О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственного обращения с животными
Закон Республики Казахстан от 19 мая 2026 года № 292-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктом 1-18) следующего содержания:
"1-18) разрабатывает и представляет на утверждение в соответствующий маслихат правила содержания животных, правила содержания и выгула домашних животных, правила отлова, временного содержания и умерщвления животных, предложения по установлению границ санитарных зон содержания животных;";
пункт 1-9 дополнить подпунктами 7-1), 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"7-1) определяет места, в которых запрещены выгул домашних животных либо нахождение с животными с иной целью, а также при необходимости оборудует места для выгула домашних животных;
7-2) организует информационное обеспечение деятельности приютов для животных и социальную рекламу, направленную на передачу животных новым владельцам, розыск владельцев потерявшихся животных, информирование о необходимости стерилизации домашних животных;
7-3) организует регулирование численности бродячих животных;";
2) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктами 1-12), 1-13) и 1-14) следующего содержания:
"1-12) определяет места, в которых запрещены выгул домашних животных либо нахождение с животными с иной целью, а также при необходимости оборудует места для выгула домашних животных;
1-13) организует информационное обеспечение деятельности приютов для животных и социальную рекламу, направленную на передачу животных новым владельцам, розыск владельцев потерявшихся животных, информирование о необходимости стерилизации домашних животных;
1-14) организует регулирование численности бродячих животных;".
2. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии":
1) в статье 10:
подпункты 4-3) и 4-9) пункта 1 исключить;
подпункты 23) и 27) пункта 1-1 исключить;
подпункт 1) пункта 2 исключить;
2) абзац седьмой части первой пункта 4 статьи 11 исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года "Об ответственном обращении с животными":

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жануарларға жауапкершілікпен қарау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 19 мамырдағы № 292-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 27-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-18) тармақшамен толықтырылсын:
"1-18) жануарларды ұстау қағидаларын, үй жануарларын ұстау және серуендету қағидаларын, жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларын, жануарлар ұсталатын санитариялық аймақтардың шекараларын белгілеу жөніндегі ұсыныстарды әзірлейді және тиісті мәслихатқа бекітуге ұсынады;";
1-9-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) үй жануарларын серуендетуге не өзге мақсатта жануарлармен жүруге тыйым салынған орындарды айқындайды, сондай-ақ қажет болған кезде үй жануарларын серуендетуге арналған орындарды жабдықтайды;
7-2) жануарларға арналған панажайлардың қызметін ақпараттық қамтамасыз етуді және жануарларды жаңа иелеріне беруге, адасып қалған жануарлардың иелерін іздестіруге, үй жануарларын стерилизациялау қажеттігі туралы хабардар етуге бағытталған әлеуметтік жарнаманы ұйымдастырады;
7-3) иесіз жануарлардың санын реттеуді ұйымдастырады;";
2) 31-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-12), 1-13) және 1-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-12) үй жануарларын серуендетуге не өзге мақсатта жануарлармен жүруге тыйым салынған орындарды айқындайды, сондай-ақ қажет болған кезде үй жануарларын серуендетуге арналған орындарды жабдықтайды;
1-13) жануарларға арналған панажайлардың қызметін ақпараттық қамтамасыз етуді және жануарларды жаңа иелеріне беруге, адасып қалған жануарлардың иелерін іздестіруге, үй жануарларын стерилизациялау қажеттігі туралы хабардар етуге бағытталған әлеуметтік жарнаманы ұйымдастырады;
1-14) иесіз жануарлардың санын реттеуді ұйымдастырады;".
2. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-бапта:
1-тармақтың 4-3) және 4-9) тармақшалары алып тасталсын;
1-1-тармақтың 23) және 27) тармақшалары алып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
2) 11-баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің жетінші абзацы алып тасталсын.
3. "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" 2021 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:

