О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек"
Закон Республики Казахстан от 21 октября 2005 года № 82.
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек", подписанное в Москве 22 декабря 2004 года.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о создании
на космодроме "Байконур" космического
ракетного комплекса "Байтерек"
(Официальный сайт МИД РК - вступило в силу 15 декабря 2005 г.)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
руководствуясь Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года, Соглашением о содействии в создании и развитии производственных, коммерческих, кредитно-финансовых, страховых и смешанных транснациональных объединений от 15 апреля 1994 года, Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года (далее - Договор аренды), Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке перемещения через границу товаров, необходимых для выполнения работ на космодроме "Байконур" от 25 декабря 1993 года,
исходя из положений Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о развитии сотрудничества по эффективному использованию комплекса "Байконур" от 9 января 2004 года,
принимая во внимание положения Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Российской Федерации о взаимной защите секретной информации от 7 июля 2004 года,
желая углублять традиционно сложившиеся производственные связи и кооперацию между казахстанскими и российскими предприятиями и организациями, совместно разрабатывать и внедрять на космодроме "Байконур" современные ракетно-космические технологии с высоким уровнем экологической безопасности,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Целью настоящего Соглашения является определение основных принципов и условий сотрудничества Сторон при создании и совместном использовании нового экологически безопасного космического ракетного комплекса "Байтерек" на базе объектов наземной космической инфраструктуры космодрома "Байконур" в целях выполнения коммерческих космических программ и проектов, а также реализации национальных космических программ Республики Казахстан и Российской Федерации.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 21 қазандағы N 82 Заңы.
Мәскеуде 2004 жылғы 22 желтоқсанда қол қойылған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісім бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының
Yкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек"
ғарыш зымыран кешенiн құру туралы
КЕЛIСIМ
(2005 жылғы 15 желтоқсанда күшіне енді - СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi,
1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негiзгi қағидаттары мен шарттары туралы келiсiмдi, 1994 жылғы 15 сәуiрдегi Өндiрiстiк, коммерциялық, кредиттiк-қаржылық, сақтандыру және аралас трансұлттық бiрлестiктер құру мен дамытуға жәрдемдесу туралы келiсiмдi, 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру шартын (бұдан әрi - Жалға беру шарты), 1993 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында жұмыстар орындау үшiн қажеттi тауарларды шекара арқылы өткiзу тәртiбi туралы келiсiмдi басшылыққа ала отырып,
2004 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенiн тиiмдi пайдалану жөнiндегi ынтымақтастықты дамыту туралы келiсiмнiң ережелерiн негiзге ала отырып,
2004 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы құпия ақпаратты өзара қорғау туралы келiсiмнiң ережелерiн назарға ала отырып,
қазақстандық және ресейлiк кәсiпорындар мен ұйымдар арасындағы дәстүрлi қалыптасқан өндiрiстiк байланысты және кооперацияны тереңдетуге, "Байқоңыр" ғарыш айлағында экологиялық қауiпсiздiктiң жоғары деңгейi бар қазiргi заманғы зымыран-ғарыш технологиясын бiрлесiп әзiрлеуге және енгiзуге тiлек бiлдiре отырып,
төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Осы Келiсiмнiң мақсаты коммерциялық ғарыштық бағдарламалар мен жобаларды орындау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының ұлттық ғарыштық бағдарламаларын iске асыру мақсатында "Байқоңыр" ғарыш айлағының жерүстi ғарыштық инфрақұрылым объектiлерiнiң негiзiнде жаңа экологиялық қауiпсiз "Байқоңыр" ғарыш зымыран кешенiн құру және бiрлесiп пайдалану кезiндегi Тараптар ынтымақтастығының негiзгi қағидаттары мен шарттарын айқындау болып табылады.

Статья 2
Для целей настоящего Соглашения используются следующие термины:
"космический ракетный комплекс "Байтерек" - комплекс, предназначенный для запусков космических аппаратов перспективной российской ракетой-носителем среднего класса, создание которой предусмотрено Федеральной космической программой Российской Федерации на 2016 - 2025 годы, с высоким уровнем экологической безопасности. В состав космического ракетного комплекса "Байтерек" входят стартовый и технический комплексы, создаваемые на базе технических средств, сооружений и коммуникаций космического ракетного комплекса "Зенит-М" космодрома "Байконур", учебно-тренировочные средства подготовки персонала по эксплуатации объектов наземной космической инфраструктуры, система телекоммуникационного и информационного обеспечения, а также районы падения отделяющихся частей ракет-носителей на территории Республики Казахстан и другие объекты наземной космической и обеспечивающей инфраструктуры;
"секретная информация" - сведения, выраженные в любой форме, защищаемые в соответствии с законодательством государств каждой из Сторон, а также образовавшиеся в процессе сотрудничества Сторон, несанкционированное распространение которых может нанести ущерб безопасности и интересам Республики Казахстан и/или Российской Федерации;
"конфиденциальная информация" - любая не являющаяся общедоступной информация, кроме отнесенной к категории секретной информации, относительно научно-технической, коммерческой, производственной и иной деятельности, включая коммерческую тайну и ноу-хау, охраняемые раскрывающей Стороной или ее предприятиями и организациями от несанкционированного доступа, распространения и использования, а также информация, имеющая действительную или потенциальную коммерческую ценность в силу того, что она неизвестна третьим лицам, к ней нет свободного доступа на законном основании и обладатель информации принимает меры к охране ее конфиденциальности. К категории конфиденциальной информации относятся любые копии документов, содержащих конфиденциальную информацию, а также любые документы, изготовленные с использованием или на основе оригинальных документов, содержащих конфиденциальную информацию;
"товары" - ракеты-носители, разгонные блоки, космические аппараты, любое другое оборудование, необходимое для осуществления подготовки и запуска, контрольное и испытательное оборудование, топливо, строительные и другие материалы, механизмы и техника, а также технологии в виде информации, зафиксированной на материальных носителях, необходимые для разработки, производства или использования при реализации космических программ. К категории информации относится иная информация, выраженная в любой материальной форме (компьютерное программное обеспечение, включая базы данных, коммерческая тайна, ноу-хау, производственная документация и технические характеристики);
"исполняющие организации" - организации Сторон, привлекаемые акционерным обществом "Совместное Казахстанско-Российское предприятие "Байтерек" для выполнения работ по созданию и эксплуатации космического ракетного комплекса "Байтерек", независимо от формы собственности.

