О дипломатической службе Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 года N 299.
ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. В тексте слова "средств республиканского бюджета" заменены словами "бюджетных средств" Законом РК от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005).
Сноска. По всему тексту слова "законодательства о государственной службе", "законодательством Республики Казахстан о государственной службе", слова "о государственной службе" заменены соответственно словами "законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы", "законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы", "в сфере государственной службы" Законом РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Преамбула исключена Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) дипломатический курьер "ад хок" – физическое лицо, на которое оформлен курьерский лист, осуществляющее доставку дипломатической почты;
2) вализа – пакет, конверт, мешок, чемодан, иная тара, предназначенные для транспортировки дипломатической почты;
3) дипломатический курьер – персонал дипломатической службы Республики Казахстан, занимающий в установленном законодательством Республики Казахстан порядке оплачиваемую из республиканского бюджета государственную должность в органах дипломатической службы, осуществляющий планирование, комплектование, оформление, отправку, доставку и приемку дипломатической почты, на которого оформлен курьерский лист;
4) организация по работе с дипломатическими представительствами – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обслуживание дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан, и глав, членов персонала дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений в Республике Казахстан.
Настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан на организацию по работе с дипломатическими представительствами могут быть возложены иные функции;

Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 7 наурыздағы N 299 Заңы.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Мәтiндегi "республикалық бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР 20.12.2004 № 13 Заңымен (01.01.2005 бастап қолданысқа енгiзiледi).
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік қызмет туралы заңдардан", "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет туралы заңдарына", "мемлекеттік қызмет туралы заңдарында", "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен" деген сөздер тиісінше "мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамадан", "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет саласындағы заңнамасына", "мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында", "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 23.11.2015 № 417-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Кіріспе алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "aд хoк" дипломатиялық курьері − курьерлік парақ ресімделген, дипломатиялық поштаны жеткізуді жүзеге асыратын жеке тұлға;
2) вализа − дипломатиялық поштаны тасымалдауға арналған пакет, конверт, қап, чемодан, өзге де ыдыс;
3) дипломатиялық курьер – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дипломатиялық қызмет органдарында республикалық бюджеттен ақы төленетін мемлекеттік лауазымды атқаратын, курьерлік парақ ресімделген, дипломатиялық поштаны жоспарлауды, жиынтықтауды, ресімдеуді, жөнелтуді, жеткізуді және қабылдауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің персоналы;
4) дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйым − Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктеріне, халықаралық ұйымдарға және (немесе) олардың өкілдіктеріне, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелеріне және дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларына, персоналы мүшелеріне, Қазақстан Республикасындағы консулдық мекемелердің жұмыскерлеріне қызмет көрсету жүктелген заңды тұлға.
Осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйымға өзге де функциялар жүктелуі мүмкін;

5) дипломатическая почта – официальная несекретная или секретная корреспонденция, предметы или техника, принадлежность которых к дипломатической почте подтверждается курьерским листом;
6) курьерский лист – официальный документ Министерства иностранных дел или загранучреждения, подтверждающий статус дипломатической почты, дипломатического курьера и дипломатического курьера "ад хок";
7) ветеран дипломатической службы Республики Казахстан (далее – ветеран дипломатической службы) – лицо, ранее занимавшее должность персонала дипломатической службы Республики Казахстан, имеющее общий трудовой стаж не менее двадцати пяти лет, из них десять лет работы в органах дипломатической службы и (или) международной организации по направлению от Республики Казахстан, и достигшее пенсионного возраста в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите;
8) работники дипломатической службы Республики Казахстан (далее – работники дипломатической службы) – государственные служащие, занимающие в органах дипломатической службы штатные административно-технические должности;
9) сотрудники дипломатической службы Республики Казахстан (далее – сотрудники дипломатической службы) – государственные служащие, занимающие в органах дипломатической службы штатные дипломатические должности, имеющие, как правило, дипломатический ранг и осуществляющие права и обязанности в целях реализации задач и функций, возложенных на органы дипломатической службы;
10) персонал дипломатической службы Республики Казахстан (далее – персонал дипломатической службы) – сотрудники дипломатической службы и работники дипломатической службы;
11) сопровождающие члены семьи персонала дипломатической службы Республики Казахстан (далее – сопровождающие члены семьи персонала дипломатической службы) – супруг (супруга), несовершеннолетние дети, несовершеннолетние усыновленные (удочеренные) дети, а также нетрудоспособные совершеннолетние дети и (или) родители персонала дипломатической службы, нуждающиеся в уходе в соответствии с заключением медицинской организации, выданным в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Порядок включения лиц, указанных в части первой настоящего подпункта, а также исключительные случаи включения нетрудоспособных родителей в число сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы определяются в правилах ротации персонала дипломатической службы Республики Казахстан;
12) члены семьи персонала дипломатической службы Республики Казахстан (далее – член семьи персонала дипломатической службы) – супруг (супруга), дети, усыновленные (удочеренные) дети, а также родители персонала дипломатической службы;

5) дипломатиялық пошта – дипломатиялық поштаға жататындығы курьерлік парақпен расталатын, ресми құпия емес немесе құпия хат-хабар, заттар немесе техника;
6) курьерлік парақ − Сыртқы істер министрлігінің немесе шет елдегі мекеменің дипломатиялық пошта, дипломатиялық курьер мен "ад хок" дипломатиялық курьері мәртебесін растайтын ресми құжаты;
7) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің ардагері (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет ардагері) − бұрын Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметі персоналының лауазымын атқарған, жиырма бес жылдан кем емес жалпы еңбек өтілі бар, оның он жылын дипломатиялық қызмет органдарында және (немесе) Қазақстан Республикасынан жолдама бойынша халықаралық ұйымдарда жұмыс істеген және Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған адам;
8) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің жұмыскерлері (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет жұмыскерлері) – дипломатиялық қызмет органдарында штаттық әкімшілік-техникалық лауазымдарды атқаратын мемлекеттік қызметшілер;
9) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің қызметкерлерi (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет қызметкерлерi) – дипломатиялық қызмет органдарында штаттық дипломатиялық лауазымдарды атқаратын, әдетте, дипломаттық дәрежесi бар және құқықтары мен мiндеттерiн дипломатиялық қызмет органдарына жүктелген мiндеттер мен функцияларды iске асыру мақсатында жүзеге асыратын мемлекеттiк қызметшілер;
10) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің персоналы (бұдан әрі – дипломатиялық қызмет персоналы) – дипломатиялық қызмет қызметкерлері мен дипломатиялық қызмет жұмыскерлері;
11) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметі персоналының бірге жүретін отбасы мүшелері (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелері) – дипломатиялық қызмет персоналының жұбайы (зайыбы), кәмелетке толмаған балалары, кәмелетке толмаған асырап алған балалары, сондай-ақ медициналық ұйымның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген қорытындысына сәйкес күтіп-бағуға мұқтаж еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балалары және (немесе) ата-аналары.
Дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің қатарына осы тармақшаның бірінші бөлігінде аталған адамдарды қосу тәртібі, сондай-ақ еңбекке жарамсыз ата-аналарын қосудың айрықша жағдайлары Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің персоналын ротациялау қағидаларында айқындалады;
12) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметі персоналының отбасы мүшелері (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет персоналының отбасы мүшесі) – дипломатиялық қызмет персоналының жұбайы (зайыбы), балалары, асырап алған балалары, сондай-ақ ата-аналары;

13) дипломатическая служба Республики Казахстан (далее – дипломатическая служба) – профессиональная деятельность граждан Республики Казахстан в органах дипломатической службы, осуществляемая в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, иными нормативными правовыми актами и международными договорами Республики Казахстан;
14) консульская служба Республики Казахстан – часть дипломатической службы, деятельность которой направлена на обеспечение защиты прав и интересов государства, граждан и юридических лиц Республики Казахстан в пределах, допускаемых международным правом, а также на оказание содействия развитию дружественных отношений Республики Казахстан с другими государствами и расширению экономических, торговых, научно-технических, гуманитарно-культурных связей и сотрудничества в сфере туризма.
Консульская служба Республики Казахстан осуществляет свою работу в соответствии с Консульским уставом Республики Казахстан, утверждаемым Президентом Республики Казахстан;
15) Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан – политический государственный служащий, уполномоченный Президентом Республики Казахстан представлять Республику Казахстан в отношениях с одним или несколькими иностранными государствами;
16) Постоянный (Полномочный) представитель Республики Казахстан при международной организации – политический государственный служащий, уполномоченный Президентом Республики Казахстан представлять Республику Казахстан в отношениях с одной или несколькими международными организациями;
17) кадровый резерв Министерства иностранных дел – сформированный в установленном законодательством Республики Казахстан порядке систематизированный список лиц, ранее занимавших должности персонала дипломатической службы, претендующих на занятие вакантных или временно вакантных должностей в органах дипломатической службы;
18) загранучреждения – находящиеся за границей дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан.
Сноска. Статья 1 - в редакции Закона РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 20.04.2023 № 226-VII (вводится в действие с 01.07.2023); от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о дипломатической службе
1. Законодательство Республики Казахстан о дипломатической службе основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона, законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы в части, не урегулированной настоящим Законом, иных нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан.

13) Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет) – Қазақстан Республикасы азаматтарының дипломатиялық қызмет органдарындағы Қазақстан Республикасының Конституциясына, осы Заңға, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерi мен халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын кәсiптік қызметi;
14) Қазақстан Республикасының консулдық қызметі – дипломатиялық қызметтің халықаралық құқық жол беретiн шекте қызметі мемлекеттің, Қазақстан Республикасы азаматтарының және заңды тұлғаларының құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттермен достық қатынастарын дамытуға және экономикалық, сауда, ғылыми-техникалық, гуманитарлық-мәдени байланыстарды және туризм саласындағы ынтымақтастықты кеңейтуге жәрдем көрсетуге бағытталған бір бөлігі.
Қазақстан Республикасының консулдық қызметі өз жұмысын Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысына сәйкес жүзеге асырады;
15) Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісі – бір немесе бірнеше шет мемлекетпен қатынастарда Қазақстан Республикасын білдіруге Қазақстан Республикасының Президенті уәкілеттік берген мемлекеттік саяси қызметші;
16) Қазақстан Республикасының халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) өкілі – бір немесе бірнеше халықаралық ұйыммен қатынастарда Қазақстан Республикасын білдіруге Қазақстан Республикасының Президенті уәкілеттік берген мемлекеттік саяси қызметші;
17) Сыртқы істер министрлігінің кадр резерві – бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымдарын атқарған, дипломатиялық қызмет органдарындағы бос немесе уақытша бос лауазымдарға орналасуға үміткер адамдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қалыптастырылған, жүйеленген тізімі;
18) шет елдердегi мекемелер – Қазақстан Республикасының шет елдегі дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкілдiктерi, сондай-ақ консулдық мекемелерi.
Ескерту. 1-бап жаңа редакцияда – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 20.04.2023 № 226-VII (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет туралы заңдары
1. Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет туралы заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заңнан, осы Заңмен реттелмеген бөлігінде мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамадан, өзге де нормативтік құқықтық актілерден және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарынан тұрады.

2. Если международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международных договоров.
Статья 2-1. Основные цели настоящего Закона
Основными целями настоящего Закона являются регулирование правовых отношений в сфере дипломатической службы, а также определение правовых основ организации деятельности дипломатической службы.
Сноска. Глава 1 дополнена статьей 2-1 в соответствии с Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2-2. Основные принципы дипломатической службы
Дипломатическая служба Республики Казахстан основывается на следующих основных принципах:
1) законности;
2) патриотизма;
3) приоритета прав, свобод и законных интересов граждан Республики Казахстан;
4) отстаивания национальных интересов Республики Казахстан;
5) профессионализма персонала дипломатической службы.
6) иных принципах, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
Сноска. Глава 1 дополнена статьей 2-2 в соответствии с Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 3. Статус органов дипломатической службы
Органами дипломатической службы являются государственные органы, осуществляющие внешнеполитическую деятельность Республики Казахстан.
Статья 4. Единая система дипломатической службы
Единую систему дипломатической службы образуют Министерство иностранных дел, его ведомства, Представительство Министерства иностранных дел в городе Алматы, загранучреждения, а также подведомственные организации, научно-исследовательские и учебные заведения, находящиеся в ведении Министерства иностранных дел.
Единую систему дипломатической службы возглавляет Министерство иностранных дел.
Сноска. Статья 4 с изменением, внесенным Законом РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 5. Основные задачи органов дипломатической службы
Сноска. Заголовок – в редакции Закона РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На органы дипломатической службы возлагаются следующие основные задачи:
1) разработка концепции и основных направлений внешней политики Республики Казахстан и представление соответствующих предложений Президенту и Правительству Республики Казахстан;

2. Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда осы Заңда көзделгеннен өзге ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттардың ережелері қолданылады.
2-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары
Дипломатиялық қызмет саласындағы құқықтық қатынастарды реттеу, сондай-ақ дипломатиялық қызметтің жұмысын ұйымдастырудың құқықтық негіздерін айқындау осы Заңның негізгі мақсаттары болып табылады.
Ескерту. Заң 2-1-баппен толықтырылды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-2-бап. Дипломатиялық қызметтің негізгі қағидаттары
Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі мынадай негізгі қағидаттарға негізделеді:
1) заңдылық;
2) патриотизм;
3) Қазақстан Республикасы азаматтары құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің басымдығы;
4) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қорғау;
5) дипломатиялық қызмет персоналының кәсібилігі;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында белгіленген өзге де қағидаттар.
Ескерту. Заң 2-2-баппен толықтырылды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
3-бап. Дипломатиялық қызмет органдарының мәртебесі
Қазақстан Республикасының сыртқы саяси қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік органдар дипломатиялық қызмет органдары болып табылады.
4-бап. Дипломатиялық қызметтiң бiрыңғай жүйесi
Дипломатиялық қызметтiң бiрыңғай жүйесiн Сыртқы iстер министрлiгi, оның ведомстволары, Сыртқы істер министрлігінің Алматы қаласындағы Өкілдігі, шет елдердегi мекемелер, сондай-ақ Сыртқы iстер министрлiгiнiң қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдар, ғылыми-зерттеу және оқу орындары құрайды.
Дипломатиялық қызметтiң бiрыңғай жүйесiн Сыртқы iстер министрлiгi басқарады.
Ескерту. 4-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5-бап. Дипломатиялық қызмет органдарының негізгі міндеттері
Ескерту. 5-баптың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Дипломатиялық қызмет органдарына мынадай негізгі мiндеттер жүктеледi:
1) Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының тұжырымдамасы мен негізгi бағыттарын әзiрлеу және Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметiне тиiстi ұсыныстар беру;

2) разработка для Президента Республики Казахстан предложений по внешнеполитической и внешнеэкономической стратегии Республики Казахстан и реализации международных инициатив Президента;
3) реализация внешнеполитического курса Республики Казахстан, содействие осуществлению внешнеэкономической политики и укреплению международного авторитета Республики Казахстан;
4) обеспечение дипломатическими средствами и методами защиты Суверенитета, национальной, безопасности, территориальной целостности и нерушимости границ Республики Казахстан, ее политических, торгово-экономических и иных интересов во взаимоотношениях с другими государствами и на международной арене;
5) защита прав и интересов граждан и юридических лиц Республики Казахстан за границей;
6) реализация дипломатическими средствами и методами усилий Республики Казахстан по обеспечению международного мира, глобальной и региональной безопасности;
7) осуществление дипломатических и консульских отношений Республики Казахстан с иностранными государствами, международными организациями;
8) координация международной деятельности других государственных органов в целях обеспечения проведения единых внешнеполитического, внешнеэкономического курса и инвестиционной политики Республики Казахстан в отношениях с иностранными государствами и международными организациями в порядке, утверждаемом Президентом Республики Казахстан;
8-1) координация деятельности государственных органов и иных организаций в сфере официальной помощи развитию;
8-2) ведение всех официальных дел с дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранных государств, международными организациями и (или) их представительствами, а также консульскими учреждениями иностранных государств, аккредитованными в Республике Казахстан;
9) анализ политического и социально-экономического положения в мире, внешней и внутренней политики иностранных государств, деятельности международных организаций и обеспечение центральных государственных органов необходимой информацией.
Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными законами РК от 10.12.2014 № 264-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).

