Об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на 2026 – 2028 годы
Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2025 года № 238-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026 и действует до 31.12.2028 в соответствии со ст. 4 настоящего Закона.
Настоящий Закон определяет объемы трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы в абсолютном выражении на трехлетний период 2026 – 2028 годов с разбивкой по годам.
Статья 1. Объемы бюджетных изъятий, передаваемых из областного бюджета и бюджетов города республиканского значения, столицы в республиканский бюджет
1. Установить бюджетные изъятия из областного бюджета и бюджетов города республиканского значения, столицы в республиканский бюджет на 2026 год в сумме 879 947 069 тысяч тенге, в том числе:
Атырауской области – 262 404 282 тысячи тенге;
города Алматы – 491 887 501 тысяча тенге;
города Астаны – 125 655 286 тысяч тенге.
2. Установить бюджетные изъятия из областного бюджета и бюджетов города республиканского значения, столицы в республиканский бюджет на 2027 год в сумме 1 079 818 403 тысяч тенге, в том числе:
Атырауской области – 237 910 881 тысяча тенге;
города Алматы – 600 946 982 тысячи тенге;
города Астаны – 240 960 540 тысяч тенге.
3. Установить бюджетные изъятия из областного бюджета и бюджетов города республиканского значения, столицы в республиканский бюджет на 2028 год в сумме 1 400 607 718 тысяч тенге, в том числе:
Атырауской области – 278 969 171 тысяча тенге;
Мангистауской области – 1 248 369 тысяч тенге;
города Алматы – 699 746 657 тысяч тенге;
города Астаны – 420 643 521 тысяча тенге.
Статья 2. Объемы бюджетных субвенций, передаваемых из республиканского бюджета в областные бюджеты, бюджет города республиканского значения
1. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из республиканского бюджета в областные бюджеты, бюджет города республиканского значения, на 2026 год в сумме 5 171 567 833 тысяч тенге, в том числе:
области Абай – 266 878 915 тысяч тенге;
Акмолинской области – 325 916 603 тысячи тенге;
Актюбинской области – 197 089 345 тысяч тенге;
Алматинской области – 108 007 714 тысяч тенге;
Западно-Казахстанской области – 173 643 915 тысяч тенге;
Жамбылской области – 494 317 250 тысяч тенге;
области Жетісу – 381 884 553 тысячи тенге;
Карагандинской области – 269 563 338 тысяч тенге;
Костанайской области – 350 622 666 тысяч тенге;
Кызылординской области – 504 013 674 тысячи тенге;

Республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы 2026 – 2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 8 желтоқсандағы № 238-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 4-б. қараңыз.
Осы Заң республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің 2026 – 2028 жылдардағы үш жылдық кезеңге арналған жылдар бойынша бөлінген абсолюттік мәндегі көлемін айқындайды.
1-бап. Облыстық бюджеттен және республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен республикалық бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлардың көлемі
1. Облыстық бюджеттен және республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен республикалық бюджетке 2026 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 879 947 069 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Атырау облысынан – 262 404 282 мың теңге;
Алматы қаласынан – 491 887 501 мың теңге;
Астана қаласынан – 125 655 286 мың теңге.
2. Облыстық бюджеттен және республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен республикалық бюджетке 2027 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 1 079 818 403 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Атырау облысынан – 237 910 881 мың теңге;
Алматы қаласынан – 600 946 982 мың теңге;
Астана қаласынан – 240 960 540 мың теңге.
3. Облыстық бюджеттен және республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен республикалық бюджетке 2028 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 1 400 607 718 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Атырау облысынан – 278 969 171 мың теңге;
Маңғыстау облысынан – 1 248 369 мың теңге;
Алматы қаласынан – 699 746 657 мың теңге;
Астана қаласынан – 420 643 521 мың теңге.
2-бап. Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қала бюджетіне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемі
1. Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қала бюджетіне берілетін 2026 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 5 171 567 833 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Абай облысына – 266 878 915 мың теңге;
Ақмола облысына – 325 916 603 мың теңге;
Ақтөбе облысына – 197 089 345 мың теңге;
Алматы облысына – 108 007 714 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысына – 173 643 915 мың теңге;
Жамбыл облысына – 494 317 250 мың теңге;
Жетісу облысына – 381 884 553 мың теңге;
Қарағанды облысына – 269 563 338 мың теңге;
Қостанай облысына – 350 622 666 мың теңге;
Қызылорда облысына – 504 013 674 мың теңге;