2-бап
Осы Келiсiмнiң мақсаты үшiн мынадай терминдер пайдаланылады:
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешені" - 2016 - 2025 жылдары Ресей Федерациясының федералды ғарыштық бағдарламасында құрылуы көзделген, экологиялық қауіпсіздік деңгейі жоғары, перспективалы ресейлік орта класты тасымалдағыш зымыранмен ғарыш аппараттарын ұшыруға арналған кешен. "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің құрамына "Байқоңыр" ғарыш айлағының "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің техникалық құралдарының, құрылыс жайлары мен коммуникацияларының негізінде құрылатын старттық және техникалық кешендер, жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдалану бойынша персоналды дайындаудың оқу-жаттығу құралдары, телекоммуникациялық және ақпараттық қамтамасыз ету жүйесі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктерінің құлау аудандары және басқа жерүсті ғарыш және қамтамасыз етуші инфрақұрылым объектілері кіреді;
"құпия ақпарат" - әрбiр мемлекеттiң заңнамасына сәйкес қорғалатын, сондай-ақ Тараптар ынтымақтастығы барысында пайда болған, рұқсатсыз таралуы Қазақстан Республикасының және/немесе Ресей Федерациясының қауiпсiздiгi мен мүдделерiне нұқсан келтiруi мүмкiн кез келген нысанда берiлген мәлiметтер;
"жасырын ақпарат" - құпия ақпарат санатына жатқызылғаннан басқа, рұқсат етiлмеген қолжетiмділіктен, таратудан және пайдаланудан ашушы Тарап (немесе оның кәсiпорындары мен ұйымдары) қорғайтын, коммерциялық құпия мен ноу-хауды қоса алғанда, сондай-ақ ақпараттың оның үшiншi тұлғаларға белгiсiздiгiне қарай пәрмендi немесе әлеуеттi коммерциялық құндылығы болғанда, оған заңды негiзде қолжетiмдiлiк болмағанда және ақпарат иесi оның жасырындылығын қорғауға шаралар қолданғанда, ғылыми-техникалық, коммерциялық, өндiрiстiк және өзге де қызметке қатысты кез келген жалпыға қолжетiмдi болып табылмайтын ақпарат. Жасырын ақпарат санатына жасырын ақпараты бар құжаттардың кез келген көшірмелерi, сондай-ақ жасырын ақпараты бар түпнұсқа құжаттарды пайдалану арқылы немесе олардың негiзiнде дайындалған кез келген құжаттар жатады;
"тауарлар" - тасымалдағыш зымырандар, екпiндету блоктары, ғарыш аппараттары, дайындау мен ұшыруды жүзеге асыру үшiн қажеттi кез келген басқа жабдықтар, бақылау мен сынақ жабдықтары, отын, құрылыс және басқа материалдар, тетiктер мен техникалар, сондай-ақ ғарыш бағдарламаларын iске асыру кезiнде әзiрлеу, өндiру немесе пайдалану үшiн қажеттi, материалдық тасымалдаушыларда белгiленген ақпарат түрiндегi технологиялар. Ақпарат санатына кез келген материалдық нысанда берiлген өзге ақпарат (дерекқорды қоса алғанда, компьютерлiк бағдарламалық қамтамасыз ету, коммерциялық құпия, ноу-хау, өндiрiстiк құжаттама және техникалық сипаттамалар) жатады;
"атқарушы ұйымдар" - "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру және пайдалану жөнiндегi жұмыстарды орындау үшiн, меншiк нысанына қарамастан, "Бәйтерек" бiрлескен Қазақстан-Ресей кәсiпорны" акционерлiк қоғамы тартатын Тараптардың ұйымдары.
ғарыш зымыран кешені" - 2016 - 2025 жылдары Ресей Федерациясының федералды ғарыштық бағдарламасында құрылуы көзделген, экологиялық қауіпсіздік деңгейі жоғары, перспективалы ресейлік орта класты тасымалдағыш зымыранмен ғарыш аппараттарын ұшыруға арналған кешен. "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің құрамына "Байқоңыр" ғарыш айлағының "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің техникалық құралдарының, құрылыс жайлары мен коммуникацияларының негізінде құрылатын старттық және техникалық кешендер, жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдалану бойынша персоналды дайындаудың оқу-жаттығу құралдары, телекоммуникациялық және ақпараттық қамтамасыз ету жүйесі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктерінің құлау аудандары және басқа жерүсті ғарыш және қамтамасыз етуші инфрақұрылым объектілері кіреді.

Сноска. Статья 2 с изменением, внесенным Законом РК от 13.02.2020 № 302.
Статья 3
В целях создания космического ракетного комплекса "Байтерек" и его дальнейшей эксплуатации Стороны образуют акционерное общество "Совместное Казахстанско-Российское предприятие "Байтерек" (далее - Совместное предприятие).
Совместное предприятие создается на принципах равенства участия казахстанских и российских специалистов и организаций в создании и эксплуатации космического ракетного комплекса "Байтерек".
Учредителем Совместного предприятия от Казахстанской Стороны выступает организация, уполномоченная Правительством Республики Казахстан.
Учредителем Совместного предприятия от Российской Стороны выступает федеральное государственное унитарное предприятие "Государственный космический научно-производственный центр им. М.В. Хруничева".
Учредители вносят в уставный капитал Совместного предприятия денежные средства в размере по 200 тысяч долларов США.
Совместное предприятие регистрируется в городе Астана и осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящим Соглашением, законодательством Республики Казахстан и учредительными документами.
Совместное предприятие подлежит налогообложению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Работы по обеспечению запусков космических аппаратов в рамках настоящего Соглашения осуществляются в порядке, определенном законодательством Российской Федерации, под руководством межгосударственной комиссии Сторон.
Сноска. Статья 3 с изменениями, внесенными законами РК от 13.02.2020 № 302; от 23.11.2021 № 74-VII.
Статья 4
Примечание РЦПИ!
В статью 4 предусмотрено изменение Законом РК от 24.06.2015 № 326-V (Конфиденциально).
Для создания космического ракетного комплекса "Байтерек" Казахстанская Сторона предоставит Совместному предприятию бюджетный кредит на сумму, эквивалентную 223 миллионам долларов США, сроком на 19 лет с 5-летним льготным периодом по погашению основного долга, с 4-летним льготным периодом по уплате вознаграждения, по ставке вознаграждения 0,5 процента годовых, с уточнением суммы бюджетного кредита по результатам согласованной Сторонами экспертизы эскизного проекта.
Казахстанская сторона поручает акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" выполнение функций агента по обслуживанию проекта, финансируемого за счет бюджетного кредита.
Начисление вознаграждения по кредиту будет осуществляться с момента зачисления денег на счет Совместного предприятия, открытый агентом.
Обеспечением исполнения обязательств Совместного предприятия по бюджетному кредиту является имущество Совместного предприятия.
В случае возникновения претензий к Совместному предприятию, связанных с обращением взыскания на находящееся в его собственности имущество, Стороны обеспечат соблюдение международных режимов нераспространения оружия массового поражения и средств его доставки.

Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.02.2020 № 302-VI Заңымен.
3-бап
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру және оны одан әрi пайдалану мақсатында Тараптар "Бәйтерек" Қазақстан-Ресей бiрлескен кәсiпорны" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi - Бiрлескен кәсiпорын) құрады.
Бiрлескен кәсiпорын "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құруға және оны пайдалануға қазақстандық және ресейлiк мамандар мен ұйымдардың қатысуының теңдiгi қағидаттарында құрылады.
Қазақстан Тарабынан Бiрлескен кәсiпорынның Құрылтайшысы болып Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген ұйым әрекет етедi.
Ресей Тарабынан Бiрлескен кәсіпорынның Құрылтайшысы болып "M.B.Хруничев атындағы Мемлекеттiк ғарыштық ғылыми-өндiрiстiк орталық" федералдық мемлекеттiк бiртұтас кәсiпорны әрекет етедi.
Құрылтайшылар Бiрлескен кәсiпорынның жарғылық капиталына әрқайсысы 200 мың АҚШ доллары мөлшерiнде ақшалай қаражат енгiзедi.
Бiрлескен кәсiпорын Астана қаласында тiркеледi және өз қызметiн осы Келiсiмге, Қазақстан Республикасының заңнамасына және құрылтай құжаттарына сәйкес жүзеге асырады.
Бiрлескен кәсiпорынға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық салынуға тиiс.
Осы Келiсiм шеңберiнде ұшыруларды қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстар Тараптардың мемлекетаралық комиссиясының басшылық етуiмен, Ресей Федерациясының заңнамасында және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде айқындалған тәртiппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.02.2020 № 302-VI; 23.11.2021 № 74-VII Заңдарымен.
4-бап
РҚАО-ның ескертпесі!
4-бапқа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР 26.06.2015 № 326-V Заңымен (Жасырын).
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру үшiн Қазақстан Тарабы Бiрлескен кәсiпорынға Тараптар келiскен нобайлық жобаның сараптау нәтижелерi бойынша бюджеттiк кредиттiң сомасын нақтылай отырып, негiзгi борышты өтеу бойынша 5 жылдық жеңiлдiктi кезеңмен, жылдық 0,5 пайыз сыйақы ставкасы бойынша сыйақы төлеу бойынша 4 жылдық жеңiлдiктi кезеңмен 19 жыл мерзiмге 223 миллион АҚШ долларына баламалы сомада бюджеттiк кредит бередi.
Қазақстан Тарабы бюджеттiк кредит есебiнен қаржыландырылатын жобаға қызмет көрсету жөнiндегi агент функциясын орындауды "Қазақстан Даму Банкi" акционерлiк қоғамына тапсырады.
Кpeдит бойынша сыйақыны есептеу агент ашқан Бiрлескен кәсiпорынның шотына ақша аударылған сәттен бастап жүзеге асырылатын болады.
Бюджеттiк кредит бойынша Бiрлескен кәсiпорынның мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз ету Бiрлескен кәсiпорынның мүлкi болып табылады.
Бiрлескен кәсiпорынға оның меншiгiндегi мүлiкке өндiрiп алуды айналдыруға байланысты талап-арыздар туындаған жағдайда Тараптар жаппай қырып-жою қарулары мен оны жеткiзу құралдарын таратпаудың халықаралық режимдерiн сақтауды қамтамасыз етедi.

