верификациялау, тіркеу және қайта тіркеу ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын верификациялау, тіркеу және қайта тіркеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Абонент үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеу өтеусіз негізде жүзеге асырылады.";
2-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жеке тұлғаның күнтізбелік бір жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағына жеке пайдалану үшін әкелінген, ұялы байланыстың екіден аспайтын абоненттік құрылғысын ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын верификациялау, тіркеу және қайта тіркеу қағидаларына сәйкес верификациялауына жол беріледі.";
5-тармақта "сәйкес келмейтін" деген сөздерден кейін "және (немесе) пайдаланылуына ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын верификациялау, тіркеу және қайта тіркеу қағидаларына сәйкес жол берілмейтін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Ұялы байланыстың абоненттік нөмірін және (немесе) абоненттік құрылғысын үшінші тұлғаға тұрақты пайдалану үшін берген жағдайда, абонент ұялы байланыстың абоненттік нөмірін және (немесе) абоненттік құрылғысын берілетін тұлғаға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қайта ресімдеуді қамтамасыз етуге міндетті.";
6-тармақтағы "ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары сәйкестендіру кодтарының дерекқорында тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары туралы" деген сөздер "ұялы байланыстың тіркелген абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары туралы, сондай-ақ ұялы байланыстың верификациялаудан өткен абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "тіркеу" деген сөз "верификациялау, тіркеу және қайта тіркеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 40-бап мынадай мазмұндағы 1-6 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"1-6. Байланыс операторы шақыруға бастамашы болған абонент туралы ақпаратты ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына уәкілетті орган айқындаған тәртіппен беруге міндетті.";
"4. Байланыс операторлары жылдық қаржылық есептілікті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде өз интернет-ресурсында жыл сайын жариялауды қамтамасыз етуге міндетті.";

25) в пункте 1-6 статьи 41-1 слово "регистрации" заменить словами "верификации, регистрации и перерегистрации".
8. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике":
1) пункт 1 статьи 9-4 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) у энергопроизводящих организаций, генерирующие установки которых подключены к единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, в объемах, определенных статьей 19-2 настоящего Закона.";
2) подпункт 1) пункта 3 статьи 12 дополнить словами ", за исключением случаев, указанных в статье 19-2 настоящего Закона";
3) в пункте 2 статьи 12-1:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Реализация электрической энергии по цене, превышающей предельный тариф на электрическую энергию, осуществляется энергопроизводящими организациями в случаях, указанных в статье 19-2 настоящего Закона.";
часть шестую дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом уполномоченный орган не берет в учет доходы энергопроизводящих организаций, получаемые от превышения цены продажи электрической энергии над ее предельным тарифом на электрическую энергию, в случаях, предусмотренных статьей 19-2 настоящего Закона.";
4) в статье 13:
часть первую пункта 3-1 дополнить словами "и (или) субъектам оптового рынка электрической энергии в случаях, указанных в статье 19-2 настоящего Закона";
в пункте 3-2:
подпункт 1) дополнить словами ", а также за исключением случаев, указанных в статье 19-2 настоящего Закона";
в подпункте 1-2) слова "подпунктах 2) и 4) статьи 9-4" заменить словами "статьях 9-4 и 19-2";
подпункт 2) части второй пункта 14 дополнить предложением следующего содержания:
"При этом цифровые майнеры вправе обратиться для получения новых технических условий при увеличении потребляемой электрической мощности от точки подключения, в которой было осуществлено присоединение до 1 апреля 2023 года, при условии отсутствия необходимости проведения мероприятий по расширению и (или) модернизации действующей инфраструктуры энергопередающей организации.";
5) в пункте 5 статьи 19-1:
часть первую подпункта 1) после слов "гибридную группу," дополнить словами "и (или) субъектам оптового рынка электрической энергии в случаях, указанных в статье 19-2 настоящего Закона";
абзац первый подпункта 3) после слов "возобновляемых источников" дополнить словами ", и (или) у других энергопроизводящих организаций в случаях, указанных в статье 19-2 настоящего Закона";
подпункт 4) дополнить словами ", либо у энергопроизводящих организаций в случаях, указанных в статье 19-2 настоящего Закона";

