О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности
Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 233-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года:
в статье 972:
подпункты 8) и 12) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"8) произведения декоративно-прикладного искусства;";
"12) компьютерные программы (программное обеспечение);";
в пункте 2 слова "программ для ЭВМ" заменить словами "компьютерных программ (программного обеспечения)".
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
подпункт 64) статьи 138 после слов "за использованием" дополнить словами "объектов авторского права и смежных прав,".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
пункт 1 статьи 461 после слова "обслуживания" дополнить словами ", географических указаний".
4. В Закон Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах":
1) по всему тексту слова "организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе", "Организация, управляющая имущественными правами на коллективной основе", "организации, управляющие имущественными правами на коллективной основе", "Организация, управляющая имущественными правами на коллективной основе,", "Организации, управляющие имущественными правами на коллективной основе", "организациям, управляющим имущественными правами на коллективной основе", "организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе,", "организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе", "организация, управляющая имущественными правами на коллективной основе", "организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе,", "организацией, управляющей имущественными правами на коллективной основе", "организациями, управляющими имущественными правами на коллективной основе" заменить соответственно словами "организаций по коллективному управлению правами", "Организация по коллективному управлению правами", "организации по коллективному управлению правами", "Организация по коллективному управлению правами", "Организации по коллективному управлению правами", "организациям по коллективному управлению правами", "организаций по коллективному управлению правами", "организации по коллективному управлению правами", "организация по коллективному управлению правами", "организации по коллективному управлению правами", "организацией по коллективному управлению правами", "организациями по коллективному управлению правами";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 24 қарашадағы № 233-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының азаматтық кодексіне (ерекше бөлім):
972-бапта:
1-тармақтың 8) және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"8) сәндік-қолданбалы өнер туындылары;";
"12) компьютерлік бағдарламалар (бағдарламалық қамтылым);";
2-тармақтағы "ЭЕМ-ге арналған бағдарламаларды", "кез келген тiлде және кез келген нысанда көрсетiле алатын, оларға негiзгi мәтiнді және объектiлiк кодты қоса алғанда, ЭЕМ (оның iшiнде операциялық жүйелер) бағдарламаларының барлық түрлерiне" деген сөздер тиісінше "Компьютерлік бағдарламаларды (бағдарламалық қамтылымды)", "бастапқы мәтін мен объектінің кодын қоса алғанда, кез келген тілде және кез келген нысанда көрсетілуі мүмкін компьютерлік бағдарламалардың (бағдарламалық қамтылымның) барлық түрлеріне (оның ішінде операциялық жүйелерге)" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
138-баптың 64) тармақшасындағы "тауар белгісін" деген сөздер "авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін, тауар белгісін" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
461-баптың 1-тармағы "қызмет көрсету белгілерін" деген сөздерден кейін ", географиялық нұсқамаларды" деген сөздермен толықтырылсын.
4. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын", "Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын", "Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын, авторлық және сабақтас құқықтардың иелері оның репертуарынан туындылар мен сабақтас құқықтардың объектілерін алып тастаған ұйым" деген сөздер тиісінше "құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі", "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі", "Репертуарынан авторлық және сабақтас құқықтарды иеленушілер туындылар мен сабақтас құқықтардың объектілерін алып тастаған, құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в статье 2:
в подпункте 9):
слова "программу для ЭВМ" заменить словами "компьютерную программу (программное обеспечение)";
слово "электронный" исключить;
дополнить подпунктами 15-1), 15-2), 15-3), 15-4), 21-1) и 21-2) следующего содержания:
"15-1) компьютерная программа (программное обеспечение) – набор команд, выраженный в виде слов, схем или в любой иной форме выражения, при записи которого на машиночитаемый материальный носитель обеспечивается выполнение или достижение ЭВМ определенной задачи или результата, включая подготовительные материалы, природа которых такова, что компьютерная программа (программное обеспечение) является их результатом на более поздней стадии;
15-2) декомпилирование компьютерной программы (программного обеспечения) – технический прием, включающий преобразование объектного кода в исходный текст в целях изучения структуры и кодирования компьютерной программы (программного обеспечения);
15-3) адаптация компьютерной программы (программного обеспечения) или базы данных – внесение изменений в компьютерные программы (программное обеспечение) или базы данных, осуществляемое исключительно в целях обеспечения функционирования компьютерной программы (программного обеспечения) или базы данных на конкретных технических средствах пользователя или под управлением конкретных программ пользователя;
15-4) модификация (переработка) компьютерной программы (программного обеспечения) или базы данных – любые изменения компьютерной программы (программного обеспечения) или базы данных, не являющиеся адаптацией;";
"21-1) единая цифровая платформа в сфере коллективного управления правами (далее – единая цифровая платформа) – цифровая система экспертной организации, предоставляющая единую точку доступа к ее использованию в сфере коллективного управления правами в соответствии с настоящим Законом;
21-2) субъект единой цифровой платформы в сфере коллективного управления правами – правообладатель, организация по коллективному управлению правами, пользователь, экспертная организация;";
подпункты 40), 41), 42) и 43) исключить;
подпункт 45) после слов "последующая передача в эфир" дополнить словами "(включая ретрансляцию)";
подпункт 45-1) после слова "эфир" дополнить словами "(включая ретрансляцию)";

2) 2-бапта:
9) тармақшада:
"деректер базасы", "Деректер базасы", "деректер базасының" деген сөздер тиісінше "дерекқор", "Дерекқор", "дерекқордың" деген сөздермен ауыстырылып, "электрондық" деген сөз алып тасталсын;
"ЭЕМ-ге арналған бағдарламаға" деген сөздер "компьютерлік бағдарламаға (бағдарламалық қамтылымға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-1), 15-2), 15-3), 15-4), 21-1) және 21-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) компьютерлік бағдарлама (бағдарламалық қамтылым) – табиғатына орай компьютерлік бағдарлама (бағдарламалық қамтылым) дайындық материалдарының неғұрлым кейінірек кезеңдегі нәтижесі болып табылатын осындай материалдарды қоса алғанда, машина оқитын материалдық жеткізгішке жазу кезінде ЭЕМ-мен белгілі бір міндетті орындау немесе нәтижеге қол жеткізу қамтамасыз етілетін, сөздер, схемалар түрінде немесе бейнелеудің кез келген өзге де нысанында көрсетілген командалар жиынтығы;
15-2) компьютерлік бағдарламаны (бағдарламалық қамтылымды) қайта құрастыру – компьютерлік бағдарламаның (бағдарламалық қамтылымның) құрылымын зерделеу және оны кодтау мақсатында объектінің кодын бастапқы мәтінге өзгертуді қамтитын техникалық тәсіл;
15-3) компьютерлік бағдарламаны (бағдарламалық қамтылымды) немесе дерекқорды бейімдеу – компьютерлік бағдарламаның (бағдарламалық қамтылымның) немесе дерекқордың пайдаланушының нақты техникалық құралдарында немесе пайдаланушының нақты бағдарламаларының басқаруымен жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында ғана жүзеге асырылатын, компьютерлік бағдарламаларға (бағдарламалық қамтылымға) немесе дерекқорға өзгерістер енгізу;
15-4) компьютерлік бағдарламаны (бағдарламалық қамтылымды) немесе дерекқорды түрлендіру (өңдеу) – компьютерлік бағдарламаның (бағдарламалық қамтылымның) немесе дерекқордың бейімделуге жатпайтын кез келген өзгерістері;";
"21-1) құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы бірыңғай цифрлық платформа (бұдан әрі – бірыңғай цифрлық платформа) – сараптама ұйымының құқықтарды ұжымдық басқару саласында оның пайдаланылуына бірыңғай қол жеткізу нүктесін осы Заңға сәйкес ұсынатын цифрлық жүйесі;
21-2) құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы бірыңғай цифрлық платформа субъектісі – құқық иеленуші, құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйым, пайдаланушы, сараптама ұйымы;";
40), 41), 42) және 43) тармақшалар алып тасталсын;
45) тармақша "эфирге" деген сөзден кейін "(ретрансляциялауды қоса алғанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
45-1) тармақша "эфирге", "Эфирге" деген сөздерден кейін "(ретрансляциялауды қоса алғанда)" деген сөздермен толықтырылсын;