Статья 4-1
Казахстанская Сторона обеспечивает финансирование в установленном законодательством Республики Казахстан порядке (в форме государственного задания):
содержания и эксплуатации объектов наземной космической инфраструктуры космического ракетного комплекса "Зенит-М", используемых для создания и функционирования космического ракетного комплекса "Байтерек", после их исключения из состава объектов, арендуемых Российской Стороной;
реконструкции и модернизации объектов наземной космической инфраструктуры космического ракетного комплекса "Зенит-М", включая стартовый и технический комплексы (за исключением контрольно-проверочной аппаратуры, используемой при подготовке ракеты-носителя на стартовом и техническом комплексах, а также систем и агрегатов, имеющих ограниченный доступ), строительства новых объектов наземной космической инфраструктуры, капитального ремонта и реконструкции существующих объектов наземной космической инфраструктуры в целях создания космического ракетного комплекса "Байтерек" и осуществления с него запусков автоматических и пилотируемых космических аппаратов;
создания учебно-тренировочных средств подготовки персонала по эксплуатации стартового и технического комплексов;
отведения районов падения отделяющихся частей ракет-носителей на территории Республики Казахстан;
модернизации системы телекоммуникационного и информационного обеспечения;
создания и модернизации объектов обеспечивающей инфраструктуры, необходимых для эксплуатации космического ракетного комплекса "Байтерек".
Сроки и объем финансирования проекта создания космического ракетного комплекса "Байтерек" определяются технико-экономическим обоснованием проекта.
Российская Сторона обеспечивает финансирование:
создания перспективной ракеты-носителя среднего класса;
создания комплекта средств транспортирования составных частей ракеты-носителя;
модернизации технического комплекса разгонного блока, технического комплекса космического аппарата, технического комплекса космической головной части;
создания технического комплекса пилотируемого транспортного корабля;
модернизации комплекса средств измерения, сбора и обработки телеметрической информации;
создания контрольно-проверочной аппаратуры для перспективной ракеты-носителя среднего класса на техническом и стартовом комплексах.
Сноска. Соглашение дополнено статьей 4-1 в соответствии с Законом РК от 13.02.2020 № 302.
Статья 4-2
Обязательства Совместного предприятия по бюджетному кредиту конвертируются в уставный капитал Совместного предприятия путем дополнительного размещения простых акций и передачи их Казахстанской Стороне, выдавшей бюджетный кредит.
Государственная корпорация по космической деятельности "Роскосмос" и (или) ее организации могут передать Казахстанской Стороне необходимое для создания космического ракетного комплекса "Байтерек" имущество, находящееся в их собственности и расположенное на объектах комплекса "Байконур".
Перечень передаваемого имущества и порядок его передачи утверждаются Казахстанско-Российской межправительственной комиссией по комплексу "Байконур".
Передача и прием имущества осуществляются совместной комиссией, созданной компетентными органами Сторон.
Передача и прием имущества осуществляются в соответствии с законодательством каждого из государств Сторон в области экспортного контроля.
Российская Сторона имеет право довести свою долю в Совместном предприятии до паритета с Казахстанской Стороной.

4-1-бап
Қазақстан Тарапы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мыналарды (мемлекеттік тапсырма нысанында):
Ресей Тарапы жалға алатын объектілер құрамынан оларды шығарудан кейін, "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру және жұмыс істеуі үшін пайдаланылатын "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін ұстауды және пайдалануды;
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру және одан автоматты және басқарылатын ғарыш аппараттарын ұшыруды жүзеге асыру мақсатында старттық және техникалық кешендерді қоса алғанда, "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін реконструкциялауды және жаңғыртуды (старттық және техникалық кешендердегі тасымалдағыш зымыранды дайындау кезінде пайдаланылатын бақылау-тексеру аппаратураларын, сондай-ақ қолжеткізу шектелген жүйелер мен агрегаттарды қоспағанда), жерүсті ғарыш инфрақұрылымның жаңа объектілерін салуды, жерүсті ғарыш инфрақұрылымның қолданыстағы объектілерді күрделі жөндеу мен реконструкциялауды;
старттық және техникалық кешендерді пайдалану бойынша персоналды дайындаудың оқу-жаттығу құралдарын құруды;
Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктерінің құлау аудандарын бөлуді;
телекоммуникациялық және ақпараттық қамтамасыз ету жүйесін жаңғыртуды;
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін пайдалану үшін қажетті, қамтамасыз етуші инфрақұрылым объектілерін құруды және жаңғыртуды қаржыландыруды қамтамасыз етеді.
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру жобасын қаржыландырудың мерзімдері мен көлемі жобаның техникалық-экономикалық негіздемесімен айқындалады.
Ресей Тарапы:
перспективалы орта класты тасымалдағыш зымыранды құруды;
тасымалдағыш зымыранның құрамдас бөліктерін тасымалдау құралдарының жиынтығын құруды;
екпіндеткіш блоктың техникалық кешенін, ғарыш аппаратының техникалық кешенін, ғарыштық басты бөліктің техникалық кешенін жаңғыртуды;
басқарылатын көлік кемесінің техникалық кешенін құруды;
телеметриялық ақпаратты өлшеу, жинау және өңдеу құралдарының кешенін жаңғыртуды;
старттық және техникалық кешендердегі перспективалы орта класты тасымалдағыш зымыран үшін бақылау-тексеру аппаратурасын құруды қаржыландыруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. Келісім 4-1-баппен толықтырылды - ҚР 13.02.2020 № 302-VI Заңымен.
4-2-бап
Бірлескен кәсіпорынның бюджеттік кредит бойынша міндеттемелері жай акцияларды қосымша орналастыру және оларды бюджеттік кредит берген Қазақстан Тарапына беру арқылы Бірлескен кәсіпорынның жарғылық капиталына конвертацияланады.
"Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорация және (немесе) оның ұйымдары өздерінің меншігіндегі және "Байқоңыр" кешенінің объектілерінде орналасқан "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру үшін қажетті мүлікті Қазақстан Тарапына бере алады.
Берілетін мүліктің тізбесін және оны беру тәртібін "Байқоңыр" кешені жөніндегі Қазақстан-Ресей үкіметаралық комиссиясы бекітеді
Тараптардың құзыретті органдары құрған бірлескен комиссия мүлікті беруді және қабылдауды жүзеге асырады.
Мүлікті беру және қабылдау экспорттық бақылау саласындағы Тараптар мемлекеттерінің әрқайсысының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ресей Тарапының Бірлескен кәсіпорындағы өз үлесін Қазақстан Тарапымен тепе-теңдікке дейін жеткізуге құқығы бар.