25) 41-1-баптың 1-6-тармағындағы "тiркеу" деген сөз "верификациялау, тiркеу және қайта тiркеу" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-4-баптың 1-тармағы 4) тармақшасындағы "ұйымдардан сатып алады." деген сөздер "ұйымдардан;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) генерациялайтын қондырғылары Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесіне қосылған энергия өндіруші ұйымдардан осы Заңның 19-2-бабында айқындалған көлемде сатып алады.";
2) 12-баптың 3-тармағының 1) тармақшасындағы "уәкілетті орган" деген сөздер "осы Заңның 19-2-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 12-1-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясына арналған шекті тарифтен асатын бағамен электр энергиясын өткізуді осы Заңның 19-2-бабында көрсетілген жағдайларда жүзеге асырады.";
алтыншы бөлік мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте уәкілетті орган осы Заңның 19-2-бабында көзделген жағдайларда энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын сату бағасының электр энергиясына арналған өзінің шекті тарифінен асып кетуінен алатын кірісін есепке алмайды.";
4) 13-бапта:
3-1-тармақтың бірінші бөлігі "топ әкімшісіне" деген сөздерден кейін "және (немесе) осы Заңның 19-2-бабында көрсетілген жағдайларда электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
3-2-тармақта:
1) тармақша "қоспағанда," деген сөзден кейін "сондай-ақ осы Заңның 19-2-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
1-2) тармақшадағы "9-4-бабының 2) және 4) тармақшаларында" деген сөздер "9-4 және 19-2-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте цифрлық майнерлер 2023 жылғы 1 сәуірге дейін қосылу жүзеге асырылған қосылу нүктесінен тұтынылатын электр қуаты ұлғайған кезде энергия беруші ұйымның қолданыстағы инфрақұрылымын кеңейту және (немесе) жаңғырту жөніндегі іс-шараларды жүргізу қажеттілігі болмаған жағдайда жаңа техникалық шарттар алу үшін жүгінуге құқылы.";
5) 19-1-баптың 5-тармағында:
1) тармақшаның бірінші бөлігі "топ әкімшісіне" деген сөздерден кейін "және (немесе) осы Заңның 19-2-бабында көрсетілген жағдайларда электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшаның бірінші абзацы "жаңартылатын көздерден" деген сөздерден кейін "және (немесе) осы Заңның 19-2-бабында көрсетілген жағдайларда басқа энергия өндіруші ұйымдардан" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "сатып алушыдан" деген сөздерден кейін "не осы Заңның 19-2-бабында көрсетілген жағдайларда энергия өндіруші ұйымдардан" деген сөздермен толықтырылсын;

6) главу 4 дополнить статьей 19-2 следующего содержания:
"Статья 19-2. Особенности участия субъектов оптового
рынка электрической энергии на оптовом
рынке электрической энергии
1. Действующие энергопроизводящие организации на твердом топливе при увеличении установленной электрической мощности в рамках расширения, реконструкции, модернизации и (или) обновления основного генерирующего и вспомогательного оборудования своих электрических станций вправе:
1) продавать электрическую энергию напрямую субъектам оптового рынка электрической энергии, соответствующим в совокупности следующим критериям:
владение на праве собственности центрами обработки данных;
оказание услуг по размещению и обработке данных в качестве основной деятельности и (или) осуществление цифрового майнинга;
наличие автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии, специальной автоматики отключения нагрузки, системы телекоммуникаций, обеспечивающих их унификацию с системами, установленными у системного оператора и энергопередающей организации при подключении к их сетям;
потребление электрической энергии в объеме не менее 1 мегаватта среднесуточной (базовой) мощности;
2) заключать с субъектами оптового рынка электрической энергии договоры купли-продажи электрической энергии на объем прироста располагаемой электрической мощности.
При этом объем продажи электрической энергии субъектам оптового рынка электрической энергии не должен превышать семьдесят процентов от прироста располагаемой электрической мощности. Плановый объем выработки электрической энергии от объема прироста располагаемой электрической мощности за вычетом объемов электрической мощности в рамках прямых договоров подлежит продаже единому закупщику электрической энергии не выше утвержденного предельного тарифа.
В случае, если по итогам централизованных торгов образуется невостребованный объем электрической энергии, допускается продажа электрической энергии в объеме более семидесяти процентов от прироста располагаемой электрической мощности лицам, указанным в подпункте 1) части первой настоящего пункта.
2. Продажа электрической энергии лицам, указанным в подпункте 1) части первой пункта 1 настоящей статьи, осуществляется энергопроизводящими организациями по ценам не ниже себестоимости производства.
3. В случае если генерирующие установки, основное генерирующее оборудование и (или) вспомогательное оборудование, которые прошли расширение, реконструкцию, модернизацию и (или) обновление в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, находятся в аварийном или внеплановом ремонте, резерве, то в течение длительности данного ремонта, нахождения в резерве объемы купли-продажи электрической энергии соответствующего договора купли-продажи электрической энергии не включаются в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором.