3) в статье 7:
подпункты 8) и 12) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"8) произведения декоративно-прикладного искусства;";
"12) компьютерные программы (программное обеспечение);";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Охрана компьютерных программ (программного обеспечения) распространяется на все виды компьютерных программ (программного обеспечения), в том числе на операционные системы, которые могут быть выражены на любом языке и в любой форме, включая исходный текст и объектный код.";
4) в пункте 1 статьи 9:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Автор для свидетельства личных неимущественных прав на необнародованное произведение, а также правообладатель для подтверждения обладания исключительными имущественными правами на произведение в любое время в течение срока охраны авторского права либо действия соответствующих договоров вправе внести сведения о правах в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом. Внесение сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, осуществляется экспертной организацией. Порядок внесения сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, а также форма свидетельства, подтверждающего внесение в него сведений и их изменений, утверждаются уполномоченным органом.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, не вносятся сведения о правах на произведения, служащие (предназначенные) для отличия товаров (услуг) одних физических или юридических лиц от однородных товаров (услуг) других физических или юридических лиц.";
5) статью 9-1 исключить;
6) в статье 9-2:
в пункте 1:
подпункты 1), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) вносит сведения, изменения и аннулирование в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом;";
"3) ведет Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, и обеспечивает к нему доступ;
4) формирует и ведет реестры в сфере коллективного управления правами, предусмотренные настоящим Законом;";
дополнить подпунктами 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) следующего содержания:
"5) осуществляет внедрение единой цифровой платформы, а также обеспечивает размещение организациями по коллективному управлению правами и пользователями сведений в соответствии со статьями 44, 46 и 47 настоящего Закона;
6) осуществляет информационное наполнение, развитие, сопровождение и системно-техническое обслуживание единой цифровой платформы в соответствии с требованиями настоящего Закона;

3) 7-бапта:
1-тармақтың 8) және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"8) сәндік-қолданбалы өнер туындылары;";
"12) компьютерлік бағдарламалар (бағдарламалық қамтылым);";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Компьютерлік бағдарламаларды (бағдарламалық қамтылымды) қорғау бастапқы мәтін мен объектінің кодын қоса алғанда, кез келген тілде және кез келген нысанда көрсетілуі мүмкін компьютерлік бағдарламалардың (бағдарламалық қамтылымның) барлық түрлеріне, оның ішінде операциялық жүйелерге қолданылады.";
4) 9-баптың 1-тармағында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Автор жарияланбаған туындыға жеке мүліктік емес құқықтарын куәландыру үшін, сондай-ақ құқық иеленуші туындыға айрықша мүліктік құқықтарды иеленгенін растау үшін авторлық құқық қорғалатын не тиісті шарттар қолданылатын мерзім ішінде кез келген уақытта құқықтар туралы мәліметтерді Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне енгізуге құқылы. Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізуді сараптама ұйымы жүзеге асырады. Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу тәртібін, сондай-ақ оған мәліметтер мен осы мәліметтерге өзгерістер енгізілгенін растайтын куәліктің нысанын уәкілетті орган бекітеді.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне бір жеке немесе заңды тұлғалардың тауарларын (көрсететін қызметтерін) басқа жеке немесе заңды тұлғалардың біртектес тауарларынан (көрсететін қызметтерінен) ажыратуға қызмет ететін (арналған) туындыларға құқықтар туралы мәліметтер енгізілмейді.";
5) 9-1-бап алып тасталсын;
6) 9-2-бапта:
1-тармақта:
1), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді, өзгерістерді және күшін жоюды енгізеді;";
"3) Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізілімін жүргізеді және оған қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
4) осы Заңда көзделген құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы тізілімдерді қалыптастырады және жүргізеді;";
мынадай мазмұндағы 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) бірыңғай цифрлық платформаны ендіруді жүзеге асырады, сондай-ақ осы Заңның 44, 46 және 47-баптарына сәйкес құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдардың және пайдаланушылардың мәліметтерді орналастыруын қамтамасыз етеді;
6) осы Заңның талаптарына сәйкес бірыңғай цифрлық платформаны ақпаратпен толтыруды, дамытуды, сүйемелдеуді және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады;

7) осуществляет мониторинг единой цифровой платформы, а также обеспечивает взаимодействие единой цифровой платформы с цифровыми системами;
8) оказывает консультационную помощь субъекту единой цифровой платформы по вопросам функционирования единой цифровой платформы на безвозмездной основе;
9) обеспечивает кибербезопасность данных, размещенных на единой цифровой платформе;
10) осуществляет управление правами в сфере осуществления прав авторов, исполнителей, производителей фонограмм и аудиовизуальных произведений на получение вознаграждения за воспроизведение фонограмм и аудиовизуальных произведений в личных целях и без получения дохода;
11) осуществляет иные виды деятельности, не запрещенные законами Республики Казахстан.";
в абзаце первом части первой и части второй пункта 2 слово "Реестр" заменить словами "Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом,";
7) в статье 16:
подпункт 5) части второй пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) компьютерную программу (программное обеспечение).";
в пункте 5 слова "организациями, управляющими имущественными правами авторов на коллективной основе" заменить словами "организациями по коллективному управлению правами авторов";
8) в части первой статьи 16-1 слова ", воспроизведением произведения в личных целях без согласия автора и другими случаями" заменить словами "и другими случаями, за исключением случаев, установленных статьей 26 настоящего Закона";
9) в подпункте 3) пункта 2 статьи 18 слова "программ для ЭВМ" заменить словами "компьютерной программы (программного обеспечения)";
10) подпункт 6) статьи 19 после слова "воспроизведение" дополнить словами ", распространение, доведение до всеобщего сведения, публичное исполнение";
11) в заголовке и по всему тексту статьи 24 слова "программ для ЭВМ", "программы для ЭВМ", "программу для ЭВМ", "программой для ЭВМ" заменить соответственно словами "компьютерных программ (программного обеспечения)", "компьютерной программы (программного обеспечения)", "компьютерную программу (программное обеспечение)", "компьютерной программой (программным обеспечением)";
12) пункты 3, 4 и 5 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"3. Сбор, распределение и выплата вознаграждения, предусмотренного подпунктом 4) части второй пункта 3 статьи 43 настоящего Закона, осуществляются экспертной организацией.
4. Указанное вознаграждение распределяется экспертной организацией между организациями по коллективному управлению правами в соответствии с настоящим Законом в следующей пропорции: сорок процентов – авторам, тридцать процентов – исполнителям, тридцать процентов – производителям фонограммы.
5. Размер, порядок сбора, распределения и выплаты вознаграждения устанавливаются уполномоченным органом Республики Казахстан.";
13) в пункте 4 статьи 29 слова "организациям, управляющим имущественными правами авторов на коллективной основе" заменить словами "организациям по коллективному управлению правами авторов";
14) в пункте 12 статьи 32:
слова "электронной форме" заменить словами "цифровой форме";
слова "программы для ЭВМ" заменить словами "компьютерной программы (программного обеспечения)";
15) в статье 39:
в пункте 2 слова "организаций, управляющих правами производителей фонограмм и исполнителей на коллективной основе (статья 43 настоящего Закона)," заменить словами "организаций по коллективному управлению правами производителей фонограмм и исполнителей (статья 43 настоящего Закона)";
пункт 3 исключить;