Сноска. Соглашение дополнено статьей 4-2, в соответствии с Законом РК от 23.11.2021 № 74-VII.
Статья 5
Стороны обеспечивают начало летных испытаний космического ракетного комплекса "Байтерек" с ракетой-носителем среднего класса в 2025 году.
Стороны совместно обеспечивают выполнение с космического ракетного комплекса "Байтерек" коммерческих заказов по выведению космических аппаратов на орбиты ракетой-носителем "Союз-5" и ее возможными модификациями, в количестве не менее двух пусков в год.
Российская Сторона обеспечивает:
осуществление не менее трех испытательных пусков ракеты-носителя "Союз-5" с космического ракетного комплекса "Байтерек" до 2027 года;
размещение заказов по выведению с космического ракетного комплекса "Байтерек" космических аппаратов на орбиты ракетой- носителем "Союз-5" и ее возможными модификациями, в количестве не менее трех пусков в год в период с 2028 по 2039 годы.
Казахстанская Сторона обеспечивает:
размещение заказов по выведению с космического ракетного комплекса "Байтерек" космических аппаратов на орбиты ракетой- носителем "Союз-5" и ее возможными модификациями в период с 2028 по 2039 годы в рамках реализации государственных проектов Республики Казахстан.
Сноска. Статья 5 в редакции Закона РК от 23.11.2021 № 74-VII; с изменениями, внесенными Законом РК от 18.09.2025 № 218-VIII.
Статья 6
В целях координации деятельности по выполнению настоящего Соглашения Стороны назначают компетентные органы:
с Казахстанской Стороны - Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
с Российской Стороны - Государственная корпорация по космической деятельности "Роскосмос".
В рамках настоящего Соглашения программы и проекты сотрудничества, равно как принципы, нормы и процедуры организационного, финансового, правового и технического характера, связанные с их осуществлением, влекущие за собой выполнение специализированных видов деятельности, могут составлять предмет отдельных соглашений и контрактов, заключаемых компетентными органами Сторон, Совместным предприятием или исполняющими организациями.
При изменении компетентного органа одной из Сторон такая Сторона направляет письменное уведомление об этом другой Стороне по дипломатическим каналам.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными законами РК от 13.02.2020 № 302; от 18.09.2025 № 218-VIII.
Статья 7
Стороны не несут ответственности по обязательствам Совместного предприятия. Совместное предприятие не отвечает по обязательствам Сторон.
Отказ Сторон от ответственности по обязательствам Совместного предприятия не распространяется на претензии, связанные с интеллектуальной собственностью, защитой секретной информации и технологий, причем рассмотрение указанных претензий регулируется законодательством государства той Стороны, интересы которой нарушены.
Совместное предприятие самостоятельно определяет исполняющие организации для выполнения работ в рамках настоящего Соглашения с учетом законодательства государств Сторон по защите секретной информации.
Совместное предприятие направляет перечень исполняющих организаций в компетентный орган Казахстанской Стороны для дальнейшей передачи его налоговому органу.

Ескерту. 4-2-баппен толықтырылды – ҚР 23.11.2021 № 74-VII Заңымен.
5-бап
Тараптар орта класты тасымалдағыш зымыранмен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің ұшу сынақтарының басталуын 2025 жылы қамтамасыз етеді.
Тараптар саны жылына кемінде екі үшырып "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінен "Союз-5" тасымалдағыш зымыранымен және оның ықтимал модификацияларымен ғарыш аппараттарын орбиталарға шығару бойынша коммерциялық тапсырыстарды орындауды бірлесіп қамтамасыз етеді.
Ресей Тарапы:
2027 жылға дейін "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінен "Союз-5" тасымалдағыш зымыранының кемінде үш сынақтық ұшырылуын жүзеге асыруды;
2028 - 2039 жылдар аралығы кезеңінде жылына кемінде үш рет үшыру "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінен "Союз-5" тасымалдағыш зымыранымен және оның ықтимал модификацияларымен ғарыш аппараттарын орбиталарға шығару бойынша тапсырыстар орналастыруды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Тарапы:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жобаларын іске асыру шеңберінде 2028 - 2039 жылдар аралығы кезеңінде "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінен "Союз-5" тасымалдағыш зымыранымен және оның ықтимал модификацияларымен ғарыш аппараттарын орбиталарға шығару бойынша тапсырыстар орналастыруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 5-бап жаңа редакцияда – ҚР 23.11.2021 № 74-VII; өзгеріс енгізілді – ҚР 18.09.2025 № 218-VIII Заңдарымен.
6-бап
Осы Келiсiмдi орындау жөнiндегi қызметтi үйлестiру мақсатында Тараптар мынадай құзыреттi органдарды тағайындайды:
Қазақстан Тарапынан – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
Ресей Тарапынан - "Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорация.
Осы Келiсiм шеңберiнде ынтымақтастық бағдарламалары мен жобалары оларды iске асыруға байланысты, соңынан қызметтiң мамандандырылған түрлерiн орындауға әкеп соқтыратын ұйымдастыру, қаржылық, құқықтық және техникалық сипаттағы қағидаттар, нормалар мен рәсiмдер сияқты, Тараптардың құзыреттi органдары, Бiрлескен кәсiпорын немесе атқарушы ұйымдар жасасатын жекелеген келiсiмдер мен келiсiм-шарттардың мәнiн құрай алады.
Тараптардың бiрiнiң құзыреттi органы өзгерген кезде мұндай Тарап бұл туралы екiншi Тарапқа дипломатиялық арналар арқылы жазбаша хабарлама жiбередi.
Ескерту. 6-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.02.2020 № 302-VI; 18.09.2025 № 218-VIII Заңдарымен.
7-бап
Тараптар Бiрлескен кәсiпорынның мiндеттемелерi бойынша жауапты болмайды, Бiрлескен кәсiпорын Тараптардың мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi.
Тараптардың Бiрлескен кәсiпорынның мiндеттемелерi бойынша жауапкершiлiктен бас тартуы зияткерлiк меншiкке, құпия ақпарат пен технологияларды қорғауға байланысты талап-арыздарға қолданылмайды, және де аталған талап-арыздарды қарау мүдделерi бұзылған Тарап мемлекетiнiң заңнамасымен реттеледi.
Бiрлескен кәсiпорын Тараптар мемлекеттерiнiң құпия ақпаратты қорғау жөнiндегi заңнамасы мен өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiн ескере отырып, осы Келiсiм шеңберiндегi жұмыстарды орындау үшiн атқарушы ұйымдарды дербес айқындайды.
Атқарушы ұйымдардың тiзбесiн Бiрлескен кәсiпорын тiзбенi салық органына одан әрi беру үшiн Қазақстан Тарабының құзыреттi органына жiбередi.

Статья 8
Казахстанская Сторона обеспечивает предоставление следующих преференций:
а) работы (услуги) Совместного предприятия, исполняющих организаций Республики Казахстан и подрядчиков исполняющих организаций Республики Казахстан, выполняемые (оказываемые) непосредственно в космическом пространстве, а также подготовительные наземные работы (услуги), технологически обусловленные и неразрывно связанные с выполнением работ (оказанием услуг) непосредственно в космическом пространстве, согласно приложению, являющемуся неотъемлемой частью настоящего Соглашения, облагаются налогом на добавленную стоимость и налогом на добавленную стоимость за нерезидента по нулевой ставке.
Возврат налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. При этом исполняющие организации, применяющие нулевую ставку по налогу на добавленную стоимость в соответствии с настоящим пунктом, должны быть определены в перечне исполняющих организаций, указанном в статье 7 настоящего Соглашения.
Основанием для применения нулевой ставки по налогу на добавленную стоимость и налогу на добавленную стоимость за нерезидента является:
для Совместного предприятия - договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг), указанных в приложении к настоящему Соглашению, и копии документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг);
для исполняющих организаций - договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг), заключенный непосредственно с Совместным предприятием, и копии документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг) для Совместного предприятия;
для подрядчиков исполняющих организаций Республики Казахстан - договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг), заключенный непосредственно с исполняющей организацией, имеющей договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг) с Совместным предприятием, и копии документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг) для исполняющей организации. При этом указание на выполнение работ (оказание услуг) подрядчиком для исполняющей организации Республики Казахстан и виды выполняемых подрядчиком работ (оказываемых услуг) должны определяться в договоре (контракте), заключенном между Совместным предприятием и исполняющей организацией;
б) освобождение Совместного предприятия от уплаты корпоративного подоходного налога с даты вывода из аренды космического ракетного комплекса "Зенит-М" и до истечения 15 лет с даты принятия в эксплуатацию космического ракетного комплекса "Байтерек" государственной приемочной комиссией по доходам, получаемым от выполнения работ (оказания услуг), указанных в приложении к настоящему Соглашению;
в) освобождение Совместного предприятия от налога на имущество по объектам обложения, непосредственно используемым при осуществлении деятельности, связанной с выполнением работ (оказанием услуг), указанных в приложении к настоящему Соглашению;
г) освобождение Совместного предприятия от земельного налога и платы за пользование земельными участками по земельным участкам, отведенным и используемым для осуществления деятельности Совместного предприятия, связанной с выполнением работ (оказанием услуг), указанных в приложении к настоящему Соглашению;