6) 4-тарау мынадай мазмұндағы 19-2-баппен толықтырылсын:
"19-2-бап. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясының көтерме сауда нарығына қатысу ерекшеліктері
1. Жұмыс істеп тұрған, қатты отынды қолданып энергия өндіретін ұйымдар белгіленген электр қуатын өздерінің электр станцияларының негізгі генерациялайтын және қосалқы жабдықтарын кеңейту, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) жаңарту шеңберінде ұлғайту кезінде:
1) жиынтығында мынадай:
деректерді өңдеу орталықтарын меншік құқығында иелену;
негізгі қызметі ретінде деректерді орналастыру және өңдеу жөніндегі қызметтер көрсету және (немесе) цифрлық майнингті жүзеге асыру;
электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің, жүктемені ажыратудың арнаулы автоматикасының, жүйелік оператордың және энергия беруші ұйымның желілеріне қосылған кезде оларда орнатылған жүйелермен біріздендіруді қамтамасыз ететін телекоммуникациялар жүйесінің болуы;
электр энергиясын орташа тәуліктік (базалық) қуаттың кемінде 1 мегаватт көлемінде тұтыну өлшемшарттарына сәйкес келетін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілеріне электр энергиясын тікелей сатуға;
2) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерімен қолда бар электр қуаты өсімінің көлеміне электр энергиясын сатып алу-сату шарттарын жасасуға құқылы.
Бұл ретте электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілеріне электр энергиясын сату көлемі қолда бар электр қуаты өсімінің жетпіс пайызынан аспауға тиіс. Тікелей шарттар шеңберінде электр қуатының көлемі шегеріле отырып, қолда бар электр қуаты өсімінің көлемінен электр энергиясын өндірудің жоспарлы көлемі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға бекітілген шекті тарифтен асырмай сатылуға тиіс.
Орталықтандырылған сауда-саттық қорытындысы бойынша электр энергиясының талап етілмеген көлемі қалыптасқан жағдайда, электр энергиясын осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға қолда бар электр қуаты өсімінің жетпіс пайызынан асатын көлемде сатуға жол беріледі.
2. Энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясын осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға өндірістің өзіндік құнынан төмен болмайтын бағамен сатады.
3. Осы баптың 1-тармағына сәйкес кеңейтуден, реконструкциялаудан, жаңғыртудан және (немесе) жаңартудан өткен генерациялайтын қондырғылар, негізгі генерациялайтын жабдық және (немесе) қосалқы жабдық авариялық немесе жоспардан тыс жөндеуде, резервте болған жағдайда, осындай жөндеу, резервте болу кезеңінде электр энергиясын сатып алудың-сатудың тиісті шартының электр энергиясын сатып алу-сату көлемі электр энергиясын өндірудің-тұтынудың жүйелік оператор бекіткен тәуліктік кестесіне енгізілмейді.

4. Энергопроизводящие организации, указанные в части первой пункта 1 настоящей статьи, до начала мероприятий по расширению, реконструкции, модернизации и (или) обновлению основного генерирующего и вспомогательного оборудования, а также реализации проекта (проектов) строительства соответствующих вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок обязаны уведомить об этом уполномоченный орган с предоставлением информации о планируемой установленной мощности и типе вводимых установок, месте расположения электростанций и сроке их ввода, типе используемого топлива и годовом объеме потребления топлива.
5. Уполномоченный орган при корректировке предельного тарифа на электрическую энергию энергопроизводящей организации, указанной в части первой пункта 1 настоящей статьи, производимой на основании обращения в уполномоченный орган, согласно пункту 2 статьи 12-1 настоящего Закона не берет в учет доходы данной энергопроизводящей организации, получаемые от превышения цены продажи электрической энергии, указанной в договоре купли-продажи электрической энергии, над ее предельным тарифом на электрическую энергию.
6. Условия настоящей статьи распространяются на случаи строительства и введения в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок без применения положений подпункта 1-2) пункта 3-1 статьи 15-3, статей 15-4, 15-5, 15-6, 15-8 и 15-9 настоящего Закона.
7. В случае строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок новой энергопроизводящей организацией вне площадки действующей энергопроизводящей организации заключение договоров купли-продажи электрической энергии возможно исключительно субъектами оптового рынка электрической энергии, соответствующими требованиям подпункта 1) части первой пункта 1 настоящей статьи и подключенными к генерирующим установкам напрямую без использования электрических сетей энергопередающих организаций.".
9. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":
части первую, вторую и третью пункта 2-3 статьи 23 после слова "электропередачи" дополнить словами ", сетей связи".
10. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей":
1) в подпункте 2) пункта 1 статьи 15:
часть вторую дополнить словами ", если иное не предусмотрено частью третьей настоящего подпункта";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Потребитель, которому продано не прошедшее верификацию абонентское устройство сотовой связи, предъявляет требования, установленные подпунктами 1) – 6) части первой настоящего пункта, исключительно к продавцу;";

4. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымдар негізгі генерациялайтын және қосалқы жабдықты кеңейту, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) жаңарту, сондай-ақ тиісті жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу жобасын (жобаларын) іске асыру жөніндегі іс-шаралар басталғанға дейін бұл жөнінде пайдалануға берілетін қондырғылардың жоспарланып отырған белгіленген қуаты мен типі, электр станциясының орналасқан жері және оларды пайдалануға беру мерзімі, пайдаланылатын отынның типі мен отын тұтынудың жылдық көлемі туралы ақпаратты бере отырып, уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
5. Уәкілетті орган осы Заңның 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті органға өтініш беру негізінде жүргізілетін, осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына арналған шекті тарифті түзету кезінде осы энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сату шартында көрсетілген электр энергиясын сату бағасының электр энергиясына арналған өзінің шекті тарифінен асып кетуінен алынатын кірістерін есепке алмайды.
6. Осы баптың шарттары осы Заңның 15-3-бабы 3-1-тармағының 1-2) тармақшасының, 15-4, 15-5, 15-6, 15-8 және 15-9-баптарының ережелері қолданылмай, жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу және пайдалануға беру жағдайларына қолданылады.
7. Жаңа энергия өндіруші ұйым жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның алаңынан тыс жерде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салған жағдайда, электр энергиясын сатып алу-сату шарттарын осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін және генерациялайтын қондырғыларға энергия беруші ұйымдардың электр желілерін пайдаланбай тікелей қосылған электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері ғана жасасуы мүмкін.".
9. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
23-баптың 2-3-тармағының бірінші, екінші және үшінші бөліктері "электр беру желілерін" деген сөздерден кейін ", байланыс желілерін" деген сөздермен толықтырылсын.
10. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 15-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында:
екінші бөлік "жағдайда," деген сөзден кейін "егер осы тармақшаның үшінші бөлігінде өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Верификациялаудан өтпеген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын сатып алған тұтынушы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) – 6) тармақшаларында белгіленген талаптарды сатушыға ғана қояды;";

2) пункт 2 статьи 29 дополнить частью второй следующего содержания:
"Продавец также обязан представить потребителю идентификационный код абонентского устройства сотовой связи для проверки статуса верификации этого абонентского устройства сотовой связи.";
3) подпункт 6) части первой пункта 1 статьи 30 дополнить словами ", прошедшего верификацию";
4) часть вторую пункта 3 статьи 31 дополнить словами ", если иное не установлено настоящим Законом".
11. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
в подпункте 5) пункта 6 статьи 23:
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Требования настоящего подпункта не распространяются на эксплуатацию спутниковых сетей связи при соблюдении требований, указанных в пункте 3 статьи 21 Закона Республики Казахстан "О связи", а также эксплуатацию сетей связи гражданской авиацией и судоходством.
Проведение пилотного проекта по использованию спутниковых сетей связи допускается без соблюдения требований, указанных в части первой настоящего подпункта, сроком до одного года.";
в части четвертой слова "сетей связи с применением негеостационарных спутников" заменить словами "спутниковых сетей связи, в том числе в рамках пилотного проекта,".
12. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан":
главу 3 дополнить статьей 14-2 следующего содержания:
"Статья 14-2. Функции Национальной палаты в сфере инвестиций
Национальная палата:
1) принимает участие в проведении аналитических исследований по улучшению инвестиционной привлекательности Республики Казахстан;
2) принимает участие во взаимодействии при сопровождении инвестиционных проектов;
3) формирует пул отечественных инвесторов для продвижения и укрепления внешнеэкономических связей;
4) принимает участие в формировании общенационального пула инвестиционных проектов;
5) принимает участие в продвижении благоприятного инвестиционного имиджа Республики Казахстан;
6) осуществляет иные функции в сфере инвестиции, предусмотренные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.".
13. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) строку 12 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"
12.
Лицензия на предоставление услуг в области связи
1. Услуги телефонной связи:

2) 29-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сатушы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын верификациялау мәртебесін тексеру үшін тұтынушыға осы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру кодын беруге де міндетті.";
3) 30-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасы "ұялы байланыстың" деген сөздерден кейін "верификациялаудан өткен" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 31-баптың 3-тармағының екінші бөлігі "зиянды" деген сөзден кейін ", егер осы Заңда өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын.
11. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
23-баптың 6-тармағының 5) тармақшасында:
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақшаның талаптары "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының 3-тармағында көрсетілген талаптар сақталған кезде спутниктік байланыс желілерін пайдалануға, сондай-ақ азаматтық авиацияның және кеме қатынасының байланыс желілерін пайдалануға қолданылмайды.
Спутниктік байланыс желілерін пайдалану жөніндегі пилоттық жобаны осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарды сақтамай, бір жылға дейінгі мерзімде жүргізуге жол беріледі.";
төртінші бөліктегі "Геостационарлық емес спутниктерді қолдана отырып байланыс желілерін" деген сөздер "Спутниктік байланыс желілерін, оның ішінде пилоттық жоба шеңберінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
3-тарау мынадай мазмұндағы 14-2-баппен толықтырылсын:
"14-2-бап. Ұлттық палатаның инвестиция саласындағы функциялары
Ұлттық палата:
1) Қазақстан Республикасының инвестициялық тартымдылығын жақсарту бойынша талдамалық зерттеулер жүргізуге қатысады;
2) инвестициялық жобаларды сүйемелдеу кезінде өзара іс-қимыл жасауға қатысады;
3) сыртқы экономикалық байланыстарды ілгерілету және нығайту үшін отандық инвесторлар пулын қалыптастырады;
4) инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулын қалыптастыруға қатысады;
5) Қазақстан Республикасының қолайлы инвестициялық имиджін ілгерілетуге қатысады;
6) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген инвестиция саласындағы өзге де функцияларды жүзеге асырады.".
13. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-қосымшаның 12-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
112.
Байланыс саласында қызметтер көрсетуге арналған лицензия
1. Телефон байланысының көрсетілетін қызметтері:

1) междугородная телефонная связь;
2) международная телефонная связь;
3) спутниковая телефонная связь.
2. Услуги передачи данных:
1) доступ к сети Интернет;
2) доступ к сети Интернет с применением спутниковой сети связи.
3. Сотовая связь.
4. Транкинговая радиосвязь.
5. Международная IP-телефония.
6. Спутниковая связь.
Неотчуждаемая;
класс 1
";
2) приложение 3 дополнить пунктом 66 следующего содержания:
"66. Уведомление о вводе в эксплуатацию центров обработки данных".
14. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте":
пункт 2 статьи 5 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) выделяют нежилые помещения для производственных объектов операторов почты в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца третьего подпункта 3) пункта 7 статьи 1, который вводится в действие с 1 июля 2027 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

1) қалааралық телефон байланысы;
2) халықаралық телефон байланысы;
3) спутниктік телефон байланысы.
2. Деректерді берудің көрсетілетін қызметтері:
1) Интернет желісіне қолжетімділік;
2) спутниктік байланыс желісін қолдана отырып, Интернет желісіне қолжетімділік.
3. Ұялы байланыс.
4. Транкингтік радиобайланыс.
5. Халықаралық IP-телефония.
6. Спутниктік байланыс.
Иеліктен шығарылмайтын;
1-сынып
";
2) 3-қосымша мынадай мазмұндағы 66-тармақпен толықтырылсын:
"66. Деректерді өңдеу орталықтарының пайдалануға берілгені туралы хабарлама".
14. "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пошта операторларының өндірістік объектілері үшін тұрғын емес үй-жайлар бөледі;".
2-бап. Осы Заң 2027 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағы 3) тармақшасының үшінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