7) бірыңғай цифрлық платформаны мониторингтеуді жүзеге асырады, сондай-ақ бірыңғай цифрлық платформаның цифрлық жүйелермен өзара әрекеттестігін қамтамасыз етеді;
8) бірыңғай цифрлық платформа субъектісіне бірыңғай цифрлық платформаның жұмыс істеуі мәселелері бойынша өтеусіз негізде консультациялық көмек көрсетеді;
9) бірыңғай цифрлық платформада орналастырылған деректердің киберқауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
10) авторлардың, орындаушылардың, фонограммалар мен дыбыстау-бейнелеу туындыларын шығарушылардың фонограммалар мен дыбыстау-бейнелеу туындыларын жеке мақсатта және табыс алмастан қайта шығарғаны үшін сыйақы алуға құқықтарын жүзеге асыру саласындағы құқықтарды басқаруды жүзеге асырады;
11) Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге де қызмет түрлерін жүзеге асырады.";
2-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы және екінші бөлігіндегі "Тізілімге" деген сөз "Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 16-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "деректер базасының" деген сөздер "дерекқордың" деген сөзбен ауыстырылып, 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) компьютерлік бағдарламаның (бағдарламалық қамтылымның) авторына немесе авторлық құқықты иеленушiсіне тиесілі болады.";
5-тармақтағы "мүлiктiк құқықтарын ұжымдық негiзде басқаратын" деген сөздер "құқықтарын ұжымдық басқару жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 16-1-баптың бірінші бөлігіндегі ", туындыны автордың келісімінсіз жеке мақсатта қайта шығаруға және" деген сөздер "және осы Заңның 26-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 18-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "деректер базаларын" деген сөздер "дерекқорларды" деген сөзбен ауыстырылып, 3) тармақшасындағы "көзделгендерден басқа реттердi қоспағанда, ЭЕМ-ге арналған бағдарламаларды көшiрмелеуге" деген сөздер "көзделген жағдайларды қоспағанда, компьютерлік бағдарламаны (бағдарламалық қамтылымды) қайта шығаруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 19-баптың 6) тармақшасы ", тарату, жалпы жұрттың назарына жеткізу, көпшілік алдында орындау" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 24-баптың тақырыбындағы және бүкіл мәтіні бойынша "ЭЕМ-ге арналған бағдарламаларды және деректер базасын", "ЭЕМ-ге арналған бағдарламаларды", "кері жазып шығу", "ЭЕМ-ге арналған бағдарламаның немесе деректер базасының", "ЭЕМ-ге арналған бағдарламаға немесе деректер базасына", "ЭЕМ-ге арналған бағдарлама мен деректер базасының", "ЭЕМ-ге арналған бағдарлама", "ЭЕМ-ге арналған бағдарламаны кері жазып шығуға", "ЭЕМ-ге арнап өз бетiнше жасаған бағдарламасының кері жазылып шыққан", "ЭЕМ-ге арналған бағдарламаның кері жазылып шыққан", "ЭЕМ-ге арнап өз бетiнше жасалған бағдарламаның", "ЭЕМ-ге арнап керi жазылып шыққан бағдарламаға едәуiр ұқсайтын ЭЕМ-ге арналған бағдарламаны", "ЭЕМ-ге арналған бағдарламаны немесе деректер базасын" деген сөздер тиісінше "Компьютерлік бағдарламаларды (бағдарламалық қамтылымды) және дерекқорды", "Компьютерлік бағдарламаларды (бағдарламалық қамтылымды)", "қайта құрастыру", "Компьютерлік бағдарламаның (бағдарламалық қамтылымның) немесе дерекқордың", "компьютерлік бағдарламаға (бағдарламалық қамтылымға) немесе дерекқорға", "компьютерлік бағдарламаның (бағдарламалық қамтылымның) және дерекқордың", "Компьютерлік бағдарлама (бағдарламалық қамтылым)", "компьютерлік бағдарламаны (бағдарламалық қамтылымды) қайта құрастыруға", "дербес әзірлеген компьютерлік бағдарламасының (бағдарламалық қамтылымының) қайта құрастырылған", "компьютерлік бағдарламаның (бағдарламалық қамтылымның) қайта құрастырылған", "дербес әзірленген компьютерлік бағдарламаның (бағдарламалық қамтылымның)", "қайта құрастырылатын компьютерлік бағдарламаға (бағдарламалық қамтылымға) едәуір ұқсайтын компьютерлік бағдарламаны (бағдарламалық қамтылымды)", "компьютерлік бағдарламаны (бағдарламалық қамтылымды) немесе дерекқорды" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 26-баптың 3, 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Заңның 43-бабының 3-тармағы екінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген сыйақыны жинауды, бөлуді және төлеуді сараптама ұйымы жүзеге асырады.
4. Көрсетілген сыйақыны сараптама ұйымы осы Заңға сәйкес құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдар арасында мынадай пропорцияда бөледі: авторларға – қырық пайыз, орындаушыларға – отыз пайыз, фонограмма шығарушыларға отыз пайыз.
5. Сыйақының мөлшерін, оны жинау, бөлу және төлеу тәртібін Қазақстан Республикасының уәкілетті органы белгілейді.";
13) 29-баптың 4-тармағындағы "мүлiктiк құқықтарын ұжымдық негiзде басқаратын" деген сөздер "құқықтарын ұжымдық басқару жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 32-баптың 12-тармағында:
"Электрондық" деген сөз "Цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"соның iшiнде ЭЕМ-ге және деректер базасына арналған бағдарламаның" деген сөздер "оның ішінде компьютерлік бағдарламаның (бағдарламалық қамтылымның) және дерекқордың" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 39-бапта:
2-тармақтағы "құқықтарын ұжымдық негiзде басқаратын" деген сөздер "құқықтарын ұжымдық басқару жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;

16) подпункт 2) пункта 2 статьи 40 дополнить словами ", в том числе путем ретрансляции своих передач";
17) в части первой статьи 40-2 слова ", воспроизведением в личных целях без согласия исполнителя и производителя фонограммы и другими случаями" заменить словами "и другими случаями, за исключением случаев, установленных статьей 26 настоящего Закона";
18) в статье 43:
в части второй пункта 3:
подпункт 1) дополнить словами ", а также доведения до всеобщего сведения";
подпункт 2) после слова "эфир" дополнить словами ", а также доведение до всеобщего сведения";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) осуществление прав исполнителей и производителей фонограмм на получение вознаграждения за публичное исполнение, сообщение для всеобщего сведения по кабелю или передачу в эфир, а также доведение до всеобщего сведения фонограмм, опубликованных в коммерческих целях;";
подпункты 6) и 8) исключить;
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"При этом обладатели авторских и смежных прав могут передать такие полномочия только одной организации по коллективному управлению правами.";
19) в пункте 2-1 статьи 44:
после слова "обязаны" дополнить словами "посредством единой цифровой платформы заключать договор и";
слово "электронного" заменить словом "цифрового";
20) в статье 45:
в подпункте 1) слово "электронного" заменить словом "цифрового";
в подпункте 3) слова "пункты 2 и 3" заменить словами "пункт 2";
21) дополнить статьей 45-1 следующего содержания:
"Статья 45-1. Единая цифровая платформа
1. Экспертная организация осуществляет управление единой цифровой платформой и предоставляет единую точку доступа к ее использованию в сфере коллективного управления правами в порядке, определенном уполномоченным органом.
2. Для обеспечения функционирования единой цифровой платформы экспертная организация осуществляет формирование и ведение следующих реестров в сфере управления имущественными правами на коллективной основе (далее – реестры):
1) реестра произведений;
2) реестра авторов и правообладателей;
3) реестра организаций по коллективному управлению правами;