8-бап
Қазақстан Тарабы мынадай преференциялар берудi қамтамасыз етедi:
а) Бірлескен кәсіпорынның, Қазақстан Республикасының орындаушы ұйымдарының және Қазақстан Республикасының орындаушы ұйымдары мердігерлерінің ғарыш кеңістігінде тікелей орындалатын (көрсетілетін) жұмыстарына (көрсетілетін қызметтеріне), сондай-ақ тікелей ғарыш кеңістігінде жұмыстарды орындаумен (қызметтер көрсетумен) технологиялық негізделген және тығыз байланысты жердегі дайындық жұмыстарына (көрсетілетін қызметтерге) осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы және бейрезиденттік үшін қосылған құн салығы нөлдік мөлшерлеме бойынша салынады.
Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қосылған құн салығын қайтару Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі. Бұл ретте осы тармаққа сәйкес қосылған құн салығы бойынша нөлдік мөлшерлемені қолданатын орындаушы ұйымдар осы Келісімнің 7-бабында көрсетілген орындаушы ұйымдардың тізбесінде айқындалуға тиіс.
Қосылған құн салығы бойынша және бейрезиденттік үшін қосылған құн салығы бойынша нөлдік мөлшерлемені қолдану үшін мыналар:
Бірлескен кәсіпорын үшін - осы Келісімге қосымшада көрсетілген жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) арналған шарт (келісімшарт) және жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) растайтын құжаттардың көшірмелері;
орындаушы ұйымдар үшін - Бірлескен кәсіпорынмен тікелей жасалған жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) арналған шарт (келісімшарт) және Бірлескен кәсіпорын үшін жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) растайтын құжаттардың көшірмелері;
Қазақстан Республикасының орындаушы ұйымдарының мердігерлері үшін - Бірлескен кәсіпорынмен жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) арналған шарты (келісімшарты) бар орындаушы ұйыммен тікелей жасалған жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) арналған шарт (келісімшарт) және орындаушы ұйым үшін жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) растайтын құжаттардың көшірмелері негіз болып табылады. Бұл ретте мердігердің Қазақстан Республикасының орындаушы ұйымы үшін жұмыстарды орындауына (қызметтерді көрсетуіне) арналған нұсқау және мердігер орындайтын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері Бірлескен кәсіпорын мен орындаушы ұйым арасында жасалған шартта (келісімшартта) айқындалуға тиіс;
б) Бірлескен кәсіпорынды "Зенит-М" ғарыш зымыран кешені жалға беруден шығарылған күннен бастап және мемлекеттік қабылдау комиссиясы "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін пайдалануға қабылдаған күннен бастап 15 жыл өткенге дейін осы Келісімге қосымшада көрсетілген жұмыстарды орындаудан (қызметтерді көрсетуден) алынатын корпоративтік кірістер бойынша табыс салығын төлеуден босату;
в) Бiрлескен кәсiпорынды осы Келiсiмге қосымшада көрсетiлген жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) байланысты қызметтi жүзеге асыру кезiнде тiкелей пайдаланылатын салық салу объектiлерi бойынша мүлiкке салынатын салықтан босату;
г) Бiрлескен кәсiпорынды осы Келiсiмге қосымшада көрсетiлген жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) байланысты Бiрлескен кәсiпорынның қызметiн жүзеге асыру үшiн бөлiнген және пайдаланылатын жер учаскелерi бойынша жер салығынан және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төлемнен босату;

д) освобождение Совместного предприятия и исполняющих организаций Республики Казахстан от налогов, таможенных пошлин и сборов при импорте товаров, поставляемых в целях создания и обеспечения функционирования космического ракетного комплекса "Байтерек" в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке перемещения через границу товаров, необходимых для выполнения работ на космодроме "Байконур" от 25 декабря 1993 года;
е) импорт товаров, осуществляемый Совместным предприятием и исполняющими организациями Республики Казахстан в целях создания и обеспечения функционирования космического ракетного комплекса "Байтерек", не подлежит квотированию, лицензированию, другим ограничениям.
Сноска. Статья 8 с изменениями, внесенными Законом РК от 18.09.2025 № 218-VIII.
Статья 9
Российская сторона в целях реализации настоящего Соглашения предоставляет исполняющим организациям, зарегистрированным в Российской Федерации, преференции в соответствии с законодательством Российской Федерации. Поставки товаров на космодром "Байконур" производятся без применения режима квотирования.
Статья 10
В целях создания космического ракетного комплекса "Байтерек" Стороны предоставляют Совместному предприятию право на создание новых сооружений (объектов) и внесение отделимых и неотделимых улучшений в существующие сооружения (объекты) наземной космической инфраструктуры космодрома "Байконур" по согласованию с компетентными органами Сторон.
В целях реализации настоящего Соглашения объекты космического ракетного комплекса "Зенит-М" согласно перечню, утвержденному компетентными органами Сторон, исключаются из состава арендуемых Российской Стороной объектов комплекса "Байконур" и передаются Казахстанской Стороне в порядке, определенном Договором аренды, до 1 июня 2018 года.
Казахстанская Сторона обеспечивает передачу Совместному предприятию в доверительное управление указанных объектов космического ракетного комплекса "Зенит-М" в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При необходимости Совместному предприятию могут быть переданы иные сооружения (объекты) комплекса "Байконур" с исключением их из состава арендуемых объектов комплекса "Байконур" в порядке, определенном Договором аренды.
Сноска. Статья 10 в редакции Закона РК от 13.02.2020 № 302.
Статья 11
Государственная экспертиза проекта строительства объектов космического ракетного комплекса "Байтерек", создаваемых в целях реализации настоящего Соглашения, проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