1) по всему тексту внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
2) преамбулу исключить;
3) в статье 1:
в подпункте 1) слова "государственная ветеринарная организация, созданная местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "государственные юридические лица, созданные местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) пункт временного содержания животных – имущественный комплекс, специально предназначенный и оборудованный для временного содержания найденных, отловленных безнадзорных и бродячих животных, домашних животных (животных-компаньонов), переданных владельцами или ответственными лицами в связи с отказом от их содержания, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц;";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) бродячие животные – собаки и кошки, которые не имеют владельца;";
подпункт 18) исключить;
в подпункте 26) слово "болюсы," исключить;
дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
"28-1) меры экстренного реагирования – совокупность мероприятий, в том числе действия, направленные на незамедлительное устранение и (или) минимизацию последствий проявления агрессии животными с целью обеспечения безопасности человека, животных, общественного порядка и (или) предотвращения угрозы жизни или здоровью человека, животных и имуществу физических и (или) юридических лиц;";
4) статью 3 изложить в следующий редакции:
"Статья 3. Основные цели, задачи и принципы настоящего Закона
1. Целями настоящего Закона являются обеспечение защиты и безопасности животных, укрепление нравственности, соблюдение гуманности, а также защита прав и законных интересов физических и юридических лиц при обращении с животными.
2. Задачами настоящего Закона являются:
1) формирование у владельцев ответственности за жизнь, здоровье и благополучие животных;
2) обеспечение системы мер по защите животных;
3) воспитание у населения нравственного, гуманного и осознанного отношения к животным.
3. Правовое регулирование общественных отношений в области ответственного обращения с животными основывается на принципах:
1) признания животных существами, способными испытывать боль и физические страдания;
2) недопустимости жестокого обращения, причинения боли, физических страданий и безосновательного лишения жизни животных;
3) гармоничного сосуществования человека и животных, основанного на уважении, заботе и балансе интересов общества и природы.";

1) бүкіл мәтін бойынша "қаңғыбас", "Қаңғыбас" деген сөздер тиісінше "иесіз", "Иесіз" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кіріспе алып тасталсын;
3) 1-бапта:
1) тармақшадағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйым" деген сөздер "астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) жануарларды уақытша ұстау пункті – табылған, ауланған қараусыз қалған және иесіз жануарларды, ұстаудан бас тартуына байланысты иелері немесе жауапты адамдар берген, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон жануарларды) уақытша ұстауға әдейі арналған және жабдықталған мүліктік кешен;";
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) иесіз жануарлар – иесі жоқ иттер мен мысықтар;";
18) тармақша алып тасталсын;
26) тармақшадағы "болюстер," деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
"28-1) шұғыл ден қою шаралары – адамның, жануарлардың қауіпсіздігін, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету және (немесе) адамның өміріне немесе денсаулығына, жануарлардың тіршілігіне немесе саулығына және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүлкіне қатер төнуін болғызбау мақсатында жануарлардың агрессия көрсетуін дереу тоқтатуға және (немесе) оның салдарын барынша азайтуға бағытталған іс-шаралар жиынтығы, оның ішінде әрекеттер;";
4) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, міндеттері мен қағидаттары
1. Осы Заңның мақсаттары – жануарлардың қорғалуы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету, адамгершілікті нығайту, ізгілікті сақтау, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың жануарларға қарау кезіндегі құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау.
2. Осы Заңның міндеттері:
1) жануарлардың тіршілігі, саулығы мен амандығы үшін иелерінің жауапкершілігін қалыптастыру;
2) жануарларды қорғау жөніндегі шаралар жүйесін қамтамасыз ету;
3) халықты жануарларға адамгершілікпен, ізгілікпен және саналы түрде қарауға тәрбиелеу.
3. Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеу мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) жануарларды ауырсыну мен тән азабын сезіне алатын тіршілік иелері деп тану;
2) жануарларға қатыгездікпен қарауға, ауырсыну тудыруға, тән азабын шектіруге және олардың негізсіз өлтірілуіне жол бермеу;
3) адам мен жануарлардың құрметке, қамқорлыққа және қоғам мен табиғат мүдделерінің тепе-теңдігіне негізделген үйлесімді тіршілік етуі.";

5) в статье 4:
подпункт 4) пункта 2 после слов "приюты для животных" дополнить словами ", пункты временного содержания животных";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Если дальнейшее использование животного по целевому назначению невозможно, владелец животного или ответственное лицо обязаны обеспечить содержание такого животного до его естественной смерти либо передать его в приют для животных, пункт временного содержания животных, физическим или юридическим лицам, способным создать необходимые условия. При передаче животного в пункт временного содержания животных владелец или ответственное лицо обязаны обеспечить его содержание до определения юридической судьбы животного.
В случае, если состояние здоровья животного в силу возрастных изменений, наличия хронических заболеваний, посттравматического состояния подразумевает ухудшение качества жизни животного, связанное с регулярными болевыми ощущениями либо нарушением систем органов или тяжелыми функциональными нарушениями опорно-двигательного аппарата, по заключению ветеринарного врача владелец животного вправе принять решение об эвтаназии.";
6) в статье 7:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области ответственного обращения с животными в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) осуществляет стратегические, регулятивные и реализационные функции в пределах своей компетенции;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) разрабатывает и утверждает правила деятельности и учета приютов для животных, а также пунктов временного содержания животных;";
подпункт 7) исключить;
подпункты 10) и 14) изложить в следующей редакции:
"10) разрабатывает и утверждает перечень животных, содержание, разведение и оборот которых запрещены или ограничены, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 10 настоящего Закона;";
"14) разрабатывает и утверждает правила стерилизации бродячих животных, за исключением собак;";
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области ответственного обращения с животными;";

5) 4-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасы "панажайларға" деген сөзден кейін ", жануарларды уақытша ұстау пункттеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер жануарды нысаналы мақсаты бойынша одан әрі пайдалану мүмкін болмаса, жануардың иесі немесе жауапты адам мұндай жануарды ол өз өлімімен өлгенге дейін күтіп-бағуды қамтамасыз етуге не оны жануарларға арналған панажайға, жануарларды уақытша ұстау пунктіне, қажетті жағдай жасай алатын жеке немесе заңды тұлғаларға беруге міндетті. Жануарды жануарларды уақытша ұстау пунктіне берген кезде иесі немесе жауапты адам жануардың заңды тағдыры айқындалғанға дейін оны күтіп-бағуды қамтамасыз етуге міндетті.
Егер жануар саулығының жағдайы оның жасына байланысты өзгерістерге, созылмалы ауруларының болуына, жарақат алғаннан кейінгі жағдайына орай ұдайы ауырсынуды сезінуге не ағзалар жүйелерінің бұзылуына немесе тірек-қимыл аппаратының функционалдық тұрғыдан ауыр түрде бұзылуына байланысты жануардың тіршілік ету сапасының нашарлауын білдірсе, жануардың иесі ветеринариялық дәрігердің қорытындысы бойынша эвтаназиялау туралы шешім қабылдауға құқылы.";
6) 7-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асырады;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жануарларға арналған панажайлардың, сондай-ақ жануарларды уақытша ұстау пункттерінің қызметі мен оларды есепке алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
7) тармақша алып тасталсын;
10) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) осы Заңның 10-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ұсталуына, өсірілуіне және айналымына тыйым салынған немесе шектелген жануарлардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
"14) иттерді қоспағанда, иесіз жануарларды стерилизациялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";

7) в статье 9:
в пункте 1:
подпункт 1) после слова "разрабатывают" дополнить словами "и представляют в соответствующий маслихат";
подпункт 5) после слова "разрабатывают" дополнить словами "и представляют в соответствующий маслихат";
подпункт 7) дополнить словами "и пунктов временного содержания животных";
пункт 1-1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) организуют меры экстренного реагирования в соответствии с правилами отлова, временного содержания и умерщвления животных;";
пункт 1-2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) организуют меры экстренного реагирования в соответствии с правилами отлова, временного содержания и умерщвления животных;";
8) в статье 10:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Не допускаются содержание и использование животных, включенных в перечень животных, содержание, разведение и оборот которых запрещены или ограничены, за исключением случаев:
1) временного содержания в полувольных условиях, искусственно созданной среде обитания или неволе пострадавших и (или) травмированных животных, включенных в перечень животных, содержание, разведение и оборот которых запрещены или ограничены, находящихся в состоянии, не позволяющем возвратить их в среду обитания, до момента их передачи в приюты для животных, зоологические питомники, реабилитационные центры для животных, научные организации, а также в организации, осуществляющие реабилитацию и реинтродукцию диких животных;
2) содержания животных в полувольных условиях, искусственно созданной среде обитания или неволе на время лечения животных и искусственного выкармливания детенышей, молодняка животных сотрудниками научных организаций, приютов для животных, зоологических питомников, реабилитационных центров для животных, организаций, осуществляющих реабилитацию и реинтродукцию диких животных, при наличии соответствующих решений указанных организаций;
3) содержания и использования животных в организациях, основной целью деятельности которых является разведение животных в целях сохранения генетического фонда объектов животного мира, в зоологических питомниках, организациях, осуществляющих реабилитацию и реинтродукцию диких животных, научных организациях;
4) иных случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.";
в пункте 4 слова "за счет бюджетных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также иных" заменить словами ", за исключением собак, за счет";