16) 40-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "эфирге" деген сөзден кейін ", оның ішінде өз хабарларын ретрансляциялау арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 40-2-баптың бірінші бөлігіндегі ", автордың және фонограмма шығарушының келісімінсіз жеке мақсатта қайта шығаруға және" деген сөздер "және осы Заңның 26-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 43-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігінде:
1) тармақшадағы "кәбіл бойынша хабарлау немесе эфирде беру, оның ішінде ретрансляциялау арқылы хабарлауға" деген сөздер "кәбіл арқылы хабарлануына немесе эфирге, оның ішінде ретрансляциялау арқылы берілуіне, сондай-ақ жалпы жұрттың назарына жеткізілуіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "туындыларын көпшілік алдында орындау немесе жалпы жұрттың назарына кәбіл бойынша хабарлау немесе эфирде беру" деген сөздер "туындысын көпшілік алдында орындағаны немесе жалпы жұрттың назарына кәбіл арқылы хабарлағаны немесе эфирге бергені, сондай-ақ жалпы жұрттың назарына жеткізгені" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) орындаушылар мен фонограмма шығарушылардың коммерциялық мақсаттарда жарияланған фонограммаларды көпшілік алдында орындағаны, жалпы жұрттың назарына кәбіл арқылы хабарлағаны немесе эфирге бергені, сондай-ақ жалпы жұрттың назарына жеткізгені үшін сыйақы алуға құқықтарын жүзеге асыру;";
6) тармақша және 7) тармақшадағы "басқару;" деген сөз "басқару салаларында құрылуы мүмкiн." деген сөздермен ауыстырылып, 8) тармақша алып тасталсын;
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте авторлық және сабақтас құқықтарды иеленушілер мұндай өкілеттіктерді құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі бір ұйымға ғана бере алады.";
19) 44-баптың 2-1-тармағында:
"Пайдаланушылар" деген сөзден кейін "бірыңғай цифрлық платформа арқылы шарт жасасуға және" деген сөздермен толықтырылсын;
"электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
20) 45-бапта:
1) тармақшадағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "2, 3-тармақтары" деген сөздер "2-тармағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) мынадай мазмұндағы 45-1-баппен толықтырылсын:
"45-1-бап. Бірыңғай цифрлық платформа
1. Сараптама ұйымы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен бірыңғай цифрлық платформаны басқаруды жүзеге асырады және оның құқықтарды ұжымдық басқару саласында пайдаланылуына бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынады.
2. Бірыңғай цифрлық платформаның жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін сараптама ұйымы мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқару саласындағы мынадай тізілімдерді (бұдан әрі – тізілімдер) қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асырады:
1) туындылар тізілімі;
2) авторлар мен құқық иеленушілер тізілімі;
3) құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдар тізілімі;

4) реестра пользователей;
5) реестра договоров;
6) иных реестров, необходимых для функционирования единой цифровой платформы.
Формирование и ведение реестров осуществляются в порядке, определенном уполномоченным органом.";
22) в статье 46:
в пункте 1:
подпункт 1) после слова "организации" дополнить словами "и единой цифровой платформе";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) использовать единую цифровую платформу;";
в подпункте 2):
слово "тридцать" заменить словом "двадцать";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом суммы на покрытие своих фактических расходов по сбору, распределению и выплате вознаграждения должны производиться пропорционально каждой сумме, причитающейся каждому правообладателю;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) вносить в единую цифровую платформу сведения о собранном, распределенном, выплаченном вознаграждении, а также вознаграждении, направленном на покрытие расходов организации по коллективному управлению правами, в порядке и по форме, которые определены уполномоченным органом;";
подпункты 6) и 7) после слова "интернет-ресурсе" дополнить словами "и единой цифровой платформе";
подпункт 8) дополнить словами "и единой цифровой платформе";
подпункт 9) после слова "интернет-ресурсе" дополнить словами "и единой цифровой платформе";
в подпункте 11) слово "электронного" заменить словом "цифрового";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) не позднее десяти рабочих дней размещать на единой цифровой платформе:
изменения, внесенные в устав и иные учредительные документы такой организации, зарегистрированные в органах юстиции;
копии заключенных двусторонних и многосторонних договоров о взаимном представительстве интересов с иностранными организациями, управляющими аналогичными правами;
копии решений общего собрания.";
часть вторую пункта 1-1 и часть вторую пункта 2 после слова "интернет-ресурсе" дополнить словами "и единой цифровой платформе";
23) в статье 46-2:
в пункте 1 слова "настоящим Законом" заменить словами "заключением комиссии по аккредитации организаций по коллективному управлению правами (далее – комиссия по аккредитации)";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Состав и положение о комиссии по аккредитации, правила проведения аккредитации, квалификационные требования к организациям по коллективному управлению правами утверждаются уполномоченным органом.
Информация о дате проведения заседания комиссии по аккредитации размещается уполномоченным органом в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и на его интернет-ресурсе не позднее чем за тридцать рабочих дней до даты проведения заседания комиссии по аккредитации.";

4) пайдаланушылар тізілімі;
5) шарттар тізілімі;
6) бірыңғай цифрлық платформаның жұмыс істеуіне қажетті өзге де тізілімдер.
Тізілімдерді қалыптастыру және жүргізу уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.";
22) 46-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша "интернет-ресурсындағы" деген сөзден кейін "және бірыңғай цифрлық платформадағы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) бірыңғай цифрлық платформаны пайдалануға;";
2) тармақшада:
"отыз" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте сыйақыны жинау, бөлу және төлеу бойынша өздерінің нақты шығыстарын жабуға арналған сомалар әрбір құқық иеленушіге тиесілі әр сомаға пропорционалды түрде болуға тиіс;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жиналған, бөлінген, төленген сыйақы, сондай-ақ құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымның шығыстарын жабуға бағытталған сыйақы туралы мәліметтерді уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және нысан бойынша бірыңғай цифрлық платформаға енгізуге;";
6) және 7) тармақшалар "интернет-ресурста", "интернет-ресурсында" деген сөздерден кейін "және бірыңғай цифрлық платформада" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша "интернет-ресурсында" деген сөзден кейін "және бірыңғай цифрлық платформада" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша "интернет-ресурсында" деген сөзден кейін "және бірыңғай цифрлық платформада" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақшадағы "электрондық", "қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер тиісінше "цифрлық", "қамтамасыз етуге;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) он жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай цифрлық платформада:
осындай ұйымның жарғысына және өзге де құрылтай құжаттарына енгізілген, әділет органдарында тіркелген өзгерістерді;
ұқсас құқықтарды басқаратын шетелдік ұйымдармен өзара мүдделілік білдіру туралы жасалған екіжақты және көпжақты шарттардың көшірмелерін;
жалпы жиналыс шешімдерінің көшірмелерін орналастыруға міндетті.";
1-1-тармақтың екінші бөлігі және 2-тармақтың екінші бөлігі "интернет-ресурсында" деген сөзден кейін "және бірыңғай цифрлық платформада" деген сөздермен толықтырылсын;
23) 46-2-бапта:
1-тармақтағы "осы Заңға" деген сөздер "құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – аккредиттеу жөніндегі комиссия) қорытындысына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аккредиттеу жөніндегі комиссияның құрамын және ол туралы ережені, құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарға аккредиттеу жүргізу қағидаларын, оларға қойылатын біліктілік талаптарын уәкілетті орган бекітеді.
Аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысы өтетін күн туралы ақпаратты уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында және өзінің интернет-ресурсында аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысы өтетін күнге дейін отыз жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырады.";