Мангистауской области – 122 677 187 тысяч тенге;
Павлодарской области – 7 822 744 тысячи тенге;
Северо-Казахстанской области – 333 976 372 тысячи тенге;
Туркестанской области – 1 139 920 621 тысяча тенге;
области Ұлытау – 60 763 826 тысяч тенге;
Восточно-Казахстанской области – 251 739 916 тысяч тенге;
города Шымкента – 182 729 194 тысячи тенге.
2. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из республиканского бюджета в областные бюджеты, бюджет города республиканского значения, на 2027 год в сумме 6 357 838 886 тысяч тенге, в том числе:
области Абай – 421 053 572 тысячи тенге;
Акмолинской области – 390 941 602 тысячи тенге;
Актюбинской области – 291 198 711 тысяч тенге;
Алматинской области – 106 029 235 тысяч тенге;
Западно-Казахстанской области – 283 211 443 тысячи тенге;
Жамбылской области – 607 514 858 тысяч тенге;
области Жетісу – 403 575 491 тысяча тенге;
Карагандинской области – 419 875 048 тысяч тенге;
Костанайской области – 423 776 995 тысяч тенге;
Кызылординской области – 546 882 194 тысячи тенге;
Мангистауской области – 78 578 470 тысяч тенге;
Павлодарской области – 4 416 154 тысячи тенге;
Северо-Казахстанской области – 432 904 833 тысячи тенге;
Туркестанской области – 1 248 023 917 тысяч тенге;
области Ұлытау – 68 536 618 тысяч тенге;
Восточно-Казахстанской области – 306 880 244 тысячи тенге;
города Шымкента – 324 439 501 тысяча тенге.
3. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из республиканского бюджета в областные бюджеты, бюджет города республиканского значения, на 2028 год в сумме 6 796 559 470 тысяч тенге, в том числе:
области Абай – 498 648 999 тысяч тенге;
Акмолинской области – 591 012 575 тысяч тенге;
Актюбинской области – 307 747 126 тысяч тенге;
Алматинской области – 38 637 109 тысяч тенге;
Западно-Казахстанской области – 326 502 671 тысяча тенге;
Жамбылской области – 677 937 320 тысяч тенге;
области Жетісу – 446 842 673 тысячи тенге;
Карагандинской области – 389 036 178 тысяч тенге;
Костанайской области – 444 515 662 тысячи тенге;
Кызылординской области – 585 256 233 тысячи тенге;
Северо-Казахстанской области – 457 967 701 тысяча тенге;
Туркестанской области – 1 214 878 347 тысяч тенге;
области Ұлытау – 108 660 691 тысяча тенге;
Восточно-Казахстанской области – 338 866 364 тысячи тенге;
города Шымкента – 370 049 821 тысяча тенге.
Статья 3. Объемы расходов, предусматриваемые в местных бюджетах
Учесть в расходах местных бюджетов объемы целевых трансфертов общего характера согласно приложению 1 к настоящему Закону.
Учесть в расходах местных бюджетов объемы капитальных затрат согласно приложению 2 к настоящему Закону.
Учесть в расходах местных бюджетов объемы затрат на развитие согласно приложению 3 к настоящему Закону.
Учесть в расходах местных бюджетов минимальные объемы финансирования капитальных затрат по приобретению ветеринарных станций, ветеринарных пунктов и скотомогильников для обеспечения ветеринарной безопасности согласно приложению 4 к настоящему Закону.
Учесть в расходах местных бюджетов минимальные объемы финансирования капитальных затрат по социальной, инженерной и транспортной инфраструктуре в сельских населенных пунктах согласно приложению 5 к настоящему Закону.

Маңғыстау облысына – 122 677 187 мың теңге;
Павлодар облысына – 7 822 744 мың теңге;
Солтүстік Қазақстан облысына – 333 976 372 мың теңге;
Түркістан облысына – 1 139 920 621 мың теңге;
Ұлытау облысына – 60 763 826 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысына – 251 739 916 мың теңге;
Шымкент қаласына – 182 729 194 мың теңге.
2. Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қала бюджетіне берілетін 2027 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 6 357 838 886 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Абай облысына – 421 053 572 мың теңге;
Ақмола облысына – 390 941 602 мың теңге;
Ақтөбе облысына – 291 198 711 мың теңге;
Алматы облысына – 106 029 235 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысына – 283 211 443 мың теңге;
Жамбыл облысына – 607 514 858 мың теңге;
Жетісу облысына – 403 575 491 мың теңге;
Қарағанды облысына – 419 875 048 мың теңге;
Қостанай облысына – 423 776 995 мың теңге;
Қызылорда облысына – 546 882 194 мың теңге;
Маңғыстау облысына – 78 578 470 мың теңге;
Павлодар облысына – 4 416 154 мың теңге;
Солтүстік Қазақстан облысына – 432 904 833 мың теңге;
Түркістан облысына – 1 248 023 917 мың теңге;
Ұлытау облысына – 68 536 618 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысына – 306 880 244 мың теңге;
Шымкент қаласына – 324 439 501 мың теңге.
3. Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қала бюджетіне берілетін 2028 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 6 796 559 470 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Абай облысына – 498 648 999 мың теңге;
Ақмола облысына – 591 012 575 мың теңге;
Ақтөбе облысына – 307 747 126 мың теңге;
Алматы облысына – 38 637 109 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысына – 326 502 671 мың теңге;
Жамбыл облысына – 677 937 320 мың теңге;
Жетісу облысына – 446 842 673 мың теңге;
Қарағанды облысына – 389 036 178 мың теңге;
Қостанай облысына – 444 515 662 мың теңге;
Қызылорда облысына – 585 256 233 мың теңге;
Солтүстік Қазақстан облысына – 457 967 701 мың теңге;
Түркістан облысына – 1 214 878 347 мың теңге;
Ұлытау облысына – 108 660 691 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысына – 338 866 364 мың теңге;
Шымкент қаласына – 370 049 821 мың теңге.
3-бап. Жергiлiктi бюджеттерде көзделетін шығыстардың көлемі
Жергілікті бюджеттердің шығыстарында осы Заңға 1-қосымшаға сәйкес жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін.
Жергілікті бюджеттердің шығыстарында осы Заңға 2-қосымшаға сәйкес күрделі шығындардың көлемі ескерілсін.
Жергілікті бюджеттердің шығыстарында осы Заңға 3-қосымшаға сәйкес дамуға арналған шығындардың көлемі ескерілсін.
Жергілікті бюджеттердің шығыстарында осы Заңға 4-қосымшаға сәйкес, ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін ветеринариялық станцияларды, ветеринариялық пункттерді және мал қорымдарын сатып алу бойынша күрделі шығындарды қаржыландырудың ең төмен көлемі ескерілсін.
Жергілікті бюджеттердің шығыстарында осы Заңға 5-қосымшаға сәйкес ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік, инженерлік және көліктік инфрақұрылым бойынша күрделі шығындарды қаржыландырудың ең төмен көлемі ескерілсін.