2) Қазақстан Республикасының сыртқы саяси және сыртқы экономикалық стратегиясы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi үшiн ұсыныстар әзiрлеу және Президенттiң халықаралық бастамаларын iске асыру;
3) Қазақстан Республикасының сыртқы саяси бағытын iске асыру, Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық саясатын жүзеге асыруға және халықаралық беделiн нығайтуға жәрдемдесу;
4) Қазақстан Республикасының Егемендігін, ұлттық, қауiпсiздiгiн, аумақтық тұтастығын және шекараларының мызғымастығын, оның басқа мемлекеттермен өзара қарым-қатынастардағы және халықаралық аренадағы саяси, сауда-экономикалық және өзге де мүдделерiн дипломатиялық құралдар мен әдiстер арқылы қорғауды қамтамасыз ету;
5) шет елде Қазақстан Республикасының азаматтары мен заңды тұлғаларының құқықтары мен мүдделерiн қорғау;
6) Қазақстан Республикасының халықаралық бейбiтшiлiктi, ғаламдық және аймақтық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi күш-жiгерiн дипломатиялық құралдар мен әдiстер арқылы iске асыру;
7) Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен, халықаралық ұйымдармен дипломатиялық және консулдық қарым-қатынастарын жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін тәртіппен шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қатынастарда Қазақстан Республикасының бірыңғай сыртқы саяси, сыртқы экономикалық бағытын және инвестициялық саясатын жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында басқа да мемлекеттік органдардың халықаралық қызметін үйлестіру;
8-1) мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың дамуға ресми көмек саласындағы қызметін үйлестіру;
8-2) Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерімен, халықаралық ұйымдармен және (немесе) олардың өкілдіктерімен, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелерімен барлық ресми істерді жүргізу;
9) әлемдегi саяси және әлеуметтiк-экономикалық жағдайға, шет мемлекеттердiң сыртқы және iшкi саясатына, халықаралық ұйымдардың қызметiне талдау жасау және орталық мемлекеттiк органдарды қажеттi ақпаратпен қамтамасыз ету.
Ескерту. 5-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 10.12.2014 № 264-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 6. Основные функции органов дипломатической службы
На органы дипломатической службы возлагаются:
1) представительство Республики Казахстан в отношениях с иностранными государствами и международными организациями;
2) реализация внешней политики Республики Казахстан;
3) организация проведения переговоров и заключения международных договоров Республики Казахстан;
4) подготовка предложений о заключении, выполнении, приостановлении действия и денонсации международных договоров, внесение их в установленном порядке на рассмотрение Президента или Правительства Республики Казахстан;
5) представление в установленном порядке Президенту, Курултаю и Правительству Республики Казахстан предложений и рекомендаций по вопросам отношений Республики Казахстан с иностранными государствами и международными организациями;
6) обеспечение участия Республики Казахстан в деятельности международных организаций, конференций, совещаний, форумов, содействие повышению роли Республики Казахстан как члена международного сообщества в решении глобальных и региональных проблем;
7) участие в обеспечении интересов Республики Казахстан в области международной охраны и рационального использования водных ресурсов и окружающей среды, освоения ресурсов Мирового океана, изучения космического пространства;
8) участие в разработке мероприятий по обеспечению прав и свобод граждан Республики Казахстан, ее обороны и национальной безопасности, охраны правопорядка, развитию и расширению торгово-экономических, финансовых, научных и научно-технических, культурных, а также иных связей Республики Казахстан с иностранными государствами и международными организациями;
9) осуществление общего наблюдения и контроля за выполнением международных договоров, участником которых является Республика Казахстан;
10) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13) осуществление контроля за соблюдением дипломатических и консульских привилегий и иммунитетов;
14) содействие осуществлению межпарламентских связей Республики Казахстан с другими странами;
15) осуществление на территории Республики Казахстан и за границей консульских функций, регламентированных международно-правовыми нормами и законодательством Республики Казахстан;

6-бап. Дипломатиялық қызмет органдарының негiзгi функциялары
Дипломатиялық қызмет органдарына мыналар жүктеледi:
1) шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қатынастарда Қазақстан Республикасының атынан өкiлдiк ету;
2) Қазақстан Республикасының сыртқы саясатын iске асыру;
3) келiссөздер жүргiзудi және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасуды ұйымдастыру;
4) халықаралық шарттарды жасасу, орындау, қолданылуын тоқтата тұру және күшiн жою туралы ұсыныстар дайындау, оларды Қазақстан Республикасы Президентiнiң немесе Yкiметiнiң қарауына белгiленген тәртiппен енгiзу;
5) Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қарым-қатынастары мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының Президентiне, Құрылтайына және Yкiметiне белгiленген тәртiппен ұсыныстар мен ұсынымдар жасау;
6) Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдардың, конференциялардың, кеңестердiң, форумдардың қызметiне қатысуын қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының халықаралық қоғамдастық мүшесi ретiнде ғаламдық және аймақтық проблемаларды шешудегi рөлiн арттыруға жәрдемдесу;
7) Қазақстан Республикасының су ресурстары мен қоршаған ортаны халықаралық қорғау және ұтымды пайдалану, Дүниежүзiлiк мұхит ресурстарын игеру, ғарыш кеңiстiгiн зерттеу саласындағы мүдделерiн қамтамасыз етуге қатысу;
8) Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен бостандықтарын, оның қорғанысы мен ұлттық қауiпсiздiгiн, құқық тәртiбiн қорғауды қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен сауда-экономикалық, қаржы, ғылыми және ғылыми-техникалық, мәдени, сондай-ақ өзге де байланыстарын дамыту мен кеңейту жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеуге қатысу;
9) Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың орындалуын жалпы қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру;
10) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
11) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
12) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
13) дипломатиялық және консулдық артықшылықтар мен иммунитеттердiң сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
14) Қазақстан Республикасының басқа елдермен парламентаралық байланыстарын жүзеге асыруға жәрдемдесу;
15) Қазақстан Республикасының аумағында және шет елде халықаралық-құқықтық нормалармен және Қазақстан Республикасының заңдарымен регламенттелетiн консулдық функцияларды жүзеге асыру;

16) содействие развитию связей и контактов с соотечественниками, проживающими за границей;
17) обеспечение функционирования единой государственной системы регистрации, учета и хранения международных договоров Республики Казахстан;
18) содействие функционированию дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, а также консульских учреждений иностранных государств на территории Республики Казахстан, осуществление в пределах своей компетенции контроля за деятельностью обслуживающих их организаций;
19) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20) содействие распространению за границей информации о внешней и внутренней политике Республики Казахстан, социально-экономической, культурной и духовной жизни страны;
21) осуществление функций депозитария международных договоров, заключенных Республикой Казахстан;
22) содействие в пределах своей компетенции эффективному использованию транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан и участие в выработке и проведении единой государственной политики по сотрудничеству Республики Казахстан с мировым сообществом в энергетической и нефтегазовой отраслях;
23) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24) информирование государственных органов Республики Казахстан, средств массовой информации о международном положении и внешней политике Республики Казахстан;
25) содействие улучшению инвестиционного климата и формирование положительного имиджа Республики Казахстан на международных рынках;
26) содействие в привлечении инвестиций, а также займов и грантов, предоставляемых международными экономическими и финансовыми организациями для реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, приоритетных проектов;
27) содействие продвижению казахстанских товаров и услуг на международный рынок;
27-1) выдача, учет, хранение и уничтожение дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан;
27-2) реализация основных направлений государственной политики Республики Казахстан в сфере официальной помощи развитию;
27-3) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-4) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16) шет елде тұратын отандастармен байланыстарды және қарым-қатынастарды дамытуға жәрдемдесу;
17) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын тiркеудiң, есепке алудың және сақтаудың бiрыңғай мемлекеттiк жүйесiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
18) Қазақстан Республикасының аумағындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің жұмыс iстеуiне жәрдемдесу, өз құзыретi шегiнде оларға қызмет көрсететiн ұйымдардың қызметiн бақылауды жүзеге асыру;
19) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
20) шет елде Қазақстан Республикасының сыртқы және iшкi саясаты, елдiң әлеуметтiк-экономикалық, мәдени және рухани өмiрi туралы ақпарат таратуға жәрдемдесу;
21) Қазақстан Республикасы жасасқан халықаралық шарттардың депозитарийi функцияларын жүзеге асыру;
22) өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының транзиттiк-көлiктiк әлеуетiн тиiмдi пайдалануға жәрдемдесу және энергетика мен мұнай-газ салаларында Қазақстан Республикасының әлемдiк қауымдастықпен ынтымақтастығы жөнiндегi бiрыңғай мемлекеттiк саясатты қалыптастыруға және жүргiзуге қатысу;
23) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
24) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын, бұқаралық ақпарат құралдарын Қазақстан Республикасының халықаралық жағдайы мен сыртқы саясаты туралы хабардар ету;
25) инвестициялық ахуалдың жақсаруына жәрдемдесу және халықаралық нарықта Қазақстан Республикасының жағымды бейнесiн қалыптастыру;
26) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, басым жобаларды iске асыру үшiн инвестицияларды, сондай-ақ халықаралық экономикалық және қаржылық ұйымдар беретiн қарыздар мен гранттарды тартуға жәрдемдесу;
27) қазақстандық тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердiң халықаралық нарыққа шығуына жәрдемдесу;
27-1) Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттарын беру, есепке алу, сақтау және жою;
27-2) Қазақстан Республикасының дамуға ресми көмек саласындағы мемлекеттік саясатының негізгі бағыттарын іске асыру;
27-3) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
27-4) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;

27-5) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-6) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-7) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-8) осуществление:
регистрации дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств;
аккредитации глав, членов персонала дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений иностранных государств в Республике Казахстан;
27-9) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-10) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-11) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-12) разработка и утверждение по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета инструкции о порядке применения общих положений по бухгалтерскому учету в загранучреждениях;
27-13) разработка положения о дипломатическом и приравненном к нему представительстве Республики Казахстан, утверждаемого Президентом Республики Казахстан;
27-14) разработка и утверждение порядка выплаты единовременной компенсации в случае гибели сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы при исполнении служебных обязанностей за границей либо смерти в течение года вследствие травмы, полученной при исполнении служебных обязанностей за границей, установления ему инвалидности, наступившей в результате заболевания, увечья (ранения, травмы, контузии), полученных при исполнении служебных обязанностей за границей, и получения увечья (ранения, травмы, контузии), не повлекшего (не повлекшей) инвалидности, при исполнении служебных обязанностей за границей;
27-15) разработка и утверждение нормативных правовых актов в сфере дипломатической службы в соответствии с основными целями настоящего Закона, основными задачами органов дипломатической службы и законодательством Республики Казахстан;

27-5) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
27-6) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
27-7) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
27-8) мыналарды:
шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерін, халықаралық ұйымдарды және (немесе) олардың өкілдіктерін, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелерін тіркеуді;
Қазақстан Республикасындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларын, персоналы мүшелерін, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің жұмыскерлерін аккредиттеуді жүзеге асыру;
27-9) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
27-10) алып тасталды – ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
27-11) алып тасталды – ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
27-12) шет елдердегі мекемелерде бухгалтерлік есепке алу жөніндегі жалпы ережелерді қолдану тәртібі туралы нұсқаулықты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;
27-13) Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдігі туралы ережені әзірлеу;
27-14) дипломатиялық қызмет қызметкері немесе дипломатиялық қызмет жұмыскері шет елде қызметтік міндеттерін орындау кезінде қаза тапқан не шет елде қызметтік міндеттерін орындау кезінде алған жарақаты салдарынан бір жыл ішінде қайтыс болған, оған шет елде қызметтік міндеттерін орындау кезінде ауруы, мертігуі, (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) салдарынан болған мүгедектік белгіленген жағдайда және шет елде қызметтік міндеттерін орындау кезінде мүгедектікке алып келмеген мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) жағдайында біржолғы өтемақы төлеу тәртібін әзірлеу және бекіту;
27-15) осы Заңның негізгі мақсаттарына, дипломатиялық қызмет органдарының негізгі міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дипломатиялық қызмет саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;

28) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными законами РК от 27.12.2010 № 366-IV (вводится в действие с 01.01.2011); от 03.07.2013 № 124-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 03.11.2014 № 244-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.12.2014 № 264-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.06.2017 № 77-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 7. Связь, архив, безопасность и печатные издания
1. Органы дипломатической службы располагают самостоятельной связью и архивом.
2. Органы дипломатической службы используют собственную сеть телекоммуникаций и дипломатическую почту.
3. В архиве Министерства иностранных дел хранятся оригиналы и (или) достоверные копии международных договоров, а также другие материалы, необходимые для осуществления его деятельности.
4. Органы дипломатической службы организуют систему безопасности принадлежащих им объектов на территории Республики Казахстан и за границей.
Требования по обеспечению информационной безопасности, в том числе кибербезопасности, инженерно-технической, специальной и физической защиты загранучреждений разрабатываются органами национальной безопасности Республики Казахстан и утверждаются Правительством Республики Казахстан.
5. Органы дипломатической службы вправе выпускать печатные издания в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными законами РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.06.2026 № 326-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7-1. Дипломатическая почта
1. Дипломатическая почта предназначена для обеспечения деятельности органов дипломатической службы, недопущения раскрытия сведений, содержащихся в дипломатической почте, а также установления оперативной связи между органами дипломатической службы.
Комплектование, оформление, отправка, доставка, приемка и хранение дипломатической почты, содержащей государственные секреты, а также служебную информацию ограниченного распространения, осуществляются с соблюдением требований по защите сведений, составляющих государственные секреты и служебную информацию ограниченного распространения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Дипломатическая почта не является предметом регулирования законодательства Республики Казахстан о почте.

28) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 6-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2010.12.27 № 366-IV (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 03.07.2013 № 124-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.11.2014 N 244-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 10.12.2014 № 264-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.06.2017 № 77-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
7-бап. Байланыс, мұрағат, қауiпсiздiк және баспа басылымдары
1. Дипломатиялық қызмет органдарының дербес байланысы мен мұрағаты болады.
2. Дипломатиялық қызмет органдары өздерiнiң жеке телекоммуникациялар желiсi мен дипломатиялық поштаны пайдаланады.
3. Сыртқы iстер министрлiгiнiң мұрағатында халықаралық шарттардың түпнұсқалары және (немесе) дұрыс көшiрмелерi, сондай-ақ өз қызметiн жүзеге асыру үшiн қажеттi басқа да материалдар сақталады.
4. Дипломатиялық қызмет органдары Қазақстан Республикасының аумағындағы және шет елдегі өзiне қарасты объектiлердiң қауiпсiздiк жүйесiн ұйымдастырады.
Шет елдердегі мекемелердің ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін, инженерлік-техникалық, арнаулы және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
5. Дипломатиялық қызмет органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес баспа басылымдарын шығаруға құқылы.
Ескерту. 7-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.06.2026 № 326-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
7-1-бап. Дипломатиялық пошта
1. Дипломатиялық пошта дипломатиялық қызмет органдарының қызметін қамтамасыз етуге, дипломатиялық поштадағы мәліметтерді ашуға жол бермеуге, сондай-ақ дипломатиялық қызмет органдары арасында жедел байланыс орнатуға арналған.
Мемлекеттік құпиялар, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпарат бар дипломатиялық поштаны жиынтықтау, ресімдеу, жөнелту, жеткізу, қабылдау және сақтау мемлекеттік құпияларды және таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратты құрайтын мәліметтерді қорғау жөніндегі талаптар сақтала отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Дипломатиялық пошта Қазақстан Республикасының пошта туралы заңнамасының реттеу нысанасы болып табылмайды.

2. Министерство иностранных дел и загранучреждения осуществляют планирование, комплектование, оформление, отправку, доставку, приемку и хранение дипломатической почты.
3. Государственные органы и организации Республики Казахстан, имеющие право пользования дипломатической почтой, для выполнения своей деятельности отправляют корреспонденцию, предметы или технику посредством дипломатической почты.
4. Если у государственных органов и должностных лиц Республики Казахстан имеются достаточные основания считать, что в дипломатической почте содержатся корреспонденция, предметы или техника, запрещенные для перемещения, обследование и вскрытие дипломатической почты осуществляются в присутствии дипломатического курьера или дипломатического курьера "ад хок" либо иного уполномоченного представителя органов дипломатической службы.
5. В целях защиты от несанкционированного доступа к дипломатической почте вализа с дипломатической почтой может оснащаться специальными средствами защиты.
6. Ответственность за содержимое дипломатической почты возлагается на руководителей государственных органов и организаций, а также персонал загранучреждений, представляющих корреспонденцию, предметы или технику для их отправки дипломатической почтой.
7. Дипломатические курьеры и дипломатические курьеры "ад хок" находятся под защитой государства при выполнении ими своих обязанностей по доставке дипломатической почты и обеспечению ее безопасности и сохранности.
Государственные органы, организации и должностные лица Республики Казахстан в пределах своей компетенции должны оказывать содействие в доставке дипломатической почты и обеспечении ее безопасности и сохранности.
В случае утраты дипломатической почты на территории Республики Казахстан действия по поиску и обеспечению охраны дипломатической почты осуществляются органами дипломатической службы и другими государственными органами Республики Казахстан в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан.
В случае утраты дипломатической почты на территории иностранного государства действия по установлению места нахождения и обеспечению охраны дипломатической почты осуществляются органами дипломатической службы по согласованию с субъектами внешней разведки.
8. Министерство иностранных дел:
1) осуществляет планирование, комплектование, оформление, приемку и хранение дипломатической почты, организует доставку дипломатической почты за пределы территории Республики Казахстан и на территорию Республики Казахстан из-за границы, а также принимает в пределах своей компетенции меры по обеспечению безопасности и сохранности дипломатической почты при ее доставке;

2. Сыртқы істер министрлігі және шет елдердегі мекемелер дипломатиялық поштаны жоспарлауды, жиынтықтауды, ресімдеуді, жөнелтуді, жеткізуді, қабылдауды және сақтауды жүзеге асырады.
3. Өз қызметін орындау үшін дипломатиялық поштаны пайдалану құқығы бар Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдары хат-хабарды, заттарды немесе техниканы дипломатиялық пошта арқылы жөнелтеді.
4. Егер Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары мен лауазымды адамдарының дипломатиялық поштада өткізілуіне тыйым салынған хат-хабар, заттар немесе техника бар деп есептеуге жеткілікті негіздері болса, дипломатиялық поштаны зерттеп-қарау және ашу дипломатиялық курьердің немесе "ад хок" дипломатиялық курьерінің не дипломатиялық қызмет органдарының өзге де уәкілетті өкілінің қатысуымен жүзеге асырылады.
5. Дипломатиялық поштаға санкцияланбаған қол жеткізуден қорғау мақсатында дипломатиялық поштасы бар вализа арнаулы қорғау құралдарымен жарақтандырылуы мүмкін.
6. Дипломатиялық поштаның ішіндегісі үшін жауапкершілік хат-хабарды, заттарды немесе техниканы дипломатиялық поштамен жөнелту үшін оларды ұсынатын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшыларына, сондай-ақ шет елдердегі мекемелердің персоналына жүктеледі.
7. Дипломатиялық курьерлер мен "aд хoк" дипломатиялық курьерлері дипломатиялық поштаны жеткізу және оның қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі өз міндеттерін орындау кезінде мемлекеттің қорғауында болады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары, ұйымдары мен лауазымды адамдары өз құзыреті шегінде дипломатиялық поштаны жеткізуде және оның қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз етуде жәрдем көрсетуге тиіс.
Дипломатиялық пошта Қазақстан Республикасының аумағында жоғалған жағдайда, дипломатиялық поштаны іздестіру және күзетуді қамтамасыз ету бойынша іс-қимылды Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары мен басқа да мемлекеттік органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өз құзыретіне сәйкес жүзеге асырады.
Дипломатиялық пошта шет мемлекеттің аумағында жоғалған жағдайда, дипломатиялық поштаның тұрған жерін анықтау және оны күзетуді қамтамасыз ету бойынша іс-қимылды дипломатиялық қызмет органдары сыртқы барлау субъектілерімен келісу бойынша жүзеге асырады.
8. Сыртқы істер министрлігі:
1) дипломатиялық поштаны жоспарлауды, жиынтықтауды, ресімдеуді, қабылдауды және сақтауды жүзеге асырады, дипломатиялық поштаны Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге және шет елден Қазақстан Республикасының аумағына жеткізуді ұйымдастырады, сондай-ақ дипломатиялық поштаны жеткізу кезінде оның қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шараларды өз құзыреті шегінде қабылдайды;

2) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) привлекает к организации доставки дипломатической почты иные юридические лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Загранучреждение:
1) осуществляет комплектование, оформление, приемку и хранение дипломатической почты, организует доставку в другие загранучреждения дипломатической почты, поступающей из Министерства иностранных дел;
2) осуществляет комплектование, хранение, оформление дипломатической почты для доставки в Министерство иностранных дел;
3) организует доставку дипломатической почты в Министерство иностранных дел;
4) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) исключен Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Глава 1 дополнена статьей 7-1 в соответствии с Законом РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Персонал дипломатической службы, назначение
на дипломатические должности
Статья 8. Персонал дипломатической службы
1. Персонал дипломатической службы составляют:
1) сотрудники дипломатической службы;
2) работники дипломатической службы.
2. (Исключен Законом РК от 22 мая 2006 года N 143 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона).
Статья 9. Поступление на службу в органы дипломатической службы
1. На дипломатическую должность может быть назначен гражданин Республики Казахстан, имеющий высшее образование, свободно владеющий казахским, русским и иностранным языками и обладающий для выполнения возложенных на него обязанностей соответствующими деловыми, моральными, профессиональными качествами и состоянием здоровья.
2. Министр иностранных дел Республики Казахстан назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
Чрезвычайные и полномочные послы Республики Казахстан, постоянные (полномочные) представители Республики Казахстан при международных организациях назначаются и освобождаются Президентом Республики Казахстан.
В случае если уставными или иными документами международной организации предусмотрено, что постоянные (полномочные) представители при международных организациях назначаются не главами государств, то Постоянный (Полномочный) представитель Республики Казахстан при международной организации не имеет статуса политического государственного служащего.
Президентом Республики Казахстан на чрезвычайных и полномочных послов Республики Казахстан могут быть возложены полномочия представлять Республику Казахстан в отношениях с несколькими иностранными государствами и международными организациями по совместительству.
По решению Президента Республики Казахстан чрезвычайные и полномочные послы Республики Казахстан могут быть назначены с местом дислокации в Республике Казахстан.
Порядок организации деятельности чрезвычайных и полномочных послов Республики Казахстан по совместительству и чрезвычайных и полномочных послов Республики Казахстан с местом дислокации в Республике Казахстан определяется Президентом Республики Казахстан.
Заместители Министра иностранных дел Республики Казахстан, руководители ведомств назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Назначение на другие должности и освобождение с дипломатической службы в Министерстве иностранных дел производятся Министром иностранных дел Республики Казахстан.
Назначение на другие должности и освобождение с дипломатической службы в загранучреждениях производятся Министром иностранных дел Республики Казахстан.
Назначение на должности дипломатической службы производится в порядке, предусмотренном настоящим Законом, Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".

2) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
3) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
4) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5) дипломатиялық поштаның жеткізілуін ұйымдастыруға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де заңды тұлғаларды тартады.
9. Шет елдегі мекеме:
1) дипломатиялық поштаны жиынтықтауды, ресімдеуді, қабылдауды және сақтауды жүзеге асырады, Сыртқы істер министрлігінен келіп түсетін дипломатиялық поштаның басқа шет елдердегі мекемелерге жеткізілуін ұйымдастырады;
2) Сыртқы істер министрлігіне жеткізу үшін дипломатиялық поштаны жиынтықтауды, сақтауды, ресімдеуді жүзеге асырады;
3) дипломатиялық поштаның Сыртқы істер министрлігіне жеткізілуін ұйымдастырады;
4) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5) алып тасталды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 1-тарау 7-1-баппен толықтырылды – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-тарау. ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТ ПЕРСОНАЛЫ, ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ЛАУАЗЫМДАРҒА ТАҒАЙЫНДАУ
8-бап. Дипломатиялық қызмет персоналы
1. Дипломатиялық қызмет персоналын мыналар құрайды:
1) дипломатиялық қызмет қызметкерлерi;
2) дипломатиялық қызмет жұмыскерлерi.
2. Алып тасталды – ҚР 2006.05.22. N 143 Заңымен.
Ескерту. 8-бапқа өзгерту енгізілді – ҚР 2006.05.22. N 143 Заңымен.
9-бап. Дипломатиялық қызмет органдарына қызметке тұру
1. Дипломатиялық қызметке жоғары бiлiмi бар, қазақ, орыс және шет тілдерін еркiн меңгерген және өзiне жүктелген мiндеттердi орындау үшiн тиiстi iскерлiк, моральдық, кәсiби қасиеттерге қол жеткiзген әрi денсаулық жағдайы дұрыс Қазақстан Республикасының азаматы тағайындала алады.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрiн Қазақстан Республикасының Президентi лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады.
Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшілерін, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы тұрақты (өкілетті) өкілдерін Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайды және босатады.
Егер халықаралық ұйымның жарғылық немесе өзге де құжаттарында халықаралық ұйымдар жанындағы тұрақты (өкілетті) өкілдерді мемлекет басшыларының тағайындамайтыны көзделсе, онда Қазақстан Республикасының халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) өкілінің мемлекеттік саяси қызметші мәртебесі болмайды.
Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшілеріне бірнеше шет мемлекетпен және халықаралық ұйыммен қатынастарда қоса атқару бойынша Қазақстан Республикасының атынан өкілдік ету өкілеттіктерін жүктей алады.
Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшілері орналасқан жері Қазақстан Республикасында болып тағайындалуы мүмкін.
Орналасқан жері Қазақстан Республикасындағы қоса атқару бойынша Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшілерінің және Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшілерінің қызметін ұйымдастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң орынбасарлары, ведомстволардың басшылары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
Сыртқы істер министрлігінде басқа лауазымдарға тағайындауды және дипломатиялық қызметтен босатуды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі жүргізеді.
Шет елдердегі мекемелерде басқа лауазымдарға тағайындауды және дипломатиялық қызметтен босатуды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі жүргізеді.
Дипломатиялық қызмет лауазымдарына тағайындау осы Заңда, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен жүргізіледі.