пункты 3, 4, 5, 6, 7, 10 и 11 исключить;
24) в пункте 1 статьи 47:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Организация по коллективному управлению правами авторов, исполнителей, производителей фонограмм или иных обладателей авторских и (или) смежных прав обязана ежегодно не позднее 15 апреля года, следующего за отчетным, предоставлять уполномоченному органу посредством единой цифровой платформы:";
подпункты 1), 2) и 3) исключить;
часть третью исключить;
25) в статье 47-1:
в абзаце первом слова "может быть отозвано" заменить словом "отзывается";
подпункты 2), 3), 6) и 7) исключить;
26) пункт 2 статьи 47-2 изложить в следующей редакции:
"2. Информация о прекращении действия свидетельства об аккредитации организаций по коллективному управлению правами размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа и единой цифровой платформе в месячный срок со дня наступления случаев, указанных в пункте 1 настоящей статьи.";
27) главу 4 дополнить статьей 47-3 следующего содержания:
"Статья 47-3. Приостановление действия свидетельства об аккредитации организаций по коллективному управлению правами
1. Действие свидетельства об аккредитации организаций по коллективному управлению правами приостанавливается уполномоченным органом на три месяца в случаях:
1) непредставления в уполномоченный орган в установленный срок ежегодного отчета о деятельности аккредитованной организации;
2) представления в уполномоченный орган ежегодного отчета о деятельности аккредитованной организации, содержащего заведомо ложные сведения.
2. Информация о приостановлении действия свидетельства об аккредитации организаций по коллективному управлению правами размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа и единой цифровой платформе в однодневный срок со дня наступления случаев, указанных в пункте 1 настоящей статьи.";
28) в подпункте 4) пункта 2 статьи 48 слова "по кабелю или передача в эфир" заменить словами "в эфир (в том числе ретрансляция) или по кабелю";
29) дополнить статьей 48-2 следующего содержания:
"Статья 48-2. Контроль за деятельностью физических и юридических лиц, использующих объекты авторского права и смежных прав
1. Контроль за деятельностью физических и юридических лиц, использующих объекты авторского права и смежных прав, осуществляет уполномоченный орган.
2. Лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, обязаны по запросу уполномоченного органа представлять сведения об использованных произведениях или объектах смежных прав, доходах, полученных в результате использования объектов авторского права или смежных прав, а также сведения и документы, касающиеся выплат авторского вознаграждения.".

3, 4, 5, 6, 7, 10 және 11-тармақтар алып тасталсын;
24) 47-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Авторлардың, орындаушылардың, фонограмма шығарушылардың немесе авторлық және (немесе) сабақтас құқықтарды өзге де иеленушілердің құқықтарын ұжымдық басқару жөніндегі ұйым жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей, бірыңғай цифрлық платформа арқылы уәкілетті органға:";
1), 2) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
25) 47-1-бапта:
бірінші абзацта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2), 3), 6) және 7) тармақшалар алып тасталып, 9) тармақшадағы "кері қайтарып алуы мүмкін" деген сөздер "кері қайтарып алады" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 47-2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын тоқтату туралы ақпарат осы баптың 1-тармағында көрсетілген жағдайлар басталған күннен бастап бір ай мерзімде уәкілетті органның интернет-ресурсында және бірыңғай цифрлық платформада орналастырылады.";
27) 4-тарау мынадай мазмұндағы 47-3-баппен толықтырылсын:
"47-3-бап. Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру
1. Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын уәкілетті орган:
1) аккредиттелген ұйымның қызметі туралы жыл сайынғы есеп белгіленген мерзімде уәкілетті органға ұсынылмаған;
2) аккредиттелген ұйымның қызметі туралы көрінеу жалған мәліметтерді қамтитын жыл сайынғы есеп уәкілетті органға ұсынылған жағдайларда үш айға тоқтата тұрады.
2. Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында және бірыңғай цифрлық платформада осы баптың 1-тармағында көрсетілген жағдайлар басталған күннен бастап бір күн мерзімде орналастырылады.";
28) 48-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "кәбіл бойынша хабарлауға немесе эфирде беруге" деген сөздер "эфирде (оның ішінде ретрансляциялау) немесе кәбіл арқылы хабарлауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) мынадай мазмұндағы 48-2-баппен толықтырылсын:
"48-2-бап. Авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың қызметін бақылау
1. Авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың қызметін бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Осы баптың 1-тармағында аталған тұлғалар пайдаланылған туындылар немесе сабақтас құқықтар объектілері, авторлық құқық немесе сабақтас құқықтар объектілерін пайдалану нәтижесінде алынған кірістер туралы мәліметтерді, сондай-ақ авторлық сыйақы төлемдеріне қатысты мәліметтер мен құжаттарды уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ұсынуға міндетті.".

5. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений":
1) в пункте 2 статьи 3-1:
абзац восьмой подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"положения о комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных;";
подпункт 4) после слов "реестре", "реестра" дополнить соответственно словами "(реестрах)", "(реестров)";
подпункт 5) исключить;
2) в подпункте 9) пункта 1 статьи 3-2 слово "законодательством" заменить словом "законами";
3) в пункте 1 статьи 8:
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"Делопроизводство может быть восстановлено экспертной организацией при представлении документа об оплате восстановления пропущенного срока.";
дополнить частями восьмой и девятой следующего содержания:
"Ходатайство о восстановлении срока может быть подано заявителем не позднее двенадцати месяцев со дня истечения пропущенного срока. Такое ходатайство представляется в экспертную организацию одновременно с запрашиваемыми экспертизой материалами, документами об оплате.
Заявка может быть отозвана заявителем до регистрации селекционного достижения в Государственном реестре селекционных достижений.";
4) в пункте 3 статьи 22-1 слова ", а также общественных советов от указанных уполномоченных органов" исключить;
5) в пункте 10 статьи 22-3 слово "суде" заменить словом "суд";
6) в статье 22-4:
в пункте 1:
часть первую после слова "реестре" дополнить словом "(реестрах)";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Патентный поверенный по результатам прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, и выдачи свидетельства патентного поверенного осуществляет деятельность в соответствии со специализацией в области:
1) товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара;
2) изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.";
в части третьей слова "Аттестационная комиссия" заменить словами "Комиссия по вопросам деятельности патентных поверенных";
часть четвертую после слова "реестре" дополнить словом "(реестрах)";
в части пятой:
слово "Реестр" заменить словом "Реестры";
слово "размещается" заменить словом "размещаются";
в пункте 4:
в части первой:
в абзаце первом слова "аттестационной комиссии" заменить словами "комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных";
в подпункте 1) слова "аттестационную комиссию" заменить словами "комиссию по вопросам деятельности патентных поверенных";
подпункт 3) исключить;
часть вторую исключить;
в части третьей слова "аттестационной комиссии" заменить словами "комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных";