д) Бiрлескен кәсiпорынды және Қазақстан Республикасының атқарушы ұйымдарын 1993 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағындағы жұмыстарды орындау үшiн қажеттi тауарларды шекара арқылы өткiзу тәртiбi туралы келiсiмге сәйкес "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру және оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мақсатында жеткiзiлетiн тауарлардың импорты кезiнде салықтардан, кедендiк баждардан және алымдардан босату;
e) Бiрлескен кәсiпорын мен Қазақстан Республикасының атқарушы ұйымдары "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру және оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асыратын тауарлар импорты квоталауға, лицензиялауға және басқа да шектеулерге жатпайды.
Ескерту. 8-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 18.09.2025 № 218-VIII Заңымен.
9-бап
Ресей Тарабы осы Келiсiмдi iске асыру мақсатында Ресей Федерациясында тiркелген атқарушы ұйымдарға Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес преференциялар бередi. "Байқоңыр" ғарыш айлағына тауарларды жеткiзу квоталау режимiн қолданусыз жүргiзiледi.
10-бап
Тараптар "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру мақсатында Бірлескен кәсіпорынға Тараптардың құзыретті органдарымен келісу бойынша "Байқоңыр" ғарыш айлағының жерүсті ғарыш инфрақұрылымының қолданыстағы құрылыс жайларына (объектілеріне) ажыратылатын және ажырағысыз жақсартуларды енгізу және жаңа құрылысжайларды (объектілерді) құру құқығын ұсынады.
Осы Келісімді іске асыру мақсатында "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің объектілері Тараптардың құзыретті органдары бекіткен тізбеге сәйкес "Байқоңыр" кешенінің Ресей Тарапы жалға алатын объектілерінің құрамынан шығарылады және Жалға беру шартында айқындалған тәртіппен Қазақстан Тарапына 2018 жылғы 1 маусымға дейін беріледі.
Қазақстан Тарапы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бірлескен кәсіпорынға "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің көрсетілген объектілерінің сенімгерлік басқаруға берілуін қамтамасыз етеді.
Қажет болған кезде "Байқоңыр" кешенінің өзге құрылысжайлары (объектілері) Жалға беру шартында айқындалған тәртіппен "Байқоңыр" кешенінің жалға алынатын объектілерінің құрамынан шығарыла отырып, Бірлескен кәсіпорынға берілуі мүмкін.
Ескерту. 10-бап жаңа редакцияда - ҚР 13.02.2020 № 302-VI Заңымен.
11-бап
Осы Келісімді іске асыру мақсатында құрылатын "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің объектілерін салу жобасының мемлекеттік сараптамасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

Сноска. Статья 11 в редакции Закона РК от 13.02.2020 № 302.
Статья 12
При запусках космических аппаратов с использованием космического ракетного комплекса "Байтерек" функции запускающего государства выполняет Российская Федерация.
Стороны несут солидарную ответственность за ущерб, причиненный космическими объектами при выполнении космических программ с использованием космического ракетного комплекса "Байтерек" в соответствии с Конвенцией о международной ответственности за ущерб, причиненный космическими объектами, от 29 марта 1972 года, соразмерно степени их вины.
Виды рисков, подлежащих страхованию, а также условия и порядок проведения страхования при подготовке и осуществлении запусков космических аппаратов с использованием космического ракетного комплекса "Байтерек" определяются соглашением между компетентными органами Сторон.
Статья 13
Ответственность, размер, порядок и сроки компенсации за ущерб, который может быть нанесен при выполнении работ в рамках настоящего Соглашения, определяются в соответствии с законодательством государств Сторон путем проведения переговоров.
Статья 14
Вопросы охраны, распределения и использования интеллектуальной собственности, создаваемой или передаваемой в ходе сотрудничества в рамках настоящего Соглашения, определяются в соответствии с законодательством государств Сторон, а также международными договорами, участниками которых являются Республика Казахстан и Российская Федерация.
Сотрудничество в рамках настоящего Соглашения не затрагивает прав исполняющих организаций, компетентных органов и Сторон на интеллектуальную собственность, полученную ими до начала совместной деятельности в рамках настоящего Соглашения или вне его.
Каждая Сторона обязуется принимать все необходимые меры, предусмотренные законодательством ее государства, для обеспечения защиты секретной информации при реализации настоящего Соглашения, а также контроля за сохранением ее компетентными органами, исполняющими организациями и Совместным предприятием конфиденциальности информации, передаваемой в ходе сотрудничества в рамках настоящего Соглашения. При этом конфиденциальная информация должна быть обозначена в качестве таковой Стороной, компетентным органом, Совместным предприятием или исполняющей организацией, которые требуют конфиденциальности.
В случае если для выполнения настоящего Соглашения будет признано необходимым передать сведения или обменяться сведениями, порядок обращения с которыми определяется законодательством государств Сторон, они принимают в этих целях соответствующие решения в форме, установленной законодательством государств Сторон.
Любая информация о совместных разработках, выполненных в рамках настоящего Соглашения, может передаваться стороне, не являющейся его участником, только по взаимному согласию компетентных органов Сторон, оформленному в письменном виде.

Ескерту. 11-бап жаңа редакцияда - ҚР 13.02.2020 № 302-VI Заңымен.
12-бап
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн пайдалана отырып ғарыш аппараттарын ұшыру кезiнде ұшырушы мемлекеттiң функциясын Ресей Тарабы орындайды.
Тараптар "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн пайдалана отырып ғарыштық бағдарламаларды орындау кезiнде ғарыш объектiлерi келтiрген залал үшiн 1972 жылғы 29 наурыздағы Ғарыш объектiлерi келтiрген залал үшiн халықаралық жауаптылық туралы конвенцияға сәйкес олардың кiнәсiнiң дәрежесiне мөлшерлес ортақ жауаптылықта болады.
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн пайдаланып ғарыш аппараттарын ұшыруларды дайындау мен жүзеге асыру кезiндегi сақтандыруға жататын тәуекелдер түрлерi, сондай-ақ сақтандыруды жүргiзу шарттары мен тәртiбi Тараптардың құзыреттi органдары арасындағы келiсiммен айқындалады.
13-бап
Осы Келiсiмнiң шеңберiндегi жұмыстарды орындау кезiнде келтiрiлуi мүмкiн залал үшін жауапкершiлiк, өтемақының мөлшерi, тәртiбi мен мерзiмдерi келiссөздер жүргiзу жолымен Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасына сәйкес айқындалады.
14-бап
Осы Келiсiм шеңберіндегi ынтымақтастық барысында құралатын немесе берiлетiн зияткерлiк меншіктi қорғау, бөлу және пайдалану мәселелерi Тараптар мемлекеттерiнiң ұлттық заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес белгiленедi.
Осы Келiсiмнiң шеңберiндегi ынтымақтастық атқарушы ұйымдардың, құзыреттi органдардың және Тараптардың осы Келiсiмнiң шеңберiндегi немесе одан тыс бiрлескен қызметi басталғанға дейiнгi олар алған зияткерлiк меншiкке құқығын қозғамайды.
Әрбiр Тарап осы Келiсiмдi iске асыру кезiнде құпия ақпараттың қорғалуын, сондай-ақ осы Келiсiмнiң шеңберiндегi ынтымақтастық барысында берiлетiн ақпараттың жасырындылығын оның құзыреттi органдарының, атқарушы ұйымдарының және Бiрлескен кәсiпорынның сақтауын бақылауды қамтамасыз ету үшiн өзiнiң мемлекетiнiң заңнамасында көзделген барлық қажетті шараларды қабылдауға міндеттенеді. Бұл ретте жасырын ақпаратты осындай ретінде Тарап, құзыреттi орган, Бiрлескен кәсiпорын немесе жасырындылықты талап ететiн атқарушы ұйым белгiлеуге тиiс.
Егер осы Келiсiмдi орындау үшiн оларды пайдалану тәртiбi Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасымен айқындалатын мәлiметтердi беру немесе мәліметтермен алмасу қажет деп танылған жағдайда, олар осы мақсатта Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасында белгiленген нысанда тиiстi шешiмдер қабылдайды.
Осы Келiсiмнiң шеңберiнде орындалған бiрлескен әзiрлемелер туралы кез келген ақпарат оның қатысушысы болып табылмайтын тарапқа тек Тараптардың құзыреттi органдарының жазбаша түрде ресiмделген өзара келiсiмi бойынша ғана берiлуi мүмкiн.

Статья 15
Стороны, их компетентные органы, Совместное предприятие и исполняющие организации принимают в соответствии с законодательством государств Сторон и нормами международного права необходимые меры по предотвращению несанкционированного доступа к охраняемым товарам и технологиям, связанным с выполнением работ в рамках настоящего Соглашения, и несанкционированной передачи таких технологий и товаров третьим лицам. В этих целях организация-учредитель Совместного предприятия с Российской Стороны, с участием исполняющих организаций и Совместного предприятия, разрабатывает планы защиты технологий, которые представляются на утверждение компетентным органам Сторон.
Планы защиты технологий должны включать общий перечень охраняемых товаров и технологий, меры безопасности и распределение ответственности участников совместных программ и проектов на всех этапах создания и использования космического ракетного комплекса "Байтерек" с учетом требований Режима контроля за ракетной технологией.
Статья 16
Во время пребывания на территории космодрома "Байконур" работники Совместного предприятия обязаны соблюдать все нормы и правила, связанные с пребыванием на объектах с особым режимом безопасного функционирования. Указанные нормы и правила доводятся до работников службой режима космодрома "Байконур".
Статья 17
Разрешение споров относительно толкования и применения положений настоящего Соглашения, а также урегулирование последствий непредвиденных и непреодолимых ситуаций (обстоятельства форс-мажор) будет осуществляться путем взаимных консультаций и переговоров или с помощью других процедур, согласованных Сторонами или их компетентными органами.
Статья 18
Если принятыми после вступления в силу настоящего Соглашения законами и иными нормативными правовыми актами государств Сторон либо международными соглашениями, участниками которых одновременно являются Стороны, будут предусмотрены более благоприятные условия для Совместного предприятия, то будут применяться эти благоприятные условия.
Статья 19
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств Сторон и их компетентных органов, вытекающих из заключенных ими других международных договоров.
Статья 20
Настоящее Соглашение временно применяется со дня его подписания и вступает в силу с даты получения последнего уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления его в силу.
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения путем заключения отдельных протоколов, которые будут являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения и вступать в силу в порядке, предусмотренном настоящей статьей.
Настоящее Соглашение действует до истечения срока действия Договора аренды либо до истечения одного года со дня, когда одна из Сторон получит письменное уведомление другой Стороны о ее намерении прекратить его действие.
Если Стороны не договорятся об ином, прекращение действия настоящего Соглашения в порядке, предусмотренном настоящей статьей, не влияет на выполнение незавершенных проектов и программ в рамках настоящего Соглашения. Прекращение действия настоящего Соглашения не является правовым основанием для пересмотра юридическими лицами или несоблюдения ими в одностороннем порядке договорных обязательств, возникших в связи с настоящим Соглашением до прекращения его действия.

15-бап
Тараптар, олардың құзыреттi органдары, Бiрлескен кәсiпорын және атқарушы ұйымдар Тараптар мемлекеттерiнің заңнамасына және халықаралық құқық нормаларына сәйкес осы Келiсiмнiң шеңберiндегi жұмыстарды орындауға байланысты қорғалатын тауарлар мен технологияларға рұқсатсыз қолжетiмдiлiктiң және мұндай технологиялар мен тауарларды үшiншi тұлғаларға рұқсатсыз берудің алдын алу жөнiнде қажеттi шаралар қабылдайды. Осы мақсатта Ресей Тарабынан Бiрлескен кәсiпорынның құрылтайшы ұйымы атқарушы ұйымдардың және Бiрлескен кәсiпорынның қатысуымен технологияларды қорғау жоспарларын әзiрлейдi, олар Тараптардың құзыреттi органдарына бекiтуге ұсынылады.
Технологияларды қорғау жоспарлары қорғалатын тауарлар мен технологиялардың жалпы тiзбесiн, Зымырандық технологияны бақылау режимiнiң талаптарын ескере отырып, "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құрудың және пайдаланудың барлық кезеңдерiнде қауiпсiздiк шараларын және бiрлескен бағдарламалар мен жобаларға қатысушылардың жауапкершілiгiн бөлудi қамтуға тиiс.
16-бап
Бiрлескен кәсiпорынның қызметкерлерi "Байқоңыр" ғарыш айлағында болған уақытта қауiпсiз жұмыс iстеудің айрықша режимi бар объектiлерде болуға байланысты барлық нормалар мен ережелердi орындауға мiндеттi. Көрсетiлген нормалар мен ережелердi қызметкерлердiң назарына "Байқоңыр" ғарыш айлағының режим қызметi жеткiзедi.
17-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруге және қолдануға қатысты дауларды шешу, сондай-ақ күтпеген және еңсерiлмейтiн жағдайларды (форс-мажор жағдаяттарын) реттеу өзара консультациялар мен келiссөздер жүргiзу жолымен немесе Тараптармен немесе олардың құзыреттi органдарымен келiсiлген басқа да рәсiмдердiң көмегiмен жүзеге асырылатын болады.
18-бап
Егер осы Келiсiм күшiне енгеннен кейiн Тараптар мемлекеттерiнiң қабылданған заңдарында және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде не Тараптар бiр мезгiлде қатысушылары болып табылатын халықаралық келiсiмдерде Бiрлескен кәсiпорын үшін неғұрлым қолайлы жағдайлар көзделетiн болса, онда осы қолайлы жағдайлар қолданылатын болады.
19-бап
Осы Келiсiм Тараптардың және олардың құзыреттi органдарының олар жасасқан басқа халықаралық шарттардан туындайтын құқықтары мен мiндеттемелерiн қозғамайды.
20-бап
Осы Келiсiм оған қол қойылған күнiнен бастап уақытша қолданылады және оның күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi Тараптардың орындағаны туралы соңғы хабарламаны алған күнiнен бастап күшiне енедi.
Осы Келiсiмге Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын және осы бапта көзделген тәртiппен күшiне енетiн жекелеген хаттамалар жасасу арқылы өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
Осы Келiсiм Жалға алу шартының қолданылу мерзiмi өткенге дейiн не Тараптардың бiреуi басқа Тараптың оның қолданылуын тоқтату ниетi туралы жазбаша хабарламасын алған күнiнен бастап бiр жыл өткенге дейiн қолданылады.
Егер Тараптар өзге туралы келiспесе, осы бапта көзделген тәртiппен осы Келiсiмнiң қолданылуын тоқтату осы Келiсiмнiң шеңберiнде аяқталмаған жобалар мен бағдарламаларды орындауға әсерiн тигiзбейдi. Осы Келiсiмнiң қолданылуын тоқтату заңды тұлғалардың осы Келiсiмнiң қолданылуын тоқтатқанға дейiнгi оған байланысты туындаған шарттық мiндеттемелердi қайта қарауы немесе бiр жақты тәртiппен сақтамауы үшiн құқықтық негiз болып табылмайды.

Совершено в Москве 22 декабря 2004 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство
За Правительство
Республики Казахстан
Российской Федерации
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Соглашению между
Правительством Республики
Казахстан и Правительством
Российской Федерации
о создании на космодроме
"Байконур" космического
ракетного комплекса "Байтерек"
Перечень
работ (услуг), выполняемых (оказываемых)
непосредственно в космическом пространстве,
а также подготовительных наземных работ (услуг),
технологически обусловленных и неразрывно
связанных с выполнением работ (оказанием услуг)
непосредственно в космическом пространстве,
по которым предоставляются преференции в
соответствии со статьей 8 Соглашения
1. Работы (услуги), выполняемые (оказываемые) непосредственно в космическом пространстве:
выведение космических аппаратов, орбитальных станций и других космических систем в космическое пространство;
эксплуатация космической техники для обеспечения связи, передачи данных, телевизионного и радиовещания;
эксплуатация спутниковых навигационных и топогеодезических систем;
использование космических аппаратов для наблюдения за объектами и явлениями;
испытание космических аппаратов непосредственно в условиях космоса;
работы (услуги), выполняемые (оказываемые) с использованием космических аппаратов, находящихся непосредственно в космическом пространстве;
управление полетом и обеспечение связью космических систем, космических аппаратов (объектов), в том числе осуществляемые с поверхности Земли;
научные исследования (фундаментальные и прикладные) с применением как пилотируемых, так и автоматических аппаратов;
дистанционное зондирование Земли и других планет из космоса, экологический мониторинг и метеорология с космических аппаратов, включая эксплуатацию этих аппаратов.
2. Подготовительные наземные paботы (услуги), технологически обусловленные и неразрывно связанные с выполнением работ (оказанием услуг) непосредственно в космическом пространстве:
изготовление специального топлива и средств его доставки, доставка и заправка топливом космических аппаратов и средств их выведения;
транспортировка космических аппаратов и средств их доставки в места их испытаний и запуска и возврат на предприятие-производитель;
прием информации с космических аппаратов, орбитальных станций и других космических систем, ее обработка и доведение до потребителя;
теоретические и проектно-поисковые исследования, связанные с обоснованием и обеспечением проектно-конструкторских разработок ракетно-космической техники, производством ракетно-космической техники и ее эксплуатацией;
проектирование, конструирование, производство и испытания космических аппаратов, орбитальных станций, средств выведения и их составных частей, в том числе: ракетных, авиационных и других комплексов и входящих в их состав ракет-носителей, самолетов-носителей, разгонных блоков, средств их подготовки, хранения и транспортировки;
проектирование, конструирование, производство и испытание специализированных систем управления космическими аппаратами и средствами их доставки, а также средств телеметрического контроля за функционированием космических аппаратов и средств их выведения;
проектирование, конструирование, производство и испытание систем жизнеобеспечения космических аппаратов и средств их выведения;
проектирование, конструирование, производство и испытание, доукомплектование и эксплуатация (обслуживание) технических и технологических систем и их комплектующих изделий наземной космической инфраструктуры, обеспечивающей транспортировку, хранение, испытания, запуск ракетно-космических комплексов и управление космическими аппаратами в полете;
расследование летно-космических происшествий;
создание, содержание и эксплуатация центров испытаний и управлений, стартовых и технических комплексов, аэродромов и иных объектов наземной космической инфраструктуры и их составных частей, включая предоставление услуг по проведению строительно-монтажных работ, а также составных частей агрегатов, систем и т.д., предназначенных для приема, хранения, транспортировки и испытаний, подготовки к пуску, пуска ракет, запуска космических аппаратов (объектов);
послеполетное обслуживание и/или ремонт космических аппаратов и средств их доставки;
осуществление гарантийного надзора над космическими аппаратами и средствами их доставки, включая ремонтно-восстановительные работы в процессе эксплуатации;
утилизация систем и оборудования ракетно-космической техники.

2004 жылғы 22 желтоқсанда Мәскеу қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде, екi данада жасалды әрi екi мәтiннiң де күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасының
Ресей Федерациясының
Yкiметi үшiн
Yкiметi үшiн
Қазақстан Республикасының Yкiметi
мен Ресей Федерациясының Yкiметi
арасындағы "Байқоңыр" ғарыш
айлағында "Бәйтерек" ғарыш
зымыран кешенiн құру туралы
келiсiмге
ҚОСЫМША
Келiсiмнiң 8-бабына сәйкес преференциялар берiлетiн тiкелей ғарыш кеңiстiгiнде, сондай-ақ тiкелей ғарыш кеңiстiгiнде жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) технологиялық негiзделген және олармен тығыз байланысты жердегi дайындық жұмыстары (қызметтерi) кешенiн жүзеге асыру кезiнде орындалатын (көрсетiлетiн) жұмыстардың (қызметтердiң)
ТIЗБЕСI
1. Тiкелей ғарыш кеңiстiгiнде орындалатын (көрсетiлетiн) жұмыстар (қызметтер):
ғарыш аппараттарын, орбиталық станцияларды және басқа да ғарыш жүйелерiн ғарыш кеңiстiгiне шығару;
байланысты қамтамасыз ету, деректердi беру, теледидар және радио хабарларын тарату үшiн ғарыш техникасын пайдалану;
жерсерiктiк навигациялық және топогеодезиялық жүйелердi пайдалану;
ғарыш аппараттарын объектілер мен құбылыстарды қадағалау үшiн пайдалану;
тiкелей ғарыш жағдайында ғарыш аппараттарын сынау;
тiкелей ғарыш кеңiстiгiнде орналасқан ғарыш аппараттарын пайдалана отырып орындалатын (көрсетiлетiн) жұмыстар (қызметтер);
ұшуды басқару және ғарыш жүйелерiн, ғарыш аппараттарын (объектiлердi) байланыспен, соның iшiнде Жер бетiнде жүзеге асырылатын байланыспен қамтамасыз ету;
басқарылатын да, автоматты да аппараттар қолданылатын ғылыми зерттеулер (iргелi және қолданбалы);
ғарыштан Жердi және басқа да планеталарды қашықтықтан зерттеу, ғарыш аппараттарынан, осы аппараттарды пайдалануды қоса алғанда, экологиялық мониторинг және метеорология.
2. Тiкелей ғарыш кеңiстiгiнде жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) технологиялық негiзделген және онымен тығыз байланысты жердегі дайындық жұмыстарының (қызметтердiң) кешенi:
арнайы отын және оны жеткiзу құралдарын дайындау, ғарыш аппараттары мен оларды шығару құралдарына отын жеткiзу және құю;
ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарын оларды сынау және ұшыру орындарына тасымалдау және шығарушы кәсiпорынға қайтару;
ғарыш аппараттарынан, орбиталық станциялардан және басқа да ғарыш жүйелерiнен ақпарат қабылдау, оны өңдеу және тұтынушыға дейiн жеткiзу;
зымыран-ғарыш техникасының жобалау-конструкторлық әзiрлемелерiн негiздеуге және қамтамасыз етуге, зымыран-ғарыш техникасын өндiруге және оны пайдалануға байланысты теориялық және жобалық-iздестiру зерттеулерi;
ғарыш аппараттарын, орбиталық станцияларды, шығару құралдары мен олардың құрамдас бөлiктерiн, соның iшiнде: зымыран, авиациялық және басқа да кешендердi және олардың құрамына кiретiн зымыран тасығыштарды, тасығыш ұшақтарды, екпiндету блоктарын, оларды дайындау, сақтау және тасымалдау құралдарын - жобалау, құрастыру, өндiру және сынау;
ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарын басқарудың мамандандырылған жүйелерiн, сондай-ақ ғарыш аппараттары мен оларды шығару құралдарының жұмыс iстеуiн телеметриялық бақылау құралдарын жобалау, құрастыру, өндiру және сынау;
ғарыш аппараттары мен оларды шығару құралдарының жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету жүйелерiн жобалау, құрастыру, өндiру және сынау;
техникалық және технологиялық жүйелер мен олардың зымыран-ғарыш кешендерiн тасымалдауды, сақтауды, сынау мен ұшыруды және ғарыш аппараттарын ұшу кезiнде басқаруды қамтамасыз ететiн жердегі ғарыш инфрақұрылымының құрамдас бұйымдарын жобалау, құрастыру, өндiру және сынау, жете толықтыру және пайдалану (қызмет көрсету);
ұшу-ғарыш оқиғаларын тексеру;
сынақ және басқару орталықтарын, ұшыру және техникалық кешендердi, әуеайлақтарды және жердегi ғарыш инфрақұрылымының өзге де объектiлерiн және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргiзу жөнiндегi қызметтердi ұсынуды қоса алғанда, олардың құрамдас бөлiктерiн, сондай-ақ қабылдауға, сақтауға, тасымалдауға және сынауға, ұшыруға дайындауға, зымыранды ұшыруға, ғарыш аппараттарын (объектiлердi) ұшыруға арналған агрегаттардың, жүйелердiң және т.б. құрамдас бөлiктерiн жасау, күтiп ұстау және пайдалану;
ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарына ұшудан кейiнгi қызмет көрсету және/немесе оларды жөндеу;
пайдалану процесiндегi жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын қоса алғанда, ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарына кепiлдiк берiлген қадағалауды жүзеге асыру;
зымыран-ғарыш техникасының жүйелерi мен жабдығын кәдеге жарату.
Осымен 2004 жылғы 22 желтоқсанда Мәскеу қаласында жасалған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келiсiмнiң бұл көшiрмесiнiң дәлдiгiн куәландырамын.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы iстер министрлiгiнiң
Халықаралық-құқық департаментi
Халықаралық шарттар басқармасының
Бастығы