3. Поступление на службу в органы дипломатической службы осуществляется после получения положительных результатов специальной проверки в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
4. Персонал дипломатической службы, возвратившийся в Республику Казахстан после работы за границей, в порядке ротации назначается на должность не ниже той, которую он занимал в Министерстве иностранных дел, если он не подвергался взысканиям, предусмотренным статьей 22 настоящего Закона.
4-1. Персонал дипломатической службы, находившийся на дипломатической службе непосредственно до назначения на должность в международной организации, по окончании работы в международной организации назначается на должность не ниже той, которую он занимал в Министерстве иностранных дел, без проведения конкурсного отбора в течение трех месяцев со дня освобождения от должности в международной организации.
Действие настоящего пункта не распространяется на лиц, занимавших непосредственно до назначения на должность в международной организации политическую государственную должность.
5. Исключен Законом РК от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
6. В органы дипломатической службы не могут быть приняты лица в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
Сноска. Статья 9 с изменениями, внесенными законами РК от 22.05.2006 N 143 (порядок введения в действие см. ст. 2); от 29.04.2009 N 154-IV (порядок введения в действие см. ст. 2); от 27.12.2010 № 366-IV (вводится в действие с 01.01.2011); от 04.07.2014 № 233-V (вводится в действие с 01.01.2015); от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.06.2017 № 77-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 393-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 9-1. Кадровый резерв Министерства иностранных дел
1. При прекращении работы в органах дипломатической службы персонал дипломатической службы зачисляется в кадровый резерв Министерства иностранных дел.

3. Дипломатиялық қызмет органдарына қызметке тұру Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасына сәйкес арнаулы тексерудің оң нәтижелері алынғаннан кейін жүзеге асырылады.
4. Шет елдегі жұмыстан кейін Қазақстан Республикасына оралған дипломатиялық қызмет персоналы, егер ол осы Заңның 22-бабында көзделген жазаларға тартылмаған болса, Сыртқы істер министрлігінде атқарған лауазымнан төмен емес лауазымға ротациялау тәртібімен тағайындалады.
4-1. Халықаралық ұйымға лауазымға тағайындалғанға дейін тікелей дипломатиялық қызметте болған дипломатиялық қызмет персоналы халықаралық ұйымдағы жұмысы аяқталғаннан кейін халықаралық ұйымдағы лауазымынан босатылған күннен бастап үш ай ішінде Сыртқы істер министрлігінде атқарған лауазымынан төмен емес лауазымға конкурстық іріктеу жүргізілмей тағайындалады.
Осы тармақтың күші халықаралық ұйымға лауазымға тағайындалғанға дейін тікелей мемлекеттік саяси лауазымды атқарған адамдарға қолданылмайды.
5. Алып тасталды – ҚР 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда адамдар дипломатиялық қызмет органдарына қабылданбайды.
Ескерту. 9-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2006.05.22 N 143 (2009.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi), 2009.04.29 N 154-IV, 2010.12.27 № 366-IV (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 04.07.2014 № 233-V (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.06.2017 № 77-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2020 № 393-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
9-1-бап. Сыртқы істер министрлігінің кадр резерві
1. Дипломатиялық қызмет органдарындағы жұмысы тоқтатылған кезде дипломатиялық қызмет персоналы Сыртқы істер министрлігінің кадр резервіне алынады.

2. Лица, зачисленные в кадровый резерв Министерства иностранных дел, имеют право участвовать во внутреннем конкурсе на занятие вакантной или временно вакантной административной государственной должности корпуса "Б" Министерства иностранных дел в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 9-1 в соответствии с Законом РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Дипломатические ранги
Статья 10. Дипломатические ранги
Сотрудникам дипломатической службы с учетом занимаемой должности и квалификации присваиваются следующие дипломатические ранги:
1) атташе;
2) третий секретарь;
3) второй секретарь II класса;
4) второй секретарь I класса;
5) первый секретарь II класса;
6) первый секретарь I класса;
7) советник II класса;
8) советник I класса;
9) Чрезвычайный и Полномочный Посланник II класса;
10) Чрезвычайный и Полномочный Посланник I класса;
11) Чрезвычайный и Полномочный Посол.
Дипломатические ранги, предусмотренные подпунктами 9), 10) и 11) части первой настоящей статьи, являются высшими дипломатическими рангами.
Сноска. Статья 10 в изменением, внесенным Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 11. Порядок присвоения дипломатических рангов
1. Высшие дипломатические ранги присваиваются Президентом Республики Казахстан по представлению Министра иностранных дел Республики Казахстан.
Другие дипломатические ранги присваиваются Министром иностранных дел Республики Казахстан.
Порядок присвоения дипломатических рангов утверждается Президентом Республики Казахстан.
2. Дипломатический ранг сотрудника, как правило, должен соответствовать занимаемой должности дипломатической службы или быть на одну ступень выше или ниже ее.
3. Присвоение дипломатических рангов подтверждается выдачей соответствующих свидетельств и записью в послужном списке (трудовой книжке). Дипломатические ранги присваиваются и сохраняются пожизненно, за исключением случаев, предусмотренных в статье 13 настоящего Закона.
Сноска. Статья 11 с изменениями, внесенными законами РК от 27.12.2010 № 366-IV (вводится в действие с 01.01.2011); от 20.06.2017 № 77-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 393-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).

2. Сыртқы істер министрлігінің кадр резервіне алынған адамдардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасына сәйкес Сыртқы істер министрлігіндегі "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған ішкі конкурсқа қатысуға құқығы бар.
Ескерту. 2-тарау 9-1-баппен толықтырылды - ҚР 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
3-тарау. ДИПЛОМАТТЫҚ ДӘРЕЖЕЛЕР
10-бап. Дипломаттық дәрежелер
Дипломатиялық қызмет қызметкерлерiне атқаратын лауазымы және бiлiктiлiгi ескерiле отырып, мынадай дипломаттық дәрежелер берiледi:
1) атташе;
2) үшінші хатшы;
3) ІІ сыныпты екiншi хатшы;
4) І сыныпты екiншi хатшы;
5) ІІ сыныпты бiрiншi хатшы;
6) І сыныпты бiрiншi хатшы;
7) ІІ сыныпты кеңесшi;
8) І сыныпты кеңесшi;
9) II сыныпты Төтенше және Өкiлеттi Уәкiл;
10) І сыныпты Төтенше және Өкiлеттi Уәкiл;
11) Төтенше және Өкiлеттi Елшi.
Осы баптың бірінші бөлігінің 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген дипломаттық дәрежелер жоғары дипломаттық дәрежелер болып саналады.
Ескерту. 10-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
11-бап. Дипломаттық дәрежелердi беру тәртiбi
1. Жоғары дипломаттық дәрежелерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті береді.
Басқа дипломаттық дәрежелерді Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі береді.
Дипломаттық дәрежелерді беру тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
2. Қызметкердiң дипломаттық дәрежесi, әдетте, дипломатиялық қызметте атқаратын лауазымына сәйкес болуға немесе бiр саты жоғары не төмен болуға тиiс.
3. Дипломаттық дәрежелердi беру тиiстi куәлiктер тапсырумен және қызмет тiзiмiндегi (еңбек кiтапшасындағы) жазбалармен расталады. Осы Заңның 13-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, дипломаттық дәрежелер өмiр бойына берiледi және сақталады.
Ескерту. 11-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2010.12.27 № 366-IV (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.06.2017 № 77-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2020 № 393-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 12. Сроки пребывания в дипломатических рангах
1. Для сотрудников дипломатической службы устанавливаются следующие сроки пребывания в дипломатических рангах:
1) для атташе, третьего секретаря, второго секретаря II и I классов - два года;
2) для первого секретаря II и I классов, советника II класса - три года.
Сроки пребывания в дипломатических рангах от советника I класса и выше не устанавливаются.
2. В сроки пребывания сотрудников дипломатической службы в дипломатических рангах засчитываются:
1) работа в Министерстве иностранных дел и его подведомственных организациях;
2) работа в загранучреждениях;
3) работа в представительствах Министерства иностранных дел на территории Республики Казахстан;
4) работа в министерствах иностранных дел бывшего СССР и союзных республик;
5) работа в международных организациях;
6) научная или преподавательская деятельность в высших учебных заведениях и научных учреждениях Министерства иностранных дел;
7) повышение квалификации по линии Министерства иностранных дел в учебных и научных учреждениях;
8) учеба временно направленных Министерством иностранных дел в высшие учебные заведения, организацию образования при Президенте Республики Казахстан, аспирантуру, докторантуру и научные учреждения.
Сноска. Статья 12 с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 13. Досрочное и внеочередное присвоение, понижение, лишение и восстановление дипломатического ранга
1. Сотрудники дипломатической службы в отдельных случаях при наличии у них значительных успехов в работе или особых заслуг могут быть повышены в ранге до истечения установленного срока (досрочное присвоение ранга) или без соблюдения очередности их присвоения (присвоение внеочередного ранга).
2. В случае совершения сотрудниками дипломатической службы, а также лицами, уволившимися из Министерства иностранных дел, деяний, влекущих ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан или законодательством страны пребывания, они могут быть понижены в дипломатическом ранге или лишены дипломатического ранга.
При увольнении из системы органов дипломатической службы за нарушение служебной дисциплины, совершение административного коррупционного правонарушения сотрудник дипломатической службы одновременно лишается дипломатического ранга.
Лишение сотрудника дипломатической службы дипломатического ранга или понижение, а также восстановление его в ранге производятся в таком же порядке, как и присвоение дипломатического ранга.
Сноска. Статья 13 с изменениями, внесенными законами РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12-бап. Дипломаттық дәрежелерде болу мерзiмдерi
1. Дипломатиялық қызмет қызметкерлерi үшiн дипломаттық дәрежелерде болудың мынадай мерзiмдерi белгiленедi:
1) атташе, үшiншi хатшы, ІІ және І сыныпты екiншi хатшы үшiн - екi жыл;
2) ІІ және I сыныпты бiрiншi хатшы, II сыныпты кеңесшi үшiн - үш жыл.
І сыныпты кеңесшiден бастап және одан жоғары дипломаттық дәрежелерде болу мерзiмдерi белгiленбейдi.
2. Дипломатиялық қызмет қызметкерлерiнiң дипломаттық дәрежелерде болу мерзiмдерiне:
1) Сыртқы iстер министрлiгiндегi және оған бағынысты ұйымдардағы жұмыс;
2) шет елдердегi мекемелердегi жұмыс;
3) Сыртқы iстер министрлiгiнiң Қазақстан Республикасы аумағындағы өкiлдiктерiндегi жұмыс;
4) бұрынғы КСРО мен одақтас республикалардың сыртқы iстер министрлiктерiндегi жұмыс;
5) халықаралық ұйымдардағы жұмыс;
6) Сыртқы iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындарындағы және ғылыми мекемелерiндегi ғылыми немесе оқытушылық жұмыс;
7) Сыртқы iстер министрлiгiнiң саласы бойынша оқу орындары мен ғылыми мекемелерде бiлiктiлiктi арттыру;
8) Сыртқы iстер министрлiгi жоғары оқу орындарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы бiлiм беру ұйымына, аспирантураға, докторантураға және ғылыми мекемелерге уақытша жiберген адамдардың оқу мерзiмi есептеледi.
Ескерту. 12-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
13-бап. Дипломаттық дәреженi мерзiмнен бұрын және кезектен тыс беру, төмендету, одан айыру және қалпына келтiру
1. Жекелеген жағдайларда, жұмыста елеулi табыстарға қол жеткiзсе немесе айрықша еңбек сiңiрсе, белгiленген мерзiм өткенге дейiн (мерзiмiнен бұрын дәреже беру) немесе дәреже берудiң кезегi сақталмастан (кезектен тыс дәреже беру) дипломатиялық қызмет қызметкерлерiнiң дәрежесi өсiрiлуі мүмкiн.
2. Дипломатиялық қызмет қызметкерлерi, сондай-ақ Сыртқы iстер министрлiгiнен жұмыстан босатылған адамдар Қазақстан Республикасының заңдарында немесе болатын елінiң заңнамасында көзделген жауаптылыққа алып келетін іс-әрекеттерді жасаған жағдайда, олардың дипломаттық дәрежесі төмендетiлуi немесе дипломаттық дәрежесiнен айырылуы мүмкiн.
Дипломатиялық қызмет органдары жүйесiнен қызметтік тәртiпті бұзғаны, әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн босатылған кезде дипломатиялық қызмет қызметкерi бiр мезгiлде дипломаттық дәрежесiнен айырылады.
Дипломатиялық қызмет қызметкерін дипломаттық дәрежесінен айыру немесе төмендету, сондай-ақ оның дәрежесін қалпына келтіру дипломаттық дәреже берілгендегідей тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 13-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Глава 4. Прохождение дипломатической службы
Статья 14. Должностные перемещения, занятие должностей в органах дипломатической службы
1. Должностные перемещения персонала дипломатической службы осуществляются в соответствии со служебной необходимостью, с учетом квалификации, профессиональной подготовки, принципов ротации и специализации кадров.
Занятие вакантных или временно вакантных должностей в органах дипломатической службы производится в соответствии с настоящим Законом, а также законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
2. В период работы в загранучреждении сотрудник дипломатической службы может быть повышен в должности не более одного раза, за исключением случаев, когда срок его пребывания за границей продлен по служебной необходимости.
Сноска. Статья 14 с изменениями, внесенными законами РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 15. Ротация
1. В органах дипломатической службы проводится ротация персонала дипломатической службы.
В рамках ротации персонал дипломатической службы с учетом его профессиональной подготовки и специализации направляется на работу в органы дипломатической службы за границей или осуществляет свою деятельность в структурных подразделениях Министерства иностранных дел.
2. Ротация персонала дипломатической службы подразделяется на следующие виды:
1) внешняя – перемещения из Министерства иностранных дел в загранучреждения и из загранучреждений в Министерство иностранных дел, а также между загранучреждениями, осуществляемые без проведения конкурсного отбора.
К внешней ротации также относится назначение на должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан с местом дислокации в Республике Казахстан;
2) внутренняя – перемещения между структурными подразделениями Министерства иностранных дел, осуществляемые без проведения конкурсного отбора, в случаях, предусмотренных настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
3. Граждане Республики Казахстан, впервые поступившие на дипломатическую службу, с учетом их профессиональных и языковых знаний могут быть направлены на работу в загранучреждения только по истечении одного года работы в структурных подразделениях Министерства иностранных дел.
Срок работы в структурных подразделениях Министерства иностранных дел в период между работой в загранучреждениях должен составлять у сотрудников дипломатической службы не менее двух лет, у работников дипломатической службы не менее одного года.