5. "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-1-баптың 2-тармағында:
2) тармақшаның сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережені;";
4) тармақша "тізілімінде", "тізілімінен" деген сөздерден кейін тиісінше "(тізілімдерінде)", "(тізілімдерінен)" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
2) 3-2-баптың 1-тармағының 9) тармақшасындағы "заңнамасында" деген сөз "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 8-баптың 1-тармағында:
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сараптама ұйымы өткізіп алған мерзімді қалпына келтіру төлемі туралы құжат ұсынылған кезде іс жүргізуді қалпына келтіруі мүмкін.";
мынадай мазмұндағы сегізінші және тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Өтінім беруші мерзімді қалпына келтіру туралы өтінішхатты өткізіп алған мерзім аяқталған күннен бастап он екі айдан кешіктірмей бере алады. Мұндай өтінішхат сараптама ұйымына сараптамада сұратылатын материалдармен, төлем туралы құжаттармен бір мезгілде ұсынылады.
Өтінім беруші селекциялық жетістік Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімінде тіркелгенге дейін өтінімді кері қайтарып ала алады.";
4) 22-1-баптың 3-тармағындағы ", сондай-ақ көрсетілген уәкілетті органдардан қоғамдық кеңестердің" деген сөздер алып тасталсын;
5) 22-3-баптың 10-тармағында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
6) 22-4-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік "тізілімінде" деген сөзден кейін "(тізілімдерінде)" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өту және оларға патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру нәтижелері бойынша патенттік сенім білдірілген өкіл қызметін:
1) тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары;
2) өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласында мамандануына сәйкес жүзеге асырады.
үшінші бөліктегі "аттестаттау комиссиясы" деген сөздер "патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссия" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік "тізілімінде" деген сөзден кейін "(тізілімдерінде)" деген сөзбен толықтырылсын;
бесінші бөлікте:
"тізілімі" деген сөз "тізілімдері" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "аттестаттау комиссиясының" деген сөздер "патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссияның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "аттестаттау комиссиясына" деген сөздер "патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссияға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "кезеңіне;" деген сөз "кезеңіне тоқтатыла тұрады." деген сөздермен ауыстырылып, 3) тармақша алып тасталсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "аттестаттау комиссиясының" деген сөздер "патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссияның" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) в статье 22-6:
заголовок после слов "реестра", "реестре" дополнить соответственно словами "(реестров)", "(реестрах)";
в пункте 1:
в абзаце первом слова "патентных поверенных решением аттестационной комиссии" заменить словами "(реестров) патентных поверенных решением комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных";
в подпункте 1):
слово "личного" исключить;
слова "аттестационную комиссию" заменить словами "комиссию по вопросам деятельности патентных поверенных";
подпункт 4) после слов "вступлении в" дополнить словом "законную";
в пункте 2:
слова "аттестационной комиссии" заменить словами "комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных";
после слова "реестр" дополнить словом "(реестры)";
пункт 3 после слова "реестра" дополнить словом "(реестров)";
в пункте 4:
в части первой:
в предложении первом слова "апелляционная комиссия" заменить словами "комиссия по вопросам деятельности патентных поверенных";
предложение второе исключить;
подпункт 1) части второй после слова "реестр" дополнить словом "(реестры)";
часть третью исключить;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. На решение комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных может быть подана жалоба в апелляционную комиссию, создаваемую при уполномоченном органе, по досудебному рассмотрению жалоб патентных поверенных.
Порядок рассмотрения жалоб на решения комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных определяется уполномоченным органом.
Досудебное рассмотрение указанных жалоб является обязательным.
Решение апелляционной комиссии принимается простым большинством голосов, оформляется протоколом и может быть обжаловано в суд.".
6. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "Патентный закон Республики Казахстан":
1) в пункте 2 статьи 4:
абзац восьмой подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"положения о комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных;";
подпункт 4) после слов "реестре", "реестра" дополнить соответственно словами "(реестрах)", "(реестров)";
подпункт 5) исключить;
2) в подпункте 9) пункта 1 статьи 4-1 слово "законодательством" заменить словом "законами";

7) 22-6-бапта:
тақырып "тізілімінен", "тізіліміндегі" деген сөздерден кейін тиісінше "(тізілімдерінен)", "(тізілімдеріндегі)" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "тізілімінен аттестаттау комиссиясының" деген сөздер "тізілімінен (тізілімдерінен) патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссияның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада:
"аттестаттау комиссиясына" деген сөздер "патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссияға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеке" деген сөз алып тасталсын;
4) тармақша "үкімі" деген сөзден кейін "заңды" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақта:
"Аттестаттау комиссиясының" деген сөздер "Патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссияның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тізіліміне" деген сөзден кейін "(тізілімдеріне)" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақ "тізілімінен" деген сөзден кейін "(тізілімдерінен)" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші сөйлемдегі "апелляциялық комиссия" деген сөздер "патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссия" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
екінші бөліктің 1) тармақшасы "тізіліміне" деген сөзден кейін "(тізілімдеріне)" деген сөзбен толықтырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссияның шешіміне уәкілетті органның жанынан құрылатын апелляциялық комиссияға патенттік сенім білдірілген өкілдердің шағымдарын сотқа дейін қарау жөніндегі шағым берілуі мүмкін.
Патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссияның шешімдеріне шағымдарды қарау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
Көрсетілген шағымдарды сотқа дейін қарау міндетті болады.
Апелляциялық комиссияның шешімі жай көпшілік дауыспен қабылданады, хаттамамен ресімделеді және ол бойынша сотқа шағым жасалуы мүмкін.".
6. "Қазақстан Республикасының Патент Заңы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 2-тармағында:
2) тармақшаның сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережені;";
4) тармақша "тізілімінде", "тізілімінен", "тізіліміндегі" деген сөздерден кейін тиісінше "(тізілімдерінде)", "(тізілімдерінен)", "(тізілімдеріндегі)" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
2) 4-1-баптың 1-тармағының 9) тармақшасындағы "заңнамасында" деген сөз "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;

3) в подпункте 5) пункта 3 статьи 6 слова "программы для вычислительных машин" заменить словами "компьютерные программы (программное обеспечение)";
4) в пункте 5 статьи 9 слова "совместно с уполномоченными органами в области науки, государственной поддержки инновационной деятельности и другими заинтересованными органами", "ежегодного" исключить;
5) пункт 16 статьи 11 после слова "устанавливаются" дополнить словами "экспертной организацией по согласованию с";
6) в статье 22:
часть вторую пункта 1-1 дополнить словами ", а также отношение заявленного предложения к объектам, не признаваемым в качестве изобретений в соответствии с пунктом 3 статьи 6 настоящего Закона";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Если в ходе проведения формальной экспертизы будет установлено, что заявленное предложение относится к числу решений, не признаваемых в качестве изобретения согласно пункту 3 статьи 6 настоящего Закона, принимается решение об отказе в выдаче патента, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней.";
в части второй пункта 7 слова "к объектам, охраняемым в качестве изобретения" заменить словами "к техническим решениям, охраняемым в качестве изобретения в соответствии с пунктом 2 статьи 6 настоящего Закона";
7) в пункте 3 статьи 32 слова ", а также общественных советов от указанных уполномоченных органов" исключить;
8) в пункте 9 статьи 32-2 слово "суде" заменить словом "суд";
9) в статье 36:
в пункте 1:
часть первую после слова "реестре" дополнить словом "(реестрах)";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Патентный поверенный по результатам прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, и выдачи свидетельства патентного поверенного осуществляет деятельность в соответствии со специализацией в области:
1) товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара;
2) изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.";
в части третьей слова "Аттестационная комиссия" заменить словами "Комиссия по вопросам деятельности патентных поверенных";
часть четвертую после слова "реестре" дополнить словом "(реестрах)";
в части пятой:
слово "Реестр" заменить словом "Реестры";
слово "размещается" заменить словом "размещаются";

