О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам животного мира, лесного и охотничьего хозяйства и предпринимательства
Закон Республики Казахстан от 19 июня 2026 года № 317-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) часть пятую пункта 2 статьи 122 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6 ) для реализации на земельных участках с установленным режимом ограниченной хозяйственной деятельности инвестиционных проектов по развитию туризма, предусматривающих инвестиции в размере не менее двухмиллионнократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, и соответствующих национальному стандарту в области экологического туризма, утвержденному уполномоченным органом в сфере стандартизации. При этом использование этих земель должно осуществляться также в соответствии с частью четвертой статьи 138 настоящего Кодекса.";
2) статью 138 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"При последующем переводе земель запаса, ранее входивших в состав земель особо охраняемых природных территорий, в другие категории земель не допускается предоставление в частную собственность данных земельных участков, предназначенных для реализации инвестиционных проектов по развитию туризма в соответствии с подпунктом 6) части пятой пункта 2 статьи 122 настоящего Кодекса.".
2. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
1) подпункт 18-12) части первой пункта 1 статьи 13 после слова "хозяйства," дополнить словами "ведения рыбного хозяйства и рыбоводства,";
2) подпункт 15-2) статьи 15 после слова "хозяйства;" дополнить словами "ведения рыбного хозяйства и рыбоводства;";
3) подпункт 16) статьи 18 после слова "хозяйства;" дополнить словами "ведения рыбного хозяйства и рыбоводства;";
4) в статье 31:
пункт 1 дополнить словами ", и иных случаев, предусмотренных настоящим Кодексом";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жануарлар дүниесі, орман және аңшылық шаруашылығы және кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 19 маусымдағы № 317-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) 122-баптың 2-тармағының бесінші бөлігі 5) тармақшасындағы "үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша босалқы жерге ауыстыру жағдайларын қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін ауыстыруға жол берілмейді." деген сөздер "үшін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) шаруашылық қызметтің шектеулі режимі белгіленген жер учаскелерінде республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі миллион еселенген мөлшеріндегі инвестицияларды көздейтін және стандарттау саласындағы уәкілетті орган бекіткен экологиялық туризм саласындағы ұлттық стандартқа сай келетін туризмді дамыту жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша босалқы жерге ауыстыру жағдайларын қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін ауыстыруға жол берілмейді. Бұл ретте осы жерлерді пайдалану осы Кодекстің 138-бабының төртінші бөлігіне сәйкес те жүзеге асырылуға тиіс.";
2) 138-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерінің құрамына бұрын кірген босалқы жерлерді басқа санаттағы жерлерге кейіннен ауыстыру кезінде осы Кодекстің 122-бабы 2-тармағы бесінші бөлігінің 6) тармақшасына сәйкес туризмді дамыту жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыруға арналған осы жер учаскелерін жеке меншікке беруге жол берілмейді.".
2. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
1) 13-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 18-12) тармақшасындағы "мұқтаждықтары," деген сөз "мұқтажы, балық шаруашылығы мен балық өсіруді жүргізу," деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 15-баптың 15-2) тармақшасындағы "мұқтаждықтары;" деген сөз "мұқтажы; балық шаруашылығы мен балық өсіруді жүргізу;" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 18-баптың 16) тармақшасы "мұқтажы;" деген сөзден кейін "балық шаруашылығы мен балық өсіруді жүргізу;" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 31-бапта:
1-тармақ "түрін" деген сөзден кейін "және осы Кодексте көзделген өзге де жағдайларды" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктами 1-3, 1-4 и 1-5 следующего содержания:
"1-3. Граждане Республики Казахстан и юридические лица Республики Казахстан без иностранного участия, реализующие крупные проекты по глубокой переработке древесины, вправе заключать договоры долгосрочного лесопользования с государственным лесовладельцем без применения пункта 1 настоящей статьи.
1-4. При ликвидации последствий крупных лесных пожаров площадью более 100 гектаров лесные ресурсы на участках государственного лесного фонда предоставляются гражданам Республики Казахстан и юридическим лицам Республики Казахстан без иностранного участия в долгосрочное лесопользование путем проведения тендера согласно порядку, определенному уполномоченным органом, а лицам, указанным в пункте 1-3 настоящей статьи, – без такового.
1-5. Обязательным условием заключения договора долгосрочного лесопользования является принятие гражданами Республики Казахстан и юридическими лицами Республики Казахстан без иностранного участия обязательств по охране, защите, воспроизводству лесов и иных условий, установленных настоящим Кодексом и уполномоченным органом.";
в пункте 2:
абзац первый после слова "фонда" дополнить словами ", если иное не предусмотрено частью второй настоящего пункта,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При ликвидации последствий крупных лесных пожаров площадью более 100 гектаров лесные ресурсы на участках государственного лесного фонда предоставляются в долгосрочное лесопользование на срок до 10 лет.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Крупным проектом в пункте 1-3 настоящей статьи признается проект:
имеющий объем переработки древесины не менее двухсот пятидесяти тысяч кубических метров в год;
имеющий производственные мощности по глубокой переработке древесины;
включенный в единую карту индустриализации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О промышленной политике".";
5) в пункте 1-1 статьи 51:
часть первую дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) реализацией инвестиционных проектов, предусматривающих инвестиции в размере не менее двухмиллионнократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При переводе земель лесного фонда в случае, предусмотренном подпунктом 6-1) части первой настоящего пункта, инвестор в порядке компенсации государственному лесовладельцу на земельных участках, определенных соответствующими местными исполнительными органами, осуществляет:

мынадай мазмұндағы 1-3, 1-4 және 1-5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-3. Сүректі терең қайта өңдеу жөніндегі ірі жобаларды іске асыратын Қазақстан Республикасының азаматтары және шетелдік қатысуы жоқ Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары осы баптың 1-тармағын қолданбай, мемлекеттік орман иеленушімен ұзақ мерзімді орман пайдалану шарттарын жасасуға құқылы.
1-4. Алаңы 100 гектардан астам ірі орман өртінің салдарын жою кезінде мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі орман ресурстары Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдік қатысуы жоқ Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес тендер өткізу арқылы, ал осы баптың 1-3-тармағында аталған тұлғаларға тендер өткізбей, ұзақ мерзімді орман пайдалануға беріледі.
1-5. Қазақстан Республикасы азаматтарының және шетелдік қатысуы жоқ Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының орманды күзету, қорғау, оның өсімін молайту жөніндегі міндеттемелерді және осы Кодексте белгіленген және уәкілетті орган белгілеген өзге де талаптарды қабылдауы ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын жасасудың міндетті талабы болады.";
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "Мемлекеттік" деген сөз "Егер осы тармақтың екінші бөлігінде өзгеше көзделмесе, мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Алаңы 100 гектардан астам ірі орман өртінің салдарын жою кезінде мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі орман ресурстары 10 жылға дейінгі мерзімге ұзақ мерзімді орман пайдалануға беріледі.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе. Осы баптың 1-3-тармағында ірі жоба деп:
сүректі қайта өңдеу көлемі жылына кемінде екі жүз елу мың текше метр болатын;
сүректі терең қайта өңдеу жөніндегі өндірістік қуаты бар;
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бірыңғай индустрияландыру картасына енгізілген жоба танылады.";
5) 51-баптың 1-1-тармағында:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі миллион еселенген мөлшеріндегі инвестицияларды көздейтін инвестициялық жобаларды іске асыруға;";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 6-1) тармақшасында көзделген жағдайда орман қоры жерлерін ауыстыру кезінде инвестор тиісті жергілікті атқарушы органдар айқындаған жер учаскелерінде мемлекеттік орман иеленушіге өтемақы тәртібімен:

1) на землях, покрытых лесом, – компенсационную посадку лесных культур в шестикратном размере от площади переводимого участка и уход за лесными культурами в течение первых трех лет после их посадки на земельных участках;
2) на землях, не покрытых лесом, – компенсационную посадку лесных культур в трехкратном размере от площади переводимого участка и уход за лесными культурами в течение первых трех лет после их посадки на земельных участках.".
3. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
пункт 3 статьи 245 изложить в следующей редакции:
"3. При размещении, проектировании, строительстве и эксплуатации железнодорожных путей, автомобильных дорог, магистральных трубопроводов, линий связи, ветровых электростанций, каналов, водохозяйственных и гидротехнических сооружений должны разрабатываться и осуществляться мероприятия, обеспечивающие сохранение среды обитания, условий размножения, путей миграции, мест концентрации животных и предотвращающие их гибель на указанных объектах.".
4. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия":
1) статью 1 дополнить подпунктом 13-2) следующего содержания:
"13-2) самостоятельная сборка патронов – сборка патронов для личного использования гражданами Республики Казахстан, имеющими в собственности охотничье огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие и (или) спортивное огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие;";
2) в пункте 2 статьи 7:
подпункт 3) дополнить словами ", за исключением случаев их установления на служебном оружии инспекторов республиканских государственных предприятий по обеспечению охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира для решения задач в сроки, установленные Правительством Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 6-4) следующего содержания:
"6-4) самостоятельная сборка патронов с целью сбыта и (или) передачи другому лицу;";
3) в подпункте 1) части восьмой пункта 1 статьи 15 слово "двух" заменить словом "пяти";
4) в подпункте 3) пункта 1 статьи 16 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия";
5) в статье 21:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Производство оружия и патронов к нему. Самостоятельная сборка патронов";
дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
"Граждане Республики Казахстан вправе производить самостоятельную сборку патронов для личного использования, не связанную с осуществлением предпринимательской деятельности, при одновременном соблюдении следующих условий:

1) орманды жерлерде – ауыстырылатын учаске алаңының алты еселенген мөлшерінде орман дақылдарын өтемдік отырғызуды және жер учаскелерінде орман дақылдарын отырғызғаннан кейін алғашқы үш жыл бойы оларға күтім жасауды;
2) ағаш өспеген жерлерде – ауыстырылатын учаске алаңының үш еселенген мөлшерінде орман дақылдарын өтемдік отырғызуды және жер учаскелерінде орман дақылдарын отырғызғаннан кейін алғашқы үш жыл бойы оларға күтім жасауды жүзеге асырады.".
3. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
245-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Теміржолдарды, автомобиль жолдарын, магистральдық құбыржолдарды, байланыс желілерін, жел электр станцияларын, каналдарды, су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды орналастыру, жобалау, салу және пайдалану кезінде жануарлардың мекендеу ортасын, көбею жағдайларын, миграциясы жолдарын, шоғырлану орындарын сақтауды қамтамасыз ететін және көрсетілген объектілерде олардың қырылуын болғызбайтын іс-шаралар әзірленуге және жүзеге асырылуға тиіс.".
4. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 13-2) тармақшамен толықтырылсын:
"13-2) патрондарды өз бетінше құрастыру – меншігінде аңшылық тегіс ұзын ұңғылы атыс қаруы және (немесе) спорттық тегіс ұзын ұңғылы атыс қаруы бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке пайдалануы үшін патрондар құрастыру;";
2) 7-баптың 2-тармағында:
3) тармақшадағы "қызметтік" деген сөз "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мерзімдерде міндеттерді шешу үшін жануарлар дүниесін қорғауды, өсімін молайтуды және орнықты пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі республикалық мемлекеттік кәсіпорындар инспекторларының қызметтік қаруына орнату жағдайларын қоспағанда, қызметтік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-4) тармақшамен толықтырылсын:
"6-4) өткізу және (немесе) басқа адамға беру мақсатында патрондарды өз бетінше құрастыруға;";
3) 15-баптың 1-тармағы сегізінші бөлігінің 1) тармақшасындағы "екі" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 16-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 21-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Қару мен оның патрондарын өндіру. Патрондарды өз бетінше құрастыру";
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтары:

1) наличие в собственности c действующим разрешением на его (их) хранение и ношение:
охотничьего огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия;
спортивного огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия;
2) наличие удостоверения охотника и (или) свидетельства о регистрации спортсмена не ниже спортивного разряда "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан" по стрелковым видам спорта.
Для самостоятельной сборки патронов используются гильзы, пули (дробь, картечь), капсюли (жевело) и охотничий порох, приобретенные у юридических лиц, имеющих лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему.".
5. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике":
1) часть первую пункта 1 статьи 9 дополнить словами ", и иными требованиями, установленными законами Республики Казахстан";
2) пункт 1 статьи 9-2 дополнить словами "и иных требований, установленных законами Республики Казахстан".
6. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира":
1) преамбулу исключить;
2) в статье 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) дичеразведение – разведение видов животных, являющихся объектами охоты, в неволе и (или) полувольных условиях;";
подпункт 34) исключить;
подпункт 39):
после слова "свободы," дополнить словами "на всех стадиях жизненного цикла, а также";
дополнить словами ", за исключением отлова животных в научно-исследовательских целях для мечения, кольцевания и взятия проб с последующим их выпуском в среду обитания";
дополнить подпунктами 54-1), 54-2) и 55-1) следующего содержания:
"54-1) лимитируемые виды животных – виды животных, являющиеся объектами охоты, изъятие которых требует установления лимита изъятия объектов животного мира;
54-2) нелимитируемые виды животных – широко распространенные виды животных, являющиеся объектами охоты, с высокими темпами воспроизводства, изъятие которых не требует установления лимита изъятия объектов животного мира;";
"55-1) план действий по видам или группе видов животных – перспективный план мероприятий, направленный на сохранение или восстановление, рациональное использование ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных или групп видов животных;";
подпункт 64) изложить в следующей редакции:
"64) егерь – специальное уполномоченное лицо субъекта охотничьего и (или) рыбного хозяйства, получившее соответствующую подготовку и осуществляющее охрану животного мира на закрепленных охотничьих угодьях и (или) рыбохозяйственных водоемах, и (или) участках;";

1) меншігінде сақтау мен алып жүруге қолданыстағы рұқсаты бар:
аңшылық тегіс ұзын ұңғылы атыс қаруының;
спорттық тегіс ұзын ұңғылы атыс қаруының болуы;
2) аңшы куәлігінің және (немесе) ату спорты түрлері бойынша "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат" спорттық разрядынан төмен емес спортшыны тіркеу туралы куәлігінің болуы шарттары бір мезгілде сақталған кезде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты болмайтын, жеке пайдалану үшін патрондарды өз бетінше құрастыруды жүргізуге құқылы.
Патрондарды өз бетінше құрастыру үшін азаматтық және қызметтік қарумен және оның патрондарымен сауда жасауға лицензиялары бар заңды тұлғалардан сатып алынған гильзалар, оқтар (бытыра, картечь), капсюльдер (жевело) және аңшылық оқ-дәрі пайдаланылады.".
5. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "талаптарға" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де талаптарға" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-2-баптың 1-тармағы "талаптардың" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де талаптардың" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) аң-құс өсіру – аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда өсіру;";
34) тармақша алып тасталсын;
39) тармақшада:
"табиғи еркіндік жағдайында мекендейтін жануарларды," деген сөздер "жануарларды ғылыми-зерттеу мақсатында ен салу, сақиналау және сынамалар алу үшін аулап, оларды кейіннен мекендеу ортасына шығаруды қоспағанда, тіршілік циклінің барлық сатысында табиғи еркіндік жағдайында мекендейтін жануарларды, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 54-1), 54-2) және 55-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"54-1) жануарлардың лимиттелетін түрлері – аң аулау объектілері болатын жануарлар түрлері, оларды алып қою жануарлар дүниесі объектілерін алып қою лимитін белгілеуді талап етеді;
54-2) жануарлардың лимиттелмейтін түрлері – аң аулау объектілері болатын, өсімін молайту қарқыны жоғары, кеңінен таралған жануарлар түрлері, оларды алып қою жануарлар дүниесі объектілерін алып қою лимитін белгілеуді талап етпейді;";
"55-1) жануарлар түрлері бойынша немесе түрлерінің тобы бойынша іс-қимыл жоспары – бағалы, сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерін немесе жануарлар түрлерінің топтарын сақтауға немесе қалпына келтіруге, ұтымды пайдалануға бағытталған перспективалық іс-шаралар жоспары;";
64) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"64) қорықшы – тиісті даярлаудан өткен және бекітіліп берілген аңшылық алқаптарда және (немесе) балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарлар дүниесін қорғауды жүзеге асыратын аңшылық және (немесе) балық шаруашылығы субъектісінің арнайы уәкілеттік берілген тұлғасы;";