4-тарау. ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТТЕН ӨТУ
14-бап. Дипломатиялық қызмет органдарында лауазым ауыстыру, қызмет атқару
1. Дипломатиялық қызмет персоналының лауазым ауыстыруы кадрлардың бiлiктiлiгi, кәсiби даярлығы, олардың ротациясы мен мамандану принциптерi ескерiле отырып, қызмет бабындағы қажеттiлiкке сәйкес жүзеге асырылады.
Дипломатиялық қызмет органдарында бос немесе уақытша бос лауазымдарға орналасу осы Заңға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
2. Дипломатиялық қызмет қызметкерiнiң лауазымы шет елдердегi мекемелердегi жұмысы кезеңiнде, оның шет елде болу мерзiмi қызмет бабындағы қажеттiлiкке байланысты ұзартылған жағдайларды қоспағанда, бiр реттен артық өсiрiлмейдi.
Ескерту. 14-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
15-бап. Ротация
1. Дипломатиялық қызмет органдарында дипломатиялық қызмет персоналын ротациялау жүргізіледі.
Ротация шеңберiнде дипломатиялық қызмет персоналы, оның кәсiби даярлығы мен мамандануы ескерiле отырып, шет елдегi дипломатиялық қызмет органдарына жұмысқа жiберiледi немесе өздерiнiң қызметiн Сыртқы iстер министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнде жүзеге асырады.
2. Дипломатиялық қызмет персоналын ротациялау мынадай түрлерге бөлінеді:
1) сыртқы – конкурстық іріктеуді жүргізусіз жүзеге асырылатын, Сыртқы істер министрлігінен шет елдердегі мекемелерге және шет елдердегі мекемелерден Сыртқы істер министрлігіне, сондай-ақ шет елдердегі мекемелер арасында орын ауыстырулар.
Сыртқы ротациялауға орналасқан жері Қазақстан Республикасында болатын Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісі лауазымына тағайындау да жатады;
2) ішкі – осы Заңда және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда конкурстық іріктеуді жүргізусіз жүзеге асырылатын, Сыртқы істер министрлігінің құрылымдық бөлімшелері арасында орын ауыстырулар.
3. Дипломатиялық қызметке алғаш тұрған Қазақстан Республикасының азаматтары Сыртқы iстер министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнде жұмыс iстегенiне бiр жыл өткеннен кейiн ғана, олардың кәсiби бiлімi мен тіл бiлуi ескерiле отырып, шет елдердегi мекемелерге жұмысқа жiберiлуi мүмкiн.
Шет елдердегi мекемелерде жұмыс істеу арасындағы кезеңде Сыртқы iстер министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерiндегі жұмыс iстеу мерзiмi дипломатиялық қызмет қызметкерлерінде кемiнде екi жылды, дипломатиялық қызмет жұмыскерлерінде кемiнде бір жылды құрауға тиiс.

4. Для персонала дипломатической службы устанавливаются следующие сроки непрерывной работы в загранучреждениях:
1) для чрезвычайных и полномочных послов Республики Казахстан, постоянных (полномочных) представителей Республики Казахстан при международных организациях – не более пяти лет;
2) для генеральных консулов Республики Казахстан – не более четырех лет;
3) для советников-посланников, заместителей постоянных (полномочных) представителей Республики Казахстан при международных организациях, а также персонала дипломатической службы, владеющего редкими иностранными языками, – не более четырех лет;
4) для персонала дипломатической службы, за исключением лиц, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, – не более трех лет.
Сроки непрерывной работы чрезвычайных и полномочных послов Республики Казахстан, постоянных (полномочных) представителей Республики Казахстан при международных организациях в случае служебной необходимости могут быть продлены Президентом Республики Казахстан.
Сроки непрерывной работы генеральных консулов Республики Казахстан в случае служебной необходимости могут быть продлены Министром иностранных дел Республики Казахстан.
Сроки непрерывной работы лиц, указанных в подпунктах 3) и 4) части первой настоящего пункта, могут быть продлены Министром иностранных дел Республики Казахстан, но не более чем на один год.
5. Отказ выехать на работу в загранучреждение без уважительных причин является дисциплинарным проступком и может служить основанием для наложения дисциплинарного взыскания.
Перечень причин, признаваемых уважительными для отказа от выезда на работу в загранучреждения, устанавливается Министром иностранных дел Республики Казахстан.
6. При направлении на работу в органы дипломатической службы за границей персоналу дипломатической службы выплачивается единовременное пособие в размере, определенном законодательством Республики Казахстан.
7. Действие пункта 3 настоящей статьи не распространяется:
1) на случаи, предусмотренные статьей 15-2 настоящего Закона;
2) на политических государственных служащих;
3) на лиц, занимающих должности в структурных подразделениях Администрации Президента Республики Казахстан, осуществляющих функции по обеспечению реализации полномочий Президента Республики Казахстан в области внешней политики;
3-1) на лиц, занимающих должности в структурных подразделениях Аппарата Курултая Республики Казахстан, осуществляющих функции по обеспечению международного и межпарламентского сотрудничества Курултая, непрерывно проработавших в данных структурных подразделениях не менее пяти лет;

4. Дипломатиялық қызмет персоналы үшін шет елдердегі мекемелерде үздіксіз жұмыстың мынадай:
1) Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшілері, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы тұрақты (өкілетті) өкілдері үшін – бес жылдан ұзақ емес;
2) Қазақстан Республикасының бас консулдары үшін – төрт жылдан ұзақ емес;
3) кеңесші-уәкілдер, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы тұрақты (өкілетті) өкілдерінің орынбасарлары, сондай-ақ сирек кездесетін шет тілдерін меңгерген дипломатиялық қызмет персоналы үшін – төрт жылдан ұзақ емес;
4) осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген адамдарды қоспағанда, дипломатиялық қызмет персоналы үшін – үш жылдан ұзақ емес мерзімдері белгіленеді.
Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшілерінің, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы тұрақты (өкілетті) өкілдерінің үздіксіз жұмыс мерзімдерін қызметтік қажеттілік болған жағдайда Қазақстан Республикасының Президенті ұзартуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы бас консулдарының үздіксіз жұмыс мерзімдерін қызмет бабында қажеттілік болған жағдайда Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі ұзартуы мүмкін.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген адамдардың үздіксіз жұмыс мерзімдерін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі ұзартуы мүмкін, бірақ ол бір жылдан аспауға тиіс.
5. Дәлелсiз себептермен шет елдегi мекемеге жұмысқа барудан бас тарту тәртiптiк тұрғыдан терiс қылық болып табылады және тәртiптiк жаза қолдану үшiн негiз бола алады.
Шет елдегi мекемеге жұмысқа барудан бас тарту үшiн дәлелдi деп танылатын себептердiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi белгiлейдi.
6. Шет елдегi дипломатиялық қызмет органдарына жұмысқа жiберу кезiнде дипломатиялық қызмет персоналына Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде бiржолғы жәрдемақы төленедi.
7. Осы баптың 3-тармағының күші:
1) осы Заңның 15-2-бабында көзделген жағдайларға;
2) мемлекеттік саяси қызметшілерге;
3) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінде Қазақстан Республикасы Президентінің сыртқы саясат саласындағы өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарды атқаратын адамдарға;
3-1) Қазақстан Республикасы Құрылтайы Аппаратының құрылымдық бөлімшелерінде лауазымдарды атқаратын, Құрылтайдың халықаралық және парламентаралық ынтымақтастығын қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын, осы құрылымдық бөлімшелерде кемінде бес жыл үздіксіз жұмыс істеген адамдарға;

4) на лиц, занимающих должности в структурных подразделениях Аппарата Правительства Республики Казахстан, осуществляющих информационно-аналитическое обеспечение деятельности Премьер-Министра Республики Казахстан, Первого заместителя и заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан, Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан и его заместителей по вопросам международного сотрудничества;
5) на персонал дипломатической службы, владеющий редкими иностранными языками.
Перечень редких иностранных языков устанавливается Министром иностранных дел Республики Казахстан.
Сноска. Статья 15 с изменениями, внесенными законами РК от 22.05.2006 № 143 (порядок введения в действие см. ст. 2); от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.06.2017 № 77-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2019 № 273-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 15-1. Прикомандирование персонала дипломатической службы
1. Персонал дипломатической службы для решения задач органов дипломатической службы может быть прикомандирован к государственным органам и иным организациям.
За прикомандированным лицом сохраняются статус персонала дипломатической службы, занимаемая должность, а также права, гарантии, льготы, компенсации, надбавки, выплаты, пенсионное обеспечение и социальная защита, установленные настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Порядок прикомандирования персонала дипломатической службы определяется Правительством Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Сноска. Глава 4 дополнена статьей 15-1 в соответствии с Законом РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 03.07.2017 № 86-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).

4) Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының құрылымдық бөлімшелерінде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі бірінші орынбасарының және орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты Басшысының және оның орынбасарларының қызметін халықаралық ынтымақтастық мәселелері бойынша ақпараттық-талдамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын лауазымдарды атқаратын адамдарға;
5) сирек кездесетiн шет тiлдерiн меңгерген дипломатиялық қызмет персоналына қолданылмайды.
Сирек кездесетін шет тілдер тізбесін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі белгілейді.
Ескерту. 15-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2006.05.22. N 143; 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.06.2017 № 77-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2019 № 273-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
15-1-бап. Дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға баруы
1. Дипломатиялық қызмет персоналы дипломатиялық қызмет органдарының міндеттерін шешу үшін мемлекеттік органдарға және өзге де ұйымдарға іссапарға баруы мүмкін.
Іссапарға барған адамның дипломатиялық қызмет персоналы мәртебесі, атқаратын лауазымы, сондай-ақ осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген құқықтары, кепілдіктері, жеңілдіктері, өтемақылары, үстемеақылары, төлемдері, зейнетақымен қамсыздандырылуы және әлеуметтік қорғалуы сақталады.
2. Дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға бару тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша айқындайды.
Ескерту. 4-тарау 15-1-баппен толықтырылды - ҚР 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 03.07.2017 № 86-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен; 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 15-2. Прикомандирование к загранучреждениям Республики Казахстан государственных служащих из иных государственных органов и работников Национального Банка Республики Казахстан
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным Законом РК от 30.12.2021 № 95-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. По решению Президента Республики Казахстан или его уполномочию Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан допускается занятие должности персонала дипломатической службы в порядке прикомандирования государственных служащих из иных государственных органов Республики Казахстан, работников Национального Банка Республики Казахстан в загранучреждения, определяемом Правительством Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
2. На государственных служащих, работников Национального Банка Республики Казахстан, назначенных в загранучреждения в порядке прикомандирования из иных государственных органов, распространяются сроки непрерывной работы персонала дипломатической службы в загранучреждениях, установленные пунктом 4 статьи 15 настоящего Закона.
Сноска. Глава 4 дополнена статьей 15-2 в соответствии с Законом РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 03.07.2017 № 86-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2021 № 95-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 16. Аттестация
Персонал дипломатической службы проходит аттестацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
Персонал дипломатической службы, направленный на работу в загранучреждения Республики Казахстан, аттестуется по возвращении из загранучреждения в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 16 в редакции Закона РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 17. Направление в высшие учебные заведения, организацию образования при Президенте Республики Казахстан, научные учреждения
Сноска. Заголовок статьи 17 с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
1. Персонал дипломатической службы с его согласия может быть временно направлен в высшие учебные заведения, организацию образования при Президенте Республики Казахстан, научные учреждения Республики Казахстан либо других стран для профессиональной подготовки, научной разработки актуальных международных проблем.

15-2-бап. Өзге мемлекеттік органдардан мемлекеттік қызметшілердің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне іссапарға баруы
Ескерту. 15-2-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2021 № 95-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Қазақстан Республикасы Президентінің немесе оның уәкілеттік беруімен Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының шешімі бойынша Қазақстан Республикасының өзге мемлекеттік органдарынан мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі қызметкерлерінің шет елдердегі мекемелерге іссапарға баруының Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша айқындайтын тәртібімен дипломатиялық қызмет персоналы лауазымына орналасуға жол беріледі.
2. Шет елдердегі мекемелерге өзге мемлекеттік органдардан іссапарға бару тәртібімен тағайындалған мемлекеттік қызметшілерге, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметкерлеріне дипломатиялық қызмет персоналының шет елдердегі мекемелердегі үздіксіз жұмысының осы Заңның 15-бабының 4-тармағында белгіленген мерзімдері қолданылады.
Ескерту. 4-тарау 15-2-баппен толықтырылды - ҚР 23.11.2015 № 417-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 03.07.2017 № 86-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Конституциялық заңымен; 30.12.2021 № 95-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
16-бап. Аттестаттау
Дипломатиялық қызмет персоналы Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасына сәйкес аттестаттаудан өтеді.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне жұмысқа жіберілген дипломатиялық қызмет персоналы шет елдердегі мекемелерден оралғаннан кейін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын тәртіппен аттестатталады.
Ескерту. 16-бап жаңа редакцияда - ҚР 23.11.2015 № 417-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17-бап. Жоғары оқу орындарына, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымына, ғылыми мекемелерге жіберу
Ескерту. 17-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Дипломатиялық қызмет персоналы өз келісімімен кәсіби даярлықтан өту, өзекті халықаралық проблемаларды ғылыми тұрғыдан талдап әзірлеу үшін Қазақстан Республикасының не басқа елдердің жоғары оқу орындарына, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымына, ғылыми мекемелеріне уақытша жіберілуі мүмкін.