3) 6-баптың 3-тармағының 5) тармақшасындағы "есептегіш машиналарға арналған бағдарламалар" деген сөздер "компьютерлік бағдарламалар (бағдарламалық қамтылым)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 9-баптың 5-тармағындағы "ғылым, инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органдармен және басқа да мүдделі органдармен бірлесіп,", "жыл сайынғы" деген сөздер алып тасталсын;
5) 11-баптың 16-тармағындағы "мөлшерін уәкілетті орган" деген сөздер "мөлшерлерін уәкілетті органмен келісу бойынша сараптама ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 22-бапта:
1-1-тармақтың екінші бөлігі "сақталуы" деген сөзден кейін ", сондай-ақ мәлімделген ұсыныстың осы Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес өнертабыс ретінде танылмайтын объектілерге жатқызылуы" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер формалды сараптама жүргізу барысында мәлімделген ұсыныстың осы Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес өнертабыс ретінде танылмайтын шешімдердің қатарына жататыны анықталса, патент беруден бас тарту туралы шешім қабылданады, ол туралы өтінім беруші бес жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.";
7-тармақтың екінші бөлігіндегі "өнертабыс ретінде қорғалатын объектілерге" деген сөздер "осы Заңның 6-бабының 2-тармағына сәйкес өнертабыс ретінде қорғалатын техникалық шешімдерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 32-баптың 3-тармағындағы ", сондай-ақ көрсетілген уәкілетті органдардан қоғамдық кеңестердің" деген сөздер алып тасталсын;
8) 32-2-баптың 9-тармағында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
9) 36-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік "тізілімінде" деген сөзден кейін "(тізілімдерінде)" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өту және оларға патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру нәтижелері бойынша патенттік сенім білдірілген өкіл қызметін:
1) тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары;
2) өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласында мамандануына сәйкес жүзеге асырады.";
үшінші бөліктегі "аттестаттау комиссиясы" деген сөздер "патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссия" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік "тізілімінде" деген сөзден кейін "(тізілімдерінде)" деген сөзбен толықтырылсын;
бесінші бөлікте:
"тізілімі" деген сөз "тізілімдері" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

11) статью 37 изложить в следующей редакции:
"Статья 37. Патентование объектов промышленной собственности в зарубежных странах
Подача заявки на объекты промышленной собственности в зарубежные страны, созданные в Республике Казахстан, осуществляется по истечении трех месяцев со дня подачи соответствующей заявки в экспертную организацию, если в указанный срок заявитель не будет уведомлен о том, что в заявке содержатся сведения, составляющие государственные секреты.
Заявка на объекты промышленной собственности может быть подана ранее указанного срока, но после проведения по просьбе заявителя проверки наличия в заявке сведений, составляющих государственные секреты. Порядок проведения проверки устанавливается уполномоченным органом.".
7. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 1999 года "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров":
1) в пункте 2 статьи 3:
в подпункте 2):
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"положения о комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных;";
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"правил признания товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака;";
подпункт 4) после слов "реестре", "реестра" дополнить соответственно словами "(реестрах)", "(реестров)";
подпункт 5) исключить;
2) в статье 3-1:
в пункте 1:
подпункт 1) после слова "знаки" дополнить словами ", географические указания";
подпункт 2):
после слова "знаки" дополнить словами ", географические указания";
после слова "знаков" дополнить словами ", Государственном реестре географических указаний";
подпункт 4) после слова "знаков" дополнить словами ", Государственный реестр географических указаний";
подпункт 5) после слова "знаков" дополнить словами ", Государственного реестра географических указаний";
подпункты 6) и 7) после слова "знаков" дополнить словами ", географических указаний";
подпункт 8) после слова "знаки" дополнить словами ", географические указания";
в подпункте 9) слово "законодательством" заменить словом "законами";
пункт 2 после слова "знаков" дополнить словами ", географических указаний";

11) 37-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"37-бап. Шет елдерде өнеркәсіптік меншік объектілерін патенттеу
Шет елдерге Қазақстан Республикасында жасалған өнеркәсіптік меншік объектілеріне өтінім беру, егер өтінім беруші өтінімде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтердің қамтылғаны туралы үш ай мерзімде хабардар етілмесе, сараптама ұйымына тиісті өтінім берілген күннен бастап көрсетілген мерзім өткен соң жүзеге асырылады.
Өнеркәсіптік меншік объектілеріне өтінім көрсетілген мерзімнен бұрын, бірақ өтінім берушінің өтініші бойынша өтінімде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтердің бар-жоғына тексеру жүргізілгеннен кейін берілуі мүмкін. Тексеруді жүргізу тәртібін уәкілетті орган белгілейді.".
7. "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 2-тармағында:
2) тармақшада:
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережені;";
он бірінші абзацтағы "ережені әзірлеу және бекіту" деген сөздер "ережені" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бiрдей белгiлi тауар белгісі ретінде тану қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
4) тармақша "тізілімінде", "тізілімінен", "тізіліміндегі" деген сөздерден кейін тиісінше "(тізілімдерінде)", "(тізілімдерінен)", "(тізілімдеріндегі)" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
2) 3-1-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша "белгілеріне" деген сөзден кейін ", географиялық нұсқамаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша:
"белгілерін" деген сөзден кейін ", географиялық нұсқамаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
"Тауар белгілерінің мемлекеттік тізілімінде" деген сөздерден кейін ", Географиялық нұсқамалардың мемлекеттік тізілімінде" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "Тауар белгілерінің мемлекеттік тізілімін" деген сөздерден кейін ", Географиялық нұсқамалардың мемлекеттік тізілімін" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "Тауар белгілерінің мемлекеттік тізілімінен" деген сөздерден кейін ", Географиялық нұсқамалардың мемлекеттік тізілімінен" деген сөздермен толықтырылсын;
6) және 7) тармақшалар "белгілерін", "белгілерінің" деген сөздерден кейін тиісінше ", географиялық нұсқамаларды", ", географиялық нұсқамалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша "белгілеріне" деген сөзден кейін ", географиялық нұсқамаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшадағы "заңнамасында" деген сөз "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ "белгілерін," деген сөзден кейін "географиялық нұсқамаларды," деген сөздермен толықтырылсын;

3) в статье 6:
подпункты 3) и 3-1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) указывающих на вид, качество, количество, свойство, назначение, ценность товаров, место и время их производства или сбыта, а также место оказания услуг;
3-1) воспроизводящих международные непатентуемые наименования лекарственных средств или их основы;";
часть первую пункта 2 после слова "отличия" дополнить словами ", их элементы";
4) в подпункте 5) пункта 1 статьи 7 слова "с наименованиями мест происхождения товаров, охраняемыми в Республике Казахстан в отношении любых товаров" заменить словами "с географическими указаниями и наименованиями мест происхождения товаров, охраняемыми в Республике Казахстан в отношении однородных товаров";
5) в статье 11:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить частью второй следующего содержания:
"Предварительная экспертиза проводится в ускоренном порядке по ходатайству заявителя в течение десяти рабочих дней с даты подачи заявки;";
подпункт 2) дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Полная экспертиза проводится в ускоренном порядке по ходатайству заявителя в течение трех месяцев с даты подачи заявки.";
в пункте 2:
часть первую дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Делопроизводство по заявке приостанавливается с даты направления запроса до получения ответа на запрос.";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"При проведении ускоренной полной экспертизы дополнительные материалы должны быть представлены в течение трех месяцев с даты направления запроса экспертной организации заявителю.
В случае непредставления заявителем в установленный срок дополнительных материалов делопроизводство прекращается, заявка считается отозванной и восстановлению не подлежит.";
6) в пункте 1 статьи 11-2 слова "одного месяца" заменить словами "двух месяцев";
7) подпункт 7) статьи 13 дополнить словами "или суд";
8) статью 18-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 18-1. Признание товарного знака общеизвестным
Общеизвестным в Республике Казахстан товарным знаком признается решением уполномоченного органа товарный знак, зарегистрированный на территории Республики Казахстан или охраняемый в силу международных договоров, или обозначение, используемое как товарный знак без его правовой охраны в Республике Казахстан, приобретшее в результате активного использования широкую известность в Республике Казахстан.
Общеизвестному товарному знаку предоставляется правовая охрана, предусмотренная настоящим Законом.
Порядок, срок предоставления правовой охраны и прекращения признания товарного знака или обозначения, используемого как товарный знак, общеизвестным в Республике Казахстан утверждаются уполномоченным органом.";

3) 6-бапта:
1-тармақтың 3) және 3-1) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тауарлардың түрін, сапасын, санын, қасиетін, мақсатын, құндылығын, олардың шығарылған немесе өткізілген жері мен уақытын, сондай-ақ қызметтер көрсетілетін жерді нұсқайтын;
3-1) дәрілік заттардың патенттелмейтін халықаралық атауларын немесе олардың негіздерін қайталайтын;";
2-тармақтың бірінші бөлігі "айырым белгілерін" деген сөздерден кейін ", олардың элементтерін" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 7-баптың 1-тармағы 5) тармақшасындағы "кез келген тауарларға қатысты Қазақстан Республикасында қорғалатын тауар шығарылған жер атауларымен" деген сөздер "біртектес тауарларға қатысты географиялық нұсқамалармен және Қазақстан Республикасында қорғалатын тауарлар шығарылған жерлердің атауларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 11-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "ішінде;" деген сөз "ішінде жүргізіледі." деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Алдын ала сараптама өтінім берушінің өтінішхаты бойынша өтінім берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жеделдетілген тәртіппен жүргізіледі;";
2) тармақша мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Толық сараптама өтінім берушінің өтінішхаты бойынша өтінім берілген күннен бастап үш ай ішінде жеделдетілген тәртіппен жүргізіледі.";
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Өтінім бойынша іс жүргізу сұрау салу жіберілген күннен бастап сұрау салуға жауап алынғанға дейін тоқтатыла тұрады.";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жеделдетілген толық сараптама жүргізілген кезде сараптама ұйымының сұрау салуы өтінім берушіге жіберілген күннен бастап үш ай ішінде қосымша материалдар ұсынылуға тиіс.
Өтінім беруші белгіленген мерзімде қосымша материалдарды ұсынбаған жағдайда іс жүргізу тоқтатылады, өтінім кері қайтарып алынды деп есептеледі және қалпына келтіруге жатпайды.";
6) 11-2-баптың 1-тармағындағы "бір" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 13-баптың 7) тармақшасы "кеңеске" деген сөзден кейін "немесе сотқа" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 18-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-1-бап. Тауар белгісін жалпыға бірдей белгілі деп тану
Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген немесе халықаралық шарттарға орай қорғалатын тауар белгісі немесе Қазақстан Республикасында құқықтық қорғалмаған тауар белгісі ретінде пайдаланылатын, белсендi пайдалану нәтижесiнде Қазақстан Республикасында кеңiнен мәлім болған белгiлеме уәкілетті органның шешімімен Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі деп танылады.
Жалпыға бірдей белгілі тауар белгісіне осы Заңда көзделген құқықтық қорғау ұсынылады.
Тауар белгісіне немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемеге құқықтық қорғауды ұсыну және оларды Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тануды тоқтату тәртібін, мерзімін уәкілетті орган бекітеді.";

Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпунктов 4) и 5) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года;
2) абзаца седьмого подпункта 22) пункта 4 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2029 года.
2. Установить, что:
1) обязательства по заключению договоров посредством единой цифровой платформы вводятся в действие для организаций эфирного и кабельного вещания со дня введения в действие настоящего Закона, для театров, кинотеатров, филармоний – с 1 июля 2026 года, для остальных пользователей – с 1 января 2027 года;
2) договоры, заключенные организациями по коллективному управлению правами с авторами, правообладателями и пользователями до введения в действие настоящего Закона, продолжают действовать до истечения срока их действия. При этом организации по коллективному управлению правами обязаны в срок до 1 января 2027 года принять меры по переводу их в цифровой формат;
3) абзац десятый подпункта 2), абзацы десятый и двенадцатый подпункта 6), абзац второй подпункта 14), абзац третий подпункта 19), абзац второй подпункта 20), абзац пятнадцатый подпункта 22) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона вводятся в действие со дня введения в действие Цифрового кодекса Республики Казахстан;
4) патентный поверенный, прошедший аттестацию до введения в действие абзацев четвертого, пятого, шестого и седьмого подпункта 6) пункта 5, абзацев четвертого, пятого, шестого и седьмого подпункта 9) пункта 6, абзацев четвертого, пятого, шестого и седьмого подпункта 15) пункта 7, абзацев четвертого, пятого, шестого и седьмого подпункта 2) пункта 8 статьи 1 настоящего Закона, осуществляет свою деятельность по указанным специализациям до 1 января 2027 года.
3. Установить, что до введения в действие Цифрового кодекса Республики Казахстан абзац десятый подпункта 2), абзацы десятый и двенадцатый подпункта 6) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона действуют в следующей редакции:
"21-1) единая цифровая платформа в сфере коллективного управления правами (далее – единая цифровая платформа) – информационная система экспертной организации, предоставляющая единую точку доступа к ее использованию в сфере коллективного управления правами в соответствии с настоящим Законом;";
"7) осуществляет мониторинг единой цифровой платформы, а также обеспечивает взаимодействие единой цифровой платформы с информационными системами;";

2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағының 4) және 5) тармақшаларын;
2) 2029 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағы 22) тармақшасының жетінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Мыналар:
1) бірыңғай цифрлық платформа арқылы шарттар жасасу жөніндегі міндеттемелер эфирлік және кәбілдік хабар тарату ұйымдары үшін – осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап, театрлар, кинотеатрлар, филармониялар үшін – 2026 жылғы 1 шілдеден бастап, қалған пайдаланушылар үшін 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі;
2) осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдар авторлармен, құқық иеленушілермен және пайдаланушылармен жасасқан шарттар олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қолданысын жалғастырады. Бұл ретте құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдар 2027 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде оларды цифрлық форматқа көшіру жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті;
3) осы Заңның 1-бабы 4-тармағы 2) тармақшасының оныншы абзацы, 6) тармақшасының оныншы және он екінші абзацтары, 14) тармақшасының екінші абзацы, 19) тармақшасының үшінші абзацы, 20) тармақшасының екінші абзацы, 22) тармақшасының он бесінші абзацы Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексі қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізіледі;
4) осы Заңның 1-бабы 5-тармағы 6) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары, 6-тармағы 9) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары, 7-тармағы 15) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары, 8-тармағы 2) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары қолданысқа енгізілгенге дейін аттестаттаудан өткен патенттік сенім білдірілген өкіл өз қызметін көрсетілген мамандандырулар бойынша 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін жүзеге асырады деп белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексі қолданысқа енгізілгенге дейін осы Заңның 1-бабы 4-тармағы 2) тармақшасының оныншы абзацы, 6) тармақшасының оныншы және он екінші абзацтары мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"21-1) құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы бірыңғай цифрлық платформа (бұдан әрі – бірыңғай цифрлық платформа) – сараптама ұйымының құқықтарды ұжымдық басқару саласында оның пайдаланылуына бірыңғай қол жеткізу нүктесін осы Заңға сәйкес ұсынатын ақпараттық жүйесі;";
"7) бірыңғай цифрлық платформаны мониторингтеуді жүзеге асырады, сондай-ақ бірыңғай цифрлық платформаның ақпараттық жүйелермен өзара әрекеттестігін қамтамасыз етеді;";

"9) обеспечивает информационную безопасность данных, размещенных на единой цифровой платформе;".
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

"9) бірыңғай цифрлық платформада орналастырылған деректердің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