дополнить подпунктом 66-1) следующего содержания:
"66-1) птицезащитное устройство – устройство, предотвращающее гибель птиц от поражения электрическим током и предназначенное для защиты линий электропередачи от негативного воздействия жизнедеятельности птиц;";
3) дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Цели и задачи настоящего Закона
1. Целями настоящего Закона являются:
1) обеспечение условий сохранения животного мира и его биологического разнообразия;
2) регулирование общественных отношений в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также сохранения и воспроизводства казахских пород собак;
3) устойчивое использование объектов животного мира для удовлетворения экологических, экономических, эстетических и иных потребностей человека.
2. Задачами настоящего Закона являются:
1) обеспечение системы мер по охране и воспроизводству животного мира, а также сохранению и воспроизводству казахских пород собак;
2) создание условий для устойчивого и рационального использования объектов животного мира;
3) формирование у населения осознанного и ответственного отношения к сохранению животного мира и его биологического разнообразия.";
4) подпункт 11) статьи 8 исключить;
5) в части первой пункта 1 статьи 9:
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) дополнить словами "в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан";
подпункты 3-2), 4), 5), 6), 11) и 12) исключить;
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) разрабатывает и утверждает планы действий по видам или группе видов животных;";
подпункты 14), 15), 17), 26), 28), 31), 33), 34), 37), 38), 39), 41), 46), 48), 50), 51), 59), 61), 63), 64), 68), 70), 71), 74), 76-1) и 77-3) исключить;
6) пункт 2 статьи 10 дополнить подпунктом 5-17) следующего содержания:
"5-17) принимают решение о переносе сроков начала и окончания охоты на более ранний и (или) более поздний сроки (до пятнадцати календарных дней) от установленных правилами охоты с сохранением общей продолжительности сезона в зависимости от природно-климатических условий региона по согласованию с территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа, за исключением охоты в особо охраняемых природных территориях, установленных законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий;";
7) статью 13 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 66-1) тармақшамен толықтырылсын:
"66-1) құстарды қорғау құрылғысы – электр тогының соғуынан құстардың қырылуын болғызбайтын және электр беру желілерін құстардың тіршілік әрекетінің теріс әсерінен қорғауға арналған құрылғы;";
3) мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Осы Заңның мақсаттары мен міндеттері
1. Осы Заңның мақсаттары:
1) жануарлар дүниесін және оның биологиялық әртүрлiлiгiн сақтау жағдайларын қамтамасыз ету;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, сондай-ақ қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту саласындағы қоғамдық қатынастарды реттеу;
3) адамның экологиялық, экономикалық, эстетикалық және өзге де қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жануарлар дүниесі объектілерін орнықты пайдалану.
2. Осы Заңның міндеттері:
1) жануарлар дүниесін қорғау және өсімін молайту, сондай-ақ қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту жөніндегі шаралар жүйесін қамтамасыз ету;
2) жануарлар дүниесі объектілерін орнықты және ұтымды пайдалану үшін жағдай жасау;
3) халықтың жануарлар дүниесін және оның биологиялық әртүрлілігін сақтауға деген саналы және жауапты көзқарасын қалыптастыру.";
4) 8-баптың 11) тармақшасы алып тасталсын;
5) 9-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақша алып тасталсын:
3) тармақшадағы "жануарлар" деген сөздер "осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жануарлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-2), 4), 5), 6), 11) және 12) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) жануарлар түрлері бойынша немесе түрлерінің тобы бойынша іс-қимыл жоспарларын әзірлеп, бекітеді;";
14), 15), 17), 26), 28), 31), 33), 34), 37), 38), 39), 41), 46), 48), 50), 51), 59), 61), 63), 64), 68), 70), 71), 74), 76-1) және 77-3) тармақшалар алып тасталсын;
6) 10-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-17) тармақшамен толықтырылсын:
"5-17) Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасында белгіленген ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда аң аулауды қоспағанда, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша өңірдің табиғи-климаттық жағдайларына қарай маусымның жалпы ұзақтығын сақтай отырып, аң аулау қағидаларында белгіленген аң аулаудың басталу және аяқталу мерзімдерін неғұрлым ерте және (немесе) неғұрлым кеш мерзімдерге (күнтізбелік он бес күнге дейін) ауыстыру туралы шешім қабылдайды;";
7) 13-бап 13) тармақшасындағы "тәрбиелеу жолымен жүзеге асырылады." деген сөздер "тәрбиелеу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:

"14) организации мероприятий по регулированию численности объектов животного мира.";
8) в статье 17:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При размещении, проектировании, строительстве и эксплуатации железнодорожных путей, автомобильных дорог, магистральных трубопроводов, электрических сетей и линий связи, ветровых электростанций, каналов, водохозяйственных и гидротехнических сооружений должны разрабатываться и осуществляться мероприятия, обеспечивающие сохранение среды обитания, условий размножения, путей миграции, мест концентрации животных и предотвращающие их гибель на указанных объектах.";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Не допускаются проектирование и строительство линий электропередачи, а также реконструкция и модернизация действующих линий электропередачи, представляющих опасность для птиц, без их оснащения птицезащитными устройствами.
Требования к птицезащитным устройствам и критерии отнесения линии электропередачи к представляющим опасность для птиц определяются уполномоченным органом по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в области электроэнергетики.
5. При проектировании ветровых электростанций осуществляется оценка воздействия ветровых электростанций на биологическое разнообразие животного мира.
Порядок оценки воздействия ветровых электростанций на биологическое разнообразие животного мира определяется уполномоченным органом.";
9) в статье 19:
пункт 3 дополнить словами "в порядке, определяемом уполномоченным органом";
пункт 3-1 дополнить словами "в порядке, определяемом уполномоченным органом";
10) в статье 22:
пункт 1 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) изучения путей миграции, генетики и заболеваний животных путем их мечения, кольцевания и (или) взятия проб с последующим их выпуском в среду обитания.";
в пункте 4:
часть первую дополнить словами "с указанием разрешенных видов орудий добывания";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Квота изъятия объектов животного мира (за исключением объектов рыболовства) для научных исследований устанавливается уполномоченным органом на основании научно-исследовательских программ и биологических обоснований в порядке, определяемом уполномоченным органом.";

"14) жануарлар дүниесі объектілерінің санын реттеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады.";
8) 17-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Теміржолдарды, автомобиль жолдарын, магистральдық құбыржолдарды, электр желілері мен байланыс желілерін, жел электр станцияларын, каналдарды, су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды орналастыру, жобалау, салу және пайдалану кезінде жануарлардың мекендеу ортасын, көбею жағдайларын, өріс аудару жолдарын, шоғырлану орындарын сақтауды қамтамасыз ететін және көрсетілген объектілерде олардың қырылуын болғызбайтын іс-шаралар әзірленуге және жүзеге асырылуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Құстарға қауіп төндіретін электр беру желілерін құстарды қорғау құрылғыларымен жарақтандырмай жобалауға және салуға, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған электр беру желілерін реконструкциялауға және жаңғыртуға жол берілмейді.
Құстарды қорғау құрылғыларына қойылатын талаптарды және электр беру желілерін құстарға қауіп төндіретін желілерге жатқызу өлшемшарттарын электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайды.
5. Жел электр станцияларын жобалау кезінде жел электр станцияларының жануарлар дүниесінің биологиялық әртүрлілігіне әсерін бағалау жүзеге асырылады.
Жел электр станцияларының жануарлар дүниесінің биологиялық әртүрлілігіне әсерін бағалау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
9) 19-бапта:
3-тармақ "өсірілген және" деген сөздерден кейін "уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
3-1-тармақ "түрлері" деген сөзден кейін "уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 22-бапта:
1-тармақ 8) тармақшасындағы "паспорттау мақсатында жүзеге асырылады." деген сөздер "паспорттау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) жануарларды ен салу, сақиналау және сынамалар алу арқылы кейіннен мекендеу ортасына шығара отырып, олардың өріс аудару жолдарын, генетикасын және ауруларын зерделеу мақсатында жүзеге асырылады.";
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "жануарлар дүниесін пайдалануға берген рұқсаттар негізінде жылдың кез-келген" деген сөздер "рұқсат етілген аң аулау құралдарын көрсете отырып, жануарлар дүниесін пайдалануға берген рұқсаттар негізінде жылдың кез келген" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жануарлар дүниесі объектілерін (балық аулау объектілерін қоспағанда) ғылыми зерттеулер үшін алып қою квотасын уәкілетті орган ғылыми-зерттеу бағдарламалары мен биологиялық негіздемелер негізінде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен белгілейді.";

11) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) принимать решение о сокращении сроков охоты или полном закрытии охоты на отдельные виды животных на закрепленных за ними охотничьих угодьях.";
подпункт 7) части первой пункта 2 изложить в следующей редакции:
"7) проводить ежегодный учет численности используемых объектов животного мира и представлять через цифровую систему отчетность в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
12) в статье 29:
часть вторую пункта 1 после слов "изъятия объектов животного мира" дополнить словами ", включая лимитируемые виды животных,";
дополнить пунктами 1-1 и 3 следующего содержания:
"1-1. Виды животных, являющиеся объектами охоты, подразделяются на лимитируемые и нелимитируемые, перечень которых утверждается уполномоченным органом.";
"3. Изъятие нелимитируемых видов животных осуществляется пользователями животным миром на закрепленных охотничьих угодьях в порядке, определенном уполномоченным органом.";
13) в части второй подпункта 4-1) статьи 30 слово "десятикратный" заменить словом "пятидесятикратный";
14) часть вторую пункта 1 статьи 32 после слова "угодьях" дополнить словами "и особо охраняемых природных территориях";
15) в статье 33-1:
в части первой пункта 3:
подпункт 7) после слов "удостоверений охотника" дополнить словами ", в том числе через свои филиалы и представительства,";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) проведение соответствующей подготовки егерей в порядке, определенном уполномоченным органом;";
пункт 4 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) проведение соответствующей подготовки егерей в порядке, определенном уполномоченным органом в области рыбного хозяйства;";
16) в статье 37:
в пункте 4:
слова "ведение рыбного" заменить словами "ведение охотничьего или рыбного";
слова "рыбохозяйственным водоемом" заменить словами "охотничьим угодьем или рыбохозяйственным водоемом";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Не допускаются передача и (или) уступка прав и обязательств третьим лицам по договору на ведение охотничьего хозяйства, за исключением случаев реорганизации юридического лица или перехода таких прав и обязательств третьему лицу в порядке универсального правопреемства по наследству.";

11) 27-бапта:
1-тармақ 8) тармақшасындағы "ауыстыруға құқығы бар." деген сөздер "ауыстыруға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) өздеріне бекітіліп берілген аңшылық алқаптарда жануарлардың жекелеген түрлерін аулау мерзімдерін қысқарту немесе аулауды толық жабу туралы шешім қабылдауға құқығы бар.";
2-тармақтың бірінші бөлігінің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жануарлар дүниесінің пайдаланылатын объектілері санын жыл сайын есепке алуды жүргізуге және есептілікті уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен цифрлық жүйе арқылы ұсынуға;";
12) 29-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "Жануарлар" деген сөз "Жануарлардың лимиттелетін түрлерін қоса алғанда, жануарлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 3-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Аң аулау объектілері болып саналатын жануарлар түрлері лимиттелетін және лимиттелмейтін болып бөлінеді, олардың тізбесін уәкілетті орган бекітеді.";
"3. Жануарлардың лимиттелмейтін түрлерін алып қоюды жануарлар дүниесін пайдаланушылар уәкілетті орган айқындаған тәртіппен бекітіліп берілген аңшылық алқаптарда жүзеге асырады.";
13) 30-баптың 4-1) тармақшасының екінші бөлігіндегі "он" деген сөз "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 32-баптың 1-тармағының екінші бөлігі "алқаптарда" деген сөзден кейін "және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 33-1-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігінде:
7) тармақша "нысанда" деген сөзден кейін ", оның ішінде өз филиалдары мен өкілдіктері арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен қорықшыларды тиісті даярлаудан өткізуді;";
4-тармақ мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен қорықшыларды тиісті даярлаудан өткізуді;";
16) 37-бапта:
4-тармақта:
"Балық шаруашылығын" деген сөздер "Аңшылық немесе балық шаруашылығын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"балық шаруашылығы" деген сөздер "аңшылық алқапты немесе балық шаруашылығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт бойынша құқықтар мен міндеттемелерді үшінші тұлғаларға беруге және (немесе) басқаға беруге жол берілмейді, бұған заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру немесе осындай құқықтар мен міндеттемелердің мұрагерлік бойынша әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен үшінші тұлғаға ауысуы жағдайлары кірмейді.";

17) в пункте 5 статьи 38:
подпункты 10) и 22) изложить в следующей редакции:
"10) в любительских (спортивных) целях с применением авиа-, авто- и мототранспортных средств, снегоходной техники, маломерных судов с включенным двигателем, приборов ночного видения (включая инфракрасные, электронно-оптические и тепловизионные приборы, прицелы и насадки), лазерных целеуказателей, осветительных и звуковых электрических приборов различного диапазона, беспилотных воздушных судов;";
"22) с применением сетей; выливанием из нор (за исключением отлова животных для их мечения, кольцевания и взятия проб с последующим выпуском в среду обитания, интродукции, реинтродукции, гибридизации или содержания в неволе по согласованию с ведомством уполномоченного органа);";
дополнить подпунктом 32) следующего содержания:
"32) на глухаря на токах без сопровождения егеря.";
18) часть десятую пункта 1 статьи 40 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом заявка на продление договора подается не ранее шестидесяти календарных дней до истечения срока действия договора на ведение охотничьего хозяйства.";
19) статью 43-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 43-1. Воспроизводство видов животных
Воспроизводство видов животных, за исключением рыбных ресурсов и других водных животных, осуществляется физическими и юридическими лицами на основании рекомендаций аккредитованных научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а в случае, предусмотренном законами Республики Казахстан, – также уведомления о начале или прекращении деятельности по искусственному разведению животных.
Воспроизводство рыбных ресурсов и других водных животных осуществляется физическими и юридическими лицами на основании рекомендаций аккредитованных научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а в случае, предусмотренном законами Республики Казахстан, – также уведомления о начале или прекращении деятельности по искусственному разведению рыбных ресурсов и других водных животных.";
20) подпункт 9) пункта 1 статьи 52 после слов "животного мира" дополнить словами ", их дериваты";
21) дополнить статьей 52-1 следующего содержания:
"Статья 52-1. Применение специальных средств и служебного оружия
1. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, и должностные лица государственной охраны животного мира обеспечиваются специальными средствами, перечень которых определяется уполномоченным органом.

17) 38-баптың 5-тармағында:
10) және 22) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) қозғалтқышы іске қосылған авиа-, авто-, мотокөлік құралдарын, қарда жүретін техниканы, шағын көлемді кемелерді, түнде көру аспаптарын (инфрақызыл, электрондық-оптикалық және жылу сәулелі аспаптарды, көздеуіштер мен қондырмаларды қоса алғанда), лазерлік нысана көрсеткіштерді, әртүрлі диапазондағы жарық беретін және дыбыстық электрлік аспаптарды, пилотсыз әуе кемелерін қолдана отырып әуесқойлық (спорттық) мақсатта;";
"22) торларды қолдана отырып; су құю арқылы іннен шығарып (уәкілетті органның ведомствосымен келісу бойынша жануарларды ен салу, сақиналау және сынамалар алу үшін аулап, кейіннен мекендеу ортасына шығаруды, интродукциялау, реинтродукциялау, будандастыру немесе еріксіз ұстау үшін аулауды қоспағанда);";
31) тармақшадағы "учаскелерінде аң аулауға тыйым салынады." деген сөздер "учаскелерінде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 32) тармақшамен толықтырылсын:
"32) саңырау құрды үйірілу орнында қорықшының қатысуынсыз аулауға тыйым салынады.";
18) 40-баптың 1-тармағының оныншы бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте шартты ұзартуға өтінім аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың қолданылу мерзімі өткенге дейін күнтізбелік алпыс күн бұрын беріледі.";
19) 43-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"43-1-бап. Жануарлар түрлерінің өсімін молайту
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда, жануарлар түрлерінің өсімін молайтуды жеке және заңды тұлғалар жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымдардың ұсынымдары негізінде, ал Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайда – жануарларды қолдан өсіру жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама негізінде де жүзеге асырады.
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының өсімін молайтуды жеке және заңды тұлғалар, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымдардың ұсынымдары негізінде, ал Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайда – балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қолдан өсіру жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама негізінде де жүзеге асырады.";
20) 52-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы "объектілерін" деген сөзден кейін ", олардың дериваттарын" деген сөздермен толықтырылсын;
21) мынадай мазмұндағы 52-1-баппен толықтырылсын:
"52-1-бап. Арнаулы құралдар мен қызметтік қаруды қолдану
1. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар және жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғаудың лауазымды адамдары арнаулы құралдармен қамтамасыз етіледі, олардың тізбесін уәкілетті орган айқындайды.

2. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, должностные лица государственной охраны животного мира и егеря обеспечиваются служебным оружием в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, и должностные лица государственной охраны животного мира имеют право применять специальные средства для:
1) задержания правонарушителей, иных лиц, оказывающих сопротивление или умышленно препятствующих им при выполнении служебных обязанностей;
2) остановки транспортных и плавучих средств, препятствующих выполнению их служебных обязанностей.
4. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, должностные лица государственной охраны животного мира и егеря имеют право применять служебное оружие для:
1) отражения вооруженного нападения лиц, действия которых непосредственно угрожают их жизни и здоровью;
2) остановки и задержания транспортных и плавучих средств на территориях охотничьих угодий, рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и их береговой полосе, а также на особо охраняемых природных территориях и при выезде из них путем их повреждения, если лицо не подчиняется требованиям и ставит под угрозу жизнь и здоровье граждан;
3) защиты от нападения животных и подачи сигналов тревоги или вызова помощи.
5. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, должностные лица государственной охраны животного мира и егеря при применении специальных средств и служебного оружия обязаны:
1) предупредить (окрик, предупредительный выстрел вверх) о намерении применения служебного оружия, кроме случаев, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящей статьи;
2) предоставлять достаточное время для выполнения требований, кроме тех случаев, когда промедление в использовании служебного оружия создает непосредственную опасность жизни и здоровью должностного лица, осуществляющего государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, должностного лица государственной охраны животного мира и егеря или может повлечь за собой тяжкие последствия;

2. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар, жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғаудың лауазымды адамдары және қорықшылар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қызметтік қарумен қамтамасыз етіледі.
3. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың және жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғаудың лауазымды адамдарының арнаулы құралдарды:
1) қызметтік міндеттерін атқару кезінде құқық бұзушыларды, қарсылық көрсететін немесе өздеріне қасақана кедергі келтіретін өзге де адамдарды ұстау;
2) қызметтік міндеттерін атқаруға кедергі келтіретін көлік және жүзу құралдарын тоқтату үшін қолдануға құқығы бар.
4. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың, жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғаудың лауазымды адамдарының және қорықшылардың қызметтік қаруды:
1) әрекеттері өздерінің өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төндіретін адамдардың қарулы шабуылына тойтарыс беру;
2) егер адам талаптарға бағынбаса және азаматтардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірсе, аңшылық алқаптар, балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері аумақтарында және олардың жағалау белдеуінде, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда және олардан шығу кезінде көлік және жүзу құралдарын зақымдау арқылы оларды тоқтату және ұстау;
3) жануарлардың шабуылынан қорғану және дабыл сигналдарын беру немесе көмек шақыру үшін қолдануға құқығы бар.
5. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар, жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғаудың лауазымды адамдары және қорықшылар арнаулы құралдар мен қызметтік қаруды қолдану кезінде:
1) осы баптың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайлардан басқа, қызметтік қаруды қолдану ниеті туралы ескерту жасауға (дауыстап ескерту және ескерту ретінде жоғарыға қарай оқ ату);
2) қызметтік қаруды қолдануды кешіктіру жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамның, жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғаудың лауазымды адамының және қорықшының өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төндіретін не ауыр зардаптарға алып келуі мүмкін жағдайлардан басқа, талаптарды орындау үшін жеткілікті уақыт беруге;

3) проявлять сдержанность в ситуациях, когда применение служебного оружия неизбежно со стороны должностного лица, осуществляющего государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, должностного лица государственной охраны животного мира и егеря, исходя из складывающейся обстановки и той цели, которая должна быть достигнута, сводя к минимуму возможность его применения;
4) предоставлять доврачебную медицинскую помощь, а при необходимости доставить пострадавшего от применения специальных средств и служебного оружия в медицинскую организацию;
5) принять необходимые меры для обеспечения безопасности окружающих лиц.
6. Запрещается применять специальные средства и служебное оружие в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности, несовершеннолетних, когда их возраст известен или очевиден, кроме случаев совершения ими вооруженного нападения или возникновения с их стороны реальной угрозы жизни и здоровью должностного лица, осуществляющего государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, должностного лица государственной охраны животного мира и егеря.
7. По каждому случаю применения служебного оружия и специальных средств, повлекшему причинение телесных повреждений, а также гибель людей или тяжкие последствия, не позднее двадцати четырех часов информируются непосредственные руководители, органы прокуратуры и внутренних дел по месту происшествия.";
22) подпункт 4) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"4) протокол об изъятии орудий незаконного добывания объектов животного мира, а также огнестрельного оружия, использованного с нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, запрещенных видов орудий добывания и незаконно добытых объектов животного мира, их дериватов и продуктов жизнедеятельности, плавательных и транспортных средств для временного хранения до вынесения судебного решения.";
23) в пункте 2 статьи 55:
подпункт 4) после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "остановку и";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) на хранение, ношение и применение специальных средств и служебного оружия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 8):
слова "оружие, использованное" заменить словами "оружие и орудия добывания, использованные";
слова "мира и" заменить словами "мира, их дериваты, а также";
пункт 4 исключить;
в пункте 5 слова "и служебным оружием" исключить;

3) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамның, жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғаудың лауазымды адамының және қорықшының қызметтік қаруды қолдануға мәжбүр болатын жағдайларда, қалыптасқан жағдай мен қол жеткізілуі тиіс мақсатты негізге алып, оны қолдану мүмкіндігін барынша азайта отырып, ұстамдылық танытуға;
4) арнаулы құралдар мен қызметтік қаруды қолданудан зардап шеккен адамға дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетуге, ал қажет болған жағдайда оны медициналық ұйымға жеткізуге;
5) айналадағы адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қабылдауға міндетті.
6. Әйелдер, мүгедектік белгілері анық адамдар, жасы белгілі немесе анық көрініп тұрған кәмелетке толмағандар қаруланып шабуыл жасаған немесе жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамның, жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғаудың лауазымды адамының және қорықшының өмірі мен денсаулығына олардың тарапынан нақты қауіп төнген жағдайларды қоспағанда, оларға қатысты арнаулы құралдар мен қызметтік қаруды қолдануға тыйым салынады.
7. Қызметтік қару мен арнаулы құралдарды қолдану дене жарақатын салуға, сондай-ақ адамдардың қаза болуына немесе ауыр зардаптарға алып келген әрбір жағдай туралы оқиға болған жердегі тікелей басшылар, прокуратура және ішкі істер органдары жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей хабардар етіледі.";
22) 53-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жануарлар дүниесі объектілерін заңсыз аулау құралдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұза отырып пайдаланылған атыс қаруын, аулау құралдарының тыйым салынған түрлерін және заңсыз ауланған жануарлар дүниесі объектілерін, олардың дериваттары мен тіршілік ету өнімдерін, жүзу және көлік құралдарын сот шешімі шығарылғанға дейін уақытша сақтау үшін алып қою туралы хаттама шығарады.";
23) 55-баптың 2-тармағында:
4) тармақшадағы "құралдарын" деген сөз "құралдарын тоқтату және жете тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен арнаулы құралдар мен қызметтік қаруды сақтау, алып жүру және қолдану;";
8) тармақшада:
"атыс қаруын" деген сөздер "атыс қаруы мен аулау құралдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"объектілері мен" деген сөздер "объектілерін, олардың дериваттарын, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтағы "және қызметтік қарумен" деген сөздер алып тасталсын;

24) в пункте 2 статьи 56:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) на хранение, ношение и применение служебного оружия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) на ношение специальной одежды со знаками различия;";
подпункт 6) дополнить словами "и производить их осмотр, осмотр предметов в целях выявления признаков состава административного правонарушения".
7. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
подпункт 13) статьи 1 после слова "аквакультуру," дополнить словом "дичеразведение,".
8. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":
1) часть вторую пункта 2 статьи 23 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) для реализации на земельных участках с установленным режимом ограниченной хозяйственной деятельности инвестиционных проектов по развитию туризма, предусматривающих инвестиции в размере не менее двухмиллионнократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, и соответствующих национальному стандарту в области экологического туризма, утвержденному уполномоченным органом в сфере стандартизации. При этом использование этих земель должно осуществляться также в соответствии с частью четвертой статьи 138 Земельного кодекса Республики Казахстан.";
2) в пункте 2 статьи 46 слова "двадцати пяти" заменить словами "сорока девяти";
3) в статье 69:
в пункте 1-1 слова "и рыболовство" заменить словами ", рыболовство и ведение фермерского охотничьего хозяйства";
после слов "объектов животного мира" дополнить словами "(за исключением ведения фермерского охотничьего хозяйства)";
в пункте 1-2 слова "(выращивание сельскохозяйственных культур, сенокошение, пастьба скота) и пчеловодство" заменить словами "(выращивание сельскохозяйственных культур, сенокошение, пастьба скота, пчеловодство) и ведение фермерского охотничьего хозяйства".

24) 56-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қызметтік қаруды сақтауға, алып жүруге және қолдануға;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) айырым белгілері бар арнаулы киім киюге;";
6) тармақша "тоқтатуға" деген сөзден кейін "және әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілерін анықтау мақсатында оларды қарап-тексеруге, заттарды қарап-тексеруге" деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 13) тармақшасы "аквашаруашылықты" деген сөзден кейін ", аң-құс өсіруді" деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 23-баптың 2-тармағының екінші бөлігі 5) тармақшасындағы "үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша босалқы жерге ауыстыру жағдайларын қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін ауыстыруға жол берілмейді." деген сөздер "үшін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) шаруашылық қызметтің шектеулі режимі белгіленген жер учаскелерінде республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі миллион еселенген мөлшеріндегі инвестицияларды көздейтін және стандарттау саласындағы уәкілетті орган бекіткен экологиялық туризм саласындағы ұлттық стандартқа сай келетін туризмді дамыту жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша босалқы жерге ауыстыру жағдайларын қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін ауыстыруға жол берілмейді. Бұл ретте осы жерлерді пайдалану Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 138-бабының төртінші бөлігіне сәйкес те жүзеге асырылуға тиіс.";
2) 46-баптың 2-тармағындағы "жиырма бес" деген сөздер "қырық тоғыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 69-бапта:
1-1-тармақтағы "және балық аулауға" деген сөздер ", балық аулауға және фермерлік аңшылық шаруашылығын жүргізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шегінде" деген сөзден кейін "(фермерлік аңшылық шаруашылығын жүргізуді қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
1-2-тармақтағы "(ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, шөп шабу, мал жаю) және бал ара шаруашылығына" деген сөздер "(ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, шөп шабу, мал жаю, бал ара шаруашылығы) және фермерлік аңшылық шаруашылығын жүргізуге" деген сөздермен ауыстырылсын.

9. В Закон Республики Казахстан от 19 мая 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственного обращения с животным":
абзац шестой подпункта 3) пункта 3 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"16-1) бродячие животные – собаки и кошки, не имеющие владельца или не состоящие на учете домашних животных;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пункта 9 статьи 1, который вводится в действие со дня его первого официального опубликования;
2) пунктов 3 и 5, абзацев четырнадцатого и пятнадцатого подпункта 2), подпунктов 8) и 9), абзацев пятого и шестого подпункта 16), подпункта 17) и абзаца шестого подпункта 24) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
3) абзацев двенадцатого и тринадцатого подпункта 2), абзацев четвертого и пятого подпункта 11) и абзацев четвертого – седьмого подпункта 15) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года;
4) абзацев девятого и десятого подпункта 2) и подпункта 12) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие с 16 февраля 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

9. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жануарларға жауапкершілікпен қарау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 3-тармағы 3) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"16-1) иесіз жануарлар – иесі жоқ немесе үй жануарлары есебіне алынбаған иттер мен мысықтар;".
2-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 9-тармағын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3 және 5-тармақтарын, 6-тармағы 2) тармақшасының он төртінші және он бесінші абзацтарын, 8) және 9) тармақшаларын, 16) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 17) тармақшасын және 24) тармақшасының алтыншы абзацын;
3) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағы 2) тармақшасының он екінші және он үшінші абзацтарын, 11) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 15) тармақшасының төртінші – жетінші абзацтарын;
4) 2027 жылғы 16 ақпаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағы 2) тармақшасының тоғызыншы және оныншы абзацтарын және 12) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