2. По завершении профессиональной подготовки, научной разработки актуальных международных проблем персонал дипломатической службы включается в кадровый резерв Министерства иностранных дел.
Сноска. Статья 17 в редакции Закона РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 18. Прекращение трудовых отношений персонала дипломатической службы
1. Основаниями для прекращения дипломатической службы являются:
1) подача сотрудником дипломатической службы или работником дипломатической службы заявления об увольнении по собственному желанию, за исключением случаев рассмотрения его ответственности за коррупционное правонарушение либо за дисциплинарный проступок, дискредитирующий государственную службу;
2) истечение срока трудового договора либо расторжение трудового договора по основаниям, предусмотренным трудовым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы;
3) представление сотрудником дипломатической службы или работником дипломатической службы заведомо ложных сведений о его доходах и имуществе, принадлежащем ему на праве собственности;
4) прекращение гражданства Республики Казахстан вследствие утраты, лишения либо выхода из гражданства Республики Казахстан.
В случае приобретения сотрудником дипломатической службы или работником дипломатической службы гражданства другого государства он подлежит увольнению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы;
4-1) исключен Законом РК от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
5) несоблюдение обязанностей и ограничений, установленных настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
6) отрицательные результаты аттестации;
7) иные основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Увольнение персонала дипломатической службы производится соответствующим должностным лицом, наделенным правом назначения на должность.
Персонал дипломатической службы при увольнении из органов дипломатической службы по собственному желанию зачисляется в кадровый резерв Министерства иностранных дел в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 18 с изменениями, внесенными законами РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2026 № 291-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).

2. Кәсіби даярлықтан өту, өзекті халықаралық проблемаларды ғылыми тұрғыдан талдап әзірлеу аяқталғаннан кейін дипломатиялық қызмет персоналы Сыртқы істер министрлігінің кадр резервіне алынады.
Ескерту. 17-бап жаңа редакцияда - ҚР 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
18-бап. Дипломатиялық қызмет персоналының еңбек қатынастарын тоқтату
1. Дипломатиялық қызметтi тоқтату үшiн:
1) дипломатиялық қызмет қызметкерiнiң немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерiнiң сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін не мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық үшін жауаптылығын қарастыру жағдайларын қоспағанда, оның өз еркiмен жұмыстан босату туралы өтiнiш беруi;
2) еңбек шарты мерзiмiнiң бiтуi не Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында көзделген негiздер бойынша еңбек шартын бұзу;
3) дипломатиялық қызмет қызметкерiнiң немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерiнiң өз кірісі мен өзіне меншік құқығында тиесілі мүлкi туралы көрiнеу жалған мәлiметтер беруi;
4) Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту, одан айыру не шығу салдарынан Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуы негіз болады.
Дипломатиялық қызметтің қызметкерi немесе дипломатиялық қызметтің жұмыскерi басқа мемлекеттің азаматтығын алған жағдайда, ол Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыстан шығарылуға жатады;
4-1) алып тасталды – ҚР 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген мiндеттер мен шектеулердi сақтамау;
6) аттестаттаудың терiс нәтижелерi;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де себептер негiз болып табылады.
2. Дипломатиялық қызметтiң персоналын жұмыстан дипломатиялық лауазымға тағайындау құқығы берiлген тиiстi лауазымды адам босатады.
Дипломатиялық қызметтің персоналы дипломатиялық қызмет органдарынан өз еркiмен жұмыстан шыққан кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Сыртқы істер министрлігінің кадр резервіне алынады.
Ескерту. 18-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2026 № 291-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Глава 5. Права, обязанности и ответственность
персонала дипломатической службы
Статья 19. Права и обязанности персонала дипломатической службы
1. При осуществлении своих профессиональных функций персонал дипломатической службы имеет право:
1) вносить предложения по улучшению деятельности органов дипломатической службы;
2) пользоваться в период пребывания за границей привилегиями и иммунитетами, установленными в соответствии с нормами международного права;
3) пользоваться иными правами и свободами, которые гарантируются гражданам Республики Казахстан Конституцией и законами Республики Казахстан.
Сотрудники дипломатической службы также вправе вносить предложения по вопросам внешней политики государства, по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области международных отношений, приведению его в соответствие с международно-правовыми обязательствами Республики Казахстан.
1-1. Сотрудники дипломатической службы, имеющие дипломатический ранг Чрезвычайного и Полномочного Посла, и их супруги имеют право пожизненного пользования дипломатическим паспортом Республики Казахстан.
2. Персонал дипломатической службы обязан:
1) добросовестно выполнять обязанности, связанные с несением дипломатической службы;
2) уважать законодательство, традиции и обычаи государства пребывания;
3) не разглашать сведения, составляющие государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, и после прекращения дипломатической службы;
4) повышать свой профессиональный уровень, квалификацию, общеполитическую подготовку, совершенствовать знание государственного и иностранных языков;
5) выполнять иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 19 с изменениями, внесенными законами РК от 27.12.2010 № 366-IV (вводится в действие с 01.01.2011); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 20. Ограничения, связанные с пребыванием на службе в органах дипломатической службы
Для персонала дипломатической службы устанавливаются ограничения, предусмотренные законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции" и "О государственной службе Республики Казахстан".
Сноска. Статья 20 в редакции Закона РК от 18.11.2015 № 411-V (вводится в действие с 01.01.2016).
Статья 21. Поощрения персонала дипломатической службы и ветеранов дипломатической службы
Сноска. Заголовок статьи 21 в редакции Закона РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. За образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность, продолжительную и безупречную службу, выполнение заданий особой важности и сложности и за другие достижения в работе персонал дипломатической службы может быть поощрен:

5-тарау. ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТ ПЕРСОНАЛЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ, МIНДЕТТЕРI МЕН ЖАУАПКЕРШIЛIГI
19-бап. Дипломатиялық қызмет персоналының құқықтары мен мiндеттерi
1. Өзiнiң кәсiби функцияларын жүзеге асырған кезде дипломатиялық қызмет персоналының:
1) дипломатиялық қызмет органдарының қызметiн жақсарту жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
2) шет елде болу кезеңiнде халықаралық құқық нормаларына сәйкес белгiленген артықшылықтар мен иммунитеттердi пайдалануға;
3) Қазақстан Республикасының азаматтарына Конституцияда және Қазақстан Республикасының заңдарында кепiлдiк берiлген өзге де құқықтар мен бостандықтарды пайдалануға құқығы бар.
Дипломатиялық қызмет қызметкерлерi мемлекеттiң сыртқы саясаты мәселелерi, Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастар саласындағы заңдарын жетiлдiру жөнiнде, оны Қазақстан Республикасының халықаралық-құқықтық мiндеттемелерiне сай келтiру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге де құқылы.
1-1. Төтенше және өкілетті елші дипломаттық дәрежесі бар дипломатиялық қызмет қызметкерлерінің және олардың жұбайларының Қазақстан Республикасының дипломаттық паспортын өмір бойы пайдалануға құқығы бар.
2. Дипломатиялық қызмет персоналы:
1) дипломатиялық қызмет атқаруға байланысты мiндеттердi адал орындауға;
2) болатын мемлекетiнiң заңдарын, дәстүрлерi мен әдет-ғұрпын құрметтеуге;
3) мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны, дипломатиялық қызмет аяқталғаннан кейiн де, жарияламауға;
4) өзiнiң кәсiби деңгейiн, бiлiктiлiгiн, жалпы саяси даярлығын арттыруға, мемлекеттiк және шет тiлдердi бiлуiн жетiлдiруге;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өзге де мiндеттердi орындауға мiндеттi.
Ескерту. 19-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2010.12.27 № 366-IV (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
20-бап. Дипломатиялық қызмет органдарында қызметте болуға байланысты шектеулер
Дипломатиялық қызмет персоналы үшiн "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" және "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шектеулер белгіленеді.
Ескерту. 20-бап жаңа редакцияда - ҚР 18.11.2015 № 411-V Заңымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
21-бап. Дипломатиялық қызмет персоналын және дипломатиялық қызмет ардагерлерін көтермелеу
Ескерту. 21-баптың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Қызмет бабындағы мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны, орындаған тапсырмаларының жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсендiлiгi, ұзақ әрi мiнсiз қызметi, ерекше маңызды және күрделi тапсырмаларды орындағаны үшiн және жұмыстағы басқа да жетiстiктерi үшiн дипломатиялық қызмет персоналы:

1) досрочным повышением в дипломатическом ранге;
2) единовременным денежным вознаграждением;
3) ведомственными наградами, которые утверждаются Правительством Республики Казахстан по представлению Министерства иностранных дел;
4) иными формами поощрения, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
2. За особые заслуги персонал дипломатической службы может быть представлен к награждению государственными наградами Республики Казахстан.
3. По случаю празднования национальных, государственных, профессиональных и иных праздников к награждению ведомственными наградами могут быть представлены ветераны дипломатической службы.
Сноска. Статья 21 с изменениями, внесенными Законом РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 22. Ответственность персонала дипломатической службы
1. Персонал дипломатической службы в случае нарушения возложенных на него обязанностей несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. К персоналу дипломатической службы применяются следующие дисциплинарные взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) задержка в присвоении дипломатического ранга до одного года;
5) понижение в должности или в дипломатическом ранге;
6) лишение дипломатического ранга;
7) предупреждение о неполном служебном соответствии;
8) увольнение.
3. Наложение дисциплинарного взыскания на персонал дипломатической службы осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
Сноска. Статья 22 с изменением, внесенным Законом РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 23. Отзыв персонала дипломатической службы
1. Персонал дипломатической службы, работающий в загранучреждениях, при совершении грубых нарушений служебных обязанностей, а также деяний, влекущих ответственность, установленную законами Республики Казахстан или страны пребывания, кроме применения мер дисциплинарного воздействия, досрочно отзывается в Республику Казахстан.
2. Основанием для досрочного отзыва персонала дипломатической службы является совершение таких же деяний членами семей.
Сноска. Статья 23 с изменением, внесенным Законом РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Обеспечение дипломатической службы,
гарантии и компенсации, материальное и
социальное обеспечение персонала дипломатической
службы, а также обслуживание дипломатических и приравненных к ним представительств

1) дипломаттық дәрежесiн мерзiмiнен бұрын өсiрумен;
2) бiржолғы ақшалай сыйақымен;
3) Сыртқы iстер министрлiгiнiң ұсынуымен Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн ведомстволық наградалармен;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген көтермелеу шараларының өзге де нысандарымен көтермеленуi мүмкiн.
2. Ерекше еңбек сiңiргенi үшiн дипломатиялық қызмет персоналы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларымен марапаттауға ұсынылуы мүмкін.
3. Ұлттық, мемлекеттік, кәсіби және өзге де мерекелерді мейрамдауға байланысты ведомстволық наградалармен наградтауға дипломатиялық қызмет ардагерлері ұсынылуы мүмкін.
Ескерту. 21-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
22-бап. Дипломатиялық қызмет персоналының жауапкершiлiгi
1. Дипломатиялық қызмет персоналы өзiне жүктелген мiндеттердi бұзған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
2. Дипломатиялық қызмет персоналына мынадай тәртiптiк жазалар қолданылады:
1) ескерту;
2) сөгiс;
3) қатаң сөгiс;
4) дипломаттық дәреженi берудi бiр жылға дейiн кiдiрте тұру;
5) лауазымын немесе дипломаттық дәрежесiн төмендету;
6) дипломаттық дәрежесiнен айыру;
7) қызметке сәйкес еместiгi туралы ескерту;
8) жұмыстан босату.
3. Дипломатиялық қызмет персоналына тәртiптiк жаза қолдану Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
23-бап. Дипломатиялық қызмет персоналын керi шақырып алу
1. Шет елдердегi мекемелерде жұмыс iстейтiн дипломатиялық қызмет персоналы қызметтiк мiндеттерiн өрескел бұзған, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының немесе болатын елiнiң заңдарында белгiленген жауаптылыққа әкеп соғатын әрекеттер жасаған жағдайда оған тәртiптiк ықпал ету шараларын қолдануға қоса, ол Қазақстан Республикасына мерзiмiнен бұрын керi шақырып алынады.
2. Дипломатиялық қызмет персоналын мерзiмiнен бұрын керi шақырып алуға отбасы мүшелерiнiң дәл сондай әрекеттер жасауы да негiз болып табылады.
Ескерту. 23-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-тарау. ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТТI ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ, ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТ ПЕРСОНАЛЫНА БЕРIЛЕТIН КЕПIЛДIКТЕР МЕН ӨТЕМДЕР, ОЛАРДЫ МАТЕРИАЛДЫҚ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТIК ЖАҒЫНАН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ, СОНДАЙ-АҚ ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ЖӘНЕ ОЛАРҒА ТЕҢЕСТІРІЛГЕН ӨКІЛДІКТЕРГЕ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ

Сноска. Заголовок главы 6 с изменением, внесенным Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 24. Финансовое и материально-хозяйственное обеспечение дипломатической службы
1. Финансовое обеспечение дипломатической службы и ее органов осуществляется за счет бюджетных средств.
Порядок планирования, утверждения, финансирования и исполнения бюджета загранучреждениями определяется Министром иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с центральными уполномоченными органами по бюджетному планированию и исполнению бюджета.
2. Исключен Законом РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Финансирование деятельности аппарата почетного консула и мероприятий, связанных с ней, осуществляется за счет средств, выделяемых почетным консулом.
4. Органы дипломатической службы обеспечиваются транспортом, служебными помещениями, средствами связи и другим необходимым имуществом.
5. Порядок владения, пользования и распоряжения органами дипломатической службы недвижимым и иным имуществом на территории Республики Казахстан и за границей устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Материально-техническое обеспечение и сервисное обслуживание органов дипломатической службы, в том числе находящихся за границей в государственной собственности и аренде административных зданий, жилых и нежилых зданий и помещений, а также резиденций загранучреждений, осуществляются за счет бюджетных средств.
Материально-техническое обеспечение и сервисное обслуживание органов дипломатической службы осуществляются организацией по работе с дипломатическими представительствами, на которую возложены соответствующие функции.
Под сервисным обслуживанием органов дипломатической службы понимаются действия, направленные на: поддержание и восстановление надлежащего состояния имущества; снабжение и функционирование структурных подразделений; программно-информационное и автотранспортное обслуживание; организационные и сопроводительные действия по обслуживанию и проведению мероприятий, переводческие услуги, а также иные действия, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 24 с изменениями, внесенными законами РК от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.06.2017 № 77-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.01.2025 № 154 (порядок введения в действие см. ст. 2).

