О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования трудового законодательства
Закон Республики Казахстан от 3 июня 2026 года № 295-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
1) подпункт 41) пункта 1 статьи 1 после слова "отпусков," дополнить словами "а также иные акты, регулирующие трудовые отношения и иные отношения, непосредственно связанные с трудовыми,";
2) в статье 4:
в заголовке и абзаце первом слова "Принципы" и "Принципами" заменить соответственно словами "Основные принципы" и "Основными принципами";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) обеспечение права работника на уважение и защиту своей чести и достоинства в сфере труда.";
3) статью 18 дополнить подпунктами 7-1), 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"7-1) обеспечивают организацию социального партнерства на региональном уровне соответствующей административно-территориальной единицы;
7-2) взаимодействуют с государственной инспекцией труда, представителями работников и работодателей в области социально-трудовых отношений;
7-3) организуют работу региональных трехсторонних комиссий по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений;";
4) пункт 1 статьи 22 дополнить подпунктом 27) следующего содержания:
"27) неприкосновенность частной жизни, уважение и защиту своей чести и достоинства в сфере труда.";
5) подпункт 26-1) пункта 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"26-1) предоставлять работнику отпуск для прохождения скрининговых исследований с сохранением места работы (должности) и средней заработной платы в порядке и объеме, определенных законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения, и принимать меры по направлению его на прохождение скрининговых исследований.
Непредоставление отпуска для прохождения скрининговых исследований влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан;";
6) в статье 25:
в заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"По требованию лица, имеющего обстоятельства, указанные в части первой настоящего пункта, работодатель обязан в письменном виде сообщить причину отказа в заключении трудового договора.";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 3 маусымдағы № 295-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағының 41) тармақшасы "демалыс кестелері" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ еңбек қатынастарын және еңбек қатынастарымен тікелей байланысты басқа да қатынастарды реттейтін өзге де актілер" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-бапта:
тақырыптағы және бірінші абзацтағы "қағидаттары" деген сөз "негізгі қағидаттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "реттеу болып табылады." деген сөздер "реттеу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) жұмыскердің еңбек саласында өзінің ар-намысы мен қадір-қасиетінің құрметтелу және қорғалу құқығын қамтамасыз ету.";
3) 18-бап мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің өңірлік деңгейінде әлеуметтік әріптестікті ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
7-2) әлеуметтік-еңбек қатынастары саласында мемлекеттік еңбек инспекциясымен, жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің өкілдерімен өзара іс-қимыл жасайды;
7-3) әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі өңірлік үшжақты комиссиялардың жұмысын ұйымдастырады;";
4) 22-баптың 1-тармағы 26) тармақшасындағы "жасасуға құқығы бар." деген сөздер "жасасуға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 27) тармақшамен толықтырылсын:
"27) жеке өміріне қол сұғылмауына, еңбек саласында өзінің ар-намысы мен қадір-қасиетінің құрметтелуіне және қорғалуына құқығы бар.";
5) 23-баптың 2-тармағының 26-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1) жұмыскерге Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында айқындалған тәртіппен және көлемде жұмыс орны (лауазымы) мен орташа жалақысын сақтай отырып, скринингтік зерттеулерден өту үшін демалыс беруге және оны скринингтік зерттеулерден өтуге жіберу жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті.
Скринингтік зерттеулерден өту үшін демалыс бермеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа алып келеді;";
6) 25-бапта:
тақырыптағы "кезі" деген сөз "кезіндегі құқықтар мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жайлары бар адамның талап етуі бойынша жұмыс беруші еңбек шартын жасасудан бас тарту себебін жазбаша түрде хабарлауға міндетті.";

7) в статье 30:
в подпункте 2) пункта 1:
часть третью после слов "рабочего дня (смены)" дополнить словами ", за исключением периода временной нетрудоспособности работника или периода нахождения его в социальном отпуске,";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Если последний рабочий день (смена) приходится на период временной нетрудоспособности работника или период нахождения его в социальном отпуске, последним рабочим днем (сменой) считается следующий за днем окончания периода временной нетрудоспособности работника или периода нахождения его в социальном отпуске.";
в части шестой слова "четвертой и пятой" заменить словами "пятой и шестой";
в пункте 4:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В случае истечения срока действия трудового договора, заключенного с руководителем исполнительного органа юридического лица, если ни одна из сторон не позднее последнего рабочего дня до истечения срока действия трудового договора, за исключением периода его временной нетрудоспособности или периода нахождения в социальном отпуске, не уведомила о прекращении трудовых отношений, трудовой договор продлевается на срок до принятия решения учредителями, собственниками имущества юридического лица или уполномоченными ими лицами (органом) либо уполномоченным органом юридического лица об избрании (назначении, утверждении в должности) нового руководителя либо того же лица, если иной срок продления не определен указанным решением.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Если последний рабочий день приходится на период временной нетрудоспособности руководителя исполнительного органа юридического лица или период нахождения его в социальном отпуске, последним рабочим днем считается следующий за днем окончания периода временной нетрудоспособности руководителя или периода нахождения его в социальном отпуске.";
в пункте 5 слово "четвертой" заменить словом "пятой";
8) в пункте 1 статьи 43 слова "на условиях, оговоренных в трудовом, коллективном договорах, акте работодателя" заменить словами ", если соглашениями, коллективным договором не предусмотрены иные условия, улучшающие положение работника";
9) пункт 2 статьи 46 после слова "обязан" дополнить словами "в письменной форме (на бумажном носителе или в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи)";
10) пункт 2 статьи 51 после слов "отсутствующего работника," дополнить словами "выполнения сезонной работы,";

7) 30-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасында:
үшінші бөліктегі "Егер еңбек шартының қолданылу мерзімі өткен жағдайда тараптардың ешқайсысы" деген сөздер "Еңбек шартының қолданылу мерзімі өткен жағдайда, егер тараптардың ешқайсысы, жұмыскердің еңбекке уақытша жарамсыздығы кезеңін немесе оның әлеуметтік демалыста болу кезеңін қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер соңғы жұмыс күні (ауысым) жұмыскердің еңбекке уақытша жарамсыздығы кезеңімен немесе оның әлеуметтік демалыста болу кезеңімен тұспа-тұс келсе, жұмыскердің еңбекке уақытша жарамсыздығы кезеңі немесе оның әлеуметтік демалыста болу кезеңі аяқталған күннен кейінгі күн соңғы жұмыс күні (ауысым) болып есептеледі.";
алтыншы бөліктегі "төртінші және бесінші" деген сөздер "бесінші және алтыншы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаның атқарушы органының басшысымен жасалған еңбек шартының қолданылу мерзімі өткен жағдайда, егер тараптардың ешқайсысы, оның еңбекке уақытша жарамсыздығы кезеңін немесе әлеуметтік демалыста болу кезеңін қоспағанда, еңбек шартының қолданылу мерзімі өткенге дейін соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей еңбек қатынастарын тоқтату туралы хабардар етпесе, еңбек шарты құрылтайшылардың, заңды тұлға мүлкінің меншік иелерінің немесе олар уәкілеттік берген тұлғалардың (органның) не заңды тұлғаның уәкілетті органының жаңа басшыны не сол адамның өзін сайлау (тағайындау, лауазымға бекіту) туралы шешімінде ұзартудың өзге мерзімі белгіленбесе, көрсетілген шешім қабылданғанға дейінгі мерзімге ұзартылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер соңғы жұмыс күні заңды тұлғаның атқарушы органы басшысының еңбекке уақытша жарамсыздығы кезеңімен немесе оның әлеуметтік демалыста болу кезеңімен тұспа-тұс келсе, басшының еңбекке уақытша жарамсыздығы кезеңі немесе оның әлеуметтік демалыста болу кезеңі аяқталған күннен кейінгі күн соңғы жұмыс күні болып есептеледі.";
5-тармақтағы "төртінші" деген сөз "бесінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 43-баптың 1-тармағындағы "еңбек, ұжымдық шарттарда, жұмыс берушінің актісінде жазылған шарттармен оны" деген сөздер "оны, егер келісімдерде, ұжымдық шартта жұмыскердің жағдайын жақсартатын өзге талаптар көзделмесе," деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 46-баптың 2-тармағы "кешіктірмей" деген сөзден кейiн "жазбаша нысанда (қағаз жеткізгіште немесе электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында)" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 51-баптың 2-тармағы "жұмыскерді алмастыру" деген сөздерден кейін ", маусымдық жұмысты орындау" деген сөздермен толықтырылсын;

11) пункт 5 статьи 56 изложить в следующей редакции:
"5. По истечении срока уведомления, указанного в настоящей статье, работник вправе прекратить работу, а работодатель обязан выдать работнику документы, связанные с трудовой деятельностью, а также причитающиеся работнику денежные выплаты в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом, кроме случаев незавершения приема-передачи имущества (документации) работодателя по вине материально ответственных лиц.
Днем расторжения трудового договора с материально ответственными лицами является день завершения приема-передачи имущества (документации) работодателя.
Работодатель обязан принять все необходимые меры для осуществления приема-передачи имущества (документации) с материально ответственными лицами в течение срока уведомления.";
12) подпункт 1) пункта 1 статьи 57 дополнить словами ", а также в случае отказа лицу, ищущему убежище, в присвоении статуса беженца либо отказа в продлении статуса беженца, либо в случае лишения или прекращения статуса беженца";
13) пункт 2 статьи 65 дополнить частью шестой следующего содержания:
"При определении вида дисциплинарного взыскания работодатель принимает во внимание содержание, характер и тяжесть совершенного дисциплинарного проступка, обстоятельства его совершения, степень раскаяния работника.";
14) статью 125 изложить в следующей редакции:
"Статья 125. Гарантии для работников, направляемых на медицинский осмотр
На время прохождения медицинских осмотров за работниками, обязанными проходить их в соответствии с законодательством Республики Казахстан, соглашением, коллективным договором, сохраняются место работы (должность) и средняя заработная плата.
Время, затраченное на прохождение предсменного медицинского освидетельствования работником, обязанным его проходить в соответствии с законодательством Республики Казахстан, соглашением, коллективным договором, оплачивается в размере, определяемом коллективным договором или актом работодателя, из расчета среднего дневного (часового) заработка.";
15) пункт 6 статьи 154 дополнить частью второй следующего содержания:
"Стороны социального партнерства заслушивают отчет по реализации соглашений.";
16) часть первую пункта 1 статьи 159 после слов "некоммерческой организации" дополнить словами ", филиала и представительства иностранного юридического лица";
17) пункт 4 статьи 165 после слова "органами" дополнить словами ", местными исполнительными органами";
18) пункт 2 статьи 182 дополнить подпунктом 19) следующего содержания:

11) 56-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы бапта көрсетілген хабардар ету мерзімі өткен соң, материалдық жауапты адамдардың кінәсінен жұмыс берушінің мүлкін (құжаттамасын) қабылдау-беру аяқталмаған жағдайлардан басқа, жұмыскер жұмысты тоқтатуға құқылы, ал жұмыс беруші жұмыскерге еңбек қызметіне байланысты құжаттарды, сондай-ақ жұмыскерге тиесілі ақшалай төлемдерді осы Кодексте көзделген тәртіппен беруге міндетті.
Жұмыс берушінің мүлкін (құжаттамасын) қабылдау-беру аяқталған күн материалдық жауапты адамдармен еңбек шартын бұзған күн болып табылады.
Жұмыс беруші хабардар ету мерзімі ішінде материалдық жауапты адамдармен мүлікті (құжаттаманы) қабылдауды-беруді жүзеге асыру үшін барлық қажетті шараларды қабылдауға міндетті.";
12) 57-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы ", сондай-ақ пана іздеген адамға босқын мәртебесін беруден бас тартылған не босқын мәртебесін ұзартудан бас тартылған жағдайда не босқын мәртебесінен айырған немесе ол тоқтатылған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 65-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Тәртіптік жазаның түрін айқындау кезінде жұмыс беруші жасалған тәртіптік теріс қылықтың мәнін, сипаты мен ауырлығын, оны жасаудың мән-жайларын, жұмыскердің өкіну дәрежесін ескереді.";
14) 125-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"125-бап. Медициналық қарап-тексеруге жіберілетін жұмыскерлер үшін кепілдіктер
Медициналық қарап-тексеруден Қазақстан Республикасының заңнамасына, келісімге, ұжымдық шартқа сәйкес өтуге міндетті жұмыскерлердің олардан өту уақытында жұмыс орны (лауазымы) мен орташа жалақысы сақталады.
Ауысым алдындағы медициналық куәландырудан Қазақстан Республикасының заңнамасына, келісімге, ұжымдық шартқа сәйкес өтуге міндетті жұмыскердің одан өтуге жұмсаған уақыты ұжымдық шартта немесе жұмыс берушінің актісінде айқындалған мөлшерде орташа күндік (сағаттық) жалақы есепке алынып төленеді.";
15) 154-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік әріптестік тараптары келісімдердің іске асырылуы жөніндегі есепті тыңдайды.";
16) 159-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "коммерциялық емес ұйымның" деген сөздерден кейін ", шетелдік заңды тұлғаның филиалы мен өкілдігінің" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 165-баптың 4-тармағы "органдармен" деген сөзден кейін ", жергілікті атқарушы органдармен" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 182-баптың 2-тармағы 18) тармақшасындағы "жүзеге асыруға міндетті." деген сөздер "жүзеге асыруға;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:

"19) приводить в соответствие с действующими нормами и правилами безопасности и охраны труда все основные фонды, находящиеся в эксплуатации.
Под основными фондами, находящимися в эксплуатации, понимаются объекты, непосредственно применяемые в процессе производственной деятельности, включая здания (сооружения), машины, оборудование, транспортные средства и иные средства труда.";
19) в статье 193:
в частях первой и второй подпункта 6) слова "искового заявления" заменить словом "иска";
в подпункте 11) слова "исковые заявления" заменить словом "иски";
20) статью 194 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) иметь необходимую подготовку и регулярно повышать свою квалификацию в области трудовых отношений, безопасности и охраны труда, социального партнерства в соответствии с порядком подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, утвержденным Правительством Республики Казахстан.";
21) в части второй подпункта 1) пункта 1 статьи 195 слова "исковому заявлению" заменить словом "иску";
22) пункт 5 статьи 203 исключить;
23) главу 22 дополнить статьей 203-1 следующего содержания:
"Статья 203-1. Технический инспектор по охране труда
1. Технический инспектор по охране труда утверждается решением производственного совета по безопасности и охране труда.
2. Технический инспектор по охране труда имеет право:
1) запрашивать и получать от работодателей и иных должностных лиц организации необходимую информацию;
2) посещать структурные подразделения организации в целях осуществления внутреннего контроля по безопасности и охране труда;
3) принимать участие в расследовании несчастных случаев, а также в проверках состояния безопасности и охраны труда;
4) вносить предложения по улучшению условий по безопасности и охране труда и проводить разъяснительную работу с работниками по соблюдению требований безопасности и охраны труда;
5) вносить предложения во внутренние акты организации по безопасности и охране труда;
6) осуществлять иные права, предусмотренные настоящим Кодексом, типовым положением о техническом инспекторе по охране труда, а также решением производственного совета по безопасности и охране труда.
3. Порядок осуществления техническим инспектором по охране труда внутреннего контроля по безопасности и охране труда определяется типовым положением о техническом инспекторе по охране труда, а также решением производственного совета по безопасности и охране труда.
Порядок оплаты труда технического инспектора по охране труда может определяться коллективным договором.".

"19) пайдаланудағы барлық негізгі қорларды еңбек қауіпсіздігінің және еңбекті қорғаудың қолданыстағы нормалары мен қағидаларына сәйкес келтіруге міндетті.
Пайдаланудағы негізгі қорлар деп ғимараттарды (құрылысжайларды), машиналарды, жабдықтарды, көлік құралдарын және өзге де еңбек құралдарын қоса алғанда, өндірістік қызмет процесінде тікелей қолданылатын объектілер түсініледі.";
19) 193-бапта:
6) тармақшаның бірінші және екінші бөліктеріндегі "талап арыз" деген сөздер "талап қою" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "талап арыздарды" деген сөздер "талап қоюларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 194-бап 9) тармақшасындағы "жүргізуге міндетті." деген сөздер "жүргізуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру тәртібіне сәйкес еңбек қатынастары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, әлеуметтік әріптестік саласында қажетті даярлығы болуға және өзінің біліктілігін ұдайы арттырып отыруға міндетті.";
21) 195-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігіндегі "талап арыз" деген сөздер "талап қою" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 203-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
23) 22-тарау мынадай мазмұндағы 203-1-баппен толықтырылсын:
"203-1-бап. Еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспектор
1. Еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспектор еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі өндірістік кеңестің шешімімен бекітіледі.
2. Еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспектордың:
1) жұмыс берушілерден және ұйымның өзге де лауазымды адамдарынан қажетті ақпаратты сұратуға және алуға;
2) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ішкі бақылауды жүзеге асыру мақсатында ұйымның құрылымдық бөлімшелеріне баруға;
3) жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеруге, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігінің және еңбекті қорғаудың жай-күйін тексерулерге қатысуға;
4) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жағдайларын жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізуге және жұмыскерлермен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын сақтау бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізуге;
5) ұйымның ішкі актілеріне еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөнінде ұсыныстар енгізуге;
6) осы Кодексте, еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспектор туралы үлгілік ережеде, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі өндірістік кеңестің шешімінде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
3. Еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспектордың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ішкі бақылауды жүзеге асыруының тәртібі еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспектор туралы үлгілік ережеде, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі өндірістік кеңестің шешімінде айқындалады.
Еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспектордың еңбегіне ақы төлеу тәртібі ұжымдық шартта айқындалуы мүмкін.".

2. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
пункт 4 статьи 87 дополнить частью второй следующего содержания:
"Медицинская организация по месту прикрепления работника посредством цифровых технологий:
1) уведомляет работника о необходимости прохождения скрининговых исследований;
2) направляет работодателю сведения по работникам, подлежащим скрининговым исследованиям.".
3. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 39-1) следующего содержания:
"39-1) в пределах своей компетенции обеспечивает реализацию государственной политики в области труда, безопасности и охраны труда;";
2) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктом 34-1) следующего содержания:
"34-1) в пределах своей компетенции обеспечивает реализацию государственной политики в области труда, безопасности и охраны труда;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 5) пункта 1 и пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

2. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
87-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жұмыскердің бекітілген жері бойынша медициналық ұйым цифрлық технологиялар арқылы:
1) жұмыскерді скринингтік зерттеулерден өту қажеттігі туралы хабардар етеді;
2) жұмыс берушіге скринингтік зерттеулерге жататын жұмыскерлер бойынша мәліметтер жібереді.".
3. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 39-1) тармақшамен толықтырылсын:
"39-1) өз құзыреті шегінде еңбек, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз етеді;";
2) 31-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 34-1) тармақшамен толықтырылсын:
"34-1) өз құзыреті шегінде еңбек, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз етеді;".
2-бап. Осы Заң 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 5) тармақшасын және 2-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