7) 9-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша "әзірлейді" деген сөзден кейін "және тиісті мәслихатқа ұсынады" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "әзірлейді" деген сөзден кейін "және тиісті мәслихатқа ұсынады" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшадағы "панажайларды" деген сөз "панажайлар мен жануарларды уақытша ұстау пункттерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларына сәйкес шұғыл ден қою шараларын ұйымдастырады;";
1-2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларына сәйкес шұғыл ден қою шараларын ұйымдастырады;";
8) 10-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мынадай жағдайларды:
1) ұсталуына, өсірілуіне және айналымына тыйым салынған немесе шектелген жануарлар тізбесіне енгізілген, мекендеу ортасына қайтаруға мүмкіндік бермейтін жай-күйдегі зардап шеккен және (немесе) жарақат алған жануарларды олар жануарларға арналған панажайларға, зоологиялық питомниктерге, жануарларға арналған оңалту орталықтарына, ғылыми ұйымдарға, сондай-ақ жабайы жануарларды оңалту мен реинтродукциялауды жүзеге асыратын ұйымдарға берілгенге дейін жартылай ерікті жағдайларда, жасанды түрдегі мекендеу ортасында немесе еріксіз жағдайларда уақытша ұстау;
2) ғылыми ұйымдардың, жануарларға арналған панажайлардың, зоологиялық питомниктердің, жануарларға арналған оңалту орталықтарының, жабайы жануарларды оңалту мен реинтродукциялауды жүзеге асыратын ұйымдардың тиісті шешімдері болған кезде, көрсетілген ұйымдар қызметкерлерінің жануарларды емдеуі мен олардың жаңа туған төлдерін, жас төлдерін қолдан тамақтандыруы кезінде жануарларды жартылай ерікті жағдайларда, жасанды түрдегі мекендеу ортасында немесе еріксіз жағдайларда ұстау;
3) жануарлар дүниесі объектілерінің генетикалық қорын сақтау үшін қызметінің негізгі мақсаты жануарларды өсіру болып табылатын ұйымдарда, зоологиялық питомниктерде, жабайы жануарларды оңалту мен реинтродукциялауды жүзеге асыратын ұйымдарда, ғылыми ұйымдарда жануарларды ұстау және пайдалану жағдайларын;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, ұсталуына, өсірілуіне және айналымына тыйым салынған немесе шектелген жануарлар тізбесіне енгізілген жануарларды ұстауға және пайдалануға жол берілмейді.";
4-тармақтағы "қаңғыбас жануарларды вакциналауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де" деген сөздер "иттерді қоспағанда, иесіз жануарларды вакциналауды Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) пункт 1 статьи 11 дополнить частью второй следующего содержания:
"Учет собак и кошек осуществляется с использованием чипа как обязательного изделия (средства) учета домашних животных.";
10) в статье 13:
заголовок после слова "разведению" дополнить словами "и обороту";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Разведение и оборот домашних животных осуществляются только при наличии их учета в соответствии с настоящим Законом.";
11) пункт 1 статьи 15 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) при регулировании численности бродячих животных (за исключением кошек) в порядке и сроки, установленные местными представительными органами столицы, областей, городов республиканского значения;
7) в отношении безнадзорных животных (за исключением кошек), поступивших в приюты для животных и (или) пункты временного содержания животных, которые больны, проявляют неоправданную агрессию, не обустроены и не востребованы владельцем или ответственным лицом, а также иными физическими, юридическими лицами по истечении сроков, установленных Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
12) статью 22 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Владелец и (или) ответственное лицо, допустившие нарушение требований к выгулу домашних животных, повлекшее за собой причинение вреда жизни или здоровью человека, животных и имуществу физических и (или) юридических лиц, обязаны возместить причиненный вред в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае нарушения правил содержания и выгула домашних животных, повлекшего тяжкий, средней тяжести вред здоровью человека, владелец такого животного обязан провести эвтаназию в порядке, установленном настоящим Законом.";
13) в статье 23:
в пункте 1:
в подпункте 6) слова "путем стерилизации" заменить словами "в порядке, установленном настоящим Законом,";
в подпункте 7) слова "бюджетных средств и иных" исключить;
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами ", а также их учет";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) эвтаназию в случаях, предусмотренных статьей 15 настоящего Закона;";
14) в статье 25:
пункт 1 после слова "стерилизации" дополнить словами ", применяемой в отношении кошек, эвтаназии в случаях, предусмотренных статьей 15 настоящего Закона";
пункт 2 после слова "препаратов" дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом";

9) 11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Иттер мен мысықтарды есепке алу үй жануарларын есепке алатын міндетті бұйым (құрал) ретінде чипті пайдалану арқылы жүзеге асырылады.";
10) 13-бапта:
тақырыптағы "өсіруге" деген сөз "өсіру мен олардың айналымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Үй жануарларын өсіру мен олардың айналымы осы Заңға сәйкес олар есепке алынған кезде ғана жүзеге асырылады.";
11) 15-баптың 1-тармағы 5) тармақшасындағы "жою кезінде жол беріледі." деген сөздер "жою кезінде;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) иесіз жануарлардың (мысықтарды қоспағанда) санын реттеу кезінде астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органдары белгілеген тәртіппен және мерзімдерде;
7) жануарларға арналған панажайларға және (немесе) жануарларды уақытша ұстау пункттеріне түскен ауру, негізсіз агрессия көрсететін, иесі немесе жауапты адам, сондай-ақ өзге де жеке, заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген мерзімдер өткен соң жайластырмаған және қажет етпеген қараусыз қалған жануарларға (мысықтарды қоспағанда) қатысты жол беріледі.";
12) 22-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Үй жануарларын серуендетуге қойылатын талаптарды адамның өміріне немесе денсаулығына, жануарлардың тіршілігіне немесе саулығына және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүлкіне зиян келтіруге алып келген бұзушылыққа жол берген иесі және (немесе) жауапты адам келтірілген зиянды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өтеуге міндетті.
Үй жануарларын ұстау және серуендету қағидаларын адам денсаулығына ауыр, ауырлығы орташа зиян келтіруге алып келген бұзушылық жағдайында, мұндай жануардың иесі осы Заңда белгіленген тәртіппен эвтаназия жүргізуге міндетті.";
13) 23-бапта:
1-тармақта:
6) тармақшадағы "стерилизациялау арқылы" деген сөздер "осы Заңда белгіленген тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша ", сондай-ақ оларды есепке алуды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) осы Заңның 15-бабында көзделген жағдайларда эвтаназиялауды;";
14) 25-бапта:
1-тармақтағы "жануарларды стерилизациялау, жайластыру" деген сөздер "мысықтарға қатысты қолданылатын стерилизациялау, осы Заңның 15-бабында көзделген жағдайларда эвтаназиялау, жануарларды жайластыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Қаңғыбас" деген сөз "Осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, иесіз" деген сөздермен ауыстырылсын;

15) в статье 26:
в пункте 1 слова "правилами деятельности приютов для животных" заменить словами "настоящим Законом";
в пункте 5:
подпункт 4) после слова "животных" дополнить словами ", за исключением собак,";
в подпункте 5) слова ", включая вакцинацию" исключить;
16) пункт 3 статьи 28 дополнить словами ", в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "Об общественном контроле".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев второго – седьмого подпункта 8) и подпункта 10) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

15) 26-бапта:
1-тармақтағы "жануарларға арналған панажайлар қызметінің қағидаларына сәйкес жүзе" деген сөздер "осы Заңға сәйкес жүзеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
4) тармақшадағы "қаңғыбас жануарларға" деген сөздер "иттерді қоспағанда, иесіз жануарларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "вакциналауды қоса алғанда," деген сөздер алып тасталсын;
16) 28-баптың 3-тармағы "ұйымдарға" деген сөзден кейін "Қоғамдық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 8) тармақшасының екінші – жетінші абзацтарын және 10) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