Ескерту. 6-тараудың тақырыбына өзгеріс енгізілді – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
24-бап. Дипломатиялық қызметтi қаржылық және материалдық-шаруашылық жағынан қамтамасыз ету
1. Дипломатиялық қызметтi және оның органдарын қаржылық жағынан қамтамасыз ету бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Шет елдердегі мекемелердің бюджетті жоспарлау, бекіту, қаржыландыру және атқару тәртібін бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі айқындайды.
2. Алып тасталды - ҚР 23.11.2015 № 417-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Құрметті консул аппаратының қызметін және соған байланысты iс-шараларды қаржыландыру құрметтi консул бөлетiн қаражат есебiнен жүзеге асырылады.
4. Дипломатиялық қызмет органдары көлiкпен, қызметтiк үй-жайлармен, байланыс құралдарымен және басқа да қажеттi мүлiкпен қамтамасыз етiледi.
5. Дипломатиялық қызмет органдарының Қазақстан Республикасының аумағы мен шет елдегi жылжымайтын және өзге мүлiктi иелену, пайдалану және оларға билiк ету тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленедi.
6. Дипломатиялық қызмет органдарын, оның ішінде шет елдегі, мемлекеттік меншіктегі және жалға алынған әкімшілік ғимараттарды, тұрғын және тұрғын емес ғимараттар мен үй-жайларды, сондай-ақ шет елдердегі мекемелердің резиденцияларын материалдық-техникалық қамтамасыз ету және оларға сервистік қызмет көрсету бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Дипломатиялық қызмет органдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және оларға сервистік қызмет көрсетуді өзіне тиісті функциялар жүктелген дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйым жүзеге асырады.
Дипломатиялық қызмет органдарына сервистік қызмет көрсету деп: мүліктің тиісті жай-күйін ұстап-тұруға және қалпына келтіруге; құрылымдық бөлімшелерді жабдықтауға және олардың жұмыс істеуіне; бағдарламалық-ақпараттық және автокөліктік қызмет көрсетуге бағытталған әрекеттер; іс-шараларға қызмет көрсету және оларды өткізу жөніндегі ұйымдастырушылық және ілеспе әрекеттер, көрсетілетін аударма қызметтері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де әрекеттер түсініледі.
Ескерту. 24-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.06.2017 № 77-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.01.2025 № 154-VIII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңдарымен.

Статья 24-1. Проведение исследований по вопросам внешней политики, международных отношений и международного права
Проведение исследований по вопросам внешней политики, международных отношений и международного права осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 6 дополнена статьей 24-1 в соответствии с Законом РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 25. Гарантии и компенсации персоналу дипломатической службы
1. Материальное и социальное обеспечение персоналу дипломатической службы и сопровождающим членам семей персонала дипломатической службы предоставляется с учетом сложности прохождения службы, связанного с ней риска, а также специфических особенностей иностранного государства.
Пребывание за границей не должно повлечь за собой какого-либо ущерба для персонала дипломатической службы и сопровождающих членов семей персонала дипломатической службы. Обязанности по оказанию помощи и организации защиты в отношении персонала дипломатической службы и сопровождающих членов семей персонала дипломатической службы, находящихся за границей, исполняет руководитель загранучреждения.
В случае болезни сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы во время работы в загранучреждении сотрудник дипломатической службы или работник дипломатической службы имеет право на пособие в размере, определенном трудовым законодательством Республики Казахстан.
В случае смерти сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы во время работы в загранучреждении супругу (супруге) или одному из близких родственников, определяемому в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", умершего сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы выплачивается единовременное пособие в размере трех среднемесячных заработных плат, при этом размер пособия не может быть ниже установленного Социальным кодексом Республики Казахстан.
В случае рождения ребенка в семье сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы во время работы в загранучреждении сотрудник дипломатической службы или работник дипломатической службы имеет право на пособие в размере, определенном Социальным кодексом Республики Казахстан.
В случае болезни, смерти членов семьи персонала дипломатической службы во время работы в загранучреждении члены его семьи имеют право на пособие в размере, определенном законодательством Республики Казахстан.

24-1-бап. Сыртқы саясат, халықаралық қатынастар және халықаралық құқық мәселелері бойынша зерттеулер жүргізу
Сыртқы саясат, халықаралық қатынастар және халықаралық құқық мәселелері бойынша зерттеулер жүргізуді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға жүзеге асырады.
Ескерту. 24-1-баппен толықтырылды – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
25-бап. Дипломатиялық қызмет персоналына берiлетiн кепiлдiктер мен өтемақылар
1. Дипломатиялық қызмет персоналын және дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерiн материалдық және әлеуметтiк қамтамасыз ету өткеретін қызметiнiң күрделілігі, онымен байланысты тәуекел, сондай-ақ шет мемлекеттiң өзiндiк ерекшелiктерi ескерiле отырып ұсынылады.
Шет елде болу дипломатиялық қызмет персоналын және дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерiн қандай да бір залалға алып келмеуге тиiс. Шет елдегi дипломатиялық қызмет персоналына және дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерiне қатысты көмек көрсету және қорғауды ұйымдастыру жөніндегі мiндеттердi шет елдегi мекеменiң басшысы орындайды.
Дипломатиялық қызмет қызметкері немесе дипломатиялық қызмет жұмыскері шет елдегі мекемеде жұмыс істеген уақытында ауырған жағдайда, дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында айқындалған мөлшерде жәрдемақы алуға құқығы бар.
Дипломатиялық қызмет қызметкері немесе дипломатиялық қызмет жұмыскері шет елдегі мекемеде жұмыс істеген уақытында қайтыс болған жағдайда, қайтыс болған дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің жұбайына (зайыбына) немесе "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес айқындалатын жақын туыстарының біріне үш орташа айлық жалақы мөлшерінде біржолғы жәрдемақы төленеді, бұл ретте жәрдемақы мөлшері Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде белгіленгеннен төмен болмайды.
Шет елдегі мекемеде жұмыс істеген уақытында дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің отбасында бала туылған жағдайда, дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде айқындалған мөлшерде жәрдемақы алуға құқығы бар.
Шет елдегi мекемеде жұмыс істеген уақытында дипломатиялық қызмет персоналының отбасы мүшелері ауырған, қайтыс болған жағдайда, оның отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған мөлшерде жәрдемақы алуға құқығы бар.

2. Супругу (супруге) сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы, направленного на работу в загранучреждение, в случае занятия государственной должности на государственной службе на момент принятия решения об указанном назначении предоставляется отпуск без сохранения заработной платы на период выезда за границу супруга (супруги) в качестве сопровождающего члена семьи персонала дипломатической службы с сохранением ему (ей) на период работы персонала дипломатической службы в загранучреждении ранее занимаемой государственной должности на государственной службе после возвращения в Республику Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Персоналу дипломатической службы и сопровождающим членам семей персонала дипломатической службы предоставляется медицинское обеспечение за счет бюджетных средств в соответствии с условиями труда персонала дипломатической службы за границей, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
4. Персонал дипломатической службы, работающий в загранучреждении, и сопровождающие члены семьи персонала дипломатической службы имеют право на оплату в оба конца транспортных расходов, связанных с предоставлением ежегодного оплачиваемого отпуска.
Сотрудник дипломатической службы или работник дипломатической службы, работающий в загранучреждении, а также его супруга (супруг) имеют право на оплату в оба конца транспортных расходов, связанных со смертью членов семьи персонала дипломатической службы или родителя (родителей) супруги (супруга).
5. Персонал дипломатической службы обеспечивается за границей жильем с учетом числа проживающих вместе членов семьи, должностного положения, местной обстановки, а также нормативов, определяемых Министром иностранных дел Республики Казахстан.
6. Дошкольное воспитание и обучение, начальное, основное среднее и общее среднее образование детей персонала дипломатической службы во время работы в загранучреждении оплачиваются за счет бюджетных средств в порядке и размерах, определяемых Министром иностранных дел Республики Казахстан.
7. При наличии в загранучреждениях вакантных административно-технических должностей сопровождающим членам семьи персонала дипломатической службы, находящимся за границей, может быть предоставлено право временного трудоустройства.
8. В случае вооруженных или гражданских конфликтов либо в случаях угрозы безопасности загранучреждений и их персонала, а также в случаях чрезвычайных ситуаций в местах расположения загранучреждений Министерство иностранных дел предпринимает необходимые меры для обеспечения безопасности и организации защиты персонала дипломатической службы и сопровождающих членов семей персонала дипломатической службы.

2. Шет елдегі мекемеге жұмысқа жіберілген дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің жұбайы (зайыбы) аталған тағайындау туралы шешім қабылданған кезде мемлекеттік қызметте мемлекеттік лауазымды атқарып жүрген жағдайда, оған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, Қазақстан Республикасына оралғаннан кейін оның мемлекеттік қызметте бұрын атқарған мемлекеттік лауазымы дипломатиялық қызмет персоналының шет елдегі мекемеде жұмыс істеу кезеңінде сақтала отырып, дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшесі ретінде жұбайының (зайыбының) шет елге шығу кезеңіне жалақысы сақталмайтын демалыс беріледі.
3. Дипломатиялық қызмет персоналына және дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін дипломатиялық қызмет персоналының шет елдегі еңбек жағдайларына сәйкес бюджет қаражаты есебінен медициналық қамтамасыз ету ұсынылады.
4. Шет елдегі мекемеде жұмыс істейтін дипломатиялық қызмет персоналының және дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің жыл сайынғы ақы төленетін демалыс берілуіне байланысты екі жаққа көлік шығыстарының төлемін алуға құқығы бар.
Шет елдегі мекемеде жұмыс істейтін дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің, сондай-ақ оның жұбайының (зайыбының) дипломатиялық қызмет персоналы отбасы мүшелерінің немесе жұбайының (зайыбының) ата-анасының (ата-аналарының) қайтыс болуына байланысты екі жаққа көлік шығыстарының төлемін алуға құқығы бар.
5. Дипломатиялық қызмет персоналы өзiмен бiрге тұратын отбасы мүшелерiнiң саны, лауазымдық жағдайы, жергiлiктi жағдай, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі айқындайтын нормативтер ескерiле отырып, шет елде тұрғын үймен қамтамасыз етiледi.
6. Шет елдегi мекемеде жұмыс істеген уақытында дипломатиялық қызмет персоналының балаларына мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта бiлiм беру Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі айқындайтын тәртіппен және мөлшерде бюджет қаражаты есебiнен төленеді.
7. Шет елдердегi мекемелерде бос әкiмшiлiк-техникалық лауазымдар болған кезде дипломатиялық қызмет персоналының шет елдегi бірге жүретін отбасы мүшелерiне уақытша жұмысқа орналасу құқығы берiлуi мүмкiн.
8. Қарулы немесе азаматтық қақтығыстар жағдайында не шет елдердегi мекемелер мен олардың персоналының қауiпсiздiгiне қатер төнген жағдайларда, сондай-ақ шет елдердегi мекемелер орналасқан жерлерде төтенше жағдай болған жағдайларда Сыртқы iстер министрлiгi дипломатиялық қызмет персоналының және дипломатиялық қызмет персоналының бiрге жүретін отбасы мүшелерiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және оларды қорғауды ұйымдастыру үшiн қажеттi шаралар қабылдайды.

9. В случае гибели сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы при исполнении служебных обязанностей за границей либо смерти в течение года вследствие травмы, полученной при исполнении служебных обязанностей за границей, супругу (супруге) или одному из близких родственников, определяемому в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", умершего сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы выплачивается единовременная компенсация в размере его шестидесятимесячного содержания, исчисляемом из должностного оклада по стажу на дату начисления компенсации по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел.
10. В случае гибели (смерти) сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы во время работы в загранучреждении за сопровождающими членами семьи персонала дипломатической службы сохраняются гарантии и компенсации, предусмотренные настоящей статьей, в течение разумного срока, но не более одного месяца со дня гибели (смерти) сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы.
11. В случае гибели сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы при исполнении служебных обязанностей за границей семья погибшего имеет право на получение жилища из государственного жилищного фонда на условиях и в порядке, установленных законодательством Республики Казахстан.
12. При установлении сотруднику дипломатической службы или работнику дипломатической службы инвалидности, наступившей в результате заболевания, увечья (ранения, травмы, контузии), полученных при исполнении служебных обязанностей за границей, ему выплачивается единовременная компенсация в размере, исчисляемом из должностного оклада по стажу на дату начисления компенсации по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел:
1) лицу с инвалидностью первой группы – тридцатимесячного содержания;
2) лицу с инвалидностью второй группы – восемнадцатимесячного содержания;
3) лицу с инвалидностью третьей группы – шестимесячного содержания.
13. В случае получения сотрудником дипломатической службы или работником дипломатической службы при исполнении служебных обязанностей за границей тяжелого увечья (ранения, травмы, контузии), не повлекшего (не повлекшей) инвалидности, ему выплачивается единовременная компенсация в размере трехмесячного содержания, легкого увечья – в размере месячного содержания, исчисляемых из должностного оклада по стажу на дату начисления компенсации по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел.

9. Дипломатиялық қызмет қызметкерi немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерi шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде қаза тапқан не шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде алған жарақаты салдарынан бiр жыл ішінде қайтыс болған жағдайда, қайтыс болған дипломатиялық қызмет қызметкерiнiң немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерiнiң жұбайына (зайыбына) немесе "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес айқындалатын жақын туыстарының біріне оның Сыртқы iстер министрлiгiнде атқарған соңғы лауазымы бойынша өтемақыны есепке жазу күніне өтілі бойынша лауазымдық айлықақысынан есептелетiн алпыс айлық қамтым мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.
10. Дипломатиялық қызмет қызметкері немесе дипломатиялық қызмет жұмыскері шет елдегi мекемеде жұмыс істеген уақытында қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда, дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелеріне, ақылға қонымды мерзім ішінде, бірақ дипломатиялық қызмет қызметкері немесе дипломатиялық қызмет жұмыскері қаза тапқан (қайтыс болған) күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде осы бапта көзделген кепілдіктер мен өтемақылар сақталады.
11. Дипломатиялық қызмет қызметкерi немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерi шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде қаза тапқан жағдайда, қаза тапқан адамның отбасының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайларда және тәртiппен мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғынжай алуға құқығы бар.
12. Дипломатиялық қызмет қызметкерiне немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерiне шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде ауруы, мертiгуі (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) салдарынан болған мүгедектiк белгiленген кезде оның Сыртқы iстер министрлiгiнде атқарған соңғы лауазымы бойынша өтемақыны есепке жазу күніне өтілі бойынша лауазымдық айлықақысынан есептелетін:
1) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға – отыз айлық қамтым;
2) екінші топтағы мүгедектігі бар адамға – он сегіз айлық қамтым;
3) үшінші топтағы мүгедектігі бар адамға алты айлық қамтым мөлшерінде біржолғы өтемақы төленеді.
13. Дипломатиялық қызмет қызметкерi немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерi шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде мүгедектiкке алып келмеген ауыр мертiккен (жараланған, жарақаттанған, контузия алған) жағдайда, оның Сыртқы iстер министрлiгiнде атқарған соңғы лауазымы бойынша өтемақыны есепке жазу күніне өтілі бойынша лауазымдық айлықақысынан есептелетiн – үш айлық қамтым мөлшерiнде, жеңiл мертiгу жағдайында бiр айлық қамтым мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.

14. Суммы, указанные в пунктах 9, 12 и 13 настоящей статьи, не выплачиваются, если в установленном порядке доказано, что гибель (смерть), заболевание, увечье (ранение, травма, контузия) сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы наступили в связи с обстоятельствами, не связанными с исполнением служебных обязанностей.
Сноска. Статья 25 в редакции Закона РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.04.2023 № 226-VII (вводится в действие с 01.07.2023); от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 26. Компенсация расходов на погребение
1. На погребение погибшего (умершего) за границей сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы члену его семьи выплачивается единовременное пособие в размере трехмесячного содержания, исчисляемом из должностного оклада по стажу на дату начисления пособия по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел.
На погребение погибшего (умершего) за границей сопровождавшего члена семьи сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы сотруднику дипломатической службы или работнику дипломатической службы выплачивается единовременное пособие в размере трехмесячного содержания, исчисляемом из должностного оклада по стажу на дату начисления пособия по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел.
2. Доставка тела погибшего (умершего) за границей сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы либо сопровождавшего члена семьи персонала дипломатической службы в Республику Казахстан к месту его постоянного проживания или в любое другое место по согласованию с членами семьи погибшего (умершего) сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы либо с сотрудником дипломатической службы или работником дипломатической службы и расходы, связанные с ней, осуществляются за счет бюджетных средств.
Сноска. Статья 26 в редакции Закона РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 27. Регулирование трудовых отношений персонала дипломатической службы
Трудовые отношения персонала дипломатической службы регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы с особенностями, предусмотренными настоящим Законом, а также условиями труда персонала дипломатической службы за границей, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.

14. Егер дипломатиялық қызмет қызметкерiнiң немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерiнiң қаза табуы (қайтыс болуы), ауруы, мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) қызметтiк мiндеттерiн орындауға қатысы жоқ мән-жайларға байланысты болғаны белгiленген тәртiппен дәлелденсе, осы баптың 9, 12 және 13-тармақтарында көрсетілген сома төленбейдi.
Ескерту. 25-бап жаңа редакцияда – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 27.06.2022 № 129-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.04.2023 № 226-VII (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
26-бап Жерлеу шығыстарын өтеу
1. Шет елде қаза тапқан (қайтыс болған) дипломатиялық қызмет қызметкерін немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерін жерлеуге оның отбасы мүшесіне оның Сыртқы істер министрлігінде атқарған соңғы лауазымы бойынша жәрдемақыны есепке жазу күніне өтілі бойынша лауазымдық айлықақысынан есептелетін үш айлық қамтым мөлшерінде біржолғы жәрдемақы төленеді.
Дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің шет елде қаза тапқан (қайтыс болған) бірге жүретін отбасы мүшесін жерлеуге дипломатиялық қызмет қызметкеріне немесе дипломатиялық қызмет жұмыскеріне оның Сыртқы істер министрлігінде атқарған соңғы лауазымы бойынша жәрдемақыны есепке жазу күніне өтілі бойынша лауазымдық айлықақысынан есептелетін үш айлық қамтым мөлшерінде біржолғы жәрдемақы төленеді.
2. Шет елде қаза тапқан (қайтыс болған) дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің не дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшесінің мәйітін Қазақстан Республикасына оның тұрақты тұрған жеріне немесе қаза тапқан (қайтыс болған) дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің отбасы мүшелерімен не дипломатиялық қызмет қызметкерімен немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерімен келісу бойынша кез келген басқа жерге жеткізу және онымен байланысты шығыстар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 26-бап жаңа редакцияда – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
27-бап. Дипломатиялық қызмет персоналының еңбек қатынастарын реттеу
Дипломатиялық қызмет персоналының еңбек қатынастары, осы Заңда көзделген ерекшеліктер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін дипломатиялық қызмет персоналының шет елдегі еңбек жағдайлары ескеріліп, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасымен реттеледі.

Сноска. Статья 27 в редакции Закона от 23.11.2015 № 417-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 28. Оплата труда персонала дипломатической службы
Оплата труда персонала дипломатической службы устанавливается на основании единой системы оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Правительством Республики Казахстан по согласованию с Президентом Республики Казахстан.
Оплата труда персонала дипломатической службы за границей определяется с учетом политических, социально-экономических и материально-бытовых условий в стране пребывания.
Сноска. Статья 28 с изменениями, внесенными законами РК от 11.07.2017 № 91-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 29. Денежные выплаты персоналу дипломатической службы
Персонал дипломатической службы имеет право на получение денежных выплат за знание редких иностранных языков, работу со сведениями, составляющими государственные секреты, а также ежегодной денежной выплаты стоимости представительской экипировки в размерах, установленных Правительством Республики Казахстан.
Сотрудники дипломатической службы имеют право на получение денежных выплат за дипломатический ранг в размерах, установленных Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 29 – в редакции Закона РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 29-1. Денежные выплаты ветеранам дипломатической службы
Ветеранам дипломатической службы, занимавшим должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) представителя Республики Казахстан при международной организации или имеющим дипломатический ранг Чрезвычайного и Полномочного Посла, ежемесячно осуществляется денежная выплата в размере и порядке, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 6 дополнена статьей 29-1 в соответствии с Законом РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
Статья 30. Ежегодные отпуска
1. Персоналу дипломатической службы предоставляется ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск продолжительностью тридцать календарных дней.

Ескерту. 27-бап жаңа редакцияда - ҚР 23.11.2015 № 417-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тілінде өзгеріс енгізілмейді – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
28-бап. Дипломатиялық қызмет персоналының еңбегiне ақы төлеу
Дипломатиялық қызмет персоналының еңбегiне ақы төлеу Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекiтетiн мемлекеттік бюджет есебінен қамтылатын барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесі негiзiнде белгiленедi.
Шет елдегi дипломатиялық қызмет персоналының еңбегiне ақы төлеу болатын елiнiң саяси, әлеуметтiк-экономикалық және материалдық-тұрмыстық жағдайлары ескерiле отырып айқындалады.
Ескерту. 28-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 11.07.2017 № 91-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тілінде өзгеріс енгізілмейді – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
29-бап. Дипломатиялық қызмет персоналына ақшалай төлемдер
Дипломатиялық қызмет персоналының сирек кездесетін шет тiлдерiн бiлгенi үшiн, мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәліметтермен жұмыс істегені үшiн ақшалай төлемдерді, сондай-ақ өкiлдiк керек-жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай төлемін Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшерлерде алуына құқығы бар.
Дипломатиялық қызмет қызметкерлерінің дипломаттық дәрежесі үшін ақшалай төлемдерді Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерлерде алуына құқығы бар.
Ескерту. 29-бап жаңа редакцияда – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
29-1-бап. Дипломатиялық қызмет ардагерлеріне ақшалай төлемдер
Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісі, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) өкілі лауазымын атқарған немесе Төтенше және Өкілетті Елші дипломаттық дәрежесі бар дипломатиялық қызмет ардагерлеріне Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мөлшерде және тәртіппен ай сайын ақшалай төлем жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тарау 29-1-баппен толықтырылды – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
30-бап. Жыл сайынғы демалыстар
1. Дипломатиялық қызметтiң персоналына ұзақтығы отыз күнтiзбелiк күн жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы берiледi.

2. Сотруднику дипломатической службы или работнику дипломатической службы, работающему в загранучреждении, при уходе в очередной трудовой отпуск выплачивается пособие для оздоровления в двукратном размере от должностного оклада по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел.
Сноска. Статья 30 с изменением, внесенным Законом РК от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 31. Пенсионное обеспечение и социальная защита персонала дипломатической службы
Пенсионное обеспечение и социальная защита персонала дипломатической службы производятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 32. Исключена Законом РК от 20.12.2004 N 13 (вводится в действие с 01.01.2005).
Статья 32-1. Обеспечение должностных лиц, направленных на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавших должности персонала дипломатической службы
1. Должностные лица, направленные на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшие должности персонала дипломатической службы, приравниваются в вопросах денежного содержания, гарантий и компенсаций персонала дипломатической службы, предусмотренных статьями 25, 28 и установленных статьей 29 настоящего Закона в части получения выплат за дипломатический ранг, а также ежегодной денежной выплаты стоимости представительской экипировки, к персоналу загранучреждения в соответствующем иностранном государстве.
2. В случае, если денежное содержание, социальное, пенсионное и медицинское обеспечение, а также обеспечение за границей жильем должностных лиц, направленных на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавших должности персонала дипломатической службы, в международной организации меньше, чем у персонала загранучреждения в соответствующем иностранном государстве, разница возмещается по приравненной должности за счет бюджетных средств.
В случае, если документами международной организации предусмотрено обеспечение жильем за счет направляющей стороны, денежная компенсация осуществляется по приравненной должности за счет бюджетных средств.
Порядок выплаты денежной компенсации и возмещения разницы должностным лицам, направленным на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшим должности персонала дипломатической службы, определяется Правительством Республики Казахстан.
3. Приравнивание должностных лиц, направленных на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавших должности персонала дипломатической службы, к персоналу загранучреждения в соответствующем иностранном государстве осуществляется по решению Министерства иностранных дел.

2. Шет елдегі мекемеде жұмыс iстейтін дипломатиялық қызмет қызметкеріне немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерiне кезектi еңбек демалысына шыққан кезде сауықтыру үшiн оның Сыртқы iстер министрлiгiнде атқарған соңғы лауазымы бойынша лауазымдық айлықақысының екi еселенген мөлшерiнде жәрдемақы төленедi.
Ескерту. 30-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
31-бап. Дипломатиялық қызметтiң персоналын зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтiк қорғау
Дипломатиялық қызметтiң персоналын зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтiк қорғау Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
32-бап. <*>
Ескерту. 32-бап алып тасталды – ҚР 2004.12.20. N 13 Заңымен (01.01.2005 бастап қолданысқа енгiзiледi).
32-1-бап. Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымында болған лауазымды адамдарды қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымдарын атқарған лауазымды адамдар дипломатиялық қызмет персоналының осы Заңның 25, 28-баптарында көзделген және дипломаттық дәрежесі үшін төлемдерді, сондай-ақ өкілдік керек-жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай төлемін алу бөлігінде 29-бабында белгіленген ақшалай қамтымы, кепілдіктері мен өтемақылары мәселелерінде тиісті шет мемлекеттегі шетелдік мекеменің персоналына теңестіріледі.
2. Егер Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымдарын атқарған лауазымды адамдардың халықаралық ұйымда ақшалай қамтымы, әлеуметтік, зейнетақымен және медициналық қамсыздандырылуы, сондай-ақ шет елде тұрғын үймен қамтамасыз етілуі тиісті шет мемлекеттегі шетелдік мекеменің персоналына қарағанда аз болған жағдайда, теңестірілген лауазым бойынша айырма бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Егер халықаралық ұйымның құжаттарында жіберуші тараптың есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету көзделген жағдайда, теңестірілген лауазым бойынша ақшалай өтемақы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымдарын атқарған лауазымды адамдарға ақшалай өтемақыны төлеу және айырманы өтеу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3. Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымында болған лауазымды адамдарды тиісті шет мемлекеттегі мекеменің персоналына теңестіру Сыртқы істер министрлігінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.

Сноска. Закон дополнен статьей 32-1 в соответствии с Законом РК от 27.12.2010 № 366-IV (вводится в действие с 01.01.2011); с изменениями, внесенными законами РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2021 № 13-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 32-2. Обслуживание дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан
Обслуживание дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан, осуществляется организацией по работе с дипломатическими представительствами.
Под обслуживанием понимаются действия, направленные на обеспечение благоприятных и безопасных условий пребывания на территории Республики Казахстан: комплексное обслуживание и ремонт зданий (помещений); программно-информационное и автотранспортное обслуживание, включая предоставление в аренду зданий для обслуживания автотранспорта; взаимодействие с государственными органами Республики Казахстан; организационные и сопроводительные действия по обслуживанию и проведению мероприятий, переводческие услуги, а также иные действия, не запрещенные законами Республики Казахстан.
Сноска. Глава 6 дополнена статьей 32-2 в соответствии с Законом РК от 10.01.2025 № 154 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Заключительные положения
Статья 33. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. "О дипломатической службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 21, ст. 275; 1999 г., N 23, ст. 916; 2001 г., N 20, ст. 257).
Президент
Республики Казахстан

Ескерту. Заң 32-1-баппен толықтырылды - ҚР 2010.12.27 № 366-IV (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 03.03.2021 № 13-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
32-2-бап. Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктеріне, халықаралық ұйымдарға және (немесе) олардың өкілдіктеріне, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелеріне қызмет көрсету
Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктеріне, халықаралық ұйымдарға және (немесе) олардың өкілдіктеріне, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелеріне қызмет көрсетуді дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйым жүзеге асырады.
Қызмет көрсету деп Қазақстан Республикасының аумағында болудың қолайлы және қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттер: ғимараттарға (үй-жайларға) кешенді қызмет көрсету және оларды жөндеу; автокөлікке қызмет көрсету үшін ғимараттарды жалға беруді қоса алғанда, бағдарламалық-ақпараттық және автокөліктік қызмет көрсету; Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау; іс-шараларға қызмет көрсету және оларды өткізу жөніндегі ұйымдастырушылық және ілеспе әрекеттер, көрсетілетін аударма қызметтері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге де әрекеттер түсініледі.
Ескерту. 6-тарау 32-2-баппен толықтырылды – ҚР 10.01.2025 № 154-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
33-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
2. "Дипломатиялық қызмет туралы" 1997 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 21, 275-құжат; 1999 ж., N 23, 916-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті